Print Page | Close Window

Point Retail Park - Skopje

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3621
Printed Date: 02-Dec-2020 at 10:42


Topic: Point Retail Park - Skopje
Posted By: Џоле
Subject: Point Retail Park - Skopje
Date Posted: 02-Feb-2019 at 11:40
По пример на Европските градови, свој Retail Park за неколку месеци ќе добие и Скопје. Паркот се наоѓа во општината Чаир – Бутел, на местото на некогашната фабрика Типо и е позциониран на достапна локација, помеѓу два булевара кои се стратешка комуникациска точка помеѓу скопските населби Центар, Карпош, Бутел и Чаир.

На површина од 9.500 м2 и купувачите ќе ги сретнат познатите модни брендови, потоа трговски ланци за техничка стока како и продавници за покуќнина и мебел. Дел од Retail park-от ќе бидат добропознатите брендови НЕПТУН, JYSK, LC Waikiki, Sport Vision KFC, ZEGIN. Исто така, во паркот се планираат и супемаркет, банка, кафетерија, ресторан и игротека за деца на 2.500 м2.

„Долго време Скопје чекаше проект од ваков карактер, интересот за закуп на простор во проектот е голем. Посветено работиме и со нетрпение го очекуваме отворањето”, изјави Катарина Николов, од Cushman and Wakefield/FortonМКА.

Инветитор на објектот е компанијата Али Тобако од Скопје, а отварањето е предвидено за јуни, 2019 година.


https://kapital.mk/skopje-ke-go-dobie-prviot-retail-park/

-------------
За сè има вторпатReplies:
Posted By: Џоле
Date Posted: 10-Feb-2019 at 14:54


Денешни фотки...точна локација

https://www.google.mk/maps/@42.0249072,21.429926,3a,60y,257.03h,91t/data=!3m7!1e1!3m5!1s1txWkRV3gby48JtRGGXDow!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D1txWkRV3gby48JtRGGXDow%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.00798%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en https://www.google.mk/maps/@42.0249072,21.429926,3a,60y,257.03h,91t/data=!3m7!1e1!3m5!1s1txWkRV3gby48JtRGGXDow!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D1txWkRV3gby48JtRGGXDow%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.00798%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en - https://www.google.mk/maps/@42.0249072,21.429926,3a,60y,257.03h,91t/data=!3m7!1e1!3m5!1s1txWkRV3gby48JtRGGXDow!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D1txWkRV3gby48JtRGGXDow%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D101.00798%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=en

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 02-May-2019 at 17:45
Поранешна стоковна куќа/фабрика ТИПО во Топанско Поле доби нов изглед. Ми се чини дека ќе биде дел од комплексот Retail park што се гради во близина, но можеби грешам. Фотките се од пред една недела.

претходна состојба

https://www.google.mk/maps/@42.0224753,21.430817,3a,75y,31.85h,93.13t/data=!3m6!1e1!3m4!1sjRB0dDlmDac4aWYPM5HKhw!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

сега

-------------
За сè има вторпат


Posted By: carver91
Date Posted: 22-May-2019 at 20:40
Дали некој го знае датумот на отворање на Skopje Retail Park?


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-May-2019 at 20:48
Tocniot datum ne go znam no najaveno bese deka ke se otvori vo juni,na teren aktivno se raboti ne bi bilo cudo na pocetokot od idniot mesec veke da bide staven vo funkcija.


Posted By: carver91
Date Posted: 23-May-2019 at 14:47
Нема информации за датумот на отворање, ниту било која страница на Facebook или Instagram....


Posted By: stef4o
Date Posted: 23-May-2019 at 15:18
Колку што знам нема,еве една фотка од фб од пред 20-тина дена.

