Print Page | Close Window

Лумикс

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=188
Printed Date: 27-Apr-2024 at 00:07


Topic: Лумикс
Posted By: La Linea
Subject: Лумикс
Date Posted: 09-Dec-2007 at 04:53
Cloverstack, за тебе, како голем фан на Лумикс Smile








-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!



Replies:
Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 09-Dec-2007 at 11:47
Дали можеби знаете кога треба да биде готов Лумикс? Го градат премногу споро, и незнам каков треба да му биде финалниот изглед но искрено до сега ништо посебно не ми се допаѓа.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Dec-2007 at 16:29
Originally posted by La Linea

Cloverstack, за тебе, како голем фан на Лумикс Smile


Веројатно немаше воопшто да бидам голем фан на Лумикс, доколку во Скопје на архитектонско ниво се случуваше барем малце повеќе. Плус тоа непринципиелната реакција и напади против Лумикс, додека урбаната мафија правеше 'ршум по градов, ми разбуди симпатии кон проектот. Уште повеќе, зашто првите денови кога почна хајката против Лумикс, памтам дека и јас наседнав. Новините пишуваа за огромна зграда што ќе блокирала све живо таму... Бабите од околните згради се жалеа дека ќе немале веќе каде да се шетаат и плус тоа дека ќе се угушеле... Да не зборам дека веќе немало да можеме да ги гледаме „убавините“ на ЕСМ... Класика!

Туку гледам дека располагаш со разноразни материјали Smile Ама не знам зашто се срамиш да отвараш нови тредови LOL Така ќе бидат и подобро систематизирани материјаливе...


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Dec-2007 at 16:56
Originally posted by UrbanFreak

Дали можеби знаете кога треба да биде готов Лумикс? Го градат премногу споро, и незнам каков треба да му биде финалниот изглед но искрено до сега ништо посебно не ми се допаѓа.


крајниот рок е динамички но интервалот на развлекување е генерално прецизен. на секои 6-7 месеци во медиумите има информација дека Лумикс конечно ќе се заврши за од прилика толку (6-7) месеци.

Прво беше компликуваниот кров... Сега незнам што е. Реално многу малку не дели до крајот, скоро видов дека пуштиле и струја во објектот. Но по него следува и уредување на околниот простор а ако и тоа иде со динамиката како објектот.......Roll%20eyes

Мене ми е објектот ОК, јас сум на линија со Clover. Мислам дека кога ќе се отвори и пополни со содржини убаво ќе изгледа сето тоа. Плус ќе може да се сликаат прекрасни фотки од плоштадот од "кафиќот" што треба да биде отворен најгоре.  Yes

Треба да се искористи овој момент спрема мене да се доуреди просторот помеѓу плоштадот па до почетокот на ГТЦ и до Блу Кафе кој што моментално не личи на ништо.


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Dec-2007 at 23:29
Во последниот број на Порта 3 има информација за Лумикс. Работата сега е демек дека општина центар кочи со проектот за партерно уредување на кој чекале веќе 2 месеци (а наводно работата била одолжена раиде промените во ДУП Мал ринг). Инаку објектот бил готов и градилиштето можело да се тргне.


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 23:05
Ohno


КОЈ КОГО И ШТО ЧЕКА


Лумикс ќе се отвори на пролет?!


Додека од фирмата велат дека очекуваат од Министерството за транспорт и врски и Општината Центар да им дадат зелено светло за партерно уредување околу објектот, надлежните од Општината велат дека до нив не пристигнало никакво барање


Трговско деловниот објект "Лумикс", лоциран на плоштадот пред Градскиот трговски центар, иако поминаа повеќе од три години од кога започна неговата изградба, се уште не е целосно завршен. Од фирма најавуваат дека веќе на пролет може да се очекува објектот да профункционира, но оградата кон плоштадот се уште не е тргната, а како што дознаваме, останува да се заврши и ентериерот. Додека од фирмата велат дека очекуваат од Министерството за транспорт и врски и Општината Центар да им дадат зелено светло за партерно уредување околу објектот, надлежните од Општината велат дека до нив не пристигнало никакво барање?!

- Објектот е надворешно целосно завршен, а оградата може да ја тргнеме во секој момент, но чекаме од Општината да ни кажат како да го уредиме околниот простор и како да извршиме поврзување на градежната парцела со плоштадот, согласно Деталниот урбанистички план. Ние имаме договор за донација со Министерството за транспорт и врски и планираме да донираме во уредувањето на овој дел и евентуално во изградба на фонтана. Сепак, засега се уште немаме инструкции. Во однос на објектот скелињата не се тргнати, бидејќи се уште се користат за чистење на објектот, вели Крста Марковиќ, директор на фирмата "Лумикс", која е сопственик на земјиштето и инвеститор на овој деловно-трговски центар.

Од Општина Центар, пак, велат дека до нив досега не пристигнало никакво барање за уредување на просторот околу "Лумикс", ниту пак, информација за средства кои би биле искористени за оваа намена.

- Не знам што чекаат од Лумикс, но договор за донација за уредување на просторот произлегува од договорот што инвеститорот го има со Министерството за транспорт и врски. Деталниот план за Мал ринг е донесен и доколку од Министерството го добиеме проектот за уредување на околниот простор ние ќе го одобриме. Засега од инвеститорот не добивме некакво барање, така што Општина Центар воопшто не е пречка овој простор да се уреди, бидејќи тоа е и во интерес на граѓаните, вели Виолета Аларова, градоначалничката на Општина Центар.

Инаку, објектот се состои од два ката под земја, два над и потпокрив, а е со површина од околу 500 метри квадратни. Просторот во "Лумикс" во најголем дел ќе го пополнат продавници и угостителски објекти.


Извор: http://www.vecer.com.mk/?ItemID=6DA9A144F0FB6F4CB9FBC00B8334845B - Вечер


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Feb-2008 at 16:15
Eве една свежа тура фотки иако не многу се променило од последен пат кога сум сликал. На градилиште имаше два мајстори и нешто ситно делкаа

1

2

3 Терасава ќе биде топ Drool

4 ... и скаливе ќе изгледаат одлично



Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 01-Feb-2008 at 17:42
Супер! Ајде таман кога ќе го изградат Лумикс некаде накај 2012 ќе имаме прекрасен поглед кон црквата. 


Posted By: kire85
Date Posted: 02-Feb-2008 at 15:23
Originally posted by gotsomekicks

Супер! Ајде таман кога ќе го изградат Лумикс некаде накај 2012 ќе имаме прекрасен поглед кон црквата. 


hahahahahahahahahhahahahahahaahhaha CrazyCrazy


Posted By: La Linea
Date Posted: 02-Feb-2008 at 15:27
Originally posted by gotsomekicks

Супер! Ајде таман кога ќе го изградат Лумикс некаде накај 2012 ќе имаме прекрасен поглед кон црквата. 
Rollin

Лумикс има 2 ката под земја, така?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 02-Feb-2008 at 15:34
mene me interesira kakva dejnost ke ima ovoj objekt ? ke bide u stilom kako trgovski centar ili kafic ili diskoteka ili sto se planira so ova ?
a toa sto ide bavno bavno e , mislam deka treba da ima zakon za vakvi raboti na primer ako nekoj predviduva da gradi objekt za 20 meseci , ako ne go doizgradi da si plati nekakva kazna posto stvarno nasekade ima takvi zakoni samo kaj nas ne , i baska go rusi izgledot :(



-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: kire85
Date Posted: 02-Feb-2008 at 15:43
Previous

kolku sto me drzi sekjavanjeto, najgore treba da ima restoran i kafic...ostanatiot del ke bide so prodavnici, a najdole bila planirana diskoteka...ne me fakjaj za zbor, ova e kolku sto se sekjavam....znaci eden vid mini trgovski.


