Print Page | Close Window

Корнер

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=215
Printed Date: 18-Apr-2024 at 09:27


Topic: Корнер
Posted By: Cloverstack
Subject: Корнер
Date Posted: 24-Nov-2007 at 16:48
Еве го и оној чуден објект што се гради на крстосницата помеѓу Партизанска и Климент Охридски, дијагонално од соборната црква (Рендерот е стар, има измени во проектот)

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">




Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Nov-2007 at 09:00
1


2


И уште една слика од оваа локација но во друг контекст

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=47&PID=1419#1419 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=47&PID=1419#1419




Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:23
Луѓе, сигурен сум дека често проаѓате од таму, али за тие што не се во можност еве блиц инфо:

Објектот на Климент Охридски- Партизанска напредува одлично, кога пројдов од таму вчера веќе беа стигнати до 3ти кат. Изгледа големо, и дури сега сфатив колкаво било тоа чудо (во широчина). Само напред.


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:26
PreviousСамо назад. Го презирам тој објект, не е во линија со ДУП-от и изгледа одвратно на рендерот. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:28
Originally posted by La Linea

не е во линија со ДУП-от и изгледа одвратно на рендерот. 


Сигурно објектот е во склад со ДУП-от, ама веројатно се работи за лош ДУП!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jan-2008 at 20:36
освен динамиката на изградба немам ништо пофално да кажам за тој објект. Веќе се помирив дека ќе изгледа одвратно во просторот, посебно од страната на Порта Буњаковец... Останува само да се надевам дека оној што го правел рендерот бил комплетен идиот и дека изведбата на објектот сепак ќе личи на нешто. 


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 30-Jan-2008 at 21:49
За тоа дали ќе изгледа одвратно проектот најискрено незнам. Вака ми изгледа прилично голем објекотот за тоа место, али можеби ќе испадне добро.

Али уште од кога излезе рендерот се надевам дека најмиле некој дебилен 3Д дизајнер и дека нема така да изгледа кога ќе го завршат.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Feb-2008 at 20:07
Еве тазе слики од објектот

Ај што не го бива, туку навистина е катастрофално вклопен просторно... Спрема Порта Буњаковец е мизерија, а не сум баш сигурен каков е планот и спрема Корнер. Се на се, прекрасна локација, а катастрофа од објект.

1


2


3


4





Posted By: blejdsk
Date Posted: 25-Feb-2008 at 20:23
Pa mene da ti kazam bas mi se sviga celiot proekt ,,i plus sum siguren deka ke izleze mnogu podobro nego na renderot.


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Feb-2008 at 23:50
Originally posted by blejdsk

Pa mene da ti kazam bas mi se sviga celiot proekt ,,i plus sum siguren deka ke izleze mnogu podobro nego na renderot.


тука сеуште постои некаква надеж. Ама дека е ужасно поставен во однос на Порта Буњаковец и воопшто на целата околина си стои. Скроз е некако диво насаден.




Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Mar-2008 at 12:42
Разбрав дека името на овој објект е Корнер (логично нели Smile). Ако го занемариме тоа што е максимално чудно поставен на локацијата можеби сепак постои некаква можност да не искочи толку лош. Проектот е на МАГОС кои се потпишани и на проектот за Инвест банка. Сите знаеме колку тој рендер беше лош а реализацијата прилично добра. Еве неколку рендерчиња од повеќе перспективи за да добиеме подобра претстава за Корнер.










Posted By: La Linea
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:05
Previous Oвие рендери изгледаат многу подобро. Ама сепак не ми се допаѓаат оние форми(последна слика, десната страна на зградата) особено оној дел што изгледа пресечено, најгоре. Претпоставувам дека со тоа сакале да дадат некаква индивидуалност на зградава, некаков шмек ама не ми се допаѓа. Инвест банка излезе многу добро инаку, па можеби и ова ќе изненади

Едит: и тие малите прозорци, измеѓу големите застаклени површини ми ја прават зградава некако наџиџана... Ohno


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:09
Малце ми е некако штура зградава.
1.Не им го бива тоа штрчалото од десно
2.Требало да биде позаоблена. Нешто како гема и како ТБ-HQ.
3.Распоредот на фасадата е некако многу бит-пазарски.


