Print Page | Close Window

Расадник

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=174
Printed Date: 24-Apr-2024 at 01:03


Topic: Расадник
Posted By: kire85
Subject: Расадник
Date Posted: 14-Dec-2007 at 02:03

Дали некој знае да ми каже до каде е проектот "населба расадник"? Нели беа планирани неколку стотици станбени единици, црква, трговски, школо и што уште не.... Ако имате на лагер слики ептен би било супер....а може и нов тред за тоа да се отвори...




Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:20
Ваму доста се гради. Има објекти во најразлични фази на изградба, од околчени парцели, до вселени згради.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10



Posted By: kire85
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:30
Pa to be druze! Tolku vreme cekav da stavi nekoj sliki od rasadnik....navistina brzo se odviva se, so ogled na toa deka se raboti za eden golem stanben kompleks. Imas mozda info kolku im e zaednickiot kapacitet?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:34


За жал не знам никакви детали околу расадников.


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:36
Тешко е и да се дознае... не се работи за еден изведувач секоја зграда е приказна за себе. Ме интересира дали општината ќе ја следи оваа изградба со навремено оспособување на инфраструктурата или ќе имаме реприза на реонски центар. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:44


Кој знае...


Јас само да си го кажам моето мислење дека расадник не ми се свиѓа. Хаос од форми и бои наредени една до друга, исто како и на други места во Кисева Вода. Како да не се работи за една единствена населба, туку за некаква изложба... Знам дека тој тренд за жал преовладува низ цело Скопје, ама тука имаа празен простор и почнаа да градат еден поголем комплекс. Можеа барем малце подобро да го обмислат. Еве да го земеме за споредба Реонски Центар во Аеродром. Реонски не е ништо посебно, ама барем има било каков концепт околу надворешниот изглед.


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:51
се сложувам. Еве сличен мој коментар за Расадник од пред некое време

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=2443#2443 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=2443#2443


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Feb-2008 at 02:14

ПОДЗЕМНАТА ИНФРАСТРУКТУРА ИЗГРАДЕНА, ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА НАДЗЕМНАТА


Расадник конечно со струја, парно и улици


Општината деновиве започна со поставување на топлификациона мрежа, што велат е и последна фаза од изградба на подземната инфраструктура. Од Градот, пак, стартуваат со активности за изградба на улиците. Веќе за два до три месеци ќе продолжи и издавање на градежни дозволи за нови станбени објекти


Во населбата Расадник викендов почна изградбата на топлификационата мрежа. Според надлежните во Општината, ова е и последната фаза од потребната подземна инфраструктура за неколкуте згради што веќе се изградени, но и за оние кои допрва ќе се градат. Од Градот, пак, велат дека се започнати и активностите за изградба на улиците, така што за два до три месеци општинските власти ќе можат да продолжат и со издавање на градежни дозволи за изградба на нови станбени објекти.

-Пред две години во оваа населба затекнавме неколку веќе изградени и вселени згради кои немаа ниту приклучоци за вода и струја, ниту пак асфалтирани пристапни улици. Затоа стопиравме издавање на нови градежни дозволи и почнавме со изградба на инфраструктурна мрежа. Притоа беше договорено Општината да ја изгради подземната, а Градот надземната инфраструктура, односно улици и паркиралишта. Нашата интенција е инвеститорите кои ќе градат таму да имаат пристапен пат и потребна улична мрежа, а становите сите потребни приклучоци, а не станарите допрва да чекаат да се градат улици, паркиралишта или водоводна и канализациона мрежа, вели Тони Чуповски, портпарол на Општина Кисела Вода. Тој додава дека во план е годинава да биде завршена и гасификационата мрежа.

И од Општината и од Градот, велат дека решавањето на спорните имотно-правни односи беа главната причина за одолговлекување на градежните работи за оваа населба. Инаку, за да може во моментот од веќе вселените згради да се изнесува сметот, општината финансираше изградба на пристапен пат кој е тампониран.

- За дел од улиците, предвидени со ДУП и за кои се решени имотно-правните односи, односно е извршена експропријација на земјиштето по кое ќе минуваат, отпочнаа активности за изградба. Веќе се расчистува просторот каде што ќе се градат улиците 1 и 2. За останатите пристапни сообраќајници во овој комплекс се води постапка во подрачните единици на Министерството за финансии и таа е веќе при крај. Штом ќе заврши веднаш ќе отпочне нивна изградба, велат во Град Скопје. Инаку, во Расадник, е предвидено станбеното прашање да го решат околу 10 илјади жители, а се предвидува изградба на нови 15 згради, клинички центар, аква парк и студентски град, но и на хотел за спортисти, трговско деловни објекти и црква.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=F8F411CB5931794DBD3A1B37A6798B6F


Posted By: ProMKD
Date Posted: 25-Feb-2008 at 19:15
Не знам многу околу активностите во Расадник (освен за мојата зграда, која треба да се заврши наскоро), но од што гледам стварно е хаос! Згради лево и десно, а нови улици не видов никаде.. сега се најавува дека ќе се прошири Сава Ковачевиќ, да се надеваме..
Речиси секоја зграда таму имаше проблеми со неплатени комуналии, рушење (симболично) итн. Но активностите продолжуваат, и нема никаков план.
Еве слика од мојата зграда. Колку што знам јас, нема паркинг простор во план, и не знам каде ќе ја оставам колата!! Се наоѓаме на главна улица, а околните тротоари ниту нудат доволно место за паркирање, а ниту пак е дозволено тоа!

Поглед кон центар


Од надвор




Дадете коментари (околу бојата итн )


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Feb-2008 at 19:22
Originally posted by ProMKD


Дадете коментари (околу бојата итн )



Бојата и зградата не е лоша. Мене кај Расадник не ми сметаат толку многу поединачни згради, туку првенствено ми смета генералната шареноликост (не само боја, туку големини, облици, концепти...). Поентата ми беше дека кога се гради цела една населба од нула, логично е да се има некој базичен концепт кој барем донекаде ќе ги хармонизира работите. А не онаква турли-тава како во Расадник.


Posted By: La Linea
Date Posted: 25-Feb-2008 at 21:11
Originally posted by Cloverstack


Бојата и зградата не е лоша. Мене кај Расадник не ми сметаат толку многу поединачни згради, туку првенствено ми смета генералната шареноликост (не само боја, туку големини, облици, концепти...). Поентата ми беше дека кога се гради цела една населба од нула, логично е да се има некој базичен концепт кој барем донекаде ќе ги хармонизира работите. А не онаква турли-тава како во Расадник.


    Ново Лисиче е така градено, како и Реонски центар. Расадник е тотална утка во тој поглед.
    @ProMKD Ми се допаѓа првата зграда повеќе, боите не се нападни исто и целокупниот изглед... За разлика од оваа, ја нема на сликите што сте ги постирале, една-две згради со многу и интензивна жолто-зелена боја, мислам знаете за која зборувам,  и мислам дека е најгадната зграда од сите таму.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: ProMKD
Date Posted: 25-Feb-2008 at 22:39
Не ми текнува точно за која мислиш, но знам дека постои една таква. Ептен чудна работа, не знам само кој би избрал таква боја! Многу дречи и воопшто не изгледа убаво


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2008 at 18:04
Луѓе ајде видете дали некој може да го отвори фајлов. PDF е, изгледа со слоеви како што имаме и за Сончев град но кај мене го заглавува неможам да го отворам. Се работи (ваљда) за инфраструктурен план за објектите на Бортас во Расадник

http://www.build.com.mk/docs/Bortas-infrastuktura.pdf - http://www.build.com.mk/docs/Bortas-infrastuktura.pdf


Posted By: La Linea
Date Posted: 31-May-2008 at 18:11


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-May-2008 at 18:39
Кои се овие Бортас?


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2008 at 18:48
Originally posted by Cloverstack

Кои се овие Бортас?


http://www.bortas.com.mk - www.bortas.com.mk

Го градат пола Расадник. Нонстоп имаат реклами во огласникот што иде со весниците на ВАЦ


Posted By: shyes
Date Posted: 02-Jun-2008 at 07:38
Originally posted by Cloverstack



Кој знае...


Јас само да си го кажам моето мислење дека расадник не ми се свиѓа. Хаос од форми и бои наредени една до друга, исто како и на други места во Кисева Вода. Како да не се работи за една единствена населба, туку за некаква изложба... Знам дека тој тренд за жал преовладува низ цело Скопје, ама тука имаа празен простор и почнаа да градат еден поголем комплекс. Можеа барем малце подобро да го обмислат. Еве да го земеме за споредба Реонски Центар во Аеродром. Реонски не е ништо посебно, ама барем има било каков концепт околу надворешниот изглед.