Posted By: mitatos
Date Posted: 02-Feb-2008 at 15:49
ubava atmosfera ke bide vo restoranot gore vo ovoj del nema mnogu kafici , pa se nadevam ubavo i ke funckionira

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: se_manda
Date Posted: 03-Feb-2008 at 15:29
ja kolku so znam ova ke bilo neso galerija,bla bla.so i da e neka go napraat veke


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Apr-2008 at 11:07
Што бидна со зградава веќе, преку курац....!!!!!


Posted By: skywings
Date Posted: 08-Apr-2008 at 11:17
и ја сакам да ја видам готова, ама еве напредува секој ден малку по малку Tongue ....  инаку по мене ќе биде еден од најубавите објекти во Скопје, иако кога ја ставија само челичната конструкција се згрозив и исплашив.....


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Apr-2008 at 16:58
Originally posted by lslcrew

Што бидна со зградава веќе, преку курац....!!!!!


Хаха! Истово го реков и јас прееска кога поминав покрај Лумикс. Абе објектов може буквално за 1 месец да се заврши и помалку. Ама ништо не е сменето, само што сега изгледа понечисто од било кога. Bash


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 08-Apr-2008 at 18:00
Jas neznam sto e tolku slozeno kaj ovoj objekt ,,,pa vakov tip na objekt moze da izgradi za 6 meseca a ne za 6 godini ,ako zememe vo obzir od kakvi materjali se pravi. Neznam stvarno preku glava mi e da go gledam kako tolku dolgo go nagrduva centar

Od koga pocna da se gradi lumiks paralelno vo Dubai za toa vreme napravija 5-6 oblakoderi ..


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 08-Apr-2008 at 21:58
Originally posted by blejdsk


Od koga pocna da se gradi lumiks paralelno vo Dubai za toa vreme napravija 5-6 oblakoderi ..


LOL Во право си човече, јас одамна престанав да се умарам со Лумиксов!!


Posted By: Cibi
Date Posted: 18-May-2008 at 22:40
treba pobrzo da se gradi lumiksot,zatoa sto veke nekolku godini stoi vaka ne otvoren i go nagrduva strogiot centar na skopje.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 19-May-2008 at 14:04
Verojatno ste preimetile ,,,skelinjata kaj Lumiks se izvadeni i najvverojatno konecno mu se gleda krajot na ova cudovo.

Ako vidov dobro skalite za vo lumiks gi napraile od drvo ili nesto laminat stavale,,,


-------------





Posted By: blejdsk
Date Posted: 23-May-2008 at 12:24
Luge nije moguce...






-------------





Posted By: pbanks
Date Posted: 23-May-2008 at 12:29
EeekEeekEeekEeek




Posted By: La Linea
Date Posted: 23-May-2008 at 18:59
ШТО ЗБОРИШ?! Блејд, какво е чувството?!

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 23-May-2008 at 23:52
Што значи ова ??!!?
 
Демек готов е Лумикс?


Posted By: blejdsk
Date Posted: 24-May-2008 at 21:23





-------------





Posted By: La Linea
Date Posted: 24-May-2008 at 21:36
Уште не ми се верува

Очигледно планираат да го поплочат само делот со земја и да изгледа како да е крпено. Би требало цел дел пред ГТЦ, Лумикс па до плоштад да биде ист, со плочки како тие на плоштад можеби или некое подобро решение.

Бонус од отварањет на лумикс може да биде конечно решавање на проблемот со дивите продавачи во тој дел. Можеби нема комплетно да го реши проблемот, но дефинитивно нема повеќе тој дел да личи на панаѓур. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 24-May-2008 at 21:41
I agree ...

-------------





Posted By: pbanks
Date Posted: 26-May-2008 at 13:42
Cheers

„Лумикс“ ќе се отвори во септември
Скопје
Трговско-деловниот објект „Лумикс“, кој се наоѓа во близина на плоштадот „Македонија“, пред Градскиот трговски центар, ќе се отвори во септември, најави Крста Марковиќ, директор на фирмата „Лумикс“, која е сопственик на земјиштето и инвеститор на оваа градба.
Оградата пред објектот е отстранета и се уредува теренот околу зградата. Според најавите, останува да се заврши и ентериерот, да се постават лифтовите и инсталација за климата.
- Очекуваме сите градежни работи да завршат во јуни, а потоа останува корисниците на деловните и на угостителските објекти да си ги уредат просториите. Сепак, свеченото отворање ќе го одложиме за наесен, не сакаме да го направиме во летниот период. Во Скопје тогаш има малку луѓе, затоа што повеќето граѓани се на годишен одмор. Не знаеме како ќе се уреди просторот околу објектот, затоа што тоа ќе се прави заедно со обновата на целиот плоштад „Пела“ - нагласи Марковиќ.
Објектот се состои од два ката под земја, два над земја и потпокрив, а се простира на површина од околу 500 квадратни метри. На секое ниво има по четири локали, а галеријата во потпокривот е една целина. Трговскиот центар нема сопствен паркинг затоа што се наоѓа среде пешачка зона, па идните посетители ќе треба да ги оставаат своите возила на околните паркиралишта.

СЕ БАРАШЕ ДРУГА ЛОКАЦИЈА ЗА ОБЈЕКТОТ

Државата и го додели ова градежно земјиште на фирмата „Лумикс“ уште пред десетина години. Тогаш инвеститорот ја урна познатата „коцка“, каде што порано се собираа младите од Скопје, и почна да ги ископува темелите, но градежните работи набргу се прекинаа, поради тврдењата дека не била запазена процедурата за доделување на овој атрактивен плац во центарот на градот. Сепак, фирмата судски го доби правото да гради, а потоа поранешниот градоначалник Ристо Пенов се понуди да најде нова локација за објектот, поради острите реакции од јавноста дека градбата ќе го нагрди целиот плоштад. Но во 2004 година на инвеститорите им здодеа да чекаат и ги продолжија градежните работи. Изградбата се одвиваше бавно, а од „Лумикс“ објаснуваа дека причината за тоа е сложената конструкција на објектот. Во меѓувреме, тие преговараа со општината Центар за тоа како треба да се уреди околниот простор.
Автори на проектот за трговско-деловниот објект се архитектите Минас Бакалчев и Митко Хаџи Пуља, кои подготвија и план за партерно уредување на околината со гранитни плочи, кои треба да бидат поставени во различни форми и шари.


http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1019&ArticleID=55113 - Нова Македонија


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2008 at 12:11
1

2



Posted By: La Linea
Date Posted: 31-May-2008 at 12:13
Луѓе не знам за вас, ама мене многу ми се допаѓа како изгледа објектов, навистина е уникатен Thumbs%20Up 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2008 at 12:30
Originally posted by La Linea

Луѓе не знам за вас, ама мене многу ми се допаѓа како изгледа објектов, навистина е уникатен Thumbs%20Up 


Стварно фали search опцијата на форумов да ги најдам постовите каде што го плукаше Лумикс некаде од времето кога се регистрираше

Инаку веројатно ќе почекаме уште неколку месеци да го средат внатре но мислам дека ќе изгледа супер кога ќе светне и ќе се пополни со содржини.

Само.... кога/што/како планираат со платото пред него. Стварно одавна ми е трн во око целиот потег од плоштадот до ГТЦ.




Posted By: La Linea
Date Posted: 31-May-2008 at 12:38
Хаха, да знам на што мислиш. Лумикс добро изгледа, али локацијата не ми се допаѓа, иако е во согласност со ДУП-от. Али сеедно, и онака се навикнав 10 години да го гледам таму, веќе не ми е проблем.

Тогаш реков „сега сфаќам каков чир во центарот е лумикс“. LOL

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 31-May-2008 at 18:47
Мене искрено нешто во објектов не ми се допаѓа. Дали е тоа мрежата која се гледа, дали грубата метална конструкција незнам. Во секој случај нека се комплетира, нека се отворат содржините во него па ќе коментираме.


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 31-May-2008 at 19:47
neznam zosto tolku vreme gubite debatirajki za objekt golem kolku prosecna kuka vo velesta ili aracinovo.


