Print Page | Close Window

Modi Living - Бутел

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3660
Printed Date: 04-Dec-2020 at 20:38


Topic: Modi Living - Бутел
Posted By: stef4o
Subject: Modi Living - Бутел
Date Posted: 18-Aug-2019 at 16:16
Патем изминатиов период нешто веројатно станбено се гради во Бутел,направиле голем ископ а деновиве е веќе бетонирана темелната плоча.Можно е да се работи за овој проект но не сум сигурен(од фб)


Replies:
Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Oct-2019 at 14:18
Originally posted by stef4o

Нешто почнува да се гради во Бутел,незнам дали е станбено или нешто друго.Еве фотки од фб монтиран е кран

Од фб ги најдов фоткиве од 28 јули се,пишуваше дека се гради некаков станбено деловен објект со трговски центар,изведувач е Модинг па најверојатно се работи за ова

Па ако е веќе така нека се префрли во општата нишка за станбени објекти.


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-Nov-2019 at 08:06
Е овој комплекс стои како cover photo на фб страната на општина Бутел,дали е тоа на местото на општинските бараки или некоја друга локација незнам,делува масивноhttps://www.facebook.com/opstinabuteloficijalen/


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-Nov-2019 at 08:13
И овој проект е најавен за во Бутел,чинам веќе се реализира но незнам дали се работи за истиот во принцип делуваат слични...

Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Nov-2019 at 12:04
Еве издвоив нишка и за овој веќе споменат комплекс кој се гради во Бутел во чиј што склоп ќе има и мини трговски центар.


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Dec-2019 at 09:24
Денешна фотка...-------------
За сè има вторпат


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-Dec-2019 at 10:54
Каде е точната локација?


Posted By: Théoden
Date Posted: 03-Dec-2019 at 14:39
Originally posted by my Macedonia

Каде е точната локација?


Крстосницата меѓу „Босна и Херцеговина“ и „Бутелска“.
42° 1' 31.76" N
21° 26' 43.57" E


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-Dec-2019 at 18:03
Originally posted by Théoden


Originally posted by my Macedonia

Каде е точната локација?
Крстосницата меѓу „Босна и Херцеговина“ и „Бутелска“.
42° 1' 31.76" N
21° 26' 43.57" E

Da se nadevame deka kje ispadne nesto ubavo. Fala ti.


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Dec-2019 at 18:21
Еве извадок од Google Maps чисто за да се добие претстава за колкаво градилиште се работи веројатно допрва ќе добива на масивност објектот бидејќи чинам се работи за 2-3 ламелиPosted By: stef4o
Date Posted: 08-Dec-2019 at 15:44
Od fbPosted By: stef4o
Date Posted: 08-Dec-2019 at 15:46
Еве уште еден рендер од фб,очигледно имало некој проблем проектов долго време чекал да биде реализиран проектирањето е завршено уште 2015 година.https://www.facebook.com/search/top/?q=moding%20construction&epa=SEARCH_BOX


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Dec-2019 at 15:59
Горниов рендер е подобар од претходниот, би сакал и да излезе зградава на крај ваква.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 30-Dec-2019 at 11:09
Една денешна...-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Feb-2020 at 08:08
Комплексот доби име Modi Living затоа ја преименував нишката,наскро би можело да добиеме повеќе инфо за комплексов бидејќи во тек е креирање на веб и фб страна ова е од новиот фб профил...

https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: Џоле
Date Posted: 04-Feb-2020 at 10:10
Три различни рендери се вртат за истиов проект, вториот и третиот ми се допаѓаат (под третиот го подразбирам овој горе од објавата на Стефчо зашто нешто слично беше објавено и на фејсбук страницата на Општина Бутел).

-------------
За сè има вторпат


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 04-Feb-2020 at 14:33
И јас го делам истото мислење. Третиот рендер е најдобар. И првиот не е лош, ама тоа е невозможно за наши услови.

