Print Page | Close Window

Моделарство, макетарство и колекционерство

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Железници
Forum Discription: Возен парк, инфраструктура, железнички станици...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=547
Printed Date: 30-Sep-2022 at 06:42


Topic: Моделарство, макетарство и колекционерство
Posted By: lslcrew
Subject: Моделарство, макетарство и колекционерство
Date Posted: 03-Jan-2009 at 14:35
Eve i za Vladimir neshto!!! Se raboti za germanski igracki od firmata Merklin. Igrackite se samo za modeli na zeleznici!

http://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%A4rklin - http://en.wikipedia.org/wiki/M%C3%A4rklin

falku e oftopik ova za zelznici, ama nema smisla u MZ da go postiram!Replies:
Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Jan-2009 at 14:55
Previous
И двете фирми сеуште ги чувам-имам Big%20smile

И нешто само помеѓу нас,
усте многу, многу се навоѓа во мојата работилницата, од тоа време но и од денешно, ОТП-јско  Thumbs%20Up

И само ко инфо, МЕХАНОТЕХНИКА отиде во неповрат, ако не се најде некој купувач-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 03-Jan-2009 at 15:45

lsl па вие ептен современи муабети сте имале по отп, во мое врме се одеше со лим, шперплоча, иверица, лесонит и охо лепак, се беше DIY освен  што имаше упаство-шема но и електропионир беа екстра појава http://elektropionir.net - elektropionir.net , но кај нас се одеше по  комплетно DIY систем обично  снаоѓајки се сами, добро со помош на нашите татковци, изгледа поентата беше продлабочување на семејните врски преку заеднички труд!

сега најдов на нет дека ОТП го укинале како посебен предмет и го фузирале со информатика т.е. не по врат по шија и логично сигурно во контекст на автоматика! http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=32168 - Информатика и техничко задолжителни, албански и природните науки по желба - Вечер - 05.09.2006

инаку приватно сите имавме вовчиња од mehanotehnika дури и денес се наоѓа по нешто за купит на нет, налетав сега на еден оглас барајќи го сајтот на словенците(значи не се заминати во неповрат) http://www.mehano.si/?PID=31 - www.mehano.si/?PID=31 треба да си нарачам долен строј за неколку вагони и две осовини за локомотива од HO серијата доколку сеуште имаат некаква залиха... 

еве го огласот http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=157506 - pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=157506Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Jan-2009 at 17:44
Ми отворивте стари и нови пасии Ohno правење на макети и модели

Иначе за набавка на возови само кажете, има на тони, а има и во МК доста колекционери.
Еве една макета на еден мој приател Томо, па узивајте во 3D но стварно не виртуелно Smile

[TUBE]V4jenBswHA4[/TUBE]


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 03-Jan-2009 at 18:16

а набавка на делови од и за возови има таква шанса  Smile како што реков ми фалат неколку комбинации, кажи можеби има форум за моделарство кај нас?! на авијација има секција но таму се муабети само за авиони! ова со возовиве е интересно мојата композиција е во аут, треба тие неколку работи да ги оправам и ми фалат некои додатоци за платформата со рампи односно ја имам платформата ми фалат рампите и скретничарската колиба... ова информацијава ме куртули се спремам веќе некое време да нарачам од словенија ако имаат нешто залиха од порано!

патем  екстра платформава на Томо она во позадина ми изгледа како Динара да е Smile гледано од Книн само што малку железничкиот мост треба да е полево во продолжение на железничката станица Big%20smilePosted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Jan-2009 at 18:26
Неколку форуми од екс-ЈУ за транге франге и помош за ж. модели

http://www.railserbia.net/forum/viewforum.php?f=36 - http://www.railserbia.net/forum/viewforum.php?f=36 Србија
http://zeljeznice.net/forum/viewforum.php?f=15 - http://zeljeznice.net/forum/viewforum.php?f=15 Хрватска
http://www.vlaki.info/forum/index.php?c=3 - http://www.vlaki.info/forum/index.php?c=3 Словенија

П.С. Иначе ја имам ж. модели од N скала (големина 1:160)


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 03-Jan-2009 at 18:38

Благодарам за линквите Владимир! екстра, сега уште нешто транге-франге да имаше и во близина и ептен да не морам да му се замарам Smile со оглед дека ми фалат ситни работи! 

пред некое време го критикувавме Трифун дека бил како мало дете, е ова е да бидеш како мало дете но во креативна смила на зборот, хоби за секое годишно време!Posted By: beTon
Date Posted: 03-Jan-2009 at 18:46
добив цена од огласот,  изгледа ќе ја купам композиција од големите, па поефтино ќе поминам отколку да се замарам со нарачки и склепувања, вака мислам има резервни тркала во комплетот како би ја оправил босата локомотива и плус ќе имам два воза, па може да се фрлам на оправање поголема макета пролетва, некоја оригами комбинација како на ММ од голем ринг Smile


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Feb-2009 at 11:36
Еве нешто додуше од друга бранша, но кaкo може да се примени племенитиот месинг во изработка на модели.
Но со илјадници сати стрплива работа

http://img59.imageshack.us/my.php?image=39jh8.jpg">

http://img255.imageshack.us/my.php?image=109lu2.jpg">
Изработил Велимир од Ровињ


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Feb-2009 at 11:46
Макета на железничка станица овојпат изработена од дрво !
Иначе скалата е 1:87
Изрработено од Markez i GANZ

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 05-Feb-2009 at 22:11

http://mk.wikipedia.org/wiki/Железничко_моделарство - Железничко моделарство - mk.wikipedia.org/wiki/Железничко_моделарство

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2376&stID=29007&pdate=20040211 - Возот наречен желба

Томо Леов ги изработува макетите на возовите за шест месеци, а за најголемата потрошил 2.000 евра

Скопјанецот Томо Леов веќе дваесетина години изработува необични макети на железници. Досега направил повеќе од десет "гигантски" макети. Вели дека љубовта кон возовите ја наследил од дедо му, кој работел како железничар. Тој ужива да ги гледа железничките станици, а љубовта кон возовите му помогнала да ја избере и животна професија - вонредно да ги полага испитите за машиновозач.

