Print Page | Close Window

Деловна зграда Свети Мина (седиште на А1)

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3364
Printed Date: 29-May-2020 at 05:09


Topic: Деловна зграда Свети Мина (седиште на А1)
Posted By: stef4o
Subject: Деловна зграда Свети Мина (седиште на А1)
Date Posted: 29-Aug-2016 at 15:19
Ја отворам нишкава за новиот објект кој се гради веднаш до зградата за јавна администрација и ФДУ.На градилиштето сеуште не е поставена табла па затоа на нишката и го доделив ова име.Replies:
Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Aug-2016 at 15:38
Еве неколку денешни фоткиPosted By: Dzeksi
Date Posted: 25-Oct-2016 at 13:26
Od ovde li se napne grado s izmet razbirash


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Oct-2016 at 17:04
Odamna ne sum pominal odovde ima li nekakov napredok.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 26-Oct-2016 at 18:43
Наградно прашање од МИЛИОН(И) ДОЛАРИ за сите вас на форумов: Која е оваа фирма „Рапид Билд“ од Куманово? Како наеднаш се појави, победи на два-три тендери за изградба на магистрални гасоводи, сега ја гледам гради станбени згради во Стефчоград 2, а сега почнала и да работи на овој „деловен“ објект од ФЛУ?

Мислам мене ме интересира како се станува успешен, од нигде-никаде се будиме наутро, и оп, нова градежна фирма ја гради пола Македонија?


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Oct-2016 at 13:08
Денеска поминав кај градилиштето. Некако споро им оди.Споредено со претходните фотки е тоа дека ја имаат избетонирано само најдолната основната плоча и ништо друго.Ми делува дека објектов ќе биде ептен залепен до ФДУ.


Posted By: stef4o
Date Posted: 27-Dec-2016 at 16:26
Конечно излегле над земја.Денес ја бетонираа првата надземна плоча.Еве неколку денешни фотки
Posted By: kultuzin
Date Posted: 27-Dec-2016 at 17:14
MONITOROT


Posted By: stef4o
Date Posted: 27-Dec-2016 at 20:02
Stvarno ne mi e jasno zosto go stavija monitorot na zgradava. Inaku na gradilistevo nema istaknat nikakov reneder za izgledot na objektot,ima samo edna tabla na koja e posocena parcelata na koja se gradi.


Posted By: alexsend
Date Posted: 28-Dec-2016 at 00:06
Пропаганда ТВ

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Jan-2017 at 13:15
Македонски моќници и фирми од Прага ја градат зградата кај МНР

Контроверзите се чини одат рака под рака со проектот „Скопје 2014“. Од парите и тендерите, до естетските, урбанистичките и идентитетските прашања. А во поново време, по поплавите, контроверзите прејдоа и во сферата на безбедноста на луѓето кои циркулираат во тој тесен појас покрај брегот на Вардар кој „пука“ од згради, мостови и споменици.

Последната од нив ни покажа езеро од фекалии веднаш до новата барокна зграда на Факултетот за драмски уметности, спроти зградата на Министерствто за внатрешни работи. Езерото од фекалии алармираше опасност од појавување на свлечиште кое би можело да има фатални последици по соседната зграда на ФДУ.

Она што го издвојува ова градилиште од другите објекти од проектите од „Скопје 2014“ кои се наоѓаат на овие парцели во строгиот центар на градот, е тоа што оваа идна зграда до ФДУ има приватен инвеститор. Ова е еден од ретките објекти каде што инвеститор не е некој како Министерството за култура, кое сака да гради стар театар, туку „приватњак“ кој добил атрактивна парцела помеѓу зградите од „Скопје 2014“ и ќе гради деловен објект.

НОВАТВ истражуваше кои се луѓето кои овде добиле земја и дозвола да градат деловен објект. До имињата дојдовме, но до одговорните не.

И зад инвеститорот и зад изведувачот стои бизнисменот Тони Каранфиловски, човекот чии фирми во Македонија го добија целиот бизнис со изградба на гасоводот во РМ во износ по повеќе од 100 милиони евра.

