Print Page | Close Window

Струга

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Македонски градови
Forum Discription: Општа фотографија од македонските градови
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=443
Printed Date: 28-Mar-2020 at 22:00


Topic: Струга
Posted By: se_manda
Subject: Струга
Date Posted: 09-Aug-2008 at 17:47
eve vi nekoi fotki od struga,nothing special....tinex u struga e samo obicen supermarket....ova e samo del poso tolku uspeav da fotnam....Replies:
Posted By: se_manda
Date Posted: 09-Aug-2008 at 17:54
PS my fav...AQUA BLUE HOUSE....LOLLOLLOL


Posted By: волан
Date Posted: 10-Aug-2008 at 01:14
посебно ме бендиса плавата фасада од првата слика ...

-------------
волан


Posted By: dejan
Date Posted: 10-Aug-2008 at 01:30
Ама убаво, фала


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Aug-2008 at 04:19
1. Секој град си има свој кинески ѕид!
2. Пријатно се осеќам кога ќе видам нови обејкти на македонски компании кои успеале како овдека у случајот на техномаркет (тинекс и останати, да не замарам сега....).


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Aug-2008 at 11:52
Техномаркет е бугарска фирма. Т.е. веќе не е ни бугарска туку англиска. 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Aug-2008 at 12:31
Значи сум се излажал!! Crazy


Posted By: 46&2
Date Posted: 10-Aug-2008 at 13:51
Дефинитивно треба да се направи некаква регулатива со боите на фасадите. Dunno


Posted By: zabegan
Date Posted: 11-Aug-2008 at 00:23
а што е тој комплексот што го градат на реката, на албански пишува и не разбирам Dunno

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Aug-2008 at 00:30


Па не е до толку тешко за декодирање, билбордот вели апартмани, дуќани и гаражи. Типичен станбено-деловен комплекс со прилично ексклузивен поглед во случајов. Само ме интересира колку е ова далеку од центарот.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Aug-2008 at 04:35
Shiten значи дека се продава.


Posted By: se_manda
Date Posted: 14-Aug-2008 at 11:59
na 5-10min peski od beograd e.odma e do poslednata brana na drim so e.abe kaj i da ides u struga za pola saat ke ja pomines cela...


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 11:26


  • http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B0 - Википедија:Струга
  • http://www.struga.gov.mk/ - Официјална веб-страна на градот Струга
  • http://makedonija.name/cities.php?page=struga - Струга општи информации
  • http://www.visitstruga.com.mk/ - Туристички Водич низ Струга
  • http://www.org.mk/struga-heritage/ - ЕНЦИКЛОПЕДИЈА на Културното Наследство на Струга


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 11:37
Кејот на Дрим


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 11:42
Мостовите на Дрим

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 11:47
Струшкото корзо

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 11:53
Архитектура

1.


2.


3.


4.


5.


6.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.


31.


32.-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 11:56
Паркот на поезијата

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 12:05
Струшкото пристаниште

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18. Педалинки Smile

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Nov-2008 at 12:11
Калиште

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.


23.


24.-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Nov-2008 at 14:07
Master Applause

Можам да дадам само пофалби... И за квантитетот и квалитетот на фотките и за организацијата на нишката.

Вака треба даа ги правиме и фото албумите за другите градови и сите последователни поголеми репортажи да бидат вака средени.

Cheers


Posted By: se_manda
Date Posted: 03-Nov-2008 at 14:46
Drool extra fotki od struga.btw ne e kaliste tuku kalista Thumbs%20Up 


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Nov-2008 at 18:38
Се мислев што да напишам за фотосесијава но да не измислувам топла вода само ќе го цитирам Кловер

Originally posted by Cloverstack

Master Applause

Можам да дадам само пофалби... И за квантитетот и квалитетот на фотките и за организацијата на нишката.

Вака треба даа ги правиме и фото албумите за другите градови и сите последователни поголеми репортажи да бидат вака средени.

Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-Nov-2008 at 19:13
Се приклучувам кон постот на Кловер! Applause


Posted By: mitatos
Date Posted: 03-Nov-2008 at 20:24
mnogu bi sakal i skopje da ima takov kej kako sto ima struga

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Jan-2010 at 12:12
Не се рамнат со оние слики од погоре, но нема зимски од Струга па ете да украдам по нешто од facebook:

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 07-Apr-2010 at 23:21
1.
2.
3.
 


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 07-Apr-2010 at 23:37
Нешто од интернет
 
иначе градот е ужасно нечист и никој не води грижа ама баш за ништо,многу жалносно така да пропаѓа еден прекрасен град кој што може да понуди многу од туристички аспект. Но тоа е што е да се надеваме на подобри времиња кои искрено не верувам дека ќе ги има за овај град барем не за скоро


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Apr-2010 at 21:37


Воопшто не се сликиве за фрлање, особено последната е убава.

За градот... Нечистотијата е проблем во цела Македонија па дури и Охрид кој е почист од просекот е неприфатливо прљав за едно туристичко месот.

Секогаш кога сум во Струга имам впечаток дека фали малку поуреден центар. ОСвен кејот на реката кој е секогаш убав, шеталиштето ми е секогаш некако без врска, содржините таму не ми даваат впечаток дека сум во туристичко место.

Од некои слики кои ги има на форумов имам впечаток дека и кејот на реката без врска се урбанизира со некои ефтини станбени блокови што би било погубно.

Рака на срце не сум бил во градот едно 5-6 години, можеби грешам.


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 08-Apr-2010 at 22:57

Да шеталиштето или струшката чаршија ни мене не ми се некој омилен дел на градот иако во последен период масовно се гради и таму со некои помодерни објекти кои би ја задржале колку толку афтентичноста на старата архитектура.

А кејот е во хаос се гради кој како ќе му дојде но и доста од мермерните плочки се испокршени пола светилки не работаат а кантите за отпадоци се во реката.
 
Сакам да кажам ептен културата е на ниско ниво како кај општинските власти така и кај граѓаните.И како што минуваат годините ништо не се менува туку спротивното од хаос во поголем хаос.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 14-May-2010 at 08:34
НЕПОЗНАТА МАКЕДОНИЈА

Нема само Фиренца Ponte Vecchio мостот со продавници него и Струга имала се додека српската војска во 1915 година не го запалила.


Фото од 1912 год.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-May-2010 at 08:43
Мусолини го рушел и правел сводови на Ponte Vecchio само за да го импресионира колегата од Германија кога му дошол во посета. Така да Струга има Ponte Vecchio. Така да не се многу различни приказните. А интересно би било вакво нешто да има.


Posted By: pavche
Date Posted: 14-May-2010 at 12:19
Малце офтопик, но надевам се нема да се срдите. Во Ловеч, Бугариjа исто има и сега мост подобен на Ponte Vecchio ... коj два пути за два века беше горен и строен на ново.

еве го во 19-ти век.После првиот пожар...v2. Построен през 1931, пред втората светска воjна...

и v3 ... во наши дниАко имате трип кон Бугариjа го посетете ова малко градче, има што да се види.Posted By: Dragan
Date Posted: 23-Aug-2010 at 23:56
Некако градов нема некоја архитектура никои згради како што има Охрид.
Еве некои слик од нет нешто до Фаце боок
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Хотел- Еврохотел
8.
9.
10.-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Aug-2010 at 02:47
Овој Евротелот има цевки колку за еден гасовод.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 27-Feb-2012 at 23:00


Posted By: Ines
Date Posted: 03-Oct-2012 at 11:16
Малку на темава за Струга
-пицерија/ресторан-плажа Аквариус

Posted By: Ines
Date Posted: 03-Oct-2012 at 11:17

Posted By: Ines
Date Posted: 03-Oct-2012 at 11:19

Дрвениот мост-Црн дрим
Posted By: Ines
Date Posted: 03-Oct-2012 at 11:20Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Nov-2012 at 23:41

Стари ама добри  

1


2


3


4


5


6


7Posted By: +Protagorist
Date Posted: 19-Nov-2012 at 23:56

Владимир Каваев (Струга, 1880[1] - Загреб, 11 јули 1931) бил македонски лекар, учесник во Октомвриската револуција и градоначалник на Струга од 1923 до 1927 година.
...
http://mk.wikipedia.org/Владимир_Каваев - http://mk.wikipedia.org/Владимир_Каваев


