Print Page | Close Window

Старо Скопје

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Скопје
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44
Printed Date: 25-Jun-2022 at 17:28


Topic: Старо Скопје
Posted By: pbanks
Subject: Старо Скопје
Date Posted: 28-Sep-2007 at 11:12
ова е неизбежна тема а и би било добро да направиме размена на архивите. Јас ќе ги upload-увам моите слики во полна резолуција за да може да ги превземе кој сака во најдобар можен квалитет.
 
 Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Sep-2007 at 11:13

За почеток еве една тура разгледници
 Posted By: dejan
Date Posted: 28-Sep-2007 at 13:26
Super idea, slikite se ubavi.

Jas ke napravam copy-paste razmena od SSC do tuka...ako se mnogu golemi slikite, kazhete da gi smenam

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">

http://imageshack.us">
Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Sep-2007 at 13:32
ne be ostaj gi vo full rezolucija jas mislam, bolje e za kolekcija koj saka da se pocasti.


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Sep-2007 at 02:45
Cool:)


Posted By: mitatos
Date Posted: 11-Jan-2008 at 21:17
eve uste nekolku sliki od staro skopje samo me mrzi da gi pustam na forumov

http://flickr.com/photos/cuckove/sets/72157603473436320/

nekoj gi pustil na flickr pozdrav
pa se nadevam uste nekoj ima sliki od staro skopje -------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Jan-2008 at 16:28


јас имам уште доста но никако да најдам време да ги организирам и уплоадувам Cheers


Posted By: mitatos
Date Posted: 12-Jan-2008 at 16:33
e ako de koga ke imas ke gi postiras eve i ja sobiram nesto pa ke go popolnime i ova pole

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 17:52
Слики од реката и кејот во различни периоди Cheers

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 18:06
odlicni sliki ,togas poubavo izgledal kejot od desnata i levata strana na vardar  ,a sega nekako sve mi e prazen toj del naskoro i ja spremam nesto da pustam , samo treba da gi hostiram na nekoj sajt, ako znae nekoj neka kaze kaj moze pobrzo da gi hostiram  

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 18:10


registriraj se na http://www.photobucket.com - www.photobucket.com , prilicno e dobar, mozed da uploaduvas golemo kolicestvo fotki od ednas.

Alternativa ti e i http://www.imageshack.us - www.imageshack.us


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:23
Plostadot i denesen centar  :

Kameni most

Stara carsija :Stariot teatar:Panorami :-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:32


оваа е интересна фотка и прв пат ја гледам. Но неможам да се ориентирам каде е. Некој има идеја?

Оваа би била многу убава уличка денеска Unhappy


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:39
toa mislam deka e glavnata ulica vo carsija taa najsirokata ama nekoi gradbi od ovie gi srusil zemjotresot valjda taa dzamijata sto se gleda e Sultarn muratovata u carsija, barem ja taka mislam.. 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:42
Мене многу ме буни ридот во позадина, ама за некој што го знае старо Скопје може да биде добар орјентир за потврда.

Инаку браво дечки - одлични слики Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:43
Originally posted by mitatos

toa mislam deka e glavnata ulica vo carsija taa najsirokata ama nekoi gradbi od ovie gi srusil zemjotresot valjda taa dzamijata sto se gleda e Sultarn muratovata u carsija, barem ja taka mislam.. 


ме буни тоа што објектите се релативно високи и по два ката.  И ако убаво се загледа сликата така е долж целата улица не е само одредени објекти да штрчат. Колку што знам во Турска чаршија никогаш немало толкави згради. Објектите очигледно датираат 1913-1944. Во тоа време фокусот на развојот на Скопје бил удрен на новите маала, а Турска чаршија не претрпува некои спектакуларни промени.


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:43
cekaj cekaj ke ima uste , imam mnogu golema arhiva site ke gi postiram ama nekoi se epten mali ,tie nema da gi pustam 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:44
Originally posted by Cloverstack

Мене многу ме буни ридот во позадина, ама за некој што го знае старо Скопје може да биде добар орјентир за потврда.


да и ридот некако не ми се  уклопува... Неможам баш ништо да идентификувам што би ми послужило како ориентир


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:54
mozno e toj ridot da e vodno , posto ova slika e postara nekade vo 1915 godina, moze ovoj pat vodi do kameni most ,posto znam deka posle kameni imalo 1 dzamija burmali dzamija ni ja nekako ne mozam da svatam tocno kade se naoga, go najdov na eden sajt, pisuvas skopje za vreme na nekakva okupacija, valjda nekade vo prva svetska vojna e ili megu balkanskite vojni ... 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 20:55
da ne go promasile so bitola ????
nisto cudno


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jan-2008 at 21:00
Тоа не ми изгледа баш како Водно.