Надзорот спушта слушалки

По поплавата од фекалии во јавноста струеја прашања зошто одговорните државни и локални инспекции на време не излегле на терен. Како инвеститорот останал неказнет и покрај непочитувањата на законите, како обврската да постави табла со истакнати називи на изведувач, инвеститор и надзор.
Откако се создаде проблемот, „ЈП Водовод и канализација“ завчера најави тужба за изведувачот на зградата како и барање за оштета за направена штета. Оттаму велат дека ископот за зградата се наполнил со фекалии бидејќи компанијата која гради направила несоодветно поместување на фекалниот колектор.
Од општина Центар, пак, велат дека градежните инспектори денеска го доставиле решението за прекин на градба до фирмата „Рапид билд“, која сега смее да работи единствено на санирање на ископот и јамата.
Работниците со кои поразговаравме додека правевме фотографии на градилиштето ни рекоа дека причина за поплавата била пукната цевка.
Иако се обидовме да добиеме коментар од фирмата „Рапид Билд“која е изведувач на овој објект, оттаму љубезно не одбегнаа тврдејќи дека директорот бил на пат. Прашања по електронска пошта испративме и до Каранфиловски и до „Рапид Билд“, но до објавувањето на овој текст одговори нема.

Се обидовме да добиеме коментар од компанијата која е надлежна за надзор на градежното место – „Поинт Дизајн“, но откако се претставивме на одговорниот и кажавме за што ги бараме, ни спуштија слушалка. Ѕвоневме повторно, но потоа не ни одговараа.

Фирма од Прага поседува половина од фирмата инвеститор
Инвеститор во овој проект е компанијата „Волис Проперти ФЛ“, додека изведувач е „Рапид Билд“. Во „Рапид Билд“, Тони Каранфиловски преку неговите семејни компании „Детоил“ (бензински пумпи низ Македонија) и „Квалитет-пром“ (гасоводот) ги има речиси сите удели заедно со братот и таткото. Додека во фирмата-инвеститор „Волис Проперти“, Каранфиловски има и друштво од други компании и физички лица.
Документите од Централниот Регистер покажуваат дека ко-сопственици оваа компанија покрај „Квалитет – Пром“ се Зоран Антиќ и фирмите „Квалитет – ПРОМ ДООЕЛ“ од Куманово и „Билдинг Капитал“ ДООЕЛ Скопје. Антиќ и Каранфиловски имаат по 25 проценти од уделите во оваа фирма, додека мнозински сопственик со 50 проценти е „Билдинг Капитал“ чија сопственост е во Прага, Чешка.
Сопственик пак на другата фирма – „Билдинг Капитал“ е фирма од Прага, наречена „Буилд Фасхион гроуп“.
НОВА провери во бизнис регистарот на Чешка и според тамошните податоци, фирмата “Build fashion group” е основана на 11 септември минатата година или неколку дена пред основањето на фирмата во Скопје. Нејзин сопственик и управител е Зоран Костадиновски.
Повеќе за Каранфиловки прочитајте во оваа сторија на НОВА.
„Оне.Вип“ ќе се сели во деловниот објект?
Општина Центар вчера соопшти дека на градилиштето спроти зградата на МНР се гради деловен објект. Неофицијално дознаваме дека во овој деловен објект всушност ќе биде сместена административната зграда на компанијата „Оне.Вип“.

%20 - http://www.dokazm.mk/makedonski-moknitsi-i-firmi-od-praga-ja-gradat-zgradata-kaj-mnr/


Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Jan-2017 at 15:44
Inaku ovaa vest e postara,od septemvri 2016 koga se poplavi gradilisteto no ja postirav poradi toa sto se veli deka neoficijalno zgradava ke bide novo sediste na One.Vip pa moze treba da ja preimenuvame niskava i da se smesti vo delovni objekti. Neznam samo zosto seuste ne postavuvaat renderi za kakov ke bide izgledot na objektot.


Posted By: zabegan
Date Posted: 22-Jan-2017 at 10:41
Originally posted by stef4o

Inaku ovaa vest e postara,od septemvri 2016 koga se poplavi gradilisteto no ja postirav poradi toa sto se veli deka neoficijalno zgradava ke bide novo sediste na One.Vip pa moze treba da ja preimenuvame niskava i da se smesti vo delovni objekti. Neznam samo zosto seuste ne postavuvaat renderi za kakov ke bide izgledot na objektot.
затоа што рендерот е за сељаци што не знаат што е тоа културно воздигнување []

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Feb-2017 at 15:57
Денес

Posted By: stef4o
Date Posted: 17-Mar-2017 at 15:27
Еве неколку денешни фоткиPosted By: Џоле
Date Posted: 17-Mar-2017 at 18:41
Единствено добро со оваа зграда е што ќе го сокрие г*мното од зграда до него. Од друга страна, има потенцијал да биде уште поголемо ср*ње. Се извинувам поради речникот, ама не постојат други зборови што би го опишале тој ужас.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 17-Mar-2017 at 18:58
Само ми се чини или има промени во маркицата.Бидејќи Б4 колку што знам беше П+4 а овие веќе петти тераат.Иначе прилично е рано да се каже нешто за објектов да видиме каква фасада ќе му стават.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 07-Apr-2017 at 19:28


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Apr-2017 at 13:58
Еве две денешни.Зградава уште оди во висина

Posted By: fichot
Date Posted: 13-Apr-2017 at 19:57
па па па... и најнормално, немаме никаков рендер или сличе некакво (макар и гугл скечап) како ќе изглда зградиштево.. се фино легално и се тоа.


