Print Page | Close Window

Центар - Скопје

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=4300
Printed Date: 24-Apr-2024 at 21:01


Topic: Центар - Скопје
Posted By: pbanks
Subject: Центар - Скопје
Date Posted: 19-Jan-2008 at 19:20
објектот кај подвозникот накај Црниче гледан од страната на Јужен булевар Puke

1

2




Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Mar-2008 at 13:47
Позади Кинг Бургер, одма до куќата на Белопета.

1

2



Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Nov-2008 at 16:49
Знае ли некој каде е оваа улица Чедомир Миндеровиќ Dunno

1

2



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-Nov-2008 at 17:20

Улицата е оваа

41°59'59.12"N  21°25'30.66"E


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 15-Nov-2008 at 17:25
da seka ni treba samo objektot da go najdeme kade se naoga


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:21
Почнува да се гради кај матично

1

2



Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2009 at 19:44
Ова е на уличката паралелно со Орце Николов позади Руска амбасада.



Културно направено спрема мене

На истава оваа уличка го имаме во најава и овој проект

Originally posted by pbanks



1

2






Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2009 at 19:46
Во сличен фазон нов објект позади ДНК Код/Стоун дизајн

Дали е ова некоја нова мода или се работи за истиот проектант? Сепак претходниот објект далеку повеќе ми се допаѓа.

1

2




Posted By: 46&2
Date Posted: 30-Apr-2009 at 22:44
Позади Соборна.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 02-Sep-2009 at 21:26
од денеска

1. објектот до броз кафе е при крај со карабината


2.Незнам дали го имаме евидентирано овој објект, на ќошето кај апче



Posted By: gorco
Date Posted: 22-Nov-2009 at 14:27
Originally posted by pbanks

објектот кај подвозникот накај Црниче гледан од страната на Јужен булевар Puke

1

2



Перфектно направен објект.

Сум бил во неколку станови внатре... Ко да не сум во Скопје!


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Nov-2009 at 12:01


Хм, не сум бил внатре, веројатно си во право штом вака тврдиш. Но екстериерно зградиве се Puke


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Nov-2009 at 15:29
Ужасно се грди, ама мислам дека со подобар избор на бои барем 50% би изгледале. Ама навистина е за повраќаница шарата.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: gorco
Date Posted: 25-Nov-2009 at 15:20
Originally posted by pbanks



Хм, не сум бил внатре, веројатно си во право штом вака тврдиш. Но екстериерно зградиве се Puke


Да идам да сликам, ќе стаам по некоја фотка од левиот жолт дел. ))




-------------


Posted By: alexgizh
Date Posted: 26-Jan-2010 at 09:36
Се руши куќата на крајот од ул.Славка Недиќ, таа на ќошот што гледа директно на Партизанска. Најверојатно ќе се прави зграда. Уште оваа и 2-3 куќи и ќе се "покрие" поголемиот дел од Партизанска.

http://maps.google.com/?ie=UTF8&hq=&hnear=Skopje,+Macedonia+&t=h&ll=42.000389,21.415274&spn=0.001339,0.002411&z=19 - http://maps.google.com/?ie=UTF8&hq=&hnear=Skopje,+Macedonia+&t=h&ll=42.000389,21.415274&spn=0.001339,0.002411&z=19


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Mar-2010 at 12:42
Торус - 1

41°59'27.58"N  21°25'16.14"E
(Водњанска)

1


2



Posted By: my Macedonia
Date Posted: 28-May-2010 at 19:52

Станбен објект со деловна намена на ул. “Никола Тримпаре” бр.33

17 February, 2010 01:19:00
Големина на фонт: javascript:tsz%28article_body,12px%29">Decrease%20font javascript:tsz%28article_body,16px%29">Enlarge%20font
image

Објектот преставува станбен објект со деловна намена ,лоциран на градежна парцела бр. 4.2.4. со катност од Подрум+Приземје+Галерија+4ката+Поткровје, со габарит со дим.

11,50м /12,00 м  и се наоѓа на ул. “Никола Тримпаре” бр. 33, КО ЦЕНТАР 1, КП 11427, Општина Центар, Скопје.Пристапот до објектот е од улица “Никола Тримпаре” и од ул. “Рајко Жинзифов”. До влезот во објектот  постои пешачка патека- тротоар, пристапна рампа до дворното место–локацијата, каде што се предвидени одреден број паркинг места, како и вертикална комуникација – теретен лифт наменет за спуштање на делот од возилата кои треба да се паркираат на ова локација.

a) Архитектонско урбанистичко обликување

Проектираниот објект со својата содржина е дефиниран како станбен со деловен простор во приземјето и галеријата, и станбени единици различни по структура  и големина  и на катовите и тоа:
• во приземје и галеријата деловен простор со магацини,
• на катовите  и поткровјето се предвидени по две станбени единици
Вкупно се предвидени 10 станбени единици.
• во сутерен се предвидени заеднички простории- подруми како и топлотна подстаница, водоводна потстаница и лифт куќичка и е предвиден паркинг простор за одреден број возила.

