Print Page | Close Window

Станбени згради и комплекси-Тетово

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3778
Printed Date: 01-Dec-2020 at 13:39


Topic: Станбени згради и комплекси-Тетово
Posted By: Cloverstack
Subject: Станбени згради и комплекси-Тетово
Date Posted: 26-Sep-2009 at 15:32

НА ДЕЛ ОД ПРОСТОРОТ НА КАСАРНАТА ВО ТЕТОВО

Ќе се градат 550 станови

"Дел од просторот на кој сега се наоѓа касарната на АРМ во Тетово ќе се от­ста­пи за изградба на 550 станови - солидарни за млади брачни двојки и за потребите на армиските лица. Становите ќе се градат во 3 фази, сог­лас­но со програмата на Владата", соопштија министерот за одбрана Зоран Ко­ња­нов­ски и градоначалникот Сади Беџети, по вчерашните разговори во те­тов­ска­та локална самоуправа.
(С. Т.)


http://vest.com.mk/?ItemID=A96A6C7E50E69C4FA745525899DFF218Replies:
Posted By: Dragan
Date Posted: 26-Sep-2009 at 23:06
Sakam da kazem vo konteks so kasarnava vo Tetovo, ovaa informacia moze da se soopsti kako i vistinita i nevistinita zasto direktorot na Tetovskata gimnazija Kiril Pejcinovik, poradi etnickite slucuvanja vo skoloto navodno gradonacalnikot mu vetil deka ke se gradi nov objekt vo kasarnata za potrebite na skoloto no mora da se priceka i da se vidi sto se ke se sluci so kasarnava


Posted By: Dragan
Date Posted: 27-Oct-2009 at 20:22
Еве некое зградиче во тетово Smile
1.
2.


-------------


Posted By: La Linea
Date Posted: 27-Oct-2009 at 22:20
Драган првин браво за овие и за сликите од плоштадот Thumbs%20Up

Сакам да те прашам дали можеш да ги сликаш тие неколку станбени објекти што се изградија во центарот пред неколку години, ги памтам од една емисија по „колоритната“ фасада?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Dragan
Date Posted: 27-Oct-2009 at 23:26
во центарот на тетово нема нови згради изградено,ако имаш некој кординати дај да видим за кој мислиш зашто вака не можем да се ориентирам 

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 28-Oct-2009 at 20:25
Според мене најголемата стамбена зграда во Полошкиот регион
1.
2.
3.
4.


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Apr-2010 at 21:53
Булеварот Видое Смилевски Бато низ индустриската зона во Тетово полека се урбанизира. За жал освен симпатичната деловна зграда на http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=756 - Еколог , со типичниот кич.

1 Непосредно до кејот на реката Пена

2 Уште еден станбено деловен блок во изградбаPosted By: Dragan
Date Posted: 01-Sep-2010 at 17:31
Се гради според изгледот голема стамбена зграда во Тетово кординати  42° 0'47.12"N  20°58'15.48"E еве неколку слики
1.

3.
Еве и зградата до река Пена-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 10-Dec-2010 at 18:06
Новата стамбена зграда што се гради кај Пена во Тетово
1.


Posted By: macedonia
Date Posted: 10-Dec-2010 at 18:14
Dragan, are there still many new apartments under construction in Tetovo, or has the construction boom slowed down?


Posted By: Dragan
Date Posted: 10-Dec-2010 at 18:30
Yes still have new apartments in tetovo, now build 3 new buildings such as this ,with 6-7 floors. Thear also many buildings how was build but thear are empty-

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-Apr-2011 at 19:01
Се поставува изолацијата на згрдата во Тетово до река Пена 
1.
2.
А еве како треба да изгледа кога ќе се заврши се,сликите беа поставени на стакло па зе одбацуваат светлинските зраци па у позадина ќе видите коли луѓе и тн ...Smile


-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 08-Apr-2011 at 19:14
Ubava e, moze koordinati?

