Print Page | Close Window

V Gate - Центар

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3748
Printed Date: 20-May-2024 at 19:25


Topic: V Gate - Центар
Posted By: stef4o
Subject: V Gate - Центар
Date Posted: 15-Mar-2020 at 16:09
Helena Mojsic Arhitects работат на некој нов проект кој треба да се гради во Скопје...

Project for residential building,hotel and business center V-GATE in Skopje









https://www.facebook.com/helena.mojsic.arch/



Replies:
Posted By: Џоле
Date Posted: 16-Mar-2020 at 11:06
Originally posted by stef4o

Helena Mojsic Arhitects работат на некој нов проект кој треба да се гради во Скопје...

Project for residential building,hotel and business center V-GATE in Skopje



Овие имаат убави проекти, ама нивна реализација некако слабо. Само рендери се изнагледавме.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 16-Mar-2020 at 13:00

Наскоро би требало да почнат во Капиштец...ако таму почнат би требало после да тераат и на другите локации.


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Jul-2020 at 13:25
Project type: Multi Residential / Commercial / Hotel

our work in progress-project for the residential building,business centar & hotel in the center of Skopje
total 32000 m²

----------------------------
Го изводјувам овој проект во посебна нишка во склоп на темата Деловни објекти како за почеток бидејќи е микс од резиденцијален,деловен и хотелски комплекс.Локациски вели во центарот на градот ама не е дадена точна локација
Рендери во продолжение









http://hma.com.mk/residential-and-business-center-v-gate/


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 18-Jul-2020 at 16:28
Nice, samo ne znaeme kade e tocno


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Jul-2020 at 21:01
Незнам каде планираат но засега сите проекти на Хелена Мојсиќ Архитектс се само во фаза на најава и прикажани рендери,делуваат доста добро и секако се добредојдени во градов но ќе видиме кога ќе отпочне нивна реализација. Во сите делови каде имаат планирано да градат низ Центар мораториумот е завршен така да тоа не е пречка за реализација.


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Jul-2020 at 19:43
Јас дури не верувам дека конечниот изглед на зградата ќе биде ваков, ако воопшто се изгради. Дај боже да грешам.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: skopskodete
Date Posted: 19-Jul-2020 at 20:17
Ова се' ми личи како да е кај паркингот кај Холидеј Ин, кон Вардар.


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 19-Jul-2020 at 21:00
Да не е карши Саем, на местото на напуштениот објект? Во ДУП-овите само таму најдов нешто што би можело да биде слично на ова.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Jul-2020 at 21:06
Според деталните планови незнам каде би можело да го сместат,можно е да е спроти Вип Хотел и дај боже да е таму и тоа ругло еднаш да го срамнат со земја и да заличи просторот. Кај Холидеј Ин сеуште планот се ревидира ама мислам дека не е таму бидејќи чинам ќе одат на нешто поголема катност. Не сум ги разгледал другите локации но сигурно нема да е во Капиптец,Маџир и Ново Маало бидејќи сосем се поинакви маркиците за градба.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Jul-2020 at 23:08
Originally posted by Staro Skopje

Да не е карши Саем, на местото на напуштениот објект? Во ДУП-овите само таму најдов нешто што би можело да биде слично на ова.

Баш и јас на тоа мислев .


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 19-Jul-2020 at 23:18
Таму има П+10 H=40 деловни и комерцијални, а ова е П+12. Или го смениле планот (или се менува), или е во некој ДУП што не сум го ѕирнал (мада во Дебар Маало, Мал Ринг и сл. сигурно не е), или е во општина Карпош/Аеродром/Кисела Вода/Чаир.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: skopskodete
Date Posted: 20-Jul-2020 at 00:13
Па што не кажат каде е? Хахах


Posted By: stef4o
Date Posted: 20-Jul-2020 at 07:23
Вака им гласи официјалното име на проектот,маркицата спроти Вип хотел не е комбинирана за да има и станбен дел а патем голема е и површинава

СТАНБЕНО-ДЕЛОВЕН ЦЕНТАР V GATE
Површина: 32000m2
Тип на проект: Станбен / Деловен / Хотел
Fasade made with Krion Porcelanosa


Posted By: skopskodete
Date Posted: 20-Jul-2020 at 12:46
Е па едино комбинирано што мене ми текнува, а да е во центарот, е пред Холидеј Ин.



Print Page | Close Window