Print Page | Close Window

ТИРЗ Скопје - Бунарџик

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Индустриски
Forum Discription: Индустриски зони, фабрики, лесна индустрија...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=493
Printed Date: 19-Mar-2024 at 09:36


Topic: ТИРЗ Скопје - Бунарџик
Posted By: pbanks
Subject: ТИРЗ Скопје - Бунарџик
Date Posted: 14-Sep-2007 at 18:34
Џонсон Мети во понеделник ќе ја разгледува идејата дали да инвестира во Бунарџик
Џонсон Мети во понеделник на закажаниот борд на директори ќе ја разгледува идејата дали да инвестира во Бунарџик.
 
Англиската компанија треба да ја официјализира првичната најава дека Македонија е дестинацијата во која ќе ги вложат средствата за изградба на фабрика за катализатори.
 
Првиот човек на Џонсон Мети за Македонија, Колин Џефри летово ексклузивно за Канал 5 потврди дека менаџерскиот тим ја пролонгирал одлуката на бордот првично најавена за во јули, за на 17-ти септември, бидејќи компанијата во летниот период била преангажирана, но им било потребно и повеќе време за подобар преглед на работите. Се уште се допрецизираат детали, големина на првата фаза, легислатива. Џефри потврди дека 25 октомври е утврден тајмингот за формалното отворање на инвестицијата.
 
Инвестицијата на Џонсон Мети вреди 75 милиони евра. Англичаните најавија дека ќе вработат 300 луѓе, а Македонија ја одбраа пред полска поради евтината работна сила.
 

Засега во Бунарџик извесно е дека фабрика за производство на автомобилски делови гради американскиот гигант Џонсон Контролс.




Replies:
Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 20-Sep-2007 at 08:32
Epa u toj slucaj:

СПОРЕД МИНИСТЕРОТ ВЕЛЕ САМАК
„Џонсон Мети“ останува во Македонија

По детални анализи за оперативните трошоци и бенефиции во Македонија, британската компанија „Џонсон Мети“ утврди дека Македонија не е само најдобра локација, туку и дека целосно се совпаѓа со идните потреби на компанијата, изјави за „Време“ Веле Самак, министер за странски инвестиции. - Во наредните две-три недели „Џонсон Мети“ треба да ги финализира деталите за тоа каков тип технологија ќе се воведува во новите погони во Бунарџик, одлука што зависи од пазарните потреби на компанијата. Овие потреби се базираат на плановите за изградба на фабрика во Бунарџик, што е предвидено за крајот на 2009 или почетокот на 2010 година - вели Самак. Тој додава дека во секој случај изворите што ја карактеризираат оваа одлука како двоумење од страна на „Џонсон Мети“ или како дополнителен ризик за инвестирање базирано на Спогодбата за стабилизација и асоцијација со ЕУ се неточни и имаат претенциозна цел да направат штета на владината програма да привлече странски инвестиции. Во јавноста се шпекулира дека „Џонсон Мети“ размислува дали да инвестира во земјава поради можноста за промена на царинските давачки за различни полупроизводи во размената со земји-членки на ЕУ. Меѓутоа, во Европската комисија вчера потврдија дека во иднина царинската политика меѓу Македонија и ЕУ ќе оди во насока на понатамошна либерализација и намалување на давачките. Самак вели дека британската компанија треба да потпише договор за закуп до крајот на годинава. Тој очекува во наредните 6 до 12 месеци износот на странски инвестиции во земјава да се удвои и повеќе странски фирми јавно да ги изразат намерите и проектите што почнуваат да ги работат во Македонија. „Џонсон Мети“ најави дека ќе вложи 75 милиони евра во изградба на фабрика за производство на катализатори во слободната економска зона Бунарџик. Во фабриката би требало да се вработат околу 300 луѓе.




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Sep-2007 at 09:41
^^

Чекај сега, што е ова 2009/2010 ??? Ваљда тогаш треба да почнат да работат, ама текстов повеќе наведува на заклучок дека тогаш би почнале да градат...


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 20-Sep-2007 at 12:11
И мене тоа ме стави у мисла... али ваљда владава ќе притисне тој период да се отвори фабриката 2009/10 таман пред избори. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Sep-2007 at 12:22
Originally posted by gotsomekicks

И мене тоа ме стави у мисла... али ваљда владава ќе притисне тој период да се отвори фабриката 2009/10 таман пред избори. 



Владата не е во позиција да притиска за таа работа, а од Џонсон Мети сигурно не би си ги менувале плановите за ќеифот на Груо.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 20-Sep-2007 at 12:28
Абе па и ти, од моментот кога ЏМ се одлучи да остане тука Владата можат да ги натераат да ја изградат фабриката уште утре со тоа што ќе им поднудат уште двеста миљарди други поволности. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Oct-2007 at 03:35
План на Бунарџик

http://imageshack.us">


уште еден

http://imageshack.us">


1. Главна трафо-станица
2. Главна регулаторна станица за гас
3. Резервоар за вода
4. Административна зграда и паркинг
5. Постоечка „адвенс“ фабрика, слободна за изнајмување


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Oct-2007 at 03:51
Во врска со Бунарџик има две работи што ме бунат.

Прво - кога никнала таа постоечка фабрика (бр.5 на планот)? Јас до сега ја немам видено.

Второ - кои се овие два постари објекти (на сликава) што ги нема зацртано во планот: сината зграда и таа другата што уште се градела (ова е сликано кон крајот на 2006, од влезот во зоната)

http://imageshack.us">


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Oct-2007 at 07:52
sinata zgrada e "advens" fabrikata kolku sto jas znam. Gradena e uste vo vremeto na Tajvancite.

drugata zgrada ne sum siguren no moze i da ne e vo bunardzik, tuku pozadi nego.


Posted By: dejan
Date Posted: 25-Oct-2007 at 10:21
Woow ubavo


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Oct-2007 at 11:05
Originally posted by pbanks

sinata zgrada e "advens" fabrikata kolku sto jas znam. Gradena e uste vo vremeto na Tajvancite.



Според локацијата може да е така, ама според изгледот не сум сигурен. Еве слики од надворешноста на фабриката:

http://imageshack.us">

Едино ако изгледа сосема различно од оваа страна...


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Oct-2007 at 12:26
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by pbanks

sinata zgrada e "advens" fabrikata kolku sto jas znam. Gradena e uste vo vremeto na Tajvancite.



Според локацијата може да е така, ама според изгледот не сум сигурен. Еве слики од надворешноста на фабриката:

http://imageshack.us">

Едино ако изгледа сосема различно од оваа страна...


hm. da ne utnale rabota so slikive? Od koi skali e slikano ova kao ima samo eden objekt??


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-Oct-2007 at 03:30
Originally posted by pbanks


hm. da ne utnale rabota so slikive? Od koi skali e slikano ova kao ima samo eden objekt??


Стварно чудно... Немам објаснување


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Nov-2007 at 20:15
продолжува медиумското разногласие околу ова... Ајде да видиме дали следната недела конечно ќе се официјализира оваа инвестиција.

Џонсон Мети се поблиску до одлуката за влез во Македонија
Британците од Џонсон Мети се поблиску до одлуката за влез во Македонија. Зелено светло за инвестирање во земјава веќе дале директорите на пониско ниво во компанијата за катализатори. Утре се очекува да се произнесе и врвот на менаџерскиот тим, а конечната одлука ќе ја соопштат идната недела.
 
Џонсон Мети досега двапати ја одложуваше одлуката за инвестирање во Бунарџик. Образложението беше дека се допрецизираат детали. Инвестицијата на компанијата би вредела 75 милиони евра, а Англичаните најавија дека ќе вработат 300 луѓе. Македонија ја одбраа пред полска поради евтината работна сила.

(19.11.2007)



Извор: http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=26496&mid=1500&tabId=1&tabindex=0 - Канал 5


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Dec-2007 at 20:55
прв конкретен рок Yes

„Џонсон Мети“ ќе почне да гради во февруари

13.12.2007 16:53

Со почетна инвестиција од 55 милиони евра и околу 200 вработувања, британската компанија „Џонсон Мети“ ќе почне да работи во земјава.

Во февруари ќе стартува изградбата на фабриката за автомобилски катализатори во Бунарџик, а производството ќе почне во 2009-та.

Во фокусот на британците ќе биде и хемиската и фармацевтската индустрија.

„Мислам дека постои голема фокусираност околу износот на инвестицијата. Во нашето соопштение за јавноста кажавме дека таа изнесува 55 милиони евра и 150-200 луѓе во првата фаза. Но, нашиот бизнис-план за следните 7-10 години содржи значително зголемување на инвестицијата во Македонија“, изјави Колин Џефри, „Џонсон Мети“.

„Причината зошто не се обврзуваме на конкретна бројка, е затоа што всушност не знаеме“, додаде Џефри.



Извор: http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=87286 - А1


Posted By: La Linea
Date Posted: 17-Mar-2008 at 16:47
Може ли некој да ми одговори зошто толку долго се чека за градежна дозвола? Дали треба да биде изработен проект за објектот што се гради, фабрика во овој случај, па да биде одобрен од државата? Ај да не трескам, ќе почекам да ми даде одговор некој 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Mar-2008 at 14:42
Cheers

„Џонсон Мети“ ќе ја гради фабриката во април

МИА  
18.03.2008 12:30

Британската компанија „Џонсон Мети“ ќе почне да ја гради фабриката за автомобилски делови во втората половина на април, а производството треба да почне во мај 2009 година, рече денеска Колин Џефри, регионален директор на „Џонсон Мети“ за Македонија.

Џефри додаде дека за десетина дена ќе биде избрана градежната компанија што ќе ја реализира инвестицијата вредна 50 милиони евра.

„Малото задоцнување на изградбата на објектот што беше планирано за февруари нема никаква врска со слободната економска зона, ниту со „Мак инвест“. Деловите за автомобилската индустрија што „Џонсон Мети“ ќе ги произведува се наменети исклучиво за европскиот пазар кој е високо правно регулиран, а го диктира потрошувачката“, напомена Џефри.

Во последните 30 години, истакна регионалниот директор на „Џонсон Мети“, ова е најголема инвестиција на компанијата во Европа.

„Тоа зборува за сериозноста на проектот. Соработката, ентузијазмот и поддршката од македонската Влада и посебно од „Мак инвест“ беше од непроценлива вредност“, рече Џефри.

На новинарско прашање дали актуелната политичка ситуација во земјата ќе има какво било влијание врз спроведувањето на инвестицијата, Џефри одговори дека „Џонсон Мети“ функционира и во држави каде политичката ситуација е посериозна од оваа во Македонија.

„Очекуваме дека Македонија ќе стане членка на НАТО и дека во следните пет години ќе влезе и во Европската Унија“, истакна Џефри.

Тој изрази надеж дека за три години компанијата ќе ја објави и втората фаза од проектот во Република Македонија.

Според Георг Валднер, претседател на Советот на странските инвеститори при Стопанската комора на Македонија, инвестирањето на „Џонсон Мети“ освен што ќе значи отворање нови вработувања, ќе прати и позитивен сигнал до останатите странски инвеститори.

Валднер и Џефри сугерираат Бунарџик да стане центар на автомобилската индустрија во регионот.

Британската компанија „Џонсон Мети“ годишно остварува 12 милијарди долари приход и брои 10.000 вработени во вкупно 50 земји.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=90874


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Mar-2008 at 14:43
Чекаме рендери


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Mar-2008 at 15:45


Од индустриска хала?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 18-Mar-2008 at 15:47
Што има везе каква хала е. Темата за тоа е!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Mar-2008 at 15:49
Па не искачаат баш нешто многу рендери од индустриски хали, ама еви и да искочи не знам што очекуваш да видиш.


