Print Page | Close Window

Нова фасада на Министерството за правда

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Административни
Forum Discription: Државни органи и јавни институции...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1755
Printed Date: 28-Mar-2024 at 11:51


Topic: Нова фасада на Министерството за правда
Posted By: Cloverstack
Subject: Нова фасада на Министерството за правда
Date Posted: 10-Dec-2011 at 22:42
На 2 декември беше објавен оглас за изведувач на градежни работи (реконструкција на фасадата и доградба на Министерството за правда).
https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=850fe3e6-6e0c-49aa-96a8-00651370882a&Level=2 - https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=850fe3e6-6e0c-49aa-96a8-00651370882a&Level=2

Бидејќи проектот по обичај е државна тајна од највисок ранг и не знаеме што намислиле, еве да ја имаме архивирано сегашната состојба:
(се надевам не ја згрешив зградата)

1


2







Replies:
Posted By: my Macedonia
Date Posted: 10-Dec-2011 at 22:54
PreviousObjektot e OK, ne e tolku star ili skapan pa da se renovira! Renoviranjeto na zgradata ja gledam kako obid na vlasta sto povekje objekti da gi oblece so sk2014 stil... mislam deka ima 100 drugi administativni zgradi sto se zanikade no sepak nikoj ne gi cepka...


Posted By: kultuzin
Date Posted: 10-Dec-2011 at 22:55
Дали конечно во Македонија ќе се најде некој изумител што ќе измисли климатизирање на зградите, без притоа климата да биде закачена за фасадата. Каква фасада да стават ако климите ги закачат врз нејзе мислам дека нема потреба од нови фасади туку од поубави клима уреди.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 10-Dec-2011 at 22:56
Originally posted by my Macedonia

PreviousObjektot e OK, ne e tolku star ili skapan pa da se renovira! Renoviranjeto na zgradata ja gledam kako obid na vlasta sto povekje objekti da gi oblece so sk2014 stil... mislam deka ima 100 drugi administativni zgradi sto se zanikade no sepak nikoj ne gi cepka...


Зграда која во секој случај треба да биде приоритет за ентериерно уредување е зградата на МРТВ која внатрешно е во катастрофална состојба а полна е со администрација и тоа админстрација која активно работи со клиенти.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 11-Dec-2011 at 02:28
А што ќе доградуваат на Министертво-во за правда. Јас колку што гледам венецот на зградата е во линија со останатите... И дека се еднакво високи... Со евентуална доградба, објектот на министертвото би штрчело во однос на соседните згради.


Posted By: OCB
Date Posted: 26-Mar-2012 at 17:18
Originally posted by Cloverstack


На 2 декември беше објавен оглас за изведувач на градежни работи (реконструкција на фасадата и доградба на Министерството за правда.
https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=850fe3e6-6e0c-49aa-96a8-00651370882a&Level=2 - https://e-nabavki.gov.mk/eProcurementIntegration/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=850fe3e6-6e0c-49aa-96a8-00651370882a&Level=2 .
Бидејќи проектот по обичај е државна тајна од највисок ранг и не знаеме што намислиле, еве да ја имаме архивирано сегашната состојба: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=966&PID=118697#118697 - слики

Очигледно тој тендер бил неуспешен, распишан е нов кој трае до 6 април:

Изведување на градежни работи - реконструкција и адаптација на северна фасада и реконструкција и доградба на дел од просториите на објектот на Министерство за правда во Скопје,локација Центар КП 11952, КО Центар 1

https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=81971568-8a0c-4de8-bfcb-caaab9981bf9&Level=2 - https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/Dossie/dosieACPP.aspx?EntityId=81971568-8a0c-4de8-bfcb-caaab9981bf9&Level=2


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 14-Sep-2012 at 19:27
И Правда нео - класична
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=55043&page= %20 - %20 -


Posted By: gjoko
Date Posted: 17-Sep-2012 at 10:51
Министерството за правда стигна на ред на барокната агенда
По одобрувањето на решението за новата барокна фасада на владината зграда, и новото барокно решение за фасадата на Министерството за правда доби зелено светло од Општина Центар.



Засега, не е прецизирано времето кога ќе почне реконструкцијата на министерството, а и не е изнесена цената колку ќе чини новата барокна фасада, но се знае дека по реконструкцијата на владиниот објект следно на барокната агедна ќе биде Министерството за правда.
Колку за потсетување, барокното идејно решение за владината зграда го одбраа граѓаните преку гласањето на анкетата на сајтот на Владата. За барокна фасада гласаа 9.122 граѓани.
http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1092596875/ministerstvoto-za-pravda-stigna-na-red-na-baroknata-agenda - http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1092596875/ministerstvoto-za-pravda-stigna-na-red-na-baroknata-agenda


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 17-Sep-2012 at 11:31
Не бе ненормални пари се испраа со ова и тоа е тоа! Притоа на тотално вулгарен, дрзок, агресивен и бесвкусен начин. Ќе цитирам изјава на хрватскиот новинар од прилог правен за Скопје од страна на ХРТ пред неколку дена:

Скопје е град каде што спомениците се поважни од живите луѓе Ohno


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: lion
Date Posted: 17-Sep-2012 at 13:45
Originally posted by Andrej_LJ

Не бе ненормални пари се испраа со ова и тоа е тоа! Притоа на тотално вулгарен, дрзок, агресивен и бесвкусен начин. Ќе цитирам изјава на хрватскиот новинар од прилог правен за Скопје од страна на ХРТ пред неколку дена:

Скопје е град каде што спомениците се поважни од живите луѓе Ohno


Истиот ли што дробеше и за 20 години независност ? Добар извор,нема што.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 17-Sep-2012 at 14:01
Незнам кој и што дробел, но треба да признаеш дека ХРТ е најдобрата државна телевизија во регионов. Така што изворот според мене и многумина е целосно компетентен. Пак и изворот не е толку важен, важна е мислата, со која јас целосно се сложувам, а и секој нормален би се. И ова најодговорно го тврдам!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: lion
Date Posted: 17-Sep-2012 at 14:33
Originally posted by Andrej_LJ

Незнам кој и што дробел, но треба да признаеш дека ХРТ е најдобрата државна телевизија во регионов. Така што изворот според мене и многумина е целосно компетентен. Пак и изворот не е толку важен, важна е мислата, со која јас целосно се сложувам, а и секој нормален би се. И ова најодговорно го тврдам!