До овој паркинг простор се доаѓа преку теретен лифт кој е лоциран на дел од дворното место, затворен и покриен 
Во објектот се предвидени заеднички комуникации- лифт, скали и ходници. Завршетокот на новопроектираниот објект  ќе биде со кос мансарден кров.Во состав на новопроектираниот станбен објект предвидени се следните простории и тоа

http://akcelikbuilding.com/mk/index.php?news=17 - http://akcelikbuilding.com/mk/index.php?news=17


-------------


Posted By: axel
Date Posted: 04-Aug-2010 at 05:08

Пеце Наумовски сепак ќе гради на Водно?

вторник, 03 август 2010, 17:32

Жители на елитниот дел од населбата Водно се во шок, откако дознале дека поранешниот кошаркар и пратеник Петар Наумовски повторно се обидува да гради на падините на Водно. Соседите на Наумовски побарале објаснување од Министерството за транспорт, чии службеници ја дооформувале парцелата. На средба со министерот Јанакиески, им било кажано дека ќе се гради, но немало да се сече шумата, туку само џбунчиња на падините на Водно. Соседите се вознемирени и исплашени дека поранешниот пратеник со благослов од власта сака да узурпира дел од шумата на Водно.

Наумовски во телефонски разговор за Алфа изјави дека нема намера да гради на спорната парцела, која ја купил во 2002. Тој вели дека парцелата е законски чиста, но до локацијата сè уште не е изграден пристапен пат, од кој зависи и евентуалната инвестиција.

Наумовски е сопственик на неколку атрактивни парцели на Водно, од кои две ги купил во 2002, а една, како на заслужен граѓанин му ја подари Владата, во време кога премиер беше Љубчо Георгиевски.

Градежните активности на фирмата на Наумовски во повеќе наврати предизвикаа контроверзи во јавноста. На една од неговите парцели на Водно, каде се најавуваше изградба на спортски терени, никнаа луксузни станбени згради. Пред неколку месеци, Наумовски на аукција, наддавајќи сам со себе, доби локација во општината Аеродром, каде најави изградба на Аква парк.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=25929


Posted By: lslcrew
Date Posted: 31-Aug-2010 at 10:44
На Ристо Шишков позади "МСМ" кај парк. 42° 0'9.00"N 21°25'27.15"E


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Oct-2010 at 18:02
Се руши старата куќа до http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=497 - ДНК Код . Функционираше како некоја кафана до скоро. 42° 0'1.91"N 21°24'53.74"E




Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Oct-2010 at 18:04


Значи кај и да е ќе се поврзе (помалку или повеќе) новиов блок згради со оној кај Апче  Cheers


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 17-Oct-2010 at 19:42

на Водњанска.... 



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Oct-2010 at 20:19


Однадвор симпатично... го имаме регистрирано пред некој месец во фаза на изградба поназад во нишкава:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=60631#60631 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=52&PID=60631#60631


Posted By: Mr.Edmund
Date Posted: 18-Oct-2010 at 21:35
Мене моментот „мансарда“ веќе ми станува смешен. Целото поткровје е една голема „баџа“...и на едно место направен кос кров, колку да се рече дека го има.....кога е веќе таква работата, нека им дадат на луѓето да си направат нормален кат (и онака нема да има некоја разлика), барем да не комплицираат непотребно, и да не никнуваат накази по градовите, па нека им наплатат за тој последен кат комуналии како за поткровје, ако општиниве сакаат да бидат толку пресретливи (за поткровје се плаќа само 10% комунална такса). Иако, морам да речам дека конкретниов пример ми се допаѓа.

-------------
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Oct-2010 at 22:17
Многу никакви ново-изградени станбени згради всушност се никакви зашто се со поткровјето. Да го немаше тоа поткровје многу поубаво ќе изгледаа многу згради. Всушност и проблемот не е во тоа што општините се недоволно пресретливи, напротив општините ги планираат тие полу-висини. Или нека има планирано цел кат помалку или цел кат повеќе.


Posted By: toasumjas
Date Posted: 19-Oct-2010 at 11:38
Зградава ја глеам секој ден и мене ми е стварно ок.


Posted By: xnx
Date Posted: 27-Oct-2010 at 10:18
i mene mi se dopaga, samo malku sum skepticen za kvalitetot na celata nadvoresna konstrukcija i kolku dolgo ke funkcionira... inaku e najubavata zgrada na vodnjanska definitivno


Posted By: OKA
Date Posted: 27-Oct-2010 at 14:18
Originally posted by xnx

i mene mi se dopaga, samo malku sum skepticen za kvalitetot na celata nadvoresna konstrukcija i kolku dolgo ke funkcionira...
Интересен објект. Чинам, вака на прв поглед, архитектот се обидел да извлече некој вид на, делумна, double skin фасада. Односно, ролетни ли се, прозори ли, исфрлени на 60 мм од примарната столарија, најверојатно со цел подобри енергетски перформанси и дополнителна заштита од бучноста и загаденоста на Водњанска.
Естетски, екстериерно сето тоа е во малку „гужва” стил, ама не е толку декадентно. Барем за мене.



