Print Page | Close Window

Улица Орце Николов

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Градска инфраструктура
Forum Discription: Улици, булевари, сигнализација, јавен превоз...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=37
Printed Date: 25-Apr-2024 at 02:25


Topic: Улица Орце Николов
Posted By: gotsomekicks
Subject: Улица Орце Николов
Date Posted: 21-Sep-2007 at 12:45
Можам да ви кажам дека сите бараки се урнати и колку што видов денес имаше неколку багери. По план треба да се пробие простор да искача Орце Николов се до Крушевска република, али со новиве згради кај МИДА некако се ми се чини дека нема доволно место. Шо е работава незнам!?! Али стварно катастрофално споро се движат работиве, пред година дена може го раскопаа просторот и сеа само ја рамнат земјата. Факит.




Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 12:55
jas pred nedela dena negde vidov deka e raskopano skoro do Ford... mislev da slikam ama uste nemase nisto vpecatlivo za dobar kadar.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:21
Abe apla e raskopano ali kolku se raboti neznam, moze samo go prekopuvaat prostorot. Isto i kaj novata zelena zgrada do Lira se kopa parking izgleda za stanarite. Ke postiram updates ovde cim vidam nesto interesno. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:39

^^

za nekoe cudo novata zelena zgrada (valjda zborime za onaa sto izlaga na ilindenska) i edna od retkite novi stanbeni sto mi se OK... sto e mnogu cudno obicno sum protivnik na takvi sumnjivi boi, ama ovaa mi e OK.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:59
Originally posted by gotsomekicks

Можам да ви кажам дека сите бараки се урнати и колку што видов денес имаше неколку багери. По план треба да се пробие простор да искача Орце Николов се до Крушевска република, али со новиве згради кај МИДА некако се ми се чини дека нема доволно место. Шо е работава незнам!?! Али стварно катастрофално споро се движат работиве, пред година дена може го раскопаа просторот и сеа само ја рамнат земјата. Факит.



Како тоа се до Крушевска република? За ова прв пат слушам, а искрено да ти кажам ми е тотално надвор од логиката и реалноста...

Да не си ја побркал Крушевска со нешто друго? LOL


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 14:00
со 8 Септември. Така ли се викаше булварот кај БС станбениот комплекс?!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Sep-2007 at 14:08
Originally posted by pbanks

со 8 Септември. Така ли се викаше булварот кај БС станбениот комплекс?!



Да, така...

И Gotso немај гајле, има место за таква работа, иако и мене ме буни локацијата на една зграда таму. Ама тоа чисто дека малце нелогично е поставена - простор сепак има.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 14:45
Леле шо сум пишал... за ова ти си крив Александар ти ми ја имаш напикано у глаа, од уста не ја вадиш пустата!! Smile

Мислев на Октомвриска али џуро вика сеа 8ми Септември... збунет сум Confused

Него, мене да ти кажам право тие три нови згради што гледаат на Илинденска (значи од Лира па се до МИДА) ми се свиѓаат ептен. Едната е зелена, другата нешто розево-зелено ваљда (али не е така лошо како што звучи :) ), и третата е црвено-бела. Иако може вака кога ќе ги видиш една до друга не се совпаѓаат сепак делуваат многу модерно и елитно. Крај краева 1500 еур е квадрат!!!


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 14:55
mene crveno belata mi e OK, ama rozevo zelenata ne mi se svigja. Od koza me vadat aluminiumskite kjosevi na taa, eve duri nikogas ne sum primetil deka e rozovo zelena od sto sekogas se fokusiram na tie prokleti kjosevi i se vadam od koza. sum slusnal deka ubavo e uredena vnatresnosta, posto neli se zatvoreni stanbeni kompleksi, imaat neso u sredina, bazeni li neznam so.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Sep-2007 at 14:58
Originally posted by gotsomekicks

Леле шо сум пишал... за ова ти си крив Александар ти ми ја имаш напикано у глаа, од уста не ја вадиш пустата!! Smile

Мислев на Октомвриска али џуро вика сеа 8ми Септември... збунет сум Confused

Него, мене да ти кажам право тие три нови згради што гледаат на Илинденска (значи од Лира па се до МИДА) ми се свиѓаат ептен. Едната е зелена, другата нешто розево-зелено ваљда (али не е така лошо како што звучи :) ), и третата е црвено-бела. Иако може вака кога ќе ги видиш една до друга не се совпаѓаат сепак делуваат многу модерно и елитно. Крај краева 1500 еур е квадрат!!!



1. Е да бе, ја крив за се... Ouch

LOL

2. Па ги испомењаа имињата на улиците уште коа го баталивме комунизмот. Сега се вика 8-ми Септември, али на народов му требаат 100 години да се привикне. Не е само таа... На многу места се прават забуни со паралелно користење на старите и новите имиња.

3. Изгледа постои консензус меѓу нас за тие згради. И мене ми се свиѓаат, иако мислам дека за тоа е повеќе заслужен фактот што градот е преплавен со мизерни градби, па овие ни изгледаат и поубави него што стварно се. Исто така и уредувањето на околината многу придонесува за впечатокот. За тоа секоја чест (колку што сум можел да приметам од подалеку)


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 06-Oct-2007 at 15:43
update: Ви текнуе таа куќата до МИДА што беше до пола изградена?? Епа ја срушија. Незнам што планираат да градат таму, имам слушнато гласини дека МИДА планира да се проширува. Активно се работи и чисти теренот.

Што се однесува до бул. Орце Николов, заприметив непрекината активност на терен, т.е. има возила што ја рамнат земјата, трупаат претураат кој знае што се не.

Исто така последнава недела-две, по Илинденска од школото во К3 па се до К4 копаа покрај тревникот. Ништо посебно, најверојатно нешто канализација!?!?!?! Али сеа затоа сегде има прашина...



Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Oct-2007 at 16:48
aj be ne zaebavaj aj srusija taa kukja?! Koj e esapot, taa ic ne bese mala kukja.
 
Sto e odnesuva do MI-DA sigurno kje se siri ova bese prva faza ama kolku sto  jas znam kje se siri na drugata strana spored proektot sto go imam videno. Vo Г sto bi se reklo. Ovoj izlozben salon e samo za Ford kje pravi uste eden za drugite marki sto gi zastapuva.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 06-Oct-2007 at 18:01
Куќата според формата и локацијата делуваше ептен селски. Она знаеш мафијашконо- ќе изградам огромна куќа и ќе ја бапнам баш на улица сите да ми ја видат!! Катастрофа. Затоа и се сомневав дека е дивоградба.