Дека ќе се менува фасадава од поодамна се знаеше,стилот исто така..незнам што се чудиш..Многу глави,многу мисли..секој со својата,незнам кој е тој хрватски новинар,ама ако е истиот,никако не се слагам со него,таква црна агенда одработи лани,што ни грците не би му биле на ниво..


Posted By: maks
Date Posted: 17-Sep-2012 at 22:20
hehe ima tamu edna nishka prijateli na g-dinot B.Jovanov i komp.

-------------
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!


Posted By: maks
Date Posted: 17-Sep-2012 at 22:21
Andrej ne soli pamet tuku nudi predlozi i resenija.

-------------
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 17-Sep-2012 at 23:32
Originally posted by maks

Andrej ne soli pamet tuku nudi predlozi i resenija.


Многу, многу ме нервира ваквиот однос. Всушност ова е однос на игнорантство и базично незнаење!

Не го сфаќам лично, туку би одговорил од името на сите. Јас или 99% од луѓето на форумов а и пошироката јавност не сме задолжени да нудиме решенија. Ниту имаме техничко и стручно знаење, ниту некој ветува дека дел од тие решенија би се земале во предвид во идниот процес на одлучување, ниту пак некој не плаќа или стимулира за одвоеното време, средства и нерви! Впрочем затоа е тука државата и институциите, кои преку процесот наречен стручна и јавна расправа и објективен тендер ги стимулира компетентните лица да нудат свои решениј, за што од своја страна им ветува парични и други награди.

Престанете да барате и очекувате решенија од луѓе кои не се стручни во некаква област, за таа цел си има компетентни органи и цели институции. Никој не е должен бесплатно да изработи верзија на имбецилниот Ск2014 просто затоа што државата не му ветува апсолутно никакви награди за положениот труд, знаење и време.

Пак ќе кажам државата е таа која мора преку постоечките механизми да стимулира добри и разновидни решенија од стручната јавност, преку објективни тендери, критериуми и нивно оценување. До сега нашата криминална држава не успева да се справи со ниту еден од овие критериуми и резултатите допрва излегуваат на јаве преку невидениот кич и штети на секое поле.

Инаку лично јас не сум нити аматерски стручен во темата за фасади, како што би можело да се каже за јавниот превоз или пак автопатите, теми за кои сум се информирал и читал многу во текот на годините.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: oTeget
Date Posted: 17-Sep-2012 at 23:45
А ти се чудам, зарем треба некакво особено решение за фасадата на министерството за правда? Решението е многу просто: малку подобро одржување на зградата. Зградата си е одлична и не и треба никаква промена на фасадата, посебно не со онаква повраќаница од проект (стварно ми се повраќа од сликана што е поставена и сигурен сум дека не сум единствен)

Така да остајте го новинарот од ХРТ, пошто знаеме дека нас сите не мразат и ни завидуваат на велелепниот проект Скопје 2014   
Наместо тоа нека ми објасни некој зошто воопшто се менува оваа фасада, која е потребата од тоа и зарем нема некој попаметен начин да се вложат тие пари?


Posted By: TIM
Date Posted: 18-Sep-2012 at 16:47
Originally posted by lion


Originally posted by Andrej_LJ

Незнам кој и што дробел, но треба да признаеш дека ХРТ е најдобрата државна телевизија во регионов. Така што изворот според мене и многумина е целосно компетентен. Пак и изворот не е толку важен, важна е мислата, со која јас целосно се сложувам, а и секој нормален би се. И ова најодговорно го тврдам!

Дека ќе се менува фасадава од поодамна се знаеше,стилот исто така..незнам што се чудиш..Многу глави,многу мисли..секој со својата,незнам кој е тој хрватски новинар,ама ако е истиот,никако не се слагам со него,таква црна агенда одработи лани,што ни грците не би му биле на ниво..

Ama treba da priznaes deka ova sto se pravi e pogresno


Posted By: maks
Date Posted: 20-Sep-2012 at 11:03
Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?

-------------
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 20-Sep-2012 at 11:14
Јас те прашувам која е потребата по нови фасади на секој објект во центарот на градот? Има ли некаква анализа позади сето тоа? Какви се придобивките и зошто не сме чуле за такви? Немаме ли буквално стотици други приоритети од ова? Ајде изнеси ми го твојот став, а јас веќе ти објаснив зошто останатиот дел од стручната јавност не се вклучува во однапред наместени и ограничени (нпр. условот мора да биде барокна фасада) тендери!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: gorco
Date Posted: 20-Sep-2012 at 11:40
абе Макс, ти од кој месен комитет си ?

Мислам не ти е убав пристапот. Секоја направена зграда, да се ремоделира, надворешно... во земја со ваков степен на невработеност и сиромаштија, мислам стварно нема смисла нели?

Јас не видов да се направи автопат (или поправи постоечки), не гледам инвестиција во скијачките центри (кои се државни), ниту пак посебна раздвиженост во економските зони.

Ама затоа се утепавме со барок и ренесанса во 21 век. НЕМА СМИСОЛ!!!

