Print Page | Close Window

Есен - Зима

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Фото/Видео
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=465
Printed Date: 29-Mar-2024 at 07:13


Topic: Есен - Зима
Posted By: beTon
Subject: Есен - Зима
Date Posted: 15-Nov-2008 at 20:24


























Replies:
Posted By: mitatos
Date Posted: 15-Nov-2008 at 20:32
Prekrasni fotki osobeno taa od park vtorata

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Nov-2008 at 23:15
Многу убав избор бетон, штета за нападното жигосување

Cheers


Posted By: beTon
Date Posted: 16-Nov-2008 at 00:11

па во ред е тоа со жигот, со оглед дека се на продажба сликиве - 10 евра од парче... се надевам дека Linea набрзо ќе се усоврши па ќе гледаме и нежигосани про фотографии во нишкава... инаку случајно налетав на човеков барајќи багери по нет, еве ја фотката која ме донесе до него 



Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Nov-2008 at 00:18
LOL какви пациенти сме ние бараме меѓу другото и багери по нет

немам ништо против тоа да се фотките за купување само викам дека жигот може да биде подискретен...


Posted By: dejan
Date Posted: 16-Nov-2008 at 01:01
Многу убави слики бетон фала. Имавме еден добар избор на зимски слики (мислам пбанкс ги сликаше) од Скопје, на ССЦ.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 16-Nov-2008 at 01:23
Прекрасни слики, дефинитивно дел од нив треба да ја претставуваат нашата земја на разгледници!


Posted By: beTon
Date Posted: 16-Nov-2008 at 02:48

еве со нешто подискретно жигосување. инаку човекот слика со EOS 5D има студио некаде во СК така да максимално е ангажиран во преводот на реалноста во фото формат.

 



Posted By: beTon
Date Posted: 16-Nov-2008 at 04:36

http://flickr.com/photos/andarko/1900518368/ - - 1 http://flickr.com/photos/andarko/1900518368/ - http://flickr.com/photos/andarko/1899585349/ - - 2 http://flickr.com/photos/andarko/1899585349/ - http://flickr.com/photos/monvlad/290382685/ - - 3 http://flickr.com/photos/monvlad/290382685/ - http://flickr.com/photos/andarko/1899635191/in/photostream/ - - 4 http://flickr.com/photos/andarko/1899635191/in/photostream/ - http://flickr.com/photos/angel_bbb/2946512773/ -



Posted By: mitatos
Date Posted: 16-Nov-2008 at 21:43
Eve edna serija i od mene pa videte i kazete kako vi se dopaga :

/ Skopje Park ESEN 2008 /

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

Eve i nekolku panorami vsusnost 3 :

30.

31.

32.



-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Nov-2008 at 21:49
Одличен сет Митатос Thumbs%20Up Cheers Потегот позади Влада кој си го фатил на првите неколку слики е стварно инспирација во секое годишно време, некои од моите омилени фотки од Скопје се од таму.

Воопшто одлична нишка момци CheersИако јас не би ги мешал Есен и Зима Ако Бетон се сложува бидејќи тој ја почна нишкава можеби треба да ја поделиме со време...


Posted By: mitatos
Date Posted: 16-Nov-2008 at 21:51
Ххехе да ти кажам право ексклузивно за вас ги пуштив , овие ги немам постирано нигде, прв пат тука  премиерно , но се изнамачив дур ги уплоудував хехе, овие се нови од пред неполн месец  дур имаше сонце

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 16-Nov-2008 at 22:11

сите се пуздер Thumbs%20Up десетката бербат, гледам многу-многу не си ги шминкал па така да и вака raw се екстра, чуј ова смее малку да си поиграм со фоткиве или опасно по живот LOL ?!

pbanks абе ја почнав нишката како есен-зима како рима за глобалното затоплување, е сега ако сакаш да ја вратиш работат на четири годишни времиња бујрум Cheers ќе биде попрегледно, но удри со некоја кованица како Фото Есен или Есен низ фото, да не биде многу штуро само Есен.

_____________________________________________________________

edit: Митат иако не ми одговори, молчењето ќе го разберам како одобрување, па еве малку по пастелен призвук на десетката од градски парк.


 

 



Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Nov-2008 at 22:19
Originally posted by beTon

сите се пуздер Thumbs%20Up десетката бербат, гледам многу-многу не си ги шминкал па така да и вака raw се екстра, чуј ова смее малку да си поиграм со фоткиве или опасно по живот LOL ?!

pbanks абе ја почнав нишката како есен-зима како рима за глобалното затоплување, е сега ако сакаш да ја вратиш работат на четири годишни времиња бујрум Cheers ќе биде попрегледно, но удри со некоја кованица како Фото Есен или Есен низ фото, да не биде многу штуро само Есен.



Не сум ти ја сфатил финтата LOL Сепак веројатно организационо ќе биде подобро да идеме со посебни нишки и тоа за секое годишно време како што ќе се наметнува потреба. Еве кажи какво име сакаш да усвоиме па ќе го искористиме како образец за секое годишно време.


Posted By: beTon
Date Posted: 16-Nov-2008 at 23:05
па релативно е јас што сакам туку како најубаво на повеќето членови ќе им звучи, најдобро е да распишеме конкурс за да бидеме сигурни дека најкреативните комбинации ќе бидат во игра Laugh а ако јас се прашувам би ја оставил вака нишкава се додека не се соберат доволно зимски фотки, па сетне како сака нека се вика новата нишка нема многу фрка бидејќи не е подфорум во прашање LOL интересно добри зимски фотки од градовите слабо се наоѓаат на нет со оглед дека последен снег што јас го памтам во СК беше 2005 добро имаше нешто 2007 но не онака турбо...


Posted By: beTon
Date Posted: 17-Nov-2008 at 13:50
единствено нешто на нет ----------------------- со снег што можев да го ископам а да е со подобра резолуција е само ова http://www.trekearth.com/gallery/Europe/Macedonia_FYR/photo851726.htm - www.trekearth.com/gallery/Europe/Macedonia/photo851726.htm  сигурно има фотки, а и може да се направи некоја селекција од оние фотки тука што ги има со новогодишните панорами на волан ... но тнко! 


Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Nov-2008 at 20:31
за да не биде штуро, а да ма одделни теми, може да бидат две теми, Македонија- есен и Македонија- зима


Posted By: beTon
Date Posted: 18-Nov-2008 at 01:11
па види јас попрво би ги поделил во тој случај на четири т.е. Урбана и Рурална/Природна пролет, лето, есен, зима. но така ќе биде преблокирано па подобро би било сепак да оди можеби подоцна а зошто не и од одма како Урбана Есен и Зима , е сега кадрите од паркот дали можат да носат епитет урбана есен или зима, незнам, но кога веќе паркот е дел од градот логично би било да се вметне во урбана секција, но тука после би штрчеле евентуално водно или матка.  


