Print Page | Close Window

City Tower

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1781
Printed Date: 28-Apr-2024 at 17:36


Topic: City Tower
Posted By: lslcrew
Subject: City Tower
Date Posted: 18-Jan-2010 at 12:20

Комплексот „Александрија“ ќе се гради од 1 март

Голем трговски центар со апартмански дел ќе почне да се гради во реонскиот дел на Карпош 3, кај спортската сала „Наум Наумовски - Борче“, позната како „Партизан“, од страната на булеварот Партизански одреди

Стевчо Јакимовски, градоначалникот на Карпош, најави дека изградбата ќе почне на први март.

- Комплексот „Александрија“ ќе го гради фирмата „Фешн груп“. Направени се сите геомеханички испитувања, а добиена е и дозвола за оградување на просторот. Работите ќе почнат на први март, а со градоначалникот Коце Трајановски веќе преговараме за да го преместиме каналот од страната на улицата Илинденска, односно спроти ресторанот „Имес“, за да го урбанизираме и тој дел - рече Јакимовски.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=118101046152&id=14&prilog=0&setIzdanie=21887



Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2010 at 05:24
Се оградува „Александрија“

После неколку години од првите најави, конечно почнува да се реализира големиот комплекс „Александрија“ во Карпош, кај спортската сала „Партизан“. Направено е испитување на тлото и моментално се оградува просторот и се рушат старите објекти. Камен темелник е најавен за 1 март, а инвеститор е „Fashion Group“.

Просторот е опфатен со деталниот урбанистички план „Реонски Центар Карпош 3, западен дел“.  Предвидени се станбени згради, трговски објекти и спортско-рекреативни содржини. Во ДУП-от наместо класични парцели се зацртани „мега-парцели“ кои дозволуваат поголема слобода за моделирање на просторот. За трговските содржини е дозволено максимум 80.000 метри квадратни изградена површина и висина до венец од 22,5 метри, додека за домување е дозволено максимум 42.000 метри квадратни изградена површина и висина до венец од 60 метри.

http://www.build.com.mk/?p=1573 - http://www.build.com.mk/?p=1573


А еве и фотки од терен:

1


2


3


4


5


6



Posted By: гитардемон
Date Posted: 25-Jan-2010 at 05:52
А има шанси да очекуваме нешто барем блиску до 60 метри височина?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2010 at 06:01


Којзнае, ќе видиме... Чисто моја претпоставка е дека не се случајно вцртани такви. А и 60 метри не е воопшто научна фантастика, веќе имаме толкави згради.


Posted By: Biljana Sk
Date Posted: 24-Oct-2011 at 17:28
Dali nekoj ima informacija dali ke se gradi zgrada vo blizinata na Skopje City Mall vo Karposh IV;


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 24-Oct-2011 at 20:53
Самиот комплекс по проект има станбен дел, но засега се гради само трговскиот и гаражата, колку што знам јас.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Oct-2011 at 21:00
Originally posted by Biljana Sk

Dali nekoj ima informacija dali ke se gradi zgrada vo blizinata na Skopje City Mall vo Karposh IV;

Во три наврати, од различни луѓе кои се инволвирани во проектов, ми е потврдено дека зградата сигурно ќе се гради, но засега без некаква временска одредница. Исто така ако добро памтам, проектот бил спремен веќе од доста поодамна. Се разбира за вакви работи ништо не е 100% сигурно, но имам впечаток дека веројатноста дека објектот ќе види бел ден е висока.

BTW, мислам дека зградата треба да има 14 ката.



Posted By: Biljana Sk
Date Posted: 25-Oct-2011 at 20:19
Jas slushnav deka zgradata ke imala 24 kata pa mi izgleda malku neverojatno na toj mal prostor da se smesti tolkavo zdanie; Ama chudno e shto samiot centar e vo dosta napredna faza na gradba , a za zgradata nikakvi informacii ne cirkuliraat;


Posted By: Bobi
Date Posted: 13-Jun-2012 at 09:27
Во продолжение на SCM се издигнува една чудна зграда (тенка и висока).Дали е тоа станбена зграда или административна(деловна)зграда.Затоа што има прозори само кон север и југ ,а на другите две страни се бетонски зидови? Дали некој знае,ако може нека напише ме интересира!!!


