Print Page | Close Window

Пешачка улица Тоше Проески

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Пешачки зони и паркови
Forum Discription: Плоштади, пешачки улици, паркови, зеленило...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=359
Printed Date: 27-Apr-2024 at 16:20


Topic: Пешачка улица Тоше Проески
Posted By: Cloverstack
Subject: Пешачка улица Тоше Проески
Date Posted: 15-Aug-2008 at 21:02
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C23A923822894C409AC78F08202F70FC - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=C23A923822894C409AC78F08202F70FC

Конкурс за уредување на улицата Тоше Проески во Ново Лисиче

Општина Аеродром објави конкурс за идејно-архитектонско решение за партерно уредување на пешачката улица Тоше Проески, во населбата Ново Лисиче. Покрај партерното уредување на улицата, решението на конкурсот треба да содржи спомен-парк посветен на Тоше со повеќе интересни културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура. Ова ќе го направи просторот карактеристична културна точка во општината - велат локалните власти.Предлозите треба да содржат решенија за партерно и пејзажно уредување, мини-скверови, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура, урбана опрема, осветление на просторот и изложбен дел. Првата награда за најдоброто решение изнесува 150 илјади денари, втората 90 илјади, а третата 60 илјади денари. Трудовите ќе може да се предаваат до први октомври.Познатата Детска улица во населбата Ново Лисиче го доби името во чест на трагично загинатиот пејач Тоше Проески во јуни со одлука на Општина Аеродром.За оваа иницијатива согласност дало семејството на починатиот Проески.

(А.П.)





Replies:
Posted By: maestro
Date Posted: 16-Aug-2008 at 06:00
Ова што се прави се за да се вика Тоше Проески е невидена глупост!
Не велам дека некои работи не треба да бидат именувани така, но се ова што се прави е без план, и на крај ќе добиеме и гаќи и чорапи именувани Тоше Проески!

Инаку, оваа улицава е многу празна, долга и заморна, па супер ако нешто се направи


Posted By: zabegan
Date Posted: 16-Aug-2008 at 12:52
имам само неколку пати поминато по улицава, одлична е, само премногу е пуста и не толку атрактивна, ако ја уредат како што треба ќе биде супер
а за името се согласувам со маестро, но и не ми смета толку


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Oct-2008 at 23:38
Originally posted by http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0543D9965D60544E892172908660979B - Vecer

]Нови содржини на улицата Тоше Проески


Пешачката улица "Тоше Проески" во населбата Ново Лисиче, до неодамна позната како детска улица, наскоро ќе добие и нови содржини. Во Општина Аеродром веќе се пристигнати идејните решенија на распишаниот конкурс за нејзино партерно уредување.
- Доставените предлози содржат мини скверови, пејзажно уредување, културни и спортско-рекреативни пунктови, фонтана, скулптура, урбана опрема, соодветно осветлување на просторот и изложбен дел. Исто така, покрај партерното уредување на улицата, како што беше посочено во конкурсот, идејните решенија содржат и спомен-парк посветен на Тоше, со повеќе интересни културно-рекреативни содржини и пејзажна архитектура, што ќе го направи просторот карактеристична културна точка, велат во Општина Аеродром.

Комисијата составена од градоначалникот, претставници од општинската администрација, и еминентни професори од областа на урбанизмот и градежништвото и уметници, ќе има обврска наредните денови да го избере најдобриот труд. Првата награда за најдоброто решение изнесува 150.000 денари, втората 90.000, а третата 60.000 денари.

(Д.Т.)



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Jan-2009 at 11:39
Улицата на Тоше ќе заличи на њујоршкиот Централ парк



Скопје
Улицата посветена на Тоше Проески во Ново Лисиче ќе заличи на њујоршкиот Централ парк, според победничкиот проект на конкурсот за уредување на овој дел што го распиша општината Аеродром. Првата награда во висина од 150 илјади денари му припадна на Филип Богатинов, втората од 90 илјади на Снежана Клинчарова, а третата од 60 илјади денари на Марија Павловиќ Латас и на Бранкица Голев.

Професорот Ѓорѓи Константиновски, кој учествувал во работата на оценувачката комисија, го споредил трудот на Богатинов со познатиот парк во Њујорк.

- Иако овој труд со своите димензии е далеку помал од Централ парк, дури и неговиот творец, големиот архитект Фредерик Ло Олмстед би завидел на неговата суптилност - истакна Константиновски.

Овој труд во архитектонското решение предвидува два кружни плоштада на влезот и на излезот на таканаречената детска улица во Ново Лисиче, која со одлука на советот на Аеродром и беше посветена на трагично загинатата музичка ѕвезда. Ќе се прават столбови без капители, кои ќе ја изразуваат симболиката на прерано згаснатиот живот на Тоше. Главната поента е централниот плоштад во пешачката зона. Тука се предвидени повеќе симболични содржини, меѓу кои се и четирите столба, колку што имаше членови бендот на Тоше Проески. Реализацијата на проектот треба да почне со изградбата на фонтаната предвидена во него.

- Тоше беше и остана идол на целата младина во Македонија и на Балканот. Нашата општина е една од најмладите и според датумот на формирањето и според составот на населението, па затоа и најмногу и прилега да има простор каде што младите ќе го одржуваат споменот за Тоше Проески. Детската улица во Ново Лисиче е совршено место за тоа - вели градоначалникот Кирил Тодоровски.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=281&top=1&ArticleID=15077



Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Jan-2009 at 11:43
Што знам вака без рендери да проценам?! Малку не ми ваља она со членовите на бендот. Ајде кај и да е ќе стигнат и рендери па ќе видиме како е све тоа замислено.


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Jan-2009 at 14:25
е тука може да стават споменик на тоше ако толку сакаат


Posted By: La Linea
Date Posted: 16-Jan-2009 at 21:39
Одличен проект според мене, сосема на место.

Парк посветен на Тоше Проески

Sead-Rizvanovik.jpg Сеад Ризвановиќ http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103121#komentari - Коментари (6)   javascript:otvoriVideoPrilog%2809/tose-ulici-16-01.wmv,%20103121%29">  
16.01.2009 17:16
По примерот на Њујоршкиот Централ Парк, во Ново Лисиче ќе се гради парк посветен на Тоше

 

Огромна скулптура на Тоше, вештачки езера, прекрасни плоштади - вака ќе изгледа паркот посветен на Тоше Проески кој ќе се гради во скопската населба Ново Лисиче.

Низ целиот простор ќе доминираат столбови без покрив, кои според трудот на архитектот Филип Богатинов треба да го симболизираат прерано згаснатиот живот на Тоше.

„На централниот плоштад се наоѓаат 26 столба коишто го симболизираат бројот на годините што ги имаше Тодор Проески, пред којшто ќе се наоѓа еден ѕид од кој ќе тече вода и на којшто, според мојата идеја, треба да бидат испишани сите негови текстови“, изјави Филип Богатинов, архитект.

Идејата на Филип едногласно победи на конкурсот за изработка на тематски парк за Тоше, распишан од општина Аеродром.

Почетокот на изградбата ќе почне со изградба на фонтана

 

Почетокот на изградбата тематскиот парк посветен на Тоше ќе почне со изградба на фонтана. Комплексот ќе се простре на една огромна површина на детската улица која сега се вика улица „Тоше Проески“, а тука некаде ќе се наоѓа и централниот плоштад на кој ќе има монументална скулптура на Тоше Проески.

Граѓаните велат дека се задоволни од проектот.

„Треба да се гради, а што ќе добиеме, поубаво ќе биде. Убава е идејата, нема каде народот да шета“, рекоа граѓаните.

Од општината Аеродром сепак се уште не знаат кога луѓето ќе уживаат во паркот посветен на Тоше.

„Не можеме да кажеме точно за година-две-три, меѓутоа знаеме дека постапката е веќе почната“, рече Милена Бошковска, односи со јавност на општина Аеродром.

