Print Page | Close Window

Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Културни
Forum Discription: Музеи, театри, историски објекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2000
Printed Date: 25-Apr-2024 at 18:32


Topic: Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“
Posted By: xnx
Subject: Објект на Мајка Тереза на плоштад „Македонија“
Date Posted: 16-Jan-2013 at 10:33
mislam deka e vreme da otvorime nova nishka za ovoj "spomenik" bidejki osekam ke bide dosta kontraverzen i diskutiran



Replies:
Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 10:36
alekgizh, dali imas volja i vreme sega veke koga znaeme deka ke bide zgrada da napravis edna analiza kako za objektot do pelister, i na angliski i na makedonski, da ja pratime do site mediumi, pa i na samiot indijski investitor, da vidi na sto mu se frlaat parite i deka ke izgradi eden od najomrazenite i najpogresnite objekti vo skopje?


Posted By: vladegf
Date Posted: 16-Jan-2013 at 10:36
Јас мислам дека ке биде "scale x 8" од оној кај спомен куќата на Мајка Тереза, во сита форма со исто се


Posted By: alexsend
Date Posted: 16-Jan-2013 at 10:55
Не е нормално ова што се случува...

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 11:00
na sred ulica alo,, pa dali nekoj primeti deka od strana ima po 2 metra prostor da edvaj se razminat trojca?


Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 11:13
predlog kade bi mozelo da se smesti majkata tereza: vednas do postoeckata, em ke se nadovrze na spomen domot em ke ja prati konturata na ul. makedonija. sekako ke se unisti uste eden park megutoa i tuka kade sto e ke treba da isecat desetina drva



Posted By: stratus
Date Posted: 16-Jan-2013 at 12:15
Идејата мене ми се допаѓа, но во зависност од обликот можеби нема да е лоша и локацијата во средина на новиот планиран кружен тек кај владата, сепак таму просторот е поширок. Кога веќе мора да се гради се е подобро од избраната локација. На таа локација и споменик од 2м е непотребен и нема логика а не пак чудовиште од 32м.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 16-Jan-2013 at 13:10

Го подржувам предлогот планираниот објект да се изгради во близина на спомен куќата, со можност да се оформи една целина помеѓу кулата, спомен куќата, црквата што се гради и новиот објект. 

Би било добро и овој пат да се изработи алтернативно алтернативно решение и евентуално повторно да се реагира овој пат можеби директно во министерството за култура.  

Во прилог на тоа може ли некој да ми каже колкава е површината плоштадчето што се формира помеѓу спомен куќата на Мајка Тереза, феудалната кула, Црквата , домот на АРМ и фондот за здравство? Гледајќи на мапс мислам дека тој простор евентуално би бил одлична локација. А објектот според мене треба да биде внимателно димензионира и функционален. Би било добро да се оформи еден вид фонтана околу која би можело да се седи а со тоа да се овозможи и простор за разни помали културни манифестации. Исто така тој дел може да биде збогатен со ниско и високо стеблесто зеленило. Мислам дека со вакво решение би опфатило поголема група на задоволни граѓани. 

Иначе паралелно со Улица Македонија лично не ми се допаѓа иако е подобро од сегашниот предлог.

Мислам дека има доволно причини зошто не треба да биде објкетот на посочената локација.



Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 13:21
sekako ima i opcija da objektot bide vo prodolzenie na spomen domot, so shto se zacuvuva eden park, no za smetka na toa objektot se zatskriva i se navleguva vo predprostorot na domot na ARM.
alokacijata na kruzniot tek e odlicna, megutoa iako bese vo igra ja odbija


Posted By: kultuzin
Date Posted: 16-Jan-2013 at 13:32
ХНХ види погоре го дополнив постот. Значи формата и намената  на објектот уште не е дефинирана. Она што е дефинирана е бруто површина за градба и висина. Така да мислам дека евентуалните идеи за средување на тој простор можат да бидат прилично слободни. Што се однесува до задскриеноста на објектот мислам дека тоа би било доблест а не мана. На тој простор се добива една целина која  ја напомнав погоре и секако има поголема тежина и вредност отколку ставање на некаков си споменик на сред улица без никаква логика. 


Posted By: JimmyN
Date Posted: 16-Jan-2013 at 18:20
се согласувам и јас со сите вас за алтернативите, се е поубаво од намислената локација. Но има уште една друга алтернатива, а мислам дека некој спомна за ова локација веке предходно: Плоштадот скендербег! немојте да ме разберите погрешно, не дека била албанка или нешто друго, ама на новиот плоштад има најмногу место за толкав голем споменик. а толкав споменик му треба место од околу да диши и да функционира со околината. 


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 16-Jan-2013 at 18:52
А зошто не се направи така едноставно ,,Реконструкција на спомен домот на Мајка Тереза" ем ќе се поправи и со тоа прошири грдиот објект кој цел свет го критикуваше, ем ќе се вклопи споменикот со просторот ! Тоа би изгледало вака !!!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 16-Jan-2013 at 18:54
Можеби претерав со должината на објектот ! Ако некои сака и може да го поправи, слободно нека проба !


Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 19:50
super ideja, bas i jas razmisluvav vaka nesto, ke se formira novo plostadche so crkva i objektive koi ke dishat, namesto da se pretrupuva i onaka pretrupaniot plostad. druga prednost e sto prostorot na plstadot e golem, pa ne mora da se odi so striktno pravoagolna forma tuku moze da se igra so organska ili nekoja pointeresna forma na fontana, objekt i slicno.

mislam deka mora da se napravi nekakov dijagram kakov sto napravi ednas alexgizh za da ja informirame javnosta, a voiedno i da sfati kolku e pogesna markicata na plostad, bidejki gledam retko koj go primetuva ova... ako ostaneme samo na ovoj forum mozebi i nema ni da gi vidat nasite idei.


Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 20:05
Originally posted by kultuzin

Би било добро и овој пат да се изработи алтернативно алтернативно решение и евентуално повторно да се реагира овој пат можеби директно во министерството за култура.  



ajde da go napravime toa. ne treba mnogu rabota, a veke ednas bas poradi nasata aktivnost uspeavme da ja promenime markicata pred lumiks. moze da uspeeme pak ako se organizirame dobro i ako kontaktirame so mediumite ili so ministerstvoto pred da e predocna


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 16-Jan-2013 at 21:36
Субрата Рој е многу богат и моќен човек. Тој може да ангажира најдобри архитекти од целиот свет па и од Македонија да направат одличен објект за Мајка Тереза. Објект кој што ќе биде симбол на градот и ќе привлекува многу луѓе од целиот свет ! Ве молам и останатите членови на форумов да пишат за нашата идеја со xnx, дали ви се допаѓа каде се грешките и така натаму... Во глава ми се врти објектот да започнува од раѓањето па се до смртта на Мајка Тереза, каде што ќе се претстави целиот нејзин живот низ различни предмети, слики, облека, па по некоја восочна фигура од нејзе и од нејзините придружнички. Владата кажа дека овој проект ќе биде донација, но сметам дека ако за прв пат не послушаат за локацијава треба и тие максимално да се посветат на објектот (мислам и тие да фрлат некој денар )


Posted By: xnx
Date Posted: 16-Jan-2013 at 21:57
eve od mene edna mala analiza koristejki ja veke napravenata analiza od eden drug clen, ponatamu da vidime koi se prednostite i manite i kako da ja plasirame vo javnosta



Posted By: xnx
Date Posted: 17-Jan-2013 at 10:33
mislam deka treba da se prati do slednite luge:

1. ministerkata za kultura
2. gradon. na centar
3. gradon. na skopje
4. premier
5. reprezentativni mediumi
6. inpuma-koja go iscrtuva planot
7. dvata hotela koi se od strana (ne bi im bilo seedno da imaat zgrada na 2 metra od nivnata, na kade sto vprocem gledaat nekoi od hotelskite sobi)
8. konecno, investitorot roj - mislam deka ako nekoj resil da podari objekt vreden milioni bi sakal toj da bide simbol na skopje, ne omrazen chir koj koga togas ke mora da bide otstranet


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 17-Jan-2013 at 10:53
Само гледам ја покривате со маркичката и Феудалната кула... остајте ја неа, не ја чепкајте... 

