Print Page | Close Window

Стар Аеродром

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3493
Printed Date: 17-Aug-2019 at 15:55


Topic: Стар Аеродром
Posted By: stef4o
Subject: Стар Аеродром
Date Posted: 15-Jun-2016 at 12:26
Еве фотки од новите згради во Стар Аеродром,поголем дел од улицата е конечно асфалтиран и на оваа улица има уште три-четири згради кои не се довршени,меѓутоа има наоколу уште бараки кои верувам дека наскоро ќе бидат срушени.
Replies:
Posted By: N23
Date Posted: 08-Sep-2016 at 20:11
од масакрирањето на дром


-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: kultuzin
Date Posted: 08-Sep-2016 at 20:12
Стварно коректно направено за разлика од оние конзервите на Андора и Настел.


Posted By: zabegan
Date Posted: 09-Sep-2016 at 01:39
Originally posted by kultuzin

Стварно коректно направено за разлика од оние конзервите на Андора и Настел.
повеќе од пола од зградиве се на Адора, дури го имаш и логото на првата слика на еден од објектите

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Kid_A
Date Posted: 09-Sep-2016 at 21:34
Што повеќе конзерви во Скопје тоа значи се поголемо демографско празнење на остатокот на Македонија. Плус, гетоизирање на Македонците во 4-5 населби низ Скопје, а отворање и на голема можност Македонците од доминантно албанско/турските населби низ Скопје да се преселат во новите македонски гета, затоа што новоизградените згради им го овозможуваат тоа. Ете тоа е демографска политика на Македонија. Катастрофа! Прашајте кој млад брачен пар од македонска националност купил куќа/стан во Чаир или Гази Баба последните 10 години, па ќе ви биде јасно што зборувам.


Posted By: kultuzin
Date Posted: 09-Sep-2016 at 22:14
Originally posted by zabegan

Originally posted by kultuzin

Стварно коректно направено за разлика од оние конзервите на Андора и Настел.
повеќе од пола од зградиве се на Адора, дури го имаш и логото на првата слика на еден од објектите


Zboruvam za zgradata vo Momin Potok a ne kokosarnicite pod nea.


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Oct-2016 at 16:00
Во Мичурин.Претпоставувам дека е нешто станбено.Ќе гледам ако можам деновиве од поблиску да сликнам.


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Oct-2016 at 16:30
Ми се чини дека зградава е во Аеродром, кај Тобако:-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Dec-2016 at 16:09
Фасадата е веќе целосно завршена.


Posted By: N23
Date Posted: 14-Dec-2016 at 18:45
Аеродром
-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Џоле
Date Posted: 30-Jan-2017 at 23:02
Аеродром - безлично, неинвентивно, грозно... фотките се преземени од нивната фејсбук страница.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Feb-2017 at 15:32
Во Аеродром


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Feb-2017 at 14:37
АеродромPosted By: Џоле
Date Posted: 09-Mar-2017 at 19:25
Аеродром

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Mar-2017 at 21:40
Ovie vo Star Aerodrom li se?


Posted By: fichot
Date Posted: 09-Mar-2017 at 22:51
Да, таму се „лепотициве“.

Иначе, поради добро испланираните паркинзи т.е. нивното непостоење тротоарите на скоро реновираната Руди Чајевац се преполни со возила, а здравје ко ќе се пополнат сите станови очекувам и една врз друга да се паркираат.


Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Mar-2017 at 13:13
Превземено од фб страната на Голден Арт
Posted By: stef4o
Date Posted: 02-May-2017 at 07:52
Во Стар Аеродром-превземено од фб страната на голден артPosted By: Џоле
Date Posted: 02-May-2017 at 18:04
Зградата на Елена Лука во стар Аеродром доби лепенка, иста како првата

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 02-May-2017 at 18:56
Elena luka home требало да ги направат со различни фасади ако веќе се решиле за лепенка.Овака изгледа ко една огромна зграда.А и терасите се створени за соѕидување. Уште колку ли згради ќе никнат во Стар Аеродорм.


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-May-2017 at 13:31
Превземено од фб страната на Дабар
Posted By: stef4o
Date Posted: 19-May-2017 at 07:20
Во Стар Аеродром-превземено од фејсбукPosted By: stef4o
Date Posted: 01-Jun-2017 at 13:03
Originally posted by Џоле

Зградата на Елена Лука во стар Аеродром доби лепенка, иста како првата

Еве почнале со уште една. Само многу се некако залепени едни до другиPosted By: stef4o
Date Posted: 08-Jun-2017 at 12:56
Од фејсбукPosted By: stef4o
Date Posted: 20-Jul-2017 at 12:51
Неколку денешни фотки од Стар Аеродром.Има уште многу новоотворени градилишта каде моментално се врши ископ.
Posted By: anonimen
Date Posted: 20-Aug-2017 at 18:21
Aerodrom spalnata na Skopje Ke ima mnoguuuu kreveti vo naselbata Smile