Posted By: pbanks
Date Posted: 31-May-2008 at 19:50
Originally posted by GreatMakedon

neznam zosto tolku vreme gubite debatirajki za objekt golem kolku prosecna kuka vo velesta ili aracinovo.


Веројатно зошто се наоѓа на најударната локација во земјава и за промена излегува од македонското архитектонско сивило Roll%20eyes


Posted By: La Linea
Date Posted: 31-May-2008 at 19:51
Previous Па, спомен куќата на Мајка Тереза ја има истата големина, а ја има неспоредливата моќ да го усере центарот на Скопје до неповрат.

EDIT: се однесуваше на постот на ГМ, ама пбанкс ме претрка. Сакам да кажам дека не е важно колку е голем објектот, туку локацијата што ја има


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 31-May-2008 at 19:52
ama i ova lumiks ne e nesto sto nekoj bi go primetil, em e malo em ne e nesto posebno.. sto ke ima vo nego? nekoja prodavnica?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 31-May-2008 at 19:55
Originally posted by GreatMakedon

ama i ova lumiks ne e nesto sto nekoj bi go primetil, em e malo em ne e nesto posebno.. sto ke ima vo nego? nekoja prodavnica?


ke ima burekdzilnica


Posted By: La Linea
Date Posted: 31-May-2008 at 19:58
Originally posted by lslcrew

ke ima burekdzilnica

LOL

LOLПишува во некои од статиите постирани тука. Имаат многу мерак да го викаат „Мултимедијален центар“ а се сомневам дека знаат што значи тоа.

Инаку, објектот се состои од два ката под земја, два над и потпокрив, а е со површина од околу 500 метри квадратни. Просторот во "Лумикс" во најголем дел ќе го пополнат продавници и угостителски објекти.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 31-May-2008 at 20:24
neka go napravat eden golem kafic ili diskoteka pa togas ke vredi


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 31-May-2008 at 20:58
Добра поента ГМ LOLLOL


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Jun-2008 at 00:53
Отворање на Лумикс на 1 септември


Објектот е градежно готов и деновиве се врши партерно уредување. Отстранета е оградата и се асфалтира околу 1000 метри квадратни простор. Останува ентериерно уредување во самиот објект, велат од фирмата "Лумикс"


Трговско-деловниот објект "Лумикс", кој е лоциран на плоштадот пред Градскиот трговски центар, се очекува да биде пуштен во употреба на 1 септември. Ова е последна информација од страна на надлежните во фирмата која работи на довршување на објектот. Деновиве беше отстранета оградата, а се асфалтираше и просторот околу Лумикс.
- Објектот е градежно готов и деновиве се вршеше партерно уредување, односно беше отстранета ограда и се асфалтираше околу 1000 метри квадратни околен простор. Деновиве ќе биде завршено асфалтирање и спојување со останатиот дел од плоштадот. Потоа останува внатрешно уредување, но тоа е работа на сопствениците на објектот, но и на дуќанџиите кои тука ќе имаат свои простории. Во секој случај, се очекува и внатрешното уредување да биде завршено до 1 септември и објектот да биде пуштен во употреба, објаснува Крста Марковиќ, директор на фирмата Лумикс, која е сопственик на земјиштето и инвеститор на овој деловно трговски центар.

Иако се најавуваше изградба на фонтана и уредување на поширок простор околу Лумикс, тоа засега нема да се случи. Според Марковиќ тие се подготвени да донираат ако со деталниот урбанистички план биде решено да се направи фонтана и да се уредува просторот со гранитни плочи.
- Во моментот не можеме да поставуваме гранит околу објектот иако беше предвидено поради нивелацијата. Затоа доколку се одлучи со ДУП целиот околен простор да биде решен на тој начин и пред Лумикс ќе поставиме гранитни плочи. Што се однесува до осветлувањето, на самиот објект има надворешни светла, а осветлен е и самиот влез на Лумикс како и скалите, додава Марковиќ.

Инаку, објектот се состои од два ката под земја, два над, како и потпокрив, а има повершина од околу 500 метри квадратни. Како што дознаваме дел од просториите во Лумикс ќе се користат од самите сопственици, а дел ќе бидат измајмени и ќе бидат продавници и ресторани. Во и пред самиот објект не е предвидено паркирање, со оглед дека се работи за пешачка зона.

http://vecer.com.mk/?ItemID=703157DDC16C214980650AD6F2C1EC7D


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jun-2008 at 01:17


Баш да видиме дали барем овој рок ќе го испочитуваат. Бидејќи не е прв пат да даваат рок.


Posted By: dejan
Date Posted: 02-Jun-2008 at 03:39
Bravo


Posted By: Cibi
Date Posted: 28-Aug-2008 at 23:37
тешко дека ќе го испочитуваат овој рок.


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Aug-2008 at 00:02
Значи повторно им успеа Ohno


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Aug-2008 at 00:44

се е ок после толку чекање со отворена дупкам вака и не е толку страшно да почекаме уште малку, па треба ли да се крене малку маркетинг пред промоција и нормално како е најефтино ако не преку црна хроника или верувале или не скопски рубрики...

туку денес повеќе ми паднаа в око страничните претопи на стопената фасада која е прилично таман но ова прелазите посебо гледано од јужната страна од кај блу кафе дефинитивно ја кршат и искривуваат цела слика на објектот, тие инаку се и зацртани во проектот, но вака денес на виделина тотално одскокнуваат па голем дел од впечатокот го земаат на себе, дури на прв поглед делува ептен импровизирано, штета по мое мислење доколку ги беа заоблиле работите ќе изгледаа поинаку, што е тука е ќе се навикнеме...!



Posted By: maestro
Date Posted: 10-Sep-2008 at 21:58
Помина и 1-ви и 10-ти септември, а објектов уште не е готов!
Има ли некој слика до каде е?


Posted By: Cibi
Date Posted: 11-Sep-2008 at 10:17
Објектот на изглед не е добар но со отворање на дуќаните можда ќе заличи на нешто,поминав пред некој ден видов дека ќе се отвора дуќан на Nike за спортска опрема.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Sep-2008 at 13:00
Originally posted by Cibi

Објектот на изглед не е добар но со отворање на дуќаните можда ќе заличи на нешто,поминав пред некој ден видов дека ќе се отвора дуќан на Nike за спортска опрема.


Не знам од каде толкав негативизам према Лумикс кај многу луѓе. Можеби е последица од непринципиелната хајка што се водеше на времето против него.

Oбјектот е фантазија кога ќе се земат во предвид нашите останати архитектонски „достигнувања“ од поново време. Единствено што ми оди на нерви е неверојатно долгиот период на изградба...


Posted By: maestro
Date Posted: 11-Sep-2008 at 13:17
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by Cibi

Објектот на изглед не е добар но со отворање на дуќаните можда ќе заличи на нешто,поминав пред некој ден видов дека ќе се отвора дуќан на Nike за спортска опрема.
Не знам од каде толкав негативизам према Лумикс кај многу луѓе. Можеби е последица од непринципиелната хајка што се водеше на времето против него.Oбјектот е фантазија кога ќе се земат во предвид нашите останати архитектонски „достигнувања“ од поново време. Единствено што ми оди на нерви е неверојатно долгиот период на изградба...


oбјектот не е нешто нај нај, ама вака земено, покрај реновираниот City gallery, ова е еден од подобрите објекти во тој дел


Posted By: zabegan
Date Posted: 12-Sep-2008 at 20:16
особено мислам дека ќе биде Лумикс убав кога ќе биде осветлен навечер, вака можеби грдо ви изгледа бидејќи уште не е уреден и пуштен во употреба

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Oct-2008 at 23:06
Се сефтоса и ова чудо Cheers

http://www.utrinski.com.mk/print.asp?ItemID=A903ED28B4059148B74C9BB541CFB26B">

Отворена продавница на „Најк“ во објектот „Лумикс“

Во приземјето објектот на „Лумикс“ на Градскиот плоштад, вчера свечено беше отворена продавница на „Најк“, познатиот бренд на спортска облека и опрема. На површина од 360 квадратни метри можат да се најдат 120 модели патики и 400 различни модели чорапи, стегачи и топки. Продавницата ќе работи секој ден од 10 до 22 часот, а во недела ќе биде отворена од 12 до 20 часот. (Сн.К.)

