Print Page | Close Window

ДНК Код

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Станбени
Forum Discription: Станбени згради, станбено-деловни комплекси, резиденцијални објекти и населби...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=497
Printed Date: 24-Apr-2024 at 01:53


Topic: ДНК Код
Posted By: pbanks
Subject: ДНК Код
Date Posted: 07-Nov-2008 at 11:40
Ќе ја почнеме нишкава со овој пост напишан во нишката за објектот http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=449 - Stone Design - Патизанска II
_____

Originally posted by [banks


Објектот карши Кројач Ангелковски. Добар прогрес но ми делува како да се градат два објекта. Оној кој е веќе изгиднат делува соодветно на рендерот кој го имаме постиране малку погоре во нишкава а до него има уште една дупка во која темелите веќе се готови. Ако сум во право тогаш ни фали визуелизација за него

1

2





Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Dec-2008 at 17:21
Рендери

1

2

3


Слика од градилиште




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Dec-2008 at 17:24


Интересно и симпатично.

Cheers


Posted By: dacito
Date Posted: 21-Dec-2008 at 22:04
Само да биде ова примерок од нашата ДНК, на светот да му покажеме кои се нашите предциRollin Шега. Ај да видиме како ќе испадне


Posted By: La Linea
Date Posted: 21-Dec-2008 at 22:29
Wow, ми се допаѓа! Thumbs%20Up Ако испадне како на рендерот ќе биде одлично. Баш ме интересира какви материјали ќе користат за да изгледа онака мрежасто.

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 21-Dec-2008 at 22:35
Абе со бетон си иде тоа! Имам вакво нешто во помало димензии видено кај нас на некоја фасада странично, ама ич не ми текнува каде!


Posted By: La Linea
Date Posted: 21-Dec-2008 at 22:40
Не лсл, мислам дека се работи за нешто помодерно, понапредно. Затоа се израдував

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: zabegan
Date Posted: 21-Dec-2008 at 23:05
на pbanks му е кеиф, нема доминантно поткровје Big%20smile
во секој случај, доста необичен и интересен проект


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 21-Dec-2008 at 23:14
Originally posted by lslcrew

Абе со бетон си иде тоа! Имам вакво нешто во помало димензии видено кај нас на некоја фасада странично, ама ич не ми текнува каде!


ne moraa da znaci deka mora so beton da se praat tie prekrsuvanja,za vo pomali dimenzii e sosema vo red da staish beton,ama tuka na pogolem objekt toa da go staish e golema tezina,vo plocite ke treba ton zelezo da staa a i podolg e procesot na gradba,barem spoed mene so beton e mnogu neisplatlivo,na ovoj objekt mislam deka ke se staat nekoj lesni matrijali,kako sto e knauf,blok cigla (sto e isto taka mnogu lesna),moze so zelezni profili t.e aluminium itn.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Dec-2008 at 01:38
Добро БЃТ ја имав некаде видено кај нас слични вакви облици само во многу помали димензии, па затоа така реков. Се работеше за влез од зграда, ама ич не ми текнува кај го имам видено.


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 22-Dec-2008 at 14:33
кај белата пекара што се зградите,пропаднатитеBig%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Dec-2008 at 14:35
Originally posted by Б.Ѓ.Т

кај белата пекара што се зградите,пропаднатитеBig%20smile
Чекај чекај кај која пекара пропаднати згради?! Мислиш на оние што се на шампионче што се влага дома преку тераса?! Може на нив да имам видено!!! Ок битно некој ме свати на што мислев! Thumbs%20Up Треба некогаш да ги сликнеме тие згради како најглупи и најникакви у цело Скопје!


Posted By: Б.Ѓ.Т
Date Posted: 22-Dec-2008 at 14:44
i na shampionce i pozadi belata pekara,kaj angliski sto ima otvoreno vo edna kuka i imashe porano pecatnicaBig%20smileLaughBig%20smile e sea osven ti koj ke svati kade e neka kazeBig%20smile i treba da se sliknat...


