Print Page | Close Window

Света Злата Мегленска во Загреб

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Верски
Forum Discription: Цркви, џамии, манастири...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=313
Printed Date: 20-Apr-2024 at 05:06


Topic: Света Злата Мегленска во Загреб
Posted By: AdmiraloT
Subject: Света Злата Мегленска во Загреб
Date Posted: 16-Jul-2008 at 18:29

model_03b.jpg

Croatian architects bif studio have won a competition to design a new Macedonian Orthodox church in Zagreb.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiointerior.jpg

The concrete building will include a pastoral centre and an apartment for the priest.

renderb.jpg

Construction is due to begin in 2009.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiomodel_02.jpg

The following information is from the architects:

The preliminary project won the first prize in the competition by invitation from the Macedonian Orthodox Church in Croatia in October 2007. The location of the Church is in the center of the city, beside one of the main city avenues.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiomodel_01.jpg

The project will run from May 2008 and is planned to be finished by December 2008. The construction would start in 2009.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudionorth.jpg

The building of the Pastoral center and the Macedonian Church of the Orthodox parish “Sv. Zlata Meglenska” merges with the present ambience of the urban matrix of Stara Knežija beside the Ljubljanska Avenue in Zagreb.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudio-south-2.jpg

Situated on the suggested location, the building is trying to blend with the environment by assembling and expanding all its parts, since this is its sole place of existence. It is to be hoped that, if the place and the building become one, physical and functional demands will be surpassed and the city area will acquire new values.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudio1-st-floor.jpg

The plan is that the entrance to the Church and Pastoral center should lead from the pedestrian zone alongside the Ljubljanska Avenue through the tree-lined road on the north side.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiomodel_03.jpg

The building does not have an open square that would lead toward the entrance, but the Church and the Pastoral center will have an open entrance-court that develops over the perforated wall as a protected courtyard. Thus, even the gathering of people on the open area in front of the Church may make the space more intimate, moving it away from the traffic jam.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiogroundfloor.jpg

The plan is to make the entrance below the steeple that covers it like giant eaves; the entrance will expand onto the courtyard domed over by a mulberry-tree, leading to the Pastoral center. The covered area leads you further to the front area of the Church, an area from where a vertical communication leads to the Church choir and service connection for the steeple.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiosection.jpg

The front area is lit by a glazed wall on the north side and by a smaller garden alongside the roofed porch. The plan is to build the Church nave as a parallelepiped volume with a barrel-shaped arch extending along the entire nave, distancing itself from the walls and ending in the iconostasis wall.

macedonian-orthodox-church-by-bifstudiorendersqu.jpg

The entire area is closed, lit by a diffused light coming from the above, from the narrow hollows on the northern wall of the nave, and by a roof light coming from the south side. The light coming from these directions is dispersed over the barrel-like arch and reveals the intimacy and darkness of the nave with its entire spectrum. Opposite the iconostasis, the entrance wall under the choir is covered with wooden facing.

According to this proposition for the design, the walls and the ceiling of the main nave are left as empty book pages, waiting to be filled with contents. The elevated priest’s podium with the altar is situated in front of the iconostasis, and the plan is to light up the entire nave with big chandeliers.

The Pastoral center is conceived as a lean-to structure against the main nave, accessible by walking across the courtyard. The ground-floor comprises of the reception room and priest’s office that are connected to the altar area. A vertical communication leading toward the upper floor is located next to the entrance area of the Pastoral center. The plan is to arrange the entire upper floor as an apartment for the priest and his family, while the basement area comprises of the Church service rooms.

Although this is planned to be a basement area, it is lit and ventilated through the split-leveled courtyard and garden, thus providing it with intimacy and not disrupting the monumentality of the volume of the main Church nave. In this way, this intimate and multi-purpose area offers the possibility of congregational gathering and socializing, and it can be turned into a separate guest suite. Through the design of the building we tried to achieve a simple, yet symbolic composition in which the traditional influences can be clearly seen in the main disposition, while the intimate areas remain subtly concealed, remaining primarily dedicated to liturgy.

STRUCTURE

The plan is to build the Church and the Pastoral center with classic construction, with a basic structure of reinforced concrete which will surmount the rather small construction requirements. The nave of the Church ranging up to 9 meters is conquered by a straight ceiling panel and the barrel-like interior structure is tamed by a light mounting panel surface suspended on the structure. It is planned that the main part of the steeple be a monolithic structure stabilized in the basement area.

MATERIALS

It is planned that the main bodies of the Church and Pastoral center be made of cast-in-situ concrete, composed of white cement and chosen aggregate. With careful blending of materials of high quality, we plan to include the influence of the human labor which would always remain evident on the facade of the building. The main walls of the nave will be multi-layered and built in segments at sufficient time intervals, so as to sense the influence of time and human labor as a constituent part of the Church facade. The structure and the coating are executed side by side to the prepared cast with the incorporated thermal protection. The outer facade of the building is not treated, but just impregnated. The same method is used for the construction of the steeple and the outer wall of the Pastoral center.

The outer wall of the Church courtyard will be built using prefabricated perforated elements, also with no subsequent treatment. By selecting the material and properly using it, with a high degree of craftwork, we intend to present physical labor as a constituent part of the Church construction without disguise.

The basement area is connected to the intimate garden by a large glazed wall. According to plan, the floor of the nave is to be constructed in the form of a ceramic or stone mosaic and the walls will have a concrete surface with smooth edges.




Replies:
Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Jul-2008 at 18:33
Ја почитувам модернистички градби и едноставни форми така да од мене црквава има оценка 4 (1-5). Не гледам проблем да има и вакви модернистички цркви. Кај нас имаше предлог исто така за модернистичка црква во аеродром, за кое го имам истото мислење.


Posted By: zabegan
Date Posted: 16-Jul-2008 at 22:03
од внатре ми делува некако католички, нели православна пишува дека е, а однадвор е ок, само никако да ги најдам одликите на православна црква
мислам немам ишто против модернистички цркви, но воопшто ова не ми  личи на црква,
значи поддржувам и модернистички цркви, изградени од било каков материјал, но само ако ги имаат одликите на традиционална православна црква (форма, позиција и внатрешност)
пр. Соборниот храм е модерна црква, но со одлики на православна црква е
во секој случај мило ми е што во Хрватска се гради наша црква Smile


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Jul-2008 at 22:10
Црквава не делува ниту католички. Види ги катедралите низ Европа. Овде може да се каже дека делува малце протестанстски. Ама ипак мислам дека црковните канони може да се запазат и во ваков модернистички објект. А тоа што има клупи не значи дека е католички.


Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Jul-2008 at 00:36
мислев протестантски де, не католички, нешто сум се збунил, а за другото си останувам на истото мислење

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 17-Jul-2008 at 12:34
Crazy ova ne e crkva, nekolku kocki beton spoeni zaedno... Wallbash

-------------


Posted By: dejan
Date Posted: 17-Jul-2008 at 15:43
Не е нешто интересно. Барем некаков стил да му дадоа...иначе кога е до цркви не е важно изгледот ама сепак во ова време добро е малку да се дотера


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Dec-2009 at 02:48
Македонците ќе градат црква во Загреб

Македонската православна црковна општина „Св. Злата Мегленска“ идната година ќе почне да ја гради својата прва црква и тоа на раскрсницата меѓу улицата „Омишка“ и Загрепска авенија. Градот Загреб за 1,4 милиони куни (околу 190.000 евра) ќе им продаде околу 800 квадратни метри земјиште. „Тоа е наш прв верски објект во Хрватска. Во Загреб живеат 667 Македонци, а во Загрепската жупанија вкупно не' има 1.500. Но, во оваа црква би гравитирале и Македонците од другите градови, како Карловац и Сисак“, вели претставникот Кирко Велински, претставник на Македонската православна црква.

Досега Македонците за верскa служба одеа во капелата на свети Рок во жупата на свети Блаж, што на користење ја добија од Загрепската надбискупија уште за време на бискупот Фрањо Кухариќ.

„Таму ја извршувавме службата и веднаш си одевме. Сега откако ќе добиеме свој простор, ќе можеме уште малку да останеме и да се дружиме. Исто така, нема да мораме да најмуваме простории секогаш кога нешто ќе организираме. Во иднина се' ќе се одвива во црквата“, среќен е Велински.

Но, Македонската православна црква нема, како што е обичај кај сакралните објекти, да биде величенствена градба, туку скромна и невпечатлива. Повеќе ќе личи на голема куќа отколку на црква. Со оглед на тоа дека дозволена изградба на парцелата е 50 отсто, црквата нема да биде површински поголема од 400 квадратни метри.

Колку ќе чини изградбата и како ќе се финансира се' уште не знае ниту Кирко Велински. „Досега не можевме да преговараме, бидејќи го немавме земјиштето што толку долго го посакувавме. Сега имаме решение на конкретни работи, па ќе можеме да бараме и пари. Наредните денови ќе побараме процена на трошоците за изградба на црквата“, вели Велински. (Вечерњи лист)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=C41A72F5F44BD048B4F76A3C6675C816


Posted By: Zoc
Date Posted: 15-Dec-2009 at 19:59
Како направена од кутии од цигари и од сируп ќе биде црквава...Воопшто не ми се допаѓа . Сметам дека е несоодветен дизајнот на овој објект за својата намена и речиси да нема никакви одлики кои ги има една вообичаена православна црква..


Posted By: gorco
Date Posted: 15-Dec-2009 at 20:09
Јас не разбирам каков иди*тски народ сме. Покрај толку богати култура и архитектура - видете ги црквите кај нас, види како се претставуваме надвор - ЕПА чорба Македонче, после не не бувало ((

-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Dec-2009 at 20:19
Па добро, тој византиски стил го има и во Грција (повеќе отколку кај нас), а и во Бугарија, не сум сигурен дали и во Србија, па сепак нивните цркви во Австралија и Америките се многу слични на оваа што ќе ја градат нашите во Хрватска. Сепак да не заборавиме колку Хрватите не љубат православни цркви, а уште помалку на сред Загреб (си имаат свои причини, нели). Самото тоа што даваат да се гради православна црква таму е значајен показател на пријателство. Само сепак се надевам дека нема да страда, т.е. загребчани ќе знаат дека е македонска, а не на некој друг сосед.

А за сите што викате дека вака не изгледала православна црква, тоа е бидејќи сте навикнати на овие нашите. Како изгледаат православните цркви во Етиопија или Ерменија? Сигурно не како нашиве византиски.

http://images.google.com/images?sourceid=chrome&q=ethiopian%20orthodox%20church&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=en&tab=wi - http://images.google.com/images?sourceid=chrome&q=ethiopian%20orthodox%20church&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=en&tab=wi

http://images.google.com/images?sourceid=chrome&q=greek%20orthodox%20church%20australia&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=en&tab=wi - http://images.google.com/images?sourceid=chrome&q=greek%20orthodox%20church%20australia&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=en&tab=wi

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 15-Dec-2009 at 20:42
Originally posted by гитардемон

...ќе знаат дека е македонска, а не на некој друг сосед.


