Print Page | Close Window

БИСИ - Карпош

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3514
Printed Date: 01-Dec-2020 at 13:16


Topic: БИСИ - Карпош
Posted By: stef4o
Subject: БИСИ - Карпош
Date Posted: 14-Aug-2017 at 12:21
БИСИ-Во тафталиџе-превземено од нивната фејсбук странаReplies:
Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Aug-2017 at 13:04
Не беше тука едно Тедико?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-Aug-2017 at 14:06
Originally posted by stef4o

БИСИ-Во тафталиџе-превземено од нивната фејсбук страна


Originally posted by гитардемон

Не беше тука едно Тедико?


Беше Тедико, па Гранап. Ми се чини дека зградава е премасивна за тука.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Aug-2017 at 14:40
I jas mislam deka e pregolema no gledam deka vo okolina ima nekolku niski kuki i trafiki koi veruvam deka naskoro ke prerasnat vo zgradi so slicna golemina na ovaa. Inaku ne izgleda loso na renderite,se nadevam deka ke ispadne taka.


Posted By: Мартин
Date Posted: 14-Aug-2017 at 15:01
За жал овие делови од Тафталиџе последниве неколку години ги снаоѓа истата судбина што го снајде Дебар Маало.


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Mar-2018 at 19:49
БИСИ-Карпош(фотката е од нивниот фб профил и е постара отприлика кон крајот на февруари денес сигурно се некој кат погоре)Posted By: alexsend
Date Posted: 13-Mar-2018 at 18:09
Е така се прави пристап за подземна гаража!

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Mar-2018 at 18:09
БИСИ во Карпош-превземено од нивниот фб профилPosted By: stef4o
Date Posted: 14-Apr-2018 at 08:26
Ул.Лондонска(од фејсбук)Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Apr-2018 at 13:22
Еве една засебна нишка за овој проект кој од пред неколку месеци се гради во Карпош на ул.Лондонска,неколку рендери и фотки превземни од фб за почеток а кога некој од модераторите ќе има повеќе време нека ги префрли од општата нишка сите оние фотки и коментари поврзани со овој комплекс.

Денешна состојба-превземено од нивната фб страна

Posted By: stef4o
Date Posted: 03-May-2018 at 07:02
Превземено од фб,патем знае ли некој што се работи на ул.Лондонска веќе долго време е хаотичнаPosted By: stef4o
Date Posted: 06-May-2018 at 14:08
Од нивниот фб профил


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-May-2018 at 08:18
Превземено од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 01-Jun-2018 at 18:06
Од нивната фб странаPosted By: stef4o
Date Posted: 02-Jul-2018 at 13:11
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 16-Aug-2018 at 15:05
Од фбPosted By: Riste
Date Posted: 16-Aug-2018 at 17:09
nekako bavno im odi


Posted By: stef4o
Date Posted: 16-Aug-2018 at 17:14

Многу ретко минувам одовде,можно е да работат на втората зграда од комплексот


Posted By: stef4o
Date Posted: 07-Sep-2018 at 18:38
Изградбата на комплексов оди поспоро бидејќи во првата зграда која ја доведоа до ниво на карабина подрумите,односно паркинзите што се под земја се полни со вода.Пред некој ден кога минував забележав некои црева и пумпи веројатно слична ситуација ќе има и при изградбата на другиот дел од комплексот.


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Sep-2018 at 17:03
Еве дополнително инфо за проектов од нивната страна

ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА НОВ КОМПЛЕКС
Во изградба е ПРВИОТ ПРЕМИУМ станбено-деловен комплекс БИСИ КАРПОШ! Објектот се гради на улица Лондонска во најубавата скопска урбана населба ТАФТАЛИЏЕ 1.
Во состав на комплексот се наоѓаат:
● 1.400m2 деловен простор со висина од 5m;
● 11.300m2 станбен простор од 40m2 до 172m2;
● 214 паркинг места на 4 подземни нивоа;
● 62 високи (3,4m) подруми од 5m2 до 25m2!
Во непосредна близина се наоѓаат CITY MALL, пазарот Тафталиџе, кејот на Вардар, како и градскиот парк. До објектот на БИСИ КАРПОШ се лоцирани и некои од најдобрите образовни центри во Македонија: приватни и јавни градинки, НОВА, Yahya Kemal, ОУ Јан Амос Коменски, СУГС Никола Карев, како и комплексот на ТЕХНИЧКИ факултети.
Комплексот има УЛТРА модерен лик! Оригинална архитектура од 3 РАЗЛИЧНИ ФАСАДИ! Идеален склоп на структурална, вентилирачка и демит фасада! Во нивната изведба се користат првокласни материјали (alucobond, стакло, colorplast, алуминиум) кои даваат УНИКАТЕН дизајн на БИСИ КАРПОШ!
Објектот ќе биде опремен со 6 модерни, брзи и исклучиво безбедни лифтови од светски реномиран производител (сертифициран со највисоката А класа на енергетска ефикасност). Сите кабини се специјално дизајнирани и ќе бидат дел од специфичната структура на комплексот БИСИ КАРПОШ. Лифтовите ќе имаат 24-часовен сервис.
Најнапредниот алуминиумски сервис од светскиот бренд ALUMIL и четири-сезонското ТРИСЛОЈНО стакло обезбедуваат неспоредливо НАЈВИСОКА термо и звучна изолација! Вградените високи “француски“ прозорци и вонстандардните стаклени површини на структуралната фасада даваат дополнителна светлина во сите станови! Мермерни парапети ќе бидат поставени под сите светлосни отвори!
Екстра безбедносни огради на сите балкони и високи прозорци составени од сигурносно ламинирано 5.5.1 стакло со хромирана алуминиумска шина и ракохват поставени врз мермерен парапет.
Надворешни нестандардни 220cm BLINDOR врати, опремени со 2 сигурносни брави за најголема заштита. Вратите се внатрешно обложени со дополнителна камена волна за звучна изолација!
Внатрешни CPL ламинирани масив врати, со 3D облоги на крило и италијански оков. Изработени со дупло полнење за подобра звучна изолација.
Сите станови ќе бидат со ексклузивна електрична галантерија од реномираниот француски производител LEGRAND! Во изведбата на целиот објект се користат исклучиво квалитетни и сертифицирани електрични кабли од европско потекло. За поголема безбедност се инсталира и пренапонска заштита на целиот комплекс!
Сопствено подно греење со дигитален дисплеј во секоја соба и бања за индивидуална регулација на температурата. Зголемен комфорт и комоција согласно личните потреби и модерниот концепт на живот.
Во секој од становите има веќе вградена инсталација за климатизација.
Во секој стан ќе има поставено најнов модел на ВИДЕОФОН со 10“ дисплеј на допир!
Надворешни ѕидови со 10cm тврдо-пресован стиропор за исклучителна топлотна изолација! Дополнителни 10cm камена волна на внатрешните ѕидови за зголемена звучна и топлотна изолација помеѓу становите на спрат!
Подовите се наместени со ПРВА КЛАСА ТРИСЛОЕН паркет со висока заштита од оштетување!
Влезниот портал, кујната и бањата се обложени со ПРВА КЛАСА италијански плочки по сопствен избор на купувачот!
Бањите и купатилата се опремени со високо квалитетна санитарија од повеќе познати европски производители!
Плафоните на ходниците на сите спратови се изработени со спуштен гипс-картон и вградени лед светла и озвучување.
Ѕидовите на ходниците се целосно покриени со висококвалитетни 3D тапети, додека просторот околу лифтовите и сите подови и скалила се обложени со првокласен мермер на сите нивоа.
Инсталација на највисоко ниво на БЕЗБЕДНОСЕН СИСТЕМ на домовите. Влез со картичка или шифра на секој спрат посебно! Вградени 20 камери низ целиот објект заедно со 24 часа обезбедување и портирска служба за најдобра заштита на станарите и нивната сопственост!
Инсталација на ПРОТИВПОЖАРЕН СИСТЕМ според најстроги ЕУ стандарди. Противпожарни стаклени врати на секој спрат посебно, како и дополнителен противпожарен ТУНЕЛ на кровот на објектот за најголема сигурност на станарите!
Во изведбата на објектот се користат најнови еколошки материјали и технологии со светски сертификати во секоја фаза од изградбата!
Завршетокот на градбата се очекува да биде:
Фаза 1 – пролет 2019
Фаза 2 – пролет 2020

%20 - http://www.bisi.mk


Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Oct-2018 at 13:37
Почнуваат со подготовки за изведба на фасада на првата зграда од комплексов(од нивниот фб профил)Posted By: stef4o
Date Posted: 16-Dec-2018 at 16:33
Од нивната фб странаPosted By: stef4o
Date Posted: 18-Jan-2019 at 09:17
Од фб,поставено е логото ќе видиме како ќе излезе фасадатаPosted By: stef4o
Date Posted: 16-Feb-2019 at 18:50
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 14-Mar-2019 at 20:07
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 25-Apr-2019 at 12:31
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 02-May-2019 at 18:22
Еве како изгледа фасадата на еден дел од објектот(од фб)Posted By: xnx
Date Posted: 03-May-2019 at 13:27
prijatno iznenaduvanje, sto ti znaci kvaliteten izbor na materijal


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-May-2019 at 15:37
Делува квалитетно изработено еве уште неколку од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 20-May-2019 at 16:36
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 23-May-2019 at 15:21
Од инстаграм,сметам дека ова е еден од поквалитетните комплекси кои се изградија во последно време.Особено фасадата се гледа дека се вложени квалитетни материјали.Posted By: Џоле
Date Posted: 24-May-2019 at 15:27
Во живо изгледа импресивно, едвај чекам да ја завршат цела.-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 30-May-2019 at 18:13
Изведбата на втората зграда од комплексов(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Jun-2019 at 17:13
Веќе прилично го издигнале и вториот објект(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Jul-2019 at 06:50
Одлична изведба на фасадата,секоја чест,се гледа дека е квалитетна изведбаPosted By: Џоле
Date Posted: 10-Jul-2019 at 08:50
Одлично испадна.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Jul-2019 at 10:12
Убаво но утнале работа со поткровјето. Штета. 