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Mar-2008 at 15:30
И како што веќе спомнав пред некој пост веднаш по Swedmilk почнува Бунарџик

1

2 Веднаш покрај аеродромот и пругата

3 И автопатот Yes

4

5

6 Доаѓајќи од Скопје, има активности од самиот почеток на зоната

7

8 Еве и една дефинирана парцела. Незнам дали е за Johsnon Matthey бидејќи колку што знам нивна треба да биде онаа над Jonson Controls


Еве го планот колку за референца (освен ако не е сменет). Парцелава која ја посочувам се наоѓа во долниот ред некаде меѓу 1 и 3



9 А на оваа слика може да го видите Johnson Controls и парцела над него во припрема Yes. Дали големава парцела ја спремаат за некого наменски и ќе не изненадат или чисто се зезаат останува да видиме


10 Еве го Johnson Controls од далеку

11 А еве го од блиску

12 И еве го гледан од автопатот покрај влезот во зоната

13 Влезот во зоната... Прилично неуредно, U/C. Имаше доста активност околу

14 Еве го првиот објект во Бунарџик уште од времето на Тајванците (бр. 5 на планот)

15 Активности и од десната страна на Johsnon Controls

16 Се гради објект во горниот ред десно од JC Question. Во позадина ја имате и Окта чисто за комлетирање на впечатокот

17 Прекопи и активност до десниот крај на индустриската зона скроз до патарината


Cheers



Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Mar-2008 at 23:52
Cheers

ВО СЛОБОДНАТА ЗОНА ИНТЕНЗИВНО СЕ ГРАДИ

Бунарџик го чека новиот член во семејството

Од „Џонсон контролс“, во „Џонсон Мети“ гледаат и партнер со кој како странски инвеститори во слободната зона ќе можат „погласно“ да ги артикулираат своите заеднички потреби

Во слободната зона Бунарџик деновиве забрзано се подготвува теренот на кој за 15-ина дена ќе се удрат темелите на фабриката за катализатори на британската компанија „Џонсон Мети“. Сликата на „Скопје 1“, како што сега се нарекува Бунарџик, е иста како во времето кога почнуваше изградбата на фабриката за автомобилска опрема на американската компанија „Џонсон контролс“, првиот инвеститор во зоната.Багери, камиони, раздвижени градежни работници работат да го пречекаат новиот инвеститор. „Џонсон Мети“ ќе никне на 50-ина метри спроти „Џонсон контролс“. Инфраструктурата е обезбедена уште пред да дојде првиот инвеститор, а сега се рамни теренот, затоа што секоја компанија пред да почне да гради сака земјиштето да биде на одредена висина - вели Марјан Јованов, директор на Дирекцијата на слободните економски зони. Тој, држејќи го в рака целиот план на зоната, вели дека тука ќе никне индустриски град со големина колку скопските населби Аеродром и Лисиче заедно. На влезот во зоната ќе се гради управна зграда, во која ќе се смести администрацијата, за да биде во непосредна близина на инвеститорите. Ќе има и царински терминал, а во план е да се направи и директно патно поврзување со скопскиот аеродром - додава Јованов.Во „Џонсон контролс“, кој засега е единствениот резидент во Бунарџик, се радуваат што „Џонсон Мети“ им е нов сосед.Ние како прв корисник во зоната практично го пробиваме ледот, а и на Владата и' е ова прво искуство во развивање слободна економска зона. Заедно се соочуваме со извесни проблеми и бараме решенија. Се забележуваат слабости во државниот апарат, неефикасност на администрацијата. Едношалтерскиот систем, на пример, не функционира во катастарот и во други институции во кои се даваат дозволи. Јас како генерален директор морам да одвојувам време да одам од институција до институција за да се заврши определена работа. Но, генерално, носителите на функции во владините институции ни помагаат многу за да се отстранат таквите слабости - вели Аврам Стојчевски, генерален директор на фабриката на „Џонсон контролс“. Компанијата веќе ги минала проверките на клиентите „Рено“, „Пежо“ и „Ситроен“ и по извршената инспекција и успешно пробно производство, почнала со извоз. Според Стојчевски, Владата ја подобрува деловната клима и дел од проблемите се отстранети, но дел треба да се решат. Еден од тие проблеми е што се' уште нема доток на природен гас во зоната, што Владата требаше да го обезбеди уште пред да почне изградбата на фабриката. Директорот на зоната, Јованов, уверува дека гасната инфраструктура е изградена.Се чека само да се изврши технички прием, што ќе се случи во идната недела и ве уверувам дека природниот гас ќе може да се користи - тврди тој.Од „Џонсон контролс“, во „Џонсон Мети“ гледаат и партнер со кој како странски инвеститори во слободната зона ќе можат „погласно“ да ги артикулираат своите заеднички потреби во делот што зависи од функционирањето на државниот апарат.

- Менаџерите на „Џонсон Мети“ дојдоа кај нас и ние ги охрабривме и им пренесовме позитивно искуство. Ние се радуваме што повеќе инвеститори да дојдат во зоната, зашто тоа ќе поттикне сите проблеми да се решаваат, побрзо да се заврши зацртаниот план на зоната, административната зграда и слично. Сега сме во преговори со Царината за да се обезбеди посебна постапка за корисниците во слободната зона, за да може испораката да тече според нашата зацртана динамика. Како што знаете, за да влезе „Џонсон контролс“ во Македонија, еден од главните услови беше таканаречената навремена испорака. Тоа подразбира проширени гранични премини, едноставна постапка за царинење и слично.Владата ја подобрува деловната клима и дел од проблемите се отстранети, но дел треба да се решат. Таквите „породилни“ маки, се надевам, брзо ќе поминат - верува Стојчевски.

„Јорк“ и „Варта“ во сопственост на „Џонсон контролс“

Американската „Џонсон контролс“ продава целосен ентериер за автомобилите, од контролна табла, електроника, седишта, ремени и клими. За да обезбеди сопствено производство на клима-уреди, компанијата преку преземање стана сопственик на светскиот гигант „Јорк“. За производство на електронските уреди и батерии, „Џонсон контролс“ ја купи и најпознатата германска фабрика за батерии „Варта“.„Џонсон Мети“, пак, е светски лидер во производството на катализатори за автомобили.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6C64238A05080345A63DCD8D1B564EC0 - Dnevnik

Ида Протугер



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: vardar
Date Posted: 31-Mar-2008 at 00:04

Прво ко прво браво пбанкс за одличните фотки Rock Bow  Thumbs%20Up ова некако ми станува навика/зависност.... недела навечер/понеделник на билд има еден куп нови фотки од неделната прошетка на пбанкс... само да не почнеш да не уценуваш па да бараш финансиски надомест за амортизација и патни трошоци Shifty Runaway Big%20smile



Posted By: GreatMakedon
Date Posted: 31-Mar-2008 at 16:20
prekrasni sliki bravos!!

Koe e seloto zad bunardzik??


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-Mar-2008 at 16:36
Originally posted by GreatMakedon


Koe e seloto zad bunardzik??


Бунарџик, зоната е крстена по селото.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 14:12
По кој пат Question

Џонсон Мети ќе го презентира проектот за изградба на фабриката кај Бунарџик
 
Британската компанија „Џонсон Мети“ денеска во Скопје ќе го презентира проектот за изградба на фабриката за автомобилски делови во технолошко-индустриската развојна зона „Скопје“.
Презентацијата ќе ја одржат Колин Џефри, директор за стратешко планирање во „Џонсон Мети“ и Ли Свитленд, проект менаџер за Македонија. На презентацијата ќе се обрати и претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски.
„Џонсон Мети“ најави дека наскоро ќе почне изградбата на фабриката за автомобилски делови, а производството ќе стартува во мај 2009 година. Почетната инвестиција на британската компанија во земјава изнесува 55 милиони евра и ќе отвори околу 200 вработувања, а во наредните години се очекува значително зголемување на инвестицијата. Деловите за автомобилската индустрија што ќе ги произведува фабриката во Скопје ќе бидат наменети исклучиво за европскиот пазар.
Британската компанија „Џонсон Мети“ годишно остварува 12 милијарди долари приход и има 10.000 вработени во 50 земји.
(Toтал)


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=10524&mid=303&tabId=1&tabindex=3



Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 18:23
Еве нешто од денешната промоција

1

2

3

4




Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 18:27
WTF Question

Прочитајте го болдираниот зголемен дел??? Зарем овие им барале некакви пари?

BTW Пера констракшн што се споменува како изведувач имаше оглас за работа пред некое време. Според доменот од е-маил адресите се работи за Турска фирма??? (во огласот беше претставена како Македонска фирма)

http://www.peraconstruction.com/ - http://www.peraconstruction.com/

„Џонсон Мети“ го одлага стартот на изградбатa

Колин Џефри

 

Британската компанија „Џонсон Мети“ го одлага стартот на изградбата на фабриката за катализатори. Се уште се во преговори со Владата за земјиштето во Бунарџик. Очекуваат за две недели да се потпише договорот.

„Она што го кажувам на администрацијата и Владата во Македонија е дека ние, „Џонсон Мети“, не сме политичка организација, така што во секој случај даваме донации на сите политички партии“, рече Колин Џефри, регионален директор на „Џонсон Мети“.

„Она што ние го вреднуваме е стабилноста, транспарентноста и визијата. На крајот на краиштата, она што очекувам да го потпишам во следните две недели е за 100 години“, вели Џефри.

Работиме со администрацијата која во моментот е на власт, а доколку во јуни дојде до смена, ќе продолжиме да работиме со новата Влада, изјави Џефри. Зошто толку се одлага стартот на инвестицијата?

„Всушност, ова не претставува прашање за добредојде. Можете да видите позади дека исчистивме 7,8 хектара земјиште, ги назначивме „Пера констракшн“ и исто така издвоивме 55 милиона евра“, рече Џефри.

Директорот за стратешко планирање на „Џонсон Мети“, Џефри, потенцираше дека не очекува повторно да преговара за истиот проект.

„Џонсон Мети“ планира да почне со производство во мај догодина. Во Бунарџик ќе произведува делови за автомобили кои ќе ги извезува во ЕУ.

Британската компанија има годишен приход од 12 милијарди долари и е еден од најголемите инвеститори во Македонија.



Извор: http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=92898 - A1


Posted By: vardar
Date Posted: 14-May-2008 at 22:27
Koj baral pari od kogo ne razbiram???


Posted By: blejdsk
Date Posted: 15-May-2008 at 08:50
Ne razbiram na jas ,,ama ubavosi kazaa na TV izgradbata pocnuva i ke zavrsi za 6 meseci, so rabotaa ke pocnat vo april  2009..

-------------





Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 18-May-2008 at 11:05

Незнам но мене нешто тука страшно ми СМРДИ ! Некако како да сме ја слушнале веќе оваа приказна.



Posted By: pbanks
Date Posted: 19-May-2008 at 20:57
Веројатно предизборна кампања, но сепак да го евидентираме.... па дај боже...

Француски производител на авто делови сака да инвестира во Бунарџик
 
Министерот Веле Самак е во завршни преговори со Француска фирма за директна инвестиција во Бунарџик. Фирмата ќе произведува алуминиумски глави за моторите на Форд, Рено, Цитроен, Џенерал Моторс и др. Инвестиција ќе изнесува 60 милиони евра само во прва фаза, а ќе достигне до 100 милиони за шест години. Фирмата ќе вработи 500 луѓе веднаш, а околу 1000 вкупно во втора фаза, со кои ќе обезбеди приход од над 200 милиони евра во наредните 5 години. Моментално, се работи на завршните преговори во кои конкуренција на Македонија е една од соседните земји.
„Ова ќе биде прва Француска гринфилд инвестиција во Бунарџик и ќе направи пресвртница во привлекувањето инвестиции во Македонија. Се работи за висока технологија каде од алуминиумски шипки со роботи, модерна технологија и стручни кадри ќе се изработуваат најкомплексните делови, главата на моторот, за Форд, Пежо, Ауди, итн. Само доходот што фирмата ќе го остави во Македонија е над 300 милиони евра за наредните 5-10 години, далеку повеќе од Џонсон Контролс или Џонсон Мети заедно”, изјави Министерот Самак.
Министерот Самак прецизираше дека меморандумот и понудата се пратени и прегледани, останува да видиме дали ќе ја победиме соседната земја во оваа инвестиција. Очекуваме Бордот на директори да донесе одлука во наредните денови или недели, и доколку е во наша корист ќе обезбедиме долгорочни плати барем за 500 нови работни места.
(Тотал)


Извор: http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=10588&mid=303&tabId=1&tabindex=0 - Тотал


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-May-2008 at 19:42

Словенечка „Искра“ ќе гради во Бунарџик


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=93260#komentari - Коментари (0)    
23.05.2008 18:03
Душан Шешок

 

Најголемиот словенечки концерн за електро и електронска индустрија „Искра ДД“, планира да изгради фабрика во Бунарџик.

Денеска со Владата потпиша Меморандум за идните непосредни инвестиции.

Инвестицијата на „Искра“ ќе се одвива во две фази. Во првата ќе се вработат стотина луѓе, а во втората до крајот на инвестицијата бројката на вработени ќе достигнела до 500.

На прашањето зошто сега во екот на изборната кампања се потпишува Меморандумот, првиот човек на „Искра ДД“, Душан Шешок рече дека иако порано бил политичар, него не го интересира политиката, туку бизнисот.

„Производството ќе започне во септември следната година. Знаеме точно кои производи ќе ги имплементираме тука. Во овој момент не сакам да кажам кои производи ќе ги произведуваме, како и да е тоа ќе претставуваат електронски компоненти“, рече Душан Шешок, директор на „Искра ДД“.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=93260 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=93260


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-May-2008 at 20:01


Коментарот што го даде за претходниот пост јас би го применил и тука...