Откако започнуваат револуционерните настани во Русија, станува претседател на Балканската група на емигранти револуционери, која е блиска на болшевиците. На 4 април, заедно со Елена Каваева, е помеѓу луѓето што го пречекуваат Ленин при враќањето од прогонство. За време на јулските демонстрации ги лекува повредените болшевици. Зема учество во уличните борби во Петроград за време на Октомвриската револуција. По Октомвриската револуција Петроградскиот совет го избира за главен лекар во Петроградскиот округ.
http://www.cddc.vt.edu/marxists/makedonski/istorija/ruska/makedonci-ruska.htm - http://www.cddc.vt.edu/marxists/makedonski/istorija/ruska/makedonci-ruska.htm


СТРУЖАНЕЦ ГЛАВЕН ЛЕКАР ВО ОКТОМВРИСКАТА РЕВОЛУЦИЈА

Владимир и Елена Каваеви биле блиски соработници на Ленин чија задача била да го организираат лекувањетао на ранетите

Стружанецот д-р Владимир Каваев бил главен лекар во Петроградската околија за време на Октомвриската револуција во 1917 година. Лично се познавал со Ленин, кај кого уживал неограничена доверба. Додека го организирал лекувањето на ранетите, учествувал и во работата на Петроградскиот извршен комитет, каде што се донесувале судбоносни одлуки на младата советска република. Со него работела и младата Полјачка Елена Ентигер, штотуку дипломиран лекар, со која за време на крвавите борби ќе организираат болнички пунктови со 15.000 легла, а за повеќе илјади деца постојана заштита.

Тогаш меѓу нив ќе се роди голема љубов која по две години ќе ја крунисаат со брак. Меѓутоа, тие нема да останат во Русија, иако Ленин ќе им нуди важни функции во власта за да и' помогнат на новосоздадената советска држава. Владимир Каваев долги години ќе мечтае за својата Македонија и по секоја цена сака да се врати дома и како лекар да му помогне на својот народ. А Елена Ентигер ќе оди секаде каде што ќе посака нејзиниот животен сопатник. Така во 1923 година тие ќе се вратат во Струга и во Охрид.

...

30.10.2007 - http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=79ACEBCA92C4534CA3C257285A8E9B20 - http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=79ACEBCA92C4534CA3C257285A8E9B20-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-May-2013 at 15:14


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Тркало
Date Posted: 06-Jun-2013 at 19:58


Posted By: kultuzin
Date Posted: 06-Jun-2013 at 20:05
 ТРКАЛО растури со сликите. Мостчето прв пат го гледам , а исто така и тоа ресторанчето на вода . АЈде здравје во лето може да се пие некој пијалок таму. Да незнаеш случајно кој го работи локалот, ОК ли се луѓето што го посетуваат, каква понуда има и слично???  


Posted By: Тркало
Date Posted: 06-Jun-2013 at 22:23
Името на местово е Versus Beach Bar или Конак, понуда од разни пијачки и храна, доста го фалат Стружани.Уште не сум го посетил...па 15км. еееј далеку е


Ова е https://maps.google.com/maps?q=aquarius+beach,+struga&hl=en&sll=41.171879,20.670669&sspn=0.004579,0.010568&t=h&hq=aquarius+beach,&hnear=Struga,+Macedonia+%28FYROM%29&z=15 - Aquarius Beach , одма до Конак, двете во правец Струга - Калишта

Второво е плажата Туламур, во правец Хотел Дрим - Еуротел

Помеѓу нив се Женска Плажа и Пливалиште, со слични платформи

кафетериите и рестораните во Струга почнаа да се селат кон кејот за разлика од пред неколку години.


Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Jun-2013 at 22:40
еве една и од мене,кога ќе имам малку време ќе ставам уште сликиPosted By: Тркало
Date Posted: 10-Jun-2013 at 00:20


Posted By: Тркало
Date Posted: 27-Jun-2013 at 18:04
Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jun-2013 at 19:18
Јас мислам дека за неколку години ,повеќето од туристите од Охрид ќе почнаат да бегаат накај Струга.

