Print Page | Close Window

Милениумски Крст

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Верски
Forum Discription: Цркви, џамии, манастири...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=29
Printed Date: 28-Apr-2024 at 08:12


Topic: Милениумски Крст
Posted By: Cloverstack
Subject: Милениумски Крст
Date Posted: 19-Sep-2007 at 02:45
Приказната со милениумскот крст неверојатно се оддолжи...  Дали конечно и се гледа крајот?



http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8CBBFDD6BF905541BBD548C768C61DD7 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8CBBFDD6BF905541BBD548C768C61DD7



Се монтира лифтот на Милениумскиот крст

Денеска почнува монтажата на лифтот на Милениумскиот крст, која треба да биде завршена до 27 септември. На крстот на Водно течат и градежните работи на долната и горната плоча, а во задниот дел се копа за поставување на пречистителната станица за тоалетите. „Пречистителната станица ќе произведува 95 отсто чиста вода, а нејзиниот изумител за неа има добиено прва награда во Брисел. Досега монтирал 17 вакви пречистителни станици во Македонија, а се докажал и со нивно монтирање во Дубаи, во Казахстан, па дури и на Северниот Пол“, вели Благоја Дојчиновски, претседател на фондацијата „Миленумски крст“. (Сн.К.)





Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Sep-2007 at 02:50
Vcera citav deka liftot sto go montiraat kje se dvizi i vertikalno i horizontalno Question 
 
Kakov e toj lift jas prvpat slusam za takvo cudo. Valjda e logicno da se nosat lugjeto do platformata (toa se valjda kracite) pa tamu da haraat???


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Sep-2007 at 03:16
Не знам какво е тоа чудо (ако е стварно така како што напишале)


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Sep-2007 at 03:21
epa eve zapoznaj se so cudoto Smile
 
ДНЕВНИК: Милениумскиот крст со лифт за Крстовден

Лифтот ќе биде поставен во средината на Крстот,ќе може да се движи и хоризонтално, по двата крака

Лифтот што ќе биде поставен на Милениумскиот крст на Водно в среда ќе пристигне во Скопје од фабриката „Емо“ во Охрид, најави претседателот на Фондацијата за изградба на Крстот, Благоја Дојчиновски. Тој вели дека директорот на фабриката му ветил дека лифтот ќе биде монтиран до 27 септември, кога православните верници го одбележуваат празникот Крстовден.  Лифтот ќе биде поставен на средината на објектот и ќе се искачува до краците. Тој ќе се движи и хоризонтално по краците, од каде што посетителите ќе уживаат во ексклузивната глетка на панорамата на Скопје.

Дојчиновски вели дека има оптимистички најави и за изградба на жичницата со која посетителите ќе се искачуваат до најновиот симбол на градот. Австриската фирма „Лајтнер“ била заинтересирана да инвестира во изградбата на жичницата, а имаше најави дека и наш иселеник во Австралија е расположен да вложи пари.

- Како фондација ќе побараме од Владата да помогне во финансирањето на жичницата, а постои варијанта таа да биде дадена под концесија. Нејзината изградба ќе чини околу шест милиони евра - вели Дојчиновски.

Појдовната точка на жичницата, според него, би била кај трговскиот центар „Рамстор“. Предвидено е таа да се движи кон поранешниот хотел „Панорама“, па да врти десно кон Милениумскиот крст.

Моментно работници поставуваат арматура на двете плочи на Крстот, по што ќе се поставува нова бетонска кошулица, како подлога за изолацијата. Овие активности се извршуваат со парите што Владата и' ги даде на Фондацијата како поврат на ДДВ, платен при изградбата на објектот. Фондацијата го доби целиот износ од 16.200.000 денари (околу 260.000 евра), од кои осум милиони денари и беа исплатени лани, а остатокот годинава. Со овие пари неодамна беше асфалтиран и патот од Средно Водно до врвот, кој засега е затворен за сообраќај поради опасноста од пожари.

За да ги заштедат парите, од Фондацијата побараа градските власти да им ја дадат коцката што беше извадена при реконструкцијата на плоштадот и на улиците Водњанска, 13 Ноември, Благоја Стефковски и 11 Октомври, со која сакаат да го изведат партерното уредување околу Крстот. Ако ја добијат коцката, нема да мора да купуваат бекатон-плочки, па парите би ги пренамениле за доизградба на објектот, во чие подножје е предвиден ресторан, а беше најавена и изградба на црква.

Од Градот велат дека најголем дел од коцката е потрошен, односно со неа се поплочени неколку скверови и тротоари низ градот.

- Дел од коцката се наоѓа во магацините на претпријатието „Улици и патишта“. Таа не е чиста, односно, на неа е залепен дел од подлогата на плоштадот. Денеска наша екипа ќе оди да провери во каква состојба е коцката и дали ќе одгивара за поплочувањето околу крстот. Доколку има доволно, Градот ќе ја отстапи на Фондацијата - велат градските власти.



Posted By: dejan
Date Posted: 19-Sep-2007 at 07:26
Oo ova zvuchi mnogu interesno!! :)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Oct-2007 at 16:25
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=47C994C021CA534098F8E39E3A3AEA21 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=47C994C021CA534098F8E39E3A3AEA21


Кинески мермер за Милениумскиот крст

Фондацијата „Милениумски крст“ ќе набави кинески мермер за поплочување на платото на крстот на Водно. Ќе се поплочуваат 1.510 квадратни метри од платото на двете нивоа и 180 скали. За мермерот што допрва ќе се нарачува од Кина ќе бидат издвоени 31.000 евра. Според првиот човек на Фондацијата, Благоја Дојчиновски, станува збор за квалитетен и евтин мермер. Во моментов во тек се градежните зафати на поставувањето кошулица на втората плоча, по што ќе следива поставувањето на мермерот.

„Наскоро ќе биде готов и лифтот, а неговото финиширање што го најавивме за Крстовден беше закочено поради несоодветно поставените водилици кои ја движат кабината. Фирмата ’Доплер‘ од Грција треба да испрати нови и штом ќе бидат поставени, лифтот ќе биде пуштен во функција. Тоа, најверојатно, ќе се случи кон крајот на втората декада од овој месец“, објасни Дојчиновски. (Сн.К.)





Posted By: волан
Date Posted: 12-Jan-2008 at 17:06

http://volanskopje.blog.com.mk/node/58431 - КРСТ

на горниот линк мое размислување за темата



-------------
волан


Posted By: La Linea
Date Posted: 12-Jan-2008 at 18:43
    Крстот после толку време воопшто не успеа да стане објект со кој се гордеат жителите на Скопје или Македонија воопшто. Тоа е затоа што беше граден со политичка заднина - собирање на што повеќе предизборни поени со вакви веќе видени популистички методи.    
   
    Ама , кога веќе стигнавме до овде, би било жалосно да не направиме нешто од ваква масивна структура - мислам дека беше највисока во Македонија ако не се лажам. Воопшто не ми лежи на срце, а особено не кога е без никаков концепт како сега. Кога веќе ќе се монтира лифтот и поплочи околината, тогаш веќе ќе се има некаква причина да се посети , инаку е бесцелно.

ЕДИТ: А за лифот и за движењето по краците - не ми е јасно зошто би се правело такво нешто? А не се работи на некакво чудо во инженерството - напротив, лифтовите не се ништо посебно за монитрање - како што монтираа лифт на Соравија за 3 дена .


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2008 at 18:54
Originally posted by La Linea

    Крстот после толку време воопшто не успеа да стане објект со кој се гордеат жителите на Скопје или Македонија воопшто. Тоа е затоа што беше граден со политичка заднина - собирање на што повеќе предизборни поени со вакви веќе видени популистички методи.    
   
    Ама , кога веќе стигнавме до овде, би било жалосно да не направиме нешто од ваква масивна структура - мислам дека беше највисока во Македонија ако не се лажам. Воопшто не ми лежи на срце, а особено не кога е без никаков концепт како сега. Кога веќе ќе се монтира лифтот и поплочи околината, тогаш веќе ќе се има некаква причина да се посети , инаку е бесцелно.



Се слагам дека проектов беше политички и дека во секој случај кога веќе го имаме, треба максимално да се искористи. Се надевам дека видикот ќе биде навистина добар (зашто дури и од врв на Водно имаше ограничен поглед на Скопје)

Инаку не сум сигурен колку е висок крстов... Ако некој има податок нека постира (вкупно, заедно со основата)

Во секој случај не е највисока структура во Македонија. Оџакот на рафинеријата е на пример 160м. РЕК Битола или Неготино веројатно уште повеќе.



Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Jan-2008 at 18:56
Крстот е меѓу 70 и 80м ако не се лажам. Прецизна бројка немам


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2008 at 18:58
Заедно со основата?

На почеток кажуваа бројка од 120м... Мада таа одамна више не сум ја сретнал. Во последно време и јас сретнувам само ~80м. Ама не знам дали тоа се однесува на целосната висина, или само на крстот.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 12-Jan-2008 at 19:02

Колку што се сеќавам Милениумскиот Крст е висок околу 70 метри. Мене идејата од почеток ми беше малку безвезна, но сега кога е веќе изграден, мислам дека треба да се доврши и направи вистински белег на градот. Сега веќе не е ни битно како бил почнат, го имаме и глупаво е да се руши или остави на забот на времето како сега. Од друга страна како огромен обожавател на планината Водно, ме нервира помислата за убав асфалтен пат до Крстот. Се надевам дека во скоро време целосно би се забранил сообраќајот од сеизмолошка нагоре. Алтернативата за оние кои не се во можност пешки или со немоторни возила да се качат би била или автобусчиња на по можност со погон на некои електромотори кои не би загадувале или жичарница.

Без врска е тоа што за да се избега од загадувањето во Скопје, повторно цели реки коли се качуваат на средно (сега може и погоре) и тоа веќе нити личи на рекреативно место, нити е чисто а се помалце се води сметка за околината и нефрлањето ѓубре.


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Jan-2008 at 19:04


иако не сум некој рекреативец, потпишувам со две раце Cheers


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2008 at 19:10
Urban Freak, се што кажа е на место Yes


Posted By: Ганчо
Date Posted: 12-Jan-2008 at 19:40
Висината ќе да беше 66 метри. Има некоја симболика , мислам годините на Христос 33 помножени со два ја даваат висината 66 метри. Скоро се на крстот има некоја религиозна симболика.


Posted By: La Linea
Date Posted: 07-Mar-2008 at 00:34
Да беше прв пат ваква најава можеби ќе поверував

Aвстријци сакаат да градат жичарница до крстот

Фирмата „Лајтнер“ сака жичарницата да ја земе под концесија

Претставници од австриската фирма „Лајтнер“, заинтересирана да ја гради и да ја добие под концесија жичарницата до Милениумскиот крст, начелно се согласиле со проектот што го изработува скопската проектантска куќа ИНПУМА. Тие на средбата со проектантите се интересирале за трасата по која ќе се стигнува до крстот. Немале ништо против жичарницата да тргнува во близина на „Рамстор“, па преку поранешниот хотел „Панорама“ да продолжи до крстот на Водно. Вкупната должина на трасата изнесува околу 4,5 километри и ќе се гради во две фази. Австријците побарале мали попрецизни корекции на поставеноста на носечките столбови.

Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата „Милениумски крст“, треба исто така, да се сретне со претставниците на „Лајтнер“ и да му ја соопштат цената за изведување на проектот. Според него, ако претходно изведбата чинела околу 5 милиони евра, кога проектот предвидуваше жичарницата да тргнува од „Панорама“, сега веројатно ќе чини многу повеќе.

Тој додава дека во Фондацијата веќе се обратиле двајца инвеститори кои сакаат да вложат во жичарницата. Дојчиновски не ги открива нивните имиња се' додека не се дефинира дали тие ќе ја прифатат цената за реализација на проектот што треба да му се соопшти „Лајтнер“. Сепак, и двајцата се изјасниле дека во проектот ќе бидат вложени осум милиони евра. Едниот од инвеститорите е повратник од Австралија, а другиот сопственик на кафеана. (Сн.К.)



Статијата е прочитана 27 пати.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=11EEDD38B07DBF4589E2C5369AA5FE51 - Утрински весник


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: vardar
Date Posted: 26-Mar-2008 at 23:13
Ova veke se najavuva po kojznae pat ali aj da go staime tuka, novo za mene barem e cenata 8 milioni, a u tekstov najveke mi se dopaga ona so.... shefot e na pat koga ke se vrati odma ke.........Roll%20eyes
 
ФОНДАЦИЈАТА МИЛЕНИУМСКИ КРСТ ВО ПРЕГОВОРИ СО ДОМАШНА ФИРМА
Жичарница од "Рамстор" до Крстот на Водно
Кабините ќе бидат затворени и во нив ќе може да се возат по осум луѓе

Почетната станица на жичарницата до Милениумскиот крст на Водно, која веќе неколку години ја најавува Фондацијата "Милениумски крст", ќе биде кај "Рамстор", односно на просторот меѓу трговскиот центар и катната гаража која е во изградба. Од Фондацијата велат дека се во преговори со домашна фирма која е заинтересирана да ја изгради жичарницата и да стопанисува со неа.
"Австриската фирма 'Лаитнер' го изработи проектот за жичарницата. Со него се предвидува нејзината траса да биде од трговскиот центар 'Рамстор' до Крстот, а на Средно Водно да има попатна станица. Кабините ќе бидат затворени и во една кабина ќе можат да се возат осум луѓе. За целосната изградба на жичарницата, според проектот на 'Лаитнер', ќе бидат потребни 8 милиони евра", вели Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата "Милениумски крст".
Од Фондацијата објаснуваат дека до крајот на месецов ќе се знае дали ќе биде постигнат договор со фирмата која сака да ја гради и да стопанисува со жичницата. Во моментов сопственикот на фирмата бил на службен пат во странство и веднаш штом се врати, Фондацијата ќе ги почне разговорите за склучување договор.
Покрај изградбата на жичарницата, фирмата концесионер ќе изгради и ресторан кај Милениумскиот крст со кој, исто така, ќе стопанисува на одредено време. (А.А.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=149240&idg=8&idb=2333&rubrika=Skopje - vest


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Mar-2008 at 23:17
Што бара почетната станица меѓу НЛБ и Рамстор? Зарем таму не треба да поминува рампа од Јужениот булевар?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Mar-2008 at 00:06
НЕ. Рампата е кај што сега е улицата, онаа што е помеѓу НЛБ и..... Не од кај рамстор од другата страна на нлб.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 02-Apr-2008 at 23:03

ЗА ПОГОЛЕМА АТРАКТИВНОСТ НА МИЛЕНИУМСКИОТ КРСТ


Жичарница од Рамстор до врвот на Водно


Фондацијата "Милениумски крст" и Општина Центар бараат коинвеститор за изградба на жичарата, а до крајот на април ќе почне поставувањето на лифтот, застаклување на ресторанскиот дел и заштита на плочите


Фондацијата "Милениумски крст" до крајот на месецот ќе продолжи со градежните работи на Милениумскиот крст, а заедно со Општината Центар се бара и коинвеститор кој би ја градел жичарницата на потегот од трговскиот центар Рамстор до врвот на Водно. Деновиве Фондацијата очекува да ги добие и средствата кои од страна на Владата беа префрлени во Македонска банка која во меѓувреме беше ликвидирана.

- На просторот меѓу ТЦ Рамстор и старата железничка станица во Деталниот урбанистички план постои маркица за оваа намена. Сметаме дека Милениумскиот крст ќе биде многу поатрактивен за туристите и попосетен доколку жичарницата тргнува од центарот на градот отколку од Средно Водно како што беше планирано. Иако за пократката верзија имавме заинтересирани фирми меѓу кои е и австриската Лајтнер специјализирана за изградба на жичарници, сметаме дека можноста жичарницата да тргнува од Рамстор ќе биде поинтересна и за самите инвеститори, вели Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата Милениумски крст.

Од Општина Центар потврдуваат дека би учествувале во изградбата на жичарницата со средства до 20 проценти, но и додаваат дека иако има заинтересирани фирми, конкретни понуди сеуште не стасале. Оттаму велат дека проектот за жичарницата која би се градела во две фази и тоа од Рамстор до Средно Водно и од Средно Водно до врвот ја претставиле и на саемот во Минхен минатата година, како и на Форумот на иселениците.

Со 4,417 милиони денари, средства што Фондацијата со судско решение треба да ги врати од Македонска банка, пак, до крајот на април треба да отпочне заштита на плочите, монтирање на лифтот и застаклување на просторот кој е предвиден за ресторан.

