Print Page | Close Window

Катна гаража - Прилеп

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Паркинзи и гаражи
Forum Discription: Паркинзи, катни гаражи, подземни гаражи...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=437
Printed Date: 29-Mar-2024 at 07:36


Topic: Катна гаража - Прилеп
Posted By: pbanks
Subject: Катна гаража - Прилеп
Date Posted: 18-Mar-2008 at 22:51
Катна гаража во Прилеп. Ако не се лажам МТЦ скоро продаваше локација таму со намена за катна гаража. Проектов ми се допаѓа (без тие стаклата на приземјето), има наведено и инвеститор, да се надеваме на реализација Thumbs%20Up







Replies:
Posted By: vardar
Date Posted: 18-Mar-2008 at 23:04
Супер само зошто струмица и прилеп имаат нови катни гаражи а во Скопје само се  Blahblah


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2008 at 14:12
Thumbs%20Up добра вест


Почна изградбата на првата катна гаража во Прилеп

Денска беше поставен камен темелникот, со кој се означи почетокот на изградбата на првата катна гаража во Прилеп. Инвестиција чини 2,5 милиони евра, проект кој е прогласен за најдобро архитектонско решение за 2007 година на Биеналето на архитекти на Македонија. Изградбата треба да заврши за две години, а гаражата ќе биде со капацитет од 10.000 метри квардатни, односно 324 парјинг места и 1.800 метри квардатни деловен простор.

“Ова е проект за кој сум уверен дека ќе придонесе кон подобрување на локалниот економски развој. Ова е уште еден од проектите на Владата наменет за градот под Марковите кули, каде запошна и изградбата на третата лента на патниот правец Прилеп-Градско, се гради водоводен, но и канализационен систем во Варош, се урбанизира просторот кај старата касарна, асе гради и фудбалско игралиште кај Паркот на револуцијата, со цел подобрување на еконосмкиот развој ан Македонија“, истакнал во својот говор министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски.


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28466&kategorija=2 - http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28466&kategorija=2


Posted By: La Linea
Date Posted: 20-Apr-2008 at 23:34
Уште еднаш ова -


Прилеп ќе добие катна гаража

Гаражата што во центарот на градот ќе има капацитет од 324 паркинг-мест

ПРИЛЕП - Во центарот на Прилеп, во близина на автобуската станица, е поставен камен-темелник за изградба на нова, современа повеќекатна гаража, со капацитет од 324 паркинг-места. Новиот објект ќе зафати површина од 10.000 квадратни метри, а на 1.800 квадратни метри ќе има деловни простории. Струмичката фирма „ДМ оил“, која го доби тендерот во проектот катна гаража, ќе инвестира околу три милиона евра, а прилепското претпријатие „Теракота“ ќе биде изведувач на градежните работи.

„На Биеналето на Здружението на архитекти на Македонија, проектот беше прогласен за најдобар“, вели Миле Јанакиески, министер за транспорт и врски. За катната гаража и за неколку други инвестиции, за „сончевиот“ град во Сопиште, земјиштето каде што се наоѓа млекарницата „Сведмилк“, болницата во Ѓорче Петров и за индустрискиот капацитет во Општина Илинден, владиниот Комитет за градежна експанзија и развој повел постапки за решавање на имотноправните односи. Министерот Јанакиески најави дека прилепската касарна за кусо време ќе се урбанизира и ќе прерасне во индустриска зона. За таа цел се воделе преговори со Стопанската комора на Македонија.

Градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески информираше дека овој месец ќе биде објавен и тендер за изградба на нова автобуска станица, која од сегашната локација ќе се пресели кај железничката станица. (М.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=183ADC178B4BF349903D0900012BE6E8



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Nov-2008 at 22:29
Од најновиот број на Порта3.

Овај_стариот дај бе сликни нешто од овој објект следниот пат кога ќе си во Прилеп Cheers




Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 01-Nov-2008 at 23:23
Jaс скроз заборавив на проектов,до среда ќе имате најнови слики.
И јас слушнав дека се работи под полна пареа,што е редкост кај нас.


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Nov-2008 at 23:27
Originally posted by ovaj_stariov

Jaс скроз заборавив на проектов,до среда ќе имате најнови слики.
И јас слушнав дека се работи под полна пареа,што е редкост кај нас.


Не само тоа туку и проектот е стварно пристоен, баш сум нестрплив каква ќе биде реализацијата.


Posted By: vardar
Date Posted: 01-Dec-2008 at 10:02
http://www.prilep.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=379&Itemid=328 - 21.10.2008 Општина Прилеп
 
 
 
 
 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Dec-2008 at 10:08
Ова е на местото на старата автобуска?! Или грешам?! Ајде ќе ве молам координати!.

