Print Page | Close Window

Хотел Илинден - Крушево

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Хотели и одморалишта
Forum Discription: Хотели, хостели, одморалишта, кампови...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=332
Printed Date: 17-Feb-2019 at 21:49


Topic: Хотел Илинден - Крушево
Posted By: damjanh
Subject: Хотел Илинден - Крушево
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:25
Фотографии од Хотел ИЛИНДЕН - Крушево:
-Постојна Состојба
-Реконструкција, доградба и надградба.
-Проект и 3Д Изгледи
-РеализацијаReplies:
Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:32
  1. и   


Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:35
Еве неколку фотки од проектот


Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:38
Еве 3Д изгледи на двокревтните соби во хотелот.

Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:41
Еве и неколку рендери на целиот Хотел.

Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:44
Неколку пробни панорамски рендери


Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 21:53
Фотографии од реконструкција (2007 година)
Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 22:00
Фотографии од реконструкција (јули 2008 година)

Posted By: damjanh
Date Posted: 22-Jul-2008 at 22:02Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Jul-2008 at 22:20
ubavo e ,zasluzuva krusevo vakvo nesto, posebno mi se dopagaa interierot zakon e

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 22-Jul-2008 at 23:26
Applause
Applause


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jul-2008 at 00:13
Дамјан, браво за изобилството материјали! Thumbs%20Up
Cheers

Само би те замолил да вклучиш изор од каде се превземени рендерите и плановите (URL)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Jul-2008 at 01:32
Супер проект. Добро е што се иде на темелна реконструкција. Да не знаеш случајно кој е инвеститорот тука?!


п.с. Оние првите две слики од реконструкција ми личат како сараево после војната.


Posted By: vardar
Date Posted: 23-Jul-2008 at 01:42
Многу јака реконструкција Bow  Applauseбраво за фоткиве дамјанх
 
Еве како се прави правилна реконструкција! браво


Posted By: damjanh
Date Posted: 23-Jul-2008 at 02:51
[tube]Tj7WXPZVz70[/tube]
http://www.youtube.com/watch?v=Tj7WXPZVz70 -


Posted By: damjanh
Date Posted: 23-Jul-2008 at 03:32
А еве една слика каков ќе биде погледот од хотелот према Крушево.Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jul-2008 at 15:40
одлична презентација Дамјан Thumbs%20Up. Ако не се лажам проектов го имаше во годинашниов каталог на Бимас но бидејќи таму немаше некое изобилство на материјали не го постирав на форумов.

Пристојна реконструкција а што е уште побитно реализацијата делува дека е при крај Thumbs%20Up


Posted By: damjanh
Date Posted: 25-Jul-2008 at 01:44
Инвеститор е фирмата КОРИЈА од Крушево.


Posted By: 46&2
Date Posted: 25-Jul-2008 at 12:57
Ako ne se lazam Atelje Ajvar ima dobieno nagrada za arhitektonsko resenie vo 2005 samo neznam za koj objekt bese - ne me fakajte za zbor Roll%20eyes

-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: zabegan
Date Posted: 25-Jul-2008 at 15:48
проектов е одличен, само што е со жолтата фасада на некои од рендерите, сакам бела да остане
ми се допаѓа како е осмислен пристапот со автомобил и паркингот, а ентериерот и погледот се одлични


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: se_manda
Date Posted: 26-Jul-2008 at 17:57
enterierot samo stakloto kaj wc-njata ne im trebalo inace ok e cel objekt...


Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Jul-2008 at 00:19
ја нарушуваат приватноста LOL

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: se_manda
Date Posted: 27-Jul-2008 at 13:50
abe ostaj toa...ali bedno e...stanuvas sabajle i prvo neso so gleas e kako nekoj sere u wc... WTF


Posted By: damjanh
Date Posted: 03-Aug-2008 at 13:22
да да LOL Али затоа ке биде пескарено и ке има некоја шара.

Наредна недела ќе се бои фасадата така да кога ќе имам слики и од тоа, ќе ги закачам и нив!Smile


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Aug-2008 at 16:28
LOL пескарено ќе биде
супер, очекуваме добри фотки Thumbs%20Up 

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: damjanh
Date Posted: 06-Nov-2008 at 08:11
Еве една понова слика од Хотелот.Posted By: damjanh
Date Posted: 06-Nov-2008 at 08:21Posted By: vardar
Date Posted: 06-Nov-2008 at 09:55

На сликиве изгледа доста солидно Thumbs%20Up 

 
Дамјанх да те прашам има ли најава кога би била готова реконструкцијата и колку чини отприлика???