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 31-Jan-2009 at 21:45
Идат добро во вис




Posted By: se_manda
Date Posted: 01-Feb-2009 at 15:39
taa visokata e druga zgrada,ovaa DNK e pomalata


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Feb-2009 at 17:45


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Mar-2009 at 20:57
 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Mar-2009 at 20:30



Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Apr-2009 at 19:39


Posted By: Eden Decko
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:22
Се радувам на зградава. Дај боже да ја завршат како на рендерот. Ќе добиеме барем една зграда која ќе се обиде да воведе нешто различно од она што досега го гледаме во Скопје. 


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:26
Но, преспоро се гради

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:30
Originally posted by Vladimir P

Но, преспоро се гради


спрема мене динамиката си е на место Dunno. Воопшто овие неколку градилишта на партизанска кои ги следиме се експресни.

Инаку и јас имам очекувања за овој објект се надевам дека самата изведба нема да има побитни измени или импровизации.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:34
Горе доле, зградите на Партизанска, изградени во последните 3-4 години отскокнуваат од трансициското сивило, незнам дали ќе се сложите со мене. На таков булевар и му личат убави станбени згради.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:35
Originally posted by pbanks

Originally posted by Vladimir P

Но, преспоро се гради


спрема мене динамиката си е на место Dunno. ...

Е имаш зградата до нејзе за споредба еден спрат и нешто се побрзи и башка поголеми


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:38


Да ама тие стартаа со предност




Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:43
Ај да ја продолжиме играва Banana
Извади ја таја предност и израчунај Smile




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 09-Apr-2009 at 21:44
LOL


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-May-2009 at 10:17
1

2



Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jul-2009 at 15:34


Posted By: theone
Date Posted: 24-Aug-2009 at 13:22


Posted By: igorius
Date Posted: 29-Aug-2009 at 12:33
ne znam zasto stojat vaka celo leto ovie 3 objekti na partizanska...i dnk i partizanska 1 i 2


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Oct-2009 at 12:42


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Dec-2009 at 23:45


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Dec-2009 at 15:12


Posted By: krale
Date Posted: 28-Dec-2009 at 17:28
Фантастична зграда (на днк). Ако биде станбен простор, тоа ќе биде феноменално да имаш таков ѕид на светлина од патос до плафон, и од ѕид до ѕид.


Posted By: lupo
Date Posted: 29-Dec-2009 at 22:30

зградава е супер, бар да бесе малку подолга колку за наредната куќаBig%20smile



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Jan-2010 at 03:21
1


2



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Feb-2010 at 21:20


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Apr-2010 at 12:49
1. Се поставуваат стакла веќе подолго време

2. Задниот дел на зградата

3.



Posted By: axel
Date Posted: 18-Apr-2010 at 15:45
znaci od strana fasada nema kje cekaat nekoj drug da gradi zalepena do zgradava.ne se ludi da se stavaat na pogolem trosok.a dodeka se izgradi lepenka do zgradava tie so kje ziveat vo stanovite zimoska nema da ja isklucuvaat grealkata kje raboti turbo  Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-May-2010 at 20:34
1.

2. Во пакет со соседната зграда во која веќе се имаат вселено луѓе



Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Dec-2010 at 16:31
И ова е при крај. Мене ми се допаѓа. А во живо уште поубаво изгледа.






Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Dec-2010 at 17:10
Еве и од мене од денеска





Posted By: Buliwyf
Date Posted: 08-Dec-2010 at 20:14
Убав објект,несвојствен за секојдневните досадни граби во Скопје,вака генерално остава пријатни впечатоци.Посебно ме интересира нефасадираниот дел како ќе изгледа кога ќе биде прекриен,и што е со градбата до него,ќе биде некоја лепенка или?


Posted By: SJCF
Date Posted: 21-Feb-2011 at 12:43
Браво за зградава! Дури ретко кој деловен објект може да и конкурира и тоа е голем срам за инвеститорите што градат деловни објекти, да не можат да и конкурираат на една мала станбена зградичка. Само сум резервиран за големината на маркицата. Ќе биде убаво ако некој ги има основите да ги стави на форумов па да видиме дали просторот внатре е добро решен.


Posted By: StreetStruck
Date Posted: 21-Feb-2011 at 15:11
Излезе подобро од што очекував.