-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: fichot
Date Posted: 04-Nov-2010 at 03:57

Мене ми е баш кул зградичкава.


Негоо... сакав да прашам, разгледувам нешто и налетав на „јапонски експериментални згради“ во К3. Знае некој кои се тие? Фала.



-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:20
Еден неодамна завршен станбен објект во близина на раскрсницата Орце Николов-Рузвелтова




Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:21
Под претпоставка дека се работи за станбени објекти следуваат 2 мини апдејта....


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:22
Објект кој се гради веднаш до ДНК Код на Партизанска. Нема никаква табла на градилиште (колку што знам ова е илегално)




Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:22
Објект во изградба на Рузвелтова во близина на раскрсницата со Партизанска




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2010 at 21:41
Да, и јас сум го забележал. Многу брзо ја работат. Секој ден се зебележува по нешто ново. Навечер кога се враќам од школо околу 7 и пол работат под рефлектори. Незнам до кога остануваат.




И оваа зградичка е скоро завршена.



Posted By: G.I. Joe
Date Posted: 09-Dec-2010 at 01:18
na nisto ne lici zgradata .. em so kjosot izlegva na partizanska em ne e vovlecena kako drugite da se nadovrzi.. barem zaoblena da bese ili preksena so preden del paralenen na ulicata .. a za fasadata ne treba komentar


Posted By: lupo
Date Posted: 09-Dec-2010 at 18:36
Za taa gore sto se gradi do DNK molam boga da se vklopuva so estetikata kako tie dve zgradi. Izdanie po moznost sivo belo kremasto, a ne kako ovaa malku sto se gleda rozevava. Noznam stvarno tolku utepana boja, a tolku mnogu zgradi osakatuvaat so nea.
Apel do arhitektite da pripazuvaat na fasatide sprema okolinskite. A istoto vazi i za visinata.

-------------
...kaj si kapelo pak ke si kape...


Posted By: alexgizh
Date Posted: 12-Jan-2011 at 11:02
Незнам дали некој спомнал, но куќата до ДНК Код е одамна срушена (до пола) и зградата залепена до ДНК Код е веќе во напредната фаза:



Исто така, карши, скоро до ќошот на Ангелковски, конечно привршува карабината на зградата која долго време стоеше со половина спрат изграден.



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 16:49
еве неколку фотки од мене дур се шетав низ маало:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11


овој што следи се прави на мое место и на ова што ќе го кажам повеќето од вас ќе ми се смеат али како фушерајски почнаа да го прават и не излезе до толку лош ко што очекував(само ја утнеа бојата на крај). Сепак не е баш за фалење
1

2

3

4

5

6

7

8




Posted By: alexgizh
Date Posted: 03-Apr-2011 at 18:05
За последнава зграда: да беше бојата таква сива како крајниот лев ќош од последната слика, наместо розева, можеби и ќе личеше на нешто. Вака е тотално утната. Како и да е, ќе се среди тој дел, и конечно ќе прекинат локалците да ја третираат локацијата како депонија.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: fichot
Date Posted: 03-Apr-2011 at 22:00

Онаа малецкана сива коцкаста и таа пред неа со дрвото ми се џам.

Последнава - катастрофа.. колку лошо само може да ги истераат работите тоа чудо едно... тоа стаклениот агол со врвот + бојата - бљак.  



-------------


Posted By: toasumjas
Date Posted: 03-Apr-2011 at 22:25
Па шпицот горе, па сивана лента од страна. Тоа ти е стандард братче


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Nov-2011 at 00:26
Ова е до локацијата што беше предвидена за турскиот театар

41°59'28.27"N  21°26'37.80"E





Posted By: N23
Date Posted: 23-Apr-2012 at 14:30
Водно



-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: BOJAN
Date Posted: 28-May-2012 at 18:28
Не знам кој е инвеститор и како е именувана, но сметам дека треба да имаме понекое фото од оваа зграда во Дебар Маало:







Posted By: stratus
Date Posted: 29-May-2012 at 12:50
42.00056,21.414797


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-May-2012 at 23:35


Во последниве 10-тина години силно се редефинираше физиономијата на Партизанска помеѓу Рузвелтова и Климент Охридски, со пополнување на празнините, како и „замена“ на старите куќи со нови згради. Тој процес очекувам да биде практично комплетиран во наредните 4-5 години. Квалитетот на преобразбата, гледано како засебни објекти, досега во најголем број случаи не е баш нешто со кое можеме да се гордееме, но сепак процесот како целина (во смисол на оформување на по „градски“ профил на Партизанска) го гледам како доста позитивно придвижување.