Posted By: dejan
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:27
Jas go sakam mnogu, neznam zasto ne vi se dopagja.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:32
На овие рендери ми изгледа по ок него на тој стариот. Можеби во живо ќе биде уште подобро. Во оваа фаза само на тоа може да се надеваме. А дефинитивно гледам дека има допирни точки со Инвест Банка.

Иначе дејан, сега кога ги видов овие рендери, мене ми се свиѓа баш делот што ти не го сакаш Big%20smile
Мада ме буни како се вклопува накај Порта Буњаковец... Се плашам дека ќе испадне лошо.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:42
Ај да се надеваме дека ќе излезе бољи у живо!!!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:44
Ама пак ќе повторам дека требаше да биде малце позаоблена какоТБ и како Гема!!!


Posted By: blejdsk
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:50
Ke vidite deka zakon ke ispadne koga ke se zavrsi ,,,samo uste da gi sredat toa vulkan ,,i pope i ostanatite baraki podolu ,i toj prostor ke zalici na nesto 


Posted By: dejan
Date Posted: 16-Mar-2008 at 13:51
Originally posted by Cloverstack

На овие рендери ми изгледа по ок него на тој стариот. Можеби во живо ќе биде уште подобро. Во оваа фаза само на тоа може да се надеваме. А дефинитивно гледам дека има допирни точки со Инвест Банка.

Иначе дејан, сега кога ги видов овие рендери, мене ми се свиѓа баш делот што ти не го сакаш Big%20smile
Мада ме буни како се вклопува накај Порта Буњаковец... Се плашам дека ќе испадне лошо.

AhhBig%20smile znaci toj render bese


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 16-Mar-2008 at 15:23
Originally posted by blejdsk

Ke vidite deka zakon ke ispadne koga ke se zavrsi ,,,samo uste da gi sredat toa vulkan ,,i pope i ostanatite baraki podolu ,i toj prostor ke zalici na nesto 


И мене ми се свиѓа проектов. Со оглед на тоа дека тој дел ептен беше тапа, ова мислам дека супер ќе ни дојде. И луѓе доволно е заоблена зградава не зезајте...


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 16-Mar-2008 at 20:16

И мене ми е ОК рендерот. Секако дека локацијата е доста атрактивна и жално ќе биде ептен да го усерат, но ова дефинитивно не е лош рендер. Да се надеваме дека како и секогаш во живо ќе биде само поубав.



Posted By: blejdsk
Date Posted: 03-May-2008 at 18:50
Update ....




-------------





Posted By: pbanks
Date Posted: 23-May-2008 at 09:28


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Jun-2008 at 19:51


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Jun-2008 at 12:43


Еве од денеска, малце е мутно, не е до апаратот, до шофершајбната е!


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 26-Jun-2008 at 14:06
Абе мене така ми се чини, или ептен успорија со изградбата?? Ohno


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 26-Jun-2008 at 16:43
taka ti se cini Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Sep-2008 at 18:39
Почнаа да редат скелиња. Објектов дефинитивно штрчи и не одговара на просторот се надевам дека барем изгледот ќе излезе нормален




Posted By: maestro
Date Posted: 10-Sep-2008 at 21:06

Ова премногу НЕ ми се допаѓа!
Ај што не одговара за оваа локација, туку има и ужасен рендер! ++++
Ама, пошто рендерот не мора да биде мерило за тоа каков ќе излезе објектот, ќе видиме кога ќе излезе...


Posted By: 46&2
Date Posted: 10-Sep-2008 at 21:09

Дали приметувате дека сеуште го нема штрчалото (горе десно) само тоа ме нервираше од рендерот



Posted By: maestro
Date Posted: 10-Sep-2008 at 21:15

Мислиш на оној ред со прозорци што после го пресекоа итн??
Најмногу поради тоа не ми се допаѓа овој проект!


