Помош за GIS Software / Shapefile
Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Виртуелна Македонија
Forum Discription: Работилница за мапирање на Македонија и 3D објекти во Google Earth
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2577
Printed Date: 29-Apr-2024 at 07:33
Topic: Помош за GIS Software / Shapefile
Posted By: Macedonicus
Subject: Помош за GIS Software / Shapefile
Date Posted: 04-May-2013 at 09:57
Дали знае некоj да работи со GIS софтвер (ArcGIS) затоа што ми треба да направам shapefile (.shp) а на Google не наjдов друг начин освен преку инсталациjа на овоj програм.
------------- ಠ_ಠ
|
Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 07-May-2013 at 22:00
Што поточно сакаш да постигнеш, што треба да содржи .shp фајлот.
Имам прилично елементарно искуство со овој програм и незнам дали би можел да ти помогнам.
|
Posted By: Macedonicus
Date Posted: 12-Jan-2015 at 12:46
Originally posted by johnasad
Дали знае некоj да работи со GIS софтвер (ArcGIS) затоа што ми треба да направам shapefile (.shp) а на Google не наjдов
|
Shapefile знам да направам и некои основни операции у софтверот (полигони, линии, точки, merge, union итн.)
------------- ಠ_ಠ
|
Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 10-Nov-2017 at 17:33
во контекст
21.09.2017 - http://doc.arcgis.com/en/arcgis-online/reference/what-is-web-map.htm - http://doc.arcgis.com/en/arcgis-online/reference/what-is-web-map.htm
http://doc.arcgis.com/en/arcgis-online/create-maps/save-maps.htm - http://doc.arcgis.com/en/arcgis-online/create-maps/save-maps.htm
~
http://support.esri.com/en/technical-article/000004655 - http://support.esri.com/en/technical-article/000004655
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=134430#134430 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=134430#134430
|
Posted By: Macedonicus
Date Posted: 11-Nov-2017 at 10:00
Сега видов кога сум ја отворил темава Денес сум дипломиран ГИСовец, специјалност ми се ArcGIS/QGIS
------------- ಠ_ಠ
|
Posted By: Џоле
Date Posted: 11-Nov-2017 at 19:28
Честито (што и да е тоа, врска немам, прости)
------------- За сè има вторпат
|
Posted By: hcitrS
Date Posted: 20-Dec-2021 at 13:04
Здравејте,
Дали некој знае како се конвертираат точки од локален македонски грид во глобален? Имено, имам точка измерена од геодет во следниот формат:
Y X
589317.978 4632443.947
Како би можел да го конвертирам ова за да ми ја дај во на пр. WGS84, т.е. на Гугл?
|
Posted By: team17
Date Posted: 03-Jan-2022 at 12:40
Здраво, малце касно пишувам но ако уште ти треба повели.
Македонска географска проекција има EPSG 6316. Она што фали е 7 пред Y. (ова што го прати ти е стар формат)
https://epsg.io/transform#s_srs=6316&t_srs=4326&x=7589317.9780000&y=4632443.9470000
Повели линк, можеш директно да ја видиш точката на мапа
|
Posted By: team17
Date Posted: 03-Jan-2022 at 12:44
Или ако сакаш да го користиш стариот координатен систем 32634, повели
https://epsg.io/transform#s_srs=32634&t_srs=4326&x=589317.9780000&y=4632443.9470000
|
Posted By: hcitrS
Date Posted: 28-Jan-2022 at 13:21
Фала многу за инфото! Но конвертирањето има грешка од околу километар, а претсатвувањето на точките во QGIS диркетно во EPSG 6316 проекција е точно. Ова со „7 пред У“ не го разбрав, оти со ставање на 7 пред У се‘ се меша.
Фала,
Поздрав
|
Posted By: hcitrS
Date Posted: 28-Jan-2022 at 13:22
Т.е. топ е дека можат да се поектираат но би било топ да можат и во WGS 84 да се поседуваат за поширока публика, Google Earth, итн..
|
Posted By: hcitrS
Date Posted: 28-Jan-2022 at 14:27
Сега средено, 7ката пред Х треба да стои, не У (за во EPSG 6316). Топ, фала за хинтот!
А од каде а таа магична седумка? Зарем од насловот на проекцијата EPSG 6316 Balkan Zone 7?
За во 32634 се уште немам чаре, има оффсет од околу километар.
|
|