Print Page | Close Window

Тетово

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Македонски градови
Forum Discription: Општа фотографија од македонските градови
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=484
Printed Date: 12-Apr-2021 at 07:43


Topic: Тетово
Posted By: Cloverstack
Subject: Тетово
Date Posted: 13-Dec-2008 at 18:13
Благодарност за галеријава до BlacK

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23


24


25


26


27
Replies:
Posted By: BlacK
Date Posted: 13-Dec-2008 at 19:50
Nisto clover!Sve za build Big%20smile 


Posted By: BlacK
Date Posted: 13-Dec-2008 at 20:18
Еве%20уште%20една%20фотка%20од%20Теќето%20во%20Тетово

Еве уште една фотка од Теќето во Тетово.Некогаш главно место за релаксација за тетовчани,сега затворено за јавност.


Posted By: BlacK
Date Posted: 13-Dec-2008 at 21:06

Tetovo navecer.


Posted By: BlacK
Date Posted: 14-Dec-2008 at 17:46Posted By: Dragan
Date Posted: 27-Oct-2009 at 19:49
1.
2.
3.
4.
5.
6.


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Oct-2009 at 19:50
убава колекција  Cheers


Posted By: Dragan
Date Posted: 27-Oct-2009 at 19:56
фала нешто и ја да допринесем за форумов Smile

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Oct-2009 at 20:02
Ми се допаѓа како се светнал делот Ohridska banka - ProCredit - McDonalds 


Posted By: Dragan
Date Posted: 27-Oct-2009 at 20:05
може аголот не е добар се брзав за во школо, утре ако можем ќе направим неколку слики Тетово in the night Smile

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Oct-2009 at 20:30


Не ја заборавај и таа деловната зграда што спомна дека се градела во некоја друга нишка


Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Oct-2009 at 23:51
имав сосема различна слика за тетово од онаа што е на сликиве, убаво Smile


Posted By: gorco
Date Posted: 28-Oct-2009 at 13:54


Еве една и од мене, сликана е со Nikon Coolpix 4600 од предавателот на ТВ КИСС.
Поголема: http://www.panoramio.com/photo/28286573 - http://www.panoramio.com/photo/28286573


-------------


Posted By: Max
Date Posted: 28-Oct-2009 at 17:43

добар кадар, еве хдр верзија од истиот

http://www.flickr.com/photos/27470898@N03/ - www.flickr.com/photos/27470898@N03/

http://www.panoramio.com/photo/9057293 - www.panoramio.com/photo/9057293Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2010 at 21:05


Posted By: spool
Date Posted: 02-May-2010 at 01:54
Да ви доловим уште некоја слика од нашето Тетоо =)

Неколку постари слики :

Попова Шапка :Тетово ...

Секако дека има уште многу убаај работе да се вида и да се сликаа у нашиот град, ама се надеам со овја слике ви доловив горе-доле како ни изглеа градот =)
поздрав.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 02-May-2010 at 11:32

Прекрасни фотографии Spool, особено ми се допаѓаат тие со кејот на Пена, кој мислам дека освен кејот на Вардар во Скопје е единствено добро уредено речно корито во Македонија.Posted By: Vladimir P
Date Posted: 02-May-2010 at 11:36
Прекрасно

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-May-2010 at 11:40
Originally posted by UrbanFreak

Прекрасни фотографии Spool, особено ми се допаѓаат тие со кејот на Пена, кој мислам дека освен кејот на Вардар во Скопје е единствено добро уредено речно корито во Македонија.Црн Дрим Струга?

@spool, одлича селекција на слики Applause


Posted By: Dragan
Date Posted: 02-May-2010 at 12:12
Originally posted by UrbanFreak

Прекрасни фотографии Spool, особено ми се допаѓаат тие со кејот на Пена, кој мислам дека освен кејот на Вардар во Скопје е единствено добро уредено речно корито во Македонија.