 



http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A903ED28B4059148B74C9BB541CFB26B


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Oct-2008 at 23:27
Eeek3


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 16-Oct-2008 at 14:24
Ајде ставајте го на гласање!


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 16-Oct-2008 at 17:26
10


Posted By: se_manda
Date Posted: 16-Oct-2008 at 20:57
pa neli nike imaat prodavnica u gtc?!?!? so e sea filmov??


Posted By: beTon
Date Posted: 17-Oct-2008 at 02:35

ех што панкерско сврталиште беше порано лумикс, поздрав од коцка "А зошто да молчиме" последниот поздрав на СХ од коцка 16 октомври 2006

http://www.vest.com.mk/images/%7B943081D0-BA33-4C80-B0AB-9EFAE3391082%7D_cigance%20na%20concert%202=3.jpg - http://www.vest.com.mk/images/%7B943081D0-BA33-4C80-B0AB-9EFAE3391082%7D_cigance%20na%20concert%202=3.jpg



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Oct-2008 at 21:43
1


2


3



Posted By: maestro
Date Posted: 23-Oct-2008 at 22:12
А добро зошто го отвораат дел по дел??

-------------


Posted By: mitatos
Date Posted: 23-Oct-2008 at 22:19
Zatoa so sakaat da ne iznenadat poveke pati ))))))))))

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 23-Oct-2008 at 23:21
Originally posted by Raisinloaf

10


Апелирам до секој да даде образложение за својата оценка- особено ако збориме за 10 или 1 како најекстремни оценки.

Апелирам исто така да не дозволите вашите роднини да гласаат за вас... Бетон, знаеш за што зборам LOL


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Oct-2008 at 00:07
а која е поентата со скалите? мене искрено ми се ужасно грди... додуша и цел објект нешто не е најсјаен, или само не се вклопва со зградата на есм позади

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Oct-2008 at 00:33


По мое мислење зградата на ЕСМ е таа што е грда и што слабо се вклопува, а Лумикс колку толку го маскираше она што највеќе бодеше очи од страната на плоштадот - долниот дел.


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Oct-2008 at 17:26
баш напротив, лумикс совршено се уклопува со линијата на есм и двете улици (зборам за формата, но и за целосниот изглед)
инаку и мене скалите ми се единствено грди, некако неудобни, ваљда поради триаголната форма


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 24-Oct-2008 at 21:10
Јас од повеќе причини би гласал (и највероватно ќе гласам кога ќе ставите анкета) со 6ка. Еве го и образложението:
- Објектот ми е многу чуден, а изборот на материјалите ми делува „претежок“ за вака мала градба
- Објектот ми е ужасно асиметричен
- Квалитетот на завршните делови и деталите е на просечно ниво
- Сепак со целата своја асиметричност има и по нешто интересно во објектот
- Предолго се градеше така што веќе делува ретро

Заради сево ова би дал едвај преодна академаска оценка


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Oct-2008 at 21:59
Не разбирам зошто асиметричноста би била проблем кога очигледно симетрија не ни им била цел на архитектите, а реално нема ни потреба од нејзе.
Dunno

Инаку јас сум на граница меѓу 7 и 8 и ќе одлучам кога објектот целосно ќе биде пуштен во употреба и кога ќе прошетам внатре.
Впечатокот би ми бил подобар ако завршната изведба беше поквалитетна.


Posted By: Mr.Edmund
Date Posted: 24-Oct-2008 at 22:36
Јас би дал 8. Зградава сепак изгледа интересно, доста современо, и мислам дека не го оптоварува просторот премногу. Изгледа имам чуден вкус, ама мене скалите ми се омилениот делCool, мислам дека ќе почнат луѓе да си седат на нив кога зградава ќе проработи како што треба и ќе си фаќаат сеир од тамуSmile, особено во лето, кога скалите ќе бидат под сенка, па ќе можеме колку-толку да здивнеме од жешкото таму.
Единствено ми пречат релативно непедантно изведените детали, и онаа бедна изработка на столбовите од натур-бетон.....да ги правеа во Франција, ќе изгледаа сосема поинаку. Поточно, мислам дека непедантната изведба е мака на сите понови објекти кај насOhno
Патем кажано, истите архитекти го имаат испроектирано и Италијанскиот мултимедијален центар што се наоѓа веднаш до филолошки. Солидно зградиче....штета што никаде нема напишано ништо за него, ниту пак знаеме дека постои.


-------------
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Oct-2008 at 00:31
Се работи за доста ексцентричен објект у Скопје и ретко гледаме вакво нешто. Архитектите прилично се снашле како да го пополнат оној џеб на плоштадот (кој се надевам нема да има други дополнувања), асиметричноста воопшто не ми смета, само ми сметаат оние оштрите ќошеви (мислам кловер ги збореше еднаш). Скалите не ми се нешто којзнае колку посебно, па незнам сега...луѓе ќе седеле...не ми значи нешто многу. Јас би дал 7 како прозлано плус нешто повеќе пошто сепак е нова страница у скопската архотектура но не ми е нешто фасцинантно што ќе ме седне на гс. Исклучително ми пречат оние црвени шипки позади кои можеби доколку беа сиви немаше толку да бодат очи. Сепак 7. Ако се премислам може и 6-ка дабиде. Стаите анкета побрзо да гласам, за да не биде после 6-ка.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Oct-2008 at 01:06
Originally posted by lslcrew

само ми сметаат оние оштрите ќошеви (мислам кловер ги збореше еднаш)

Грешка си, не сум бил јас


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Oct-2008 at 01:15
Не бил Кловер, беТон бил! Bash Кловер sorry!
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=188&PID=15221#15221 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=188&PID=15221#15221


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 25-Oct-2008 at 10:06
Originally posted by Cloverstack

Не разбирам зошто асиметричноста би била проблем кога очигледно симетрија не ни им била цел на архитектите, а реално нема ни потреба од нејзе.
Dunno


Асиметричноста сама по себе не е проблем, но во случајот со овој објект мене ми е претерана и воопшто не ми се допаѓа.


Posted By: zabegan
Date Posted: 26-Oct-2008 at 01:00
не е толку претерана, само одредени делови параат очи
но сепак асиметричноста е океј


Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 26-Oct-2008 at 10:44

Од мене 10,затоа што знам дека ќе биде доста озборувано по регионов и ќе стане место од кое сите ќе се гордееме,а особено скопјани Yes 

очекувајте го скоро ова

првиот лицензиран дуќан на Вики outside US Smile

Cheers



Posted By: гитардемон
Date Posted: 26-Oct-2008 at 12:40


Вo лумикс? хахаха да видам да не вервам! Тогаш додуша ќе заслужи оценка 69!

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Oct-2008 at 12:41
@Mr. Bobby

Интересно. Колку што видов во првите 2-3 линка кои ми ги врати Гугл навистина VS има продавници само во Америка.

Но ми останува доста сомнително дека токму преку Скопје решиле да го прават светскиот продор. Не дека нема да има продавница, веројатно не го збориш на памет ова, но дали ќе биде официјална е друг муабет (кој во принцип и не ми е толку битен).


Posted By: shyes
Date Posted: 27-Oct-2008 at 18:51
Можда треба да покушаат да бапнат еден  Центар/ Продавница на Apple во Лумикс LOL па  можда Скопје ќе добие малку екстра туристи од околните поблиски држави. Премногу луѓе чекаа со денови во Sydney пред неколку месеци да бидат меѓу првите  во продавницата Crazy. Масовното собирање сигурно имаше вркса од маркетинг-от од страна на Апел но сепак толку луѓе да се соберат за едно вакво отворање на продавница на еден бренд незнам нешто не е во ред по моје. 
Можда повеќето од присутните биле тамо да го видат дизајнот на зградата Big%20smile

малку офтопик но ај.