Отпочнувањето на градежните работи, сепак, ќе зависи од временските услови, бидејќи според Дојчиновски, прво на крстот треба да се монтира новиот громобран со оглед дека стариот бил прегорен. Од Фондацијата очекуваат и донација за партерно уредување околу Крстот. Иако до Градот беше доставено барање извадената коцка од улицата Македонија да се искористи за таа намена, градските власти планираат таа повторно да се врати на истото место, со цел да се сочува автентичноста на овој дел од централното градско подрачје.
http://vecer.com.mk/?ItemID=4087CCDDA164A34EA36487319BBF9D73 - http://vecer.com.mk/?ItemID=4087CCDDA164A34EA36487319BBF9D73


Posted By: ProMKD
Date Posted: 02-Apr-2008 at 23:41
А каде планираат ресторан никогаш не ми беше јасно ?!?! 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Apr-2008 at 23:47
Мислам дека ресторанот е измеѓу двете платформи. Ама не ми е логично тука да биде. Ја како што знам најдоле треба да има црква. Не иде кафиќ врз црква!


Posted By: ProMKD
Date Posted: 02-Apr-2008 at 23:56
Прв пат слушам за црква. Ама сето тоа ми звучи некако неиспланирано... колите не смеат нагоре а ние ќе градиме ресторан! а жичара нема да има уште 10 години минимум


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Apr-2008 at 00:08
Ако го има некој проектот нега го пушти да ги расчистиме дилемите!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 30-Apr-2008 at 21:45

ФОНДАЦИЈАТА НИТУ ПЛАЌА, НИТУ СЕ ОТКАЖУВА ОД УПРАВУВАЊЕТО СО МИЛЕНИУМСКИОТ КРСТ

Градоначалникот на Град Скопје, Трифун Костовски по повод проблемите со одржувањето на Милениумскиот Крст, неодамна иницираше подготвеност со Одлука на Советот да го преземе одржувањето и управувањето со локалитетот на Водно. За таа цел беше одржана и средба со претседателот на Фондацијата Милениумски Крст, Благоја Дојчиновски и со претставник од МПЦ. На средбата Фондацијата не покажа подготвеност да го отстапи управувањето со Милениумскиот Крст, а со тоа целосно ја презема одговорноста за понатамошното одржување на локалитетот.

Град Скопје направи напор конечно да се регулира состојбата со одржувањето на просторот, но бидејќи не беше прифатена понудата од страна на фондацијата, не ја презема одговорноста за понатамошното одржување на Милениумскиот крст.

Фондацијата е известена од страна на ЕВН, а дописот е испратен и до Министерот за финансии и до градоначалникот, дека по извршената уплата на акумулираниот долг, дека истиот повторно се зголемува и со оглед дека повторно никој не презема одговорност за подмирување на долгот, компанијата ќе биде принудена доколку не се анулира до 30 април оваа година да изврши прекин на испораката на електрична енергија.


преземено од http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1780&mid=24&tabId=1&tabindex=0 - http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1780&mid=24&tabId=1&tabindex=0

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-May-2008 at 14:54
Панорамски лифт низ средината на Милениумскиот крст
Скопје
Поглед на цело Скопје, од Сарај до Драчево и од Водно до Радишани. Единственото место од каде што може да се види тоа се краците на Милениумскиот крст на врвот на Водно. Ова искуство ќе им биде овозможено на скопјани и на посетителите од другите градови за две-три недели, кога се очекува да проработи панорамскиот лифт, кој ќе поминува низ средината на крстот.

Цената на влезницата допрва Ќе се утврди

Десетина работници од фирмата “Емо” од Охрид секојдневно работат на крстот и монтираат дел по дел од конструкцијата на лифтот. Тие објаснуваат дека тој ќе може да пренесува до осум лица, а ќе биде застаклен од три страни. На тој начин, како што ќе се движат нагоре, на патниците постепено ќе им се открива главниот град, населба по населба, се до краците, од каде што ќе можат да ги забележат и најоддалечените делови на Скопје. Одењето по краците, пак, е посебно искуство кое работниците го споредуваат со лебдење низ воздухот, затоа што подот е направен од челична мрежа низ која се гледа подножјето на крстот.
Градежниците веќе го поставиле моторот што ќе ја влече кабината. Целата механизација е наместена на височина од педесетина метри над основата. Околу просторот за движење на лифтот има скалила оградени со мрежа, а направени се и четири врати за излез во итни случаи. Работниците деновиве ја склопуваат кабината и ги монтираат нејзините елементи.
- Работиме забрзано и се трудиме што поскоро да овозможиме лифтот да проработи, но зависиме и од временските услови. Се наоѓаме на врвот на Водно, а овде и ветрот може да биде проблем. Работата не е едноставна, но не е ниту многу сложена. Многу потешко беше кога го монтиравме крстот, дел по дел - раскажуваат работниците.
Благој Дојчиновски, претседателот на фондацијата „Милениумски крст“, најавува дека откако лифтот ќе се направи и ќе се тестира, веднаш ќе биде пуштен во употреба за посетителите.
- Тие што ќе сакаат да се качат до краците ќе треба да купат билет, но цените се уште не сме ги утврдиле. Кога ќе се завршат работите ќе ја определиме сумата што ќе треба да ја плаќаат граѓаните. Тогаш ќе ангажираме и луѓе што ќе ја вршат наплатата - додава Дојчиновски.

По лифтот Ќе се прави и жичница

Дојчиновски додава дека поставувањето на лифтот не била единствената активност на крстот, туку се правеле и други градежни зафати, пред се ѕидарски работи на подножјето. Тој вели дека засилено работеле и на подготовките за почеток на изградбата на долгонајавуваната жичница до врвот на Водно.
- Определена е трасата, но треба да се направат геолошки испитувања на почвата каде што би требало да се постават столбовите. За сите активности треба да добиеме дозвола од Министерството за транспорт, а и општината Центар треба да ја вметне жичницата во деталните планови. Се надеваме дека овие процедури ќе завршат наскоро, па ќе почнеме со изградбата. Планираме и ресторанот да му го издадеме на тој што ќе ја направи жичницата - објаснува Дојчиновски.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1012&ArticleID=54533 -
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1012&ArticleID=54533


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-May-2008 at 16:41
Фала богу! Smile

Одамна го чекам моментот кога ќе може човек да се качи таму и да го види цело Скопје Cheers


Ако има заинтересирани можеме да се организираме групно да отидеме веднаш по отварањето и да сефтосаме неколку од тие нови панорами што ќе ни се на располагање Smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-May-2008 at 16:42


Thumbs%20Up


Posted By: La Linea
Date Posted: 18-May-2008 at 16:45
Мислите ќе биде готово пред јуни? Или 10 јуни?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-May-2008 at 16:47
Originally posted by La Linea

Мислите ќе биде готово пред јуни? Или 10 јуни?


Да не ти се брза тебе


Posted By: La Linea
Date Posted: 18-May-2008 at 16:55
Проклета је Америка, и злато што сјааа Unhappy

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-May-2008 at 00:50





Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-May-2008 at 00:51
Горе се работи!!!


Шпекулација: Ресторанот ќе го отвора некој си бивш фудбалер на вардар. Значи муабет од чуварот горе.


Posted By: Cibi
Date Posted: 29-May-2008 at 11:00
do kade e so izgradbata na liftot.se nadevam deka za letoska ke bide podgotven za upotreba i so cenata na vleznicite redovno ke se odrzuva krstot.konecno posle tolku godini da ozivee i mileniumskiot i zapusteniot krst na vodno.


Posted By: shyes
Date Posted: 29-May-2008 at 17:27
Дали ќе се гради пат дп крстот? 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-May-2008 at 17:32
патот е оддамна готов.


Posted By: ProMKD
Date Posted: 31-May-2008 at 02:01
najverojatno shyes misli na pat za koli...toj pat sto go ima sto go spomnuva lslcrew e za velosipedi i edvaj edna kola moze da se iskaci, i toa pred 8 sabajle, i posle 8 navecer samo!


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 31-May-2008 at 08:24

Јас како чест посетител на Водно, сум изричито против било каков поголем и пофрекфентен пат за врв на Водно. Дур мислам дека треба да се редуцира сообраќајот и над Олимписко Село. Немате претстава каква гужва и бука се прави од сите тие возила коипреку викенд возат по тој пат. Тоа веќе престанува да биде Парк шума и место за рекреација и е пофреквентно и позагадено од Партизанска. Нека се направи жичара, нека направат некои еко автобуси или комбиња кои ште би се обраќале секои 15 минути горе доле и целосниот друг сообраќај треба да се прекине.