многу убаво уредено пола изградено пола не, поточно мислим од Шарена Џамија до полициската станица


-------------


Posted By: spool
Date Posted: 02-May-2010 at 13:06
Абе нејќем да ставам офф топици,ама више ка си запнал дека не е уреден ќе ти дадем контра аргументи дека баш тој дел кј што викаш нема ништо изградено , моментално е у ваза на изградба. Плус сликата со кејот на Пена е стара, сеа има поголемо осветлуење и 2-3 кафиќа, што стварно наликуе на кеј у Скопје, само у поминимална варијанта.

Иначе фала за пофалните зборои за сликеве. Стварно се потрудив по некој редослед да ги стаем и мислим успеав у тоа.


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-May-2010 at 13:10
Дечки имаме засебна нишка за уредувањето на кејот на Пена, па доколку сакате може да ја прошириме таму дискусијата па и нас кои не сме од Тетово подетално да не запознаете со состојбите и моменталниот развој

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=306 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=306


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-May-2010 at 17:06
Еве нешто пак од ТетовоКулите близначки SmileКулите близначки добија нова современа сестра-------------


Posted By: leonid23
Date Posted: 23-May-2010 at 06:19


Тетово


Posted By: Dragan
Date Posted: 30-Jun-2010 at 15:52
Еве нешто поново


-------------


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 30-Jun-2010 at 18:09
Убава фотографија Драган.
 
Само си требал да се качеш на покривот,за да доловиш поубава панорама LOL


Posted By: Dragan
Date Posted: 28-Aug-2010 at 19:39
Еве нешто по булеварот Илинденска, не ми замерај те на сликите каде има дамки, не ми беше оперена колата Big%20smileBig%20smile
1.
2.
3
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
последниве две слики од нет само за да го доловим ефектот
14.
15.


-------------


Posted By: macedonia
Date Posted: 29-Aug-2010 at 18:17
Wow look at all those new buildings, Tetovo looks like a very prosperous city Applause


Posted By: гитардемон
Date Posted: 29-Aug-2010 at 18:23
As far as Macedonian cities go, it sure is.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Anti-NGO
Date Posted: 29-Aug-2010 at 18:51

Ѓаќи на лего коцки - која атракција. Веднаш доаѓам Big%20smile

Nothing personal LaughPosted By: Dragan
Date Posted: 01-Sep-2010 at 17:15
Сакате  уште еве стамбени згради од ''постар тип ''Smile но пред тоа  зграда од Емирати, Судот,Трговскиот центар
1.
2.
3
Почнуваме со згради
4.
5.
Зградава е осамена во овој дел од градов околу неа нема други згради од радиус од 400-500 метир, инаку многу е во лоша состијба не е реконструирана од ратот уште се познаваат дупките од куршиму Bash
6.
7.
8.
9.


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 01-Sep-2010 at 17:21
Еве ги воените згради односно поранешните воено стамбени згради на поранешната војска, се наоѓаат на булеварот Благоја Тоска ги има околу 15-тина
1.
2.
3.
4.
Еве го стамбениот блок Ќешељ, го сочинуваат една долга зграда во форма на буквата 'Г'' после неа ида 2 згради исто така долги, и завршува со една зграда што иде во височина односно што личи на кула
5.
6.
7.
8.
9.


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 21-Oct-2010 at 14:48-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 21-Oct-2010 at 14:50


-------------


Posted By: Zlatko
Date Posted: 23-Oct-2010 at 15:13
Si mi ja fatil tikvatau edna slika kaj crven krs zgradite kaj detska radost so se upikani inace super sa 

-------------
Semper Fidelis-Semper Fi-Sekogas Verni
Vi Veri Veniversum Vivus Vichi


Posted By: Dragan
Date Posted: 23-Oct-2010 at 15:53
Златко да успеемо да се качимо горе на покрив од кулите близначки супер ќе биде да извадимо еден панорамски поглед од тоа место SmileSmile

-------------


Posted By: gorco
Date Posted: 25-Oct-2010 at 14:45
@Dragan,

ти си FotografDragan ?