Posted By: anonimen
Date Posted: 20-Aug-2017 at 18:21


Posted By: anonimen
Date Posted: 20-Aug-2017 at 18:22


Posted By: anonimen
Date Posted: 20-Aug-2017 at 18:22


Posted By: anonimen
Date Posted: 20-Aug-2017 at 18:26
Se otvara novo gradiliste


Posted By: anonimen
Date Posted: 20-Aug-2017 at 18:29
I uste edno


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Sep-2017 at 10:49
Во Стар Аеродром-превземено од фб страната на Голден АртА ова е нова нивна зграда,седма по ред во Стар Аеродром.Моментално мислам дека се стигнати до приземје.Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Sep-2017 at 17:36
Превземено од фејсбукPosted By: stef4o
Date Posted: 06-Oct-2017 at 18:17
Во Стар Аеродром-превземено од фејсбук

Posted By: stef4o
Date Posted: 23-Nov-2017 at 15:19
Превземено од нивната фб странаPosted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 03-Dec-2017 at 11:36
Еве две слики од објектот во градба на Елена Лука.
сликано на 29.11.2017 - денес се +1 плоча нагоре

-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Dec-2017 at 15:26
Ова ли е локацијата за зградата на Дабар(превземено од фб)Posted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 03-Dec-2017 at 16:05
Originally posted by stef4o

Ова ли е локацијата за зградата на Дабар(превземено од фб)оваа слика е стара минимум 30-40 дена

-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-Dec-2017 at 17:20
Originally posted by Obedineta Makedonija

Еве две слики од објектот во градба на Елена Лука.
сликано на 29.11.2017 - денес се +1 плоча нагоре

Каде е локацијата?


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Dec-2017 at 17:52

Vo Star Aerodrom.


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Jan-2018 at 13:14
Еве една нова нишка за Стар Аеродром во која за почеток ќе поставам 30-тина слики превземени од фејсбук страниците на најзастапените изведувачи(Адора,Голден Арт и Дабар) а кога модераторите ќе имаат повеќе време не би било лошо да ги префрлат сите оние слики кои се поврзани со овој реон.

Мало потсетување како изгледаше просторот пред рушењето на бараките

Од рушењетоРендери од новоизградените објекти

Нивната тековна изградба

Во продолжение следат фотки од зградите на Адора

Локација и изглед

Тековна градба и финиш


И уште по некоја фотка од фб страниците на Дабар и Офис Ком

Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Jan-2018 at 13:31
Еве уште неколку,дел се мои а дел се превземени

Posted By: stef4o
Date Posted: 31-Jan-2018 at 11:14
Од фб страната на ДабарPosted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 31-Jan-2018 at 18:00
Елена Лука Хоме - Бизнис Хоме.-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: stef4o
Date Posted: 01-Feb-2018 at 13:02
Превземено од фб

Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Feb-2018 at 19:38
Превземено од фејсбукPosted By: Џоле
Date Posted: 27-Feb-2018 at 10:41
Адреса: Ул. Руди Чајевац бр. 45 и 47

Број на влезови: 2

Катови: Приземје + 9 + поткровје

Избор на површина на станови: 38-83m²https://www.goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-ga06-aerodrom-2/ - https://www.goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-ga06-aerodrom-2/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 27-Feb-2018 at 10:46
Ул. Пандил Шишков 22 и 24

Катност: приземје + 9 ката + поткровје

Број на станови: 120 во 2 влеза

Површини на станови: 38 до 82.4 метри квадратниhttps://www.goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-ga07-aerodrom/ - https://www.goldenart.mk/dnevnikot-na-edna-zgrada-ga07-aerodrom/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Feb-2018 at 14:02
Од фб страната на Голден АртPosted By: stef4o
Date Posted: 05-Mar-2018 at 19:43
Од фејсбукPosted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 05-Mar-2018 at 21:08
Од пред 10тина дена е сликата.
-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Mar-2018 at 21:40
Kakva e situacijata vo Star Aerodrom odamna ne sum pominal ima li novootvoreni gradilista i baraki za rusenje?