Леов вели дека негово најголемо достигање е железницата по која се движат четири воза, а може да ги контролира еден човек. Таа е долга околу два метра и широка 70 сантиметри. За изработката на и таа железница Леов потрошил најмалку шест месеци и околу 2.000 евра.

- Во омилената макета вложив многу време. Вистинска реткост е што покрај железничките пруги низ макетата минува и импровизирана река низ која тече вода, за разлика од другите макети во кои коритото на реките е обоено. На макетата поставив и канделабри, кои "вистински" светат и го осветлуваат патот на возовите - вели Леов.

Тој во мај лани изработил макета по нарачка за потребите на Железничкиот училиштен центар во Скопје. Таа макета е голема девет квадрати и возовите се движат на четири нивоа. Тој објаснува дека на неа не внимавал многу на естетиката туку на техниката, бидејќи била наменета за едукација на учениците.

Поради високата цена на материјалите што се потребни да се изработи една макета, Леов вообичаено "урива" една макета за да изработи нова. Досега не срушил само две макети - омилената и таа за во Железничкиот училиштен центар.

За изработка на една макета му се потребни најмалку шест месеци. Пред да почне да ја работи макетата прво го одредува просторот и ја бележи патеката низ која ќе поминуваат пругите. Потоа ги поставува подлогата, која е направена од дрво, пругите и електронската мрежа. Последна фаза при изработката на макетите е "шминката" и додавањето на деталите, како и поставување на возовите, кои ги купува.

- Прв чекор за разубавување на макетата е изработката на гипсениот релјеф. Потоа се нанесуваат трева и дрвја, кои ги правам од гумирани и од сунѓерести материјали. Една од тајните при изработувањето на релјефот околу макетите се боите, кои се направени на природна база - објаснува Леов.

Тој своите макети ги изложил и на саемот "Технома 2001".

- На "Технома" сфатив дека Македонците немаат сериозен пристап за макетарството. Тие се уште мислат дека макета на железница е играчка за деца. Во странство, за вљубениците во ова хоби постојат посебни клубови и макетарството е развиено на поголемо ниво - вели Томе.

Макетарот Леов планира да изработи макета на Старата железничка станица во Скопје од пред земјотресот и да ја постави на пригодно место во Новата станица.

http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2376&stID=29007&pdate=20040211 - Дневник - Андријана Андова - 11.02.2004

макетата од ЖУЦ ... http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/Skolo%20073.jpg - http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/Skolo%20073.jpg [ http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/Skolo%20059.jpg - 1 ][ http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/Skolo%20052.jpg - 2 ][ http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/P4030016.JPG - 3 ][ http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/Skolo%20055.jpg - 4 ][ http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/Skolo%20056.jpg - 5 ]

http://vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/slide.swf - vladotasevskiad.schools.edu.mk/Sliki/slide.swfPosted By: beTon
Date Posted: 05-Feb-2009 at 22:33

Владимир ова е другарти  така http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=509&PID=26338#26338 - www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=509&PID=26338#26338

навистина добро ги изработува макетиве, се гледа дека се вградил себе си во нив, туку ме зачуди она што редовно ги расклопува за да состави нови, малку му доаѓа работата како лего ги имаш деловите само си играш со различни комбинации... интересно дали пробал да работи нешто специјални ефекти за филм со макетиве со оглед дека навистина се реалистични! е да се реши некој да направи ваква макета на МКД ќе биде навистина оригинално, односно треба рељефен калап кој би се штанцал натака... Posted By: Vladimir P
Date Posted: 05-Feb-2009 at 23:10
Originally posted by beTon

... туку ме зачуди она што редовно ги расклопува за да состави нови, малку му доаѓа работата како лего ги имаш деловите само си играш со различни комбинации... 

Сигурно не би ги растурал старите кога би имал пари да набави нови делови за новата макета, виде и од текстот, сумата сега е далеку поголема за една макета, а средства се знае - нема.

За разлика од некој кој има и пари и простор Smile-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 06-Feb-2009 at 14:41

мислам дека доколку се преориентира на комерцијални  мотиви ова со инвестициите нема да му биде проблем, комотно може да ги продава макетите на фирми или институции, кои би ги користеле истите наменски било тоа да е заради маркетинг или нешто друго, или подобро речено склопи една која мислиш дека ќе ги заинтересира, а ако не расклопија и итн.  добро фактор е и складирањето  и одржувањето на макетите, но по секако не е лесно да излезе на крај се подмачкано.    

сега како стојат работите со моделарствово, веќе сите одат (бар запад) од образование до индустрија на 3д принтерите како најбрзо и најлесно склепување статична макета, која после само ја составуваат  и шминкаат,  односно дообработуваат, па затоа е и дискутабилно колку денес од оваа перспектива денешното постојно моделарство ќе се одржи комерцијално.     

инаку навистина она клипот односно другата макета што ја има зачувано [ http://www.youtube.com/watch?v=V4jenBswHA4 - 1 ] сега вака кога ќе подразмислам поубаво во однос со она цената од 2000 евра многу повеќе ми делува напорно за работа. кажи дали знаеш колку го чинела само рељефната макетата без инфраструктурата и композициите?  Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Feb-2009 at 18:32
Vladimir може би ти знаеш оваа локомотивна на кој оригинал е макета!? Ова е дел од една детска играчка набавена од САД пред некои 15-тина години па уште ова е останато и го чувам како украс!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 06-Feb-2009 at 18:35
Рељефот не чини много пари но затоа зема огромно време, сето тоа да се измоделира а потоа најтешкото да се испатинира и ја добие реалноста.
Мада денеска постојат много помошни начини за побрза работа, како статички „садење“ треваИли со помош на Terra Forma правење на рељефИ секако, „коњско“ трпение со желба


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 06-Feb-2009 at 18:56
Originally posted by lslcrew

Vladimir може би ти знаеш оваа локомотивна на кој оригинал е макета!? Ова е дел од една детска играчка набавена од САД пред некои 15-тина години па уште ова е останато и го чувам како украс!

Не би знаел, бидејќи тоа е украсна макета, направена да изгледа „убаво“ а не да е копија на некој оргинал т.е. модел во некој однос  1:87; 1:160; ...
Можеш од прва да видиш дека звоното е много поголемо него што треба и е и држачите на котелот кој се предебели исто и одвртачот на котелот.


