Print Page | Close Window

Од светот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Железници
Forum Discription: Возен парк, инфраструктура, железнички станици...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=567
Printed Date: 16-Apr-2024 at 11:34


Topic: Од светот
Posted By: lslcrew
Subject: Од светот
Date Posted: 08-Apr-2008 at 01:05
делумен офтопик: Абе знае ли некој што е работата со пругите во чешка и словачка. Порано во чехословачка ре користеле некои малце пошироки пруги он останите држави и на граница патниците се префрлале од еден во друг воз. Ај ако е некој упатен нека пише што е работата со тоа, стварно ме интересира!



Replies:
Posted By: Vladimir P
Date Posted: 08-Apr-2008 at 01:22
Originally posted by lslcrew

делумен офтопик: Абе знае ли некој што е работата со пругите во чешка и словачка. Порано во чехословачка ре користеле некои малце пошироки пруги он останите држави и на граница патниците се префрлале од еден во друг воз. Ај ако е некој упатен нека пише што е работата со тоа, стварно ме интересира!


Бидејќи мотото на La Linea е - омогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!

Види на [urI]http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%BA[/urI]

Не ми искаца со ликот - на вики потражи: Ширина на колосек
ги имас сите податоци


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: MAPJAH
Date Posted: 14-Mar-2009 at 07:57
Railroads of Netherlands
 
Холандски железници

[tube]Q_b3DKaIsBM[/tube]

Благодарам на мојот колега М-р Владимир Трајковски, дипл.град.инж.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.

-------------
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 16-Mar-2009 at 09:12
Еден од историските возови во Унгарија кој сообраќа од централната станица во Будимпешта (Nyugat) до Железничкиот музеј (Magyar Vasúttörténeti Park), каде беше собир на кралски возови од цел свет.

[TUBE]UXFSK6K94TA[/TUBE]

Локомотивата е BCmod-390


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: KamaZ
Date Posted: 16-Mar-2009 at 12:40
Убава репортажа Марјан.
Што се однесува до Холандската железница, морам да кажам дека ми се допаѓа тоа што е ужасно раздвижена. Возови има многу често и до секоја локација имаш поврзаност со најмногу 2 воза. Исто така поприлично се точни и релативно брзи (поспори се од возовите во Германија и Франција на пример ама сепак се доволно брзи). Според тоа како изгледаат имам забележано дека се користат и доста стари ама одржани вагони и локомотиви покрај тие поновите и побрзите.
Важен момент кој мора да го разбереме е дека колку и да се добри композициите, брзината е одредена од шините (барем кај нас). Секој ќе каже дека вагоните се катастрофа или дека локомотивите се прастари ама и тие композиции не можат да постигнат максимални брзини на нашите шини. Кај нас фалат инвестиции и одржување на шините прво, а после композициите.
И самата навика на народот да користи возови се има изгубено кај нас. Тоа е разбирливо кога ќе видиш дека ти требаат 5 саати од скопје до битола и имаш 1-2 воза дневно. Чисто за споредба, Ротердам и Амстердам се на 100тина километри еден од друг, се стига за 1 саат максимум, и има возови на 10тина минути.
Можеби темава е покриена во некој друг треад па ако треба може и да се префрли постов на друго место

Поздрав


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Mar-2009 at 11:01
Патување од Милано до Рим со брзина од 300 километри на час

Супер брз воз бил пуштен вчера во употреба во Италија, објави европската телевизиска станица “Јуроњуз“.

Новиот воз, кој се движи во брзина од фантастични 300 километри на час, од вчера сообраќа редовно на линијата Милано-Рим.

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони бил првиот патник на промотивното возење од Милано до главниот град на Италија со супер брзиот воз, чие име е “Фреча Роса“, што во превод значи “Црвена Стрела“. Патувањето од едниот до другиот италијански град, со овој воз, трае 3,30 часа.

[tube]U2OHNhzio7E[/tube]
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=52643&kategorija=6



Posted By: MAPJAH
Date Posted: 26-Mar-2009 at 07:25
Netherlands Spoorwegmuseum
 
Холандски железнички музеј

[tube]QrQceBLpVl0[/tube]

Благодарам на мојот колега М-р Владимир Трајковски, дипл.град.инж.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.

-------------
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Apr-2009 at 23:39
Додека ние воглавно трошиме пари и енергија на непродуктивни будалаштини, богатите во континуитет масивно вложуваат во инфраструктура - меѓудругото затоа и се богати.

Во Швајцарија моментално е во тек е реализацијата на проектот "Alp Transit" кој треба значително да го зголеми капацитетот и перформансите на клучните железнички врски преку Алпите. Најзначајни алки на двата засебни коридори кои се во фокуст на овој проект се новите два мега-тунели:

- Gotthard Base Tunnel - 57km долг тунел (поточно два одвоени паралелни тунели со по еден колосек секој, и поврзани со специјални врски на секои 300m поради безбедносни причини). Бушењето е почнато во 2003, а пуштање во употреба се очекува во 2015. Кога ќе биде завршен ќе биде најдолгиот тунел (железнички или патан) на светот. Ќе биде алтернатива на постојната врска преку стариот Готард железнички тунел (кој е импресивна приказна и сам за себе), овозможувајќи пократок пат, поголеми брзини и поголема безбедност.