Претседателот на Комисијата која го избра проектот, трудот го споредил со њујоршкиот Централ Парк.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=103121



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jan-2009 at 22:05


[tube]TsiKOlXBfgw[/tube]

Би сакал да видам подетални рендери пред да изградам некое мислење. Немам претстава како изгледа точно околината тука, немам претства за деталите на проектов. Особено ме интересира изгледот на статуата во последно време станав алергичен на статуи па се надевам дека е нешто вкусно осмислено. Се надевам дека нема да биде коњаник на Тоше Crazy

Ако добро разбрав на клипот денеска имало презентација на проектот во општина аеродром. Нормално сајтот има глупи опции како бирање на дури 6 јазика но од ваква битна вест за општината ни трага ни глас.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Jan-2009 at 22:17
Во општината очигледно немаат апсолутно никаков рок или вистински план на активности:
„Не можеме да кажеме точно за година, две, три... меѓутоа знаеме дека постапката е веќе почната“ Crazy


А претседателот на комисијата која го избрала трудот, го споредил со њујоршкиот централ парк  Nuts


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 16-Jan-2009 at 23:55
ni ja nemam nekoj stav za ova,ama vaka po muabet  mi izgleda kako dobar proekt,barem po se sto e opisano i ja kako mozam toa da go zamislamBig%20smile pa da se nadevame deka vo brzo vreme ke izleze i nekoj render ili nekoja javna prezentacija na proektotBig%20smile


Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Jan-2009 at 01:00
Originally posted by Б.Ѓ.Т

ni ja nemam nekoj stav za ova,ama vaka po muabet  mi izgleda kako dobar proekt,barem po se sto e opisano i ja kako mozam toa da go zamislamBig%20smile pa da se nadevame deka vo brzo vreme ke izleze i nekoj render ili nekoja javna prezentacija na proektotBig%20smile
не си замислувај, поголемо ќе биде разочарувањето, можда малку сум песимист, ама од сето тоа што го гледаме низ градов...


Posted By: beTon
Date Posted: 17-Jan-2009 at 01:51

Originally posted by pbanks

Немам претстава како изгледа точно околината тука, немам претства за деталите на проектов.

па ова е просторот кој го посочува новинарот во прилогов 41° 59'5.7"N 21°28'31.4"E така да од прилика можеш да добиеш претстава каде ќе биде, што мислам дека не е лошо решение, каква е историјата за детскава улица како што ја беа именувале во месната заедница на времето ова ќе биде добра завршница. а деталите на проектов мислам дека многу скржаво ги објасни проектантот а и некако немаше некоја подлабока размисла за делото...

иако ова со обелисциве малку повеќе ми изгледа како глуво, сепак добро е можело и полошо, а и зависи како сето ова ќе се вклопи во тој простор, но најбитно е како што велат жителите дека ќе имаат каде да седнат и да прошетаат иако и до сега имаа, но друго е починка на улица а друго на плоштад. 



Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Feb-2009 at 04:11
Општина Аеродром бара помош за улицата посветена на Тоше Од Општина Аеродром деновиве побарале финансиска поддршка од Министерството за култура за реализација на партерното уредување на пешачката улица во Ново Лисиче во чест на незаборавниот Тоше Проески.

Во Општината велат дека тие не се во можност самостојно да го реализираат овој голем проект. Автор на проектот за уредување на улицата е Филип Богатинов, кој, според проектот, предвидел амфитеатар, плоштади, парк, вештачко езеро, спортски терени, фонтана, ѕид на Тоше, всушност, се' што им е потребно на граѓаните, а особено на младите луѓе што живеат во една модерна и урбана општина, велат од Аеродром.

- Реализацијата на овој проект е значајна не само за Скопје како главен град туку и за Македонија. Уште при распишувањето на конкурсот, граѓаните од Аеродром ја поддржаа оваа идеја со гордост и воодушевување, а сега со нетрпение ја очекуваат реализацијата на овој проект, поради што и Општината очекува дека Министерството ќе одговори позитивно и што поскоро на барањето, велат во одделението за односи со јавноста.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8680774ED3179542929F41C2A26F549C


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 10-Feb-2009 at 20:26
Се бараат пари за улицата на Тоше Проески
Скопје
Општината Аеродром бара финансиска помош од Министерството за култура за да може да го реализира идејниот проект за уредување на пешачката улица во Ново Лисиче, посветена на Тоше Проески. Оттаму велат дека општината не може самостојно да го реализира целото решение, па затоа се надеваат на позитивниот одговор од Министерството, кое минатата година поддржало многу проекти, а особено оние што биле наменети за Тоше.

- Локацијата што ја одбравме во чест на Тоше Проески ќе прерасне во едно култно место, каде што ќе се собираат младите луѓе не само од нашата држава туку и од околните земји. Во амфитеатарот се предвидува да се одржуваат концерти, театарски претстави, литературни читања и ликовни изложби, а на спортските терени да се одржуваат турнири. Со тоа граѓаните ќе имаат можност да се релаксираат и да се дружат со почитувачите на неговата музика - објаснуваат од општината.

Првата награда на конкурсот за уредување на овој дел, кој го распишала општината Аеродром, во висина од 150 илјади денари му припаднала на Филип Богатинов, втората од 90 илјади на Снежана Клинчарова, а третата од 60 илјади на Марија Павловиќ Латас и на Бранкица Голев.

Филип Богатинов, авторот на победничкиот проект, вели дека идејата за ова архитектонско-урбанистичко решение произлегла од неговата лична почит кон Тоше Проески, како и од неговото залагање за подобар свет и живот на децата. Тој истакнува дека инспирацијата за осмислување на целата улица и за вметнувањето на тематските содржини ја барал низ секојдневието и во с? што им недостасува на граѓаните.

- Концептот на паркот ќе содржи два мали плоштада, од кои едниот е источен и се вика „Плоштад на сонцето“, а другиот западен и се нарекува „Плоштад на залезот“. Кружните плоштади ќе бидат на почетокот и на крајот на таканаречената детска улица, со што се оформува целосно доживување за паркот. Потоа е предвидено да има еден голем централен плоштад, кој треба да симболизира концерт на Тоше. Помеѓу плоштадите ќе има тематски содржини како амфитеатар, вештачко езеро, кое зимно време може да биде лизгалиште, а предвидени се и привремени објекти со модерен изглед, каде што може да се продаваат сувенири - објаснува Богатинов.

Тој додава дека ќе има и павилјон за вечен оган во чест на Тоше, ѕид на кој би биле испишани сите песни од него, Парк на црешите во кој ќе се засадат 26 дрвја, како и две одбојкарски, тениски и едно кошаркарско игралиште, а патеката за велосипеди и ролери ќе го обиколува целиот парк.

Реализацијата на проектот треба да почне со изградба на фонтаната предвидена во него.

Според професорот Ѓорѓи Константиновски, кој учествувал во работата на оценувачката комисија, овој труд со своите димензии е помал од Централ парк во Њујорк, но смета дека и неговиот творец, големиот архитект Фредерик Ло Олмстед, би позавидел на неговата суптилност.

Од Министерството за култура велат дека не можат да се изјаснуваат за барањето на општината Аеродром, бидејќи тоа е долга процедура, каде што комисијата треба да го разгледа проектот и да ги одобри финансиите.
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=313&ArticleID=17747 - http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=313&ArticleID=17747


Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 10-Feb-2009 at 21:54
Сликиве се од Порта 3 (не се скенови, туку се фотографии, ама не дека квалитетот на рендерите е нешто посебен)













Искрено целава работа со парков ме иритира. Како можат да прават конкурс, за кој немаат финанскиска конструкција за реализација. Ова е една суптилна форма на питачење. Играат на “грижа на совест“  и “сожалување“ за да добијат средства за реализација на проектот. Трагично е што проектов ќе добие пари само затоа го крстиле Тоше. Со овие методи го одржуваат крстот на воднот( дајте пари за крстот, да не “згасне“) а убеден сум дека наскоро и за куќата на мајка тереза ќе го прават истото. Друга работа е што во последно време, надлежните редовно се расфрлаат со термини каkо “плоштад“ и “улица“. Се заборава на вистинското значење на зборовите, кои се неразделиви од градската структура, а не се својствени за отворени, недефинирани особено не зелени површини....

Но без разлика на сите патетики, Детска улица има доста промет, така да доколку се уреди просторот, мислам дека има потенцијал да заживее. особено бидејќи аеродром нема еден саглам уреден парк, а има доста зеленило, а богами и корисници.


Posted By: zabegan
Date Posted: 10-Feb-2009 at 23:44
проектов е однапред осуден на пропаст ради немање на пари, а за ваков проект ко на рендерите богами требаат пари
проектов од рендериве ми се допаѓа, ама имам гадно чувство дека како и се друго ќе биде импровизиран и ускратуван


Posted By: Bjanka
Date Posted: 17-Feb-2009 at 01:29
hhhhmmmmm....
 
iskreno, stvarno ne znam kolku ke uspee ovoj proekt?!
 