Но во право си можеби помешале нешто, на пример со Битола...


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 21:08
@mitatos и јас помислив на Бурмали џамија но на хоризонтот има две минариња и тоа дополнително ја комплицира работата. Плус чуден е сртот на Водно а и дури и така да се позиционирам неможам да сфатам која е улицава. Мислам дека да имало волку убава (и очигледно прометна) улица во Скопје во тоа време веројатно ќе била поизвикана денеска.

Втората варијанта на која помислив е исто така дека можеби помешале со Битола и најверојатно за тоа и се работи.


Posted By: mitatos
Date Posted: 13-Jan-2008 at 21:12
i ja taka mislam, no sepak nesto me vlece kon skopsko posto pisuvase na slikata SKOPIE , najveke mene me vlece kon tie starite skopski maala, pajko maalo ili karadak maalo aj koga ke najdam poubava orientacija ke komentirame

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Jan-2008 at 21:14
Originally posted by mitatos

i ja taka mislam, no sepak nesto me vlece kon skopsko posto pisuvase na slikata SKOPIE , najveke mene me vlece kon tie starite skopski maala, pajko maalo ili karadak maalo aj koga ke najdam poubava orientacija ke komentirame


да можеби да е и некое од тие маала. Реално постои многу малку материјал од тие делови на Скопје пред WW2. Или барем јас не сум нашол до сега


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 13-Jan-2008 at 22:21
WOW одлични слики дечки... Cheers
Инаку за спорната слика неможам да се сетам на ниту едно такво остро стрмно брдо околу Скопје. Незнам евентуално Гази Баба ридот, но ни тој не личи така....Намногу ми личи на еден дел од Широк Сокак во Битола, каде што денес е мислам Веро. Башка гледам некои знамиња и парада па мислам дека е главна улица во некој поголем град, вероватно за време на прва светска војна. Битола ми личи логично.


Posted By: La Linea
Date Posted: 10-Feb-2008 at 22:15
Прв пат ја гледам оваа слика. Старо Скопје во боја делува многу понеатрактивно, мислам ќе се сложите. Како и да е, интересен агол + сликата е во боја

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Apr-2008 at 00:12
Прекрасни слики Applause
Сите слики се јасни освен предходната која е спомнувате,
но за мене и оваја зграда во Ск е непозната со германската војска испред-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: dejan
Date Posted: 07-Apr-2008 at 00:29
Dobro dojde Vladimir!
Inace na mene mi izgleda kako teatarot?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Apr-2008 at 02:29
Originally posted by dejan

Dobro dojde Vladimir!
Inace na mene mi izgleda kako teatarot?


Мене ми изгледа како старо Скопје да е!


Posted By: La Linea
Date Posted: 07-Apr-2008 at 05:55
Ова е Битола под Турско - значи пред 1913 или па Турција, видите ги знамињата... Германското знаме во војната било со кукаст крст. Изгледа како конзулат можеби , па би рекол дека е Битола

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Apr-2008 at 08:47
Благодарам,
Originally posted by dejan

Inace na mene mi izgleda kako teatarot?

Сигурно не е театарот - погледајта ги другите фотоси од истиот, а и самата зграда е помала.
Иначе што би тражела стражарска кукица пред театар?
Originally posted by La Linea

Ова е Битола под Турско - значи пред 1913 или па Турција, видите ги знамињата... Германското знаме во војната било со кукаст крст

Двете слики се од периодот 1916-1917 а тоа се германци, секако и турци а за знамето во тоа време не им било со кукасти крстови.

Но полека ќе излезе од каде се Smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: dejan
Date Posted: 07-Apr-2008 at 09:16
Mozebi vo pravo si...ama mi izgleda kako da e do Vardar negde? Koj znae sto moze da bide...usfari nemoze da bide teatarot, ako e od periodot megju prvata svetska vojna, neli teatarot bil izgraden negde vo dvaesetite? Mozno e da e Bitola, nego li i jas sum ja videl istata slika pod 'Skopje' niz internetov.

Originally posted by lslcrew

Originally posted by dejan

Dobro dojde Vladimir!
Inace na mene mi izgleda kako teatarot?


Мене ми изгледа како старо Скопје да е!

Stvarno?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Apr-2008 at 13:47
Originally posted by pbanksоваа е интересна фотка и прв пат ја гледам. Но неможам да се ориентирам каде е. Некој има идеја?