Инаку според преѓешните вести на Сител, се работи за словенечка Истра Crazy
(така пишуваше а и така неколку пати повторија LOL)


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-May-2008 at 20:37
Еве ја француската фирма која треба да инвестира во Бунарџик. Нам ни останува само да се надеваме дека не е предизборен филм Cheers

http://www.montupet.fr/anglais/index.html - http://www.montupet.fr/anglais/index.html


ВЛАДАТА ДЕНЕСКА ЌЕ ПОТПИШЕ ДОГОВОР во париз

Француски „Монтипе“ во Бунарџик ќе произведува автоделови

Во новата фабрика ќе се произведуваат алуминиумски глави за мотори за „Форд“, „Рено“, „Цитроен“, „Пежо“, „Ауди“ и за „Џенерал моторс“

Француската фирма „Монтипе“ ќе инвестира 100 милиони евра за изградба на фабрика за автомобилски делови во Слободната економска зона „Бунарџик“. Владина делегација, на чело со премиерот Никола Груевски, денеска во Париз ќе го потпише договорот со реномираната француска компанија.Во фабриката во „Бунарџик“, која ќе ја изградат Французите, со примена на современа технологија ќе се произведуваат алуминиумски глави за мотори на возила „форд“, „рено“, „цитроен“, „пежо“, „ауди“ и „џенерал моторс“. Француската фирма во првата фаза ќе инвестира 60 милиони евра и ќе вработи 500 луѓе. Се очекува приходот што ќе се оствари за пет години да достигне 200 милиони евра. Вкупната инвестиција за шест години треба да достигне вкупно 100 милиони евра, а ќе бидат вработени 1.000 луѓе.Во Владата посочуваат дека ова ќе биде прва француска гринфилд-инвестиција во „Бунарџик“. „Монтипе“ користи висока технологија со која од алуминиумски шипки со роботи и стручни кадри се изработуваат најсложените делови, главата на моторот за неколку светски познати производители. Според приходите од повеќе од 300 милиони евра што француската компанија ќе ги остави во Македонија во наредните 5-10 години, таа е пред „Џонсон контролс“ и „Џонсон мети“, кои веќе се присутни во слободната економска зона кај Скопје.Во владиниот тим што денеска ќе присуствува на потпишувањето во Париз, освен премиерот Груевски, се и заменик-претседателот на Владата за економски прашања Зоран Ставрески, министерот за финансии Трајко Славески и министерот за странски инвестиции Веле Самак.Компанијата „Монтипе“ е формирана во 1894 година и го следи развојот на автомобилската индустрија. Од 1966 година котира на Париската берза. „Монтипе“, освен во Франција, има фабрики во Шпанија, Канада, Ирска и во Мексико. Во 2004 година компанијата остварила промет од 440 милиони евра, а профитот бил 17 милиони евра.

Спасијка Јованова Наш известувач од Париз



Извор: http://%C3%90%C2%94%C3%90%C2%BD%C3%90%C2%B5%C3%90%C2%B2%C3%90%C2%BD%C3%90%C2%B8%C3%90%C2%BA - Дневник


Posted By: La Linea
Date Posted: 27-May-2008 at 21:31
Добро сега, ова случајност, или бунарџик бил планиран да биде центар за автомобилска индустрија?


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-May-2008 at 21:47
Originally posted by La Linea

Добро сега, ова случајност, или бунарџик бил планиран да биде центар за автомобилска индустрија?


Па они цело време зборуваат дека целна група на прво место им се автомобилски компании... Сега за сега имаме само една и покрај сите овие убави прикаски


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-May-2008 at 00:15
Тоа кој тип на индустрија ќе се развие доаѓа само по себе. Ако неколку компании изградат тука, тогаш и другите повеќе им се испалти да дојдат тука наместо да плаќаат транспорт за деловите од една индустриска зона до друга зона во сосема трета држава. После џонсон, џонсон и овие сигурно ќе се повлече и уште некоја компанија да дојде тука. Имам слушнато дека наводно волксваген ќе граделе тука за склапање голф.


Posted By: La Linea
Date Posted: 28-May-2008 at 00:46
Previous Не е малку претерана работава со Волксваген?

Разбирам фабрика за делови, или можеби нешто поголемо, ама ова веќе е малку претерано. Од каде ваква информација?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: vardar
Date Posted: 28-May-2008 at 01:01
Originally posted by pbanks

Еве ја француската фирма која треба да инвестира во Бунарџик. Нам ни останува само да се надеваме дека не е предизборен филм Cheers

 
 
Во владиниот тим што денеска ќе присуствува на потпишувањето во Париз, освен премиерот Груевски, се и заменик-претседателот на Владата за економски прашања Зоран Ставрески, министерот за финансии Трајко Славески и министерот за странски инвестиции Веле Самак
 
И ја сум малце скептичен околу тајмингот со оваа работа али ваљда не иде грујо до париз на шопинг Dunno. Мада сомнително е што цел државен врв иде у париз а не обратно Nuts 


Posted By: vardar
Date Posted: 28-May-2008 at 14:04
Ова или го "чуваа" за избориве или има нешто што не знаеме.....некако премногу брзо се случи, па кај нас вакви работи обично се најавуваат со години....ај само нека биде не се бунам. Cheers
 
 
Француската компанија „Монтипе“ во Бунарџик ќе гради фабрика за автомобилски делови

Париз, 28 мај (МИА) - Во слободната економска зона Бунарџик до крајот на годинава ќе почне да се гради фабрика за производство на автомобилски делови. Станува збор за прва француска гринфилд инвестиција вредна 60 милиони евра што денеска и официјално ја договорија премиерот Никола Груевски и извршниот директор на компанијата „Монтипе“ Марк Мајус.

Груевски и Мајус потпишаа Меморандум за соработка во гратчето Лењвил, 70 километри од Париз, каде што се наоѓа седиштето на компанијата, јави известувачот на МИА.

- Во првата фаза од реализацијата на проектот ќе се вработат 500 лица, а за три до четири години оваа бројка ќе биде двојно поголема. Двојно ќе се зголеми и инвестицијата, изјави Груевски по потпишувањето на Меморандумот. Од тоа, како што посочи, индиректна корист ќе имаат и други македонски компании. 

Тој напомена дека од извозот на производите годишно ќе се реализираат 70 до 100 милиони евра, а за пет години во Македонија ќе останат 200 милиони евра дополнителна вредност.

Добрите економски услови, даночните олеснувања и стручниот кадар се клучните причини поради кои „Монтипе“ одлучила да инвестира во Македонија.

- Изградбата на фабриката треба да заврши идната година по што ќе почнеме со производството на прототипи. Од 2010, пак, ќе стартува и комерцијалната продажба на автомобилските делови, рече Мајус.

Фабриката во Бунарџик, со примена на современа технологија ќе прави цилиндри за мотори за возилата „форд“, а ќе се пласираат на германскиот, на британскиот и на други пазари.

Инвестицијата се реализира година ипол по преговорите што ги почна ресорниот министер Веле Самак. Според него, ова е трета странска инвестиција од областа на автомобилската индустрија во Македонија и освен што ќе отори нови вработувања, ќе придонесе за привлекување други странски инвеститори.

Компанијата „Монтипе“ е формирана во 1894 година, а од 1966 котира на Париската берза. Освен во Франција има фабрики и во Шпанија, САД, Канада, Шведска, Германија, Италија, Британија, Ирска и Мексико. Од неодамна „Монтипе“ отвори фабрика и во Бугарија.мч/са/14:17

http://www.mia.com.mk/portal/page?_pageid=113,160569&_dad=portal&_schema=PORTAL&VestID=46636816&prikaz=3 - MIA
 
 


Posted By: dejan
Date Posted: 28-May-2008 at 14:09
Ova bunardzik stvarno ja svrsi rabotava so fabrikive.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Jul-2008 at 13:07
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=992DD70DAF6594458A309321BEFB2E65 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=992DD70DAF6594458A309321BEFB2E65

Доцнат ли големите ветени странски инвестиции?

Џонсон Мети“, „Монтипе“, „Искра“ се само дел од брендовите кои беа главни адути на премиерот Никола Груевски

Нина Нинеска-Фиданоска

Доцни ли стартот на помпезно најавуваните странски инвестиции во Македонија, а пред се' на реномираните компании чии влез во земјава властите го најавуваа на голема врата, особено во предизборниот период? Британската „Џонсон Мети“, француската „Монтипе“, словенечката „Искра“ се само дел од познатите брендови кои беа главни адути на премиерот Никола Груевски, најавувани како речиси сигурни играчи кои наскоро ќе ги видиме на инвестиционата карта на Македонија. Но досега, барем пред очите на јавноста, не се случи старт на некоја од овие инвестиции.

Во Владата се децидни дека нема никакво доцнење на влезот на потенцијалните странски инвеститори, туку напротив, сите активности или разговори со нив се одвивале со предвидената динамика.

Британската „Џонсон Мети“ требаше да почне да гради фабрика за катализатори на Бунарџик уште во април годинава. Но проектот задоцни, па одделни експерти на шега коментираа дека темелите на фабриката не стасаа да бидат удрени пред изборите. Проблемот беше што се' уште не беше склучен договорот за закуп на земјиштето со Владата.

Во владината Агенција за технолошко-индустриски и развојни зони вчера сите официјални лица беа на состанок, па никој не можеше да одговори дали е веќе склучен договорот за закуп на земјиштето со „Џонсон Мети“, кој и онака доцнеше, како и дали е почнато да се гради.

Информациите на директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Виктор Мизо, пак, се дека на земјиштето се почнати некои активности. „Имам информации дека почнаа одредени активности. Знам и дека компанијата веќе има одредено проект-менаџер, кој во Македонија е веќе два-три месеца, а имаат избрано и градежна фирма што ќе биде задолжена за изградбата“, вели директорот на Агенцијата за странски инвестиции, кој сепак се оградува дека не е директно надлежен за овие прашања, па можеби има нецелосни информации.

Сепак, она што е изненадувачки е зошто изостана јавно соопштение дека е потпишан договорот за закуп, како и јавен старт на активностите за градба, и покрај тоа што оваа фирма претходно одржа неколку пресови и презентации на кои ја најави реализацијата на проектот.

Инаку, „Џонсон Мети“ имаше намера да закупи вкупно 13,8 хектари од земјиштето на економската зона „Бунарџик“. Според последните најави, објектот треба да биде готов до крајот на ноември годинава, а производството на катализатори да почне во мај 2009 година. Како што стојат сега работите, се' ќе биде пролонгирано најмалку за три месеци. Вкупната инвестиција на „Џонсон Мети“ се проценува на 150 милиони евра, од кои во првата фаза 55 милиони евра, а втората се најавува дури по три години. Се проценува дека ќе бидат вработени околу 700 лица.

Со француската „Монтипе“, пак, точно на 28 мај или на два дена пред изборите, премиерот Никола Груевски лично, во присуство на неколку владини министри, потпиша Меморандум за соработка со извршниот директор на компанијата“, Марк Мајус. „Монтипе“ најави дека до крајот на годинава ќе ја почне изградбата на фабриката за производство на глави на автомобилски мотори во „Бунарџик“. Фабриката би требало да биде готова идната година, по што ќе почне производството на прототип. Владата вети дека „Монтипе“ ќе вложи 60 милиони евра и во првата фаза ќе вработи 500 лица. Во контекст на „Монтипе“ треба да се спомене и зачудувачката неодамнешна реакција на министерот Веле Самак, кој му се налути на францускиот амбасадор Бернард Валеро, зошто тој изјавил оти долго време работел на овој проект, а заслугата била всушност на Самак!

До каде е инвестицијата на „Монтипе“, според информациите на Мизо, Французите по меморандумот уште еднаш дошле во земјава, барајќи поволна парцела за изградба на фабриката. Но, договор се' уште не е потпшшан, што значи, не е дефинитивна одлуката дека ќе се гради во Македонија. „Причините се што Владата се' уште е техничка и не може да се потпише еден толку значаен договор во такви услови. Исто така, не може да се очекува дека веднаш по Меморандумот ќе се почне со градба. До крајот на годината има уште 5,5 месеци, време во кое ќе се направат дополнителни анализи и подготовки“, изјави Мизо.

Некаде пред изборите беше потпишан и Меморандум за разбирање со словенечка „Искра“, која најави дека ќе гради фабрика за производство на електронски делови во „Бунарџик“. Премиерот Никола Груевски и генералниот директор на „Искра“, Душан Шешок, ги ставија потписите на Меморандумот. Компанијата имала намера најдоцна до јануари в година да почне со изградба на фабриката.

Во врска со „Искра“, пак, Мизо вели дека нашите власти се во многу чести контакти, како и дека во разговорите е стигнато до многу детали околу инвестицијата. „Разговорите се движат дури и со побрза динамика отколку што се очекуваше“, вели Мизо.

Инаку, директорот на Агенцијата потенцира дека не е намален интересот на потенцијалните инвестиции по 2 април, кога земјава не доби покана за НАТО. „Ништо не е сменето. Оттогаш сме имале најмалку 20 посети на компании, а некои од нив можеби и многу скоро ќе ги објават намерите за инвестирање“, вели Мизо. Последните податоци за странски инвестиции се заклучно со април, до кога според бројките на НБМ, во земјава влегле инвестиции од 164 милиони евра.



Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Sep-2008 at 22:11
ЕВН почна со изградбата на трафостаница во “Бунарџик“

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/38883/EVN_izgradba%20na%20h.JPG">

ЕВН Македонија денеска почна со изградба на високонапонска 110 киловолтна трансформаторска станица во технолошко индустриската развојна зона “Бунарџик”. Оваа инвестицијата е вредна 4 милиони евра.

Заменик претседателот на управниот одбор на ЕВН, Хајнц Грасман, денес по повод поставувањето на камен темелникот на новата трафостаница изјави:

“Со реализација на овие инвестиции ЕВН ќе обезбеди квалитетно и сигурно снабдување со електрична енергија на сите постојни и идни индустриски капацитети во слободната економска зона Бунарџик со што придонесува кон индустрискиот развој на Македонија, како и за создавање на неопходните предуслови за привлекување на директни странски инвестиции и отворање нови работни места“.

Со изградбата на оваа трафостаница ќе се зголеми сигурноста и квалитетот во снабдувањето со електрична енергија на населението во регионот, кое гравитира кон слободната економска зона, каде припаѓаат населените места Илинден, Белимбегово, Арачиново Мралино, Марино, Миладиновци. На свеченоста присуствуваше и министерот за привлекување на странски инвестиции Веле Самак, кој рече дека Бунарџик до пред две години беше пропаднат проект, а дека денеска претставува иднина за Македонија.

