Print Page | Close Window

Сомбор, Србија

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Патеписи
Forum Discription: Патеписи од Македонија и светот
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1746
Printed Date: 28-Apr-2024 at 10:34


Topic: Сомбор, Србија
Posted By: Block
Subject: Сомбор, Србија
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:22
Имам бајаги снимки од градовите по Србија
па веќе кога сме почнале

Значи местово нема врска со тоа што ни е познато од балкан,дури и новоградбите се градени во централноевропски стил и тоа складно со старата архитектура.Сликите не лажат,градчево е средено тип топ.
Само по некое југо што ќе помине те потсетува дека не си во централна европа него во соседството.

Сомбор е нешто од типот на Штип кај нас.

Некои од сликите не се мои,во градов не ни престојував многу  па додадов некоја снимка само за да го доловам амбиентотCheers















Replies:
Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:24





Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:25








Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:26








Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:27



Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:30




Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:31







Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:47






Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 14:49









Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 15:24
[IMG]http://static.panoramio.com/photos/large/22704908.jpg[/IMG







Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 15:32
И целата внатрешност на жупанијата






Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Aug-2012 at 21:28
Господски град  



Originally posted by Block

Сомбор е нешто од типот на Штип кај нас.
Во кој смисол?



Posted By: Block
Date Posted: 25-Aug-2012 at 21:50
Originally posted by Cloverstack


Во кој смисол?

Во големина,секако не во другоBig%20smile


Posted By: gjoko
Date Posted: 26-Aug-2012 at 01:14


Posted By: kultuzin
Date Posted: 26-Aug-2012 at 11:17
Војводина е комплет убава, како дете сум поминувал низ овие градови Сомбор, Суботица,Нови Сад.  И не само што овие градови архитектонски немат врска со Србија и Балканот туку и менталитетот и навиките се сосема разични. Затоа настрана архитектурата, хигиената и урбанизацијата се сосема различни од онаа што ние го знаеме од  балканските простори затоа апсурдно е да се споредува. 


Posted By: BOJAN
Date Posted: 26-Aug-2012 at 11:44
U tom Somboru svega na volju, svega ima to istina, pa i zene piju vina, u tom Somboru, на увце од Звонко БогданBig%20smile. Штом одредени градови се поприлично опеани во прекрасни песни, тогаш мора да имаат одредена магија и инспирација во нив.

Ја немав среќата да отидам во Сомбор, но Војводина има прекрасни градови со австро-унгарска архитектура. Лично најубав впечаток ми има оставено Сремски Карловци.


Posted By: gjoko
Date Posted: 26-Aug-2012 at 12:09
кога требаше да одам во ЈНА имав избор да одам или во Ниш или во Сомбор,заради близината го одбрав погрешното решение и ми е жал кога ги видов овие слики


Posted By: Tiveriopol
Date Posted: 26-Aug-2012 at 12:49
Виедете едно вакво градче како изгледа може да замислам како изгледат другите градови Австро Унгарија каде што владеела посебно Австрија.
А кај нас бре Сулејман што оставил кај е не сме го одржувале или што е проблемот


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 26-Aug-2012 at 13:09
Сулејман ништо не оставил ни во Цариград, па не во Битола или Скопје...Ах пусто турско!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: TIM
Date Posted: 26-Aug-2012 at 17:50
Originally posted by Andrej_LJ

Сулејман ништо не оставил ни во Цариград, па не во Битола или Скопје...Ах пусто турско!


Sulejman ostavil mnogu vo MK, i toa sto ostavil ne prestavuva nas, ne moze Viena da se gradi vo MK posto nema da go custvuvame vo srce, Skopje, Bitola, Krusevo, Ohrid- site se biseri od minatoto sto Osmanliskoto carstvo ni go ostavi. Covek ne moze da bide ubav ako ne se odrzuva, pa i Sombor nema de bese vaka ako ne se odrzuvase. Samislete ako mu postavivme pogolemo vnimanie na Skopskata carsija, koja ne moze da se najde nikade, ama nie se sto e od "tursko" go negirame, epa aj sea da gradime nesto evropsko- Skopje 2014.


Posted By: Block
Date Posted: 26-Aug-2012 at 19:46
Originally posted by TIM


Sulejman ostavil mnogu vo MK, i toa sto ostavil ne prestavuva nas, ne moze Viena da se gradi vo MK posto nema da go custvuvame vo srce, Skopje, Bitola, Krusevo, Ohrid- site se biseri od minatoto sto Osmanliskoto carstvo ni go ostavi. Covek ne moze da bide ubav ako ne se odrzuva, pa i Sombor nema de bese vaka ako ne se odrzuvase. Samislete ako mu postavivme pogolemo vnimanie na Skopskata carsija, koja ne moze da se najde nikade, ama nie se sto e od "tursko" go negirame, epa aj sea da gradime nesto evropsko- Skopje 2014.


Крајно невкусни ти се споредувањава

Скоро се што гледаш на широк сокак во Битола е градено после турското.
А и тоа што е градено пред и тоа после е приватна сопственост не државна.