Yes

Абе треба малку да се тргнеме од овај дизајн никаква креативност на 90 % од нив. Барем да се градат по модерни згрди барем во неизгредените ерии. Сега ако тоа не може да се направи поради немање пари незнам, но не мислам дека е од тоа.

Barem neшto vakvo da izgradea, 







Posted By: La Linea
Date Posted: 02-Jun-2008 at 21:50
    Нашиве архитекти, со чест на исклучоците, оставаат впечаток како да им е многу тешко да ги следат последните трендови во архитектурата. Само филхаромонијата успеа да ме остави без било какви забелешки, се други е застарено, демоде или кич.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jun-2008 at 22:06
Веројатно и инвеститорите се прилично виновни за она што се случува. Не само со својот невкус, туку и со желбата они да се наметнат и да изиграваат архитекти. Тоа ни се случува дури и кога државата е инвеститор.

Секоја чест на исклучоците. Затоа на форумов треба да ги охрабриме и да го поздравиме секој чекор напред, секоја посветла точка...


Posted By: La Linea
Date Posted: 12-Sep-2009 at 02:39

Асфалт за новите улици во Расадник

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ од вчера почнаа да ги асфалтираат новите улици во новоизградената населба Расадник во Кисела Вода. Прва ќе се асфалтира улицата Новопроектирана 2, во вкупна должина од 162 метра, а потоа ќе се работи и на останатите три улици во населбата.

Од Градот информираат дека во Расадник, како дел од завршните работи за уредување на просторот, останува уште да се наредат павер-елементите на тротоарите, со површина од 300 квадратни метри и да се наместат рабниците и решетките за атмосферската канализација.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5B1D2DB03D1A8E4DB63388439981FB3D



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Sep-2009 at 03:51
Незнам зашто сеуште се чека, а не е голема инвестиција да се пробие главната улица која почнува од Сава Ковачевиќ, веднаш после кулите (41°58'22.48"N 21°26'41.09"E) се до Првомајска (41°58'36.06"N 21°27'1.55"E). Драстично ќе се растеретат низа раскрници во околината што преку ден се буквално закрчени и тое не само поради сообраќајот од новите згради туку и ќе се скрати патот за оние кои транзитираат низ населбава. Бул. Србија што ќе се изгради сега тачно дека ќе превземе дел од тој сообраќај, но овие маалски улици треба што поскоро да се пробијат. по целата должина.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Sep-2009 at 12:13


Сосема си во право за потребата и ефектите. Зошто се чека, којзнае... можеби од истата причина зошто необјасниво се чека за милион други работи кај нас.

Сепак, има шанси некоја од спомнатите улици во претходната вест да е бар сегмент од оваа сообраќајница?


Posted By: vardar
Date Posted: 14-Sep-2009 at 08:20

 
http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2822&mid=24&tabId=1&tabindex=0 - Град Скопје


Posted By: kire85
Date Posted: 14-Sep-2009 at 16:25
A inace koj od vas ima informacija za proektov.....do kade se so realizacijata, odnosno uste kolku objekti ostanaa da se izgradat?


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Sep-2009 at 16:40
kire ова не е некаков проект, повеќе се работи за реализација на ДУП, само фактот дека доста објекти се градат паралелно делува дека се работи за некаков 'организиран настап'.

инаку немам скршнато до сега во внатрешноста и како и тебе, немам точна претстава колкав дел е урбанизиран и уште колку простор преостанува.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Sep-2009 at 10:36

Кисела Вода гради улици на приватно земјиште

Од Градот и од Општината признаваат дека постојат неколку спорни улици со нерешени имотно-правни односи и велат дека додека тече постапката за денационализација, тие нема да се асфалтираат

Општината Кисела Вода и Градот Скопје без да се консултираат и без да водат сметка дека е во тек постапка за денационализација на земјиште, градат улици во новоизградената населба Расадник на место што припаѓа на нашето семејство, тврди скопјанката Добринка Јанковска.

- Новопроектираните улици во Расадник се градат иако се' уште е во тек постапката за денационализација, односно за враќање на имотот што јас и моите браќа и сестри го наследивме од нашите татко и дедо. Според Законот за денационализацијата не е дозволено располагање со имотот што е предмет на денационализација, како и искористување на таквиот имот. На ваков начин општината врши бесправна градба, без претходно да се консултира со наследниците - обвинува Јанковска.

Нејзината реакција следува откако во печатот го прочитала известувањето од градските власти дека екипи на „Улици и патишта“ деновиве почнаа да ги асфалтираат новите улици во населбата Расадник во Кисела Вода. Во информацијата се велеше дека прва ќе се асфалтира улицата Новопроектирана 2, со вкупна должина од 162 метра, а потоа ќе се работи и на другите три улици во населбата.

Спорот за враќање на земјиштето Јанковска, со своите браќа и сестри, го води од 1998 година. Тие имаат и судско решение дека се наследници на имотот. Јанковска вели дека повеќепати се обратила до Општината Кисела Вода, но и до Градот, но оттаму не презеле ништо, иако и' ветиле дека ќе добие обесштетување.

- Бидејќи постапката е во тек, јас не очекувам додека да бидам обесштетена додека не заврши. Го очекувам конечното решение за денационализација и нема да дозволам некој да ми го одземе тоа што е мое. Градските и општинските власти нека ми покажат документи со кои ќе потврдат дека легално ми го одземаат земјиштето, па нека градат улици. Исто така, кај раскрсницата меѓу Првомајска и Народни херои, спроти „Тинексот“ еднаш веќе ми одзедоа земјиште, за кое до ден-денес не ми е дадено обесштетување - огорчена е Јанковска.

Таа во февруари годинава се обратила и до Државниот инспекторат за градежништво, каде што ги запознала надлежните со случајот. Инспекторатот и' наложил на Општината Кисела Вода во рок од три дена да му одговори на подносителот на барањето и да достави копија со одговор до Инспекторатот. Но, досега Општината Кисела Вода не се изјаснила, иако Јанковска вели дека се обратила и до сегашниот градоначалник Марјан Ѓорчев.

Од Градот велат дека асфалтирањето е заостаната обврска, договарана уште од претходниот градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, и на Општина Кисела Вода, Џорџе Арсов, и додаваат дека нема да се задира во спорниот дел.

- Не се гради во тој дел што е спорен. Спорен е делот пред салата, каде што не се чепка. Се работи на спротивната страна. Ние не можеме да одиме против Законот и не сакаме да навлегуваме во спорови. Се асфалтира во делот каде што се решени имотно-правните односи и каде е извршена комплетна експропријација на имотите. Кога ќе се заврши постапката и кога ќе се изврши експропријација, општината Кисела Вода и во тој дел ќе може да го реализира урбанистичкиот план - вели Неделчо Крстевски, портпарол во Градот.

Од Општина Кисела Вода признаваат дека има неколку спорни улици, но велат дека додека тече постапката за денационализација, тие нема да се асфалтираат.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=35D0000B37DB0F4D95B3523AA2E774CD



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-May-2010 at 15:36


Posted By: Dragan
Date Posted: 23-May-2010 at 18:33
WOW браво Кловер. само на овие стариве стамбени блокови да им се смени фасадата добор ќе изгледа во комбинација со новиве Thumbs%20UpThumbs%20Up

-------------


Posted By: La Linea
Date Posted: 23-May-2010 at 21:32
Фантастична сликава Кловер, како макета изгледа населбава. Од каде поточно е сликано ова (координати)?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-May-2010 at 21:38
41°58'8.95"N  21°26'4.41"E


Posted By: zabegan
Date Posted: 23-May-2010 at 22:41
можеби не е некоја голема забелешка, ама зградиве во расадник ми се многу начичкани блиску една до друга, споредете на пример со постарите згради најдоле


Posted By: acearm
Date Posted: 12-Sep-2010 at 22:07
Sakam da kupam stan vo zelenata zgrada vo rasadnik na IPP, ako moze nekoj da mi kaze nesto za zgradata, kakva e, cini necini , kvalitet i sl????


Posted By: acearm
Date Posted: 12-Sep-2010 at 22:11
Sakam dakupam stan vo zelenata zgrada na IPP vo Rasadnik, ako moze da mi kaze nekoj sto zgrada e, kvalitetna gradaba i slicno


Posted By: Gradinarot
Date Posted: 21-Sep-2010 at 00:50
acearm, ova vazi za site novi zgradi vo KV, vklucuvajki go rasadnik, pa i "tvojava" na IPP.
Sto poveke navlagash vo zgradata tolku poveke go primetuvash fushot. Ako si koregirash nesto sam ili ako e renoviran stanot, da tocno citash iako e novogradba ako ne si renovirash kako sam, kako da si zel  poloven, samo obelen.
NE znam kako vo celina ja zamisluvaat ovaa naselba, ama mislam deka ke ima dovolno funkcii za edno kulturno urbano ziveenje, pogotovo sto planiraat i nekoj park, akva li bese...