-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 20-Sep-2012 at 23:42
Originally posted by maks

Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
проблемот е што вака може да си ја вртиме дискусијата цел ден
ти ќе викаш „е зошто па да не се смени?“, а јас ќе ти викам „е зошто па да се смени?“... и тоа не е ништо друго освен отсуство на стручна јавност
како што кажа андреј, никогаш досега никој не излезе со одреден став за тоа како се појавила потреба за такво нешто и зошто е толку приоритетно да се извиде такво нешто

и уште нешто, не ми е јасно како може да се бара решение за нешто што воопшто не е проблем и потреба Question


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lion
Date Posted: 20-Sep-2012 at 23:47
Originally posted by zabegan

Originally posted by maks

Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
проблемот е што вака може да си ја вртиме дискусијата цел ден
ти ќе викаш „е зошто па да не се смени?“, а јас ќе ти викам „е зошто па да се смени?“... и тоа не е ништо друго освен отсуство на стручна јавност
како што кажа андреј, никогаш досега никој не излезе со одреден став за тоа како се појавила потреба за такво нешто и зошто е толку приоритетно да се извиде такво нешто



Низ сите теми се врти истото..без отсуство на стучна јавност,нема стручна јавност и сл.. па каде е по ѓавола таа стручна јавност,ја има  ли воопшто? Каде се да излезат јавно па да видиме што бараат и што им е планот. Освен политички спинови секој ден,нема ништо друго,нити еден стручњак не видов да излезе со конкретен план за или против,а камо ли поголема група.. чат-пат по некој залутан по медиумиве,како црна овца.ама една ластовица не прави пролет..


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Sep-2012 at 00:13
Originally posted by lion

Originally posted by zabegan

Originally posted by maks

Andrejj, velis nemas/te nitu tehnicko nitu STRUCNO znaenje.Eve kako inziner arhitekt te prasuvam, spored sto tebe ovoj objekt pa i drugite ti se cinat za nesoodvetni na prostorot,vizuelno i konstruktivno? Ne velam deka e idealno, no kade e strucnata javnost da ponudi resenija, a ne samo da kuka ko stara baba?
проблемот е што вака може да си ја вртиме дискусијата цел ден
ти ќе викаш „е зошто па да не се смени?“, а јас ќе ти викам „е зошто па да се смени?“... и тоа не е ништо друго освен отсуство на стручна јавност
како што кажа андреј, никогаш досега никој не излезе со одреден став за тоа како се појавила потреба за такво нешто и зошто е толку приоритетно да се извиде такво нешто



Низ сите теми се врти истото..без отсуство на стучна јавност,нема стручна јавност и сл.. па каде е по ѓавола таа стручна јавност,ја има  ли воопшто? Каде се да излезат јавно па да видиме што бараат и што им е планот. Освен политички спинови секој ден,нема ништо друго,нити еден стручњак не видов да излезе со конкретен план за или против,а камо ли поголема група.. чат-пат по некој залутан по медиумиве,како црна овца.ама една ластовица не прави пролет..
причините зошто и како го немало тоа стручно учество се широка тема која е и несоодветна за нишкава... проблемот е дека ја нема, тоа е факт, и се додека ја нема, ќе си реализираме проекти по нечиј кеиф...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: mitatos
Date Posted: 26-Oct-2012 at 22:05

Нови 2,9 милиони евра за неокласичен амбиент во Скопје

Новата неокласична фасада и доградбата на зградата на Министерството за Правда ќе чини околу 2,9 милиони евра. Бирото за јавни набавки денеска го објави договорот склучен пред месец и половина меѓу ресорот што го води министерот Беџети и изведувачот - италијанската компанија Ламоне Мореда. Од известувањето може само уште да се прочита дека за тендерот се натпреварувале уште три фирми, покрај добитникот. 

Според идејното решение, кое досега се појави само во црно- бела копија пред советниците во општина Центар, ќе се реконструира само северната фасада. Освен столбови, објектот ќе го краси и неколкуметарски релјеф од римската божица на правдата Јустиција. 

А.Д.

Има и видео на линкот:

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=56967 - http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=56967

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Oct-2012 at 03:50
Може ли некој архитект да ми каже, кој е архитектонскиот резон вака да се заѕидаат прозорците? Настрана стилот, не сакам воопшто да го коментирам, ама нели е ова правење од готово вересија во смислол на функционалноста? Која е поентата еден објект со сила да се прави бункер со тоа што ќе му се забарикадираат прозорците? Има ли некој друг пример на планетава каде што на современи објекти им се шлапнува ретро-фасада врз прозорците?






Архитектонски талибанци   Bash






Posted By: starosk
Date Posted: 28-Oct-2012 at 08:21
Се е во главите на Тие во власта,  Всушност имам впечаток дека комплетно се ремоделира централиот дел на градот, човекот сака да го запаметат како некој кој изградил во буквална смисла се , дека се почнало од него, само не сфатил дека не е многу далеку кога не само што нема да го слават, туку и ќе нема кој да го слави. Сите ќе бидат побегнати или изумрени за леб. Кој ќе им ги враќа милијардите потрошени на камења (фигуративно) на банките,....Само не е грешка на еден човек туку грешка е и на тие што го слават , величаат и му аплаудираат на секоја глупост искажана.(надевајќи се на провизии и профит) Само тие неколкумина што ги знам се жалат, не им плаќа, да почекаат , долговите им се трупаат и почнуваат да шуткаат како утки и бладаат за славните времиња.
Насилници што газат преку све живо за да му го направат сеирот на лидерот им. Талибанци затоа што рушат паркови , сечат дрва , уништуваат поради некава детска желба да ...
Три милиони евра за фасада на зграда (натур бетон) која нема ни 40 години, Жал за парите и во слава на глупоста.