Не еднаш сум бил во ситуација возејќи точак на Водно покрај мене да пролета фризирано југо или некоја друга кола за трки, возејќи на сите можни ленти крајно небезбедно со по 100 и кусур на делови. Прашање на време е кога некој таков несовесен тркач ќе разнесе некој веслоипедиста или рекреативец на Водно.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-May-2008 at 14:01


Потпис


Posted By: shyes
Date Posted: 02-Jun-2008 at 08:12
мислев дали има асфалтиран пат/патека. 


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Jun-2008 at 08:34
Previous
Лани го асфалтираа и последниот дел од Детското одмаралиште до врв, во должина од некои 3,5 км. Е сега тој дел не е незнам си каков, доста е тесен и премногу стрм на некои места, но како што претходно напоменав и не му е целта да служи за масовно транспортирање на луѓе до горе. Мора да се најде алтернатива, во спротивно и последните бели дробови на Скопје ќе отидат во неповрат.


Posted By: shyes
Date Posted: 02-Jun-2008 at 09:10
Можда би требало до некаде да е со кола, и последниот дел да е забранет за коли, ама да е доволно широк за да може да се употребува за возила како амбуланти или пожарни итн. 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Jun-2008 at 15:32




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-Jun-2008 at 20:24
Убава фотка ЛЦЛ, само денес нешто не свети ?!?


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Jun-2008 at 19:25
Cheers

За една седмица ќе профункционира лифтот на Милениумскиот крст



За користење на лифтот ќе се наплаќаат влезници

Лифтот на Милениумскиот крст ќе биде предаден во употреба за една седмица, а скопјани ќе можат да го користат и да се искачуваат до платформата на краците. Во Фондацијата „Милениумски крст“ размислуваат за искачувањето со лифт на посетителите да им наплатуваат влезници, по цена што дополнително ќе ја договорат, а парите наменски да ги користат за доизградба на придружните елементи на крстот. До платформата со површина од четири квадратни метри ќе можат одеднаш да се искачуваат по осум посетители. Лифтот ќе биде комплетен, велат од Фондацијата благодарение на грчката фирма „Доплер“, која преку ЕМО од Охрид бесплатно ги испратила тег-плочите за кабината, таканаречените водилки коишто беа украдени на Водно заедно со друг градежен материјал. Тоа и го одолжи реализирањето на завршните работи на кабината.

Во моментов се одвиваат градежни работи околу поставување на уште една бетонска кошулка на приземјето на објектот и се подготвува теренот за поставување на подните плочи набавени од ИГМ - Вратница.

„Откако ќе завршат подготвителните работи на кошулката, целиот простор од приземјето ќе се застакли. Таму ќе биде отворен ресторанот што планираме да го дадеме под концесија. Привршуваат и техничките работи на лифтот кој ќе профункционира за една седмица, а тоа уште повеќе ќе ги привлече посетителите. За нив, засега, не планираме организиран превоз со автобуси, за да ја зачуваме еколошки чистата околина. Ќе ја чекаме изградбата на жичарницата, бидејќи сега има доволно посетители кои пешачат до крстот“, вели Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата „Милениумски крст“. (Сн.К.)



Статијата е прочитана 321 пати.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E6446F0FAC5DDF48B86226ADCD4B4C35 - Utrinski vesnik


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: se_manda
Date Posted: 03-Jun-2008 at 21:47
dali primetuvate deka vecerva samo kracite svetat???


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jun-2008 at 04:20
Горе има некаков проблем со некаков си спој! И намерно се гаси да не избие kurzschlutz (герм. краток спој). Инаку се работи.


Posted By: dejan
Date Posted: 03-Jul-2008 at 04:26
Од Утрински весник

Лифтот на Милениумскиот крст во функција

Лифтот на Милениумскиот крст на Водно веќе е во функција. Со него до платформата на краците на Крстот, завчера пробно се искачија претставници на Фондацијата „Милениумски крст“ и изведувачите. Неговото официјално и свечено предавање во употреба се најавува за две седмици, кога ќе можат да го користат и граѓаните. Едновремено до платформата ќе можат да се искачуваат по осуммина посетители. До официјалното пуштање на лифтот планирано е да се поплочи бетонската платформа од која тргнува лифтот. Од Фондацијата размислуваат за искачувањето со лифт на посетителите да им наплатуваат влезници по цена што ќе се договори, а парите наменски да се користат за доизградба на придружните елементи на крстот. (Сн.К.)

Дајте слики плзSmile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Jul-2008 at 04:28
Бев завчера вечер на крстот горе и многу е јако навечер. Баш ги приметив сајлите.


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Jul-2008 at 06:13
Лсл ти многу често идеш на крстот или така ми се чини?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Jul-2008 at 06:22
Originally posted by La Linea

Лсл ти многу често идеш на крстот или така ми се чини?


Претходните ги немам сликано ја. А сега бев со друштво горе, ама не носев јас апарат, други носеа, па ако ги добијам сликите ке ставам една со Скопје навечер.


btw како во usa?!


Posted By: vardar
Date Posted: 03-Jul-2008 at 10:22
Конечно е готово!!! (барем лифтот Big%20smile  ) Него ја другше го замислував ова со лифтот и платформата.....
 
До платформата со површина од четири квадратни метри ќе можат одеднаш да се искачуваат по осум посетители.
 
Ја мислев ќе може по краците да се шета а не само на простор 2 на 2 и само 8 луѓе Roll%20eyes 
Незнам зошто али вакви "мали" пропусти многу ме нервираат....решениево со платформата ми е ептен аматерско.... Dunno нема везе, можеби нема да биде толку лошо....


Posted By: evolutionary
Date Posted: 03-Jul-2008 at 20:32
Ima li nekoj informacii kolku tocno pari se frleni za krstov?

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: vardar
Date Posted: 04-Jul-2008 at 05:42
Shifty 
Нема сами да шетаме по краците него лифтот ќе не носел Nuts  Добро сепак е  подобро него што мислев али факт е дека само 8 луѓе можат да идат горе во исто време, а тоа значи долги редици (барем кога ќе се отвори)  BTW што е ова со хотел горе????првпат слушам Question
 

ХРИСТИЈАНСКИОТ СИМБОЛ СО НОВА СОДРЖИНА

Милениумскиот крст доби лифт што ќе вози и по краците

Лифтот официјално ќе биде пуштен во употреба за десетина дена


Возењето ќе се наплаќа, но цената на билетот допрва ќе
биде одредена

Милениумскиот крст на Водно доби лифт. За десетина дена тој и официјално ќе биде пуштен во употреба. Лифтот се карактеризира со тоа што освен вертикално ќе се движи и хоризонтално по краците. Возењето ќе се наплаќа, а средствата ќе бидат наменети за одржување на овој објект. Цената на билетот допрва ќе биде одредена. Станува збор за долгонајавуваниот панорамски лифт, кој требаше да биде монтиран уште пред неколку години, но остана нереализиран поради немање голем број проблеми со неговата набавка.Лифтот, објаснуваат од Фондацијата за изградба на Милениумскиот крст, е монтиран на средина на објектот, а со него посетителите ќе може да пристигнат до платформата на краците на крстот.

НЕМА ОПАСНОСТ ОД ГРОМОВИ

- Останува да се постават плочките на платформата на подножјето од каде што ќе тргнува лифтот, па и официјално лифтот да биде пуштен во употреба и за посетителите. Тој ќе биде предизвик за похрабрите што ќе сакаат да одат до краците - изјави Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата. Висината на лифтот од подножјето до платформата изнесува 43 метри. Дојчиновски вели дека во него ќе може да се возат по осум лица. Дециден е дека возењето во лифтот е безбедно. Извршен е технички прием на лифтот, а за да го испробаат во него веќе се возеа членовите на Фондацијата изјавиДојчиновски.За оголемабезбедност, Фондацијата купила и нов громобран заради решавање на проблемот со громовите што често предизвикуваат прекин во напојувањето со електрична енергија и хаварии врз објектот. Лифтот чини 45.000 евра, а купен од грчката фирма „Доплер“. Монтажата ја извршила фирмата „Емо“.