“Овој момент на поставувањето на камен темелник на еден ваков важен објект за енергетскиот капацитет на оваа економска зона ќе стане толку чест дури и досаден во наредните две до три години низ цела Македонија” изјави Самак, додавајќи дека очекува годинава да се заврши проектот.



http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=38883&kategorija=2 - http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=38883&kategorija=2


Posted By: lslcrew
Date Posted: 04-Sep-2008 at 23:09
Ај на се надоврземе...

Самак: Ќе има толку многу инвестиции што ќе ни здодеат

За влез во „Бунарџик“ биле заинтересирани уште две компании, подготвени да вложат 100 милиони евра

Маја Томиќ


„Во наредните две години во Македонија ќе има толку многу странски инвестиции што таквите настани ќе станат дури и здодевни“, вчера изјави оптимистички министерот за привлекување странски инвестиции Веле Самак на ставањето на темелите на новата трафостаница на ЕВН - ЕСМ во зоната „Бунарџик“. Тој додаде дека во изминатите две години „Бунарџик“ беше ливада на заборавени ветувања и на скршени соништа, а таа сега прераснува во модерен индустриски парк, какви што наскоро ќе никнат и во повеќе други градови во земјата. Новите технолошко индустриски зони треба да отворат неколку илјади работни места. Самак рече дека ако се реализираат сите заложби и проекти на Владата на кои се работи интензивно во последните месеци, „Бунарџик“ наскоро целосно ќе се пополни со странски компании и во него ќе работат една-две илјади лица во следните три-четири години.

„До крајот на годината, најверојатно, ќе се финализираат преговорите за влез на две нови компании, една данска и една американско-тајландска фирма, кои се подготвени да инвестираат околу 100 милиони евра. Станува збор за компании кои се занимаваат со производство на компјутери и на индустриски пумпи“, најави Самак, потсетувајќи дека во „Бунарџик“ веќе работи американската „Џонсон контролс“, за британската „Џонсон Мети“ работите се во завршна фаза за ставање на темелите и нема никакви пречки за реализација на инвестицијата, потпишан е меморандум за разбирање со француската „Монтипе“, а наскоро инвестиции во зоната ќе има и од словенечка „Искра“ и од италијанската „Технохоз“.

Инаку, вчера во „Бунарџик“ ЕВН - ЕСМ ја започна изградбата на високонапонската 110-киловолтна трафостаница. Инвестицијата е вредна 4 милиони евра, а опремата е од реномирани светски производители. Трафостаницата ќе биде автоматизирана и со неа ќе може да се управува далечински.

„Со реализација на овие инвестиции, ’ЕВН Македонија‘ ќе обезбеди сигурно и квалитетно снабдување со струја на сите постојани како и идни индустриски капацитети во ’Бунарџик‘. Со тоа компанијата придонесува за индустрискиот развој на земјата, како и за создавање предуслови за привлекување странски инвестиции и за отворање работни места“, изјави Карл Хајнц Грасман, заменик-претседател на УО на ЕВН - ЕСМ, при вчерашното ставање на камен темелникот на трафостаницата.

Тој додаде дека компанијата, како во изминатиот период, така и отсега, ќе се придржува до договорот за инвестиции во дистрибутивната мрежа.

„Досегашните инвестиции се најголемите во последните десет години. Ако не можеме да го докажеме тоа поинаку и ако не успееме да се договориме со Владата, тогаш ќе одлучува Арбитражниот суд во Лондон“, рече Грасман.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=E97E7B41A3C2D04E882DCB8D9739C2A6




Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Sep-2008 at 09:58

„Орланди“ ќе гради фабрика во Бунарџик

Индустрискиот гигант „Орланди“ од италијанскиот град Бреша ќе гради фабрика за производство на приклучни уреди за камиони и земјоделски машини во слободната економска зона „Бунарџик“.

Премиерот Никола Груевски и сопствениците на компанијата, јави известувачот на МИА од Бреша, денеска ќе потпишат меморандум со кој првично е предвидена изградба на производствен погон со 120 вработени, а во втората фаза проширување на производството со дополнителни линии и вкупно 500 вработени.

„Орланди“ кој пред неполни три месеци најави дека сака да го прошири своето производство во Македонија, пред се поради атрактивните бизнис услови и ниските даночни стапки, во новата фабрика во скопски „Бунарџик“ ќе инвестира околу 10 милиони евра.

Ова, како што изјави директорот на Агенцијата за странски инвестиции Виктор Мизо кој заедно со министерот за финансии Трајко Славески го придружуваат премиерот Груевски во Италија, е прва посериозна италијанска инвестиција во Македонија.

Во рамките на работната посета на Италија македонскиот премиер во Бари завчера присуствуваше на отворањето на еден од најголемите саеми во Европа на кој учествуваат најрелевантните бизнис-лидери од европскиот и медитеранскиот регион.

Саемот го отвори италијанскиот премиер Силвио Берлускони кој во својот говор, меѓу другото, го потенцираше македонско - италијанското пријателство и притоа истакна дека Македонија е дестинација за инвестиции на италијанските компании.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=97612


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Sep-2008 at 01:12
Во Бунарџик ќе се произведуваат и делови за камиони и трактори


Десетте милиони евра што Орланди ќе ги инвестира во Македонија се и прва инвестиција во производствен погон на оваа компанија надвор од Италија. Македонија ја одбрале како дестинација поради добрата бизнис клима и ниските даночни стапки, како и условите што ги нуди за инвестирање на економската зона Бунарџик


Италијанскиот гигант за производство на приклучни уреди за камионската и индустријата за земјоделски машини, Орланди, ќе инвестира десет милиони евра, со тоа што ќе изгради фабрика со 120 вработени во скопската економска зона Бунарџик. Премиерот Никола Груевски, придружуван од министерот за финансии, Трајко Славевски и директорот на Агенција за инвестиции, Виктор Мизо, дојдоа во Бреша, за лично во просториите на компанијата да го потпишат меморандумот за разбирање.

Десетте милиони евра што Орланди ќе ги инвестира во Македонија, се и прва инвестиција во производствен погон на оваа компанија надвор од Италија. Македонија ја одбрале како дестинација поради добрата бизнис клима и ниските даночни стапки, како и условите што ги нуди за инвестирање на економската зона Бунарџик.

Стартот на изградбата на фабриката ќе почне на почетокот на 2009. Имаат веќе изготвен проект и очекуваат веќе во 2010 да го промовираат првиот производ од погоните во Македонија.
Орланди е една од трите компании со вакво производство во светот.
- Пред да ја изградиме фабриката сакаме да инвестираме во обука на македонските кадри во Италија. Ова е прва наша инвестиција надвор од Италија. Производството кое очекуваме да почне во 2010 ќе биде наменето целосно за извоз во Италија, а потоа и на пазарот во Европа и светот. Ние сме задоволни од условите во Македонија и очекуваме поддршка од Владата за реализација на овој проект, изјави сопственикот на компанијата, Жанпјетро Машелини.

Орланди е гигант во индустријата за возила, кој произведува суштински елементи за товарните возила и земјоделските машини. Од тој пазар покрива околу 70 проценти. Произведува за Ивеко, Мерцедес, Волво, Сканија. 65 проценти од производите се наменети за индустријата на камиони, а 35 за механзацијата во земјоделската индустрија.

Производството од македонските погони, во кои за почеток ќе работат 120 луѓе, ќе биде за европскиот пазар. Годишно се очекува извоз од 10 милиони евра.

Премиерот Николоа Груевски вели дека за Македонија е од исклучителна важност проектот Орланди, бидејќи станува збор за сериозна семејна компанија, која ќе биде одлична препорака за останатите инвеститори.
- Оваа компанија ќе биде успешна препорака за сите други инвеститори. Очекуваме уште италијански инвестиции. Очекуваме за околу една година да почнат со производство. До тогаш ќе вршат обука и тренинг на вработените, кои од Македонија ќе ги донесат во Италија. Ова е и првиот посериозен одговор кој го направија нашите економски промотори, вели Груевски.

По оваа компанија, Орланди најавува отворање и на уште една фабрика во Бунарџик. Станува збор за погон за производство на контејнери со специфични системи за функционирање.
Бреша е трет индустриски центар во Северна Италија по Милано и Торино. За оваа прва директна италијанска инвестиција најмногу заслуга има македонскиот економски промотор во Италија, Димче Николовски. Тој го направил првиот чекор со сопственикот, на кој пак му биле потребни само три месеци за да ја донесе одлука за инвестирање во Бунарџик.

http://vecer.com.mk/?ItemID=CE48CECD98A9924FAB41140C5B5D0E1A


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Sep-2008 at 08:07
Груевски ќе потпише меморандум со “Бортекник Отомотив“

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/40816/nikola_gruevski.jpg">

Премиерот Никола Груевски  денес во Истанбул, Турција ќе потпише меморандум за соработка со компанијата “Бортекник Отомотив“.
Со потпишувањето на меморандумот за соработка, реномираната турска компанија во Македонија ќе инвестира 20 милиони евра во технолошката индустриска развојна зона Скопје 1.

Турската компанија планира изгради фабрика во технолошка индустриска развојна зона Скопје 1 во најкус временски период, а со производство на алуминиумски профили за автомобилската индустрија и за примена во градежништвото планира да започне  веќе во средината на наредната година. Според планираното, извозот ќе изнесува сто милиони долари годишно.

Со оваа инвестиција во земјава за почеток ќе се овозможат 100 вработувања, а во наредните две до три години планирани се уште дополнителни 200 вработувања.
Инвестицијата на компанијата Бортекник Отомотив е прва голема турска инвестиција во Технолошка индустриска развојна зона Скопје 1.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=40816&kategorija=2





Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Sep-2008 at 08:08
Горе доле Бунарџик е на патот да стане регионален центар за автомобилска индустрија.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 26-Sep-2008 at 11:49
Дај боже, но да не заборавиме тековниот статус е само 1 фабрика (Џонсон Контролс). Сите други се со потпишани меморандуми, во фаза на преговори и слично а ниту еден камен темелник не е удрен, а да не збориме за готов објект. Мислам дека полека не навлекуваат во некоја еуфорија, колку добро ни оди, а реално на терен нема ништо.


Posted By: dacito
Date Posted: 26-Sep-2008 at 17:11
pa ako dobro gi sledis rabotite, mozes da pretpostavis deka ne se raboti za lagi. Makedonija e na dnoto ekonomski vo Evropa. Znaci sekoj sto ke dojde ovde ke plakja minimalni sumi za rabotnicite. Na primer, karikiram, namesto vo Germanija da dade 2000 evra mesecno po rabotnik, ke dojde ovde i ke dade 250, ostanatite ke gi stavi vo dzep. Osven toa vladata nudi povolnosti, i spored mene, uspesno se reklamira, pa od tamu se site ovie najavi za investicii. Znaci, uveren sum, deka ne se raboti za lagi. No eve neka se raboti za laga. Koja korist bi ja imala vladata za takvi lagi vo ova vreme, postizborno, vo koe imaat prosto mnozinstvo vo parlamentot i ogromna podrska od narodot??? Normalno, zdraviot razum veli nikakva. Na primer, takvite potezi bi gi cuvale za slednite izbori.... Osven toa, seriozna kompanija gi razgleduva site aspekti okolu edna golema investicija, pa taka za kompletno "skeniranje" na podracjeto kade saka da dojde, nosenjeto na odluka, se toa odzema vreme, zatoa ne se slucuva se odednas. No sepak, mislam deka za 2-3 godini Bunardzik ke ima pozamasen broj na fabriki, mozam da se kladam... Uste eden biten podatok za mene, 3/4 od bankarskiot sistem vo Makedonija vekje e vo stranski race. Sto mislite zosto gi kupija strancite??? Rastot na bankarskiot sektor i stranskite investicii vo toj sektor vo edna mala ekonomija kako nasata se dobar pokazatel za ekonomski rast vo bliska idnina i glaven dvigatel na istata


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 26-Sep-2008 at 21:13
Originally posted by dacito

pa ako dobro gi sledis rabotite, mozes da pretpostavis deka ne se raboti za lagi. Makedonija e na dnoto ekonomski vo Evropa. Znaci sekoj sto ke dojde ovde ke plakja minimalni sumi za rabotnicite. Na primer, karikiram, namesto vo Germanija da dade 2000 evra mesecno po rabotnik, ke dojde ovde i ke dade 250, ostanatite ke gi stavi vo dzep. Osven toa vladata nudi povolnosti, i spored mene, uspesno se reklamira, pa od tamu se site ovie najavi za investicii. Znaci, uveren sum, deka ne se raboti za lagi. No eve neka se raboti za laga. Koja korist bi ja imala vladata za takvi lagi vo ova vreme, postizborno, vo koe imaat prosto mnozinstvo vo parlamentot i ogromna podrska od narodot??? Normalno, zdraviot razum veli nikakva. Na primer, takvite potezi bi gi cuvale za slednite izbori.... Osven toa, seriozna kompanija gi razgleduva site aspekti okolu edna golema investicija, pa taka za kompletno "skeniranje" na podracjeto kade saka da dojde, nosenjeto na odluka, se toa odzema vreme, zatoa ne se slucuva se odednas. No sepak, mislam deka za 2-3 godini Bunardzik ke ima pozamasen broj na fabriki, mozam da se kladam... Uste eden biten podatok za mene, 3/4 od bankarskiot sistem vo Makedonija vekje e vo stranski race. Sto mislite zosto gi kupija strancite??? Rastot na bankarskiot sektor i stranskite investicii vo toj sektor vo edna mala ekonomija kako nasata se dobar pokazatel za ekonomski rast vo bliska idnina i glaven dvigatel na istata


Се согласувам со делови од твојот пост, но да не заборавиме во Македонија сме, се изнаслушавме лесни прикаски последниве 15 години и за Ауди, и за милијарди на Циле и се сеќаваме на еден куп неуспешни приватизации, и гледаме колку време сите големи светски брендови не заобиколуваат. А кога сме кај банките освен SOCIETE GENERALE која ја купи Охридска другите се незначително мали по Европски мерки банки. Значи сеуште не сум воопшто убеден дека автомобислакта индустрија процветала во Македонија. А за ПР-от и маркетингот на владата немој да ме подбуцнуваш само, па нашиве медиуми 50% од рекламите им го препуштија навладата и тоа се постизборно. Значи простор за реклами и тоа како има.


