Print Page | Close Window

Проблем со диви депонии

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Урбани прашања
Forum Discription: Урбанизам, урбана опрема, урбана мафија...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3753
Printed Date: 02-Dec-2020 at 16:15


Topic: Проблем со диви депонии
Posted By: stef4o
Subject: Проблем со диви депонии
Date Posted: 29-Jul-2020 at 06:41
Би издвоил и една посебна нишка за проблемот со диви депонии кој е доста присутен и околу Скопје и во останатите градови

------------------------------------------------------
Депонијата Русино сѐ уште гори – Таравари бара решение, но не е надлежен да преземе нешто

[tube]G2b-9fpy-BI&feature[/tube]

https://tv21.tv/mk/deponijata-rusino-se-ushte-gori-taravari-bara-reshenie-no-ne-e-nadlezhen-da-prezeme-neshto/


...
Јавна дебата: Од понеделник нема носење отпад на Русино, иднината ќе се одредува на референдум

Општината ќе ја спушти рампата за камионите на комуналните претпријатие од другите општини кои носат отпад на регионалната депонија Русино. Оваа одлука ја соопшти градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на јавната дебата која вечерва се одржа во летниот амфитеатар. На дебатата беше напоменато дека решението треба да биде по волја на народот, а за тоа може да се распише и референдум.
Дебатата ја организираше локалната самоуправа по неколкуте пожари кои се случија изминативе два месеци и по протестот на Граѓанска иницијатива „Стоп Русино – чист воздух за Гостивар“. Покрај граѓани, еко активисти, во расправата учествуваа и претставници на повеќе државни и локални институции.
Повеќето од граѓаните во дискусиите ги критикуваа властите дека недоволно се грижат за здравјето на луѓето и дека наметнуваат решенија кои се штетни и неодржливи на подолг рок. Повеќето беа недвосмислени во барањето, депонијата да се затвори.
– Ова е многу значајно, бидејќи за работите кои се однесуваат на граѓаните јавно се дебатира. Тоа досега не се правело. Поканивме компетентни луѓе за да дадат одговори. Вечерва расчистивме и многу дилеми. По дебатата дојдовме до заклучок дека Русино ќе биде отворено само за отпадот од општина Гостивар. За ваквиот исход им најавив и на колегите од Врапчиште и Маврово Ростуше да не праќаат камиони со отпад, рече Таравари.

Тој напомена дека во наредниве денови ќе се разгледаат можностите за да се организира и референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали Русино и натаму ќе опстои како регионална депонија.

Еко активистите и поддржувачите на Граѓанска иницијатива „Стоп Русино – чист воздух за Гостивар“ најавија од недела ќе го блокираат патот кон депонијата, а од локалната самоуправа побараа да преземат мерки да се изгасне огнот кој гори на депонијата и да се спречи повотрно палење.

https://tv21.tv/mk/javna-debata-od-ponedelnik-nema-nosene-otpad-na-rusino-idninata-ke-se-odreduva-na-referendum/Replies:
Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 06:43
Повторно потпалена градската депонија во ДебарАлсат

Повторно е потпалена градската депонија во Дебар, а чадот и тешката смрдеа од раните утрински часови се протегаат по целиот град.

– До 20:00 часот синоќа немаше ништо, пожарот го забележавме денеска во утринските часови. Во гаснењето се вклученија Територијалната противпожарна единица и вработените во Јавното комунално претпријатие „Стандрад“ со сопствена механизација. Вклучени се и неколку фирми со багери,како и со камиони кои вршат дотур на земја, изјави за МИА Омер Цами, раководител на секорот за комунална хигиена во „Стандард“.

На самото место пристигна и градоначалникот Хекуран Дука, кој не го криеше нездоволството кон несовесните граѓани.

– До сега сме имале вакви случаи на потпалување на депонијата, но овој е до сега најголем по обем. Не можам да ги сватам оние кои не му посакуваат добро на градот и на неговите жители. Со максимални напори пожарот е ставен под контрола, вели револтирано Дука.

https://alsat-m.tv/mk/повторно-потпалена-градската-депони/


Posted By: Влатко
Date Posted: 29-Jul-2020 at 07:51
Одлична нишка. Дивите депонии се крајно сериозен проблем во цела држава. Од она што приметувам и намерно ги палат за да се ослободи место за ново ѓубре. Подолу линк од дивата депонија во Визбегово која го труе цело Скопје.

https://tv21.tv/mk/vo-zhivo-gori-deponijata-vo-shutka/?fbclid=IwAR2fyD-u_YJ1kWuVD1QWVs2bgEu_V3O6oy0_ieBzOJwOcIZCtVYGyR-S2fs


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 11:25
На нелегалната депонија во Тетово веќе четврти ден ноќе се фрла ѓубре и потоа се гориГолеми количини отпад вчера беа изгорени во близина на железничката станица во Тетово. Од страна на општинските власти ни беше кажано дека овој дел бил исчистен порано, но последните 3-4 дена повторно биле фрлени отпадоци. Од противпожарната единица на Тетово рекоа дека во текот на денот интервенирале два пати на тоа место и се сомневаат дека некој во текот на ноќта фрла и потоа го пали отпадокот, известува „Порталб.мк“.

Иако пред еден месец општинските власти за „Порталб.мк“ рекоа дека ќе интервенираат со полиција и отпадот ќе го дислоцираат, сепак на истото место повторно се најдоа отпадоци, овој пат и изгорени.

„Местото беше исчистено, меѓутоа во последните 3 или 4 дена некој фрлил отпадоци како што се гуми и друго и потоа ги запалил“, рекоа од Општина Тетово.

Од Противпожарната единица на Тетово информираа дека тој ден, на тоа место интервенирале два пати.

„Во текот на денот интервениравме два пати и го изгасивме пожарот, се креваше црн чад и се испушташе многу јака реа, ова не е праведно бидејќи ја загадуваат средината. Не се знае со сигурност кој ги фрла овие отпадоци, дали ги носат од надвор или не, но најверојатно се фрлаат во текот на ноќта бидејќи никој не може да ги види. Постои сомнеж за тоа дека неколку ромски семејства изградиле монтирани куќички и таму престојуваат, затоа има шанси и дека тие ги горат“ истакна Ука Алити, командир на противпожарната единица на Тетово.

Алити исто така истакна дека се преземаат мерки ова место да биде под постојан надзор за проблемот да не се повтори.

„Денес разговаравме и со директорот на ОЈП Тетово и се трудиме да координираме неколку работи за да дознаеме од каде доаѓаат и кој ги фрла овие отпадоци. Сега сме и во период кога температурите се многу високи и постои опасност пожарот да ја опфати и изгори тревата бидејќи таа е сува, а од друга страна во близина се наоѓа и една компанија. Што се однесува до чистењето, тоа место беше исчистено, но повторно се фрлени отпадоци и сега општината ќе преземе мерки и ќе го исчисти повторно местото, а и така добивме наредба од градоначалничката ова место да биде 24 часа под надзор“ рече Алити.