Posted By: beTon
Date Posted: 25-Nov-2008 at 05:05

http://klimatizirano.wordpress.com/2007/12/">Снег Smile 2007



Posted By: beTon
Date Posted: 29-Dec-2008 at 03:10
абе имате фатено некој кадар од првиот и последниот снег во 2008, пред да се истопи! некој кров, двор, клупа или можеби булевар Question можеби некому му текнало но батериите му биле празни Smile 


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 29-Dec-2008 at 03:44
Бетон тргнија втората слика,грциве ќе ни го затворат форумовLOL

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: beTon
Date Posted: 29-Dec-2008 at 12:41

само нека пробаат Thumbs%20Upгледаш дека цело МВР стои зад неа Naughty а и чаша скопско има врз глава климатизираниов снешко! а тука е и хилтата на lsl,  шарецот на clo и   нормално cc++ силите на pb. 

ај да се повторам пак за оние кои ја загинале или не ја фтасале мојата недоумица од  крајот на првата страна Smile ...

Originally posted by beTon

абе имате ли фатено некој кадар од првиот и последниот снег во 2008, пред да се истопи! некој кров, двор, клупа или можеби булевар Question можеби некому му текнало но батериите му биле празни Smile



Posted By: La Linea
Date Posted: 29-Dec-2008 at 21:12
Јас лично немам ниедна слика од последниот снег во 2008. Таа вечер прв пат сликав низ град после онаа сесија што ја пратив со Кале и плоштадот во Автокоманда, но тогаш немаше снег. Ама толку беше ладно што едвај чекавме да стигнеме до крај на ул. Македонија и да бегаме кон најблиското парно, па за жал не сликнав никаков снег. 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 30-Dec-2008 at 02:28

здравје ќе да има некаде на нет расфрлано креативни кадри од пред новогодишниот снег, па најверојатно ќе се најде нешто! инаку цела Македонија тивко побеле за миг! навистина ретко добри кристали имаше наоколу со оглед дека беше прилично студено, така добро светеа да мислев дека сум во опкружен со здробено стакло одоколу! навистина фали бар една фотка за да се долови оваа сцена која ме затекна во расчекор вечерта на 26 декември! 



Posted By: vardar
Date Posted: 02-Jan-2009 at 11:46
@mitatos
 
 
 
Ми промакнала оваа серија некако, сите се добри ама двеве ептен се јаки Thumbs%20Up
 
 
 


Posted By: mitatos
Date Posted: 02-Jan-2009 at 13:44
mene ova 2-rava od ovie 2-te sto si gi izbral mi pravi kejf , no me nervira faktot deka skoro sekoj covek ima slika od ovoj prostor , znaci veke nekako e monotona pozata, no ubavo izgleda so lisjata

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: zabegan
Date Posted: 02-Jan-2009 at 20:24
еве две три мои слики од првиот снег во 2009 Smile , сеа не се којзнае каков квалитет Roll%20eyes











Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jan-2009 at 20:47


Thumbs%20Up

Си нашол добра локација за фотографирање





Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Jan-2009 at 01:39
штета што се брзав и немав време да неправам повеќе и поквалитетни фотки
патем излегов во град, имав шанса да направам милиопн фотки, но баксуз, заборавив дека батериите ми се при крај Doh


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Jan-2009 at 14:49
Дали ќе не изненади и оваа година зимата ???









03-01-2008


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: La Linea
Date Posted: 03-Jan-2009 at 14:51
Мене ми е убаво Скопје во зима и покрај калот и тешкотиите при возење. Убави слики Владимир


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: mitatos
Date Posted: 03-Jan-2009 at 16:25
Vladimir ova vtorata fotka na crno bela ufff ke ispadne jaka
Eve na sto mislev po konkretno :




-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jan-2009 at 17:19
Originally posted by mitatos

mene ova 2-rava od ovie 2-te sto si gi izbral mi pravi kejf , no me nervira faktot deka skoro sekoj covek ima slika od ovoj prostor , znaci veke nekako e monotona pozata, no ubavo izgleda so lisjata


да имаш право но сепак за мене е една од најубавите позиции за сликање во Скопје и тоа во секое годишно време. Мене никогаш не ми здосадува да гледам слики од таму.

Штета што светилките што ги монтираа за илуминација на крошните при последната реконструкција (некаде во периодот 1996-2000) не работат инаку ќе беше многу специфично и за ноќни фотографии.


Posted By: mitatos
Date Posted: 03-Jan-2009 at 17:43
pbanks@ ubavo si go zabelezal toa, i ja bash na toa se mislev, togas bese Risto Penov gradonacalnik , no i ubava nokna atmosfera imase niz taa pateka mozda ke gi dopravat pak nekad 

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Jan-2009 at 17:47
Originally posted by mitatos

pbanks@ ubavo si go zabelezal toa, i ja bash na toa se mislev, togas bese Risto Penov gradonacalnik , no i ubava nokna atmosfera imase niz taa pateka mozda ke gi dopravat pak nekad 


па би било жачмо да не ги поправат се што треба е да ги сменат светилките и да ги очистат решетките


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Jan-2009 at 21:02
Originally posted by mitatos

Vladimir ova vtorata fotka na crno bela ufff ke ispadne jaka
Eve na sto mislev po konkretno :

Се сложувам, но можда малку на плаво


И истото место вечерва




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mitatos
Date Posted: 03-Jan-2009 at 21:35
super , po dramaticno izgleda na crno belo zatoa toa go izbrav inace na ubava slika sto i da stavis ubavo stoi

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jan-2009 at 03:04
Слабо соиме со слики од птичја перспектива за време снегови! Досега ретко сум начекал таква фотка! И во оние смогови, калови и магли над Скопје може да се најде и нешто убаво, ако се начека добар агол!


Posted By: mitatos
Date Posted: 04-Jan-2009 at 13:04
lsl pa aj da dogovorime da slikame od nekade ako imas ti ideja ja sum za

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Jan-2009 at 14:44
Mitatos ja mnogu pati sum bil obeshrabren od katanci na sekoja povisoka kota u gradov!


Posted By: mitatos
Date Posted: 04-Jan-2009 at 17:59
ke gi preskokneme ogradite ,ako ima katanci ke ideme so cekan za dobra slika vredi da se rizikuva hehehe

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 04-Jan-2009 at 18:29

абе немора  да оди се на сила, по тоа колективните згради доколку учтиво се замоли претседателот на куќниот совет верувам дека без проблем ќе ви излезе секој во пресрет! многу е лошо човек од прва да оди на највандалски сесии Smile од лично искуство знам дека секој може да ви излезе во пресрет но мора човек да се обиде, додуша јас повеќе барав кадри за снимање отколку за сликање, но скоро секаде со исклучок на поспаните домакине, добив дозвола за снимање! по зградите околу плоштад, кулите во карпош 2,  зградата на Југобанка(сега сопственост на министерство за финансии).

