Print Page | Close Window

Бензински пумпи

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Енергетика
Forum Discription: Електростопанство, гасификација, топлани, алтернативни извори...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=17
Printed Date: 18-Apr-2024 at 02:57


Topic: Бензински пумпи
Posted By: pbanks
Subject: Бензински пумпи
Date Posted: 13-Sep-2007 at 18:09
Ваљда е глупо да отвараме посебни thread-ови за разни бензински пумпи, не дека па толку се прават кај нас. Нека биде ова централна точка за сите вести врзани со тоа. Па како понатаму ќе се развива работата ќе видиме



Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Sep-2007 at 18:09
Shocked
 
 
Жителите на Аеродром против одлуките на градоначалникот
Жителите и советот на општина Аеродром против идејата на градоначалникот Тодоровски да изгради две бензински пумпи во близина на населени згради. Граѓаните веќе собрале повеќе од 1500 потписи, а советниците планираат да ја откажат утрешната седница – требаше да гласаат за урбанистичките планови предложени од градоначалникот.
 
И тие и жителите тврдат нелогично е да се градат бензиски пумпи до згради, оти тоа и буквално може да го загрози животот на населението
 
„Тука минува главниот гасовод, а на само 20 метри има згради ја не знам како може тука да се гради бензинска пумпа“ рече Несковски Кирил - член на иницијативен одбор.
 
Ден пред закажаната седница на советот, граѓаните се сомневаат дека можно е седницата на советот сепак да се одржи. Обвинуваат за рекетарство.
 
„Разбравме дека се спрема пуч утре викнати се рекетари за да се гласаат присилно дуповите“ – вели Радевски Аспарух - претседател на Иницијативен одбор за спас на Ново Лисиче.
 
Во меѓувреме од градоначалникот стаса соопштение во кое се обвинуваат советниците дека ја кочат работата во општината. Градоначалникот Тодоровски веќе неколкупати ги повикува советниците да ги гласаат предложените дупови, оти како што тврди само така Аеродром ќе стане модерна општина.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Sep-2007 at 18:24
А каде точно се спорните локации?

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Sep-2007 at 19:09

neznam no recenici kako ovaa

И тие и жителите тврдат нелогично е да се градат бензиски пумпи до згради, оти тоа и буквално може да го загрози животот на населението
 
me naveduvaat da mislam na standardnoto sabotersko scenario na grupa lokalni seljaci


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Sep-2007 at 19:22
Сајтот на општината е паднат моментално, ама ионака тие двата ДУП-ови што ги имаа ставено беа недостапни веќе подолго време. Убаво ќе беше сега да провериме ама...

Да не ги има некој од вас снимено? Ако ги има некој ај кажете да ми ги набаците Smile


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Sep-2007 at 17:42
Се поправиле овие од општина Аеродром, ДУП-овите се пак достапни. Еве го тој за Ново Лисиче: http://80.77.146.135/Sliki/NovoLisice.jpg - http://80.77.146.135/Sliki/NovoLisice.jpg

За жал се однесува само на пола населба... Во оваа половинка гледам една бензинска пумпа (беа спомнати две). Локацијата не е толку проблематична како што се претставува, ама сепак мислам дека не е најприкладна. Дополнителен фактор е што на истиот булевар има 2 бензински пумпи на околу 1км јужно и уште една исто на околу 1км северно. Згора на се, се гради уште една во непосредна близина - на Бул. Видое Смилевски Бато.

Не ми е јасно кај се затрчуваме со толку бензински пумпи? Поготово што е очигледно дека не се распоредуваат баш најплански. Земаме пример од Косово? Dead

Не знам - не можам да завземам став. Во суштина не ми се допаѓа бензинската и воопшто многу работи кои ги гледам во ДУП-овите. Од друга страна па преку глава од овие „загрижени граѓани“ кои се бунат против било каква градба, освен против илегални доградби и рушење во веќе изградени колективни згради. Angry


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Oct-2007 at 16:57
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8DF1922713E7944CA58A09B2F5140A63 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8DF1922713E7944CA58A09B2F5140A63


Нова бензинска станица во Ново Лисиче

Деновиве „Макпетрол“ пушти во работа нова бензинска станица во населбата Ново Лисиче. Станицата ќе работи нонстоп 24 часа, а на неа може да се купат следните видови горива: евросупер од 98 октани, евросупер од 95 октани, евродизел и гас за автомобили.



Оваа вест е поврзана и со темата што претходно ја дискутиравме (за двете пумпи на Бул. Србија, од спорните ДУП-ови на општина Аеродром). Новава пумпа е во непосредна близина на предложените локации, како и 3 други веќе постоечки пумпи. Во нормални услови на никого не би му паднало на памет да гради уште пумпи во близина, освен ако некој не сака да испере пари... А ако грешам и во близина навистина има потреба од уште пумпи, тогаш сепак има поприкладни локации. Џуро, овој пат сепак морам да се сложам со „саботерите“. Аеродром и Ново лисиче се испланирани уште на времето и сега не треба да се нарушува концептот на населбите со вакви работи. Поготово што ДУП-овите имаат многу нелогичности... Еве на пример планираната пумпа од страната на Аеродром нема пристап од булевар, туку само од паркингот. Само овој факт кажува доволно за квалитетот на ДУП-от и оние кои го правеле.

http://imageshack.us">



Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2007 at 21:21
Originally posted by Cloverstack


Оваа вест е поврзана и со темата што претходно ја дискутиравме (за двете пумпи на Бул. Србија, од спорните ДУП-ови на општина Аеродром. Новава пумпа е во непосредна близина на предложените локации, како и 3 други веќе постоечки пумпи. Во нормални услови на никого не би му паднало на памет да гради уште пумпи во близина, освен ако некој не сака да испере пари... А ако грешам и во близина навистина има потреба од уште пумпи, тогаш сепак има поприкладни локации. Џуро, овој пат сепак морам да се сложам со „саботерите“. Аеродром и Ново лисиче се испланирани уште на времето и сега не треба да се нарушува концептот на населбите со вакви работи. Поготово што ДУП-овите имаат многу нелогичности... Еве на пример планираната пумпа од страната на Аеродром нема пристап од булевар, туку само од паркингот. Само овој факт кажува доволно за квалитетот на ДУП-от и оние кои го правеле.
 
