Print Page | Close Window

„Транзициска“ архитектура

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Фото/Видео
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=427
Printed Date: 26-Apr-2024 at 09:59


Topic: „Транзициска“ архитектура
Posted By: pbanks
Subject: „Транзициска“ архитектура
Date Posted: 25-Oct-2008 at 22:57
Оваа нишка е посветена на оној тип на архитектура која ги демолираше Дебар Маало, Буњаковец, Кисела Вода и до некаде и Центар во последниве 20на години. Се работи во најголема мерка за станбени објекти со дискутабилна естетика, кои најчесто ги пробиваат границите на својата маркица, ги узурпираат тротоарите, одат во висина над дозволеното, немаат решено ни П од паркинг прашањето, градени се по никакви стандарди, со ефтини материјали, без никаков обзир за сеизмологијата, заедничките простории се најчесто клаустрофобични под секакви стандарди во трката за продажба на квадрат повеќе, ................................................. Можам да продолжам до утре но знаете веќе за што говорам.

Овие објекти веројатно опфаќаат 90% од градежните активности во овие 20 години и работите на терен почнуваат да се менуваат кон подобро дури во последниве неколку години. Сигурно дека меѓу сите овие објекти има и такви кои се квалитетни, во кои стандардите се испочитувани и кои бесправно ќе се најдат во оваа нишка која има негативен предзнак, а само поради "транзициониот стил" во кој се градени. Во таквите случаи однапред ќе се извинам (верувам и во името на другите учесници на форумот кои ќе учествуваат во градењето на оваа нишка) и се надевам дека сопствениците/проектантите/инвеститорите/изведувачите добронамерници кои ќе налетаат тука ќе не демантираат во нашите претпоставки.

Cheers



Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Oct-2008 at 23:04
Еве прва тура фотки од мене

1 ФИКОМ во Кисела вода веднаш после рампа. Меѓу друго сведоштво и за криминал со недвижнини типичен во последниве неколку години.

2 Големиот станбен блок на Јужен булевар кај подвозникот накај Црниче. Ако за 90те типични беа мали зградички градени од човек фирма денеска имаме покрупни и веројатно доста поквалитетни објекти од тоа време. Иако само што го завршија овој комплекс, според стилот сепак би го ставил во транзициската категорија

3

4 Купче зградички позади Порта Буњаковец. Наскоро дополнително ќе бидат покриени и од деловните објекти http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=215 - Корнер и http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=397 - Аркадија . Дефинитивно припаѓаат во оваа нишка

5 Неколку објекти на ул. Митрополит Теодосиј Гологанов некаде карши ТЦ Беверли Хилс. За жал некои од нив никогаш не се доизградија

6

7

8 Не сум сигурен за локацијата на оваа зграда но мислам дека е исто така во реонот на Буњаковец




Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 11:33
Зградата до Алмако МТ карши Градски ѕид. Транзиција во сред центар Ohno




Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 14:40
Се мислев дали да го ставам во оваа нишка објектов бидејќи ги надминува стандардите дури и на транзициската архитектура ама во недостаток од подобра нишка и на реална негова конкуренција за почеток на една таква нишка сега за сега нека иде тука. Коментарите се мислам излишни.

Повеќе за објектов и зошто е ваков каков што е може да прочитате тука

http://www.hotelambasador-sk.com.mk/home1.htm - http://www.hotelambasador-sk.com.mk/home1.htm




Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 14:43
Еден од најгрдите деловни објекти од 90те. Палата Унија. Ако може да постои Академија Леонтиќ зошто да не може да постои и Палата Унија Roll%20eyes

Да се надеваме дека следниот скопски земјотрес ќе биде темелен околу овие објекти Yes

1

2

3



Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-Oct-2008 at 14:49
Јас да сум архитект и некој од мене да побара да пректирам ваков кич едноставно ќе го одбијам. Дали вреди за некоја ситна пара да се проектира ваков кич, па потоа кога целата фела ќе те дознае дека ди го преоктирал после тоа никој повеќе да не побара следен проект. Овој објект им ја крши кичмата на сите стилови што се појавиле од антиката до денес. А како врв на грдоќата доаѓа и фактот што објектов не е кречен доста време. А незнам знамето што бара на врв на зграда, изгледа да го јакне идентитетот и да може да се види од кај грчка амбасада. Знам дека се ставаат знамиња, ама обично на пристојни вертикални јарболи внатре или па пред објектот. Ова, како собрание да е! Даље идат лавовите, климите, зелената боја......