Posted By: gjoko
Date Posted: 31-May-2012 at 00:20
за овој блок се покажа вистински графитот од градежен: `ѕидови за вас прекрасни луѓе`.ѕидови и само ѕидови-Менхетн у маало


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Jun-2012 at 17:17
На Водњанска, кај медицинското училиште

41°59'29.44"N  21°25'21.89"E


1


2



Posted By: Block
Date Posted: 27-Jun-2012 at 21:36
Мислам дека ја добивме најзбутаната мафијашка творба во Македонија,да дефинитивно тоа е победникот.

Кажи ми уште дека нема подземен паркинг зградава па да ја понесе и титулата во поширок размер?


Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Jun-2012 at 21:48
Originally posted by Block

Мислам дека ја добивме најзбутаната мафијашка творба во Македонија,да дефинитивно тоа е победникот.

Кажи ми уште дека нема подземен паркинг зградава па да ја понесе и титулата во поширок размер?
не знам баш за титулата, тешка конкуренција има Big%20smile
како и да е, не се возбудувам толку за овој објект посебно кога инока набутаа насекаде објекти на таа улица... не ме разбирај погрешно, катастрофа е, ама и онака веќе се наоѓа во катастрофална околина


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Jul-2012 at 17:28
Полека но сигурно сосема се заменуваат куќичките од Дебар Маало со згради. Овие се меѓу последните кои излегуваат на Партизанска:

http://wikimapia.org/#lat=42.0006329&lon=21.4150395&z=19&l=0&m=b - http://wikimapia.org/#lat=42.0006329&lon=21.4150395&z=19&l=0&m=b http://wikimapia.org/#lat=42.0008063&lon=21.4148732&z=19&l=0&m=b - http://wikimapia.org/#lat=42.0008063&lon=21.4148732&z=19&l=0&m=b



-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 16-Sep-2012 at 14:17

Зградава се наоѓа тука  41°59'52.20"N 21°23'41.21"E, и е во прилично завршна фаза на изградба. Мене лично многу ми се допаѓа, и би сакал ако некој е во можност, а поминува од таму, да направи неколку фотки...

 

 

 

 



-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Dec-2012 at 19:17
Originally posted by daci92

https://maps.google.mk/?ll=41.991411,21.44395&spn=0.002173,0.005284&t=h&z=18
Да прашам ,на оваа локација прееска видов дека нешто се работи на една зграда, е сега ме интересира дали зградата е стара и претрпува целосна надоградба или пак се работи за целосно нова зграда?



За оваа зграда ли се работи?
Ако да, ганц нова е







Posted By: daci92
Date Posted: 27-Dec-2012 at 19:46
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by daci92

https://maps.google.mk/?ll=41.991411,21.44395&spn=0.002173,0.005284&t=h&z=18
Да прашам ,на оваа локација прееска видов дека нешто се работи на една зграда, е сега ме интересира дали зградата е стара и претрпува целосна надоградба или пак се работи за целосно нова зграда?



За оваа зграда ли се работи?
Ако да, ганц нова е



Па вака не сум 100% сигурен ,но вака на дизајнот на таа зграда изгледа,  се наоѓа помеѓу меѓуопштински центар за социјални работи и кулата наспроти транспортен центар


Posted By: alexsend
Date Posted: 03-Jan-2013 at 19:18
Нови висококатници ќе никнат во Капиштец, ќе остане ли Скопје без воздух?
3.01.2013 - 13:25:00
    
И покрај противењето на граѓаните, на улица Kозара, сепак ќе се изгради блок од неколку згради со различна висина, за кои стравуваат дека за навек ќе го сопрат струењето на воздухот во населбата. Со последните измени на планот за овој реон, на четири објекти од скалестиот блоковски комплекс, висините им се зголемени, сега се шесткатници, а две згради останаа седумкатници.


Сопствениците на парцелите се бунеа зошто само двајца соседи и инвеститори добиле можност за поголеми висини, па локалната власт од Центар реши да им удоволи подарувајќи им два ката плус.
Пред усвојување на планот граѓаните реагираа, а нивните забелешки се однесуваа на деградирање на животната средина со зголемување на катноста. Сметаа дека кулите, изградени во 70-тите години, веќе придонеле за запирање на воздухот од Водно, а сегашниот комплекс ќе ја запечати судбината на овој локалитет - ќе го остави засекогаш ем без воздух ем без сонце. Ќе ги задушат и граѓаните од околните објекти и децата во блиската градинка, која се наоѓа во дупка.
Денес Скопјеинфо ја отвора дилема: Дали по изградбата на висококатниците Скопје ќе остане без воздух?

http://www.skopjeinfo.mk/gradot/1586476808/novi-visokokatnici-ke-niknat-vo-kapistec-ke-ostane-li-skopje-bez-vozduh

-----------------------------------

На ова место треба да има спортски терени, паркинг, парк и сл.
Згради НЕ во никој случај без оглед на висината!