МИДА имаше некоја свечена вечер пред едно десетина дена. Имаа донесено нови џипови, прием имаше, балони летаа на сегде и сл.


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Oct-2007 at 18:18
^^
 
toa da, cela ulica so zgradicki i od ednas nekoja mafijaska hacienda... dobro so ja spukale, no uste ne mi e jasen esapot


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 24-Oct-2007 at 22:04
Апдејт: неам везе што праат луѓе вајда треба да отидете да видите сами... али можам да ви кажам дека (на некој начин барем) ја продолжуваат иако истовремено и ја стеснуваат. Мене тој момент ме буни. Па еден дел се двои накај зградите а друг накај 8ми септември. Како и да е дефинитвно се работи... кај таа мафијашката зграда и денес се копаше... најверојатно темелите... а багери константно се на терен и колку што приметувам има напредок иако стварно не сфаќам што им е планот!?!?!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Oct-2007 at 22:12
Не сум баш сигурен дека те разбирам добро. Кога веќе си запнал ништо да не сликаш, дај барем нашкрабај некоја скица преку GE снимка


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 24-Oct-2007 at 22:32
Нема шо да се објаснува. Поентата на постот беше да ве известам дека дефинитвно се работи за разлика од цело лето што ништо не се дешаваше.

Што се однесува до самата улица: ја продолжуваат Орце Николов, и веќе станарите на новите згради си ги возат колите и покрај тоа што не е сеуште асфалтирано.

Реков дека ја стеснуваат зашто е 2 пати потесна од Орце Николов и мислам дека нема шанси две коли да се разминат. Многу ме буни целиот тој момент. Да ви кажам најискрено ми делува како само улица за богатите станари, а не продолжување на Николов како што беше ветено!!!

Ај утре накај факултет ќе сликнам со мобилен колку да имате некоја претстава за што ви зборам... Али не очекувајте квалитетни слики ве предупредувам уште од сеа


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 25-Oct-2007 at 19:40
Тапа се сликите... заебете не ги постирам.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Oct-2007 at 19:45
Originally posted by gotsomekicks

Тапа се сликите... заебете не ги постирам.






Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Oct-2007 at 20:33
Originally posted by gotsomekicks

Тапа се сликите... заебете не ги постирам.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2007 at 14:17
пошто gotso заебава еве ја направив неколку слики. Профилот на улицата е дефинитивно помал од оној на остатокот на Орце Николов но не за премногу, по слободна проценка за 1.5-2метри. Зошто е тоа така е сепак мистерија за мене бидејќи простор има.

1


2


3



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2007 at 18:24
pbanks, а пробиена ли е накај 8-ми септември? Ме интересира дали конечното решение би било да се забута таму меѓу зградите или нешто вака (со рушење на бараките):

http://imageshack.us">



Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Nov-2007 at 19:38
видиш не ми текна тоа да проверам некако се во лет сликав денес па затоа... па gotso живее таму може да тркне да провери


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 10-Nov-2007 at 22:49
Епа тоа е тоа што ви го тупам цело време, не ми е јасно што прават зошто ја стесниле така??

Иначе нешто работат таму, деновиве беше затворен и паркингот на ЕТФ али нема никакво пробивање од другата страна. Ај баш утре задутре ветувам ќе разгледам до детаљ и ако можам ќе се распрашам меѓу работниците.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Nov-2007 at 22:52
Не знам шо сте запнале со тоа, мене ми изгледа сосема доволно широка. Ако е 6 метри тогаш е идеално. Ако ја напраат поширока или ќе се вози побрзо или ќе се паркираат „луѓе“ на улица.


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Nov-2007 at 01:56
дека е доволно широка тоа е во ред, но зошто да биде потесна од остатокот на Орце Николов (кога реално има простор да го заджи профилот) не ми е јасно. Иначе дебили и вака ќе паркираат или застануваат на четири жмигавци (магична комбинација во МК) независно што е потесна.


Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Dec-2007 at 15:30


Добро напредуваат со асфалтирањето, треба да биде брзо целосно завршено. Сликава е земена денес


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Dec-2007 at 16:32

не иде лошо. Ќе ја биде брзо.

 

BTW аирлија прва слика од домашна продукција на форумов . Да ти се множат



Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Dec-2007 at 17:44
Cheers


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 11-Dec-2007 at 23:47
dali se trotoarite novi? mi se svigaat


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Dec-2007 at 23:50
Originally posted by GreatMakedon

dali se trotoarite novi? mi se svigaat


skroz e nova ulicata... od 0


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Jan-2008 at 01:34
Луѓе Здраво на сите!!! Јас сега сум нов на форумов. Одамна барав вакво нешто како оваа страница, супер е идејата. Најдов многу работи што ме интересирале ама ги нмало другде. Се надевам дека сите заедно ше придонесеме за поубаво Скопје и Македонија.

Back на темата:
 Улицава е супер што се гради. Убаво е кога се гради лошо е кога не се гради. Ме интересира дали се планира улицата да иде даље према ќорче или до тука е планот. И уште една работа. Зашто на едниот крај има искривување, да не зградата на атест нешто на лошо место напраена или така си е планот?


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-Jan-2008 at 01:41
lslcrew Cheers

Улицата таму завршува. Не го знам точно ДУПот, но не гледам каде понатака би накај Ѓорче бидејќи во старт мава во воена болница а и понатака има еден тон објекти. Но затоа Илинденска треба да се продолжи скроз до крај преку нов мост (и да се прошири нормално).

За закривувањето незнам што да ти кажам. Не сум отишол ни до крајот на новиот дел на улицата да видам како е. Која е таа зграда на атест?


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Jan-2008 at 01:41
Добродојде Lslcrew!!  Cheers

Во Скопје многу се гради, и ништо од тоа не е убаво. Улицава е фина во целост - осветлувањето, тротоарите - не сум сигурен за широчината само - а не знам да ти одговорам на прашањето. Ваљда другите знаат, не ги знам ДУП-овите на тој дел.

Добродојде уште еднаш


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-Jan-2008 at 07:09
Originally posted by lslcrew

Најдов многу работи што ме интересирале ама ги нмало другде. Се надевам дека сите заедно ше придонесеме за поубаво Скопје и Македонија.


Cheers



Ме интересира дали се планира улицата да иде даље према ќорче или до тука е планот. И уште една работа.