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Oct-2008 at 15:44
мене лично оваа зграда кога се појави баш во тој транзиционен период ми држеше некако вода во споредба со погорните типови на моделарство, сепак прецизни оштри едноставни линии со армоника полустаклена фасада, мислам дека во недостакот на стакларници, оваа беше една од ретките згради застаклена со затемнети стаклата во СК, се друго или беше импровизација или социјалистичката шема како стакларникот на ССМ. дури мислам дека прввпат чуварска служба(рецепција) во приватен објект таму имав видено, после и лифтот во тоа време им беше мислам best of во СК, па заради сето ова мислам неблагодарно е да се споредува со визионерски потфати како хотел амбасадор или хотел мрамор, може евентуално да се мери со новиот бран на аути од фасади и згради, но повторно ќе биде непривилегирана бидејки и е далеку постара од истите а и е далеку подобра земете ја за споредба мак-оил, инаку она со еркондишните не беше случај на почетокот но најверојатно тоа е последица на не воведувањето на централна климатизација, што стана вообичаено за секој нов помалку надежен деловен центар, исклучок е неоком, но тоа фрижидерите место на кров до зграда ги залепија абе саде екстра декор па ни помалку ни повеќе кон делот спрема нова железничка... незнам како фирма ПАКО (унија) кои се згради во СК ги има проектирано и изведувано, мислам дека има повеќе но ова како главна зграда им беше во тоа време ремек дело, дури и редакцијата на дневник беше таму - незнам може уште и е...


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2008 at 16:10


И имаш и немаш право. Уљезот во нишкава е Хотел Амбасадор а не Унија. Сепак и поголемиот дел од станбените згради кои ги постирав погоре се далеку над нивото на Амбасадор но помалку или повеќе на нивото на Унија (секоја во својот домен: станбен, деловен итн).

Инаку и јас сум го имал тој позитивен впечаток пред 10на години кога се пушти зградата. Разиграноста на фасадата ми беше интересна, како што спомна и мене ми изгледаше културно влезот на зградата, лифот итн. Уствари најголема атракција за мене лично беше фактот дека се изгради деловна зграда во време кога 99% од новоградбите беа станбени.

10 години подоцна сепак работите се многу појасни. Па и Светски Трговски Центар беше почнат во тоа време но дури и да останеше според стариот проект немаше да го прогласиме за транзициона градба. Или пак Палата Македонија. Па дури и Неоком. Зградата дефинитивно падна на тестот на вонвременост, дури е и смешно да ја спомнуваме во таков контекст.

Факт дизајнот на зградата е нешто што и јас би можел да го смислам (а јас сум комплетен антиталент за дизајн), фасадата е исклучително ефтина, непостоењето на централна климатизација е голем минус и резултатите ги гледаме денеска. Гревот е многу поголем поради локацијата. Ова е сред центар, целиот потег на Митрополит Теодосиј Гологанов од раскрсницата со Климент Охридски до Католичка црква спрема мене требаше да се нареди со квалитетни објекти а не со ефтини зградички што е фактичката ситуација на терен.

Секако и твоето мислење си е на место, не сум јас репер што е транзиционо што не е, сите си имаме свои аршини кои се на крајот на краиштата субјективни, а тука би било убаво да го евидентираме низ слики и дискусија овој, сакале или нејќеле битен период од скопското (македонското) неимарство со оглед на тоа дека со својот обем остави трен белег врз физиономијата на градовите, пред се на Скопје, Охрид, Тетово и Гостивар кои добија највеќе новоградби од овој тип.

Cheers


Posted By: dejan
Date Posted: 31-Oct-2008 at 13:14
хихи баш добро ги опишуваш сите згради пбанксLaugh

Ама навистина местото не им е во СкопјеOuch


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Nov-2008 at 17:17




______

Да продолжиме...