Posted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 05-Mar-2018 at 22:53
Офисс(наспроти Елена Лука) почнаа со подготовки на втората зграда веднаш до првата, и одма наспроти нив во правец на кулите почна некој со ископ и криминалистичка полиција им стави пломби на машините и им ги земааа после неколку дена... во кратки црти - „драми“

-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Mar-2018 at 18:40
Две постари,од фејсбук

Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Mar-2018 at 19:48
Од фејсбукPosted By: stef4o
Date Posted: 18-Mar-2018 at 11:42
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 30-Mar-2018 at 12:08
Еве една тура денешни фотки од зградите кои се градат во Стар Аеродром.Моментално се градат 2-3 згради а дел се финиширани и се работи на деловните простории во приземниот дел.Инаку улиците се покриени со дебел слој прашина вклучувајќи ги и тротоарите кои се раскопани поради спроведување инсталации.Исто така во овој дел каде минував на ул.Пандил Шишков се отворени уште две нови градилишта на едното забележав ископ а на другото до зградата на Офис Ком нема активности односно само се срушени старите бараки и е оградена парцелата,патем и покрај многу новоникнати згради сеуште има доста бараки за рушење.
Еве ја серијата фотки во продолжение

1.Зградата на Дабар

2.Оваа на Голден Арт изгледа доста масивна3.Кај Елена Лука Хоум е почнато да се работи на фасадата4.Акчелик стагнираат5.Еве ги и двете претходно споменати ново отворени градилишта

Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Apr-2018 at 17:21
Од фејсбук

Posted By: stef4o
Date Posted: 07-Apr-2018 at 17:45
Уште едно новоотворено градилиште на ул. Методија Шаторов Шарло(Руди чајевац)-превземено од фејсбукPosted By: stef4o
Date Posted: 13-Apr-2018 at 18:03
Отиде и игралиштето во Стар Аеродром кај Тобако за изградба на некоја 10-катница.Еве фотки од фејсбук,стварно мислам дека веќе претераа кај и дае ќе почнат и по булевар да ги редат.Следна добра локација може да им биде игралиштето во ОУ Блаже Конески.
Еве и извадок од ДУП-от за овој делPosted By: Staro Skopje
Date Posted: 13-Apr-2018 at 18:34
Не им е срам? Окупатори! Непријатели на градот Скопје и неговите граѓани!

Неконтролираново лудило ќе го колабрира градов. А кога тоа ќе се случи, натрапниците ќе мора да се отстранат. Водно ќе биде прво.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: kiriOK
Date Posted: 13-Apr-2018 at 20:32
Новите градоначалници победија посебно во Аеродром и Карпош поради ветувања дека ќе нема понатамошна изградба на објекти на јавни површини и надградување на постоечки без мерка.


Posted By: ToniB
Date Posted: 14-Apr-2018 at 01:22
Ау, ова е криминал. Јас живеам 7-8 мин од тука. На ова место се собираат луѓе со години. Реално овој простор се среди таму 2004-05та некаде, ако памтам добро. Но, преку ден и навечер често има луѓе. Некад и врие. Млади пијат пиво и муабет. Родители со деца. Пензионери. Доста луѓе се собираат тука.

Сега ќе опнат зграда до булеварот. Ужас. Кој дозволил вакво нешто нека се засрами. Реално тешко тоа, а и тешко некоја последица да претрпи. Срамота.


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Apr-2018 at 08:24
Вчера доцна навечер вршеа рушење на паркот и демонтажа на реквизитите.Толку ли е итно

Еве уште една фотка од градилиштетоPosted By: гитардемон
Date Posted: 14-Apr-2018 at 09:31


А табла некаква, некаде? Можеби е реконструкција на паркот?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Apr-2018 at 09:51
Вчера поминав,ама немаше ништо истакнато.Не ми се верува да е реконструкција на парк,особено поради тоа што до доцна вечерта ги демонтираа реквизитите.А и според ДУП-от тука е предвидено да се гради нешто доста масивно.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 14-Apr-2018 at 09:54
Дали има законска можност лесно, брзо и евтино да се отстрани ѓубрево или тоа ќе оди потешко?

Најдобро буквално до прозор да им изградат нови згради. Друго и не заслужиле.

А имајќи предвид дека голем број станови стојат празни, очекувам лудилово наскоро да заврши и да се смири малку уништувањето. Потоа, ќе може да се пристапи кон чистење.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Apr-2018 at 10:52
Стар Аеродром го преполнија со вакви безлични згради,а најлошо е што ги лепат една до друга на многу мало растојание без тревка зеленило,да не збориме па за игралишта,паркови и слично. Кога сите згради ќе се направат и вселат е тек тогаш ќе почнат вистинските проблеми,пред се во сообраќајот и паркирањето.Наутро колоната на К. Ј Питу е километарска,Симеон Кавракиров во Мичурин ја користат како некоја алтернатива па и таа е хаотична и би било добро да ја направат едносмерна. Патем јака им душа на тие што живеат и гравитираат во овој дел,ја не многу често минувам оттука ама кога одам страв ме фаќа.Облаци прашина,необезбедени градилишта,затвотрени улички кога се бетонира,кому каде му текнало раскопал. Некои улици вечно се реконструираат итн.
Конкретно за новото градилиште ми мириса дека може да се случи некоја варијанта на Настел во карпош ама ај да не подречам може нешто убаво смислиле.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 14-Apr-2018 at 11:04
Originally posted by Staro Skopje

Дали има законска можност лесно, брзо и евтино да се отстрани ѓубрево или тоа ќе оди потешко?

