Print Page | Close Window

Глобал - Струмица

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=340
Printed Date: 28-Apr-2024 at 12:10


Topic: Глобал - Струмица
Posted By: pbanks
Subject: Глобал - Струмица
Date Posted: 06-Nov-2007 at 00:37
eve fotka od pazarot vo Strumica....





Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2007 at 01:29
ццц, на какво ниво ни е нетов.... зарем тоа е најдобрата фотка сто може да се најде Ohno за наши услови ова воопшто не е мал проект...


не можам да заклучам од сликава - готов ли е?


Posted By: dejan
Date Posted: 06-Nov-2007 at 01:38
Super izgleda...ama ne e gotov mislam. Ako ke poglednesh dole kaj prviot sprat, mozhe da se vidi deka ushte go pravat unatre poshto betonot izgleda 'gol'


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2007 at 01:41
да, тоа е една варијанта

втора варијанта е дека тоа се готови но невселени дуќани, со нормално стакло за излози, а внатре офарбани бело Big%20smile


Posted By: dejan
Date Posted: 06-Nov-2007 at 01:43
Hehe neznam togash:p barem da imase nekoj od strumica


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2007 at 01:56
абе џуро си има свои извори, сигурно наскоро ќе ископа некоја добра фотка па ќе знаеме Wink


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Nov-2007 at 02:07
Originally posted by Cloverstack

абе џуро си има свои извори, сигурно наскоро ќе ископа некоја добра фотка па ќе знаеме Wink


ne be pa ti fotkava ja iskopav od Utrinski valjda... ili od Vecer?! ima nekoj clanak za strumica kako uspesna tranziciska prikazna i ja ima i slikava....


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 06-Nov-2007 at 13:34
Овој проект уште од старт многу ми се свиѓаше... али сеа некако многу нападно ми делува стаклото... како и да е одличен проект за Струмица


Posted By: dejan
Date Posted: 06-Nov-2007 at 14:26
GreatMakedon izvadi nekolku interesno sliki od Strumica, i od pazarot 'Global' pred da se zavrshi, vo tredot vo SSC.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2007 at 15:52
Еве ги фотките на ГМ






Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2007 at 15:57
Originally posted by gotsomekicks

Овој проект уште од старт многу ми се свиѓаше... али сеа некако многу нападно ми делува стаклото... како и да е одличен проект за Струмица



Можеби е премногу монотон изгледот, ама во целина ми се свиѓа. Плус тоа ми се свиѓа повеќе од првите рендери што ги имавме видено. Таму на нерви ми идеа округлите прозори, иначе да ги немаше нив, таква некоја опција би ми изгледала подобро.

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">




Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Nov-2007 at 16:04
super fotki na GM Thumbs%20Up
 
i mene mi se svigja povekje vaka...


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 06-Nov-2007 at 16:23
Кловер, сакаш да кажеш дека изгледот на рендерот (минус округлите прозори) повеќе ти се свиѓа? Ако е така, тогаш се слагам. Али во Македонија единствен трговски центар што го имам видено а да ми се свиѓа на изглед е Рамстор. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2007 at 16:26
Originally posted by gotsomekicks

Кловер, сакаш да кажеш дека изгледот на рендерот (минус округлите прозори) повеќе ти се свиѓа? Ако е така, тогаш се слагам. Али во Македонија единствен трговски центар што го имам видено а да ми се свиѓа на изглед е Рамстор. 


Да добро си ме сватил, тоа сакав да го кажам.

Ама за Рамстор изгледа нема да се сложиме Big%20smile Од предна страна ај можда и може да пројде некако, ама од позади е како индустриски објект. Каков ли ќе биде тој Радисон хотел што демек ќе се гради таму, со поглед на задната страна на Рамстор Nuts


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 07-Nov-2007 at 23:31

Морам да признаам малку ми е монотон дизајнот на трговскиот во Струмица. Премногу пластично. Се согласувам рендерот без округлите прозори е далеку подобар. Дупи и со тие прозори е поинтересен. Но да почекаме па да го видиме ентериерот.



Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Nov-2007 at 23:47
Originally posted by UrbanFreak

Морам да признаам малку ми е монотон дизајнот на трговскиот во Струмица. Премногу пластично. Се согласувам рендерот без округлите прозори е далеку подобар. Дупи и со тие прозори е поинтересен. Но да почекаме па да го видиме ентериерот.



се слагам дека е монотон дизајнот но повеќе ми се свиѓа отколку на рендерот со или без тие прозорци... целиот рендер ми е конгломерат на неспојливи работи...



Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Jan-2008 at 00:22
Еве најнова слика (од Утрински весник) на новиот струмички пазар Cheers




Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Jan-2008 at 17:07
Па зарем не е ова одамна изградено.... Или само фасадата била готова? Question


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2008 at 00:17
Originally posted by La Linea

Па зарем не е ова одамна изградено.... Или само фасадата била готова? Question


Лани во Април кога бев во Струмица го тек го застаклуваа едниот дел но абер немаше од комплетирање. Ако е објектот скроз готов, веројатно бил завршен во изминативе неколку месеци.


Posted By: AKADEMIK
Date Posted: 07-Feb-2008 at 01:51
Decki moze edna mnogu dobra vest shto me izraduva.
Procitav na kanal 5 deka e zavrsen trgovskiot centar vo Strumica i e prv takov vo Republikava (So katna garaza i kosta 14 milioni evra). Znam deka imavte muabet na taa tema, ama imate li najnovi sliki da vidime chisto kako izgleda.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Feb-2008 at 03:22


Одлично!

Еве две фотки од отварањето:

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">


Инаку мислам дека последни фотки што беа постирани пред ова се овие од летото:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=1345#1345 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=1345#1345





Posted By: La Linea
Date Posted: 07-Feb-2008 at 03:30
Previous Човеку, ова изгледа навистина огромно.... Се надевам ќе искочат поквалитетни слики од екстериерот и од внатре. Се надевам струмичани добро ќе го одржуваат..

@Clover мислам дека и оваа слика не е на одмет




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Feb-2008 at 09:24
Еве снимка од А1, уствари slide show со коментар.

[tube]5gshi0h0Uv4[/tube]

Не сакам да цепидлачам делот кај што е пазарот ми изгледа топ ама мислам дека можеле да бидат покреативни со внатрешноста бидејќи сепак се работи и за шопинг центар. Ама не е лошо.

@Clover да ти одговорам тука на прашањето од SSC горните два ката се канцеларии и изгледа се изолирани од шопинг центарот, затоа изгледа така недовршено. И тука ми стои замерката дека можеле да бидат покреативни. Незнам дали и реклами ќе го скрпат сето тоа да изгледа културно.

Еве и една помала слика кај што убаво се гледа за какво животно се работи




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Feb-2008 at 13:49
Originally posted by pbanks



@Clover да ти одговорам тука на прашањето од SSC горните два ката се канцеларии и изгледа се изолирани од шопинг центарот, затоа изгледа така недовршено. И тука ми стои замерката дека можеле да бидат покреативни. Незнам дали и реклами ќе го скрпат сето тоа да изгледа културно.



Помислив и на таа опција, ама не ми се веруваше до толку глупо да го имаат тоа решено. Објектот е солиден и кога веќе вложиле 14 милиони во него, не бива да дозволат една ваква ситница толку многу да го руши впечатокот.


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Feb-2008 at 13:53
Originally posted by Cloverstack



Помислив и на таа опција, ама не ми се веруваше до толку глупо да го имаат тоа решено. Објектот е солиден и кога веќе вложиле 14 милиони во него, не бива да дозволат една ваква ситница толку многу да го руши впечатокот.