-------------
.....   .......


Posted By: Tuvok
Date Posted: 21-Sep-2010 at 15:45
Originally posted by zabegan

можеби не е некоја голема забелешка, ама зградиве во расадник ми се многу начичкани блиску една до друга, споредете на пример со постарите згради најдоле


Токму така. Премногу блиску една до друга. Сите можеме да видиме колку тоа гадно изгледа во Буњаковец, Д Маало кога на местото на куќички изградија големи згради па сега комотно од прозор можеш да гледаш и ТВ кај комшијата. Овде барем почнувале од ново и имлао место убаво да распоредат. Ама тоа е, се за профит па што е можно повеќе згради да се упикаат.


Posted By: axel
Date Posted: 04-Jan-2011 at 13:47
ПРОСТОРОТ СО ЗГРАДИ НИКАКО ДА ПРЕРАСНЕ ВО НАСЕЛБА
Во Расадник ни трговски центар ни студентски град

Роза Петкова

Десетината станбени згради начичкани една до друга се единствената содржина која се изгради последниве години во стариот расадник во Кисела Вода, иако досега ова место требаше да прерасне во вистинска населба. Жителите што ги населија новите згради велат дека во Расадник не е изграден ниту еден парк, постојат само неколку кафулиња и филијали на банки, а нема ни мал трговски центар со продавници. Тие се жалат дека имаат потреба од нова градинка бидејќи доселените жители се претежно млади брачни парови, а единствената градинка во околината веќе е полна. Пред да почне изградбата, се најавуваше населба која ќе вдоми 10.000 жители, клинички центар, аквапарк, студентски град, хотел за спортисти, трговско-деловни објекти, црква, а ништо од тоа не се изгради, разочарано велат тие.
- Направени се повеќе од десетина згради во последните неколку години. Но, треба уште да се гради и да се направи пристап од страната на Првомајска. Исто така, паркинг-просторот не е предвиден како што треба. На пример, пред мојата зграда има паркиралиште, а на приземјето се отворени кафуле и банка, па луѓето што доаѓаат по работа се паркираат на местата на станарите. Не е далеку времето кога и ние ќе го имаме истиот проблем со паркирањето како што го има и Центар - вели Мирјана П. жител од Расадник. Проблем е и такси-станицата која го отежнува влезот во станбените згради и создава метеж во сообраќајот. Граѓаните велат дека во сервисната уличка се паркираат по неколку такси-возила, па нема простор каде да се разминат два автомобила кога се движат во спротивна насока.
- Добро е да имаме такси-станица, тоа секако најмногу ни користи нам, но треба некако да се организира. Да се најде соодветна локација, а надлежните треба да се погрижат за тоа - велат жителите. Во општина Кисела Вода не одговорија уште колку станбени згради треба да се градат на поранешното земјоделско земјиште, ниту дали има инвеститори за другите предвидени објекти.
- Освен станбени објекти, со ДУП „Расадник“ се предвидени и содржини со намена образование (основно и средно училиште и факултет), студентски и ученички домови, здравствен дом и објекти за спорт и рекреација. Инаку, секоја зграда во тој дел, според Правилникот, има планирано соодветен број паркинг-места во градежна парцела, но практиката и навиката на граѓаните е да не ги користат подземните гаражи, со што предизвикуваат проблем со паркинг-местата. Како и да е, Општина Кисела Вода во иднина ќе се потруди при измената на ДУП, во делот на спорт и рекреација да предвиди и простор за јавно паркиралиште - вели Марјан Спасески, портпарол на Општината.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=2208&ArticleID=154137


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jan-2011 at 18:39
Алооо бре кои се тие места на станарите? Не постојат такви, на сите се местата. Кога се вселувале во зградава свесни биле дека има дуќани, што сега да ги затвориме дуќанитве. Кои се овие понашања да се нема грам свесност за живеење во град, себично до даска.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Jan-2011 at 15:47
Измена на ДУП за Расадник. Објавен е денес на веб.

http://kiselavoda.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=949 - http://kiselavoda.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=949
http://kiselavoda.gov.mk/Uploadedimages//SINTEZEN.jpg - http://kiselavoda.gov.mk/Uploadedimages//SINTEZEN.jpg


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Feb-2011 at 14:05
Спорна доурбанизацијата на просторот околу „Расадник“

     
Делот каде што се сечат улиците Народни херои и Правомајска и каде што се сместени ресторанот „Ексклузив“ и уште неколку објекти се изградени на национализиран имот. За него сопственичката нема добиено обесштетување, а од Кисела Вода тврдат дека таа нема имотен лист


     
     
Колективно домување, надградба на постојната детска градинка за уште еден кат, изградба на црква, бензинска пумпа,терени за спорт и рекреација, како и сервисни дејности, се дел новините што ги предвидува нацрт-верзијата на деталниот урбанистички план „Расадник“.

- Со овие измени на ДУП „Расадник“ ќе се дефинираат урбанистичките парцели, и тоа врз основа на сопственост на градежното земјиште. Откако ќе се допрецизираат и усогласат сопственичките односи, ќе може да почне реализацијата на планот што го изработи планерската куќа „Билд“ – изјави Марјан Спасески, портпарол на општината Кисела Вода.

Се работи за просторот од 10,60 хектари кај базенот „Расадник“, што ги опфаќа улиците Народни херои, Сава Ковачевиќ и Новопроектирана 1 и Новопроектирана 3. Станува збор за 75 отсто изграден простор, кој сега треба да се доурбанизира.

Целото земјиште што го опфаќа ДУП „Расадник“ не е сопственост на општината, вели скопјанката Добринка Јанковска. Делот каде што се сечат улиците Народни херои и Правомајска и каде што се сместени ресторанот „Ексклузив“, Заводот за овоштарство, паркиралиштето, како и дел од новопроектираните улици се изградени на нејзин имот, за кој таа нема добиено обесштетување.
-Кога се прошируваше Првомајска ништо не добив, поднесував жалби и барања да не се гради ресторанот „Ексклузив“, но никој ништо не презеде. И постепено земаат дел по дел од мојот плац. Направија улица, паркиралиште, Заводот за овоштарство си изгради нов објект. Не знам сега што следува и што планираат, но јас не сум и во планот. Мене не ми остана ништо од парцелата од 9-10 илјади квадратни метри – раскажува Јанковска.

Таа вели дека сите институции каде што се пожалила се на нејзина страна, но општината е глува на нејзините барања.

- Поднесов жалба уште во 1998 година и, еве, од тогаш се влечам по судови, адвокати, и ништо не добив. Ги имам сите документи, имам докази дека овие парцели ми припаѓаат мене. Земјиштето ми е наследство од татко ми, не сакам така да ми го земат и да ми пропадне сé во вода. Или нека ми платат или нека ми го вратат земјиштето – додаде Јанковска.

Од општината Кисела Вода велат дека Добринка Јанковска нема имотен лист за ова земјиште и дека од Секторот за урбанизам во општината на повеќе наврати и е укажано дека тие парцели се државни, јавни. Ресторанот „Ексклузив“, пак, има валидно одобрение за градење издадено во 1995 година, односно пред стапување во сила на Законот за денационализација.

http://www.novamakedonija.mk/NewsDetal.asp?vest=2911103558&id=14&prilog=0&setIzdanie=22202


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Apr-2011 at 11:06
Во Расадник се живее како во Сахара



Поради збиените згради, нема струење на воздухот, а нема ни паркови, па во лето нема ни ладење на вжештениот бетон

Снежана Калабакова



И по пет години откако се изгради населбата Расадник во Кисела Вода, останаа неасфалтирани и полуасфалтирани улици, додека изградени тротоари се мислена именка. Жителите се жалат дека нема каде да ги прошетаат децата, нема ни паркови ни игралишта со реквизити каде што би се забавувале и дружеле. Нема ниту урбана опрема и недостасуваат многу нешта.

Станарите од новоизградените згради во населбата сметаат дека објектите се преблиску еден до друг и не се сигурни дали меѓу нив го има пропишаното растојание од најмалку 12 метри. Луѓето реагираат дека нема струење на воздухот, а во лето нема ниту ладење на вжештените бетонски платоа, па на високите летни температури живеат како во казан. И она малку зеленило до бетонските површини го подигнале и го одржуваат станарите, а тие сами го чистат и од ѓубре. Зад станбените објекти кои се' уште не се комплетно вселени се наоѓа огромна запуштена површина со исушена трева и трње која завршува зад „Супер Тинекс“ на „Првомајска“.

Граѓаните револтирано посочуваат дека Општината малку се грижи за уредување на оваа нова населба. Некои жители се надеваат дека голем дел од работите ќе се решат откако сега споредната сообраќајница покрај населбата ќе се пробие и поврзе со „Првомајска“.

