Print Page | Close Window

Мониторинг мапа

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Останати теми
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=387
Printed Date: 27-Apr-2024 at 18:41


Topic: Мониторинг мапа
Posted By: lslcrew
Subject: Мониторинг мапа
Date Posted: 15-Sep-2008 at 02:51
Конечно и build.mk да има корист од оваа благодет која ја нуди Google. Се рабоби за услугата MyMaps која овозможува интерактивно следење на околината преку алатките Google Earth i Google Maps. Започнав една иницијатива во која ќе може секој член на форумов да учествува со свој придонес (подоцна ќе ви кажам како). Значи го почнувам сервисов како иницијална каписла која се надевам да порасне и официјално да стане сервис кој го нуди build.mk. За почеток обележани се голем дел од проектите кои ги имаме опфатено, и само мал дел од инфраструктурните проекти кои ги имаме под мониторинг. Планирам во брзо време да го проширам (прошириме) за територија за цела држава. Сега за почеток само Скопје. За другите градови, за делниците на автопатите и локации на бензински и слично низ ненаселени места ќе ми треба помош од сите вас. Ова може да го прави секој за својот град, само предходно нели да падне договор меѓу членовите од исти град да не би дошло до мешање. Малку избегав од мислата! Зборот ми беше дека ова може да биде добра алатка за сите оние кои не ги познаваат добро другите градови од Македонија (освен од оној од кој што потекнуваат), или па да му се најде на некој од странство. Се надевам во брзо време ќе стигнеме до некоја над 90 постотна покриеност, а би можело да излезе и една англиска верзија. Да не должам многу, еве ви ја мапава и уживајте!!!


Screenshot како изгледа мапата*
Комерцијални Деловни/Останати Улици/Патишта
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=113160393385219207004.000456a9095723ebaf8c8&t=h&z=13 -



Replies:
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Sep-2008 at 03:17
Applause Applause Applause

Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Sep-2008 at 04:57
Наскоро ќе го објавам стандардот кој ќе се однесува на параметрите кои опишуваат еден субјект од мапата (ширина на улиц, боја на улици, боја наобјекти,.....) нормално да обезбедиме единство во мерките на форумско ниво.


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Sep-2008 at 10:17
Браво за инцијативата lsl Applause Cheers

Дефинитивно на митингот убаво ќе се договориме а јас да тогаш да размислам каде е најубаво да се ембедува сето ова.

Во секој случај идејава е веќе прифатена Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Sep-2008 at 16:43
Стандард кои треба да се применува доколку сака некој да учествува во сето ова:

За комерцијални проекти:
Line Color
Line Width 3
Line Opacity 25
Fill Color
Fill Opacity 45

За деловни/останати проекти:
Line Color
Line Width 3
Line Opacity 25
Fill Color
Fill Opacity 45

За новопроектирани населби:
Line Color
Line Width 3
Line Opacity 25
Fill Color
Fill Opacity 25

За улици/патишта:
Line Color
Line Width 5
Line Opacity 45


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Sep-2008 at 16:58
Моментално имам некои проблеми со клучката континетал. За некое време ќе изнајдам модус, па ќе ја постирам. Проблемот е што секој крак од клучката го дава како посебен објект. Нема опција group и ungroup.


Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 15-Sep-2008 at 17:25
bravos idejata e superApplause

-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 20-Nov-2008 at 20:45
mislam deka nesto falit kako arkadija ... i nekoj proekti trebat da se brisat kako cerkva na plostad gradska kuca tamu zad ramstore .....  islcrew ne mozes da ja smenis nekoj da gi brisis i novite objekti da gi certas
 mislam ce bide ubavo da se gladat samo tie projekti sto se pravat vo momentov i sto bea napraveni
 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 20-Nov-2008 at 23:08
Мапата пред се се одненесува на оние работи кои ние ги дискутираме тука. Таа мапа не е стриктно за објекти што се градат, него и за објекти кои се во најава, а ги третираме тука.


Posted By: lapte
Date Posted: 10-Aug-2009 at 17:40
Ima greska vo odnos na bolnicata sv. Lazar vo Gjorce Perov. Lokacijata e gresna.

eve ja i mojata mapa na del od http://maps.google.com/maps/ms?hl=en&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=101392199230741320998.000470cb3893df59cee59&z=17 - Gjorce Petrov



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Aug-2009 at 19:26
lapte, благодарност за забелешката, грешката е исправена  Thumbs%20Up


Posted By: igorius
Date Posted: 12-Aug-2009 at 14:34


prvo
-bravo za niskava....

vtoro
-decki ae pomognete mi malce edna rabota ne mi e jasna...se obiduvav da gi sovladam malce tehnikive na ova google map pa kako za test napraviv mapa na karpos4,se snajdov so ulicite bulevarite objektite(iscrtuvanjeto mapiranjeto) no ne mi e jasno zasto koga ke kliknam vo my maps na mojata mapa mi dava pogled,preview nekadevo Amerika a ne me redirektuva i ne mi ja dava mojota mapa kako sto mi e loicirana na fotografijava sto ja prilozuvam...ajde ve molam malce pomos bidejki bi sakal da ucestvuvam vo ova imam i nekoj koncept za pravenje na poveke vidovi mapi .
treto
-fala odnarped.