Па не е само таа ситница, на целиот објект му фали нешто. Тоа веќе го востановивме за екстериерот уште додека се градеше а истото можам да го востановам и за ентериерот.

Инвестицијата е стварно замашна и проектот е дефинитивно за респект, посебно што се наоѓа во Струмица. Но за тие пари можеше да се добие нешто подеднакво големо а сепак многу поубаво.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Feb-2008 at 14:29
Мене не ми се свиѓа само онаа пластиката од горе, инаку се е ок.


Posted By: skywings
Date Posted: 07-Feb-2008 at 16:09
браво за струмица, конечно да се инвестира во капитален објект, а да не е во скопје...иако сред тие куќарки и амбиент од 70-тите, центарот штрчи со футуристичкиот изглед

и стварно, шо им требало да ги запушат горните два катаOhno




Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 29-Jul-2008 at 03:41
Здраво билдериBig%20smile
и катната гаража

другите утре го затворија кафетоBig%20smileCheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2008 at 09:19
Oдлични фотки Thumbs%20Up Убаво се разработил Глобал. Ајде да ја видиме и втората тура

Cheers


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 29-Jul-2008 at 11:49
vnatre mi lici kako da e graden po arhitekturata na starite trgovski centri, kako gtc.. so stubovi debeli kako da e renovirana gradba od 70setite mi licit vnatre. od nadvor e prekrasno.

-------------


Posted By: vardar
Date Posted: 29-Jul-2008 at 13:25

Ај прво добредојде и тука Mr.BobbY  Cheers

Иначе одлични фотки, добро излезе трговскиов. Smile


Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 29-Jul-2008 at 19:56
горните два ката се канцелариски простор и речиси сите се издадениCheers
Originally posted by skywings

браво за струмица, конечно да се инвестира во капитален објект, а да не е во скопје...иако сред тие куќарки и амбиент од 70-тите, центарот штрчи со футуристичкиот изглед

и стварно, шо им требало да ги запушат горните два катаOhno




Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 29-Jul-2008 at 22:44
Cheers


Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 30-Jul-2008 at 00:25


Posted By: Mr.BobbY
Date Posted: 30-Jul-2008 at 14:48
Внатре не ми дозволи сељако(обезбедувањето)да сликам,изгледа ради актуелниве ситуацииOhno


Posted By: vardar
Date Posted: 06-Aug-2008 at 07:42
Неколку фотки од flickr Cheers
 
 
 
 
 


Posted By: Forensic
Date Posted: 08-Aug-2008 at 01:16

Thanks Bobby. These are the first nice pictures of Global Center that I see.

The idea to have a farmer's market on the ground floor is good, but not done very tastefully. They should have branded it more like a "gourmet fresh food" type of place with nicer stalls. I am sure that they will organize it and improve it in the future.

Great job overall.

Thanks again. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Sep-2008 at 15:18
Ајде сега кога кога Струмица е покриена на google earth, некој што знае нека обележи каде точно се наоѓа трговскиов  Cheers


Posted By: maestro
Date Posted: 09-Sep-2008 at 04:53
и струмица на google earth?? ај наздравје!
иначе, објектов од надвор многу ми се допаѓа, ама внатре ми личи на...
Ај подобро без коментар


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Sep-2008 at 09:10


Posted By: anDarko
Date Posted: 18-Feb-2009 at 15:32
не змам дали имаме евидентирано слика од Глобал од Струма од внатре...па еве една



Posted By: Шпер
Date Posted: 20-Jun-2009 at 12:17
Горе пиеш кафе, а од доле се гледат френките и чушките. Катастрофа невидена!!!

-------------


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 20-Jun-2009 at 12:23
Originally posted by Шпер

Горе пиеш кафе, а од доле се гледат френките и чушките. Катастрофа невидена!!!

Потполно имаш право, можеле бар некој украсни тенди да постават над тезгите Ohno


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Jun-2009 at 12:25
Пошто не сум бил во Глобал, немам претстава долниот кат колкав процент се тезги и како е распореден тргосвскио, но можело барем во атриумот да нема тезги и да не се гледаат одозгоре!