Posted By: Џоле
Date Posted: 24-May-2019 at 15:39


Се работи уште тука, денес поминав. Во близина се гради уште нешто, ми изгледа на супермаркет или нешто слично на ова горе.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 07-Jun-2019 at 06:56


Скопје ќе добие уште еден шопинг центар

На местото на некогашната фабрика „Типо“ во општина Бутел на 18 јули годинава ќе биде отворен шопинг центар во кој, освен познати трговски брендови ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет, банка, игрoтека и продавница за деца.

Шопинг центарот ќе зафаќа површина од 9.500 метри квадратни и ќе располага со 300 паркинг места.

– Point Retail Park ќе им овозможи на посетителите максимално уживање во секојдневните активности, понудувајќи голем број содржини. Ваков концепт кој е развиен насекаде во светот, а посебно во Европа и регионот е нешто што му недостасуваше на Скопје да го позиционира на највисокото место во регионот – вели Али Ќаили, сопственик на Али Тобако, инвеститор на Point Retail Park.

https://plusinfo.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1%88%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0/ - https://plusinfo.mk/%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D1%9C%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B5-%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1%88%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0/

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Jun-2019 at 16:55
Еве ги рендерите,изградбата е при крај веројатно негде средина на месецов ќе биде отворањето
---------------------------------------------------------------------------------

Еве и плус уште неколку вести околу тоа што се ќе содржи,патем отворањето е на 18 јуни


СКОПЈЕ ГО ДОБИВА СВОЈОТ ПРВ RETAIL PARK – POINT RETAIL PARK


Скопје и официјално го добива својот прв Retail Park – Point Retail Park. Попримерот на европските метрополи, Point Retail Park е прв ваков тип на шопинг центар во Скопје.
Паркот се наоѓа во општината Чаир – Бутел, на местото на некогашната фабрика Типо и е позциониран на достапна локација, помеѓу два булевара кои се стратешка комуникациска точка помеѓу скопските населби Центар, Карпош, Бутел и Чаир.
Point Retail Park се простира на нето површина од 9500 м2, и 300 паркинг места, посетителите ќе можат да уживаат во шопинг на познати брендови како LC Waikiki, Sport Vision,KFC, JYSK, NEPTUN, Зегин,Сара Фешн, LTB, Шатци парфимерии, Спортекс, КРШ , Д Спортска према и други. Исто така во склоп на Point Retail Park ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет КИТ-ГО, банка, игрoетка и продавница за деца на површина од 2500 м2. Ексклузивен лизинг агент за Point Retail Park е Forton MKA дел од Cushman & Wakefield. Според претставниците на Фортон МКАинтересот за Point е огромен.
“Бевме вклучени уште во дизајнирањето на проектот и започнавме со физибилити студија на која предвидовме retail park и сме задоволни што проценките од пред 1 и пол година се остварија и сега имаме 100% исполнет retail park со класа А закупци од макендонскиот пазар. Среќни сме што и закупците ги препознаа вредностите на еден Retail Park и кои се придобивките од истиот, изјави Влатко Богоевски CEO na FORTON MKA/ CUSHMAN&WAKEFIELD
“Среќни сме што на Скопје и Македонија ќе им овозможиме да уживаат за прв пат во еден Retail Park. Point Retail Park ќе им овозможи на посетителите максимално уживање во секојдневните активностипонудувајќи голем број на содржини. Ваков концепт кој е развиен насекаде во светот, а посебно во Европа и регионот е нешто што му недостасуваше на Скопје да го позициониран на највисоко место во регионот.” - изјави Али Ќаили, сопственик на Али Тобако, инвеститор на Point Retail Park
Отворањето на првиот Retail Park ‘Point’ е предвидено за 18 јули 2019.

https://kapital.mk/skopje-go-dobiva-svojot-prv-retail-park-point-retail-park/?fbclid=IwAR2lSpP95TLVxJ-0KScQVKj_GLXpvoT94_qWNwvDGqEbzRHWatZdM_i6ZUk
Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Jun-2019 at 16:56
Во што се ќе имате можност да уживате во Point Retail Park – Еве кои брендови ќе ги видите во новото градско катче

Како што веќе најавивме, Скопје на 18.07 го добива својот прв Retail Park – POINT Retail Park. Еден од најубавите концепти за пазарување во светот, кој повеќето луѓе го обожаваат пред се поради лесниот и единствен начин на пазарување на принцип Stop & Shop, наскоро ќе биде презентиран и кај нас.