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 06-Feb-2009 at 19:26

па излезе дека не е само украсна, истата е прецизна реплика, а најверојатно е онаа што се користела во ловот на бизоните т.е. во финалното истребување на индијанците.

http://pro.corbis.com/images/F10393.jpg?size=67&uid=%7B6C36100D-AA44-488A-8D7E-B9C361E82CA9%7D - pro.corbis.com/images/F10393.jpg?size=67&uid=%7B6C36100D-AA44-488A-8D7E-B9C361E82CA9%7D [ http://pro.corbis.com/search/Enlargement.aspx?CID=isg&mediauid=%7B6C36100D-AA44-488A-8D7E-B9C361E82CA9%7D - 1 ]1867

[ http://www.trainweb.org/screamingeagle/loco_steam.html - 2 ]1872 Posted By: Vladimir P
Date Posted: 06-Feb-2009 at 20:51
beTon, погледај подобро и ќе видиш страотни разлики кој кај моделите ни случајно не можат да пројдат

Еве како изгледа модел и тоа во однос 1:160 и погледај ги деталите, и уште се функционира и трча по шини.

А да, и една езотерија овие лок модели ги правеше американски АТЛАС т.е најголемиот дел или целосно се произведуваа во Механотехника - екс-ЈУ

И оргиналот Smile

[TUBE]tW-JrJJuTrg[/TUBE]


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 06-Feb-2009 at 21:21

па добро фенерот кај онаа на лсл е малку поинаков а и се изоставени и држачите за истиот, а се друго ми е идентично со фотката освен што деталите на плуговите и кај двата модели се различни од оригиналот на фотката, добро патем лсл спомна дека станува збор за играчка, па претпоставувам затоа има и мали отстапувања, а можеби станува збор и за различни серии, на оваа што ти ја посочуваш ѕвоното и е напред а на онаа на лсл исто како и кај сликата ѕвоното е во средина помеѓу куполите за песок и пареја...

како и да е ја лоциравме http://en.wikipedia.org/wiki/Hinkley_Locomotive_Works - локомотивата но не еве и линк каде што е опишан моделот идентичен со овој кој посочи ти но од 1881 заразлика од оној што го има лсл кој е од според првата слика од 1867 се разликуваат во неколку работи меѓу кои највпечатлива е местоположбата на ѕвоното http://www.catskillarchive.com/rrextra/plepa075.Html - www.catskillarchive.com/rrextra/plepa075.HtmlPosted By: Vladimir P
Date Posted: 06-Feb-2009 at 21:41
Originally posted by beTon

... како и да е ја лоциравме http://en.wikipedia.org/wiki/Hinkley_Locomotive_Works - локомотивата но не еве и линк каде што е опишан моделот идентичен со овој кој посочи ти но од 1881 заразлика од оној што го има лсл кој е од според првата слика од 1867 се разликуваат во неколку работи меѓу кои највпечатлива е местоположбата на ѕвоното http://www.catskillarchive.com/rrextra/plepa075.Html - www.catskillarchive.com/rrextra/plepa075.Html

Имаш грешка не е таа лок. првата локомотива има распоред на осовини 2-6-0, за разлика од твојата која е 4-4-0, но нема везе, играчката е „пластика“ со со непропорционални делови за разлика од моделите каде пропорцијата мора да е во нула.
Иначе како и од секоја лок има повеке серии - разлики


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 07-Feb-2009 at 00:33
Originally posted by Vladimir P

Рељефот не чини много пари но затоа зема огромно време, сето тоа да се измоделира а потоа најтешкото да се испатинира и ја добие реалноста.
Мада денеска постојат много помошни начини за побрза работа, како статички „садење“ треваИли со помош на Terra Forma правење на рељефИ секако, „коњско“ трпение со желба

инересно она мостот е изработен од двослоен ребрест картон дали? добра, ефтина и едноставна за обработка комбинација! инаку ова Terra Forma е нешто налик она вештачка глина, ми текна едно време бев загреан за http://www.eberhardfaber.com/industrial_products_industrial_design.EBERHARDFABER?ActiveID=17355 - Fimo но иако има уникатни својства поприлично е скап глинен пластелин, посебно за вакво нешто, сепак можноста за комбинација со дрво, метал и стакло, а притоа да нема никакви проблеми при термо обработката која се изведува на ниски температури до 150 ºC, а нема никаква порозност бидејќи се комбинира со други видови на материјали, ем буквално станува перо лесна штом се подиспече!

ианку трпението е возможно само доколку не ти виси некој или нешто над глава Smile јасно предуслов е љубовта кон моделарството и возовите!Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Feb-2009 at 01:58
Мостот - трасата се изработува од шпер со мин 5 мм плута поради убивање на звукот, зашто целата површина на макетата почиња да резонира кога се движат моделите.

А Terra Forms е китови за изработка на макети, во случајот од сликата штаповите со зглобовите за моделирање на планини, а има илјадници други додатни олеснителни делови.

Еве еден дел:
http://www.noch.de/en/produktkatalog/listview.php?submenue=j&navi_Kategorie1=NOCH&jahrNeuheiten= - http://www.noch.de/en/produktkatalog/listview.php?submenue=j&navi_Kategorie1=NOCH&jahrNeuheiten=


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: beTon
Date Posted: 08-Feb-2009 at 00:30

инаку тоа китот сигурно е тоа вештачката  школска глина, бидејќи се моделира лесно, а и се одржува лесно, треба само остатокот да стои во влажна крпа, бидејќи доколку се исуши нема веќе абер од неа! тоа е мислам слична на она сивите цигли кит кои се продаваат по  продавниците за бои и лакови не ми текнува на името сега.

патем еве една компанија која се бафта со комерцијална изработка на макети во контекст на муабетот со исплатливоста на ова хоби http://www.3dperfect.cd2.com/railways.htm - www.3dperfect.cd2.com/railways.htm .Posted By: polval
Date Posted: 20-Feb-2009 at 13:13
Супер, подфорум за моделарство

За изработка на рељефот може да се користат сите расположливи материјали, како што е веќе речено, но верувајте ми на збор, многу е потешко сето тоа да се осмисли и да претставува целина. Инаку, Томо Леов ми е пријател и е навистина Мајстор на занаетот.