абе се е тоа во ред, но проблемот е што саботерите гарант не направиле анализа на ДУП-овите, него прават проблеми пошто тоа им е хоби, ако не е full time работа. Така да кредибилитетот им е 0.
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Oct-2007 at 20:45
sprema mene, mnogu dobra vest.
 

Пицерии на бензиските на „Макпетрол“


Во трка по клиенти бензинските станици го подобруваат квалитетот на услугите. ОКТА ребрендираше пумпи за подобар имиџ, „Лукоил“ отвораше маркети, а „Макпетрол“ во партнерство со познатиот угостител Љупчо Николовски Фуфо, пицерии.

Станува збор за ланец пицерии под брендот на „Фуфо“. Првата е на реновираната бензинска на „Макпетрол“.

„Денеска го отворивме првото, или првенчето, како пилот варијанта која се надевам, дека ќе биде многу успешна и се надеваме дека во наредните две-три години да отвориме 30-тина“, изјави Љупчо Николовски, сопственик на „Дал Фуфо“.

Планирано е пицерии под брендот на „Фуфо“ на бензинските на „Макпетрол“ да има низ цела Македонија.

„Верувам дека на овој начин, овој модел што го направивме заедно со „Макпетрол“ ќе делуваме позитивно на туризмот во Македонија, затоа што сите што се бават со туризам во Македонија знаат дека покрај другото, туризмот има една гранка која се вика транзитен туризам. Ние до овој момент во Македонија не можевме да пренесеме или да им понудиме на гостите транзитен туризам, затоа што ниеден гостин што ќе влезеше, на неговото транзитно патување немаше каде да застане“, рече Николовски.

Речиси во сите земји во регионот вакви угостителски капацитети одамна постојат. Во Македонија „Макпетрол“ поседува најголем број на бензински станици. Со помал број објекти му конкурираат ОКТА И „Лукоил“.

 
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=84794 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=84794
 
spored moi izvori sledna kje bida benzinskata Makpetrol na granicniot premin Bogorodica. Mislam deka ova vekje go spomnav na SSC
 
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=84794 -  


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Oct-2007 at 21:02
^^

Ова ми звучи добро


Posted By: dejan
Date Posted: 09-Oct-2007 at 08:39
Toa e super:) Bash bi bilo dobro, koga se vrakjash od drug grad i umoren si i sve, ke jades piza:)


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Oct-2007 at 18:09
eve uste edna OK vest
 
Нова бензиска станица на Лукоил во Прилеп
 
Лукоил утре ќе ја отвори новата бензиска станица во Прилеп.
На поставувањето и осветувањето на камен темелникот на новата бензиска станица ќе присуствува директорот на Лукоил, Андреј Куку, Министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, Министерската за економија, Вера Рафајловска и градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески. Новата бензиска станица се наоѓа на рскрсницата на влезот на Прилеп. Ова е четврта бензиска станица на Лукоил во Македонија.
(Тотал)
 
 


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 10-Oct-2007 at 20:44
Of more majko... cela vlada na otvaranje na benzinska!


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Oct-2007 at 20:45
Originally posted by gotsomekicks

Of more majko... cela vlada na otvaranje na benzinska!
 
aha i ja na toj del se smeev, jes da ne e za smeenje... katastrofa... ti si pomal pa moze ne znaes, Kiro Gligorov go otvori prviot McDonalds vo Skopje.


Posted By: dejan
Date Posted: 11-Oct-2007 at 14:19
Epa akoTongue sepak eden vid na pochit do investitorite.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Oct-2007 at 15:26
Почит кон инвеститорите ќе беше да не ги дриблаат околу локациите на пример.


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Oct-2007 at 19:54
abe ova denes kamen temelnik bilo, jas pa mislev gotovo ja otvaraat
 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Oct-2007 at 20:03
Originally posted by pbanks

abe ova denes kamen temelnik bilo, jas pa mislev gotovo ja otvaraat


Хехе, не се секирај, ќе дојдат и на отварање...

Веројатно со делегација на повисоко ниво. Претседателот не го мирисаат па уште од сега е јасно дека за пола година го гледаме Премиерот во Прилеп LOL


Posted By: dejan
Date Posted: 11-Oct-2007 at 23:31
Originally posted by Cloverstack

Почит кон инвеститорите ќе беше да не ги дриблаат околу локациите на пример.

Epa neznam segaTongue

Хехе, не се секирај, ќе дојдат и на отварање...

Веројатно со делегација на повисоко ниво. Претседателот не го мирисаат па уште од сега е јасно дека за пола година го гледаме Премиерот во Прилеп LOL

Haha sigurnoSmile


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 12-Oct-2007 at 12:29
Eh, i ja se zbuniv! Ali djuro zaprimeti go tekstov kolku e kontradiktoren:

"Лукоил утре ќе ја отвори новата бензиска станица во Прилеп.
На поставувањето и осветувањето на камен темелникот на новата бензиска станица..."