Posted By: dacito
Date Posted: 06-Nov-2008 at 15:19
Мене ми делува одлично. Како што е пропаднато економски Крушево, ова мислам дека е одлично, нека се изградат уште десет вакви. Супер


Posted By: damjanh
Date Posted: 23-Dec-2008 at 05:52
Еве неколку тазе слики од викендот додека се одржуваше форумот "Крушево Етно Град"

1.
2.
3.
4.
5.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Dec-2008 at 06:04
Браво за хотелов. Нема некој којзнае колкав напредок последниов период, ама добро е, за од летоска ќе може да фати летна сезона. Дамјан ако имаш слики од етноград слободно отвори нова нишка во фото/видео.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Dec-2008 at 10:28
Originally posted by lslcrew

Браво за хотелов. Нема некој којзнае колкав напредок последниов период, ама добро е, за од летоска ќе може да фати летна сезона. Дамјан ако имаш слики од етноград слободно отвори нова нишка во фото/видео.


Мислам дека не се работи за некој конкретен проект во смисла на објекти, туку повеќе на концепција за развој на туризмот. Слично на културната патека која се заговараше во Скопје.


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Feb-2009 at 17:43

ЛУКСУЗ ЗА ЛОВ И ЛЕТАЊЕ

Најстариот крушевски хотел „Илинден“ прераснува во комплекс за алтернативен туризам

пишува: Даниела Трпчевска

Елитен хотел за ловџии и параглајдеристи никнува на падините на крушевската корија, длабоко затскриен меѓу високите дабови дрвја од каде што се протега поглед на ова планинско гратче. На простор од 4.500 квадратни метри се гради раскошен комплекс, кој веќе летово се очекува да го угости првите посетители. Ловџии од Европа кои трагаат по нови ловишта и предизвици, параглајдеристи кои секоја година уживаат во спустовите по стрмните падини, како и љубители на алтернативниот туризам, еколошки здравата храна и зимските спортови, конечно, ќе добијат свое елитно катче на 1.300 метри надморска височина.

ПРОЕКТ Најстариот крушевски хотел „Илинден“, сместен во коријата над градот, во непосредна близина на хотелот „Монтана“, деновиве доживува ренесанса. Новите сопственици на објектот ветуваат продолжување на традицијата стара шеесетина години. Сопствениците од фирмата „Корија”. Ранчо Христов, Миодраг Радоњиќ и Ѓорги Поленак, изградија нов објект кој е во завршна фаза, но кој во основа го задржа стариот изглед во духот на далеку познатата крушевска архитектура, од која бил воодушевен и познатиот француски архитект Корбизје, кој во 1927 година го посетил Крушево. Во тек се подготовките за внатрешното уредување на хотелот. Сопствениците се надеваат дека до август годинава ќе биде отворен за странските, но и за домашните гости.

Граден во духот на традицијата, со 57 луксузни соби за 150 гости, апартмани на два ката, базен, вински клуб, спа-центар и крушевска соба, тој се очекува да придонесе кон туристичката револуција на градот и да ги врати посетителите, кои со децении наоѓаа мир, спокојство и уживање во ова преубаво планинско место.

Идејата на новите сопственици е да изградат прв хотел во земјава, кој ќе понуди комплетно сместување, организирање лов за странските ловџии, како и целосно осмислување на престојот на параглајдеристите, кои традиционално доаѓаат во Македонија во потрага по предизвици и авантура.

Ловџиите од Италија и од Грција, кои традиционално доаѓаат на лов во овие краишта што изобилуваат со секаков дивеч, со себе ќе можат да ги понесат и своите миленичиња. Во хотелот не само што ќе бидат угостени гостите, туку ќе има и посебен простор за нивните загари, за кои е планирано да се приготвува и посебна храна. 

 ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА Хотелот „Илинден“ е најстар хотел во Крушево, кој датира од 1949 година. Култното собиралиште за младите во 50-тите и 60-тите години, според кажувањето на жителите, било изградено од страна на затвореници, од локални материјали и камења. „Кога почнал да работи, бил еден од најпосетените хотели, главно, сврталиште за младите, каде што се славеле полуматурски забави, се поминувале зимските распусти, се склопувале неразделни пријателства и се раѓале првите љубови. Се надеваме дека многумина кои ги врзуваат сентиментални спомени за овој хотел, по толку години, ќе се вратат повторно да уживаат во убавините на градот“, вели Ранчо Христов, еден од сопствениците.

