Print Page | Close Window

Фотографирање - совети и искуства

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Фото/Видео
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329
Printed Date: 28-Mar-2024 at 09:19


Topic: Фотографирање - совети и искуства
Posted By: Cloverstack
Subject: Фотографирање - совети и искуства
Date Posted: 22-Jul-2008 at 14:27
Темава ја отварам за да можеме меѓусебно да си помогнеме да станеме подобри фотографи и да научиме нешто еден од друг.

Еве мене најголем проблем ми се ноќни фотографии... Најчесто ми искачаат многу темни, дури и во "night mode". Можеби има нешто и до типот на апаратот (Canon PowerShot A430).

Дали некој има да посочи некоја техника за посветли ноќни фотки (без статив)



Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Jul-2008 at 14:48


па импровизирај... си можел да го стаиш апаратот на оградата наместо статив. не искачаат секогаш топ ама ако сликнеш 10 фотки обично барем една е добра.

Ја 2-3 пути тргам во Германос да си купам статив ама се немаат на лагер. Bash


Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Jul-2008 at 14:49
nokna fotografija bez stativ e nisto, mozes na primer da ja ostavis na zemja, da ja ostavis na nekoe mesto kade sto nema da mrda, obicno noknite sliki se mnogu problematicni
i ja ponekogas edvaj se snaogam, no resiv da kupam stativ, i ne se mnogu skapi vo www.pixplus.com.mk ima i za 1000 denari



-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Jul-2008 at 14:54
Originally posted by mitatos

nokna fotografija bez stativ e nisto, mozes na primer da ja ostavis na zemja, da ja ostavis na nekoe mesto kade sto nema da mrda, obicno noknite sliki se mnogu problematicni
i ja ponekogas edvaj se snaogam, no resiv da kupam stativ, i ne se mnogu skapi vo www.pixplus.com.mk ima i za 1000 denari



митатос кај се наоѓаат овие pixplus?


Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Jul-2008 at 15:00
pixplus se naogaat vo t.c beveri t.e pred beveli vo tie zgradite dole, znaci ne od stranata kaj sto pominuva 57  tuku od drugata strana
ke se snajdes mislam ke ja vidis prodavnicata


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Jul-2008 at 18:49
@Clover поправи си го насловот на нишката Big%20smile

Да не отвараме 100 нишки на тематикава тука би можеле да споделиме и погодни локации за сликање. Нормално нема да измислиме топла вода ако ги наброиме кулите по Скопје од кои има добри панорами но би било убаво да глеаме кои кули се добри за мониторинг на некои градилишта.

Резултатите од кулата од Автокоманда веќе видовте. Ако успееме да се докопаме до тој балконот на ~12 кат кој што беше заклучен од таму може да се прават ремек дела.

Денеска баш ја загледав кулата во Пролеќе (карши Макпетрол бензинската) и ептен е погодена за следење на Веро Супер Центарот. Прозорците од ходникот се баш свртени на таа страна.

Така да глејте секогаш кога можете да правиме и вакви слики бидејќи се прилично атрактивни а се добива и друга перспектива на се.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jul-2008 at 01:05
mitatos & pbanks фала на советите Thumbs%20Up


Originally posted by pbanks

Ако успееме да се докопаме до тој балконот на ~12 кат кој што беше заклучен од таму може да се прават ремек дела.

Море да се докопаме до коровот... не е мала разлика помеѓу 12-ти и 20-ти спреат. Од таму сигурно има супер поглед врз голем дел од Скопје!
Banana



Posted By: mitatos
Date Posted: 23-Jul-2008 at 01:17
hehehe ako uspeete da odite tamu sakam i ja da sliknam nesto od taa zgrada ,ne zaboravajte da me viknete

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Jul-2008 at 01:41
А да се договориме еден ден заедно, и јас би сакал да дојдам.

Деновиве се спремам да направам една колекција слики од кулата во кисела вода. еве денес времето не се погоди. Ќе гледам да се качам и преку ден и навечер.


Posted By: волан
Date Posted: 23-Jul-2008 at 18:50
Има и поефтини мини стативи триста четрско денари ... имам еден таков инаку статив големи имам одавна ...

-------------
волан


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jul-2008 at 02:54
Друг проблем што го имам а е индиректно поврзан со фотографија се батериите.

Ако ги оставам неколку дена во апаратот, без воопшто да го уклучам, ги наоѓам потполно испразнети. Ова не се случуваше кога беа нови... Се сеќавам дека понекогаш многу долго стоеаја во апаратот и секогаш кога ќе го уклучев сепак беа спремни за комплетна сесија.

Има некој сличен проблем?




Posted By: волан
Date Posted: 24-Jul-2008 at 09:59
купи си нови батерии ...

-------------
волан


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jul-2008 at 11:11
Абе не сум ја милионер... Ќе гурам некако со овие... Ич да е, ич да не е, ќе гураат уште 50-60 циклуси на пунење/празнење...

Треба икономист да бидиш. Икономија да прајш LOL


Posted By: dejan
Date Posted: 24-Jul-2008 at 12:04
Originally posted by Cloverstack

Друг проблем што го имам а е индиректно поврзан со фотографија се батериите.

Ако ги оставам неколку дена во апаратот, без воопшто да го уклучам, ги наоѓам потполно испразнети. Ова не се случуваше кога беа нови... Се сеќавам дека понекогаш многу долго стоеаја во апаратот и секогаш кога ќе го уклучев сепак беа спремни за комплетна сесија.

Има некој сличен проблем?



И ова на мене ми се случува! Толку ме нервираWallbashWallbash а уште повеќе ме нервира кога ке ги наполнам, по цел ден ке се полнат и кога ке ги ставам ми покажува црвено светло дека не чинат...па ми оди да ја акнам камерата од земјаSmile навистина незнам до што е...камерава што ја имам веќе 3 години ја користам па можеби ‘остарела‘. Исто така и мојата фамилија ја користи камерата а кога ке завршат со сликање не ја исклучуват, ке ја остават така да седи па после се чудат зошто не работиNutsWallbash


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jul-2008 at 17:09
Originally posted by волан

Има и поефтини мини стативи триста четрско денари ... имам еден таков инаку статив големи имам одавна ...


јас сакам голем да си земам. Претпоставувам ти овие ноќниве фотки ги вадиш со големиот статив?


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jul-2008 at 17:12
Originally posted by Cloverstack

Абе не сум ја милионер... Ќе гурам некако со овие... Ич да е, ич да не е, ќе гураат уште 50-60 циклуси на пунење/празнење...