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: xnx
Date Posted: 17-Jan-2013 at 11:14
ni na kraj pamet ne ni e da ja pokrieme kulata, crtezot e shematski i formata i visinata na objektot moze da bide sekakva i promenliva, bidejki prostorot e golem (50x100 metri spored googlemaps).
toa e 5000 m2, a osnovata na objektot treba da e samo 600 m2


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 17-Jan-2013 at 11:55
А зошто не се задржиме на твојот првичен предлог кај Лумикс... Мислам дека е најдобра опција... 

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: xnx
Date Posted: 17-Jan-2013 at 12:01
nekoi mislat deka ovoj e podobar, nekoj toj. sigurno ima uste mnogu drugi predlozi koi sto moze da gi dademe. samo da ne e kade sto e bidejki e katastrofalen. davajte predlozi, sto poveke toa poubavo, samo da ima koj da gi razgleda, pa neka odlucat...

inaku sega vidov, kaj lumiks ne go sobira so ovie dimenzii samiot prostor e kolku markicata, a bi trebalo da ima plostad okolu nego, ne?


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 17-Jan-2013 at 12:19

Ма не овој... тој што ти е... каков што ти е... остај овој будалест правоаголник... 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: xnx
Date Posted: 17-Jan-2013 at 12:51
abe ja rado bi, ama toa bese spomenik, a ispadna deka im treba zgrada so osnova 600 m2


Posted By: BOJAN
Date Posted: 17-Jan-2013 at 13:06
Xnx, идејата ми се допаѓа, но само за нејзиното преместување од плоштадот! За да може да се вметне позади Спомен-куќата на Мајка Тереза ќе мора од страна на инвеститорот и Министерство за култура да се обелодени што точно ќе претставува тој објект. Во моментов тој е НЛО за пошироката јавност!
Втората работа што ми пречи е што сметам дека уште едно здание од 32 метри кај спомен-куќата покрај изградбата на големата црква за мене е незамисливо. Преголема густина на објектите би било тоа.


Posted By: xnx
Date Posted: 17-Jan-2013 at 13:14
tocno, megutoa jas ne ja zamisluvam kako zgrada, tuku kako nekoja meshavina, nalik spomenikot na padnatite heroi, kade samo vrvot e 30 metri, a objektot 1-2 kata. a plostadov e dovolno golem za sevo ova da se koncepira pravilno. tocno deka e nlo, no spored povrsinata bruto ke bide 2-3 kata.

razmisli i ti za lokacija vo mal ring kade bi mozel da se smesti objektot pa kazi, mozebi ke bide posoodvetna. kako i da e, nekade mora da bide

p.s. ako moze moderatorot da gi prefrli komentarive vo niskata za M.T. da moze da prodolzi diskusijata tamu


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 17-Jan-2013 at 20:04
Субрата Рој следната недела пак во Македонија
Четврток, 17 Јануари 2013 19:11

Индискиот бизнисмен Субрата Рој следната недела доаѓа во посета на Македонија, дознава ekonomski.mk.



Со претставници на владата во среда и четврток ќе престојува во Охрид и Скопје и ќе ги разговара деталите за туристичкиот комплекс во Љубаниште, намерата за изградба на објектот посветен на Мајка Тереза на скопскиот плоштад, како и за други можни инвестиции.

Компанијата Сахара меѓу другото е заинтересирана и за земјоделството и достави предлог проект за комбинатот Џумајлија. Ова ќе биде трета посета на челникот на Сахара груп на Македонија.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/99871-Subrata-Roj-slednata-nedela-pak-vo-Makedonija


Posted By: kultuzin
Date Posted: 17-Jan-2013 at 20:08


Луѓе дај те да склопиме каков таков предлог за нова локација. Гледам нема некоја заинтересираност иако се работи за проект кој таков како што е планиран навистина има премногу негативности а од друга страна со лоакцијата која ја разработуваме може навистина да се добие едно многу симпатична целина. Ајде ако ништо друго барем за локација да се договориме и што побрзо ако не графички барем со пишани аргументи да го образложиме нашиот предлог , зошто времето е многу тесно , а Субара Рој се очекува да дојде другата недела повторно во Македонија што мислам дека е одлична можност да му се посочи некоја друга локација и идеа. 


Патем еве го текстот за неговото доаѓање во Македонија.


Субрата Рој следната недела пак во Македонија
Четврток, 17 Јануари 2013 19:11


Индискиот бизнисмен Субрата Рој следната недела доаѓа во посета на Македонија, дознава ekonomski.mk.



Со претставници на владата во среда и четврток ќе престојува во Охрид и Скопје и ќе ги разговара деталите за туристичкиот комплекс во Љубаниште, намерата за изградба на објектот посветен на Мајка Тереза на скопскиот плоштад, како и за други можни инвестиции.
Компанијата Сахара меѓу другото е заинтересирана и за земјоделството и достави предлог проект за комбинатот Џумајлија. Ова ќе биде трета посета на челникот на Сахара груп на Македонија.


Курир



Posted By: damjan4o
Date Posted: 17-Jan-2013 at 22:16
Јас не би можел да се изјаснам по ова прашање затоа што незнам ништо за тоа каква им е замислата.. сигурно дека чудото нема да биде правоаголна зграда со димензии од маркичката. можеби ќе има пасаж и ќе се вклопува. можеби ќе биде нешто што неможе ни да го претпоставиме и е новитет во светската архитектура. мораме прво да видиме каква им е замислата (се надевам при оваа посета тоа ќе се случи) па после да даваме наши сугестии. Единствено што можам да кажам е дека можеби подобра локација би била пред лумикс, а за пред дом на арм не сум сигурен.


Posted By: Denko
Date Posted: 17-Jan-2013 at 22:30
Ne razbiram od kade potrebata da se gradi objekt na Majka Tereza koga ve takov postoi vo neposredna blizina?


Posted By: damjan4o
Date Posted: 17-Jan-2013 at 23:31
од Рој


Posted By: zdravozivo
Date Posted: 18-Jan-2013 at 00:34
А Споменик на Мајка тереза на местото на Панорамско Тркало?


Posted By: kultuzin
Date Posted: 18-Jan-2013 at 00:35

Моите аргументи ако се споредуват двете предложени локации местото пред лумикс и локацијата помеѓу Куќата на Мајка Тереза и Феудалната Кула. 