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: Dexter26
Date Posted: 03-Jan-2013 at 19:59
Previous
 
Ова е твојот личен став или е личен став на жителите кои живеат на улица Козара ?
 
Само без оглед на висината, или и без оглед на локацијата ?
 
Прашувам онака, бидејќи ретко гледам некој да излезе со критики поради градењето на висококатници на Водно и во непосредна близина на Водно, а во последно време речиси ич не гледам некој да излезе со критики поради градењето на висококатници во Центар или на било кои други места каде што има голема фреквенција на движење на пешаци и на автомобили, поради што висината на било какви недвижнини мора да биде што е можно помала.
 
Исклучи го паркингот од понудените алтернативи, на паркинг се паркираат моторни возила кои и без висококатниците повеќе од доволно го загадуваат воздухот.


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Jan-2013 at 20:11
све бре аеродинамичари во градов...

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Dexter26
Date Posted: 03-Jan-2013 at 20:31
Previous
 
Зависи кога како.
 
Најчесто аеродинамичари се тие кои се директно засегнати од изградбата на одредени објекти во нивна непосредна близина.
 
Дај да ги видам овие аеродинамичари да ја критикуваат Железара или Охис, или да ги видам во Велес да повикуваат на дислоцирање на велешката топилница и на нејзината депонија.
 
Чисто колку за информација, јас не живеам ни во Центар, ни на Водно, ниту живеам во близина на Центар, ниту живеам во близина на Водно за да бидам аеродинамичар, но живеам во Скопје и преку глава ми е од труење кое и онака го има во изобилие и без овие висококатници кои допрва ќе се градат.
 
Имаме градоначалник кој најавува дека ќе се кандидира за втор мандат, а наместо да направи пример и на локацијата на која сега се наоѓаат бараки во кои се сместени градоначалникот и Советот на град Скопје, да ги сруши бараките и да го прошири градскиот парк на таа локација откако ќе се всели во идната градска куќа, истиот тој градоначалник бара инвеститор кој ќе гради катна гаража на истата таа локација, а и без таа катна гаража веќе имаме доволно труење во Скопјево.
 
Општо е познат фактот дека Скопје нема доволно зеленило по глава на жител, а сепак актуелниот градоначалник на град Скопје кој сака да остане градоначалник на град Скопје и после наредните редовни локални избори кои треба да се одржат во март 2013, наместо да промовира зеленило и еколошки чиста средина, го прави сосема спротивното - промовира објекти во кои се сместуваат подвижните загадувачи на градот.


Posted By: Portal
Date Posted: 03-Jan-2013 at 22:29
Deka so izgradbata na objekti vo centarot na gradot na site prazni prostori, parkcinja i zelenila ke vlijae na provetruvanjeto na gradot koj sto kako sto e poznato e postaven vo dupka i okolen so planini. Se poveke ke go osekame toa i ke se bega poveke od centarot na gradot kade sto ke ostanat samo rabotnite mesta, kancelarii.
Zasega imame samo eden centar na gradot no ponatamu razvojot ke se menuva bidejki centarot e veke prebukiran, so poslednite zdanija, bidejki neznam od koja pricina celata birokratija se isturi vo cenatarot...
Ke se formiraaat pomali centri vo okolinata da ne kazam periferijata kade ke bide mnogu porelaksirano...
Vremeto ke pokaze ...


Posted By: Dragan
Date Posted: 04-Jan-2013 at 01:14
Previous Урбанизацијата го наметнува тоа, во поголемите светски градови како Њујорк, Вашинтонг.... во урбаната антропологија се дефинирани преку посебнии зони, па така центарот на градот е многу бучен голема циркулација на народ, и таа зона е претежно административна работничка, после иде втора зона каде се наоѓаат богатите приватнии фирми адвокати лекари кој имаа висок стандарт дурии ни таа зона не е многу препорачана за стамбено живеење или домување, па веке во 3 третата зона живат помалии богати семејства и нивните бизниси тамуу функционираат, 4 зона се сиромашните, 5 зона е онаа зона на лекарите адвокатите на големите моќници и таа најчесто е надвор од градот.


-------------


Posted By: Dexter26
Date Posted: 04-Jan-2013 at 03:42
Previous
 
Њујорк и Вашингтон не се сместени во котлини и не се опкружени со планини, туку се пристанишни градови.
 
Скопје едноставно не може да биде урбанизиран по меракот на богаташите, адвокатите и лекарите, од наједноставна причина бидејќи тие не се мнозинство во Скопје, а не се мнозинство ни во Македонија, нивните пари од даноци и од обврски кон државата сигурно не изнесуваат ни 50% од целокупниот буџет на град Скопје и од целокупниот буџет на Република Македонија, исто како што сигурно не изнесуваат ни 50% од БДП на жителите на град Скопје и не изнесуваат ни 50% од БДП на граѓаните на Република Македонија, па од тука во целост паѓа во вода теоријата дека нивните интереси и нивната удобност треба да бидат приоритет на град Скопје и/или на Република Македонија врз интересите и врз удобноста на останатите жители на град Скопје и/или граѓаните на Република Македонија.
 