Треба икономист да бидиш. Икономија да прајш LOL


Абе не треба да си милионер за батерии Bash. И јас така изигравав економ ко тебе ама од коа земав нов сет на батерии се препородив. Претходниот сет редовно се устрошуваше во моменти кога највеќе ми требал (на пример на Смоларски водопади лани кај што не идам секој ден).

Најубаво е човек да шета со два асални сета батерии што е сигурно сигурно.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jul-2008 at 18:33


Два полу-асални сета ми се сосема доволни за една мемориска картичка (барем парот што не стои у апарат држи сосема добро). Ако купувам нови батерии, ќе треба да купам и нова мемориска картичка за да им го искористам потенцијалот... Вие ќе ме банкротирате вака, расипници едни!

LOL


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jul-2008 at 18:51
А да си стаиш акумулатор у ранец?!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Jul-2008 at 18:55
Едно мое искуство кога идам на подолг пат
Имам лажни батерии во апаратот кој се поврзани со „мало“ акумулаторче кое ми е во торбата и тоа до сега не оманало.
Така да можам да ги користам и обичните и самопрајската скаламуција од батерии

* Има прекрасен сталак под стадион, „жежок“ но едино стварно стабилен и кој не се „усукува“ (има и поефтини варијанти)
* Во рамстор имаш мал скоплив сталак за 250 ден


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: волан
Date Posted: 27-Jul-2008 at 19:49
дел од ноќните фотки се на малиот статив а дел на големиот ... сепак големиот е права работа ...

-------------
волан


Posted By: волан
Date Posted: 27-Jul-2008 at 19:52
секојпат одам со два сета батерии оние кои се полнат ... и уште два сета обични и нови алкални батерии за секој случај ...

-------------
волан


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:31
Абе да не знаете каде може да се поправи скршен блиц. Се работи за еден мој другар. Земал многу добар профи апарат sony за ефтина пара. Ама му го дале ефтино поради тоа што е скршен блицот. Па сега каде може да се поправи?!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Sep-2008 at 23:46
Нека слика дење Big%20smile


Posted By: beTon
Date Posted: 03-Sep-2008 at 00:33

Originally posted by lslcrew

Абе да не знаете каде може да се поправи скршен блиц. Се работи за еден мој другар. Земал многу добар профи апарат sony за ефтина пара. Ама му го дале ефтино поради тоа што е скршен блицот. Па сега каде може да се поправи?!

нека проба во канон   http://www.genel.com.mk - www.genel.com.mk  или во капиштец мислам беше во Digit Ekspres во беверли тие мислам се сервисери за sony, нив еден пријател ги фалеше дека се профи... а ако не секогаш може да си купи екстернал профи блиц од нет кој вршј далеку повеќе работа бидејќи аголот и сенките можеш да ги наштимаш максимално доколку веќе има профи апарат и планира да се нафати на профи кадар и композиции...



Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Sep-2008 at 01:16
Фала за инфото.


Posted By: mitatos
Date Posted: 03-Sep-2008 at 11:53
Може и да праша во  www.pixplus.com.mk исто така има и поефтини понуди од дигитални апарати и од генел .

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 03-Sep-2008 at 12:42

Originally posted by mitatos

Може и да праша во  www.pixplus.com.mk исто така има и поефтини понуди од дигитални апарати и од генел .

да тие се луѓето за сони она со Digit Ekspres ММ од беверли нема врска изгледа, бидејки не ми текнуваше како се викаат па логично во златна книга под сервиси за фото опрема ги најдов нив а исто се во беверли, а овие пиксплус се до беверли, тие се тие кои ми ги фалеја дека за сони се нај профи во градов http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=1&tabid=3 - www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=1&tabid=3



Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Sep-2008 at 05:51
Ок, го имаме победникот:
Sony DSC-H10 Thumbs%20Up






Спецификации (Митатос, сакам да го чујам твоето мислење, и на сите што имаат поголемо познавање на оваа проблематика):
Sensor

• 1/2.5 " Type Super HAD CCD
• 8.3 million pixels total
• 8.1 million effective pixels

Image sizes • 3264 x 2448
• 2592 x 1944
• 2048 x 1536
• 640 x 480
• 3264 x 2176 (3:2)
• 1920 x 1080 (16:9)
Movie clips • 640 x 480 @ 30fps
• 640 x 480 @ 16.6fps
• 320 x 240 @ 30fps
• 320 x 240 @ 8.3fps
File formats • JPEG (Exif Ver.2.21)
• MPEG1 (MPEG Movie VX)
Lens • 10x optical zoom
• 6.3 - 63.0mm
• 38 - 380mm (35mm equiv.)
• f/ 3.5 - 14.4
• Carl Zeiss Vario-Tessar
• 10 elements in 9 groups (including 1 aspheric element)
Image stabilization • Super SteadyShot
Conversion lenses
(with adapter Ring)
• Wide: VCL-DH0758
• Tele: VCL-DH1758
• Close-up: VCL-M3358
Digital zoom Yes, up to 2x
Focus • Single AF
• Monitor AF
• Macro
AF area modes • 9-point AF
• Center Weighted AF
• Spot area AF
• Focus preset
AF assist lamp Yes, auto or off
Focus distance
(From front of lens)
• Auto: 50cm - ∞ (w), 90cm - ∞ (t)
• Macro: 2cm - ∞ (w), 90cm - ∞ (t)
Metering • Multi-Pattern
• Center-Weighted
• Spot
ISO sensitivity • Auto
• ISO 100
• ISO 200
• ISO 400
• ISO 800
• ISO 1600
• ISO 3200
Exposure compensation +/- 2.0EV in 1/3 EV steps
Exposure bracketing +/- 0.3, 0.7, 1.0 EV
Shutter speed • Auto: 1/4 - 1/2,000 sec
• Program Auto: 1 sec- 1/1,000 sec
• Manual: 30 sec - 1/2000 sec
Aperture • Auto: F3.5/8.0 (w)
• Program Auto: F3.5/F8.0 (w)
Modes • Auto
• Program auto
• Manual
• Movie
• SCN
Scene modes • High Sensitivity
• Extra High Sensitivity
• Extra High-speed Burst
• Twilight
• Twilight Portrait
• Portrait
• Soft Snap
• Landscape
• Beach
• Snow
• Fireworks
• Hi-speed Shutter
• Advanced Sports Shooting
White balance • Auto
• Daylight
• Cloudy
• Fluorescent 1 (White Fluorescent Lighting)
• Fluorescent 2 (Natural White Fluorescent Lighting)
• Fluorescent 3 (Day White Fluorescent Lighting)
• Incandescent
• Flash
Self timer 2 or 10 sec
Image parameters • Normal
• Vivid
• Natural
• Real
• Sepia
• B&W
• DRO (Dynamic Range Optimizer): Standard, Plus, off
Retouch • Trimming
• Red Eye Correction
• Soft Focus
• Partial Color
• Fisheye Lens
• Cross Filter
Flash • Auto
• Flash On
• Slow Syncro
• Flash Off
• Red-Eye Reduction
• Range: 0.2 - 7.0m (w), 0.9 - 5.6m (t) (ISO Auto)
• Range: Up to 14m (w), 11.2m (t) (ISO 3200)
Viewfinder No
LCD monitor • 3.0 in (7.5cm) Hybrid TFT LCD
• Aspect Ratio: 4:3
• 230,000 dots
• Approx. 100% coverage
Connectivity • AV out (Composite, 1080i component with optional cable)
• USB 2.0 High Speed
• DC input
• All in/out via Multi Use Terminal
Print compliance • Pictbridge
• DPOF
• Print Image Matching III
• EXIF Print
Storage • Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO Duo (High Speed), Memory Stick PRO-HG Duo card
• Approx 31MB internal memory
Power • Li-ion battery pack NP-BG1
• BC-CSGB / CSGC Charger included
• Optional AC adaptor
Weight (no batt) 265 g (9.3 oz)
Weight (With batt) 381 g (13.4 oz)
Dimensions 106 x 68.5 x 48.9 mm (4.2 x 2.7 x 1.9 in)




