Print Page | Close Window

Свето Преображение - нас. Даме Груев

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Верски
Forum Discription: Цркви, џамии, манастири...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3238
Printed Date: 29-Mar-2024 at 16:07


Topic: Свето Преображение - нас. Даме Груев
Posted By: macedonia
Subject: Свето Преображение - нас. Даме Груев
Date Posted: 05-Dec-2015 at 21:15
Осветување и поставување на камен - темелник за нов храм во населбата Даме Груев



На 5 декември 2015 Лето Господово, на празникот посветен на св. Калист Цариградски и св. маченичка Кикилија, се изврши осветување и поставување на камен темелник за изградба на храм Свето Преображение во населбата Даме Груев, Општина Ѓорче Петров. Чинот на осветување го изврши Поглаварот на Македонската православна црква Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение со свештенослужители од Скопската православна епархија.





http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1076:2015-12-05-12-41-04&catid=36:novosti&Itemid=2 - http://www.spe.org.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1076:2015-12-05-12-41-04&catid=36:novosti&Itemid=2



Replies:
Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 05-Dec-2015 at 22:06
Има населбава библиотека?

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Dec-2015 at 01:41

Ако се направи библиотека, после за црква може да е касно...


Posted By: kultuzin
Date Posted: 06-Dec-2015 at 14:56
Нема да е лошо вашата негативна енергија кон верските објекти да ја насочите кон изградбата на џамиите воглавном со пари од надвор, со непропорционални димензии, на нелегален начин, без дозволи за градба и слично. Нашите цркви се мали ненаметливи најчесто вклопени во околината и не наметливи. Џамиите особено оние повеќе од 400 изградени во последните 10 години се наметливи, го гушат просторот, доминираат и буквално се со цел на покажување мускули. Гледам тоа не ви пречи ама затоа едно црквиче во Ѓорче Петров ви е трн во око. Одете до Струга и видете ја Џамијата изградена непосредно до да не кажам врз православните гробишта и после критикувајте православни објекти.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 06-Dec-2015 at 15:03
А кој рече дека не ми пречат?

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Dec-2015 at 15:25
Originally posted by kultuzin

Нема да е лошо вашата негативна енергија кон верските објекти да ја насочите кон изградбата на џамиите воглавном со пари од надвор, со непропорционални димензии, на нелегален начин, без дозволи за градба и слично.

Чекај бе, нели има власт овде? Институции нешто, ова-она...? Немаш ништо против тоа што они не си ја вршат работата? Јас ли да одам да рушам нелегално изградени џамии финансирани со сомнителни пари?

Мојата негативна енергија е адекватно распределена, не се секирај ти за тоа. Има доволно и за црквите, и за џамиите, и за племенските водачи кои го пропагираат сето тоа, и за нивните слепи поддржувачи (било да се во државава, или киднале во Германија или Холандија, па од таму кажуваат срцепарателни приказни дека децата што раснат во македонските села без најосновна инфраструктура биле најсреќни).


Posted By: ehrlich
Date Posted: 06-Dec-2015 at 18:38
Верувале или не, населбава е типски градена, има училиште, кое беше обновено пред некоја година и доградено, отворена нова градинка наспроти него и ете дошло ред да си добијат и црква. Бидејќи сум живеел во населбава (а моментално во Ѓорче), од прва рака ви кажувам дека црквава е баш потребна за жителите, бидејќи сите тие верници беа оставени само на главната црква во Ѓорче Петров, па така и јас и моето семејство сме морале да патуваме до Ѓорче за да појдеме во црква, а тоа го правеа сите од Даме Груев затоа што немаа друг избор.

Освен моментот со најавата дека општината ќе градела црква во населбата, навистина не го гледам проблемот со верскиов објект.