Инаку, вакви случаи имало и порано како што се горењето на депонијата во Тетово, горењето на отпадоците во населбата „Блок 70“ и „Дарданија“, горењето на отпадоците во „Ромската населба“, како и многу други.

https://meta.mk/na-nelegalnata-deponija-vo-tetovo-vekje-chetvrti-den-nokje-se-frla-gjubre-i-potoa-se-gori/


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 11:28
Многу честа појава во Аеродром...поточно Вардариште и некои други поситни депонии го држат во чад голем дел од Лисиче,џабе толку згради кога неможеш прозор да отвориш.

од фбPosted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 11:49
(ВИДЕО) Пожар кај депонијата во Арачиново

Рано изутринава избувна пожар на депонијата лоцирана во близина на гробиштата кај скопското село Арачиново.Во моментов нема информации кој го предизвикал пожарот. Сепак, ова го загрижи локалното население заради големото ширење чад што предизвикува, меѓу другото и загадување на воздухот.

https://alsat-m.tv/mk/видео-пожар-кај-депонијата-во-арачино/


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 11:52
Вардариште(26.07.2020)https://www.facebook.com/groups/145337166272043


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 12:17
od fb

1.На ул.Џон Кенеди2.Спроти Вип Хотел во Центар,ова е веќе критично мора да се реши некако,се повеќе се трупа со ѓубре кое на секои 2 недели се спалува и за првпат оваа година и во Мичурин а верувам во Острово уште повеќе се чувствува смрдеата

Posted By: T1
Date Posted: 29-Jul-2020 at 15:36
Стефчо за секој проблем има и решение. Проблемот со дивите депонии се рашава на многу ефикасен и едноставен начин кој западниот свет го решил пред едно 30тина години. Решението се вика Термоелектрана на сув отпад (читај ѓубре) која согорува апсолутно се освен градежен шут, и која прзведува електрична и топлинска енергија за околните градчиња или поголеми градови.
Ваквите проекти во моментов се финсирани и од ИПА програмите и од средства од самата ЕУ до 90% учество и само 10% наши пари.
У превод 1 тава централа треба за Скопје, 1 за Штип, Радовиш, Струмица и Куманово. 1 ТЕ за Гостивар и Тетово и 1 за Охрид Стуга и Битола. Значи со 4 до 5 вакви централи ние нема да можеме да произведеме толку ѓубре колку што на нив ќе им биде потребно за изгорат за да произведат струја. И пази ќе си наплаќаат за подигање и согорување на смет, за производсто на топлинска енергија и за струја. У превод 3 пати ќе го наплатат подигнатиот смет и ќе си ја вратат инвестицијата за не повеќе од 8 години. А ќе работат 30+ год. Значи жив ќар за сите. АМАААААААААААААААА треба некој ова негде да го предложи и напише од нашиве надлежни. За што очигледно немаат време и нерви да го направат.

Поздрав


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Jul-2020 at 16:08
Originally posted by T1

Стефчо за секој проблем има и решение. Проблемот со дивите депонии се рашава на многу ефикасен и едноставен начин кој западниот свет го решил пред едно 30тина години. Решението се вика Термоелектрана на сув отпад (читај ѓубре) која согорува апсолутно се освен градежен шут, и која прзведува електрична и топлинска енергија за околните градчиња или поголеми градови.
Ваквите проекти во моментов се финсирани и од ИПА програмите и од средства од самата ЕУ до 90% учество и само 10% наши пари.
У превод 1 тава централа треба за Скопје, 1 за Штип, Радовиш, Струмица и Куманово. 1 ТЕ за Гостивар и Тетово и 1 за Охрид Стуга и Битола. Значи со 4 до 5 вакви централи ние нема да можеме да произведеме толку ѓубре колку што на нив ќе им биде потребно за изгорат за да произведат струја. И пази ќе си наплаќаат за подигање и согорување на смет, за производсто на топлинска енергија и за струја. У превод 3 пати ќе го наплатат подигнатиот смет и ќе си ја вратат инвестицијата за не повеќе од 8 години. А ќе работат 30+ год. Значи жив ќар за сите. АМАААААААААААААААА треба некој ова негде да го предложи и напише од нашиве надлежни. За што очигледно немаат време и нерви да го направат.

Поздрав


Знам дека постои решение за секој проблем ама институциите и инспекторатите не сакаат ниту да интервенираат да ги расчистат депониите а камо ли да се зафатат со некој поголем зафат па да прават фабрика.Лошо е што се дозволи среде центар да стојат ругла стари по 60-70 години и кои заради разноразни правни лавиринти никако неможат да бидат урнати и расчистени(постојано се чека некој инвеститор да ги земе и да направи зграда) само на тој начин до сега се работи.Конкретно Скопје има неколку критични точки од кои не се дише ни лете ни зиме(дивата населба спроти ПИОМ,делови под Кале спроти стадионот,под мостот кај Транспортен,Вардариште и сега во поново време Волково,Ново Село и Визбегово станаа критични точки каде се спалува отпад).Проблемиве се децениски и досега освен по некоја фб група и некое текстче по порталиве никој не се ангажирал да оди чекор понапред и да најде конкретно(по можност долгорочно) решение на проблемот.


Posted By: stef4o
Date Posted: 30-Jul-2020 at 11:06
До конечното решавање „Русино“ ќе ја користи само Гостивар

[tube]tWccksFKaIU&feature[/tube]

„Ние сме тука мала група граѓани и ние како општина можеме заедно да организираме референдум, да одлучиме дали Русино треба да постои, да функционира или не. Ќе почекаме уште еден месец додека не се формира новата влада и ќе гласаме како Гостиварци да одлучиме дали Русино треба да работи или не“, рече Арбен Таравари – Градоначалник на Гостивар.

Невладините организации што учествуваа во оваа дебата се децидни дека депонијата Русино треба да биде преместена. Тие бараат истрага за тоа кој и зошто го пали отпадот во оваа депонија.

„Нашите точки се многу јасни. Престанете со горење на отпадот во Русино каде се складира отпад затоа што не е депонија и второ, да се затвори депонијата Русино. Не можеме да правиме компромис со здравјето, затоа што компромис со здравјето не се прави. Барањата се децидни, стоиме зад овие точки“, изјави Бујар Креци – иницијалниот совет СТОП Русино.

Иако претставници на Министерството за животна средина и претставници на Полошкиот регион учествуваа на јавната расправа, но не дадоа изјави за медиумите.

https://alsat-m.tv/mk/до-конечното-решавање-русино-ќе-ја/


Posted By: stef4o
Date Posted: 31-Jul-2020 at 15:56
од 26.02.2019

Депониите крај Вардар за некои ќар, за сите загадување: „Гориме отпад да преживееме

Густ сив чад се назира во далечина, од правецот на дивата населба под Кале, каде се упатуваме со екипата на Градскиот инспекторат. Тоа е локацијата од каде зимава во повеќе наврати се гледаше како нешто гори, а смрдеата на изгорена гума и пластика потоа се ширеше по течението на Вардар. Во студени денови и во услови на магла, миризбата на изгорен отпад стана дел од амбиентот на мачното секојдневие на скопјани.