-------------
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански


Posted By: Mr.Edmund
Date Posted: 22-Feb-2011 at 22:34
Thumbs%20Up за зградава (или барем за фасадата). Единствено детал кој ми пречи е премоќната атика која е само маска за олукот и несмасниот спој со соседниот објект во подкровјето.

-------------
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 05-Aug-2011 at 18:55
Moze glasanje? zGRADATA E VEKJE IZGRADENA...
Slikata e od Srdjan Adamovic SSC




Posted By: fichot
Date Posted: 14-Sep-2011 at 10:04
И оваа другава, од десна страна, мислам дека е готова и фино изгледа.

-------------


Posted By: polval
Date Posted: 14-Sep-2011 at 10:09
Право добра! Честитки за архитектот и за изведбата. Интересно е колку многу може да се дабие ако се излезе од „калапот.


Posted By: xnx
Date Posted: 14-Sep-2011 at 10:10
super e zgradava, samo ako e stanbena togas e malce utnata namenata zatoasto nema da se dobijat kvalitetni stanovi(nema terasi, ima mnogu staklo i fiksni prozori itn.. se nadevam ke bide prenameneta vo delovna


Posted By: WNBARCH
Date Posted: 14-Sep-2011 at 12:05
во зградава е сместена неуромедика, не е станбена.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 14-Sep-2011 at 13:00
Точно. Неуромедика си ги има исечено оние заштитни столбчиња на тротоарот и сега тој е паркинг за комбиња за домашна посета/брза помош (што им е тоа) и тука е влез во ургентен центар...
Немам ништо против луѓето...нека си тераат бизнис, ама срамота е една улица да немаме со оформен нормален профил...испаѓа на толкав булевар да треба да одиш по тротоар од 2м (и помал веројатно), а ги има сите услови да не биде така...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 14-Sep-2011 at 13:02
А зар нема пристап од позади? Вака мислам дека и на самите Неуромедика не им одговара... Само дали го согледале тоа?

-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: theMac3donian
Date Posted: 14-Sep-2011 at 13:59
Ми се допаѓа. Навистина несекојдневно за МК.

-------------
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР


Posted By: krale
Date Posted: 14-Sep-2011 at 16:05
Интересно што дознав за овие згради е дека секој купувач морал да потпише некаков „договор за станување“ со кој било точно пропишано што се смее а што не се смее.

На пример, забрането во договорот било пружање алишта, поставување на климатизери на фасада, и многу други ситници. Новина - но импресивно во наши услови!


Posted By: CenterCityKid
Date Posted: 14-Sep-2011 at 18:25
Toa e taka vo mnogu drzavi. Pricinata e deka koga nekoj kupuva stan, eden nacin da se gleda e deka toa e dolgorocen kapital koj sopstvenikot saka da mu se kreva vrednosta. MOznosta vo idnina da zeme toj sopstvenik kredit (za kola, na pr) se zasnova na toa kolku posed ima (assets). KOlku povekje assets, tolku poniski kamatite na zaem ili povisoka sumata na zaem.
 
E sea, ako komsijata ja nagrduva zgradata, togas vrednosta na site stanovi (vklucitelno i tvojot) nema da porasne onolku kolku bi porasnal koga zgradata bi bila vo dobra forma. Koga kje go prodavas stanot, ako zgradata e krs, nikoj nema da saka da go kupi, sto znaci kje mora da go prodades po poniska cena. Dodavanjeto na takvi restrikcii vo stanovite se smetaat zaradi toa pozitivno zatoa sto prevenira opagjanje na cenata na stanot vo idnina. Nedostatok na restrikcii znaci kupuvaci na takvi stanovi denes kje bidat lugje koi ne gi interesira odrzuvanje i zgolemuvanje na vrednosta, koi isto se smetaat ovde kupuvaci koi ne plakjaat brzo/dobro/skapo, a ako ne plakjaat crzo i skapo, investitorot ne pravi pari brzo i mu lezi kapitalot vrzan.
 
Kolku poskap kvart/zgrada/naselba vo Amerika, tolku podetalni se restrikciite.
 
Ne impliciram so ova dobro/loso, samo davam informacija fyi, deka ima nacin da se regulira nagrduvanjeto na fasadite.



Print Page | Close Window