Posted By: arhitekta
Date Posted: 13-Jun-2012 at 12:02
Toa kje bidat stanovi, vsushnost desetkatnica.


Posted By: Bobi
Date Posted: 14-Jun-2012 at 10:33
катастрофа!!!!!На рендерот ја нема таа зграда и ми се допаѓа погледот од становите кои ќе гледаат на југ,ќе гледаат покрив на трговски центар,иако цената ќе биде некој си 1300 - 1500 евра. Bash  Фала на информација!


Posted By: 46&2
Date Posted: 14-Jun-2012 at 16:21
Ако не е сменет нешто проектот еве што се планира
http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html - http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html


-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: Gjorgjiev Jr.
Date Posted: 14-Jun-2012 at 16:30
Не знам што е толку лошо со оваа станбена зграда во склоп со трговскиов центар. Можам со слики да ви покажам дека станбени објекти (повеќе станбени објекти, не еден) има во склоп со секој трговски центар во Хаг. Ова е случај дури и со ГТЦ и неколку други трговски центри низ Скопје. А за тоа колкави ќе бидат цените и дали ќе им смета целата таа бучава и движење на луѓе од/во трговскиот центар на оние кој ќе земат стан во објектов е нивни проблем.


Posted By: alexsend
Date Posted: 14-Jun-2012 at 16:44
Десеткатницава на фотографиите на сајтот има п+16 ката
http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 14-Jun-2012 at 16:57
NEMOZE LI NESO DA SE NAPRAVI BEZ DA SE ZAFRKNE RABOTATA NA KRAJ !?


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Jun-2012 at 13:11
Originally posted by Gjorgjiev Jr.

Не знам што е толку лошо со оваа станбена зграда во склоп со трговскиов центар. Можам со слики да ви покажам дека станбени објекти (повеќе станбени објекти, не еден) има во склоп со секој трговски центар во Хаг. Ова е случај дури и со ГТЦ и неколку други трговски центри низ Скопје. А за тоа колкави ќе бидат цените и дали ќе им смета целата таа бучава и движење на луѓе од/во трговскиот центар на оние кој ќе земат стан во објектов е нивни проблем.
ГТЦ е обратно, трговскиот е изграден околу станбените објекти, а другите трговски центри во градов и не знам зошто ги нарекуваат така, тоа се станбени објекти со деловен и комерцијален простор во приземјето или првите два ката
тоа што ќе има станбен објект до трговскиот се сложувам дека не менува многу, ако збориме за намената

а за самиот објект некако сум поделен, од една страна ќе се вклопува со амбиентот на населбата, но од друга стана нема никакви допирни точки со дизајнот на трговскиот


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: M. A. de Voltaire
Date Posted: 23-Jun-2012 at 15:02
Originally posted by 46&2

Ако не е сменет нешто проектот еве што се планира
http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html - http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html


Мене оваа зграда ми изгледа топ..ако се направи според рендерот..и не гледам ништо лошо што е до трговскиот,напротив.


Posted By: moki
Date Posted: 24-Jun-2012 at 13:51
Со оглед да живеам на 15 метри од трговскиот и гледајќи ја зградата која се гради таа нема да биде како на посочената од ДСЦ дизајн. Според работниците кои работат таму зградата ќе биде налик на петте кулите кои се до неа - дури се познаваат и исти такви мали балкончиња.

-------------
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!


Posted By: alexgizh
Date Posted: 24-Jun-2012 at 15:50
Previous

Не би рекол. Зградата ги има истите карактеристични заоблени ќошови како на рендерот. Ќе сликам утре и ќе пуштам на форумов.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 26-Jun-2012 at 18:00


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 28-Jun-2012 at 03:45
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 



Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Aug-2012 at 13:34
Сега пројдов од таму, станбената зграда стигна до 10тиот кат (при што првите три ката се со двојна висина, значи до 13тиот де факто). Знае некој колку ката треба да има? И да, крајно време е да издвоиме посебна нишка за таа зграда.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 22-Aug-2012 at 13:37
Мислам дека се работи за 16-катница, вклучувајќи ги и долните катови и приземјето.... така нешто...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: mirakuliks
Date Posted: 18-Sep-2012 at 12:46
Еве уште малку свежи слики:


6. Зградата при трговскиот погледната од страната на карпош 4


7. Манапо од страната на илинденска уште не покажува никакви знаци на оформена улица