КРСТОТ ПОД КОНЦЕСИЈА

Осветлувањето, вели Дојчиновски, кое со години беше проблем, веќе не е, бидејќи Фондацијата редовно ги плаќа сметките кон ЕВН-ЕСМ. Останува во иднина да се уреди околината на Милениумскиот крст, да се изгради хотел во негова близина, црква, како и жичницата што треба да поаѓа од трговскиот центар „Рамстор“ и да води до самиот крст.Засега, постојат заинтересирани инвеститори за жичницата, од кои двајца македонски, но и двајца од странство, меѓу кои и австриската фирма „Лајтнер“.Ние треба во иднина да решиме дали објектот ќе го издаваме под концесија. Би сакале да најдеме концесионер, кој ќе го изгради сето тоа и потоа ќе стопанисува со објектот, за да може конечно објектот да го добие вистинскиот лик-сметаат од Фондацијата.Според Дојчиновски на тоа се решиле бидејќи Градот се откажал од тоа да ја преземе обврската за одржување на крстот. Од Градот, пак, тврдат дека тоа не е точно.Не е вистина дека Градот одбил натаму да се грижи за Милениумскиот крст. Напротив, се согласивме понатаму да ја преземеме обврската за одржување на крстот, да се доизгради и уреди околниот простор, но тоа не го дозволија претставниците од Фондацијата . Доколку дозволеа, преземањето на крстот би се ставило на дневен ред на Седницата на советот на Град Скопје - изјавија од градското одделение за односи со јавноста.

Анела Перова
Фото:Слободан Ѓуриќ

- http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=EF987893D929A34F9C04530555BC9703


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jul-2008 at 08:33
Originally posted by vardar

Shifty 
Нема сами да шетаме по краците него лифтот ќе не носел Nuts  Добро сепак е  подобро него што мислев али факт е дека само 8 луѓе можат да идат горе во исто време, а тоа значи долги редици (барем кога ќе се отвори)  BTW што е ова со хотел горе????првпат слушам Question
 


Тоа со хоризонталното движење на лифтот уште неможам да го сконтам. Капацитетот е стварно поразувачки. А идејата со хотел........... хммм Nuts

Спектакуларниот видик на Скопје и на Водно од Милениумскиот крст наскоро ќе биде достапен за сите заинтересирани туристи. Фоторепортерот на „Дневник“ меѓу првите се возеше со новиот лифт и имаше можност да ја овековечи убавата глетка.



http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=474812147EE5044CB2C721F9CE5C9646 - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=474812147EE5044CB2C721F9CE5C9646


Posted By: vardar
Date Posted: 08-Jul-2008 at 09:29
Па на сликава изгледа како да може да се излезе од лифтот по краците  Dunno 


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jul-2008 at 09:30
Originally posted by vardar

Па на сликава изгледа како да може да се излезе од лифтот по краците  Dunno 


а јас мислев дека трипам Nuts не ти личе дека човекот ползи по кракот?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Jul-2008 at 09:33
Абе се искача горе. зашто ондак има скали крстот?!


Posted By: vardar
Date Posted: 08-Jul-2008 at 09:54
Прво викаа....
 
До платформата со површина од четири квадратни метри ќе можат одеднаш да се искачуваат по осум посетители.
 
па.....
Лифтот се карактеризира со тоа што освен вертикално ќе се движи и хоризонтално по краците.
 
 
Originally posted by pbanks

а јас мислев дека трипам Nuts не ти личе дека човекот ползи по кракот?
 
Кај го виде тоа Shifty 


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jul-2008 at 09:57


Crazy абе овде е уште рано од сабајле. ама упорно ми личи дека некој ползи низ кракот во сликата од Дневник што ја постирав


Posted By: vardar
Date Posted: 08-Jul-2008 at 10:05
Ама ти изгледа претера со прославата со постовите Yes
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jul-2008 at 10:10


LOL

абе еве за што зборувам Confused







Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Jul-2008 at 10:15
Ташаци низаедни!!!!


Оградава ваљда кажува дека се работи за еден од хоризонталните краци.


Posted By: vardar
Date Posted: 08-Jul-2008 at 10:19

Кај забега па и ти, фала богу краците се само на пбанкс нешто му лази....
 
 
 
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jul-2008 at 17:29
На Илинден - панорамски лифт и тоалети


Во моментот зад Милениумскиот крст на Водно се градат тоалети, се врши поплочување на двете стојалишта на крстот, а свеченото пуштање на лифтот ќе се случи за празникот Илинден. Летово е во план и застаклување на просториите на приземјето и првиот кат


Долгонајавуваното пуштање на панорамскиот лифт кој деновиве беше вграден во Милениумскиот крст на Водно би требало да се случи на празникот Илинден, а вчера требаше да биде извршен и негов технички прием. Во моментот, зад крстот се градат тоалети, се врши поплочување на двете стојалишта на крстот, а летово е во план и застаклување на просториите на приземјето и првиот кат.

-Лифтот е веќе во употреба, но планираме да ангажираме лице кое ќе управува со лифтот и ќе се качува заедно со посетителите заради нивната безбедност. Тие ќе можат да прошетаат по краците од каде ќе имаат поглед на цело Скопје. Инаку, лифтот е изработен според сите безбедносни стандарди и доколку се случи да снема струја или пак да има јаки ветрови, на делот од подножјето до краците, има три резервни излези од каде граѓаните можат да излезат и преку скалите да се симнат на платото, објаснува Благоја Дојчиновски, претседател на фондацијата Милениумски крст. Тој додава дека билетот за возење со лифтот ќе се наплаќа иако цената сеуште не е утврдена, а средствата ќе се користат за одржување на објектот.

Во моментот зад крстот се градат и тоалети, два машки и два женски. Тие деновиве треба да се покријат, а ќе се постави и пречистителна станица, донација на Македонскиот иноватор Јоти Поповски. Отпадните води, според Дојчиновски ќе се пречистуваат и потоа ќе се користат за полевање на зеленилото околу крстот. Деновиве се врши и поплочување на двете стојалишта на крстот со плочки во жолто-црвена боја набавени од ИГМ Вратница.

-Намерата ни е летово да ги застаклиме двете нивоа на крстот. Приземјето каде што има околу 10 простории ќе се изнајмуваат како дуќанчиња, а на спратот ќе има и ресторан. Средствата од нивно изнајмување исто така ќе се користат за одржување на лифтот , додава Дојчиновски.

Се чека градежна дозвола за жичарницата
Според Дојчиновски, во Министерството за транспорт и врски формирана е комисија која зедно со претставниците на проектантското биро на Инпума работат на проектот за трасата која би почнувала од просторот помеѓу Рамстор и старата железничка станица.
-Во моментот се чека градежна дозвола со оглед дека секој концесионер прво ќе побара чиста ситуација на теренот. Инаку, тој освен што би ја поставил жичарницата и би стопанисувал со неа, ќе треба и да изврши партерно уредување околу крстот, каде би можеле да се постават брвнари и да се изгради конак за сместување на посетителите, додава Дојчиновскии. Тој вчера потенцираше и дека црквата нема да се гради во рамките на крстот, туку мал верски објект би требало да биде изграден во непосредна близина.


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=86DB80ED8D1B724DA034B12891D9BD13 - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=86DB80ED8D1B724DA034B12891D9BD13


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Jul-2008 at 22:06
фала богу, ако се иде како што треба, нема веќе да имаме куп бетон и железо

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jul-2008 at 22:11
Originally posted by zabegan

фала богу, ако се иде како што треба, нема веќе да имаме куп бетон и железо


а ако се иде ко што идеше до сеа ќе ја имаме жичарата до 3008 Crazy


Posted By: vardar
Date Posted: 30-Jul-2008 at 09:31
Од каде сега 11 дуќани? А ресторант воопшто не спомнуваат, да не смениле планови.....
 

На Водно се градат дуќаните и тоалетите под Милениумскиот крст

Под Крстот ќе има 11 дуќани и четири тоалети

Градежните зафати на дуќаните и тоалетите под Милениумскиот крст на Водно забрзано течат, а до крајот на неделава се очекува да биде извршен и техничкиот прием на лифтот. Се градат 11 дуќани кои ќе се издаваат под кирија, а во нив ќе се продаваат сувенири, икони, слики и дел ќе се користат за потребите на црквата. Течат и градежните зафати на четирите тоалети кои денес ќе бидат покриени. Во нив допрва треба да се постават канализационите мрежи, водоводните цевки, плочки и сиот потребен внатрешен инвентар. Фекалната мрежа ќе поминува низ пречистителната станица, која според Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата „Милениумски крст“, ќе биде донација на фирмата „Интермонт“. Фекалните води што ќе поминуваат низ неа ќе бидат прочистени до максимум, а потоа ќе може да се користат за наводнување земјоделски површини. И тоалетите и дуќаните со пречистителната станица треба да бидат комплетирани до крајот на август годинава.