Posted By: fichot
Date Posted: 28-Oct-2012 at 13:22
Aj да беше за она блокчено лево, и за 300К евра, а не за 3 милиони некако и ќе проголтав. Ама што по ѓаволите и фали на фасадава!? Само да се тргнат климите и да се стави централна климатизација (која сигурно ја има ама не работи).
На северна фасада да затвараш прозори, тоа само дебил може да го смисли.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 04-Mar-2013 at 00:55

Нова барокна фасада за старата зграда на Министерството за правда


Теренските работи веќе се почнати. Објектот е испразнет, а вработените привремено се преселени во Министерството за економија


ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Зградата на Министерството за правда до крајот на годинава ќе се прошири во делот на приземјето, а фасадата ќе добие нов изглед, и тоа во стилот на „Скопје 2014“. Работите на терен веќе се почнати. Италијанската фирма „Ламоне мореда“, која досега беше ангажирана како изведувач на неколку зданија од владиниот проект, за три милиони евра ќе треба да ја поднови зградата. Вработените од Министерството веќе се привремено иселени за изградбата да се одвива непречено. Заграден е и дел од јавниот премин до објектот, кој очигледно ќе се адаптира за предвиденото проширување на приземјето. Според договорот со изведувачот, градежните работи треба да завршат до крајот на годинава.

„Министерство за правда го има добиено одобрението за градење што го издаде Министерство за транспорт и врски и е правосилно од 18.12.2012 година. Изведувачот на градежните работи веќе почна со изградбата. Ќе се работи на доградба на дел од приземјето и адаптација на северната фасада во барокен стил. Фирмата има обврска во рок од 10 месеци од денот на почнување на градежните активности да заврши со предвидените работи“, велат од Министерството за правда.

Додека објектот го добие конечниот лик, вработените привремено користат канцеларии во зградата на Министерството за економија. Инаку, Правда е едно од министерствата кое во рамки на „Скопје 2014“ нема да добие нова зграда, туку само ќе се поднови постојната. Надлежните одлучиле вака, оти објектот е во сопственост на Министерството за разлика од другите ресори, како на пример за надворешни работи и за финансии.

Новата фасада на зградата на Правда е само една од десетиците на „Рекорд“ што ќе добијат стилски изглед. Наскоро се очекува да почне обновата и на уште неколку згради, како дел од обврската на градските власти во проектот „Скопје 2014“.

Се бараат градежници за новиот лик на владата

Владината служба за општи и заеднички работи вчера требаше да ги разгледува понудите на фирмите кои се подготвени да ја реконструираат зградата на Владата. Директорот на Службата, Васе Доневски, вчера не беше достапен да каже дали и колку компании доставиле понуди и кога е крајниот рок за да се изврши конечен избор.

Инаку, ова е втор обид на владината Служба да најде фирма која ќе ја реконструира и осветли нејзината административна зграда во стилот на „Скопје 2014“. Првиот избор што требаше да заврши до Нова година беше неуспешен бидејќи, наводно, никој не доставил понуда на тендерот. Ако надлежните имаат среќа во овој втор обид, проценето е дека почетокот на градежните работи би почнале најдоцна до летото. За колку пари зградата ќе се прошири и ќе добие нов лик, ќе се знае дури по завршување на тендерот за избор на изведувач.

Препознатливата стаклена зграда ќе се реконструира по идејно решение на архитектите Жарко Чаушевски и Филип Богатинов што го одбраа граѓаните, кои во онлајн-анкета одлучија објектот да се претопи со „Скопје 2014“. (Дс.Т.) 


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=AD95775552A88B489CA01F999797B667 - http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=AD95775552A88B489CA01F999797B667


Има и доста квалитететн рендер на линкот. Ако има некој време нека го симне.



Posted By: xnx
Date Posted: 04-Mar-2013 at 01:27
mene me nervira, primetiv na renderot, deka prolazot sto bese pod zdradata e prepoloven so novata fasada, znaci sve ke napravat za nekoj kvadrav plus. baska visinata na prolazot e isto taka prepolovena so istata cel

zalno, na kraj ke dobieme nekoe prolazche ala paleta, so sirina od 4 a visina od 2,5 metra


Posted By: gjoko
Date Posted: 04-Mar-2013 at 01:40
сликата од утрински


Posted By: DIMITAR
Date Posted: 04-Mar-2013 at 01:47
немам коментар освен


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Mar-2013 at 01:57
имам кажано и претходно многу пати, и ќе кажам пак... како некој може воопшто да си го замисли ова најпрво како идеја, а потоа и да го изведе и во реалност? ... настрана од стилот, зборам за чистите физички особености на објективе

видовме каква импровизирана катастрофа испадна објектот кај Лондон паб, најмногу поради различната висина на прозорите кај двата објекти... зошто и покрај таквите катастрофални утки, некој би продолжил да ја применува истата неандарталска доктрина врз сите објекти кои буквално ќе му паднат на памет пред спиење???

капаче е и тоа што објективе буквално се барикадираат и прозорската површина се преполовува и наместо неа се користи некаков материјал, кој нема никаква допирна точка со ефикасност на објектот и удобна работна средина


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: nouseforname
Date Posted: 04-Mar-2013 at 02:28
wooooow KOLKU E UBAVOOOO!!!!


Posted By: Denko
Date Posted: 04-Mar-2013 at 04:00
Sustinskata tema tuka ne e dali proektot e dobar pa strucnata javnost da dava ocenki, tuku od kade ispadna potrebata za stilskoto menuvanje na fasadite vo Centar? Bidejki vakvata pojava na menuvanje na originalot vo nekoja si kopija dosega ne e zabelezan vo civiliziraniot svet, baram nekoj umen da mi kaze vo koja nauka da go baram odgovorot na pojavata "stilsko menuvanje na fasadite"?