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-Apr-2011 at 21:05
 42° 0'10.43"N   20°58'38.18"E повели 

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 13-Apr-2011 at 17:08
Еве уште неколку згради од Тетоово

Овде ќе се доизгради другиот дел од зградата ( би требало )-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Apr-2011 at 17:59
Dragan, ako mozes da mi davas koordinati, a istoto vazi za drugiot pat, za da znaeme sto kade .....
ps(mi treba za mapata)


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 13-Apr-2011 at 18:05
Првата зграда   42° 0'27.71"N    20°58'16.64"E
Втората зграда    42° 0'47.21"N     20°58'15.71"E
Третата зграда   42° 0'29.79"N       20°58'37.28"E


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 10-Oct-2011 at 13:55
Во Тетово карши пазарот-------------


Posted By: Djole88
Date Posted: 17-Oct-2011 at 15:29
Во Козле, кај бензиската пумпа најверојатно се спрема теренот за изградба на неколку станбени згради. Незнам колку сте оделе натака, има една зграда изградена пред неколку години веднаш под Трнодол. Сега се расчистува тој цел потег од таа зграда до германска амбасада и од разговор со луѓе од општина, тука има маркички за 3 или 4 станбени објекти. Еве една слика колку да се прикаже за кој дел станува збор, не сум баш добар со Google Earth и мапите па ако некој сака нека го обележи цел тој потег. Инаку до сега на овој потег се наоѓаа некои стари магацини, сервис и продавничка на Слобода, но во последно време и тие се скроз напуштени што само говори дека тука наскоро ќе се гради

http://pic.mk/?v=wp000022.jpg">
Posted By: gorco
Date Posted: 17-Oct-2011 at 17:47
Originally posted by Dragan

Во Тетово карши пазаротУбаво направиле, ги тргнале ромските куќи, така ?

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 22-Oct-2011 at 16:56
Originally posted by Dragan

Во Тетово карши пазарот


СО мало закаснување, да ромските куќи у главно се тргнати но има уште неколко, ама и тие би требало да се тргнат зашто спорет рендерот треба да се изгради вториот дел од зградата


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 19-Mar-2013 at 14:21
Ја мислим дека треба да се отвори нова нишка Стамбени згради-Тетово, како што се отвори нова нишка за Кочани. пошто во Тетово има доста. Еве две поголеми што се градат.
1.
2.
3.

Оваа е другата половина на постоечката зграда ја имав евидентирано во предходните постовии.
4.
5.
6.


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-Sep-2015 at 16:22
Originally posted by Џоле

Во Тетово. Не знам дали е нова или постара, нека каже некој тетовец...

 

извор http://twincompany.com.mk/portfolio-view/objekt-privat2/ - http://twincompany.com.mk/portfolio-view/objekt-privat2/


Џоле зградата е прилично нова 5-6 години од кога е изградена, имам постирано слики од изградбата во постарите постови.


Posted By: Џоле
Date Posted: 08-Sep-2015 at 18:35
Фала за појаснувањето.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: stef4o
Date Posted: 07-Dec-2017 at 19:33
Во Тетово-превземено од фејсбукPosted By: stef4o
Date Posted: 21-Jun-2018 at 15:43
Негде во Тетово(превземено од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 14-Sep-2018 at 07:01
Во Тетово(од фб)Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Nov-2018 at 19:41
Во Тетово(од фб)

Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Dec-2018 at 19:47
Во Тетово(од фб)

Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Jan-2019 at 17:31
Од фб,во ТетовоPosted By: stef4o
Date Posted: 09-Jun-2019 at 12:53
Во Тетово(од фб)

Posted By: stef4o
Date Posted: 28-Jul-2019 at 09:50
Во Тетово(од фб)

Posted By: stef4o
Date Posted: 05-Oct-2019 at 17:28
Во Тетово

www.facebook.com/Nur-Trans-Beton


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Apr-2020 at 15:48
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/ekoflorMk/


Posted By: stef4o
Date Posted: 24-May-2020 at 12:20
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/Has-Construction


Posted By: stef4o
Date Posted: 04-Jun-2020 at 11:36
Во Тетовоhttps://www.facebook.com/ekoflorMk/


Posted By: stef4o
Date Posted: 25-Jun-2020 at 06:44
Проект кој треба да се гради во Тетово

https://www.facebook.com/DeantisMH/


Posted By: stef4o
Date Posted: 02-Aug-2020 at 10:21
Во Тетово,мислам веќе е изграденоhttp://unicon.mk


Posted By: stef4o
Date Posted: 11-Sep-2020 at 16:09
Building on the str. Dimo Gavrovski Tetovo

https://www.facebook.com/muratori.mk


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Sep-2020 at 14:18
ТРИЕСЕТИНА ЗГРАДИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО БЛОК 57 НА ВЛЕЗОТ ВО ТЕТОВО ЗА НОВИ 8.000 ЖИТЕЛИ, А ГРАДОТ НЕМА ВОДА, ПАРКИНЗИ, ПАРКОВИ И КАНАЛИЗАЦИЈА