Хотелот ќе го задржи стариот облик, но во него се додадени нови содржини. „Во долниот дел има ресторански содржини, просторија за престој со камин и голема тераса, која ја поделивме на два дела – хотелска и ресторанска тереса, додека под подрумот извадивме нови содржини каде што ќе биде сместен спа-центарот. Кон брдото, од задната страна направивме нов пристап каде што гостите ќе можат да дојдат со своите возила до рецепција и доградивме фитнес и базен“, вели Христов, кој како дел од проектантското биро „Ајвар“ го изработи проектот за хотелот.

Комплексот содржи затворен базен, простории за фитнес, спа-центар и вински клуб. Централниот дел на објектот е крушевската соба за дневен престој на гостите, кои покрај каминот ќе можат да уживаат, разговараат и да вкусат дел од традиционалните крушевски десерти и пијалаци. Од оваа соба гостите ќе имаат неверојатен поглед на градот, кој оттука буквално како да ви лежи на дланка.

Налето, пак, просторот ќе биде отворен и гостите ќе уживаат на терасата со поглед кон околната шума и градот кој се наѕира низ дрвјата. Идејата е гостите да се пречекуваат со традиционална сливова ракија и крушевски локум.  ЕКОЛОШКА ХРАНА Домашни пити, печурки и чаеви собирани од околината, пита со тиква, здрава еколошка храна, промовирање домашно вино и печурки, особено вргањ со кои изобилува овој крај, ќе бидат дел од богатото мени што ќе се нуди во хотелот со четири ѕвездички, кој се гради според европски стандарди.

Според Ѓорги Поленак, акцент ќе биде ставен на служењето на храната, која ќе биде максимално еколошка и автентична за регионот. На гостите ќе им се нудат специјални,особено вкусни јадења од овој крај, како што се чомлек (говедско месо со кромитчиња), кукурек (цревца), куркубета (пита со тиква), омлет со вргањ, свежо набрани чаеви од планината, како и џем од природна шипка и ракија од сливи. 

АЛТЕРНАТИВЕН ТУРИЗАМ „Хотелот ќе се поврзува со параглајдерски асоцијации, а ние ќе се погрижиме да им го осмислиме на гостите целиот престој во Крушево. Ако во 1981 година се забележани рекордни 300 илјади ноќевања годишно, зошто да не може повторно да се врати туризмот во овој крај“, велат новите сопственици на „Илинден”.

Тие се надеваат дека првите гости кои ќе го исполнат хотелот ќе бидат токму многубројните љубители на екстремните спортови, кои од 3 до 9 август ќе учествуваат на Светскиот куп во параглајдинг. „Поканети се неколку стотици луѓе, кои ќе треба да се сместат во Крушево и во околните места. Овде секоја година се одржуваат меѓународни натпревари, а најголемиот број параглајдеристи кои доаѓаат од Словенија и од Србија. Љубителите на екстремни спортови, пред се' од скандинавските земји, тука ги одржуваат своите купови, а сместување досега наоѓаа по Прилеп, Битола и во околните села. Отсега ќе можат да престојуваат и во нашиот хотел, кој е лоциран токму на крајот на градот и нуди лесен пристап до локациите од каде што тие ги прават своите спустови“, објаснува Поленак. Нивната цел е да придонесат во Крушево да се развие и алтернативниот туризам, а хотелот да им излезе во пресрет и да ги задоволи потребите на странските туристи, кои би доаѓале за маунтбајкинг, снежни лудории, планинарење и спортски риболов.

Крушево е посетено особено во летниот период поради пријатната клима и свежината која ја нуди, далеку од градските горештини. Зиме, пак, снегот што паѓа просечно 43 дена во годината и долго се задржува овозможува идеални услови за развој на зимскиот туризам.

„Крушево има одлични услови за маунтбајкинг и за промовирање нордиски дисциплини, бидејќи веќе постои патека за скијачко трчање, а бидејќи станува збор за релативно евтин спорт, има шанси за негов развој. Има услови и за спортски риболов, бидејќи езерото располага со различни видови риба“, велат сопствениците на хотелот. Тие додаваат дека како една од најголемите инвестиции што се очекуваат во перспектива е скијачкиот центар „Муслица“, за кој има најави дека инвеститори се заинтересирани за негова изградба.