До кога ќе ги сметаме Хрватите за соседи? хаха


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-Dec-2009 at 20:46
Сосед е некој од соседството Не мора да е веднаш до тебе. И Турција е еден од соседите, иако не прв сосед.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Шпер
Date Posted: 15-Dec-2009 at 20:49
Православна црква без купола не е црква!

-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Dec-2009 at 21:55
Купола не единствено какнонско правило за црква да биде црква. Ако се исполнат каконските правила ондак е црква, па како сакате нека изгледа и без разлика дали го имаме навикнато стилот или не.

И гитар бадијала ќе нја насочиш дискусијата во погрешен правец за православна црква сред Загреб. Убеден сум дека тоа не било никаков пресуден момент за стилот на црквава, а ниту пак гледам потреба од толкава хистерија меѓу Загребчани и ствар од православни цркви, небаре тие им се криви.


Posted By: Dragan
Date Posted: 15-Dec-2009 at 23:04
Кој свештеници ќе служат во таа црква?. Дали други православни народи(Србите, Руси) можат да идат во таа црква на молитва? Дали после ова во Македонија уште во некое село (Струмичко) ќе се гради Хрватска католичка црква. Убаво е ако градењето на цркви придонесува дозближување на луѓето од различни вери.

-------------


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 15-Dec-2009 at 23:27
Драган, во црквата ќе биде овозможен влез само на граѓани на ФИРОМ Ohno по детално извршена конторла на граничниот пункт кој би се наоѓал на 10 метри од главниот влез на објектот. Crazy Се разбира дека секој може да влезе, дури и лица што не се од православна вероисповед.Шегата на страна, мене црквава за како кај нас ми делува малку ладна, но незнам колку наш тип црква би била складна за типот на архитектура кој преовладува во Загреб. Сепак е доста невкусно да набутуваш објекти кои многу ќе отскокнуваат или ќе се диференцираат од околината. Се разбира и локацијата на самиот објект во рамките на градот е важна. Инаку самата црква ме потсетува многу на една во Прага (Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze), дело на великиот словенски архитект Јоже Плечник. И таа ги разбива сите стандарди за типична црква и мене не ми се допадна (ми изгледаше на железничка станица), но бидејќи во групата со која бев во Прага имаше и млади архитекти, тие ми објаснија всушност дека токму таму се крие посебноста и убавината на ваков објект. Доколку би седеле на едно место и не би развивале нови концепции, нема да има развој. Тие беа зачудени дека новите цркви во Македонија не содржат архитектурни елементи од денешницата, туку цврсто се држат до конзервативните правила. Сега тоа е дискутабилно дали е правилно или не, но во секој случај сакам една ваква црква во Скопје, да ни ја промени малку претставата за византискиот тип на црква како единствена правилна форма за православен верски објект.

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně:






-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Max
Date Posted: 15-Dec-2009 at 23:38

ова е целосно отстапување и од Православниот Црковен архитектонски израз но и традицијата, значи и канонски и естетски!

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=37313#37313 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=625&PID=37313#37313

како и да вртиме современиот минимализам сам по себе наголемо ја нарушува православната симболика, но и топлината со која зрачат изворните Православни Храмови во смисла далеку поладно зрачат чистите линии кои се практика кај другите Христијански деноминации...

сепак доколку надлежниот Епископ даде за вакво нешто Благослов тогаш и ова ќе биде дозволено, исто како што Дедо Петар притеснет од можностите преадаптира Протестантска Црква во Сиднеј која сега е Православната Црква Воскресение Христово во Рокдеил http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Rockdale_Macedonian_Orthodox_Church.JPG - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Rockdale_Macedonian_Orthodox_Church.JPG




Posted By: Dragan
Date Posted: 15-Dec-2009 at 23:55
@ Andreja Секоја православна црква без разлика од која држава е треба да прима верници што припаѓаат и на други православни народи, така е тоа кај католичките цркви. Во Скопје католичката црква е само Хрватска? и во неа може да одат само Хрват?кој зивеат во Македонија, колку знам за божиќ таму се собираат сите католици што живеат во Македонија. Сега за изгледот основно обележје на православна црква е влезот да биде од запад олтарот на исток спротивно од католичкитие, висината не е многу голема како католичките катедрали. Според она што на сликата го видов преставува една нормална архиктетура на православна црква

-------------


Posted By: Max
Date Posted: 16-Dec-2009 at 00:43

Драган да нема забуна и кај Католиците Олтарот е на Исток!

во основа иста ни е традицијата само што веќе во времето на Јустинијан I православните го напуштаат базиликалниот тип на Црковна градба и предност даваат на Сферата како Симболика за Царството Небесно, во истовреме се градат и неколку куполи во рим и фиренца, но сепак оваа архитектонска интерпретација се задржува и развива во византија, и пред се во основа како впишан крст во квадрат како поспецифичен византиски стил, но напоредно и базиликалниот израз е постојано присутен... диспропорцијалните разлики кај Базиликалните Христијански Храмови почнуваат со појавувањето на готика, и потоа трендовски со појавата со секој нов стил нивната архитектура на западот редовно евулуира па дури во барокот и до момент на китење со гротесни скулптури по крововите ајде така речи демони чија смисла не мие баш јасна, иако имам чуено дека тоа се должи на празноверие со кое сакаат да ги изгонат паднатите духови, малку преиронично но ете и тоа се вади како оправдување... но и самите католици се на чисто дека претерано се опуштиле и во недоглед ја развлекле симболиката и канонските правила кои посебно ги востановувале за сопстевните архитектонски изрази   http://www.catholicliturgy.com/index.cfm/FuseAction/ArticleText/Index/65/SubIndex/116/ArticleIndex/24 - www.catholicliturgy.com/index.cfm/FuseAction/ArticleText/Index/65/SubIndex/116/ArticleIndex/24

нели веќе за ова идејно решение имавме разврзано муабет, мислам дека сеуште не е конечен овој муабет, а за тоа дека загребчани вака или онака ќе ја условат естетски градбата тоа не ми се верува, веќе има стари Православни Цркви во сред град па така нема потреба од некакви опструкции... 



Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Dec-2009 at 04:09
Како прво незнам од каде тие забуни во врска кој смеел неможел можел да влага во храмови. Не е тоа дискотека па да те вратат. Никој не бара лична карта на врата. Него не е битно тоа. А забуната во врска со католиците кај нас е што католичките цркви во Македонија се под хрватскиот кардинал, па може од тамо е таа забуна. Католичката екумена не е организирана во национални цркви туку "по вертикала".

Во врска со канонската оправданост на проектов, вероватно свештениците се изјасниле, кога веќе и ќе се почнува со изградба.

А она што го спомна Мах за црквата во Сиднеј, не е уникатен случај. Колу што знам јас Македонците од Пјаченца Италија рентаат стара катедрала на 25 години која им служи како православна црква. А и не гледам нешто спорно во ова. Кога ионака после грабеш во црква, објектот наново се преосветува, па не знам што би било спорно доколку некој објект се освети за храм, а предходно користел на друга гранка од христијанството, дури не и друга религија.

Во врска со минимализмот на објектов ектериерно може би и еоправдан како израз на некоја христијанска скромност. Незнам, мене не ми изгледа толку лошо. Како граќанин отворен сум кон влез на нови стилови, а исто така и многу би сакал да видам во Македонија православни цркви типични за, за нас православни браќа, како на пример типична руска црква (не под РПЦ, туку под МПЦ само што градена во руски стил). Тоа е космополитизам. Но сепак, МПЦ си го бира правецот како сака да изгледаат храмовите, иако јас би сакал да видам и нешто вакво кај нас. Соборна на пример е еден огромен скок во однос на тоа прашање.


Posted By: axel
Date Posted: 03-May-2010 at 10:08
ПОТПИШАН ПРОТОКОЛ ЗА НАУЧНОИСТРАЖУВАЧКА СОРАБОТКА
Почнува изградбата на храм на МПЦ во Загреб

Во главниот град на Хрватска, Загреб, наскоро ќе почне изградба на македонска православна црква. Тоа вчера го најави хрватскиот амбасадор во земјава, Иво Кујунџиќ, на заедничка прес-конференција со министерот за образование и наука Никола Тодоров, на која беше презентирана програма за соработка меѓу двете земји во областа на науката, технологијата и образованието за периодот 2009-2012 година. Амбасадорот информира дека земјиштето за изградбата на македонска православна црква веќе е купено, а се обезбедени и сите дозволи. - Тоа е уште еден придонес на соработката меѓу двете земји - рече Кујунџиќ. Министерството за образование и наука ќе кофинансира седум заеднички научноистражувачки проекти на Република Македонија и Република Хрватска со 4,2 милиони денари во рамки на програмата. Ќе се соработува во областа на медицината, сеизмологијата, земјоделството, ветерината, математиката, информатиката и на културата. Изборот на проектите е во согласност на расположивите средства на македонското МОН и хрватското Министерство за наука, образование и спорт и е направен врз основа на ранг-листа од анонимни рецензенти од двете страни. - Со одобрените заеднички научноистражувачки проекти ќе се постигне развој на научните достигнувања и размена на искуства во соодветните области, а ќе се создадат и можности за продлабочување на соработката меѓу високообразовните установи и научни институти на двете земји - рече Тодоров. Амбасадорот Кујунџиќ истакна дека Хрватска целосно ги поддржува проектите од билатералната соработка во сферата на науката, образованието и културата. Во наредниот проектен циклус, соработката меѓу Македонија и Хрватска ќе биде проширена во областа на природните и хуманистичките науки, со проекти раководени, главно, од млади истражувачи.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=2010&ArticleID=139826


Posted By: Makedonij
Date Posted: 18-Jul-2010 at 17:22
Objavljeno: 24.03.2010. 14:28h
javascript:otvori_prozor2%28http://www.zagrebancija.com/fotocl.php?id=http://www.zagrebancija.com/slike/slike_3/r1/g2010/m03/y11230235903383624_0.jpg&t1=&t2=Photo+Zagreb.hr+%26nbsp%3B,%20clSlVe,%20664,%20518,%20no,%20no%29">-.-Zagreb.hr-.-
Photo Zagreb.hr  
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić primio je jutros u zgradi gradske uprave predstavnike Makedonske pravoslavne crkve u Hrvatskoj koje je predvodio protojerej Kirko Velinski, parohijski svećenik.