- Lötschberg Base Tunnel - 34,5km долг тунел (повторно два колосеци секој сместен во посебен тунел). Изградбата започнала во 1999, а едниот тунел (колосек) е пуштен во употреба во 2007. Исто како и во претходниот случај, се работи за посовремена алтернатива на постоечкиот истоимен тунел кој функционира од 1913.


1


2


3


4


5


6


7



Posted By: zabegan
Date Posted: 07-Apr-2009 at 07:46
Готхард тунелот владее!!! навистина ми се допаѓаат вакви олеснувања во инфраструктурата и храброста да се направат
а инаку најдолг тунел? што е со француските тунели и тунелот под Ла Манш? ова го кажувам онака од ракав, ако има некој податоци нека ги постира Smile




Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Apr-2009 at 10:52
Да допунам уште нешто од еден друг форум каде еден наш македонец кој е во Швајцариуја објаснува за овој тунел.

... Da ti odgovorim na pitanje u vezi Lötschberg-Basis-tunela. Da ponovim, ukupna dužina je 34,6 km, od čega je svega oko 13 km sa dvokolosečnim saobraćajem. Znači, do potpunog završetka nedostaje da se uradi još oko 21 km duplog koloseka. Evo jedne šeme koja pokazuje današnje stanje:



Da još nešto interesantno dodam. Upravo u Lötschberg-Basis-tunelu postignuta je dosad najveća brzina na švajcarskim šinama - dana 16. decembra 2006. godine pola sata posle ponoći (00:30 h) je tunel testiran nemačkim vozom velike brzine tipa ICE-S, koji je dostigao brzinu od 281 km/h!. Inače, tunel je dimenzionisan za komercijalnu brzinu od 250 km/h.

Punom parom napreduju radovi na izgradnji Gotthard-Basis-tunela. Kada bude završen (oko 2017. godine) biće to najduži železnički tunel na svetu - čak duži od tunela ispod La Manche-a! Tako će se putovanje Zürich HB - Milano Centrale sa sadašnja 4 h 10 min skratiti na 2 h 40 min; kada bude gotov i Ceneri-Basis-tunel u kantonu Ticino, to putovanje će se skratiti još za 30 minuta, pa će putovanje Zürich HB - Milano Centrale trajati svega 2 h 10 min. To znači da će mi od 2017. godine 2 sata manje trebati da stignem na sunčane plaže italijanske ligurijske obale ili francuske Azurne obale, ili: ručak u Zürich-u, večera na mom brodiću na Ligurijskoj ili Azurnoj obali uz pogled na obalsku prugu Ventimiglia - Menton - Monaco-Monte Carlo - Nice-Ville.

Pozdrav
GANZ



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Apr-2009 at 11:38
Originally posted by zabegan

\што е со француските тунели и тунелот под Ла Манш? ова го кажувам онака од ракав, ако има некој податоци нека ги постира Smile
Тунелот под Ла Манш е долг 50,450m a базниот Готард 57,072m. Вториот по должина француски (француско-итаљански) тунел е железничкиот Fréjus, долг "само" 13,636m.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 23-Apr-2009 at 22:00

JR Tokai wants Tokyo-Osaka maglev by '25

Cost, route, stations, other hurdles remain but carrier hot to start construction of line accommodating 500-kph trains

Kyodo News

Central Japan Railway Co. (JR Tokai) appears poised to get to work on building a maglev line linking Tokyo and Osaka with trains that can run up to 500 kph, hoping to begin operations in 2025.

News%20photo
Don't blink: Maglev trains run on a test line in Yamanashi Prefecture. CENTRAL JAPAN RAILWAY CO. PHOTO

But the carrier has to overcome a number of hurdles before the line is up and running, including negotiating with local governments regarding the route and location of stations.

JR Tokai announced in April 2007 it hopes to start the service in 2025 but did not disclose how it would secure the necessary funds. Because government support cannot be expected, the plan was shelved at one point.

But last December the carrier said it intends to pay the bulk of the construction costs, totaling about ¥5.1 trillion.

In June, JR Tokai President Masayuki Matsumoto stressed the importance of building the maglev line.

"Although we've been strengthening the Tokaido Shinkansen Line with earthquake-resistance measures, we need to have another (supplementary) line."

Tetsuzo Fuyushiba, the land, infrastructure, transport and tourism minister at the time, later expressed the government's readiness to push the project forward.

"When the results of research (on geology carried out by JR Tokai and other entities) come out, I'd like to provide swift instruction on the next research to be done," Fuyushiba said.

The next phase will look into the cost of construction and expected passenger levels. JR Tokai said it will finish the study by the end of this year, because it will take more than 10 years to purchase the right of way.

However, a land ministry official said it is unlikely the study will be easy to carry out.

For example, a detailed calculation of construction costs cannot be made until the locations of the starting and terminal stations are determined, as well as the route linking them and where stations will be built along the way.

"Shinagawa is a powerful starting station. Ideally, the route is almost straight," Matsumoto said, but he added that consultations with local governments will be held after the geological survey is finished.