„Тоа ќе даде уште една димензија, ќе се развијат нордиските дисциплини и скијачко трчање за што веќе е изградена патека и има развиена инфраструктура. Може да се организира и скијање на трева летно време, доволно е да се постави специјална фолија на скијачките терени и може да се развие и овој вид интересен спорт“, велат сопствениците на фирмата „Корија“. 

Крушево е привлечно за параглајдеристите

Најважна работа е параглајдеристите да бидат сместени во близина на местото од каде што ги изведуваат спустовите, што е многу ретко. Најчесто сместувањето е оддалечено со километри, па потребни се неколку часа за да се стигне до стартната точка од каде што почнува спустот, што е многу мачно, бидејќи треба да се пренесе и тешката опрема. Затоа Крушево е толку специфично и омилено место за параглајдеристите од многу земји. Тоа е единствено место на Балканот кое се наоѓа на толкава надморска височина од 1.350 метри и има толку голем капацитет за сместување на параглајдерските екипи.

Градот има развиена инфраструктура, добар пристап до местата од каде што почнува спустот, до кои најчесто може да се стигне со возило. Исто така, многу лесно може да се пристапи до местата на кои параглајдеристите се спуштаат за да се собере нивната опрема. Во Крушево параглајдеристите имаат можност да го вкусат предизвикот за спуштање од височина од 1.450 метри.

Ловците од Италија и од Грција во потрага по еребици

Македонските планини изобилуваат со најразновиден дивеч, кој ги задоволува најистенчените вкусови на искусните ловци, но и на обичните туристи во потрага по авантури. Ситниот дивеч, дивата свиња и дивокозата се најпримамливи за ловците од регионот, кои редовно доаѓаат во македонските ловишта во потрага по што позначајни и поскапоцени трофеи. Во околината на Крушево постојат три ловишта, од кои две за крупен дивеч и едно за ситен дивеч. Најбарана за лов е полската еребица. Застрелот на трофејни видови крупен дивеч чини од 100 евра, па нагоре. Во земјава постои големо интересирање за лов на ситниот дивеч од страна на ловци од Грција и од Италија.


http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=0D140118AC0A4B4887B9A8AE4B6F5690-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: damjanh
Date Posted: 05-Feb-2009 at 00:52
css_styles/web_wiz/default_style.css - Еве една стара скенирана слика од градот Крушево со Хотелот ИЛИНДЕН во позадина. Сликата се претпоставува дека е направена околу 1950 година. А ке ставам и скенови од статијата во магазинот Глобус.

  1. css_styles/web_wiz/default_style.css">
  2. css_styles/web_wiz/default_style.css">
  3. css_styles/web_wiz/default_style.css">


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Sep-2009 at 18:13
Од денешната посета на примерот во Крушево...

mia.com.mk


Posted By: damjanh
Date Posted: 28-Sep-2009 at 03:05
Source: sitel.com.mk
СИТЕЛ Телевизија, СИТЕЛ, Телевизија
 
Премиерот се интересираше и за реконструкцијата на хотелот „Илинден”, битен
сместувачки капацитет за туризмот во Крушево. Инвестицијата е вредна
3,5 милиони евра. Според инвеститорите, фирмата „Ајвар” од Скопје,
половина од парите се вложени.


Posted By: vardar
Date Posted: 28-Sep-2009 at 04:33
Дамјанх знаеш што се случува тука? Како од декември лани да нема мрднато Unhappy


Posted By: damjanh
Date Posted: 01-Feb-2010 at 12:20


Posted By: FT
Date Posted: 23-Jun-2010 at 19:52
ova ne e loso..no moram da kazam nesto (samo nemojte vednas da me napadnete).. SmileSmile
prasanje do site: neli vi e veke dosadno od ova..se izto isti prozorci isti krovovi se..se..se..zarem nema nekoj kreativni luge vo nasata drzava koi ke napravat nesto unikatno.. BashBash
inaku za WC-injata..jas mislam deka toa sega e vo moda barem sto sum gledal sliki na drugi hoteli..