Posted By: 46&2
Date Posted: 10-Sep-2008 at 21:21
 Previous  
На тој дел мислам Yes


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Oct-2008 at 17:13
Профилите се наредени, пред некое време тестираа и бои на стакла, ако идат со тој избор ќе збориме за нијанси како ИК Банка од прилика




Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Nov-2008 at 12:49
На Корнер веќе има поприлично стакла, пробав да сликнам денеска у пролаз ама сликава е прилично слаба. Стаклата се како на ИК Банка




Posted By: BlacK
Date Posted: 06-Nov-2008 at 14:30
Kaj zgradava me iritira delot prema arkadija sto e bela povrsina.Se sprema li za lepenka ili...!?!? Pomegju ovie dva objekta ima kupce od kucarki i salonot na Vardar mebel sto ce izgledaat mn nesoodvetno. OhnoOhnoOhno


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Nov-2008 at 14:33
Originally posted by BlacK

Kaj zgradava me iritira delot prema arkadija sto e bela povrsina.Se sprema li za lepenka ili...!?!? Pomegju ovie dva objekta ima kupce od kucarki i salonot na Vardar mebel sto ce izgledaat mn nesoodvetno. OhnoOhnoOhno


Па лепенка кон Аркадија ќе биде единсвено соодветно решение во оваа ситуација (иако аголот под кој врти зградава кон бул. Климент Охридски е многу чуден и за лепенка). Сепак мене ми останува прашањето кој паметен смисли градежна линија толку блиску до улицата. Што е со тротоарот? Стварно не ми е јасно. Дури и просторот во средина да го третираме како главна пешачка артерија на тој дел пак мора некако да се влегува илзегува во зградите и дуѓаните а тоа луѓето треба да го прават од помалку од 1м тротоар на некои делови.

И врската на зградава со Порта Буњаковец не личи на ништо. Објектов воопшто изгледа комплетно насаден на шашма.


Posted By: BlacK
Date Posted: 06-Nov-2008 at 14:43
Edinstveno resenie za normalen trotoar na "Kliment Ohridski" ce bide samo ako se pomesti lentata nakaj zeleniloto vo sredina.Posto i podole na istata ulica kaj Mammas,nema prostor da pomine ni 1covek a kamoli da se razminat 2.Bash


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Nov-2008 at 11:36
Уште еден обид да ви ја доловам фасадата на Корнер. За нијанса подобро но...

1

2 Проклет дигитален зум Bash



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 18-Nov-2008 at 14:14
Денес, кроз запљано стакло




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: vardar
Date Posted: 19-Nov-2008 at 00:20
 
Супер фотка Cheers
 
Ова сега за сега изгледа ќе испадне далеку подобро од рендерите, само да почекаме да видиме горните 2 спрата како ќе излезат и тоа празнината во средина....
 


Posted By: maestro
Date Posted: 19-Nov-2008 at 14:41
Убаво!

Се надевам ќе излезе подобро од рендерот (мислам дека е видливо тоа)

Меѓутоа, оваа реклама беше најзакон
Originally posted by Cloverstack


http://imageshack.us">

Ко да рекламираат Телешоп

-------------


Posted By: kire85
Date Posted: 22-Nov-2008 at 19:30
jas sum sepak skepticen za proektov.....mozebi nema da ispadne tolku grdo kako na renderot (ne znam dali pogrdo od renderot voopsto e i mozno) ama celiot objekt mi e nekako neproporcionalen, a i lokacijata za takvi dimenzii (na kjos na raskrsnica) e spored mene neprikladna. Daj boze da se lazam i na kraj da ispadne ok.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Dec-2008 at 15:10





Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Dec-2008 at 10:12
Еве го новиот Никон во акција преку прљава шофершајбна




Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 02-Dec-2008 at 14:03
zgradava i ne e bas losa a i ne e bas na cosot vo red e so ostanatite zgradi znaci ne taa sto e do nejze nego so taa drugata,ama objasnivBig%20smilenema veze valjda ke me svatite.a spored nejzinata namena mislam deka si e na pravo mesto.


Posted By: vardar
Date Posted: 02-Dec-2008 at 14:31
Originally posted by pbanks

Еве го новиот Никон во акција преку прљава шофершајбна

 
 
Абе никонот си е супер  (BTW честито) а и шофершајбната не е толку прљава, да не е до нешто (некој) друго  Poke  Ај штом се правдаш за квалитетот чекаме слики и со чиста шофершајбна па да одлучиме сами Big%20smile
 
 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Dec-2008 at 14:57
Џуро, се познава стапало на шофершајбна!!! Poke


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Dec-2008 at 15:03
Question

Јас стварно не гледам стапало.... ама штом сте запнале.... Bow


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Dec-2008 at 15:04
Абе се шалиме!!!