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: kultuzin
Date Posted: 27-Jun-2013 at 19:21

Originally posted by mitatos

Јас мислам дека за неколку години ,повеќето од туристите од Охрид ќе почнаат да бегаат накај Струга.


Јас мислам дека за неколку години нема да можат ниту туристите ниту граѓаните на Струга да се движат од дивоградбите.Posted By: mitatos
Date Posted: 27-Jun-2013 at 19:32
Не ми беше во тој контекст муабетот ,но се сложувам со тоа што го кажа =).
Се надевам дека урбанистички ќе го уредат,и тие дивоградби што сметаат да се одстранат.Овие два града се бисери на нашата држава.


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: gjoko
Date Posted: 27-Jun-2013 at 19:37
во контекст на муабетов


ПО НАЈАВАТА ЗА СРЕДУВАЊЕ НА КЕЈОТ НА ДРИМ
Дилавер Бојку со закана до градоначалникот Села: Ќе те исчистам од Струга!Градоначалникот на Струга Зијадин Села вчера во струшката полиција пријавил дека добивал закани од Дилавер Бојку Леку, сопственикот на угостителскиот објект „Блу Скај“ што се наоѓа на брегот на реката Дрим. Општината деновива на сите сопственици на дивоградби покрај Дрим им испратила писмо во кое ги известува да ги отстранат дивоградбите на кејот.

Леку, очигледно револтиран поради ова, упатил вербални закани до градоначалникот. Полицијата потврдува дека добиле пријава од струшкиот градоначалник. Тие го повикале Дилавер Бојку во станица и писмено го предупредиле дека сопственикот Дилавер Бојку треба да престане со заканите, а проблемите да ги решава во институциите.


Зијадин Села
Во општина Струга изјавуваат дека до крај ќе ја резлизираат програмата за средување на проблемот со дивоградбите во градот.

Неодамна, на манифестацијата по повод Денот на Охридското Езеро, Села изјави дека не може да се зборува за УНЕСКО и заштита на животната средина доколку се градат објекти поблиску од 50 метри до езерото, и најави решавање на урбанистичките проблеми во градот.


ПС.Ова е човекот кој тепаше на времето министер и вицепремиер на Владата на РМ Градоначалникот%20на%20Струга%20Зијадин%20Села%20вчера%20во%20струшката%20полиција%20пријавил%20дека%20добивал%20закани%20од%20Дилавер%20Бојку%20Леку,%20сопственикот%20на%20угостителскиот%20објект%20„Блу%20Скај“%20што%20се%20наоѓа%20на%20брегот%20на%20реката%20Дрим.%20Општината%20деновива%20на%20сите%20сопственици%20на%20дивоградби%20покрај%20Дрим%20им%20испратила%20писмо%20во%20кое%20ги%20известува%20да%20ги%20отстранат%20дивоградбите%20на%20кејот.%20Леку,%20очигледно%20револтиран%20поради%20ова,%20упатил%20вербални%20закани%20до%20градоначалникот.%20Полицијата%20потврдува%20дека%20добиле%20пријава%20од%20струшкиот%20градоначалник.%20Тие%20го%20повикале%20Дилавер%20Бојку%20во%20станица%20и%20писмено%20го%20предупредиле%20дека%20сопственикот%20Дилавер%20Бојку%20треба%20да%20престане%20со%20заканите,%20а%20проблемите%20да%20ги%20решава%20во%20институциите.%20Зијадин%20Села%20Во%20општина%20Струга%20изјавуваат%20дека%20до%20крај%20ќе%20ја%20резлизираат%20програмата%20за%20средување%20на%20проблемот%20со%20дивоградбите%20во%20градот.%20Неодамна,%20на%20манифестацијата%20по%20повод%20Денот%20на%20Охридското%20Езеро,%20Села%20изјави%20дека%20не%20може%20да%20се%20зборува%20за%20УНЕСКО%20и%20заштита%20на%20животната%20средина%20доколку%20се%20градат%20објекти%20поблиску%20од%2050%20метри%20до%20езерото,%20и%20најави%20решавање%20на%20урбанистичките%20проблеми%20во%20градот. - линк


Posted By: kultuzin
Date Posted: 27-Jun-2013 at 19:41
Originally posted by mitatos

Не ми беше во тој контекст муабетот ,но се сложувам со тоа што го кажа =).
Се надевам дека урбанистички ќе го уредат,и тие дивоградби што сметаат да се одстранат.Овие два града се бисери на нашата држава.