За Втората локација говори следното:

-се формира убаво плоштадче и место за секојдневно собирање и организирање културно уметнички пред се алтернативни настани

-се формира една логична целина заедно со околните објекти. Ќе повторам тука се објекти кои би можеле едни со други да се надополнуват и не се противречиви.

-објектот ако се изработи креативно не попречува никаков коридор

-објектот не ја гуши околината и околу него нема уште дваесет споменици кои можат да се видат од една иста местоположба. Со самото тоа се проширува можноста за туристички тури и ќе овозможи луѓето подолго време да уживат на тоа место

-незнам што се случува со локалите кои ги имаше во приземјето на зградата на фондот за здравствено осигурување, на времето таму имаше кладилница и беше средена како пивница, ете тоа би било одлична можност за отварање на кафулиња на кои би им се овозможило во летно време да извадат маси од тој дел на плоштадот а со тоа уште повеќе да го збогатат просторот со содржини.

-самиот плоштад би бил доволна причина да се реновират фасадите на фондот за здравство , секако складно со стилот по кој би се направил централниот објект. 

-исто така овој плоштад би можел да повлече и реновирање на домот на Арм каде што би се одржувале манифестации од хуман карактер во духот на Мајка Тереза. 

-Со реновирање на Домот на Арм и изградбата на новата Црква целиот тој комплекс би се простирал и до Кината Култура, Вардар 1 и 2. Јас би ги опфатил и нив со тоа што едно или две кина би имале специјална програма со Македонски и Европски филмови. 

Сигурно има уште работи кои можат да се кажат а кои одат во прилог на оваа локација. Искрено не гледам што би можело да говори против оваа идеја. Особено ако се знае дека Индиецот сака да го донира евентуалнито објект. А сигурен сум ако му се пристапи на човекот со добра идеа дека не би имал ништо против за формирање на предложената целина. 


Што се однедува за локацијата кај Лумиксот

- освен тоа што таму е родната куќа на Мајка Тереза негледам друго логична причина објектот да ја заземе таа локација (освен тао спомен плочата која е поставена на тоа место е сосема доволна), не треба да се има 30 метарски објект за да се потенцира големината на локацијата). 

Против оваа локација навистина има многу да се напише

-како прво плоштадот е преоптоварен со споменици со уште еден таков објект уште повеќе ќе се угуши просторот а со самото тоа се намалува вредноста на спомениците кои веќе се на плоштадот.

-за погледот на Александар од портата Македонија веќе се дискутирано , само што овој пат ќе имаме есклузивитет да и гледаме на Мајка Тереза во грбот. 

-според мене навистина би било смешно на раздалечина од 200 метри да има два објекти посветени на иста личнот а притоа истите да не прават некоја целина или комплекст (за ова се консултирав со некој пријатели и пријателки архитекти и првото што ми го кажаа беше оваа забелешка без притоа да го познават Скопје) 

Мислам дека најважните точки ги опфатив па мислам дека е добро секој што сака да зема учество во дискусијата со свои предлози или подршка на некој предлог да излезе со конкретни за и против аргументи  за да може да се избере соодветна локација, па потоа истата да ја ставиме на вага со сегашната локација  и официјално да се обидеме да ја пласираме пред се во министерството за култура затоа што Премиерот ги овласти нив по оваа прашање.

Во меѓувреме треба да се мисли како да се најде пат до министерката Канчева Милева, убеден сум дека оваа идеја може да помине. 




Posted By: alexsend
Date Posted: 18-Jan-2013 at 00:36
А дали има потреба од ова?

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: xnx
Date Posted: 18-Jan-2013 at 11:02
kultuzin, bravo za analizata. im pisav mail na kamcevska, todorovic, trajanovski i eden kup drugi megutoa ne dobiv povraten mail. ne znam sto se slucilo, dali go razgledale. inaku, najbitnoto e kako da se dojde do roj ili pa do mediumite da se objavi ovaa vest, a isto taka i do investitorite na hotelite merriot i toj do nego, sigurno prvi ke izreagiraat bidejki tie se i najveke pogodeni. koj hotel bi ostanal ramnodushen da ima objekt na 2 metra, nakade ke ima sobi??


Posted By: xnx
Date Posted: 18-Jan-2013 at 11:10
se utepav od baranje, ne mozam da najdam niti kontakt e-mail od roj, niti od Димитри Кондоминас niti od investitorot na merriot. mislam deka nivnite reakcii ke bidat najbitni. ve molam za pomos kako da dojdeme do niv


Posted By: axel
Date Posted: 20-Jan-2013 at 20:20

Објектот за Мајка Тереза во Скопје, во стилот на фонтана ди треви во Рим?

недела, 20 јануари 2013, 19:19

Објектот за Мајка Тереза на плоштадот, кој ќе го донира индискиот бизнисмен Субрата Рој, веројатно ќе биде фонтана во стилот на фонтана ди треви во Рим. Според неофицијални информации на АЛФА, на него ќе има и поголем број на скулптури изработени од висококвалитетен мермер, кои всушност ќе претставуваат секвенци од животот на хуманитарката, пред се од нејзината мисија во Индија. Иако маркичката за објектот дозволува објект од 32, извесно е дека тој нема да надмине 15 метри.

Обележјето, чија локација ја утврди Владата, фелата коментира дека ќе го изработува скулпторката Валентина Стевановска- инаку автор на спомениците на Александар, Филип, Портата. Во телефонски разговор таа ни објасни дека не може да ја потврди ваквата информација. Гласини стигнале и до неа, но ниту била официјално контактирана ниту потпишала договор.

Уште колку нови обележја може да се очекуваат во центарот на Скопје, прашавме во Владата. Според портпаролот на извршната власт, од државниот буџет не се планираат дополнителни, туку евентуално само од донатори.

- „ Самата програма е веќе исцрпена. Тоа значи дека во идниот период, споменични обележја кои што би биле финансирани од страна на државата, од страна на средства од буџетот, освен оние кои веќе се поминати во соодветна програма, во надлежните институции, во програмата која беше исцртана во 2011-тата, не е предвидено.“ – изјави портпаролот на Владата, Александар Ѓеоргиев.

Желбата да донира објект за Мајка Тереза, Субрата Рој ја најави при минатогодишната посета на Македонија. Пред неколку дена, Премиерот ја задолжи министерката за култура, да потпише договор со индискиот бизнисмен. И покрај обидите, од ресорот на Канеческа Милевска, досега одбиваа официјално да ги соопштат деталите за споменикот кој ќе се гради на централниот плоштад во земјава.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mid=36&eventid=61968&utm_source=daily.mk


Posted By: xnx
Date Posted: 20-Jan-2013 at 20:42
ako e stvarno taka, mislam deka i predlogot do lumix kako i toj sproti mekicite od straza  se dobri idei.

inaku, koja e poentata osven sto e na sred pesacki koridor, da imame 2 megalomanski fontani na samo 20 metri oddalecenost?


Posted By: mirko
Date Posted: 20-Jan-2013 at 22:00
dobro a zosto ne odi ovoj spomenik nekade na noviot plostad kaj skenderbeg i onaka ke ima golemo plato vo koe ke moze da lici edna grandiozna fontana mosebi pozadi mob tuka negde , plus ke im napraime keif na albancite posto neli majka tereza bila albanka po poteklo kolku sto sum cul i seliot proekt dobuva uste edna niska na multikulturalizmot koj go gradime .