U prijateljskom razgovoru naglašena je dobra suradnja Grada s Makedonskom pravoslavnom crkvom u Hrvatskoj, koja je i inicirala sastanak kako bi zahvalila na pomoći u rješavanju  lokacije za njihov Pastoralni centar i Župni ured u Zagrebu.

Nakon završetka arhitektonsko urbanističkog natječaja, ishođenja lokacijske dozvole, parcelacije i nedavnog potpisivanja kupoprodajnog ugovora, sada je na redu ishođenje građevinske dozvole, a onda i sam početak gradnje Centra na Knežiji koji će se prostirati na 700 m2.

Ovo će biti prva Makedonska pravoslavna crkva u regiji izvan Makedonije, rekao je protojerej Velinski, ocijenivši to velikim civilizacijskim iskorakom, dodavši da će zagrebački pastoralni centar biti duhovni i svjetovni dom Makedonaca u Zagrebu i Hrvatskoj.

U ime Makedonske pravoslavne crkve, na sastanku su bili predstavnici Crkvene općine MPCO Sv. Zlate Meglenske, na čelu s predsjednikom Nevenom Sukarovskim, a uime Grada, razgovoru su nazočili: pročelnica za imovinsko-pravne poslove i imovinu Grada Ninoslava Zeković, pomoćnica pročelnika za prostorno uređenje i graditeljstvo Ančica Kačić te šef Kabineta gradonačelnika Stipe Zeba.


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 18-Jul-2010 at 17:25

STUDIO BF - Pastoralni centar i Pravoslavna makedonska crkva ''Sv. Zlata Meglenska''

INFO


Građevina pastoralnog centra i crkve Makedonske pravoslavne crkvene općine "Sv. Zlata Meglenska" ukotvila se u postojeći okoliš urbane matrice Stare Knežije uz Zagrebačku aveniju.

Postoji nada, ako se mjesto i građevina spoje, da se nadiđu fizički i funkcionalni zahtjevi, te se rode nove vrijednosti u prostoru grada.

Građevina nema otvoreni pristupni trg, već se preko perforiranog zida formira otvoreno predvorje kao zaštićeno dvorište. Lađa crkve planirana je kao pravokutni volumen s bačvastim svodom koji se proteže uzduž cijele lađe, distancirajući se od zidova i završavajući u stijeni ikonostasa.

Cijeli je prostor zatvoren, osvijetljen difuznim svjetlom uskih otvora sa sjevernog i južnog zida lađe, koje se disperzira preko bačvastog svoda i otkriva intimu i tamu lađe cijelim spektrom.

Zidovi i strop glavne lađe ostavljeni su u ovom prijedlogu kao prazne stranice knjige, čekajući sadržaj.

Pastoralni%20centar%20i%20Pravoslavna%20makedonska%20%20%20crkva%20Sv.%20Zlata%20Meglenska
Pastoralni centar i Pravoslavna makedonska crkva ''Sv. Zlata Meglenska''

credits


Autori: STUDIO BF: Zoran Boševski, Boris Fiolić, Željko Golubić
Suradnik: Duje Ivanišević - maketa
Lokacija: Zagrebačka avenija, Stara Knežija, Zagreb
Status: u izvedbi
Godina projektiranja: 2008.
Investitor: Makedonska pravoslavna crkva
Površina parcele: 700 m2
Površina tlocrta: 776 m2

http://www.uha.hr/ - www.uha.hr



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Aug-2010 at 19:45

Na temelju članka 35. stavka 2., članka 391. stavka 1. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Narodne novine Narodne novine 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09 i 153/09) i članka 38. točke 5. Statuta Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 19/99, 19/01, 20/01 - pročišćeni tekst, 10/04, 18/05, 2/06, 18/06, 7/09, 16/09 i 25/09), Gradska skupština Grada Zagreba, na 8. sjednici, 11. veljače 2010., donijela je

 

ZAKLJUČAK

o prodaji zemljišta

 

1. Na temelju rezultata provedenog natječaja o prodaji 432/543 dijela nekretnine označene kao z.k.č. 4687/1, ukupne površine 543 m2 (151 čhv), upisane u zk.ul. 100301 k.o. Grad Zagreb i 279/343 dijela z.k.č. 4687/3, ukupne površine 343 m2 (95,3 čhv), upisane u zk.ul. 13245 k.o. Grad Zagreb, odnosno novoformirane građevinske parcele označene kao zk.č. 4687/3 k.o. Grad Zagreb, oranica, površine 711 m2 (za katastar nekretnina označene kao k.č. 4827/1 k.o. Trešnjevka, površine 711 m2), sukladno parcelacijskom elaboratu RN 2011/09 k.o. Trešnjevka, izrađenom u skladu s lokacijskom dozvolom broj: 234/09, KLASA: UP/I-350-05/08-01/982, URBROJ: 251-13-21/106-09-18 od 21.4.2009., za izgradnju crkve i pastoralnog centra Makedonske pravoslavne crkve uz uređenje kolnopješačke površine uz Zagrebačku aveniju, koje je sastavni dio idejno rješenje za izdavanje lokacijske dozvole TD 8/2008., što ga je izradio Studio BF d.o.o., Zagreb, Mesnička 34, u siječnju 2009., utvrđuje se najpovoljnijom ponuda Makedonske pravoslavne crkvene općine Sv. Zlata Meglenska - Zagreb, Zagreb, Masarykova 16/I, s ponuđenom cijenom u iznosu 1.434.000,00 kuna.

 

2. Makedonskoj pravoslavnoj crkvenoj općini Sv. Zlata Meglenska - Zagreb, Zagreb, Masarykova 16/I, Grad Zagreb će prodati zemljište iz točke 1. ovoga zaključka za kupoprodajnu cijenu od 1.434.000,00 kuna.

 

3. O kupoprodaji iz točke 2. ovoga zaključka sklopit će se ugovor.

 

4. Ovaj će zaključak biti objavljen u Službenom glasniku Grada Zagreba.

 

KLASA: 021-05/10-01/18

URBROJ: 251-01-04-10-4

Zagreb, 11. veljače 2010.

Predsjednik

Gradske skupštine

Boris Šprem, v.r.

 



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Aug-2010 at 19:50
Еве неколку поголеми слики од страната на студиото шо го правило проектот...



http://www.bifstudio.com/#/hr/projekti/63/


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Aug-2010 at 20:02
[Tube]dD4Ji6ynnHo&feature[/Tube]

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Aug-2010 at 05:39
За каков закон мислеше Протојерејот дека мора да се почитува кога спомна закон што треба да се почитува, а беше прашан во врска со модерниот дизајн на црквата, а не добро познатиот византиски стил?

Не сакам да бидам шпекулативен, но претпоставувам дека ваквиот дизајн е одбран пред се поради добро-познати последици од раните деведесетти и превенција на евентуална одбивност во средината или некоја, ако може да се каже, правење јасна дистинкција од све што би можело да потсеќа на класична православна црква поради евентуална причина да тоа биде толкувано во контекст на рани деведесетти. Такви времиња имаат оставени длабоки резови во менталниот склоп на целото општество. Мислам дека евентуална втора Македонска Црква или понатака може да се иде со традиционален дизајн после прво добро искуство и добро прифаќање во околината.


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 29-Aug-2010 at 05:14
Ги почитувам законите на Хрватска, но ова навистина е смешно! Нема две благи вези со Македонија или Македонските православни цркви!

Јас го сфаќам јадот на Хрватите, али ако тие неможат да разликуваат Срби/Македонци/Бугари/Руси... тогаш проблемот е многу голем.

Како и да е можно е да се направи класична католичка црква со Православен интериер. Како што е примерот со купените цркви во странство. Каде тие имаат Католичко/Англиканско потекло и се претворени во Македонски. Надвор е нивен изглед, внатре е Македонскит/Православен. Како пример се Св. Петка во Мил Парк и Св. Илија во Фуцкрај (Мелбурн).



Додатно на тоа незнам зошто на Хрватска би и сметала црква во стилот на:
Св. Димитрија во Скопје...


односно ваква црква...


Ги има многу ваквите цркви низ македонија (само што повеќето имаат како ходник од една или двете страни)... може многу лесно да се направи адаптација на еден ваков објект, бидејки во самата Италија има многу цркви со ваков изглед, а сите знаеме дека во Италија сите тие цркви се католички.

Навистина деградирачки е предлогот за црквата и јас не би се сложил со таков дизајн. Сепак не сум во Хрватска и тоа останува на луѓето таму и на свештеникот/владиката.

п.с.
Дали приметивте дека попот таму е избричен... хммм изгледа демократијата само во Македонија ја има изгледа.














-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-Aug-2010 at 14:10
Македониј бричени попови има и кај нас. Сигурно "демократијата" не докачила со рака и до тука.

Забегале со органичувања во стилот, ако стварно го имаат ограничено ова прашање околу стилот на објектот. А овие другите што ги постираше се всушност предходно изградеи објекти, така да тука колку и да се менува лик од надвор, пак неможе многу да се направи. Има ваква колку што знам и во Милано, доста има низ свет вака пренаменети цркви.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 29-Aug-2010 at 14:25
Ma od edna strana si vo prevo, no od druga nema makedonska crkva okolu mene vo krug od 1000 km, taka sedno mi e za ednaš samo neka ima, pa kakva i da bilo.

Mene ne mi smeta nadvorešnosta ''OK'' no vnatre stilot trebe da bide  po kanonski pravila ima napišano kako mora da izgleda pravoslavna crkva od vnatre!

A čovekot neznam dali vo opšte e i pop, možebi e samo nekoe lice vo crkovnata opština, ne primetiv dobro.

Sepak vo Zagreb ima đamija (nee vo moderen stil) pa zošto mora crkvata da bide?  Pa i da ostane ovaa od proektot neka i stavat barem kupola.


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: гитардемон
Date Posted: 29-Aug-2010 at 14:52
Еве ја џамијата во Загреб:



Освен што има купола (и тоа каква купола), друго не гледам ништо вообичаено на неа. Си имаат правила луѓето, и за разлика од кај нас, ако некому не му се допаѓа не може со сила да го турка (особено за религиски објекти).

Мене баш ми се допаѓа замислата за црквата.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Nov-2010 at 07:08

Купена земја за храм на МПЦ во Загреб

Првиот црковен храм на Македонската православна црква во Хрватска ќе почне да се гради напролет, откако со парите од верниците неодамна е купен плац во Загреб. Протојереј Кирко Велински од Европската епархија на МПЦ изјави дека парцелата е со површина од 711 квадратни метри и за неа се платени околу 200.000 евра.

Новиот храм, кој ќе има корисна површина од околу 700 квадратни метри, на три ката, ќе го носи името на света Злата Мегленска.