Од Општина Кисела Вода признаваат дека населбата треба уште да се уредува и најавуваат нови содржини. Велат дека во наредниот период ќе градат јавно паркиралиште со капацитет за 150 возила, со што ќе обезбедат дополнителни паркинг-места за посетителите на населбата. Но, дел од сервисните улици се' уште не можат да ги асфалтираат поради нерешени имотноправни односи.

„Во состав на населбата е предвидено да се изгради парк, а веќе со следната акција за поставување урбана опрема низ целата територија на општината, нема да биде изоставен и Расадник, иако таму на неколку локации веќе има таква опрема во функција е паркот ’Срце‘, кој се изгради минатата година. За подобрување на социјалниот живот во овој дел, веќе идниот месец ќе се отвори и шаховската школа ’Ристо Ничевски‘, со што сметаме дека населбата Расадник ќе стане расадник на млади, талентирани шахисти“, вели Марјан Спасески, портпарол на Општина Кисела Вода.

Ратко и Благородна Јончевски, жители од населбата, велат дека единствена зелена парковска површина имаат на главната улица „Сава Ковачевиќ“. И не е проблем само тоа што нема катчиња за одмор на повозрасните и простори на кои ќе се забавуваат и рекреираат децата. Сметаат дека овој дел на градот веќе станува пренаселен и не е доволен само еден градски автобус. И онака ретката линијата со број „24“ не ги задоволува потребите на граѓаните, па затоа тие бараат дека ЈСП треба да активира уште една автобуска линија.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=BDD9A0C42D464E48A26486AFF4D60ABC


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Apr-2011 at 23:45
Станарите од новоизградените згради во населбата сметаат дека објектите се преблиску еден до друг

Добро зарем оваа „опсервација“ сериозно доаѓа од жителите таму??? Ај за другите наведени проблеми, ама по ова прашање што може да се преземе? Да се разместат малку зградите ли? Да одиме да помогнеме ако треба...

Каде беа критериумите кога бил правен изборот за тоа каде ќе се купи стан? Па не за џабе добиваме толку многу вакви чкљ населби пополнети со чкљ квалитет на објекти... има побарувачка, огромна. Епа нека ви е наздравје. Ако некој е спремен да истури десетици илјади евра за купување на стан, без барем да го побара и ѕирне ДУП-от, не знам сега со кое право кука по весници за растојанието помеѓу зградите.


Posted By: tonikostov
Date Posted: 05-Apr-2011 at 11:35
Зградите во Расадник не се премногу збиени, особено не како во Дебар маало. Претходно живеев во зградите кај бараките на Општината и имав зграда пред мене на приближно исто растојание како што се сега зградите во Расадник. Тие згради се изградени во 60тите години од минатиот век. Така, не држат многу муабетите за збиеност. Ќе повторам - особено компарацијата со Дебар маало е тотално неиздржана. Генерално, ако некој сака пространство - нека си побара плац за куќа во субурбаните делови на Скопје. Тоа е така: или сакаш да си во центар и да се лишиш од погледи од прозорецот што завршуваат 10 килиметри подолу, или купи си куќа надвор од Скопје и патувај 10 километри до центар.

За квалитетот на градба може да се дикутира. Има недостатоци, од кои некои беа прифатени од инвеститорот (Дабар, во мојот случај), додека некои беа отфрлени со образложение дека не му се исплати да инвестира во тоа.

Што се однесува до муабетот дека летно време во Расадник врие од жештитна и дека нема провев - пак ќе кажам: ако некој очекува дека на 50 степени Целзиусови во урбана средина ќе му "пирка" ветерче, најдоброто што може да го направи за себе е да се врати во родната грутка. Таму сигурно ќе го доживее тоа и ќе биде задоволен. Но, не и во Скопје. Не памтам ни во детството некое лето во Скопје да било свежо, да нема жештина.

Најбитно од се е да се избаре добар стан. Оној што јас го избрав има одлична изолација. Зимно време не се греам со парно, повремено некогаш пуштам клима или греалка (севкупно 10-тина дена во сезоната по неколку (2-3) часа дневно - обично навечер). Летно време исто - ретко кога пуштам клима за ладење.

Што се однесува до погледот, станот е насочен кон запад и гледа кон детската градинка. Мали се шансите дека тука некогаш ќе никне објект од типот на зграда за домување. Така, јас го немам тој проблем со гледање во соседната зграда.

Пак ќе кажам, се е до изборот на станот. Кога имаш одредена сума пари и решен си да купиш стан - не се купува првото нешто што си го видел. Треба внимателно да се разгледа пред да се избере.

Сепак, Расадник има потреба од паркови, зелени површини за шетање, пешачење, одмор. Со години Општината се жали дека има нерешени сопственички прашања за одредени делови, а сепак никако да се решат. Решавањето на овие отворени прашања се важни за понатамошниот развој на населбата. Генерално, впечатокот ми е дека една од најголемите општини во земјата има претерано трома администрација и тоа е тоа што го блокира развојот.


Posted By: Ljubopitko
Date Posted: 05-Apr-2011 at 12:55
Originally posted by tonikostov


Што се однесува до муабетот дека летно време во Расадник врие од жештитна и дека нема провев - пак ќе кажам: ако некој очекува дека на 50 степени Целзиусови во урбана средина ќе му "пирка" ветерче, најдоброто што може да го направи за себе е да се врати во родната грутка. Таму сигурно ќе го доживее тоа и ќе биде задоволен. Но, не и во Скопје. Не памтам ни во детството некое лето во Скопје да било свежо, да нема жештина.

Rock  добро речено.
Originally posted by tonikostov

Најбитно од се е да се избаре добар стан. Оној што јас го избрав има одлична изолација. Зимно време не се греам со парно, повремено некогаш пуштам клима или греалка (севкупно 10-тина дена во сезоната по неколку (2-3) часа дневно - обично навечер). Летно време исто - ретко кога пуштам клима за ладење.

најверојатно си избрал и одлична греалка чим грееш само 10 дена годишно.Big%20smile







Posted By: dule
Date Posted: 22-May-2011 at 08:52
Пред некое време мојте бараа да си купат стан во Кисела Вода поточно Расадник новите згради,по подолго разгледување на населбата и зградите добив впечаток дека сите овие тези дека е загушливо и дека зградите се збиени според мене паѓаат во вода.

Расадник според мене е доста убава,модерна населба со нови станбени згради како и станови кој се нови.

Околу цената за становите се движи негде околу 800-950 еур зависи кај кој како.Кој според мене ЗА НОВ стан е реална и прифатлива бидејки како што реков збориме за НОВ СТАН -без потребни реконструкции.

Додека за споредба становите во Ново Лисиче и Аеродром бидејки во тој реон сум запознаен со цените за становите достигнуваат астрономски и нереални цени.

Почнувајки од 1,000 па се до 1,200 за м2 за НЕРЕНОВИРАН СТАН.Стан за кој треба детална реконструкција (тоалет,ламинат,врати,прозорци,кујна) со што овие работи дополнително станот ќе достигне цена на пр.Стан од 75 м2 во Аеродром по (1,000*м2) достигнува 75,000 еур за тој стан  ПЛУС  агенции,данок,нотар и ред други давачки.Кога ќе земе се вкупно за 75 м2 стан треба да се плати 77,000 илјади евра што е превисоко а да не збориме за останатите цени.

Исто така ја живеам во Ново Лисиче факт е дека има најголеми паркови во градот,но исто така реално е дека како и во Аеродром така и овде зградите се пред распаѓање,со распукани фасади и стари станови.

Со што мора и тоа под хитно да се намалат цените на становите бидејки неможе стар стан да се продава како нов.


Posted By: fichot
Date Posted: 25-May-2011 at 01:15
Секаде се рипнати нереално цените. Пример Тафталиџе стари станови одат од и до 1150е/м2. А нови се 1200. Сега, колку и да е знак прашање квалитетот на новите, сепак ново си е ново.

Работава е продавам, ама не ми се дава.

-------------


Posted By: mirko
Date Posted: 04-Aug-2011 at 17:11
pozdrav do gradonacalnikov na kisela voda i redno e da se angazira malku poveke, nekako mu begaat drugive skopski opstini. PRASANJE : znae li nekoj dali ke se renoviraat fasadi na zgradi vo kisela voda , konkretno kulite rasadnik izgledaat dosta grdo otkako napravia eden kup movi zgradi okolu niv dali deka se najvisoki vo okolinata neznam sepak treba da se renoviraat da zalici barem toj del na edna nova celina


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 05-Aug-2011 at 18:46
Slikite se od Srdjan Adamovic SSC



































Posted By: dule
Date Posted: 11-Aug-2011 at 15:34
Огромен напредок во изградбата на зградите во населбата Расадник ,што е за поздравување.Само мана е тоа што треба повеќе околу хигиената да се поработи и на уредување на зеленилото останатото е супер.