Posted By: dacito
Date Posted: 26-Sep-2008 at 23:58
NBG(National Bank of Greece vo Stopanska), Milestone(koja ja kupi Kumanovska investiciona banka, i koja po novo ke se vika Stater Bank), Staerska Banka(koja ja prevzede Invest banka),  NLB Tutunska(clenka na NLB grupacijata), Societe General(koja ja kupi Ohridska), i red drugi pomali brendovi, mislam deka se sosema, sosema dovolni za Makedonija. Forata, sega zasega, e sto sme vo pocetna faza na razvojot pa seuste ima mn stroga politika od NBRM sprema bankite, sto znaci bankite imaat mn mal prostor za manevar, no ke si dojde vremeto... Inacu ne ja spomnuvaj Audi, mislam deka so toa debelo mesas babi i zabi. Pa da ne zaboravime, toa bese, 90 i nekoja, golema razlika megju toa sto se slucuvase togas i ona sto se slucuva togas. Kako prvo lugjeto na vlast koi bea togas, unistituvacite na Makedonskata ekonomija, namerno ja izbrkaa Audi, namerno ja izbrkaa i ING(mn renomirana Holandska banka, so ogromna mokj) koga dojde so namera da ja kupi Komercijalna. Denes lugjeto na vlast se grizat mn za toa da donesat nekogo da investira vo Makedonija, ne da go izbrkaat. I vtoro, moras da gi sledis prirodnite tekovi. Tie velat deka Makedonija neminovno ke odi napred na ekonomski plan, neminovno ke se razviva, i toa se slucuva, moram da zabelezam, na moe golemo zadovolstvo


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 27-Sep-2008 at 00:27
NBG, NLB i Milestone како што претходно спомнав се мали евентуални средно големи европски банки. Далеку од тоа дека е лошо, но погледни ја состојбата во соседството (па дури и во Косово) и ќе сретнеш далеку помоќни имиња. Нејсе, тоа не е најважно. Не е спорно дека одиме напред, работата е дека сеуште нема буквално ниту еднагринфилд инвестиција во Бунарџик (освен ЏК, кој сакале или не сакале е од времето на Бучко), а ние веќе се гледаме како автомобилски џин. Патетично, баш исто како и Ауди, но несакам да туркам понатака, добива политичка димензија. А кафанските муабети од типот во Германија е плата 2000ЕУР во Македонија 250 па сега ќе се истепаат инвеститори, остави ги за кафана. Тука треба поиздржани аргументи. Колку од таа армија невработени се квалификувани? Колку од тие квалифкуваните ќе работат за 250ЕУР, и колку тие го чинат работодавецот, а колку реално сработуваат и на крајот ако се оди само по таа логика секогаш ќе биде поисплатливо да инвестираат во Индија или пакистан, каде што платите се 50ЕУР. Но не е секогаш така. На крај за да не звучам песимистички, се радувам на раздвиженоста што ја внесе владата, но досега освен парада и новински текстови малку гледам реали резултати. Им давам фора до пролет барем 3 од овие фабрики да почнат да се градат.

PS. Еве и линк од топ 20 банки по остварен пофит во 2006, за 2007 и сега најновата 2008 не успеав да ја најдам бесплатно од The Banker
http://www.banksdaily.com/topbanks_europe.html - http://www.banksdaily.com/topbanks_europe.html


Posted By: dacito
Date Posted: 27-Sep-2008 at 02:34
Kafanski muabet e bas tvojot: "kfalifikuvana rabotna raka". Bas zvuci kako izlitena fraza... primer Slovacka. zemjata vo momentov proizveduva najmnogu avtomobili po zitel vo svetot, bese ex komunisticka zemja, so poprilicno propadnata ekonomija, silen procut dozivea periodot pred vlezot vo EU i po vlezot. mnogu Germanski, pa i drugi, avto fabriki se preselija tamu. Zosto??? Zosto srednite skoli i fakultetite za masinstvo vo Slovacka imale extra programi i producirale extra kvalitetni kadri??? Kako rabotnikot od bivsata komunisticka zemja Slovacka naednas stana kfalifikuvan da raboti vo visoko razvienite Germanski fabriki???
primer Polska i Romanija. zemji so najgolemi investicii vo poslednite godini vo Evropa. Zosto? Zatoa sto imaat mnogu kfalifikuvana rabotna raka. Pa ti se molam, kako moze do vcera tie zemji od ex komunisticki naednas da imaat tolku mnogu kfalifikuvan kadar za rabota vo kapitalisticki fabriki?!?!? Epa, mnogu lesno moze, zatoa sto e obuka, zatoa sto ne e golem problem, toa se uci. Za mnogu od tie tamu ne treba niti poseben fakultet, niti posebna sredna skola, samo nekolkumesecen kurs od fabrikata i ete ti manje vise kfalifikuvan kadar, sto ke ja turka rabotata na pocetok, a so tek na vreme, ke steknuva iskustvo i ke stanuva se podobar.

Zapomni, kapitalot saka plodna pocva za da moze da se oplodi i politicka i pravna sigurnost. E na nasata pocva vo momentov ima mnogu moznosti kaj da se sadi i e plodna zosto dolgi godini e nenasejana.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Sep-2008 at 03:39
Прво за АУДИ. Ауди бараше гаранции од тогашната влада дека ќе продаде 10000 возила во Македонија на годишно ниво. А во тоа време беше смешно да се зборува за ваква бројка нови автомобили во Македонија, а па камоли за ауди. Во спротивно бараа владата да им покрива трошоци. Како и да е од таа тогашна влада што све глупости не излегоа, но да го оставиме тоа зад нас. Што се однесува до квалификувана работна рака, Македонија до скоро, последен податок што знам е дека имаше 8% факултетско образовано население што е многу пониско од европски просек. И не е само тоа фактор, јас како што знам најголем број од инвеститорите се жалат на неефикасното судство. Инаку Македонија има најповолна даночна политика за странски инвестиции, и во регионов, па и пошироко.

п.с. Дацито, користи кирилица!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 27-Sep-2008 at 05:08
Originally posted by lslcrew

Прво за АУДИ. Ауди бараше гаранции од тогашната влада дека ќе продаде 10000 возила во Македонија на годишно ниво. А во тоа време беше смешно да се зборува за ваква бројка нови автомобили во Македонија, а па камоли за ауди. Во спротивно бараа владата да им покрива трошоци


А ова као проверена информација, или од тие спомнатите кафанските муабети... Roll%20eyes


Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Sep-2008 at 10:36
Ова од ТВ го слушнав. Мислам дека беше на емисијата "во центар" што идеше на канал5, ланската сезона. Изгледа беше една од првите емисии во сезоната. Зборуваа повеќе луѓе што биле инволвирани во ова со АУДИ и кажаа доста работи.


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2008 at 10:41
dacito а да олабавевме со политички контекст? Мислам јасна е твојата преференца и нормално тоа е твое лично право и нема ништо лошо во тоа но да разговараме тука од аспект на Македонија пред се. Значи муабети за некои издајци, уништувачи vs. грижливи патриоти не. Нормално истото важи и vice versa.

Е сега на темата. мислам дека никој тука не е против новите фабрики и напротив сите навиваме Бунарџик што побргу де се изгради. Факт е дека ова што денеска се случува барем за мене е нешто ново. Никогаш во минатото не сме биле ни до фаза на меморандуими а никогаш и немало таков вариетет во инвестициите како денеска. Факт е дека економијата е раздвижена и тоа е за поздравување.
Но тоа не значи дека секој ден треба да славиме за тоа што до читаме во весници а да бидеме слепи за тоа што (не) се случува на терен. Повеќето инвестиции се скоро најавени па рано е да се носи суд но случајот Џонсон Мети е навистина симптоматичен (иако скоро имаше вест дека почнале да градат независно што не ги собрале уште сите документи но заборавив да ја постирам тука).

Значи дај боже цела скепса која ние скептичните оправдано ја имаме да ја снема до пролетоска кога многу работи треба да се појасни. Јас барем навивам за тоа.

Што се однесува до "кафанските муабети". Многу лесно ги прогласи за такви тврдењата на УрбанФрик. Квалитетот на нашата работна сила е мизерен. Незнам колку имаш искуство со менаџирање луѓе или воопшто работно искуство но со таков проблем секојдневно се соочуваат и многу мали претпријатија кои треба да екипираат 5-10 луѓе максимум а каму ли на една фабрика на која и требаат 200-300-500 луѓе.
Не е тоа така едноставно ... Работите во Словачка, Бугарија, Романија итн се многу поразлични од кај нас независно што биле комунистички земји. Тоа готово и да не игра улога во целава дискусија.

Нема ништо страшно да се зборува за нашите маани за да се подобриме. Ако ставиме глава во песок и викаме дека сме најдобри ништо не сме направиле.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 27-Sep-2008 at 10:58
@dacito
Значи Дацито, за да тврдиш нешто како (Словачка била неразвиена комунистичка земја) треба да имаш некои аргументи. Ако се бориме за нешто на форумов, тоа е да ја прекинеме таа лоша македонска пракса секој од ракав да вади аргументи.

Како прво, Словачка како дел од некогашнта Чехословачка е најразвиената земја од некогашниот источен блок. Уште во времето на Австро-унгарија тој регион е еден од најразвиените во централна европа. Шкода (иако е чешка) е една од првите фабрики за автомобили во европа, и не е слушајно што е прва земја освоена од Хитлер за време на 2 Светска војна.

Од друга страна, да го видиме образованието и квалификуваната работна рака. Ова дацито се факти земени од доста релевантен извор: CIA-The World Factbook.

Прво за Македониа ( https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mk.html - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/mk.html :

Literacy:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#2103">Definition https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2103.html">Field%20Listing
definition: age 15 and over can read and write
total population: 96.1%
male: 98.2%
female: 94.1% (2002 census)
School life expectancy (primary to tertiary education):
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#2205">Definition https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2205.html">Field%20Listing
total: 12 years
male: 12 years
female: 12 years (2005)
Education expenditures:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#2206">Definition https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2206.html">Field%20Listing https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2206rank.html">Rank%20Order
3.5% (2002)


А сега и за Словачка https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/lo.html - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/lo.html

Literacy:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#2103">Definition https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2103.html">Field%20Listing
definition: age 15 and over can read and write
total population: 99.6%
male: 99.7%
female: 99.6% (2001 est.)
School life expectancy (primary to tertiary education):
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#2205">Definition https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2205.html">Field%20Listing
total: 15 years
male: 14 years
female: 15 years (2006)
Education expenditures:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/notesanddefs.html#2206">Definition https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2206.html">Field%20Listing https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2206rank.html">Rank%20Order
3.9% (2005)


https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2205.html - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2205.html
Ова е листа на просечно години поминати во образвни институции. Ќе видиш дека релативно ниско котираме. Исто така погледнои колку ние а колку другите земји трошат на образование, и процентот на неписмено население.

Но да не забегуваме, се што сакав е да покажам како би требало да ги влечеме заклучоците не со од ракав факти, како што пробуваш ти да креираш критично
мислење.


Posted By: dacito
Date Posted: 27-Sep-2008 at 13:55
@pbanks
Мојата единствена преференца е Македонија. Но, не сум слеп да не можам да разликувам црно од бело. Освен тоа зборовите „издајци“ и „грижливи патриоти“ не ги изговорив нити имам намера некого така да окфалификувам па затоа, те молам, немој да ми ги ставаш во уста.
Освен тоа, некој друг најрпвин ги окфалификува моите ставови како „кафански муабети“, можеби треба да провериш подобро, пред да ме референцираш мене, можеби не си се обратил на вистинската адреса. Провери подобро. Исто така, далеку од тоа дека јас тврдам дека Македонија има многу кфалификувана рака, нити пак, некаде на форумот тоа сум го кажал, така да, пак не си во право, затоа што повторно, тоа не се мои зборови.