Сликите не работат со тагови па ги ставив како линкови. Eве какви слики можеме да очекуваме од апаратов:

http://farm4.static.flickr.com/3287/2826852081_06b2e0b7a1.jpg?v=0 - http://farm4.static.flickr.com/3287/2826852081_06b2e0b7a1.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3125/2769143167_d316e461c8.jpg?v=0 - http://farm4.static.flickr.com/3125/2769143167_d316e461c8.jpg?v=0
http://farm4.static.flickr.com/3085/2822563908_d45321c5ee.jpg?v=0 - http://farm4.static.flickr.com/3085/2822563908_d45321c5ee.jpg?v=0

Cheers


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 09-Sep-2008 at 08:47
LaLinea, јас го имам еден од предците на овој апарат Sony H2, кој има помала резолуција, помал дисплеј и ИСО сензитивност до 1600, и можам да ти кажам дека сум презадоволен од апаратот. Апаратот би рекол е за понапредни аматери кои сакаат да го направат првиот чекор кон попрофесионална фотографија. Еве во продолжение неколку мои најдобри аматерски фотки:

1. Капки роса 1 (Водно)


2. Капки роса 2 (Водно)


3. Декемвриско сонце (Водно)


4. Глуварче (Маврово)


5. Бахаи центар (Хаифа, Израел)


6. Бахаи Центар (Хаифа, Израел)


7. Цвет (Таормина, Сицилија)


8. Рефлексина (Таормина, Сицилија)


9. Кров на црква (Таормина, Сицилија)


10. Камбанарија (Таормина, Сицилија)


11. Таормина (Сицлилија)



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Sep-2008 at 11:25
линеа, апаратот е ѕвер! Drool


колку кошта? да не барам по нет... Big%20smile


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Sep-2008 at 15:28
La Linea  , Sony-to ima mnogu dobri opticki lekji , poznata marka Carl Zeis , no ako ovoj kosta poveke od 25.000 iljadi poarno kupi SLR makar i na staro no sepak SLR e SLR , a dokolku ova ti e za domasna potreba, za niz grad vamu tamu , t.e za amaterska fotografija togas digitalniot e top, ima extra zoom , ne mora da se iskacuvas niz brdi )) poz

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Sep-2008 at 17:16
@Cloverstack 300 $

@UrbanFreak, mitatos

Фала дечки, супер совети Thumbs%20Up


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Sep-2008 at 17:59
Originally posted by La Linea

@Cloverstack 300 $



Буквално џабе... Ти завидувам!

Јас за мојот аматерски Canon PowerShot A430 пред околу две години опрчив скоро толку, а разликата со твојов пик е како ноќ и ден. Јес да и времето го прави своето, али ипак ти завидувам хаха Big%20smile

Ај едвај чекам да се вратиш и да го ставиш во функција апаратот по нашите градилишта, па да се изнагледам добри фотки Cheers


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Sep-2008 at 19:40
Originally posted by La Linea

@Cloverstack 300 $

@UrbanFreak, mitatos

Фала дечки, супер совети Thumbs%20Up
 
La linea, kazi mi sto sve ide so digitalniov ? ima li nekakva oprema ?


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Sep-2008 at 19:46
Detail Rating (out of 10)
Build quality 6.5
Ergonomics & handling 7.0
Features 7.5
Image quality 7.5
Optics 7.5
Performance (speed) 7.5
Value 8.0
http://www.dpreview.com/reviews/sonydsch10/page10.asp - http://www.dpreview.com/reviews/sonydsch10/page10.asp
 
 
tuka pisuva dp review RECOMANDED , znaci cim ovde ti go preporacuvaat znaci dobar e za tie pari ) ne se misli hehe


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Sep-2008 at 22:30
Originally posted by mitatos

Originally posted by La Linea

@Cloverstack 300 $

@UrbanFreak, mitatos

Фала дечки, супер совети Thumbs%20Up
 
La linea, kazi mi sto sve ide so digitalniov ? ima li nekakva oprema ?


Металик!! И една година каско!


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Sep-2008 at 00:59
Previous LOLLOLLOLLOLLOL

Добиваш полнач, кабел за да гледаш на тв, софтвер, една батерија, без картица е(купив 4гб за 50 долари, собира 1250 слики од 8 мегапиксели) адаптер на леќите за да ставиш други wide angle леќи, каиш за околу врат.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Sep-2008 at 01:01
Моментално ми се полни батеријата, ама кога ќе се наполни ќе ви пратам некои слики да видите што мајсторија е ова. Banana

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 10-Sep-2008 at 01:13
toa wide angel e mnogu jaka stvar ) za panorami

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Sep-2008 at 02:08
Сериозно размислувам да земам една таква леќа, ама оган скапи се, да не збориме за телескопски....ќе треба се да ставам под хипотека. Mitatos, случајно да не знаеш да се наоѓа wide angle леќа на старо и која е цената тогаш? Дали ти имаш таква?