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Dec-2008 at 15:25
Originally posted by lslcrew

Абе се шалиме!!!


е и јас де Cheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Dec-2008 at 10:53


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 08-Dec-2008 at 10:01
a za ovoj "korner" neznam zosto ama mnogu mi se sviga barem spored renderot.

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Dec-2008 at 13:44


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 19-Dec-2008 at 15:09
За 2 недели нема некој забележителен напредок како што очекував и каков што има кај други објекти...


Posted By: maestro
Date Posted: 19-Dec-2008 at 17:17
Вака воопшто не делува лошо. Само се надевам нема да ја „доразубават“ со дреч жолта боја


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 19-Jan-2009 at 17:41
Еве и слика од задниот дел на Корнер, кој некако успори




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 19-Jan-2009 at 17:53
Big%20smileprva slika od pozadiBig%20smileThumbs%20Up


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Feb-2009 at 19:14
Денес:



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-Feb-2009 at 20:31
Дебело стојат во место со фасадата !?

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: vardar
Date Posted: 04-Feb-2009 at 23:40
 
И мене така ми изгледа мада има доста работа и во овој дел, некако многу полесно се гледа напредок кога се дига еден спрат неделно Big%20smile 
 
 
 
 
@Кловер    парче си напраил денеска низ градов  Applause  Cheers


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Feb-2009 at 00:43
Почна да се вади скелето и да се довршува фасадата





-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Feb-2009 at 19:00
1


2


3
Браво за тие што истуркале ваков план и вака „прекрасно“ организиран простор  Thumbs%20Down
(особено што се работи за важна локација!)



Posted By: maestro
Date Posted: 28-Feb-2009 at 11:35
А, да го тргнеа фамозниот билборд на Космофон веднаш пред влезот?
До тука како е изведен објектот ми се допаѓа, подобро излезе од топ-шопскиот ренден, да го довршат па ќе дадам конплетна оценка.


Posted By: ivopfc
Date Posted: 28-Feb-2009 at 11:56
ne mozam da gi smislam bilbordive....aman vise od niv....


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Mar-2009 at 20:55
Без конкуренција најлош деловен објект кој моментално се гради во Скопје и тоа по многу основи. Puke




Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Apr-2009 at 20:06

Ова стаклото што е заокружено е криво излиено и си приметува дека има лоша рефлексија па не личи баш убаво! Инаку сликава е од денеска.


Posted By: zabegan
Date Posted: 14-Apr-2009 at 20:30
имав некои надежи за објектов ама на крај иако е сеуште недоизграден е всушност тапа 


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Apr-2009 at 20:37
Објектот е нуклеарна катастрофа


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Apr-2009 at 20:46
Ја чекам да се урне онаа супстандардната дискотека до нејзе и тоа сендвичари ли што се цел ред колиби па да видиме, може би со формирање на градежната линија до Аркадиа може и да се добие нешто подостоинствено!


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Apr-2009 at 20:59
Originally posted by lslcrew

Ја чекам да се урне онаа супстандардната дискотека до нејзе и тоа сендвичари ли што се цел ред колиби па да видиме, може би со формирање на градежната линија до Аркадиа може и да се добие нешто подостоинствено!


вистинската градежна линија нема врска со она што го исцртуваат Корнер и Аркадија... не постои параметар кој може да ги искупи овие 2 објекта како и неколку други во тој реон позади порта Буњаковец.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Apr-2009 at 23:30
Абејасно ми е дека нема врска, граежната линија си беше убаво зацртана со оние згради од позади црвените се до кафеавата кај грчката канцеларија за врски. Сега кога веќе е поместена градежната линија, најдобро би било на се комплетира.


Posted By: xnx
Date Posted: 23-Apr-2009 at 14:38
ne mi se sviga najgornoto potkrovje, mnogu e masivno, inaku izvedbata i materijalite na fasadata se odlicni spored mene


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-May-2009 at 11:15
1

2 Фасадата ја обработуваат да потсеќа на мермер. Колку што приметувам го користат прилилно слична комбинација на материјали како кај Инвестбанка (истиот проектант е позади зградава)



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Aug-2009 at 03:12
Сонцето беше против мене кога ја сликав челната страна, али тоа е...