@Prilep: Се надевам редовно ќе не известувате од терен, инаку честито катна гаража, (само да не го напраат некој деловен центар )


Posted By: vardar
Date Posted: 01-Dec-2008 at 10:16
Originally posted by lslcrew

Ова е на местото на старата автобуска?! Или грешам?! Ајде ќе ве молам координати!.
 
 
Тоа само овој стариов може то а да го каже Yes


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 01-Mar-2009 at 19:43
Како прво,многу ми е жал што нема погодно место за сликање на градилиштево,и секој што не бил Прилеп тешко би добил представа за местото.

Како второ се извинувам што сликите се од телефон.










-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: ABC
Date Posted: 05-Apr-2009 at 01:23
Како трето,потполно си заборавил да кажеш дека инвеститорот е ист со оној на Глобал од Струмица,само градоначалникот е со различна политичка опција,а објектот се гради само во ноќните саати,како нешто да е на крадење,мислам дека тоа се гледа и од сликите дење кога нема работници,или вежбаат за градење во ноќни услови.Ohno

-------------
Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 07-Jul-2009 at 16:46
Има напредок но јас очекував побрзо темпо.

гледано од главната улица






гледано од позади















-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Jul-2009 at 18:55
Originally posted by ovaj_stariov

Има напредок но јас очекував побрзо темпо.

Го знам чувството Big%20smile

Сепак, спомнат е рок од две години од почетокот на изградбата кој бил во април 2008 (пост #3), па ми се чини дека темпото е во ред.


Во секој случај побрзо ја градат од катната гаража во Аеродром (кај Бисер), а и проектот повеќе ми се допаѓа од она што можам да го видам на рендерите за едната и за другата.

Cheers


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 24-Jul-2009 at 12:50
Како тече изведбата на објектов? Одамна нема update со слики...
....некој од Прилеп на форумов!?

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jul-2009 at 13:57
Изгледа не ти се отвориле последните слики кои се од пред помалце од 20 дена Yes


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 24-Jul-2009 at 14:41
Wallbash факинг телеком....имаш право, фала!



-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: medo
Date Posted: 30-Jul-2009 at 16:57
Се мислам и никако не ми оди во глава, зошто само кај нас се комплицираат работите при изградба на катни гаражи?!? Мислам дека знам, ама не сакам да биде вистина..
Друга работа е зошто секогаш се гради со бетон. Зошто не на пример од челик. Еве пример од Ахен, Германија. Се гради катна гаража до веќе постоечка (во позадина). Конструкцијата е челик и спрегната меѓукатна конструкција (челик+бетон). Погледнете колку елегантно и едноставно изгледа, за разлика од бетонската конструкција во Прилеп.

http://img339.imageshack.us/i/img1407u.jpg/"> http://g.imageshack.us/img339/img1407u.jpg/1/">






Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 27-Aug-2009 at 18:30
Сликите се малку конфузни,сликани се набрзина,но ме радува што има напредок










-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Aug-2009 at 18:33
Ова е веќе солидно. Супер апдејт


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 16-Oct-2009 at 20:00
Тука се работи солидно(за наши услови) мислам дека рокот ќе биди испочитуван

1.


2.


3.


4.На некои од сликите се забележува дека веќе на првиот спрат се оградуваат дуќаните.


5.


6.Тука убаво се гледа и старата автобуска



-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 16-Oct-2009 at 23:46
Cheers

Прво беа спомнати 324, па после 400 паркинг места. Разликата не е мала, но не е ни суштинска.
ovaj_stariov, како ти се чини, каков ќе биде импактот на гаражава врз состојбата во центарот на Прилеп?


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 17-Oct-2009 at 00:08
Нешто кружат гласини дека и вториот кат сакале да го пренаменат во деловен,се надевам дека се само чаршиски муабети.

Влијанието на гаражата во секој случај ќе биде позитивно,би требало да растерети голем број од возилата што идат однадвор посебно во пазарните денови(среда и сабота) кога навистина се прави голема гужва.

По принцип прилепчани не се навикнати да плаќаат за паркирање,но со новите зафати што ги прави општината скоро по целото централно градско подрачје започна да се наплаќа(сега за сега евтино 30ден-6h),мислам дека дека многу ќе зависи од цените што ќе ги понудат во катната гаража.


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Oct-2009 at 00:17
Originally posted by ovaj_stariov

но со новите зафати што ги прави општината скоро по целото централно градско подрачје започна да се наплаќа(сега за сега евтино 30ден-6h)

По кој принцип функционира тоа? Паркинзи со рампа или како?