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Sep-2008 at 07:37
1. Добри бои



2. Цимерот* беше многу возбуден да позира за мојот нов апарат



*ако модераторите мислат дека сликава е премногу слатка може одма да ја тргнат


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Sep-2008 at 08:58
LOLLOLLOLLOL

Ла Линеа после приложеното те прогласуваме за официјален фотограф на build.mk Thumbs%20Up Одлични детали

А за слика еден.... DroolDroolDroolDrool еден од поквалитетните американски фаст фудови 


Posted By: vardar
Date Posted: 10-Sep-2008 at 10:01
Втората слика е внатре во Pizza hut или Dunno


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Oct-2008 at 18:36
Правам натчовечки напори за да нарачам една широкоаголен конвертор, и поминав низ секоја поголема продавница за техника, а и pix+ што важи како можеби најдобра продавница за фотографија - сите се за валијата, сите неспособни да нарачаат една леќичка смрдена од 100 долари. Па аман, нарачуваат апарати и секаква опрема секоја недела-две, и никој неможе да ми даде добра причина ЗОШТО неможе да се нарача една леќа(не ОБЈЕКТИВ, туку баш леќа)?!?! Дали некој може да ми даде контакт со сериозен човек што се разбира и би можел да ми среди една ваква работа? Во германос ми кажаа дека Sony отвара голема продавница за секаква Sony опрема во зградата што е спроти Рамстор(не знам дали станува збор за зградите од градски ѕид или онаа на семос). Така да ќе почекам до понеделник да видам, а во меѓувреме ако некој може некако да даде корисна информација, ќе бидам многу благодарен.

Широкоаголен 0.7x конвертор за Sony DSC-H10 модел VCL-DH0758.

Благодарам однапред


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Oct-2008 at 18:40
Originally posted by vardar

Втората слика е внатре во Pizza hut или Dunno


Извини што немам одговорено на ова Vardar. Не е во Пица хат, него сликано е од паркингот на Best Buy. Pizza Hut и не е некој голем хит меѓу Тексашани, а и мит е дека во Тексас се дават во Мекдоналдс...Напротив, сите се дават во Whataburger, Dairy Queen, Red Robins, Wendy's и BBQ а Мекдоналдс баш и нема некоја добра репутација каде што бев јас.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 09-Oct-2008 at 21:32

мислам дека http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=20&base=1&cat=57&producer=&from=&to=&filter=price_asc - овде ќе завршиш работа најефтини се во бугарија купуваат апарати во usa сетне ги продаваат тука http://www.photopavilion.com - www.photopavilion.com  

гледај набави си http://www.joby.com - Joby Gorillapod за евтини пари ако земаж леќи од таму, пази за 12лева- 6евра го имаш http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=22&base=1&cat=78&product=3512&show=additional#slides-pane-0 - еластичниов статив



Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Oct-2008 at 23:39
Благодарам за ова Бетон, но на сајтот немаат Sony во категоријата „производители“. Unhappy

BTW имам сатив, а флексибилните имаат многу голема маана што нивната висина ги прави прилично неупотребливи кога станува збор за сликање на пејсажи каде што не можеш да го поставиш повисоко од 1 м или пак каде што нема каде да го врзеш. Ќе се држам до мојот.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 10-Oct-2008 at 00:41
Originally posted by La Linea

Благодарам за ова Бетон, но на сајтот немаат Sony во категоријата „производители“. Unhappy

BTW имам сатив, а флексибилните имаат многу голема маана што нивната висина ги прави прилично неупотребливи кога станува збор за сликање на пејсажи каде што не можеш да го поставиш повисоко од 1 м или пак каде што нема каде да го врзеш. Ќе се држам до мојот.

не ти треба леќата да е sony, сепак скоро се е горе доле унифицирано со ретки исклучоци бидејќи пр. sony или cannon понекогаш сакаат само тие да профитираат од додатна опрема но види споредиги http://www.hoyafilter.com/products/hoya/hoya-02.html - Hoya ND2 или ND8 со палетата Carl Zeiss палетата за sony ...   http://www.optiboard.com/forums/showthread.php?t=20724 - Zeiss Individual vs. Hoya ID , а за флексибилните стативи нема да се согласам со тебе иако немам таков ниту имам пробано нечто слично дефинитивно и пркосат на гравитацијата а секогаш можеш да понесеш со себе додатно неколку клина или да заглавиш некој стап на кој би го обесил еластикот, сепак за смешни 6 евра негледам причина зошто не би го ставил  во торба...



Posted By: beTon
Date Posted: 10-Oct-2008 at 17:00

знам дека ова што ќе го постирам е далеку од мој совет и искуство но е добра пуста желба па можеби и еден ден и ќе ми се оствари LOL не дека е тешко остварлива туку треба човек малку да и се посвети...

Kirlian Photography (Aura photo)
http://www.kirlian.org - www.kirlian.org
http://www.kirlian.com - www.kirlian.com
http://www.fullspectrum.org.uk/shoppage.asp?pageid=7 - www.fullspectrum.org.uk/shoppage.asp?pageid=7



UltraViolet Photography (UV photo)
http://www.naturfotograf.com/uvstart.html - www.naturfotograf.com/uvstart.html
http://www.hackszine.com/blog/archive/2008/01/uv_photography_on_the_cheap.html - www.hackszine.com/blog/archive/2008/01/uv_photography_on_the_cheap.html



InfraRed Photography (IR photo)
http://www.infrareddreams.com/ - www.infrareddreams.com/
http://photonotes.org/articles/ir-myths/ - photonotes.org/articles/ir-myths/
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/infrared%20dslr.shtml - www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/infrared%20dslr.shtml



X-Ray Art Photography (XRay photo)
http://www.xray-art.com/gal5.htm - www.xray-art.com/gal5.htm
http://www.judithkmcmillan.com/16x20.htm - www.judithkmcmillan.com/16x20.htm
http://colorxrays.com - colorxrays.com /




http://en.wikipedia.org/wiki/Hemispherical_photography - Canopy Photography - Hemispherical fisheye photography


http://en.wikipedia.org/wiki/Stereoscopy - 3D - Stereoscopic Photography

Lomographic Photography
http://beta.lomography.com/about - beta.lomography.com/about       http://www.lomography.com - www.lomography.com
http://www.myspace.com/justshootlomoshopsydney - www.myspace.com/justshootlomoshopsydney
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7537&PID=573979 - forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7537&PID=573979

и еве уште нешто еду линкови од архива

http://www.dmoz.org/Arts/Photography/Techniques_and_Styles/ - www.dmoz.org/Arts/Photography/Techniques_and_Styles/
http://www.dpreview.com/learn/ - www.dpreview.com/learn/
http://www.photographytips.com - www.photographytips.com
http://www.photolinks.com/resources.html - www.photolinks.com/resources.html
http://www.outdoorphotographer.com/how-to.html - www.outdoorphotographer.com/how-to.html

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/ - www.luminous-landscape.com/tutorials/



Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Oct-2008 at 19:47
Што е тоа ХДР гледам го зборите цело време?!