Imam stan vo Novo Lisice, od terasata gleda tocno na ulicava, i toa nekade na sredina. Mislam deka mojava zgrada e najblisku do ulicava. E sega imam edna dilema Ohno. Imeno, pred nekoe vreme odlucivme da go prodavame ovoj stan (sakame da kupime pomal negde Debar maalo, Bunjakovec, G.park ). Smetam deka ako stvarno se izgradi ulicava kako sto e zamisleno, defin. cenite na nasive stanovi ke porasnat. Od sruga strana ne znam dali da cekam zosto gledam nesto vo posledno vreme (poradi krizava) ima najavi za pagjanje na cenite. Od druga strana, posle izborite za gradonacalnik na opstina od kaj znam deka koga ke dojde noviot nema da zaboravi i na proektov i na ulicava?? 
 
ako ima nekoj poupaten, pls ako moze nekoj komentar, a i opsto ako moze da mi dadete mislenje okolu celava rabota??
 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Feb-2009 at 03:52
Да споделам мислење иако не сум баш до толку упатен, а генерално се слагам со тебе во врска со околностите.

За улицава има огромни прашалници:
- дали воопшто ќе се гради
- ако се гради, кога ќе почне и кога биде готова
- ако се изгради, дали ќе биде ваква како што се најавува, или во меѓувреме ќе се редуцира на некоја обична шминка на предвидената површина.

На крај се поставува и прашањето колку реално може да ги покачи цените на становите во околината, а цените впрочем се подложни и на многу други фактори. Па дури и да имаше време да го чекаш исходот за тоа што ќе бидне со улицава, во меѓувреме цените можат позначително да паднат (или да се покачат) од сосема други фактори, од кои дел не ни може да се предвидат.

Како што реков не сум експерт за недвижности и ова е чисто некоја генерална логика. Нормално никој, па ни најголем експерт не може нешто да ти гарантира - твое е да ги извагаш опциите и да одлучиш.


Назад на тема, овие два поста нека се водат како дискусија околу влијанието на проектов врз цените на недвижностите во близина Big%20smile


Posted By: beTon
Date Posted: 18-Feb-2009 at 10:21

па добро ова што го велиш кло е точно, но се зависи кој како гледа на работите, ново лисиче сеуште не е елитна населба, но е прилично мирна гледано акустички Smile е сега со ова гаражата за трамвајот на сегашна последна 5ка, со комбинациите за крајна автобуска станица кај мостот близнак кај асном или пак голф терените кај трафостаницата исто на асном, сетне реонскиот центар на бато, Црквата, трговскиот, поштата, патем и 5 бензиски пумпи наоколу, а тука се и најавите за ова плоштадот  исто и ревитализацијата на стадиончето, како и проширувањето на бато, да не ја заборавиме близината на спортската сала  на  мзт и најавите за аква парк кај бетонската база на маврово веднаш до неа, тука е и кејот...

значи населбава инфраструктурно, културно, спортски и пред се еколошки е навистина исклучок во градов, единствено бидејќи млада населба односно полна деца, мора да се работи интезивно и масовно на ангажирање на младите во спортски активности постојано, како би се застанало на патот на андерграунд трендот за психотропна револуција кој пред се ги напаѓа младите, порано се сеќавам на секој чекор во скопје имаше кош или стадионче каде се чекаше ред и по два три сати за да се сврти партија баскет со подобрите, па дури почнаа и стритбол натпревари да се организираат, за фудбалот и да не говорам...

така да потенцијално ќе биде многу атрактивно место за живеење, особено што единствениот убав поглед на Караџица од рамничарскиот дел на СК е баш од зградите во ново лисиче, бар тие повисоките станови што гледаат на југ.   



Posted By: blejdsk
Date Posted: 18-Feb-2009 at 16:49
Јас живеам во Ново лисиче, и не дека сум пристрасен ама дефинитивно е најурбаната и плански градена населба.

БЈАНКА незнам за тебе ама јас по никоја цена не би го продал станот во Ново лисиче.

Тек почнува развивањето на овој дел на градот , кој за 5-10 години и ке претставува суб-центар на Скопје кој и те како ке бидат високи цените на становите.

Освен ако недај боже не снајде тоа што се случува низ центар и пишување на маркици преку нок и градење на транзициски градби кој ке ја нарушат целата хармонија на овој дел од градот.

-------------





Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Feb-2009 at 16:51
Originally posted by blejdsk

Јас живеам во Ново лисиче, и не дека сум пристрасен ама дефинитивно е најурбаната и плански градена населба.

БЈАНКА незнам за тебе ама јас по никоја цена не би го продал станот во Ново лисиче.

Тек почнува развивањето на овој дел на градот , кој за 5-10 години и ке претставува суб-центар на Скопје кој и те како ке бидат високи цените на становите.

Освен ако недај боже не снајде тоа што се случува низ центар и пишување на маркици преку нок и градење на транзициски градби кој ке ја нарушат целата хармонија на овој дел од градот.


Се сложувам со тебе воопшто од Три Бисери до Ново Лисиче е најпланскиот дел од Скопје по сите параметри. Центар станува прилично незгоден за живеење, да не зборам за Дебар Маало или Кисела Вода.




Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 18-Feb-2009 at 19:03
Originally posted by beTon

значи населбава инфраструктурно, културно, спортски и пред се еколошки е навистина исклучок во градов



Тука не би се сложил сосема бидејки Ново Лисиче се наоѓа помеѓу две индустриски зони, кои прават проблем за целиот град, а особено за Ново лисиче.


Posted By: beTon
Date Posted: 18-Feb-2009 at 22:12

гледано така загадувањето секаде е присутно, но јасно од она бар што го знам за населбата е дека никаква реја или загаденост да се почуствувала до сега од ваков тип, порано евентуално главен проблем може да бил кожара но истиот не постои од 1995 откако годел отиде во стечај, усје е далеку,  можно е порано да имало реја од депонијата вардариште која беше затворена само што ја почнаа изградбата на новолисиче во 1978, но веќе тоа е минато.

инаку зеленилото е веќе потпораснато па и парковите се попријатни претпоставувам, што порано не беше случај, веќе радиоактивен отпад на последна петка нема, а и она гето озборувањата мислам дека пополека стануваат минато...  



Posted By: Bjanka
Date Posted: 19-Feb-2009 at 06:48
Bow za razmisluvanjata na site!  ne znam sto da pravam seuste, pa sega za sega ostanuvame na status kvo.  zdravje na prolet ke vidime pozdrav


Posted By: kire85
Date Posted: 21-Feb-2009 at 03:46
Originally posted by blejdsk

Јас живеам во Ново лисиче, и не дека сум пристрасен ама дефинитивно е најурбаната и плански градена населба.

БЈАНКА незнам за тебе ама јас по никоја цена не би го продал станот во Ново лисиче.

Тек почнува развивањето на овој дел на градот , кој за 5-10 години и ке претставува суб-центар на Скопје кој и те како ке бидат високи цените на становите.

Освен ако недај боже не снајде тоа што се случува низ центар и пишување на маркици преку нок и градење на транзициски градби кој ке ја нарушат целата хармонија на овој дел од градот.


100% se slozuvam so tebe deka N.L. e primer vo skopje za planska izgradba, posle nego bi rekol aerodrom kade sto i jas ziveev 8 godini. Ednostavno se mnogu poprijatni za ziveenje, a posebno za mladi bracni parovi so mali deca....vo centar da pustis 5 godisno dete nadvor da si igra ke go mislis kako da si go pustil vo avganistan.Crazy

No sepak moram da napomenam deka N.L. i Centar ne moze da gi sporeduvame taka lesno....sepak centarot e edinstvenata naselba sto go povrzuva celo skopje, vo koja ziveat nad 80.000 ziteli i vo koja e smestena ogromen del od glavnata administracija ne samo na skopje tuku i na makedonija. Toa sekako ne e opravduvanje deka vo naselbata ima haos, no sepak toj haos se dolzi i na nezavrseni proekti koj nemaat vrska so samata naselba centar, kako sto e obikolnicata na primer....za da sakas sega ti od novo lisice do gjorce da odis treba da pomines niz centar i toa dopolnitelno go optovaruva soobrakjajot tamo i pokraj toa sto nikakva rabota nemas da zavrsis vo centarot. Druga rabota e sto najgolemite i najskapite proekti se odnesuvaat na infrastukturata vo centarot (juzen bulevar, ilindenska, bul. krusevska i.t.n), pa normalno e vakvi proekti potesko da se realiziraat, posebno so dolarova na funkcija. Crazy

P.S. Za vozrasti od 20-30 godini sepak e centar najdobrata naselba, spored moe mislenje.