Изградбата на голем станбен комплекс во контроверзниот Блок 57 А во Тетово и понатаму ја бранува јавноста, а сè повеќе реагираат и граѓаните на Тетово, невладините организации, опозициските партии. На овој простор на влезот во Тетово, на кој во еден дел се наоѓаше фабриката ШИК “Јелак“ која отиде во стечај, се предвидува да се изградат 230.000 метри квадрати станбена површина или околу 2.000 нови станови, кои според проценки би биле бизнис вреден 20 милиони евра.

Усвојувањето на деталниот урбанистички план (ДУП) за Блок 57 А пред Советниците на Советот на Општина Тетово се најде за првпат на седницата од 28 мај оваа година, сред кризата со ковид-19. Тогаш имаше забелешка од советниците на ВМРО-ДПМНЕ дека не е време за носење на одлуки од областа на урбанизмот. Таа 31. седница на Советот на двапати беше прекинувана и дури на продолжетокот, кој се одржа на 31 август, ДУП-от за Блок 57 А беше усвоен без дискусија, со 18 гласови „за“ еден „против“ и 6 „воздржани“.

За претседавачот на Советот на Општина Тетово нема ништо спорно во донесувањето на одлуката.

„За тоа имаше одлука на Владата и одлука на Министерството. Сè е документирано како што треба. Ако има нешто треба одговор да дадат другите надлежни луѓе. Ние како Совет се занимаваме дали е запазена процедурата“, изјави претседател на Советот Беким Мемети.

Против ваквата одлука најгласни беа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но и тие, кога конечно се донесуваше одлуката воопшто не дискутираа, а гласаа „воздржано“.

„Ние како советничка група од ВМРО-ДПМНЕ гласавме ‘воздржано’, бидејќи и за други точки од дневниот ред каде се гласа за работи од урбанизмот гласаме ‘воздржано’. Знаеме дека сме малцинство во Советот и секогаш сме надгалсувани па затоа вака гласаме“, изјави Горан Јовановски, координатор на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Тетово.

Но, и покрај ваквиот став на партијата, Александар Велјаноски, донеодамнешниот советник во општинскиот Совет, а сега пратеник во Парламентот, на двапати на прес-конференции одржани пред поранешната фабрика ШИК „Јелак“, ја обвинуваше власта дека усвојувањето на ДУП-от за Блок 57 А е голем корупциски криминал вреден 4 милиони евра во кој се вмешани највисоките структури на СДСМ и ДУИ.

Против изградбата на ваков огромен стамбен комплекс гласот го дигнаа и тетовските екологисти, кои побараа истрага на овој случај поради можната корупција како и итно замрзнување на сите понатамошни постапки во урбанизацијата на урбанистичкиот Блок 57А.

„Општина Тетово на нетранспарентен начин носи контроверзни одлуки за промена на правецот на градот со нови урбанистички планови, каде во отсуство на информации се шпекулира за бројка од околу 8.000 жители. Во ситуација кога градот нема вода за пиење, водоводна мрежа, канализација, паркиралишта, колективни гаражи, булевари, обиколници, проценуваме дека градот Тетово е многу далеку од инфраструктурниот капацитет за изградба на станбени и трговски комплекси во внатрешноста на градот. Неприфатливо е да се изградат нови 30 станбени згради на влезот на градот, во хаотичен град од сите аспекти, без основни услови, каде што очигледно недостасуваат паркови и рекреативни простори“ велат од еколошкото движење „Еко герила“.

Освен овие контраверзии околу изградбата на Блок 57 А, се надоврза и најновото сознание дека на дел од овој простор порано се наоѓале муслимански гробишта. Овој простор по ослободувањето, народната власт го национализирала и на него подоцна е изградена фабриката ШИК „Јелак“ како и други помали индустриски објекти и складишта.

„Не е никаква тајна дека на овој простор биле стари муслимански гробишта. Тоа може да се види и во записите во катастарот. Тој простор по завршување на Втората светска војна е национализиран. Ние, како ИВЗ, покренавме барање за денационализација но го изгубувме спорот со државата. Јас сум помлад и не можам со сигурност да кажам дали по национализацијата на тоа земјиште е извршена и ексхумација на починатите или можеби дел од починатите уште се на тоа земјиште“, вели Намик Џафери од тетовското муфтиство на ИВЗ.