Додека се трускаме по нерамниот пат во лада нивата на тимот на градската инспекција, составен од комунален инспектор и комунален редар, тие ни објаснуваат како постапуваат на терен кога ги вршат редовните обиколки на бројните црни точки по градската периферија, во потрага по запалени огнови. „Одиме на терен и по пријави на граѓани на телефонот 193, а ова е едно од местата за кое почесто се пријавува дека нешто чади“, вели инспекторот Ацо Петрушев, кој додава дека честопати чадот потекнува од огништата во прикрпените трошни куќарки на Ромите, кои со години живеат во оваа дива населба, но инспекторите немаат право да интервенираат во таков случај иако се свесни дека во импровизираните печки се гори разновиден отпад, пластика, гума.
Затекнати на дело

Забележани сме оддалеку, нè пречекуваат и веднаш нè опкружуваат повеќемина жители на дивата населба, главно мажи. Има и деца од школска возраст, но ниту едно не оди на училиште, велат. „Еве, предмалку си заминаа тие што палат, како не дојдовте порано за да видите дека горат кабли за бакар и тоа веднаш до нашите куќи, децата ни ги отруја!“, им се обраќа на инспекторите Ќамуран, млад маж со негувана брадичка, светкава обетка и со смартфон кој ѕирка од џебот на тренерката. „Ние селектираме хартија и од тоа живееме, заработувачката е мала, по еден денар од килограм ама мора од нешто да се живее“, вели тој. На местото каде до пред десетина минути нешто гореше, сега се гледа свежо изгаснато огниште.

Палењето кабли за да се дојде до бакарната жица, која е прекриена со пластика е еден од највносните бизниси во дивото селектирање на отпадот кое се одвива во градот. Кога ќе се запалат, овие кабли бргу горат, но произведуваат густ, темносив и тежок чад, исклучително токсичен и животнозагрозувачки доколку директно се вдишува. Еден килограм така добиен бакар на црниот пазар чини помеѓу 200 и 300 денари, а една тајфа диви „рециклатори“ на каблите можат на тој начин да заработат и до 2-3000 денари на ден. Се разбира, до каблите најчесто се доаѓа по нелегален пат, преку кражби, што е работа за полицијата.

„Аа, ма каква полиција, па биле тука стопати полицајци, и ќе ги фатат на дело и само ќе им кажат-зимај бакарот и да те нема“, одмавнува со раката еден од младите на моето прашање зошто не викнат полиција ако навистина некој друг доаѓа и го пали отпадот кај нив. „Ги знаеме ние, тоа се тие од „Ранка Милановиќ“ (еден од објектите за сместување на ромски семејства од дивите населби, н.з.), доаѓаат со шипки, сакаат да се тепаат, ни прават проблеми“…
Додека трае муабетот, зад нас, на 50тина метри се паркира едно комбе со гостиварски таблички. „Еве ги, сега ќе пробаме да ги изненадиме, влезете во кола“, дискретно ни се обрати инспектор Аце. Се поздравуваме набрзинка со соговорниците и продолжуваме по патот што води покрај Вардар, во насока на Момин Поток. Забрзуваме за да го свртиме кругот по булевар Никола Карев и да му дојдеме на комбето од зад грб. Од височинката под Амбасадата на САД веќе може да се види карактеристичниот сив чад долу покрај реката. Палачите на кабли ги изненадуваме среде „бизнисот“. Купот се уште не изгорел, но бакарот, усвитен, убаво се гледа. Смрдеата од палењето е леплива, а дишењето речиси невозможно. Истовремено, од спротивната страна на Вардар, на кејот, се гледаат луѓе како вежбаат на справите за рекреација, се разминуваат велосипедисти.

Посебен круг на пеколот

Најизненаден, се чини е токму Ќамуран, дечкото со обетката, кој нè убедуваше дека некој друг му пали отпад пред куќа и му ги труе децата. Посрамено се трга настрана и молчи. Жената која ја затекнавме крај запалените кабли, тргнува во офанзива. Вика по инспекторот и му се заканува, обидувајќи да ги зграпчи полуизгорените кабли, за да го спаси бакарот. „Тргни ми се, ќе те удрам!“, се заканува. „Што си мислиш, кој си ти?“. Пропаѓа обидот да биде легитимирана и таа и човекот со брада, кој и е, очигледно, соучесник. „Немаме лични карти, бегај од тука!“. „Во вакви случаи ја повикуваме полицијата да интервенира“, вели инспекторот. „Алфите“ ги сретнавме на враќање. Нè застануваат за да им објасниме што се случило. Им довикнуваме да побрзаат оти ќе ги затекнат сторителите, а ние се упатуваме кон некогашната градска депонија Вардариште.

Ромската населба на работ на Вардариште се чини дека е неколку круга од пеколот подолу од очајната состојба во која живеат луѓето под Кале. Трошни, прикрпени куќарки и многу кал, помешан со отпад, не дочекуваат уште веднаш. Облеката на луѓето е изветвена, децата полуголи, со искинати обувки. Во населбата, сместена во близина на некогашна А1 ТВ има диво приклучени на струја, а пред неколку куќи се гледаат цевки од кои тече вода. Сепак, доминираат трошни импровизации од живеалишта, за кои зборот субстандард е грдо потценување на реалноста. Буричкањето по отпадот среде кој живеат понекогаш резултира со пластика или метал кој можат да го продадат. Остатокот што не им треба се гори. Доминира миризбата на изгорена пластика, но и друг отпад. Знаат ли дека тој чад ги труе и нив и децата, ги прашувам. Знаеме ама на што да се грееме? Треба да преживееме!, велат.

„Ма, какво одење на училиште, ние немаме леб да се прехраниме“, гневно ми одговара еден средовечен маж кој се претставува како Зенун Чаколи и ми бара помош за своите пет деца, од кои едното е многу болно. Немоќно прашувам зошто не го однесат на лекар или да викнат Брза помош штом е толку лошо. Во накривената куќарка, на подот седат три дечиња на возраст од околу 5-6 години и гледаат телевизија. Во голема тава има остатоци од леб. Им оставам неколку чоколатца и кекс и посрамено заминувам.

Темната зона на градот

Некогашната депонија најпрвин била оградена со жица, но од оградата сега нема ниту трага, па буквално секој може да влезе и да се движи низ огромниот простор на никогаш неревитализираното и непокриено градско ѓубриште. Тоа и денес се користи за диво депонирање на секаков отпад, но, впечаток е дека државата нема речиси никаков увид во тоа што всушност се случува таму, и покрај редовните патроли на инспекциите. Едноставно, просторот е темната зона на предградието на Скопје.

Инспекторите се поздравуваат со жителите на оваа населба, се познаваат со години. „Ја знам секоја педа од Вардариште и луѓето таму, бидејќи и самиот живеам во негова близина“, вели Аце. Неодамна, во соработка со општина Гази Баба, токму на Вардариште беше запленето поголемо количество на отпадни гуми, кои се горат, исто така за бакарни жици, но, вели, во нив го има малку, не им се исплаќа трудот. Често се работи за зависници, кои на секаков начин се обидуваат да дојдат до некој денар. Тогаш отпадот се гори и под железничкиот мост, подалеку од можни сведоци.