A plus kaj se zaletavme nie, tolku brzo da izgradile 4 benzinski... pfff!


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Oct-2007 at 12:36
Originally posted by gotsomekicks

Eh, i ja se zbuniv! Ali djuro zaprimeti go tekstov kolku e kontradiktoren:

"Лукоил утре ќе ја отвори новата бензиска станица во Прилеп.
На поставувањето и осветувањето на камен темелникот на новата бензиска станица..."

A plus kaj se zaletavme nie, tolku brzo da izgradile 4 benzinski... pfff!
 
da i ja go primetiv toa od koa me zbuni slikata. Poso koa go postirav tekstot izglea samo sum go procital naslovot i zatoa bev ubeden deka gotova e rabotava a ne tek sea pocinja.
 
Kolku sto znam benzinskite vo Veles i Stip kaj i da e treba da pocnat. 6 benzinski daleku od planiranoto no barem mrdna od mrtva tocka.
 
Ej mislam deka sum zaboravil da kazam, Motel Makedonija kaj Veles e pri kraj so renoviranje i kje ima ubava Makoil benzinska pumpa do nego. Prvoto ubavo odmoraliste so site nisani na E75.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Oct-2007 at 16:30
Дали некој знае повеќе за идните локации на ЛукОил?


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 28-Oct-2007 at 18:36
Фатив на телевизија изјава од Груевски дека еднаш неделно (?) се состануваат со луѓето од Лукоил и договараат локации. Мене ми изгледа како да е поретко од еднаш неделно...
Како и да е средбите им се затворени така да информации не излагаат дур не објават или владата или Лукоил.


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-Oct-2007 at 23:17

ДОЛЖ КОРИДОРИТЕ 8 И 10


Ќе се градат бензински пумпи


Ќе се изработуваат урбанистички проекти за станици за бензински пумпи по должината на Коридорите 8 и 10, информираше вчера Министерството за транспорт.

- Владата со ова создава услови за побрз економски развој на државата и можност за влез на нови странски инвестиции - стои во соопштението од ова министерство.

Во согласност со програмата во тек е изработка на урбанистички проекти за четири локации од кои две на Коридорот 10 - во месноста Градско со површина од 5,5 хектари и Прдејци со површина од 13 хектари.

На Коридорот 8 се предвидува изградба на бензинска пумпа во месноста Радожда во близина на граничниот премин Ќафасан со површина од 4,2 хектари, како и кај пресекот на Коридорите 8 и 10, кај месноста Ранковце на површина од 5,4 хектари.

 
Извор: http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9DBFBABF093D0642BD70E21DA0E9A163 - Вечер


Posted By: La Linea
Date Posted: 13-Dec-2007 at 19:28
Знае ли некој што се гради покрај првомајска...после Кисела Вода накај Драчево? Пред да се сврти лево за накај Ново Лисиче?
 
  Има поставено и рендер, само не се гледа убаво во возење.

    Знае некој? Question


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Dec-2007 at 19:31
Ја прв пат слушам, ама утре најверојатно ќе поминувам од таму па ваљда нема да заборавам да спукам 2-3 фотки Smile


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Dec-2007 at 15:29
Еј, за ова, што ви викам дека се прави на првомајска..

Тоа е нова бенизнска на Лукоил. Ништо посебно. Unhappy


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Dec-2007 at 15:46
Ја баш поминав, ама рендер не приметив...

Во секој случај добро е ова со ЛукОил Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Dec-2007 at 15:47
зашо нишо посебно, баш добро ако е Лукоил. Само дали си сигурен, ме чуди што немаше помпа околу тоа до сега секоја нивна бензинска тргаше со чалам.


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Dec-2007 at 16:22
Имаше изложено , нова бензинска станица - не сум сигурен дека е лукоил или нешто слично со „оил“ на крај. Хмм. 100% пишуваше бензинска станица - овој пат поминав со 20 на саат, можев барем тоа да видам, и слика од некоја бензинска станица. Ако некој поминува може да провери..



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 14-Dec-2007 at 21:03
Да не а Макоил? Да беше Лукоил ќе даваа три дена по ред на вести. 


Posted By: La Linea
Date Posted: 15-Dec-2007 at 01:59
Previous Највероватно... ќе биде 4-та бензинска во таа околина заедно со Лукоил , Макпетрол, и уште една на Првомајска што е, па и не сум страшно возбуден.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: kire85
Date Posted: 15-Dec-2007 at 02:12
Previous
 
не ми се верува дека е макоил.....зошто би граделе 2 бензински на растојание од неполн километар? Маколил веќе подолго време има бензинска на булевар Србија одма спроти макпетрол...


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Dec-2007 at 10:24
Јас навивам за Макоил Banana ми се свиѓаат нивните бензински пумпи. Ако не ја отвориле до сега веројатно е пред отварање нивната нова бензинска кај Велес на автопатот.

BTW. Има нишка за бензински пумпи така да ако некој набави рендери или слики фино би било да ја продолжиме дискусијата таму.

Cheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Dec-2007 at 22:42
Поминав од таму. Дефинитивно е нов Лукоил Cheers 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Dec-2007 at 23:59
Originally posted by pbanks

Поминав од таму. Дефинитивно е нов Лукоил Cheers 



Добро е Thumbs%20Up

Ја се плашев да не е уште некоја no name LOL


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 19:12
Еве ви го ЛукОил на Првомајска (близу крстосницата со Бул. Србија)

За жал таблата беше скриена од огрдата точно во делот кај рендерот. Ама бензинска ко бензинска, може отприлика да замислиме како ќе изгледа LOL






Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Jan-2008 at 19:53
Бензинскава дефинитивно ќе ја стави во сенка безнинската Супертрејд која е на само 20 од оваа што се гради. На супертрејд знаат по некогаш да ти наточат и кал место бензин. Не сум слушнал една пофалба.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 20:02


Да и јас ја знам таа бензинска како фушерска


Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jan-2008 at 12:48
ne znam dali nekoj skoro bil vo bugarija, ama covece tamu benzinskite pumpi od lukoil se fantasticni da ti ostane merak da zastanes i da si stavis benzin, mene me cudi faktot zosto vladata ne napravi nesto vo vrska so ova, lukoil se fantasticna kompanija barem ovie glupite nikakvi benzinski pumpi da ne gi gledame, kaj sto covek da pomina nema ni javno wc ni parking asalen ni market ni nisto ... fak it

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 27-Jan-2008 at 12:56
Previous Лукоил има една таква бензинска, на Стража, кога идеш накај Охрид. Само таа бензинска ја сметам за асална.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jan-2008 at 12:59
Da da ja imam videno taa, letovo bev ohrid i da ti kazam pravo taa pumpa vredi kolku site 4-5 drugi sto gi izgradi , ama mislam deka i taa vo avtokomanda e mnogu dobra, i taa e prometna i mnogu ubavo uredena, makedonija e mala drzavicka 30 takvi pumpi dovolni se ,2-3 u skopje, i drugite niz avtopati i takvi magistralni patista ne bi bilo loso ti vikam kaj nas da zastanese nekoj pred 2-3 god ,nemase ni wc ni nisto ovie barem se grizat za toa, koga ke pomine nekoj ke rece tuff barem ubavi wc-inja imaat ( dedomi vikase ako sakas da vidis kolku edna drzava e cista i silna vlezi u wc kaj niv i ke doznaes ) hehe



-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:04
Претпоставувавм дека и онаа во Битола е пространа бидејќи се напѓа на магистралниот пат на влезот во градот. Рачунајте дека обично тие бензински се попространи од оние кои се градат на градско подрачје.

Кога сме кај бензински дали некој бил на бензинската на Макпетрол на излезот од Скопје пред клучката за Маџари? Феноменална е стварно ако такви ги направат сите ќе биде добро. Единствено што не е сменето е стандардната бахатост на персоналот.


Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:11
Makpetrol na vremeto bea mnogu jaki , ama od koga nesto se ispokrade i tamu pocna da ide nadolu ,ja imam videno taa benzinska vo madzari , ne e losa moze i podobro

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:14
Originally posted by mitatos

Makpetrol na vremeto bea mnogu jaki , ama od koga nesto se ispokrade i tamu pocna da ide nadolu ,ja imam videno taa benzinska vo madzari , ne e losa moze i podobro


Може и подобро во однос на логото, фонтот кој го користат, боите и слично. Но сепак мислам дека опременоста на бензинската и содржините е сосема на место.

Интересен момент на новите бензински е што имаат ЛЦД екрани на секоја пумпа кои почнуваат да емитуваат реклами штом почне да се точи бензин. Не дека тоа е нешто тешко да се изведе, што више е гола вода, ама дава некој СФ филинг


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:20

Бензинската во Битола е по ист терк како и другите 2. Мислам дека до сега имаат 3 пумпи Лукоил и 2 се во изградба колку што јас знам во Скопје-горе споменатата и во Прилеп на мнпгу убавалокација каде се двои патот за Прилеп од Магистралниот за Битола.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:21
Мене многу ме нервира недостатокот на компресори за да може човек да си подеси притисок у гуми. И таму каде што има обично не функционираат. Дури и на ЛукОил во автокоманда не им работи (ама во Битола имаат еден „напреден“, си внесуваш вредност и после само го ставаш на ѕивана и не мора да се замараш Big%20smile)

За Макпетрол што да кажам -  катастрофа се на ова поле Ohno  Последен пат кога поминав на новата во автокоманда, немаа ставено... Дали знаете евентуално да не ставиле сега? Срамота е и на таа бензинска да немаат.

Единствено браво за МакОил Thumbs%20Up


Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:23
koga sme kaj pumpite i Makoil ne se losi ,mnogu napredna i toj so taa pumpa ,no tipot ima premnogu prostor sto moze da pravi sto saka ,i toa mu dozvoluva nekakov si napredok



-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:25
Originally posted by Cloverstack


Единствено браво за МакОил Thumbs%20Up


Јас под дифолт таму идам, воопшто не размислувам за другите за пумпање гуми. Скоро приметив дека Макоил има една бензиска во Ченто за која не сум знаел до сега. Тоа е четврта нивна бензинска која ја знам. Има ли некој точна претстава колкава мрежа имаат и во кои градови? Они се Штипска компанија така да е логично да имаат бензинска и таму но јас немам приметено такво нешто до сега.


Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:29
imaat i edna vo mominpotok mislam

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:30
Originally posted by mitatos

imaat i edna vo mominpotok mislam


Да таа ја знам. Еве ја мојата листа

1. Момин поток
2. Лисиче
3. Ченто
4. Е75 (Мотел Македонија)




Posted By: La Linea
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:31
    Макпетрол отвори во Ново Лисиче нова станица, и по ништо не заостанува зад другите. Има 3 пумпи, 2 за бензин и 1 за плин, сите со екранчиња и кога ќе земе да ти полни вика - „Го направивте вистинскиот избор. Безоловен бензин по европски стандарди“ После 10 полнења ова станува многу досадно. И после кога си одиш вика - „Макпетрол ви благодари на довербата, и ви посакува пријатно возење“ Crazy
    Има и дигитален компресор, ако може така да се каже за компресор што има екранче и подесуваш на колкав притисок сакаш да ги напумпаш гумите. И многу се едноставни за користење, треба само да го ставиш цревото на ѕиваната, и компресорот пумпа колку што треба. И маркетот е супер, само не ми текнува дaли има WC.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Jan-2008 at 13:37
Ја кога имам повеќе време увек тркнувам до МАКОИЛ таа што е кај лисиче заедно со макпетрол од карши. Макоил се супер, ем за бензин, ем за ваздух у гуми.


Posted By: La Linea
Date Posted: 29-Jan-2008 at 00:34
Еве ја бензинската на Лукоил на стража што ја зборевме.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: ProMKD
Date Posted: 25-Feb-2008 at 23:37
Едно прашање, каде е првата пицерија што се отвори на Макпетрол?? 


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Feb-2008 at 23:40
Originally posted by ProMKD

Едно прашање, каде е првата пицерија што се отвори на Макпетрол?? 


Скопје Автокоманда. Втората требаше на Богородица, незнам каква е ситуацијата, можеби веќе е и отворена.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Feb-2008 at 23:42
Фуфо отвараше мислам 50 бензински. Незнам до кај е работата.


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Feb-2008 at 23:48
абе луѓе се е документирано, само прелистајте

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=17&PID=645#645 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=17&PID=645#645


Posted By: ProMKD
Date Posted: 26-Feb-2008 at 01:27
Ок, претпоставував дека првата ќе биде баш Автокоманда, нели токму таа бензинска се реновираше. Него моментално не сум во Македонија, па од Мај натаму ќе патувам доста низ државата, и тек тогаш ќе бидам кај Богородица, а ако некој знае повеќе сега нека пише


Posted By: se_manda
Date Posted: 26-Feb-2008 at 18:15
aj be ostaj gi lugeto da si prasaat zaso da bide ednostavno koa moze da bide slozeno a???


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 28-Feb-2008 at 17:15
Се изненадив за бензинскава на Лукоил на влезот од Штип која е во финална фаза
1.
 
2.


Posted By: La Linea
Date Posted: 28-Feb-2008 at 18:40
Previous Иста ваква има и на влезот во Охрид, иста или слична ваква се гради на првомајска. Во главно бензинските на Лукоил имаат горе-доле унифициран изглед само се разликуваат можеби по нивната големина

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Feb-2008 at 21:14
Во главном сите бензиски имаат унифицар став, ама кај овие посебен ќеф ми праи што се на клирилица и нема таква западно влијание (иако не ми смета , впрочем и ми годи). Ама овие кога ќе ги видам на кирилица баш ми се онака како посебно свои. Може некој му изгледаат како у бугарија или русита да отишол (они знаат така да напишат "МцДоналдс"). Инаку овие се некако различни од другите бензиски. Пумпите се паралелни со патот обично, а овде се нормални на патот.


Posted By: ProMKD
Date Posted: 28-Feb-2008 at 22:28
Previous Само што сакав да искоментирам дека ми се допаѓа дека е све на Кирилица, гледам си бил побрз LOL Ми се допаѓаат и боите, ме потсеќаат на Мобимак, а добро стои на бензинскиве. Само отколку што сум видел јас, ЛукОил пумпите немаат воопшто зеленило околу нив, а на пример Макпетрол на многу пумпи има убава трева и косалки и све и си го оддржуваат дворот. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Feb-2008 at 09:58
Значи конечно почнаа да се градат бензински пумпи без да има свеченост за секоја посебно. Значи сеа треба да отвориме четири очи.

Посебно ме буните со информацијава за Охрид. Јас последен пат бев во Охрид во Ноември некаде и никаде не видов ни трага од Лукоил. А на излезот од Охрид (накај Скопје) 200м подолу од Хотел Дончо имаше бензинска на ОКТА која страшно многу потсетува на Лукоил.

Што се однесува до Лукоил. Не дека е некоја импресивна бројка но сепак заличува.

2 х Скопје
1 х Битола
1 х Прилеп
1 х Штип
1 х Стража

Се надевам дека малку ќе го прошараат и Е75. Ете има најава за Гевгелија но би било фино да има едно 2-4 големи бензински на тој потег. Да речеме 2 кај Гевгелија и две некаде помеѓу Неготино и Велес.


Posted By: ProMKD
Date Posted: 29-Feb-2008 at 21:44
Дефинитивно во Охрид нема! Како што рече pbanks, на излезот од Охрид на левата страна има ОКТА која стварно ептен личи на Лукоил. Јас самиот прво си помислив така летоска кога застанав да наточам.

ИСПРАВКА:
На излезот од Охрид, на ДЕСНАТА страна е ОКТА


Posted By: La Linea
Date Posted: 29-Feb-2008 at 21:58
Епа тогаш моја грешка 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Feb-2008 at 22:09
Originally posted by La Linea

Епа тогаш моја грешка 


Абе... уште еден Македонец што се појави на ССЦ па го снема пријави дека во Охрид има Лукоил. Затоа ме закопка дали сум јас во право или можеби изградиле некоја во меѓувреме. Не ми е јасно зошто немаат мапа на бензински на нивниот сајт.