Би сакал да кажам и нешто во врска со исплатливоста на хобито. јас лично не ја барам, мене ми служи за убивање на секојдневниот стрес. Мислам дека тоа е исто така корисно.


Posted By: tomo441
Date Posted: 21-Feb-2009 at 23:07
Пред се би сакал да ги поздравам сите на форумот.
Многу ми е драго што и кај нас се најде место за еден форум на кој ке се дискутира за железницата и за моделите на железница.

 Мала критика. Почетоков ми е малце стихиен. Се презентираат макети, покажуваат модели во изработка, се сади трева...   
 Мислам дека би требало постепено да се оди во представување на одредени теми. Сигурен сум дека има многу форумаши кои се заинтересирани за ова хоби и имаат основа за почеток или се подлабоко навлезени во оваа тематика, но има и такви кои би сакале да почнат од некаде но незнаат од каде. Баш на овие луѓе би требало да им се помогне.
 
 За старт многу добро може да послужи постот од википедија. Таму е подетално објаснето што е што во железничарското моделарство и макетарство.

 Со цел да се задржи оригиналноста на овој форум, би ги замолил форумашите кои членуваат и  на други форуми, да не ги пренесуваат искуствата на тамошните форумаши туку да ги изнесуваат своите мислења и искуства.
 Доколку е потребно, пожелно е да се постави линк на одреден форум.

 Поздрав до сите, а посебно до моите пријатели Полвал (Тино) и Владимир П.

 Томо441


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Feb-2009 at 23:21


Здраво Томо441 и добредојде Cheers

Благодарам за забелешките. Подфорумот за железници е стар само еден ден го креиравме вчера токму со цел дискусиите кои претходно беа концентрирани во неколку нишки да може да се расчленат и да се структуираат подобро, да бидат полесни и за следење а и да бидат пологични сами по себе.

Така да верувам дека работите брзо ќе дојдат на место


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-Mar-2009 at 20:46
Во галеријата на Кинотеката на Македонија отворена изложбата на модели од областа на индустрискиот дизајн од дизајнерот Бојан Илиевски, помеѓу другото и од транспортен дизајн


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mitatos
Date Posted: 09-Mar-2009 at 22:27
A ima info za vozov ? kako ke vozi so sto ? da ne e so magnetizacija kako tie vo germanija ili se raboti za nekoj nov izum

-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: La Linea
Date Posted: 09-Mar-2009 at 23:15
Митатос се работи за модел на некој индустриски дизајнер чија идеја е децении до реализација, ако воопшто се нафати некој инвеститор да го откупи. А изгледа како да е MAGLEV ако тоа прашуваш.

Интересен е и убаво изгледа, но по мој вкус премногу минималистички


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: beTon
Date Posted: 26-Mar-2009 at 16:16

http://www.freerails.com - www.freerails.com

http://www.oscalemag.com - www.oscalemag.com [ http://isohunt.com/torrents/Model+Railroad?iht=9&ihp=1&ihs1=2&iho1=d - 1 ] 

http://model-trains-video.com - model-trains-video.com [ http://isohunt.com/torrents/Model+Railroad?iht=-1&ihp=1&ihs1=5&iho1=a - 1 ]

http://www.modelrailroaddata.com/links/ - www.modelrailroaddata.com/links/

http://www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-model-railroad-scenery-using-extruded-foam-236578/ - www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-model-railroad-scenery-using-extruded-foam-236578/

http://www.building-your-model-railroad.com/model-railroading-2.html - www.building-your-model-railroad.com/model-railroading-2.html

http://sites.google.com/site/railphotog/ - Basic Model Railroad Photography - http://sites.google.com/site/railphotog/

http://s145079212.onlinehome.us/rr/howto/photography/index.html - Model Railroad Photography - http://s145079212.onlinehome.us/rr/howto/photography/index.htmlPosted By: Vladimir P
Date Posted: 27-Mar-2009 at 21:34
Најголемата железничка макета на светот

- 1100 м2, 700 воза, 10000 вагони, 2800 згради, 4000 аутомобили, 160000 фигури, 250000 светла ...

[TUBE]PN_oDdGmKyA[/TUBE]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: tomo441
Date Posted: 16-Jun-2009 at 23:46
Originally posted by beTon

http://www.freerails.com - www.freerails.com

http://www.oscalemag.com - www.oscalemag.com [ http://isohunt.com/torrents/Model+Railroad?iht=9&ihp=1&ihs1=2&iho1=d - 1 ] 

http://model-trains-video.com - model-trains-video.com [ http://isohunt.com/torrents/Model+Railroad?iht=-1&ihp=1&ihs1=5&iho1=a - 1 ]

http://www.modelrailroaddata.com/links/ - www.modelrailroaddata.com/links/

http://www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-model-railroad-scenery-using-extruded-foam-236578/ - www.wonderhowto.com/how-to/video/how-to-model-railroad-scenery-using-extruded-foam-236578/

http://www.building-your-model-railroad.com/model-railroading-2.html - www.building-your-model-railroad.com/model-railroading-2.html

http://sites.google.com/site/railphotog/ - Basic Model Railroad Photography - http://sites.google.com/site/railphotog/

http://s145079212.onlinehome.us/rr/howto/photography/index.html - Model Railroad Photography - http://s145079212.onlinehome.us/rr/howto/photography/index.html


  
MMMMMMMMM....Dobri linkovi......Applause
tomo441


Posted By: tomo441
Date Posted: 17-Jun-2009 at 18:00
Filmce za nacinot na  proizvodstvo na modeli na zeleznici na eden od najdobrite proizvoditeli "ROCO"     
http://www.roco.cc/index.php?id=406&L=1 -
http://www.roco.cc/index.php?id=406&L=1


Posted By: polval
Date Posted: 18-Jun-2009 at 08:27
Интересен детаљ; моделите ги склопуваат жени исто како и кај Мерклин, заради тоа што се смета оти жените се пострпливи.


Posted By: mon
Date Posted: 28-Dec-2009 at 00:41
Zdravo na site!
Me interesira dali postoi nekoj klub na zeleznicki modelari vo MKD?