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 20-Jun-2009 at 13:21

Тешка импровизација е центарот, а пола од дуќаните на најгорниот спрт се празни. Имав прилика пред 1 месец да го посетам, за жал нема апарат да сликнам некои катастрофално лоши изведби на влезот, престрмни и недообработени скали на влезот, но пазарот на приземниот спрат претставува дефинитивно промашување во самиот концепт.



Posted By: Шпер
Date Posted: 20-Jun-2009 at 16:17

Видете, Глобал со тек на времето стана заштитен знак на Струмица и јас како нејзин жител се гордеам со него. Меѓутоа, на првиот кат е пазарот кој воопшто не е покриен, тоа е АПСУРД! Деновиве ќе направам неколку фотографии и ќе ви постирам.



-------------


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Jun-2009 at 15:50
Originally posted by Шпер

Видете, Глобал со тек на времето стана заштитен знак на Струмица и јас како нејзин жител се гордеам со него. Меѓутоа, на првиот кат е пазарот кој воопшто не е покриен, тоа е АПСУРД! Деновиве ќе направам неколку фотографии и ќе ви постирам.

не сум бил во Глобал, но ми викаат дека на горние спратови многу мирисало на храната од пазарот


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 12-Apr-2010 at 00:16
Што е ова бе пазар или трговски центар ????????????Shake


Posted By: leonid23
Date Posted: 13-Apr-2010 at 00:02
Originally posted by Buliwyf

Што е ова бе пазар или трговски центар ????????????Shake


Приземјето е само пазар , а катовите се трговски центар , од оваа година треба и 3ти и 4ти кат да ги почнат .


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 13-Apr-2010 at 10:56

А леонид од пазарот има миризба горе на катовите? бидејќи сепак се мешаат најразлични мириси од намирниците.

Иначе објектов ми се свиѓа


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Jul-2010 at 13:32
Немавме слики од гаражата, а слабо стоевме и со внатрешноста на објектот воопшто, па еве засилување

1


2


3


4


5


6


7



Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 01-Jul-2010 at 13:38
Има ли зградава централна вентилација?


-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 01-Jul-2010 at 13:41
Се е во ред,но приземјето е страшно натрупано и воопшто не наликува на модерен и флексибилен трговски центар.
 
Премногу е натрупан со "фалш"роба,небаре е во шутка или на битпазар.Не ми се свиѓа концептот,од една страна Nike продавници од спротивната Nikkiie и Adibas Big%20smile.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Jul-2010 at 13:43
@ Dave Gahan

Хммм не обратив внимание на такви детали, ама изгледаше прилично херметички затворена ако тоа е мерило, па најверојатно има. И влезот беше онака со меѓупростор. Би било чудно доколку нема некој HVAC систем.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 01-Jul-2010 at 14:02
Originally posted by Cloverstack

Би било чудно доколку нема некој HVAC систем.


Па сега...не знам веќе што е чудно во државава....
Некој ми спомна уште кога ги сечеа лентите дека нема ништо такво и дека ќе се паѓа у несвест на струмичката клима ама не ми беше за верување, сега и гледам дека прозорите се подотворени...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Jul-2010 at 15:42
Од пазар се зема земјиштево и на крај пазарските елементи во трговскиот центар изгледаат само како непријатен вишок. Само попречуваат. Очигледно се убаци и пазаров како дел од идејата за да нема проблеми и да не се протолкува дека се одзема пазарот за трговски. Очегледно идејата било со тек на време да се изгуби пазарот од тука, ама еве веќе неколку години се држи. Добра била замислата да нема галама, ама еве мое охрабрување што побрзо да се изгради затворен пазар на кат до два исклучиво да биде објект наменет за пазар, па може и монтажен.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 12-Feb-2011 at 19:27
Нова болница во Струмица на кардиохирургија „Филип Втори“
Петок, 11 Февруари 2011 15:01
Сподели
170