“Интересот за Point Retail Park беше огромен уште од првата најава. Овој концепт кој е развиен насекаде во светот посебно во Европа и регионот.. Успеавме за кратко време да го наполниме речиси целосно со голем број на брендови кои се светски познати, но и локални кои навистина имаат што да понудат.” – изјави Влатко Богоевски извршен директот на FORTON MKA / CUSHMAN&WAKEFIELD.

Сите посетители во Point Retail Park ќе можат да уживаат во шопинг на познати брендови како LC Waikiki, Sport Vision, KFC, JYSK, NEPTUN, Зегин, Сара Фешн, LTB, Шатци парфимерии, Спортекс, КРШ, Д Спортска према и други. Во склоп на Point Retail Park ќе има и ексклузивен ресторан, супермаркет КИТ-ГО, , игрoетка и продавница за деца на површина од 2500 м2.

“Во Point Retail Park барања за простор сеуште пристигнуваат. Се бара место повеќе. Горди сме што успеавме да го наполниме со брендови кои се од голем интерес за посетителите и имаат што да понудат. Среќни сме што бевме вклучени уште во дизајнирањето на проектот и заедно со инвеститорите ќе придонесеме за развој на овој дел од Скопје и што Скопје ќе добие еден посебен лик со Point Retail Park” – додаде Влатко Богоевски.

Point Retail Park се простира на површина од 9500 м2 и ќе има 300 паркинг места. Инвеститор на Point Retail Park е компанијата Али Тобако.

https://skopje24.mk/vo-sto-se-ke-imate-moznost-da-uzivata-vo-point-retail-park-eve-koi-brendovi/?fbclid=IwAR2rGk_oVrBNK20shj4Uxj0BvJbGvK4qIxBusOvGYyhW4c64UaiEnT9TJO8


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Jul-2019 at 18:39


Posted By: Влатко
Date Posted: 15-Jul-2019 at 06:54
Конечно тој дел од градот да заличи на нешто, тука се и новиот салон на Форд и она што порано беше Типо.


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Jul-2019 at 13:44
Денес и официјално отворен... Има и KFC. Фотките се од фејсбук страницата на Point Retail Park.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: daci92
Date Posted: 18-Jul-2019 at 16:13
Сликиве покажуваат само едно, колку ние не знаеме да паркираме.


Posted By: ironm
Date Posted: 18-Jul-2019 at 19:16
Хахаха и јас за паркингот одма се фатив кога ја погледнав сликата, само не мислам дека не знаеме да паркираме туку дека сме игнорантни, некултурни и самобендисани.


Posted By: mirakuliks
Date Posted: 19-Jul-2019 at 00:55
Originally posted by ironm

Хахаха и јас за паркингот одма се фатив кога ја погледнав сликата, само не мислам дека не знаеме да паркираме туку дека сме игнорантни, некултурни и самобендисани.Нажалост, нешто што најголемиот дел од народот неможе да го види одвнатре во државата.
А и не заборавај дека народот е и многу хипокритичен, бидејќи сака се да биде средено и по правила (за што го користата терминот „европски“ како метафора) а нема волја поактвно и на дело да одржува средено и да се придиржува до правила.


Posted By: kiriOK
Date Posted: 19-Jul-2019 at 04:05
Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   


Posted By: Macedonicus
Date Posted: 19-Jul-2019 at 06:15
Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.

-------------
ಠ_ಠ


Posted By: kiriOK
Date Posted: 19-Jul-2019 at 09:00
Originally posted by Macedonicus

Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.


Јас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.


