Print Page | Close Window

Св. Софија - Реонски центар Аеродром

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Верски
Forum Discription: Цркви, џамии, манастири...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2102
Printed Date: 25-Jun-2022 at 19:01


Topic: Св. Софија - Реонски центар Аеродром
Posted By: macedonia
Subject: Св. Софија - Реонски центар Аеродром
Date Posted: 12-Feb-2013 at 02:46
Photos by daci92Replies:
Posted By: daci92
Date Posted: 12-Feb-2013 at 10:48
Тука се работи секојдневно ,пред некој ден поставуваа оплата за плоча но неможе многу да се види освен ако не се доближиш близу до објектот ,па здравје деновиве да ми изминат испитите и ќе поминам да сликнам уште некоја слика


Posted By: daci92
Date Posted: 10-Apr-2013 at 15:46
Ајде една тазе фотка од пред некој саат.Posted By: daci92
Date Posted: 12-Apr-2013 at 18:05
Еве две слики од објектот само од другата страна.


Posted By: Bulldozer
Date Posted: 13-Oct-2013 at 15:29


Posted By: Bulldozer
Date Posted: 13-Oct-2013 at 15:31


Posted By: Џоле
Date Posted: 13-Oct-2013 at 17:12
Многу бавно ја градат црквава, или само така ми се чини?

-------------
За сè има вторпат


Posted By: daci92
Date Posted: 13-Oct-2013 at 20:21
Јас лично во последниве месеци не сум видел работа на теренот, сепак црквата се финансира од компанија а не од власта ,а од друга страна моментално се работи на инфраструктура баш на влезот за работа во црквата па и тоа може да предизвикува дополнителен застој.


Posted By: Џоле
Date Posted: 10-Jan-2014 at 16:22
денес

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/11871632185/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/11871632185/ - DSC02397 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-Feb-2014 at 19:46
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12525194884/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12525194884/ - DSC02822 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12524800573/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/12524800573/ - DSC02865 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: daci92
Date Posted: 05-Mar-2014 at 19:43
Пред некој ден видов пумпа за бетон со која ги бетонираа шалуваните делови (патосираните) , денес од поголема далечина забежав дека целата горна површина е бетонирана ,но поради далечината не сликав, здравје деновиве ако поминам ќе добиете и слика.


Posted By: daci92
Date Posted: 21-Mar-2014 at 09:35
Сликано од пред неколку дена.
Posted By: daci92
Date Posted: 14-Apr-2014 at 14:31
Пред 2 дена.

Posted By: daci92
Date Posted: 09-May-2014 at 12:41
Вчера:Posted By: Џоле
Date Posted: 01-Jun-2014 at 17:01
Вчера...

https://flic.kr/p/nPvjEx"> https://flic.kr/p/nPvjEx - DSC03813 by https://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 07-Jul-2014 at 11:05
Утрово... За само еден месец се сменило тоа што ставиле крст на црквата, ако се спореди со горната фотографија.

https://flic.kr/p/nXdmAL"> https://flic.kr/p/nXdmAL - DSC04502 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

https://flic.kr/p/oepRKc"> https://flic.kr/p/oepRKc - DSC04516 by https://www.flickr.com/people// - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: daci92
Date Posted: 07-Jul-2014 at 19:15
и пазете крстот свети навечер , а од црквата ни Ц нема , што е најинтересното нема никакви активности околу неа.


Posted By: macedonia
Date Posted: 18-Sep-2015 at 21:05
Any update?


Posted By: kultuzin
Date Posted: 19-Sep-2015 at 12:19
Eve edna postara od 7 Avgust.

http://s1189.photobucket.com/user/kultuzin/media/DSC_1005_zpszpeslzho.jpg.html">


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Sep-2015 at 17:30
Тука веќе подолго време ништо не се работи.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Dec-2015 at 19:55
Ima nesto novo okolu crkvava.


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Dec-2015 at 20:35
Ништо ново, нема никакви промени последниве месеци, да не речам години.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: daci92
Date Posted: 22-Dec-2015 at 20:43
Слободно речи години.


Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Apr-2016 at 07:39
Kako e situacijata tuka,ima li nekoj napredok,se sreduva li infrastrukturno delot okolu crkvata,posto od prethodnite sliki se gleda deka se pravat trotoari ulici no bidejki fotkite se postari a retko odam nataka pa ako moze nekoj neka stai nekoja fotka ili ako nema nekoi poznacajni promeni neka napise.