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Apr-2017 at 20:38
Mislam deka preteraa so visinata. Kolku sto znam trebase da bide P+4 ama ne mi izgleda bas taka.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Apr-2017 at 20:54
Нешто се брзаат...


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Apr-2017 at 21:04
Vo posledno vreme rabotat epten brzo. Recisi sekojdnevno minuvam pokraj objektov i skoro na sekoi dva dena doagaat pumpi i betoniraat. Pred nekoe vreme se zborese deka e nov deloven objekt na OneVip ama neznam kolku e tocno. Mozno e,kolku sto znam pred nekoe vreme pred da se soedinat One bea smesteni vo neokom kaj zeleznicka ama posle spojuvanjeto mislam deka se premestija vo soravija. Izgleda deka ke cekame dodeka da bide gotovo posto gledam deka nemaat namera da stavat render.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Apr-2017 at 21:25
Значи сопред ДУП нема таму 10катница. Се подготвувам за филмот КОСМОС-СТАЈЛ динамит, Жерновски ајде бате на терен please


Posted By: xnx
Date Posted: 14-Apr-2017 at 18:58
i jas toa primetiv, ko sto znam trebase da bide poniska od fdu a veke se ista visina


Posted By: Bojan10
Date Posted: 02-May-2017 at 23:13
Која ќе биде спратноста на ова?

-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-May-2017 at 06:57
Bi trebalo tolku da e. Nema armatura vise za nagore. No mnogu preteraa so visinata. Bea predvideni 4 kata a ova cudo veke ima osum.


Posted By: Navigator
Date Posted: 03-May-2017 at 08:46
Грешка си. Оваа и зградата на ФДУ се предвидени со иста катност.


Posted By: xnx
Date Posted: 03-May-2017 at 09:01
misli si


Posted By: Navigator
Date Posted: 03-May-2017 at 10:30
ДУП-от е изменет колку што знам. Мислам дека за тоа се зборуваше и во нишкава.


Posted By: xnx
Date Posted: 03-May-2017 at 12:32
ne se ni somnevam deka go smenile u meguvreme


Posted By: Navigator
Date Posted: 03-May-2017 at 14:32
Епа што ми контрираш со стари ДУП-ови тогаш?


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-May-2017 at 15:51
Значи колку што знам имаше пред години дискусии дека таму сакале да изградат 10катници а дали се смени нешто не знам.


Posted By: mirakuliks
Date Posted: 08-May-2017 at 00:01
Originally posted by my Macedonia

Значи колку што знам имаше пред години дискусии дека таму сакале да изградат 10катници а дали се смени нешто не знам.


Да не се имаш помешано со просторот од другата страна на Вардар, таканаречениопт дрво декор?


Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Jun-2017 at 11:43
Еве неколку денешни
Posted By: vladegf
Date Posted: 11-Jun-2017 at 19:27
Ovde ke bidat smesteni Vip&One, inaku kakoninsegde 10% e vo sostvenost na mpc


Posted By: Portal
Date Posted: 13-Jun-2017 at 13:19
ostanatoto na familijata... kolku mu treba tolku dup se prai


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Jun-2017 at 15:14
Bas me interesira kakva fasada ke dobie zgradava? Ke go poprimi li vlijanieto od sosednite objekti.


Posted By: bob39
Date Posted: 20-Jun-2017 at 20:42
Сигурно феноменална!

-------------
Скопје 2014= Општествена лоботомија


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Jul-2017 at 12:45
Еве две денешни,нема некоја позначајна промена.

Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Jul-2017 at 12:32
Денешни фотки

Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Aug-2017 at 12:47
Еве една фотка од пред некој ден.На објектот претежно се работи во внатрешноста а на некои места веќе се вршат подготовки за ставање прозори.Ниту на официјалната страна на Рапид Билд нема рендери а објектот е назначен како деловен објект Св.Мина.На кровот се забележува дека прават некаква конструкција најверојатно за реклама.

Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Sep-2017 at 15:47
Од форумот ЅЅС...

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246277

-------------
За сè има вторпат


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 10-Oct-2017 at 18:58


Posted By: macedonia
Date Posted: 26-Oct-2017 at 16:10


Posted By: xnx
Date Posted: 27-Oct-2017 at 08:50
vo sekoj slucaj sega za sega deluva deka ke bide ponormalno od MNR


Posted By: Џоле
Date Posted: 24-Nov-2017 at 22:58
Денешна...-------------
За сè има вторпат


Posted By: MACK
Date Posted: 25-Nov-2017 at 23:51
ok izgleda zgradava , malku golema i neznam kolku e tesko da ima ista spratnost so sosednite objekti, ama toa e

Inace sto treba da bide vo nea koja institucija


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Nov-2017 at 08:54
Bi trebalo da e novo sediste na VipONe no ne veruvam deka ke im treba cel objekt. Najverojatno ke rentaat kancelarii. No so ogled na toa sto nema nikakov render preostanuva da pocekame i da vidime sto ke ispadne.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 26-Nov-2017 at 14:21
Previous
 
Си ојде Оне, пред нешто повеќе од 2 недели, Телеком Австрија ги откупи останатите 45% од сопственоста на оне.Вип, кои беа во сопственост на Телеком Словенија.
 
Австријците планираат сите нивни компании низ Балканот и низ Европа да ги ребрендираат во А1 Телеком најдоцна до крајот на 2020 година, а Вип најверојатно ќе го ребрендираат во текот на 2018 година.


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Dec-2017 at 22:05
Зградава е исполепена со некакви млечнобели плочки со дебелина на плочки за во купатило. Видов некакви декорации кога се доближив одблиску.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Dec-2017 at 22:21
Prostorov ostaven megju zgradava i FDU me fascinira. Inaku fasadava ne e kojznae sto.


Posted By: Portal
Date Posted: 30-Dec-2017 at 14:49
ama zato fdu ima na toj prostorr na fasadata frleno pari i izgleda mnogu jakoo
mada ima ispukano ddosta od fasadata od kaj patot... nisto strasno ke zamackaat nekoja godina ke drzi


Posted By: Bojan10
Date Posted: 30-Dec-2017 at 17:14
До сега само ептен бандитски фирми правеа имитација на поткровје како оваа зграда. Не може секој да направи вака.
Таа пуста квадратура, мора да се извади и над дозволеното.

-------------
Од чаламот си патиме!


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Feb-2018 at 16:58
Од утринава:

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Feb-2018 at 18:26
Zabelezuvam pravele i nekoi dekoracii na fasadata ama nekako ne se bas vpecatlivi mozebi ke dojdat poveke do izraz koga ke se trgnat skelinjata. Inaku objektov koga bi bil P+4 bi bilo mozebi i podobro ovaka deluva premnogu masivno pored ulicata a fasadata me zacudi sto ne e barokna i sto ne go poprimila vlijanieto od FDU iako se pola metro odvoeni. Patem se raboti li na gradilisteto za novata narodna banka pred nekoe vreme vidov deka postavile kran?


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Feb-2018 at 20:13
На мислење сум дека естетски зградава ќе испадне нешто слично на оваа (со повеќе ситни декоративни елементи, но сепак ништо посебно)

https://www.google.mk/maps/@41.9982202,21.425576,3a,75y,337.07h,96.04t/data=!3m7!1e1!3m5!1s9Mw4-fNVcrp1JLzfrHaOXw!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D9Mw4-fNVcrp1JLzfrHaOXw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D121.42633%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en - https://www.google.mk/maps/@41.9982202,21.425576,3a,75y,337.07h,96.04t/data=!3m7!1e1!3m5!1s9Mw4-fNVcrp1JLzfrHaOXw!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D9Mw4-fNVcrp1JLzfrHaOXw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D121.42633%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en

-------------
За сè има вторпат


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 05-Feb-2018 at 11:25
Сега засега пристојна. Се надевам нема да претераат со орнаменти.


Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Mar-2018 at 18:37
Неколку денешни фотки:-------------
За сè има вторпат


Posted By: xnx
Date Posted: 21-Mar-2018 at 11:36
zgradava deluva popristojno od site okolu nea


Posted By: Portal
Date Posted: 22-Mar-2018 at 00:22
ramkive ko bi gi praele so ista boja ili po suptilni mozda i bi bil popristoen... a pa ova topkive mnn mnn ni u Sutka gi nema od kaj gi...