Posted By: xnx
Date Posted: 04-Mar-2013 at 11:09
pozitivna rabota za fasadava mi e bojata. veke preku glava mi dojde od belo-rozevkast mermer kako sve sto napravija.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 04-Mar-2013 at 11:32
Зградава не би изгледала толку лошо ако не е на нејзе божицата на правдата. Мислам дека неа треба да ја тргнат од финалната изведба, мноооооогу глупаво изгледа. Ако изостане, ова би била една убава приказна од Скопје 2014. Ако можам да забележам, ова е прва зграда што вклучува некаква форма-цветен аранжман кој прилично добро се склопува со фасадата. Тоа мислам дека треба и за идните вакви зданија. Скопје речиси и да нема згради, куќи со раскошни цветни аранмжани на балконите, тоа недостига.


Posted By: oxia
Date Posted: 04-Mar-2013 at 17:02
Фасадава ми е ОК,да речеме,бојата исто..божицата на правдата е за аут..смешно изгледа. Него друго е прашањето..Цел овој блок на згради би требало да се смени во класика,ако остане само зградава со таква фасада,ќе штрчи како црна овца у бело стадо. 


Posted By: BOJAN
Date Posted: 04-Mar-2013 at 17:28
Originally posted by oxia

Фасадава ми е ОК,да речеме,бојата исто..божицата на правдата е за аут..смешно изгледа. Него друго е прашањето..Цел овој блок на згради би требало да се смени во класика,ако остане само зградава со таква фасада,ќе штрчи како црна овца у бело стадо. 



Не се секирај, Град Скопје веќе избра идејни решенија за сите тие згради во околината. Годинава ќе почне реализацијата на неокласицистичките фасади.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 04-Mar-2013 at 17:51

Според мене ок е по цела должина на Димитрија Чуповски да се реновират зградите  во нео класичен стил. Сепак се работи за центар. Но мислам дека реновирањето ќе нема ефект ако не се затвори Димитрија Чуповски и да се направи пешачка зона. 




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Mar-2013 at 18:33
Originally posted by fichot

Aj да беше за она блокчено лево, и за 300К евра, а не за 3 милиони некако и ќе проголтав. Ама што по ѓаволите и фали на фасадава!? Само да се тргнат климите и да се стави централна климатизација (која сигурно ја има ама не работи).
На северна фасада да затвараш прозори, тоа само дебил може да го смисли.
Потпис

Originally posted by Denko

Sustinskata tema tuka ne e dali proektot e dobar pa strucnata javnost da dava ocenki
Потпис


Не ми е јасно зошто толку многу луѓе паѓаат во замка да коментираат тотално небитни детали во однос на она главното и она каде што лежи суштината - кој е воопшто резонот за менувањето на фасадава? Особено кој е резонот да се менува на ваков начин што од чисто функционален аспект претставува голем чекор назад и правење од готово вересија. Проектов е уште во корен многу погрешен, ваква или онаква шминка нема да направи никаква битна разлика.

Повторно прашувам: има ли некој друг пример на планетава каде што на современи објекти им се шлапнува ретро-фасада врз прозорците? Па макар и во Туркменистан!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 04-Mar-2013 at 21:02
Originally posted by gjoko

сликата од утрински
Ke gi ima nasite omileni prozorci


Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Mar-2013 at 21:23
МНР број 2... очигледно не е битно колку спрата има оригиналниот објект и како се распоредени тие спратови и просториите во нив, битно е само дека некој лично сакал вакви да бидат прозорите... и плус ќе си лупнат онакви стакла и рамки кои последен пат беа прифатливи за времето на раната македонска транзиција
и некој ќе си ги задоволува своите нагони за класика, мислејќи дека сето она на кое што призволно ќе му лупнеме декорирани столбови и лајсни (и во од ќе ги занемариме сите други аспекти на еден објект) магично станува подобро...

и како што кажа и кловер погоре, не е проблемот самиот изглед, туку целиот насилнички процес и детски пристап кон објективе


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Gradinarot
Date Posted: 05-Mar-2013 at 05:35
Токму поради соседите на овој објект, не е пожелно окрупнување на самите етажи. Дискутабилна е пропорцијата на самите фасадни површини, како и апсолутно непотребниот псеудо фриз, кој што носи тежина на потенцирање на негаторството кон соседите. Повторно ме збунува зошто е избран објект кој веќе има свој карактер, а многу повеќе од неговите лепенки.!!!!? Мултипликацијата на кралското животно и апликацијата на дамата која правда носи, дополнително и даваат тежина на целава замисла, просто човек да се замисли....а можеби и не треба!!!?

-------------
.....   .......


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Apr-2013 at 00:28
Почна заѕидувањето на објектов. Уште еден еклатантен пример за нашата деволуција. Гордо и самоуверено чекориме наназад  Thumbs%20Up

1


2



Posted By: daci92
Date Posted: 17-Apr-2013 at 00:44
Почнато е од пред 3-4 дена само сум заборавил да напишам , иначе нека ни е на здравје бричење ..


Posted By: Dexter26
Date Posted: 17-Apr-2013 at 09:27
Originally posted by Cloverstack

Почна заѕидувањето на објектов. Уште еден еклатантен пример за нашата деволуција. Гордо и самоуверено чекориме наназад  Thumbs%20Up

 
Немој со такви осуди. Big%20smile
 
Од 0:00 до 0:50.
 
http://www.youtube.com/watch?v=k8hbSv7uAAs - http://www.youtube.com/watch?v=k8hbSv7uAAs
 
Rollin


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-May-2013 at 11:23
Еве една слика од неделата, преземена од 365.com.mk. Може да се види до каде е стигнато со новата фасада.