Гарант тука завршува (кај Бул 8-ми Септември)


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 14-Jan-2008 at 11:56
Добредојде и од мене lslcrew Cheers

 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Jan-2008 at 00:45
Fala fala na site.


Posted By: mitatos
Date Posted: 15-Jan-2008 at 01:30
Dobro dojde lslcrew i od mene  

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Jan-2008 at 19:48
Еве ископав еден стар ДУП за овој дел од Карпош што ми бил цело време у компјутер, ама го имав заборавено Bonk


Според ситуацијата на терен ова веќе не може да се изведе затоа што смета таа новата зграда кај бараките (на google earth убаво се гледа - правоаголна зграда со црвен покрив, точно кај што се тие бараките во Г). Значи веројатно се работи за стар ДУП...




Posted By: La Linea
Date Posted: 29-Jan-2008 at 19:52
Да, тоа е зградата на А-тест. Гледам тука има уште многу за градење. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Jan-2008 at 19:54
Мене ми изгледаат објективе ко да се зацртувани според некои чуддни критериуми Roll%20eyes


Posted By: Supervisor
Date Posted: 29-Jan-2008 at 20:58
Originally posted by pbanks

пошто gotso заебава еве ја направив неколку слики. Профилот на улицата е дефинитивно помал од оној на остатокот на Орце Николов но не за премногу, по слободна проценка за 1.5-2метри. Зошто е тоа така е сепак мистерија за мене бидејќи простор има.

1


2


3

 
простор има кеш немаBig%20smile


-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Supervisor
Date Posted: 29-Jan-2008 at 21:01
Да не се изградеа новите станбени згради немаше да се пробие улицата. Ете тоа е македонска работа Wallbash

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Jan-2008 at 21:09
Originally posted by Junkie

простор има кеш немаBig%20smile


Мислев конкретно на делот каде што почнува полукругот (види во ДУП-от што го постирав на претходната страна). За такво решение сега нема простор ради таа зградата. Во секој случај мислам дека тоа е стар ДУП.


Posted By: Supervisor
Date Posted: 29-Jan-2008 at 21:11
да видов претходно Big%20smile

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Feb-2008 at 16:08
Последен пат го сликам ова чудо. Ставија и осветлување. Улицата завршува слепо сеа за сеа. Но се на се убаво изгледа но има уште доста да се уреди земјиштето околу. Да се надеваме на нови објекти на тој простор.

1

2 Одвратна зграда, алуминиумските делови изгледаат како нешто за во урбано дивјаштво

3 Зеленава зграда ми е една од покултурните нови станбени згради во Скопје

4 Еве ја и новата сервисна уличка за оваа зграда



Posted By: Supervisor
Date Posted: 01-Feb-2008 at 16:26
Просторот е среден прекрасно! Навистина тука очекуваме во скоро време и Илинденска конечно да биде проширена.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 01-Feb-2008 at 17:59
Originally posted by pbanks

Последен пат го сликам ова чудо. Ставија и осветлување. Улицата завршува слепо сеа за сеа. Но се на се убаво изгледа но има уште доста да се уреди земјиштето околу. Да се надеваме на нови објекти на тој простор.



Јас ви зборев дека нема шанси да се пробије до „11 септември„ Ohno.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Mar-2008 at 23:54
Стариот ДУП што го постирав на претходната страна е коренито изменет во однос на улицава. Улицава нема директно да биде споена со колекторот на 8-ми септември. Општина Карпош има ставено нови ДУП-ови на нивната веб страна. Еве го конкретниот ДУП што ја засега Ул. Орце Николов

http://199.236.67.122/karpos/27-DUP-Karpos2-Sever-Del.pdf - http://199.236.67.122/karpos/27-DUP-Karpos2-Sever-Del.pdf


Posted By: mama
Date Posted: 19-Jul-2009 at 10:24
najverojatno ke se postavat semafori na presekot megu ul.Orce Nikolov i ul.Nikola Tesla. Denovive e presecen asfaltot. 

-------------
mama


Posted By: Djole88
Date Posted: 06-Mar-2011 at 18:02
Незнам дали е ова за тука. Сигурно вие сте повеќе во тек, но дали е планирана реконструкција на ул:Орце Николов во центарот на градот, на потег Рузвелтова до кружен тек(кај кафаните). Имено неколку дена проаѓам од тука и овој потег има отприлика 7-10 прекоп(од еден до друг тротоар) за инсталации и тие прекопи сега се прераснати во дупки од кои се кршат коли. Дали има начин да се пријави ова во општина и да се санира до некоја следна(се надевам скора) санација на оваа улица


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Mar-2011 at 17:24

http://www.kurir.mk/republika/skopje/22870-Poradi-rekonstrukcija-izmena-na-soobrakajniot-rezim - Поради реконструкција, измена на сообраќајниот режим

Четврток, 17 Март 2011 14:29
http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.kurir.mk%2Frepublika%2Fskopje%2F22870-Poradi-rekonstrukcija-izmena-na-soobrakajniot-rezim&t=%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%20%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%2C%20%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%81%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%9C%D0%B0%D1%98%D0%BD%D0%B8%D0%BE%D1%82%20%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BC&src=sp - orce-nikolov240Реконструкцијата ќе биде изведена во рок од  20 дена во период од 18 март до 01 април оваа година.

Работите ќе ги изведува фирмата „Беграмо инженеринг“ од Скопје.

Вредноста на проектот е 4.236.554,00 денари, средствата се обезбедени од Буџетот на општина Центар.


http://www.kurir.mk/republika/skopje/22870-Poradi-rekonstrukcija-izmena-na-soobrakajniot-rezim


Posted By: Djole88
Date Posted: 17-Mar-2011 at 17:33
Ете изгледа некој го прочитал мојот пост дека треба да се среди тој хаос. Се надевам дека и малку ќе ја прошират и дека ќе го средат проблемот со паркирани возила на потег Рузвелтова - објект на Армијата(Генералштаб)

Инаку потегот е од раскрсница со Рузвелтова, до бараки на општина центар. Од тука до бензиската Макпетрол, мислам дека е во добра состојба и затоа не се чепка


Posted By: N23
Date Posted: 17-Mar-2011 at 19:57
Значи со тендериве си прави кој што сака. Кога се копаше орце николов и се поставуваа цевките, истата фирма беграмо ја извршуваше таа работа. Сега они и ќе ја асфалтираат. Како и да е за поздрав е конечно намерата да се среди и таа улица.