исто добри кадри можат да се фатат од репетиторот на зајчев рид иако тогаш кога јас се пентарев сеуште не беше заграден т.е. сеуште не беше накитен со антени, па чуварот со малку разбирање и здравица не пушти, исто добра панорама има од саат кулата каде скоро без проблем ќе добиете пристап, јасно тука се и мтв доколку имате пријател во 103ка  и панорамата во парк повторно доколку машиновозачот ви е пријател или го договорите, ова последнава комбинација е малку сега потешко изводлива но доколку по секоја цена ви е ќеифот да направите 360 панорама од тој потег мислам дека може да се среди и во ова време, освен ако некоја виша сила не го изгорела напојувањето за тркалото Smile

јасно доколку пбанкс ве озбезбеди со некакви легитимации како официјални фотографи на билд, работите ќе одат по подмачкано може и на кафе со локум ќе  ве викнат повторно од лично искуство Thumbs%20Up



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jan-2009 at 18:37
Де бе бетон, ако имаш толку материјали дај сподели нешто


Posted By: beTon
Date Posted: 04-Jan-2009 at 19:00

Originally posted by Cloverstack

Де бе бетон, ако имаш толку материјали дај сподели нешто

за видео арт да и ова е се во архива во Ед Вуд периодот е '96-'00, може да пробам да ископам нешто, иако сега незнам каква е ситуација. а кај мене имам само еден клип кратка видеоарт вожња низ центар, евентуално имам фатено некои кадри со апарат од горе од љубљанска...

но не е тоа поентата, сакав да кажам дека и на учтив начин некој може да обезбеди простор за кадар! немора никој мојата сугестија да ја прифати, но мислам дека полесно ќе помине ако прво се обиде на културен начин, освен ако адреналинот не му е инспирација!   

заборавив битен момент но за тоа ќе треба и телескоп, најдобар експеримент ќе бидат панорами од Крстот на Водно, но за тоа ќе треба и зимска опрема како би издржал човек сега горе повеќе од пола саат!



Posted By: zabegan
Date Posted: 04-Jan-2009 at 19:38
Originally posted by lslcrew

Слабо соиме со слики од птичја перспектива за време снегови! Досега ретко сум начекал таква фотка! И во оние смогови, калови и магли над Скопје може да се најде и нешто убаво, ако се начека добар агол!
еве ти бе LOL



Posted By: beTon
Date Posted: 04-Jan-2009 at 19:55

да нагаѓаме ова е во аеродром Smile или патчето накај зелените или патчето накај црвените гледано од кулите кај првиот трговски кај санчо... или? со оглед дека http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=465&PID=26225#26225 - на претходната страна имаш кадри од истата кула

другпат давај насоки за волку добро скриени кадри, колку да се долови атмосферата по виртуелно LOL ако можеш фати ги сите пет кули (нормално без таа од каде кадрираш) оние две до тебе и трите кај леснина, е тоа ќе биде интересен кадар, но ќе мора на кров да се пентариш, а од таму е добро и една 360 на тој дел од Аеродром да направиш!



Posted By: mitatos
Date Posted: 04-Jan-2009 at 20:38
pbanks @  nesto za tebe i mislam deka samo ovoj del od godinata ni fali 

1. 

2.


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Jan-2009 at 20:47
Thumbs%20Up


Posted By: mitatos
Date Posted: 04-Jan-2009 at 20:50
LOLThumbs%20Up
LOL

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: beTon
Date Posted: 04-Jan-2009 at 21:03

   добро е да обезбедиме улични кадри од средина на жардињерите по булеварите или од автобус од предна или задна шофершајба  нешто како winter street level или пак исто некој зимски низок ракурс од кола т.е. на семафор отвори врата и шкрапај,   http://fc93.deviantart.com/fs21/f/2007/244/e/2/Skopje_at_Night_015_by_SaleMK.jpg - нешто како овој кадар ... 

исто добро би било доколку форумов има некаква заштеда да обезбеди гориво и да се фатат новите клучки, обиколницата и плоштадите, исто од Црквите нема снежни фотографии!    



Posted By: ivopfc
Date Posted: 04-Jan-2009 at 21:38

1. Koritoto na Vardar i mostot "Goce Delcev"

2. Mostot "Goce Delcev" slikan od Kejot na Vardar

3. Kameniot Most

4. Kameniot Most (2)

5. Kameniot most (3)

6. Kejot na Vardar i pesackiot most kaj Kale

7. Tvrdinata Kale


Posted By: La Linea
Date Posted: 04-Jan-2009 at 22:16
Супер сесија!! Супер слики Thumbs%20Up

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: ivopfc
Date Posted: 04-Jan-2009 at 22:22
Fala. Thumbs%20Up


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-Jan-2009 at 23:49
Thumbs%20Up Одлицна атмосвера

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Jan-2009 at 05:20
бетон прееска на ТВ ја видов соборна со снег одозгоре. Стварно убаво изгледа! Ако некој му е узпат нека шкрапен!


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Jan-2009 at 18:18
еве неколку од мене од улица македонија (не ми замерајте што се малку „измрдани“) Big%20smile
1.

2.

3.

4. овде за малце ќе ме испогазеа Big%20smile

5.

6.

7.



Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jan-2009 at 18:20
па воопшто не ти искочиле лошо со оглед на скромната опрема со која располагаш. супер Thumbs%20Up


Posted By: mitatos
Date Posted: 08-Jan-2009 at 21:54
Eve uste edna zimska foto sesija od pred nekoj den :


1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

UL. Makedonija

8.

9.

10.
 

11.

Skopsko Kale.

12.

13.

Ptt.

14.


Plostad Makedonija od Kale

15.

 Kompleks Muzei .

16.

Panorama od Kale .

17.

Gradski Stadion

18.

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: mitatos
Date Posted: 08-Jan-2009 at 21:56
Park.
19.  

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Jan-2009 at 23:41
13. 16 Thumbs%20Up

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 08-Jan-2009 at 23:54
super sliki Thumbs%20Up vaka snezno se mi izgleda poubavo Laugh


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Jan-2009 at 23:57
Originally posted by zabegan

еве неколку од мене од улица македонија (не ми замерајте што се малку „измрдани“) Big%20smile


Така испаѓаат сите слики сликани навечер доколку апаратот не е на сталак. така да не е до опремата или слично, пробај стави го на клупа и ќе видиш дека ќе испаднат чисти

Cheers


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 09-Jan-2009 at 00:19
Митад ова ти е една од подобрите серии! Ако можеш сликата од стадион и онаа од кале да ги постираш исто така и во соодветните нишки!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Jan-2009 at 04:56
Прекрасна колекција, фоткиве се која од која поубава!