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: mon
Date Posted: 28-Dec-2009 at 13:06
http://www.modelrailforum.com/forums/blog/neil_s_wood/index.php">
Eve i jas da se pridruzam so eden link na koj moze da ja vidite dosetlivosta i originalnosta na modelar od Anglija. Ideite mu imaat zastedeno mnogu paricni sredstva. Pogledajte go celiot materijal i samite ce se uverite!Applause
 
http://www.modelrailforum.com/forums/blog/neil_s_wood/index.php


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 28-Dec-2009 at 14:02
Добро дојде    mon       Cheers
 
Originally posted by mon

Zdravo na site!
Me interesira dali postoi nekoj klub na zeleznicki modelari vo MKD?
 
Последниот мохиканец беше НАРОДНА ТЕХНИКА, откако ја претворија во факултет за туризам, згасна секаков вид на КЛУБОВИ дири и во поширока смисла на видот. Ohno
 
А твоето прашање за клуб на железнички модели би била права езотерија доколку постоеше.


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 29-Dec-2009 at 01:23
Mozebi so nekolku entuzijasti i dobra volja bi mozelo nesto da se napravi vo toj pogled...Roll%20eyes

-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Danielbtmk
Date Posted: 16-Feb-2010 at 22:33

Слабо е прочуено и застапено ваквото моделарство во Македонија. А иначе порано имав 2 модели, ама не постојат повеќе нажалост...Posted By: Vladimir P
Date Posted: 16-Feb-2010 at 23:30
Originally posted by Danielbtmk

Слабо е прочуено и застапено ваквото моделарство во Македонија. А иначе порано имав 2 модели, ама не постојат повеќе нажалост...


Слободно можам да констатирам дека баш никакво моделарство кај нас нема.

Нашите луге буквално го сватиа слоганот „Македонија нема време за чекање’, па никој веќе нема трпение за вакво нешто, изгледа станавме нервозна нација.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 19-Mar-2010 at 00:22
Jas iako neziveam vo Makedonija, pobornik sum na zeleznicarskoto modelarstvo vo skala 1:87. Temata mi e JZ vo Makedonija vo '80 i celta mi e da ja prikazam zeleznickata stanica vo Kicevo i nejzinata okolina.
Dosega go imam napraveno pomosniot objekt vo blizina na vlezot vo stanicata a naskoro  ce bide zavrsen i magacinot. Samata stanica e mnogu pokompleksna i bara mnogu povece vreme za da se izraboti, pa taka neja ja ostaviv za na kraj.
Steta sto nemam dozvola za direkten upload, ce vi postavev fotografii od maketite.


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Mar-2010 at 00:58


Мон, никој па ни админите/модовите немаат опција за директен upload туку ги користиме бесплатните сервиси како фотобакет и сл.

На следнава страна има инструкции околу тоа како да се користат тие сервиси и да се прикачуваат фотографии на форумот. Би било задоволство да ги видиме сликите од макетите.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=181
Posted By: mon
Date Posted: 19-Mar-2010 at 11:36

Pa dobro, ajde da pocneme da gi koristime i pokompliciranite nesta! Smile

Eve za pocetok nekolku fotografii od pomosniot objekt koj se naodja na samiot vlez na zeleznickata stanica Kicevo i modelot vo razmer od 1:87 vo drustvo na nezaboravniot sinobus:
 


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Mar-2010 at 01:45
Мене ми изгледа добро и прецизно сработено, ама не сум „стручен“ да дадам мислење, нека оценат поупатените

Единствено би ставил друга боја на ќерамидите, да не се толку сјајни, мислам би делувале поверно.

Го чекаме магацинот, па после и целата станица  Cheers
Инаку колку време работеше на помошниов објект?


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Mar-2010 at 12:38
mon,

ОДЛИЧНО, но како што примети и Clov, изгледа е дојдено време да набавиш airbrush

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 26-Mar-2010 at 04:16
Vi blagodaram za sugestiite.
 
Keramidite se zasega ofarbani samo vo osnovnata boja i taka ce ostanat se dodeka nebidat gotovi ostanatite objekti. Potoa ce gi zastaruvam so airbrush.
 
Inaku ovoj mi e prv objekt sto sum go izrabotil i mi zede nekade okolu edna sedmica so po 1-2 casa rabota na den. Ovde gi racunam casovite potrebni za premeruvanje na fotografiite, crtanjeto na hartija zaedno so presmetuvanjeto na soodnosot na goleminata kako i zavrsnata izrabotka.
 
Se nadevam deka ostanatite obekti ce odat pobrzo. Smile
 
 


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: mon
Date Posted: 08-Jun-2010 at 01:26
Eve da vi go pretstavam i zeleznickiot magacin vo Kicevo, razmer 1:87 (H0).
Dorabotkata ce priceka nekoe vreme.Smile
-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 08-Jun-2010 at 08:33
Браво mon, очигледно си решен комплет да ја изградиш целата околина на Кичево.
Секоја чест на темелноста, само напред

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 08-Jun-2010 at 09:33
Blagodaram Vladimir!
Za celata okolina na Kicevo bi trebalo prvo da iznajmam posirok lokal
medjutoa za okolinata na zeleznickata stanica nekako ce se najde mesto vo dnevnata. LOL


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-Jun-2010 at 18:46

Ако поубавата половина го дозволи тоа

Го чекаме продолжението

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 25-Jun-2010 at 08:59
Vladimir, mislis na poneznata polovina, taka !?
Za izrazot "poubava" mozeme da diskutirame. Big%20smile

 

Sala na strana, maketata e vece zapocnata i se ceka preseluvanjeto vo drug stan za da se utvrdi tocnata golemina i prodolzi so rabotata na nea.