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 14:44
Вчера ја асфалтираа ул. Орце николов


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 15:57
Еве слики од реновирањето. Мислам дека тука е најсоодветно да ги постирам ако треба префрлете ги:
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12





Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Apr-2011 at 16:15
Originally posted by toasumjas

Еве слики од реновирањето. Мислам дека тука е најсоодветно да ги постирам ако треба префрлете ги:

Одлично. Баш тука им е местото, искрено имав подзаборавено на нишкава, сега ги префрлив и претходните постови  Thumbs%20Up

И одлична вест  Cheers


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 16:52

фантастична! Нема више да си ја кршам колата, сакал неќел секој ден поминувам по Орце.


Posted By: krale
Date Posted: 03-Apr-2011 at 23:28
Него најдоброто е што многу брзо изгледа ја завршиле работата. Мислам дека за 1 недела комплет сосе гребење на асфалтот, што за МК услови е топ. А самото асфалтирање беше преку викенд.


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 04-Apr-2011 at 00:29
Значи кога се сака се може, така?!

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: Mobile
Date Posted: 04-Apr-2011 at 16:34
LOL Не е така, избори се во прашање, а кога има избори, одеднаш и невозможното станува возможно.. ех кога би почнале да работат како да следниот ден ќе има избори и кога ги нема, би било екстра..


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 04-Apr-2011 at 16:37
Го напишав коментарот бидејќи читам нон стоп, се немало пари, па не сме биле во можност, па зимска, па летна сезона, а на сите ни е јасно што е работата.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: krale
Date Posted: 13-Apr-2011 at 08:13
Само да спомнам дека Орце Николов не е асфалтирана по целата должина, туку само во делот од ГенералШтаб до Рузвелтова. Другите делови не се пипнати засега, а и поврзувањето со другите улички е катастфорално изведено, т.е. не е изведено. Ваљда планираат да го поправат.


Posted By: Supervisor
Date Posted: 13-Apr-2011 at 13:25
Орце Николов ќе биде продолжена кон Климент Охридски во втора фаза најверојатно во Мај. После целосната реконструкција според мене најпотребно е препокривање на Ленинова и тоа по целата должина се до Теодосиј Гологанов. Другите улички се ок.

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: krale
Date Posted: 13-Apr-2011 at 17:18
Денес се работеше и во дебар маало на комплетно ископување, насип и веројатно потоа асфалтирање околу кино карпош.


Posted By: jyvation
Date Posted: 28-Jul-2015 at 23:52
Се реконструира улицата „Орце Николов“ во Центар

Општина Центар ја започна реконструкцијата на улицата „Орце Николов“, на потегот од булевар „Климент Охридски“ до улицата „Михаил Цоков“ во должина од околу 520 метри. Од локалната самоуправа денеска известија дека зафатот ќе се одвива во неколку фази. Досега е завршено стругањето на асфалтот, а во тек е нивелирање на шахтите и замена на старите ивичници со нови. Последна фаза е асфалтирање на улицата со ширина од седум метри. Вкупната површина на делот од улицата што се реконструира изнесува 3.600 метри квадратни.



Делот на улицата „Орце Николов“ во централното градско подрачје веќе подолг временски период се наоѓа во лоша состојба, со голем број дупки на коловозот кои што им создаваа проблеми на возачите. „На повеќето средби, кој ги имаше градоначалникот Андреј Жерновски со жителите на овој дел од Дебар Маало, беше констатирана неопходна реконструкција на овој дел од улицата, поради лошата состојба на завршниот слој на асфалтот, кој оневозможуваше нормално одвивање на сообраќајот“, наведуваат од општина Центар.

Во овој реон во претстојниот период ќе се работи и на реконструкција на улицата „Наум Наумовски – Борче“ и на дел од улицата „Аминта Трети“.

http://www.build.mk/?p=45555 - http://www.build.mk/?p=45555


Posted By: jyvation
Date Posted: 17-Aug-2015 at 23:30
Пуштена во употреба реконструираната улица „Орце Николов“

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска свечено ја пушти во употреба реконструираната улица „Орце Николов“, на потегот од булеварот „Св. Климент Охридски“ до улицата „Михаил Цоков“. Во изминативе три недели беа реконструирани вкупно 3.600 метри квадратни од оваа скопска улица, со вкупна должина од 520 метри. Градежните активности на терен ги реализираше фирмата „Пелагонија“ од Гостивар. Покрај нанесувањето на нов асфалт, долж целата траса се поставени нови шахти и поправени се оштетените ивичници. Реконструкцијата на улицата „Орце Николов“ се одвива во рамки на проектот „Работно лето 2015“.



Улицата е една од попрометните сообраќајници во населбата Дебар Маало. Цели 18 години овој нејзин сегмент не беше саниран, што резултираше со големи дупки на коловозот. Од општина Центар најавуваат дека следни сообраќајници за реконструкција на овој дел од централното градско подрачје се улиците „Наум Наумовски – Борче“ и „Аминта Трети“.

http://www.build.mk/?p=45748 - http://www.build.mk/?p=45748


Posted By: stef4o
Date Posted: 15-Jun-2020 at 16:10
Општина Центар, како што веќе реков, ги намали трошоците и расходите, но се разботи на сите проекти предвидени во годишната програма. Ниту еден проект од интерес на центарци, нема да „трпи“, напротив, на нив работиме со забрзано темпо.

На почетокот на месец јули, ќе се отпочне со долгоочекуваниот инфраструктурен проект на Општина Центар – реконструкција на улицата Орце Николов која е една од најзначајните и најфрекфентни улици, но и белег на Дебар Маало и Центар. Реконструкцијата ќе се состои од: стеснување на коловозниот дел со задржување на двете ленти за возила, проширување на тротоарите согласно стандардите на урбано планирање, задржување на целиот постоен дрворед долж улицата, измена на режимот на сообраќај со воведување на т.н. каскадно паркирање со цел ослободување на тротоарите. Го исполнуваме ветувањето за обезбедување повеќе простор за пешаци и велосипеди и друг алтернативен сообраќај.

Излегуваме во пресрет на барањата на граѓаните и наскоро започнува и реконструкцијата на улиците Мирослав Крлежа и Аминта Трети, со што ќе обезбедиме побезбеден сообраќај и движење.