Posted By: igorius
Date Posted: 12-Aug-2009 at 14:50
zanci uste ednaska da objasnam poubavo kade mi e problemot.
1.Koga vo google maps pisuvam skopje mi gi vadi mapite sto se kreirani od build.mk i nekoja Skopje-laganas,zanci ne ja vadi mapava na Skopje so Karpos 4
2.koga ke vlezam vo my maps,levo na prozorot mi se ispisuva imeto na mojta mapa(vo slucajov Karpos4-Skopje,Makedonija) no koga ke kliknam na nejze namesto da me zumira  vo karpos4 me zumira nekade vo Ameraka.
 
mislam deka sega bev pojasen



Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Aug-2009 at 20:34
lsl ја правеше иницијално мапава мислам дека тој може да даде најдобар одговор за твоиве прашања.

@lsl?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Aug-2009 at 05:53
Јас мапава ја немам дирнато доста време така да не неможам да ти дадам точен одговор на твоиве прашања. Ќе се обидам да ти помогнам малку.

Пробај насловот од Karpos4-Skopje, Makedonija, да го промениш во Karpos4 - Skopje,Makedonija да не случајно е потребно зборот Skopje да биде одвоен.

А за стартната локација не би можел воопшто ни да те наведам што може да биде.


Posted By: igorius
Date Posted: 14-Aug-2009 at 12:40
isto ne mi e jasno zasto koga ke napisam skopje ne gi vadi ostanatite mapi tuku gi vadi samo osnovana mapa na skopje,potoa ovaja sto ja imas napraveno i toa ja projavuva kako build.mk i skopje-laganas....:S:S:S:S:S:S

imate li idea sto mzoe da bide

p.s. probav toa sto mi predlozi da go razdvojam skopje nema fajde ista prica :S

ae help malce pls


Posted By: гитардемон
Date Posted: 19-Nov-2010 at 16:26
Дечки, што се случува со мапата? Долго време не е ажурирана.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Nov-2010 at 18:18
Не е ажурирана бидејќи решивме претходно да бидат средени неколку технички проблеми за да ја направиме навистина профи мапа (наместо да се „инвестира“ време и труд во нешто што сме решиле да го напуштиме), ама техничкава служба на билд по обичај е бавна  Shifty




Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Nov-2010 at 18:28
Kako se pravi vakva mapa?Sakam da pravam edna za kicevoCheers

-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Nov-2010 at 18:55
Оди на google maps и кликни на my maps

Ќе ти се појави и видео туторијал


Posted By: гитардемон
Date Posted: 19-Nov-2010 at 18:59
Ми текнува на техничките проблеми, се понудив и јас да помогнам, ама не најдов начин. Сепак линкот до мапава стои горе покрај другите линкови, па штета е да води кон нешто нецелосно, а кога е пак веќе до некаде готово, штета да го снема.

А за Кичево, види на почетокот на нишкава, пиши како се изработува, или побарај на гугл сигурно има!

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Nov-2010 at 19:43
A kade mozam da gi smenam boite?

-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Jan-2011 at 20:40
Posto vo kicevo ima malku proekti, odluciv da napravam mapa za skopje!Kje bidat nacrtani site objekti sto pocnale vo 2010 i seuste se gradaat, kako site drugi proekti od 2011(novi parkilista, spomenici mostovi itn.itn) no kje najdam eden ,,skopjanec,, kako partner


Posted By: гитардемон
Date Posted: 13-Jan-2011 at 20:46
Ама веќе има таква мапа:

http://www.build.mk/?page_id=589 - http://www.build.mk/?page_id=589

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Jan-2011 at 21:01
Znam gitar, no taa e vekje stara i ima proekti sto voopsto ne pocnale da se gradat tuku se planirani!Nova godina, nova mapa, novi proekti !


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 01-Feb-2011 at 22:16
Eve do kade sum stignal so mapata, no e daleku od zaversena!
Zabeleski i kritiki se sekogas dobrodojdeni!
  http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=de&msa=0&msid=205330347249365857341.0004995a22c0c0093bfc2&ll=42.003897,21.425056&spn=0.112509,0.362206&t=h&z=12&iwloc=0004996977ad2b56ac6a5 - http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=de&msa=0&msid=205330347249365857341.0004995a22c0c0093bfc2&ll=42.003897,21.425056&spn=0.112509,0.362206&t=h&z=12&iwloc=0004996977ad2b56ac6a5
PS:Tesko kje mi bide so kirilicata posto ne e povekje mozno da pisam na kirilica!!!!Bash
 
Edit:Zaboraviv da stavam link


-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 02-Feb-2011 at 18:02

http://img15.imageshack.us/i/mmap.jpg/">



-------------


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 02-Feb-2011 at 18:11
Убаво изгледа my Macedonia

-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 02-Feb-2011 at 22:19
Ako sakate(do moderatorite) moze i ova mapa da ja stavite pod niskata na build tamu kade stoi mapa!Samo ponuda e ako sakate mozeme da go napavime
pbanks:Inboxot tie e poln, ne mozev da ti pratam poraka

-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Jan-2012 at 12:14
Ej lugje deneska vidov deka nekoj rabotil kaj mapata na build. Falat nekoi proekti primer katnata garaza kaj golemiot rind sproti soravia, kaj denar malo vo blizina na gema 2, vladata(kje pocne naskoro so proektot), Plostadot Karposevo, novata skola vo cair, katnata garaza kaj mtv itn.



Print Page | Close Window