- Многу сме радосни бидејќи, по купувањето на земјиштето што е во поширокото централно подрачје на Загреб, ќе пристапиме и кон изградбата на храмот. Тоа ќе биде прв храм што МПЦ го гради во некоја од земјите на поранешните југословенски простори. Динамиката на изградбата ќе зависи од обезбедувањето на средствата - рече Велински.

Тој објасни дека, покрај црквата, во комплексот ќе има и библиотека, стан за свештеникот, канцеларија, но и најмалку една просторија што ќе биде наменета за оние македонски граѓани кои поради разни потреби доаѓаат во Загреб.

- Досега многу наши граѓани ми се јавувале за да им помогнам да најдат сместување во ситуации кога нивни роднини доаѓаат на лекување во Загреб. Откако ќе биде направен нашиот црковен дом, ќе имаме и посебна соба во која тие ќе може да престојуваат - истакна Велински.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=A64F184BAB969543B37DA134C6826827


Posted By: Makedonij
Date Posted: 09-Nov-2010 at 17:22
По повод патрониот празник на Македонската православна црковна општина „Света Злата Мегленска“ во Загреб, република Хрватска, која се празнува на 26.10 (нов стил), на ден 23.10. 2010 година (сабота) се отслужи воскресна вечерна богослужба, со која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Европски г.Пимен, во солужение со парохискиот свештеник, протопрезвитер Кирко Велински и секретарот на епархијата, ѓакон Антоние Попоски.

Покрај значителниот број на Македонци, кои живеат во Р. Хрватска, на вечерната богослужба присуствуваше и монсињор Владимир Станковиќ, од Католичката црква, кој во исто време ја извршува и обврската како секретар на Светската религија за мир. Имено, монсињор Станковиќ, уште од зачетоците на здружен религиозен живот на Македонците во Р. Хрватска, во средината на 90 тите години, ја помага МПЦО згрижувајќи ги свештениците кои доаѓаат од Р. Македонија, а исто така и денес е активно вклучен во развојот на истата.

Следниот ден 24.10.2010 година (недела), во црквата на Роков перивој се отслужи божествена Литургија (Златоустова) од каде присутните верници се упатија на местото каде е предвидено да се изгради македонски православен храм. Таму, пак, се освети вода и се благослови местото за градба и се постави крст. Плацот од 711 м2, во март оваа година, управниот одбор на МПЦО „Света Злата Мегленска“, го купи за 200 000,оо евра.

На чинот на осветување на местот за градба, покрај стотината Македонци кои што живеат во Загреб, присуствуваа и Н.Е. г. Данчо Марковски, амбасадор на Р. Македонија во Р. Хрватска, монсињор Звонимир Секељ, викар на Загребската Надбислупија, Пречасни др. Звонимир Куречич, пребердар во Загребската надбискупија, дон Пејо, парохиски свештеник во црквата „Света Марија Помошничка“, г.Фрањо Дубрович, Комисија за верски заедници на Р. Хрватска и г. Стипе Зеба, Шеф на кабинетот на градоначалникот на Загреб г. Милан Бандич.

http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti10/Pimen.sv.Zlata18.jpg
http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti10/Pimen.sv.Zlata26.jpg
http://preminportal.com.mk/images/stories/vesti10/Pimen.sv.Zlata20.jpg
http://preminportal.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: kultuzin
Date Posted: 09-Nov-2010 at 18:40
Ako ne nadvoresnosta barem vnatresnosta mozele da ja napravat vo pravoslaven stil...Mozebi gresam no jas nikogas nemam videno pravoslavna crkva so klupi vo sredinata...Mene ovoj objekt poveke mi licni na Makedonska katolicka crkva...Spored mene tokmu vnatresnoto ureduvanje i ja dava misticnosta i duhovnosta na Pravoslavnata Makedonska Crkva , vakva kakva sto e ovaa crkva e premnogu moderna i ladna i voopsto ne go dolovuva custvoto na koe sme naviknati...


Posted By: Makedonij
Date Posted: 29-May-2014 at 09:19
Na 26.10.2014 ke se udrat temeletie na crkvata!

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: kultuzin
Date Posted: 29-May-2014 at 18:54
Ова нема никаква врска со Македонска Православна Црква не се пратат ни основните канонски правила основата да е крст. Црквата личи на новокомпонирана евангелистичка секта н акоја крајта не може да и се најде. Катастрофа навистиа.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 09-Jun-2014 at 16:43
Датум: 08.06.2014, 19:04

НОВ ХРАМ ВО ЕВРОПСKАТА ЕПАРХИЈА

Во Загреб ќе се гради првата црква на МПЦ на Балканот

До крајот на годината во Загреб, Хрватска, ќе почне да се гради првата македонска црква на Балканот, која ќе биде центар за собирање на нашите сонародници во оваа земја. Таа нема да биде само духовен храм, туку ќе има и други придружни објекти што ќе се користат за активностите на нашите иселеници. За градбата на целиот комплекс потребни се околу еден милион евра, пари што ќе се обезбедуваат преку донации на македонските иселеници, на МПЦ, како и со помошта од хрватските државни и општински власти. Европската епархија на МПЦ досега инвестира околу 300.000 евра за купување на земјиштето во поширокото централно градско подрачје, обезбедување проект и за добивање градежна дозвола.

- Само за купување на плацот со површина од 711 квадратни метри во 2008 година инвестиравме околу 200.000 евра. Сега сме свртени кон напорите да обезбедиме средства за да почнеме со градбата наесен. Се надеваме дека дотогаш ќе можеме да поставиме камен-темелник и потоа да продолжиме со градбата - ни изјави протопрезвитер Kирко Велински, намесник на Европската епархија.

Градежната дозвола е извадена во минатата година, а со градбата треба да се почне најдоцна до април 2015 година. Автор на проектот на новата црква е архитектот Зоран Бошевски, Македонец роден во Хрватска, а во конкуренција беа уште два други труда. Се работи за модерно архитектонско решение, во согласност со трендовите што се појавуваат во европските земји во последно време. Овој проект неодамна беше претставен на посебна изложба, а за него прилог сними и Хрватската телевизија.

- Точно е дека објектот е со поинаков стил од нашата македонска градителска црковна традиција, но сепак ни се допаѓа. Него го избра комисијата во која беа началникот за проектирање на град Загреб, двајца претставници од Заводот за проектирање и двајца наши претставници. Во црквата ќе бидат запазени сите канонски правила - ни рече отец Kирко Велински.

Во Загреб, инаку, има околу 1.300 Македонци кои сега за своите верски потреби ја користат малата капела посветена на свети Рок, а која привремено ~ е отстапена од страна на Kатоличката црква. Таа е приспособена за потребите на православните богослужби. И во другите три парохии, во Сплит, Пула и во Риека, МПЦ ги користи објекти што ~ ги отстапила Kатоличката црква. Уште од 2003 година МПЦ во Хрватска има статус на легално признаена верска заедница, која е целосно рамноправна со другите. Нашата заедница во оваа земја брои околу 4.800 члена. Најблиска друга македонска црква која е во сопственост на МПЦ се наоѓа во Виена, Австрија.

Апартман за родителите чии деца се на лекување

Спецификата на овој центар ќе биде и во тоа што ќе има посебен апартман во кој бесплатно ќе може да престојуваат родителите од Македонија чии деца се на лекување во некоја од загрепските болници.



- Наместо да плаќаат скапи хотели, тие ќе можат да го користат бесплатно нашиот објект, с` додека имаат потреба. Се разбира, апартманот нема да биде наменет само за нив. Kога ќе биде слободен, ќе може да го користат и студентите што ќе доаѓаат тука за да се запишат на некој факултет и слично - наведува отец Kирко.

Бранко Ѓорѓевски



http://dnevnik.mk/?ItemID=151F3A715B86FC46AC7146017939BE65

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 10-Aug-2014 at 08:48

Baldasar: Pomoći ćemo gradnju makedonske crkve u Zagrebu; Ževrnja: Imamo odlične odnose s Crkvom

Baldasar: Pomoći ćemo gradnju makedonske crkve u Zagrebu



Grad Split financijski će pomoći izgradnju duhovnog makedonskog centra u Zagrebu, kojeg za 9,5 milijuna kuna planira otvoriti Makedonska pravoslavna crkva.

Koliko će Banovina izdvojiti za vjerski objekt na zagrebačkoj Knežiji još nije poznato, no donaciju je javno obećao gradonačelnik Ivo Baldasar, i to nakon što je primio predstavnike makedonske nacionalne manjine na čelu s protoprezbiterom Kirkom Velinskim, namjesnikom Europske eparhije Makedonske pravoslavne crkve.

- Unatoč krizi pronaći ćemo sredstva, no iznos će ovisiti o našim mogućnostima. Pratit ćemo projekt izgradnje Makedonske pravoslavne crkve i ako treba u više navrata pripomoći donacijom ili drugom vrstom pomoći. Riječ je ipak o nečemu što će ostati novim generacijama. Ovo radimo i zbog naših sugrađana koji su porijeklom Makedonci - poručio je Baldasar.

Prema riječima Velinskog, u Zagrebu bi početkom listopada Makedonska pravoslavna crkva gradila svoj prvi službeni objekt u Hrvatskoj, a pomoć su zatražili od četiriju županija i gradova u kojima imaju svoje župe.
- U Splitsko-dalmatinskoj županiji imamo 420 vjernika, dok obrede služimo u samostanu Gospe od anđela.

Naime, posljednjih desetak godina veliku pomoć dobivamo od naše katoličke braće koji su nam besplatno ustupili svoje prostorije i crkve. Znamo da danas nije lako izdvojiti novac, stoga smo izuzetno zahvalni prijateljima u Splitu. U sklopu crkve otvorit ćemo i apartman kojeg bismo ustupili roditeljima čija se djeca liječe u Zagrebu - ustvrdio je Velinski.

L. KOVAČIĆ


Ževrnja: Imamo odlične odnose s Makedonskom prvoslavnom crkvom

Splitsko dalmatinska županija i makedonska pravoslavna crkva imaju izvrsne odnose naglasili su to u sjedištu Splitsko dalmatinske županije čelnici Županije koji su ugostili protoprezbitera, Eparhijskog namjesnika Europske Eparhije Makedonske pravoslavne crkve za Republiku Hrvatsku, Kirka Velinskog.

- Doista se možemo pohvaliti izvrsnom suradnjom, a današnji susret svjedoči o dobrim odnosima kako Hrvatske i Makedonije, tako i Makedonske pravoslavne crkve i Biskupske konferencije Hrvatske, kazao je župan Zlatko Ževrnja.