целото интервју со градоначалникот на Центар на линкот

https://faktor.mk/bogdanovikj-?fbclid=IwAR2PXAinbsiraVtWWWMjwqKTmdQ_2aXvKzHeAxQ3po23DZFwiUAgKmVm7Aw


Posted By: stef4o
Date Posted: 16-Jun-2020 at 12:34
На почеток на јули стартува реконструкција на улицата „Орце Николов“



На почетокот на месец јули, ќе се отпочне со долгоочекуваниот инфраструктурен проект на Општина Центар – реконструкција на улицата „Орце Николов“ која е една од најзначајните и најфреквентни улици, но и белег на Дебар Маало и Центар.

– Реконструкцијата ќе се состои од стеснување на коловозниот дел со задржување на двете ленти за возила, проширување на тротоарите согласно стандардите на урбано планирање, задржување на целиот постоен дрворед долж улицата, измена на режимот на сообраќај со воведување на т.н. каскадно паркирање со цел ослободување на тротоарите. Го исполнуваме ветувањето за обезбедување повеќе простор за пешаци и велосипеди и друг алтернативен сообраќај – информира градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ за порталот Фактор.

Тој најавува дека наскоро започнува и реконструкцијата на улиците „Мирослав Крлежа“ и „Аминта Трети“, со што ќе се обезбеди побезбеден сообраќај и движење.

Од планираните активности го издвојува и отпочнувањето со целосна реконструкција на детското спортско игралиште на улицата „Славка Недиќ“ во Дебар Маало, како и отпочнување со изградба на монтажен паркинг во Дебар Маало позади улицата „Орце Николов“, кое ќе обезбеди нови 300 паркинг места, а чија реализација е планирана за последниот квартал од годината.

https://www.vecer.press/на-почеток-на-јули-стартува-реконстру/


Posted By: ehrlich
Date Posted: 16-Jun-2020 at 12:54
Цел мандат помина со најава за Орце Николов


Posted By: skopskodete
Date Posted: 16-Jun-2020 at 14:49
Кое е тоа место кое го планираат за монтажен паркинг?


Posted By: stef4o
Date Posted: 21-Jun-2020 at 13:47
Започнуваме со реконструкција на една од најфреквентните улици во градот, белегот на Дебар Маало и една од најпознатите улици во Општина Центар, „Орце Николов“
Стеснет коловозен дел, со задржување на двете ленти за возила на улицата.
Нов кружен тек
Проширени тротоари
Каскадно паркирање
Дрворедот останува на улицата
Со проектот ги потврдуваме заложбите за зачувување на јавниот простор и се грижиме за безбедноста на пешаците, велосипедистите и корисниците на алтернативни средства за сообраќај.







https://www.facebook.com/sasha.bogdanovikj


Posted By: skopskodete
Date Posted: 21-Jun-2020 at 14:54
Ако вака ги направат велосипедските патеки во комбинација со пешачките тогаш секоја чест (нешто ќе биде налик Холандија).


Posted By: Џоле
Date Posted: 21-Jun-2020 at 19:46


Вака се направени и кај кружниот тек во Чаир кај амбулантата.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: FT
Date Posted: 21-Jun-2020 at 20:09
Едвај сум возбуден да видам што ќе направат. Дебар Маало е катастрофа, буквално треба да одиш по улица бидејќи тротоарите се зафатени.


Posted By: stef4o
Date Posted: 23-Jun-2020 at 10:30
[tube]GlC1A74pD3c&feature[/tube]

%20 - https://www.slobodenpecat.mk/so-rekonstrukczijata-na-ul-orcze-nikolov-ke-se-namali-kolovozot-i-brojot-na-parking-mesta-video/


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 23-Jun-2020 at 10:37
Фино. Наводно се работат проекти и за Ленинова и Ѓуро Ѓаковиќ: https://twitter.com/NaTochak/status/1274992156432875520 - twitter.com .

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Jun-2020 at 15:17
Најавена реконструкцијата на улицата „Орце Николов“

Општината Центар и град Скопје, ја најавија реконструкцијата на една од главните сообраќајни артерии на Дебар Маало, улицата „Орце Николов“ заедно со улицата „Аминта Трети“( Ленинова) и „Мирослав Крлежа“.

Акцентот го ставаме на „Орце Николов“, долж која се најдуваат репрезентативни градби од културното наследство на Скопје од различни периоди. Во хаосот кој владее во овој дел на градот, проектот нуди решение кое го офаќа паркирањето, пешачкото движење, велосипедското, отвора позиции за хоризонтално зеленило и пред се го задржува вертикалното без да се изврши сеча.

Најголемата придобивка во однос на сообраќајот е успорување на најкритичната точка ( со мал кружен тек) , раскрсницата со „Аминта Трети“, каде секојдневно се случуваат сообраќајки поради непочитувањето на правото на предност.

Според проектот и образложението, паркинг местата од 180 се намалуваат на 80, но со цел задоволување на потребите паралелно се најавува изведба на монтажна гаража на просторот зад општината, веднаш во слободната површина до Министерството за одбрана.





https://www.facebook.com/Македонска-архитектура


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Aug-2020 at 16:40
Почна спуштањето на надземната инсталација под земја





Општина Центар, во соработка со ЕВН Македонија, на улицата „Орце Николов“, во Дебар Маало започна со спуштање на надземната инсталација под земја.

Како што информираат општинските власти, овој зафат, со вкупна должина од 1 километар е почеток на подготовките на Општината за реконструкцијата на една од најфреквентните улици во градот, улицата „Орце Николов“.

https://www.vecer.press/почна-спуштањето-на-надземната-инста/


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 28-Aug-2020 at 17:09
Чудна улица, еден од најбитните небулевари во Центар, а почнува и завршува никаде.

Кој го нацртал техничкиот сервис на крајот на улицава во Карпош?

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: user8642
Date Posted: 28-Aug-2020 at 18:47
Техничкиот сервис не е нацртан во Карпош, него улицаа Орце Николов беше продолжена пред само десетина години во некаква форма после раскрницата со улица Никола Тесла во Карпош. Вистинското прашање може да биде само дали на новите стамбени згради кај електро факултет им треба влез/излез од булевар 8ми септември или не, и толку.


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Sep-2020 at 14:15
ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОЧНА ДА ГИ ОСЛОБОДУВА ТРОТОАРИТЕ НА УЛИЦАТА ОРЦЕ НИКОЛОВ ЗА ПЕШАЦИ



Општина Центар конечно почна со реализацијата на проектот за ослободување на тротоарите на улицата Орце Николов од паркирани коли и враќање на пешаците. Деновиве почнаа градежните работи на улицата, а како што објаснува градоначалникот Саша Богдановиќ најпрво ќе се врши преместување на електричните инсталации под земја.