Posted By: axel
Date Posted: 16-Jan-2010 at 14:31

ОПШТИНА АЕРОДРОМ ОБЈАВИ ТЕНДЕР ЗА ИЗГРАДБА НА ФОНТАНА СО ЛИКОТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Општина Аеродром објави отворен повик за избор на фирма што ќе изгради фонтана посветена на македонската музичка легенда Тоше Проески.

Станува збор за нова фонтана во централниот дел на детската улица „Тоше Проески“, која ќе биде изградена на три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше.

Според проектот, фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри, додека централниот дел ќе има квадратен облик со височина од 1,45 метри.

Фонтаната и околниот дел, кој ќе биде хортикултурно уреден со клупи, канти за отпадоци и зеленило, ќе бидат осветлени со канделабри и неонски светилки.

Според условите во тендерот, постапката ќе трае до 10-ти февруари, по што ќе биде потпишан договор со фирмата што ќе биде избрана како најдобар понудувач за изградба на фонтаната во чест на Тоше.

Средствата се обезбедени од Буџетот на Општина Аеродром за 2010 година.




Posted By: Baze
Date Posted: 20-Mar-2010 at 15:58

СВЕЧЕН ПОЧЕТОК НА ИЗГРАДБА НА МЕМОРИЈАЛНА ФОНТАНА СО ЛИКОТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

В недела, 21.3.2010 година, на детската улица во Ново Лисиче со почеток во 10:00 часот на свечен начин ќе почне изградбата на модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески.

На свечениот почеток на изградбата ќе присуствуваат градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, како и претставник на семејството на Тоше, Славен Ристески, по што ќе следува изјава за медиумите.

http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1655 - http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1655


Posted By: lslcrew
Date Posted: 21-Mar-2010 at 15:19

Почна изградбата на меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески во општина Аеродром

недела, 21 март 2010, 13:13

На детската улица во Ново Лисиче, општина Аеродром денеска почна изградбата на модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески.

На почетокот на изградбата присуствуваа градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, делегација од семејството на Тоше предводена од Славен Ристески, голем број пратеници, советници и голем број граѓани.

Проектот за модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески во централниот дел на истоимената детска улица предвидува три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше.

- Очекувам ова да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, како и фановите на Тоше од целиот град, изјави градоначалникот Коневски.

Според проектот, фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри, додека централниот дел ќе има квадратен облик со височина од 1,45 метри.

Фонтаната и околниот дел, кој ќе биде уреден со клупи, канти за отпадоци и зеленило, ќе бидат осветлени со канделабри и неонски светилки.

- Многу ми е драго што општина Аеродром се зафати со овој прекрасен проект, зашто така ќе се зачува споменот на нашиот Тоше, изјави Славен Ристески.

Изградбата на фонтаната посветена на македонската музичка легенда Тоше Проески ќе ја врши фирмата „Промонтинг“, а средствата за изградбата се обезбедени од буџетот на општина Аеродром за 2010 година.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=19883


Posted By: La Linea
Date Posted: 21-Mar-2010 at 17:10

ПОЧНА ИЗГРАДБА НА МЕМОРИЈАЛНА ФОНТАНА СО ЛИКОТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Денеска, 21.3.2010 година, на детската улица во Ново Лисиче на свечен начин почна изградбата на модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески.

На свечениот почеток на изградбата присуствуваа градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, делегација од семејството на Тоше предводена од Славен Ристески, голем број патеници и советници, претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камиловски, како и голем број граѓани.

Проектот за модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески во централниот дел на истоимената детска улица предвидува три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше.

„Очекувам ова да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, како и фановите на Тоше од целиот град“, изјави градоначалникот Коневски.

Според проектот, фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри, додека централниот дел ќе има квадратен облик со височина од 1,45 метри.

Фонтаната и околниот дел, кој ќе биде хортикултурно уреден со клупи, канти за отпадоци и зеленило, ќе бидат осветлени со канделабри и неонски светилки.

„Многу му е драго што Општина Аеродром се зафати со овој прекрасен проект, зашто така ќе се зачува споменот на нашиот Тоше“, изјави Славен Ристески.

Изградбата на фонтаната посветена на македонската музичка легенда Тоше Проески ќе ја врши фирмата „Промонтинг“, додека средствата се обезбедени од Буџетот на Општина Аеродром за 2010 година.




1.


2.


3.


4.


http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1656


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Mar-2010 at 00:58
Еве како ќе изгледа фонтаната. Ниту нејзе ниту локацијата можам да ја идентификувам во победничкиот труд за уредување на пешачката улица „Тоше Проески“ на Филип Богатинов (го има на претходната страна). Исто така, иако беше најавено дека проектот ќе започне токму со изградба на фонтана, нема ниту збор за тоа што би следело... всушност целокупниот проект воопшто не се спомна, туку баш се збори само за фонтанава и клупи и зеленило околу нејзе. А од политичари би очекувал да се испуваат максимално, па малку ми е чудно. Дали можеби проектот е напуштен и оваа фонтана е „утешна“ субституција?  Dunno



Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Mar-2010 at 12:57
Фонтаната за Тоше на три нивоа
Фонтаната, е првиот објект што ќе се гради во тематскиот парк посветен на оваа прерано почината музичка ѕвезда
%20
Фонтаната, посветена на македонската легенда Тоше Проески, почна да се гради на Детската улица во населбата Ново Лисиче. Фонтаната е само дел од паркот, кој општината Аеродром планира да го уреди на оваа локација во чест на Проески.

Меморијалната фонтана во централниот дел на истоимената улица ќе се гради на три нивоа со внатрешен застаклен постамент во кој ќе стои ликот на Тоше.

- Очекувам овој парк, посветен на Тоше, да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, но и обожавателите на нашата ѕвезда од целиот град - рече Ивица Коневски, градоначалник на Аеродром.

На вчерашната пригодна свеченост во општината Аеродром присуствуваа и членови на семејството Проески. Зетот на Тоше, Славен Ристески, пак, смета дека со оваа фонтана, а подоцна и со целиот парк на вистински начин ќе се сеќаваме на Тоше.

- Драго ми е што општината Аеродром се зафати со овој прекрасен проект, бидејќи тоа е само еден начин на кој ќе се зачува споменот на нашиот Тоше - изјави Ристески.

Според проектот, кружната фонтана ќе има дијаметар од седум метри, базенот ќе биде длабок 1,2 метри, додека централниот дел ќе има квадратен облик со висина од 1,45 метри. Фонтаната и околниот дел, кој ќе биде хортикултурно уреден, ќе биде осветлен со канделабри и неонски светилки. Парите за изградба на фонтаната се издвоени од буџетот на општината Аеродром за 2010 година, а за градежните работи е задолжена фирмата „Промонтинг“.

Тематскиот парк се гради според проектот на архитектот Филип Богатинов и со неговото целосно завршување тој треба да наликува на њујоршкиот Централ парк. Во него ќе доминираат четири столба, кои треба да го симболизираат прерано згаснатиот живот на Тоше. На централниот плоштад ќе има 26 столба, а пред нив ѕид од кој ќе тече вода и каде што ќе бидат испишани стихови од неговите песни. Во централниот дел на плоштадот се планира и скулптура на Тоше. Проектот на архитект Богатинов пред една и пол година победи на конкурсот за тематски парк посветен на Проески.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=322101033532&id=14&prilog=0&setIzdanie=21940


Posted By: SkyBoy
Date Posted: 22-Mar-2010 at 13:35
Супер но, ако нешто многу ме иритира, тоа е кога во парк, мини парк, шеталиште, или било каква зона за одмор, релаксација, главно окужено со зеленило, нема корпи за отпадоци. На сликава погоре кај фонтаната не ги видов, иако фино се си нацртале. Не значи дека ќе ги нема откако ќе се изгради, ама со самото тоа што веројатно местово ќе џврка од народ, посебно млади (деца), а и со новокомпонираниве закони, мислам дека треба барем на 2 клупи по една корпа.


Posted By: sportsfan
Date Posted: 22-Mar-2010 at 16:07
Фонтава на скицата горе ,ако гледам добро е поставена најлево(ако е тоа фонтана!?!) т.е близу до крајот на улицата ..ама тоа е према планот .
Фонтата која почна да се гради на детската улица е некаде на средината така да не ми е јасно дали ова значи проектот е изменет или воошто не се иде према проектот??