Во Крушево и Охрид доминираат приватните куќи-приватна сопственост.
Крушево освен куќите и влашката црква друго од градби со вредност нема.
Охрид исто,куќите кои се приватна сопственост,црквите градени уште во средниот век и тоа што го знаеме од античкиот период.

А само зградата на театарот во Загреб-оставштина на Австро-Унгарија вреди барем колку 3 скопски чаршии,и на мене искрено колку и да биде во лоша состојба фасадата на театаров секогаш ќе ми биде поубав од елитно средена чаршија.

Малку попластично да ја направам поентава а вие сами проценете

Австро-Унгарско наследство









Турско наследство-инаку ова во Скопје е и најголемата чаршија на балканот и се смета како врв на овој вид градби.




Posted By: TIM
Date Posted: 26-Aug-2012 at 20:38
Originally posted by Block








Originally posted by TIM

Sulejman ostavil mnogu vo MK, i toa sto ostavil ne prestavuva nas, ne moze Viena da se gradi vo MK posto nema da go custvuvame vo srce, Skopje, Bitola, Krusevo, Ohrid- site se biseri od minatoto sto Osmanliskoto carstvo ni go ostavi. Covek ne moze da bide ubav ako ne se odrzuva, pa i Sombor nema de bese vaka ako ne se odrzuvase. Samislete ako mu postavivme pogolemo vnimanie na Skopskata carsija, koja ne moze da se najde nikade, ama nie se sto e od "tursko" go negirame, epa aj sea da gradime nesto evropsko- Skopje 2014.
Крајно невкусни ти се споредувањаваСе што гледаш на широк сокак во Битола е градено после турското.А и тоа што е градено пред и тоа после е приватна сопственост не државна.Во Крушево и Охрид доминираат приватните куќи-приватна сопственост. Крушево освен куќите и влашката црква друго од градби со вредност нема.Охрид исто,куќите кои се приватна сопственост и црквите градени уште во средниот век.А Само зградата на театарот во Загреб-оставштина на Австро-Унгарија вреди колку 5 скопски чаршии,и на мене искрено колку и да биде во лоша состојба фасадата на театаров секогаш ќе ми биде поубав од елитно средена чаршија.Малку попластично да ја направам поентава а вие сами преценетеАвстро-Унгарско наследствоТурско наследство-инаку ова во Скопје е и најголемата чаршија на балканот и се смета како врв на овој вид градби.

Jas ne zboruvam i ne me interesira dali gradbite vo Ohrid, Bitola ,Skopje ili neznam kade se vo sopstvenost na drzavata ili privatni. Zboruvam za arhitektonskite vrednosti na otomanskata arhitektura koi se postari od neoklasicizmot na teatarot vo Zagreb. Ako ne ti se dopagja Osmanliskata arhitektura toa e tvoj vkus, no ne moze da se ofrluva toa, i ako sporeduvas objek od visoka kategorija kako teatarot vo zagreb togash toa ne se pravi so stanbeni ili mali dukjani na carsijata , tuku zemaj kako primer Suleymeniye djamijata, Blue mosque ili Topkapi Palace, ili poblisku- Sultan Muratovata dzamija,Sarena dzamija, cifte amam i dr. Ne sum protiv nikoj stil vo arhitekturata, no treba da ja branime toa sto go imame i sto nalikuva na nas.


Posted By: milena
Date Posted: 21-Oct-2012 at 06:55
Originally posted by Tiveriopol

Виедете едно вакво градче како изгледа може да замислам како изгледат другите градови Австро Унгарија каде што владеела посебно Австрија.
А кај нас бре Сулејман што оставил кај е не сме го одржувале или што е проблемот


Да се потсетиме дека кај нас после првата и втората светска војна се што беше срушено не беше обнорено/реконструирано, а за жал и за тие малку остатоци што ги има не се води грижа за нив, и плус дури се рушеле многу и без никакв причина, затоа што Македонија се уште нема закон за заштита на старите градски јадра, со исклучок на Битола за среќа значи ако тргнеме од точката дека ние немаме да, но немаме денес, затоа што не сме знаеле да го сочуваме и да го негуваме, така да во Сомбор е се сочувано и се негува до ден денес како што треба, а пролистете овде на форумот и ќе наидете на многу стари фотографии што нема да ви се верува дека истото го имало и овде. А не само денеска да кукаме како некој има а ние немаме! Ете на пример објектите на Илинденска што се стварно од вредност никој не ги реставрира, а некој од нив се унаказени, исто така и во Струмица многу објекти се уништија! Зошто!? Е па многу јасно дека после ќе немаме, е па ќе немаме !!!


Posted By: Ines
Date Posted: 24-Oct-2012 at 09:38
за Сомбор ли беше нишкава?

Во Сомбор не сум била никогаш (иако имам малку шетано низ Војводина), но од други имам слушано за градов, а башка и во песните.. У тем Сомбору..
Сликите што ги постираше членот на почетокот се навистина прекрасни, да посака човек да го прошета местото.
Дефинитвно Војводина си е поинаква од остатокот на Србија, што е и разбирливо ако се има в предвид дека се мешани средини од Маџари, Аромани, Романци и др. како и влијанието на Австро-Унгарското владеење.



Print Page | Close Window