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 17-Oct-2009 at 00:36
По централниот булевар веќе имам објавено како се врши паркинг,со една разлика не мора да одиш до бутката за плаќање,застануваш пред местото за паркирање,има вработени што веднаш те пречекуваат,информираат со мотороли кој број рампа се спушта се паркираш и плачаш на нив.
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=208&PN=2

А во другите делови има поставено рампи,каде те чека вработен.Рампите сум ги обележал со жолто,малку е непрегледна мапата,бидејќи дел од пешачките зони се представени како улици,но како и да е не можи да се влеиз без да се плати.



-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 19-Oct-2009 at 16:04
Не знам за вас ама мене ми се чини дека гаражава нема да биде баш како рендерите,до сега никаде не ги забележав бетонските осцилации што треба да ги има по оградите,ако ме сфаќате што сакам да кажам.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: zabegan
Date Posted: 19-Oct-2009 at 16:46
Originally posted by ovaj_stariov

Не знам за вас ама мене ми се чини дека гаражава нема да биде баш како рендерите,до сега никаде не ги забележав бетонските осцилации што треба да ги има по оградите,ако ме сфаќате што сакам да кажам.
можно е од друг материјал да ги направат?


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 22-Oct-2009 at 15:27
Не знам дали сте забележале но гражава се гради без голем каран,кога поминувам гледам дека имаат повеќе мали кранови(ако можи така да ги наречам) што се монтирани на последниот спрат и преку нив добиваат материал од долу.Но кога би теребало нешто да се пренесува во должина не гледам некој друг излез освен на раце.

Не знам дали се работи за штедење или имаат некој нов принцип?
Според мене објектот е доволно голем за еден висок кран!!!!!!!?????

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Oct-2009 at 14:54


Можеби не му се вклопува во есапот на изведувачот (теракота)? Dunno Бидејќи сигурно треба кранот да го изнајмат.... Може само да шпекулираме.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 11-Dec-2009 at 20:16
Тука веќе се забележуваат првите отстапки од рендерот,деновиве ќе направам повеќе слики



P.S.Мораше да го покријам лицето на дечкото,за заштита на приватност Big%20smile


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 03-Jan-2010 at 16:38
Овие не се зафркаваат,по моја проценка на пролет ќе започнеме да паркираме тука.


малку ми посметаа дрвата



-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jan-2010 at 16:56
Навистина одлично темпо, ова би требало да е последното ниво Cheers


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 03-Jan-2010 at 17:20
Да,последното ниво е
Само малку ми е криво што не е баш како на рендерите.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 09-Jan-2010 at 00:50
можеби сликава не е баш за тука,но еве еден поинаков агол како се вклопува гаражата во целата ситуација



-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Jan-2010 at 01:22


зошто да не е за тука, вака ќе добиеме подобра претстава и за "големата слика".  одлична фотка Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Jan-2010 at 06:01
Стари ќе може ли една скица како е точно поставена гаражава и лоикација да бележеиш. Ич неможам да се изориентирам по сите слики од почеток на нишкава. Или па некој друг ако може?!


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 09-Jan-2010 at 15:10
Да пробам вака,со црвено ми е обележана катната гаража,а местото од каде што е сликана последната слика е раскрсницата обележана со зелено.



-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 11-Jan-2010 at 22:45
Сликиве ги правев во одење па не излегле како што очекував,малку на високо сум ги фатил.

од страна на плоштадот












веќе од оваа страна ја добила висината




-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jan-2010 at 23:58
ovaj_stariot, ако не се лажам, ова е веројатно најголемиот објект од било каков вид кој се гради во Прилеп од завршувањето на станбено-деловниот комплекс на Прилепец?


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 12-Jan-2010 at 00:02
Да,после катастрофата од Прилепец,што ни насади на среде центар еден грд и исклучително нефункционален објект,катнава гаража е навистина освежување.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Jan-2010 at 00:10
Originally posted by ovaj_stariov

Да,после катастрофата од Прилепец,што ни насади на среде центар еден грд и исклучително нефункционален објект,катнава гаража е навистина освежување.