1


2


3


4


5


6


7  Од назад



Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Aug-2009 at 03:42
Не ми се верува колку само не ја бива зградава! Како со сила некој намерно да планирал толку лошо да изгледа! Многу подобро ќе изгледаше вака...




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Aug-2009 at 03:51
Да, ама изгледа мора некој таму горе да се чуствува како king of the castle
Нормално, и така можело да се изведе работата далеку поубаво, а не онака без везе, ама очигледно има некој проблем или кај архитектот или кај нарачателот.

Не дека горниот кат е единствениот момент што ми пречи... Мада што е за право, зградава во живо ми се виде малку посимпатична.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Aug-2009 at 03:57
Абе во живо може изгледа посимпатична, дека новасвети стаклото, не го гледаш горе "престолот". Ама стварно незнам зашто голем дел од оваа фела архитектонско-градежна сеуште неможе да свиати дека убавината е во едноставноста. Стварно незнам кој е тој порив да се експериментира со така јавен и урбан простор во строг центар?! Ај и да речеме дека ниската страст генерирана од како последица на врвот на хиерархијата била причината, ама и да имало вакво барање можело подобро да се изведе. Па еве на Магос во центар далеку подобро изгледа врвот (и тој и овој објект се проектирани од Магос Design Center). Единствено ми преостанува да видам дека некој од инволвирани читаат и се интерњсираат околу секоја позитивна критика за нивниот објект па ќе направат некоја измена на проектов (како што направија неколку до сега, јас три избројав) и ќе се санира она гнездо горе што не личи на ништо! Но еве и нека не биде само поради изглед туку и доста ефективен работен простор ќе добијат, а за тераса па може да биде и врз објектот, а и ќе има простор ако толку треба меѓу двата блока од по три ката во оној жлебот.


Posted By: mitatos
Date Posted: 07-Aug-2009 at 13:08
mene mi se dopaga kombinacijata sto ne ja napravile konstrukcijata na fasadata celata staklena, megutoa objektot e ok ,mozda okolinata ne mu e za toj objekt tamu ,ili pak objektot ne e za taa okolina ali sto da se pravi

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: theone
Date Posted: 24-Aug-2009 at 10:18





Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Aug-2009 at 11:37
Хммм, ставиле некакви држачи горе... што ли ќе наредат врз нив


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Aug-2009 at 12:23
ако ништо друго, зградава ми се допаѓа од овој агол гледана


Posted By: xnx
Date Posted: 24-Aug-2009 at 13:49
mnogu e dobra izvedbata nema ni edna greshka


Posted By: micko_v
Date Posted: 24-Aug-2009 at 14:51
Сепак зградава гледана од овој агол приредува интересна и нова глетка кога станува збор за Скопје, што значи му дава малку динамика на тој простор, посебно ако направиме споредба со куќарката којшто претходно го зафаќаше тој простор....


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Aug-2009 at 22:26
Originally posted by micko_v

Сепак зградава гледана од овој агол приредува интересна и нова глетка кога станува збор за Скопје, што значи му дава малку динамика на тој простор, посебно ако направиме споредба со куќарката којшто претходно го зафаќаше тој простор....
па добро, не мора да се тешиме со тоа што порано било таму


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Sep-2009 at 10:36
Од пред два дена

1

2



Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Sep-2009 at 13:48
Пред отварање

1 Задната страна

2

3 Пролаз низ зградата




Posted By: alexgizh
Date Posted: 28-Sep-2009 at 14:10
Алал вера за пролазот! Баш мислев дека го уништија приодот кон подземните паркинзи на зградите позади...