Posted By: axel
Date Posted: 21-Oct-2011 at 12:46

Расадник сè уште е далеку од елитна населба


http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/10/20/rasadnik.jpg

Елитната станбена населба Расадник, како што беше најавено на почетокот, сè уште е далеку од просечните стандарди на домување, а камо ли од луксузот што им беше ветен на граѓаните кога ги купуваа становите.
Иако, според Деталниот урбанистички план, визијата за уредување на овој дел од градот е навистина привлечна, засега освен издигнати станбени блокови и веќе функционални комерцијални и угостителски објекти, друго нема. Уличната инфраструктура сè уште не е комплетно решена, особено не е гламурозен делот кога возилата од внатрешноста на станбениот комплекс поминуваат низ тесни и нерамни премини за да се приклучат до главната улица Сава Ковачевиќ.
Пробивањето на улиците е условено и од решавањето на повеќе имотно-правни односи, но и од изградбата на нови згради кои според планот треба да се дел од населбата. Од општина Кисела Вода велат дека до сега се изградение околу 70 отсто од станбено-деловниот комлекс, а за другиот дел во тек е изработка на техничка документација.


- Според ДУП-от, се предвидува изградба на уште неколку станбени објекти за колективно домување, градинка, спортски комплекс, спортска сала, црква и бензиска пумпа. Со ДУП-от е предвидена доградба и надградба на постојната градина во локалитет Расадник (градинката „8-ми Март“) за која се изрботува техничка документација. Локалитетот Расадник сообраќајно се поврзува кон улицата Првомајска со две улици, кон Сава Ковачевиќ со три улици и кон улица Народни харои со две улици - велат од општината.
За црквата која ќе се наоѓа во непосредна близина на „СП маркет“, во моментов се изработува проектно–техничка документцација која е во завршна фаза, а потоа ќе се премине на изградба на објектот. 
ГМВ/БИ

http://plusinfo.cfd.mk/large_gal/2011/10/20/rasadnik2.jpg">http://plusinfo.cfd.mk/medium_gal/2011/10/20/rasadnik2.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik2.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik3.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik4.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik5.jpg
  • http://plusinfo.cfd.mk/small_gal/2011/10/20/rasadnik6.jpg
http://www.plusinfo.mk/vest/19650/-Rasadnik-s-ushte-e-daleku-od-elitna-naselba


Posted By: mirko
Date Posted: 08-Nov-2011 at 20:53
Znae li nekoj nesto poveke za Monteco Company gradat na parcela 1.7 kaj benziskata vo kisela voda.Nemozam da najdam nikakvi informacii za firmata od koja treba da pazaram stan osven ubavo nasminkan sajt na koj nema nikakvi informacii za sopstvenicite nitu referenci za firmata. Pa ako znae nekoj sto kako gradele bujrum cekam info


Posted By: fusion
Date Posted: 08-Nov-2011 at 21:45
Eden kup zgradi ,nisto poveke, kvalitet na zivot nula,zeleniloto nema nikogas da se napravi se ke se pokrsi pred da se prevzemat merki .Izskrtano segde, beton ispukan uste ne nareden.Klimite obeseni, grda slika.Balkoni se zatvarat sekoj koj kako sto si saka ,obesena obleka, gaki na izlozba.Parabolski anteni moze covek da utepa.Grafiti segde ima vo svetot no sto me grizi e sto lujge dale golemi pari i voopsto ne se sekiraat.Neresen problem so gjubreto ,kontenjeri parkirani cekaat samo macki i kucinja da go rastrgaat ili da se zapali pa cela naselba da korne od smrdja.


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 09-Nov-2011 at 11:51
Хахаха каква елитна населба ЛоЛ
Спикале згради, за елитна зборуваат.

-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: Kupec
Date Posted: 11-Nov-2011 at 01:04
Koj znae povekje informacii za MONTEKO company go molam da gi spodeli. Koj zivee potkrovje kisela voda isto ako moze info, kako e so izolacija, dali e mnogu losa klimata?

Fala


Posted By: fichot
Date Posted: 11-Nov-2011 at 10:47
Елитна? ЛОЛ. Абе кибритчињата во Карпош 3-4 се рајска градина за Расадник. Минимален сооб, зеленило колку ти душа сака, инфраструктура, комерцијални/деловни/образовни/здравствени/ватевер објекти на кило, милина.


Posted By: dule
Date Posted: 27-Nov-2011 at 08:06
Според мене Расадник е многу убава населба во Скопје.Секако дека има уште работа и досредување на населбата околу издигнување на нови зелени површини,клупи и корпи за отпадоци ,како и подобрување на хигиената кој се надеваме според кажувањата на општинарите би се средиле наредниот период.

Исто така зградите во Расадник не се премногу збиени како што велат некој,напротив има доволно простор за вегетација на воздухот.

Околу цените  на становите во Расадник се реални и се движат од (800-900 еур м2) бидејки сум запознаен во областа на градежништвото е реална цена ВО СПОРЕДБА со станови кој се продаваат во Аеродром,Центар,Карпош каде што цената достигнува до 1,100 , 1,200 па и нагоре ЗА СТАР СТАН,(значи нереновиран,во стара зграда и слично) ШТО Е ТОТАЛНО ЛУДНИЧАВО И СПОРЕД МЕНЕ ЛЕТАЊЕ ВО ОБЛАЦИ.Затоа статистиките говорат дека тие станови поспоро се продаваат за разлика од новите.

Затоа многу од граѓаните одлучуваат да купат нов стан.Бидејки разликата е голема.






Posted By: Supervisor
Date Posted: 27-Nov-2011 at 12:45
Како може Расадник да го споредуваш со Карпош..

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: nouseforname
Date Posted: 27-Nov-2011 at 18:36
rasadnik i karposh i aerodrom e nesto nesporedlivo a da nezboram za centar...!


Posted By: MKballer
Date Posted: 27-Nov-2011 at 19:11
Mnogu pisnim vaka izfarbani sve razlicni boji ...


Posted By: vlatko.mk
Date Posted: 22-Feb-2012 at 17:29
Во близина на Супер Тинекс на Првомајска и на уште едно место во расадникот се припрема изградба на нови објекти.

Првиот објект (црвено) се наоѓа веднаш до Супер Тинекс, веќе е започнато поставувањето на заштитните огради, а на локацијата има градежна механизација. Парцелата според ГУП е во сервисната зона - каде пак според ДУП на општината мислам дека се предвидуваа Големи трговски едници.

На другата парцела (жолто) исечени се дрвата и се примпрема теренот иако не се знае конкретно за што се работи.
Според ГУП на Скопје локацијата е наменета за “Спортски центри, објекти и терени“.



Posted By: daci92
Date Posted: 01-Jun-2013 at 09:05
Слики од неколку објекти кој се во градба во Расадник (се извинувам ама од една што е на Бортас не направив слики иако од нејзе ги сликав кулите Џеваир).

Кај Тедико.




Позади оваа зграда се почнува нејзината лепенка.





И уште еден комплекс од три или четири лепенки од кој само една е готова од претходно а останатите се во изградба.








Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Dec-2014 at 15:38
https://flic.kr/p/qaQFVZ"> https://flic.kr/p/qaQFVZ - DSC06658 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/pvwjhr"> https://flic.kr/p/pvwjhr - DSC06659 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/qshaKM"> https://flic.kr/p/qshaKM - DSC06661 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/pvhRd3"> https://flic.kr/p/pvhRd3 - DSC06662 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/qaQFzP"> https://flic.kr/p/qaQFzP - DSC06663 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/qaHthq"> https://flic.kr/p/qaHthq - DSC06665 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Dec-2014 at 15:40
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< има фотки и на претходната страница <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

https://flic.kr/p/qs7c8n"> https://flic.kr/p/qs7c8n - DSC06666 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/qs7c4z"> https://flic.kr/p/qs7c4z - DSC06667 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/qq17c9"> https://flic.kr/p/qq17c9 - DSC06669 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/qaS9zg"> https://flic.kr/p/qaS9zg - DSC06670 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 26-Feb-2015 at 15:03
https://flic.kr/p/r62X6h"> https://flic.kr/p/r62X6h - DSC07294 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 26-Feb-2015 at 19:31
Кочани,Делчево,Охрид,Битола,Ресен......така треба да се нарекуваат зградиве


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Apr-2016 at 08:15
НАСЕЛБАТА РАСАДНИК ЌЕ СТАНЕ БЕТОНСКА ЗОНА!?

Ќе се градат 80 станбени згради на просторот на стариот Расадник се' до булеварот „Србија“. Вакви информации кружат меѓу жителите на Кисела Вода кои се плашат дека доколку тоа се реализира, ќе го снема чистиот воздух кој струи од Водно, дека ќе го снема зеленилото, а овој дел на Кисела Вода ќе стане бетонско-асфалтна зона. Граѓаните стравуваат дека населбата ќе стане густо населена и животот ќе им стане неподнослив.