Најдобро буквално до прозор да им изградат нови згради. Друго и не заслужиле.

А имајќи предвид дека голем број станови стојат празни, очекувам лудилово наскоро да заврши и да се смири малку уништувањето. Потоа, ќе може да се пристапи кон чистење.

 
Додека беа пвеводбениците на власт те сметав за сериозен критичар, но сега кога не се на власт, твојата незрелост излегува на виделина.
 
Дај објасни како не разбираш дека организираниот криминал и перењето пари во Македонија не датираат од времето на пвеводбениците 2006-2017, туку и од порано ?
 
И како не разбираш дека сите овие станбени објекти не се градат за вдомуваат луѓе и семејства, туку за перење на пари ?
 
Сега сите овие станбени објекти без станари се безвредни, но и Емпаер Стејт во Њујорк била нерентабилна во првите 20 години од завршувањето на нејзината изградба во 1931 година поради слабиот број на изнајмени и/или откупени катови, како и поради нејзината локација на која немало јавен превоз во првите години од завршувањето на изградбата на облакодерот.
 
Сите овие тотално непотребни објекти се изградени со само една цел - перење пари и дополнителен профит од издавање на деловен и станбен простор под кирија, и се разбира, по некое станче за локалните општински советници за да изгласаат по уште некоја градежна дозвола во општинскиот совет.
 
Така функционира оваа криминална држава уште од 1990-те години, така функционира и до денешен ден. Разликата е во тоа што пвеводбениците во одреден период се замислија себеси како семоќни бидејќи подолго време беа на власт, па се полакомија за повеќе во споредба со нивните претходници бидејќи мислеа дека ќе останат уште подолго време на власт, инаку во ништо друго не се разликуваат од нивните тогашни претходници и сегашни наследници.
 
Но најголемиот симптом на твојата незрелост е твоето очекување за "чистење".
 
Убаво е да се радуваш на преименување на аеродромот во Скопје и на отстранување на спомениците поставувани од пвеводбениците - без разлика колку таквите потези се направени не за доброто на народот, туку за да се задоволат хировите на некоја надворешна страна - но овие станбени згради се приватни инвестиции, нивно рушење "бидејќи народот така сакал" само ќе испрати негативна порака до странските инвеститори.
 
Ако една држава која наводно практикува капиталистичка економија, односно економија на слободен пазар, а истовремено се декларира како демократска држава која го брани правото на приватна сопственост, преку ноќ одлучува да руши објект "бидејќи народот така сакал", тогаш демократската декларативност и капиталистичката економија на таа држава се чисти формалности, а не реални вредности до кои таа држава се држи и ги практикува, а таквите држави воопшто не се привлечни за странските инвеститори кои наводно толку очајнички се обидуваме да ги привлечеме.
 
А што ти згрешиле на тебе локалните жители за да заслужат нови станбени згради буквално до прозор ?
 
Нели гласаа за промени, за друга власт, им го кажаа своето НЕ на претходните општински власти ?
 
Што сакаш уште, гневна толпа со факели, лопати, мотики и вили среде ноќ ?
 
Е па еве ти новост ако досега не знаеше - денес е 21-ви век, денес граѓанскиот гнев се демонстрира со масовни протести и блокади кои траат со недели, ако не и со месеци, а не со фрлање балони полни со песок и боја, видовме колку траеше таквиот идиотизам на шареноликите идиоти, откако "нивните" дојдоа на власт, експресно си најдоа фотељи за да ги загреваат, па сега на нив им дојде редот да земаат плата за клатење врата.


Posted By: daci92
Date Posted: 14-Apr-2018 at 20:21
Според катастар сето тоа е една приватна парцела (302/10) на неколку сопственици.
Според ДУП и ГУП постои зграда на тоа место, така да ниеден инвеститор не е спречен да го откупи земјиштето од приватниците и да си побара дозвола за градба која (ако не му е веќе одобрена) ќе биде одобрена по експресен пат, а нема никаков начин да се спречи.


Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Apr-2018 at 16:36
Na novoto gradiliste se raboti turbo i vo nedela,gi demontiraat pokrivite na nekolkute prodavnici i sendivicari koi bea tuka smesteni a kaj parkceto seuste nema nekoi poznacajni aktivnosti. Patem parcelata e prilicno masivna neznam kolku zgradi ke niknat? Ocekuvam denovive da postavat tabla,spored ograduvanjeto mislam deka ne stanuva zbor za nekoj dosegasen investitor od toj del,no ke vidime mozebi gresam.


