Print Page | Close Window

Википедија нишка за побарување на материјали

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Останати теми
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=539
Printed Date: 26-Oct-2021 at 22:10


Topic: Википедија нишка за побарување на материјали
Posted By: Cloverstack
Subject: Википедија нишка за побарување на материјали
Date Posted: 05-Feb-2009 at 19:00
Сите барања за фотографии и други материјали наменети за википедија постирајте ги во оваа нишка.

Доколку имате прашање, предлог или забелешка во врска со комуникацијата помеѓу Build.mk и Wikipedia, пишете овде:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=534 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=534Replies:
Posted By: Brainmachine
Date Posted: 16-Mar-2009 at 21:25
Ок, дечки. Прво барање од мене за слики. Имате ли нешто од Тетово? 

-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Mar-2009 at 00:35
Originally posted by Brainmachine

Ок, дечки. Прво барање од мене за слики. Имате ли нешто од Тетово? 

Имаме член од Тетово Big%20smile
Ако никој нема ништо на лагер, се надевам Black ќе може да направи една мала репрезентативна серија.


Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:09
Ajde dečki...Tetovo, Veles, Struga....ovi se neophodni


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:17
Originally posted by Raso mk

Ajde dečki...Tetovo, Veles, Struga....ovi se neophodni


Имаме член само од Тетово но го нема деновиве. Зависи од него.

Од струга има некои слики постирано кои мислам дека се наши но треба да провериме.

Од Велес за жал немаме што да понудиме во моментов авторско.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:19
Eve jas odma da gi nabacam nishkite za od tetovo i struga. Sega neznam so licencite kako ke ide. Videte shto moze shto nemoze.
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=484 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=484
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=347 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=347
Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:28
Јас сега качувам слики од струга

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:29
Еве оваа нишка за Струга е релевантна

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=443

Бидејќи Ла Линеа се пријави да дава од своите слики за Википедија, сликиве од оваа нишка ви се на располагање. Направете избор од овие и после Линеа може да ги приложи и без жиг.
Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:30
Сликите се одлични, но како да ги подигнам кога немам дозвола (црно на бело). Најдобро би било самиот автор, плус тоа тука тетовските се со мала резолуција, а авторот ја има оригиналната. Ако не да почекаме ден два додека тетоецот не дојде пак.


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:32
Ги качувам сега тие што мислам дека најмнгоу ќе користат и така...... расо може ли да се прави multiple file upload?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:32
За Струга сите се супер. Најповеќе треба архитектура, цркви, знаменитости и сл. Што повеќе тоа поубаво


Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:33
Мислам дека не.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:39
imame edna niska za kicevo mozes od tamu da zemas nekoj, ne site = samo tie sto sum postiral jas, deka drugite gi zemale od net


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:42
cekaj..... deka zaboraviv slika broj 3. e od net a broj 1 i 2 se od mene


Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:43
Originally posted by my Macedonia

cekaj..... deka zaboraviv slika broj 3. e od net a broj 1 i 2 se od mene


Кај да ги видам?


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:47
imame edna niska = foto/video > kicevo
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=558 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=558


Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 17:49
Originally posted by my Macedonia

imame edna niska = foto/video > kicevo
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=558 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=558

Super!


Posted By: La Linea
Date Posted: 19-Mar-2009 at 19:16
http://toolserver.org/~daniel/WikiSense/Gallery.php?wikifam=commons.wikimedia.org&img_user_text=Lbocvarov89

Probajte linkov neshto zaebava


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Raso mk
Date Posted: 19-Mar-2009 at 20:03
Originally posted by La Linea

http://toolserver.org/~daniel/WikiSense/Gallery.php?wikifam=commons.wikimedia.org&img_user_text=Lbocvarov89

Probajte linkov neshto zaebava


Linkot ide, slikite se super. Jas samo ke di dokategoriziram slikite. Odlična rabota


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Mar-2009 at 00:49
Гледам за Стоби нема жива фотка Unhappy

pbanks, ако добро памтам ти имаше одлична сесија таму Question


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Mar-2009 at 01:09
сесијата е тука

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=161


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Apr-2009 at 16:52
Ова мислам дека го имам постирано, ама еве пак:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_the_Republic_of_Macedonia - Листа на највисоки згради во Македонија

Инаку, како што ќе видите таму, нема слики за Соравиа и за кулите во Карпош, па ако имате некоја што би сакале да ја дадете, не би било лошо да ја качите на ризницата, и да ја вметнете во статиите (или да ми го кажете името на датотеката да ги вметнам јас).

Спасибо большое!


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 24-Apr-2009 at 17:57
@гитар,нели во Битола имаше повеќе тринаесетокатници(напроти касарната некаде),зошто ги нема во списокот?