а за Викторија Сикрет Yes Thumbs%20Up


Posted By: Cibi
Date Posted: 28-Oct-2008 at 16:33
Лумикс ќе биде добар комерцијален објект каде што дуќаните во него ќе имаат добра заработка, ама надворешниот излед на Лумикс требаше да биде малку подобар. Ама и вака може да помине.


Posted By: beTon
Date Posted: 18-Nov-2008 at 05:46

еве еден интересен текст кој подетално го проследува патешествието на лумикс.....

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce480/Tekst24.htm - ЗБИЕНА "ИДИЛА" ВО ГЛАВНИОТ ГРАД - МС - 12.09.2003

По многу перипетии на 10 септември беше одлучено градбата во центарот на Скопје да се стопира. Сепак, изведувачот поседува дозвола за градба и останува нејасно каква ќе биде крајната разврска.
Изградбата на комплексот може да биде спречена само ако се најдат недоследности во техничката документација и со искажување граѓанска непослушност.

Поговорката вели "Село гори, баба се чешла", а токму тоа му се случи на градот Скопје, каде во централното градско подрачје никнува споровозен комплекс кој ги вчудоневидува граѓаните со неговата апсурдност за одбраната местоположба. И додека граѓаните се чудат, а надлежните фактори си ја префрлаат вината еден на друг, градот Скопје ќе стане село од збиен тип, каде што кислородот луѓето ќе треба да го апсорбираат од боци.

Иако изградбата на новиот спорен комплекс, започна неколку дена пред почетокот на реконструкцијата на главниот плоштад "Македонија" во Скопје, приказната за ваквата градба датира од пред три години. Тогашниот министер за урбанизам Душко Кадиевски ја дал престижната локација на централниот плоштад за цена од 200 германски марки за квадратен метар на австриската фирма "Лумикс, Драгиша и други". Потоа Кадиевски беше сменет. Хронологијата со доаѓањето на неговиот наследник и сопартиец од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Балковски, се одвиваше во насока на запирање на подготвителните работи за објектот и судско обжалување на решението за локацијата. Тогашниот портпарол на владата на Георгиевски, Антонио Милошоски, тврдеше дека иако на таа локација според урбанистичкиот план е предвиден таков објект, ниеден министер пред Кадиевски не се осмелил да дозволи да се гради на плоштадот, поради неговото значење и за Скопје и за целата држава. Потоа беше сменет и началникот на Подрачната единица на Министерството за урбанизам на Општината Центар.

Актуелниот државен инспекторат за градежништво и урбанизам потенцира дека е немоќен да ја запре изградбата. Инспекторите, пак, велат дека случајот со "Лумикс" може само "да им служи на чест на тогашниот состав на Министерството за урбанизам, на локалните власти на Центар и на судството".

ПРОЦЕС

Колку и да е градбата нелогична, апсурдна и спорна, сепак, правдата е на страната на "Лумикс" кој воопшто не е виновен за тоа што некој му доделил таква локација за градба. Иако оваа градба била предвидена во урбанистичкиот план, никој не нашол за сходно да го смени. Она што предизвикува главна критика е како во урбанистичкиот план Малиот ринг и за 3 години се уште не е избришана маркичката за градење, иако Општината најави дека ќе го стори тоа.

Градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова, тврди дека ќе направела измена на урбанистичкиот план и досега, но дека не можела, бидејќи скапо ја чинела ревизијата. Она што е интересно е фактот дека просторот на централното градско подрачје е најмало од сите други населби во Центар. За нив Општината знае да прави и по неколку ревизии. Се ова ќе беше во ред, доколку комплексот се градеше на друга локација каде што немаше да им "боде очи" на граѓаните, чии реакции се најгласни и најоправдани.


Просторот каде се гради спорниот објект

Зоран Трошански, директор на државниот инспекторат за урбанизам, вели дека во април Врховниот суд пресудил во корист на "Лумикс, Драгиша и други". Судското решение станало правосилно на 20 мај.

Локацијата со маркица е вцртана во деталниот урбанистички план за Малиот ринг во 1997 година. Деталниот план ја поминал процедурата и е одобрен од Министерството за транспорт и врски. Врз основа на таа маркица, Кадиевски во 2000 година & ја доделил парцелата на фирмата "Лумикс, Драгиша и други", вели Трошански.Изградбата може да биде спречена само ако се најдат недоследности во техничката документација. Тогаш може да се поништи градежната дозвола и веројатно ќе следува нов судски процес.

Исто така, како еден од начините да се избегне градењето на оваа "урбанистичка катастрофа" е искажувањето на граѓанска непослушност.

РЕАКЦИИ

Скопјани се разочарани од неспособноста и неажурноста на надлежните органи, поради тоа што не го имаат земено предвид интересот на граѓаните, а освен тоа воопшто не внимавале на сликата на градот кој со новата градба би се огрдел.

На платото пред ЕСМ треба да никне висока зграда со два ката под земја за паркиралишта, а над земја ќе има уште два ката и поткровје. Може само да се претпостави како ќе им биде на вработените од ЕСМ кога видикот ќе им биде блокиран со ново здание. Нивната желба да вдишат свеж воздух, ќе биде скратена. Но, можеби ќе можат да си порачаат од прозор нешто за јадење од соседниот угостителски комплекс и да бидат услужени повторно преку прозорец.

Спорната зграда на плоштадот Македонија, на чекор од зградата на ЕСМ, што започна да ја гради странската фирма "Лумикс", и покрај се, продолжува да се гради. Според урбанистичкото решение, во оваа градба се предвидени дуќани, угостителство, хотели. Она што е страшно е сообраќајното решение во овој дел, кое воопшто и не е решено во се уште важечкиот урбанистички план. Луксузниот трговско-угостителски објект ќе има висина од околу 14 метри. Изведувач е градежното претпријатие "Маврово". Нарачател на градбата, со која плоштадот ќе се скуси цели 500 квадратни метри, е Трговското друштво за градежништво, трговија и услуги "Лумикс, Драгиша и други" ДОО. Според информациите кои кружат во јавноста, сопственик на фирмата "Лумикс" е Драгиша Лукиќ од Клагенфурт, Австрија, со негов партнер, бизнисмен од Истанбул, Турција.

Повеќето архитекти коментираат дека новиот објект "ќе го убие" и ќе го задуши централниот простор во градот, чиј изглед опстојува половина век.

На тој простор не треба да се гради ништо. Просторот веќе е димензиониран. Изградбата на новиот објект ќе го нагрди просторот и при евентуални непогоди ќе ја загрози безбедноста на корисниците на околните објекти. Ако скопјани имаат граѓанска свест и ако го љубат градот, не смеат да дозволат да се изгради објектот. Преку граѓанска непослушност тие не треба да дозволат да се изгради зградата. Со тоа ќе го одбранат и достоинството на градот, вели архитектот Живко Поповски.

Никола Велковски, поранешен градски архитект, објаснува дека "малиот ринг" и сега е презаситен со административни и со деловни објекти. Според него, решение има ако државата се трампа со инвеститорот за локација во "големиот ринг". Тој вели дека има исто толку атрактивни локации наспроти комплексот банки или кај олимпискиот базен. Велковски потенцира дека државата може да ги понуди тие локации зашто сега се прават деталните планови за тие реони.

За архитектот Мирослав Грчев, кој е автор на последниот урбанистички план за тој дел од градот, нема никаков спор. Тој во 1997 година како градоначалник на скопската Општина Центар ја зацртал маркичката во деталниот план за новиот објект и вели дека по урбоморфолошката анализа со коавторот Влатко Коробар заклучиле дека една зграда со помала катност ќе го заокружи ликот на просторот како плоштад меѓу "Дал метфу" и стоковната куќа "Типо". Во тоа време Општина Центар, наместо да распише меѓународен конкурс за централното градско подрачје, го протурка на мала врата планот на Грчев кој, освен оваа локација, има уште многу други спорни и скандалозни. Просторот пред ЕСМ, според Грчев, сега е само неоформен градски простор.