„Сите кабли и инсталации операторите треба да ги преместат под земја за да не се копа потоа повторно улицата. Потоа ќе следуваат градежните работи за реконструкција на улицата, со која паркирањето нема повеќе да биде на тротоарите“, вели градоначалникот Саша Богдановиќ.

Рокот на изведба на градежните работи е три месеци, што значи дека до крајот на годинава улицата Орце Николов на потегот од крстосницата со булеварот Климент Охридски до Рузвелтова би требало да добие нов лик.

Според проектот ќе се реконструира коловозот со површина од 9.330 метри квадрати. На селектирани локации ќе се изврши подигнување на улицата, односно ќе бидат поставени пет подигнати премини кои ќе служат како легнати полицајци и ќе придонесат кон нормализирање на брзината на движење на возилата. На крстосницата со улицата Аминта Трети (Ленинова) ќе се изведе кружен тек. Ќе се воведе паралелно паркирање на ниво на улицата со џебови за паркирање. Во проектирање на улицата водено е сметка за сите дрвја, да не се отстрани ниту едно, а меѓу нив да се организира паркирањето. Коловозната лента ќе се намали на 6 метри, а за сметка на намалувањето ќе се изведат велосипедски патеки во должина од 2.400 метри и пешачки патеки од 2.200 метри.

Според сегашното решение, на улицата има 180 паркинг места, а со новото ќе се намалат на 80. За да овозможи паркинг на жителите предвидена е изградба на монтажна катна гаража на просторот меѓу бараките на Општината и Министерството за одбрана.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-tsentar-pochna-da-gi-osloboduva-trotoarite-na-ulitsata-ortse-nikolov-za-peshatsi/


Posted By: user8642
Date Posted: 12-Sep-2020 at 16:40
Многу ослободен изгледа тротоарот на сликата.        


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Nov-2020 at 17:18
Почнаа подготовки за реконструкцијата на „Орце Николов“

Се прават подготовки за конечно да почне реконструкцијата на улицата „Орце Николов“ во Центар.

Слободен печат дознава дека моментално почнуваат зафати на споредните улици, се отстрануваат бандерите, и се подготвуваат подземните инсталации.

Со реконструкцијата ќе биде опфатено проширување на улица, а ќе биде воведено и паралелно паркирање, односно автомобилите ќе се спуштат на коловозот, со што тротоарите ќе се ослободат за пешаци, велат од Центар.

Реконструкцијата ќе се одвива во фази, со цел да не се прави дополнителен метеж во сообраќајот. Ќе бидат воведени лежачки полицајци и зони на смирен сообраќај, за да се спречи возење со брзина над дозволената.

Улицата „Орце Николов“ ќе се реконструира од објектот за стопанисување со станбен и деловен простор (ПУИК) до бензинската на Макпетрол на булевар Св. Климент Охридски.





%20 - https://www.slobodenpecat.mk/pochnaa-podgotovki-za-rekonstrukczijata-na-orcze-nikolov/


Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Nov-2020 at 16:45
Тротоарите на улицата „Орце Николов“ ќе се ослободат од автомобили и бандери

Општина Центар ќе започне со реконструкцијата на улицата „ Орце Николов“, на потегот од булеварот „Климент Охридски“ до улицата „Франклин Рузвелт“, со воведување на нов сообраќаен режим (кружен тек и пешачки патеки), реконструкција на тротоарите и улично осветлување.

Како што информираше Кире Секуловски, раководител на Секторот за уредување на градежно земјиште, за заштита на животната средина и комунална инфраструктура во Општина Центар, станува збор за делница во должина од 1.020 метри.

Тој објасни дека реконструкцијата на оваа сообраќајница што ќе стартува од јануари идната година, ќе опфати отворање на нови џебови за паркирање по целата должина на улицата, со што ќе се создадат 75 нови паркинг-места, а тротоарите ќе се ослободат за пешаци, мајки со количка итн.

– Покрај тоа што тротоарите ќе се ослободат од автомобили, ќе се ослободат и од бандерите, со тоа што целата надземна инфраструктура ќе биде поставена под земја, активност што се одвива во моментов, како подготовка за реконструкцијата. Освен тоа, ќе се изградат велосипедски патеки во двете насоки, како и кружен тек на клучната раскрсница помеѓу „Аминта Трети“, односно по старо „Ленинова“ и „Орце Николов“ – информираше Секуловски.

Исто така, ќе се обликуваат двата постојни острови кои го раздвојуваат движењето на сообраќајот, едниот кај бараките на Општина Центар, додека другиот кај Министерството за одбрана. Покрај тоа, по целата должина на улицата ќе бидат поставени лед-светилки.

Според распишаниот тендер, заинтересираните фирми понудите треба да ги достават најдоцна до 21.12.2020 година во 10 часот, кога и ќе се спроведе нивното јавно отворање.

Според Секуловски, изборот на фирмата со најповолна понуда ќе биде извршен по Нова година, а потоа веднаш или на крајот на јануари ќе започнат градежните активности на терен.

Договорот со избраната фирма е во времетраење од 24 месеци, односно две години. Реализацијата на проектот ќе чини околу 77 милиони денари.

https://www.vecer.press/тротоарите-на-улицата-орце-николов/


Posted By: ehrlich
Date Posted: 28-Nov-2020 at 18:14
Најава бр. 153 Браво за најбогатата општина во Македонија.


Posted By: <Fresno>
Date Posted: 28-Nov-2020 at 21:18
Веќе има некави прекопи, можеби поврзани со проектов. Но 24 месеци е сулуд рок. Веројатно ќе пробаат до избори да го завршат.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Jan-2021 at 21:26




Posted By: user8642
Date Posted: 11-Jan-2021 at 23:33
Што означува љиљаковата боја? Дали е нешто офарбано само во софтверот кајшто е работен проектот, или е такви стварно ќе се фарбаат раскрниците?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jan-2021 at 00:15

Немам поим што означува лиљаковата...
Не верувам дека стварно така ќе се бојат крстосниците, а и на рендерите што се постирани поназад нема ништо такво.