1 Транзициско ѓубре на сред Водно. Никогаш не сфатив како не се дигна повеќе прав за волкава зградурина на сред Водно кога за сосема легитимни локации во центар се правеа огромни проблеми

2 Срамота ваков убав ќош да се пополни со вакви никакви содржини (ул. Водњанска-ул. Железничка)

3 Веднаш од другата страна, обид да се биде малку различен но ништо повеќе од тоа

4 Еве една транзициска улица во транзициско маало (Огњан Прица - Кисела Вода)




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Nov-2008 at 18:06
На 1 и 3 не би им дал толку лоши оценки (висината на зградата на Водно е друга приказна и за тоа потполно се сложувам)

Бр.4 - класични транзициски срања.

Бр.2 - вистинска мизерија, а локацијата уште повеќе го потенцира тоа. За жал во блиската околина има изобилство од вакви гадости...
Puke


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Nov-2008 at 18:17
Originally posted by Cloverstack

На 1 и 3 не би им дал толку лоши оценки (висината на зградата на Водно е друга приказна и за тоа потполно се сложувам)

Бр.4 - класични транзициски срања.

Бр.2 - вистинска мизерија, а локацијата уште повеќе го потенцира тоа. За жал во блиската околина има изобилство од вакви гадости...
Puke


1 e maksimalno tranziciska vo odnos na lokacijata/gabaritot. Dizajnot e daleku od sofisticiran.

3 vakvo nesto ne bi sakal da vidam vo linijata od Ruzveltova pa se do transporten centar.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Nov-2008 at 18:24
Originally posted by pbanks

1 e maksimalno tranziciska vo odnos na lokacijata/gabaritot.
Да, за тоа потенцирав дека се слагам.

Dizajnot e daleku od sofisticiran.
Да, но зборот ми беше дека е сепак над вообичаениот беден транзициски просек, барем по мое гледање.

3 vakvo nesto ne bi sakal da vidam vo linijata od Ruzveltova pa se do transporten centar.
Премногу бараш друже, ја би бил пресреќен кога таква ексклузија би се свела на Бр.2 и Бр.4 Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Nov-2008 at 18:30


Абе реков во воведниот пост дека тука ќе има и згради кои можеби бесправно ќе се најдат во нишкава. Сепак неможе за секоја транзициска нијанса да отвараме нишка. Ако правиме градација 3ка е можеби бисер во позитивна смисла на транзициската архитектура но сепак би ја ставил во таа категорија.

Особено ми мава на ганглија што се наоѓа на критична локација според мене. Знаеш дека ќошеви ми лежат на срце а овој ќош е битен бидејќи ја отвара Водњанска.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 07-Nov-2008 at 23:20
Не сум ве прашал што мислите за зградава.
Можи треба да ја ставам во транзициона архитектура,затоа што мене стварно не ми се бендисува.




-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Nov-2008 at 15:04


Еве ја преместив за тебе во транзициона бидејќи мислам дека дефинитивно ги исполнува критериумите. И мене не ми се допаѓа Thumbs%20Down


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Feb-2009 at 04:56

Балконите.....


Posted By: zabegan
Date Posted: 09-Feb-2009 at 12:03
прекрасен поглед, нема што Bash


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 09-Feb-2009 at 12:54
kade se gradit ako mozete da mi kazete
nekoj koordinati ako e mozno


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Feb-2009 at 13:35
my macedonia веќе у една друга нишка го имаме евидентирано објкетов оддмна...
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=19210#19210 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=19210#19210


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Feb-2009 at 19:13
Неверојатно, ова да не знае човек дали да плаче дали да се смее... Да се работеше за спој на стара и нова зграда, па донекаде да разберев (мада немаше да оправдам), ама каков е тој систем кога резултатот на вклопување на две нови згради е ваков???

Кој издал дозволи за ова? Се плашам дека вакви работи ќе ни се повторуваат додека надлежните не бидат повикани на одговорност.
Случајов комотно може да оди и во урбана мафија.


Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 10-Feb-2009 at 22:35
Originally posted by pbanks




Зградава мислам дека е на Георги Константиновски, ама не ме фаќајте за збор....

Originally posted by pbanks


4 Еве една транзициска улица во транзициско маало (Огњан Прица - Кисела Вода)




Таа плавата зграда во средина мислам дека има добиено награда на БИМАСот 2004 ама пак, не ме фаќајте за збор...




Posted By: beTon
Date Posted: 10-Feb-2009 at 22:54

Originally posted by ArchiTechTone

Зградава мислам дека е на Георги Константиновски, ама не ме фаќајте за збор....

убаво кажа не ме фаќајте за збор, сопственикот е Павле Константинов и е еден од поактивните архитекти и инвеститори во ‘90тите во СК.



Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Feb-2009 at 09:51
Originally posted by ArchiTechTone


Зградава мислам дека е на Георги Константиновски, ама не ме фаќајте за збор....


Големото име кое е евентуално зад проектов не ме импресионира бидејќи не го оценувам тука името туку проектот. Како што реков мене барем од оваа временска дистанца резултатот не ми се допаѓа.


Таа плавата зграда во средина мислам дека има добиено награда на БИМАСот 2004 ама пак, не ме фаќајте за збор...


Мислам дека си во право тоа беше на БИМАСот пред 4-5 години, еден од најсиромашните според мене. Јас сум бил еднашка во таа зграда на гости и внатре ми делуваше прилично модерна. Со надворешноста пак не ми отскокнува премногу од другите згради во околината.

Како и да е мислам дека улицата како целина е прилично транзициона


Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 11-Feb-2009 at 11:59
Ау се слагам дека улицата (и целата населба) е транзициона. Мислам дека таму толку густо и неплански се гради што уште малце ќе се појави чума, онака баш како во среден век... Тесни улички, непроветреност, слабо осончување... Делот кај Ѓуро Салај (сега Партение Зографски) е прилично алармантен....


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Feb-2009 at 13:07
он.нет ОВА НИ ВАНГЕЛ НЕ ГО МОЖЕ.......




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Feb-2009 at 13:31
Кај било ова побогу Nuts


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Feb-2009 at 13:39
Добивам впечаток, а и нагон, дека можам со клоца да го бутнам! Може би сам не, ама некоја група хормонизирани малолетници би можеле! LOL


Posted By: 46&2
Date Posted: 14-Mar-2009 at 13:01
Previous
Ne se palite odma
Kumanovo e toa LOL


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 14-Mar-2009 at 13:38
isto taka i kicevo, nema sto....
skopje e glaven grad i ima vakvo nesto, pa sto ostana za drugite gradovi na makedonija


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:03
Еве една транзициска тура од ул. Железничка во Скопје

1

2

3

4

5

6





Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-May-2009 at 14:45


Posted By: zabegan
Date Posted: 18-May-2009 at 15:02
добро бе, кој ги прави боиве? 


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-May-2009 at 16:00
да беа само боите... оваа последната е Crazy

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 18-May-2009 at 18:14

Мене овие на ул. Железничка воопшто не ми се лоши, нити боите нити изгледот. Ми сметаат еднствено климатизерите кои се поставени рандом и тендите кои не се унифицирани.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-May-2009 at 19:46
Урбан оваа е во Кисела Вода 41°58'29.01"N 21°26'32.97"E.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 19-May-2009 at 00:29
Originally posted by lslcrew

Урбан оваа е во Кисела Вода 41°58'29.01"N 21°26'32.97"E.
Јас коментирав за тие на Пбанкс, не за твојата...Немав приметено дека е тој пост толку постар.


Posted By: beTon
Date Posted: 19-May-2009 at 00:55
инстант форми, инстант бои, инстант живот, инстант кафе, инстант кадаиф, инстант супа за инстант среќа со инстант грепки, инстант инвеститори, инстант архитекти, инстант градежници, се е инстант, а нај инстант е општина кисела вода, од секогаш била и секогаш ќе биде најшаренолика, од таму се расфрлаат пипци и ко пржино и кон водно и кон центар и кон мичурин и острово...

