Print Page | Close Window

Лифт - доградба/изградба во зграда

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Изградба и ентериери
Forum Discription: Совети, искуства, едукација, проекти...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3485
Printed Date: 29-Apr-2024 at 10:22


Topic: Лифт - доградба/изградба во зграда
Posted By: Blagoja
Subject: Лифт - доградба/изградба во зграда
Date Posted: 18-Dec-2017 at 13:42
Vo postara zgrada Prizemje + 4 + potkrovje sakame da izgradime patnicki lift za 4 lica, nadvoresno , nasa procenka e deka ima tehnicki uslovi. Mi treba info za postapkata, proekt, opstina, soglasnost, dali site stanari se dolzni da participiraat finansiaki, upravitel,, finansiska pomos od opstinata i dr. Bukvalno se od pocetok.



Replies:
Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 19-Dec-2017 at 16:58

ќе се изначекаш на одговор македонците на фејкбук дремат, а професионалците под јорган планина отаде социјалката, та додека тоа го мениме еве од мене лаички абер, белки ќе повлече друг поарен ...

има и во подфорумов тема за лифтови, но мислам нема контакт од службата инспекторатот агенцијата, не ми текнува како се вика ...

ако сте станари нормално ви треба согласност, но неззнам дали ко и кај доградбите надградбите треба само 50+1 процент потпис или од сите, ако одите внатрешно веројатно од сите бидејќи би бушеле о заеднички простории или пак подести на скалите, а логично би било согласност само од дел ако одите со надворешен лифт ... патем никој не е должен никому ако за тоа не даде согласност а потем и го користи лифтот, иако и вие како инвеститори доколку сме демократска земја не би смееле во заедничка зграда некому да ограничите право на уживање на помагало бидејќи истото несакал или неможел да го кофинансира, но скопско и се е можно, хм нема да му ставите врата на спрат, ќе ги уценувате за допринос подоцна со клуч на лифт, хм хм хм што витребало да земете стан во таква зграда, а комшиите за тоа да ви се криви, оваа гачка треба дополнително и подзаконски да се доуреди ... но зошто прво не се јавите во општина, бидејќи посекако од таму ќе барате градежна дозвола!? друга помош од нив не ни очкувајтеосвен ако не сте некои бели мечки а зградата золошка!

~

ќе дочекаме ли некогаш на билд да се вклучи и некој од фелата, та да не информира поучува и форсира кон европска легислатива и пракса, може ќе чека да му платат за тоа, нели денес и за думање се наплаќа, та и за солидарност данок бараат ...





Posted By: Blagoja
Date Posted: 19-Dec-2017 at 22:07
Ti blagodaram zelenikovo, ja turkame rabotata pa do kaj ide, napravivne kontakt so firmi cekame ponudi, da instituciite ziveat i rabotat vo nekoe drugo vreme i na drugo mesto, najnapred otidov vo opstina da prasam dali voopsto e izvodlivo soglasno vazeckite propisi ibez da se izlozuvame na trosoci dobiv odgovor pa vidi sega postojat nekoi pravilnici treba da gi pobaram no vie napravete proekt pa nie ke vidime.



Print Page | Close Window