Posted By: Urbanista
Date Posted: 12-Jan-2021 at 06:35
До каде е проектов, само најави има со години..
Дали знае некој дали се планира некое решение за паркирање во Дебар маало, бидејќи со овој проект ќе се намалат двојно паркинг местата(се спомнуваше паркинг кај министерство за одбрана и катна гаража кај паркингот на Градежен/Архитектонски факултет, кој се надевам ќе му текне на некој да го обнови или подобро изгради порепрезентативен објект..


Posted By: stratus
Date Posted: 12-Jan-2021 at 21:33
Лилавата боја мислам дека е подигнат коловоз во интерес на пешаците. Нешто слично има во Капиштец и населба Пролет.


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Feb-2021 at 13:50
НА УЛИЦАТА ОРЦЕ НИКОЛОВ ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ПАРКИРААТ САМО ЖИТЕЛИТЕ НА ДЕБАР МААЛО, ЗА 10 ДЕНА ПОЧНУВА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

Општина Центар за десет дена ќе почне со реконструкција на улицата Орце Николов, со што конечно ќе се ослободат тротоарите од возила, и ќе има место за движење на пешаци и велосипедисти. Со реконструкцијата покрај промена на асфалтот ќе биде изведен кружен тек на крстосницата со улицата Аминта Трети поранешна Ленинова. Ќе се воведе паралелно паркирање на ниво на улицата со џебови за паркирање. Коловозната лента ќе се намали на 6 метри, а за сметка на намалувањето ќе се изведат велосипедски патеки во должина од 2.400 метри и пешачки патеки од 2.200 метри.

„Според сегашното решение, на улицата има 180 паркинг места, а со новото ќе се намалат на 80. Со тоа на улицата ќе биде воведено резиденцијално паркирање односно ќе можат да се паркираат само жителите на Дебар Маало. Со тоа сакаме да ги дестимулираме граѓаните да користат автомобили, а ќе создадеме услови за пешаци и велосипедисти. Реконструкцијата ќе чини 70 милиони денари“, рече градоначалникот Саша Богдановиќ.

За да се овозможат дополнителни паркинг места ќе се гради монтажна катна гаража на просторот меѓу бараките на Општината и Министерството за одбрана. Таму како што кажа Богдановиќ ќе биде дозволено паркирање за сите жители на Скопје.

Пролетва општината ќе почне со реконструкција и на улиците Мирослав Крлежа и Аминта Трети, каде исто така ќе се воведе резиденцијално паркирање.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-ulitsata-ortse-nikolov-ke-mozhat-da-se-parkiraat-samo-zhitelite-na-debar-maalo-za-10-dena-pochnuva-rekonstruktsijata/


Posted By: skopskodete
Date Posted: 04-Feb-2021 at 15:06
А кај им е тоа место каде што ќе ја прават монтажната катна гаража?


Posted By: Urbanista
Date Posted: 04-Feb-2021 at 20:26
https://www.slobodenpecat.mk/bogdanovik-za-desetina-dena-ke-ja-rekonstruira-ul-orcze-nikolov/


Основниот буџет на Општина Центар за оваа година изнесува 756 милиони денари и 100 илјади денари, што, според градоначалникот Саша Богдановиќ е рекорден буџет. Новите капитални инфраструктурни инвестиции кои се планираат за 2021 година се однесуваат на улиците „Орце Николов”, „Мирослав Крлежа”, „Аминта Трети”, потоа подобрување на енергетската ефикасност и заштеда на топлинска и електрична енергија, како и модернизација на системот за јавно осветлување и воведување лед технологија.

За десетина дена започнува првата фаза на улицата „Орце Николов”. За оваа улица, како што соопшти на денешната прес-конференција градоначалникот Богдановиќ, се чекаше да се завршат сите процедури од отстранување на цела надземна инсталација.

– За 10 до 15 дена започнуваме со активности околу реконструкцијата на „Орце Николов” што ќе чини околу 70 милиони денари, каде ќе биде воведен нов сообраќаен режим, кружен тек и пешачки патеки, нов коловоз, тротоари, со што целосно ќе го отстраниме начинот на паркирање што беше практикуван досега од Градски паркинг, ќе биде воведен резидентен начин на паркирање, т.е. нема да има можност да паркираат возила кои не се резиденти на улицата, а целиот простор кој досега бил користен за паркирање ќе биде ослободен и ќе има посебен режим. Тоа ќе ни биде тенденција за сите улици, информира Богдановиќ.

Прочитајте и... Неисплатените плати присилно ќе се наплатат и префрлат кај работниците
Од Буџетот на Општината ќе бидат обезбедени и 80 милиони денари за реконструкција и пренамена на улицата „Мирослав Крлежа” во пешачка и резиденцијална зона и за комплетна реконструкција на улицата „Аминта Трети”.

Во населбата Пролет ќе започне изградба на новата детска градинка, каде што вкупната проектирана вредност на проектот изнесува 90 милиони денари, од кои 30 милиони денари ќе бидат обезбедени во 2021 година за целосно опремување и партерно уредување на градинката на површина од три илјади м2. Во програмата за образование ќе биде опфатен и проектот за доградба на училниците во ООУ „Коле Неделковски” со површина од 500 м2 и на тој начин ќе се зголеми капацитетот за нови ученици. За оваа реконструкција која се планира да заврши во 2022 година, обезбедени се вкупно 40 милиони денари за период од две години.

Прочитајте и... Пораст на бројот на невработени во Словенија во споредба со минатиот месец
Во однос на подобрување на енергетската ефикасност и заштеда на топлинска и електрична енергија ќе бидат реконструирани фасадите во градинката „13 Ноември” – објект Јасмин и во ООУ „Кочо Рацин” и фасади на станбени објекти во Центар.

– Планирани се осум милиони денари од Буџетот за модернизација на системот за јавно осветлување и воведување лед технологија. Оваа година за првпат ќе почнеме со организирано менување на сите светилки на територија на Општина Центар, со што ќе почнеме со промовирање на популарниот „смарт сити”, бидејќи ќе бидат воведени некои други работи кои досега никогаш не сме ги имале, рече Богдановиќ.

Во план е изградба на три нови детски игралишта во населбите Кале, Маџир маало и Капиштец, како и реконструкција на шест детски игралишта на разни локации на територијата на Центар. Во рамки на зачувување на животната средина, општината ќе обезбеди три нови комунални возила за одржување на јавната хигиена и чистота во Центар, како и одржување и заштита на локалните патишта, како и субвенции за жителите кои ќе се вклучат во процесот на рециклирање во проектот „И отпадот има вредност”.