Dobre odnose potvrdio je i Velinski, napominjući kako makedonska pravoslavna crkva u Hrvatskoj djeluje od 1992. godine, i to u okviru četiri župe na području Zagreba, Splita, Pule i Rijeke, gdje pretežito živi makedonska manjina. Posebno je naglasio kako im je Katolička crkva izašla u susret, omogućivši im korištenje svojih crkava za bogoslužja. Tako Makedonska pravoslavna crkvena općina “Sveti Naum Ohridski” u Splitu koristi za svoja bogoslužja katoličku samostansku crkvu „Bezgrješnog Začeća“ u Splitu koja se nalazi u sklopu samostana Službenice Milosrđa (Ančele).

Jedna od tema današnjeg susreta osim produbljivanja suradnje sa makedonskom zajednicom u Splitu, bila je aktivnosti koje se provode u okviru izgradnje duhovnog i kulturnog centra u Zagrebu.

Velinski je kazao kako je 2008. godine Makedonska pravoslavna crkva od Grada Zagreba kupila zemljište površine 711 m2 za izgradnju Crkve i pastoralnog centra u Zagrebu, na području Knežije, za koji je napravljen projekt te ishođena građevna dozvola, za što je Makedonska pravoslavna crkva do sada uložila oko 3 milijuna kuna vlastitih sredstava. I Županija će, kazao je župan, svakako sudjelovati u izgradnji predstavljenog Centra i Crkve i Centra koliko to bude u mogućnosti.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/235113/Default.aspx



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 10-Aug-2014 at 08:58
[Tube]OSepYlb_kAA[/Tube]

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 10-Aug-2014 at 09:16
dali može naslovot na temata da bide Sv.Zlata Meglenska Zagreb?

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Џоле
Date Posted: 10-Aug-2014 at 11:10
Променето!

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Oct-2014 at 13:26
ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА МАКЕДОНСКА ЦРКВА ВО ЗАГРЕБ



В недела, 26 октомври, во Загреб, Хрватска, ќе биде поставен камен-темелник на македонската црква. Објектот што чини околу 10 милиони куни (1,4 милиони евра) се гради во елитната населба Кнежија, која се наоѓа во центарот на хрватската метропола. Средствата за изградбата се донација на македонските верници во Хрватска (околу 3.500) и донација на земјиштето, кое го обезбеди Загрепската жупанија. Објектот ќе има 945 квадратни метри и камбанарија висока 20 метри, како и придружни простории. Автор на проектот е архитектот Зоран Бошевски. „Црквата ќе има рачно изработена подлога од бетон, иконостас, прегради со икони и религиски слики специфични за православните религии обработени според традиционалниот начин на Охридската школа на длаборез, а на сводовите ќе се насликаат митски фрески“, вели Бошевски.

Протојерејот на МПЦ во Хрватска, Ќирко Велински, ни изјави: „Освен црквата објектот ќе има и мултифункционална сала каде што ќе се одржуваат настани и презентации на нашите верници од цела Хрватска. Ќе има и еден стан за свештениците, како и еден таканаречен апартман наменет за родителите чии деца доаѓаат на лекување овде“. (М.А.В.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=50E1AD79E7EADB41844DC2561589FD64 - http://www.utrinski.mk/?ItemID=50E1AD79E7EADB41844DC2561589FD64


Posted By: gjoko
Date Posted: 25-Oct-2014 at 15:00
Притворениот Бандиќ дал доста пари за оваа црква


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Oct-2014 at 15:06
50 tisuca eura


Posted By: kultuzin
Date Posted: 26-Oct-2014 at 19:45
И стварно решија да ја изградат црквата со архитектура својствена за модерните секти. Незнам само со кој памет некој се решил на овој начин да ја обезличи канонкста архитектура на нашите цркви. Со векови се знае како се гради еден македонски православен храм и сега некој паметњакович му текнало да измислува топла вода. Многу се радував да добиеме црква во Хрватска. Имам роднини таму кои често ги посетувам за празниците навистина ми беше мило кога слушнав дека Македонците таму ќе добијат свој црковен храм но ни во најлош сон неможев да замислам дека ќе се исгради вакво чудвиште кое на се личи само на македонска црква не.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Oct-2014 at 14:36
Od včera:
http://www.facebook.com/zajednica.makedonacaurh/media_set?set=a.570240083122563.1073741960.100004097282323&type=3 - https://www.facebook.com/zajednica.makedonacaurh/media_set?set=a.570240083122563.1073741960.100004097282323&type=3


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 27-Oct-2014 at 14:39
Originally posted by kultuzin

И стварно решија да ја изградат црквата со архитектура својствена за модерните секти. Незнам само со кој памет некој се решил на овој начин да ја обезличи канонкста архитектура на нашите цркви. Со векови се знае како се гради еден македонски православен храм и сега некој паметњакович му текнало да измислува топла вода. Многу се радував да добиеме црква во Хрватска. Имам роднини таму кои често ги посетувам за празниците навистина ми беше мило кога слушнав дека Македонците таму ќе добијат свој црковен храм но ни во најлош сон неможев да замислам дека ќе се исгради вакво чудвиште кое на се личи само на македонска црква не.


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: kultuzin
Date Posted: 27-Oct-2014 at 15:23
Originally posted by Makedonij


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


Благодарам Македониј. Не сум стручњак но јас колку што знам нашите цркви се градат по некој си правила и одредена архитектура која овозможува препознатливост и поистоветување со религијата. Не ја разбирам потребата за градење на модерни зданија кои повеќе личат на некој модерни евангелистичко методистички цркви кај кои нема никакви архитектонски ограничувања. Во цел свет се градат наши цркви и скоро секогаш архитектите се труделе ако ништо друго барем да има традиционални елементи. Да не зборам за црквите во Германија и Швајцарија кои се 100 % со ист стил како во Македонија. Од каде потребата баш во Хрватска да се оди со ваков безличен објект навистина не ми е јасно. Оваа црква нема ниту 1% македонско во нејзе а се именува како македонска православна црква. Катастрофа незнам кој друг збор да го употребам.


Posted By: jyvation
Date Posted: 27-Oct-2014 at 15:44
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Makedonij


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


Благодарам Македониј. Не сум стручњак но јас колку што знам нашите цркви се градат по некој си правила и одредена архитектура која овозможува препознатливост и поистоветување со религијата. Не ја разбирам потребата за градење на модерни зданија кои повеќе личат на некој модерни евангелистичко методистички цркви кај кои нема никакви архитектонски ограничувања. Во цел свет се градат наши цркви и скоро секогаш архитектите се труделе ако ништо друго барем да има традиционални елементи. Да не зборам за црквите во Германија и Швајцарија кои се 100 % со ист стил како во Македонија. Од каде потребата баш во Хрватска да се оди со ваков безличен објект навистина не ми е јасно. Оваа црква нема ниту 1% македонско во нејзе а се именува како македонска православна црква. Катастрофа незнам кој друг збор да го употребам.


Земи го примерот од Вуковар и за кирилицата на таблите поставени таму и све ќе ти стане јасно.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Oct-2014 at 19:59
Originally posted by kultuzin

Originally posted by Makedonij


Go prašav vladikata, sinoka za arhitekturata, nadvorešno objektot ke e takov kako šo e na slikata, a za vnatrešnosta se bara rešenie se ušte, za da ne se odstapuva od segašnata arhitektura na postoječkite crkvi


Благодарам Македониј. Не сум стручњак но јас колку што знам нашите цркви се градат по некој си правила и одредена архитектура која овозможува препознатливост и поистоветување со религијата. Не ја разбирам потребата за градење на модерни зданија кои повеќе личат на некој модерни евангелистичко методистички цркви кај кои нема никакви архитектонски ограничувања. Во цел свет се градат наши цркви и скоро секогаш архитектите се труделе ако ништо друго барем да има традиционални елементи. Да не зборам за црквите во Германија и Швајцарија кои се 100 % со ист стил како во Македонија. Од каде потребата баш во Хрватска да се оди со ваков безличен објект навистина не ми е јасно. Оваа црква нема ниту 1% македонско во нејзе а се именува како македонска православна црква. Катастрофа незнам кој друг збор да го употребам.


Pa se soglasuvam so tvojot stav potpolno, no edinstveno šo ke kažam e, poarno takva nego nikakva, vnatrešnosta na crkvata, siguren sum ke ja dobie duhovnosta šo i pripaga a teško deka hrvatite ke dozvolile gradba vo naš stil, trebe da se zeme vo predvid, deka crkvata se naoga vo centralna urbana sredina megu stambeni zgradi, i reakcijata na lugeto veke beše AAAA?

Da kažame na bobot bob, nie ke si dobieme pravoslaven hram kako i da liči nanadvor, toj ke e edinstven za sega postaven makedonski hram vo cela istočna evropa, von Makedonija, nemojte da ja zaboravete mentalitetata na balkansite narodi.


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 22-May-2016 at 10:20
2014

http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/6_zps6zlufe7x.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpsxv6ksime.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zpse9gyt0rg.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/5_zpsabg9kqc4.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/4_zpsrypqjw4t.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zps09ewjcs0.jpg.html">


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:05
2015
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zpsitic5zvk.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpsreocadkq.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zpsl8z2oxns.jpg.html">

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:08
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpsh99w82pl.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zpsfl9oomdj.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zpsllcshphl.jpg.html">

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:09
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpsql5wps19.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zps3vsi5ke8.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/4_zpse6rt207w.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zpstqq2avsw.jpg.html">

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:11
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zpsa1hqthzn.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/4_zps8mchduxf.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zps2h77l0vu.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zps0frk8uh3.jpg.html">

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:13
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zps0jig7cpu.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/4_zps0oo4afzt.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpsksyslcwb.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zpsja0yewa5.jpg.html">

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:16
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpskcekcpko.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zpselw5wu2n.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zpsjtdaqgxu.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/4_zpscmecir9o.jpg.html">

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 17:17
2016

http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/3_zpsxbxa1gfu.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/1_zpswuurprea.jpg.html">
http://s1046.photobucket.com/user/Makedonij/media/Crkvi/2_zpslodvwzyo.jpg.html">


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Jan-2017 at 18:29
Бавно некако се гради...

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Makedonij
Date Posted: 28-Jan-2017 at 18:42
Do ploča e, vo 2016 ne e raboteno ništo poradi premalku finansijski sredstava!
Dali može megafonot da se smeni so kran?


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: kultuzin
Date Posted: 28-Jan-2017 at 19:33
Mi lici ako nekoja crkva na onie novi religii sto se kako mormoni i slicno. Neznam dali Hrvatite poradi averzija koja ja imaat prema pravoslavieto poradi Srbite ne dozvolile crkva vo pravoslaven makedonski stil pa makar so so moderni elementi ili nesto drugo e vo prasanje. Inaku dvete Crkvi sto se vo Ervopa (Svajcarija i Germanija) i dvete se vo makedonsko vizantiski stil gradeni.


