Print Page | Close Window

Мостар, Босна и Херцеговина

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Патеписи
Forum Discription: Патеписи од Македонија и светот
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3064
Printed Date: 28-Apr-2024 at 09:32


Topic: Мостар, Босна и Херцеговина
Posted By: BOJAN
Subject: Мостар, Босна и Херцеговина
Date Posted: 21-Jun-2014 at 14:43
Досега сме немале ниту една објавена фотка од Босна и Херцеговина. Изминативе две недели бев во оваа прекрасна земја, па се одлучив да споделам некои фотки од неа. За почеток следуваат фотографии од можеби најубавиот босански град Мостар.



Replies:
Posted By: BOJAN
Date Posted: 21-Jun-2014 at 14:50
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Posted By: BOJAN
Date Posted: 21-Jun-2014 at 14:56
Се разбира, најубавиот дел од Мостар е стариот дел на градот, кој како извонредно културно наследство е вметнат на листата на УНЕСКО. Во продолжение следуваат и неколку фотографии од него:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Posted By: gjoko
Date Posted: 21-Jun-2014 at 15:35
Доста е сменето од кога сум бил во 1985 .Убав град ,и ми е мило што го оспособија после тоа што му се случи.Воглавном сите босански градови навремето се одликуваа со убави паркови и чисти улици.Пример беше Бања Лука која посебно се истакнуваше по зеленило и чистота.

Архитектурата пат си ја влечат од австриската држава која долго време имала влијание на тие простори


Posted By: BOJAN
Date Posted: 21-Jun-2014 at 17:52
Originally posted by gjoko

Доста е сменето од кога сум бил во 1985 .Убав град ,и ми е мило што го оспособија после тоа што му се случи.Воглавном сите босански градови навремето се одликуваа со убави паркови и чисти улици.Пример беше Бања Лука која посебно се истакнуваше по зеленило и чистота.

Архитектурата пат си ја влечат од австриската држава која долго време имала влијание на тие простори


Gjoko, сметај дека се решив воопшто да не правам фотографии од разрушените згради. А во Мостар секоја 4-5 зграда е се уште срушена и многу други се оштетени. Тоа создава една поинаква атмосфера. Да не говорам за битката со знамињата што се води од двете страни на Неретва, босанската и хрватската. И покрај сето ова, за мене останува најубав босански град од оние што досега сум ги посетил (Сараево, Бања Лука, Мркоњиќ град, Травник, Зеница).


Posted By: gjoko
Date Posted: 21-Jun-2014 at 19:35
Вероватно и тие самите не се свесни што ги снашло.Сеуште се во некоја транс ситуација



Print Page | Close Window