Posted By: kire85
Date Posted: 03-Mar-2008 at 03:14
privatna benzinska pumpa vo skopje...

1.
http://www.bilder-hochladen.net/files/5u6v-6-jpg.html">

2.
http://www.bilder-hochladen.net/files/5u6v-7-jpg.html">

3.
http://www.bilder-hochladen.net/files/5u6v-8-jpg.html">

4.
http://www.bilder-hochladen.net/files/5u6v-9-jpg.html">

5.
http://www.bilder-hochladen.net/files/5u6v-a-jpg.html">


Извор: http://dna-arch.com.mk/ - DNA Architects


Posted By: ProMKD
Date Posted: 03-Mar-2008 at 05:37
Од каде е инвеститорот за оваа приватна бензинска, и зашто вака EU DISEL на латиница, а не е ни баш правилно на латиница.. ќе беше на латиница нормално EU DIZEL 


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Mar-2008 at 09:37
Еве за која бензинска станува збор Yes. Кире да не имаш некој детал плус да споделиш? Да речеме кога треба ова да почне да се гради на пример?

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2892#2892 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2892#2892


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Mar-2008 at 11:02
Макоил е сигурно, ама незнам која. Според тој објекотот од лево на првата слика изгледа е лисиче.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Mar-2008 at 11:11
Originally posted by lslcrew

Макоил е сигурно, ама незнам која. Според тој објекотот од лево на првата слика изгледа е лисиче.


абе Лисиче е сигурно, кај мостот близнак тоа веќе го востановивме. Ама прашање е кој е инвеститорот. Макоил? Не ми се верува некако на еден километар од таму има пумпа Макоил. Но дај боже да се они јас секогаш навивам за нив.


Posted By: kire85
Date Posted: 03-Mar-2008 at 14:43
Originally posted by pbanks

Еве за која бензинска станува збор Yes. Кире да не имаш некој детал плус да споделиш? Да речеме кога треба ова да почне да се гради на пример?

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2892#2892 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=15&PID=2892#2892


za zal ne....pisuva samo od koj datum e proektot...


Posted By: La Linea
Date Posted: 21-Mar-2008 at 14:52
Бензинската на Окта во Охрид. Сличноста со Лукоил е неверојатна

1.


2.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Mar-2008 at 15:39
Па не се мали шансите Окта на крај да заврши во сопственост на ЛукОил.

Конкретно оваа пумпа е спремна за ребрендирање во ЛукОил за 5 минути Big%20smile



Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Mar-2008 at 20:36
Во утрешните весници има реклама 3 години ЛукОил во Македонија. Има мал рекапитулар за нивната инвестиција

- 6 отворени бензински (2х Скопје, Битола, Прилеп, Стража, Штип)
- 1 се гради во Струмица
- 2 во фаза на проектирање (Велес и Скопје)
- 12 локации во фаза на урбанизација




Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Mar-2008 at 14:18
1 Makpetrol Avtokomanda. Skoro se renovirase no ja neame evidentirano

2

3

4 Lukoil Prvomajska... Klasika

5




Posted By: ProMKD
Date Posted: 30-Mar-2008 at 22:37
Одлични слики баш сакав убаво да ја видам новата бензинска на макпетрол у автокоманда. Додека бев јас сеуште се реновираше. Супер изгледа! Фала за сликиве 


Posted By: blejdsk
Date Posted: 31-Mar-2008 at 01:05
eve ja pumpata na Makpetrol na krejot od Novo lisice pocetok od Lisice,,,ja otvorija pred nekoe vreme ..




Posted By: vardar
Date Posted: 31-Mar-2008 at 01:28
Најс енд симпл  Thumbs%20Up


Posted By: ProMKD
Date Posted: 31-Mar-2008 at 02:08
Супер е. Средено, добра големина, врши работа. Ја гледав кога беше во изградба и завршило точно како што ја замислував


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Apr-2008 at 22:05

На "Првомајска" во Кисела Вода


Нова пумпа на Лукоил


Лукоил Македонија ја шири мрежата на бензински пумпи во државава. Вчера на улицата "Првомајска" на свечен начин беше пуштен во употреба новиот објект на 2.500 метри квадратни, изграден според строгите стандарди за безбедност, услуги и квалитет. Новата пумпа ја освети поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан а црвената лента ја пресекоа градоначалникот на општина Кисела Вода, Џорџе Арсов, генералниот директор на компанијата Андреј Куку и амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Владимир Солоцински. Куку изрази задоволство што се реализира развојната програма на Лукоил со нови објекти кои ќе им понудат на граѓаните врвен квалитет и услуга.

- Се надеваме дека новата бензинска им се допаѓа и дека го украсува овој дел од градот. Ние како компанија ќе продолжуваме со уште позасилено темпо да работиме на реализација на нашата програма за отворање на 40 бензински пумпи во Македонија. Тоа го докажува и фактот дека за една недела пуштивме во употреба три нови бензиски. Покрај "Првомајска", во употреба се пуштени и новите бензински во Штип и во Прилеп, рече Куку.

Пумпата ќе работи 24 часа и е опремена со сите типови на горива кои во моментов се на пазарот, БМБ 95, БМБ 98, Евро дизел 4, ТНГ (плин), а таму наскоро ќе се продава и најеколошкото европско гориво со стандард Евро 5, чиј што увоз Владата на РМ го дозволи на почетокот на годинава. Изградбата на објектот чини милион евра. Наскоро ќе почне изградба на бензински пумпи во Струмица, уште една во Скопје и во Велес.