Прочитајте и... Шахпаска даде силна поддршка во име на Владата на РСМ за усвојувањето на Документот на програмата за државата на УНФПА
Останати средства кои се планираат во Буџетот на Општина Центар за 2021 година се предвидени за КК Работнички, за урбанистичко планирање во Општина Центар, за рушење на бесправно изградени објекти, за финансиска поддршка за поправка и санација на постоечки кровни конструкции и лифтови, за програмски активности на здруженија и фондации и за меѓуопштинска соработка со Град Скопје, за поддршка на новоотворениот стационар Лајка



Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Mar-2021 at 18:41
ОД ПОНЕДЕЛНИК УЛИЦАТА ОРЦЕ НИКОЛОВ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ СЕ ЗАТВОРА, ПОЧНУВА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ТРОТОАРИТЕ

Од понеделник, улицата Орце Николов во центарот на Скопје се затвора за сообраќај поради почеток на градежните работи за реконструкција, најави Општина Центар. Првата фаза од реконструкцијата предвидува целосно затворање на потегот од раскрсницата со булеварот Свети Климент Охридски до улица Ленинова. Додека трае првата фаза, улицата Ленинова од Орце Николов до булеварот Партизански одреди ќе биде двонасочна. Паркирањето на улицата ќе биде забрането, а на останатата улична мрежа сообраќајот останува по постојниот режим.

„Откако завршивме со преместување на каблите и инсталациите под земја и ги отстранивме дрвените бандери, почнува работа на коловозот. Со оглед на тоа дека оваа улица е доста фреквентна нема да се затвора цела, туку во шест фази. Реконструкцијата ќе го опфати целиот потег кој е под надлежност на Општина Центар, од раскрсницата со булеварот Свети Климент Охридски до раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт. Очекувам градежните работи да завршат до јули“, вели градоначалникот Саша Богдановиќ.

Според проектот, тротоарите кои сега се заробени со коли и тераси од кафулиња и кафеани ќе бидат пешачки и велосипедски патеки. Ќе биде изведен кружен тек на крстосницата со улицата Ленинова. Ќе се воведе паралелно паркирање на ниво на улицата со џебови за паркирање. Коловозната лента ќе се намали на 6 метри, а за сметка на намалувањето ќе се изведат велосипедски патеки во должина од 2.400 метри и пешачки патеки од 2.200 метри.

Реконструкцијата чини 1.2 милиони евра.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/od-ponedelnik-ulitsata-ortse-nikolov-vo-tsentarot-na-skopje-se-zatvora-pochnuva-osloboduvaneto-na-trotoarite/


Posted By: stef4o
Date Posted: 20-Mar-2021 at 15:41
Во понеделник на 22.3. започнува првата фаза од реконструкцијата на една од најпрометните улици во Општина Центар, но и во Скопје, улицата „Орце Николов“
Поделена во шест соодветни фази, реконструкцијата ќе се одвива по целата должина на улицата која е под надлежност на општината, на потегот од раскрсницата со бул. „Св. Климент Охридски“ до раскрсницата со улицата „Франклин Рузвелт“.













https://www.facebook.com/sasha.bogdanovikj


Posted By: fichot
Date Posted: 21-Mar-2021 at 09:37
Ајде шуќур, епска стана реконструкцијава, среќа избори идат иначе ќе ја видевме никад.


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Mar-2021 at 07:58
(Фото) Почна реконструкцијата на „Орце Николов“ – потесен коловоз, паркирање во „џебови“, патека за велосипеди…











Почна долгонајавуваната реконструкција на „Орце Николов“, една од најфреквентните улици во центарот на Скопје, која, кога ќе заврши, за околу три месеци, треба да донесе сосема поинаков квалитет на сообраќајните решенија за возачите, велосипедистите и пешаците.

Една од најважните новини ќе биде стеснувањето на коловозната лента од сегашните седум на шест метри, но затоа ќе е добијат велосипедски патеки и повеќе простор за пешаците, кои во сегашната состојба беа речиси целосно запоставени.

Исто така, значајно ќе се промени и начинот на паркирањето долж улицата, па наместо сегашното запоседнување на тротоарите, ќе биде во таканаречени „џебови“, паралелно со коловозните ленти и помеѓу постојните дрвја. Ова ќе резултира со помалку паркинг места, па општинските власти ќе треба да најдат решение и за овој горлив проблем, но погодностите за пешаците и велосипедистите ќе бидат големи.
Според информациите од Општина Центар, бројот на паркинг места ќе се намали за околу 40 возила, но тоа ќе се надомести со монтажен паркинг со капацитет за 296 возила, кој ќе се гради зад Општината.

Инаку, градежните работи на улицата „Орце Николов“ започнаа вчера и ќе биде реконструиран коловоз во должина од 1.026 метри. Според планот, улицата ќе се реконструира во шест фази, со цел да нема голем застој во сообраќајот.

Првата фаза, која е во тек, е од булеварот „Св. Климент Охридски“ до улицата „Ленинова“, каде што според планот е предвидено да се изгради и кружен тек. Оваа делница од вчера е надвор од сообраќај, па возачите скршнуваат или кон „Илинденска“, или кон „Партизанска“, за што делот каде што „Ленинова“ беше еднонасочна, сега е овозможен сообраќај во двата правци.
Реконструкцијата, очекувано, донесе уште поголеми проблеми за возачите, не само на „Орце Николов“, туку и на околните улици, а особено на „Илинденска“ која сега е уште пооптоварена. Надлежните апелираат на трпение бидејќи крајниот исход ќе биде поголема безбедност за сите учесници во сообраќајот.

По завршување на оваа фаза за триесетина дена, ќе се премине кон втората фаза – до улицата „Наум Наумовски-Борче“, во третата фаза ќе се работи до улицата „Мирослав Крлежа“, четврта фаза е до улицата „29 Ноември“, петтата до „Алберт Ајнштајн“ и шестата до улицата „Рузвелтова“.

https://nezavisen.mk/foto-pochna-rekonstrukcijata-na-orce-nikolov-potesen-kolovoz-parkiranje-vo-dzhebovi-pateka-za-velosipedi/



Posted By: stef4o
Date Posted: 15-May-2021 at 14:00
Завршена е првата фаза од реконструкцијата, а кога ќе се завршат и останатите 5 фази, Скопје и скопјани ќе добијат една од најубавите и најбезбедни улици во државата.







https://www.facebook.com/sasha.bogdanovikj



Print Page | Close Window