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Apr-2009 at 18:09
ne e bash najtochen, ama sigurno se povisoki od prilepskite (gi znam, gi imam videno). ne znam tochno kolku katovi imaat, zatoa ne go menuvam.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: maestro
Date Posted: 24-Apr-2009 at 18:10
Башка и Хотел Епинал го има слика а го нема во листата.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Apr-2009 at 18:58
Списокот е катастрофа...


А ова е најдоброто што го најдов од К4 (ќе побарам уште, мислам дека имав уште нешто...)
http://img10.imageshack.us/my.php?image=77048297.jpg">


А еве две и од Аеродром


Кажи ми дали некоја од овие вреди да ја подигнамPosted By: гитардемон
Date Posted: 24-Apr-2009 at 19:05
Originally posted by maestro

Башка и Хотел Епинал го има слика а го нема во листата.


Јас го ставив бидејќи состојбата со сликите беше катастрофа (т.е. немаше). Дај уредете го списокот, кажете кои се највисоки згради што ги знаете, и колку се високи најдете некое инфо (на нет нема, инаку ќе најдев), по дома книги ова она што се слушале. Од сините кули немате слика?


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Apr-2009 at 19:11
Originally posted by Cloverstack

Списокот е катастрофа...
Кажи ми дали некоја од овие вреди да ја подигнам


Списокот е катастрофа, дајте помогнете правен е според таа листата таму на Emporis (корисен сајт инаку еве http://www.emporis.com/en/wm/co/?id=100040 - URL , таму се така сортирани.

Што се однесува до сликите, сите се супер, може да одат во галеријата за Скопје или оваа статија со листата, или пак не мора да ги има во статиите доволно е на ризницата да ги има па кому му треба за викимедија проект нека ги користи. Сепак дајте да ја ажурираме листата смешно изгледа навистина Тие последните две подигни ги, таа првата матна е.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Apr-2009 at 20:43
Еве една подобра од к4, ќе ја качам оваа

http://img211.imageshack.us/my.php?image=k4p.jpg">Posted By: maestro
Date Posted: 24-Apr-2009 at 22:14
Originally posted by гитардемон


Originally posted by maestro

Башка и Хотел Епинал го има слика а го нема во листата.
Јас го ставив бидејќи состојбата со сликите беше катастрофа (т.е. немаше). Дај уредете го списокот, кажете кои се највисоки згради што ги знаете, и колку се високи најдете некое инфо (на нет нема, инаку ќе најдев), по дома книги ова она што се слушале. Од сините кули немате слика?


Овие црвените кули од Аеродром што на слика ги постираше Cloverstack, барем оваа што е во предниот дел има 17 спрата, исто како и таа жолтата што е.

Меѓу повисоките е и ССМ.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Apr-2009 at 14:22
ставив малце поинаков избор

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tower_in_Skopje.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Highrises_in_Skopje.JPG
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Towers_Karpos4_Skopje.jpg


Posted By: 46&2
Date Posted: 25-Apr-2009 at 14:34
Оваа зграда е дефинитивно повисока од тие што се пола на списокотМислам дека е 16 катницаPosted By: maestro
Date Posted: 25-Apr-2009 at 21:34
Originally posted by Cloverstack

ставив малце поинаков избор
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tower_in_Skopje.jpg


Како што избројав оваа има 20 спрата, така да би требало да се вметне во листата.

Originally posted by Cloverstack

ставив малце поинаков избор
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Highrises_in_Skopje.JPG


Фоткава рулз.
Дефинитивно вреди да се стави.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 26-Apr-2009 at 00:52
Мојата зграда во Капиштец има 16 ката, а ја нема на листата. Инаку зградата е втората црвена (повисоката) од сликава
 
Скопје


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Apr-2009 at 19:19
Originally posted by maestro


Како што избројав оваа има 20 спрата, така да би требало да се вметне во листата.

П+20

И за другите важи истото... како се брои низ светов, зарем тоа не се рачуна како 21?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Apr-2010 at 17:13
LaLinea, некое сличе од тебе од зоолошката во Скопје ќе може да се стави на commons? Штета нема ниту една слика на Википедија, а до пред малку не постоеше ни статија за зоолошката во Скопје. Сега ја направив, мислам дека е ОК.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Apr-2010 at 20:23
 Yes слободно

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Apr-2010 at 20:58
Епа ќе ни требаат без жиг

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-Apr-2010 at 22:17
Заборавив на тоа. Посочи кои ги сакаш и ќе ти ги дадам без жиг

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Apr-2010 at 22:57
Епа јас би рекол овие:

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/4-5.jpg

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/4-4.jpg

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/f621c414.jpg

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/664f0e9a.jpg

http://i248.photobucket.com/albums/gg177/lbocvarov89/3-10.jpg

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.Print Page | Close Window