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: Џоле
Date Posted: 04-Feb-2020 at 19:28
Еве, една фотка и од денес... Се гледа дека се гради и средишниот дел од комплексот (делот зад кранот).-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Feb-2020 at 18:09
ЗА MODI LivingСледејќи ги најновите современи трендови, станбено-трговскиот комплекс MODI Living е дизајниран со посебно внимание кон урбаниот и социјалниот контекст. Еколошкиот карактер на објектот е искажан преку зелената фасада која се состои од вертикални градини и вегетација што го намалуваат сообраќајното загадување и бучавата од околните патишта. Од другата страна, различните комбинации на перфорирани панели овозможуваат вентилација и заштита од сонцето наутро и навечер, помагајќи да се одржи стабилноста на внатрешната температурата и да се обезбеди приватност, без да се изгуби панорамскиот поглед.
Секој кат е флексибилно дизајниран за да смести различни типови на станови за да одговара на потребите на вашето семејство денес и во иднина. Гостољубивиот амбиент на вашиот стан има простори осветлени со природна светлина и овозможува создавање на современи ентериери по ваша желба.
Во комплексот MODI Living колективното домување е поврзано со различни простори за потребите на жителите, како што се: подземен паркинг, градинка, трговски простории, спа-центар со базен, зелен парк, и многу други.

https://www.facebook.com/modiliving/


Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Mar-2020 at 08:07
Комплексов веќе се гради но сеуште ги нема официјално рендерите на фб страната но еве најдов едно интервју за МРТ 2(на албански јазик) со еден претпоставувам од инвеститорите(сопствениците) на Модинг,за време на 30 минутното видео во позадина ги има рендерите за проектот...

[tube]eytOvAeCEzs&feature[/tube]

...

А еве и една фотка од фб+ инфо за паркинг местаPosted By: Џоле
Date Posted: 05-Mar-2020 at 19:10


Неколку денешни. Рендерот ми изгледа многу нереален.-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Mar-2020 at 15:02
Од фб

Posted By: Џоле
Date Posted: 17-Mar-2020 at 18:55


-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-Mar-2020 at 16:32
Конечно креираа веб сајт(modiliving.mk)има каталог со распоред на станови и неколку рендери...еве ги во продолжение,искрено делуваат многу убаво и се добредојдени вакви проекти за градот но ќе видиме дали во реалноста ќе изгледаат вака...

Точна локација,доле десно инфо за тоа колку станови ќе има секоја од ламелите и паркинг места...Карактеристичен кат за Објект 1http://www.modiliving.mk


Posted By: Џоле
Date Posted: 02-Apr-2020 at 12:56
Неколку денешни... Чинам дека се стигнати до 9 кат.Веднаш до овој комплекс, се гради уште една зграда, засега само има ископана дупка. Од старите (општински) бараки се останати уште две, ми се чини дека во нив живеат социјални семејства. Зградава веројатно ќе биде социјална, а и доста масивна (П + 13 ката).-------------
За сè има вторпат


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 02-Apr-2020 at 13:39
Студио 2000? More like СССРтудио 1960.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Apr-2020 at 10:33


https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Apr-2020 at 13:55
Комплексов погледнат од највисоката точка на бул. Х. Т. Карпош-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 10-Apr-2020 at 14:21
Баш да видиме колку ќе бидат успешно применети овие зелени вертикални градини кои ги најавуваат...

https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Apr-2020 at 15:25
Денес уште од рано наутро се врши бетонирање на плоча непосредно до комплексов,не сум баш сигурен дали е дел од него...
Фотките се од инстаграмPosted By: stef4o
Date Posted: 15-Apr-2020 at 14:31
Уште еден рендер...https://www.facebook.com/modiliving/


Posted By: alexsend
Date Posted: 15-Apr-2020 at 15:51
Многу интересно личи, а и локацијата е добра. Со надеж дека ќе се Изгради Хрватска (кој знае само како) и ќе се продолжи Словенија.

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: stef4o
Date Posted: 01-May-2020 at 11:46


https://www.facebook.com/ModingConstruction/


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-May-2020 at 13:47
https://www.facebook.com/modiliving/


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-May-2020 at 13:30


https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-May-2020 at 16:25


-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-May-2020 at 13:56


https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-May-2020 at 15:05


https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Jun-2020 at 16:05
Ќе видиме каква ќе биде реалноста наспроти рендеров...https://www.facebook.com/ModingConstruction/


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 03-Jun-2020 at 16:08
Водопад, зелен отвор... машала.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 03-Jun-2020 at 16:19
Само како величествениот покрив на ГТЦ да не испадне...

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 03-Jun-2020 at 23:10
Е вакво нешто требаше кај Домино и Трим Лум во Тафталиџе. Не касарна со 5 кафени балкони. Има тука ризик да отидат во кич насока, ќе видиме.