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 25-Oct-2010 at 17:15
Не ама понекогаш ми доаѓа таке убавина кога слукувам односно како нешто ме тера Smile, ама не сакам тоа да ми биде професија, или да работим 

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 10-Dec-2010 at 18:03
Стамбениот комплекс карши пазарот( дел од комплексонт)
1.
2.
3.
4.
5.
6.


-------------


Posted By: M@RKO
Date Posted: 13-Dec-2010 at 22:09
супер са сликиве ај некој од тетово што е да слика тоа кружњакот нов или како се вика литературно тоа што го изградија кај културен дом


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 13-Dec-2010 at 22:19


Па зарем неси ти од Тетово?

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 13-Dec-2010 at 23:40
Утре ќе бида сликите за кружниот тек не се секирај Марко но ако си ти од тетово може да придонесеш по некоа слика. Гитaр а што викаш да отвориш нова тема Моделите на Tетово еве ги сликите за кулата што треба да се прави SmileSmile, ако имаш проблем со ориентацијата слободно кажи
1.
2.
3.
4.
5.


-------------


Posted By: Makedonij
Date Posted: 04-Jan-2011 at 20:07
http://farm4.static.flickr.com/3240/3003212541_bce1115b43_b.jpg

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Тркало
Date Posted: 07-Jan-2011 at 13:27
Originally posted by Dragan


3.


е ова е најјака слика ,многу убо изгледат


Posted By: spool
Date Posted: 27-Jan-2011 at 23:55

Posted By: Dragan
Date Posted: 29-Jan-2011 at 02:20
еве и од мене зачинето,after school нема што да се прае  па малку релаксација, Tetovo snow 2011
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.


-------------


Posted By: Makedonij
Date Posted: 01-Feb-2011 at 20:52
Панорама на Тетово, 1913

Исклучително ретка стара разгледница од Тетово, која е сликана во ерата на црно-белата техника, ама потоа рачно боена за да биде во боја.

Сликано од патот кон Кале. Интересно е што ова е редок приказ на старата црквичка до св.Никола, на чии темели во 2002 се возобнови новата црква Св.Петка и Св.Недеља.

На сликата, на десниот брег на Пена е и објектот на првата Пошта во Тетово (уште од време Турско).

На крај са све ниве. нема ни Ајдучко Маало, ни Блокоој, ни Тетовчанка... Ете коцоо било Тетоо

http://farm2.static.flickr.com/1251/5153808963_65bf31341b_b.jpg

Тетово, 1930

Панорама на тетовскиот центар во 1930 година

ПС:Инаку секој ден ја гледате отприлика оваа перспектива на ТВ Менада одсабајле кој почнува програмата, само што овде е истото 90 године предходно.

http://farm2.static.flickr.com/1328/5161140406_53b1b185fb_b.jpg
Панорама на Тетово (1930-тите)

Панорама на Тетово со Два Бреста во преден план.

Помини со курсорот (глувчето) врз сликата за да погледнеш обележани локации на сликата, меѓу кои и Хотелот Гонџе на Два Бреста

Разгледница / испратено од Владимир Закоски - Лауда


http://farm5.static.flickr.com/4108/5197755839_6f980fe3c7_z.jpg

Помини со курсорот (глувчето) врз сликата за да погледнеш обележани локации на сликата.

http://www.flickr.com/people/gavromkd/ - Darko Gavrovski
http://www.flickr.com/photos/gavromkd/sets/72157624731033557/

-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 13-Mar-2011 at 18:38
http://img836.imageshack.us/i/p110311174502.jpg/">
-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 28-Mar-2011 at 22:38-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 08-Feb-2012 at 01:34
Аххххххххх што убав град беше, а сега све е надоградено Тетово да го гледаш од кале, има повеке алуминиум на покривите од некој рудник што се произведува BashThumbs%20Down, што само убави беа зградиве, а сега се во фаза на распаѓање не само овие две што се гледаат на сликата и другите 2 што се позади
-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 12-Mar-2012 at 23:17
Со послаб кавалитет, од интернет поточно фејс бук

-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 05-Jun-2012 at 21:26
Од Калето
1.
2.
3.
4.
5.