Гумите, но и другиот отпад, кој не можат да го продадат, главно ги горат за да се згреат. „Еве, тука, на оној рид од чакал имавме ноќна заседа“, ни покажува инспекторот, но ризикот дека ќе ни биде искршено возилото е голем, додава. Патролирањето го заокружуваме покрај Вардар, чијшто брег, се чини, релативно скоро бил исчистен од смет и сега е, главно без диви депонии, со исклучок на еден поголем куп отпадна пластика, за кој инспекторите ни кажаа дека веќе, очигледно, поминала низ преса за преработка, но од некои причини непознат сторител ја истоварил токму на тоа место. Речиси на дофат се чинат зградите од Ново Лисиче во кои се палат првите светла, раздалечени едвај 400-500 метри, но како од сосема поинаков свет.

https://meta.mk/deponiite-kraj-vardar-za-nekoi-kar-za-site-zagaduvane-gorime-otpad-da-prezhiveeme/


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Aug-2020 at 15:32
Дебар со години без решение за проблемот со дивата депонија

[tube]XMq62_1I8I0&feature[/tube]

https://alsat-m.tv/mk/дебар-со-години-без-решение-за-проблем/


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Aug-2020 at 13:29
Остатоците од курбаните фрлени по улица - се шири лоша миризба, опасност од ширење болести

[tube]oGej7vlcHRg&feature[/tube]

https://tv21.tv/mk/ostatotsite-od-kurbanite-frleni-po-ulitsa-se-shiri-losha-mirizba-opasnost-od-shirene-bolesti/


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-Aug-2020 at 10:22
Депонијата Русино и понатаму блокирана – Таравари: Рационално и долготрајно решение

[tube]sdKpbTWYbUo&feature[/tube]

https://tv21.tv/mk/deponijata-rusino-i-ponatamu-blokirana-taravari-ratsionalno-i-dolgotrajno-reshenie/


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Aug-2020 at 16:16
ТОА ШТО ЧАДИ НЕ Е ПРЕТОВАРНАТА СТАНИЦА, ТУКУ ГРАЃАНИ ЈА ПАЛАТ ДИВАТА ДЕПОНИЈА ВАРДАРИШТЕ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА „КОМУНАЛНА ХИГИЕНА“ ПО НАЈАВИТЕ ЗА ПРОТЕСТ

Претоварната станица кај Вардариште е според сите стандарди и таму не се пали ѓубре, туку несовесни граѓани постојано ја потпалуваат дивата депонија, вели директорот на ЈП „Комунална хигиена“ Абдусамед Шабани.

Жители на скопската населба Маџари денеска најавија дека в петок ќе организираат протест бидејќи тие и околните населби се гушат од смрдеа од ѓубрето кое секој ден се пали во претоварната станица на „Комунална хигиена“. Жителите тврдат дека ѓубрето што се собира низ Скопје, од претоварната станица не се носи на депонија „Дрисла“ туку таму се пали и секоја вечер се шири непријатна миризба низ населбите Маџари, Четно, Хиподром и Керамидница.

Директорот на „Комунална хигиена“ Абдусамед Шабани велат дека секој граѓанин има право да протестира, но во овој случај обвинувањата не биле вистините.

„Претоварната станица е според сите стандарди. Таму како и во Карпош 3 се врши селекција на отпад, а потоа ѓубрето се депонира на ‘Дрисла‘. Не е точно дека се пали во претоварната станица, се пали дивата депонијата Вардариште која постои со години “, вели Шабани.

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов постојано одговарајќи на новинарски прашања за проблемот со дивата депонија „Вардариште“, вели дека станува збор за сериозен проект и за чистењето на оваа депонија потребна е помош од централната власт бидејќи тоа чини многу

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/toa-shto-chadi-ne-e-pretovarnata-stanitsa-tuku-gragani-ja-palat-divata-deponija-vardarishte-veli-direktorot-na-komunalna-higiena-po-najavite-za-protest/


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Aug-2020 at 10:14
Граѓаните бараат спас од ВардариштеВо петок во 17 часот на рампата во населбата Маџари ќе се одржи протест против загадувањето од Вардариште.

– Се повикуваат сите граѓани од Маџари, Триангла, Ченто, Хиподром, на протест против „претоварната станица“ во Вардариште, од којашто секојдневно се гушиме во смрдеа сите ние. Исто така протестираме против секојдневното неконтролирано палење секакви отпади поради продавање метал во дивите отпади! – пишуваат во својата објава група граѓани, кои се организатори на протестот.

Тие бараат итно постапување во насока на расчистување на дивата депонија Вардариште и преземање мерки за надминување на проблемите со отпадите од секој вид.

– Правото на чист воздух и здрава животна средина е основно човеково право и мора да се бориме до крај – велат во повикот организаторите.
Од Општина Гази Баба, на чија територија се наоѓа старата депонија, нема одговор дали нешто преземаат за решавање на проблемот со кој се соочуваат граѓаните, особено во однос на дивите палења отпад и дали планираат чистење на Вардариште. Молчат и за тоа дали до нив стигнуваат реакции и жалби од граѓаните кои живеат близу депонијата.

Претоварната станица, пак, која е лоцирана во Вардариште е во надлежност на јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Тука секојдневно пристигнуваат помалите специјални комунални возила-камиони со капацитет до 8 метри кубни, од коишто комуналниот отпад собран во скопските општини се префрла директно во специјален затворен контејнер со капацитет од 15 тони.

– Откако ќе се наполни овој контејнер, во текот на истиот ден, тој се транспортира во депонијата Дрисла, каде што се истовара отпадот. Дневно се транспортираат максимум до 5 вакви контејнери, но најчесто во просек имаме 4 контејнери, односно 60 тони комунален отпад што дневно од страна на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје се транспортира на депонијата Дрисла. Отпадот од помалите камиони воопшто во ниту еден момент не се одлага на земја, туку директно се префрла во контејнерот којшто е затворен и контејнерот секогаш се транспортира во текот на истиот ден – вели Ана-Марија Бранѓолица, раководител на Секторот за поддршка на менаџментот во „Комунална хигиена“.

Таа додава дека во првата половина од годинава, во претпријатието не била пријавена ниту една поплака од граѓани поврзана со работењето на претоварната станица во Вардариште.

Депонијата Вардариште е сериозен проблем на Скопје, за кој институциите не најдоа решение, бидејќи чистењето е зафат со кои досега ни градската ни општинската власт не се осмелиле да се фатат. Во меѓувреме, граѓаните постојано се жалат дека на овој простор се палат огнови и се гори отпад, дека во околината се шири смрдеа и се загрозува здравјето на граѓаните.


%20 - https://www.slobodenpecat.mk/graganite-baraat-spas-od-vardarishte/


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Aug-2020 at 10:23
Видео и фотки од Вардариште и околината

https://www.facebook.com/735309725/videos/pcb.10158710336444726/10158710336219726

...

https://www.facebook.com/groups/vozduhsega


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Aug-2020 at 16:45
Дивата депонија „Вардариште“ еколошка бомба во Скопје

[tube]v4PncOOgm6o&feature[/tube]

%20 - https://telma.com.mk/2020/08/14/дивата-депонија-вардариште-еколо/


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Aug-2020 at 16:55
За средување на Вардариште требаат 40 милиони евра, за денеска закажан протест

Депонијата Вардариште била во интензивно користење за фрлање на комуналниот отпад на Град Скопје од 1997 година, кога се отвора капацитетот Дрисла, и тоа што де факто се случува таму сега е всушност распаѓање на тој депониран комунален отпад што е потенцијален сериозен еколошки проблем за Град Скопје. Градот и „Комунална хигиена“ тоа што во моментот го работат на Вардариште е дека таму има еден капацитет на претоварна станица каде се носи ѓубриштето во тој дел на градот, се врши примарна селекција, се истовара во возила и се носи во Дрисла, што значи дека нов комунален отпад не се генерира, туку се врши примарна негова обработка и се носи во Дрисла.