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 23-Mar-2010 at 01:03
Кај се наоѓа оваа Детска улица???


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Mar-2010 at 22:49


41°59'4.88"N  21°28'35.43"E


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 24-Mar-2010 at 00:45
Previous
фала CloverstackSmile


Posted By: Baze
Date Posted: 15-Jul-2010 at 22:39
Фон­та­на­та на То­ше ќе по­те­че ле­то­во.
Фон­та­на­та е на три ни­воа, со внат­ре­шен зас­так­ле­ни пос­та­мент кој ќе би­де со ли­кот на Про­е­ски

Фон­та­на­та во чест на То­ше Про­е­ски во на­сел­ба­та Но­во Ли­си­че е ско­ро го­то­ва. Лу­ѓе­то ан­га­жи­ра­ни на овој про­ект, де­но­ви­ве ин­тен­зив­но ра­бо­тат на крај­ни­от из­глед на фон­та­на­та.
Спо­ред нив­на про­це­на, за по­ло­ви­на ме­сец ќе за­вр­шат со гра­де­ње, и оче­ку­ва­ат во те­кот на ле­то­во од неа да по­те­че во­да.
Од до­се­га сра­бо­те­но­то се гле­да де­ка фон­та­на­та е на три ни­воа, со внат­ре­шен зас­так­ле­ни пос­та­мент кој ќе би­де со ли­кот на То­ше. Таа е круж­на, со ди­ја­ме­тар од 7 мет­ри, ба­зе­нот е ви­сок 1,2 мет­ри, до­де­ка цен­трал­ни­от дел, кој е во об­лик на квад­рат, ќе би­де ви­сок 1,5 мет­ри.
На крај, око­ли­на­та на фон­та­на­та хор­ти­кул­тур­но ќе да се уре­ди со клу­пи, кан­ти за от­па­до­ци и со кан­де­лаб­ри.
"Штом ќе се из­гра­ди фон­та­на­та, вед­наш ќе прик­лу­чи­ме во­да и стру­ја, па нај­доц­на до сеп­тем­ври ќе ја пуш­ти­ме во упот­ре­ба", ве­лат од Оп­шти­на Ае­род­ром.
 
http://www.vest.com.mk/?ItemID=9B4083B86E661249AB6DFE6ED46B4908 - http://www.vest.com.mk/?ItemID=9B4083B86E661249AB6DFE6ED46B4908


Posted By: Makedonij
Date Posted: 23-Aug-2010 at 08:27
За ова имаше нишка нели но неможам да ја најдам?

Фонтаната на Тоше веќе го разубавува Ново Лисиче

Фановите на Тоше Проески на ЈуТјуб поставија видео-снимка од (најверојатно) пробното пуштање на Фонтаната на Тоше, во скопската населба Ново Лисиче, на Детската улица. Снимката е реализирана во петокот навечер (20-ти август).

Неодамна јавивме дека Фонтаната на Тоше ќе биде готова до есен, а кога ќе започне да го живее својот живот, дефинитивно ќе стане култно место, не само за македонските фанови, туку и за обожавателите од регионот.

Тркалезната фонтана на Тоше има пречник од 7 метри, а базенот во неа е длабок 1,2 метра. Централниот, квадратен дел е висок 1,45 метри.

Детската улица во Скопје се наоѓа во населбата Ново Лисиче, а целиот проект го финансира општината Аеродром.

Доколку некој има повеќе информации околу овој настан, би го замолиле да не извести.



[Tube]6nwXWB4i3sQ&feature[/Tube]

http://www.mmm.com.mk


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Swimmer
Date Posted: 24-Aug-2010 at 12:45

Белград ја опремува фонтаната посветена на Тоше Проески во Скопје

24 август 2010, 13:13
Извор: Пресс

Градот Белград и јавното комунално претпријатие „Зеленило Белград“ ќе го финансираат уредувањето на меморијалната фонтана во Скопје, посветена на трагично загинатиот пејач Тоше Проески.

Како што пишува српски Прес, местото ќе го красат 26 садници од белградскиот расадник на ЈКП „Зеленило Белград“, а ќе бидат поставени и неколку клупи на кои фановите на Тоше ќе се потсетуваат на неговите песни.

„Група млади од белградскиот фан-клуб на Тоше ме замоли и Белград да учествува во уредувањето на меморијалната фонтана во Скопје. Нивниот предлог му го претставив на градоначалникот Драган Ѓилас, кој веднаш се сложи главниот град на Србија да даде свој придонес. Бидејќи градежните работи на фонтаната се речиси завршени, се договоривме градот да придонесе околу уредувањето на нејзината околина“, изјавил за Прес Мирослав Чучковиќ, член на градскиот совет.

Кружната фонтана со ликот на Тоше на Детската улица во скопската населба Ново Лисиче ќе биде со дијаметар од седум метри, длабочината на базенот ќе биде околу 1,2 метри, додека централниот квадратен дел ќе има височина од околу 1,45 метри. Околината ќе биде украсена со цветни жардињери, клупи и неонски светилки што ќе ја осветлуваат фонтаната со неговиот лик.

http://makfax.com.mk/114569;jsessionid=6F0EC9E4039C7398F8D5A181CE064057 - http://makfax.com.mk/114569;jsessionid=6F0EC9E4039C7398F8D5A181CE064057
 


-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Aug-2010 at 04:37

Фонтаната на Тоше го краси Ново Лисиче

В сабота официјално ќе биде означен завршетокот на изградбата на меморијалната фонтана посветена на Тоше Проески на детската уличка во Ново Лисиче. Точно напладне, со симболично пресекување црвена лента и откривање на платното од фотографијата на Тоше, која се наоѓа во централниот дел на фонтаната, колеги на нашата најголема музичка ѕвезда ќе го пуштат во употреба мини-паркот изграден во негова чест. Вчера се вршеа последните тестирања на илуминацијата и водните ефекти на фонтаната, проект, кој целосно е реализиран од страна на Општина Аеродром. Според градоначалникот Ивица Коневски, ова катче ќе биде најубавото не само во Аеродром туку воопшто во Скопје. Се очекува тоа да стане култно место за дружење на младите и на фановите на Тоше.

„Колку проектот е значаен не само за Аеродром туку и цела Македонија, говори фактот дека многу странски здруженија, општини и други субјекти почитувачи на ликот и на делото на Тоше се интересираат за начинот на кој можат да придонесат за негово проширување и разубавување. Иако општината целосно, во секој поглед го ‘покри‘ проектот, ние сме отворени за соработка каков што беше духот на Тоше“, вели Коневски, кој потврди дека со Градот Белград наскоро ќе го дефинираат начинот на соработка откако се откажале од донација на садници и клупи за паркот поради несигурен транспорт.

Освен фонтаната, катчето во чест на Тоше е разубавено со урбана опрема и со зеленило, осветлено е со канделабри и со неонски светилки.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=6327C097FD736E448B68A38678CDD09E


Posted By: axel
Date Posted: 28-Aug-2010 at 12:30

Во сабота, на детската улица во Ново Лисиче со почеток во на свечен начин со сечење лента официјално ќе биде пуштена во употреба модерната меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески.

На свеченото пуштање во употреба на меморијалната фонтана покрај градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, ќе присуствуваат и голем број претставници на македонската политичка и естрадна елита, кои истовремено ќе ја пресечат лентата околу фонтаната, по што ќе следуваат изјави за медиумите.

Меѓу гостите кои ќе учествуваат на свеченоста во чест на македонската музичка легенда Тоше Проески, се министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, претседателот на Советот на Општина Аеродром Виктор Камиловски, државниот секретар за труд и социјална политика Марјанчо Тодоровски, претставникот на семејството на Тоше, Славен Ристески, внукот на Тоше-Кристијан, естрадните ѕвезди Каролина Гочева, Весна Бејби, Елена Ристевска, Зоран Џорлев, Влатко Илиевски, Јован Јованов, Марко Слаткаристика, Елвир Мекиќ, Некст тајм, Мартина Димоска, како и голем број граѓани.

http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1762


Posted By: build.mk
Date Posted: 28-Aug-2010 at 16:09
1


2


3



Posted By: Superman
Date Posted: 29-Aug-2010 at 11:52
Не сум ја видел во живо фонтанава, ама ова во средина ми личи на билборд, не ми се допаѓа ама ич...

-------------
The One Whose Name Cannot Be Spoken...


Posted By: lupo
Date Posted: 29-Aug-2010 at 14:14

mnogu prosto i ednostavno, kako da e napraveno radi reda...