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 19:54
HDR фотографии ти се еден посебен тип фотографии што ги добиваш кога со еден програм (најкористен е Photomatix) се спојуваат 3 различни фотографии. Обично се слика еден објект(што и да сликаш) со три различни експозиции

1. едната е нормална
2.другата е over exposed - подолга експозиција, се гледаат работите што со нормална експозиција се претемни
3. третата е Under exposed - овде се гледаат работи што не се гледаат убаво ако експозицијата е предолга, како на пример облаците или сенките

И на крај добиваш многу опасени фотографии што го покажуваат секој детал

сега ќе излинкам некои слики да видиш како изгледа се тоа


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 19:57



REZULTAT




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Oct-2008 at 19:58
Значи му доаѓа нешто како човечка рака да играла улога во осветлувањето на сликата?! Така?! Дали е целта да се приметува или па да остане неприметно?!


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:01
па можеш да го направиш ефектот поблаг и да не се приметува толку, но нема некоја поента. Секој си ги прави како сака, а некои идат во екстреми па веќе сликата делува како да е цртана....


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:04

Originally posted by lslcrew

Што е тоа ХДР гледам го зборите цело време?!

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml - www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml

еве ти step by step  извадено од погорните edu линкови



Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:04
Дали се нудат апарати на пазарот со вградена опција ХДР?!


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:06
Previous Не. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:06

Originally posted by lslcrew

Дали се нудат апарати на пазарот со вградена опција ХДР?!

Adobe's HDR function changes the game for photographers. But the auto-bracket function in today's digital cameras is inadequate for this new capability.

разгледај го погорниот линк



Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:08
Auto bracket e супер опција не знам зошто викаат дека е неадекватна

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:12

Originally posted by La Linea

Auto bracket e супер опција не знам зошто викаат дека е неадекватна

http://www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml - www.luminous-landscape.com/tutorials/hdr.shtml

читај на крајот од страната ќе ти стане појасно, бидејќи биле до пред некое време ограничени само на трио секвенци... но сега...

It's beein brought to my attention that the new Nikon D2X allows bracketing in 2 to 9 steps, in 1/3, 1/2, and 1 stop increments



Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:15
Ако имате некој подобар телефон со значително подобар фото-апарат од другите телефони, ваљда може со javascript да се испрограмира нешто па директно да се добива ХДР слика?!


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:20
Точно. Мојот на пример има Bracketing само на три секвенци и тоа +-1, што не се експозиции што ќе ти дадат задоволителен резултат. Но ако ја менуваш рачно, се изместува апаратот и сликата е матна на крај, иако има опција автоматски align на сликите. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:30

Originally posted by lslcrew

Ако имате некој подобар телефон со значително подобар фото-апарат од другите телефони, ваљда може со javascript да се испрограмира нешто па директно да се добива ХДР слика?!

најдобро е да си земеш бар канон eos d1 кој на почетокот беше 4500 $ а сега и за 1000 $нов го имаш а на старо и за 500 $ па ич да не му ја мислиш ни дали може во телефонот или не нешто да се наштима (иако за сега неможе) па ако сликаш да сликаш!

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/ - www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/

Originally posted by La Linea

Точно. Мојот на пример има Bracketing само на три секвенци и тоа +-1, што не се експозиции што ќе ти дадат задоволителен резултат. Но ако ја менуваш рачно, се изместува апаратот и сликата е матна на крај, иако има опција автоматски align на сликите. 

да но доколку не ја реметиш експозицијата од +3 или -3 повеќе тогаш за панорами(пејсажи) и портети се ќе си биде на место но доколку тераш повеќе веќе одиш во област на ефекти LOL



Posted By: mitatos
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:34
Опс ова е стар модел бе? сеа видов ја не верувам дека се наога нешто вакво, сега валјда не е се до пикселажата али 4.5 се малку пиксели


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:45

Originally posted by mitatos

да беше 500 долари уште сега ке го земев ,али да не заборави дека ова е Македонија ,на старо не можеш да го купиш канонот испод 1500 евра, ти зборам со се објектив,а без него можеби за 1000 евра има шанси 

не речи двапати има луѓе и што од бес купуваат и што навистина зеле нешто а подоцна увиделе дека им треба и појака комбинација, па како велат кој бара може и ќе најде има и фото берзи по балканов но тоа се е губење време и е дискутабилно колку инфото е точно...

но колку што знам додатната опрема башка си оди па така и 1000 евра за профи апарат со кој можеш комотно да им продаваш слики на агенциите, не дека со послаб нема да можеш но по утрото се познава денот па кога ќе видат дека си добро наоружан а и дека имаш око за кадар и експозиција тогаш со две три сесии можеш да го извадиш апаратот...

но прво треба инвестиција и во знаење и во опрема а после и упорност и среќа и ете нема есапот да излезе лош!

Originally posted by mitatos

Опс ова е стар модел бе? сеа видов ја не верувам дека се наога нешто вакво, сега валјда не е се до пикселажата али 4.5 се малку пиксели

профи си е профи, веќе се што е над 4-5 МП нема некоја голема разлика за око освен на компјутер, а инаку овој модел беше своевиден револуционер кога се појави сега имаш сензори и до 25 мега пиксели но повторно сите го бараат 1D, со оглед дека цената драстично му е падната...



Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:52
Тешко е да дефинираш што е профи, но 4-5 е на граница веќе. Вреди да се даде 200 долари повеќе за Nikon d40-60-80 (не знам кој точно од овие беше таа цена) на ново, одличен апарат.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:56
Незнам кој точно, ама некој имаше овде на форумов постирано некоја слика со никон д80 мисламдека беше. Барем за тоа апарат знам дека извади невероватна слика.


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 20:59
Originally posted by La Linea

Тешко е да дефинираш што е профи, но 4-5 е на граница веќе. Вреди да се даде 200 долари повеќе за Nikon d40-60-80 (не знам кој точно од овие беше таа цена) на ново, одличен апарат.

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos1dsmkiii%2Ccanon_eos1000d%2Cnikon_d40x%2Cnikon_d60%2Cnikon_d80%2Ccanon_eos1dmkiii%2Ccanon_eos450d&show=all - ЕВЕ ПРОБАЈ СПОРЕДИГИ



Posted By: mitatos
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:02
Ептен е стар модел , Исото му е многу ниско , сега поновиве имаат исо и над 6000 , но сепак профи е профи , не можам да го избегавам тоа ,во денешницата со 6.0 мп излегуваат најубавите фотки .

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:08

Originally posted by mitatos

Ептен е стар модел , Исото му е многу ниско , сега поновиве имаат исо и над 6000 , но сепак профи е профи , не можам да го избегавам тоа ,во денешницата со 6.0 мп излегуваат најубавите фотки .