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 15-May-2013 at 14:47
Денес

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8741482574/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8741482574/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Watson
Date Posted: 21-Oct-2013 at 08:12
дали има некои нови слики за оваа фасада,пошто мислам дека е завршена.


Posted By: daci92
Date Posted: 21-Oct-2013 at 08:57
Не е завршена ,односно мислам дека и воопшто не се работеше во последниве месеци бидејќи често поминувам од тука и никогаш не сум видел луѓе да работат или возила од некоја фирма која би работела на оваа зграда.


Posted By: mr bombastic
Date Posted: 01-Jan-2014 at 19:13
И до каде стигнаа овде, кога треба да заврши изведбата на фасадата?


Posted By: daci92
Date Posted: 01-Jan-2014 at 22:50
Никој не знае до каде е ,најверојатно до никаде бидејќи јас не сум видел да се работи, а од тие заштитните фолии не се гледа. За датум не би знаел да ти кажам но мислам дека е некаде до средина на годинава.
едит:
Моја грешка ,рокот бил 10 месеци ,а денот од кој се важи е 15 или 18 декември 2012 година, значи рокот е одамна надминат (веќе неколку месеци).


Posted By: marko.kostoff
Date Posted: 02-Jan-2014 at 01:28


Posted By: Џоле
Date Posted: 04-Jan-2014 at 10:55
Фотографија од први јануари, на Dee Dee



-------------
За сè има вторпат


Posted By: mr bombastic
Date Posted: 04-Jan-2014 at 22:53

Нигде ни ѕирка ни проѕирка


Posted By: daci92
Date Posted: 04-Jan-2014 at 22:58
Денес видов дека има некоја црвена конструкција (каква што поставуваа ај владата) но колку што забележав таа не влијае директно врз фасадата ,инаку во другиот дел од тоа што можев да видам нема никакво поместување.


Posted By: daci92
Date Posted: 28-Feb-2014 at 14:07
Изолацијата на фасадата е поставена и прозорите се поставени ,не успеав да видам дали сите но мислам дека се сите. Не се гледа од тие прекривките дали е започнато со фасадирање но би требало да е.


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-May-2014 at 07:15
ДОЖДОВИТЕ ГО ЗАДОЦНИЈА БАРОКОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА

Доцни стилската фасада и проширувањето на старо-новиот објект на Министерството за правда на Рекорд. Уште пред неколку месеци тој требаше да стане функционален, но временските услови се причина за пробивањето на терминот, тврдат надлежните. Пролетните дождови на моменти биле причина целосно да запрат градежните активности. Подновата продолжила неодамна и проценето е дека се потребни три месеци за да се доврши зградата.

„Точно е дека рокот за изведба е пробиен, но од оправдани причини. Временските услови на терен не беа соодветни за предвидените градежни работи. Тоа беше единствената причина за одлагање на проектот. Инаку, сакаме да потенцираме дека сето ова нема да предизвика дополнителни трошоци за изведба на зафатите на објектот“, велат од Министерството за правда.

Инаку, тоа е едно од малкуте министерства кое не доби комплетно нов објектот во налетот на „Скопје 2014“. Зградата која е сопственост на Министерството само ќе добие нова фасада, а во делови ќе биде проширено. Конкретно, се доградува и проширува дел од приземјето, а северната фасада се адаптира во барокен стил. Градежните работи ги изведува италијанската фирма „Ламоне мореда“, која беше ангажирана како изведувач на неколку зданија од владиниот проект. Во случајов, објектот на Правда го подновува за три милиони евра.

(Не)очекувано, и оваа зграда се најде на листата стилски објекти за кои се потпишаа анекси. За нецел месец, од Правда потпишаа два договора вредни речиси 450.000 евра поради „непредвидени работи при изведба на градежни работи“.

Инаку, дури објектот го добие конечниот лик, вработените привремено користат канцеларии во зградата на Министерството за економија.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=05FD378E3738BD408EF7EE2A744AB5E3 - http://www.utrinski.mk/?ItemID=05FD378E3738BD408EF7EE2A744AB5E3

-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 28-May-2014 at 09:18
ос задна страна објектот е само префарбан,нема никакви други `додатоци`.фасадата е само освежена


Posted By: N23
Date Posted: 19-Jun-2014 at 02:00
Тоа е тоа реновирање. Као да возиш мерцедес, со мотор од Југо.



-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Dzeksi
Date Posted: 19-Jun-2014 at 08:17
ova zavrseno e od pozadi ili skeleto uste go nemaat staveno ?Question


Posted By: stratus
Date Posted: 19-Jun-2014 at 09:49
Камо така цела да ја реновираја


Posted By: Dzeksi
Date Posted: 19-Jun-2014 at 23:40
tipicna makedonska rabota sve do polaBonk 


Posted By: BOJAN
Date Posted: 12-Jul-2014 at 18:42
Не знам која будала го смислувала ова, ама јас денеска поминав по подолго време кај зградава, и од позади не планираат иста фасада ко од напред. Па дали е нормално? Мислам можеле до половина и од напред да ја направат, останатото да го остават старо. Инаку фасадата од напред уште не е ни почнато да се прави.