Posted By: Makedonij
Date Posted: 29-Aug-2010 at 14:27
Applause


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Superman
Date Posted: 29-Aug-2010 at 14:44
Барем вода да течеше по стаклото или нешто... Или уште подобро да беше голем воден млаз како завеса, а на него да се проектираа слики и спотови од Тоше...

-------------
The One Whose Name Cannot Be Spoken...


Posted By: Plugger
Date Posted: 30-Aug-2010 at 06:33

Lele sto ubavo ja napravile fontanata, kako sto razbrav od Belgrad isto taka ke pomognele za ovoj proekt. Mnogu ubavo napraveno


Posted By: Swimmer
Date Posted: 30-Aug-2010 at 11:10

Мене не ми е ништо посебно фонтанава, очекував нешто многу поимпресивно, breathtaking. Премногу обично за да асоцира на Т.П.



-------------


Posted By: Argeadus
Date Posted: 30-Aug-2010 at 11:29
Nemam nishto protiv pejachot, no protiv fontanava!!!!... Ko nadgrobna plocha e. Legen vo legen nebare mochkovci sednale vo nea i prskaat nasegde... Glupost!!!!!

-------------
-------------------------------
Argeadus


Posted By: Рок-Барок
Date Posted: 31-Aug-2010 at 00:48
Ноќе ми се допаѓа,преку ден.. не ми иде некако..просто е направена,очекував нешто малку по грандиозно..како што беше и Тоше


Posted By: La Linea
Date Posted: 31-Aug-2010 at 02:24
Originally posted by Рок-Барок

Ноќе ми се допаѓа,преку ден.. не ми иде некако..просто е направена,очекував нешто малку по грандиозно..како што беше и Тоше


Па и не секогаш треба да градиме мавзолеи за да го чествуваме делото на некои личности, зошто кога пробуваме да отсликаме нечија грандиозност(колку и да ми има лош призвук тој збор), лесно може да прејде во кич и на некој начин исмејување на нечија личност. Доволна беше грешката со спомен домот на Мајка Тереза. Особено ќе беше погрешно ако за скромна личност како Тоше се градеше некаква fontana di Trevi.

И не заборавај дека фонтаната е само мал дел од целиот проект наречен „Пешачка улица - Тоше Проески“, погледни на првите страни каде се рендерите и ќе видиш дека станува збор за прекрасен проект што мислам дека е доволно грандиозен дури и за твој вкус Big%20smile




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: zabegan
Date Posted: 31-Aug-2010 at 22:40
луѓе не заборавајте само дека не е ова меморијален центар туку обична пешачка зона и парк која го носи името Тоше Проевски, фонтаната е само нешто што треба да потсеќа чие е тоа име, барем јас така го доживувам
за населба како Ново лисиче фонтаната и целиов проект се ок, можеби требало малку повеќе дизајн да внесат, но ништо страшно не е


Posted By: TAURUS LIB
Date Posted: 02-Sep-2010 at 13:04
Inaku od doverlivi izvori se doznava deka fontanata so konkursnoto resenie nemaat nikakvi dopirni tocki. Taa voopsto ne ni bila predvidena vo planot nitu na toa mesto. A isto taka i edna informacija i deka zitelite na Novo Lisice ne bile zaiteresirani za izgradba na vakov park, sto ne mi se veruva mnogu.

-------------
BABALU


Posted By: dule
Date Posted: 18-Apr-2011 at 20:47
И ова лето е пуштена фонтанта Тоше Проески која ја краси  и разубавува најубавата населба Ново Лисиче која последниве години е многу инвестирано(спортска сала,монтажно паркиралиште,станбени згради,паркови)со тоа населбата стана атрактивна и за инвеститорите и за нас како граѓани.Во непосредна околина на фонтатана се започнати подготовки (заграден простор) за изградба на црква во населбата.
1.

2.

3.

4.


Posted By: dule
Date Posted: 18-Apr-2011 at 21:04
Иако сеуште не е официјализирано од неделата започнаа подготовки за изградба на црква на пешачката улица Тоше Проески во населбата Ново Лисиче(непосредно до фонтаната).

1.
2.
3.+
4.
5.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Apr-2011 at 23:57
Се собира ли народ околу фонтанава? Океј знам на детската улица во НЛ редовно има фреквенција на луѓе, ама прашањето ми е дали овој делов околу фонтанава прерасна во некакво собиралиште?


Posted By: N23
Date Posted: 19-Apr-2011 at 00:02

Ја коа поминав задњи пут, некаде зимоска, имаше доста луѓе. Беше прилично ладно, ама веројатно дека светлата од фонтанава во комбинација со снег ги привлекло луѓево. Иначе не ми се свиѓа локацијава за црква, особено што у близина има маалско теренче за фудбал ако не се лажам. И Дуле се гледа локал патриот си.


Posted By: dule
Date Posted: 19-Apr-2011 at 19:54
Хаха далеку од тоа дека сум локал патриот Smileно убаво е да се истакнат убавите и позитивни проекти кој ги започнува општината,секако дека има и проблеми во населбата меѓу кои и запуштениот терминал на 5/15 кој се наоѓа во непосредна близина како и непањето на паркинг места.Но доколку се продолжи кон уредување и градење во населбата сигурно ќе се зголеми цената на квадратот за становите во населбата.И секако доколку би ја споредувале Аеродром со Ново Лисиче многу многу е инвестирано овде заразлика од Аеродром(која не дели булевар Србија).


Posted By: N23
Date Posted: 19-Apr-2011 at 22:29

Не би бил во право ако не се согласам со тебе. Ова Ново Лисиче и она пред 10-тина години не може да се спореди. Многу придонесе и изградбата на Реонски Центар, на маркетите, продавниците и сл. Веројатно по природен пат одат работите, додека се инвестираше во Аеродром, Ново Лисиче беше заборавено, така да сега ситуацијата е обратна. Но ова е нишка за детската улица па да не забегаме. Иначе уште е добро одржувана и средена, или има веќе некои аномалии?


Posted By: dule
Date Posted: 20-Apr-2011 at 09:12
Да и ја се согласувам со тебе дека Ново Лисиче не е она кое беше пред 10 години,тоа и го истакнав претходно дека од запуштена и заборавена населба денес Ново Лисиче прераснува во убав комлекс населба во Скопје.Секако дека придонесоа и изградбата на Реонскиот центар од спротива како и зградите во Горно Лисиче(кај бензиската Макпетрол)и ред други работи да не се навраќаме.Иначе пешачката улица е доста добро одржувана и средена по 10 сезонски работници се грижат за хигиената,како и не напоменав дека фонтаната тројца сезонски работници ја обезбедуваат во три смени за да не дојде до евентуални оштетувања.


Posted By: dule
Date Posted: 21-Apr-2011 at 17:43
Се гледаат темелите на црквичката во Ново Лисиче(спроти фонтаната Тоше Проески)

1.

2.


Posted By: dule
Date Posted: 26-Aug-2011 at 14:13

Фото-вест ОСВЕЖЕНА ФОНТАНАТА „ТОШЕ ПРОЕСКИ" СО НОВА ФОТОГРАФИЈА

26.08.2011 12:18

Деновиве фотографијата на Тоше Проески од фонтаната посветена на македонската музичка легенда во детската улица во Општина Аеродром е заменета со нова.

Причина за промена на фотографијата на Тоше е барањето на дел од жителите на Општина Аеродром.

tl_files/novosti2011/zivot/2608/tose.jpg

http://www.aerodrom.gov.mk/novosti-zhivot.213/items/foto-vest-osvezhena-fontanata-toshe-proeski-so-nova-fotografia.html


Posted By: Superman
Date Posted: 28-Aug-2011 at 20:50
А дали некој знае зошто дел од граѓаните барале промена на фотографијата?!

-------------
The One Whose Name Cannot Be Spoken...


Posted By: daci92
Date Posted: 27-Apr-2013 at 14:24

http://kurir.mk/republika/skopje/113753-Pocnuva-izgradbata-na-pesackata-pateka-Tose-Proeski-vo-opstina-Aerodrom - Почнува изградбата на пешачката патека „Тоше Проески“ во општина Аеродром

Сабота, 27 Април 2013 13:18

Општина Аеродром почнува со доизградба на пешачката патека „Тоше Проески“ од Ново Лисиче кон населбата Јане Сандански. Истовремено ќе се обнови и веќе постојната пешачка патека.

tose%20pateka-1-500

За ова на денешната прес-конференција информираше градоначалникот Ивица Коневски.