Мене ми е совршено јасно дека Македонија не е на ова дереџе затоа што Македонскиот народ е многу учен и паметен. Напротив. Така да, се тоа мене ми е јасно. Се што сакав да кажам е дека кфалификуваната работна рака не е најбитниот предуслов некој некаде да инвестира, како што некој сакаше да каже. Луѓе, инвеститорите сакаат да го зголемат својот капитал, да го оплодат вложениот капитал и ќе одат секаде на светов, во било која земја, да инвестираат, која има услови за тоа, но како што кажав и претходно, доколку таа земја има постигнато соодветна политичка и правна стабилност. Кфалификуваната рака не е тоа што е најбитно, тоа е мојата поента. Сиромашните земји, со пропадната економија, не произведуваат кфалификуван кадар(или многу ретко, затоа што во општество со пропадната економија не функционираат многу аспекти на општеството, каде спаѓа и школството). Па така нити Македонија произведува кфалификуван кадар, генерално, нити Бугарија произведуваше во моментот кога почнаа странските инвестиции, нити пак Романија итн...
@UrbanFreak
Точно знам што зборувам, и точно знам дека не зборувам на памет, но нејсе, овдека ја прекинувам дискусијата, немам намера да одам уште подлабоко со offtopic-ов. Немам намера да се конфронтирам со некого на форумов, посебно не за offtopic теми.


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2008 at 13:55
BTW ајде еден краток рекпитулар што очекуваме

http://www.matthey.com/ - - Johnson Matthey
http://www.montupet.fr/anglais/index.html - - Montupet
http://www.iskra-ae.com/eng/index.php - - Iskra
http://www.orlandi.it/index.eng.php - - Orlandi
- Borteknik Otomotiv (не најдов сајт а по се изгледа вака се пишува иако нема никаква логика)






Posted By: lslcrew
Date Posted: 27-Sep-2008 at 14:03
Еве линк http://www.boral.com.tr/ - http://www.boral.com.tr/


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2008 at 14:06
Originally posted by dacito

@pbanks
Мојата единствена преференца е Македонија. Но, не сум слеп да не можам да разликувам црно од бело. Освен тоа зборовите „издајци“ и „грижливи патриоти“ не ги изговорив нити имам намера некого така да окфалификувам па затоа, те молам, немој да ми ги ставаш во уста.
Освен тоа, некој друг најрпвин ги окфалификува моите ставови како „кафански муабети“, можеби треба да провериш подобро, пред да ме референцираш мене, можеби не си се обратил на вистинската адреса. Провери подобро. Исто така, далеку од тоа дека јас тврдам дека Македонија има многу кфалификувана рака, нити пак, некаде на форумот тоа сум го кажал, така да, пак не си во право, затоа што повторно, тоа не се мои зборови.


ок идеме понатаму нека било недоразбирање...


Мене ми е совршено јасно дека Македонија не е на ова дереџе затоа што Македонскиот народ е многу учен и паметен. Напротив. Така да, се тоа мене ми е јасно. Се што сакав да кажам е дека кфалификуваната работна рака не е најбитниот предуслов некој некаде да инвестира, како што некој сакаше да каже. Луѓе, инвеститорите сакаат да го зголемат својот капитал, да го оплодат вложениот капитал и ќе одат секаде на светов, во било која земја, да инвестираат, која има услови за тоа, но како што кажав и претходно, доколку таа земја има постигнато соодветна политичка и правна стабилност. Кфалификуваната рака не е тоа што е најбитно, тоа е мојата поента. Сиромашните земји, со пропадната економија, не произведуваат кфалификуван кадар(или многу ретко, затоа што во општество со пропадната економија не функционираат многу аспекти на општеството, каде спаѓа и школството).


Точно има многу фактори зошто се инвестира во една земја и далеку дека квалификуваната работна сила е единствениот или клучниот мислам дека и јас не го тврдев тоа. Но дефинитивно е една од критичните точки. На крајот на краиштата нивото на квалификувата работна сила и ќе детерминира дали некој кај нас ќе инвестира во текстилна индустрија или во некој високотехнолошки индустриски компекс.


 Па така нити Македонија произведува кфалификуван кадар, генерално, нити Бугарија произведуваше во моментот кога почнаа странските инвестиции, нити пак Романија итн...


Па не се сложувам тука комплетно. Поголемиот дел од источноевропските земји имаат генерално далеку поголема традиција во школството отколку ние. Бугарија и ден денеска ако не се лажам држи примат во статистичката категорија доктори на науки per capita. Сметам дека реално треба многу да работиме за да ги стигнеме нив. На ова поле реално подобро котираме од Косово и од Албанија но и во овие земји работите се менуваат со вратоломна брзина.


Точно знам што зборувам, и точно знам дека не зборувам на памет, но нејсе, овдека ја прекинувам дискусијата, немам намера да одам уште подлабоко со offtopic-ов. Немам намера да се конфронтирам со некого на форумов, посебно не за offtopic теми.


Не е офтопик, може да дискутираме за ова мислам. Нема потреба лично да се сфаќаат работите, сепак е само дискусија

Cheers


Posted By: vardar
Date Posted: 27-Sep-2008 at 14:18
Не го сваќај ова како критика али сите понекогаш вадиме аргументи од ракав Smile
 
 
 
Originally posted by UrbanFreak

@dacito
Значи Дацито, за да тврдиш нешто како (Словачка била неразвиена комунистичка земја) треба да имаш некои аргументи. Ако се бориме за нешто на форумов, тоа е да ја прекинеме таа лоша македонска пракса секој од ракав да вади аргументи.

Како прво, Словачка како дел од некогашнта Чехословачка е најразвиената земја од некогашниот источен блок. Уште во времето на Австро-унгарија тој регион е еден од најразвиените во централна европа. Шкода (иако е чешка) е една од првите фабрики за автомобили во европа, и не е слушајно што е прва земја освоена од Хитлер за време на 2 Светска војна.

 
 
 
 
Дали навистина била најразвиена или не и дали хитлер ја освоил поради економската развиеност или нешто друго не е ни битно, малце забегавме..... поентата е дека во индустриската зона се ( ќе се Big%20smile  ) отвараат ФАБРИКИ, не некои светски развојни центри итн. значи како што кажа дацито работниците со неколку месечна обука ќе бидат адекватно квалификувани..... Обука на работната сила е составен дел од секоја гринфилд инвестиција.


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2008 at 14:23
Originally posted by vardar

Дали навистина била најразвиена или не и дали хитлер ја освоил поради економската развиеност или нешто друго не е ни битно, малце забегавме..... поентата е дека во индустриската зона се ( ќе се Big%20smile  ) отвараат ФАБРИКИ, не некои светски развојни центри итн. значи како што кажа дацито работниците со неколку месечна обука ќе бидат адекватно квалификувани..... Обука на работната сила е составен дел од секоја гринфилд инвестиција.


Па тоа не е спорно иако би го крстил повеќе како дообука наместо обука. Во македонскиот случај треба да се запрашаме колкав процент од нашата работна сила е кадран со дообука од неколку месеци да може да работи за Монтипе, Џонсон Мети или Искра а на колкав дел од нашата работна сила му треба дообука за да сфати дека 2+2 != 5 туку 2+2=4. Консеквентно генерално малиот број на еве да ја кажеме  квалификуваната работна сила на која и треба само дообука веројатно ни го ограничува маневарскиот простор во борбата за привлекување на странски инвестиции посебно оние од поголем калибар.


Posted By: vardar
Date Posted: 27-Sep-2008 at 14:36
 
Еј и ти малце претера, со +30% невработени точно дека има многу неквалификувани, но тоа е предност на некој начин пошто треба драстично да се намали невработеноста па да збориме за тие што се потпишуваат со Х Big%20smile  Работно искуство дефинитвно ни е маана но ќе повторам сегашниве инвестиции не се од таков тип за да се прашуваме дали имаме соодветно квалификувани кадри, се разбира дека би било убаво да се инвестира и во нешто друго освен фабрики и трговски центри...


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2008 at 14:43
Originally posted by vardar

 
Еј и ти малце претера, со +30% невработени точно дека има многу неквалификувани, но тоа е предност на некој начин пошто треба драстично да се намали невработеноста па да збориме за тие што се потпишуваат со Х Big%20smile  Работно искуство дефинитвно ни е маана но ќе повторам сегашниве инвестиции не се од таков тип за да се прашуваме дали имаме соодветно квалификувани кадри, се разбира дека би било убаво да се инвестира и во нешто друго освен фабрики и трговски центри...


Па ќе ми беше ќејф ако претерав но колку што јас ги следам тие статистики за образование и квалификувана работна сила (делумно ги имаме покривано во нишката за образование) за жал ситуацијата е баш така црна. Да не почнувам колку се квалификувани и оние што се квалификувани на хартија. Значи работа има многу.

Е сега 100% се сложувам со тебе дека профилот на инвестиции кои што влегуваат сега во Македонија и не побарува којзнае колку научници и реално нема поголеми пречки ваквиот тип на инвестиции да продолжат да влегуваат во Македонија. Но неможе да не ми биде криво што развојниот технолошки центар на Johnson Controls (во кој од 500 вработени 460 се инженери) се наоѓа во Софија а фабриката се наоѓа во Скопје.


Posted By: vardar
Date Posted: 27-Sep-2008 at 15:00
Originally posted by pbanks

 

Но неможе да не ми биде криво што развојниот технолошки центар на Johnson Controls (во кој од 500 вработени 460 се инженери) се наоѓа во Софија а фабриката се наоѓа во Скопје.
 
Не сум знаел за ова но и кај нас нема да бидат само аргати баш пред некој ден мислам имаше по веснициве нешто со џонсон и некој од нашиве факултети и нешто спомнаа 60 студенти кои би работеле у џонсон или така нешто (знам дека ова е вадење од ракав али ме мрзи у моментов да барам, сори) ,  види точно дека како народ сме доста самобендисани (неоправдано) но мислам дека малце не потценуваш, не се другите толку напредни а ни ние не сме толку назадни, развојните центри се уште претежно се во западна европа додека производсто се носи на исток (се разбира дека има исклучоци)
 
 
Еве зошто турциве инвестираат кај нас Big%20smile 
 
 
 

ВЧЕРА ВО ИСТАНБУЛ ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СООРАБОТКА


Турска инвестиција од 20 милиони евра во Бунарџик


Сопственикот на компанијата Бортекник Отомотив, Бунјамин Атик како најважна причина за инвестирањето во Македонија ги истакна погодностите што се нудат во Бунарџик, цената на работната сила и фактот што тој бил скопјанец


Турската компанија Бортекник Отомотив во слободната економска зона Бунарџик ќе гради фабрика за производство на калапи и на алуминиумски профили. Премиерот Никола Груевски и Бунјамин Атик, сопственикот на Бортекник Отомотив, дел од холдингот за производство на алуминиум Борал, вчера, во Истанбул потпишаа Меморандум за соработка.

Меморандумот, како што пренесе МИА, предвидува Атик за шест до седум месеци да ја изгради фабрика во зоната во која ќе се вработат 100 работници, а во наредните две до три години треба да се ангажираат дополнителни 200 вработувања. Компанијата ќе извезува претежно во Германија и Турција.
- За нас ова е важен договор бидејќи практично значи дека во Македонија ќе се изгради фабрика што ќе извезува производи во износ од 150 милиони евра на западните пазари - рече премиерот Груевски по потпишувањето на договорот.

Тој очекува во иднина и други турски бизнисмени да го следат примерот на Атик.
Сопственикот на холдингот Борал како најважна причина за инвестирањето во Македонија ги истакна погодностите што се нудат во економската зона Бунарџик, цената на работната сила и фактот што, како што рече, тој е скопјанец.

Реномираната турска компанија во Македонија ќе инвестира 20 милиони евра. Капацитетот треба да почне со производство од средината на наредната година.
Инвестицијата на компанијата Бортекник Отомотив е прва голема турска инвестиција во зоната, а наедно и најголема турска индустриска инвестиција во земјава.

 
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=85A332E75E28F345A74C04BAA03FF6A6 - вечер
 
 
 
EDIT: никако да ги погодам [quote] и [url] Bash Wallbash
 
ЕDIT2:   сега ги погодив LOL  


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Sep-2008 at 15:09
Originally posted by vardar

Не сум знаел за ова но и кај нас нема да бидат само аргати баш пред некој ден мислам имаше по веснициве нешто со џонсон и некој од нашиве факултети и нешто спомнаа 60 студенти кои би работеле у џонсон или така нешто (знам дека ова е вадење од ракав али ме мрзи у моментов да барам, сори) ,  види точно дека како народ сме доста самобендисани (неоправдано) но мислам дека малце не потценуваш, не се другите толку напредни а ни ние не сме толку назадни, развојните центри се уште претежно се во западна европа додека производсто се носи на исток (се разбира дека има исклучоци)


Види далеку од тоа дека мене не ми се допаѓа фабриката на JC како инвестиција баш спротивно би ја ставил во рангот на квалитетни инвестиции. Воопшто немам никаква предрасуда спрема ниедна инвестиција вклучувајќи ги и супермаркетите и трговските центри. Па и во другите земји сите оние силни милијарди FDI не се од развојни центри, 90% од нив се повторно од трговски центри, малопродажба и недвижнини а многу многу помал дел во некакви развојни центри.

Она што одбивам да го толерирам е таа самобендисаност која ја споменуваш и која е без никаква основа. Тоа не значи автоматски дека не потценувам туку само се обидувам да сум свесен за нашите слабости и за нашата реална состојба. Сметам дека на тој начин може да процениме каде сме и каде треба да одиме. На крајот на краиштата и не ме интересираат другите, и да бевме подобри од Бугарија, Романија, Словачка и другиве земји кои се наредија во дискусијава веројатно слично ќе размислував. Мислам дека целта треба да ни биде многу повисока од тоа да бидеме како Бугарија (без никаква намера да звучам навредливо кон оваа земја).