Од Општина Кисела Вода не ја потврдуваат бројката од нови 80 колективни објекти, но велат дека е почната постапката за донесување детален урбанистички план за градски кварт Ј14 во согласност со ГУП-от на Скопје. Станува збор за површина од 82,09 хектари, која детално ќе биде разработена според Законот за просторно и урбанистичко планирање и Правилникот за стандарди и нормативи за урбанистичко планирање. Тврдат дека во планот ќе има и многу зелени површини, а секоја градежна парцела ќе има по 40 отсто зеленило. Ќе има и нови улици, верски, образовни и објекти за други намени.

„Ако навистина се изградат 80 станбени згради, тогаш јасно е дека ќе нема воздух и не ќе може да се дише. Се' ќе биде бетон и асфалт, нови улици, булевари, поголема сообраќајна фреквенција, кружни текови и стариот и убав Расадник од каде што доаѓа циркулација на воздух ќе се затне и ќе заличи на Ново Лисиче“, вели Ќиро Трајков, жител на населбата Кисела Вода.

Од Општината не прецизираат број на објекти за колективно живеење, но веќе се знаат наменски предвидените објекти.

„Овој дел, меѓу народот е познат како локалитет Расадник, а станува за збор за реонот меѓу улица ’Борис Трајковски‘ од североисток, булевар ’Србија‘ на југоисток, улица ’Христо Татарчев‘ на југозапад и улица ’Народни херои‘ на север. Според ГУП на Скопје, доминантната класа на намена на земјиштето е А-домување, со 53 отсто или 41,24 хектари од вкупниот плански опфат и три издвоени зони од кои едната е наменета за изградба на објекти кои се со намена производство, дистрибуција и сервиси, лесна и незагадувачка индустрија. Останатите две се со мешана намена од производство, дистрибуција и сервиси, лесна и незагадувачка индустрија и комерцијални и деловни намени“, велат од Општина Кисела Вода.

Од таму појаснуваат дека при разработката на локалитетот и архитектонско урбанистичкото оформување на просторот во рамки на дефинираните наменски зони се предвидени и компатибилни намени на поединечни парцели, во зависност од нивните специфичности и можности. На тој начин е предвидено да се појават и објекти за образование и наука, здравство и социјална заштита, државни и верски институции, а низ целиот простор се распоредени парковско и заштитно зеленило, како и зони за спорт и рекреација.

„Сакаме да потенцираме дека е предвидено секоја градежна парцела да содржи 30 до 40 отсто зеленило од нејзината вкупна површина, со што граѓаните би добиле загарантиран зелен простор во близина на своето живеалиште. Во рамки на планскиот опфат е предвидена и нова улична мрежа која ќе ја подобри пешачката и сообраќајната комуникација со околната инфраструктура. Во најголем дел улиците се преземени од претходните плански документации, а за новопредвидените објекти се предвидени дополнителни пристапни улици“, објаснуваат од Општината.

Најголем дел од опфатот на кој во моментов нема изградени содржини претставува земјиште кое е во приватна сопственост, а е вратено на сопствениците со денационализација. Сопствениците на овие парцели во повеќе наврати до Општината доставиле барања за изработка на детален урбанистички план со кој ќе се овозможи реализација на земјиштето. На тој начин секој од сопствениците на парцелите ќе може самостојно или во договор со инвеститори да ги реализира предвидените објекти.

Забелешките на граЃаните Ќе се вклопат во ДУП

Од Општина Кисела Вода појаснуваат дека за предлог ДУП-от е одржана јавна презентација на која можеше да се добие целосна и точна информација околу можностите што ги нуди планот.

„Беа поделени и анкетни листови преку кои граѓаните можеа да ги кажат своите забелешки, кои Општина Кисела Вода ги разгледува и сите што се издржани ќе ги вклопи во Деталниот урбанистички план за градски кварт Ј14-Расадник“, велат од Кисела Вода.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=DA773AC368FCF9499DCE874DA65C58AA - http://www.utrinski.mk/?ItemID=DA773AC368FCF9499DCE874DA65C58AA

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 27-Mar-2019 at 14:22
Ова незнам каде е



Posted By: skopskodete
Date Posted: 12-Jul-2019 at 22:58
Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.


Posted By: Џоле
Date Posted: 13-Jul-2019 at 11:07
Колку што знам, тоа се некакви насади/овоштарници.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Enzo
Date Posted: 13-Jul-2019 at 11:29
Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.


Posted By: Théoden
Date Posted: 13-Jul-2019 at 17:01
Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.

Originally posted by Enzo

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.


Полагате преголеми надежи. За просторот се планира отприлика истото што веќе е започнато од запад - бетонска џунгла од седумкатници:
https://i.imgur.com/7ClgT2J.png - https://i.imgur.com/7ClgT2J.png



Posted By: Џоле
Date Posted: 13-Jul-2019 at 17:39
Со други зборови, ќе добиеме Стар Аеродром, втор дел.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Enzo
Date Posted: 13-Jul-2019 at 18:04
Originally posted by Théoden


Originally posted by skopskodete

Што планираат со огромнава слободна површина? Реално, би бил одличен парк за овој дел на градот.
Originally posted by Enzo

Тешко таму парк да направат,просторот е огромен и не верувам дека
била која власт ќе го "даде" туку така,според мене прашање на време кога
таму ќе се кренат облакодери во комбинација со деловни објекти.
Полагате преголеми надежи. За просторот се планира отприлика истото што веќе е започнато од запад - бетонска џунгла од седумкатници:
https://i.imgur.com/7ClgT2J.png - https://i.imgur.com/7ClgT2J.png

хах тоа седумкатници ме уби во поим. Ништо чудно така да го унаказат толкав простор,никогаш нема да не биде...


Posted By: skopskodete
Date Posted: 13-Jul-2019 at 18:30
Originally posted by Џоле

Со други зборови, ќе добиеме Стар Аеродром, втор дел.

Баш!


Posted By: stef4o
Date Posted: 08-Jan-2020 at 08:07
Во Расадник наместо да се сади, ќе се гради
ДУП-от предложен за „Расадник“ предизвика бура од реакции. Урбанистите, архитектите, власта, инвеститорите - секој гледа од свој аспект, некој во потрага за подобар проект, друг во трка по гласови, трет во трка за пари.



Зборот расадник значи градина во која се одгледуваат растенија за расад. Истоимената локација во Општина Кисела Вода со децении се користеше и за оваа намена, се разбира не целата, но големи делови од Расадник беа токму тоа – плодна земја на која растеа и зимзелени и листопадни дрвца. Факт е дека просторот никогаш не беше уреден онака како што доликува за земјиште на 4 километри од центарот на градот. Беше оставен, па таму стихијно можеше да се види сѐ и сешто. Освен расадите, на некои делови имаше и има складишта, продажба на дрва за огрев и слично. Ваквата ситуација не можеше да остане како што е. Беше јасно дека овој простор ќе треба да доживее некаков тип на урбанизација. Но, дали под урбанизација во Македонија се подразбира само згради и бетон?

Општината забрзано го подготвува овој простор да стане градилиште и населба со над 100 згради. До објавувањето на оваа сторија не добивме одговор на прашањата кои им ги упативме.

Деталниот Урбанистички План кој беше предложен за парцелите во „Расадник“ предизвика бура од реакции кај граѓаните. Тие се гневни што надлежните не успеваат да го препознаат потенцијалот на зелените површини, па наместо јавни простори, на плодната почва никнуваат само нови згради.

„Немаме каде да се прошетаме, децата немаат каде да си играат освен на бетонот и на улицата. Расадникот, каков и да е во моментов, е една од последните тревни површини што ни остана тука во населбава“, вели една од сосетките во околните згради.

Инвеститорите веќе ги купуваат приватните парцели, а ако ДУП-от се изгласа, на оваа локација ќе се доселат над 10.000 нови жители. Зградите во висина ќе се движат од шесткатници до тринаесеткатници. Некои од нив, ќе се наоѓаат на само 12 метри оддалеченост.

Површината на неизградениот дел од Расадник е голема речиси колку површината на Градски Парк. Дел од забелешките на граѓаните се однесуваат и на фактот што наместо нов Градски Парк, кој би им го подобрил значително квалитетот на живот на голем број жители од Кисела Вода, Аеродром и Центар, на оваа локација се гледа само од призма на профит.

„Наместо да го направат местово парк, како да не е доволно загадено во населбата. Но, така е сега и во Тафталиџе, Аеродром, Ѓорче... Само во пари им е паметот“, гневно раскажува еден од жителите на Кисела Вода.