Posted By: Enzo
Date Posted: 19-Jul-2019 at 09:53
Originally posted by Macedonicus

Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   

Лол. Кој им брани на Македонците и сега да одат во Сити Мол? Многу глупо ова некако. Промет праат Косоварите ако нишо друго, сите имаат придобивка од промет.

Глупо е вака да се каже на глас вистина,иако сите го мислат,ама уште поглупо е групи од неизживеан шлајм да ти пљампа на уво НАМЕРНО зборат гласно за да се слушне дека се шконци. Да не зборувам колку се некултурни во другите аспекти на однесувањето.


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Jul-2019 at 10:03
Пола Македонија оди во Солун на шопинг, така што... Еве една мала фоторепортажа од денеска. Први впечатоци: уште се работи на делови од трговскиот, што значи дека избрзале со отворањето; понудата е далеку посиромашна од онаа на Сити Мол, така што воопшто не му е конкуренција; има гужви, но бидејќи е новоотворен, мислам дека за недела-две ќе се стабилизира посетеноста. Ресторанчето на KFC изгледа фино, остатокот е просек. Има доволно паркинг места, луѓето се навистина стоки и не можат да се паркираат во рамки на означените линии. Тука се создава една фина целина заедно со новоотворениот автосалон на Форд, неколку ресторани (на раскрсницата на бул. Словенија) и уште еден трговски комплекс на местото на поранешна стоковна куќа Типо. Единствен проблем може да биде зголемениот обем на сообраќај и тесната улица Македонско-косовска бригада.

фотките:

автосалонот отспротива-------------
За сè има вторпат


Posted By: Влатко
Date Posted: 19-Jul-2019 at 13:19
Конечно и овој дел од градот добива урбан лик. Се сеќавам порано кога тука беа отпади за старо железо и распаднати автомобили, се уште не постоеше ни Словенечка. Се сложувам со Џоле дека можеби ќе треба да има преправки во инфраструктурата. Почетно, Босна и Херцеговина ќе се прошири и ќе даде дополнителен "шмек" на овој дел.


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2019 at 13:32
Originally posted by kiriOKЈас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.


супер, нека не идат и понатаму сигурно е подобро вака


Posted By: carver91
Date Posted: 19-Jul-2019 at 14:37
Dali ima avtobuska postaja vo blizina na outlet?


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Jul-2019 at 15:22
Originally posted by pbanksOriginally posted by kiriOK


Јас знам на пример еден куп луѓе кои не одат поради атмосферата,го избегнуваат Сити Мол за викенди...

Иначе еден од челниците на Сити Мол имаше изјавено дека 1/3 од прометот го прават Косовари...
Самиот факт што најголемиот трговски во државата зависи од туристи од Косово,пази Косово!,покажува колку ни е селски градов.
супер, нека не идат и понатаму сигурно е подобро вакаУште малку, тие градат поголеми и поубави од нас. Скопје нема улица, каде можеш доволно да си одиш на шопинг. Такви улици можеле да се градат, но за скопје очигледно се станбени згради далеку поатрактивно.
Мал ринг, рекорд да стане пешачка па се до рамстор каде би имал голем простор за пешачки комплетиран со Лимак. Еден мал ,,Таксим,,.
Друга шанца гледам пак кај гтц, со рампа кон 60 катниците кај холидеј инн а ако сакаш плус бонус ќе се шириш кон веро.


Posted By: Enzo
Date Posted: 19-Jul-2019 at 15:37
Скопје може многу брзо и лесно да биде спасено,само тој фластер никој нејќе да го искорне на брзина и да го каже на глас. Сруши се што е градски ѕид,танге манге,кулички од 10 спрата,гтц и ќе имаш и простор и шанса да се модернизира Скопје. Вака само тапкаме во место и како што е тргнато не гледам иднина за градот,се гради колку да се изгради и локалните шерифи да лапнат од фирмата на која и го дале плацот,животна средина,урбанизам,модерно нешто,ново нешто,нешто за туристите и луѓето што живеат во градот,јок.