Posted By: mr bombastic
Date Posted: 13-Jul-2014 at 03:02


Значи и ова ќе се влечка којзнае до кога, како и се друго што се прави во државава


Posted By: Dzeksi
Date Posted: 22-Jul-2014 at 13:18
cekaj zadniot del ( fasada )go osvezija ili mene taka mi nalikuva Question


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Jul-2014 at 20:51
Го освежија, што требаше да се стори и со предниот дел. Ама не, мора да биде „барок“, што и да значи тоа во годината господова 2014.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: xnx
Date Posted: 23-Jul-2014 at 11:05
super e fasadava pozadi, vaka da gi sredea i postata i toj domot goce delcev i sve ostanato sto se raspagja i da gi osvetlea ubavo ke zalicea.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 23-Jul-2014 at 16:09
Мене уште не ми е јасно каде на друго место на оваа планета може да се види вакво нешто? Оригиналната фасада на еден архитект позади, друга фасада на сосема друг архитект на предна страна. А двете по ништо не се поврзуваат, при што прашање е дали воопшто изворниот автор на архитектонскиот труд дал дозвола за реконструкцијата.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 23-Jul-2014 at 16:17
Previous
 
Тоа е делумно и добра вест, бидејќи доколку има било какви остатоци од старата фасада, во иднина, со некои поасални власти, ќе може да се обноват фасадите на објектите во оригиналните стилови со кои биле изградени, но со современи материјали, како што и требаше да биде, ако имавме асални власти, се разбира.


Posted By: zabegan
Date Posted: 23-Jul-2014 at 20:23
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Тоа е делумно и добра вест, бидејќи доколку има било какви остатоци од старата фасада, во иднина, со некои поасални власти, ќе може да се обноват фасадите на објектите во оригиналните стилови со кои биле изградени, но со современи материјали, како што и требаше да биде, ако имавме асални власти, се разбира.
колку и да ги мразам овие нови фасади, морам да кажам дека повторно менување на истите од некоја наредна власт би било сосема еднаква глупост (а најверојатно ќе се случи со оглед на популистичките потези на нашава политика)... мора прво да се исчистат приоритетите, а тоа се инфраструктурата, јавниот превоз, запуштените простори во урбаните подрачја, екологијата и зеленилото, квалитетни пешачки и велосипедски простори и т.н.
се разбира, обнова на останатите фасади низ градов нема да биде на одмет, за тоа треба само боја и крпење


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Dexter26
Date Posted: 23-Jul-2014 at 21:51
Previous
 
Е па под асална власт, јас лично подразбирам токму таква власт - која би се фокусирала првично на поважните проблеми од типот на инфраструктурата, јавниот превоз, запустените простори во урбаните подрачја, а најмногу на екологијата, зеленилото, пешачките и велосипедските патеки, а во втор, ако не и последен план би ги ставила фасадите, кои сепак би биле обновени со современи материјали, а не со некакви кичерајски и мегаломански илузии на луѓе кои лекуваат комплекси со народни пари.
 
Но таква власт - асална власт - тешко дека ќе дочекаме во блиска иднина во Скопје и во Македонија.


Posted By: fichot
Date Posted: 24-Jul-2014 at 09:01
Ќе има и таква власт еден ден, само Македонци нема да има во неа.


Posted By: Skopjanecot
Date Posted: 24-Jul-2014 at 22:34
Originally posted by fichot

Ќе има и таква власт еден ден, само Македонци нема да има во неа.

QFT


-------------
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Arthur Schopenhauer


Posted By: martind
Date Posted: 17-Mar-2015 at 13:10
Фасадата е при крај.


Posted By: СК
Date Posted: 18-Mar-2015 at 14:02


фасадава изгледа одлично!!! :-) се надевам што поише фасади што се прават ќе го имаат истиот квалитет и боите т.е да не се бели него како мин. за финансии и како оваа. штета што не се направија поише црвени згради...ги има секаде низ светот и изгледаат супер особено ако се од црвена цигла...


Posted By: Dzeksi
Date Posted: 18-Mar-2015 at 16:09
eve za sto e crvena cigla


Posted By: kultuzin
Date Posted: 18-Mar-2015 at 16:18
Многу ми се допаѓа фасадата. Се надевам дека ќе продолжат и оо останатите фасади на оваа улица зошто оваа што се гледа од лево не заслужова да се наоѓа во централното градско подрачје.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 18-Mar-2015 at 16:36
Фасадата е грозна и се надевам дека некогаш во наредните години ќе си се врати во првичната состојба. Покрај тоа што го кажувам моето лично мислење (грозота), треба да се каже дека нема никаква архитектонска логика на предната страна на објектот да се направи нов надворешен изглед, додека задната страна од објектот единствено да се префарба.Вакво лудило има само во Скопје!


Posted By: mackomk
Date Posted: 18-Mar-2015 at 17:25
Ако не се земе предвид фактот што позади е една, а напред друга фасада и не земајќи во обзир што во моментов не се совпаѓа со околината... од ова што го гледам, фасадава ми делува сосем коректно, ми се допаѓа што е црвена и се разликува од досегашните бои што ги форсираа на новите фасади. Мислам дека кога ќе се завршат и другите фасади во околината интересно ќе изгледа овој дел.


Posted By: Teglarot
Date Posted: 18-Mar-2015 at 17:33
Лелеееее...


Posted By: gjoko
Date Posted: 18-Mar-2015 at 18:56
лично за мене тула бојата во комбинација со беж бојата ми е една од омилените комбинации. е сега дали тоа одговара на овој проект или не.....незнам.

колку и да има стручни мислења,како и во другите работи времето ќе биди судијата што ќе пресуди


Posted By: FCB
Date Posted: 18-Mar-2015 at 19:10
За мене фасадата би била во ред ако сите згради во околина би го имале истиот стил. Пример:



Вака не сум баш импресиониран барем од ова малку што го видов.


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Mar-2015 at 19:28
Немај гајле, ако не паднат од власт и ако не завршат во затвор, ќе ги сменат сите околни фасади да одговараат со оваа.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: fichot
Date Posted: 18-Mar-2015 at 20:46
Originally posted by kultuzin

Многу ми се допаѓа фасадата. Се надевам дека ќе продолжат и оо останатите фасади на оваа улица зошто оваа што се гледа од лево не заслужова да се наоѓа во централното градско подрачје.