Posted By: one1
Date Posted: 10-Dec-2015 at 16:18
Originally posted by kultuzin

Нема да е лошо вашата негативна енергија кон верските објекти да ја насочите кон изградбата на џамиите воглавном со пари од надвор, со непропорционални димензии, на нелегален начин, без дозволи за градба и слично. Нашите цркви се мали ненаметливи најчесто вклопени во околината и не наметливи. Џамиите особено оние повеќе од 400 изградени во последните 10 години се наметливи, го гушат просторот, доминираат и буквално се со цел на покажување мускули. Гледам тоа не ви пречи ама затоа едно црквиче во Ѓорче Петров ви е трн во око. Одете до Струга и видете ја Џамијата изградена непосредно до да не кажам врз православните гробишта и после критикувајте православни објекти.


Знаеш ли дека не сите Македонци се христијани или муслимани? Има и такви што им е преку глава од верски објекти.


Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Feb-2016 at 20:15
Ima li nekoj napredok vo izgradbata. Nekoja fotka.


Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Feb-2016 at 20:42
Do kade e izgradbata na crkvava?


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2016 at 21:32
Немаме ниеден член од тој дел на Скопје. Штета, далеку е да се оди за да се слика.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: ehrlich
Date Posted: 19-Feb-2016 at 21:53
Имате

Мислам на почеток на Ѓорче живеам, ама во секој случај поблиску од сите вас. Ќе отидам и ќе ставам тука деновиве.


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Apr-2016 at 19:17
Еве една фотка.


Posted By: ehrlich
Date Posted: 11-May-2016 at 16:56
Поглед на црквата денес (11.5.2016). Во доста напредна состојба, готово, па карабина да е. Ќе гледам да бидам почест со слики од неа, со оглед на тоа што ми е на пет минути со точак



Posted By: macedonia
Date Posted: 27-May-2016 at 23:01


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Jul-2016 at 13:14
Фотка превземена од нивната фејсбук страна.


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Aug-2016 at 15:46
Фотка превземена од нивната Фејсбук страна


Posted By: stef4o
Date Posted: 07-May-2017 at 17:27
Ima li nekoj info do kade e izgradbata na crkvava? Nekoja fotka?


Posted By: ehrlich
Date Posted: 07-May-2017 at 22:01

Малку понапредна фаза од горната фотка, ништо повеќе, ама далеку од завршување.


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Oct-2017 at 18:54
Do kade e stignata izgradbata na crkvava? Ima li nekoj info\fotka?


Posted By: macedonia
Date Posted: 26-Oct-2017 at 19:28
од август



Posted By: ehrlich
Date Posted: 28-Oct-2017 at 17:39

Не е многу сменето, денес поминав покрај нејзе.


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Nov-2017 at 12:56
Превземено од zikol.com.mk








Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 17-Nov-2017 at 08:17

Жикол се промовира во сакрален градежник, иако архитектонските решенија се на различни автори, а по некоја бизнис логика следна фаза би било да направат свој тим и за комплет понуда во оваа сфера, налик топтан тајфа која стандардизирано ќе реализира сакрални проекти и надвор од дома, иако за камена градба и керамопластика тнко сами ... но се надевам дека ова нема да бидне случај, бидејќи делува елитно една фирма да положи рака врз дадена архи агенда кај нас, а како би се оставило простор Светиот Дух да дише слободно и помеѓу Верата и верниците и помеѓу Црквата и градежниците ...
интересно да ко струмичка фирма зад себе има подоста сакрални градежни интервенции, за кои има чаршиски муабет дека се мираз бидејќи претходната власт им погодувала за доста тендери, та вака да се искупат за предимството како државни миленици т.е. подобни партнери, но ко што гледам по проектите на нивната веб страница државен објект ни за лек, како и да е, додека не се докаже тоа ваквата дума е само небулоза, иако ја пуштам како гачка да конечно си расчистам нечии некакви предрасуди, може некој ќе ме дематира и ќе предочи абер за некаков непотизам ...