Ова денеска во изјава за медиумите го нагласи градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов по брифингот со новинарите за поранешната депонија Вардариште и проблематиката што постои таму и со која се соочува Градот, но и граѓаните кои живеат во непосредна близина.

– Проблемите настануваат од долгогодишното несоодветно место и несоодветен начин на депонирање повеќе децении на комуналниот отпад. Во непосредна близина на самата локација постојат три правни субјекти кои управуваат со отпади, а кои како институции се под исклучива надлежност на Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) и Државниот инспекторат за животна средина, односно градот ја нема ингеренцијата да може да ги инспекторира или да изрече било каква санкција доколку истите несоодветно ја извршуваат својата дејност, иако ги мониторираме. Ги мониторираме од иста причина што нашите инспекциски служби се таму присутни заради постоењето на три диви населби, на неформални преработувачи на ѓубре, кои како такви ги санкционираме. Инспекцискиот надзор во последниве две години е зголемен за 300 проценти за разлика од минатото, посочи Шилегов.

Информира дека Градот во меѓувреме има изработено студија за целосна санација на Вардаршите, за целосна заштита на тој локалитет.

– Според таа студија која ја имаме направено да се изврши една примарна заштита на тој простор со технологиите кои се познати, потребно е за примарната некаде околу 25 милиони евра, а за целосна санација некаде околу 40 милиони евра средства кои Град Скопје за жал ги нема на располагање . Веќе имаме разговори со дел од претставниците на ЕУ тука, но мислам дека како проблем, како начин на решавање ќе мора и МЖСПП да партиципира со цел потенцијална опасност за животната средина во Скопје понатаму да нема. Тоа што ние го правиме е таму да се инсталирани т.н. подземни шипки, одводи, за метанските гасови кои се создаваат долу да не претставуваат евентуална еколошка опасност, додаде Шилегов.

Инаку, за денеска најавен е протест поради загадувањето, неподносливата смрдеа и чадот кој се шири од скопско Вардариште . Протестот треба да почне во 17 часот, на рампата кај железничката пруга во населба Маџари.

Протестот го организираат граѓани од Гази Баба кои живеат во близина на Вардариште и секојдневно се гушат од чадот од нелегалната депонија, кој се гледа и мириса и во соседната Општина Аеродром, за што сведочат фотографиите кои секојдневно се објавуваат на социјалните мрежи.

https://nezavisen.mk/za-sreduvanje-na-vardarishte-trebaat-40-milioni-evra-za-deneska-zakazhan-protest/


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 16-Aug-2020 at 12:35
Нека го дадат земјиштето под концесија за изградба на голф и тениски терени, помали спортски терени и хотели, а барем 25% да биде јавен парк и 45% зеленило. И новата универзална може тука да се изгради, а мал дел да се продаде за станови.

Проблемот со бездомниците и дивите населби да се решава системски, со пружање можност за нормален живот и казни за оние кои ќе продолжат со депоништвото.

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа


Posted By: stef4o
Date Posted: 17-Aug-2020 at 06:36
Вардариште никако да се исчисти – инспекторатот бара помош од полицијата, Шилегов од Владата

[tube]eoWyp0h42FA&feature[/tube]

https://tv21.tv/mk/vardarishte-nikako-da-se-ischisti-inspektoratot-bara-pomosh-od-politsijata-shilegov-od-vladata/


Posted By: stef4o
Date Posted: 17-Aug-2020 at 07:11
Се уште е неизвесна иднината на депонијата Русино

[tube]9zc3Lw38zfE&feature[/tube]

%20 - https://telma.com.mk/2020/08/16/се-уште-е-неизвесна-иднината-на-депони/


Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Aug-2020 at 15:48
Под Транспортен во правец кон Ист Гејтhttps://www.facebook.com/groups/192261398109214


Posted By: stef4o
Date Posted: 31-Aug-2020 at 09:51
Бетонски препреки на влезовите во Вардариште и 24-часовен мониторинг

Жители околу поранешната депонија му се пожалија на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов за маките што ги имаат поради палежите и смрдеата што се шири од Вардариште. Побараа од Градот да постави препреки на влезовите во депонијата и 24-часовен мониторинг со цел да се спречи фрлање на градежен шут на тој простор, како и да се изнајде решение за диво населените лица кои секојдневно горат кабли и го загадуваат воздухот

Затворање на сите пристапи до депонијата со бетонски препреки и 24-часовен физички мониторинг, се двете краткорочни барања на иницијативниот одбор за решавање на статусот на Вардариште, а кои произлегоа на средбата со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

– На средбата беа доставени нашите барања. Имаше предлози и од страна на градоначалникот и договорена е повторна средба оваа недела – информира советникот на општина Гази Баба, Дејан Димитровски.

Според него, од Шилегов било побарано како среднорочно решение депонијата да се дислоцира, како и решавање на статусот на дивонаселените граѓани кои секојдневно го загадуваат делот на општина Гази Баба и општина Аеродром.

– На средбата со моите сограѓани од околината на Вардариште разговаравме за нивните проблеми со дивите населби што се формираат во нивното соседство и со претоварната станица за комунален отпад. На средбата разменивме мислења и предлози за решавање на овој горлив проблем. Сметам дека само во директна комуникација и соработка со граѓаните може да се дојде до најдобрите решенија за отворените урбани прашања – истакна Шилегов.

Според Раде Денковски, “затворената” депонија Вардариште само заеднички може да успееме да ја затвориме.

– За брзо време ќе стане проблем на цело Скопје. Затоа да бидеме сплотени и да ја затвориме веќе еднаш оваа депонија – вели Денковски.

– Органите одлучуваат веќе со децении и никако да одлучат, а Вардаристе полека се враќа на нивото од пред 30 години (вистинска депонија). Затоа ние граѓаните кои сме најзасегнати од овој проблем се одлучивме на овој чекор. Едноставно не можеме повеќе да чекаме “на органите да одлучат – дециден е Далибор Коцевски.

Вардариште и понатаму служи како депонија за одлагање на секаков отпад од каде се шири реа. Таму живеат околу сто жители – фантоми кои околу живеалиштата имаат направено депонии од пластика, картони, отпадно железо и разноразни кабли кои ги горат. Жителите на општините Аеродром и Гази Баба и репризно секоја година ги чувствуваат последиците од неконтролираните пожари од Вардариште.

Советници од општина Гази Баба велат дека Министерството за труд и социјална политика треба, а не го решава, проблемот со фантомите и во изминативе години само го става под тепих. Тие лица им прават проблеми на жителите од населбата „Кирил Петрушевски“ бидејќи ги крадат и им провалуваат во нивните куќи.