Posted By: damjan4o
Date Posted: 20-Jan-2013 at 22:22
па за фонтана како ди треви мора да имаш адекватна сценографија и позадина, не може да стои лумикс позади неа - и останува оваа локација пошто нели "мора" да биде на плоштадот Македонија. инаку идејата за локација на плоштадот Скендер бег е одамна спомената и веројатно најадекватна. Очекував многу повеќе од Рој, очекував иновативност креативност уникатност... навистина ме разочара.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 20-Jan-2013 at 23:28

?



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: xnx
Date Posted: 21-Jan-2013 at 00:29
Originally posted by mirko

dobro a zosto ne odi ovoj spomenik nekade na noviot plostad kaj skenderbeg i onaka ke ima golemo plato vo koe ke moze da lici edna grandiozna fontana mosebi pozadi mob tuka negde , plus ke im napraime keif na albancite posto neli majka tereza bila albanka po poteklo kolku sto sum cul i seliot proekt dobuva uste edna niska na multikulturalizmot koj go gradime .


sekako najadekvatna lokacija za mene e skenderbeg, bas poradi proporciite na plostadot so goleminata na spomenikot. edinstven problem e dali moze statikata na plostadot da ovozmozi da nosi tolkav spomenik, bidejki sepak se naoga nad bulevarot. mozebi uste podobra ideja e bitpazar, so sto centarot na gradot ke se pridvizi kon stara carsija, sto e i najubaviot del od skopje

komentarite vo vrska so toa deka bila albanka pa ajde sega ke ja staime na skenderbeg voopsto ne gi zemam vo predvid koga razmisluvam urbanisticki, bidejki celata ideja za podelen grad i opstestvo mi e premnogu mizerna. bas poradi razvojot na gradot vo stilot "da se napravi kef nekomu" dovede vo toa da imame vakov grad


Posted By: mirko
Date Posted: 21-Jan-2013 at 04:21
1.vidi sakale nie ili ne i plostadot kaj skenderbeg ke se naredat spomenici eden kup, a bidejki postoeckiov plostad e veke tolku prenatrupan najlogicno e da se postavi spomenikot na majka tereza nekade pozadi MOB bar ke namalime na koncentracija na bisti na plostad makedonija , ei sto e mnogu mnogu e neli!
2.sto se odnesuva urbanizmot nemoj da mi se pravdate ludi deka site odluki vo celava transvormacija na gradov ne se politicki tuku se vodeni od "urbanisticki idei i planovi" hahaha vi se molam
3.podelenosta na opstestvoto ni e predoci a nie ja stavame pod tepih posto se " gadime od mizernosta na pomislata" daj da bideme po pragmaticni neli trebase celiot proekt da odlikuva multikultura zatoa i spomenik mna majka tereza na plostad skenderbeg e idealna lokacija bidejki taa pretstaviva gordost i za albancite i za makedoncite . Ili sakate da ostavite brisan prostor na koj sigurno ke se naredat novi spomenici na nekoi licnosti sto treba da gi pobarate na google za da si ja objasnite nivnata relacija so drzavava, a toa sigurno ke se desi ( kazimi kolku luge do skoro vo Makedonija znaea koj e Aminta III, ako naprais anketa i denes neveruvam poveke od desetina ke ti dadat tocen odgovor)
4.Pravenjeto keif nekomu e pogresno no za zal taka funkcionitaat rabotite kaj nas salale ili ne : nie mu praime kef na gazda od indija koj ke gradi spomenik / zgrada na 200 metri od postoecki spomenik na istata licnost bidejki postoeckiot ne bil dovolno golem, ne mu se svigal ili tolku mnodu sme ocajni za investicii sto i bi go dale zadnikot samo da investira coekov vo makedonija , posle nie im praime keif na albancite pa na baza na multikultura ke se naprai protivteza plostad duri i preku bulevar.
jebiga taka funkcionitame / nefunkcionirame bar za sega , a do koga ne sum siguren.


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 21-Jan-2013 at 12:10
Oсеќам дека овој Субрата Рој нема многу многу да ги жали парите за спомеников со фонтана на Мајка Тереза и овој споменик ќе ги засени поголемиот дел од спомениците од Скопје 2014 а ништо чудно и сите ако претера во побарувањата и инвестицијата.


Posted By: xnx
Date Posted: 21-Jan-2013 at 12:53
bas poradi toa mislam deka zasluzuva pogolem prostor okolu nego, a ne zbutan na samo 20 metri od uste edna megalomanska fontana. ke si smetaat edna na druga.

vcera na pola-pola gi prasuvaa vangel bozinovski i miroslav grcev okolu ova. duri i vangel, koj e apsoluten poddrzuvac na celiot proekt rece deka ne e siguren deka lokacijata e najsoodvetna


Posted By: kultuzin
Date Posted: 23-Jan-2013 at 13:02

Еве едно кратко видување на тоа како го замислувам овој плоштад. Се разбира графиката е без детали и е само основа за понатамошно развивање на овој проект, но мислам дека визуелно го доловува просторот.









Posted By: kultuzin
Date Posted: 23-Jan-2013 at 18:35

Ако е ова точно тогаш мислам дека ќе биде тешко да се издејствува некаква иницијатива.



„По завршувањето на посетата на Охрид, Субрата Рој оди за Скопје, каде ќе присуствува на поставувањето на камел темелникот за спомен обележјето на Мајка Тереза.„

OhridNews
фото: Емилио



Posted By: xnx
Date Posted: 23-Jan-2013 at 18:58
ova samo kaj nas moze, uste planov ne izleze veke sve e spremno kamen temelnik ke se stava. koga uspeaa da go napravat ziti sve


Posted By: xnx
Date Posted: 25-Jan-2013 at 12:13
ajde cestito. jas mislam moze slobodno da se ukine predmet urbanizam i veke da pocne da se gradi i vrz reki, ulici, parkovi, ezera, trotoari, plostadi....

Субрата Рој ќе гради споменик на Мајка Тереза на плоштадот 'Македонија'
Македонија | 25. јануари 2013 - 11:56
Денеска попладне на плоштадот Македонија ќе се означи почетокот на проектот за спомен-обележје на Мајка Тереза

Споменикот ќе биде подарок од компанијата „Сахара Индија“ на индискиот бизнисмен Субрата Рој, кој е во дводневна посета на Македонија.

Споменикот ќе биде подигнат во спомен и чест на делото на скопската хуманистка и нобеловка за мир Мајка Тереза, која им помагаше на сиромашните и болните во Индија.

http://press24.mk/story/makedonija/subrata-roj-kje-gradi-spomenik-na-majka-tereza-na-ploshtadot-makedonija


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 12:41
Кога го видел она велелепно здание на Вангел Божиновски рекол мора ново да се прави или не инвестирам. 

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: axel
Date Posted: 25-Jan-2013 at 12:54
kamen temelnik vo 14:30 ajd nazdravje Smile


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 12:57
Каде ќе стои платното за кино проекции на Сандокан?

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Jan-2013 at 13:42
Originally posted by kenzo_fan

Кога го видел она велелепно здание на Вангел Божиновски рекол мора ново да се прави или не инвестирам. 