факт е едно, дека после учеството во обновата на Бигорските конаци, вратата за сакрални проекти ширум им се отвори, што би го разбрал само како Божја Промисла дури и тоа било индиректен резултат на довербата која ја стекнале кај МПЦ како фирма која педантно, уредно и ефикасно си ја работи својата работа ... во секој случај, секоја чест на посветеноста, иако и ним знаат да им се случат зицери, но не по нивна вина, битно потенцијалот максимално го фокусирале и на Бога, а еден ден ако кренат глава, да кренат и некој Црковен храм во дијаспората пр. струмичката во Италија сеуште нема сопствена Црковна градба, чинам има еден свој Парклис, но не и сопствен Храм ...

реализирани црковни Храмови и конаци:

2002-ра МАНАСТИР СВ. КЛИМЕНТ И НАУМ ОХРИДСКИ Хамзали, Струмица

2010-та НОВИ КОНАЦИ ВО МАНАСТИРОТ СВ. ЈОВАН БИГОРСКИ

2018-та ХРАМ СВ. ТРИ ЕРАРСИ нас.Мичурин кај Железничка, Скопје

2018/19 ХРАМ ПРЕОБРЕЖЕНИЕ ГОСПОДОВО нас.Даме Груев, Скопје

2018/19 ХРАМ СРЕТЕНИЕ ГОСПОДОВО нас.Железара кај стадион Металург, Скопје

2018/19 ХРАМ СВ.ТРОЈЦА нас.Аеродром кај Хотел Русија, Скопје



Posted By: Џоле
Date Posted: 29-Apr-2018 at 20:36


-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Jul-2019 at 18:23
Црквата „Свето Преображение„ во населбата Даме Груев во општина Ѓорче Петров, пак е до фаза на карабина, а почна да се гради во 2015 година. Таа е покриена и се очекува пролетта, наредната година да започне втората фаза, поточно фасадата и внатрешното уредување (малтерисување, електриката). Отец Ванчо очекува оваа црква да биде комплетно завршена за две години и да биде осветена.

https://www.vecer.press/политичарите-ги-предадоа-на-верницит/


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Dec-2019 at 15:21
Има ли поголема промена од последниот апдејт??


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Jun-2020 at 14:52
До која фаза е стигната црквава?Фоткава е постара незнам каква е моменталната состојба





Posted By: ehrlich
Date Posted: 26-Jun-2020 at 17:26
Исто.


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Feb-2021 at 09:00
Тука нема промени



https://www.facebook.com/gjorcePatriotsko/


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-Mar-2021 at 11:19


https://www.facebook.com/gjorcePatriotsko


Posted By: ehrlich
Date Posted: 25-Mar-2021 at 19:08
Завчера поминав, нема никаква промена, затоа не ви сликам


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Mar-2021 at 07:38
Има ли инфо табла на градилиште,ако има и ако можеш сликни ја чисто да ја имаме во склоп на нишкава?


Posted By: FT
Date Posted: 26-Mar-2021 at 22:28
Не знам зошто МПЦ не земе да ги среди сите овие цркви што стојат вака со години и години и многу се на број. Нели религија ова она а плус и возат џипови, ваљда имаат доволно пари. Убаво среден простор околу црквата и ќе има луѓе, движење и едноставно околината ќе биде поубава.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 26-Mar-2021 at 23:25

Мислам дека е поприкладно верник да ти одговори, оти ако прашаш атеист ќе добиеш многу реален одговор кој нема да ти се допаѓа.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Jul-2021 at 12:08
Тука воопшто не се работи...





https://www.facebook.com/p.shilegov/videos/222512386417001


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Feb-2023 at 18:10
Во моментов се поставуваат водовод и електрична инсталација за црквата „Свето Перображение“ во населбата Даме Груев, градена, исто така, од Скопската епархија. Нејзината изградба е започната во 2015 година, но не се знае кога ќе биде завршена, бидејќи, како што истакна отец Ванчо, треба да се извршат некои измени во проектот за помошни простории.

https://www.vecer.press/осум-цркви-во-скопје-чекаат-да-бидат-до/ - https://www.vecer.press/осум-цркви-во-скопје-чекаат-да-бидат-до/

-------------
Carpe diem



Print Page | Close Window