И покрај неговите коментари, факт е дека ваквата градба целосно ќе го обезличи и онака "мртвиот" плоштад и за навек ќе му ја запечати судбината. Градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов, долго време не најде за сходно да & го каже на јавноста ставот на Градот во врска со спорниот комплекс пред ЕСМ, иако деновиве и тој го образложи своето мислење. Наместо Пенов, неговиот портапорол, Среќко Поповски, изјави:

Пенов протестира, и како градоначалник и како граѓанин, против оваа градба. Тој ќе ги искористи сите механизми што му стојат на располагање за да ја спречи, но ингеренциите за тоа смета дека се целосно во рацете на Општина Центар, која и го донесува планот за Малиот ринг. Градот не беше информиран за градбата на овој објект и поради тоа влезе во обнова на фонтаната пред ЕСМ. Ние имавме податоци дека спорниот објект е на Врховен суд и дека Општина Центар со измена на планот, ќе го избрише објектот.

Според него, Пенов не може директно да иницира ревизија на планот, но дека ќе настојува од главниот архитект да се направат измени.

Сите институции коментираат дека фирмата "Лумикс, Драгиша и други" гради со легална документација. Според нив, државата го изгубила спорот и сега на фирмата практично и важи старата дозвола од пред три години, односно пред да започне судскиот процес.

Можеби ова е еден од многуте скандали на урбана мафија. Којзнае уште колку вакви слични малверзации не очекуваат во иднина.

Иако изградбата на новиот спорен комплекс започна неколку дена пред почетокот на реконструкцијата на главниот плоштад "Македонија" во Скопје, приказната за ваквата градба датира од пред три години. Тогашниот министер за урбанизам Душко Кадиевски ја дал престижната локација на централниот плоштад за цена од 200 германски марки за квадратен метар на австриската фирма "Лумикс, Драгиша и други", со непосредна спогодба меѓу Владата и фирмата, неколку дена пред да биде сменет од тогашниот премиер.

Хронологијата со доаѓањето на неговиот наследник и сопартиец од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Балковски, се одвиваше во насока на запирање на подготвителните работи за објектот и судско обжалување на решението за локацијата.

_____________________________________________________________________

Пенов конечно прозборе!

Скопскиот градоначалник Ристо Пенов по неколку дена, под притисок на медиумите, со соопштение и се обрати на јавноста:

Ќе сториме се што во оваа поодмината фаза може да се стори за да ја спречиме натамошната градба, со тоа што на сопствениците на земјиштето ќе им понудиме соодветна замена или обесштетување. Со нив се уште немаме директен контакт, но ги испитуваме сите правни можност и последици преку комуникацијата со сите надлежни институции проблемот да го решиме на најадекватен начин.

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce480/Tekst24.htm - Македонско Сонце - Рената Матевска - Жаклина Митевска - 12.09.2003

еј Linea можеш ли истиов кадар да го фатиш од лумикс (што е тука на горнава слика), чисто да споредиме кава е промената. објектов е освежување, и стакларникот е квалитетен и стопената фасада интересна, но како проект во целост е промашување, заради повеќе аспекти т.е. она што го имав споменато претходно со прекршените претопи, како и намената на објектот прават од лумикс грда приказна за нашата реалност! можеби доколку се беше ликвид - стопено и доколку навистина беше мултимедијален центар - галерија, ова навистина ќе беше место каде би сакал секој да влезе, не дека и сега нема да влезе, но без шопинг инспирација истово место ќе биде што ми треба да одам таму?! 

незнам само дали идејата МиткоХП ја имал уште пред да го проектира лумикс но за некој голем објект, па кога веќе му се укажала прилика само ја материјализирал, на петсто квадрати... доколку ова беше бар едно 2000м2 некаде кај олимписки ова како објект ќе држеше вода т.е. тоа искршените претопи и тераси ќе беа полични па и целиов муабет поинаку ќе го терав, вака нафрлено-натрупани заоблувања и ивици не само што не се целина туку истите се истурени на едно прилично атрактивно место, ај можеби ќе стават знамиња по тоа ќошињата па ќе ја развеат(разводнат) оваа аномалија! незнам дали можеше пример споменикот наместо на плоштад туку евентуално да го зацртаа, но и вака се пополни некогашниот панкерски чекпоинт. 

инаку и овој пат од сесрце ќе му дозволам на роднината да гласа, а може и комшијата да го викнам за подршка LOL абе толку е очајна архитектурата во центарот што нормално дека ќе се напали народ на алуминизираниов стакларник, јасно е дека сакаат луѓево малку футуризам после толку многу филмови изџвакано, но за малку фалеше за кога некој од страна ќе дојде да каже е ова е извондредно. кепаса што ќе ни сервираат LOL!



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Nov-2008 at 06:16


Каква мизерија од новинарство. Текстов е толку многу беден, на толку многу нивоа... Оваа е таа непринципиелна хајка од тоа време што ја спомнав поназад во нишкава. Баш добро што си го ископал текстов, за да се потсетиме на тоа каква атмосфера владееше и какви „експертски“ мислења фрчеа и какви евтини политички поени некои се обидуваа да заработат.

Драги Рената Матевска и Жаклина Митевска (авторките на текстот), ниту Лумикс ниту неговата маркичка е апсурдна, ниту го нагрди плоштадот, ниту го оптовари просторот, ниту некој се „загуши без свеж воздух“ поради Лумикс.
За жал вашите аргументи кои звучат смешно кога се применети на Лумикс, стануваат жална вистина кога ќе се применат на нововцртаната маркичка за црква токму пред Лумикс. Повелете напишете нешто за овој скандал од невидени размери, можеби така ќе се „исперете“ колку-толку за овој ваш трагикомичен текст кој е под било какво ниво и ќе покажете дека во меѓувреме сте созреале како новинари.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 11-Dec-2008 at 18:30

Malku stara e ama me cudi koja fontana???
 
Годинава фасада и фонтана, догодина внатрешноста

Причината за повеќемесечното доцнење на објектот според директорот на "Лумиксè се направените корекции во покривната конструкција и негова рачна изработка


Објектот лоциран пред зградата на ЕСМ чие отварање беше предвидено до крајот на годинава, во овој период, сепак, нема да се изгради. Според претставниците на фирмата "Лумиксè за еден месец конечно ќе биде завршена надворешноста на објектот, а до крајот на годината и фонтаната, додека на внатрешното уредување ќе се работи дури наредната година.
- Јасно ни е дека изградбата на објектот е многу пролонгирана, но се работи за градба која треба да претставува украс на овој простор кој е во самото централно подрачје и истовремено да има форма на скулптура. Главната причина што градежните работи се уште не се завршени е сложеноста на покривот кој е во видот на филигран и за чија изработка беа ангажирани домашни фирми кои иако никогаш не се сретнале со ваков вид покрив, одлично ја завршија работата. Во моментов останува да се изврши поставување и опшивање на надворешните стакла. Сега останува да се изврши и обложување на скалите со егзотично дрво. Ова би требало да заврши наскоро, по што конечно ќе се тргнат таблите и ќе се исчисти градилиштето, вели Крста Марковиќ, директор на фирмата "Лумиксè која е сопственик на земјиштето и инвеститор на овој деловно-трговски центар. Тој додава дека согласно Деталниот урбанистички план се обврзале да направат фонтана, односно партерно да го уредат целиот простор. Според него, во интерес на инвеститорот е изградбата што побрзо да заврши.
Инаку, објектот чие внатрешно уредување е планирано да заврши во текот на наредната година, ќе се состои од два ката под земја, два над и потпокрив, а ќе има површина од околу 500 метри квадратни. На секое ниво ќе има по четири локали додека галеријата односно потпокривот ќе биде една целина. Во објектот, вели Марковиќ, не е предвидено гаражирање со оглед на тоа што просторот претставува пешачка зона. Така што оние што ќе влегуваат во "Лумиксè возилото ќе треба да го остават или под Градскиот трговски центар или на околните паркиралишта. Деловниот простор во "Лумиксè, пак, дознаваме нема да се продава, туку ќе биде даден под закуп.