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Jan-2017 at 19:55
И кај нас постои одбивност кон модерни стилови на црквите, еден редок исклучок е Соборниот храм во Скопје. Зборам за православните храмови, се разбира.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: kultuzin
Date Posted: 28-Jan-2017 at 21:46
Originally posted by Џоле

И кај нас постои одбивност кон модерни стилови на црквите, еден редок исклучок е Соборниот храм во Скопје. Зборам за православните храмови, се разбира.


No i soborniot ima krst osnova i kupoli. E sega mene mi kazuvale gosti od stranstvo deka na djamija gi potsekja no za mene mi seosema vo red soborniot.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 29-Jan-2017 at 10:22
Soborniot hram e megu najubavite crkvi, samo mnugu me nervira šo ne e završen do krajot, vnatrešnota ne e vo celost živopišana, a i četirite kupoli bi možele da se oblečat vo toj portokaloviot kamen, a ne vaka sivi betonski!



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 29-Jan-2017 at 11:07
Ако ги погледнете останатите религиозни објекти во Хрватска сите се движат во ваков стил, а не се  само црквите. Дали станува збор за некоја внатрешна политика или тој стил го преферираат, не е голема работа...


-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: stef4o
Date Posted: 30-Jun-2019 at 10:44
ВО ЗАГРЕБ ПРИ КРАЈ ИЗГРАДБАТА НА ПРВАТА ЦРКВА НА МПЦ ВО РЕГИОНОТ, СЕ РАБОТИ НА ВНАТРЕШНОТО УРЕДУВАЊЕ





Во центарот на Загреб, во Првата зона, на раскрницата на Загребачка авенија и Савска улица на простор од 800 квадратни метри издигнат е монументален верски објект- црквата посветена на Св. Злата Мегленска. Тоа е првата во регионот, изградена црква на МПЦ-ОА и на македонските православни верници. Изградбата на црквата однадвор е при самиот крај и се гледа нејзината монументалност, а во тек се работите на нејзиното внатрешното уредување.

Продолжувајќи го Фељтонот за Македонците во Загреб, МИА ја посети изградбата на црквата Св.Злата Мегленска и разговараше со првиот редовен парохиски свештеник на МПЦ-ОА во Хрватска, протојереј ставрофор Кирко Велински.

Во Хрватска, постојат четири црковни општини на Македонската православна епархија за Европа. Тоа се Св Злата Мегленска во Загреб, Св.Јоаким Осоговски во Пула, Св. цар Константин и царица Елена во Ријека и Св.Наум Охридски во Сплит.

– Македонците во Хрватска со распадот на Југославија, кога почнаа културно да се организираат, почуствуваа дека без духовно организирање и без црковна општина тоа не би било потполно. По стапувањето во контакт со МПЦ, во Загреб во декември 1993 година регистрирана е првата црковна општина Св. Злата Мегленска, а подоцна се формирани и останатите три црковни општини во Пула, Сплит и во Ријека. Во 2003 година по потпишувањето на Договорот меѓу Владата на Хрватска и МПЦ, македонската црква станува рамноправна верска заедница во Хрватска, со што се овозможи вработување и престој на еден редовен парохиски свештеник на овие простори, по што Синодот на МПЦ во 2003 ме испрати како прв редовен свештеник на Македонската православна епархија за Европа, изјави протојереј ставрофор Кирко Велински, од Русиново-Беровско, кој веќе 15 години е надлежен парохијски свештеник на 4-те црковни општини на МПЦ во Хрватска.

Според последниот попис во Хрватска од 2011 година, 2.409 лица се изјасниле по националност како Македонци со вероисповест на македонската православна црква. Сите тие и останатите Македонци во Загреб и Хрватска, чиј број е многу поголем, заедно со огромниот труд и духовната работа на отец Кирко Велински, во 2010 година во Загреб купуваат земјиште со единствена цел да го изградат првиот македонски православен храм во регионот.

– Со околу 200.000 илјади евра собрани како донација од нашите македонски верници во 2010 година го купивме земјиштето од градот Загреб, добивме локациска и градежна дозвола, ги уплативме сите комуналии, а во октомври 2014 неговото блаженство, нашиот архипастир Г.Г. Стефан со нашиот надлежен епархијски архиереј митрополитот Европски Г.Пимен и со Кумановско-осоговскиот митрополит Г.Јосиф положивме камен темел на црквата, чин на кој присуствуваа сите верски зедници во Хрватска и голем број Македонци од цела Хрватска, но и македонци од Австрија и Словенија кои ја споделија таа наша голема радост, ни раскажа протојереј ставрофор Кирко Велински.

Како што констатираше тој, во моментов во црквата Св.Злата Мегленска во изградба е фасадата, прозорците и вратите, водоводот, греењето, вентилацијата и канализацијата, зафат кој чини околу 300.000 евра и кој е донација на Владата на Р.Хрватска преку Министерството за регионален развој и евроинтеграции и на самите македонски верници.

Проектот на црквата е на архитектот Зоран Бошевски од Загреб, кој е по потекло Македонец. Црквата се простира на 800 квадратни метри и има покрај останатото и милтифункционална сала од 160-200 квадратни метри што ќе се користи за неделни духовни дружења после одржувањето на литургијата, но и како своевидно македонско културно катче за изложби, промоции на книги, предавања и за др. намени, што е од непроценливо значење. Во рамките на објектот изграден е и простран стан за надлежниот епархијски архиереј митрополитот Европски Г.Пимен кога ќе престојува во Загреб,а во станот ќе можат да престојуваат и добронамерници од Хрватска и од татковината, луѓе кои доаѓаат во Загреб со децата на лекување….

Отец Кирковски ја потенцираше и огромната помош и подршка на Р.Хрватска и на Католичката црква и одличната соработка со локалната власт, за што постои „синергија со Хрватска.“

-За овие одлични односи најдобро зборуваат делата. Доказ дека ни се одлични односите е и отстапувањето на четири сакрални објекти во Хрватска, во Загреб, во Сплит, во Пула и Ријека. Тоа се католички цркви кои ни се дадени на користење, без да платиме за тоа никаков наем. Ние ги преуредуваме колку што ни дозволува просторот, во наш амбиент. Еве на пример во Загреб уште во 1995 година ни е дадена на користење прекрасната црква Св.Рок на Роков перивој, која ја користиме 24 години без никаков надоместок, на времено користење, додека не ја изградиме својата црква, кажа отец Кирковски.

Црквата Св.Злата Мегленска во Загреб во голема мерка е речиси завршена, но ни престои уште работа и ја немаме затворено до крај финансиската конструкција, оцени протојереј ставрофор Кирко Велински, но се надеваме дека Господ по молитвите на Св.Злата Мегленска која е наша заштитничка, ќе ни даде и сила и мудрост да можеме што побргу да ја пуштиме црквата во употреба.

Сите оние кои сакат да вложат дел од себе во ова историско дело можат да не најдат на нашата веб страна, преку МПЦ и ова е ретка можност, оти по прв пат во историјата една македонска православна црква се гради на просторот на бившите држави на Југославија. А вложувањето во црквата е човекот сам да се вгради во неа, а потоа црквата нас да не изградува како личности. Ние ги запишуваме сите донатори во една книга и секој кој ќе донира, може да каже дека и тој помогнал макар и со една тула да се изгради овој објект и со тоа да остане вечен овде на земјата и да си помогне за душата на небото-порача на крајот од нашата средба во Загреб првиот редовен македонски свештеник во Хрватска, протојереј ставрофор Кирко Велински.

%20 - https://lokalno.mk/vo-zagreb-pri-kraj-izgradbata-na-prvata-tsrkva-na-mpts-vo-regionot-se-raboti-na-vnatreshnoto-ureduvane/


Posted By: Џоле
Date Posted: 07-Oct-2019 at 17:09
Од хрватскиот форум на ЅЅС:

Originally posted by GreatSuccess;163006474

Makedonska crkva







-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 11-Feb-2020 at 16:52




https://gogetfunding.com/mpchr/?fbclid=IwAR2cqMyDCy1NBsZMW4_CxLWlZjfZrKZsF3rVKp-QQTBPKo73tiPmiUWb0_k

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Makedonij
Date Posted: 23-Aug-2020 at 08:58



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Makedonij
Date Posted: 03-Oct-2020 at 07:58





-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Dec-2021 at 15:33
Внатрешноста на црквава... На линкот има повеќе фотографии од богослужба.



https://tge.mk/product/18ta-nedela-po-pedesetnitsa

-------------
За сè има вторпат


Posted By: hcitrS
Date Posted: 19-Dec-2021 at 16:20
Не работи линкот ако се вметне како [ IMG ] [ /IMG ]. Па така:

https://scontent-zrh1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/269606981_438849574404295_5990183134479069825_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=nW642CXcyK0AX83FDpZ&_nc_ht=scontent-zrh1-1.xx&oh=00_AT_EPcFWRO1z2Zd6GwPMQ4amBF0IhUo5MCpzigZVlHm2HA&oe=61C4A81E - слика 1

https://scontent-zrh1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/269610943_438849747737611_5209479917497875180_n.jpg?_nc_cat=109&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=c6M-16RDVPQAX8yXWK6&_nc_ht=scontent-zrh1-1.xx&oh=00_AT8Sj2zNEFjNdQNEWbtsIGFvDpx1EElGkrTSLTxLpEIspg&oe=61C47714 - слика 2


МПЦ се регистирирала во Хрватска во 2003, а во 2021 имаат убава, современа, готова завршена црква. Во Македонија се „регистрирани“ од 1968, црквата во Битола е почната 1993, и засега им е завршена визбата.
Некако крими-гените им се активираат автоматски штом се на македонска почва*.



*Со исклучок на Дедо Сатанаил Пелагониски (познат и како Перо), чие човеконељубие и склоност кон расколи не познаваат граници.


Posted By: Џоле
Date Posted: 06-Nov-2022 at 21:11
Некои понови фотки (од пред 5-6 месеци)...















-------------
За сè има вторпат


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 07-Nov-2022 at 17:31
Од надвор „протестантска“, од внатре „коптска“ црква.

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: user8642
Date Posted: 07-Nov-2022 at 19:23
Едноставен е одговорот, однадвор треба да изгледа што помалку српска, од внатре немале пари да ја доправат од одма. Тоа е, нема ништо скриено во архитектурата на црквата.