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Oct-2012 at 01:22

Еве неколку и од станбениот солитер

1


2


3


4


5


6



Posted By: alexsend
Date Posted: 06-Oct-2012 at 16:05






-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: zabegan
Date Posted: 07-Oct-2012 at 14:19
штета што еден така доминантен објект, ќе биде обична станбена зграда, и тоа со најпросечен дизајн

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: mirko
Date Posted: 08-Oct-2012 at 16:54
mislam deka generalnoo gradot treba da se orjenita kon vakvi solkiteri a ne kerpic mini zgradi zbutani vo dekoe mozno sokace, pa posle nemalo uluci nemalo infrastruktira komsijata od karsi mu gledal u tendzete ....


Posted By: gjoko
Date Posted: 08-Oct-2012 at 21:54
се гледа Мирко дека ти е прв пост,правиш граматички грешки чак повеќе и од мене.добредојде


Posted By: fichot
Date Posted: 08-Oct-2012 at 22:14
Страв ми е. Ако излезе ко на рендерите зградуринава ќе биде бетер од тоа румунските до неа што се (преку МАНАПО).


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Oct-2012 at 00:20
Originally posted by mirko

mislam deka generalnoo gradot treba da se orjenita kon vakvi solkiteri a ne kerpic mini zgradi zbutani vo dekoe mozno sokace, pa posle nemalo uluci nemalo infrastruktira komsijata od karsi mu gledal u tendzete ....

Потпис!

Помеѓу трите опции за растење:
- ширење на градот
- згустнување односно пополнување на секој можен празен простор со нови градби
- одење во висина

... секогаш најприфатлива ми била третата

Се разбира не може да се оди само во висина, треба да се постигне баланс. Но одењето во висина според мене треба да има примат. Таа опција е најдобар компромис кога станува збор за зачувување на природата и одржливост од една страна и квалитетни услови за живеење од друга страна.



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 09-Oct-2012 at 00:43

Но самото одење во висина значи и згуснување на градот... односно зголемување на густината на население во одреден дел од градот... 

Освен ако не се градат чечкалици како кулите во Аеродром... околу куќи и ништо... 

А Скопје има прилично разреден центар... му фали поголема густина според мене... А тоа би се постигнало кога би се пополниле дупките како Ново Маало и Маџир Маало... и малите дупки во Мал Ринг... делот кај Максим Горки... има доста доста вакви ситуации... 

....ПпППпП....



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Oct-2012 at 01:13
Originally posted by FoSsiL

Но самото одење во висина значи и згуснување на градот... односно зголемување на густината на население во одреден дел од градот... 

Освен ако не се градат чечкалици како кулите во Аеродром... околу куќи и ништо... 

А Скопје има прилично разреден центар... му фали поголема густина според мене... А тоа би се постигнало кога би се пополниле дупките како Ново Маало и Маџир Маало... и малите дупки во Мал Ринг... делот кај Максим Горки... има доста доста вакви ситуации... 

....ПпППпП....


Густина на население и густина на објекти се две различни работи, јас зборував за второто.

Инаку да, големите празни простори треба да ги пополниме (мада и тука би преферирал одење во висина за да може да се остави повеќе јавен и зелен простор околу нив).


Posted By: alexsend
Date Posted: 09-Oct-2012 at 07:13
Колку сте сигурни дека се работи само за една зграда тука? Што е со парцелата која ќе остане од кулава во правец накај Илинденска

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 09-Oct-2012 at 08:21
Ќе има најмалку уште една зграда близначка на оваа.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 09-Oct-2012 at 21:40

 

 

 

 

 

 

 

 



Posted By: alexsend
Date Posted: 10-Oct-2012 at 07:41
За тука имам информација дека ќе биле 3 вакви објекти, затоа прашап пред некој ден дали некој знае колку се, искрено се надевам дека е дезинформација. Но повторно од човек кој работи на објектот и тоа на повисока позиција. Зградите се доделени како еден начин за исплаќање на кредитот.

Земаат кредит од 60 мил. без проблем, добиваат маркица за 16 катна зграда, цел град Скопје работи за нив 24 часа...што ли е, што ли е

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: xnx
Date Posted: 10-Oct-2012 at 08:50
jas pa se nadevam deka e tocno, mi se dopaga momentov so oblakoder pozadi centarov, mislam deka istoto mu fali na vero


Posted By: macedonia
Date Posted: 11-Nov-2012 at 23:18
[tube]tuuZeZld-T0[/tube]


Posted By: maci
Date Posted: 17-Nov-2012 at 12:11
веб страната не им работи.