Posted By: xnx
Date Posted: 10-Jul-2019 at 11:27
isto pomisliv, inace izvedbata na fasadata e odlicna


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Jul-2019 at 00:16
-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 02-Aug-2019 at 16:34
Од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 13-Sep-2019 at 16:26
Од фбPosted By: Enzo
Date Posted: 13-Sep-2019 at 18:09
Тоа е тоа,оваа форма е капацитетот на македонските компании:БИСИ,Капитол,Космос па дури би рекол и "Urban Garden" више мање тука негде се....колку да не биде класично комунистичко блокче.


Posted By: skopskodete
Date Posted: 13-Sep-2019 at 22:46
Originally posted by Enzo

Тоа е тоа,оваа форма е капацитетот на македонските компании:БИСИ,Капитол,Космос па дури би рекол и "Urban Garden" више мање тука негде се....колку да не биде класично комунистичко блокче.

Ако ова не ти е помрднување од мртва точка, тогаш не знам...


Posted By: Enzo
Date Posted: 14-Sep-2019 at 06:33
Originally posted by skopskodete

Originally posted by Enzo

Тоа е тоа,оваа форма е капацитетот на македонските компании:БИСИ,Капитол,Космос па дури би рекол и "Urban Garden" више мање тука негде се....колку да не биде класично комунистичко блокче.

Ако ова не ти е помрднување од мртва точка, тогаш не знам...

Извини,за мене помрднување од мртва точка е кога место во широчина ќе се гради во висина,а просторот околу еве да речеме зградава ќе биде со зеленило и по некое дрво.


Posted By: skopskodete
Date Posted: 14-Sep-2019 at 15:05
Originally posted by Enzo

Originally posted by skopskodete

Originally posted by Enzo

Тоа е тоа,оваа форма е капацитетот на македонските компании:БИСИ,Капитол,Космос па дури би рекол и "Urban Garden" више мање тука негде се....колку да не биде класично комунистичко блокче.

Ако ова не ти е помрднување од мртва точка, тогаш не знам...

Извини,за мене помрднување од мртва точка е кога место во широчина ќе се гради во висина,а просторот околу еве да речеме зградава ќе биде со зеленило и по некое дрво.

Тоа да им го кажеш на тие што ги прават деталните урбанистички планови, а не на градежните компании. Инаку, да, и јас истото го мислам, височина наместо широчина.


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 14-Sep-2019 at 17:06
Кое помрднување е ова градење во П? 1200е квадрат за 0 интима не ми е јасно.


Posted By: stef4o
Date Posted: 31-Oct-2019 at 17:35
Од изведбата во внатрешноста(станови,ходници,купатила)

https://www.facebook.com/PremiumRealEstateDevelopment/


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-Dec-2019 at 19:20
Од фб

Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Dec-2019 at 20:10


https://www.facebook.com/PremiumPropertyDevelopment/


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Dec-2019 at 19:32
Од фб,очигледно со едниот дел планираат да завршат деновиве а другиот е веќе затворена карабина...

https://www.facebook.com/PremiumPropertyDevelopment


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 30-Dec-2019 at 19:56
Многу ми се допаѓа фасадата и стилот во целост, но што материјал е белиот дел? Мислите дека ќа опстане (во иста боја) до следната зима?

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: stef4o
Date Posted: 30-Dec-2019 at 21:56
Neznam sto materijal e no ocekuvam da potrae i da ja zadrzi bojata...celata fasada deluva kvalitetno izvedena,bi bilo golema bruka da nastane bilo kakov problem vo narednite godini.


Posted By: Џоле
Date Posted: 30-Dec-2019 at 22:10
Личи на некаков мермер или барем имитација на мермер.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Jan-2020 at 18:25
https://www.facebook.com/PremiumPropertyDevelopment


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-Feb-2020 at 17:06
Извадок од видеото постирано во нишката за квалитет на воздухот,на фотката може да се забележи комплексов поточно карабината на втората зграда и ул.Лондонска која и по 1,5-2 години од реконструкцијата сеуште нема хоризонтална сигнализација...Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Feb-2020 at 17:36


https://www.facebook.com/PremiumPropertyDevelopment


Posted By: Џоле
Date Posted: 01-Mar-2020 at 17:02


-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 27-Apr-2020 at 10:44


https://www.facebook.com/PremiumPropertyDevelopment


Posted By: stef4o
Date Posted: 16-Aug-2020 at 15:06
Фотки од средина на јуни,денес се сигурно во понапредна фаза(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Sep-2020 at 13:32
od fbPosted By: stef4o
Date Posted: 03-Oct-2020 at 08:40
od fbPosted By: stef4o
Date Posted: 12-Oct-2020 at 17:05


https://www.facebook.com/PremiumPropertyDevelopment


Posted By: stef4o
Date Posted: 01-Nov-2020 at 12:48


https://www.facebook.com/Ditec-ConstructionPrint Page | Close Window