Nine prefectural governments along the planned route have passed resolutions demanding to be fully consulted by JR Tokai.

"We'd like JR Tokai to faithfully hear our opinions in determining stations and the route," Aichi Prefecture, the group's secretariat, said in a statement.

Nagano Prefecture's moves are being watched with particular interest. The prefecture is insisting that the route swing to its north to pass through the Suwa area, instead of a straight route with a tunnel under the Southern Alps.

The Kanagawa, Yamanashi, Nagano and Gifu governments along the line all want stations in their prefectures, hoping an influx of tourists and businesses will revitalize their areas.

Each station would probably cost billions of yen to build. "We will build the starting and terminal stations with our own money, but we would like local governments to pay for the others," a JR Tokai official said.

But negotiations are expected to meet rough going because the prefectural governments aren't exactly swimming in money.

The land ministry said procedures before the start of construction must be discussed by the central government's deliberation council.

"Understanding cannot be obtained unless there is a clear-cut prospect for a settlement with local governments," a ministry official said.



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Jun-2009 at 22:46
Многу интересна репортажа за патешествие од Виена до Пјонгјанг преку Русија. Интересно за читање и од аспект на железници (типот што го пишувал е самиот железничар и става голем акцент на тој дел од патувањето) но од причина што минува низ навистина егзотични територии и градови

http://vienna-pyongyang.blogspot.com/2008/04/how-everything-began.html - http://vienna-pyongyang.blogspot.com/2008/04/how-everything-began.html

Cheers


Posted By: гитардемон
Date Posted: 07-Jun-2009 at 23:27
 Мене ми е животна желба да се возам на транссибирската железница, во целата нејзина должина. Само сум убеден дека или ќе ме продадат за органи попат кога ќе ме заробат, или ќе фатам пневмонија или туберкулоза попат. Навистина луѓето што се возат по тие пруги се, барем за нас, ни видени ни чуени, и закана по животот. Како во Индија да се качи човек во воз... Но веројатно има прва класа па не би требало да е толку проблем. Како и да е, јас сум авантурист, ама да одам на пуст остров, а не да одам во непозната земја со секакви будали. АЈ да го прочитам ова, може ќе ме разубеди, но мислам дека не е баш најбезбедно да се качи човек на воз таму, во некои делови.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Jun-2009 at 23:43
Originally posted by гитардемон

 Мене ми е животна желба да се возам на транссибирската железница, во целата нејзина должина. Само сум убеден дека или ќе ме продадат за органи попат кога ќе ме заробат, или ќе фатам пневмонија или туберкулоза попат. Навистина луѓето што се возат по тие пруги се, барем за нас, ни видени ни чуени, и закана по животот. Како во Индија да се качи човек во воз... Но веројатно има прва класа па не би требало да е толку проблем. Како и да е, јас сум авантурист, ама да одам на пуст остров, а не да одам во непозната земја со секакви будали. АЈ да го прочитам ова, може ќе ме разубеди, но мислам дека не е баш најбезбедно да се качи човек на воз таму, во некои делови.


гитар. иако делам слични предрасуди како тебе (можеби не волку изразени), сепак мислам дека се само тоа... предрасуди. Не е ова прва репортажа што ја читам за тој дел (иако е можеби најобемната до сега) и секогаш доаѓам до заклучокот дека и таму живеат само нормални луѓе со нормални проблеми.

но тоа ти е кога сме постојано бомбардирани со информациите дека светот почнува некаде на пацифичкиот американски брег а завршува по линијата на железната завеса (дури и 20 години по нејзиното паѓање пропагандата во голема мера не е спрема да ја помести таа линија барем на руската западна граница).

Инаку секогаш ме фасцинира какви убави предели има Русија и зошто не се обиде малку повеќе да ја насели цела таа територија.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Jun-2009 at 00:14
Русија можеби се само предрасуди, пробај во Бангладеш со воз и кажи ми дали се само предрасуди Прифаќам дека некогаш претерувам, ама сум бил во Русија, и во центарот на Москва убав народ, и ме однесоа во едно предградие на 40 километри од центарот, во еден пазар за сè и сешто... Епа не сакаш да знаеш како е... Како во Палестина на сред бомбардирање од Израелците Факт е дека ако си странец, во град и на село не можеш да очекуваш ист табиет и менталитет, па така ај во Москва и Скопје ќе преживееш како странец, меѓутоа ако одиш во срцето на степата, или во Чегране на пр. како странец ќе размислиш три пати.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 08-Jun-2009 at 04:16
Сега ја дочитав цела репортажа, инаку за тие што ќе посакаат да ја прочитаат ми требаше час и половина без многу дистракции - ако сакаш внимателно и целосно да ја разгледаш, и можам да кажам само Eeek иако не е цела готова... Многу интересно нешто, на друго место тешко дека ќе видите пак во следните 15 години.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: BOJAN
Date Posted: 08-Jun-2009 at 10:17
Фраериве репортажава ја поставуваа постепено неколку месеци, ама потемелна репортажа за Северна Кореја не сум сретнал, за Русија имало.Трансибирска железница ми е неостварен сон, но сепак Северна Кореја е врвот. На дечкиве од Швајцарија и од Австрија им успеало да влезат, а имаше пред некој месец и една друга обемна репортажа за Северна Кореја од еден американец, ама за линкот е заборавен одамна.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Jun-2009 at 13:49
Originally posted by гитардемон