Posted By: damjanh
Date Posted: 11-Jan-2012 at 23:38
Еве една понова видео презентација од тоа како треба финално да изгледа хотелот.
[TUBE] MCszI7P0Qxs [/TUBE]

Извор:
%20http://www.ajvarhrrm.com.mk/%20 - http://www.ajvarhrrm.com.mk/

%20http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR%20 - http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR


Posted By: kultuzin
Date Posted: 11-Jan-2012 at 23:44
Ми се допаѓа проектот, но некако ептен се завлечка работата.
Знае ли некој до кај се и дали воопшто се работи на терен???


Posted By: damjanh
Date Posted: 11-Jan-2012 at 23:49
Како и се останато во државата, економската криза го успори темпото на работа и приоритетот на објектот. Се работи многу споро и ситно, но да се надеваме дека наскоро ќе има среќен крај Smile


Posted By: gorco
Date Posted: 11-Jan-2012 at 23:53
Originally posted by damjanh


Како и се останато во државата, економската криза го успори темпото на работа и приоритетот на објектот. Се работи многу споро и ситно, но да се надеваме дека наскоро ќе има среќен крај Smile
Баш ме интересира, одамна го имам меркано хотелов, до ентериер ќе се стигне годинава или ?

-------------


Posted By: kultuzin
Date Posted: 12-Jan-2012 at 00:00
Originally posted by damjanh


Како и се останато во државата, економската криза го успори темпото на работа и приоритетот на објектот. Се работи многу споро и ситно, но да се надеваме дека наскоро ќе има среќен крај Smile
Јас мислев дека има некој друг проблем, но очигледно проектот ќе се избутка до крај.
Според мене Крушево има потецијал но нема доволно содржини а со овој Хотел ќе се подобри понудата.
Мене лично ми се допаѓа што во состав на хотелот се планирани содржини како Вински бар, Велнес, Сауна и Базен со тоа ќе се задоволат и пробирливите гости. И уште една работа ми падна во очи а тоа е улицата која го обиколува хотелот, претпоставувам дека ваквата изведба е за дочек на гости од повисока категорија.
Како и да е од тоа што го гледма очекувам и цените да бидат повисоки од просекот.


Posted By: damjanh
Date Posted: 12-Jan-2012 at 00:29
Еве и неколку последни слики од објектот

А инаку за улицата што се гледа на последната видео анимација, таа е комплетно нова улица проектирана за да се има директен пристап со кола до влезот и рецепцијата.

Целосна ПРЕЗЕНТАЦИЈА за хотелот и процесот на градба може да се види на следниот линк: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.210595718979250.56469.145659485472874&type=1


Posted By: damjanh
Date Posted: 20-Jan-2012 at 13:07
Зимска идила  Smile
 


Posted By: kultuzin
Date Posted: 20-Jan-2012 at 23:10
Ми прави ќејф објетот. Само некако прозорите се многу мали. Незнам како ќе биде со светлина освен тоа нема тераси, што според мене би било пожелно за објект кој се наоѓа во природа и мирна околина.


Posted By: fichot
Date Posted: 20-Jan-2012 at 23:43
Па, целта е да излезеш во природа, а не да дремеш в соба.

-------------


Posted By: damjanh
Date Posted: 24-Jan-2012 at 12:07
Еве неколку рендери како треба да изгледа Винарската визба во хотелот Илинден, Крушево. 
Извор: http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR/ - http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR/


Posted By: damjanh
Date Posted: 30-Jan-2012 at 12:22
Хотелска соба ТИП 1
 
  1. СПОРЕДБА (изведено/планирано)
Извор: http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR - http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR
http://www.ajvarhrrm.com.mk - http://www.ajvarhrrm.com.mk


Posted By: Граѓанин
Date Posted: 30-Jan-2012 at 12:34
Добро, вецето ќе биде вака застаклено (слики 4 и 5) ? Па и да е матирано, сепак ќе се гледа кога човек си врши работа Question Toilet


Posted By: damjanh
Date Posted: 30-Jan-2012 at 14:41
Може да е пескарено или со принтана фолија и нема да се гледа толку прозирно, еве две слики од други хотели за да се долови како би изгледало тоа.
 


Posted By: damjanh
Date Posted: 02-Feb-2012 at 15:32
Хотелска соба ТИП 2
 

СПОРЕДБА (изведено/планирано)

Извор: http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR - http://www.facebook.com/Atelje.AJVAR

http://www.ajvarhrrm.com.mk/ - http://www.ajvarhrrm.com.mk


Posted By: anti-modernista1
Date Posted: 20-Jun-2013 at 20:27
dali nekoj informacija sto se sluci so ovoj hotel? ne e zavrsen ili?