Posted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 15-Apr-2018 at 17:23
Originally posted by stef4o

Na novoto gradiliste se raboti turbo i vo nedela,gi demontiraat pokrivite na nekolkute prodavnici i sendivicari koi bea tuka smesteni a kaj parkceto seuste nema nekoi poznacajni aktivnosti. Patem parcelata e prilicno masivna neznam kolku zgradi ke niknat? Ocekuvam denovive da postavat tabla,spored ograduvanjeto mislam deka ne stanuva zbor za nekoj dosegasen investitor od toj del,no ke vidime mozebi gresam.


Имам инфо(неофицијално) дека е Дабар....

-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Apr-2018 at 17:41
Mozno e,obicno na fb gi istaknuvaat novite proekti ama seuste ne sum zabelezal nesto novo osven onie koi veke gi gradat na Pandil Siskov i na Ilindenska. Vo sekoj slucaj fala ti za infoto ke vidime sto ke bide.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 15-Apr-2018 at 19:05
Навистина, каде е и што прави почитуваниот господин градоначалник?

Итна ревизија на сите ДУП-ови, лоцирање на зградите кои го нарушуваат нормалното функционирање на градот и поставување временска рамка (од максимум 10 години) за нивно отстранување.

А, И ИЗРАБОТКА НА ДЕТАЛНИ УРБАНИСТИЧКИ П Л А Н О В И! ПЛАНОВИ! ТОА Е ЗАМИСЛА КАКО САКАМЕ ДА ИЗГЛЕДА ГРАДОТ!

Аеродромци до Марин: Тарабите за новата зграда ќе проголтаат детски парк и игралиште

Скопје стоп алам во своето обраќање до градоначаникот на општина Аеродром, Златко Марин, наведува:

„Револтирани граѓани ги урнале тарабите за новата зграда која ќе проголта детски парк и игралиште кај Тобако 2, Општина Аеродром (на аголот на улиците Руди Чајавец и Фрањо Клуз).

Бараме итно стопирање на овој објект и ревизија на сите ДУП-ови во општината, впрочем како што ветивте во септември 2017 година“.

#СтопНаУрбанистичкиХаос #БетонскаЏунгла #ФатетеСеЗаРабота

https://plusinfo.mk/18834-2/ - https://plusinfo.mk/18834-2/

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: Џоле
Date Posted: 16-Apr-2018 at 19:07


https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/gragjani-vo-akcija-urnati-tarabite-za-planirana-nova-zgrada-vo-aerodrom-foto - https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/gragjani-vo-akcija-urnati-tarabite-za-planirana-nova-zgrada-vo-aerodrom-foto

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Obedineta Makedonija
Date Posted: 16-Apr-2018 at 19:39
Originally posted by Џолеhttps://www.mkd.mk/makedonija/skopje/gragjani-vo-akcija-urnati-tarabite-za-planirana-nova-zgrada-vo-aerodrom-foto - https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/gragjani-vo-akcija-urnati-tarabite-za-planirana-nova-zgrada-vo-aerodrom-foto


Вчерашно инфо, денес си беше заградено и си течеа „подготвителни активности“ - инаку во фаза на селење и подготовка за рушење се и уште неколку други бараки од спротива подолу...
Еве овие бараки : https://www.google.mk/maps/place/Delphi/@41.9860213,21.4555285,130m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x135438584d09678b:0x69b1945272b193f2!8m2!3d41.9845306!4d21.6211876?hl=en - https://www.google.mk/maps/place/Delphi/@41.9860213,21.4555285,130m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x135438584d09678b:0x69b1945272b193f2!8m2!3d41.9845306!4d21.6211876?hl=en

-------------
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Apr-2018 at 20:45

Неспорно е дека е тешко да се стопира зграда што е зацртана во ДУП, на парцела во приватна сопственост. Ама господинот Златко Марин пред изборите пееше друга песна. Еве извадок од негово предизборно интервју за „Фактор“ (а сигурен сум дека вакви ставови изнел и на други места и дека сето тоа е фино документирано):


Фактор: Што според вас е приоритет за општина Аеродром каде се регистрираше огромно загадување на воздухот и се почести се урбанистичките проблеми со неконтролирано градење?