Русија можеби се само предрасуди, пробај во Бангладеш со воз и кажи ми дали се само предрасуди Прифаќам дека некогаш претерувам, ама сум бил во Русија, и во центарот на Москва убав народ, и ме однесоа во едно предградие на 40 километри од центарот, во еден пазар за сè и сешто... Епа не сакаш да знаеш како е... Како во Палестина на сред бомбардирање од Израелците Факт е дека ако си странец, во град и на село не можеш да очекуваш ист табиет и менталитет, па така ај во Москва и Скопје ќе преживееш како странец, меѓутоа ако одиш во срцето на степата, или во Чегране на пр. како странец ќе размислиш три пати.


Пак се тоа предрасуди. Јас ти гарантирам дека во Чегране или во некое село во степата има сигурно поискрени и посрдечни луѓе отколку во Скопје или Москва. И пак ти викам и јас ги имам истите предрасуди, но реално 100% повеќе може човек да настрада во голем град отколку во некое село.

Барем тоа е мое мислење.

Originally posted by BOJAN

Фраериве репортажава ја поставуваа постепено неколку месеци, ама потемелна репортажа за Северна Кореја не сум сретнал, за Русија имало.Трансибирска железница ми е неостварен сон, но сепак Северна Кореја е врвот. На дечкиве од Швајцарија и од Австрија им успеало да влезат, а имаше пред некој месец и една друга обемна репортажа за Северна Кореја од еден американец, ама за линкот е заборавен одамна.


Па богами само за читање треба доста време, верувам дека било голем предизвик цела оваа работа волку убаво да се документира и да се изнапише.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Jun-2009 at 00:22
Фантастична репортажа!  Rock

Од македонска перспектива, морам да забележам дека дури и во Северна Кореја може да се фотографира железницата, факт што многу ме изненади, особено што кај нас барем формално тоа е забрането!

Doh

Кога конечно ќе ја напуштиме таа бесмислица?


Posted By: гитардемон
Date Posted: 09-Jun-2009 at 19:26
[tube]ktYaQWyWt98[/tube]

Еве една паметна идеја. Камионџиите спијат во вагонот, а нивните камиони се на возот. Снимено во Австрија.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 09-Jun-2009 at 20:08
Швајцарија „100 години“ го има тој закон, нема теорије да камиони трчаат по ниви патишта и да загадуваат. Од граница на воз или заборави ја Швајцарија Smile


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 14-Jun-2009 at 08:49
Репоратажа од Камбоџа....
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=3770&Itemid=66 - http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=3770&Itemid=66


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 14-Jun-2009 at 16:23
Одлично, само ме интересира како кочат LOL

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: tomo441
Date Posted: 16-Jun-2009 at 23:34
I VIE se zalite od nasite zeleznici....HEH!
tomo441


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 20-Jun-2009 at 19:00

Еве некои стари локомотиве (Владимир можеби ќе ги препознаеш модлеите) сликани во техничкиот музеј во Берлин, каде што имаше огромен дел посветен на железницата и локомотивите од сите периоди

1.
 
2.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 20-Jun-2009 at 21:26
UrbanFreak, првата локомотива тешко може да се препознае која е, освен личноста Smile

А втората локомотива е Пруска Т3 или германска ознака BR 89. Бидејќи од таблицата се чита Gaswerk Mariendorf од Deutschen Technikmuseum - Berlinu тоа е локомотивата наречена GASAG No. 1



Тоа е слична ко нашата локомотива во Гевгелија 61-011



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 21-Jun-2009 at 19:14
Железничка станицата во Лисабон, лошо уснимано но прекрасна современа архитектура, вреди да се види.

[TUBE]MiDjxYCwEjI[/TUBE]


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: ArchiTechTone
Date Posted: 21-Jun-2009 at 23:34
Архитектот е Сантијаго Калатрава. Еве уште едно видео за железничка станица во Франција, (има уште две видеа). Објект во Лион, Statolas TGV station. Ако имате време погледнете ги сите три дела... Многу се информативни.

[tube]yH-Fda04ULA[/tube]


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 22-Jun-2009 at 08:34
Previous
Прекрасна градба - скулптура

 Само на тие градби едино ми смета немање топлина во „ентериерниот“ дел

[TUBE]Lnsk0ZA7_3A[/TUBE]

Santiago Calatrava - Lisabon


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Jun-2009 at 17:04
Вистинска штета што Сатолас зјае практично неискористена. Прекрасно здание, но џабе кога не ја исполнува функцијата. Очигледно и во Лион немаат недостаток на мегаломани, а кога ќе се вложат толку пари непродуктивно, не менува ништо дали тие мегаломани имаат вкус за архитектура.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 23-Jun-2009 at 13:18

Nemci kupuju Slovenačke železnice

22. jun 2009. | 08:18
Slovenački ministar trgovine Patrik Vlačič najavio je da će se uskoro potpisati pismo namere sa "Dojče banom" oko preuzimanja Slovenačke železnice.