Од иницијативниот одбор бараат како долгорочно решение да се направи ремедијација на депонијата која официјално е затворена пред 25 години, во соработка со Министерството за животна средина и пристапни фондови. Таму се натрупани милиони килограми отпадоци од скопските домаќинства, а тоа продолжи да се провлекува до ден-денес.

Градот Скопје може да го искористи искуството на градот Чачак во соседна Србија. Властите на овој град во август 2019 година почнаа со рекултивација на тамошната депонија која е со приближна површина како „Вардариште“.

Согласно дебелината на слоевите со отпад, тие просторот го поделиле во две зони со различни методи на санација. Пониските слоеви од 0 до 4 метри ги решаваат со контролирано отстранување на гасовите и рекултивација, додека подебелите слоеви со поставување на канали, водонепропусни фолии за спречување на течењето на исцедокот од отпадот и Биотрнови за евакуација на депониските гасови. По завршување на овој тежок и скап процес, градските власти планираат таму да направат спортски игралишта и паркови.

https://www.vecer.press/бетонски-препреки-на-влезовите-во-вар/


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Sep-2020 at 12:02
Под Нова Железничка кон Саем...катастрофа никој не сака со прст да мрдне и да превземе нештоhttps://www.facebook.com/jassumodopstinaaerodrom/


Posted By: stef4o
Date Posted: 06-Sep-2020 at 09:31
На Лепенец(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Sep-2020 at 12:31
СТО ПАТИ ЧИСТЕВМЕ И ПАК ПРАВАТ ДЕПОНИИ, ВЕЛИ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БОГОЕВ ЗА ПОЖАРОТ КАЈ САЛАТА „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“Пожарот кој утрово изби во близина на салата „Борис Трајковски“ е запален шут и отпад. Депонијата е зад делот кој што лани гореше, покрај кејот на реката Вардар и беше исчистен од Општина Карпош и Град Скопје за да се прави парк.

Но, повторно во овој дел се создаваат нови диви депонии, а градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев вели дека не може да се излезе на крај со граѓаните.

„Влезот во близина на аква паркот од каде влегуваа камиони го затворивме откако ја исчистивме депонијата, но сега си направиле друг пат и од таму влегуваат и прават депонии. Сто пати чистевме, стававме препреки, но џабе, пак се прават депонии. Депонии се прават и во Карпош 4, во делот кој го расчистува и рамни земјиштето за новиот парк“, вели градоначалникот Богоев.

Богоев вели дека инспекторите од Општината постојано биле на терен, но граѓани истураат камиони со шут и во 5 часот наутро во недела.

Пожар на големата депонија долж кејот на реката Вардар изби и лани во април. По пожарот Град Скопје и Општина Карпош започнаа со чистење на големата депонија, а беше најавено дека на тој потег на површина од 60.000 метри квадратни ќе се прави нов парк. Од Град Скопје велат дека се работи на паркот односно станува збор за голема површина, која во моментов се расчистува и се рамни земјиштето.


%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/sto-pati-chistevme-i-pak-pravat-deponii-veli-gradonachalnikot-bogoev-za-pozharot-kaj-sts-boris-trajkovski/


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Sep-2020 at 12:33
Од пожарот на депонијата утринава(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Sep-2020 at 12:36
(ФОТО) Гори дивата депонија кај „Борис Трајковски“

https://alsat-m.tv/mk/фото-гори-дивата-депонија-кај-борис/


Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Sep-2020 at 14:56
Чад и смрдеа ги гуши скопјани, пожар во дива депонија до салата „Борис Трајковски“

[tube]tZ_WU6hJZAQ&feature[/tube]

https://tv21.tv/mk/chad-i-smrdea-gi-gushi-skopjani-pozhar-vo-diva-deponija-do-salata-boris-trajkovski/


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Sep-2020 at 06:43
ЧЕТВРТИ ДЕН ГОРИ ДЕПОНИЈАТА КАЈ „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“, КАРПОШАНИ СЕ ГУШАТ ВО ЧАДДивата депонија покрај кејот на реката Вардар во Скопје, во близина на салата „Борис Трајковски“, гори и вечерва. Непријатна миризба се чувствува низ цела Општина Карпош. Од Пожарната велат дека брзо ќе го локализираат пожарот, но дека поради ветрот чадот се шири низ населбата.

На мирис на чад се жалат граѓани секоја вечер откако пред три дена беше запалена депонијата, но надлежните велеа дека немаат пријава.

Истата депонија беше запалена во април 2019, а од март годинава почнаа градежните работи за изградба на парк на на површина од 60.000 метри квадратни. Покрај зеленило и дрвја, ќе биде изведена и ботаничка градина, како и содржини за спорт и рекреација.

Градоначалникот на Општина Карпош Стефан Богоев на 14 септември, кога почнаа пожарите на депонијата, кажа дека не може да се излезе на крај со граѓаните.

„Влезот во близина на аква паркот од каде влегуваа камиони го затворивме откако ја исчистивме депонијата, но сега си направиле друг пат и од таму влегуваат и прават депонии. Сто пати чистевме, стававме препреки, но џабе, пак се прават депонии. Депонии се прават и во Карпош 4, во делот кој го расчистува и рамни земјиштето за новиот парк“, вели градоначалникот Богоев.

Богоев вели дека инспекторите од Општината постојано биле на терен, но граѓани истураат камиони со шут и во 5 часот наутро во недела.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/chetvrti-den-gori-deponijata-kaj-boris-trajkovski-karposhani-se-gushat-vo-chad/


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Sep-2020 at 13:28
Депонијата Вардариште физички ќе се затвора затоа што следува црвен картон од ЕУ

Заврши времето на ставање под тепих на проблемите со депониите. Ако надлежните набрзо не почнат со решавање на депониите една по една, на земјава ќе и биде испорачан црвен картон за преговори со Европската Унија.

На ова предупредува Дејан Димитровски, советник во општина Гази Баба од редот на зелената партија ДОМ во пресрет на попладневниот протест на жители од Маџари, Автокоманда, Лисиче и Аеродром пред рампата во Мацџари, а кои се засегнати од палежите на депонијата Вардариште и од реата на горена пластика и ѓубре што секоја вечер се шири од депонијата.

– Триесет и пет години откако депонијата е затворена не е извршена никаква интервенција на истата. Сегасната состојба е на критично ниво со испарување на гасови и други штетни материи. Доколку сега не се реши ремедијацијата на депонијата имаме во наскоро време проблем за две работи – здравјето на граѓаните и црвен картон за преговори со Европа. Затоа заврши времето на ставање под тепих на проблемите со депониите и редно е сите граѓани на протестот да си ги побараме нашите права – вели Димитровски.

Според него, вчера во обиколка на депонијата Вардариште биле претставници од кабинетот на градоначалникот ан Град Скопје.

– Се договараше стратегија за физичко затворање на депонијата. Тоа е првото барање за депонијата на жителите на општина Гази Баба – вели Димитровски.

На вториот еколошки протест кај рампата во Маџари кој се организира поради „долгогодишната незаинтересираност на градските и општинските за власти за решавање на основните проблеми во нашата населба“ ќе бидат кажани веќе добро познатите барања.