Марта Илиевска, член на Управниот Одбор на Асоцијација на Архитекти на Македонија, објаснува дека ситуацијата не е воопшто едноставна. Таа вели дека овој ДУП е добар, но само ако го споредиме со оној што беше предложен во 2015 година, со кој не беше предвидено ни 30% зеленило. Додава дека на крај, не е ни важно колку е тој добар, бидејќи е изработен според правилата на Градскиот Урбанистички План.

Ние може да имаме разни желби, но ДУП-от е резултат на ГУП-от. Дали ГУП-от е добар, тоа е еден друг проблем, бидејќи тој ГУП е направен за земји од третиот свет. Тоа се земји кои немаат направено попис. Последниот попис од 2002 година не е релевантен повеќе. Сметам дека ние треба да се запрашаме што ќе направи државата за да може да направиме подобар ГУП. Верувајте дека и колегите урбанисти и луѓето кои што работат во општината имаат комплексна цел. Ние треба да го изградиме градот.“

Градот многу трпи со развојот во последните 10 до 15 години. Пренатрупан е, сите тротоари се полни со возила, мајки со колички немаат како да поминат, пешаците немаат каде да се движат, сообраќајот е закочен, немаме доволно паркови каде да ги прошетаме милениците.“

Илиевска додава дека како поранешен жител на Кисела Вода, таа е свесна за предизвиците со кои се соочуваат тукашните жители. Просторот каде колите се паркираат и децата си играат е истиот.

„Не е една инспиративна населба за живеење. За мене, не е ни населба во која би сакала да растам дете. Пред сѐ децата треба да имаат простор каде ќе го поминат слободното време и тоа да биде една малку покреативна средина од онаа што е исполнета само со асфалтирани површини и згради.“

Урбанистите, архитектите, властите, инвеститорите, секој гледа од свој аспект – некој во потрага за подобар проект, друг во трка по гласови, трет во трка за пари. Каде е тука градот и граѓаните? Пред Нова година се актуелизираат писмата со желби што се праќаат до добриот дедо со бела брада. Жителите на Скопје и на Кисела Вода напишале дека посакуваат почист воздух, помалку згради, а повеќе паркови во 2020-та.

„Однапред нема да признаеме пораз во битката во која победува алчноста наспроти чесноста. Можеби на возрасните им е јасно дека Дедо Мраз не постои, но поради иднината на децата не смееме да се откажеме од верувањата, урбанизацијата на Скопје не смее да биде на наша штета“, велат граѓаните.

https://www.dw.com/mk/во-расадник-наместо-да-се-сади-ќе-се-гради/a-51901799?fbclid=IwAR1889ml7zWcA8PbjJC4CjXdtqtCCjJC2fQvl8MKIdCCwrWalQopBeSrAB8


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 08-Jan-2020 at 15:44



малку прашина дишеја досега Киселчани па ако може уште цела една деценија до две натака, тоа би било краткорочниот склет нусефект од ваквата ујдурма од дуп-Расадник, долгорочно гајретот е сообраќаен и естетско-здравствен, а навистина греота е таквото супе-наубрено земјиште од расадникот да не се искористи за нов Парк [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&KW=Расадник&PID=236034#236034 - 1 ]

дали ААМ сега ќе гукне и еден збор, можеби во Пората3 онака спорадично, но дека ќе видиме Јавна Дебата тоа се сомневам, белким ќе им проработи совест бар за ова! можеби некое ГЗ ќе им организира трибина ...


Posted By: alexsend
Date Posted: 08-Jan-2020 at 16:33
Тој простор МОРА да се урбанизира. Не може во сред Скопје да има ливади.
Секако мора да има и парк, паркинг, спортски содржини, градинки...

Предмет на дискусија МОЖЕ да биде САМО колку згради и на која одалеченост и катност. Катноста ќе ги прати претходно изградените згради, а за одалеченоста и габаритот нека му ја мислат. Да не се повторни утка.

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: ironm
Date Posted: 08-Jan-2020 at 17:31
Не гледам зошто предмет на дискусија треба да е само колку згради, на која оддалеченост и катност. Предмет на дискусија може да е и целиот простор да стане парк.


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 08-Jan-2020 at 18:00


alex истото го велеа за Плоштад Македонија, та сега наместо за Чоек да одмори под сенка може само под чадор, ех тие ливиди ко што велиш го правеа Град Скопје Централно Жив во текот на цела година додека сега само за митинзи хепенинзи и католичка Нова Година ко што треба живнува, сепак таму некаков излез би биле Кејот и Кале но ни една од тие локации не е Пејсажно Оплеменета за да Чоек Ужива под сенка а да немора да плаќа за маса ко на Кеј 13.11, додека тука на Киселчани но и Скопјани им се краде прилика за атрактивен Парк на едно од ретките слободни поголеми државни парцели в градот ...

предмет на дискусија треба да бидат ветувањата на sdssm за Зелен Град а како компензација за тоа да ет она прокиснатата бавча врз ГТЦ [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=128&KW=Makedonska+rabota&PID=235346#235346 - 1 ]

ако нешто со лесно може да стори постојната привремена Влада е токму да го сторнира ваквиот ДУП бидејќи земјиштето е токму државно, но нели бизнис интереси па кога можеа Саем уште на прва да го шитнат [ http://archive.is/UzZSF#selection-2013.0-2013.4 - 1 ] што пак ос ова некој да не се офајди под ’макроекономски’ изговор!? ќе беше паметно како Општина да думаше како стори Тунел кон Говрлево и евентуално натака постојните веќе урбанизирани Села да им зголеми некаква прифатлива катност, ем така за мнозина ќе се отвори простор и дополнително да скиткаат накај Козјак, идеално ако е дозволен натака само ватобуски превоз, само се плашам дека така ќе трасираат тоа регионалниот пат кон Македонски Брод за да им е на скотјани поблиску заакувањето кон Охрид, вистина проблем ако Тунел така го правдаат!


Posted By: stef4o
Date Posted: 08-Jan-2020 at 19:21
Мислам дека овој дел ќе ја доживее истата судбина како станбената населба во Лисиче,Реонски Центар и сл.Поточно ќе гледаат да искористат 90% од парцелата за бетон а другото или ќе го асфалтираат или ќе биде некакво си запуштено зеленило и исто така зградите ќе бидат преблизу.Ако за зеленило се вбројуваат 5-6 нискостеблести зимзелени дрвца околу зградите тогаш можат целиот комплекс да го прогласат за ЕКО(патем истото се деси во Ѓорче со Александрија која сега е заробена од повисоки згради и ни приближно зеленило од предвиденото)...


Posted By: stef4o
Date Posted: 08-Jan-2020 at 19:24
Еве некоја новоградба во населбава(извадок од едно видео)



Posted By: stef4o
Date Posted: 06-Feb-2020 at 14:43
Во Расадник, отпочнува изградба на нова монтажна гаража

Го решаваме проблемот со паркирањето во населба Расадник.
Пуштен е тендерот за проектирање, изработка и поставување на монтажна гаража.
Паркиралиштето предвидено е да биде поставено на површина од 1600м2 со кое се обезбедуваат нови паркинг места

За самото паркиралиште е предвидена рампа за пристап на возила со ширина од 5,5 метри и должина од 16.5 метри.



https://24info.mk/во-расадник-отпочнува-изградба-на-нов/


Posted By: David
Date Posted: 06-Feb-2020 at 15:22
Па местово и сега е паркинг,а со една монтажна гаража ако мислат дека ќе решат проблем на 30,7-катни зградички наччкани една до друга.....во најмала рака несериозно,како и 30 годишното менаџирање со Кисела Вода.


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Mar-2020 at 12:13




https://www.facebook.com/Komerlin-Bau


Posted By: David
Date Posted: 24-Mar-2020 at 12:51
Згарадта десно на сликава,уште од сега и се познаваат "ребрата" а дали е стара 2-3 години.... Вакви тумори некој одобрил и земал процент.
Дури и во време на епидемија во Скопје не запира нагрдувањето на градот со чкарт згради и гулабарници,нема сила оваа неинвентивност и профитерство што ќе ја запре.


Posted By: stef4o
Date Posted: 23-Aug-2020 at 10:23
Сеуште нема ништо од деталниот план за овој дел и потенцијалните 100 нови згради
Еве еден поглед од зградата Изабела кон просторов





https://atomtopmetal.eu/


Posted By: Dragan
Date Posted: 23-Aug-2020 at 21:03
Од оваа панорама може да се види што убаво би било оваа голема зелена површина да се претвори во еден голем парк од типот Central Park во New York, или пак парк близнак на градски парк со неколку езера мостови патека за велосипеди, големи дрва за сенка хммм ??