мислам дека не е на одмет да се исфорсираат вакви инстант бои по цела општина и да излезе добар панорамски коктел, и за ненамерни гости но и за самите домакини! 


Posted By: beTon
Date Posted: 19-May-2009 at 02:03
кога ќе размислам подобро општина кисела вода ниту порано ниту пак денес нешто особено предничи во „транзициониве„ форми и бои, можеби како највпечатлив момент во градов од овој аспект отсекогаш бил потегот водно - капиштец - буњаковец, значи општина центар би било најправедно да го понесе епитетот за најинстант патерн во скопското арх. ткиво, само што заради збрчканоста и густината на овие шлагер коктелијади тој патерн скоро и да не е забележителен. навистина раритетен град, кај и да тргнеш супер да се изначудиш од глетката. незнам само какво им е чувството на луѓето што живеат во ваквите објекти, но најверојатно за тропикалистички вибрации станува збор Smile немам ништо против ваквата перспектива, но мислам изостанува само нешто повеќе  паркетирана орнаментика http://en.wikipedia.org/wiki/Pargeting">en.wikipedia.org/wiki/Pargeting Yes


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-May-2009 at 08:57
Originally posted by UrbanFreak

Мене овие на ул. Железничка воопшто не ми се лоши, нити боите нити изгледот. Ми сметаат еднствено климатизерите кои се поставени рандом и тендите кои не се унифицирани.



Мене воопшто не ми отскокнуваат од транзицискиот просек (иако сум изненаден за пристојната внатрешност на некои од нив).

Како и да е. Воопшто не ми се одговарачки за оваа централна улица. Железничка треба да е дел од центарот а не некаква спална соба со станови и на приземјето. Не случајно и во моментов улицата е прилично транзитна. Ситуацијата ќе се смени на подобро со Иквест, Резидор итн но само половично за жал.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 19-May-2009 at 09:26

Сепак се далеку подобри од 90% згради во Кисела Вода, Дебар Маало и сл. Ако ништо друго речиси сите се на иста линија поставени, иста висина, сите имаат уредно решен паркинг или подземни гаражи и мене искрено таа улица ми е симпатична, а и боите ми се живи. Не гледам дека е некоја трагедија што се работи за станбени објекти. А што се однесува на становите на приземјето поголемиот дел од приземјата на овие згради се деловни простории, што впрочем се гледа и од сликите.



Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jan-2010 at 13:05
Еве едно транзициско ремек дело затскриено позади блоковите карши Скопјанка во Мичурин




Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Jan-2010 at 13:54
А кое е уствари позади тоа градилиштето?


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jan-2010 at 14:19


Тоа е некоја од надградбите во Мичурин, таму има мал градежен бум од кога дозволија надградба на двокатните зградички, имам чувство дека поголемиот дел од случувањата од таму ќе ги евидентираме токму во оваа нишка


Posted By: Iceman
Date Posted: 16-Jan-2010 at 14:38

Еве и мал придонес од мене, во однос на Мичурин




Posted By: гитардемон
Date Posted: 16-Jan-2010 at 15:20
Јас кога сум во Скопје престојувам во оваа населба, и можам да кажам дека за таков строг центар зградите се

Нормално многу подобро од тие бараките кои се пред рушење, ама фактички (како што се гледа на последната слика) тоа е барака со уште два спрата надградени. Кој спомна на форумов дека еден мал земјотрес да фати сето тоа се руши.

А за бандерите на сред коловоз, тоа веќе само кај нас.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: medo
Date Posted: 16-Jan-2010 at 20:46
гитердемон, се сложувам со тебе за паломата, ептен погоден опис. Сепак мислам дека не станува збор за поранешни бараки, туку двокатни ѕидани објекти со 2 влеза, градени околу 40-50 години од 20-ти век. А дали земјотрес ќе ги сруши, веќе тоа е посебна тема.


Posted By: Шпер
Date Posted: 16-Jan-2010 at 22:30
Originally posted by pbanks

Еве едно транзициско ремек дело затскриено позади блоковите карши Скопјанка во Мичурин




Во близина на оваа зграда сум под ќирија и секој ден поминувам покрај неа.
Во 2008 година кога имаше невреме покривот и летнаLOL
Се гледа на сликата како е закрпен со обичен лим, требало да ја сликате од предната страна, подобар ефект има покривот...
Ај утре ќе ја сликам,Thumbs%20Up и така планирам да обиколам неколку градби кога ќе одам на црква.