Дајбоже да му текнеше да го срушат тоа здание и на негово место да прави што сака. Бидејќи полошо од тоа неможе.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 14:01
Сега ќе имаме две спомен обележја на Мајка Тереза а ниедно направено ко што треба. Махери сме за прокоцкување на историскиот капитал со кој реално располагаме, а истовремено кукаме дека не ни била уважена историјата и со сите капацитети креираме нова од никого потврдена и со таква се удираме во гради.     


Posted By: Goki
Date Posted: 25-Jan-2013 at 15:06
Vregjanje vo Makedonija e ok, se dodeka e vo sklop na intelektualno izdignat razgovor


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 15:19

Во склоп на што е вреѓањето на интелигенцијата на граѓаните преку безумни урбанистички проекти? А вреѓањето на добриот вкус? Ах, да - и тоа е ок, во Македонија сме.  



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: NoName
Date Posted: 25-Jan-2013 at 15:31
Originally posted by kenzo_fan

Во склоп на што е вреѓањето на интелигенцијата на граѓаните преку безумни урбанистички проекти? А вреѓањето на добриот вкус? Ах, да - и тоа е ок, во Македонија сме.  



А кој тоа одредува што е "вреѓање" на интелигенцијата и добриот вкус? Ти си некаков авторитет. Дури и да си авторитет, такви зборови не личат на никого.
P.S. делот за кој реагирав всушност и нема никаква врска со архитектурата, само си нафрлил една личност без врска.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 16:02

 

Originally posted by NoName

А кој тоа одредува што е "вреѓање"...

 

Originally posted by NoName

За ова треба да се извиниш.

Ohno



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 25-Jan-2013 at 17:23
Јас предлагам да запрете да изигрувате жални моми расплакани! Како не ви е срам да се "вреѓате" за вакви нормални квалификации. Срамота да се заштитувало и куцо и ќораво и сакато, кога истите тие ни го унаказија градот за сите да ни се смеат!

Сакате пример? Живеам кај хотел Бристол, веднаш до Старата жел. ст. Убав периферен дел на центарот, кој се гуши во инфраструктурни проблеми (и) заради Рамстор (пред се немање на паркинг, многу врволешник и никаков градски превоз - жими една 9ка за до Топаана). И сега решија да ги уништат двата парка и да ми изградат 4 десетокатници. И тоа на државни институции што значи огромен број на посети од други граѓани-секојдневно. Ако анродов имаше малку памет, а не беше стадо ќе си речеше дека токму тие исто утре ќе треба да одат до тие згради да завршат нешто. Живема на 5ти спрат, така што ве канам сите кај мене да паркирате во соба, за цената ќе се договориме дополнително.
И луѓе кои систематски, бесвкусно и на најкоруптивен начин неповратно го уништија градов и го претворија од космополитски во селендра на која сите му се смеат и викаат Дизниленд да им речеш дека се ненормални е КОМПЛИМЕНТ. Реално треба да лежат по затвори и лудници, кој како!

И избришете си од главите под итно дека гневот и револтот од овој бунар за пари некогаш ќе запре. Што мислевте бре дека ако ни се пробута на најпоган и гангстерски начин дека ќе го прифатиме, демек ќе сме се помиреле со реалноста? НИКОГАШ!


Posted By: macedonia
Date Posted: 25-Jan-2013 at 17:35


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 17:47
Ова кај Кенан а? Што ти е историски континуитет... 

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: Gradinarot
Date Posted: 25-Jan-2013 at 18:34
Имам да изнесам една мисла, да не кажам осет, кој тежнее да стане констатација, која ми се мотка во глава, ама никако да ја артикулирам, а се тангира во повеќето од Ваши постови.
...и еве уште не ми оди....ама ова со археологов баш ме изнасмеа, одлично интермецо. Со здравје....

-------------
.....   .......


Posted By: xnx
Date Posted: 25-Jan-2013 at 18:35
denes bev na ovaa manifestacija i sakam da go spodelam toa sto go cuv od premierot: rece prvo nekolku pati spomenik, pa kompleks, go opisa grandiozen i monumentalen, rece deka ke bide na ulicata. ona sto mi se vide nadezno e deka rece deka izgradbata ke pocne po zavrsuvanjeto na merriot, sto znaci seuste ima sansi da se dislocira... 


Posted By: alexgizh
Date Posted: 25-Jan-2013 at 18:36
Немам време да ја расчистам дискусијава од глупости. Но имајте на ум, секое следно недолично однесување ќе биде санкционирано.

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: zabegan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 19:16
Originally posted by kenzo_fan

Сега ќе имаме две спомен обележја на Мајка Тереза а ниедно направено ко што треба. Махери сме за прокоцкување на историскиот капитал со кој реално располагаме, а истовремено кукаме дека не ни била уважена историјата и со сите капацитети креираме нова од никого потврдена и со таква се удираме во гради.     
со ова комплетно се согласувам Applause



-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: kultuzin
Date Posted: 25-Jan-2013 at 19:53
Дај те луѓе предлози, идеи, ангажман. Го претворивме форумот во ринг за филозофирање и враќање.


Posted By: zabegan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 20:03
Originally posted by kultuzin

Дај те луѓе предлози, идеи, ангажман. Го претворивме форумот во ринг за филозофирање и враќање.
за што конкретно да се даде предлог? за нечија исфорсирана идеја? зошто едноставно не се укине тоа чудо, наместо да му менуваме локации?
мислам, да не ме разбереш погрешно, може да постираме предлози за развојот на некој неискористен простор и за организацијата на инфраструктурата... ама нема поента, да изнаоѓаме импровизации, само за да се пробутка нечија идеја, на било каков начин, без оглед на се...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 25-Jan-2013 at 20:26
Конкретен предлог? Може! Јас предлагам дури Индиецов е расположен да фрла рупии да не се глупираме со втор објект посветен на Мајка Тереза туку да му го шитнеме промашениот од Божиновски со обврска да го сруши па подигне нов според проектот на Португалецот кој победи на поништениот меѓународен конкурс. Ете, ако сака да го памтиме по добро јас тоа му го предлагам на почитуваниот господин Рој. Лично би преговарал и цело СК 2014 да го откупи за рушење, но да не пренаглуваме, тоа може во некоја понатамошна фаза, за сега битно е да тргне.      

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: Goki
Date Posted: 25-Jan-2013 at 21:30
Jas bi mu predlozil da go srusi celo skopje i od pocetok se da se napravi...




Posted By: bob39
Date Posted: 26-Jan-2013 at 14:12
Odlicna ideja! Da se srusi onoj gulabarnik na ulica "Makedonija" i neka gradi tamu nov spomenik vednas do novata crkva. (taman moze i katolicka da ja narpavat ili pak budisticki hram ili pak nesto sto nasoit glaven arhitekt (kral od vladata) cje posaka.

-------------
Трговски центри= убиство на Скопје


Posted By: alexgizh
Date Posted: 26-Jan-2013 at 14:55
Originally posted by kenzo_fan

Конкретен предлог? Може! Јас предлагам дури Индиецов е расположен да фрла рупии да не се глупираме со втор објект посветен на Мајка Тереза туку да му го шитнеме промашениот од Божиновски со обврска да го сруши па подигне нов според проектот на Португалецот кој победи на поништениот меѓународен конкурс. Ете, ако сака да го памтиме по добро јас тоа му го предлагам на почитуваниот господин Рој. Лично би преговарал и цело СК 2014 да го откупи за рушење, но да не пренаглуваме, тоа може во некоја понатамошна фаза, за сега битно е да тргне.      