За сите други зафати, вели Дојчиновски, ќе бидат потребни уште пари, кои би требало да се обезбедат од донации. Според него, од повратните средства од ДДВ што ги добија од Владата се останати само уште 2-3 милиони денари, кои не се доволни за преостанатите зафати.

Осум милиони денари биле потрошени на асфалтирањето на патот до Крстот, 5 милиони денари биле исплатени на ЕМО од Охрид, како долг кон фирмата-изведувач на работи, и останатите средства кои беа добиени од повратното ДДВ и донаторската конференција за Милиениумскиот крст биле потрошени за градежни работи и материјали. Според Дојчиновски, ќе се обезбедат уште средства и од концесија за жичарница што допрва ќе се гради. За комплетна доизградба на Крстот беше проценето дека се потребни 450 илјади евра. (Сн.К.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=15D7A7FA59060D4A9EADC0061A17D636 - Utrinski


Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 30-Jul-2008 at 16:40
 
[/QUOTE]Nutsна ова и г-дин Боби може да завидиBig%20smileBig%20smileјака фотка


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Aug-2008 at 04:51
ФЕКАЛИИТЕ ОД ВОДНО ЌЕ СТАНАТ ЧИСТА ВОДА
Тоалети и пречистителна станица се градат на Милениумски крст
Станува збор за пречистителни станици - изум на Јоти Поповски - кои функционираат со бактерии и кои веќе се користат во Узбекистан, на Антарктикот, во Грузија, Бугарија, Хрватска и во Србија

Фондацијата "Милениумски крст", зад Крстот на Водно гради тоалети со пречистителна станица кои фекалиите и отпадните води ќе ги прават хемиски и биолошки чисти. Станува збор за пречистителни станици - изум на Јоти Поповски - кои функционираат со бактерии и кои, покрај во нашата земја, се користат и во Узбекистан, на Антарктикот, во Грузија, Бугарија, Хрватска и во Србија.
"Пречистителната станица за Милениумскиот крст ни е донација од иноваторот Јоти Поповски. Со неа сите фекалии и отпадни води од Милениумскиот крст ќе бидат претворени во чиста вода која може да се користи за полевање на зеленилото околу Крстот. Фекалиите се прочистуваат по чисто природен пат, односно во биофилтрите каде што поминуваат фекалиите се наоѓаат бактерии кои отпадните води ги прават микробиолошки и хемиски чисти. Откако ќе ги изsидаме тоалетите, ќе биде поставена и пречистителната станица", вели Благоја Дојчиновски, претседател на фондацијата "Милениумски крст".
Тоалетите се наоѓаат 5 метри зад Милениумскиот крст. Според првичните планови, тие требаше да бидат изградени во рамките на Крстот, но архиепископот г.г. Стефан сметал дека многу попригодно би било ако тие се изградат надвор од Милениумскиот крст. (А.А.)


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=154258&idg=8&idb=2425&rubrika=Skopje


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 16-Aug-2008 at 14:11
Знае ли некој што стана со лифтот,пуштен ли е во употреба,случајно некој да сликал нешто?


Posted By: zabegan
Date Posted: 16-Aug-2008 at 19:39
лифтот е пуштен во употреба, останува да се среди просторот на основата

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Aug-2008 at 02:09

ХРИСТИЈАНСКИ СИМБОЛ НА ВРВОТ НА ВОДНО

Лифтот на Милениумскиот крст во употреба за 8 Септември

Лифтот на Милениумскиот крст се планира да биде пуштен во употреба на 8 Септември - Денот на независноста, велат во Фондацијата за изградба на Крстот на врвот на Водно.Деновиве грчки и домашни стручни лица ќе извршат технички прием на лифтот по што ќе добие употребна дозвола за да биде официјално пуштен во употреба - вели Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата.Панорамскиот лифт беше монтиран во средината на Милениумскиот крст на почетокот на јули. Со него, осум посетители ќе може да пристигнат до платформата на краците на крстот на висина од 43 метри. Оттука тие ќе може да се движат по краците од каде што ќе уживаат во панорамска глетка на градот. Возењето во лифтот ќе се наплаќа, а цената ќе ја одреди Управниот одбор на Фондацијата. Собраните пари од наплатата за возењето во лифтот ќе бидат наменети за одржување на објектот.

Лифтот е купен за 45 илјади евра од грчката фирма „Доплер“, а го монтираше домашната фирма „Емо“. Монтирањето на лифтот се одлагаше неколку пати. Тој требаше да биде пуштен во употреба на 27 септември лани на големиот верски празник Крстовден. Но, поради доцнење на кабината на лифтот, тоа се одложи за 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. И тогаш лифтот повторно не беше пуштен во употреба поради оштетениот громобран.На Милениумскиот крст деновиве интензивно се работи. Во подножјето на крстот се градат 11 дуќани и се' поплочуваат платформите. Во задниот дел од комплексот се градат четири јавни тоалети. Во дуќаните ќе се продаваат сувенири, свеќи, икони. Дел од нив ќе се користат за потребите на црквата. За користењето на дуќаните ќе се наплаќа кирија. Планирана е изградба на застаклен ресторан - вели Дојчиновски.За потребите на комплексот „Милениумски крст“ ќе се постави канализациска и водоводна мрежа, но и пречистителната станица која ќе биде донација од фирмата „Интермонт“.Вкупната површина на комплексот е 18.600 квадратни метри. Се предвидува околу Милениумскиот крст да се направат конаци и угостителско-туристички објекти. Најголема инвестиција е планираната жичница, која ќе треба да поаѓа од кај трговскиот центар „Рамстор“. Се чека градежната дозвола од Министерството за транспорт и врски за да може да се почне постапката за изградба на жичницата. Има заинтересирани странски и домашни фирми. Но, никој не се нафаќа да инвестира без да има обезбедено градежна дозвола. Откако ќе ја добиеме дозволата, ќе се распише тендер - вели Дојчиновски.Според него, Милениумскиот крст ќе се даде под концесија ако Фондацијата не најде доволно пари за да се завршат сите проекти.Изградбата на Милениумскиот крст почна во 2002 година.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=37A965923CB35349A6C5AFD52969595E


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Aug-2008 at 02:10
101% нема да биде за 8ми септември. Ќе се одложи до крстовден на 27ми септември!!!


Posted By: Cibi
Date Posted: 29-Aug-2008 at 09:02
мислам дека грешиш Islcrew,лифтот е веќе готов од поодамна само се чека момент кога ќе го пуштат официјално во употреба.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Sep-2008 at 23:08

Ќе биде пуштен лифтот на Милениумскиот крст

Лифтот на Милениумскиот крст на Водно свечено ќе биде предаден во употреба на 8 Септември, Денот на независноста. Првите „патници“ ќе се искачат од влезот на втората плоча на објектот и ќе стигнат до краците на крстот на висина од 45 метри.

По краците ќе можат да се движат и да уживаат во панорамскиот поглед на Скопје и околината. Граѓаните ќе можат да го користат лифтот од следната недела.

Лифтот е со носивост 900 килограми, и ќе биде дозволено влегување за осум лица. Во него ќе се влегува со лифтбој, а оваа улога ќе ја извршуваат тројца вработени. Според Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата „Милениумски крст“, возењето со лифт ќе се наплатува и од наплатата, всушност, ќе се обезбедуваат платите на вработените. Колку ќе чини возењето, Управниот одбор на фондацијата ќе реши во вторник, а предложената цена е 50 денари.

Дојчиновски вели дека покрај лифтот биле реализирани и градежни зафати на двете бетонски плочи на крстот. Отстранети се распуканите бетонски кошулки и се заменети со нови. На втората плоча со површина од 410 квадратни метри е ставена изолација од плочи „кулиер“ од ИГМ „Вратница“. (Сн.К.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=002BD03B5AD6A34C936E6C365B5D4737


Posted By: Cibi
Date Posted: 06-Sep-2008 at 10:15
не знам дали лифтот ќе може да се искачува до горе или ќе биде предвидено искачување само на краците од крстот.мислам дека би можел да се движи и по краците на крстот.


Posted By: maestro
Date Posted: 06-Sep-2008 at 18:02

мислам дека треба да се движи и по краците


Posted By: Cibi
Date Posted: 08-Sep-2008 at 12:00
уште да се изградат и преостанатите работи како што се црква,галерија и продавници на крстот би било супер.да не остане само на лифтот.