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Jul-2019 at 15:55
Originally posted by carver91

Dali ima avtobuska postaja vo blizina na outlet?


Има, автобуси со број 19 и 20 застануваат во близина.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: alexsend
Date Posted: 19-Jul-2019 at 16:53
Зошто се сели МИДА Форд? Што ќе биде со постоечкиот простор

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: kiriOK
Date Posted: 20-Jul-2019 at 09:28
Originally posted by Џоле

Пола Македонија оди во Солун на шопинг, така што...


Македонците како влијание во Солун и Грција се ништожни,додека тука имаме борба за етничко влијание во сите сфери,борба за територии,симболи,присуство...

На отварањето-Али Ахмети,министер албанец,оџа и сопственикот албанец.
Чисто и визуелно да нема дилеми,станува збор за стварање на паралелен етнички систем на фукнционирање,овој пат во комерцијално и урбаниот му сегмент.

Инаку со ваквите цени на KFC,па уште и со оваа локација во еден од најсиромашните реони на градов,незнам која им е логиката да отворат и тука и тоа со драјв тру...Posted By: ironm
Date Posted: 20-Jul-2019 at 10:48
Не гледам кој е проблемот во ова и зошто е воопшто релевантна споредбата со Македонците во Грција.


Posted By: Џоле
Date Posted: 25-Jul-2019 at 10:22
од фб (Point Retail Park)

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 25-Jul-2019 at 21:53
Лесно се решава тоа. Ќе се направат гета, по едно за секоја етничка заедница, опкружени со ѕидови од 5 метри и сите потребни објекти внатре и никој никому нема да смета. Каков просперитет ќе биде тоа. А кон Косово една огромна железна завеса, од Шара до Скопска Црна Гора. Во Тирана нека трошат пари.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 26-Jul-2019 at 00:04
Originally posted by kiriOK

Личи на бутки, просто тесното паркинг пространство го заеба концептот...иначе се надевам дека ова ќе го отпуши идењето на припадници на една етничка група кон Сити Мол,па Сити Мол ќе стана подостапен за Македонците...се надевам дека и понатаму ќе се работи во насока да од таа страна на Вардар ги има истите маркети,продавници и брендови како во Центар,Карпош,Аеродром,Кисела Вода и Ѓорче...подобро за сите.   


Подостапен за Македонците? Да се оди во сити мал не чини, да не се оди прават поделба на територии?? Што точно ти смета? Чуден човек. Си слушнал од медицински туристи? Во Швајцарија имаш доволно, сепак добродојдени се а е држава што има повеќе од доволно пари. Е сега доаѓа еден селанец како тебе и им пречат туристите а заборавил дека доаѓа од една држава што е меѓу најсиромашните во европа
Постот ти е чисто Ѓубре (Bërdhok/Mbeturin).
Отвори се, гледај лево десно зајди сонцеее


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 26-Jul-2019 at 17:35
Ок е парков, ама зашто не направија мол кога веќе го имаат земјиштето? Ми се чини дека има северниот дел потреба од мол со големина барем на Рамстор.


Posted By: kiriOK
Date Posted: 27-Jul-2019 at 00:12
Originally posted by <Fresno>

Ок е парков, ама зашто не направија мол кога веќе го имаат земјиштето? Ми се чини дека има северниот дел потреба од мол со големина барем на Рамстор.

Не северниот дел,но и Скопје веќе нема капацитет за повеќе молови од сега, а тоа да не се одрази на веќе постоечките...ако имаше такви капацитети, немаше да се чека на Али со фирмата му Али Тобако, него ќе дојдеа вистински и странски инвеститори...инаку пола северен дел на Скопје живее од девизи што им праќаат роднини од странство, а ти зборишнза трговски поголем од Рамстор некој да им изгради...Print Page | Close Window