Posted By: alexsend
Date Posted: 17-Nov-2012 at 14:04
Додаваат спратови

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: ivopfc
Date Posted: 25-Nov-2012 at 16:58




Posted By: Dexter26
Date Posted: 30-Dec-2012 at 12:56
http://www.den.mk/ - http://www.den.mk/
 
http://issuu.com/ognenmitev/docs/29-30-12-2012 - http://issuu.com/ognenmitev/docs/29-30-12-2012
 
Den 29 Dekemvri
 
СИТИ МОЛ ТУРКА 150 ФИРМИ В ДОЛ
 

 



Posted By: kultuzin
Date Posted: 14-Feb-2013 at 01:51
Преглед на проектот

Локација: Општина Карпош, Скопје, Република Македонија
Тип на објект: Колективно домување
Вкупна бруто површина: 12 000m2
Број на станови: 132 + 12 станбени единици
Почеток на изведба: март 2012

Завршување на изведба: мај 2013

http://www.skopjecitytower.mk/mk/project-outlook



Posted By: alexsend
Date Posted: 14-Feb-2013 at 18:11
1.350 евра за метар квардатен
Ептен тактички играат овие, со оглед на тоа што добар дел од изградбата им е компензација па вака полесно ќе ги раздолжат кооперантите. Многу подло...
А одпосле ќе намалат за да може да продадат, зошто ако е во Карпош 3/4 оваа сума...

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: alexsend
Date Posted: 28-Mar-2013 at 16:53
Некако заглави изградбата на објектов

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Apr-2013 at 23:31
поставуваат прозорци, се работи и на едната страна на фасадата







-------------
За сè има вторпат


Posted By: Portal
Date Posted: 02-May-2013 at 12:10
Ova bi mu doslo 20 katnica, ima nekoj informacii vo vrska so fundamentite kako se praveni? Bi trebalo da ima nekoe pojacuvanje, shipovi...!? Kolku sprata pod zemja e?
Investitorite sto nemaat pari vednas se zabelezuva, sporo napreduva, na izveduvacite im davaat kompenzacii (sungeri, koli, nekoj stan), majstorite na izveduvacite zemaat plata koga gazdata ke se snajde odnekade, spored toa i se "utepuvaat" od rabota, kvalitetot paga na "daj sta das"... Se taka vo magicniot krug ...


Posted By: Portal
Date Posted: 02-May-2013 at 12:51
Originally posted by alexsend

1.350 евра за метар квардатен
Ептен тактички играат овие, со оглед на тоа што добар дел од изградбата им е компензација па вака полесно ќе ги раздолжат кооперантите. Многу подло...
А одпосле ќе намалат за да може да продадат, зошто ако е во Карпош 3/4 оваа сума...

Dobar marketinski trik, posle ke dade povolnosti za plakanje vo gotovo, pa do kraj na mesecot samo za toj specijalen popust, itn itn... Nekoj tatini sincinja so pari ke se pokaze da se znae deka ima pari i ke ispuka i 1300 po kvadrat... Taka da imame sloboden pazar i izbor na dosta novi objekti pa moze da bira koj kade mu se sviga . Porano nemase izbor sega veke ima


Posted By: Supervisor
Date Posted: 02-May-2013 at 15:53
Originally posted by Џоле

поставуваат прозорци, се работи и на едната страна на фасадата



Ај вака сега јас тука на сликава забележувам 18 нивоа со плоча (плус дупла плоча има на еден дел) плус кровот. Кои се вашите претпоставки за висината, но тука под 3,5 метри едно ниво не е. Јас пишував за одредени бројки но тиеа беа отфрлани.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: alexsend
Date Posted: 03-May-2013 at 17:35


-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-May-2013 at 17:47
Previous
најверојатно така вика поради тоа што тие четири високи нивоа вредат колку 8 „нормални“ спрата