Споделете ја веста и добијте книга.
Доколку споделувате повеќе вести, шансите за добивка се поголеми.
Кардиохирургот Жан Митрев ќе отвори болница во Струмица, во договор со сопственикот на „Делукс“, односно на деловниот центар „Глобал“, Горан Митев.
Болничка установа „Филип Втори“, со дијагностички центар, хируршко, интерно, гинеколошко и детско одделение, ќе биде сместена на третиот кат од „Глобал“ и се најавува дека ќе биде поголема од онаа во Скопје.

Локалната самоуправа од почетокот на иницијативата за отворање кардиохирургија во Струмица целосно го поддржува овој проект и е подготвена во рамките на своите можности и надлежности да помогне во неговата реализација, нудејќи повеќе локации за изградба на новиот болнички центар.

Поради големиот број пациенти од југоисточниот дел на Македонија, како и близината со Грција и Бугарија, се очекува дека новата болница на „Филип Втори“ во Струмица потполно ќе го оправда нејзиното отворање и дека ќе значи голем чекор за унапредување на квалитетот на здравствените услуги во нашава земја.
http://www.kurir.mk/republika/opstini/18744-Nova-bolnica-vo-Strumica-na-kardiohirurgija-Filip-Vtori


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 12-Feb-2011 at 20:44
Мол на македонски начин. Кај направија хибрид од пазар, мали продавнички и катна гаража, уште само кардиохирургија фалеше во објектов за да биде комплетен. Што е следно? Можеби Макстил да отвори подружница за топење челик во Глобал.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 12-Feb-2011 at 21:08
Ова не е лоша идеа, додека татко ти продава доле на пазарчето за да го преживеете месецот, жена ти оди на шопинг на првиот и вториот спрат, тебе те мава срце кога ќе ја видиш сметката и те носат на трети спрат.
Ништо не е случајно како што гледаш.


Posted By: gorco
Date Posted: 12-Feb-2011 at 21:09
Фино изгледа, освен она чорапине на приземје ми се чини дека стојат!

-------------


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 10-Jun-2011 at 01:51
Навистина профи е изведена фасадава, и забележав еден детал во врска со истата, не знам дали е тоа направено намерно од архитектите или се работи за случајност.

Погледнете на фотото на на стаклената фасада се одсикуваат сиулети од зградите карши трговскиот и наликува каkо одспоротива да има три облакодера Навистина импресивно, браво! btw на сите слики може да се забележи таа игра на силуета и светлина не само на оваа што ја посочувам



Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 10-Jun-2011 at 02:00
Поготово најдесно силуетата наликува како во струмица да ја има кулата од хонг конг, Bank of China tower



Posted By: zabegan
Date Posted: 10-Jun-2011 at 15:22
хаха, добра забелешка, Хонг конг LOL

само чисто се сомневам дека архитектите мислеле на тоа какви силуети ќе се рефлектираат од фасадата, зградава е обичен стакларник, аквариум, со еден куп други недостатоци, тешко дека цел на архитектите била накаква рефлексија LOL


Posted By: Џоле
Date Posted: 21-Jul-2014 at 22:07
Трговскиот центар Глобал се проширува!

Деновиве во Глобал се работи на средување на третиот кат на трговскиот центар, односно се врши проширување и средување на просторот кој досега не се користеше. Луѓето кои работеа на местото ни кажаа дека спратот и делот кој се обновува ќе биде наменет за деловни простории, тие го преградуваа и средуваа канцеларискиот простор.







Во трговскиот центар функционираат градскиот пазар на приземјето, првиот спрат на кој се сместени бутиците и кафулињата, вториот е делумно пополнет со канцеларии на фирми и организации и тука е катната гаража која зафаќа површина од 3.400 квадратни метри и капацитет од 380 возила.