Posted By: dejan
Date Posted: 08-Sep-2008 at 12:51
Можно е и понекоје ресторанче? Или нели веќе има ресторан на Водно? Каде ли беше, на средно Водно? Незнам дали е потребно да има уштеден.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Sep-2008 at 12:53
Лифтот на Милениумскиот крст подготвен за посетителите

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/39134/%D0%BA%D1%80%D1%81%D1%82.jpg">

По долги најави денеска ќе биде пуштен во употреба лифтот на Милениумскиот крст на Водно.

Лифтот на Милениумскиот крст ќе собира осум лица а ќе достигнува висина од 45 метри поминувајќи низ средината на крстот. Со тоа лифтот ќе им овозможи на посетителите на објектот уште поубав панорамски поглед кон Скопје.

Возењето во лифтот ќе се наплаќа, а цената ќе ја одреди Управниот одбор на Милениумски крст кој во соработка со МПЦ го реализира проектот. Собраните средства од наплатата за возењето во лифтот ќе бидат наменети за одржување на објектот.
 
Околу и на платформата на  Милениумскиот крст се работи на дополнителни објекти кои ќе ја збогатат понудата за посетителите.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=39134&kategorija=1


Posted By: vardar
Date Posted: 09-Sep-2008 at 11:24
 

ВЧЕРА НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА


Пуштен лифтот на Милениумскиот крст


Премиерот Никола Груевски на вчерашното свечено пуштање во употреба на панорамскиот лифт кој граѓаните ќе ги носи до краците на Милениумскиот крст, најави дека во јануари или најдоцна до март ќе започне и изградба на жичарницата од Средно Водно до врвот на Водно


На Милениумскиот крст на Водно, вчера, свечено беше пуштен во употреба панорамскиот лифт кој на посетителите ќе им овозможи поглед на целиот град и околината. Премиерот Никола Грувески, пак, кој прв се качи со лифтот до краците на крстот, најави и изградба на жичарница од Средно Водно до врвот.
- Милениумскиот крст е едно од најсилните обележја во Република Македонија, туристичка и верска атракција. Ние како Влада работиме и на следниот проект поврзан со Крстот, а тоа е изградба на жичарница, иницијатива којашто започна уште пред неколку месеци.

Некаде од јануари следната година, најдоцна до март, ќе започне изградба на жичарница од средно Водно до врвот на Водно, а подоцна 2010, од Средно Водно до Рамстор. Целта е на овој начин што повеќе граѓани да можат да дојдат и да го посетат овој дел на Скопје, особено стари и изнемоштени лица кои не можат да си дозволат да пешачат, изјави вчера Груевски.

Инаку, панорамскиот лифт кој е застаклен од три страни, ќе може да пренесува најмногу осум лица, а ќе се движи по средината на крстот се до краците, односно до висина од 45 метри. Возењето со лифтот ќе се наплаќа, а цената официјално денеска треба да ја одреди Управниот одбор на Фондацијата "Милениумски крст", иако е предложено таа да биде 50 денари.
- Поставена е изолација на двете плочи, интензивно се работи и на застаклување на единаесетте дуќани во приземјето, а се прават и тоалети. Очекуваме со средствата од лифтот и со кириите, Крстот сам да се одржува, вели Дојчиновски.

Прота Коста Станоевски, секретар при МПЦ, пак вчера напомена дека црквата која првобитно се планираше во рамките на Крстот ќе биде изградена како независен дел и тоа наредната година. Тој потенцираше дека е во план и изградба на конаци.

Даниела ТРАЈКОВСКА

 

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=847B044DA0B4694AB35DE7D0A87499F8 - vecer



Posted By: maestro
Date Posted: 09-Sep-2008 at 15:22
^^
ете конечно дочекавме да стават и лифт :D
вчера глеам на вести овие камерманиве на телевизиите си се изнашетаа по лифтот :)
Ако, ако. и ние ќе одиме...

иначе, ова е супер, да се види Скопје од највисока точка и тоа во движење... мислам дека е доста добра атракција!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Sep-2008 at 23:10

Искачувањето со лифтот на Милениумскиот крст ќе чини 100 денари

Искачувањето со панорамскиот лифт на Милениумскиот крст посетителите ќе ги чини 100 денари. Вака одлучил Управниот одбор на Фондацијата „Милениумски крст“, откако утврдил дека со првично предложената цена од 50 денари не ќе можат да се покријат трошоците за негово одржување. Од Фондацијата велат дека ќе распишат тендер за избор на фирма која ќе го преземе одржувањето на лифтот.

Благоја Дојчиновски, претседател на Фондацијата „Милениумски крст“, вели дека од викендов наплатата на билетите за користењето на лифтот ќе оди со парагон блокчиња, за што ќе има задолжени лица. (Сн.К.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=25AFF20FEEFDB048A86DF0A8A07BF6EE

Пристојна цена! Мислам дека е достапна за сите. Според мене можеби требаше да се иде со 150 денари, па за некој месец кога скопјаните веќе нема да го доживуваат лифтот на крстот како атракција, тогаш може веќе да се иде со конечна, 100 денари.



Posted By: mitatos
Date Posted: 19-Sep-2008 at 00:05
Jas mislam deka e skapo 100 denari, ama nema veze


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 19-Sep-2008 at 08:47
Мислам дека цената е ирелевантна во моментов, кога нема начин да се дојде до Крстот освен пешки или со точак. Знаејќи колку скопјани рекреираат на Водно и се качуваат до врв, овој број и не е така голем што значи и нема да има некоја преголема гужва. Мислам дека ако сакаат да заживее таа атракција, под итно треба да се обезбеви жичара до врвот, а асфалтниот пат целосно да се затвори, освен за специјални потреби.


Posted By: Plugger
Date Posted: 21-Sep-2008 at 13:27

Na oficialnoto otvoranje rekoa deka 50 denari ke bide za liftot, ke ima i dukani tamu i hotel a i posebna crkva. So parite od kirijata sto ke ja zimaat mislam deka ke bide dovlno dobro da se servisira liftot i zhicharite.

Ne mie jasno samo dali mozhe na skali da se kachish do gore na krstot? Za rekreacija ne za drugoCheersRockRock


Posted By: lslcrew
Date Posted: 21-Sep-2008 at 21:07
50 денари беше предложена цена на почетокот, а сега се прифати цена од 100 денари. Жичарите кои ги спомнуваш ќе се градат од посебен инвеститор. Тендерот за жичарите треба да излезе некаде у јануари. Тамо ќе си се плаќа посебна карта.


Posted By: Plugger
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:03

Mora da sme prvata drzava vo svet kade se naplatuva za koristenje lift LaughShifty

Ali aj neka bide turisticka atrakcija, 100 denari e sepak golema para za obicnite gragjani. Dali ke ima opcija po skali da se kacis na vrv??

Za Zicarata rekoa deka prvo ke se gradi od panorama do vrv ke pocnelo idnata godina do mart mesec naj kasno a isto taka do 2010 godina ke pocne od Ramstore do Panorama da se gradi zhichara taka da ke bide interesno.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:11
100 денари е апсолутно прифтлива цена за време на почетокот од користењето. Сега се млатат парите. После тоа само некоја цена меѓу 50 и 100 денари колку за оддржавање. Инаку фали опција Family Ticket, да речеме некој родители сакаат со децата да отидат за викенд на крстот и не им се изсплати да фрлат 500 денара за едно возење. Немора да се намалува цената потоа, но треба да се воведат попусти по многу основи, како групна, фамилијарна, школска, студентска, ISIC, и штотијазнам уште каква карта.


Posted By: Cibi
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:12
Plugger што мислиш на Ајфеловата кула не се наплаќа користење на лифт. Се наплаќа и тоа 3 пати поскапо. А што се однесува до скалите,скали има на крстот ама не знам дали се безбедни за качување.


Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:14
A ti go sporeduvas Paris so Skopje ili ? ej wake up ! ova e Makedonija

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:46
Не знам каде гледате проблем со билетите. Јас друг начин за функционирање на целата работа не гледам... И цената мислам дека е реална, со истата забелешка што ја кажа ЛСЛ.


Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:58
Clover@ , Јас не сум против, за мене ако сакаат и 50 евра нека турат цена, но цената не е реална, како да платиш билет од скопје до софија ,но да стигнеш до куманово и назад хехе, у тој контекст јас мислам дека е скапо , 100 денари 1,5 евра, нај реална цена е 50 денари , а тоа што они сакаат да прават бизнис ,тоа е сосема друго.
И така кај нас се е бизнис, никој не гледа реално за жал.