Applause


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Jan-2009 at 13:04
  Sneznite fotki se spored mene najubavi , ( mozda zatoa so go sakam snegot hehe ) , aj sea ke gi ubacam tie drugite vo svoite niski , no neka stojat i tuka ako ne smetaat

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Apr-2009 at 01:13
1
Овоштарници близу Ресен


2


3
Шума близу село Јанковец, Преспа


4


5


6


7


8
Долу во селото


9


10
Кај Ѓавато


11


12
Близу Прилеп


13



Posted By: La Linea
Date Posted: 02-Apr-2009 at 01:21
Наеднаш ми дојде желба да станам од компјутеров и да се надишам планински воздух некаде... на Кораб можеби...

12 е нај. И останатите се одлични




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 02-Apr-2009 at 10:42
Што е тоа прекрасно зградиче ?

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Apr-2009 at 11:48
Тоа е обична куќа, за жал изгледа напуштена 
Во селото има уште неколку примероци кои отскокнуваат од околината, веројатно градени со иселенички пари на почетокот од веков.

Во Ресен исто така има прекрасни стари градби кои за жал се пропаднати до неповрат. Единствено на што се обрнува внимание е „Сарајот“.


Posted By: zabegan
Date Posted: 08-Apr-2009 at 21:03
еве две од последниот снег од мене, имам и неколку од вториот снег годинава ама немам време да ги постирам Big%20smile





Posted By: zabegan
Date Posted: 17-Jun-2009 at 14:30
еве, малку да се разладиме, признавам, ме мрзеше да ги смалам сликите
1.




Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Nov-2009 at 13:25
еве некои слики од минатата година на кои сум заборавил, уствари нешто не беше во ред со нив, па еве ги
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.



Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Nov-2009 at 20:33


симпатична серија забеган Thumbs%20Up и уникатен жиг


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Nov-2009 at 22:25
Originally posted by pbanks



симпатична серија забеган Thumbs%20Up и уникатен жиг
секогаш заборавам да го наместам жигот кој се појавува кога ги смалувам фотките, ама и не ми е толку битно LOL


Posted By: beTon
Date Posted: 01-Feb-2015 at 07:23

Охриѓани и Стружани ми се смешни со снегов но и Скопјани се за фалење

после снег од секогаш ми било мило да им оставам некој абер по шофершајба на комшиите

http://kurir.mk/makedonija/vesti/188106-FOTO-Polovina-Makedonija-pod-sneg--eve-kade-vee-vo-momentov - http://kurir.mk/makedonija/vesti/188106-FOTO-Polovina-Makedonija-pod-sneg--eve-kade-vee-vo-momentov


Posted By: beTon
Date Posted: 03-Feb-2015 at 11:11

Ориѓани - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=263&PID=189288#189288 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=263&PID=189288#189288

фоткава таман интерактивна, дронот добро си завршил работа [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=170862#170862 - 1 ]




Posted By: beTon
Date Posted: 03-Feb-2015 at 12:45

ова со горе доле опцијава е доста весела сцена

плус на тастатура




Posted By: beTon
Date Posted: 19-Feb-2015 at 23:47

Охрид поубав е во Зима на зајдисонце


~


Џоле чија е фоткава можеби на Субрата

Originally posted by http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=263&PID=190183#190183 - Џоле

]


~

и ова ќе да е масло на Субрата

http://www.build.mk/?p=32151 - http://www.build.mk/?p=32151 [ http://www.build.mk/?p=42751 - 1 ]






Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 13-Aug-2018 at 00:41


имавме среќа субрата си замина, инаку ќе беше скапо ако не ладно и за Охриѓани во Охрид а не пак Македонци, иако не мора да значи дека ако нема континентално казино во градот дека во локалните не се гори Народ на ангро, кога тоа не го чини на плажа [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=9786&PID=3127632#3127632 - 1 ] сетне ајт на Антарктик да се пододладат она со мислите ако не поинаку

би било убаво ако во есенски денои Охрид се проветрува освен да се чисти од пластики, мислам Охриѓани да си подзачистат воздухот Литургиски тро пофокусирано за зима да имаат помалку потреба од снегои да обелуваат улици мислам за водата им доволно пречистителни станици, иако се сомневам дека тоа е случај и со руралните населби ајде таму крапоите им чистат водата!?

[tube]bM3nQrvKrY8[/tube]


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 22-Oct-2018 at 20:10

https://www.youtube.com/watch?v=VUF7qHvPtkc - какви превртливи времина, чунки до првиот снег





[tube]tYZzmk6lRCE[/tube]


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 18-Nov-2018 at 18:58

тамам до следното макро https://uniavisen.dk/en/where-the-art-is/ - од прстите по спомениците

https://web.archive.org/web/20181118174748/http://www.babambitola.mk/bitolska-snezna-galerija/ - http://www.babambitola.mk/bitolska-snezna-galerija/



Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 01-Apr-2020 at 10:23

сеуште нема некој http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1658 - скоцкан-фото-колаж официјално од денешната снежна првоаприлска идила ко овој горе од Битола, но еве една интересна скопска карантин гаражна сцена ... ех како би изгледал сега Снег на Цреша за да се сетиш утре https://www.youtube.com/watch?v=Z0LZ5c6xkCE - кога ќе ја миеш на Чешма дека и во Април сме дочекале снежни пафки да ги веселат Деца, хм, им требало интернет телевизија незнам што, само нека си уживаат пред прозор, но оди не им допушти да си поиграат во снегот, хм, па ако некогаш може во Скафандер да се санкаат тоа е сега ...

некој вели дека > Според експертите, глобалното затоплување е фактор број 1 за менување на времето во различни сезони < а што ако факторот антропоген [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=26871&KW=waves&PID=3153605&title=haarp#3153605 - 1 ] а не природен, иако стои и тоа дека денес никој со сигурност ова не може низ научен метод да го дознае бидејќи во прашање се многу варијабили кои сред анализата ќе недостасуваат дали заради немање целосна слика или пак разбирање дека постојат и духоносни влијанија ...



Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 11-May-2020 at 05:21

во случај и во Јуни да заврне Снег имајте во предвид дека може да си играте со IR-Фотографии [ http://www.build.mk/Forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=17670#17670 - 1 ][ https://www.adorama.com/alc/0008471/article/100-in-100-Part-II-Infrared-filter-guide - 1 ][ https://hoyafilter.com/reviews/infrared_photography_with_the_hoya_r72_filter/ - 1 ][ https://kolarivision.com/articles/ - 1 ][ https://www.sessions.edu/notes-on-design/infrared-photography/ - 1 ][ https://www.naturettl.com/infrared-photography-the-invisible-light/ - 1 ][ https://www.nyfa.edu/student-resources/infrared-photography/ - 1 ] додека играте сеќавајте се дека имет и други игри освен инфрацрвената [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31516&PID=3140181&title=nikkor#3140181 - 2 ] вистина уште и UV-филтер да стаил на истиот кадар ко хдр-леер, и чуди се за кај тоа само од Велес имет Уба IR-Фотка по нет , во однос истата единствено што би требало да замете дополнително во предвид (за надреални сцени) е и’ отсјај во леќите, како подобно да игратате со аголот на паѓање на светлината понив, паметно доколку за инспирација при експериментирањето имате абер од каде до каде се’ би можеле да терате [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=123811#123811 - 3 ] можеби од спунт и лакмусова хартија да ви прекршуе отсјај [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=188678#188678 - 4 ]

[ http://archive.is/b65uY - 1 ] http://archive.is/93wWG#selection-2649.0-2651.34 - https://www.istockphoto.com/search/stack/611546805?assettype=image



но и без Снег, со IR-филтер во кадар ќе го имате ...

[ http://archive.is/1c9u6 - 1 ] https://astrophotography.mk/skopje-and-its-parks-in-near-infrared/ - https://astrophotography.mk/skopje-and-its-parks-in-near-infrared/




Posted By: beTon
Date Posted: 04-Jan-2024 at 10:25

https://www.sharplanina.com.mk/mapa.html - https://www.sharplanina.com.mk/mapa.html





Posted By: beTon
Date Posted: 20-Jan-2024 at 14:12
Свети Јован Крстител Да Го Моли Бога Занас

 

  https://www.eskimo-freeride.com/gallery/ - https://www.eskimo-freeride.com/gallery/

 ~

  https://skimacedonia.mk/livecamera-weather-2-2/ - https://skimacedonia.mk/livecamera-weather-2-2/

  https://www.snow-forecast.com/countries/Rep-of-Macedonia/photos - https://www.snow-forecast.com/countries/Rep-of-Macedonia/photos

 


 особено Молитва треба за сите оние "богати" кои може да си дозволат зимски одмори по наште "монденски" зимски центри а забораиле локално да си ги помогнат од сиромаштво затекнатите Роднини Комшии Сограѓани ... и не дека не треба некој да се радува на зимски одмор, просто ако заслужил а зимски спортои му се начин за Здрав Живот ваквите одмори се повеќе од добредојдени, капак за разлика од то плажерството по летни одмори ова ет каде каде по Богоугоден начин на современ одмор!!!, сепак Мораме како општество се' да сториме Деца да се радуваат на зимски одмор, што може да се искористи и како социјален инжињеринг во однос Учење т.е. да се мотивираат на Учење а наградно да имаат прилика за викенд екскурзии до ближните зимски излетнички места, или пак неделни доколку членуваат по Извиднички Одреди, во вториов случај идеален моментум да се едуцираат индиректно бар за преживување сите оние Деца кои заради икс причини слаби се во Учењето или пак нашево не ги есапи а завршиле буквално на улица!, но за вакво нешто треба ширум земјата ако не на секоја поголема планина турбо фокус како да се кренат Големи Планинарски Домои што пак чинам директно зависи од стандардизација на Балирана Слама како Градежен Материјал кој ако не друго за ваква идеја би бил подобно законски дозволен а како со што помалку средства би се кренале што повеќе Планинарски Домови ... за да не му се земе некому за сеир, треба да знае дека балирана слама вака планински оди тро повеќе осигурана него вообичаено ко кај екоКуќите т.е. освен третирање со Боракс кој ет фаер-ретардант, се оди исто со надворешен слој фасадна штица која така дополнително чини и екстра Парна Брана ко дрвена вентилирачка фасада, а што можете да го ѕирнете ко урнек по нетов кај то Гренд Дизајнс епизодата на Вудменс Котаџ [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=174687#174687 - 1 ] хм а бесплатен превоз дотаму хм хм хм Марко Цепенков побарајте да ви пушти Цепелини [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1711&PID=272366#272366 - 2 ] а Итар Пејо да им дувне у крило, вториов чунки можете да го најдете на Илинденска ~ туку глобално загревање, да не има некој абер да не влегуваме во глобално заладување [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=742&PID=215470#215470 - 3 ]




Posted By: beTon
Date Posted: 21-Jan-2024 at 18:03


[tube]3rOIt0SzxF0[/tube]

Вистинска Радост Би Било Секое Едно Дете (особено денешниве истилтани од нет и геиминт) да се пушти спид рајдинг од Церипашина, а за што меѓу друго би требало некаков брз Дрон транспорт угоре (ем ко сејфети помошен падобрaн при дефект како за дроно така и за товаро нели како не би се заплеткале бидејќи ко полесен дроно би останал горе, но што прајме ако аутоматик катапулто од ветере заштека, та некст левел заштита би била во длабок снег да падне ем во топка да ет ... инт. инт.) ех само и снешковци и санкање на Попова Шапка да си имаат а сместени во некоја Дормитори Арена од Планинарски Дом та то Радост ќе им биде што се родиле тука (дормитори арена зш сите не се буџовани!) а не па да научат Борд да веслат ем Халфпајп да скокет!, мислам поубо занив да се стокми такви Зимски Центри него за елитен зимски туризам, иако така ко масовен би барал и екстра обезбедување, но доколку сето тоа ет димензионирано пред се' како Целогодишни Планинарски Домои нормал околу нив ќе се прибираат и Домакини кои Планињето ќе ги чуваат така, само колку Бездомни Сограѓани со Радост би прифатиле така да бидат здомени и таму таквите објекти ги одржуваат!, па то од отфрлени и забораени оп инстант сите Ближни нагости ќе им наминат ... знам знам знам ту мач арно не е на арно, но чисто ко Идеи доколку и вакви не се некако рецнати а зошто не и исцрпени натака како ол араунд д бокс думање т.е. без сеопфатно думање, тогај Друг некој ќе си црпне од вашио а заради својо џеб ем на от ефтини поефтини идеи проекти радости за едикои елити!, нормал од ваш џеб ќе оит и асфалтирањето и осветлувањето на таквите елитни комплекси!, зато Берете Совреме Памет, уште то ви остана нечепнано ко Планиње Реки и Езера!, биде Умни ако сака странец таму да одмори а доколку не е сиромав тогај кревет дневно на Планина 100 евра и то онаков баш арпаџик на спрат!, како поинаку да не сторите депонии од засега сеуште недопрената природа!?, мислам Убо ако вие мислите дека скијане носи пари, да за двајца без тројца, но зошто да не ви ет фокусо на Радост за наште Поколенија!?, но нели вам помили ви се муабети за содома&гомора, дали!?, прув ми вронг сомван!