Država želi da Nemcima proda 49 odsto akcija, a Vlačič insistira na tome da infrastruktura ostane u vlasništvu države.

Vlačič je demantovao da država namerava da proda udeo u Luci Koper jer je ta kompanija zbog lučke infrastrukture "slatkiš" Slovenije.

Najavio je i skoro raspisivanje međunarodnog tendera za novu Upravu te kompanije. Upravu Darsa, tvrdi, nema nameru da menja.
Извор: B92


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Jul-2009 at 20:29
Еве нешто што ме загрижува



Mid term planning / X-24 information
The following pages aim on giving early information regarding important changes to European rail corridors with regard to a timeframe until Timetable of 2010. This shall enhance possibilities for strategic and mid term planning of both, Railway Undertakings as well as Rail Infrastructure Managers. X-24 is the synonym for planning 24 months in advance of the Timetable change.




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 30-Jul-2009 at 18:15

30.07.2009

Русија купува возови на „Сименс“ за 900 милиони евра

Германскиот индустриски концерн „Сименс“ прими две нарачки од руската железница во вкупна вредност од речиси 900 милиони евра. Шефот на „Сименс“, Петер Лешер изјави дека е потпишан купопродажниот договор за 200 возови со вагони за спиење во вредност од преку 320 милиони евра. Покрај тоа потпишана е и изјава за намери за испорака на 54 возови за превоз на куси дестинации наменети за Зимските олимписки игри што ќе се одржат во Сочи.

Извор: http://www.dw-world.de/dw/function/0,,82221_cid_4529188,00.html - DW-World



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/



Posted By: MAPJAH
Date Posted: 16-Aug-2009 at 14:53
WIEN Austria
 

ВИЕНА Австрија


[tube]a9iDolz0FvY[/tube]

Благодарам на мојот колега Зоран Ристиќ, град.техн.
за снимениот материјал од кој направив прекрасна видео репортажа.

-------------
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША


Posted By: MAPJAH
Date Posted: 17-Sep-2009 at 14:09
 
GARE DE COLMAR

[tube]5Ad_7us-GJk[/tube]


-------------
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША


Posted By: MAPJAH
Date Posted: 17-Sep-2009 at 14:12
GARE DE STRAZBOURG

[tube]_D1M4N-gBls[/tube]


-------------
ПОЗДРАВ ОД ЖЕЛЕЗНИЧАРОТ
ПО ПРОФЕСИЈА И ПО ДУША


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Oct-2009 at 13:47
Еве ги плановите на Америка за брза железница (колку што јас сфатив МАГЛЕВ технологија). Импресивно. Верувам дека Тексас и Оклахома нема да останат онака отсечени од источниот брег. Исто така претпоставувам дека ако некогаш се случи поврзување на источниот и западниот брег тоа ќе иде преку јужната траса, на северниот дел навистина недостасуваат поголеми градови кои би направиле каква таква логика брза мрежа.

Секако ова не се планови за од денес до утре, зборуваме евентуално за парцијална реализација до кај 2050. До кај 2030 постојат реални прилики за такво нешто да се случи околу пошироката Лос Анџелес метро зона.




Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Oct-2009 at 18:48
Америка почна да се освестува дека Европа, Јапан, Кина, ... отидоа далеку во брзи железници за разлика од нив. Калифорнија озбилно се спрема да влезе во тој нов технолошки напредок

Прекрасен краток филм за тоа каде се

http://www.cahighspeedrail.ca.gov/gallery.aspx - http://www.cahighspeedrail.ca.gov/gallery.aspx


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Oct-2009 at 19:35


Интересно концизно филмче. Неверојатно е кога тргнал првиот Шинкансен а каде сме ние

Исто така забележав дека мапата на Европа која се појави на кратко во регионот беше обележана само линија Атина-Солун.


Posted By: Dragan
Date Posted: 01-Oct-2009 at 21:13
Јас од историја знам дека кога во Америка се градела железничката пруга исток-запад во еден одреден момент дошло до прекин на работите затоа што пари за работниците снемало(дали биле украдени) па државата која ја градела таа пруга била на двооумење да ја прекине или како да ја продолжи работата.
Се досетиле и одлучиле да настават понатака така што за секој изграден километар на секој работник на место пари му се давало писмена потврда за лична сопственост на пругата во определена должина. Од тој настан ќе започне ерата на акции(хартии од вредност) односно тоа е почетокот на  приватни компании со акционерско учество во сопственоста на капиталот. Акционерството денес е најчест облик на приватни фирми. Железницата на САД од тоа време се смета за основа на почетокот на индустрискиот развој на таа држава. Сега по се изгледа им треба помодерна железница бидејќи Јапониа и Европа се пред нив. САД нема да препуштат економски да заостануваат, железницата покрај морскиот и воздушниот сообраќај е една од најбитните за развој на таа држава и мора да биде модернизирана.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 01-Oct-2009 at 21:39
Originally posted by pbanks

... Исто така забележав дека мапата на Европа која се појави на кратко во регионот беше обележана само линија Атина-Солун.

Не си видел добро, еве не баш најдобро но се гледа што е и што се првидува, но тоа е само ... предвидувања и желби Smile






-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Oct-2009 at 21:50
хм.... па поторно го гледам истото, само Атина-Солун обележани во регионот. Турција ја сметам за посебна приказна. 