-Со реализацијата на овој проект добиваме уште едно место каде што жителите на општина Аеродром, на населбата  Јане Сандански на Ново Лисиче ќе може да се рекреираат и да го поминуваат своето слободно време. Очекувам овој проект да заврши за најмногу три месеци. Целокупната инвестиција ќе чини околу 40 милиони денари со ДДВ, сретствата се обезбедени од буџетот на општина Аердром за 2013 та година, изјави Коневски.

tose%20pateka-2-500

 Имено, пешачката патека со широчина од 7 метри содржи два краци од кои едниот е долг 552 метри, а другиот 252 метри, секако заедно со пристапните патеки. Постојната, како и новата пешачка патека ќе бидат поплочени со гранитни плочи, ќе бидат комплетно осветлени, ќе се постави урбана опрема, поточно клупи и канти за отпадоци, а ќе биде изграден и сопствен систем за наводнување на зеленилото околу патеките.

tose%20pateka-500

http://kurir.mk/republika/skopje/113753-Pocnuva-izgradbata-na-pesackata-pateka-Tose-Proeski-vo-opstina-Aerodrom - http://kurir.mk/republika/skopje/113753-Pocnuva-izgradbata-na-pesackata-pateka-Tose-Proeski-vo-opstina-Aerodrom



Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Apr-2013 at 23:21
мислам дека треба да се фокусираат на веќе започнатото, наместо на изградба на ново, детската улица е сеуште празна асфалтирана улица, која е супер што е жива, ама според мене многу неуредна
што се случи со ваквите бомбастични најави и проекти?





-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: daci92
Date Posted: 28-Apr-2013 at 21:01
Според мене е добро што ја продолжуваат ,само уште да најдат добро решение за да се преминува булеварот без никаков проблем (подземно,надземно не е битно бидејќи постојното не функционира и онака).
Инаку забеган би те замолил за повеќе информации за овој рендер(макета) бидејќи ми се допаѓа и интересно изгледа само не сум го видел до сега ниту како најава од некој од градолначалниците на општината.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 28-Apr-2013 at 21:05
Мене ми е само страв, се прашувам што ќе се случи со дрвата кои се наоѓаат по продолжениево на улицава...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: daci92
Date Posted: 28-Apr-2013 at 21:28
Не си го видел клипот и не си видел во живо???
Па пола од нив се веќе скастрени уште одамна...
Но се надевам дека Коневски ќе засади нови и тоа дупло или тродупло повеќе .

Инаку јас го подржувам кастрењето на овие дрва низ Аеродром и садење на нови садници ,но кастрење откако ќе се насадат нови и поминат неколку години.
Овие дрва колку што знам не се добри за здравјето за луѓето, друго многу се стари и половично суви и трето тоа што паѓа од нив (незнам што е но како памук изгледа) прави многу ѓубре во Општината.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 28-Apr-2013 at 21:46
Остај ги тополите...

Што правиме со ‚‚ново‚‚ засадените дрвја во централниот и западниот дел од населбата...

Од кои повеќето се зимзелени дрвја, брези, и некои цветни дрвја...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: zabegan
Date Posted: 29-Apr-2013 at 01:02
Originally posted by daci92

Според мене е добро што ја продолжуваат ,само уште да најдат добро решение за да се преминува булеварот без никаков проблем (подземно,надземно не е битно бидејќи постојното не функционира и онака).
Инаку забеган би те замолил за повеќе информации за овој рендер(макета) бидејќи ми се допаѓа и интересно изгледа само не сум го видел до сега ниту како најава од некој од градолначалниците на општината.
го имаш поназад во темава, на првите страни... таман сакав да ти кажам дека има посебна тема, некој ги префрлил постовите...



-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: daci92
Date Posted: 29-Apr-2013 at 07:44
Благодарам , и јас тоа приметив дека некој ги префрлил ,а претходно незнаев дека има одделна тема за ова.
Инаку тој проект го немав видено до сега ,не ни знаев дека конкретно за Детската улица имало конкурс и некој ваков бомбастичен проект победил.Но всушност тоа и никогаш не било во план да се изгради па така да нема потреба од него освен ако не се примени на друго место. (сличен е проектот за бановина)


Posted By: NoName
Date Posted: 29-Apr-2013 at 09:01
Пошто го познавам овој дел имам и про и контра аргументи за улицава. Про - ќе се уреди овој дел од паркот, дефинитивно ќе има повеќе луѓе што ќе излегуваат надвор. Контра - овој дел беше место каде што се собираа(т) сопственици на кучиња, а навечер маалски (сомнителни?:-) ) дечки ама сепак ова беше нивно место.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 29-Apr-2013 at 21:25
https://www.facebook.com/events/154669421372200/ - Мирен протест против продолжувањето на детската улица во нас. Јане Сандански од 19 часот, утре, 30 Април 2013

Ова важи само за Аеродромци, немој некој друг да се појавил...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 29-Apr-2013 at 23:04
Originally posted by FoSsiL

https://www.facebook.com/events/154669421372200/ - Мирен протест против продолжувањето на детската улица во нас. Јане Сандански од 19 часот, утре, 30 Април 2013

Ова важи само за Аеродромци, немој некој друг да се појавил...
Lele bez vozduh ke ostanete fossil! Ne sfakam kolku samo novi parkovi se napravija I kolku novi drva se zasadija vo aerodrom poslednive godini, se protestira za pesacka ulica koja sto ke bide korisna za site! Vo programata na Ivica ovaa ulica bese edena od glavnite proekti, aerodromci go izglasaa I nema nikakva pricina da se protestira poradi nejzinata izgradba -.-


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 30-Apr-2013 at 06:35
Епа ај тогаш да не го изгласавме човекот за една улица. А и плус не гласа само Јане Сандански...

Многу чудно гледате на работите... Ако некој е изгласан не значи дека со се согласуваме...

На крајот на краиштата повеќе ќе му замериме ако ја изгради, отколку да не ја изгради... па он нека размисли како губи...

За нас се работи, не за него... он не ни живее во Јане Сандански...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 30-Apr-2013 at 06:38
А зошто се противиме на улицава... Зашто на трасата на уличкава има мала шумичка... и не станува збор за едно дрво... станува збор за 50+

Ние не велиме не, иако дел искрено и се скроз против...

Ние велиме, ок, нека биде... ама да ни гарантирате дека ниту едно дрво нема да биде исечено... е сега... дали ќе биде дрвото поместено... или трасата на улицата... да ги заобиколува дрвата... односно да биде ко змија... тоа е нивна работа...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: NoName
Date Posted: 30-Apr-2013 at 07:53
како што претпоставив се работи за маалски деца :-) Само на нив им пречи пошто у шумичката навечер се собираат да пијат и дуваат а преку ден им се пуштени кучињата...океј нивно право, ама реално ја немаат поддршката. Пореално е да им удрам контра протест што се дерат секоја ноќ од тој правец ама ај ја не сум плачко и имам обзири и спрема другите :-)


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 30-Apr-2013 at 07:59
Не ни треба шумичка нам...

А заради вакви како тебе... младите се дискриминирани по возраст...

Инаку... не, не се само младите... и постарите ќе одат... од средновечни, до пензионери... само што нели не се активни на фб... за да најават присуство...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: NoName
Date Posted: 30-Apr-2013 at 08:24
ШУМИЧКА не постои таму. Има дрва, а колку ќе бидат исечени и засадени не знам. Само верувам дека ќе се внимава на тоа.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 30-Apr-2013 at 08:36
Ај вака... на следнава слика... ги облележав оние површини каде што голема концентрација на дрвја... односно... каде што постојат ‚‚кластери‚‚ од дрвја... каде што се згуснати и каде што растојанието е многу мало...

Секако, постојат и други дрвја кои се засегнати... а се надвор од овие кластери, односно се засегнати поединечно...

Ај објасни ми сега... Како ќе протнат права улица од едниот до другиот крај без да бутнат 50+ дрва...



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 30-Apr-2013 at 08:39
А исто така незнам како ќе помине кај кошаркарското игралиште.. И него да не го копаат/рушат/бутаат случајно...?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: totobobo
Date Posted: 02-May-2013 at 08:14
Originally posted by FoSsiL

Ај вака... на следнава слика... ги облележав оние површини каде што голема концентрација на дрвја... односно... каде што постојат ‚‚кластери‚‚ од дрвја... каде што се згуснати и каде што растојанието е многу мало...

Секако, постојат и други дрвја кои се засегнати... а се надвор од овие кластери, односно се засегнати поединечно...