Posted By: beTon
Date Posted: 22-Jan-2024 at 00:21

бреј фанта в зима ќе те дотера до фантастик бреинсторминг, мислам ски дрон зар не звучи така [ https://www.youtube.com/watch?v=At3xcj-pTjg - 1 ] но реалноста е дека вакво нешто за сега и' да ет можно како UAV или пак eVTOL додека бидне седостапна ефтина реалност ојде пола век [ https://www.youtube.com/watch?v=NUpAtkRTtQ0 - 2 ] бар со постојнио ноухау и белосветски еконосмки околности!, хм можеби попаметно би било инвестирање во Хиперлупои до Бачила по кои би оделе угоре удоле Под-ои те со Овци те со Млеко в Лето та со Скијачи в Зима, но тоа пак засега ет супер луксуз освен СФ со оглед дека ни за в Град немаме абер за вакво нешто а не пак по Планиње [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=170&PID=272751#272751 - 3 ] евентуално да пројдат други идеи пр. некаков Олдскул Монореил да бидне ефтина варијанта за брза инсталација [ https://www.youtube.com/watch?v=kUYzuAJeg3M - 4 ] сепак за сега до непристапни места Хелихоптерчо и Ратракчо ќе бидат единствена опција, ама Дрон по секој основ мора да има секоја Регионална Горска Служба бар за евакуација или прва помош [ https://www.youtube.com/watch?v=XGIrNYdVoAk - 5 ] иако супер интересно ќе беше уште сега секој да можеше на места ко ова следново над ЗареЛ в Маврово да си одмори Душа на кафе муабет!, бреј да пукнеш од мака ако идни генерации вака се катапултираат на планинска седенка сон сум сонил мила мамо, нас не носеа пеш по вакви убаини, некој влечен и од Којни на Санка, а некој и Ушка ех насамарени бевме само што ко Деца не ни даваа и ние да наздравиме со Грејана Ракијка!, бреј и сега Мирисо ми ет по вијуги ... ех не ми текнует што музика вртеа на Радио тогај, чунки со Анка Петранка и Васка заспивав навечер ... битно со полна Соба ракиоина во етеро ем лепчина потпечени на Печка Кралица тамам Медно вечерата врвеше, а те заспиваат со дил дека ако легнеш покасно Скала на Чатија и Правец на Месечина ...

http://web.archive.org/web/20240121225526/https://www.powderhounds.com/Europe/Macedonia/Mavrovo.aspx - https://www.powderhounds.com/Europe/Macedonia/Mavrovo.aspx




Posted By: beTon
Date Posted: 22-Jan-2024 at 00:25

знае некој попрецизно да посочи координати до оваа локација?, може Стогово ет во прашање?

[tube]3kJnwrunjmU[/tube]


Posted By: beTon
Date Posted: 27-Jan-2024 at 21:34

денес ~ https://mms.mk/342550/ - https://mms.mk/342550/

ова идејата за Зип Лајн на крај може да излезе и корисна [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=295&PID=273047#273047 - 1 ]
хм ако има горе масовна посетеност, конечно могуќе!, бар ко повод за думање!




Posted By: beTon
Date Posted: 28-Jan-2024 at 01:05


пишувајќи в нишката Одговорност [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3055&PID=275358#275358 - 1 ] тоа ме замисли дали претходнио пост смутУбо се надоврзува на претходните, а во однос Планинарење и Алпнизам в Зима, т.е. дека треба да сме Свесни за ризиците кога заминваме в Планина, при што импровизации може Живот да чинат, а не' секогаш добра опрема е гарант дека се' ќе биде во ред, но што и немора да значи!, пр. ретко да видам некој да носи Дерези на Снег, нели тие се логични за по Мраз, бар оние арпаџик масивните, но има и' екстра Мини алтернатива нанив [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1487&PID=123177#123177 - 2 ] која може да бидне баш хенди ако некоја етапа на стазата ет подмрзната, и особено корисен момент за Трекинг бидејќи нели одејќи на поблиски пониски места не го доживуваме како некаков ризик, иако в Зима на Планина секогаш постои ризик, ако не друго од премрзнување (заради кои и да ет причини), нешто што пак ме има потикнато да се задумам како бар Стапала да осигурам што и' да се случи (пр. се скинала Чизма, ил Волк ја однел), та веќе една деценија чарето ми е Нуркачки (неопренски) Чорапи!, што дури дава и флексибилност и со Планинарска Патика да терате, бар ко лесна резерва секогаш така може сосебе да ги имате, ако не завас за друг совас или на кој сте наишле а' ет во неволја!

~


неможам а да одолеам на видеово, и да речам ќе има ли ден кога со Дрон во шетња низ македонски снежни пејсажи ќе пловите, што синкир со туристички тури ќе почне, но логично (доколку Светов не замине во неповрат) ко што денес Мотор поседуваат Лујџе подома, утре комотно и' Дрон ќе си имаат, а така тогај баш ваква вожња в Зима ќе си тераат, нешто што денес ет дофатливо само високо со Едрилица [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=138950#138950 - 3 ] ... Аирлија за тие Идни Генерации кои така на Живот ќе му се Радваат ...  речиси ко СФ се' повеќе и повеќе да ни биднува реалноста, но ако трансхуманизам ви бидне идила, тогај a.i. у мозок вака ќе ви летка, снежно веслајќи ве низ пустолоини в лебдечки чунои ... арно ама пак и пак додека не бидне тоа реалност, надевајте се дека вие в Природа иќ понатака ќе имате прилики на Живот да му се радувате ... бреј прво помислив норвешки пејсажи се во прашање според то црвенио воз [ https://www.visitnorway.com/plan-your-trip/getting-around/by-train/beautiful-journeys/ - ] но на тамошната црвена Довре кочија вратите ж'ти, та обвиоус друго не останует него дека станува збор за швицарски сцени по видеото [ https://www.lifestyleasia.com/hk/travel/worlds-longest-passenger-train-2km-passes-through-swiss-alps/ - ]

[tube]CXEUghc9aXU[/tube]