Инаку, денешното труење низ кое поминуваат скопјани нема речиси никаква врска со урбанизацијата, Железара и Охис не се производи на урбанизацијата, а градењето висококатници во непосредна близина на планинско подножје не само што нема никаква врска со урбанизацијата, туку нема никаква врска ни со најосновните правила на градежништвото, има врска само со пустите желби на одредени индивидуи за профит, а последиците од таквите пусти желби на тие одредени индивидуи ќе бидат фатални, исто како што веќе се фатални во одредени урбанизирани делови на Скопје кои не треба да бидат урбанизирани, како и во одредени индустријализирани делови на Скопје кои не треба да бидат индустријализирани.


Posted By: alexsend
Date Posted: 04-Jan-2013 at 09:31
Originally posted by Dexter26


Previous  Ова е твојот личен став или е личен став на жителите кои живеат на улица Козара ?  Само без оглед на висината, или и без оглед на локацијата ?  Прашувам онака, бидејќи ретко гледам некој да излезе со критики поради градењето на висококатници на Водно и во непосредна близина на Водно, а во последно време речиси ич не гледам некој да излезе со критики поради градењето на висококатници во Центар или на било кои други места каде што има голема фреквенција на движење на пешаци и на автомобили, поради што висината на било какви недвижнини мора да биде што е можно помала.  Исклучи го паркингот од понудените алтернативи, на паркинг се паркираат моторни возила кои и без висококатниците повеќе од доволно го загадуваат воздухот.




Да мој личен став е тоа, а верувам дека ќе се добие ист одговор и од сите кои живеат во регионот. Улицата Васил Ѓоргов е прептеретена и вака.
Што се однесува во строгиот центар, таа територија е засекогаш изгубена.
А што се однесува до изгледот на зградичките од 5-8 спрата низ цело скопје, па во такви згради по запад и во јужна америка само најсиромашен народ живее во предргадија, кај нас тоа е врв на архитектура.
На Водно не би дозволил куќа да се изгради, камоли оние грдосии кај поранешен хотел Панорама. Личиме на предградие од Сао Паоло. И веќе немам намера да се замарам зошто и онака нема назад.
Скопје и без тоа е веќе изгубен град

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: alexsend
Date Posted: 04-Jan-2013 at 09:52
Ајде друга работа, да ми одговорат аеродромци затоа што за нив се работи,
Во Аеродром живеат 70.000 луѓе.
Моментално на следните https://maps.google.com/maps/ms?msid=207335775998202657036.0004d272801b44526eef7&msa=0&ll=41.983867,21.474409&spn=0.027402,0.055747 - локации се изградиле/градат преку 4.000 станови во кои ќе им се досалат околу 16.000 луѓе. Тоа се 25% од жителите на Аеродром, дојденци кои ќе го убијат духот на населбата.
Ви смета ова?


*Заборавив на + неколку стотина стана на трета македонска бригада и близу базенот.

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: daci92
Date Posted: 04-Jan-2013 at 13:55
Originally posted by alexsend

Ајде друга работа, да ми одговорат аеродромци затоа што за нив се работи,
Во Аеродром живеат 70.000 луѓе.
Моментално на следните https://maps.google.com/maps/ms?msid=207335775998202657036.0004d272801b44526eef7&msa=0&ll=41.983867,21.474409&spn=0.027402,0.055747 - локации се изградиле/градат преку 4.000 станови во кои ќе им се досалат околу 16.000 луѓе. Тоа се 25% од жителите на Аеродром, дојденци кои ќе го убијат духот на населбата.
Ви смета ова?


*Заборавив на + неколку стотина стана на трета македонска бригада и близу базенот.

Според проценките во Општина Аеродром живеат околу 80 илјади жители ,плус зградите кој сега се населени во Новата населба Лисиче кај последна петка.
Становите од Космос не би ги рачунал бидејќи тие не потпаѓаат на територија на Аеродром иако претпоставувам дека сообраќајот од таа зграда ќе се одвива најповеќе преку Аеродром.
Мене лично не ми смета што се гради само доколку се гради како што треба и инфраструктурата да се среди за да може добро да функционира.
Ми смета тоа што ќе се уништи мирниот живот во Аеродром бидејќи што повеќе луѓе има едно место толку повеќе сообраќај ќе има и гужви.
Но нас кој не прашува.


Posted By: Џоле
Date Posted: 23-Apr-2013 at 09:32
Фотографијата е од 16 април

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8654110777/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8654110777/ - DSC00204 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 23-Apr-2013 at 09:37
Оваа зграда се наоѓа во близина на Транспортниот центар, спроти високата кула. Сликано на 14 април.