Дали имаме рендери од предлогот на Португалецот?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 26-Jan-2013 at 15:06
Има нешто http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=143&PN=1 - овде .

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 26-Jan-2013 at 16:17
Јас мислам дека ова што се дозволи со Мајка Тереза е најнепристојното и најбезобразно нешто што ни се случува во моментов.

Имавме тука многу расправии околу количината на споменици и нивната местоположба но ниеден од нив, буквално ниеден, не го прави тоа што моментално се случува со овој споменик. Колку и да е некој против спомениците од СК2014 не може никој да каже дека тој нарушува некоја инфраструктура.

Овој споменика на Мајка Тереза прави буквално злосторство врз плоштадот и урбанизмот на Скопје! И тоа не е се'. Најважна работа е што Мајка Тереза нема направено буквално НИШТО за Македонија и македонската историја за она да добие вакво значајно обележување на самиот плоштад и да ги засени Гоце, Даме и сите остантати вклучувајќи го и столобот на македонската античка воедно и светска античка историја а тоа е главното тежиште на плоштадот а и на проектот СК2014, споменик-фонтаната на Александар Македонски. Тој индијанец ако сака да си дига споменици нека си дига во Индија а не тука да ни кажува што кај ќе стои. Срамно!

Искрено мислам дека ниеден дел од СК2014 не е вака криминален и безобразен како ова што сега ни се сервира. Мислам дека дури треба и некаква иницјатива да направиме да се стопира ова газење врз македонската историја, урбанизам а и нашата самопочит како граѓани на овој град и држава.

Католочка калуѓерка што немала скршен денар во џеб била најголемиот хуманитарц во светот. Абе одете лажете друг со овие небулози. Ако сакаме да издигнеме споменик на некој хуманитарец предлагам да биде тоа на Бил Гејтс, не на Мајка Тереза, дирекно врз пешачка улица која води кон плоштад на главен град. Крајно сум изреволтиран.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 26-Jan-2013 at 16:37
Што направил коњаникот за Скопје и дали е роден тука па што го тупнавме да биде главен?

-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 26-Jan-2013 at 16:49
kenzo aj oлади ок? По коњаникот ти се вика државата и народот.

Плус фонтаната со Александар не е опната на сред улица, така да не треси многу и согледај ги суштинските работи во мојот пост, а не да се обидуваш да најдеш начин цело време да се "препуцаваш" со членови.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 26-Jan-2013 at 17:06

 

Originally posted by HugoGoulding


Католочка калуѓерка што немала скршен денар во џеб била најголемиот хуманитарц во светот. Абе одете лажете друг со овие небулози.

Originally posted by HugoGoulding

kenzo aj oлади ок? По коњаникот ти се вика државата и народот. 
Плус фонтаната со Александар не е опната на сред улица, така да не треси многу и согледај ги суштинските работи во мојот пост, а не да се обидуваш да најдеш начин цело време да се "препуцаваш" со членови.
 

Јас прашав реторички, не тебе мразителот на светски признати хуманитарци затоа што се од друга вероисповест. Инаку одговорот ти е погрешен бидејќи државата во која живеам не се вика Воиннакоњска Република. 


  

 



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 26-Jan-2013 at 17:18
Не можеш да се одлучиш дали ти смета Александар како личност? Или дали ти смета неговото проектно име Воин од што многу го сакаш? Очигледно е првото, но второто го употербуваш кога не знаеш како да си ги оправдаш твоите крајно траго-комични ставови и верувања.

Јас не мразам никој а и Мајка Тереза е од христијанска вероисповед така да муабето не ти држи вода. Мене ми е нелогично за некој со никаква финансиска моќ да биде биде најголем хуманитарец во светот. За да си хуманитарец треба да имаш лична финанскиска моќ со која ќе можеш да помагаш нешто. Ајде стани ти хуманитарец денес да ти е видам. Можеш?

Ќе се повторам, најголемата трагедија е директно поставување врз пешачка улица. Артерија на плоштадот. Кога плоштадот би бил срце ова би била причина за негов инфаркт. Сфати сега?

После тоа е фактот што Мајка Тереза нема никаво значење за македонската историја за ваква нејзина грандиозност. По втор пат. И на вакво значајно место.


Posted By: kenzo_fan
Date Posted: 26-Jan-2013 at 17:48

 Не разбирам каде гледаш некој Александар. Можда Скендербег ти е на ум? Да, тој е Александар и бил воин. Има фин споменик, не ми смета. Не знаев дека според него ми се вика државата и народот.

Originally posted by HugoGoulding

Јас не мразам никој а и Мајка Тереза е од христијанска вероисповед така да муабето не ти држи вода.

Ух, изгледа погрешно сум го протолкувал твоето агресивно потенцирање на нејзината католичка вероисповест во контекст на фрлање сомнеж врз нејзиното дело, веројатно не си можел да го обуздаш својот изразито космополитски дух и неизмерна отвореност кон различностите.

 

Originally posted by HugoGoulding

Мене ми е нелогично за некој со никаква финансиска моќ да биде биде најголем хуманитарец во светот. За да си хуманитарец треба да имаш лична финанскиска моќ со која ќе можеш да помагаш нешто. Ајде стани ти хуманитарец денес да ти е видам. Можеш?

Ти се дивам каков логичар си. Мене ова не би ми текнало. 



-------------
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски


Posted By: gjoko
Date Posted: 26-Jan-2013 at 19:19
За поставување споменикот на Александар се има општ консензус во државата,дискутирано е сто пати,така да не го мешаме овде.

Патем,дали некој можи да постави кординати на онаа мермерна плоча што се постави вчера со индиецот


Posted By: xnx
Date Posted: 26-Jan-2013 at 19:35
taa mermerna ploca veke ja nema, denes pominav ne bese tamu


Posted By: zabegan
Date Posted: 26-Jan-2013 at 21:49
Хуго, почав да ти се радувам на коментарот, се додека не ја затера накај Ск2014... не знам која ти е логиката, повеќе од половина од Ск20914, нарушува барем некаква инфраструктура и насочени простори (всушност, од таму потекнуѕва и најголемата фрустрација), и впрочем, овој објект на Мајка Тереза, е само продолжение на сето тоа, од истите луѓе, во ист стил на однесување...
а инаку, Мајка Тереза нема ништо помало значење, отколку другите личности на плоштадот, ако тебе лично не ти се допаѓа и не се согласуваш со нејзе, тоа е не е наш проблем...

а највеќе ме чуди тоа што, за секое урбанистичко прашање околу плоштадот, најмногу луѓе се загрижени за неговите споменици и погледот и пристапот кон нив, наместо за плоштадот како пешачка површина, низ која поминуваат пешачки коридори, со масивно голем промет... навистина не знам каде работите тргнаа наопаку тука Dunno


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 26-Jan-2013 at 22:27
zabegan, колку и да има споменици во центарот на градот ниту еден од нив не е поставен дирекно врз пешачка улица, и тоа главна пешачка улица која води дирекно кон плоштадот. Дај ми еден пример за таков споменик?