Струга е прекрасен град и секогаш кога одам во Охрид поминувам ден или два во Струга. За жал таму со секој ден има се поголем хаос како на меѓуетнички план така и на урбанистички план. Само со ставање на ред Струга ќе биде тоа што заслужува и за што навистина има потенцијал. Што се однесува до дивоградбите може да ја продолжиме дискусијата во соодветна нишка. Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jul-2013 at 21:51
стадионот-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jul-2013 at 21:54
-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jul-2013 at 21:56


-------------
За сè има вторпат


Posted By: kultuzin
Date Posted: 03-Jul-2013 at 22:01

Ѓоко ептен ме загреа за пред одмор. Планирам да бидам еден ден во Струга. Ќе биде тешко да се организира каде и што да се посети, кај да се јаде , на која плажа да се сунча.


Предлози???Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Jul-2013 at 22:06
Originally posted by kultuzin

Ѓоко ептен ме загреа за пред одмор. Планирам да бидам еден ден во Струга. Ќе биде тешко да се организира каде и што да се посети, кај да се јаде , на која плажа да се сунча.

Предлози???Уф, не сум бил во Струга 3-4 години, така што не би можел да ти помогнам. Најдобро е да пише некој стружанец или некој член на форумов којшто бил неодамна во овој град.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 03-Jul-2013 at 22:16
Џоле,не Ѓоко,никако да не раздвоите нас

Јас обично одам во Ливадиште,се оди после Елен Камен,има многу сенки,ресторан,кој оди со деца има љуљашки,убави паркови,и кој е заинтересиран има од оние како мала соба на плажа направена од платно со лежај.Има шанкови на плажите,кафе ,пијачки...све што треба.Мислам дека кампот е од Фијат цаноски, и секоја година инвестира по нешто.Последно се вадеа старите автоприколки,и се ставаа нови бунгалови.

Во ресторанот сум бил во зимско време!!!! и имаше многу пријатна атмосфера со камин,риба на жар....следуваат слики од Ливадиште,само да ги прикачам


Posted By: kultuzin
Date Posted: 03-Jul-2013 at 22:23

Хахах ќе внимавам со Ѓоко и Џоле во иднина.

Ѓоко искрено онака како што го опиша Ливадиште мислам дека е тоа што го барам, бидејќи ќе бидем со 3 внучиња (јас сум им вујко да не разберете погрешно) кои се помеѓу 2 и 10 години така да идеално ќе биде ако има кај да се забавува и ако има сенки.  Posted By: gjoko
Date Posted: 03-Jul-2013 at 22:28
мојата макина во гро план

http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002906.jpg.html">
http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002908.jpg.html">

`дневната соба`
http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002909.jpg.html">

ресторанот
http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002910.jpg.html">

http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002913.jpg.html">
http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002922.jpg.html">
http://s1239.photobucket.com/user/gjoko-mkd/media/Struga/S6002923.jpg.html">


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 10-Sep-2013 at 15:22
http://sitel.mk/mk/struga-gi-gubi-gradbite-so-avtentichen-stil - http://sitel.mk/mk/struga-gi-gubi-gradbite-so-avtentichen-stil


Posted By: Џоле
Date Posted: 30-Oct-2013 at 09:24


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-Dec-2013 at 16:19


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-Dec-2013 at 16:21


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 22-Dec-2013 at 12:46


-------------
За сè има вторпат


Posted By: gjoko
Date Posted: 22-Dec-2013 at 16:06
имапе информација дек Струга е најубаво накитен град за Нова година