ако 6000 е малку и ако со таа брзина не си задоволен тогаш незнам што да кажам, сепак не дека не едобро да си турбо фрик по бројки во функциите но ако знаеш како со 1$ дефинитивно ќе знаеш како и со 10000 $, мене лично ме буни зошто луѓето се брзаат околу дигиталните новитети кога секогаш тука е фотошоп, само треба да ја научиш добро експозицијата и тоа е тоа бидејќи се можеш подоцна да корегираш но не и тоновите доколку ја утнеш при центрирањето и мерењето...



Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:18
Бетон човеку, Канон 1д марк 3 е најскапиот апарат во свет и чини 8000$, и има 4 ѕвезди. Никон д80 има 4ипол ѕвезди а цената му е 500 долари. Што треба да споредам?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:27

Originally posted by La Linea

Бетон човеку, Канон 1д марк 3 е најскапиот апарат во свет и чини 8000$, и има 4 ѕвезди. Никон д80 има 4ипол ѕвезди а цената му е 500 долари. Што треба да споредам?

споредиги комбинациите и опциите на тие модели со предходно посочениот колку за споредба убацив и поскапи и поевтини модели од основниот

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/ - ОВОЈ Е ОСНОВНИОТ 1D - 1595 http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1d/ - $

*

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos1dsmkiii%2Ccanon_eos1000d%2Cnikon_d40x%2Cnikon_d60%2Cnikon_d80%2Ccanon_eos1dmkiii%2Ccanon_eos450d&show=all - А ЕВЕ ЈА ТАЈФАТА

нема врска во право си не се споредува нов еос со нов сони сепак сеуште се главучи канон иако во последно време им се гледа крајот LOL зборував дека на старот може да се најде и за 500 до 700 евра но споредбата ја дадов колку за перформанси...



Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:33
linea видов во инфото за сонито дека имаш и 9 focal point претпоставувам можеш и мануелно да ги-го центрираш фокусот или ? и ако е така дај од СК нешто дефокусирано Poke


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:36
Неможе да се приспосбува фоксуто мануелно- не знам на што се мисли, најверојатно мислат на приспособливоста на auto-focus-от. А како мислиш дефокусирано?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 21:44

треба да имаш девет точки на фокус и да ги насочуваш каде сакаш во кој дел од кадарот да е насочен фокусот! 

http://photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00PD7e - photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00PD7e

http://en.wikipedia.org/wiki/Bokeh -

http://www.dyxum.com/columns/articles/lenses/SAL-135F28/Sony-AF-135-STF-SAL-135F28_review.asp - Sony SAL-135F28



Posted By: beTon
Date Posted: 14-Oct-2008 at 23:50

@ dLinia “spot AF or manual focus“ вели доле во текстот, мислам дека можеш да се пуштиш на дефокусирање LOL а и на добро фокусирани фотки http://www.photographyblog.com/reviews_sony_cybershot_dsc_h10.php -

http://www.photographyblog.com/reviews_sony_cybershot_dsc_h10.php - Sony DSC-H10 - AF modes

The metering modes offered by the Sony Cyber-shot DSC-H10 are multi-area, centre-weighted or spot. It makes sense to use either of the latter two in conjunction with centre-point AF. Focusing modes are multi-point AF, centre-point AF, spot AF or manual focus. In multi-point AF mode the camera decides what to focus on, which is usually the closest object in the frame. Centre-point AF and spot AF are similar, the difference lies in the size of the AF frame. Manual focus isn't what you would think it is: you can only set the focus to one of five predefined subject distance values, including 0.5m, 1m, 3m, 7m or infinity. Nevertheless it's useful when you want to do street photography with the lens fixed at the wide end – you simply set the subject distance to 3m and shoot away happily, knowing that everything between less than 2m and infinity will be in focus. This speeds up the camera as it doesn't have to engage the AF, and increases the chances that you'll capture the moment.



Posted By: La Linea
Date Posted: 16-Oct-2008 at 13:48
Да може да избереш неколку модови за фокус, но не и класичното како кај СЛР апаратите со вртење на фокусот на објективот. Не сметам дека е нешто многу покорисно од оноа што јас го правам кога сакам слики со поголем depth of field - само застанувам од подалеку и зумирам, што го прави објектот во фокус а позадината заматена. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 16-Oct-2008 at 14:16

Originally posted by La Linea

Да може да избереш неколку модови за фокус, но не и класичното како кај СЛР апаратите со вртење на фокусот на објективот. Не сметам дека е нешто многу покорисно од оноа што јас го правам кога сакам слики со поголем depth of field - само застанувам од подалеку и зумирам, што го прави објектот во фокус а позадината заматена.

не ти ни треба рачен фокус, она каде спот АФ е различен од другите модови е тоа што можеш фокусот да го насошис пр. само во левиот дел од кадарот или пак сите агли од но не и центарот на кадарот корисно доколку сакаш да потенцираш нешто во некој дел од сликата, но истото е изводливо и со шминкање во фотошоп но тука вака би добил нешто налик природен ефект на фокусирани и дефокусирани објекти во кадарот, но овој   http://sonystyle.ca/html/CybershotGlossary/03.html - spot AF mode на сони изгледа е повеќе како надополнување на ауто фокусот но не и мануелно каде се сакаш шетање на фокусот низ кадарот... http://visual-vacations.com/Photography/focus-recompose_sucks.htm - How A Commonly-Used AF Technique Causes Focus Errors



Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Oct-2008 at 19:10
Еве ја мојата најуспешна хдр фотографија до сега (број 4), добиена со компјутерско спојување на првите 3 слики во една

1.


2.


3.


4.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 19-Oct-2008 at 20:00
Odlicna e, samo imas krak od ova photomatix,pa vidi krakuvaj ja, i nema da ti se pojavat tie ispisanite photomatix na fotkata

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 20-Oct-2008 at 00:14
Браната на Матка




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Oct-2008 at 00:47
Ова ХДР било чудо едно  Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Oct-2008 at 19:17
Еве со што располагам ја. Па фотографи да ве прашам како го оценувате алатов.