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Supervisor
Date Posted: 03-May-2013 at 17:51
Ај сега како малите деца ќе си играме. Значи се зборува за идентичните нивоа од страна по кои има плоча па пак идентично ниво и така натаму. Прашувам колку е високо едно ниво за да може да се добие барем отприлика претстава. На едно место има дупла плоча и плус кровот над последното ниво. Јас лично не сум убеден дека од 3.5 метри е пониско едно ниво со плоча.


http://s255.photobucket.com/user/Ristowski/media/SCLTWuB.jpg.html">

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Supervisor
Date Posted: 03-May-2013 at 17:56
Глупости и ирелевантно е колку точно спрата има не интерессира висина ја мериме според нивоата кои јасно се гледаат на сликава.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-May-2013 at 18:04
Originally posted by Supervisor

Глупости и ирелевантно е колку точно спрата има не интерессира висина ја мериме според нивоата кои јасно се гледаат на сликава.
ориентирај се според нивоата на гаражата, па и југото што е паркирано во неа LOL

не би требало да има повеќе од три метри... ма да вака може до утре да мозгаме, додека некој не излезе со официјални документирани висини


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: daci92
Date Posted: 03-May-2013 at 18:22
Колку што знам пропишана висина на еден спрат на катна гаража (од плоча до плафон) е 2,5 метри , бидејќи зграда во долниот дел (првите 3 ката) нема да биде катна гаража туку деловен објект ова не важи.
Првиот кат (приземјето) на зградата е 4,5-5м висок, вториот кат исто така ,додека третиот е веќе помал ,станува збор за висина од 4-4,7м.
Последниот кат односно поткровјето ми изгледа како да ќе биде исто така деловен објект што би требало да има висина над 4м.
Е сега ако ги собереме во најдобар случај (највисоки коти) овие 4 ката имаат висина од 21-22м со вклучени плочи, најлош случај е околу 18-19 метри (што ниту од око ниту според известувањето на компанијата не е можно да биде точно).
Останатите 11 ката наменети за станбено домување во најдобар случај имаат 3,5 метри со плочите што претставува 38,5 метри ,но поради што обично очите не ме лажат овдека нема повеќе од 3,20 со плочите (што би било 35,2м) ,односно би рекол дека се иде минималистички 2,40 внатрешна висина на станот откако ќе се изгради ,а тоа е околу 3м со плочите и претставува 33м висина.
Ако на сите овие математики ги додадеме оние 21-22м тогаш и во најдобриот случај зградата е пониска од МРТВ и е околу 60,5м (максимално) ,а во реална околност која претпоставувам дека е тогаш е околу 55м.


Posted By: alexsend
Date Posted: 03-May-2013 at 18:41
Originally posted by Supervisor

Ај сега како малите деца ќе си играме. Значи се зборува за идентичните нивоа од страна по кои има плоча па пак идентично ниво и така натаму. Прашувам колку е високо едно ниво за да може да се добие барем отприлика претстава. На едно место има дупла плоча и плус кровот над последното ниво. Јас лично не сум убеден дека од 3.5 метри е пониско едно ниво со плоча.


http://s255.photobucket.com/user/Ristowski/media/SCLTWuB.jpg.html">


Добро ти мене ме заебаваш? 17 и 18 твое е всушност еден кат со висок плафон. 1-4 што си обележал е катната гаража која не е дел од зградата, гледај од јужна страна, дури и на официјалната страна стои дека тоа се приземје и два ката за деловни намени кои имаат вкупна висина од 16,8 метри и тоа се 3 плочи, 3 ката!

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: alexsend
Date Posted: 03-May-2013 at 18:48
Зградата има 15 реални плочи кои постојат и кога ќе има лифт во него ќе има копче за приземје + 14 други аман.

А тоа што некои катови се повисоки (приземје, прв, втор - деловен и последен - ексклузивен) е друга работа.

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: alexsend
Date Posted: 03-May-2013 at 20:00
По просто од ова за пресметување на висината на објектот нема:

баталете и фиктивни плочи и се
Она што го знаеме како http://www.skopjecitytower.mk/mk/ - ФАКТ е следното:

1. До првата хоризонтална црвена линија висината е точно 16,80 метри.
2. Измеѓу двете хоризонтални црвени линии има 11 нормални ката. Која е висината дајте предлог и пресметајте ја висината.
3. Последниот кат за домување ќе биде наменет за ексклузивни станови со висок плафон целиот застаклен, висина можеби дупло од обичните. Дајте предлог и пресметајте.