Да, се сложувам, но габаритно и како инвестиција беше прилично солидна ако не се лажам, во тој правец ја правев споредбата.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 12-Jan-2010 at 00:29
Да да, се спомнуваше тогаш дека по деловен простор е најголем после ГТЦ.Плус неколку спратови со станови.
Но има толку лош распоред,тесни ходници,никаква прегледност,мали дуќани,имаше најсовремени лифтови(кои патем никогаш не проработеа),безброј забелешки...
Не знам ни дали има 10% искористеност,претежно тие што се гледаат од плоштад.Внатрешните ходници се користат како wc-a,третиот спрат не е ни дограден,а нема ни интерес.
Тотално промашување.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Apr-2010 at 00:24


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 07-Apr-2010 at 14:10
Previous
Левата половина на катната гаража (според сликава) е при крај, останува уште другиот дел
Smile


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 09-May-2010 at 23:11
Еве не толку добри сликиSleepy за жал не го погодив тајмингот, ќе направам подобри.
01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

09.

10.



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-May-2010 at 00:57


Добро, чекаме подобри
Сепак колку што може да се види од сликиве, ми се потврдуваат очекувањата дека гаражава ќе испадне прилично фина. Какви се твоите впечатоци во живо?


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 10-May-2010 at 09:50
Огромен објект пред се, добро испланиран исто така. Исто како на американските филмови. Со лифт слегуваш со лифт се качуваш, долу имаш продавници околу 20 и повеќе. Просторот за качување со кола е доволно широк да собери две возила, само незнам како ќе се снајдат прилечаниве.Crazy
Единствен проблем е тоа што нема доволно простор за автобуската, па дури не се изгради новата ќе влегуваат мешечки, а грбечки ќе излегуваат автобусите. И дивите таксисти баш пред катната стојат, плус и легалните, и во пазарен ден се создава таква гужва што едвај се преминува улица. Се надевам тоа со сообраќајот ќе го решат.
Иначе сум прилично задоволен од објектот. Подетално ќе ви кажам кога ќе го отворат и ќе прошетам низ него.
Thumbs%20Up


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 10-May-2010 at 11:18
znaci definitivno nema da bide bela kako na renderot.
Vaka na slikive izgleda siva so edna potemna linhja koja odi po rabovite.
Ne znam kako seto toa izgleda vo zivo,se nadevam ne e loso.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: insomnia1
Date Posted: 10-May-2010 at 12:52
Ke ima super market katnava garaza?


Posted By: alienwords
Date Posted: 10-May-2010 at 15:11




Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 10-May-2010 at 16:17
odlicna slika,dava ubava pretstava kako se vklopuva garazata vo prostorot.
Ne znam zosto seuste nema informacii kako ke bidi parternoto ureduvanje pred nea,bi bilo ubavo da se napravi edna pesacka zona koja ke vodi do plostadot.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-May-2010 at 16:20
сликава на alienwords навистина многу ветува

втората слика на SPQR, иако матна исто така остава убав впечаток за објектот.


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 10-May-2010 at 22:08
Originally posted by insomnia1

Ke ima super market katnava garaza?


Не би требало, оти како што се гледа однадвор, цело приземје е расцепкано на дуќани кои се при крај со ентериерно уредување.


Posted By: insomnia1
Date Posted: 10-May-2010 at 23:32
nema da funkcionira kako sto streba ako nema super market..vo celiot svet..katnite garazi se so sklop od super market ili eden karsi drug.


Posted By: Jumbo
Date Posted: 15-May-2010 at 01:37
Супер маркетот е клучно нешто за да профункционира секоја катна гаража.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 15-May-2010 at 16:27
Или пак, како во цел свет, катната гаража да се користи за паркирање?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Makedonij
Date Posted: 29-May-2010 at 06:08
Малку касно за тендерот.....ако не бришете.......

Катна гаража деловни содржини, Прилеп
автор : арх. Ненад Раѓеновиќ
локација : Прилеп, Македонија
инвеститор : ДМ – Оил, Струмица
површина : 14 000m²
година : 2007











-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 06-Jul-2010 at 14:43
Еве слики од крајот на градбата, кога ќе ја отворат, ќе сликам подетално. Очекувајте за брзо да биде отворена пред се за Пивофест.
01.

02.

03. Влезот од главната улица

04. Првиот кат кој е наменет за дуќани и трговски дејности

05.

06.

07.

08.

09.

10.



-------------
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај


Posted By: axel
Date Posted: 06-Jul-2010 at 16:42
Cheers


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 06-Jul-2010 at 17:19
Браво ПрилепчаниApplause.
Гаражава изгледа ТОП.И нека биде пример,како треба да изгледа една модерна и функционална катна гаража.