Posted By: kultuzin
Date Posted: 08-Nov-2014 at 12:54
Најстариот Крушевски хотел ИЛИНДЕН прераснува во комплекс со 4 ѕвезди!
08/11/2014 // Пред 3 часа // ЕКОНОМИЈА // Коментирај
     
inShare
2
02 3D izgled -Cel Hotel 2
На простор од 4500м2 се гради хотелски комплекс кој се очекува следната година да ги прими првите посетители. Елитен хотел за ловџии и параглајдеристи никнува на падините на крушевска корија, длабоко затскриен меѓу дабовите дрва од каде што се протега поглед на ова планинско гратче. Ловџии од Европа кои трагаат по нови ловишта и предизвици, параглајдеристи кои секоја година уживаат во спустовите по стрмните падини, како и љубители на алтернативниот туризам, еколошки здравата храна и зимските спортови, конечно ќе добијат свое елитно катче на 1300 метри надморска височина.

Најстариот крушевски хотел ИЛИНДЕН сместен во коријата над градот, во непосредна близина на хотелот Монтана, деновиве доживува ренесанса. Новите сопственици на објектот ветуваат продолжување на традицијата стара шеесетина години. Сопствениците на фирмата КОРИЈА, изградија нов објект кој е во завршна фаза, но кој во основа го задржа стариот изглед кој се вклопува во духот на далеку познатата крушевска архитектура, од која бил воодушевен и познатиот француски архитект Корбизје, кој во 1927 година го посетил Крушево. Во тек се подготовките за внатрешно уредување на хотелот. Сопствениците се надеваат дека следната година ќе биде отворен за странските, но и за домашните гости.Граден во духот на традицијата со 57 соби за 150 гости, апартмани на два ката, базен, вински клуб, СПА центар и крушевска соба, тој се очекува да придонесе кон туристичката револуција на градот и да ги врати посетителите, кои со децении наоѓаа мир, спокојство и уживање во ова преубаво планинско место. Идејата на новите сопственици е да изградат прв хотел во земјава, кој ќе понуди комплетно сместување, организирање лов за странските ловџии кои традиционално доаѓаат во Македонија по предизвици и авантура. Ловџиите од Италија и од Грција, кои традиционално доаѓаат на лов во овие краишта што изобилуваат со секаков дивеч, со себе ќе можат да ги понесат и своите миленичиња. Во хотелот не само што ќе бидат угостени гостите, туку ќе има и посебен простор за нивните загари, за кои е планирано да се приготвува и посебна храна.Хотелот ИЛИНДЕН е најстар хотел во Крушево кој датира од 1949 година. “Кога почнал да работи бил главно сврталиште за младите, каде што се славеле полуматурски забави, се поминувале зимски распусти, се склопувале неразделни пријателства и се раѓале првите љубови. Се надеваме дека многумина кои ги врзуваат сентиментални спомени за овој хотел, по толку години, ќе се вратат повторно да уживаат во убавините на градот” вели еден од сопствениците. Хотелот ќе го задржи стариот облик но во него се додадени нови содржини. “Во долниот дел има ресторантски содржини, просторија за престој со камин и голема тераса, која ќе ја поделиме на два дела -хотелска и ресторантска тераса, додека под подрумот извадивме нови содржини каде што ќе биде сместен СПА центарот. Кон брдото, од задната страна направивме нов пристап каде што гостите ќе можат да дојдат со своите возила до рецепцијата и изградивме фитнес и базен”, велат од проектантското биро “Ателје Ајвар” кои го изработија проектот за хотелот.

Комплексот содржи затворен базен, простории за фитнес, спа центар и вински клуб. Централниот дел на хотелот е крушевската соба за дневен престој на гостите, кои покрај каминот ќе можат да уживаат, разговараат и да вкусат дел од традиционалните крушевски десерти и пијалоци. Од оваа соба гостите ќе имаат ќе имаат неверојатен поглед на градот кој од тука како да ви лежи на дланка.На лето, пак, просторот ќе биде отворен и гостите ќе уживаат на терасата со поглед кон околната шума и градот кој се назира низ дрвјата.