Мое нагаѓање

16,80 + (11ката по 3 метри) + 7 метри = 57 метри вкупна висина ----- МРТВ 70m

Кои се вашите бројки за ставка 2 и 3?

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-May-2013 at 20:14
висината на „нормалните“ катови не може да е повеќе од 2,5 до 3 метри, погледнете ја висината на катовите на катната гаража и сами проценете
плус, висината на првите три спрата (16.80), поделете ја на 6 (препоставка за бројот на „нормални спратови“ кои би ди содржела таа висина) и ќе добиете висина од 2.8 метри за еден нормален спрат
сега да ги собереме тие 11 спрата од 2.8 метри, заедно со тие три спрата, од 16.8 метри и со најгорниот спрат (што е дупла висина од нормален), добиваме висина од 53.2 метри
плус дебелина на плочите (не знам колку е) и елементи на кровот (ако има) добиваме скоро 60 метри висина, метар повеќе или помалку... ама не е повеќе од 60 како и да е

но, како и да е, ова се само претпоставки


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 16-May-2013 at 15:13
Денес видов (може да се забележи и на втората слика) дека веќе ја нанесуваа фасадата која има жолта боја





-------------
За сè има вторпат


Posted By: Supervisor
Date Posted: 24-May-2013 at 23:42
Пуштени се реклами за продажба на станови!

http://skopjecitytower.mk/mk

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Џоле
Date Posted: 31-May-2013 at 06:36
Нова мода - се продаваат наместени станови

Вкупно 140 станови во станбено-деловната кула која е составен дел на комплексот „Скопје сити мол“ во Карпош 3 во Скопје се понудени на продажба по цена од 1.190 до 1.290 евра за квадратен метар, со вклучен ДДВ. Околу 2.000 квадрати деловен простор, пак, се продаваат за 2.500 евра квадрат. Плаќањето може да се изврши на две рати, поточно 50 отсто од вредноста се плаќа со преддоговорот, а останатите 50 проценти со склучување на купопродажниот договор во февруари в година. Висококатницата, како што објаснуват од фирмата инвеститор „САД-КОМ“ од Скопје, најверојатно ќе биде комплетно завршена пред предвидениот рок, но е сигурно дека ќе биде вселива на 1 март 2014 година.

Објектот „Скопје сити тауер“ има приземје и 12 ката. Становите се распоредени на катовите, додека деловниот простор е сместен на приземјето, мезанинот и на првиот кат.

Повеќе на http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AEC2F25C8F778748A7A60D94593D7D0F - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AEC2F25C8F778748A7A60D94593D7D0F

-------------
За сè има вторпат


Posted By: alexsend
Date Posted: 22-Jun-2013 at 14:06
Почнаа да го спуштаат кранот.

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: alexsend
Date Posted: 10-Jul-2013 at 17:22


-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: Џоле
Date Posted: 11-Jul-2013 at 07:52
Зелената боја е многу грда. Не знам зошто не ја смениле додека можеле.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Danndy
Date Posted: 12-Jul-2013 at 00:05
Ваљда е основа и ке фарбаат над неа? Не знам, си барам причина за да не верувам дека уште една грешка ќе направат... вака личи фасадата како излогот на Теранова.

-------------
Traveling.


Posted By: Џоле
Date Posted: 12-Jul-2013 at 07:41
На рендеров зелената боја ја има само кај балконите... нешто ми е сомнително.

http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html - http://www.dscdesign.com.mk/project-pages-mk/projects/residential/2010-stanbena-kula-karposh-skopje.html

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stratus
Date Posted: 12-Jul-2013 at 10:49
Сменет е рендерот
http://www.skopjecitytower.mk/mk


Posted By: Џоле
Date Posted: 12-Jul-2013 at 12:57
Ах, не знаев... Фала. Иако мислам дека новиот изглед е многу полош од претходниот.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: techgeek
Date Posted: 19-Jul-2013 at 14:56
Ме интересира дали има некој купено стан во зградава и по која "неофицијална" цена? Искрено, сум заинтересиран за купување, ми се допаѓа локацијата ама незнам многу за инвеститорот и колку се безбедни.
Инаку бев да ги видам становите и веќе е започнато да се редат плочки барем на првиот кат за нагоре незнам. Велат дека наводно ќе ја завршеле до декевмри ама не ми се верува.