Posted By: Џоле
Date Posted: 11-Jun-2020 at 09:36
Според рендерот, зградава ќе има 13 ката, што значи дека веќе стигнале до последниот кат.-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Jun-2020 at 14:03


https://www.facebook.com/CityofSkopje/


Posted By: stef4o
Date Posted: 17-Jun-2020 at 13:13
Од фб

Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Jun-2020 at 15:05


https://www.facebook.com/modiliving/


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Jul-2020 at 10:15
Од фб,армирање на последната плоча

Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jul-2020 at 12:25
И од земја се гледа дека веќе стигнале до последниот кат, баш пред некој ден забележав.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Jul-2020 at 15:04
Прилично е доминантен успевам да ја видам карабината од балкон од Мичурин а допрва ќе добие на масивност по изградбата на другите ламели.


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Jul-2020 at 10:10
Ископ за следните ламели(10.06.2020г)https://www.facebook.com/imikopskopje


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-Jul-2020 at 16:02
Бетонирање на последната плоча(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Jul-2020 at 15:33
od fbPosted By: Џоле
Date Posted: 14-Jul-2020 at 08:47
Еве две фотки од мене, од утрово:

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Jul-2020 at 12:06
Поглед од Мичурин кон комплексов(доста е далеку сликано е со зум од мобилен но сепак може да се види карабинава означено со стрелка)Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Aug-2020 at 16:04
Делува ветувачки ако се држат до прикажаново...https://www.facebook.com/modiliving/

https://www.facebook.com/modiliving/videos/657553798183566


Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Aug-2020 at 10:27
Подготовки за другите ламели(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Aug-2020 at 11:18
https://www.facebook.com/Cesovent


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Aug-2020 at 15:32
Originally posted by stef4o

Подготовки за другите ламели(од фб)od fbPosted By: stef4o
Date Posted: 13-Sep-2020 at 12:18


Posted By: orcenikolov
Date Posted: 21-Sep-2020 at 19:36
Ми личи како да фали еден цел дел од рендерот. Имајќи предвид како завршуваато вакви извикани мегаломански проекти, се плашам дека на крај наместо сите тие градини и водопади ќе има само бекатон плочки.
И што е најстрашно, се проширува булеварот со уште две ленти и правецот му е директ во ќошот на оваа зграда. Каде е исклучувањето накај Бутелска, каде се тротоарите и велосипедската патека...
Сето ова ми е многу сомнително.


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Sep-2020 at 18:59
Да не ве буни, она десно е социјалната зграда што се гради во близина:-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 23-Sep-2020 at 16:18


https://www.facebook.com/imikopskopje


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Sep-2020 at 12:07
Ноќна(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 30-Sep-2020 at 06:58


https://tv21.tv/mk


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Oct-2020 at 14:38
od fbPosted By: stef4o
Date Posted: 12-Oct-2020 at 13:29


https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Oct-2020 at 16:54
Фб видео од 30 минутното интервју со газдата на Модинг Салим Хасани,конкретно се говори за комплексот Моди Ливинг

https://www.facebook.com/ModingConstruction/videos/629630221044877/


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Oct-2020 at 17:27
Армирање на приземна плоча од втората ламела(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 31-Oct-2020 at 15:38
Уште неколку рендериhttps://www.facebook.com/BlendHasani.arch


Posted By: JovanOdGjorche
Date Posted: 31-Oct-2020 at 18:14
Ајде ако навистина го направат вака ко што е на последната слика сите колективно да ги частиме нешто

-------------
And something, somewhere was lost in 1938...


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Nov-2020 at 11:03


https://www.facebook.com/modiliving


Posted By: David
Date Posted: 04-Nov-2020 at 11:12
Originally posted by JovanOdGjorche

Ајде ако навистина го направат вака ко што е на последната слика сите колективно да ги частиме нешто

И да испадне вака(што сите знаеме дека нема) таа социјалната зграда до оваа што се гради во стил од 88-ма,ќе и се посере за сите пари.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 09-Nov-2020 at 00:26
88ма? Социјалната зграда би била застарена и во 1958!

Трговскиов треба да биде нешто ала Капитол?


-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: Џоле
Date Posted: 17-Nov-2020 at 17:06
Една денешна фотка сосе социјалната зграда до неа...-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Nov-2020 at 18:31
https://www.facebook.com/luwinte


Posted By: Џоле
Date Posted: 30-Nov-2020 at 16:07


-------------
За сè има вторпатPrint Page | Close Window