Инаку не викам дека Мајка Тереза нема значење. Викам дека Мајка Тереза нема никаков допринес за Македонија и македонската историја. Настрана тоа што Мајка Тереза веќе има спомен-куќа и споменик со нејзиниот лик во непосредна близина. Зарем тоа не е доволно?! Вака испаѓа дека Мајка Тереза е меѓу најзначајните личности за Македонија, што нема блага врска со реалнста. Никогаш не нема ни спомнато барем еднаш во своите говори. Но тоа не е важно нема да и замериме. Мене највеќе ме фрустрира нејзината поставеност.


Posted By: zabegan
Date Posted: 26-Jan-2013 at 22:43
Originally posted by HugoGoulding

zabegan, колку и да има споменици во центарот на градот ниту еден од нив не е поставен дирекно врз пешачка улица, и тоа главна пешачка улица која води дирекно кон плоштадот. Дај ми еден пример за таков споменик?

Инаку не викам дека Мајка Тереза нема значење. Викам дека Мајка Тереза нема никаков допринес за Македонија и македонската историја. Настрана тоа што Мајка Тереза веќе има спомен-куќа и споменик со нејзиниот лик во непосредна близина. Зарем тоа не е доволно?! Вака испаѓа дека Мајка Тереза е меѓу најзначајните личности за Македонија, што нема блага врска со реалнста. Никогаш не нема ни спомнато барем еднаш во своите говори. Но тоа не е важно нема да и замериме. Мене највеќе ме фрустрира нејзината поставеност.
кој ти збори за споменици, само споменици ли се прават? што е со редот објекти на кејот? со портата? со маркицата на плоштад? со изгубените паркови и пешачки патеки насекаде во мал ринг?

и не сакам да навлегувам во историски дебати, ќе кажам само дека во Македонската историја, не постои такво нешто како „најзначаен лик“... и не знам што е со таа преокупација со национално значење и водење на патриотизам, онамуи каде што и не мора да го има? во име на нацијата, ги заборавивме локалните културно-историски вредности и ги фрливме во ќош... Скопје може да се пофали дека се гордее со личности како Јустинијан, Карпош и Мајка Тереза на пример, и го прокоцкува сето тоа во име на нацијата...
што ако Скопје е главен град? никаде не е пишано дека главниот град е тој што треба да ја претставува нацијаа, и имаш добри примери за тоа низ светот


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: kultuzin
Date Posted: 04-Mar-2013 at 17:33
Дали Субрата Рој се откажа од споменик на Мајка Тереза?



Никаде ја нема плочата која индискиот милијардер и премиерот симболично ја открија во знак на најавената донација

Индиецот Субрата Рој се откажа од донацијата на Мајка Тереза на скопскиот плоштад. Вакви коментари се' почесто се слушаат од минувачите на плоштадот „Македонија“, испровоцирани од фактот што никаде ја нема плочата која симболично Рој и премиерот Груевски ја открија во знак на најавената донација. Шпекулациите се се' поголеми со оглед на тоа дека неодамна индиските власти му ги замрзнаа сметките на Рој поради неплатен данок.


Пред еден месец кога речиси целиот државен врв го пречека Индиецот на Плоштад, откриената плоча беше поставена на маса. Што се случи потоа со неа, официјално никој не знае. Плочата ја нема во непосредната околина на местото на кое беше одржана свеченоста, ниту, пак, на парцелата која е резервирана за таканаречениот паметник за Мајка Тереза.

Од Општина Центар велат дека немаат никакви сознанија и оти во целиот случај се надлежни од Министерството за култура. Оттаму, пак, не ја разоткриваат дилемата дали можеби Субрата Рој се премислил за донацијата или постапката се турка независно од случувањата со неговиот имот и богатство во Индија. Од Министерството и овој пат не одговорија што планира точно Индиецот да му подари на Скопје и каде исчезна плочата која беше откриена при најавувањето на донацијата.

При посетата, Рој накусо најави дека донацијата ќе биде спомен-обележје на Мајка Тереза. Ниту тој ниту премиерот Груевски не прецизираа што, всушност, ќе се изгради, кога ќе почне и колкава е вредноста на донацијата. „Тоа нема да биде само статуа на Мајка Тереза, туку нејзин голем дом“, рече Рој.

Инаку, во интерес на најавената донација, неодамна Општина Центар нацрта маркичка во ДУП „Мал ринг“ наменета за спомен-обележјето на Мајка Тереза. Планот дозволува изградба на објект на плоштадот „Македонија“ висок до 32 метра на површина од 621 квадратен метар. Дали во чест на најголемата хуманистка ќе биде изграден некој вид објект, или фонтана слична на „Фонтана ди Треви“, како што се шпекулира во јавноста, не откриваат надлежните. (Дс.Т.)


http://utrinski.com.mk/?ItemID=D6E826A79265604C8B02C43A7CEBA7DA


Да се надеваме дела овој проект навистина нема да се реализира на таа локација. Инаку уште пред повеќе од еден месец пуштив допис до министерството за култура и тоа луѓето кои се директно инволвирани во процесот. Досега не сум добил никаков одговор. Но мислам овие денови повторно да им пишам. 

Како што имам во погорните постови наведено мојата идеа е да се направи спомен обележје (најдобро во вид на фонтана) помеѓу Феудалната кула и Спомен куќата на Мајка Тереза а просторот кој и онака е ограден со објекти да се претвори во некој вид АРТ плоштад со форум и слични содржини кои ќе бидат пригодни за собирање и одржување на разни манифестации. Мислам дека дефинитивно на Скопје му е потребен таков простор.



Posted By: kultuzin
Date Posted: 22-Mar-2013 at 19:11

Успеав да дојдам до некој информации за објектот. Значи сепак се работи за еден вид габаритен објект во кој ќе се влегува а во средината ќе има голема скулптура. Ми беше кажано дека идеата за плоштад Мајка Тереза кај спомен куќата генерално е добра идеа но дека планираниот објект е премногу гломазен за тој плоштад. Што се однесува до избраната локација во центарот на градот , таа локација е желба на индиските инвеститори а нашите институции гледаат по секоја цена да им угодат што никако не го одобрувам и мислам дека требале да им понудат неколку локации а не вака кај ќе им текне. Но нејсе сега за сега инвеститорот го нема а јас планирам и во иднина да се борам за тоа помеѓу Феудалната кула и Спомен Куќата на Мајка Тереза да се направи еден вид Арт Плоштад на кој ќе можат да се одржуваат разни манифестации. Еден вид на театар на отворено. 

Би било супер заедно да изработиме некоја идеа ако има заинтересирани а истата јас ќе се обидам да ја протнам до советот на општина Центар. 



Posted By: alexgizh
Date Posted: 22-Mar-2013 at 20:22
Јас сметам дека величењето на ликот и делото на Мајка Тереза во градов е сосема недефинирано, неконципирано и раштркано. Да се потсетиме, објекти и споменици на Мајка Тереза во Скопје има (номинално по хронолошки редослед, но не стриктно):

1. Спомен плочата со маркери на куќата во која се родила. Оваа беше преместувана барем еднаш, ако се сеќавам добро.
2. Споменикот кој до денешната спомен куќа.
3. Спомен соба во феудалната кула.
4. Спомен куќата на Вангел Волшебникот, која содржи...
5. ...уште еден помал споменик, нелогично наместен кон внатрешноста на спомен куќата
6. Гинеколошката болница во Чаир која го доби нејзиното име.
7. Клинички комплекс „Мајка Тереза“, бивша државна болница (што ме наведува да помислам дека кога-тогаш ќе се случи недоразбирање, кога ќе се праша „во која болница?“, а ќе се одговори со „во Мајка Тереза“, незнаејќи дали се мисли на чаирската или комплексот клиники).
8. Спомен плоча за фиктивниот камен темелник за идниот...
9. ...габаритен објект кој незнаеме дали е зграда или споменик, на Плоштадот „Македонија“.
10. Улицата „Водњанска“ која е преименувана во „Мајка Тереза“.