Posted By: Џоле
Date Posted: 06-Aug-2013 at 10:25


преземено од Пинста.ме

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Aug-2013 at 13:58




-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 25-Aug-2013 at 22:30


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Teglarot
Date Posted: 25-Aug-2013 at 23:25
Зградава излезе разочарувачки грда . . . Можеа многу подобро и поинтересно да ја направат.




Posted By: gjoko
Date Posted: 18-Sep-2013 at 22:23
ФОТО: Еве како изгледаат становите во Скопје Сити Тауер
18/09/2013 | Компании | 0 Коментари

Скопје сити тауер ги отвори вратите за медиумите во средата со презентацијата на современиот европски тип на резиденцијални објекти, каде што станбените единици почнуваат веднаш над катовите наменети за деловни простории.

Имено, првпат на пазарот на недвижнини во Македонија се појавува еден толку софистициран објект, како што е Скопје сити тауер. Оваа многукатница е објект што ја менува силуетата на градот Скопје. Градена е според највисоки стандарди, затоа што според Катина Сутоглу, архитектот од „ССТ” „желбата на инвеститорот е купувачот да добие најдобар и најквалитетен производ, но и тимот вклучен во проектирањето и градењето на овој објект работеше со уверување дека домот е многу повеќе од тули и малтер”.

Во Скопје сити тауер се нудат неколку типови на станови: стан-студио, станови со една спална соба, со две спални соби и станови со три спални соби. На последното ниво пак се сместени луксузните „penthouse” апартмани, што се карактеризираат со поголеми квадратури и поголема катна висина.

Катина Сутоглу која ја предводеше обиколката на објектот меѓу другото истакна дека „зградата ќе биде вселива во март 2014 година, а повеќе од две третини од становите веќе ги чекаат своите сопственици. Објектот нуди вкупно 140 станови, со 12 станбени единици на еден кат, а квадратурата на становите се движи од 47 до 148 метри квадратни. ССТ нуди помош од своите архитекти само за оние купувачи кои ќе се одлучат станот да го опремат преку партнерите на ССТ”.

Зградата располага со четири ‘Тисен Круп’ лифтови кои нудат удобност, безбедност, прецизност, економичност и брзина, а се дизајнирани за најсовремените објекти во светот. Објектот е под континуираниот надзор, поткрепен со домар и обезбедување и е опремен со видео-домофонијата. Ова се гарантите за целосна сигурност на домот, на животот на едно семејство, но и за деловното работење”, додаде Сутоглу.

Крсте Петров, еден од проектантите на ССТ истакна дека „објектот е граден со посебна љубов и беше голем предизвик за тимот на проектанти. Гледавме да ги запазиме сите актуелни светски стандарди во квалитет на градбата, естетиката беше посебен предизвик, а распоредот и конфорноста на становите си дојдоа сами по себе. Во објектот се вградени првокласни енергетско ефикасни материјали, а фасадата е целосно термоизолирана. Ѕидовите се од елементи кои ги задоволуваат условите за нискоенергетско домување со одлична топлинска и звучна изолација. Преградните ѕидови во становите се систем на ѕидови исполнет со термичка и звучна изолација. Како висококатница, запазени се посебни нормативи и прописи за градење, во однос на конструктивна и сеизмичка стабилност, како и за противпожарна заштита”./
http://ekonomski.mk/2013/09/18/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D1%81/ - http://ekonomski.mk/2013/09/18/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D1%81/


Posted By: Danndy
Date Posted: 18-Sep-2013 at 23:27
Различно изгледа од рендерот - полошо.
За што служат металните „коцки“ на секој балкон? Ваљда нема клима уреди да налупаат на фасадата....

-------------
Traveling.


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Sep-2013 at 09:33
Мислам дека се ставени токму за клима уреди... Туку, нешто друго ми боде очи - морале ли толку силна зелена боја да стават, зарем нема други подобри бои, мајку му?

-------------
За сè има вторпат


Posted By: alexsend
Date Posted: 19-Sep-2013 at 09:45
Можеле да стават некои посериозни бои, личи на онаа градинка во Геге која со години не беше отворена, иако изградена.
Терасите се минијатурни, нема место ни за 2 стола (зборам за оние 3 тераси во средина)

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: xnx
Date Posted: 19-Sep-2013 at 10:38
zgradava ispadna ista kako onie nekolku stari zgradi vo karpos na koi im stavija nova energetski efikasna fasada. vo sklop na city mall toa izgleda mnogu mnogu eftino


Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Sep-2013 at 16:50
Инаку, еве до каде е зградава со изградбата...