-------------


Posted By: Dragan
Date Posted: 21-Mar-2013 at 00:26
Панорамава е превземена од официјалниот сајт  на фејсбук од Рем-Центар- Тетово-------------


Posted By: Џоле
Date Posted: 27-Jun-2013 at 18:57
http://www.flickr.com/photos/95645479@N04/8730304839/">
http://www.flickr.com/photos/95645479@N04/8730304839/ - Тетово by http://www.flickr.com/people/95645479@N04/ - Tinuninu , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 27-Jun-2013 at 18:58
http://www.flickr.com/photos/96664393@N05/9025049786/">
http://www.flickr.com/photos/96664393@N05/9025049786/ - Tetova by http://www.flickr.com/people/96664393@N05/ - nafibexheti , on Flickr

http://www.flickr.com/photos/96664393@N05/8888432629/">
http://www.flickr.com/photos/96664393@N05/8888432629/ - Tetova by http://www.flickr.com/people/96664393@N05/ - nafibexheti , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 27-Jun-2013 at 18:59
http://www.flickr.com/photos/92199555@N03/8757291786/">
http://www.flickr.com/photos/92199555@N03/8757291786/ - Tetovo Down Town by http://www.flickr.com/people/92199555@N03/ - HadisBajrami , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 27-Jun-2013 at 19:01
Kade ostana fontanata? Inace dobri sliki


Posted By: Џоле
Date Posted: 27-Jun-2013 at 20:51
Originally posted by my Macedonia

Kade ostana fontanata? Inace dobri slikiНе знам за која фонтана мислиш? Него познавам толку добро Тетово, иако сум бил доста често во градот.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dragan
Date Posted: 27-Jun-2013 at 23:29
Originally posted by my Macedonia

Kade ostana fontanata? Inace dobri sliki


Ја упропастија работата со фонтаната кај кружниот тек, пред се општински проблеми, као демек стариот градоначалник ја доведол општината во неколку милион евра долг, па морало да се штеди за да може да функционираат јавните комунални претприатија


-------------


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Oct-2013 at 22:14
Старо Тетово

1960-ти-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 18-Oct-2013 at 22:15


-------------
За сè има вторпат


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 19-Oct-2013 at 00:10
Првата слика на последниот пост е Прилеп

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Oct-2013 at 03:53
Ја префрлив. Фала за укажувањето.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 09-Nov-2013 at 15:25


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dragan
Date Posted: 02-Dec-2013 at 18:13
Сликите се од Владимир Трпковски.
http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/1082485_10200624642320023_550120965_o_zpsb6384079.jpg.html">

http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/1072567_10200462602829137_203265842_o_zpsdd2b8dd5.jpg.html">

http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/1048871_10200395658635574_795050610_o_zpsd06bfb5a.jpg.html">

Автопатот кон Гостивар
http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/1052558_10200395662795678_716962726_o_zps2035acd0.jpg.html">

http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/981273_10200211116782143_526889916_o_zps0c656548.jpg.html">

http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/979949_10200415282286153_894825101_o_zpsd4057fb5.jpg.html">


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:24


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:26


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:27


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:29


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:35
Тетовско кале-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:42


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 19-Feb-2014 at 09:46


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 26-Feb-2014 at 12:53
-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dragan
Date Posted: 13-Mar-2014 at 23:08
http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/1622157_669540653103392_61488498_n_zpsb093e1b8.jpg.html">


Posted By: Џоле
Date Posted: 14-Mar-2014 at 16:35
-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 04-Apr-2014 at 15:46
-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 24-May-2014 at 13:51
Поплавата во Тетово, 1979 г.