Posted By: daci92
Date Posted: 22-Dec-2013 at 16:38
http://press24.mk/node/56190 - http://press24.mk/node/56190


Posted By: jyvation
Date Posted: 14-Jun-2014 at 06:06


Posted By: Џоле
Date Posted: 01-Jul-2014 at 14:42
Versus Beach Bar

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 02-Aug-2014 at 10:32


Posted By: jyvation
Date Posted: 06-Aug-2014 at 14:20
есен во СтругаPosted By: Tzar_28
Date Posted: 24-Sep-2014 at 03:37
Мостот на р.Црн Дрим
Нешто инфо за ова чудо?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Sep-2014 at 14:55


Само ова го најдов:

Originally posted by Vladimir PНема само Фиренца Ponte Vecchio мостот со продавници него и Струга имала се додека српската војска во 1915 година не го запалила.

Фото од 1912 год.
Posted By: jyvation
Date Posted: 14-Oct-2014 at 19:58


Posted By: jyvation
Date Posted: 28-Oct-2014 at 12:57


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Feb-2015 at 20:30


Posted By: gjoko
Date Posted: 20-Apr-2015 at 20:18
ФОТО: Хорор на кејот на Дрим во Струга!
Објавено на 20 април 2015, 18:22
СПОДЕЛИ:

Оваа слика денеска ги најде стружани. Дрвата на кејот на реката Црн Дрим се отсечени. Од општината им рекле дека наместо нив ќе се садат палми!

http://zase.mk/foto-horor-na-kejot-na-drim-vo-struga/ - http://zase.mk/foto-horor-na-kejot-na-drim-vo-struga/


Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Apr-2015 at 22:31
Сечењево дрвја стана „тренди“, да му се невиди.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 08-Jun-2015 at 20:17
https://flic.kr/p/uko7bX"> https://flic.kr/p/uko7bX - Struga | Ohrid Lake by https://www.flickr.com/photos/amerdem/ - Amer Demishi , on Flickr


Posted By: jyvation
Date Posted: 08-Jun-2015 at 20:19
https://flic.kr/p/umLJ7e"> https://flic.kr/p/umLJ7e - Struga and the river Drim by https://www.flickr.com/photos/amerdem/ - Amer Demishi , on Flickr


Posted By: jyvation
Date Posted: 10-Jun-2015 at 19:47
https://flic.kr/p/tvtdFw"> https://flic.kr/p/tvtdFw - Struga and river Drim by https://www.flickr.com/photos/amerdem/ - Amer Demishi , on Flickr


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 12-Jun-2015 at 19:49
Еден клип од струга за туристи браво многу јако направено
https://m.youtube.com/watch?v=tctc1oVh7AA


Posted By: kultuzin
Date Posted: 12-Jun-2015 at 19:51
my Macedonia eve da go zakacime videoto
[tube]tctc1oVh7AA[/tube]


Posted By: Џоле
Date Posted: 13-Jun-2015 at 01:16
Ја украле песната од серијата Games of Thrones. Можеби ќе имаат проблеми на Јутјуб поради авторски права. И не само таму.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 19-Jun-2015 at 19:18


Posted By: jyvation
Date Posted: 22-Jun-2015 at 21:17


Posted By: jyvation
Date Posted: 23-Jun-2015 at 12:17


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Jun-2015 at 13:41


Posted By: jyvation
Date Posted: 02-Jul-2015 at 19:17


Posted By: jyvation
Date Posted: 05-Jul-2015 at 14:54


Posted By: jyvation
Date Posted: 14-Jul-2015 at 21:30


Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Jul-2015 at 00:00


фото: Go Paramotor MK (фејсбук)

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 20-Jul-2015 at 00:03
фото: Go Paramotor MK (фејсбук)

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Jul-2015 at 22:14
Струга 1913

Posted By: jyvation
Date Posted: 07-Aug-2015 at 17:51


Posted By: jyvation
Date Posted: 07-Aug-2015 at 17:52


Posted By: jyvation
Date Posted: 10-Aug-2015 at 11:17


Posted By: jyvation
Date Posted: 25-Nov-2015 at 14:32Print Page | Close Window