Posted By: vardar
Date Posted: 27-Sep-2008 at 15:13
 
Се согласувам  Cheers
 
 


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 27-Sep-2008 at 17:55
@Dacito i Vardar
Луѓе, никој не е против странските инвестиции, напротив едвај чекам да ги видам. Но за разлика од другите јас навистина ќе верувам во нив дури откако ќе почнат да работат како Џонсон Контрол. Намерно го спменав Ауди, како и милијардата на Циле бидејќи мислам на овој народ му е преку глава од претерана еуфорија и на крајот пукање на балонот. Знача слободно кажете дека сум скептик, НО фабриките на Бунарџик сеуште ги нема. Меморандумите за разбирање, мене не ми значат ништо. Се што сакам да кажам е да внимаваме со прерани квалификации. Околу дискусиите, се слагам дека се движиме на текна линија меѓу корисна и политичка дискусија, па предлагам да се вратиме на темата.

И уште ако бидат барем две овие инвестиции, јас плаќам 2 рунди пиво на следната буилд средба а богами и мезе.Cheers


Posted By: Plugger
Date Posted: 27-Sep-2008 at 20:37
И уште ако бидат барем две овие инвестиции, јас плаќам 2 рунди пиво на следната буилд средба а богами и мезе.Cheers


UrbanFreak, Ако се деси тоа ја ке почнам на кирилица да пишувам Thumbs%20Up



Posted By: lslcrew
Date Posted: 07-Oct-2008 at 17:33

Македонија

Корејска компанија ќе гради фабрика за LCD монитори

Скопје, 7.10.2008 14:58


Изградба на двокатна фабричка хала во технолошко индустриската слободна економска зона „Бунарџик“ крај Скопје, најави денеска корејската компанија „TriView. Co. Limited.“

За таа цел денеска во Скопје беше потпишан Меморандум за разбирање помеѓу македонската влада и корејската компанија.

Меморандумот од македонска страна го потпиша Никола Груевски, додека компанијата со седиште во Сеул ја претставуваше заменик-претседателот Џон Шен.

Вкупната инвестиција е проценета на четири милиони евра, а фабриката треба да биде пуштена кон крајот на идната година.

Се предвидува во новата фабрика да се произведуваат 60.000 телевизори од марката HAYER годишно, во вкупна вредност од 40 милиони долари кои ќе бидат наменети за европскиот пазар.

http://www.makfax.com.mk/look/novina/printer.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=127263&NrIssue=785&NrSection=10


Posted By: vardar
Date Posted: 08-Oct-2008 at 00:51
Вкупната инвестиција е проценета на четири милиони евра, а фабриката треба да биде пуштена кон крајот на идната година
 
Само 4 милиони??? Мислам само халата да се изгради би коштало повеќе од ова, чудно. Question
 
 
 
 

Безброј меморандуми за „Бунарџик“, каде се фабриките?

Премиерот потпиша повеќе меморандуми со странски компании, но во зоната засега е само „Џонсон контролс“

Александрија Стевковска
Нина Нинеска-Фиданоска


Станува ли „Бунарџик“ само зона на празни ветувања и потпишани безброј меморандуми за разбирање, без конкретна реализација или, пак, оваа локација навистина ќе прерасне во своевидна инвестициска оаза во земјава, во која ќе никнат голем број фабрики? Оваа дилема се наметнува откако премиерот Никола Груевски во изминативе неколку месеци потпиша повеќе меморандуми со реномирани странски компании проследени со огромна медиумска помпезност, но она што засега е факт е дека на слободната зона во близината на Скопје, засега, функционира само фабриката на американската „Џонсон контролс“.

Британската „Џонсон Мети“, француската „Монтипе“, словенечката „Искра“, италијанската „Орланди“, турскиот „Бортекник отомотив“ се само дел од познатите брендови кои премиерот Груевски спектакуларно ги најавува како главни адути за развој на македонската економија. Со првите луѓе на овие компании, македонскиот владин естаблишмент веќе го стави својот параф на меморандумите. Се патуваше во Франција, Италија, Турција, се организираа презентации и серија други промотивни активности, се' во функција овие вложувања да се прикажат безмалку како сигурни, иако сите се само ран предвесник за можни инвестиции.

„Џонсон Мети“, британска компанија која требаше да почне да гради фабрика за катализатори во „Бунарџик“ уште во април годинава, се' уште го нема потпишано договорот со Владата за закуп на локацијата. Потпис на овој документ се најавуваше дека ќе се стави веднаш по изборите, кои се одржаа на 1 јуни, но и по четири месеци се' уште нема ништо ново на тој план. Факт е дека извесни подготвителни активности се случуваат на терен, но темелите на новата фабрика не можат да се удрат се' додека не се изрегулира ова прашање. Од Владата убедуваат дека доцнењето е од техничка природа и дека прашање на време е кога ќе стартува изградбата.

„Во постапка е да се потпише договорот за закуп. Овластениот претставник Колин Џефри во моментов е зафатен, така што, штом тој ќе најде слободен термин, договорот ќе биде потпишан. Значи, доцнењето е чисто формално. Една од причините за доцнењето е и фактот што компанијата речиси во последен момент да го зголеми капацитетот на фабриката, така што има нова динамика на релација. Работата не е дојдена нож до коска и затоа се неразбирливи притисоците од јавноста“, изјави за „Утрински весник“, Марјан Јованов, директор на Дирекцијата за слободни економски зони.

Според него, на парцелата на „Џонсон Мети“ веќе се прават редица подготвителни активности, односно компанијата врши геомеханички истражувања, објектот е ограден, се носат материјалите, а во меѓувреме се вршат усогласувања со нашата законска регулатива.

Во врска со „Монтипе“ со кој беше потпишан меморандум за разбирање само неколку дена пред изборите, Јованов вели дека нашите власти се во секојдневна комуникација со оваа компанија. „Монтипе“ ги врши сите неопходни подготвителни активности, така што се очекува изградбата на фабриката да почне во предвидениот рок - март идната година. Истото важи и за словенечка „Искра“ која, според одговорните, е еден од сигурните играчи за „Бунарџик“. „Потпишувањето меморандум за разбирање значи 99 отсто желба кај двете страни за да се реализира одредена инвестиција. Но, од моментот на потпишување продолжуваат да течат куп технички и подготвителни активности за тој проект“, вели Јованов. Според него, една работа е факт, дека „Бунарџик“ беше ливада, а сега прераснува во индустриска зона.

Инаку, „Џонсон Мети“ имаше намера да закупи 13,8 хектари од земјиштето на економската зона „Бунарџик“. Според најавите, објектот требаше да биде готов до крајот на ноември годинава. Фабриката на „Монтипе“ би требало да биде готова идната година, по што ќе почне производството на прототип. Словенечка „Искра“ најави дека во „Бунарџик“ ќе гради фабрика за производство на електронски делови.

За време на престојот во Италија премиерот Груевски, придружуван од министерот за финансии, Трајко Славески, и директорот на Агенцијата за инвестиции, Виктор Мизо, во Бреша го потпишаа меморандумот за разбирање со италијанскиот гигант „Орланди“. за производство на приклучни уреди за камионската и индустријата за земјоделски машини. И турски „Бортекник отомотив“ ќе гради фабрика во „Бунарџик“, барем според сегашните најави. За тоа, исто така, во Истанбул беше потпишан Меморандум за соработка, кој предвидува компанијата за шест до седум месеци да изгради фабрика за производство на калапи и елоксиран алуминиум.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=50DB72B6FB14C441BF88BD44F3A2778B - utrinski


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Oct-2008 at 10:08
Кинези=Корејци?????? CrazyCrazyCrazyCrazyCrazyCrazy

НОВА ИНВЕСТИЦИЈА
Кинезите ќе градат во Бунарџик

Премиерот Никола Груевски и потпретседателот на корејската компанија „Трибју лимитид“, Џон Шен, потпишаа меморандум за разбирање. Компанијата од Јужна Кореја со седиште во Сеул од пролетта идната година треба да почне со производство на ЛЦД-монитори во слободната економска зона Бунарџик. Според најавите, во првата фаза се предвидени 80 до 100 вработувања, а вкупната инвестиција е четири милиони евра. Годишно ќе се произведуваат 60.000 телевизори во вредност од 40 милиони евра. Телевизорите ќе бидат наменети за европскиот пазар. Почетокот на производството се очекува кон крајот на 2009 година.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1520&ArticleID=99967


Posted By: dacito
Date Posted: 08-Oct-2008 at 12:01
Последниот пост е добра потврда, по незнам кој пат, дека добар дел од нашата новинарска фела се „тешка специјала“...Срамота


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Oct-2008 at 16:33
Кинези, корејци... Што има врска кој ќе гради, ионака сите имаат коси очи Crazy Nuts Crazy Nuts Crazy

Јебига, нови дострели на македонското новинарство... А и уредниците изгледа читаат текстови само кога треба евентуална политичка цензура.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Oct-2008 at 19:56
Originally posted by vardar


Не сум знаел за ова но и кај нас нема да бидат само аргати баш пред некој ден мислам имаше по веснициве нешто со џонсон и некој од нашиве факултети и нешто спомнаа 60 студенти кои би работеле у џонсон или така нешто (знам дека ова е вадење од ракав али ме мрзи у моментов да барам, сори) ,  види точно дека како народ сме доста самобендисани (неоправдано) но мислам дека малце не потценуваш, не се другите толку напредни а ни ние не сме толку назадни, развојните центри се уште претежно се во западна европа додека производсто се носи на исток (се разбира дека има исклучоци)


јас бев стипендист кај овие шупаците се запознав и се откажав по три дена... како шо разбрав стипендијата ја дале по 4 месеци, изнесува 200 долари месецот, и плус има некој вид на пракса секое лето работиш (без плата) во некоја фабрика на џонсон контролс низ европа т.е. учиш да работиш таму... тие дознаа дека сум се откажал од стипендијата т.е. дека не пратам настава по 6 месеци кога се јавија дома кај мене пошто не сум бил достапен на мобилен да ме известат за некојси митинг со гуштеров, и мајками им рече: "ами тој веќе 6 месеци не е скопје"... замислете колку се сериозни сега тие и нивните стипендии... иначе за да одиш на интервју за стипендијата треба препорака од педагог/директор во твоето средно школо, кое шо пак треба да биди на листата на џонсон контролс на 15 најдобри школи во македонија... ме интервјуираше една тетка од бразил и беше многу фина, и многу интересни прашања ми постави, изгледаше дека си ја знај работата... ама оттаму па натака на факултет професорите не ни знаат кои се тие стипендистите кои шо треба да бидат "посебно третирани"

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Oct-2008 at 20:14
Влегувањето на Џонсон контролс беше проследено со голема владина фама и се наметнамислење дека стипендистите ќе бидат цареви у државава и ќе имаат неприкосновен животен стандард и штотијазнам што уште повеќе. Ја сакав да се пријавам но директорот кај мене у школо ми рече дека немам право пошто можело да се пријават само по двајца од секое школо. И тогаш сакав да се пријавам настрана од школото, на своја рака идректно во џонсон контролс, ама ништо не напраив. И потоа тие што ги избраа ги тестираа тамо незнам за што све не, а што познавам неколку фаци се работи за тешки шупаци (чест на исклучоци). Не дека сега плукам по тие, него знам една фаца што 3 години ја студира прва година! Инаку ваквите стипендии занаат да бидат нож со две оштрици понекогаш.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Oct-2008 at 21:54


не разбрав дали на крајот некако се отплаќа стипендијата (преку плати или нешто), инаку знам дека вработувањето е задолжително (ако завршиш) иначе као за првите стипендисти немало проблем ако пишат квадрат слаба генерација биле, ама новите мора редовни да се... како и да е, џонсон контролс не придонесва кон едукацијата на никој начин, cé е исто... освен шо има еден кабинет со 10 нефункционални компјутери за стипендистите и пари... кога како

p.s. кога разбраја дека сум се откажал (откако им пишав јас имејл еден месец после то со телефонскиот повик) ми врати одма гуштеров лично (така беше адресата) мејл од МНОГУ параграфи како јас и таквите ко мене ја уништуват иднината на нашата перспективна држава и дека од таквите заебанти ко мене пропаѓа државата и слични муабети шо би ми ги кажал дедоми... додуша во право беше до негде

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Oct-2008 at 22:17
а добро не ми е јасно што очекувате Џонстон Контролс одма да ви купи стан, кола и сл?

За луќе кои сеуште студираат или само што завршиле факултет, стипендирање и пракса од типот кој го нуди Џонсон Контролс е бесценета. Дај боже и другите македонски фирми да размислуваа слично и малку да ја мобилизираа и насочуваа свежата работна сила која излегува од универзитетите. Условите воопшто и не се лоши од ова што го читам а и од она што го знам, јас ви гарантирам дека на запад (Америка) младите многу покрваво ги заработуваат првите години стаж што понатаму им носи и голем бенефит.