Дека Тетово ќе добие уште еден бетонски ѕид кој дополнително ќе создава тешкотии и во снабдувањето со вода, во одвивањето на сообраќајот и во загадувањето на воздухот, реагираат и дел од тетовските архитекти. За нив е непоимливо покрај сите проблеми што ги има градот да се гради ваков огромен станбен комплекс.

„Сето она што е законски легално, не мора да значи дека е и суштествено легитимно. Можете да имате широко елаборирана планска документација, навидум квалитетна, која притоа може ги запазува законските минимуми при планирањето, но тоа не мора да значи дека понудениот план за одреден опфат ќе донесе развој или ќе биде од јавен интерес. Дали Тетово реално има потреба од олкав број нови станови само во овој опфат? Дали некој има направено студија и анализа, колку од постоечкиот станбен фонд во Тетово е на продажба? Дали Тетово расте со таква брзина со која некој може да го оправда ваквото силување на градското ткиво?“, реагира архитетктот Бошко Видоевски кој ваквиот начин на урбанистичко планирање го нарекува шнајдерски урбанизам.

Тетово, град кој можеби е единствен во светот кој нема пешачка зона, град во кој на прстите од една рака може да се избројат колку има паркови, град со секојдневни сообраќајни гужви, град кој има големи проблеми со водата за пиење и загадениот воздух сега ќе добие уште еден огромен урбан блок кој уште повеќе може да ја влоши и онака тешката состојба во која тој се наоѓа.

%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/triesetina-zgradi-ke-se-gradat-vo-blok-57-na-vlezot-vo-tetovo-za-novi-8-000-zhiteli-a-gradot-nema-voda-parkinzi-parkovi-i-kanalizatsija/


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Sep-2020 at 14:21
%20 - https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/triesetina-zgradi-ke-se-gradat-vo-blok-57-na-vlezot-vo-tetovo-za-novi-8-000-zhiteli-a-gradot-nema-voda-parkinzi-parkovi-i-kanalizatsija/


Posted By: stef4o
Date Posted: 12-Sep-2020 at 17:05
ЕКО ГЕРИЛА:ОБВИНИТЕЛСТВОТО ИТНО ДА ЗАПОЧНЕ ИСТРАГА ЗА СКАНДАЛОТ СО ШИК ЈЕЛАК, БАРАМЕ ОДГОВОРНОСТ И КАЗНИ

[tube]CilSutm7a24&feature[/tube]

https://alfa.mk/eko-gerilaobvinitelstvoto-itno-da-zapochne-istraga-za-skandalot-so-shik-jelakbarame-odgovornost-i-kazni/


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Sep-2020 at 15:08
За потегот кај бивши Шик Јелак,инаку знае ли некој што претставувал комбинатот во минатото,мислам што се произведувало?Posted By: stef4o
Date Posted: 18-Sep-2020 at 14:14
Kenza Invest(od instagram)https://www.instagram.com/kenzainvest


Posted By: stef4o
Date Posted: 03-Oct-2020 at 14:37


https://www.facebook.com/muratorigroup


Posted By: stef4o
Date Posted: 13-Oct-2020 at 07:19
http://www.muratori.mk


Posted By: stef4o
Date Posted: 20-Oct-2020 at 15:19
od instagramPosted By: stef4o
Date Posted: 29-Oct-2020 at 17:11


https://www.instagram.com/has.construction/


Posted By: stef4o
Date Posted: 16-Nov-2020 at 09:49
NOVOGRADBA vo pocetna fazahttps://www.facebook.com/mihajlo.chanakPosted By: stef4o
Date Posted: 18-Nov-2020 at 10:36


https://www.facebook.com/shazabeton


Posted By: stef4o
Date Posted: 26-Nov-2020 at 18:08


https://www.facebook.com/agencija.chanak/


Posted By: Dragan
Date Posted: 26-Nov-2020 at 19:27
Жално у што се претвори мојот град, ептен грдо и одвратно кога ќе видам лепенки до згради со намалена катност ми се повраќа, не ми е јасно се кружи една информација дека сите новоизградени згради од овој тип во тетово се 70 посто празни.


Posted By: stef4o
Date Posted: 29-Nov-2020 at 15:55
Планот за згради на местото на ШИК Јелакhttps://www.facebook.com/ecoguerilla.mk/Print Page | Close Window