Ама она што е скриено, односно недоволно објаснето на верниците, нешто што МПЦ нема храброст да им го соопшти е следново. Во православието светот се дели на "познат" (подолу обоените територии) и "надвор од познатото" (подолу на мапата сивиот дел), како беа грчките термини за ова точно не ги знам. Што значи тоа?! Во "познатиот" свет функционираат меѓусебно признати, омеѓени патријаршии, архиепископии, епархии, митрополии, парохии, кои не се препокриваат себеси територијално, освен доколку не се епархии со таква намена како воени епархии, малцински на други јазици и слични специфични уредувања коишто постојат во црковното право. Надвор од "познатиот" свет може да се препокриваат јурисдикциите, па така секоја патријаршија или архиепоскопија да си има свои задгранични цркви како на пример Македонска Црква во Австралија, Српска во Австралија, Грчка во Австралија. Исто така по Европа, по Америка. Има дијалог ова некогаш во иднина да се обединат во единствена Православна Црква на Австралија, или Православна Црква Америка, ама за тоа нема слух меѓу националистите што живеат како малцинсктва во Австралија од сите балкански народи и тоа е оставено за решавање во некои подобри времиња меѓутоа се третира како отворено прашање во Православието.

Е сега, пошто МПЦ од неодамна стана дел од регуларната црковна хиерархија, треба некој да им каже на луѓето Македонци во Загреб дека оваа црква кога-тогаш ќе потпадне под јурисдикција на СПЦ, односно под Загребачко-Љубљанска Епархија. Може секако да се формира Македонска Црковна Општина во рамки на СПЦ како дел од Загребачко-Љубљанска епархија, која нормално ќе си продолжи да си служи на Македонски Јазик, исто како што има Романски црковни општини во Србија кои служат на Романски јазик. Ама ова мора некој да им го објасни на луѓето! Загреб не е дел од "непознатиот" свет, туку има регуларно призната надлежност на СПЦ во црковното право. Ова нема врска со катастарската правна сопственост на црквата, тоа секако си е здружението што ја изградило, има врска само со канонско служење и назначување свештеници. И ова особено мора некој да и го објасни на Хрватската држава, дека Македонците не се никаков натрапник кој им изградил Српска црква на мала врата во сред Загреб, и да се пази да не се осмели некоја будала од СПЦ утре да пробува да обесува Српски знамиња зашто тоа е сензитивно политичко прашање. Да не се прави непотребна драма кај што ја нема! Имало во Македонија во минатото ваков случај кога влашката црква во Битола престана да биде влашка, и такви примери слични, кои нема потреба денес да ги повторуваме особено не на изнасилен начин. Ама ете, СПЦ во ЦрнаГора беше спремна со хеликоптер да спушти владика, не па овде да се најде некој будала да проба да превземе еден објект. За среќа Порфириј потекнува од тука, додека е он нема да има глупости, после него не знаеме.

https://ibb.co/ysTKHZH">


Posted By: Denko
Date Posted: 07-Nov-2022 at 20:10
Vo nikoj slucaj ne moze MPC vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC. Edinstveno e mozno (verojatno toa i ke se sluci) eparhiite na MPC vo dijasporata da padnat pod jurisdikcija na VP. Ovaa tema vo momentov e aktuelna a molcenjeto na MPC i voopsto makedonskata javnost e znak deka rabotite ne stojat dobro za MPC, odnosno za eparhiite na MPC vo dijasporata. MPC od neodamna e kanonska Crkva no se uste nema dobieno Tomos od VP.


Posted By: user8642
Date Posted: 07-Nov-2022 at 23:25
Originally posted by Denko

Vo nikoj slucaj ne moze MPC vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC. Edinstveno e mozno (verojatno toa i ke se sluci) eparhiite na MPC vo dijasporata da padnat pod jurisdikcija na VP. Ovaa tema vo momentov e aktuelna a molcenjeto na MPC i voopsto makedonskata javnost e znak deka rabotite ne stojat dobro za MPC, odnosno za eparhiite na MPC vo dijasporata. MPC od neodamna e kanonska Crkva no se uste nema dobieno Tomos od VP.
Jurisdikcija nad Hrvatska e sosema razlichno od eparhii vo dijaspora, toa sakam da kazam. VP ima teritorijalna jurisdikcija samo nad Turcija i Severna Grcija, nishto povekje. A prikaznata so eparhiite vo Avstralija Evropa Amerika kje potpadnat pod VP nekogash vo idnina zaedno so site ostanati zadgranichni eparhii na ostanatite pomesni crkvi, samo shto mozda MPC kje bide prva vo toj cekor.


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Nov-2022 at 14:53
Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Vo nikoj slucaj ne moze MPC vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC. Edinstveno e mozno (verojatno toa i ke se sluci) eparhiite na MPC vo dijasporata da padnat pod jurisdikcija na VP. Ovaa tema vo momentov e aktuelna a molcenjeto na MPC i voopsto makedonskata javnost e znak deka rabotite ne stojat dobro za MPC, odnosno za eparhiite na MPC vo dijasporata. MPC od neodamna e kanonska Crkva no se uste nema dobieno Tomos od VP.
Jurisdikcija nad Hrvatska e sosema razlichno od eparhii vo dijaspora, toa sakam da kazam. VP ima teritorijalna jurisdikcija samo nad Turcija i Severna Grcija, nishto povekje. A prikaznata so eparhiite vo Avstralija Evropa Amerika kje potpadnat pod VP nekogash vo idnina zaedno so site ostanati zadgranichni eparhii na ostanatite pomesni crkvi, samo shto mozda MPC kje bide prva vo toj cekor.
Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC. Inaku od od prd nekoja godina VP gi ima pod svoja jurisdikcija eparhiite na Ukrainstaka Pravoslavna Crkva i istoto i se sprema i na MPC. Priznavanje na Crkvata no isklucivo vo drzavnite granici, sto znaci dijasporata ja prezema VP.


Posted By: user8642
Date Posted: 08-Nov-2022 at 19:31
Originally posted by Denko

Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC.
"Nemoze" vo smisla nekako pravno go tolkuvash toa? Ili ne sakas da potpadne?


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Nov-2022 at 19:37
Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC.
"Nemoze" vo smisla nekako pravno go tolkuvash toa? Ili ne sakas da potpadne?
Kako mislis pravno!? Spored koe pravo bi padnala MPC vo Hrvatska pod jurisdikcija na SPC? Ti rekov postoi golema poznost makedonskata dijaspora da padne pod jurisdikcija na VP.


Posted By: user8642
Date Posted: 08-Nov-2022 at 19:43
Originally posted by Denko

Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC.
"Nemoze" vo smisla nekako pravno go tolkuvash toa? Ili ne sakas da potpadne?
Kako mislis pravno!? Spored koe pravo bi padnala MPC vo Hrvatska pod jurisdikcija na SPC? Ti rekov postoi golema poznost makedonskata dijaspora da padne pod jurisdikcija na VP.
Spored vazechko crkovno pravo, odnosno megjusebno priznati jurisdikcii na pomesnite crkvi. Pravo koe shto od neodma MPC celosno go pochituva i se povikuva na nego. Zagreb ne e nikakva dijaspora vo pravoslavniot svet, ima jasno priznata jurisdikcija na SPC. Toa shto Zagreb ne pripagja teritorijalno vo drzavata Srbija nema vrska so crkovnoto pravo. Isto kako shto Makedoncite vo Albanija se del od Albanska Pravoslavna Crkva ama se sluzhat liturgii i obredi na makedonski jazik, isto kako sto Romancite vo Srbija se del od SPC, taka i tuka. Makedoncite kje si bidat del od nadlezhnata pomesna pravoslavna crkva. Sidnej na primer ne e del od niedna pomesna pravoslavna crkva, i tamo moze sekoja crkva da formira zadgranichni eprahii, pa da se diskutira ili pretumbuvaat organizaciski i da potpadnat zadgranichnite eparhii pod VP, se do nekoe konechno idno finalno reshavanje na toa otvoreno prashanje i formiranje na edinstvena Avstraliska Patrijarshija. Ama Zagreb ne e Sidnej, nitu NewYork, Minhen, Velington.


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Nov-2022 at 20:04
Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC.
"Nemoze" vo smisla nekako pravno go tolkuvash toa? Ili ne sakas da potpadne?
Kako mislis pravno!? Spored koe pravo bi padnala MPC vo Hrvatska pod jurisdikcija na SPC? Ti rekov postoi golema poznost makedonskata dijaspora da padne pod jurisdikcija na VP.
Spored vazechko crkovno pravo, odnosno megjusebno priznati jurisdikcii na pomesnite crkvi. Pravo koe shto od neodma MPC celosno go pochituva i se povikuva na nego. Zagreb ne e nikakva dijaspora vo pravoslavniot svet, ima jasno priznata jurisdikcija na SPC. Toa shto Zagreb ne pripagja teritorijalno vo drzavata Srbija nema vrska so crkovnoto pravo. Isto kako shto Makedoncite vo Albanija se del od Albanska Pravoslavna Crkva ama se sluzhat liturgii i obredi na makedonski jazik, isto kako sto Romancite vo Srbija se del od SPC, taka i tuka. Makedoncite kje si bidat del od nadlezhnata pomesna pravoslavna crkva. Sidnej na primer ne e del od niedna pomesna pravoslavna crkva, i tamo moze sekoja crkva da formira zadgranichni eprahii, pa da se diskutira ili pretumbuvaat organizaciski i da potpadnat zadgranichnite eparhii pod VP, se do nekoe konechno idno finalno reshavanje na toa otvoreno prashanje i formiranje na edinstvena Avstraliska Patrijarshija. Ama Zagreb ne e Sidnej, nitu NewYork, Minhen, Velington.
Jas mislev zboruvas za hrvatskoto zakonodavstvo! Makedoncite vo Albanija ne se dijaspora isto kako sto Srbite vo Hrvatska ili CG ne se dijaspora a istiot slucaj e i so Romancite vo Srbija. Razlikata e vo toa sto Makedoncite vo Hrvatska se dijaspora i od neodamna formirale svoja crkovna opstina. Zgora na toa SPC so Tomos (toa e uste eden cirkuzantski nastan) se otkaza od jurisdikcija na site eparhii na MPC vo Makedonija i dijasporata. Ako se povikuvame na crkovnite kanoni togas vo nitu edna drzava ne svee da ima dva ili poveke pravoslavni Episkopi...