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dragan
Date Posted: 31-May-2014 at 00:10
http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/1559453_4318253172003_57888879268787079_o_zps98c1fbf6.jpg.html">


Posted By: Џоле
Date Posted: 31-May-2014 at 08:06


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dragan
Date Posted: 07-Jun-2014 at 00:46
http://s893.photobucket.com/user/AmonRa_01/media/10453101_10202421822808412_6636893236728606886_o_zps71fde5fa.jpg.html">


Posted By: Dragan
Date Posted: 24-Jun-2014 at 12:04


Posted By: N23
Date Posted: 24-Jun-2014 at 20:38
Еве нешто од мене од Тетово. Градот ме изненади, ипак не е толку "заостанат" и неразвиен како што чекував, нормално имам некои забелешки, што инфраструктурно, што архитектонски, што национално, али ќе ги задржам за себе. Едино Теута мора под итно, ако треба и со полициска интервенција или со многу пари од општината да ги натера сопствениците да стават фасади на куќите, зашто некои маала само поради фасадати изгледаат многу одвратно.

1.

2.

3.

4.

5.

6.-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: Џоле
Date Posted: 01-Jul-2014 at 14:54


-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Jul-2014 at 17:40
-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 03-Aug-2014 at 22:57
-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 06-Aug-2014 at 17:52
музејот во Тетово
Posted By: gjoko
Date Posted: 06-Aug-2014 at 18:36
Мислам дека урма палмата е автохтоно растеније во полошкиот регион и со право треба да се стави во музејот


Posted By: Dragan
Date Posted: 11-Aug-2014 at 22:02
Поглед од КобилицаPosted By: jyvation
Date Posted: 25-Aug-2014 at 10:56


Posted By: jyvation
Date Posted: 28-Aug-2014 at 16:00


Posted By: jyvation
Date Posted: 28-Aug-2014 at 17:32Posted By: Tzar_28
Date Posted: 24-Sep-2014 at 02:57
Стара куќам во Тетово, снимање на филмот "Под исто небо"


Posted By: jyvation
Date Posted: 27-Jan-2015 at 11:54
https://flic.kr/p/qWEwyq"> https://flic.kr/p/qWEwyq - The Hamam by https://www.flickr.com/people/122640515@N07/ - dstrouse14 , on Flickr


Posted By: jyvation
Date Posted: 27-Jan-2015 at 11:56
https://flic.kr/p/pZXzgX"> https://flic.kr/p/pZXzgX - City Center by https://www.flickr.com/people/122640515@N07/ - dstrouse14 , on Flickr


Posted By: Џоле
Date Posted: 30-Mar-2015 at 01:21
https://flic.kr/p/rLg7zv"> https://flic.kr/p/rLg7zv - Tetovo City Pano by https://www.flickr.com/people/125584460@N07/ - Antonio Janeski , on Flickr

-------------
За сè има вторпат


Posted By: jyvation
Date Posted: 05-Jul-2015 at 15:03

Томе Мишковски


Posted By: Џоле
Date Posted: 28-Jan-2016 at 14:37
фото: Јетон Алији

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 17-Mar-2016 at 22:31
Еден интересен проект, насловен Welcome to Tetovo, на нашиот уметник Игор Ристовски.Повеќе на https://www.behance.net/gallery/35132167/Welcome-to-Tetovo - https://www.behance.net/gallery/35132167/Welcome-to-Tetovo

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Џоле
Date Posted: 21-Mar-2016 at 18:42
Куќата на Али бегфото: Василка Димитровска

-------------
За сè има вторпат


Posted By: Dragan
Date Posted: 12-Apr-2016 at 16:10
[tube]ev3axbzwsk0&feature=share[/tube]Print Page | Close Window