Објектот започна да се гради на 18 јули 2006 година, а беше завршен во 2008 година. Вкупната корисна површина е 40.000 квадратни метри. Вкупната инвестиција на проектот чинела 14.000.000 евра.





http://strumicadenes.mk/foto-global-se-prosiruva/ - http://strumicadenes.mk/foto-global-se-prosiruva/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: tiberix
Date Posted: 22-Jul-2014 at 07:01
„Во трговскиот центар функционираат градскиот пазар на приземјето, првиот спрат на кој се сместени бутиците и кафулињата, вториот е делумно пополнет со канцеларии ... „
- и тоа е се'! Не знам дали има толку фирми во Струмица за да ги пополнат триетиот и четвртиот кат. Овој објект се покажа срашно нефункционален и преголем. Комбинацијата од пазариште и трговски центар е ужасна... седиш на кафе на првиот кат од долу те удира миризба на зеленчуци и нафта (мислам на кинеската стока што се продава на штандовите) Плус, неговата изградба ја уби старата струмичка чаршија... А за тоа колку објектот е уништен и е нечисто внатре, а и насекаде се пуши (по не знам која логика) не сакам ни да зборувам. Во секој случај лоша слика за Струмица.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 22-Jul-2014 at 11:01
Уште еднаш ќе повторам, минатата година кога бевме во Македонија со девојка ми која студира архитектура и не е од Македонијасе шетавме колку што можевме. И кога ја прашав кави и се впечатоците, како најлош да не кажам најсмешен впечаток и остави глобал. Тоа не е нормално и го нема никаде во светот доле отворен пазар а горе кафичи во кој се пуши до бескрај, затоа што објектот го регистрирале како затворен. Во лето внатре не се дише, катната гаража нефункционална , претесна , со недостапен влез, патем и на многу глуп начин залепена за објектот. Местото за достава на роба исто така недостапно. Влезовите во трговскиот обични врати како да влегуваш во кафана а не во толкав објект. Да не должам се работи за еден од најпромашените објекти кои некогаш сум ги видел.  А чинеше толку колку што беше доволно да се обнови или дислоцира пазарот. на тоа место да се изгради помал и пофункционален објект. А со она што ќе остане да се реставрира старата чаршија каде што на времето имаше еден куп бутици и беше главна трговска улица. 


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jan-2021 at 09:20
Изгаснат е пожарот во „Глобал“, изгореа најмалку 10 продавници и затворениот пазар

Рано утрото е изгаснат пожарот кој избувна синоќа по 23 часот во Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица. На одредени места во внатрешниот дел, каде се сместени поголем број тезги и продавници се уште тлее и повремено се појавуваат мали пламени јазици.

Местото и натаму го обезбедува полицијата а присутна е и екипа на ТППЕ Струмица, која внимава да не дојде до нов пожар и интервенира на местата каде се појавуваат пламени јазици.

Според првичните проценки, од тоа што може да се забележи на местото на пожарот, изгорени се повеќе од десет продавници, внатрешниот дел каде е сместен пазарот и тезгите, супермаркет во внатрешноста, а пламените јазици зафатиле и делови до третиот кат од трговскиот центар.

Причините за пожарот се уште не се знаат.

Сопствениците на продавници и тезги немо го набљудуваат објектот и не се расположени да дават изјави.

„Мојот бутик е целосно изгорен и во него имаше стока од над 20 илјади евра“, вели еден од нив.



Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, кој синоќа беше на местото на трагедијата, смета дека материјалната штета е голема, а за среќа нема повредени.

Тој се заблагодари и на помошта во гаснењето во кое учествуваа и противпожарни екипи од околните градови и возила на ЈПКД „Комуналец“.

https://360stepeni.mk/izgasnat-e-pozharot-vo-global-izgorea-najmalku-10-prodavnitsi-i-zatvoreniot-pazar/

-------------
За сè има вторпат



Print Page | Close Window