Не знам зошто, ама си мислев дека фасадата веќе ја завршиле штом ги отвораат вратите за новинарите и јавноста, ама излегува дека тоа е само маркетинг.



-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 20-Sep-2013 at 17:35
и јас имам живеено некоја година во вселена куќа без фасада,можеби и овие имаат иаст проблем(пари)


Posted By: Teglarot
Date Posted: 20-Sep-2013 at 18:50
Не можам да разберам, зошто мора толку да биде грда фасадата ?!
Која е потребата од црвените и жолтото терасиче, демек разиграно ?!

Чиста 1 за зградава!





Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Sep-2013 at 19:03
Да ги оставеа само сивата и млечно белата боја ми се чини дека подобро ќе излезеше фасадата. Навистина многу грди бои.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: irena.1
Date Posted: 20-Sep-2013 at 22:58
Распоредите внатре ги немам разгледано, но од надвор ич не ми се допаѓа. Ај што е црвено, жолто и зелено, туку боите се дречливи, нападни и лошо искомбинирани, ко дете да ги бирало. можеле по смирени тонови да одберат.

-------------
irena


Posted By: gjoko
Date Posted: 20-Sep-2013 at 23:28
добредоједе


Posted By: Џоле
Date Posted: 10-Oct-2013 at 17:18
денес





-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 15-Oct-2013 at 15:35
денес



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 25-Oct-2013 at 12:58
денес



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Nov-2013 at 14:36

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/10993649776/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/10993649776/ - DSC02156 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/10993649406/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/10993649406/ - DSC02157 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 13-Feb-2014 at 16:12
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12501228074/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12501228074/ - DSC02790 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12500868233/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12500868233/ - DSC02812 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 26-Jul-2014 at 18:46
Зградава целосно ме разочара. Со тој застаклен последен кат личи на некоја лоша транзициска градба, а не на кула што ќе доминира во тој дел на Скопје. Лошо, многу лошо.

https://flic.kr/p/oteLiE"> https://flic.kr/p/oteLiE - DSC04709 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Sep-2014 at 12:25


skopjecitytower.mk

-------------
За сè има вторпат


Posted By: СК
Date Posted: 08-Sep-2014 at 17:22
ова е едно од најружните нешта изградени последниве неколку години!


Posted By: Dexter26
Date Posted: 08-Sep-2014 at 17:43
И ... ?
 
Дали сеуште очекувате или посакувате уште 2 вакви згради да се изградат во Карпош ?
 
Бидејќи едно време се шпекулираше дека планирано е 3 вакви згради да бидат изградени.


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Sep-2014 at 10:51
Штета за ваква зграда, доста масивна е и доминира во просторот, а не е ништо посебно, дури би рекол дека е грда, посебно последниот застаклен кат.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Djole88
Date Posted: 11-Sep-2014 at 02:07
Вчера баш добро сум се изнасмеал. кога ќе паркираш на најгорниот кат на гаражата од SCM, буквално можеш на некого и дома да му влезеш можеа малку на поголема оддалеченост да ја направат зградата од останатиот комплекс, барем 4-5 метри. ги жалам тие што ќе живеат на тој спрат што се израмнува со гаражата


Posted By: zabegan
Date Posted: 11-Sep-2014 at 02:19
Originally posted by Djole88

Вчера баш добро сум се изнасмеал. кога ќе паркираш на најгорниот кат на гаражата од SCM, буквално можеш на некого и дома да му влезеш можеа малку на поголема оддалеченост да ја направат зградата од останатиот комплекс, барем 4-5 метри. ги жалам тие што ќе живеат на тој спрат што се израмнува со гаражата
нивоата до гаражата се комерцијално-деловни простории... објектот е лепенка


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: kultuzin
Date Posted: 11-Sep-2014 at 02:23
Јас да имам таму стан ќе си закупам паркинг под прозор.


Posted By: Djole88
Date Posted: 11-Sep-2014 at 15:03
па да ти кажам, паметно е тоа. од прозор на кола во стан одма не ти треба ни клуч, ни домофон  



Print Page | Close Window