–Бараме затворање на претоварната станица во Вардариште и на сите пристапни патишта кои водат до депонијата. Депортација на граѓаните без документи, кои што секојдневно носат и палат ѓубре на депонијата (која што официјално е затворена). Бараме 24-часовна контрола од страна на МВР на рампата во Маџари, како и контрола на работењето на отпадите. Да излеземе сите, тука нема политика, се бориме за основни права – стои во повикот на организаторите.

https://www.vecer.press/депонијата-вардариште-физички-ќе-се-з/


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Sep-2020 at 13:31
Општина Карпош започна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски”, кој изминатава недела гореше во два наврати.
Oд утринава, на терен, интензивно се работи со соодветна тешка механизација, (гасеничари, камиони и сл.) а во акцијата ќе се вклучат и комуналните служби на општината.
Исто така, од 16:00 часот, на овој дел ќе дежураат двајца комунални редари на локалната самоуправа.
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се обрати и до СВР Скопје, со барање за зголемени полициски патроли на овој предел и за дежурства во текот на викендот и претстојните денови.
Општина Карпош, изминативе три години континуирано работи на чистење на депониите. Затворена е децениската депонија кај хотелот „Александар Палас”, во Злокуќани (кај фудбалското игралиште), како и во Бардовци (долж Лепенец).
Исто така, целосно се исчисти и се израмни теренот кај мостот „Газела”, кој прераснува во нов парк.

[tube]JL7VBH1Z3EQ&fbclid[/tube]

https://www.facebook.com/OpstinaKarpos


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Sep-2020 at 16:27
ПАЛЕЊЕТО ДЕПОНИИ Е КРИВИЧНО ДЕЛО И МОРА ДА ИМА ОДГОВОРНОСТ, РЕЧЕ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Палење депонии е кривично дело, ги повикувам општините да ги спречат ваквите појави, полицијата и Обвинителството да поведат постапки, рече министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини за случаите со палење на депониите кај салата „Борис Трајковски“, во Вардариште и во Визбегово во Скопје.

Неделава четири дена гореше депонијата кај салата „Борис Трајковски“ и цел Карпош смрдеше на ѓубре. За денеска, протест поради палење на депонијата Вардариште и трупање ново ѓубре од што се шири непријатна миризба најавија жителите на скопската населба Маџари. Министерот Нуредини рече дека за ваквите проблеми општините се тие кои што треба да реагираат и да спречат палење на депоните и неконтролирано фрлање ѓубре. За решавање на децинскиот проблем со депонијата Вардариште и онаа во Визбегово рече дека се бара решение.

„Кривично дело е да се запали ѓубре, а за палење депонија вината е уште поголема. Затоа, треба институциите да постапуваат, Обвинителството да поведе постапки, а Општините да спречат создавање нови депонии и нивно палење. Знам дека Град Скопје нема толку средства за решавање на депониите во Вардариште и Визбегово, за нив е потребно многу пари. Но, и буџетот на Министерството не е многу голем. Ќе работиме и бараме начин како да го решиме проблемот со големите депонии во Скопје“, рече Нуредини.

Нуредини на денешната прес-конференција најавувајќи ги проектите во 4-годишниот мандат најави засилување на инспекциите, зголемување на казните за загадување на животната средина и донесување нови закони кои ќе овозможат имплементирање на политики за здрава животна средина.

„Од аспект на аерозагадувањето, ќе го зголемиме бројот на мерни станици. За подобар пристап на граѓаните до овие податоци, ќе изработиме нов лесен и транспарентен софтер за употреба. Започнавме активности за координација со другите надлежни институции за подобра контрола на цврстите горива за греење, односно воведување стандард за пелети. Ги повикувам инспекциските служби од сите области, и во рамките на Владата ќе барам засилување на капацитетите, за соодветна контрола на теренот и казнување на секаков вид на загадување. Ќе се заложам за подобра координација и кооперација на овие служби. Заедно со Владата, ќе се обезбедат средства за подобрување на енергетската ефикасност на јавните објекти и замена на нееколошките начини на греење до 2024. Можам да споделам дека веќе имаме изработено иницијално мапирање на државните установи кои се греат на мазут и се работи на програмирање на средствата“, рече Нуредини.

Најави дека ќе притиска во Владата при креирање на буџетот за 2021 година, повеќе пари да добие Министерството за реализиција на повеќе проекти за здрава и чиста животна средина.

А. АНТЕВСКА

%20 - https://sdk.mk/index.php/makedonija/paleneto-deponii-e-krivichno-delo-i-mora-da-ima-odgovornost-reche-ministerot-nuredini/


Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Sep-2020 at 16:43
ПРОТЕСТИ ПРЕД ДЕПОНИЈАТА ВАРДАРИШТЕ

[tube]AtRDz6_gB6Q&feature[/tube]

https://24.mk/details/protesti-pred-deponijata-vardarishte


Posted By: stef4o
Date Posted: 19-Sep-2020 at 10:21
Владата ќе ги преземе ингеренциите на општините кои не можат да раководат со отпадот

[tube]_tCeL1h9Ahc&feature[/tube]

%20 - https://telma.com.mk/2020/09/18/владата-ќе-ги-преземе-ингеренциите-на/


Posted By: stef4o
Date Posted: 22-Sep-2020 at 07:19
Депонијата кај Вардариште ќе се чистела кога ќе сме почнеле преговори со ЕУ, „Лајка“ ќе се отворела другата недела

[tube]TnpHeqkXQ0Q&feature[/tube]

https://alfa.mk/deponijata-kaj-vardarishte-ke-se-chistela-koga-ke-sme-pochnele-pregovori-so-eu-lajka-ke-se-otvorela-drugata-nedela/


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-Sep-2020 at 12:22
Постигнат договор за издавање на градежната дозвола од општина Гостивар за санација на Русино

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, денеска ги прими на консултативна средба претставниците на граѓанската иницијатива „Стоп Русино“ и градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари.

При тоа, на средбата присуствувале и претставници од Швајцарскиот секретаријат за економски прашања и од проектот за воспоставување на Интегриран регионален систем за управување со отпад во Полошкиот регион.

На средбата присутните, изразиле подготвеност за заедничко решавање на проблемот и се согласиле градоначалникот Таравари веднаш да ја потпише градежната дозвола за започнување на имплементацијата на брзите мерки за санација и подобрување на инфраструктурата во Русино.

Засегнатите страни исто така се согласиле за Регионалниот план за управување со отпад во Полошкиот Регион, дополнет со план за изнаоѓање на нова локација во рок од пет години, да биде одобрен од сите општини во Регионот.