Posted By: user8642
Date Posted: 08-Nov-2022 at 20:16
Originally posted by Denko

Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC.
"Nemoze" vo smisla nekako pravno go tolkuvash toa? Ili ne sakas da potpadne?
Kako mislis pravno!? Spored koe pravo bi padnala MPC vo Hrvatska pod jurisdikcija na SPC? Ti rekov postoi golema poznost makedonskata dijaspora da padne pod jurisdikcija na VP.
Spored vazechko crkovno pravo, odnosno megjusebno priznati jurisdikcii na pomesnite crkvi. Pravo koe shto od neodma MPC celosno go pochituva i se povikuva na nego. Zagreb ne e nikakva dijaspora vo pravoslavniot svet, ima jasno priznata jurisdikcija na SPC. Toa shto Zagreb ne pripagja teritorijalno vo drzavata Srbija nema vrska so crkovnoto pravo. Isto kako shto Makedoncite vo Albanija se del od Albanska Pravoslavna Crkva ama se sluzhat liturgii i obredi na makedonski jazik, isto kako sto Romancite vo Srbija se del od SPC, taka i tuka. Makedoncite kje si bidat del od nadlezhnata pomesna pravoslavna crkva. Sidnej na primer ne e del od niedna pomesna pravoslavna crkva, i tamo moze sekoja crkva da formira zadgranichni eprahii, pa da se diskutira ili pretumbuvaat organizaciski i da potpadnat zadgranichnite eparhii pod VP, se do nekoe konechno idno finalno reshavanje na toa otvoreno prashanje i formiranje na edinstvena Avstraliska Patrijarshija. Ama Zagreb ne e Sidnej, nitu NewYork, Minhen, Velington.
Jas mislev zboruvas za hrvatskoto zakonodavstvo! Makedoncite vo Albanija ne se dijaspora isto kako sto Srbite vo Hrvatska ili CG ne se dijaspora a istiot slucaj e i so Romancite vo Srbija. Razlikata e vo toa sto Makedoncite vo Hrvatska se dijaspora i od neodamna formirale svoja crkovna opstina. Zgora na toa SPC so Tomos (toa e uste eden cirkuzantski nastan) se otkaza od jurisdikcija na site eparhii na MPC vo Makedonija i dijasporata. Ako se povikuvame na crkovnite kanoni togas vo nitu edna drzava ne svee da ima dva ili poveke pravoslavni Episkopi...


1. Не е важно дали населението е автохтоно или доселено, тоа уопште не е релевантно, ниту па е извор на аргументација дали црквата нивна ќе биде "црква во дијаспора" или не.

2. "Ako se povikuvame na crkovnite kanoni togas vo nitu edna drzava ne svee da ima dva ili poveke pravoslavni Episkopi..." Па баш ова кажувам цело време! Во Загреб неможе да има два надлежни епископи, Европскиот владика Пимен на МПЦ, и Загребско-Љубљанскиот на СПЦ (моментално в.д. Порфирије, затоа што со неговиот избор за Патријарх во 2021-ва сеуште не се избрал нов на владика на оваа епархија). Во Австралија МОЖЕ да има повеќе владици на иста територија, ако треба и уште векови, се додека не се договорат сите православни верници од Австралија да имаат обединта Австралиска Православна Црква и да изберат еден единствен владика.

РПЦ (русија) отвараше пред некоја година руски цркви по Африка и директно упадна во признатата јурисдикција на Александриската Патријаршија, и на тоа негативно реагираа сите останати Православни Цркви. Затоа што за Африка ПОСТОИ призната надлежна јурисдикција, исто како и за Загреб. За Западна Европа, Америка и Австралија НЕ ПОСТОИ.


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Nov-2022 at 20:39
Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

Razbrav tocno sto ti e poentata i bas toa go negiram, deka ne moze Makednskata Crkva vo Hrvatska da padne pod jurisdikcija na SPC.
"Nemoze" vo smisla nekako pravno go tolkuvash toa? Ili ne sakas da potpadne?
Kako mislis pravno!? Spored koe pravo bi padnala MPC vo Hrvatska pod jurisdikcija na SPC? Ti rekov postoi golema poznost makedonskata dijaspora da padne pod jurisdikcija na VP.
Spored vazechko crkovno pravo, odnosno megjusebno priznati jurisdikcii na pomesnite crkvi. Pravo koe shto od neodma MPC celosno go pochituva i se povikuva na nego. Zagreb ne e nikakva dijaspora vo pravoslavniot svet, ima jasno priznata jurisdikcija na SPC. Toa shto Zagreb ne pripagja teritorijalno vo drzavata Srbija nema vrska so crkovnoto pravo. Isto kako shto Makedoncite vo Albanija se del od Albanska Pravoslavna Crkva ama se sluzhat liturgii i obredi na makedonski jazik, isto kako sto Romancite vo Srbija se del od SPC, taka i tuka. Makedoncite kje si bidat del od nadlezhnata pomesna pravoslavna crkva. Sidnej na primer ne e del od niedna pomesna pravoslavna crkva, i tamo moze sekoja crkva da formira zadgranichni eprahii, pa da se diskutira ili pretumbuvaat organizaciski i da potpadnat zadgranichnite eparhii pod VP, se do nekoe konechno idno finalno reshavanje na toa otvoreno prashanje i formiranje na edinstvena Avstraliska Patrijarshija. Ama Zagreb ne e Sidnej, nitu NewYork, Minhen, Velington.
Jas mislev zboruvas za hrvatskoto zakonodavstvo! Makedoncite vo Albanija ne se dijaspora isto kako sto Srbite vo Hrvatska ili CG ne se dijaspora a istiot slucaj e i so Romancite vo Srbija. Razlikata e vo toa sto Makedoncite vo Hrvatska se dijaspora i od neodamna formirale svoja crkovna opstina. Zgora na toa SPC so Tomos (toa e uste eden cirkuzantski nastan) se otkaza od jurisdikcija na site eparhii na MPC vo Makedonija i dijasporata. Ako se povikuvame na crkovnite kanoni togas vo nitu edna drzava ne svee da ima dva ili poveke pravoslavni Episkopi...


1. Не е важно дали населението е автохтоно или доселено, тоа уопште не е релевантно, ниту па е извор на аргументација дали црквата нивна ќе биде "црква во дијаспора" или не.

2. "Ako se povikuvame na crkovnite kanoni togas vo nitu edna drzava ne svee da ima dva ili poveke pravoslavni Episkopi..." Па баш ова кажувам цело време! Во Загреб неможе да има два надлежни епископи, Европскиот владика Пимен на МПЦ, и Загребско-Љубљанскиот на СПЦ (моментално в.д. Порфирије, затоа што со неговиот избор за Патријарх во 2021-ва сеуште не се избрал нов на владика на оваа епархија). Во Австралија МОЖЕ да има повеќе владици на иста територија, ако треба и уште векови, се додека не се договорат сите православни верници од Австралија да имаат обединта Австралиска Православна Црква и да изберат еден единствен владика.

РПЦ (русија) отвараше пред некоја година руски цркви по Африка и директно упадна во признатата јурисдикција на Александриската Патријаршија, и на тоа негативно реагираа сите останати Православни Цркви. Затоа што за Африка ПОСТОИ призната надлежна јурисдикција, исто како и за Загреб. За Западна Европа, Америка и Австралија НЕ ПОСТОИ.
Te razbiram jas tebe no Pravoslavnata Crkva e daleku od pocituvanje na crkovni kanoni. Ednostavno ne moze da ima dvajca ili poveke pravoslavni episkopi vo nikoj slucaj. Inaku nema pravoslavna crkovna zaednica koja bi se soglasila na takvo nesto, pri postoecka makedonska opstina i svestenici odednas stranec-svestenik na drug jazik da sluzi liturgija. Pravoslavnata Crkva e nacionalna i se dodeka e taka tesko ke se soglasi nekoja dijaspora na takvo nesto... A sto e so Temisvarskata Eparhija na SPC!?


Posted By: user8642
Date Posted: 08-Nov-2022 at 22:23
Originally posted by Denko

A sto e so Temisvarskata Eparhija na SPC!?
Toa e nerazresheno prashanje za koe ima zamrznat spor, Romanija ima nekakva polufunkcionalna eparhija vo Negotin Srbija. Paritetno nekaknonski navlezeni vo jurisdikcija se dvete.


Posted By: Denko
Date Posted: 08-Nov-2022 at 22:41
Originally posted by user8642

Originally posted by Denko

A sto e so Temisvarskata Eparhija na SPC!?
Toa e nerazresheno prashanje za koe ima zamrznat spor, Romanija ima nekakva polufunkcionalna eparhija vo Negotin Srbija. Paritetno nekaknonski navlezeni vo jurisdikcija se dvete.
Tokmu za toa ti zboruvam. Se nosat nekanonski odluki na nacionalna osnova. Pravoslavnite Crkvi se nacionalni i funkcioniraat prvenstveno nacionalno. Tuka, za zal, nema sustinsko edinstvo. I Tomosot na SPC bese iznuden iako spored kanonite pomesna Crkva ne dava Tomos, taka sto Tomosot sto SPC 'i go dodeli na MCP bese uste edna improvizacija, t.e. izmislica...     


Posted By: Џоле
Date Posted: 21-May-2023 at 21:42
Црквава е осветена:

Со свечена литургија синоќа беше осветена македонската православна црква „Злата Мегленска“ во Загреб, која што македонската заедница во хрватската престолнина ја градеше девет години.

На осветувањето присуствуваше хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој во име на хрватската влада го прими највисокото одликување на МПЦ, во знак на благодарност и искрено пријателство. Орденот „Свети Климент Охридски“ му го додели поглаварот на МПЦ, архиепископот македонски и охридски Стефан.

„Навистина сум посебно почестен, но пред сè, ова го доживувам како оддавање признание на целата влада и бројни луѓе кои од срце, со разбирање, почитување, отвореност и искрена желба ги поддржуваат Македонците во Хрватсска, како и сите национални малцинства, бидејќи сметаме дека тоа е добро за нашето општество, за културата, инклузивноста и посебно на положбата на Хрватите во сите соседни земји“, кажа Пленковиќ на свеченоста.

Хрватската влада финансиски ја помогна изградбата на црквата со 935 илјади евра, а премиерот му се заблагодари и на Градот Загреб, „кој со години го поддржува македонското национално малцинство“.


https://sdk.mk/index.php/makedonija/vodime-smetka-za-makedonskoto-maltsinstvo-reche-hrvatskiot-premier-plenkovik-na-osvetuvane-na-makedonska-tsrkva-vo-zagreb/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 23-May-2023 at 10:59
Осветена првата македонска црква во регионот – „Св. Злата Мегленска“ во Загреб



Во неделата ( 21.05.2023) во Загреб се освети првиот православен храм во регионот на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија , Св. Злата Мегленска.

На осветувањето присуствуваше архиепископот охридски и македонски Г.Г Стефан, македонските епископи, спрскиот патријарх Порфирије како и хрватскиот премиер Пленковиќ.







Објектот е дело на архитектите Зоран Бошевски, Борис Флолиќ, Жељко Голубиќ, кои се дел од Studio BF. Црквата беше проектирана во перидоот 2008-2009 година, додека изведбата и нејзиното отворање се случи по 14 години.

https://marh.mk/osvetena-prvata-makedonska-crkva-vo-regionot-sveta-zlata-meglenska-vo-zagreb/?fbclid=IwAR37viLCSNT-reqGRyraKuuN1W77KlCZSNeknbkfCeGEY5TmSL7Q53__Zlw

-------------
За сè има вторпат



Print Page | Close Window