Sony Cyber-shot DSC-S60 specifications

 

Sony Cyber-shot DSC-S90

Sony Cyber-shot DSC-S60
Sensor

• 1/2.7" Super HAD CCD
• 4.1 million pixels total
• 4.1 million effective pixels

Image sizes • 2304 x 1728
• 2304 x 1536 (3:2)
• 2048 x 1536
• 1280 x 960
• 640 x 480
Movie clips • 640 x 480 @ 16 / 30 fps
• 160 x 112 @ 8 fps
• Limited only by the capacity of the memory card
File formats

• Still: JPEG
• Movie: MPEG VX
• Sound: Yes

Lens • 39 - 117 mm (35 mm equiv) 3x optical zoom
• F 2.8 - 5.6
Conversion lenses Wideangle, telephoto, super telephoto
Digital zoom Up to 2x
AF area modes • 5 Area Multi-Point AF
• Center AF
• 5-Step Manual
AF assist lamp Yes
Focus distance • Normal: 50cm
• Macro: 10 cm
Metering Multi pattern
ISO sensitivity • Auto
• ISO 80
• ISO 100
• ISO 200
• ISO 400
Exposure compensation • +/-2.0 EV
• 1/3 EV steps
Shutter speed • 1/8 – 1/1000 sec (Auto)
• 2 – 1/1000 sec (Program Auto)
• 30 – 1/1000 sec (Manual)
Aperture f2.8 – f5.6 (W), f5.2 – f10 (T)
Modes • Program
• Manual
Scene modes • Twilight
• Twilight portrait
• Soft Snap
• Landscape
• Beach
• Snow
• Candle
White balance • Auto
• Daylight
• Cloudy
• Fluorescent
• Incandescent
Self timer 10 sec
Continuous shooting 0.7 fps up to four frames
Flash • Built-in
• Modes: Auto, forced on, forced off, slow sync, red-eye reduction
• Range: 1.6 – 12.5 ft. (0.5 – 3.8m)
Viewfinder Optical
LCD monitor • 2.5" TFT LCD
• 115,000 pixels
• 2.0" TFT LCD
• 115,000 pixels
Connectivity • USB
• AV out
Print compliance PictBridge
Storage • Memory Stick/Memory Stick PRO
• 32 MB internal memory
Power 2 x AA type battery (alkaline, NiMH, NiMM)
Weight • 202 g (7.1 oz) body
• 253 g (8.9 oz) with batteries, wrist strap, media
• 198 g (7 oz) body
• 249 g (8.7 oz) with batteries, wrist strap, media
Dimensions 97 x 64 x 40 mm (3.8 x 2.5 x 1.6 in)



Posted By: beTon
Date Posted: 23-Oct-2008 at 22:14

да не испадне дека сум фотограф, но еве ќе ти дадам оцена 5+1 тоа единицата оди за фотошоп, т.е. дека апаратот дава екстра резултати кога сликите малку ќе се поминат низ филтрите во PP што е скоро за сите дигиталци must do,  еве неколку добри слики направени со DSCs60

  



Posted By: La Linea
Date Posted: 23-Oct-2008 at 23:01
Па, апаратот е супер за правење на нормални фотографии, но не располага со многу опции за да можеш да направиш „совршената“ фотографија... На пример за ноќни фотки немаш подесување на експозицијата.. како што кажа бетон, ќе треба да ги тинтраш фотографиите на фотошоп за да имаш на крај супер фотки...

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Oct-2008 at 12:04

па не е некој проблем да се тимари фотографијата во фотошоп, мислам дека сите фотографии логично е да се испеглаат во фотошоп накнадно, па дури и од лоши можеш да извадиш максимум само да се во RAW формат сликани а и да се максимално напумпани со МП при сликањето, http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=254&PID=19512#19512 - еве еден пример од панорамио каде од прилично лоши фотографии може да се избиструва муабетот и на хистограмите и на каналите и плус сето тоа пеглање на 72п резолуција... а доколку се удри и на малку ретуширање или попрецизно(селкционирано) пеглање на објектите, сликата ќе пее како славеј...

конкретно оваа фотка со кадар над космофот е испеглана набрзина во http://www.digitalcamerareview.com/default.asp?newsID=3203&review=corel+paint+shop+pro+photo+x2 - Paint Shop Pro Photo X2 програм кој за разлика од фотошоп или елементс е далеку поефтин, побрз и поедноставен, споредбата би била нешто налик виљушкар и кран, со PSPто возиш брзо и каде сакаш, додека со фотошоп треба и знаење и време за трошење како би се исцедила некоја фотка како што треба, фотошопот е најидеален за ретуширање според мене, иако со новите опции со малку повеќе и 3д отидоа а нормално и DTPто не е заборавено па така да фотошоп е се за секого во мало, а PSPто е фото и само фото обработка ем сите плагини за фотошоп се компатибилни и со PSPто...



Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Nov-2008 at 19:09
Како што спомнав во некои постови денеска дигиталецот почна да ми откажува а веќе и подолго време работава е топло ладно со него па почнав сериозно да се мислам за промена.

Е сега да сакав да купувам некоја ѕверка како Ла Линеа многу полесно ќе се одлучев, но моментално не сум расположен да инвестирам големи пари во апарат и ми треба нешто за прва помош што ќе ми врши работа за билдерскиве потреби и ќе биде згодно да го влечкам со себе. Вадење слики со мобилен не иде, можеби се и пристојни во добар ден, но на мала облачност се темни, лоши се справуваат со директна светлина и боите се катастрофа... да не филозофирам јасно е дека камера на мобилен телефон не е решение.

Знали има ли некој искуство со пониска категорија апарати и што ќе ми понуди како најдобар соодност цена-квалитет/опции

битни работи ми се

- барем х3 зум
- јасни слики, добро справување со светлина, добри бои и контраст
- пристојни ноќни фотографии

Ценовен распон во кој би се движел е 6-9.000 ден доколку е тоа возможно.

Апарати со ваков сооднос има на пазаров колку сака човек но налетав на многу контрадикторни рецензии па затоа викам да прашам и тука.

Претходников беше Canon PowerShot A70 3.2 mega pixeli и е купен пред некои 4 години така да верувам дека и доста послаби апарати денеска може да прават фотографии барем како него.

Cheers


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Nov-2008 at 19:37
Eve edna mala pomos pa ti izberi si posle :
1. http://2be.com.mk/photo.php?open=91&class=55
2. http://2be.com.mk/photo.php?open=95&class=55
3. http://2be.com.mk/photo.php?open=98&class=16
za tie pari , a sony-to ima epten skapi memory karticki , inace za drzenje baterija e top, a  nikonot ima kaj i da e podobra slika od sony-to no ne e koj znae kolkava razlika
tie 3 spored mene se dobri ponudi so toj budzet sto go imas, a dokolku sakas da zemes uste po shkrt od 4000 togas zemi samsung lol

vo tehnomarket imas pogolem izbor, no sepak istoto se vrti


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 09-Nov-2008 at 19:49

летово правев споредба кој дигиталец од категоријата на легачи највеќе се исплати човек да го има, но неможам да ја најдам споредбата со цените што ја имав направено, но знам дека од таа група на апарати кај нас го издвоив http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=panasonic_dmcfx12&show=all - Panasonic Lumix DMC-FX12 кој го имаат во http://www.technomarket.com.mk/product_detail.php?product_id=09027530 - техномаркет за 11.000 но најнапред рагледај на нет по форуми за кој било апарат што би сакал да го купиш, дали има некакви поплаки или мани тој модел, за овој модел најдов се најтоп муабети, но ептен беше тазе излезен за да се јави некој што е незадоволен. иако во доста случаи конкуренцијата пушта вода како би ги дискредитирале останатите, па неможе со цело срце да се земаат здраво за готово овие муабети по форуми, но доволно е како провокација за претпазливост! 