A do togas se raboti na sitnite nesta koi ce bidat del od istata kako na pr. kompletiranjeto na vozniot park koj so iskljucok na 2-3 vozila bil (a i seuste e) zastapen vo Kicevo.-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 25-Jun-2010 at 11:30
Уау... па тебе стварно ќе ти треба голем простор со оваква колекција.
Едно нешто приметив, немаш пожарна   
-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jun-2010 at 12:43
mon, и моделите на возилата се во размер 1:87 така? Дали беше тешко да се набават и како се движи цената? Особено ме интересира каде го најде MAN-от со југословенско знаме и дали 101-от е Застава или Фиат? Исто така, колку е изводливо и практично да се интервенира врз моделите за да се отстрани нешто како она „Seefisch“ што очигледно би отскокнувало како за во Кичево

PS
Забележувам дека Фиќото е Fiat - се разликува од моделите на Застава и по димензии и по некои други детали. Јас баш неодамна си купив едно Фиќо Застава 750, во размер 1:43, а таму имаше и помали, па претпоставувам дека беа 1:87 (доколку тоа е стандарден размер). Ќе проверам дали сеуште имаат па ќе те известам ако си заинтересиран. Добивам впечаток дека не живееш во Македонија, па и доколку не навраќаш често, може да ти испратиме 2-3 Фиќа Smile


Posted By: mon
Date Posted: 25-Jun-2010 at 13:32
Vladimir,
bi Ti bil blagodaren dokolku mozes da mi ja ispratis na mail vtorata fotografija vo pogolem format ili dokolku imas povece detaljirani fotografii na vozilata od protivpozarnata brigada - Kicevo, posebno na FAP kamionot od 1962 godina koj na tvojava fotografija e parkiran vednas do Ladata Niva!
 
Cloverstack,
Celata maketa e zamislena vo H0 odnosno 1:87 pa taka i vozilata se od toj razmer.
Cenata im se dvizi od 9-22 evra vo zavisnost dali se retki modeli koi nemozat povece da se najdat ili ne. Inaku MAN-ot e od proizvoditelot Herpa od serijata na kamioni so znaminja na evropskite drzavi. Seuste povremeno moze da se najde na eBay.de od kade i jas go kupiv modelot koj go gledate na slikata. Jas mislam deka modelot e 1:80 a ne 1:87 (malce e pogolem) medjutoa poradi negovata istoriski gledano vredna dekoracija mene mi e od golema vaznost.
 
Inaku 101 e Zastava, a Ficata se Seat - Fiat, Seat i Zastava imaa modeli so isti karoserii samo sto si vgraduvaa svoi motori.
A na nekoi modeli mora da se intevenira kako so skalpel taka i so boja da bi se dobile "nasite" modeli taka da i "Seefisch" natpisot nabrzo ce iscezne. Inaku tipot na kamion e istiot so so koj skopskata ribarnca ja snabduvase prodavnicata vo Kicevo so sveza riba kon krajot na '70 godini. Mi nedostasuva fotografija na toj kamion za da mozam da gi napravam dekalite so originalnite natpisi.
 
Mnogu sum blagodaren za ponudata, apsolutno sum zainteresiran za Ficata dokolku se vo ramer 1:87.Yes
 
Inaku od Kicevo sum po poteklo a ziveam vo Svedska.


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 25-Jun-2010 at 17:02

За жал сликите се толкави, превземени од:

http://212.120.16.60/kicevo_gov_mk/content/view/21/42/lang,mk/ - http://212.120.16.60/kicevo_gov_mk/content/view/21/42/lang,mk/

Тамо во текстот спомнуват дека прво возило им било ПРАГА кое можда може да се пронаде во Н0

А логото искача дека нема некој стандард на грботИ едно лого ко кичевското
http://www.forum.com.mk/_image/3f0601e4-34d3-41e6-96b1-95604dde897c/lookup - http://www.forum.com.mk/_image/3f0601e4-34d3-41e6-96b1-95604dde897c/lookup

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 26-Jun-2010 at 07:36
Nemoznosta da najdam dobri fotografii mi e najgolem problem.
Rabotam po secavanje i vrz osnov na nekolku fotografii pronajdeni na internet
medjutoa ne se otkazuvam od namerata.
Smile


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 26-Jun-2010 at 08:12
mon, јави што ти треба па ќе усликаме

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: zabegan
Date Posted: 27-Jun-2010 at 19:22
na vozovi ne sum golem ljubitel, ama modeli na vozila i avioni obozavam, osobeno nekoi poretki kako onie na mon
inaku fiko imam videno kaj nas, i toa vo tinex, bese okolu 300 den. a na razmerot ne se sekavamPosted By: mon
Date Posted: 02-Jul-2010 at 13:23

Blagodaram za ponudata Vladimir medjutoa segasno Kicevo e mnogu izmeneto za razlika od vremeto koe jas sakam da mi bide zastapeno na maketata ('80 godini).

Medjutoa, fotografii na vozilata na protivpozarnata brigada se dobredojdeni zatoa sto datiraat od pred 20-40 godini (osven Ladata Niva za koja ne sum zainteresiran).
 


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 02-Jul-2010 at 14:06
Прва прилика ке пробам да усликам

Иначе некој панорами Кичево кон железницата од тоа врема

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Jul-2010 at 21:56
Речено сторено

ПП на Кичево

Извини фапот не можев да го усликам беше задскриен иначе тој има само бели предни и задни блатобрани

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 04-Jul-2010 at 08:35
Blagodaram za fotografiive Vladimir!Thumbs%20Up
Ce razmislam za koe vozilo ce se odlucam.
Najverojatno ce bide ovoj FAP na cija fotografija naletav slucajno.
Kolku sto znam nemoze da se najde bas ist vo model 1:87 ama mislam deka moze da se dobie so kombinacija na Magirus modelite.
 