Posted By: beTon
Date Posted: 28-Jan-2024 at 17:03


а Швицарска има море очигледно микс од снежни пејсажи низ свето ет интермецово, то првите сцени ми делуваат пример некаде Канада, но кај и да се убаи се!, а уште поубо ќе им биде на оние кои утре вака ќе може со лебдечки кочии најонака необавезно да си ги шеткаат!, ех колку Уба од тој агол ќе биде Македонија а, то и сега со Точак да ја врвиш ет мелем за Душа а не пак и така ниско над Реки по Кањони да ја завеслаш!, да можеш да лебдиш врз некој вир ем кусур и трска да фрлиш, има спортски рибаришча да станат сите, иако штета би било вака да ет дозволено заловуење макар и Риба бидејќи посекако ќе си повлечит и на гонење Дивеч тоа така, а сетне по грешка да не бидит заловен и некој Офгрид Сограѓанин илити Скитнат Експлорер, така да најубо само за Сајтсиинг и Научни Проекти да ет дозволена ваков вид на авантуристичко прелетување ... посекако ко транспортен мод ќе бидне исто норма флаинг кар, но исто така посекако тоа ќе биде регулирано кој каде како ќе може да скитка, но за тоа тогак, сега пак сличен ваков моментум ет возможен со Балон или Делта План волку ниско, но што заради Далеководи и баш никој не се ни дрзнува да го впрегне ниту туристички а не пак научно, а единствена утеха ет со Видео Дрон да се срочи даден прелет и толку, иако и тоа си имет свои ризици кои чинам сеуште не се никако регулирани (чунки и за тоа чекаат на сино знаменце за да впрегнат стандардизација) што пак очекувам дека ќе биде случај сакал некој или не (третио параграф в следнио фус) [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3745&PID=273158#273158 - 1 ]

нејсе, сега ни со Параглајдер нит со Балон при мала видливост некој ќе ужива в зимски сцени, а додека биднат дронои седостапна работа, фино би било со Точак да може в Зима да се врви по вакви природни убаини [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1170&PID=188787#188787 - 2 ] ем таму некаде да има на секој чекор некакви Општонародни Рурални Колиби бар да имаш кај да се подсушиш одмориш задскриеш, но што за да бидне фино изводлива појава недвојбено пак и пак ќе повторам мора Балирана Слама да се стандардизира подобно бар како рурален градежен материјал та Народ и сам да може локално да крева такви чекпоинти за в својата околија за оние Гости кои авантуристички му придошле та ко совесен Домакин и пред на преноќуење да му наминат на Селска Туристичка Фарма ето да им даде и избор тоа камперски некаде да го сторам а тој дотаму Зелник и Сок Винце ил Ракиичка да им занеси (нормал и ќе им наплати и то инстант по диливери ап) та Излето да им го стори и од Убав Поубав, може некој ќе реши токму таму некаде да Зачне Подмладок ... Аирлија ако дотаму дотерате!!!, та што има поубо него в Природа на рајат да повлечеш најкреативно Создавачки циклус на ологосуење Живот (партнерски в природа да оплемените потомство макар урбано сте скоцкани), само припазете на паразити од претходните Гости но чунки Благодатно сте се испраиле в Живот та и многу многу не му се сеќирате, бидејќи кај и да сте ако не друго некоја склет енергија може да ве заплисне!, сепак сето тоа може да премине и во содома&гомора, та мора да има и некаква локална легислатива како таквите чекпоинти да се осигурат од разноразни ризици!, пр. ако не Домакин ко што денес треба да ет случај по планинарските домои, бар 24/7 (a нели заради научно пратење миграции на Дивеч) бар екстериерно колибата да е покриена со (и то oнлајн) Лајв Стрим макар и тро замаглен за јавност от влезна камера (додека останатите повисоки можеби и стакло да сет), Идеално > секој кој влегол в колиба да принесе и Лична Карта ил Отисок за Врата да му се отворит!, сез(н)ам лозинка ако не друго бар кај се наоѓа a нема ништо оттоа сосебе та знаат одма Безбедњаци со кого си имаат работа штом на sos копче бара да му отворат врата!, нели може некој заскитал а изгубил документите та и изринал прстите а сепак да може да се потприбере и помош повика, така речи да бидат таквите чекпоинти од Планински Колиби некој вид рурален сејфхаус под контрола и на МеВеРе-то з'ш нели може да забега работа озбилно доколку бидне ова тренд а Народ си се опушти ко што знае да си се опушти!, што велат стариве сеанси некој таму да си праи пошто ние сме му склепале фина гајба в Природа!, пр. онака ритуално магијски да си забегуваат дал пагански или неопагански, а сетне индиректно Сите да биднете насебе криви зошто одкрај докрај не сте ги антиципирале и нанив правовремено решиле ризиците!, мислам како сакате тоа да бидне туристички спин, а да не се потрудите евентуална таква завозена идеја сеопфатно да не ја разработите пред и' да бидне концепт кој утре ко проект ќе биде изврзан на различни нивоа безбедносно туристички или научно!?, зар и понатака ќе си ја терате клај приклај битно нешто се праи!?, ајт Аирлија и така затерале ќе учите дека мора кога нешто се праи да ет и повеќе од "Шефе ми текна" пристап, та постфестум ко по обичај да амортизирате евентуални ризици кои ко појава ќе се воочуваат!, нели подобро нешто него ништо, битно да тргне работа а Народ има што повеќе прилики в Природа на својо Живот да се радува, бар ваква ко што ја имаме во Македонија навистина ет штета што масовно не ја уживаме пр. ко што ет случај в Словенија каде бреј и со Хеликоптер им доставуваат намирници по Планинарски Домои (пр. на Крн), но ние до Мини Колиби на секоја една Планина неможеме да стасаме, а не пак Планинарски Домои, но кои и' таму секаде ги нема бидејќи кога во нешто се инвестира (логично некоја трансферзала) треба и да ет туристички исплатлива бар ко локален тренд за да ет некако логична и за тоа се издвојува од народните буџети, бидејќи дефакто таму цената за кревет е минимална по таквите Домои, та за наши околности негледам друг начин за со минимум максимум да извлечеме а добиеме што повеќе Рурални Скровишта за намерни ил ненамерни скитковци него тоа да тера со такви Планински Колиби!, самата балирана слама (доколку правилно ет употребена) нуди и навистина можност како градежен материјал [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=223782#223782 - 3 ] за дури и секоја една Месна Заедница (нормал со тро помош од Волонтери дал Општински ил од Планинарски Здруженија) да крева в својта Околија подоста такви Колиби!, но повторно доколку истите не се врзани за МВР дефакто брзо ќе биваат ако не друго руинирани, та бидете Умни думајте правилно ефективно ако вакво нешто стандардизирате како појава, за ете Зимски Бајкери макар залутано завеслале некаде по наште Гори пустоловински, нели да имаат што повеќе можност да излезат накрај што заглават!, идеално секое едно брдо вака би добило Рурален Дом со време, а така и повеќе можност Народ макар немал ни за одмор џеб пак некаде да скитне в Природа дал викендашки дал неделно, Рибаришча гарант и месечно точако поднозе бате и врти кругчина низ планињево, битно гладен нема да останиш, а и' одвреме навреме ќе имаш кај глава да клајш опуштено, дали!?, но отом потом, зависно што се' Натака во нашта земна реалност ќе не фтаса от пикасо&ко глобалистан!, замисли милонски миграциски бранои од Азија или Африка, кога ни С од Слама по таквите колиби нема да остане, но баш бидејќи волонтерски ефтино кренати та и Срце нема да те здоболи доколку тоа бидне случај, напротив пак и пак ќе може да се поткреваат штом си легне некоја глобална склет реалност!, битно ваквото думање за разлика од постојните каде за да се крене Планинарски Дом треба проект од милион евра, чинам ет каде каде подофатлива идеја која не би требало да чини (да речам паушано) ни повеќе од 10k евра за 200м2 Колиба та и помалку, зависно каква Дограма ќе биде во прашање и какви соларни панели би имала нанеа ...