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 02-Oct-2009 at 08:16
Previous
Пре ке има-и има во Аустрија Унгарија и Румунија, иако не се уцртани него ли во Грција. Question


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Oct-2009 at 21:46
И јас мислам воопшто да не се обрнува внимание на таа мапа, не е апсолутно никаков репер. Важно е ние да се опаметиме и да си ги засукаме ракавите Yes

Инаку навистина одлични филмчиња  Thumbs%20Up


Posted By: kire85
Date Posted: 03-Oct-2009 at 18:23
eve nekolku interesni statistiki:

http://www.nationmaster.com/cat/tra-transportation - Transportation Statistics > Railways > Total (most recent) by country



# 2   http://www.nationmaster.com/country/us-united-states/tra-transportation - United States : 226,612 km  2005  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=us-united-states">Time%20series
# 3   http://www.nationmaster.com/country/rs-russia/tra-transportation - Russia : 87,157 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=rs-russia">Time%20series
# 4   http://www.nationmaster.com/country/ch-china/tra-transportation - China : 75,438 km  2005  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ch-china">Time%20series
# 5   http://www.nationmaster.com/country/in-india/tra-transportation - India : 63,221 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=in-india">Time%20series
# 6   http://www.nationmaster.com/country/gm-germany/tra-transportation - Germany : 48,215 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gm-germany">Time%20series
# 7   http://www.nationmaster.com/country/ca-canada/tra-transportation - Canada : 48,068 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ca-canada">Time%20series
# 8   http://www.nationmaster.com/country/as-australia/tra-transportation - Australia : 38,550 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=as-australia">Time%20series
# 9   http://www.nationmaster.com/country/ar-argentina/tra-transportation - Argentina : 31,902 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ar-argentina">Time%20series
# 10   http://www.nationmaster.com/country/fr-france/tra-transportation - France : 29,370 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=fr-france">Time%20series
# 11   http://www.nationmaster.com/country/br-brazil/tra-transportation - Brazil : 29,295 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=br-brazil">Time%20series
# 12   http://www.nationmaster.com/country/ja-japan/tra-transportation - Japan : 23,474 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ja-japan">Time%20series
# 13   http://www.nationmaster.com/country/pl-poland/tra-transportation - Poland : 23,072 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=pl-poland">Time%20series
# 14   http://www.nationmaster.com/country/up-ukraine/tra-transportation - Ukraine : 22,473 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=up-ukraine">Time%20series
# 15   http://www.nationmaster.com/country/sf-south-africa/tra-transportation - South Africa : 20,872 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sf-south-africa">Time%20series
# 16   http://www.nationmaster.com/country/it-italy/tra-transportation - Italy : 19,460 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=it-italy">Time%20series
# 17   http://www.nationmaster.com/country/mx-mexico/tra-transportation - Mexico : 17,665 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mx-mexico">Time%20series
# 18   http://www.nationmaster.com/country/uk-united-kingdom/tra-transportation - United Kingdom : 16,567 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=uk-united-kingdom">Time%20series
# 19   http://www.nationmaster.com/country/sp-spain/tra-transportation - Spain : 14,974 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sp-spain">Time%20series
# 20   http://www.nationmaster.com/country/kz-kazakhstan/tra-transportation - Kazakhstan : 13,700 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=kz-kazakhstan">Time%20series
# 21   http://www.nationmaster.com/country/sw-sweden/tra-transportation - Sweden : 11,528 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sw-sweden">Time%20series
# 22   http://www.nationmaster.com/country/ro-romania/tra-transportation - Romania : 11,385 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ro-romania">Time%20series
# 23   http://www.nationmaster.com/country/ez-czech-republic/tra-transportation - Czech Republic : 9,597 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ez-czech-republic">Time%20series
# 24   http://www.nationmaster.com/country/tu-turkey/tra-transportation - Turkey : 8,697 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=tu-turkey">Time%20series
# 25   http://www.nationmaster.com/country/ir-iran/tra-transportation - Iran : 8,367 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ir-iran">Time%20series
# 26   http://www.nationmaster.com/country/pk-pakistan/tra-transportation - Pakistan : 8,163 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=pk-pakistan">Time%20series
# 27   http://www.nationmaster.com/country/hu-hungary/tra-transportation - Hungary : 8,057 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=hu-hungary">Time%20series
# 28   http://www.nationmaster.com/country/ci-chile/tra-transportation - Chile : 6,585 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ci-chile">Time%20series
# 29   http://www.nationmaster.com/country/id-indonesia/tra-transportation - Indonesia : 6,458 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=id-indonesia">Time%20series
# 30   http://www.nationmaster.com/country/au-austria/tra-transportation - Austria : 6,383 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=au-austria">Time%20series
# 31   http://www.nationmaster.com/country/su-sudan/tra-transportation - Sudan : 5,978 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=su-sudan">Time%20series
# 32   http://www.nationmaster.com/country/fi-finland/tra-transportation - Finland : 5,741 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=fi-finland">Time%20series
# 33   http://www.nationmaster.com/country/bo-belarus/tra-transportation - Belarus : 5,512 