Posted By: Џоле
Date Posted: 29-Mar-2018 at 21:05
Од попладнево...-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Apr-2018 at 22:09
-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 27-Apr-2018 at 12:07
Овде градежните активности се пред финиш,кога минував го расчистуваа задниот дел од градилиштето и би требало наскоро да го постават и логото од компанијата на горната конструкција.Само треба да ја средат пристапната улица до објектот,коцките се лом. Еве неколку денешни фоткиPosted By: Џоле
Date Posted: 29-Apr-2018 at 20:45
Навечер има и украсно осветлување, баш во петокот го забележав тоа.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-May-2018 at 22:23


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Portal
Date Posted: 09-May-2018 at 13:58
vseleni se vip vo nego? samo ne gledam nekoj vlez ili nesto na vip...


Posted By: stef4o
Date Posted: 09-May-2018 at 14:07
Мислам дека сеуште не се ја кога поминував пред некој ден влезните врати беа отворени и се внесуваше мебел. Горе конструкцијата за логото е одамна спремна веројатно наскоро ќе го постават.


Posted By: Dukac
Date Posted: 09-May-2018 at 14:18
Вработените веќе си ги пакуваат личните работи, дел од нив ќе почнат со работа во новиот објект од понеделник.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 09-May-2018 at 23:28
Originally posted by stef4o

Мислам дека сеуште не се ја кога поминував пред некој ден влезните врати беа отворени и се внесуваше мебел. Горе конструкцијата за логото е одамна спремна веројатно наскоро ќе го постават.

 
Можеби сеуште се мислат кое лого да го постават, бидејќи Телеком Австрија веќе ги ребрендира своите компании во новиот бренд А1 Телеком - каква иронија ќе биде тоа за пвеводбеничкиот пастир и неговите братучеди, на нивен објект да виси лого кое ќе ги потсетува на национална телевизија која пропадна и беше затворена додека тие беа на власт, и се разбира - пропадна и беше затворена по нивна иницијатива и со нивна помош.
 
Пред 2 (ДВЕ) години ова време се споија Вип, Оне и Близо, па можеби сега во мај 2018, по повод 2 години од спојувањето - ама само можеби - ќе ја ребрендираат компанијата во А1 Телеком.


Posted By: Dukac
Date Posted: 10-May-2018 at 08:35
ВИП дефинитивно ќе се ребрендира, но веројатно кон крајот на годината.


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Jun-2018 at 12:58
Објектот е веќе ставен во функција преселени се уште од 01.06.2018,само уште логото не е поставено и задниот дел сеуште не е партерно уреден. Еве една денешна + објавата од весник за промена на адреса

Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Aug-2018 at 12:12
Објектов може да се означи како завршен,Вип се веќе вселени во новиот објект од средината на јуни.Еве две денешни

Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Aug-2018 at 18:39
Целата таа улица што требаше да биде пешачка сега е приватен паркинг за вработените во ВИП. Почнале да паркираат и околу фонтаните на плоштадот кај црквата. Не ми се верува каков хаос е таму.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Aug-2018 at 18:54
Da nazalost prostorot e pretvoren vo parking a samata zgrada ima podzemen parking i toa na dve nivoa pod zemja ako ne se lazam ama dzabe.Kaj stanbenite objekti donekade i gi razbiram deka ne im vleguva vo cena so stanot,deka im e skapo da kupat garaza no ovde toa ne drzi voda. Mozam da zamislam kako bi bilo ako se doselat uste nekolku firmi vo zgradava.


Posted By: stef4o
Date Posted: 31-Mar-2019 at 12:35
Од фбPosted By: Џоле
Date Posted: 03-Sep-2019 at 18:50
ОнеВип и официјално се ребрендира во А1, а денеска го видов и новото лого на зградава. Немам фотки

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 04-Sep-2019 at 18:27
-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Sep-2019 at 12:56
Еве и од мене денешни од другата страна,веројатно треба да постават уште едно лого горе на втората фотка може да се види дека е оставена конструкција за такво нешто

Posted By: alexsend
Date Posted: 06-Sep-2019 at 08:34
Едвај чекаа да пропадне боки и а1 за да го превземат името

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: ironm
Date Posted: 06-Sep-2019 at 10:25
LOL

Ребрендирањето нема никаква конекција со пропаѓањето на Боки, а уште помалку А1 ТВ.Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Oct-2019 at 13:15
Поставено уште едно лого на источната страна
Print Page | Close Window