Posted By: lupo
Date Posted: 06-Jul-2010 at 17:26
Samo uste drvca fali na trotoarot i se drrugo e super. BRAVO PRILEP.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Jul-2010 at 17:35
Гаражава генерално одлично изгледа, но морам да ставам забелешка за тоа колку грубо е изведен подот.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Jul-2010 at 17:38
Може и ќе се асфалтира накнадно врз бетонот. Во Соравиа гаражата (4 полунивоа) се асфалтирани.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Jul-2010 at 17:40


Веќе се обележани линии


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 06-Jul-2010 at 18:05
Originally posted by Cloverstack



Веќе се обележани линии


И мене тоа ме зачуди, сепак ќе почекаме да видиме откако ќе биде официјално отворена. Ако иди некој на Пивофестот, ви препорачувам да ја посетите
Smile


-------------
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај


Posted By: Makedonij
Date Posted: 08-Jul-2010 at 10:37
Originally posted by Cloverstack

Гаражава генерално одлично изгледа, но морам да ставам забелешка за тоа колку грубо е изведен подот.

Yes
Македонска работа се нешто на половина напревено, инаку објектоте е прекрасен.Thumbs%20Up





-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 08-Jul-2010 at 10:51
bravo, garazata e super!

-------------


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 13-Jul-2010 at 01:13
Слушнав дека ќе се асфалтира внатре,сега сигурно брзаат за пиво-фестов да ја пуштат.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jul-2010 at 01:27
Тоа веќе прави логика... во тој случај останувам без посериозни забелешки


Posted By: axel
Date Posted: 14-Jul-2010 at 05:20

Нова катна гаража пред „Пивофест“

ПРИЛЕП - Првата катна гаража во Прилеп со капацитет од 400 возила денеска ќе биде пуштена во употреба, во пресрет на одржувањето на осмиот „Пиво фест“. Според градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески, станува збор за приватна инвестиција вредна 4,5 милиони евра, со која градот добива катна гаража на чие приземје ќе се отвори трговски центар. Објектот се протега на над 13.000 квадратни метри и е лоциран во центарот на Прилеп, на улица „Сотка Ѓорѓиоски“. Инвеститор на новата катна гаража е струмичкиот конзорциум „ГМ оил“.

„Катната гаража ќе ја пуштиме во употреба во пресрет на традиционалниот ‘Пиво фест‘, кога градот е преполн со гости. Оваа инвестиција ќе овозможи простор за 400 возила, што многу ќе го олесни наоѓањето паркинг за гостите, кои ќе дојдат на манифестацијата. Ќе се урбанизира центарот на градот, ќе се разубави и ќе заживее просторот, а со дуќаните и гаражите ќе се отворат нови работни места“, вели градоначалникот Марјан Ристески. Тој најавува дека за неколку недели ќе почне изградбата на нов современ трговски центар со катна гаража, со што Прилеп ќе го реши проблемот со паркирањето во центарот на градот. (Д.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1EB45851EE046C4D8E04A50A95522C83


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 14-Jul-2010 at 15:28
Еве уште некоја слика од денешното отворање











http://www.prilep.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=968&Itemid=1 - http://www.prilep.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=968&Itemid=1

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 17-Jul-2010 at 05:41
Една забелешка... (можеби веќе е така ама не гледам на слики)

Треба секој кат да е со различна боја. Гледам има 4 (ако се паркира горе на отворено)... што значи столбовите на едниот кат да се Црвени, на другиот Жолти, на третиот Сини и горе нека е зелено (пример). Да се различна боја за да се памти полесно каде си ја паркирал колата.

Инаку така многу добро изгледа. Ама не биваше гража без дуќани нели?


-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 24-Jul-2010 at 22:24
Случајно налетав на сликава,на местово од оградава во моментов се наоѓа катната гаража



-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 08-Aug-2010 at 21:27
Денска бев на посета во гаражава и направив една кратка репортажа

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

09.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.


P.S. Може да се стави објектот на гласање


-------------
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-Aug-2010 at 22:16
Богами не би ја нарекол кратка репортажа инако и ја би рекол едно гласање да се даде 

-------------


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 08-Aug-2010 at 22:47
Овие се заебаваат или се сериозни? Направиле солиден објект а подлогата за паркирање како деца да ја рамнеле, нит асфал нит подлога. Изгледа мизерно, а сепа главнат функција на објектов би требало да биде гаража.


Posted By: Swimmer
Date Posted: 11-Aug-2010 at 17:42

Точно, подот е катастрофа, ако ја брзаа за пивофест ок, али требаше отпосле да ја доправат, а и на приземјето кај што се деловните објекти, зарем немаше да биде подоро да ставеа од оние железнине пречки (немам појма како се викаат), што ако се начука некој несовесен во стаклото..



-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Aug-2010 at 18:50
А и што бара оној бекатонот во пролазот?!



Print Page | Close Window