[tube]bjlUhtXSi5w[/tube]




Posted By: beTon
Date Posted: 29-Jan-2024 at 00:08


да неме забуни ова горе ет хм боли глава од Колиби во Дивина, очигледно за изнајмуење, чисто нафрлено видео за да се долови атмосфера до кај може да затера муабето пр. онаму каде некое Село има широка понуда на Селски Туризам, а во околијата ко Месна Заедница при разни видиковци за својте Гости кренале Колиби (нек не забораваат и добро ограден камин за скара да скрцаат за пожари да не ви биднат и така кусур), та така таму да може и секој заскитан да одмори бар на одреден период (пр. 1 ден, хм бонус денои ако земе да зачистуе одоколу), нели ако му ет мака да вози удолу одма та за да не експериментира от умот [ https://youtu.be/-RTTmeISIyA&t=210 - 1 ] ... за 10k евра пак чунки и 500м2 може да се склепаат но со околна сеча за греди како би добиле нешто налик Алпинистичка Шелтер Колиба [ https://youtu.be/3eldD14Umog - 1 ] а грото камен ќе оит на балираната слама и фотоволтаиците евентуално правењето визба како помошен бункер (аждаи ако ве спобркаат да се потскриете додека мевере-то го дофати локалнио сталкер), во секој случај треба и Планинарски Домои да имаме на секоја поголема Планина [ https://hr.wikipedia.org/wiki/Planinarski_objekti - 1 ] но и вакви Шелтер Гајби на секое Брдо доколку претендирате Вело Култура да се крене на поприродно него урбано ниво, логично Селски Туризам би помогна подоста во тоа, но сепак секаде Село нема ниту пак секое за секого ќе понуди преноќиште!, ти дојде Панкеришче от Африка а ти си се уплашил да го прибереш та зошто да не го упатиш таму некаде да преноќи!?, може утреден на светло поубо ќе се разберете!?, ако ет Пиринец посекако [ https://www.youtube.com/watch?&v=lkRqEKxYe2M - 2 ] посекако нема да биде лошо истио да си нарача по Диливери Ап [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=501&PID=272723#272723 - 3 ] што му треба и за то да бидат задолжени локалните рурал туристички оператори да угодат, што пак доколку претендираме тоа да е туристичка мамка и за кампери убо ет да си имаат замрзнато полупечени традиционални тестенини (пр. доставени на поклон от општината) а кои со тро потпечување ќе му се накачат на то в Јавната Планинска Колиба прибраните [ https://www.youtube.com/watch?v=nnl2SLvzLfg - 4 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=130499#130499 - 4 ] може и со Дрон да им ги доставуете вистина, доколку дума секоја една рурална месна заедница како да привлече што повеќе туристи не гледам зошто не би делувале вака, сепак мора за сето ова и законска регулатива но и државен потстрек да неречам народна уцена до општините да мора да димензионираат и соодветни ДУП-ои за Вело Патеки и придружни помошни објекти, просто да му се пријде на Монтбајкингот Трекингот и Алпинизмот системски смело а не парцијално и случајно!, но нам в зима сеуште урбано не ни ет најтокму се' стокмено а не пак рурално, но ако се стркала правилно a долгорочно муабетов потенцијал имаме потенцијал за Мас Вело Зимски Туризам, но од кај да почнеме [ https://www.youtube.com/watch?v=Uhx-26GfCBU - 5 ]~[ https://www.youtube.com/watch?v=gvQfTze-boo - 5 ]~[ https://www.youtube.com/watch?v=X_pVRwRTLUM - 5 ]~[ https://www.youtube.com/watch?v=MTBhFI_to8A - 5 ] исто само колку сограѓани по такви и поголеми Домои би нашле скровиште за глава доколку останале банкрот ил бездомни а сепак кондиционо сет спремни илити им треба подолг престој в Природа заради икс причини т.е. ваквите места можат да се стокмат и далеку поорганизирано ... samo da ne pochnete da rentate i planinarski vodichi [ https://www.youtube.com/watch?v=e2A5c_v0B2k - 6 ] no lovechki drushtva pa i taa glupost ne me chudi znaejki kolku od cela zemja ste storile izuvancija za kasapenje ta zoshto ne i bludnichenje neli profit kje nosi od lonli gonichi [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=139150#139150 - 6 ] сепак размислувајте пред се' како да се фокусирате на безбедност пред да завозите здрав зимски хајп з'ш несреќи се многу нормал појава в дивина и' в лето а не пак зима koga prashanje et i dali sos kopche kje vi pomogne (a koe go nemame kako https://outdoorsafety.rocks/blog/call-for-help-in-the-mountains/ - a ne pak na selo) dokolku lovdjija ve chiftosa ili divech zakachi [ https://www.youtube.com/watch?v=vUNnDPaJJO4 - 7 ][ https://www.youtube.com/watch?v=8-oTIFDS33U&pp=ygUYd2ludGVyIGN5Y2xpbmcgbW91bnRhaW5z - 7 ] та берете памет што како форсирате како општество, понекогаш поарно ет ич да не се оживува некое место него да се помни по идни склет околности, иако ако земеме историски кајнас секое едно место ет натопено како во Убаини така и зортои, уште да имавме такви интерактивни мапи каде ова би било низ еони сугерирано [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=275340#275340 - 8 ] inaku ne se plashite koski da krshite neli ima operacii!, no vnimavajte kako tamu greenje kulandrisvate!, за што некое корисно чаре би било наместо дрва на лож уље да има мини-печки подземја [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1802&PID=269095#269095 - 9 ] незнам задолжителен камен дел околу какво и да ет ложиште би морало да ет норма!, битно дебатирајте на долго широко пред нешто да стандардизирате ...

[tube]jR0PyQm1_6A[/tube]



Posted By: beTon
Date Posted: 30-Jan-2024 at 01:58

Go Out In Mountain and Enjoy Your Ride (watch on slippery roads too)

[tube]0cTEOfrfoG8[/tube]

or stay in the city and wait for the april snow

[tube]hZ77kqGDEWg[/tube]

tho better Go In Nature and find some Ljubichitse Shta Su Procvetale

[tube]6SvnxhhiXvE[/tube]



Print Page | Close Window