Марин: Во мојот план за квалитетен живот има конретни решенија кои ќе придонесат за решавање на проблемите кои ги спомнав погоре. Прво, итно запирање на понатамошно градење во урбанизираниот дел на општината. Ревизија на сите ДУП-ови и изработка на нови по теркот на ДУП-овите позади Бисер и Ново Лисиче, кои се ремек-дело на урбанистичкото планирање. Новите населби кои ги направи Коневски немаат доволно или воопшто зеленило и немаат соодветни паркинг и сообраќајни решенија. Изработка на ДУП-ови каде еколошките стандари ќе бидат запазени до милиметар се нашата главна заложба.

https://faktor.mk/intervju-zlatko-marin-revizija-na-site-dup-ovi-vo-aerodrom-po-izborite-Затоа сега нека не тупи со оправдувања, туку нека го спроведува тоа што јасно и недвосмислено го ветуваше. Како ќе се справува со вакви ситуации, со колку дабари и чифлиганци ќе се замери, дали општинската каса послабо ќе се полни и нема да биде доволна за сите паразити во општинската администрација, колку гласови ќе добие а колку ќе изгуби, не знам и не ми е гајле, тоа си е негов проблем. Колку и да е заебано да се стопираат проекти во вакви околности, никој не го тераше да се кандидира и да дава такви предизборни ветувња. Сега треба да испорача, а не да паламуди.

Не знам, можеби во конкретниов случај градежната дозвола била издадена пред неговиот мандат. Ако е така, би прифатил дека во случајов подобро е општината да се повлече и да остави проектот да се реализира непречено, отколку да се плаќаат огромни обештетувања. Но дури и да е така со градежната дозвола (а не слушнав такво објаснување/оправдувње), тогаш Златко Марин нека каже дали сега е запрено со издавањето на градежни дозволи во спорните реони и до каде е таа негова ревизија на ДУП-овите. До кога треба да чекаме за да се почне? Сите нафта ли пиеме?
Posted By: stef4o
Date Posted: 17-Apr-2018 at 11:44
Еве една тура денешни фотки низ населбава

1.Еве табла од новоотвореното(прочуено) градилиште.Не станува збор за Дабар туку за некоја сосема друга фирма досега барем не сум ја приметил во овој дел да има нешто изградено.

Во продолжение еве уште неколку фотки од новоотворени градилишта,згради при крај на градба,згради во фаза на градба....

За ова градилиште мислам дека има координати од Obedineta Makedonija во погорниот пост,ми изгледа како да се спрема Адора да почне да гради барем така пишуваше на работничките одела на мајсторите кои ги местеа тарабите

На Пандил Шишков до зградата на Дабар

Еве една на Голден Арт близу црквата Св.Илија,до нејзе веќе се врши ископ за новаДабар и Елена Лука Хоум

Posted By: Мартин
Date Posted: 18-Apr-2018 at 12:35
https://www.radiomof.mk/vrz-parkot-vo-aerodrom-niknuva-stanbeno-delovna-porta-odobrenieto-izdadeno-pred-eden-mesec/


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Apr-2018 at 13:43
Може дури и засебна нишка да отвориме за проектов но сепак да видиме дали ќе истакнат некаков рендер сега за сега многу оскудни информации имаме освен катноста и локацијата ништо повеќе не се ни знае дали една или повеќе згради ќе никнат.


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Apr-2018 at 13:47
http://www.press24.mk/skandal-hausmajstorot-na-zhernovski-vo-isto-vreme-e-glaven-inspektor-i-sopstvenik-na-gradezhna-firma


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Apr-2018 at 16:57
За ова градилиште мислам дека има координати од Obedineta Makedonija во погорниот пост,ми изгледа како да се спрема Адора да почне да гради барем така пишуваше на работничките одела на мајсторите кои ги местеа тарабите


Како и што претпоставував еве рендер,11 ката
Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Apr-2018 at 13:10
Состојбата на новоотвореното градилиште-превземено од фејсбук

Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Apr-2018 at 13:43
За ова градилиште мислам дека има координати од Obedineta Makedonija во погорниот пост,ми изгледа како да се спрема Адора да почне да гради барем така пишуваше на работничките одела на мајсторите кои ги местеа тарабите
Превземено од долниот линк,во веста се критикува начинот на рушење и градежната прашина.Инаку на некои од градилиштата се работи и во доцните вечерни часови пред некој ден кога поминував околу 20:00 под рефлектор се вршеше ископ на едно градилиште мислам на Голден Арт.

https://ako.mk/аеродромци-не-можат-да-дишат-од-градеж/


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Apr-2018 at 13:40
Веќе е поставена информативна табла,а и со рушењето се при крај-превземено од фб

Posted By: stef4o
Date Posted: 23-Apr-2018 at 13:03
Еве како ги оградуваат градилиштата,сосе тротоар,ова е некое ново градилиште-превземено од фејсбукPosted By: BOJAN
Date Posted: 23-Apr-2018 at 17:36
Originally posted by stef4o

Веќе е поставена информативна табла,а и со рушењето се при крај-превземено од фб

Боли глава од „елитниов“ објект. И претходниот и сегашниот градоначалник во иста шупелка дуваат, односно од исто место вадат мед. Ај тоа што ќе уништат зеленило и ќе создадат бучава, веќе е карактеристика за оваа скопска населба. Ама, мисли ли некој на детски градинки и училишта во овој дел на Скопје? А на подземна инфраструктура, како што е канализацијата? Колкав е нивниот капацитет?