Ај објасни ми сега... Како ќе протнат права улица од едниот до другиот крај без да бутнат 50+ дрва...


На тој начин што ке насадат 100 нови дрва.

-------------
Interceptor design


Posted By: Z|evzek
Date Posted: 02-May-2013 at 12:19
Originally posted by totobobo

Originally posted by FoSsiL

Ај вака... на следнава слика... ги облележав оние површини каде што голема концентрација на дрвја... односно... каде што постојат ‚‚кластери‚‚ од дрвја... каде што се згуснати и каде што растојанието е многу мало...

Секако, постојат и други дрвја кои се засегнати... а се надвор од овие кластери, односно се засегнати поединечно...

Ај објасни ми сега... Како ќе протнат права улица од едниот до другиот крај бз да бутнат 50+ дрва...


На тој начин што ке насадат 100 нови дрва.
Ne samo sto ke se nasadat troduplo drva tuku I ke se nasadat drva koi ne predizvikuvaat mnogu alergi I drva koi sto ne pravat gubre! Site imaat dobivka od ulicaa Fossil ne plukaj za dzabe !!!


Posted By: Watson
Date Posted: 02-May-2013 at 19:02
сигурно не ги прават парковите за да сечат дрва,бидете сигурни дека ќе има нови садници на дрва и тоа повеќе одколку што имало


Posted By: Denko
Date Posted: 02-May-2013 at 19:33
Originally posted by totobobo

Originally posted by FoSsiL

Ај вака... на следнава слика... ги облележав оние површини каде што голема концентрација на дрвја... односно... каде што постојат ‚‚кластери‚‚ од дрвја... каде што се згуснати и каде што растојанието е многу мало...

Секако, постојат и други дрвја кои се засегнати... а се надвор од овие кластери, односно се засегнати поединечно...

Ај објасни ми сега... Како ќе протнат права улица од едниот до другиот крај без да бутнат 50+ дрва...


На тој начин што ке насадат 100 нови дрва.
Tebe poznato ti e deka drvoto e ziv organizam? Si cul za masini presaduvanje/transportiranje drva od A kon B? Na mesto 3-4 spomenici mozea da kupat barem edna i namesto secenje da pravat presaduvanje/pomestuvanje!

http://www.taz.de/uploads/images/684x342/baum_maschine_stuttgart20110208.20110208-15.jpg


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-May-2013 at 20:33
сечење здрави дрва за да се засадат нови е глупост... но поголемиот проблем е што продолжување на улицата не е ништо посебно потребно
очигледно кај нас смешани се приоритети со споредни работи, ама не е битно ај...


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 02-May-2013 at 21:20
Инаку, ќе ја продолжувале само 250 м... А која е логиката на ова, навистина незнам...

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: kultuzin
Date Posted: 03-May-2013 at 08:01

Ете прифатена е жалбата на граѓаните и улицата нема да се гради.


ОПШТИНСKИТЕ ВЛАСТИ ГИ ПРИФАТИЈА ПОПЛАKИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ

Детската улица Тоше Проески нема да се доградува



По реакцијата и протестите од граѓаните на Аеродром за зачувување на зеленилото, општинските власти се откажаа од доизградбата на детската улица Тоше Проески, потврдија вчера од одделението за односи со јавноста при локалната самоуправа. Градоначалникот Ивица Kоневски пред два месеца ја објави својата намера постојната пешачка улица од Ново Лисиче да продолжи и кон Аеродром, односно преку булеварот Србија, во должина од 250 метри.

Незадоволните граѓани вчера имаа средба со Kоневски, на која му ги изнеле своите аргументи.

- Се договоривме да не се доизгради детската улица, туку само да се реконструира веќе постојната. Ќе бидат поставени гранитни плочки, ново осветление и жардиниери. За одмор на граѓаните ќе имаа урбана опрема, клупи и канти за отпадоци, а за одржување на зеленилото - нов систем за наводнување. Жителите сакаат паркот да им остане онаков каков што е, а градоначалникот и Општината не може да прават нешто што не го сакаат тие - појаснија надлежните.

Претставниците од зградите на булеварот АВНОЈ, кои присуствувале на средбата, изјавија дека се задоволни од конечниот став на властите.

- Завчера кога почнаа да се сечат дрвја стари неколку децении, излеговме на протести. Улицата требаше да биде многу широка, седум метри и ќе одземеше многу простор од паркот. Затоа и се противевме. Беа исечени пет дрвја, но ние тоа го запревме. Од Општината ни ветија дека на нивно место ќе засадат нови садници и зеленило - изјави Слободанка Димитровска, жителка во зградата број 102 на булеварот АВНОЈ.

Во однос на склучениот договор со фирмата „Транс мет“ за реализација на проектот за доизградба и реконструкција на постојната детска улица, од Општината појаснија дека од вкупната сума ќе се одземе делот предвиден за новата пешачка патека. Не прецизираа колку е тоа од вкупната сума за изведба на сите работи која изнесува 670.000 евра.

Анела Петрова


http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=81419BE408EA184EAFA30129DE474159



Posted By: Sifon123
Date Posted: 31-Jul-2013 at 01:59
Ова треба да се садници за цвеќиња


Posted By: Sifon123
Date Posted: 31-Jul-2013 at 02:02
Десната страна претежно се работи со овие бели коцки (фала богу не е бекатон) и претпоставувам дека и левата страна ќе се прави со истиот сет на коцки а средината ќе ја остават за нешто друго.


Posted By: Sifon123
Date Posted: 31-Jul-2013 at 02:04
Втората слика е во правец накај Аеродром и фонтаната, а оваа гледа назад накај школото.


Posted By: Џоле
Date Posted: 31-Jul-2013 at 12:57
Можеш ли да ја намалиш големината на сликите? Вака се многу непрегледни и напорни за гледање. Имаш опција на imgur со edit image. Стави ги 1024х780 или 800х600 пиксели.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Sifon123
Date Posted: 31-Jul-2013 at 13:39
Сеа се таман


Posted By: Џоле
Date Posted: 31-Jul-2013 at 13:46


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Sep-2013 at 17:51
Градоначалниците на Град Скопје и на Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски денеска, 18.9.2013 година, официјално ја пуштија во употреба реконструираната пешачка патека „Тоше Проески“, позната како детска улица.



„Со реконструкцијата на детската улица „Тоше Проески“, која на повеќе места беше оштетена, граѓаните добија поубаво место за прошетка, одмор и релаксација“, изјави градоначалникот Коневски, додавајќи дека детската улица како култно место, на кое се собираат и дружат младите од целата општина доби посовремен изглед.

Градоначалникот Трајановски изјави дека за збогатување на проектот Град Скопје со задоволство донираше растенија со цел да се разубави ова култно катче.



Инаку, пешачката патека е широка 7 метри, а долга 550 метри. Детската улица е поплочена со мермерни коцки и гранитни плочи, на кои се изгравирани јунаци од цртаните филмови. Патеката е комплетно осветлена, а поставена е и урбана опрема, поточно клупи и канти за отпадоци.
Покрај патеката се изградени 96 жардиниери со хризантеми и зимзелени растенија, кои ги донираше Град Скопје, преку јавното претпријатие „Паркови и зеленило“.



Преземено од Фејсбук страницата на општина Аеродром

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Makedonij
Date Posted: 12-Aug-2014 at 08:07
ЗАВРШЕНО

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 29-Aug-2018 at 18:48

што бидна со Споменикот на Тоше ја направија ли холографската фотка ротациона за да денса додека се врти!? мислам ќе разберев да истераа вакво нешто за паганин но за Христијанин чиниш треба секојпоп-пејач да си каќе во замп за секој случај далу се согласува со постхумна идолатрија!?

ако е за утеха ова скоцканата фотка во фонтана за разлика од тоа кипот со микрофон во Центар е бар тро помалку кич, а има и побетер [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=156&PID=138991#138991 - 1 ] но скоро се случи уште една трагедија на популарен македонски пејач а по оваа логика бидејќи детската улица има веќе фотка од Тоше зошто да нема и од Влатче [ https://web.archive.org/web/20180829165903/https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:y_Env9pGjbQJ:https://www.maklezet.mk/community/index.php%3Ftopic%3D188.0+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=mk&client=aff-maxthon-maxthon4 - 2 ] но мислам најубо ќе биде да ја направат рамката силверскрин на кој ќе проектираат со ласерски видеобим разни музички концерти наместо вака ко сега да зрачат со какафоничен антихристијански меморабијалии!



Print Page | Close Window