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-Jul-2010 at 09:39
Со мала интервенција на капакот и маската на моторот би можел да послузи-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jul-2010 at 20:58
Mon, во врска со фиќата, за жал не успеав да најдам во размер 1:87, но ќе продолжам да барам


Posted By: pavche
Date Posted: 08-Jul-2010 at 07:32
Малце убави слики - http://dnevnik.bg/bigpicture/2010/07/08/921063_goliamata_snimka_-_jelezoputen_modelizum/ - http://dnevnik.bg/bigpicture/2010/07/08/921063_goliamata_snimka_-_jelezoputen_modelizum/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 08-Jul-2010 at 11:12
@pavche,
Прекрасни композиции и станица, но штета што околината не е средена, да се долови реалноста.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 09-Jul-2010 at 11:46
Dokolku imate vreme pogledajte ja web-stranicata na francuzinot JC Barbut
na koja toj ja pretstavuva svojata maketa "Biscatrain".
Spored mene edna od najdobrite i najrealisticno napravenite H0 maketi (1:87)
koi postojat.
http://biscatrain.over-blog.com/ - http://biscatrain.over-blog.com/


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Sep-2010 at 13:03
Љубителите на возови добија „соба со железница“ во хотел во Токио
01 септември 2010,
Извор: Хина

Некои хотели привлекуваат гости со луксуз, некои со прекрасни погледи од соба, а еден хотел во Јапонија нуди единствена атракција во својата најпопуларна соба - „железничка пруга“.
Хотелот „Вашингтон“ во токискиот кварт Акихабара, што е познат по продавници со електрични уреди, направи железничка пруга во соба на 13. кат. Собната железница изработена во вид на макета поминува преку познатиот токиски кварт, а поставена е и макета од познатиот бизнис облакодер Токио Тауер како и од популарниот рекреациски центар Хаконе - пренесува Хина.
Гостите можат да возат сопствени возови во својата соба или да изнајмат од хотелот за 12 американски долари.
„Железничката соба ужива голема популарност кај љубителите на возови, кои веднаш штом ќе влезат во собата почнуваат да си играат, се до нивното заминување, а особено тоа го прават семејствата со мали деца“ - рекоа лицата задолжени за односи со јавност на хотелот.

http://www.makfax.com.mk/_home/home#115109 - http://www.makfax.com.mk/_home/home#115109


Ја пронајдов и ТВ видео веста за овој тренд (додуше на јапански)

[tube]5jzR6TPBwMA[/tube]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Sep-2010 at 13:33
Владимир барем сега знаеш кога ќе идеш во Јапонија каде ќе спиеш!Smile


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Sep-2010 at 14:07
Originally posted by lslcrew

Владимир барем сега знаеш кога ќе идеш во Јапонија каде ќе спиеш!Smile

Да го доусовршам јапонскиот па потоа еве ме мене во хотелот

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Sep-2010 at 14:08
ImageПрекрасен проект зад кој стојат двајца браќа од Хамбург. Моментално Miniatur Wunderland се состои од 11 километри пруга, поделена на 5 секции кои ги претставуваат Јужна Германија, Хамбург, САД, Скандинавија и Швајцарија. Целиот проект се простира на 4.000 м2, а во него има 10.000 локомотиви и вагони, 1.000 семафори, 4.000 автомобили и 160.000 луѓе.

Колекцијата слики... http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=18802&Itemid=66&limit=1&limitstart=0 - http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=18802&Itemid=66&limit=1&limitstart=0Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Sep-2010 at 14:16

Ако има некој трпение може да го симне видеото од Miniatur Wunderland Hamburg на:

http://rapidshare.com/files/304362108/min_wun_ham.part01.rar - http://rapidshare.com/files/304362108/min_wun_ham.part01.rar

П.С. има 11 делови од part01 - part11

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 17-Oct-2010 at 13:57
Во почетокот на следниот месец ке биде промовиран и првиот модел „шпанец“ MЖ 712-107 716-107 712-108

Слики од 3Д моделот пред да биде пустен во изработка-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Oct-2010 at 15:01
Владимир, ти ли го изработуваш? Дали моделов ќе има некаква поконкретна примена или е чисто хоби?


Posted By: juventino
Date Posted: 17-Oct-2010 at 15:29
Еј гелдам шпаецот е направен имаш ли некој технички цртеш.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 17-Oct-2010 at 19:19
Ќе бидат повеќе македонски модели во H0 големина, 1:87 скала, на повеќе локомотиви, вагони и возови а и најатрактивните железнички станици.

Но да се стрпиме до тогаш

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 17-Oct-2010 at 19:23
а Транспортен центар.... би било од одлична корист за изработка на ГЗ ако се направи и таа....


Posted By: juventino
Date Posted: 17-Oct-2010 at 19:54
Мене не ми се потребни шемите за макети туку за изработка на 3de модели за Railworks па ако некој може да ми помогне нека каже.Овој модел сто е локомотива 442-001 има некои мали грешки кај скалите и одбојниците со текстурата.3de моделот не е одмене изработен само текстурата.Потребни ми  се шеми посебно за шпанецот и за горбачов.

 Posted By: mon
Date Posted: 17-Oct-2010 at 20:38
Juventino, pogledaj go sledniov link na koj ja imas 441 koja e sestra na 442.
Robustnosta na nasata 441/442 e razlikata koja ja oddeluva od avstrijskata 1043
koja ti ja imas za osnov na tvoeto 3D.
http://forum.malezeljeznice.net/download/file.php?id=7126&mode=view - http://forum.malezeljeznice.net/download/file.php?id=7126&mode=view


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 17-Oct-2010 at 21:33
За жал Juventino, цртези од „горбачов“ немам, а за „штанецот“ молимте стрпи се додека не искочи моделот.

А за 441 / 442 еве нешто подобар цртеж-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: juventino
Date Posted: 17-Oct-2010 at 21:52
Originally posted by mon

Juventino, pogledaj go sledniov link na koj ja imas 441 koja e sestra na 442.
Robustnosta na nasata 441/442 e razlikata koja ja oddeluva od avstrijskata 1043
koja ti ja imas za osnov na tvoeto 3D.
http://forum.malezeljeznice.net/download/file.php?id=7126&mode=view - http://forum.malezeljeznice.net/download/file.php?id=7126&mode=view

Локомотивата е правена како HŽ serija 1141 сто значи да тоа е нашата 441-442.Како што знам а мислам дека доста знам за железница(имам завршено за отправник на возови а и патував 4 години со воз)Никако неможам да најдам за моторните гарнитури техночки цртежи.


Posted By: juventino
Date Posted: 17-Oct-2010 at 21:57
Originally posted by Vladimir P

Во почетокот на следниот месец ке биде промовиран и првиот модел „шпанец“ MЖ 712-107 716-107 712-108

Слики од 3Д моделот пред да биде пустен во изработка


Овој шпанец спрема што е направен(мислам на слики или технички цртеж)Стварно добро е направенApplause


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 17-Oct-2010 at 22:49
Originally posted by juventino

...Овој шпанец спрема што е направен(мислам на слики или технички цртеж)Стварно добро е направенApplause

Метрото во рака и премеруван сто пати за да се направи прав техницки цртеж, бидејќи и во сериите на шпанците има доста големи разлики, додуше не на прв поглед.