Оваа би била многу убава уличка денеска Unhappy


дефинитивно битола! гарантирам


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Apr-2008 at 14:44
Може да е битола со оглед на тоа што ова со знамињата ми личи на конзулат! А ако станува збор за Скопје тогаш не би знаел од каде може да биде.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 08-Apr-2008 at 18:28
Originally posted by lslcrew

Може да е битола со оглед на тоа што ова со знамињата ми личи на конзулат! А ако станува збор за Скопје тогаш не би знаел од каде може да биде.

Знамињата кој се низ цела улица се поставени за влез на војската во Битола-Скопје, така да конзулат ... ??!!


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 10:03
Odejki po Sirok sokak od nasoka na golemiot park, ima dve dzamii edna pozadi druga cii minarinja jasno se gledaat na slikava. Ova e mislam dovolen argument za odreduvanje na mestoto.
Koga bi zborele za vremeto, jasno e gledajki ja "mehanizacijava" na vojskata deka se raboti za Prvata svetska vojna. A koga bi bile poprecizni za vremeto, verojatno e 1915. koga bugarskata vojska vleguva vo Bitola. Ne mislam deka se raboti za srpska tuku, nitu pak germanska tuku za bugarska vojska od pricini sto znameto na Germanskata Imperija izgledalo vaka:

http://img154.imageshack.us/my.php?image=800pxflagofthegermanempqg8.png">

Znameto na Bugarskoto carstvo (isto ko i denesnovo) e poverojatno:

http://img211.imageshack.us/my.php?image=largeflagofbulgariagl3.gif">

Nekoj mozebi ke se posomneva deka toa najdolu e crvena boja no, spektrumot dokazuva deka tvdenjeto e tocno:

http://img124.imageshack.us/my.php?image=spectrum441pxwithnmwp1.png">
-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Jun-2008 at 13:41


Прочитај го упатството за постирање, таму е објаснето како можат да се постават слики, како се ставаат линкови и како се ембедуваат youtube клипови.


Posted By: evolutionary
Date Posted: 30-Jun-2008 at 14:14
I did it Fala

P.S. otvorete nova nishka za stara Bitola. Toj grad ima definitivno poveke da kaze na taa tema od Skopje.
Pozdrav


-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: dejan
Date Posted: 01-Jul-2008 at 06:53
Ete otvoriv evolutionary. Ako imas stari sliki te molam stavi gi posto po internetov gledam ima skoro nisto za Bitola! :\


Posted By: evolutionary
Date Posted: 02-Jul-2008 at 08:38
Emir is my name Fala sto otvori, ja sum seuste mivka za tie raboti. Ke vidam sto imam po knigite, ke sliknam i ke prefrlam.

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: dejan
Date Posted: 02-Jul-2008 at 11:41
Fala Emir! Jas sum dejan btw


Posted By: evolutionary
Date Posted: 06-Jul-2008 at 08:07

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: dejan
Date Posted: 06-Jul-2008 at 09:21
Bravo


Posted By: evolutionary
Date Posted: 06-Jul-2008 at 11:38
Thx

-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Jul-2008 at 18:01
фини фотки. Некои од нив гледам за прв пат Thumbs%20Up


Posted By: beTon
Date Posted: 08-Jul-2008 at 01:14
 Thumbs%20Up ...имаме и поорганизирани презентации на нет но треба малку кураж и од државата што засега е само дадена на ситно чинивче преку развојни стратегии за туризмот и културата...

  • http://www.staroskopje.vestel.com.mk - www.staroskopje.vestel.com.mk Thumbs%20Up Thumbs%20Up Thumbs%20Up

Аеродромската зграда на аеродромот “Скопје”

Лет над старо Скопје Thumbs%20Up Thumbs%20Up Thumbs%20Up
[TUBE]GAi7pTlImy0[/TUBE]

  • http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/multimedija08/gradbi_staro_Skopje/zeleznicka.html">Објекти од старо Скопје Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.ii.edu.mk/predmeti/mm/20052006/mmproekti/skopje_kameni_most_i_ploshtad/index.html">КАМЕНИОТ МОСТ И ПЛОШТАДОТ НА ГРАДОТ СКОПЈЕ Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.ii.edu.mk/predmeti/mm/20052006/mmproekti/Skopje_Oficerski_Dom/f1926-1945_fla.html - ОФИЦЕРСКИ ДОМ СКОПЈЕ Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/ostanati2007/manastiriskopskacg/index.html">МАНАСТИРИ НА СКОПСКА ЦРНА ГОРА Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/multimedija2007/crkvimatka/default.html - УБАВИНИТЕ НА МАТКА Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/multimedija2007/stobi/NEWVIRTUELNA.html - СТОБИ Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.cdnh.edu.mk/Proekti/ostanati2007/pesterimatka/">ПЕШТЕРИТЕ НА МАТКА Thumbs%20Up Thumbs%20Up
  • http://www.geocities.com/sashsaso/">СТАРО СКОПЈЕ фото Thumbs%20Up
  • http://mk.pandapedia.com/wiki/Скопје#.D0.9D.D0.B0.D0.B4.D0.B2.D0.BE.D1.80.D0.B5.D1.88.D0.BD.D0.B8_.D0.B2.D1.80.D1.81.D0.BA.D0.B8">www.mk.pandapedia.com Thumbs%20Up