За голема среќа, во цивилизираниот свет не мислат вака, па во безмалку секое централно градско подрачје можат да се најдат примери од различни периоди на градење и во најразлични стилови.

-----------------

Боите можеби се пристојни, ама фасадава и од злато да е (а малтене е и наплатена како таква) нема да ја оправдам (а и ниедно друго „премачкување“ од овој тип) затоа што:

1. апсолутно непотребен арч на народни пари!
2. се брише и уништува нечиј авторски труд!
3. се наметнува нечиј (не)вкус!

Оригиналниот изглед на задната страна е сосем пристоен и вреден за зачувување.


Posted By: jyvation
Date Posted: 18-Mar-2015 at 21:01
А климите ќе се вратат или не?


Posted By: zabegan
Date Posted: 18-Mar-2015 at 22:17
Originally posted by FCB

За мене фасадата би била во ред ако сите згради во околина би го имале истиот стил. Пример:

Вака не сум баш импресиониран барем од ова малку што го видов.
се разбира дека остатокот од околината ќе треба да биде прилагоден... всушност, зградиве од околината се многу среќни што не се срушени затоа што со својот изглед ја навредуваат велелепнава европска и неружна фасада...

инаку, многу ми е жал што сеуште многу луѓе не разбираат дека неоправдан е потегот, а не самиот изглед... само што тука, ни самиот изглед не се ни труди да надокнади за глупиот потег

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 19-Mar-2015 at 01:11




Posted By: maks
Date Posted: 19-Mar-2015 at 19:08
Она што малку се наѕира, мене ми се допаѓа! Интересно е што сега се оди на похрабри колорити и комбинации и со поголема почит кон стилскиот ред, за што сум особено радосен. Сметам дека ваквиот, буквално ,,антички,, пристап кон решавањето на фасадните платна, изгледа многу попримамливо за окото на надбљудувачот но и воопшто како естетско решение. Искрено верувам дека фасадата на Mинистерството за Финансии и оваа на Правда  имаат ист архитектонски потпис, кој не доаѓа од Македонија


-------------
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!


Posted By: kultuzin
Date Posted: 19-Mar-2015 at 22:47
Дечки видете ја зградата од лево.  Такви згради нема во најмизерните гета во Бразил. 


Posted By: stratus
Date Posted: 20-Mar-2015 at 00:08
Зградата од лево го дели истиот проблем со 99% од зградите во Македонија. Тоа што се наоѓа во строг центар не е никакво оправдување, дека барем во центар зградите треба да изгледаат пристојно. Треба секаде.
Главниот проблем е немањето (колку што знам) или неспроведувањето (ако евнтуално нешто има) на закон за заштита и одржување на надворешниот изглед на фасадата. Не навременото реновирање, непропистно доградување, поставување на клима уреди, настрешници на кој кај му текне е директен доказ зошто е се така.
Во нормални случаи фасада замислена од авторот (архитектот) се одржува на 5-15 години соодветно како што е замислена. Не се прават какви било интервенции кои го нарушуваат надворешниот изглед.
Заклучно, доколку фасадата се одржела со текот на годините онака како што првично била замислена, немало да се појави твојот смешен коментар за нејзината грдотија и мизерност, а помалку и целиот луциден проект СК14.



Posted By: xnx
Date Posted: 20-Mar-2015 at 10:58
totalno se nepotrebni stolbovite megu prozorite, smeshno izgleda fasadava.

inaku, poveke mi se sviga koga ima nekoja boja fasadata otkolku koga e krech bela cela..


Posted By: jyvation
Date Posted: 24-Mar-2015 at 12:22



vecer.mk


Posted By: maks
Date Posted: 24-Mar-2015 at 13:42
Добро кадрирање, jyvation Smile

-------------
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!


Posted By: СК
Date Posted: 24-Mar-2015 at 13:48


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 25-Mar-2015 at 20:05


-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Mar-2015 at 20:15


Originally posted by BOJAN









Posted By: Rus77
Date Posted: 26-Mar-2015 at 01:25
Привет ребята. Я новичок в форуме.
Давно слежу за этим сайтом, за переменами в Скопье, но комментирую тут первый раз.
Я не могу понять почему многие форумчане, возможно даже большинство, так ненавидят эти удивительные перемены во внешнем облике Скопье.
Признаюсь я всегда считал, что Скопье а также Подгорица, Тирана и Приштина самые не красивые столицы в Европе. Но в случае с Скопье обидно знать, что до коммунистического строя и ужасного землетрясения 1963 года, это был красивый типичний европейский город. И поэтому эти новые классические здания, эти попытки возродить европейский классический облик Скопье это удивительно и хорошо, несмотря на некоторую вульгарность в пропорциях и отделке зданий и не профессиональность архитекторов. Даже несмотря на элементы китча, эти новые новые классические здания и классические фасады намного лучше, чем большинство уродливых коммунистических зданий, которые делают центр Скопье унылым, серым и провинциальным городом, при этом располагаясь в Европе, где есть такие города как Париж, Вена или Санкт Петербург.
Извините, что пишу на русском. Я не знаю македонского языка и translate.google плохо переводит.


Posted By: fichot
Date Posted: 26-Mar-2015 at 02:07


(via google.translate macedonian<>russian)

Добро пожаловать.

Потому что вряд ли кто-нибудь здесь говорят на русском, я думаю, gugl.translejt достаточно хорошо переводит текст и может дополнительно использовать эту опцию.




Posted By: fichot
Date Posted: 26-Mar-2015 at 02:19
[tube]iAkjokTLIP0[/tube]



Print Page | Close Window