Posted By: Dexter26
Date Posted: 24-Apr-2018 at 00:55
Previous
 
Дај не заебавај, ако некои населби се примери за урбано планирање во пост-земјотресно Скопје, тоа се Аеродром и Карпош - поточно Карпош до неодамна беше, а и Аеродром е на добар пат да му се придружи.
 
Кога сме кај градоначалниците, последиците од излевањето на нивниот мед ќе продолжат да се чувствуваат секоја наредна зима. Колку повеќе мед им се излева, толку повеќе ќе се чувствуваат последиците од медот.
 
А кога сме кај градинки и училишта, нема потреба од нив, бидејќи и јас и ти одлично знаеме дека никој нема да ги купува тие станови, па дури и да ги увезуваат купувачите од Косово и Албанија, сепак нема да имаат доволно купувачи, бидејќи едноставно има премногу нови станбени објекти кои ја презаситуваат понудата за и онака малата побарувачка.
 
Младите фаќаат џаде во странство во потрага по подобар живот и не планираат да се вратат како нивните печалбарски предци, а рамковнистите колку и да ги има, сепак нема да ги има доволно за да се продадат сите тие станови.
 
Овие станбени објекти се најобични паравани за перење на пари и ништо повеќе.
 
Да бевме вистинска пазарна економија, сега ќе бевме во економска криза поради превисоката понуда наспроти прениската побарувачка на станови.


Posted By: kiriOK
Date Posted: 24-Apr-2018 at 02:09
Originally posted by Dexter26

Previous  Дај не заебавај, ако некои населби се примери за урбано планирање во пост-земјотресно Скопје, тоа се Аеродром и Карпош - поточно Карпош до неодамна беше, а и Аеродром е на добар пат да му се придружи.


Вшушност обратно е,Карпош моментално е многу пред Аеродром по урбано планирање,пред се поради населби како Тавталиџе,Козле,Жданец...

Додека Аеродром веќе повеќе од половината е уништен...во Карпош по булеварите ги нема застоите кои се задаваат на Јане Сандански кога се иде и враќа од работа...
Стар Аеродром,Мичурин,Реонски Центар,станбена населба Лисиче а наскоро и Острово се во фаза на претварање на бетонско гето.Posted By: BOJAN
Date Posted: 24-Apr-2018 at 09:20
Кире, во право си, ама не заборавај што му се спрема на Тафталиџе во Карпош. Истото срање како за општина Аеродром. Ние самите систематски си ја уништуваме животната средина околу себе со текот на времето. И се сложувам дека толку многу станови во земјава тешко дека ќе се продадат. Доволно е само навечер да се прошета крај изградените згради и да се види тоа.

Како што минува време, така и кај мене се создава мотивација - бегај и гледај никогаш да не се вратиш во ова ругло создадено од непрокопсани.


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 24-Apr-2018 at 10:06
Originally posted by kiriOK


во Карпош по булеварите ги нема застоите кои се задаваат на Јане Сандански кога се иде и враќа од работа...

На Партизанска и 8-ми септември има и те какви застои. А и малце не е фер споредбата бидејќи Аеродром има само една соодветна врска со Центар. Продолжувањето на АСНОМ со мост и некакво решение на крајот на 3-та македонска би го олесниле сообраќајот на краток рок. Инаку да, Стар Аеродром е упропастен целосно.


Posted By: anonimen
Date Posted: 24-Apr-2018 at 12:26
Stanovite se prodavaat i pogolemiot del se vekje prodadeni, no toa sto ne zivee nikoj vo niv toa e prasanjeto koe otvara dilemi. Godisniot budzet na drzavata e 3 milijardi i ako 10% do 15 % zavrsuva kako mito i korupcija toa se godisno okolu 300 do 450 milioni evra koi se koristat za kupuvanje na stanovi. Korumpiranite birokrati imaat dva i povekje stanovi vo koi nikoj ne zivee


Posted By: alexsend
Date Posted: 24-Apr-2018 at 17:11
Епа тоа е ланец. Не може секоја дивоградба да стане легална и после секоја барака да се претвори во зграда.
Некој мора да стави крај на ова!
П+3+П ништо повеќе од тоа!

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Apr-2018 at 19:28
Originally posted by alexsend


П+3+П ништо повеќе од тоа!


alex, јас не би се сложил дека во стар аеродром висината е проблем, баш напротив. А и од „покткровја“ веќе преку глава.