Posted By: Џоле
Date Posted: 21-Apr-2016 at 08:41
Ништо нема, тука градежните работи се стопирани одамна.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: macedonia
Date Posted: 15-Aug-2016 at 19:40
ВЕЧЕР: Црквата во Реонски центар продолжува да се гради

Ктиторот кој ја градеше ја предаде на Скопската епархија, која пак, по одморите ќе продолжи да ја гради до каде што застанал ктиторот, информирале за Вечер, одговорните од кабинетот на поглаварот на МПЦ­-ОА.

http://religija.mk/vecher-crkvata-vo-reonski-centar-prodolzuva-da-se-gradi/ - http://religija.mk/vecher-crkvata-vo-reonski-centar-prodolzuva-da-se-gradi/Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Sep-2016 at 17:07
Почна ли тука нешто да се работи.


Posted By: stef4o
Date Posted: 02-Nov-2016 at 20:33
Veke nekolku meseci posle najavata deka ke se prodolzi so gradbata ima li nekakvi aktivnosti na gradilisteto.


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Nov-2016 at 20:59
Originally posted by stef4o

Veke nekolku meseci posle najavata deka ke se prodolzi so gradbata ima li nekakvi aktivnosti na gradilisteto.
нема никаква активност на градилиштето, барем не кога сум поминал јас
да нема забуни, има уште едно градилиште до црквава, тоа е активно

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-May-2017 at 17:08
Ima li tuka nekakov napredok ili seuste zarasnuva vo korov i ja nagrduva okolinata?


Posted By: daci92
Date Posted: 25-May-2017 at 19:34
Тука немало жив човек одамна ,освен сега по потреба кога чуварот ја отвара портата за потребите на Тинексот кој се гради до црквата ама ни за тоа не сум видел одамна да ги отворат вратите од оградата бидејќи добија одобрение да го користат паркингот за пумпите.


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-May-2017 at 19:48
Steta sto ne ja zavrsija. Inaku go imame li evidentirano vo nekoja od niskite tineksot sto se gradi vo blizina na crkvava?


Posted By: daci92
Date Posted: 25-May-2017 at 21:37
Мислам дека не ,јас не сум активен подолго време со слики и известување од терен ,а порано доста бев активен за оваа околина бидејќи ми е маалска. Во реонски центар освен тинексот има и неколку дополнувања во инфраструктура.


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Jul-2019 at 18:27
Се надевам што побрзо ќе почнат да ја средат конечно и околината пред некое време кога поминав беше целата обрасната во треви
-------------------------------------------------------------------

Освен оваа, во изградба е и црквата „Света Софија“ во Ново Лисиче, кај трговскиот центар „Лиса“. Изградбата на оваа црква, како што истакна отец Ванчо, веќе две години е во застој.

– Во најскоро време изградбата на црквата ќе продолжи. Постоеше пречка од страна на ктиторот Скопски Пазар, со кој заедно ја градиме црквата. Пречката е веќе надмината – истакна отец Ванчо, не сакајќи да ги образложи причините за застојот.

Според него, изградбата на оваа црква започнала во 2013\2014 година. Работите се одвивале до 2017 година, а потоа две години тие биле во прекин.– Црквата е изградена до фаза на карабина. Сега ќе се започне со втората фаза. Ќе треба да се донесе решение за фасадата на црквата, а потоа ќе се работи и на внатрешното уредување и уредување на партерот – вели отец Ванчо.

Тој додаде дека ќе се работи фазно.

– Прво да се заврши надворешната конструкција, да се покрие црквата, а потоа ќе се премине на внатрешниот дел. Сè ќе се решава според можностите – уверува отец Ванчо.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/


Posted By: daci92
Date Posted: 18-Jul-2019 at 22:44
Да се праша Отец Ванчо на кои дроги е бидејќи и јас би сакал да пробам. Активност кај црквава нема од рана 2014 година.


Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Jun-2020 at 12:13
Остана запустена црквава и околината...само најави дека ќе се почне а веќе 6 години нема активности

https://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/


Posted By: stef4o
Date Posted: 20-May-2021 at 16:25
Сеуште е баталена,пред 2-3 години имаше најава дека ќе се догради но нема ништо...(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Aug-2021 at 17:30
За дел од проблематичните места низ Аеродром општината не е ни надлежна, како на пример за огромниот простор околу недоизградената црква „Св. Софија“ која, откако „Скопски пазар“ се откажа од нејзината изградба, потпадна под одговорност на Скопската епархија. Таа ниту продолжува да се гради, ниту е среден просторот околу неа. Напротив, ограден е со бодликава ограда, а покрај високите треви и трње фрлени се кади, тоалетни школки, градежен шут, гранки и друг отпад.https://nezavisen.mk/aerodrom-pozholte-lesno-e-da-se-zasadi-teshko-e-da-se-odrzhuva/


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Feb-2022 at 12:13
od fbPosted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 11-Feb-2022 at 13:52
Со каква непочит се однесува МПЦ кон свите сахрални објекти, немам коментар, сѐ дрруг да им заврши.

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: kiriOK
Date Posted: 13-Feb-2022 at 12:24
Би требало да се забрани законски градба за објекти без соодветно финансирање.Print Page | Close Window