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8646118518/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8646118518/ - DSC00181 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8646117774/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8646117774/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8646118474/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8646118474/ - DSC00183 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 24-Apr-2013 at 13:30
Ова е во близина на бул. Партизански одреди, зад зградата наречена ДНК (кај поликлиника Неуромедика). Сликата е од 4 април.

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8616236781/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8616236781/ - DSC00127 by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 24-Apr-2013 at 13:48
За оваа зграда немам никакви податоци (дали ќе биде станбена, деловна или нешто трето), ама бидејќи нема нејзини фотографии на форумов, би ја постирал тука.

http://s1326.photobucket.com/user/george_krstevski/media/DSC09857_zps02f61e0f.jpg.html">

http://s1326.photobucket.com/user/george_krstevski/media/DSC09855_zps28d70840.jpg.html">

http://s1326.photobucket.com/user/george_krstevski/media/DSC09854_zps553c45ae.jpg.html">

http://s1326.photobucket.com/user/george_krstevski/media/DSC09853_zps8aabee27.jpg.html">

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Teglarot
Date Posted: 24-Apr-2013 at 18:40

Зградава е премногу блиску до улицата, на нешто криминално ми мириса тука . . .
А уличната светилка на сликава, всушност се наоѓа во соба/канцеларија на прв спрат . . .

Дива ЛИГА !!!


http://s1326.photobucket.com/user/george_krstevski/media/DSC09853_zps8aabee27.jpg.html"> [/QUOTE]



Posted By: Danndy
Date Posted: 24-Apr-2013 at 19:56
^ изгледа се работи за деловен објект. Ефектот кој сакале да го постингат со зградата (Flatiron Building) не им испаднал баш. А да, премногу излегува на улица... хмм.

-------------
Traveling.


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Apr-2013 at 21:06
Originally posted by Danndy

^ изгледа се работи за деловен објект. Ефектот кој сакале да го постингат со зградата (Flatiron Building) не им испаднал баш. А да, премногу излегува на улица... хмм.
баш сакав да искоментирам за Flatiron LOL

уште еден добар пример од Скопските катастрофи


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: xnx
Date Posted: 24-Apr-2013 at 21:18
flatiron? od kaj pa sega ova? zgradava e elipsovidna so osnova bi rekol slicna na san marko, nema nikakvi dopirni tocki niti markicata niti dizajnot so flatiron


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Apr-2013 at 21:20
Originally posted by xnx

flatiron? od kaj pa sega ova? zgradava e elipsovidna so osnova bi rekol slicna na san marko, nema nikakvi dopirni tocki niti markicata niti dizajnot so flatiron
не е елипсовидна, триаголна е, само што „ќошот“ е многу поблаго заоблен
наречи ја комбинација од триаолник и елипса (нешто како Магос)


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: xnx
Date Posted: 25-Apr-2013 at 10:03
da, markicata e skoro ista kako san marko, a flatiron e mnogu potesna.. ne mi odi sporedbava zatoa


Posted By: mackomk
Date Posted: 25-Apr-2013 at 11:59
Зградата си е на место, сега е премногу блиску до улицата ама новиот ДУП предвидува промена на целиот простор околу зградава.Колку што знам стамбена е, ГМС проект ја има проектирано, истите од Сан Марко


Posted By: Danndy
Date Posted: 25-Apr-2013 at 12:02
Originally posted by xnx

da, markicata e skoro ista kako san marko, a flatiron e mnogu potesna.. ne mi odi sporedbava zatoa


Јас мислам дека нив не им одел процесот на изработување на проектот

Предниот дел, да, Сан Марко. Но Flatiron ефект е уствари кога од предниот дел зградата шири према другите два краја, каде го нема кај Сан Марко (целиот преден дел е елипсоиден и завршува со додатен дел кој и не е дел од елипсата). А тоа дека Flatiron Building е потесна, нема збор. Среќни сме што не оделе со таа цел... да биде толку тесна!

-------------
Traveling.


Posted By: Portal
Date Posted: 29-Apr-2013 at 00:24
http://i.imgur.com/BhEbJor.jpg">
 
Eve sto se pravi na Vodno, neznam sto da kazam... Ova e


Posted By: Џоле
Date Posted: 10-May-2013 at 14:26
Оваа ми се виде интересна... Се наоѓа на „Рузвелтова“, веројатно е стара зграда која добива нова фасада...

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8725055483/"> http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8725055483/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr[/IMG]

-------------
За сè има вторпат


Posted By: fichot
Date Posted: 10-May-2013 at 14:39
Џоле браво за фоткиве.

Ја пред скоро минав Дебар Маало, се изначудив колку објекти никнале, некои ми се видоа симпатични, други не... за жал немав апарат.