Незнам што зборувал Гуштеров во тој меил, можби лупетал или бил навредлив но факт е дека младите македонци мора да си избијат од глава дека нешто во животот доаѓа лесно. ЗАвршување факултет е само почетокот а кај нас тоа е како да си го фатил господ за му*а (цензура ала ЛСЛ )


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Oct-2008 at 23:06
Види Џуро ја кога воопшто планирав да се пријавам очекував праведно определување кој ќе биде стипендист. Праведноста мора да се спроведе прво од страна на Џонсон контролс, а пред се од школите. Јас имам прво место и трето место на државно ниво во информатика, а не добив воопшто можност да бидам стипендиран зашто некои шупаци од кај мене у школо имале 5-ка биологија (ја имав 2-ка), а со тоа имале бољи просек од мене. Лошо беше тоа што од страна на џонсон се даде предност на по n-ученици (n=2,3,...) од секое школо, а со тоа обесправија доста јаки ученици. Ете тоа очекувам пред се. Воопшто не очекувам кола ниту стан (фала му на господ тоа го имам обезбедено од моите родители), не очекувам ниту 200 мочани долари, не ми треба тоа, него ми треба стручно внимание. Има студенти на кои не им се потребни дополнителни средства, туку ментор. Јас да сум стипендист би сакал пред се да ми обезбедат ментор (може на 20-души еден). Тоа многу повеќе ќе даде резултат него да ми дадат 200 евра на година. Разбирам дека не е случај тоа со секого, нормално во државава на повеќето би им требале средства. Значи кај нас фирмите сеуште не знаат како се стипендира, односно не знаат што уште значи стипендија. Сеуште под стипендија се подразбира кеш за курцање по кафичи. Тоа не е стимулација ниту субвенција. Тоа има спосебен збор и е стипендија. Што не значи дека мора да биде пари.

А второ очекувам кога децата од идните генерации ќе победат на државен натпревар, за тој список да се заинтересираат фирмите, а не да се интересираат за внуците на комшијата.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Oct-2008 at 23:14


Ова ти е муабет на место.... НО... Неможеш да го кривиш тука ЏЦ. Тука само доаѓа до израз нивото, погрешниот систем на вреднување и погрешниот организационен систем во нашето образование.

ЏЦ неможе да направи ревизија по школите да ги открие најдобрите, туку тој (или било кој друг работодавач) ќе смета на кредибилитетот на образовните институции кои сигурно не случајно ги одбрал и на нивната способност да му го понудат најдоброто.

Значи... повторно се враќаме на проблемите во образованието.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 08-Oct-2008 at 23:28
....една од многуте болни точки на нешто општество кое го обесправува и дискредитира граѓанинот, како и судство и уште многу други!!!


Posted By: La Linea
Date Posted: 08-Oct-2008 at 23:36
Originally posted by гитардемон


јас бев стипендист кај овие шупаците се запознав и се откажав по три дена... како шо разбрав стипендијата ја дале по 4 месеци, изнесува 200 долари месецот, и плус има некој вид на пракса секое лето работиш (без плата) во некоја фабрика на џонсон контролс низ европа т.е. учиш да работиш таму... тие дознаа дека сум се откажал од стипендијата т.е. дека не пратам настава по 6 месеци кога се јавија дома кај мене пошто не сум бил достапен на мобилен да ме известат за некојси митинг со гуштеров, и мајками им рече: "ами тој веќе 6 месеци не е скопје"... замислете колку се сериозни сега тие и нивните стипендии... иначе за да одиш на интервју за стипендијата треба препорака од педагог/директор во твоето средно школо, кое шо пак треба да биди на листата на џонсон контролс на 15 најдобри школи во македонија... ме интервјуираше една тетка од бразил и беше многу фина, и многу интересни прашања ми постави, изгледаше дека си ја знај работата... ама оттаму па натака на факултет професорите не ни знаат кои се тие стипендистите кои шо треба да бидат "посебно третирани"


...

p.s. кога разбраја дека сум се откажал (откако им пишав јас имејл еден месец после то со телефонскиот повик) ми врати одма гуштеров лично (така беше адресата) мејл од МНОГУ параграфи како јас и таквите ко мене ја уништуват иднината на нашата перспективна држава и дека од таквите заебанти ко мене пропаѓа државата и слични муабети шо би ми ги кажал дедоми... додуша во право беше до негде


Гитардемон, си направил голема грешка што си се откажал од ваква шанса - вака како што кажуваш, јас не гледам ниту една причина да се откажам од стипендијата(ако не ги сметаме неистрајноста и мрзеливоста). Јас не знам што точно рекол Гуштеров, но мислам дека човек со неговото искуство и успех многу добро знае што зборел кога ти го пишал тој мејл.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-Oct-2008 at 13:04
најдов многу подобра стипендија (=многу повеќе пари + платена храна + платени книги + платена школарина) секако не во македонија... мислиш дека згрешив? цела работа што се жалев за стипендијата на џонсон контролс е шо се изведва крајно непрофесионално македонскиот дел (сите странци се гледаше дека се професионалци) а македонците во проектот врска немаја шо работат... инаку ме мрзеше да студирам електро, признавам

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Oct-2008 at 13:08
Originally posted by гитардемон

најдов многу подобра стипендија (=многу повеќе пари + платена храна + платени книги + платена школарина) секако не во македонија... мислиш дека згрешив? цела работа што се жалев за стипендијата на џонсон контролс е шо се изведва крајно непрофесионално македонскиот дел (сите странци се гледаше дека се професионалци) а македонците во проектот врска немаја шо работат... инаку ме мрзеше да студирам електро, признавам


И да и не... Најубаво е кога квалитетните луѓе остануваат во Македонија Cheers


Posted By: гитардемон
Date Posted: 10-Oct-2008 at 13:13
за то дека сум квалитетен фала (ако мислеше на мене) ама најдобро е кога се образуваат надвор (со ова образование шо го има во македонија) а ги применуват научените работи во македонија. сега сум во право

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Oct-2008 at 10:50
Француски „Монтупет“ ќе инвестира 50 милиони евра во Македонија

Француската компанија „Монтупет“, производител на цилиндри за автомобили, вчера и официјално потврди дека ќе инвестира околу 50 милиони евра во Македонија.

Од кабинетот на министерот за привлекување странски инвестиции Веле Самак претставниците на француската компанија најавија изградба на фабрика што ќе има 500 вработени, а објектот ќе се гради во слободната економска зона Бунарџик.

- Одлуката за инвестирање во Македонија е донесена врз основа на добриот прием и поддршка што ги добивме од македонските власти, како и потенцијалот што го нуди Македонија за квалификуван кадар - истакна Дидиер Срозет, извршен директор на „Монтупет“.

Компанијата е формирана во 1894 година и оттогаш е лидер на пазарот во произведување цилиндри за автомобили. Во листата на нејзини купувачи се вбројуваат „Рено“, „Форд“, „Волво“, „Сааб“, „Ауди“ и многу други автомобилски компании.

Предвидено е изградбата на фабриката да почне во почетокот на пролетта идната година.

Претставниците на „Монтупет“ нагласија дека, и покрај глобалната економска криза и моменталната нестабилна состојба на пазарот, тие ќе продолжат да ги реализираат плановите на компанијата.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=215&ArticleID=9872



Posted By: dacito
Date Posted: 25-Oct-2008 at 11:40
Ма браво, одлично... Ајде скептици, јавете се Rollin


Posted By: beTon
Date Posted: 25-Oct-2008 at 12:25

Originally posted by dacito

Ма браво, одлично... Ајде скептици, јавете се Rollin

ма здраво! еве една скепса, што ако веќе заглавените автомобилски гиганти(светска рецесија) им ги откажат сојузот и нарачките на мускетариве од монтипе, што мислите каде прво ќе стават катанец на пролет онаму каде се разработени или онаму каде сеуште и не почнале Question еве да не звучам толку песимистички ќе речам онаму каде се веќе разработени, бидејќи како тука што имаат услови а и најлезет ефтино вино и ракија нема никаде да најдат, па уште и кога платата е 300/400 евра па тоа веќе ни во азија не се наоѓа а комоли во европа LOL

нема врска се си е ок браво за дилот, за инвестицијата, нека се множат како печурки по дожд, па од питомо маче да се сториме во економски лав, доста само тигри од србија и пантери од бугарија, па редно време е и ние да се разбудиме Thumbs%20Up



Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 25-Oct-2008 at 14:19
Originally posted by dacito

Ма браво, одлично... Ајде скептици, јавете се Rollin


Еве јас, како еден од „скептиците“ се јавувам. Повторно ќе кажам, додека не видиме почеток на активностите со градба на објектите не верувам 100% на ваквите новински текстови. Најлесно е да се вивнеме во еуфорија дека нема празни плацеви на Бунарџик, без воопшто да ја погледнеме реалноста. Реалноста во овој момент е исполнетост на Бунарџик од под 10%. Се останато е јак ПР и политички муабет.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Nov-2008 at 13:15
„Џонсон Мети“ потпиша договор со Владата

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99797#komentari - Коментари (0)    
06.11.2008 12:33
Зоран Ставревски

 

Реализацијата на инвестицијата на „Џонсон Мети“ во Македонија оди според утврдената динамика и се очекува изградбата на фабриката за катализатори во технолошко-индустриската зона Скопје да заврши во март наредната година.

Ова го соопштија вицепремиерот за економски прашања Зоран Ставрески и извршниот директор на „Џонсон Мети“ Лари Пентс по денешната средба во Владата на Република Македонија на која е потпишан договорот за закуп на простор во технолошко-индустриската зона Скопје за период од 50 години со можност за продолжување на уште 20 години. Цената на закупнината, информира вицепремиерот Ставрески е законски утврдена, и таа е на ниво да може да се одржува зоната, а целта на Владата е да се донесат инвеститори.

Фабриката ќе се изгради на површина од 13 хектари, а работите ќе ги изведува турска компанија регистрирана во Македонија. Изградбата треба да заврши во март 2009 година, а производството наменето за пазарот ќе стартува јули 2009 година. Од март, како што истакна Пентс, ќе се врши тестирање на производите дали одговараат на квалитетот што го бара „Џонсон Мети“.

Вицепремиерот Ставрески истакна дека е важно тоа што и покрај финансиската криза во светот „Џонсон Мети“ и Владата остануваат посветени на реализацијата на оваа инвестиција согласно утврдената динамика.

Тој смета дека позитивното искуство од спроведувањето на овој проект ќе биде поттик „Џонсон Мети“ да размисли за проширување на својот бизнис.

„Се надеваме дека врз основа на позитивното искуство од првата фаза „Џонсон Мети“ ќе размисли евентуално за проширување на капацитетот во Македонија, но за тоа е прерано да се зборува. Важно е да почне со производство во првата фаза и искуството од оваа прва инвестиција во Македонија да биде позитивно“, истакна вицепремиерот Ставрески.

За Македонија, како што рече Ставрески, од оваа инвестиција не е толку значаен износот, туку отворањето на нови работни места и новата технологија што е услов за подобрување на конкурентноста и извозот, како и тоа што ваквите инвестиции даваат придонес кон она што се стремиме трансформација на македонската економија.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99797

Новинариве се цареви за ширење дезинформации...

Џонсон контролс е за катализатори, а џонсосн мети е за каиши, арбегови и седишта и секаква друга галантерија. Нема везе џонсон си е џонсон.



Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Nov-2008 at 13:19


Ова е одлична вест. Заборавив да ви кажам дека пред 3 недели кога проаѓав по тој пат видов дека на парцелата зад ЏК нешто се градеше. И тоа солидно се градеше веќе беше дигнат скелетот на објектот. Колку што знам тоа е парцелата на ЏМ така да рокот Март 2009 и не е нереален доколку претпоставките ми се на место.

Cheers


Posted By: dacito
Date Posted: 06-Nov-2008 at 15:11
Ви викам бидете стрпливи, ќе не биде, вие не LOL Таман земавме замав, светот падна у рецесија DohНо добро, се надеваме дека сите ветени инвестиции ќе се остварат и иако инвестициите во светот во иднина ќе се намалуваат, сепак тие кај нас ќе растат

Браво за веста, само напред


Posted By: pbanks
Date Posted: 06-Nov-2008 at 15:37
Originally posted by dacito

Ви викам бидете стрпливи, ќе не биде, вие не LOL Таман земавме замав, светот падна у рецесија DohНо добро, се надеваме дека сите ветени инвестиции ќе се остварат и иако инвестициите во светот во иднина ќе се намалуваат, сепак тие кај нас ќе растат

Браво за веста, само напред


абе никој не вика дека нема да не биде, нити викаме дека нема да бидат најавените инвестиции. Ама додека не почне реализација (уште подобро додека не заврши) не може да сме 100% сигурни иако може 100% да се надеваме. Не за друго има и милион други субјективни причини, може владата да дава 100% од себе и да има најдобри намери но се случуваат ситуации како светскава криза каде парите се скапи и на никого не му е до инвестиции. Незнам зошто гледаш толку негативно на претпазливоста и воздржаноста на некои форумаши а зошто толку ја цениш еуфоријата околу овие работи. Сите сме ЗА овие инвестиции тука нема ништо спорно.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Nov-2008 at 19:04
Originally posted by lslcrew

Џонсон контролс е за катализатори, а џонсосн мети е за каиши, арбегови и седишта и секаква друга галантерија. Нема везе џонсон си е џонсон.


Си ги побркал, токму обратно. Добро си е напишано во текстот.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Nov-2008 at 20:10
Се извинувам околу побркувањето на лончињата.

Еве рендер од џонсон мети:


На прв поглед ми делува како фин индустриски објект. Немам забелешки.



Print Page | Close Window