-------------


Posted By: Шпер
Date Posted: 17-Jan-2010 at 20:40



Koj ја градел алал да му еShocked


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jan-2010 at 20:48
ц ц ц ..... транзиција par excellence

Освен што зградава е одвртатна, очигледно е и страшно неквалитетна. Не ми е јасно како на луѓе им се даваат крваво заработени пари за нешто вакво.


Posted By: 46&2
Date Posted: 17-Jan-2010 at 21:25
Често проаѓав од тука кога не беше срушено поткровјето и дури и јас како лаик можев да приметам дека ќе се сруши. А за луѓето кои што живееат тука очигледно или ги купиле становите по ептен евтина цена или били убаво изиграни. Друго нешто што сакав да посочам е да ги погледнете балконите и ќе приметите дека нема ниту еден среден балкон, не можев само фрижидер да најдам. Тоа говори за луѓето што живеат тука.


Posted By: krale
Date Posted: 17-Jan-2010 at 22:59
Смешно е да се каже дека кровот летнал од ветар. Најверојатно се работи за недовршен објект, или пак срушена дивоградба, која потоа и летнала... Претпоставувам второто, бидејќи како што спомна некој изгледа сите станари се диво вселени. Изгледа некој добро ги изиграл.


Posted By: Шпер
Date Posted: 18-Jan-2010 at 00:03
Originally posted by krale

Смешно е да се каже дека кровот летнал од ветар. Најверојатно се работи за недовршен објект, или пак срушена дивоградба, која потоа и летнала... Претпоставувам второто, бидејќи како што спомна некој изгледа сите станари се диво вселени. Изгледа некој добро ги изиграл.


Покривот настрада во невреме 100%, во мај 2009 година.
http://www.time.mk/story_97ef90ef02_article_06744d6dfd.html


-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 18-Jan-2010 at 00:19
Нестручно наместен покрив од урнат потпокрив на зграда се урна.


Веќе билп урнато поткровјето. Е сега од што се урнало, само или го рушеле?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: krale
Date Posted: 18-Jan-2010 at 01:23
Да, гарант бил урнат зашто бил див, па некако закрпен, па тоа крпениците летнале. А дека цел кров ќе летне сред скопје кој е добро поставен... треба ураган да има.


Posted By: Шпер
Date Posted: 26-Apr-2010 at 16:38
Архитектонското чудо во Струмица - "Ајфеловата кула"

Ова ремек-дело не знам кога е направено и што симболизира...Dunno
Позади е Орта-џамија, единствена џамија во Струмица, изградена врз црква, споменик на културата е, не функционира...


-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Apr-2010 at 16:47
CrazyConfusedShockedBonkNutsLOL


Posted By: xnx
Date Posted: 14-Nov-2011 at 13:11
definitivno najbolen period vo istorijata na skopje, koj za sreka poleka zavrshuva... sk 2014 za ova e premija!


Posted By: zabegan
Date Posted: 14-Nov-2011 at 16:13
Originally posted by xnx

definitivno najbolen period vo istorijata na skopje, koj za sreka poleka zavrshuva... sk 2014 za ova e premija!
за жал воопшто не завршува таквиот период, начинот на изградба и „стиловите“ со кои се кити државава, сеуште трае насекаде, кај скоро секој приватник кој гради нов објект
и тука се прикажани само одредени екстремности, но транзиционите ругла остануваат главен „стил“ во Македонија


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Staro Skopje
Date Posted: 15-Dec-2015 at 21:54
Originally posted by Шпер


Архитектонското чудо во Струмица - "Ајфеловата кула"Ова ремек-дело не знам кога е направено и што симболизира...DunnoПозади е Орта-џамија, единствена џамија во Струмица, изградена врз црква, споменик на културата е, не функционира...

Постои уште ова?

-------------
Градот убав никна, но го откорнаа



Print Page | Close Window