Posted By: Џоле
Date Posted: 15-May-2013 at 14:34
Во близина на зградата на Stone Design

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8741481942/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8741481942/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 15-May-2013 at 14:37
во Дебар Маало, на ул. 29 ноември (кога се оди накај Апче)

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8740364479/"> http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8740364479/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr[/IMG]

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8740364161/"> http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8740364161/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr[/IMG]

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8740364653/"> http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8740364653/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 15-May-2013 at 14:38
Дебар Маало, зад хотел Томче-Софка

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8741482388/">
http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/8741482388/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Watson
Date Posted: 16-May-2013 at 20:35
poslednata e najinteresna


Posted By: perko
Date Posted: 02-Jun-2013 at 14:49
ziveam u debar maalo,u stan koj gleda na ul.o.nikolov.fasadata na zgradata e zastitena so avtorski prava.me interesira dali znae nekoj dali postavuvanjeto na nadvoresni roletni na prozorite vlaga u tie avtorski prava,thanks

-------------
low and order


Posted By: stratus
Date Posted: 02-Jun-2013 at 16:55
Веројатно да, но и да не претставува проблем би ти препорачал доколку мораш, да ставиш внатрешни ролетни


Posted By: perko
Date Posted: 03-Jun-2013 at 16:01
se raboti za  zvucna i toplotna izolacija,taka da venecijaner(koj veke go imam)ne vrsi rabota.


-------------
low and order


Posted By: Џоле
Date Posted: 05-Jun-2013 at 17:29
во близина на Универзална сала (сликано со мобилен тел.)





-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 05-Jun-2013 at 17:31
во близина на грчка амбасада



-------------
За сè има вторпат


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Jun-2013 at 00:30
Ова е објектот што се гради на почетокот на Јужен Булевар, сме го спомнувале неколку пати, не по добро...



Posted By: alexsend
Date Posted: 29-Jun-2013 at 14:04
Originally posted by Cloverstack

Ова е објектот што се гради на почетокот на Јужен Булевар, сме го спомнувале неколку пати, не по добро...



Токму оваа слика треба да се најде во учебници како сликовито претставување на урбана мафија. Трагично е што луѓе кои потпишуваат и даваат одобренија за градба не одговатаат пред народот.
Сите околни згради се со малтене иста висина сем оваа, сочуствувам со оние кои живеат во соседната зграда (десно), а паркинг и пред овој објект немаше, а сега ќе има 50+ возила...трагично

-------------
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.


Posted By: zabegan
Date Posted: 29-Jun-2013 at 15:58
Previous
зградата до оваа зграда (зелената) исто така никогаш не требаше да се изгради таму... така да, ама баш ич не ги жалам станарите што се излажале таму да купат стан


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jul-2013 at 17:44
денес...

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/9202250164/"> http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/9202250164/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr[/IMG]

http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/9202249862/"> http://www.flickr.com/photos/84288284@N02/9202249862/ - . by http://www.flickr.com/people/84288284@N02/ - george k. 1981 , on Flickr[/IMG]

-------------
За сè има вторпат


Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Jul-2013 at 23:19
Previous
мене искрено посебно ме иритира тоа што објектов според генерален екстериерен изглед и не е така лош, всушност има подобар дизајн од некои плански издржани објекти што се градат во моментов, ама никогаш нема да кажам нешто позитивно за него затоа што на катастрофална локација и е уште една епизода од урбаниот криминал во градов


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: mackomk
Date Posted: 04-Jul-2013 at 18:02
Што знам, ако го погледнеш ДУП-от за овој дел ќе видиш дека нема ништо лошо во локацијата, овој дел од Јужен баш пред зградава е предвиден да биде зеленило(или ја лошо го читам), еве го ДУП-от
http://www.opstinacentar.gov.mk/DUPJDCGP.aspx


Posted By: gjoko
Date Posted: 12-Jul-2013 at 18:00
Пред некоја ден разговарав со газдата на една од зградите помеѓу објектот на ФДУ и МНТ,и рече дека е почнато да се поставуваат носачи за стаклени панели.Зградата ќе биди обложена со стакло.

На сликата од Џоле зградата се гледа во далечина



Posted By: xnx
Date Posted: 24-Jul-2013 at 09:22
http://s899.photobucket.com/user/gjosse/media/duce_zps8257456d.jpg.html">

interesno zgradice vo debar maalo, megutoa ne sakav da go objavam bidejki ne e dovrsheno, ama eve eden hint. osoben moment mi se drvoto na fasadata i krovot koj prodolzuva od samata fasada


Posted By: zabegan
Date Posted: 24-Jul-2013 at 17:09
конечно, поткровје кое скоро незабележително се инфилтрира во објектот Applause


-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Џоле
Date Posted: 16-Aug-2013 at 15:11
станбено деловна зграда зад ТЦ Буњаковец





-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 25-Aug-2013 at 22:43
На Водно се изградиле доста згради. За жал, од кола успеав да фатам само нешто од тоа.











-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 25-Aug-2013 at 22:44




-------------
За сè има вторпат



Print Page | Close Window