EDIT: Кога ќе размислам пак, овој пролаз не ми изгледа како за кола


Posted By: dacito
Date Posted: 28-Sep-2009 at 14:51
А ова гадниот билборд ќе го тргнат од пред влезот или ќе треба да се искешираат дебело за тоа? Не знам, ама многу гадно делува пред објектов. Во ловот на брза лова билборди на сите страни, ама овој некако многу ми боде очи. 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Sep-2009 at 15:25
ПА пролазот не ни треба да е за кола! Ако досега имало некој што приоќал тука со кола тогаш то е е погрешно. За ссо кола си се иде ппреку задните пристапни улички. Е сега ако некој паметен си го затворил позади пристапот и мислел дека така ќе остане вечна ситуација тогаш никој не е крив.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Sep-2009 at 15:50
Да, меѓудругото објектов излегува директно на крстосница и не е место од каде што треба да се обезбеди пристап до паркинзи и гаражи.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Nov-2009 at 01:33
1


2


3



Posted By: 46&2
Date Posted: 08-Dec-2009 at 13:10
Вчера тука забележав нешто интересно

Една од деловните простории што се наоѓаат во приземјето на објектот всушност ќе биде обложувалница Корнер (а нели Корнер е и обложувалницата во старата куќичка до самиот објект према бул Климент Охридски). Е сега прашањето ми е дали можеме да очекуваме наскоро да се сруши таа куќа која моментално стои како трн у око и да се изгради уште една лепенка до објектов со што и целиот ќош би заличел на нешто. Мада сум против кладилници во деловни објекти некако тие две работи не ми одат заедно


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 08-Dec-2009 at 13:19
никако да го тргнаат тоа билбордот , го грди и така грдиот објект позади него , кога се заврши некако ми се допаѓаше објектов , но сепак моја оценка е - 2

-------------
www.realmadrid-mk.blogspot.com


Posted By: xnx
Date Posted: 08-Dec-2009 at 20:40
hmm ja bi i dal 5-6. super e izvedbata, vklopenosta vo lokacijata, materijalite, ama ahritektonski ne mi se dopaga tolku.


Posted By: maestro
Date Posted: 08-Dec-2009 at 23:34
Мене ми се допаѓа, испадна многу подобро од што очекував. Оценка околу 5-6, исто како и xnx.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2009 at 23:40
Анкета наскоро Незнам дали е официјално отворен објектов а и му немаме направено една финална фото сесија. 


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 09-Dec-2009 at 10:25
Од мене ќе добие највеќе 4. Прво за кривата поставеност на објектот, и речиси небозможноста до него да се залепи правилно зграда која би го дооформила лакот, второ за изгледот, кој е под секакви норми за таа екслузивна локација. Сепак сметам дека 5-6 се високи оценки за некои стандардни објекти кои претендираат да бидат на повисоките позиции.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 09-Dec-2009 at 13:53
Јас би ја спуштил оцената на 3 затоа што објектот никако не се вклопува со околината, дизајнот на фасадата премногу потсетува на транзициската фасада на ВардарМебел на ул. Орце Николов, некаква накинџуреност со мермери и стакла во различни форми и димензии, не чувме ништо за некаков паркинг... Се на се 3ка најмногу поради разочараност. Оваа локација навистина заслужуваше нешто вкусно и ексклузивно.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: 46&2
Date Posted: 09-Dec-2009 at 13:59

Од мене 2ка. Намногу заради поставеноста на маркицата (што понатаму ја ремети и вклопеноста на објектот со околината), исто и висината е смешна посебно за булевар со таков профил и на таква битна раскрсница. Откако се помирив со тоа бев спремен да дадам максимум 5 ама за тоа ќе мораше да биде преубава фасадата. Сега давам 2ка затоа што претераа со деталите посебно со тие натстрешници од плексиглас и мислам дека изборот на материјали не е најдобар.

Да се надополнам. Да беше објектот во Куманово од мене ќе добиеше сигурно 5 оценки погоре. Ама станува збор за Скопје каде критериумите треба да бидат повисоки. И не е битно само да се гради како што викаат некои туку е битно и што се гради.


Posted By: xnx
Date Posted: 09-Dec-2009 at 15:08
abe mnogu e bitno koga se ocenuva da ne se sporeduva. treba da se zemat vo predvid site kriteriumi za ocenuvanje. inaku,smesno e ova da e 2 a majka tereza isto 2. nekako kako da stanuvaat lugeto se postrogi i so se pogolemi ocekuvanja. istiov objekt pred 3 godini bi imal 6 sigurno.



Print Page | Close Window