сето ова е прилично добро но се додека не се удри со закон по сите (правни субјекти што се во некаква релација со културата и туризмот, па зошто не и маркети, трафики, институции...) да мораат во најмала рака да поседуваат обележја од градот или да нудат сувенири, двд, книги, па ако неможат сами државата преку консигнација да ги снабди, само така ќе видиме некаков аир од наследството на кое печалат сите само не ние самите... пр.  http://www.staro-skopie.hit.bg/ - RESTAURANT STARO SKOPJE София   или   http://zidnisatovi.com/index.php?cPath=26 - ЗИДНИ САТОВИ Београд


Posted By: dejan
Date Posted: 08-Jul-2008 at 02:44


Posted By: vardar
Date Posted: 08-Jul-2008 at 09:07
Фала за линковите бетон особено првиот Cheers


Posted By: beTon
Date Posted: 09-Jul-2008 at 13:05
од тука е изваден деталот со летот на авионот над старо скопје
[TUBE]qkeixJAVT80[/TUBE]

а еве подоле извадок од истиот филм каде се гледа сцена од некакво славје
[TUBE]RJyiO3HIoV0[/TUBE] 
незнам дали е од феноменот нова година или нешто друго но интересно е дека декорот на плоштадот тогаш бил далеку подобар од денешниов Applause
 


Posted By: dejan
Date Posted: 09-Jul-2008 at 13:13
Да, од една страна многу поубаво беше. Немаа палми тогаш низ плоштадот


Posted By: mitatos
Date Posted: 12-Jul-2008 at 12:12
eve dve AERO fotki od Skopje :

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Jul-2008 at 17:15
Прв пат го гледам предземјотресно Скопје од агол како на првата фотка Thumbs%20Up


Posted By: mitatos
Date Posted: 12-Jul-2008 at 17:19
toa zgradata sproti denesen holidej in, izgleda bil filoloski fakultet  ili ne znam koj fakultet potocno a drugite objekti ne mi se poznati

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Sep-2008 at 20:14
Veruvalo ili ne mene mi dadoa deneska edno cd od staro skopje, i tipot mi kaza deka toa cd bilo od Arhiv na Makedonija , i deka ne bi trebalo da go kopiram , mu trebalo na nego edno kopje, no kako i da e ja uzpat napraviv i edna kopija i za mene, i sto e najtragicno spored mene, ima nekolku fotografii od staro skopje, no da vi kazam pravo iznenaden sum ARHIV NA MAKEDONIJA da poseduva tolku malku fotki , a jas ne sum ni ARHIV na mak, nitu pak ARHIV na SK , no sepak imam pogolema arhiva od niv )

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:49
Па ваљда тоа не е све што имаат Wink


Posted By: mitatos
Date Posted: 22-Sep-2008 at 22:55
Ти мислиш дека не е тоа се што имаат ?. Мислам дека немаат повеке од толку ,а можеби тоа не е све што имаат затоа што ние имаме нешто што тие го немат а?
Ептен се сиромашни за вакви работи во архивот, мислам дека треба повеке да соработуваат со турција во ова поле.


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: evolutionary
Date Posted: 24-Sep-2008 at 13:19
Pogled na gradot, oficerskiot dom i stariot drven most:Kameniot most:Kursumli An:Crkvata Sv. Spas, vo portata e grobot na skopskiot vladika FirmilijanovBurmali dzamija:"Sultan Murat", najraskosnata dzamija vo Skopje:Pogled na dzamijata "Mustafa Pasa" od Bezistenot:"Tabane" (stara zgrada kade sto se stavi koza) i novite opstinski bolnici:Pazaren den vo carsijata:Idadija (b. turska gimnazija), togas Ucitelsko skolo:Sv. Bogorodica, Soborna crkva vo Skopje:Crkva Sv. Dimitrija:Kursumli An, odvnatre:Suli An, odvnatre:Pogled na dzamijata Sultan Murat i na Saat Kulata:Premer na Vardar:Prevoz na geodetski instrumenti vo Skopje:Kameni most:
-------------
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Oct-2008 at 23:20
еве едно добро видео од Скопје низ времето, на крај има неколку слики од скопје по земјотресот кои прв пат ги гледам Smile
http://www.youtube.com/watch?v=Xxe2BHiFXWA&feature=related -
[tube]Xxe2BHiFXWA[/tube]