Според мене, идеално е ако се стокми се' ова во следниве рамки:
1. Спомен плочата на Плоштад да си остане, но да се утврдат прецизно рамките, бидејќи не сум сигурен дека локацијата е баш таа.
2. Да се сруши на Вангел чудото, да се направи плоштадче низ целиот простор околу, да се помести бронзениот (поголемиот) споменик некако централно.
3. Нека се откупи дел од зграда карши предложеното плоштадче, нека направат внатре музеј и десет спомен соби ако сакаат. Со тоа и нема смисла да има спомен соба во феудалната кула, која би се отстапила на Музејот на Град Скопје, и би имала поставка поврзана со историјата на централното подрачје на Скопје, а особено улица Македонија.
4. Нека одлучат која од здравствените институции да го задржи името, другата нека ја преименат. А улицата не ми смета да си остане „Мајка Тереза“, иако лично сум уверен дека секогаш ќе ја викам „Водњанска“

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: strumica arch
Date Posted: 24-Mar-2013 at 19:52
Originally posted by kultuzin

Успеав да дојдам до некој информации за објектот. Значи сепак се работи за еден вид габаритен објект во кој ќе се влегува а во средината ќе има голема скулптура. Ми беше кажано дека идеата за плоштад Мајка Тереза кај спомен куќата генерално е добра идеа но дека планираниот објект е премногу гломазен за тој плоштад. Што се однесува до избраната локација во центарот на градот , таа локација е желба на индиските инвеститори а нашите институции гледаат по секоја цена да им угодат што никако не го одобрувам и мислам дека требале да им понудат неколку локации а не вака кај ќе им текне. Но нејсе сега за сега инвеститорот го нема а јас планирам и во иднина да се борам за тоа помеѓу Феудалната кула и Спомен Куќата на Мајка Тереза да се направи еден вид Арт Плоштад на кој ќе можат да се одржуваат разни манифестации. Еден вид на театар на отворено. 

Би било супер заедно да изработиме некоја идеа ако има заинтересирани а истата јас ќе се обидам да ја протнам до советот на општина Центар. 



Bez da me sfatis pogresno se odusevuvam na tvojot entuzijazam i go pozdravuvam no, ona sto e uzasno vo celata situacija e sto ti (citaj individua na nekoja pozicija) ke se obides da protnes nekoja ideja do sovetot na opstinata, sto ti ke se boris do kraj da se napravi art park i sl... Jas pak od sekogas smetav deka javnite objekti, spomenici i javnite prostori se opstestveno dobro i za niv e potrebna javna debata na koja strucnata javnost ke dade nekakov sud....

PS. Pod strucna javnost ne smetam deka treba da se glasa na nekakva anketa!!! ))


Posted By: xnx
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:05
shok na denot:

http://libertas.mk/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D1%9C%D0%B5-%D0%B8%D0%B7/%20%20 - http://libertas.mk/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D1%9C%D0%B5-%D0%B8%D0%B7/

Ексклузивни фотографии: Еве како ќе изгледа споменикот на Мајка Тереза

Споменикот на Мајка Тереза кој ќе се издигне неколку чекори од „Воинот на коњ“ ќе биде висок 32 метри, а ќе почне да се гради по завршувањето на хотелот „Мериот“. Инвестицијата е донација на индискиот милијардер и претседател на групацијата „Сахара Индија Паривар“, Субрата Рој, контроверзен бизнисмен и име за кое се поврзани бројни финансиски афери.

- На ова место ќе се издигне дом каде ќе почива споменот за оваа голема и милостива жена. Оваа статуа која ќе и биде посветена предлагам да го носи името „Статуа на хуманоста“ – рече индискиот бизнисмен при поставувањето на камен темелникот на 25 јануари годинава, и кој истовремено многу ги пофали премиерот и Владата велејќи дека „не сретнал почесни, поамбициозни и попосветени политичари во светот“.

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/04/subrata-roj-spomenik-majka-tereza-645x310.jpg">subrata-roj-spomenik-majka-tereza-645x310

На фотографиите до кои дојде Либертас се гледа макетата од проектот по кој ќе биде изработен споменикот.

 

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/04/spomeikmajkatereza4.jpg">spomeikmajkatereza4

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/04/spomenikmajkatereza1.jpg">

spomenikmajkatereza1

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/04/spomenikmajkatereza2.jpg">

spomenikmajkatereza2

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/04/spomenikmajkatereza3.jpg">

spomenikmajkatereza3

http://libertas.mk/wp-content/uploads/2013/04/spomenikmajkatereza5.jpg">

spomenikmajkatereza5














Posted By: Z|evzek
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:14
Lelelele uzas! Idealno ke bide da se srusi spomen kukata I da se postavi na nejzino mesto!


Posted By: tiberix
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:18
УАТ'ДА'ФАК??????? 


Posted By: xnx
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:18
inace, samo za sporedba, kapuljacata na tereza ke bide otprilika kolku san marko i ke ja pokrie celosno posto e na 3 metra od nea


Posted By: alexgizh
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:31
Грдо, морничаво, нездраво...

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: tiberix
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:31
Човече не зезај!!! Јас уште на себе си не можам да си дојдам од она што го видов!!! 


Posted By: anti-modernista1
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:33
ova ni po koja cena ne sme da se dozvoli da se izgradi.. toj covek sto go odobruva ova za gradba za sluzuva da bide obesen na plostad... ova ako se izgradi ke bide pogreb na centarot na skopje..


Posted By: Danndy
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:35
Is this some kind of sick late april fools joke?
Грозно, болно...

-------------
Traveling.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:44
Одличен! Се надевам дека ова ќе се реализира во целост, битно е овој процес да се дотурка до крај, за можеби и оние кои се заслепени од „барокот“ конечно да разберат каде е проблемот. 


Posted By: alexgizh
Date Posted: 03-Apr-2013 at 15:51
Кој е за да направиме еден протест? Или ви е страв да не не' истепаат како што ги истепаа тие против црквата пред некоја година?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 03-Apr-2013 at 16:02
мхмм... ќе испаднеме оние кои го омаловажуваат делото на Мајка Тереза... најголеми хулагани и неморални личности... а уствари... it's the other way around... ама тоа е... свесни сме за тоа како се процесираат и сервираат работите во оваа наша "држава"...

Како и да е... ајде да видиме што може да се стори...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: xnx
Date Posted: 03-Apr-2013 at 16:02
ako veke stvarno e donacija i ne e plateno so nashi pari, bi poddrzal negovo miniranje bez oko da mi trepne. ona e najgrozno nesto sto nekogas sum go videl i ne mozam da dojdam na sebe.


Posted By: vladegf
Date Posted: 03-Apr-2013 at 16:08
СМРТНА КАЗНА !!!



Print Page | Close Window