П.С. Она што го имаат сите железници од техничката документација се обични кроки цртежи со основни димензии.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 18-Oct-2010 at 03:45
Sekoja cest na profesijata juventino, medjutoa ako ti e 3D osnovata od hrvatskata lokomotiva toa neznaci deka e prifatliva za nasata 441/442.
Lokomotivite 441/442 koi se nasledeni od bivsite JZ se robusni ASEA lokomotivi koi kako
sto vece rekov (a i sam mozes da vidis spored postavenite crtezi) se razlikuvaat od OBB1043 po pokrivot i postavenosta na el-delovite na nego.
A nemam info deka MZ nekogas kupile nekoja od OBB1043 lokomotiva... mozebi gresam...
Vladimir?
 


-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 18-Oct-2010 at 08:26
Originally posted by mon

...
A nemam info deka MZ nekogas kupile nekoja od OBB1043 lokomotiva... mozebi gresam...

Vladimir?

Овој модел МЖ нема во нејзиниот возен парк освен Кончареви (ASEA - Шведска, Rb1)

кровот - пантографите-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: juventino
Date Posted: 18-Oct-2010 at 14:25
442 001,442-002,442-003 јас имам информации да овие локомотиви се купени настаро од хрватска и секако поминати во кончар.Мене ми треба една информација за овие локомотиви на таблата на кочар која година пишува.Posted By: Vladimir P
Date Posted: 18-Oct-2010 at 18:12
Еве ги ренумерациите на трите локомотиви

ЈЖ 441 054 -> ХЖ 1141 030 -> МЖ 442 001
ЈЖ 441 729 -> ХЖ 1141 219 -> МЖ 442 002
ЈЖ 441 745 -> ХЖ 1141 235 -> МЖ 442 003

И година на модернизација - теристоризација на 442-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: juventino
Date Posted: 18-Oct-2010 at 19:18
Е фала за таблава јас мислев дека се 2002 но биле 2001.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Nov-2010 at 16:14
Пристигна првиот модел на македонската моторна кола МЖ 712-107 - популарно нарецен ШпанецОстанува неговото боење и оззначување

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: mon
Date Posted: 12-Nov-2010 at 17:11
Bravo! Applause
Ova ce e istoriski den za makedonskoto zeleznicko modelarstvo!
Ako ne se lazam ovoj ce bide prviot MZ model vo H0 dokolku ne se zeme vo obzir onoj nepostoecki MZ vagon na proizvoditelot Sachsenmodelle so oznaka 74430. 

-------------
Železničko modelarstvo:
MK: http://outmacedonia.blogspot.se
https://www.facebook.com/groups/1683232238510889/

exYU: http://malezeljeznice.net


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Nov-2010 at 17:25
Браво и од мене   Cheers

А како ќе се прави шасијата/ подвозјето или како веќе тоа се вика со железничка терминологија?


Инаку денеска има уште една голема причина за задоволство поврзано со 3д модели во врска со железницата. Имено, компјутерскиот модел на Транспортниот центар во изработка на Гитардемон е прифатен и вклучен во официјалниот 3д слој на Гугл Земја:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1084&PID=79918#79918 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1084&PID=79918#79918

Cheers


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Nov-2010 at 19:39
Може од некој стар модел да се преправа или подобро да се поручи со точни димензии готово подвозје.Еве една од многуте фирма која го прават тоа
http://www.hollywoodfoundry.com/ - http://www.hollywoodfoundry.com/

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: BOJAN
Date Posted: 12-Nov-2010 at 20:08
Можам само да дадам пофалби во извонредната изработка на нашиот ШпанецCheers. Се надевам кога ќе биде готов ќе биде претставен на форумов.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Nov-2010 at 20:17
Originally posted by BOJAN

Можам само да дадам пофалби во извонредната изработка на нашиот ШпанецCheers. Се надевам кога ќе биде готов ќе биде претставен на форумов.

Деновиве имавме во Македонија петодневен возољубителски собир на возољубители од 4 земји со прошетка низ сите пруги во МК и веќе се договорени со заеднички сили и други модели на МЖ модели кој веќе се иницирани.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: polval
Date Posted: 15-Nov-2010 at 12:35
Site cestitki do avtorot za odlicno izraboteniot model na "Spanec", uste treba da se zeme predvid deka avtorot na modelot e od Anglija a go dolovil kako sto treba! Imav prilika da go vidam modelot vo zivo i da se zapoznaam licno so avtorot. Se raboti za prototip koj kje dozivee uste nekoja modifikacija. Izrabotkata e po rapid prototyping metoda. Za pogon kje se snajdeme nekako,  ne e tolku strasno. Istiot avtor ima izraboteno i model na 661 po istata metoda i spored negovite zborovi e izrabotena po fotografii. I nea imav prilika da ja vidam i stvarno e dobra.

Pozdrav
Tino


Posted By: polval
Date Posted: 16-Nov-2010 at 15:42
Фотографија од моделот на 661Posted By: SJCF
Date Posted: 17-Nov-2010 at 21:26
polval, sto e toa rapid prototyping metoda? i te molam stavi ako imas pogolemi sliki i od poveke agli od 661 maketata


Posted By: polval
Date Posted: 18-Nov-2010 at 07:19
Rapid prototyping  или 3d printing  е метода по која моделот најпрво се црта во 3D во некој од програмите на пример AutoCAD или 3dmax а после тоа се „печати“ на 3d принтер. Полимерот од кој е изработен моделот е флексибилен и не пука.

За жал немам други мои слики од моделот, меѓутоа можам да го замолам авторот да ја слика 661 од сите агли па да ги поставиме овде.

Поздрав,
Тино
Posted By: La Linea
Date Posted: 18-Nov-2010 at 11:17
Полвал, љубопитен сум - дали го користевте 3д принтерот на Машински факултет?

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!Print Page | Close Window