(Е.А.)
фото: Ѕ.ПЛАВЕВСКИ



http://www.vecer.com.mk/?ItemID=550A5BBDDED61547A8ECB4D211C05F75 - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=550A5BBDDED61547A8ECB4D211C05F75




Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Apr-2008 at 13:27
се реновира АМСМ Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Apr-2008 at 21:30
Морам да споделам една глупост која се практикува на новата ЛУКОИЛ на првомајска. Се плаќа внатре, а не на работникот кој ти точи. И безвезе гужва се праи. А мора да ги пофалам, чистат шофершајбна додека пуниш. Инаку имаат добро за пумпање гуми, автоматско е.


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Apr-2008 at 21:46
Originally posted by lslcrew

Морам да споделам една глупост која се практикува на новата ЛУКОИЛ на првомајска. Се плаќа внатре, а не на работникот кој ти точи. И безвезе гужва се праи. А мора да ги пофалам, чистат шофершајбна додека пуниш. Инаку имаат добро за пумпање гуми, автоматско е.


така е на сите лукоили мислам... така и треба да биде ама човек сам да си точи бензин и да има доволно пумпи за да не се прави гужва (на ваквите бензински обично има по 10на пумпи со сите горива на секоја и така работата иде глатко)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Apr-2008 at 21:50
Во Грција имам видено British Petrol. Си ја тураш кредитната у бензинска, си куцаш количина и си тера само. Најбољи.


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Apr-2008 at 22:04
Originally posted by lslcrew

Во Грција имам видено British Petrol. Си ја тураш кредитната у бензинска, си куцаш количина и си тера само. Најбољи.


тоа е екстра... ама плаќањето внатре е пораспространето а има и причина за тоа... трговијата... ко ќе те натераат да влезеш внатре за бензинот многу е поверојатно дека ќе купиш и нешто за грицкање и пиење по пат отколку ко ќе платиш со картица на пумпа или пак на пумпашот...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Apr-2008 at 22:05
Имаш право!!!


Posted By: ProMKD
Date Posted: 25-Apr-2008 at 17:25
Има разни начини. На некои места во канада има кајшто мора да влезеш внатре и да претплатиш пред самиот да полниш, а најчести се тие кај што самиот полниш па влагаш внатре да платиш. Има и со кредитна на пумпа да платиш, а најново е има едно пластично како УСБ го ставаш на клучевите (внатре има компјутерски чип), и кога ќе наполниш бензин, само го поминуваш чипот покрај еден читач на пумпата, и ти штампа фискална одма 


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Apr-2008 at 15:30
Две убави вести

Лукоил ќе гради бензинска пумпа во Гевгелија

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/28883/lukoil.jpg">

На претставникот на „Лукоил“ Сергеј Латус за време на неговото претстојување во Гевгелија му беа понудени 8 локации, од кои што треба да се одлучи за една од нив за изградба на бензинска пумпа, јави дописникот на Нетпрес.

Во разговорот со домашните претставници, претставникот на рускиот нафтен гигант рече дека изградбата на оваа пумпа е меѓу приоритетните во Република Македонија.

Инаку на почетокот од оваа година беше пуштена во употреба ново изградената бензинска пумпа на „Макпетрол“ на самиот влез во Гевгелија.


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28883&kategorija=2 - http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28883&kategorija=2


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-May-2008 at 22:38
Originally posted by pbanks

се реновира АМСМ Cheers


лажна узбуна? Wallbash

Којзнае зошто ја оградија целата тогаш и нешто на велико копаа... Изгледа била некоја поправка бидејќи пумпата си тера по старо :(


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2008 at 23:33
битола на излезот од градот кон грција се гради нова пумпа на макпетрол... од модерните. една веќе има на влезот од охрид.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: ProMKD
Date Posted: 19-May-2008 at 12:55
Originally posted by гитардемон

битола на излезот од градот кон грција се гради нова пумпа на макпетрол... од модерните. една веќе има на влезот од охрид.
во четвртокот ја видов пумпата во изградба!


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Jun-2008 at 13:34
Знае ли некој за која локација точно се работи? Да не е ова локацијата која треба да биде дел од ERA City или?

[tube]P_E-HrMdFYo[/tube]

Спор за локација меѓу „Лукоил“ и „Макоил“


 

 

Кој да гради бензинска станица, „Лукоил“ или „Макоил“? Сопствениците на двете нафтени компании се скараа за една локација.

Судската битка за тоа чие е земјиштето лоцирано веднаш до ЈСП Скопје се претвори во битка на терен.

Присуствуваше и полицијата. Обезбедување испратено од „Лукоил“ ги извади надвор машините на „Макоил“.

Од „Макоил“ тврдат дека тие локацијата ја купиле од физички лица, но Владата забранила да бидат впишани како нови сопственици. Како потоа „Лукоил“ станал сопственик е нејасно.

„Во моментот не можам да посочам дека учесник во овие не-дела е Владата, иако се повикуваат дека Владата им одобрила. Не можам да посочам некое конкретно лице од катастарот, не можам да посочам конкретен нотар, бидејќи сите тие се камуфлирани во моментот, меѓутоа ветувам дека многу брзо ќе се одмота клопчето“, рече Игнат Панчевски, , адвокат на „Макоил“.