“Хотелот ќе се поврзува со параглајдерски асоцијации, а ние ќе се погрижиме да им го осмислиме на гостите целиот престој во Крушево. Ако во 1981 година се забележани рекордни број ноќевања годишно, зошто во 2015 година да неможе повторно да се врати туризмот во овој крај” велат новите сопственици. Тие се надеваат дека првите гости кои ќе го исполнат хотелот ќе бидат токму многубројните љубители на екстремни спортови кои ќе учествуваат во Светскиот куп односно Европски шампионати во параглајдинг. Овде секоја година се одржуваат меѓународни натпревари, а најголемиот број параглајдеристи кои доаѓаат се од Словенија и Србија. Љубителите на екстремни спортови, пред се од скандинавските земји, тука ги одржуваат своите купови. Отсега ќе може да престојуваат и во нашиот хотел, кој е лоциран токму на крајот на градот и нуди лесен пристап до локациите од каде што тие ги прават своите спустови”.Нивната цел е да придонесат во Крушево да се развие и алтернативниот туризам, а хотелот да им излезе во пресрет и да ги задоволи потребите на туристите кои би доаѓале за маунтбајкинг, снежни лудории, планинарење и спортски риболов. Крушево е посетено особено и во летниот период поради пријатната клима и свежината која ја нуди, далеку од градските горештини. Зиме, пак, снегот што паѓа просечно 43 дена во годината и долго се задржува овозможува идеални услови за развој на зимскиот туризам.“Крушево има одлични услови за маунтбајкинг и за промовирање нордиски дисциплини бидејќи веќе постои патека за скијачко трчање, а бидејќи станува збор за релативно евтин спорт, има шанси за негов развој. Има услови и за спортски риболов бидејќи езерото располага со различни видови риби”. Тие додаваат дека една од најголемите инвестиции што се очекува во перспектива е скијчкиот центар “Мусица”, за кој има најави дека инвеститори се заинтересирани за негова изградба. “Тоа ќе даде уште една димензија, ќе се развијат нордиските дисциплини и скијачкото трчање за што веќе е изградена патека и има развиено инфраструктура. Може да се организира и скијање на трева во летно време, доволно е да се постави специјална фолија на скијачките терени и може да се развие и овој интересен спорт”, велат сопствениците на фирмата КОРИЈА.

Тие се надеваат дека оваа идеја за хотелски комплекс со спа центар ќе наиде на добри реакции како кај домашните така и кај странските инвеститори, за вложување во овој или слични комплекси во Крушево. Тие се отворени за соработка за што поскоро завршување на оваа инвестиција.
http://faktor.mk/archives/130844 - http://faktor.mk/archives/130844

Овој текст иако е од денес некако ми е дежаву на постарите информации за овој хотел. А најсиптоматично ми е тоа што не е наведено зошто толку се одолжила градбата.
А гледам сега како инвеститор се јавува некоја фирма КОРИЈА. Дури и на еден рендер хотелот е наведен со тоа име ХОТЕЛ КОРИЈА. Знае ли некој нешто за оваа фирма:


Posted By: jyvation
Date Posted: 20-Dec-2014 at 23:07
Крушевски хотел Илинден од следната година повторно во функција

Од следната година Крушево добива уште еден хотел кој ќе ја збогати понудата на градот и ќе придонесе во неговиот развој. Станува збор за хотелот Илинден изграден далечната 1949 година кој е и најстариот хотел во градот. Хотелот е реновиран, опфаќа простор од 4500м2, а целиот хотелски комплекс ќе располага со 57 соби, фитнес и спа центар, затворен базен, вински клуб, крушевска соба со камин за дневен престој на посетителите. Хотел кој ќе посвети поголемо внимание на гости и туристи кои се занимаваат со лов, параглајдинг и активен туризам.
skimacedonia.mk


Posted By: Џоле
Date Posted: 12-Sep-2017 at 11:41
Хотелов уште е незавршен Видеово е снимено во август годинава.

[tube]e4VLVnXsqOo[/tube]

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Тркало
Date Posted: 05-Dec-2018 at 00:13
Дали Хотелот Панорама Спа Крушево е истиов објект надворешно променат или е сосем нов објект?
https://panoramaspa.mk

Едит: Сега на видеото видов дека Илинден е меѓу Монтана Палас и Панорама Спа.Малку подесно кон спомен куќата на Тоше и Скорпион,солидна понуда.
Интересно , средината на јули имаше веројатно странци колку и Охрид (само пошаренолико, од Англија до Украина), сиите локални места беа преплавени поради параглајдинг натпревари.Уште бензинската на Макпетрол да работат во недела после 12 и нема замерки.Print Page | Close Window