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Aug-2020 at 07:12
Може многу добро да се средат голем број површини низ градов ама се нема сенс за такви работи,очигледно не сме сеуште стигнати и дораснати до тоа ниво.Сеуште се оди на максимално профитерски начин да се нацртаат што повеќе маркици за згради и да им се удоволи и на инвеститорите а и општините да соберат пари од комуналии за секоја зграда.Паркови се "прават" на оние места кои веќе се паркови со ретки исклучоци.


Posted By: David
Date Posted: 25-Aug-2020 at 12:59
Апсолутно не се согласувам со претворање на Расадник во парк,ние и овие паркови што ги имаме не ги одржуваме пак втор гарадски парк...

На Кисела Вода и фалат многу работи,конкретно овде нели требаше да се градат:градинка,основно училиште,средно училиште,црква,трговски мислам ? Ништо од тоа нема. На кисела вода и фалат објекти од општествен карактер а најмалку што и фали се вакви мизерни 5-6 катници како до сега што се градат во Расадникот.
Има ли некој со мозок,архитекти,невладини организации,да предложи место 100 мизерни зградичиња,нека се изградат станови колку за 100 згради ама во 20-30-40-50 катни згради,значи во висина,а не да се узурпира цел простор за ЏАБЕ.



Posted By: stef4o
Date Posted: 08-Sep-2020 at 13:44
од твитер



Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Sep-2020 at 13:03
ОД СТОТЕ ЗГРАДИ КАЈ РАСАДНИК, ИЗБРИШАНИ МАРКИЧКИ САМО ЗА ТРИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТЕМЕЛКОВСКИ ВЕЛИ ПЛАНОТ ЌЕ ОВОЗМОЖИ ХУМАНО ЖИВЕЕЊЕ, А ЌЕ ДОНЕСЕ 8.000 НОВИ ЖИТЕЛИ

Од нацртаните 100 згради во населбата Расадник избришани се маркички само за три, а на пет е намалена катноста. Ова се предвидува со Деталниот урбанистички план (ДУП) Градска четврт Ј14 Расадник, кој Општина Кисела Вода го стави на повторно јавна анкета, поради одредени усогласувања со Генералниот урбанистички план (ГУП).

И покрај барањата на жителите на Кисела Вода Општината да се откаже од овој план и наместо згради и нова населба да предвиди зелени површини на овој простор кој сега е празен и неизграден, во Расадник, што е на едвај 2 километри од строгиот центар на Скопје, ќе се гради. Трите згради се избришани бидејќи се наоѓаат во заштитена зона односно на траса на далекувод, а останатите згради остануваат со катност од 6 до 13 ката. Не се исполнети ниту барањата на граѓаните да се избришат маркичките за згради спроти основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ и до бензинската пумпа на улица Христо Татарчев.

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски вели дека планот ќе овозможи хумано живеење, 50 отсто се згради, а 50 отсто ќе биде јавен интерес односно зеленило, градинки, училишта, поликлиника.

„Со оглед дека 90 отсто од овој простор е приватна сопственост односно земјиштето е вратено со денационалицијата, во планот мора да има згради, не може Општината целото земјиште да го откупи. Просторот е испланиран плански, со голем број зелени површини, катна гаража, подземни паркинзи и нови улици. Според бројот на згради ќе има околу 8.000 нови жители, а ќе биде предвидена нова градинка, проширување на постојната, основно и средно училиште“, вели градоначалникот Темелковски.

На јавната анкета по првото излагање на планот над 200 анкетни листови биле од граѓани кои барале поголема катност на зградите, а 170 граѓаните биле потпишани на петицијата доставена како анкетен лист против новите згради во Расадник.

„Во оваа ситуација колку што имаме незадоволни граѓани, имаме исто толку кои бараат дури и поголема катност. Секогаш ќе има незадоволни. Но, јас сметам дека планот е добар, просторот е испланиран на тој начин што ќе овозможи хумано живеење“, вели Темелковски.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/od-stote-zgradi-kaj-rasadnik-izbrishani-markichki-samo-za-tri-gradonachalnikot-temelkovski-veli-planot-ke-ovozmozhi-humano-zhiveene-a-ke-donese-8-000-novi-zhiteli/


Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Sep-2020 at 13:06
Десетици 12 катници, по некоја 14 катница, многу 9 катници и уште десетици други згради предвидува новиот предлог на урбанистичкиот план за Расадник во Кисела Вода. Зеленилото споредено со градбите е незначително. Кај една од градбите пишува дека ќе биде висока до 49 метри. Планот беше повлечен, но сега повторно е ставен на анкета до петок и жителите можат да достават приговори





https://www.facebook.com/prizma.mk


Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Sep-2020 at 13:32
Неколку извадоци од предложениот план







https://www.kiselavoda.gov.mk/content-data/Broshuri/Ј14.pdf


Posted By: David
Date Posted: 10-Sep-2020 at 13:39
Последниот отворен простор во градов ќе го наполнат со 9 и 12 катници.Да сме држава немаше од затвор излезат за ваков криминал,ама затоа што сме вукоебина,и заради тоа што тие што треба да се најгласни ЌУТАТ,и ова ќе им помине,и овој дел од СК ќе се наполни со фарбаници на Хантерс,ТрумЉум,ЕленаБрука....
Ако толку им беше за профитот можеа да ја зголемат катноста за да остане простор за тоа што очајно и треба на општинава.
Нема спас освен пакување куфери од овде,све друго е залажување на сам себе дека некад "ќе не биде".


Posted By: Théoden
Date Posted: 10-Sep-2020 at 15:42
Катноста и е зголемена; во претходниот план од пред неколку години сите згради беа П+6+Пк, а во новиот има маркички за згради со променлива висина кои одат до П+14, што е веројатно чекор во вистинска насока, но не е некоја суштинска промена, очигледно е дека се компензира за изгубената површина, а можно е и вкупната изградена површина за овој четврт да е поголема со новиот план.

Стариот:



Новиот:




Но еве, да не биде само критика, ако веќе мора да се урбанизира вака овој простор, би рекол дека блокот обрабен со сино некако иде на ред. Но со густо нацртаните згради во заокруженото со црвено се продолжува со истите лоши практики како и во повеќето урбанистички планови.





Posted By: David
Date Posted: 10-Sep-2020 at 16:58
Мислев на значително зголемување на катноста,пример наместо две П+12 да има една П+24,така за цел простор за да се зачува и остави просторот отворен покрај за станбени и за образовни,комерцијални,деловни...објекти.




Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 10-Sep-2020 at 19:45
И тука исто како и кај претходните 2 плана објавени минатава недела, суштината на критиките од јавноста е сосема погрешна.

Зградите обележани со бордо би требало да се избришат и да се заменат со зеленило, а оние со црвено може да прераснат во пооддалечени кули. Пожелно би било и индустрискиот објект и двете згради источно од него да станат кули, иако тоа би било комплицирано, ако не и невозможно бидејќи индустрискиот објект веќе е изграден.


-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Sep-2020 at 07:09
od fb



Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Sep-2020 at 15:36
Што предвидува новиот ДУП кај Расадник, граѓаните против изградбата на комплексот згради

[tube]cDOu91cOJPg&feature[/tube]

https://kanal5.com.mk/shto-predviduva-noviot-dup-kaj-rasadnik-gragjanite-protiv-izgradbata-na-kompleksot-zgradi/a438420


Posted By: stratus
Date Posted: 11-Sep-2020 at 21:09




Некако сепак густо ќе биде


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Sep-2020 at 14:13
Како Кисела Вода размислува за својата иднина?!

Планот нуди загушување, губење на сите термини кои по лекциите од часовите по Урбанизам ги слушавме постојано ( во текот на студирањето), како на пример: градежна линија, габарит, висина, осончување, проветрување, организирање на функции, проектирање визури, зеленило, паркирање, сообраќајници… Сите овие точки кои го дефинираат урбанизмот се применети во својата негативна конотација.

Делувањето на урбанизмот според некои формули кои правилниците ги наложуваат без слободата на проектантот да создаде слика во контекстот на просторот, микро и макро во поглед на градот и нивно спроведување, претставува слепо работење и потценување на професијата, поткрепено од легислативата. Но, никој упорно не ја менува со години, туку ја моделира во правецот на ненаситниот бизнис сектор во градежништвото.

Планот е сосем дефиниран во втората димензија. Бидејќи тоа е многу далечно за окото на читателот, создадовме наједноставен 3д модел според максимите запишани во планот. Резултатот е повеќе од очаен.

Тоа што можеме да заклучиме, без посебни анализи е дека ова личи на случајно расфрлани тела низ просторот наместо планско делување со конкретен концепт, иако погледот одозгора одлично лаже .

Густото ткаење со овие височини е еднакво на создавање „кањони“ во кои светлината секако ќе биде еден од главните проблеми.

Во продолжение, компаративни погледи од неколку позиции   >>>















marh.mk/kako-kisela-voda-razmisluva-za-/?svojata-idnina



Print Page | Close Window