Проблем во стар аеродром е густината и распоредот на објектите, окупацијата на сиот постоечки и потенцијален квалитетен јавен простор, и задржувањето на старата урбанистичка „подлога“. Со ДУП-овите единствено направија на местото на секои две бараки П+1 да има по една зграда П+10 (и плус згради на места кадешто немаше бараки). Тоа не е урбанистичко планирање, тоа е чист кретенизам.

Уличната мрежа е комплетно истата како кога беа бараките. Дури ни џебови за контејнери не направија по улиците! Паркингот е веќе огромен проблем, а ќе станува се поголем и улиците и тротоарите се повеќе ќе се користат за паркирање. Дали ова беше тешко да се предвиди? Дури и двете најважни сообраќајни врски за влез и излез од населбата се катастрофално предвидени, за едната имам пишувано уште пред неколку години кога го зготвија првиот ДУП по ваков терк, ќе се обидам да го најдам постот.

А можеше да биде прекрасна населба, доколку се направеа барем мали измени во уличната мрежа и доколку малку се излезеше од ригидниот концепт на претворање на секоја барака во градежна маркичка, без никаква урбанистичка флексибилност, без трунка визија и одговорност. Не гледам проблем доколку имаше дури и повисоки објекти, ама помалку на број за да се формира повеќе и поквалитетен јавен простор, особено парковско зеленило. И ваљда не мораше сите згради да бидат грди клонирани квадари. Ама за тоа ќе требаше повеќе работа, попаметни и посовесни луѓе, и секако помалку корумпирани. А и комодитетот на градежната мафија ќе мораше да се наруши макар малку, ќе мораа малку да излезат од разработената затупувачка шема која се сведува на репродукција на истото срање одново и одново.


Posted By: Мартин
Date Posted: 24-Apr-2018 at 23:31
https://www.youtube.com/watch?v=bn_tr-o9Ncs

Ја немам сеуште изгледано епизодава, но би требало да е квалитетно и детеално сработена. Ја обработува токму оваа тематика.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Apr-2018 at 00:57


Златко Марин звучи како да голтнал плоча со грејтест генерик хитс од Гордана Јанкуловска:
- според законот бла бла бла
- согласно законот бла бла бла
- согласно законската регулатива бла бла бла
- согласно ингеренциите бла бла бла
- немаме таква информација


Еве го се јавил и на фејсбук пред некој ден... Ги ревидирале ДУП-овите, ама не можеле да ги менуваат  Nuts
Posted By: Dexter26
Date Posted: 25-Apr-2018 at 01:18
Previous
 
" Можеме да воведеме и мораториум за изградба на нови објекти на територијата на општината, само немаме тестиси за да им покажеме среден прст на две третини од паразитите кои не` финансираат нас и нашата партија, а кои ги финансираа(т) и нашите претходници ", заборавила да додаде златната кокошка носителка на плава жолтица.

Нема подобар опис на реалноста во која живееме од девојчето кое говори од 10:37 до 10:49 .
 
Малку оф-топик: во истиот временски сегмент - од 10:37 до 10:49 - вреди да се погледнат велосипедистите каде возат.
 
[tube]bn_tr-o9Ncs[/tube]


Posted By: kiriOK
Date Posted: 26-Apr-2018 at 06:27
Поготово ќе биде интересно од Ноември до Март коа почнат дождови,снегови,смог,недостаток на циркулација на воздух,зелени површини,бетон,кал,прашина,места за паркирање,застои во сообраќај...како ја уништија урбанистички пола општина која беше врв во урбано планирање и инфраструктура не само во Македонија него и пошироко и тоа у рок од 5 години,алал да им е...највеќе ми е криво што не само што ја сјебаа урбанистички него и духот и го уништуваат,ги нема веќе парковите,местата за собирање,дворчињата од бараките,пешачкиот ареал...луѓето и сегашните и идните ги сардинираа во кутии на 10 метри растојание без никаков простор за социјални активности околу кутиите...да не зборам за наглата промена на составот на населението,главно од провинција што ќе влијае на општа промена на шмекот.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 26-Apr-2018 at 09:49
Ај што уништија урбанистички развиена општина по професионални стандарди, ама и ништо нормално не изградија. Аеродром денеска нема театар, ниту било какво друго културно здание. Нема ниту гимназија. Основните училишта, со исклучок на она во Реонскиот центар, се изградени пред децении наназад, а бројката на ученици рапидно расте. Не ми е јасно како ја планираат за населба за млади лица, а да нема доволен број на места во градинка за тие брачни парови.

И пак ќе кажам, најсуштинските закони од урбанизмот и планирањето, заедно со нов концепт на работа, не се ниту чепнати од новата власт, а камоли активно да се работи на нив!


Posted By: stef4o
Date Posted: 30-Apr-2018 at 16:52
Еве неколку фотки од фб од новоотворените градилишта-многу се грижат за зеленилото внимателно го пакуваат на ситни парчиња во камиониPrint Page | Close Window