Даниела ТРАЈКОВСКА



Posted By: zabegan
Date Posted: 12-Dec-2008 at 15:19
ова изгледа е малце старо, ако разбрав убаво вика дека треба да се обложат скалите со дрво, што е веќе направено
инаку добро ќе беше ако ставеа фонтана на триаголникот пред лумикс, кога веќе не мислат да ставаат фонтана на сред плоштад Roll%20eyes


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 12-Dec-2008 at 16:19
pa staricko e malce zasto skalite poodamna se napraveni a i tablite se izvadeni.a fontanata bash me interesira kaj ke ja stavat.


Posted By: anDarko
Date Posted: 12-Dec-2008 at 17:20
od fontanata nema da bide nisto...taa trebase da bide donacija od firmata koja go gradese Lumiks. Oni imaa proekt za celosno ureduvanje na prostorot okolu Lumiks - znaci poplocuvanje na delot od Lumiks do pocetokot na plostad Makedonija i nazad se do skverot Pela. Namesto na onoj grdiot triagolnik so smesni elkicki (vednas do plocata posvetena na Majka Tereza) trebase da se gradi fontanata. Otkako se pojavi idejata za izgradba na crkvata bas na toj prostor, otpadnaa site ovie planovi...a ne e prv pat da propagja necija donacija za ureduvanje na javen prostor poradi nekakva budalastina (da se setime deka bez pricina propadna donacijata od T-Mobile za osvetluvanje na kameni most - ja ponudija koga se rebredniraa od Mobimak).



Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Dec-2008 at 22:30
Може да погледенете предлог за партерно уредување на овој простор од Stone Design кој е постиран во http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=278&PID=21036#21036 - следнава нишка (пост #9)

Кога сме кај уредувањето. Не само што црквата е потенцијална пречка за проектов за кој зборувате (велам потенцијална бидејќи ДУПот е моментално на уставен суд) уште една пречка според кажувањата на еден мој пријател архитект е промашувањето на котата на приземјето. Сега објектот е издигнат во споредба со плоштадот (тоа лесно се приметува на терен, асфалтот накај објектот е фактички угорница) така да кога ќе дојде време да се уредува ќе треба да се прават некои скаламуции за да се тоа се вклопи.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Dec-2008 at 11:31
Нов дуќан во најава




Posted By: beTon
Date Posted: 12-Feb-2009 at 17:56

Вбрутен спомна во Магос дека Митко и ко. биле нешто посебно, само затоа што имал можност да биде нивни студент! ова пријателе не само што е смешно, но само нивни студент може да го констатира. лично јас а и цела Европа луѓево како Митко  (не би се трудел да ги наречам архитекти) ги доживува како современи каубојци кои имаат осет доволно за на хартија, но истиот не можат да го пресликаат квалитетно и во реалноста.

зошто го пишувам ова тука, еве еден проект кој колку што можам да видам ај што отворен  беше касапана (странично), па сега и со ова стакларникот го доотепаа! многу веројатно е за ова да се криви изведувачите но ќе разберев на тоа да се вади доколку државата била инвеститор, но со приватни пари волку да ја оплескаат тоа ми е нелогично! сепак она стопената фасада им е добра но истата е нарачана од надвор, незнам како ќе изгледаше доколку тука некој ја штанцаше...

значи филозофијата која ја фураат Митко и Минас тука не само што изгледа лошо туку нема ни кој да ја претопи во реалноста како што треба! сепак мора да се признае дека вакви градби односно футуризам во градов фали но истиот во недостаток на професионална педандност до ситни детали, на крај изведува изроди кои незнам дали некаде на друго место во европа можат да се сретнат!   



Posted By: Vbruten
Date Posted: 12-Feb-2009 at 18:14
eve ushe eden gradezhen inzhinjer?...nemoj beton zhiti se....mesto da sorabotuvame zaedno ti plukash po tie sho se dobri na hartija...pa toa i ni e nas rabotata...da sme dobri na hartija...vie ste izveduvachite...vie treba da najdete nachin da goizvedete i dozhiveete  toa i da ne se frustrirate tuku ZAEDNO da najdeme nachin toa da go izvedeme i zasluzhnosta da e ednakva...a inaku neznam dali si zapoznat deka vo evropa vekje od 80-tite obichnite majstori rabotnici posetuvaat seminari i gi obrazuvaat vlastite kako se izveduvaat detali i kako da se dojde do taa pedantnost shto ja spomna....znachi objektov ne e futuristichki tuku se vika "folding" ili diplenje...znachi skalite kako eden isplazen jazik gi progoltuvaat posetitelite vo zdiplenava forma kako eden nachin na priprema pred GTC...a toa sho 30 pati im stopiraa materijali...i shto teshko proektantot izleguva na kraj so investitorot vo kapitalizmov toa e sekojdnevije sekade vo svetov..i za toa samo treba "mokj na ubeduvanje i beli lagi",,


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Feb-2009 at 18:45
Бетон, не гледам како некомпетентноста на изведувачот или тоа што материјали морало да се увезуваат, зборува лошо за архитектите во случајов (Бакалчев и Хаџи-Пуља)

И од кога функционира вакво равенство?
Originally posted by beTon

лично јас а и цела Европа луѓево како Митко  (не би се трудел да ги наречам архитекти) ги доживува како современи каубојци кои имаат осет доволно за на хартија, но истиот не можат да го пресликаат квалитетно и во реалноста.

Poke


Posted By: beTon
Date Posted: 12-Feb-2009 at 19:19

футуризам е генерализирана фраза во однос на сите нови стилови како  folded, morphed, contemplated  или contorted, а дека ова е фолд тоа не би се сложил, донекаде да но повеќе е можеби збир помеѓу фолд и морф, па затоа и јас акцентот го ставам на "стопена фасада".

инаку ако си чул ниеден архитект кој е доволно свесен не би дозволил некој да си поигрува со неговите решенија, макар навистина нешто тешко се наоѓало или било комплицирано за изведба посебно не кога станува збор за приватен капитал, а особено не доколку држи до сопственото достоинство! што значи овој резултат сега на лумикс е аминуван од самите проектанти, па затоа немам ни најмалку разбирање за ваквиот краен резултат!инаку дека изведувачите треба да најдат начин нешто да изведат тоа е точно но повторно за се се консултира проектантот, па не може мене да ми текне туку така нешто да вклопам а за тоа да незнае никој...

а дека архитектите во капитализмот се маргинализирани тоа воопшто не се сложувам, ако сам не дозволиш да ти ја скршат кичмата односно ако не им се наместиш, нема ни да ти ја скршат! но во нашиов случај ајде ќе ја обвиниме транзицијата во која како и сите учени т.е. стручни луѓе во државава надоместокот е доволен колку човек да покрие скромна живејачка, па затоа и ова ни се случува, ако јас не ја земам работата ќе ја земе друг, а ако ја земе друг ионака ќе ја искасапи па ајде и јас ќе направам компромис само колку да се помине и нешто отпојќе да задржам в џеб, без разлика што моето дело некој ќе го сотре итн.

инаку дека плукам тоа не се сложувам, но дека немам разбирање за ниски футуристички страсти тоа е точно, ова во една крајност е ист пристап како и на Вангел, само што тука импровизацијата е во различен стил! значи на хартија може да биде илјада пати издржано во контекст на нарачката или стилот, но на дело тотален калабалак, трчи трчи сопни се, а уште повеќе збунува тоа што некој кој се решил за футуристичка градба да не внимава на материјалите или склепувањата.