гледај на крај да не завршиш со телескоп, тежок ќе биде за влечењеPoke



Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Nov-2008 at 19:53
Фала бетон и митатос...

Глеам никој не препорачува Canon. Не ги бива во оваа класа или?

Исто така колку што глеам Compact Flash меморија ко што користеше мојов стар Canon е изумрена изгледа. Изгледа сакал не сакал ќе морам да купувам и нова меморија.


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Nov-2008 at 20:02
  jas ne deka ne ti preporacuvam canon , canon e marka, megutoa i nikon donekade se turka so canonot, samo sto razlikata e vo toa deka canon e najskap od site, zosto na primer da zemes canon poskap , koga nikonot gi ima istite funckii ili pak sony-to koj sekoj den se razviva vo ovaa sfera

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 09-Nov-2008 at 20:07
види како и да е земиси бар две !Gb flash http://www.najevtino.mk/search.php?c=Memory+Cards&q= - Мемориски картички , да си и на раат и за во кризни времиња и за во Благосостојба Smile иако цените постојано паѓаат па и е смешно беспотребно да се фрлаат пари. мислам дека една од http://www.technomarket.com.mk/products.php?page=1&klasaswe=003&grupaswe=016 - panasonic картичкиве ќе ти заврши работа доколку го купуваш FX12ката


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Nov-2008 at 20:12
Originally posted by mitatos

  jas ne deka ne ti preporacuvam canon , canon e marka, megutoa i nikon donekade se turka so canonot, samo sto razlikata e vo toa deka canon e najskap od site, zosto na primer da zemes canon poskap , koga nikonot gi ima istite funckii ili pak sony-to koj sekoj den se razviva vo ovaa sfera


Јасно, само прашувам навистина слабо ги следам апаративе и за перформанси и за цени...  Cheers


Posted By: beTon
Date Posted: 09-Nov-2008 at 20:43

па и да сакаш се да свариш како што треба неможеш да постигнеш , бидејќи толку се’ се движи со неверојатна брзина на полето на оптоелектрониката( и до 10 пати побрзи сензори од постојниве) што навистина треба да си посветен за да можеш да донесеш прав заклучок што и кој се треба да го послушаш во овој случај.

засега наједноставо можеш да донесеш одлука за оние модели кои се во малопродажба само преку http://www.dpreview.com/reviews/sidebyside.asp - dpreview Buying Guide: Digital Cameras Side-by-Side comparisson и нормално споредено со цените кај нас. 



Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Nov-2008 at 21:42
Nikol CoolPix L18 + Sandisk 1GB SD Card
 
Nikol CoolPix L18 + Sandisk 1GB SD Card
Артикал#: NL18
 

8. MegaPixels (3264 x 2448)
3x Optical zoom (35-105mm)
F2.8 - F4.7 -aperture
5.76 x 4.29mm -sensor size
3." LCD 
640x480 30 fps -movie
2AA batteries
21 MB Internal memory
SD  Card Slot

 
8.999,00 ден.


http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=723&directoryid=+155&ctrl=productdetails


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 10-Nov-2008 at 20:04
Originally posted by lslcrew

Валдаимир кај може да се набави скенер за негативи, ми треба такво нешто имам миљарда филмови само развиени, а не испечатени. Не ми се исплати да ги штампам. Ај те молам одговори ми во фото-совети.

Ја имам HP Skanjet G2710, евтино скенерче (4290.- ден) кое сега за сега добро работи, бидејки душа му вадам со стари негативи и слајдови, едини проблем за мене е што нема 6 x 6 - 9 x 9 бидејќи и таков формат ми е потребен, но веќе такви скенери се далеку поскапи, но некако се снаоѓам.


http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=10419 - http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=10419


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 10-Nov-2008 at 20:46

туку сега приметив дека е темата за видео а ја одма фрлив слики Smile а за негативите очигледно е дека се рамка според отстапката од првиот слајд, а и скеновите од негатив излегуваат ептен глоси и прилично се приметуваат колку и да ги матираш. во секој случај добро испеглана монтажа!

а за тјубот Владимир мислам дека вади кадар во вчитувањето некаде од средина, а не од почеток на клипот. лсл доколку имаш и обичен скенер со малку мака можеш да завршиш работа но профи си е профи, јас пробав некои комбинации од долуспомнатите експерименти но јак отсјај добивав и нормално трпение ич, па ги баталив... пробај може ќе им го фатиш крајот и без да фрлаш екстра кеш!

http://www.smartcomputing.com/editorial/article.asp?article=articles%2F2001%2Fs1202%2F09s02%2F09s02.asp - How To Scan Film Negatives & Slides

http://www.abstractconcreteworks.com/essays/scanning/scanning.html - Scanning Experiments .



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 10-Nov-2008 at 21:31
Originally posted by beTon

... а за тјубот Владимир мислам дека вади кадар во вчитувањето некаде од средина, а не од почеток на клипот. лсл доколку имаш и обичен скенер со малку мака можеш да завршиш работа но профи си е профи, јас пробав некои комбинации од долуспомнатите експерименти но јак отсјај добивав и нормално трпение ич, па ги баталив... пробај може ќе им го фатиш крајот и без да фрлаш екстра кеш!


За You Tube имаш избор од три кадра кој се некаде поделени во средините на трите третини.
Но друго беше во прашање, на постот да не се учитува сликата од You Tube, го успорува, на многу форуми ограничено е на три You Tube клипови на една страна, баш ради тоа.

А иначе така и ја ги скенирам поголемите формати 9 x 9, но проблем на евтините скенери е брзината, ја скенирам негативите во 600 dpi, па забравиш што си сакал Smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 10-Nov-2008 at 21:38
како на flatbed ги скенираш негативите? со која техника? јас пробав со mat позадина како што вели типот и абер нема од квалитетен скен...  a за скеновите мислам дека најдобро е да им дадеш максимум кога станува збор за негативи?!


Posted By: beTon
Date Posted: 10-Nov-2008 at 21:51

http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=10419 - 35-mm slides and negatives (using transparent materials adapter) сега гледам како ги скенираш  LOL сепак не експериментираш !

патем адаптерот е нешто налик фолија или ?




Print Page | Close Window