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Plugger
Date Posted: 22-Sep-2008 at 23:57
Abe ajfelovata kula e mnogu pogolema ne se ni sporeduvaat. Racunaj ova e samo 40 metri gore ne e nekoja ogromna visina. Isto kako da se kacis na 20ti sprat od nekoja zgrada samo sto ke si platish 100 denari.

Rekoa deka ke se gradat dukjani ke se pravi i restoran ete ke si zimaat kirija i so tie pari ke go servisiraat liftot i site drugite objekti. Treba da se plati simbolicno ali za 100 denari ke platish taksi i ke te kachi na vrv, liftot go platija 45 iljadi evra od grcka go kupija tie pari ke gi izvadat za 6 meseci maksimum. Sekoj ke saka da vidi shto chudo e toa i sekoj barem ednash ke se kachi samo taka od radoznalost i ete im gi parite.

Treba da gi napravat skalite, zosto da ne sramota e taka da stojat ispokrseni.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Sep-2008 at 00:22
Plugger, не знам од кај вадиш вакви информации како на пример за висината на крстот, кој е околу дупло повисок од тоа што кажуваш, ама тоа и не е толку битно во случајов, само го спомнувам затоа што очигледно имаш доста заблуди за тоа какви се точно работите во Македонија. Тоа не е нешто лошо, но сепак за да се изнесуваат тврдења и да се бранат ставови, потребно е човек прво подетално да се запознае со фактите и состојбите.
Крстот влече доста струја, потребно е најразлично тековно одржување, а се предвидуваат и доста инвестиции, така да мислам дека цената е реална... Па побогу, едно мало пиво од 330ml во скопските кафичи чини 100-120 денари, а јас не гледам премногу празни места... На крајот на краиштата искачување со лифтот на крстот не е егзистенционална потреба, на кого му е скапо не мора да отиде.
Според мене најбитно прашање е како фондацијата ќе стопанисува со крстот: дали ќе го претвори во репрезентативна туристичка атракција, или нејзините претставници ќе се посветат на барање начини како да го соберат кајмакот во сопствените џебови. Тоа е клучното прашање, а не разликата помеѓу 50 до 100 денари, која верувај дури и за македонскиот низок стандард не е голема, кога се гледа од аспект на тоа за што се работи - еднократен трошок за посета на атрактивно место. И пак се враќам на клучното прашање, односно како фондацијата ќе стопанисува. Ако стопанисува добро, овие пари пак ќе бидат полезно вложени, па разликата во цена ќе се види и на терен.
Моите забелешки во однос на цената се токму во правец на она што го кажа ЛСЛ за повеќе видови влезници, при што ефект ќе имаат разни видови попусти.


Posted By: Plugger
Date Posted: 23-Sep-2008 at 16:59
Clover, Sosema si u pravo za toa sto go kazha samo toa sto troshi struja treba gradot da go plaka toa e isto kako da kazhesh koj plaka za svetlata vo gradski park pa se znae toa sve e del od gradot. Strujata ne smee da bide nikakov problem edino ako Krstot bide vo privatni race togas ke si bide poseben troshok.

A za klucnoto prashanje i jas se chudam, zatoa sto vo momentov nisto ne e jasno, ke mora drzhavata da gi financira site troshoci okolu strujata i servisiranje na liftot barem od pochetokot.

Tie sto sakaat Zhicharata da ja gradat razbrav deka se od Avstrija, se nadevam deka ke bide i toa.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Sep-2008 at 18:09


Прво не ми е јасно што предлагаш - прво викаш градот, а после викаш државата да ја финансирала струјата и другите трошоци... Но како и да е, не ми  е јасно по кој основ ова би требало да биде така! Не сум воопшто расположен за објект кој може да се финансира самиот од своите приходи, јас да плаќам данок, а и влезница ако сакам да го посетам. И по кој основ треба сите да го финансираме крстот, а профитот од влезниците, дуќаните и сл. да го собира фондацијата???
Ти беше загрижен за цената на влезницата, која ќе ја купи тој што сака, а ваму предлагаш задолжително секој граѓанин да учествува во финансирањето на крстот. Тоа е дополнително некоректно и затоа што ова е секуларна држава, а објектот има и религиски контекст.

Билетите се убедливо најдобар начин за финансирање, немам никакви дилеми околу тоа. Државата и градот не смеат (а не верувам и дека сакаат) да земаат обврски околу финансиите на овој објект.


Posted By: Plugger
Date Posted: 24-Sep-2008 at 15:19

Poleka malce, da se vratime malce nazad. Vmro go izgradi ovoj objekt (Krstot) znachi toj  objekt e na vladata ne e privaten. Ovaa fondacija sto se grizi za Krstot e fondacija preku MPC, Krstot ne e niven tie ne go platija da go izgradat samite ete i liftot e platen od drzhavata. Jas nemam problem da platam 100 denari toa e naj mal problem ali za mnogu luge e problem. Moze za tebe i mene ne e problem ali racunaj imas mladi deca,studenti,penzioneri koj nemaat da si dozvolat posto ne se samo 100 denari u prashanje treba i na drugi raboti da troshish koa ke ides na vodno. I ne samo toa nema ti sam da bidesh da idesh so zhena,deca za site po 100 denari i ete ti 500 denari ceh pa ke im se pie nesto pa da sednes i tolku treba.

Inache za financiranjeto na struja normalno e toa drzhavata, drzhavata i dava pari na gradot i taka rakovodi gradot so tie sredstva. Ova sepak treba da bide turisticka atrakcija pogotovo koa ke se izgradat zhicharite, a ako nekoj saka da go kupi toj krst i da prevzeme kontrola i da pripadne vo privatni race togash absolutlno si u pravo tie se dolzni da si plakaat struja i drugi troshoci, chak i porez.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Sep-2008 at 15:41
Originally posted by Plugger

Poleka malce, da se vratime malce nazad. Vmro go izgradi ovoj objekt (Krstot) znachi toj  objekt e na vladata ne e privaten. Ovaa fondacija sto se grizi za Krstot e fondacija preku MPC, Krstot ne e niven tie ne go platija da go izgradat samite ete i liftot e platen od drzhavata. Jas nemam problem da platam 100 denari toa e naj mal problem ali za mnogu luge e problem. Moze za tebe i mene ne e problem ali racunaj imas mladi deca,studenti,penzioneri koj nemaat da si dozvolat posto ne se samo 100 denari u prashanje treba i na drugi raboti da troshish koa ke ides na vodno. I ne samo toa nema ti sam da bidesh da idesh so zhena,deca za site po 100 denari i ete ti 500 denari ceh pa ke im se pie nesto pa da sednes i tolku treba.

Inache za financiranjeto na struja normalno e toa drzhavata, drzhavata i dava pari na gradot i taka rakovodi gradot so tie sredstva. Ova sepak treba da bide turisticka atrakcija pogotovo koa ke se izgradat zhicharite, a ako nekoj saka da go kupi toj krst i da prevzeme kontrola i da pripadne vo privatni race togash absolutlno si u pravo tie se dolzni da si plakaat struja i drugi troshoci, chak i porez.


Да арно викаш, полека малце... Од кога ДПМНЕ = влада, држава, буџет и се по ред? А тоа како точно се градеше крстот и сите гадости на тој план најдобро максимално да ги оставиме зад нас (за жал не може да ги игнорираме сите последици, затоа што компликациите и недефинираниот статус на кртстот потекнува токму од тоа)
Што се однесува до фондацијата, никаде не реков дека тие се сопственици, туку дека управувањето сега е во нивни раце (вклучувајќи ги и приходите), па нека повелат нека покажат што знаат и умеат.

Спомнуваш фамилијарни посети и дека тоа многу би чинело, а јас нагласив дека фамилијарни и слични попусти треба да се воведат.
За цената на билетите образложив веќе два пати што имав да кажам и нема смисла да се вртиме во круг. Но не ми е јасно како настапуваш со теза дека 100 денари е скапо, а поефтино би било 50 денари билет, ама плус трошоците околу крстот да се финансираат од буџетски пари (иако уште не ја расчистивме конфузијата држава/град, погрешно ја толкуваш финансиската врска помеѓу нив). Од каде мислиш дека доаѓаат било кои буџетски пари, ако не од џеповите на граѓаните? Или ако се индиректни и затскриени трошоци, тогаш не се важат како трошок и тогаш не е скапо? Roll%20eyes
Таков тип на финансирање е понеправеден, помалку транспарентен и тотално непринципиелен. За среќа, мислам дека на никој од надлежните не му ни паѓа на памет таква варијанта.



Print Page | Close Window