инаку кло ова со европа се однесува за онаму каде гостувале нашите футуристички архитекти,  каде според оние информации што ги имам чуено пријатно биле исмевани, ајде на културен начин ги тапшале по рамо, но не по своја вина. види а ако размислам подобро од ова постарава фела нема некој кој би го издвоил како достоен интерпретатор на футуризам во МКД, можеби помладите допрва ќе се докажуваат со поинвентивни и посмели идеи кои докрај ќе ги истераат како што треба! но со ова економскиве кризи и тоа е дискутабилно.         



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Feb-2009 at 19:24
Originally posted by beTon

инаку кло ова со европа се однесува за онаму каде гостувале нашите футуристички архитекти,  каде според оние информации што ги имам чуено пријатно биле исмевани, ајде на културен начин ги тапшале по рамо

Се е можно, ама сум научил да не верувам туку-така на вакви „информации“


Posted By: Vbruten
Date Posted: 12-Feb-2009 at 19:32
beton...se glea deka si mlad entuziaast...chekaj kje pochnesh,,,kje rabotish ,,kje vlezesh vo sistemov,,kje utvrduvash status ,,kje te stopat ko fasada...i nemoj  da kazhuvash sho e futurizam ako ne si prochital..shto e fold i taka natamu .da samokreirash tvoi definicii,,,najdi go http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Antonio_SantElia&action=edit&redlink=1 - Antonio Sant'Elia                           


Posted By: Vbruten
Date Posted: 12-Feb-2009 at 19:33
go nema na vikipedija....aj kje se potrudam da go editira


Posted By: гитардемон
Date Posted: 12-Feb-2009 at 19:50
vbruten те молам не постирај по 2-3 пати туку уреди го претходниот пост и вметни го тоа што го мислиш. Малку ми е спор интернетот па ми отвора подолго вака. ОК? За општо добро на дискусијата.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: beTon
Date Posted: 12-Feb-2009 at 19:55

Originally posted by Cloverstack

Се е можно, ама сум научил да не верувам туку-така на вакви „информации“

Smile ајде можеби ќе поверуваш и ти ако ги видиш сите дела на продеканов, меѓу другото во венеција го обрале бостанот со "Метаморфозата: Од хипертело до инверзна(обратна) перспектива" но велам не по своја вина бидејќи државата застана зад нив и ги испушти како единствени наши раритети Smile патем ова лумиксот е проектот со кој излетаа таму,  навистина го скршиле мразот но од своја глава http://217.16.70.245/default.aspx?pbroj=1567&stID=21875&pdate=20040903 - Архитектите Митко Хаџи Пуља и Минас БакалЧев го кршат мразот во Венеција - Утринсски - 03.09.2004

Originally posted by Vbruten

i nemoj  da kazhuvash sho e futurizam ako ne si prochital..shto e fold i taka natamu .da samokreirash tvoi definicii,,,najdi go http://en.wikipedia.org/wiki/Antonio_SantElia - Antonio Sant'Elia                           

кажими по што заклучи дека јас измислувам дефиниции, футуризам e футуризам, означува иднина тоа можеби ти што се држиш фиксно дека тој термин мора да     означува стил од дваесетиот век тогаш имаш проблем со семантика! значи пак ќе повторам јас ги сметам за футуристички  ерекции новиве стилови во однос на стандардизираната  наменска (appropriated arch.) архитектура од минатиот век. јасно гледано стилски футуризмот  е дефинаран во сосем друг и различен правец, односно бетониран е за своето време како нешто идно итн. http://en.wikipedia.org/wiki/Futurist_architecture - en.wikipedia.org/wiki/Futurist_architecture но истиот како појава продолжува да се надополнува  со новите теории на млака вода и весела математика!       



Posted By: Vbruten
Date Posted: 12-Feb-2009 at 20:07
zakluchiv po toa shto vidi gi datumite na zachetok na futurizmot vo slikarstvoto kako i vo arhitekturata...mozhe ti da si go vikash futurizam ako sakash ama se si ima soodvetna terminologija ...a ti kako prvo ne ni znaesh koja e konkurencijata na venecijanskoto bienale...vrvni arhitekti,,,svetska elita..od http://www.google.com/search?hl=en&client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla:en-US:official&ei=THKUSbG1DY_E0AXK5YyPCg&sa=X&oi=spell&resnum=1&ct=result&cd=1&q=rem+koolhaas&spell=1 - rem koolhaas do http://architecture.about.com/od/greatarchitects/p/foster.htm - Sir Norman Foster
toa ti e isto ko da gi sporeduvash makedonija i kina vo ping-pong
sekoj so svojte sredstva i so svoite istrazhuvachki potencijali....i bashka gledav fotografii za nashiot shtand imashe golema zainteresuiranost i maksimalna posetenost...gi imashe i vo spisanieto  ORIZ...A momentalno oriz kotira megju prvi tri vo svet spisanija


Posted By: beTon
Date Posted: 12-Feb-2009 at 20:24

ок ако на возот се закачи нов вагон тоа според тебе ја нарушува концепцијата на возот, абе тоа е и проблемот кај нас шаблони од кои не се ни осмелуваме да излеземе а се со цел да ги поедноставиме работите, ние попрво ќе се заплеткуваме во теории за млака вода отколку реално да бараме решенија, и постојано ќе се оправдуваме со тоа дека некој е подобар од нас заради ова или она, сите луѓе во светов имаат исти услуви, само треба напорна работа и помалку егоизам. кај нас мене не ми пречи импровизацијата бидејќи и за тоа има лек, туку попрво глумењето перфекционизам преку недоквакани решенија и имплементација на истите, заради кој  нормално после ни се смејат. 

патем не треба да имаш многу средства за да излезеш со нешто единствено и долгорочно оправдано и функционално и естетски, но добро и за пинг понг треба маса, која кај нас е прилично расклинкана, гледано институционално, а воедно е и недефинирана, гледано културно и општествено! затоа и вакви половични резултати на секој чекор, кои како што реков се нус ефект од транзицијата, но тоа мора веќе еднаш да престане.

инаку ова со оризот, не го знаев или ми се има провлечено, баш качи ја статијата да видиме за што ги имаат пофалено! 



Posted By: beTon
Date Posted: 12-Feb-2009 at 20:41

http://www.metamak.mk - www.metamak.mk

вака кога ќе го погледнам проектов навистина е фолдед, и мене лично ми се допаѓа како концепт но како истиот докрај го испроектирале и капак извеле сега не само што нема абер од ролната туку и она ликвид фасадата како појава е осакатена, според мене ова страничните стакларници воопшто не им требаа или евентуално тие да ги направеја баш фолдед да можеа да се склопат-повлечат работата ќе беше сосем друга но повторно во тој случај ќе останат она грубите претопи-споеви на линијата од кожурецот Smile кои сега со стакларникот бар ги скрија, но она што  го имаме сега е дамбетер!

http://www.365.com.mk/forum/index.php?action=printpage;topic=3540.0 - www.365.com.mk/forum/index.php?action=printpage;topic=3540.0

http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1016&Itemid=46 - www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1016&Itemid=46



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Feb-2009 at 20:49
Originally posted by beTon

инаку ова со оризот, не го знаев или ми се има провлечено, баш качи ја статијата да видиме за што ги имаат пофалено! 


Да, ако Вбрутен ја има статијата би било интересно да ја постира и да прочитаме.

Но самиот факт што биле објавени во такво реномирано списание зборува многу. Секако многу повеќе отколу муабети и „информации“ што се шират како онаа што ја спомна ти за што наводно мислела „Европа“ за архитектите во случајов.

А за стиловите, тоа се разбира е работа на вкус. Можеби одреден архитектонски стил да не ти се допаѓа и да го кажеш своето лично мислење, но со тоа не можеш да го дисквалификуваш.
Кај нас во Македонија мислам многу поважно прашање е зошто оживуваме стилови на кои одамна им изминал рокот на траење. Сметам дека такви градби се многукратно понеприкладни дури и од „футуристички ерекции“ (како што го квалификуваш Лумикс, со која квалификација патем речено не се сложувам).



Print Page | Close Window