Од „Лукоил“, пак, тврдат дека тие се сопственици на оваа локација, каде веќе почнуваат со градба на бензинската станица. Објаснуваат дека имаат дозвола за градба и имотен лист.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=94547 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=94547


Posted By: vardar
Date Posted: 26-Jun-2008 at 08:25
И ја така си помислив (ера сити) али го спомнаа македонски фолклор така да мислам дека се работи за парцелата спроти новиот плоштад во автокоманда.
 
Originally posted by pbanks

 
 
 
 
 

„Лукоил“ и „Макоил“ во војна за земјиште платено половина милион евра

Од „Макоил“ се убедени дека станува збор за криминал, а од руската компанија демантираат

Деспина Трајковска

Нафтените компании „Лукоил“ и „Макоил“ влегоа во војна за земјиште за изградба на бензинска пумпа. И двете, наводно, се сопственици на локацијата за која платиле околу половина милион евра. Земјиштето, кое ги скара нафтените конкуренти , е со површина од околу 2.000 квадратни метри веднаш до просториите на „Македонски фолклор“ во Автокоманда. Од „Лукоил“ уште пред дваесетина дена почнале да го оградуваат теренот за изградба, но по реакциите од „Макоил“, работите ги прекинале. Сепак, убедени дека се во право, градежните работници ангажирани од руската компанија вчера повторно започнаа со организација на градилиштето.

Според тврдењето на Мите Јовановски, сопственик на „Макоил“, вчераутро приватното обезбедување на „Лукоил“ насилно ги отстранило работниците и механизацијата на „Макоил“ кои се подготвувале да почнат со работа. Според верзијата на Јовановски, тој на приватен сопственик платил 230 евра за квадрат и целосно го исплатил земјиштето, по што го завел во катастар. Но, кога побарал да добие сопственост, државните органи му посочиле дека со земјиштето стопанисува руската нафтена компанија. Според газдата на „Макоил“, во целиот случај е направен голем криминал, а тоа го тврди и неговиот адвокат Игњат Панчески.

„Во моментов не можам да посочам дека учесник во овие нечисти работи е Владата, иако се повикуваат дека таа им одобрила. Не можам да посочам некое конкретно лице од Катастарот, не можам да посочам конкретен нотар, бидејќи сите тие се камуфлирани во моментов. Меѓутоа, ветувам дека многу брзо ќе се одмота клопчето“, изјави вчера Панчевски и додаде дека за случајот веќе е поведен судски спор.

Од „Лукоил“, пак, вчера демантираа дека постои проблем околу сопственоста на локацијата. Велат дека тие се единствени сопственици на градежната парцела. Поседуваат имотен лист, договорот за купопродажба го завеле во Катастар, а Министерството за транспорт и врски пред четириесетина дена им издало одобрение за градење. Од Министерството вчера ги демантираа обвинувањата од „Макоил“ дека, наводно, тие го блокирале издавањето на градежната дозвола на македонската компанија.

„Заклучно со 25 јуни до Министерството за транспорт и врски воопшто не е поднесено барање за издавање одобрение за градба на наведената локација од страна на ‘Макоил‘“, рекоа вчера од Министерството за транспорт и врски.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=606AF73761A5F84FB0AFE78D906EF122 - Utrinski
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Jun-2008 at 11:42


Имаш право. Сега ги видов тарабите. Тоа значи дека тука ќе има две бензиски пумпи на размак од 200м.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Aug-2008 at 23:29
Државата продава земја за бензински пумпи


Министерството за транспорт и врски продава градежно неизградено земјиште во Велес и во Неготино за изградба на бензински пумпи, Плацевите ќе се продаваат по пат на јавна лицитација.
Земјиштето, кое е предмет на продажба во Велес е со вкупна површина од 1.784 квадратни метри и почетна цена од 4.000 денари од квадратен метар. Во Неготино, пак, се продава земјиште на површина од 1.912 квадратни метри и почетна цена од 3.200 денари.

Како посебен услов кој треба да го исполнат подносителите на пријавите за учество на јавното наддавање е да поседуваат, и до комисијата за јавно наддавање, да достават лиценца за вршење на големопродажба на нафта и нафтени деривати, во оригинал или копија заверена на нотар.

Пријавите за учество на јавното наддавање можат да се доставуваат најдоцна до 9 септември годинава до Министерството за транспорт и врски. Јавното наддавање ќе се оддржи на 12 септември.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=71B3FC8C93306E408C5F0536B72E5826


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Aug-2008 at 20:08
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=740FB734AA4DD947A090771EA464619A - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=740FB734AA4DD947A090771EA464619A

„Лукоил“ најзаинтересиран за изградба на бензинска пумпа во Велес

Советот на Општина Велес донесе Предлог-одлуката за утврдување на Нацрт - детаљниот урбанистички план на градот, со кој се предвидува изградба на бензинска пумпа недалеку од Спомен-костурницата. Според градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, најзаинтересиран за купување на ова градежна локација е компанијата „Лукоил“, која подолго време преговара со Владата. Министерството за транспорт и врски веќе распиша јавен повик за откуп на ова градежно земјиште за изградба на бензинска пумпа. (МИА)



Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 18-Aug-2008 at 15:29
Незнам колку знаете, али скоро ја срушија Мак Петрол бензинската која се наоѓаше на Илинденска во Карпош 3. Се распрашав по други МП бензински и ме информираа дека ќе се градело поголема бензинска со маркет и со Дал Мет Фу пицерија. Баш ме израдува фактот дека ќе имам Фуфо пицерија релативно блиску

Прееска беше многу топло, али се надевам дека за едно саат време ќе можам да тркнам и да сликнам нешто.



Print Page | Close Window