Posted By: zabegan
Date Posted: 25-Nov-2008 at 22:38
еве една за жал матна слика од предземјотресно скопје, не не е од земјотресот, од бомбардирањето во Втора Светска Војна, кога сите главни, тогаш југословенски градови биле бомбардираниPosted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Nov-2008 at 23:48
Јас не ја гледам сликава Dunno


Posted By: lslcrew
Date Posted: 29-Nov-2008 at 18:35
Незнам дали ја имаме оваа слика досега:
Posted By: mitatos
Date Posted: 29-Nov-2008 at 19:02
jas ja imam videno , no ja nema tuka mislam

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Jan-2009 at 14:30
Гледајте го клипчево, најдобрата снимка од старо Скопје досега. Дури има снимки во боја!

Стариот Офицерски Дом Скопје

[TUBE]s1nFgbnn2hU[/TUBE]

Гледајте го ова клипче, и запазете ја 10-тата секунда LOL

[TUBE]3OnSaEMjJTI[/TUBE] 


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jan-2009 at 12:44
Деновиве добив еден многу убав календар со слики од старо Скопје па си викам ај да ги споделам тука на билд. Нешто имаме видено нешто не!

Првава слика е веќе добро познат кадар......


Ова е некој апанорама од Скопје, ама се гледаат детаљи скоро докај денешен чаир, па бутел кај што завршува Скопје....


На оваа слика е театарот и кале во позадина. Тука има еден детаљ за кој не сакам да коментирам посебно освен што ќе кажам дека е недозволиво да се врши упад така грубо во историјата, без разлика кое време колку ни свиќало со сите свои идеолошки предзнаци. Побарајте го детаљот, ајде кој прв ќе си го види негов си е.......


И ова е веќе познато....


Е оваа слика јас ја гледам прв пат. Баш пред некој ден зборевме за градска болница еве на оваа слика супер се гледа тој дел.


Познат кадар исто така како и некои предходни. Сега првпат ја приметувам онаа железна конструкција на ристиќева горе, исто така прв пат приметувам дека у позадина некаде имало хотел Македонија!


Еве ги сликите во поголема резолуција http://www.build.mk/docs/users/lslcrew/Ostanato/kalendar09.rar - http://www.build.mk/docs/users/lslcrew/Ostanato/kalendar09.rar


Posted By: La Linea
Date Posted: 24-Jan-2009 at 12:54
ЛЕЛЕ ФАЛСИФИКАТ ЕЈ!
NutsNutsNutsNutsNutsNutsNutsNutsNuts

Се вее ли се вее гордо знамето Македонско уште од 1963
На оваа слика е театарот и кале во позадина. Тука има еден детаљ за кој не сакам да коментирам посебно освен што ќе кажам дека е недозволиво да се врши упад така грубо во историјата, без разлика кое време колку ни свиќало со сите свои идеолошки предзнаци. Побарајте го детаљот, ајде кој прв ќе си го види негов си е.......

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 24-Jan-2009 at 13:05
da ne mislis na jarbolot

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jan-2009 at 13:07
Даааа! Wallbash


Posted By: mitatos
Date Posted: 24-Jan-2009 at 13:11
e toa ne cini ,ima mnogu takvi falsifikati i vo nekoi crkvi kaj nas, od vremeto bile srpski ,posle gi napravile bugarski, a sega se makedonski rakopisi, iako sepak tie bile staro slovenski.

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Jan-2009 at 13:47
Кој го штампал ?


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: zabegan
Date Posted: 31-Jan-2009 at 23:52
некои видеа на јутјуб ме изненадуваат, дури не можам да го препознаам скопје
[tube]sJylv1ME3BM[/tube]

[tube]x3H9NcKq5hA[/tube]
во духот на старо скопје, скопскиот реиз Big%20smileCrazy

[tube]0f4wN2i9AMg[/tube]


[tube]5ljGvIx9_tE[/tube]

аквадуктот е тука во многу лоша состојаба, го имаат ли некогаш реновирано?
[tube]so472h91y8U[/tube]Posted By: zabegan
Date Posted: 31-Jan-2009 at 23:59
печалбари, или војници Big%20smile
[tube]DRy679I-uGU[/tube]


Posted By: beTon
Date Posted: 07-Feb-2009 at 22:35

на првата страна трет пост втора слика веќе ја има само ова е почиста и не е скратена: Плоштад на Слободата со поглед на целото кале...

 Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Feb-2009 at 22:38


Знае ли некој од кога е оваа слика? Плоштадов секогаш имал да не кажам култен статус во староскопските митови но никогаш не сум добил впечаток на сликите дека е нешто посебно. Дали нешто пропуштаме дали фалат слики кога тој бил комплетиран?

Бидејќи на оваа слика воопшто и не е плоштад 70% од клучните парцели околу него кои би требало да го дефинираат се неизградени.


Posted By: beTon
Date Posted: 07-Feb-2009 at 22:41

заборавив на линкот Smile повели http://volanskopje.blogspot.com/2007/05/skopje_10.html - volanskopje.blogspot.com/2007/05/skopje_10.html се изгуби шоферо!

Прекрасна фотка од 1931 година со целосен поглед на Калето ... Снимена веројатно од терасата на Народна Банка ... Има точен распоред на некои стари згради на Калето - кои паднаа во земјотресот ... а Еврејско маало е тука во целост прикажано ... заедно со преубавиот стар театар ...
ова со НБМ на МКД му е добра  фора нема што! Posted By: Vladimir P
Date Posted: 08-Feb-2009 at 12:05


Многу познати згради фалат на оваја слика највероватно е во периодот околу војната

- Дом на Синдикатите (мислам така му беше називот) денеска кафетеријата прекопат Ј.Б.Тито - Аероклуб
- Дом на Градежните фали на сликата - денеска постои
- Позната скопска слаткарница позади домот - денеска постои некоја продавница за намештај
- Основно школо Гоце Делчев, импозантна зграда, до нејзе од десна страна библиотека градска-државна ???
- Брза помош, прекрасна зграда, една од најубавите
- Радио Скопје, не баш некое убаво здание
- Дрвеното мовче од каде се стигаше до театарот а пред него пасажот Ариести (покриена „трговски центар“)
- 1 и 2 денеска се тоа зградите прекопат руината од штампатија
- постојат уште 4 до 5 куки кој и денеска ги има, но треба време да се обележат

Иначе може да се примети дека мночу чисто е организиран, улицата во вертикала е “Васил Главинов“ а улицата за школото „Народен Фронт“
И на крај си ја обележав и мојата куќа пред земјотресот - денеска точно тука завршува „ партизанска“ Smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Feb-2009 at 08:13

Ова е железничка станица во Скопје за време на последните години од турската империја.

Дали е ова истата локација како и стара железничка или у тоа време железничката се даоѓала на некое трето место?! И дали е ова железничка за првата железничка линија на балканот?!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Feb-2009 at 08:33
ХЕЦ МаткаPosted By: lslcrew
Date Posted: 10-Feb-2009 at 08:34Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Feb-2009 at 08:35


Posted By: anDarko
Date Posted: 10-Feb-2009 at 09:57
Originally posted by lslcrew


Ова е железничка станица во Скопје за време на последните години од турската империја.

Дали е ова истата локација како и стара железничка или у тоа време железничката се даоѓала на некое трето место?! И дали е ова железничка за првата железничка линија на балканот?!


на сите прашања одговорот е ДА - локацијата е иста, станицата  била за првата пруга Скопје - Солун Smile ридот (брдо) Буковик всушност е алтернативното име за Водно, кое се гледа позади станицата и е во иста позиција како што е и до ден денес во однос на Стара Железничка.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Feb-2009 at 11:17
Што бидна со оној проектот за 3д визуаелизација на старо скопје?! Имаше мислам некои од членовите тукана форумов што беше дел од тој проект. Денеска барем е лесно тоа. Со добра екипа и добар софтвер може чуда да се направат. А и збирката со слики и не била така мала како што ми изгледало до пред година две! Има доволно материјал да се реконструираат делови од скопје во повеќе периоди, од турско до земјотресот!


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 11:26

сум го заборавил линкот за погорната информација, има доста интересни информации во текстот исто и за првите штрајкувачи во МКД итн... 

http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce456/Tekst40.htm - Повеќе од еден век постоење на железничкиот сообраќај кај нас
ДОСТОЈНО ДА ГО ОДБЕЛЕЖИМЕ ЈУБИЛЕЈОТ!
Пишува: Проф. д-р Миодраг КАЛЕНДАР ХАЏИ РИСТИЌ - www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce456/Tekst40.htm

________________________________

@ лсл, кој бил тој проект прв пат слушам, требало да се направи некоја 3д мапа нешто како целосна реконструкција на старо СК, и за кој период само меѓу двете светски војни или и порано?

вакво нешто не да треба за туризам, туку и нас ни треба како би имале пореално чувство што и каде било позиционирано и како тоа се доживувало некогаш, добро би било од неолит па се до денес да има нешто како 3д леери кои би оформиле една добра хронолошко локациска мапа, но не само флат позиционирани слики на терен, туку целосно 3д реконструкции и на објектите!

Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Feb-2009 at 11:28
Побарај по форумов имаше една такво нешто почна, некаде во нишките имаме и една слика од еврејско маало. Од тамо почна да се работи од еврејско маало прво! Инаку од неолит до денес треба да иде на преспоставки. Муабетот е непосредно еден век назада барем да го имаме реконструирано 3д. Она што можеме верно да го реконструираме!


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 11:44
зошто претпоставки за неолитот точно се знае дека на сите тумби имало живеалишта и истите горе доле сите се реконструирани преку рекогнистицирање на археолошките наоѓалишта, исто и за касна антика пример скупи, таор, маркови кули(марково крувче) итн. точно се знаат и површините и начинот на градба, единствено фали некаде рана антика и среден век, односно она што е турнато од турците, отидено во земјотресите и поплавите или запалено од австријците, но и за тоа може да се направи приближна реконструкција според гравурите и патеписите од тој период!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 11-Feb-2009 at 13:26
Originally posted by lslcrew

Што бидна со оној проектот за 3д визуаелизација на старо скопје?! Имаше мислам некои од членовите тукана форумов што беше дел од тој проект. Денеска барем е лесно тоа. Со добра екипа и добар софтвер може чуда да се направат. А и збирката со слики и не била така мала како што ми изгледало до пред година две! Има доволно материјал да се реконструираат делови од скопје во повеќе периоди, од турско до земјотресот!

Ај прво ова да одговорам. Ни ја неможев да ја најдам нишката ???!!

Иначе со проектот - колку пари толку музика

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 14:27

е ова е интересно бар некој се нафатил, дали имате информација кој го работел проектов? прилично добро се потрудил се да биде афтентично, односно деталите бар на ова завршенава куќа се доста добро средени, исто колку што се гледа на сликава и калдрмата е добро направена, бар за почеток, е сега сигурно откако е завршена и шминката околу вардар и се наоколу ова би изгледало навистина добро, бар колку толку за некаква 3д претстава,е сега можело да се поработи попрецизно околу конфигурацијата на теренот пред се на коритото на вардар но и вака за прв проект е добро...Posted By: Vladimir P
Date Posted: 11-Feb-2009 at 15:34
Previous
Jа, со една млада ентузиастичка екипа, но тоа изгледа никој друг не го интересираше и ... се знае крајот тапшање по рамо и славопојки тв и ТОЛКУ.

Иначе проект беше демо само со два објекта, така да Вардар и сето останато само е ставено ко орјентација на просторот


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Feb-2009 at 16:16
Скопје навечер!


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 16:23
чекај малку ова го почнавте како идеја зад која ќе застане некој и финансиски ќе ја подржи? и од кого побаравте подршка приватни фирми или државата? инаку ентузијазмот е за поздравување но бар од инат требало да ја истерате работата до крај, бар за своја душа или како репер за тоа како треба да се изведува 3д виртуелна реконструкција! а можело и самите да пробате до крај да ја истерате работата, со оглед дека штанцање цедиња не е некоја особено скапа работа, а откако ќе склепавте материјалот верувам дека и ќе најдевте спонзор пример некоја банка или институција која ќе плати за да го има нејзиното лого во и на проектот.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Feb-2009 at 16:27
Originally posted by beTon

...... а откако ќе склепавте материјалот верувам дека и ќе најдевте спонзор пример некоја банка или институција која ќе плати за да го има нејзиното лого во и на проектот.


Не ти изгледа дека тоа е грубо упаѓање во историјата на градот?! Исто како што некој скоро си поигра со јарболот на кале?! Барем мене така ми изгледа, но може би имам прецврст став околу тоа. Може би може да се одобри упад на градските билборди од тоа време и слично! Така би можело да се одобри до некаде!


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 16:36
па добро не мислев на таков начин, мислев внатре на крајот или на почетокот да се стави лого како благодарност до спонзорот кој го подржал ваквиот проект, а не внатре да добие некаква монтажа, иако е можно и нешто слично да се протне пример да се склепа леер каде би се поставила и денешната состојба на терен па таму да влезе некое лого во тој леер, но такво нешто бара и екстра време изгубено за еден ист ефект, односно на спонзорите најбитно им е да се знае дека подржале ваков или онаков проект како би ги тапшале подоцна по рамо како биле филантропи или културни промотори и поддржувачи!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 11-Feb-2009 at 16:45
Тешко дека од инает може една екипа да живее некоја година, и да го склепа до крај проектот, кој освен 3D со клик на секој објект се влага во база на податоци за истиот објект со сета  негова пишана и фото историја.
Понудена беше буквално до сите


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Feb-2009 at 16:59
Ајде Владимир ќе ни кажеш повеќе на следната средба па да видиме дали може да се направи нешто... Ние сме прилично инаетлива екипа овде


Posted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 17:01

за приватњаците е малку по лизгаво, ако не се договориш да исперат некоја кошула или пак доколку немаш роднини по добростоечките тешко дека од се срце ќе прифати некој, иако морам да признаам дека има и такви случаи!