„При тоа е нагласена суштинската важност на усвојување на Регионален план за управување со отпад во Полошкиот Регион кој веќе е одобрен од Министерството за животна средина и просторно планирање и кој се очекува да биде усвоен од советите на секоја од општините во регионот, вклучувајќи ја и Општина Гостивар што е предуслов за обезбедување на финансиски средства потребни за реализација на инвестициите планирани во втората фаза од проектот. Втората фаза опфаќа изградба на стандардна депонија со постројка за третман на отпадот, изградба на претоварни станици, набавка на камиони за собирање и транспорт на отпадот, набавка на контејнери за селекција на отпадот и комплетно затварање на постоечките 74 диви депонии и сметишта во регионот,“ се вели во соопштението на МЖСПП.

https://meta.mk/postignat-dogovor-za-izdavane-na-gradezhnata-dozvola-od-opshtina-gostivar-za-sanaczija-na-rusino/


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-Sep-2020 at 06:53
Кичево мака мачи со отпадот - стадионот во Зајас сега е депонија

[tube]m4QvOaS5puc&feature[/tube]

https://tv21.tv/mk/kichevo-maka-machi-so-otpadot-stadionot-vo-zajas-sega-e-deponija-2/


Posted By: stef4o
Date Posted: 27-Sep-2020 at 11:19
Ништо од ветената дислокација на дивата депонија кај Струга

[tube]liFZxbPyXgQ&feature[/tube]

https://alsat.mk/mk/ништо-од-ветената-дислокација-на-дива/


Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Nov-2020 at 17:52
Во Аеродром(од твитер)

Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Nov-2020 at 18:03
ЌЕ СЕ ЧИСТИ ДЕПОНИЈАТА ВО СКОПСКО ВИЗБЕГОВО, ОБЕЗБЕДЕНИ СЕ 325.000 ЕВРА СО РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Со ребалансот на државниот буџет на Министерството за животна средина и просторно планирање му беа доделени 20 милиони денари (325.000 евра) за чистење на депонијата во близина на скопската населба Визбегово. Со тоа конечно ќе почне решавањето на проблемот со депонијата во Општина Шуто Оризари, која покрај тоа што се трупа со секаков вид на отпад и ѓубре, секојдневно се пали и со денови гори. Жителите на околните населби Чаир, Бутел и Визбегово постојано се жалат дека дишат чад и воздух што мириса на изгорена пластика од депонијата.

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вели дека преку ребалансот успеале да обезбедат средства за решавање на овој проблем, со што ќе се придонесе до намалување на загадувањето во овој дел од градот, нешто на што секоја зима се жалат жителите кои живеат во близина на депонијата.

„Ќе ѝ предложам на Владата да не се ангажира приватна фирма и да се одолговлекува со тендерски постапки туку работите за чистење на депонијата да ги врши ЈП ‘Комунална хигиена“ на Град Скопје, кое располага со соодветна механизација, вели министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој вели дека оваа одлука треба да се донесе утре.

Откако просторот ќе биде исчистен, Град Скопје ќе треба да го загради и обезбеди. Градоначалникот Петре Шилегов вели дека на тој начин ќе се спречи повторно да се создаде депонија во овој дел од градот.

Со ребалансот на буџетот Министерството за животна средина доби вкупно 165 милиони денари за реализација на проекти од областа на заштитата на животната средина. Од нив 49 милиони денари се за завршување на секундарната мрежа за вода за пиење во селата Липково и Оризаре, 39 милиони денари за колекторски систем во Општина Струга, а пари за изградба на водоводна мрежа се предвидени за општините Чаир, Сарај, Крушево, Тетово, Пробиштип, Ресен.

Пари се предвидени и за чистење на дивите депонии во Маврово и Ростуше.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-se-chisti-deponijata-vo-skopsko-vizbegovo-obezbedeni-se-325-000-evra-so-rebalansot-na-budhetot-veli-ministerot-nuredini/


Posted By: stef4o
Date Posted: 09-Nov-2020 at 18:29
Од спалувањето отпад на Вардариште изминативе денови

https://www.facebook.com/groups/vozduhsega


Posted By: Влатко
Date Posted: 10-Nov-2020 at 08:52
https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/ke-se-chisti-deponijata-vo-skopsko-vizbegovo-obezbedeni-se-325-000-evra-so-rebalansot-na-budhetot-veli-ministerot-nuredini/

Ќе го следам ова во чекор


Posted By: stef4o
Date Posted: 01-Dec-2020 at 18:23
ДЕПОНИЈАТА РУСИНО ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕНА ПО ПЕТ ГОДИНИ ОТКАКО БЕА ПРИФАТЕНИ БАРАЊАТА НА ЕКОЛОГИСТИТЕ

Регионалната депонија Русино кај Гостивар ќе биде затворена и дислоцирана после пет години. На ова со потпис се обврзаа градоначалниците од Полошкиот плански регион на состанокот кој денеска се одржа во Општина Желино.

Поради енормното загадување на воздухот и почвата кое доаѓаше од Русино, екологистите и невладините организации од летоска го блокираа одложувањето на сметот на депонијата и до градоначалниците од Полошкиот регион доставија 19 барања, меѓу кои најважно беше нејзина дислокација.

„На состанокот во Министерството за животна средина, на кој беа и претставници од организацијата ‘Стоп Русино‘, невладината организација ‘Двеко‘, Општина Гостивар и од сите политички партии од регионов, консензуално донесовме одлука депонијата Русино после пет години да се дислоцира од зоната и да се најде друга депонија која ќе биде за цел Полошки регион. Градоначалниците од Полошкиот регион се согласија со сите 19 точки и денеска ги потпишавме, за да се почне со спроведување на швајцарскиот проект, со кој треба да се изврши рехабилитација на Русино. Се надевам дека после пет години Министерството ќе најде друга локација која ќе биде координирана со други општини и ќе ги исполнува условите да биде регионална депонија. Нѐ радува тоа што по пет години Русино ќе биде комплетно средена и исчистена и ќе стане зелена површина. Верувам дека сите сериозно ќе се придржуваме до она што го потпишавме“, изјави градоначалникот на Општина Гостивар, Арбер Таравари.

Оптимизам владее и кај претставниците од Полошкиот плански регион, кои се најзасегнати со проблемот на депонијата Русино. Дел од деветте општини во Полошкиот регион веќе ги потпишале барањата од невладиниот сектор, а останатите се очекува да го направат тоа во наредниот период.

„Ние постигнавме договор со организацијата ‘Стоп Русино‘, нивните барања веќе се прифатени и потпишани од градоначалниците на општините Тетово и Брвеница, а денеска ќе им биде дадена и на другите градоначалници. Друг битен момент за деблокирање на Русино е да се формира регионално претпријатие за управување со отпад. И таа одлука ја имаат донесено четири општини. Сите членови на управни и надзорни одбори поминуваат на советите на сите општини. Чекаме сите да потпишат, па да свикаме седница на управен одбор и да назначиме директор“, изјави Фатмир Саити, директорот на Полошкиот плански регион.

Депонијата Русино се наоѓа на неколку километри од Гостивар и досега нејзината работа, односно одложувањето на сметот, повеќе пати беше блокирана, како од месното население, така и од еколошките организации од Гостивар.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/deponijata-rusino-ke-bide-zatvorena-po-pet-godini-otkako-bea-prifateni-baranata-na-ekologistite/


Posted By: stef4o
Date Posted: 02-Dec-2020 at 12:30
Македонските депонии - од места за фрлање отпад до фабрики за рециклирање?

[tube]Dl8ve_q57lo&feature[/tube]

https://meta.mkPrint Page | Close Window