но ова сигурно на оваа влада и го немате понудено, обидете се повторно, може ќе ве ангажираат и за повеќе проекти отколку што и сте очекувале претходно, ако некој е живо заинтересиран за историја и култура тоа е оваа гарнитура, но во недостаток од квалитет а и од брзање се одобруваат недоквакани проекти, мислам дека би загризале за ова од сесрце, но не одете преку мин. за култура, туку директно пак или на тв или кај премиер во кабинет т.е. преку допис или дописник или нешто слично SmilePosted By: beTon
Date Posted: 11-Feb-2009 at 20:25
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2610&stID=43588&pdate=20041116 - ВИ ТЕКНУВА ЛИ:
На трамвајот наречен желба


Деновиве во весник повторно осамна напис за воведување трамвај во Скопје. Овој пат со "трамвајот наречен желба" беше инспириран Никола Груевски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ. Пред него, осум години со иницијатива за трамвај - тролејбус, јавноста ја забавуваше бившиот градоначалник Ристо Пенов, а пред Пенов, идејата ја промовираа комунистичките функционери, кои пред 15 години дури распишаа и референдум. Скопјани тогаш гласаа и рекоа "не" за трамвајот. Според кажувањата на добро упатени сообраќајни експерти, кои се залагаа за воведување на ова преозно средство, оваа иницијатива тогаш пропаднала поради тоа што тогашните функционери на народот не му објасниле од колкаво значење е за растоварување на метежот во градот.
Веројатно малку е познато, но во Скопје, се случил трамвај уште 1909 година, при тогашната посета на султанот на Скопје. Тогаш, се сретнуваат податоци во монографиите, бил направен трамвај, но со коњска влеча. Подоцна, во 1912 година, тогашниот претседател на Скопје, односно градоначалникот, Спиро Хаџи Ристиќ, дал предлог, но и преземал инцијатива за воведување на трамвај како сообраќајно средство во Скопје. Но тогаш избила Првата светска војна, и за малку иницијативата не се остварила. По Хаџи Ристиќ, односно по завршувањето на војната, повторна иницијатива имало во 1938 година. Во тоа време, како јавен превоз се користеле автобусите, но бидејќи ја загадувале околината, функционерите повторно се сетиле на трамвајот. Парите за овој потфат требало да бидат обезбедени од репарациите што Вардарската бановина требала да ги добие од војната. Според записите, парите никогаш не пристигнале. На Скопје како да не му е судено да има трамвај, зашто очигледно муабетот се вртел 100 години.

Сообраќајните експерти со години апелираат до градските и државни власти дека веќе е време од празни муабети да се премине на дело и конечно за Скопје да се најдат и реализираат алтернативни сообраќајни решенија, затоа што сообраќајниот метеж што го создаваат автомобилите и автобусите одамна го имаат парализирано и загадено Скопје.

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2610&stID=43588&pdate=20041116 - Вест - Ј. Ивановска - 30.05.2005Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Feb-2009 at 00:05
Да го поткрепиме со слика текстот за транвајот со коњска влеча во Скопје
-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Feb-2009 at 10:14
Владимир оваа специјално за тебе....


Исто така имам и десетина слики од страта железничка од турско што ја дискутиравме, а и една слика од некоја си, прв пат слушам, привремена железничка! Дали околу земјотресот?! За жал морам со принт скрин слика по слика пошто неможам да одпакувам ILM фајлови!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Feb-2009 at 10:34
Благодарам, се претпоставува дека ова е слика на првиот железнички мост во Скопје, денес тоа би требало да е низводно од мостот кај Транспортен центар, на правец кон Ниш.

Те молам таа како велиш „една слика од некоја си, прв пат слушам, привремена железничка“ ако можеш да ја постираш, да можам некој нови сознанија да расчистам 

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Feb-2009 at 10:37
01.


02.


03. Најстарата железничка станица од задната страна, исто и слика 04.


04.


05.


06.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Feb-2009 at 11:01
Јасно, денешна привремена станица од последната картицка се всушност привремени бараки - станица кој се изгради после земјотресот до МГС или денес во цветниот пазар.

Ја мислев неко привремен објект од 18xx година Smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/Print Page | Close Window