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bo-belarus">Time%20series
# 34   http://www.nationmaster.com/country/kn-korea-north/tra-transportation - Korea, North : 5,235 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=kn-korea-north">Time%20series
# 35   http://www.nationmaster.com/country/cg-congo-democratic-republic-of-the/tra-transportation - Congo, Democratic Republic of the : 5,138 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=cg-congo-democratic-republic-of-the">Time%20series
# 36   http://www.nationmaster.com/country/eg-egypt/tra-transportation - Egypt : 5,063 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=eg-egypt">Time%20series
# 37   http://www.nationmaster.com/country/sz-switzerland/tra-transportation - Switzerland : 4,839 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sz-switzerland">Time%20series
# 38   http://www.nationmaster.com/country/bu-bulgaria/tra-transportation - Bulgaria : 4,294 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bu-bulgaria">Time%20series
# 39   http://www.nationmaster.com/country/cu-cuba/tra-transportation - Cuba : 4,226 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=cu-cuba">Time%20series
# 40   http://www.nationmaster.com/country/nz-new-zealand/tra-transportation - New Zealand : 4,128 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=nz-new-zealand">Time%20series
# 41   http://www.nationmaster.com/country/th-thailand/tra-transportation - Thailand : 4,071 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=th-thailand">Time%20series
# 42   http://www.nationmaster.com/country/no-norway/tra-transportation - Norway : 4,043 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=no-norway">Time%20series
# 43   http://www.nationmaster.com/country/ag-algeria/tra-transportation - Algeria : 3,973 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ag-algeria">Time%20series
# 44   http://www.nationmaster.com/country/bm-burma/tra-transportation - Burma : 3,955 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bm-burma">Time%20series
# 45   http://www.nationmaster.com/country/uz-uzbekistan/tra-transportation - Uzbekistan : 3,950 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=uz-uzbekistan">Time%20series
# 46   http://www.nationmaster.com/country/tz-tanzania/tra-transportation - Tanzania : 3,690 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=tz-tanzania">Time%20series
# 47   http://www.nationmaster.com/country/lo-slovakia/tra-transportation - Slovakia : 3,662 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=lo-slovakia">Time%20series
# 48   http://www.nationmaster.com/country/be-belgium/tra-transportation - Belgium : 3,536 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=be-belgium">Time%20series
# 49   http://www.nationmaster.com/country/ni-nigeria/tra-transportation - Nigeria : 3,505 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ni-nigeria">Time%20series
# 50   http://www.nationmaster.com/country/bl-bolivia/tra-transportation - Bolivia : 3,504 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bl-bolivia">Time%20series
# 51   http://www.nationmaster.com/country/ks-korea-south/tra-transportation - Korea, South : 3,472 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ks-korea-south">Time%20series
# 52   http://www.nationmaster.com/country/yi-serbia-and-montenegro/tra-transportation - Serbia and Montenegro : 3,379 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=yi-serbia-and-montenegro">Time%20series
# 53   http://www.nationmaster.com/country/co-colombia/tra-transportation - Colombia : 3,304 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=co-colombia">Time%20series
# 54   http://www.nationmaster.com/country/ei-ireland/tra-transportation - Ireland : 3,237 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ei-ireland">Time%20series
# 55   http://www.nationmaster.com/country/mz-mozambique/tra-transportation - Mozambique : 3,123 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mz-mozambique">Time%20series
# 56   http://www.nationmaster.com/country/zi-zimbabwe/tra-transportation - Zimbabwe : 3,077 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=zi-zimbabwe">Time%20series
# 57   http://www.nationmaster.com/country/nl-netherlands/tra-transportation - Netherlands : 2,797 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=nl-netherlands">Time%20series
# 58   http://www.nationmaster.com/country/po-portugal/tra-transportation - Portugal : 2,786 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=po-portugal">Time%20series
# 59   http://www.nationmaster.com/country/ke-kenya/tra-transportation - Kenya : 2,778 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ke-kenya">Time%20series
# 60   http://www.nationmaster.com/country/bg-bangladesh/tra-transportation - Bangladesh : 2,768 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bg-bangladesh">Time%20series
# 61   http://www.nationmaster.com/country/ao-angola/tra-transportation - Angola : 2,761 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ao-angola">Time%20series
# 62   http://www.nationmaster.com/country/hr-croatia/tra-transportation - Croatia : 2,726 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=hr-croatia">Time%20series
# 63   http://www.nationmaster.com/country/sy-syria/tra-transportation - Syria : 2,711 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sy-syria">Time%20series
# 64   http://www.nationmaster.com/country/da-denmark/tra-transportation - Denmark : 2,644 km  2007  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=da-denmark">Time%20series
# 65   http://www.nationmaster.com/country/vm-vietnam/tra-transportation - Vietnam : 2,600 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=vm-vietnam">Time%20series
# 66   http://www.nationmaster.com/country/gr-greece/tra-transportation - Greece : 2,571 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gr-greece">Time%20series
# 67   http://www.nationmaster.com/country/tx-turkmenistan/tra-transportation - Turkmenistan : 2,440 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=tx-turkmenistan">Time%20series
# 68   http://www.nationmaster.com/country/wa-namibia/tra-transportation - Namibia : 2,382 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=wa-namibia">Time%20series
# 69   http://www.nationmaster.com/country/lg-latvia/tra-transportation - Latvia : 2,303 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=lg-latvia">Time%20series
# 70   http://www.nationmaster.com/country/iz-iraq/tra-transportation - Iraq : 2,272 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=iz-iraq">Time%20series
# 71   http://www.nationmaster.com/country/za-zambia/tra-transportation - Zambia : 2,157 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=za-zambia">Time%20series
# 72   http://www.nationmaster.com/country/ts-tunisia/tra-transportation - Tunisia : 2,153 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ts-tunisia">Time%20series
# 73   http://www.nationmaster.com/country/aj-azerbaijan/tra-transportation - Azerbaijan : 2,122 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=aj-azerbaijan">Time%20series
# 74   http://www.nationmaster.com/country/uy-uruguay/tra-transportation - Uruguay : 2,073 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=uy-uruguay">Time%20series
# 75   http://www.nationmaster.com/country/pe-peru/tra-transportation - Peru : 1,989 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=pe-peru">Time%20series
# 76   http://www.nationmaster.com/country/mo-morocco/tra-transportation - Morocco : 1,907 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mo-morocco">Time%20series
# 77   http://www.nationmaster.com/country/my-malaysia/tra-transportation - Malaysia : 1,890 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=my-malaysia">Time%20series
# 78   http://www.nationmaster.com/country/mg-mongolia/tra-transportation - Mongolia : 1,810 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mg-mongolia">Time%20series
# 79   http://www.nationmaster.com/country/lh-lithuania/tra-transportation - Lithuania : 1,771 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=lh-lithuania">Time%20series
# 80   http://www.nationmaster.com/country/gg-georgia/tra-transportation - Georgia : 1,612 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gg-georgia">Time%20series
# 81   http://www.nationmaster.com/country/tw-taiwan/tra-transportation - Taiwan : 1,588 km  2007  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=tw-taiwan">Time%20series
# 82   http://www.nationmaster.com/country/ce-sri-lanka/tra-transportation - Sri Lanka : 1,449 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ce-sri-lanka">Time%20series
# 83   http://www.nationmaster.com/country/sa-saudi-arabia/tra-transportation - Saudi Arabia : 1,392 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sa-saudi-arabia">Time%20series
# 84   http://www.nationmaster.com/country/ug-uganda/tra-transportation - Uganda : 1,244 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ug-uganda">Time%20series
# 85   http://www.nationmaster.com/country/si-slovenia/tra-transportation - Slovenia : 1,229 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=si-slovenia">Time%20series
# 86   http://www.nationmaster.com/country/md-moldova/tra-transportation - Moldova : 1,138 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=md-moldova">Time%20series
# 87   http://www.nationmaster.com/country/cm-cameroon/tra-transportation - Cameroon : 987 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=cm-cameroon">Time%20series
# 88   http://www.nationmaster.com/country/en-estonia/tra-transportation - Estonia : 968 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=en-estonia">Time%20series
# 89   http://www.nationmaster.com/country/ec-ecuador/tra-transportation - Ecuador : 966 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ec-ecuador">Time%20series
# 90   http://www.nationmaster.com/country/gh-ghana/tra-transportation - Ghana : 953 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gh-ghana">Time%20series
# 91   http://www.nationmaster.com/country/sg-senegal/tra-transportation - Senegal : 906 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=sg-senegal">Time%20series
# 92   http://www.nationmaster.com/country/rp-philippines/tra-transportation - Philippines : 897 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=rp-philippines">Time%20series
# 93   http://www.nationmaster.com/country/cf-congo-republic-of-the/tra-transportation - Congo, Republic of the : 894 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=cf-congo-republic-of-the">Time%20series
# 94   http://www.nationmaster.com/country/bc-botswana/tra-transportation - Botswana : 888 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bc-botswana">Time%20series
# 95   http://www.nationmaster.com/country/gt-guatemala/tra-transportation - Guatemala : 886 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gt-guatemala">Time%20series
# 96   http://www.nationmaster.com/country/ma-madagascar/tra-transportation - Madagascar : 854 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ma-madagascar">Time%20series
# 97   http://www.nationmaster.com/country/is-israel/tra-transportation - Israel : 853 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=is-israel">Time%20series
# 98   http://www.nationmaster.com/country/am-armenia/tra-transportation - Armenia : 839 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=am-armenia">Time%20series
# 99   http://www.nationmaster.com/country/gv-guinea/tra-transportation - Guinea : 837 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gv-guinea">Time%20series
# 100   http://www.nationmaster.com/country/gb-gabon/tra-transportation - Gabon : 814 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=gb-gabon">Time%20series
# 101   http://www.nationmaster.com/country/mi-malawi/tra-transportation - Malawi : 797 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mi-malawi">Time%20series
# 102   http://www.nationmaster.com/country/bn-benin/tra-transportation - Benin : 758 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bn-benin">Time%20series
# 103   http://www.nationmaster.com/country/ml-mali/tra-transportation - Mali : 729 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ml-mali">Time%20series
# 104   http://www.nationmaster.com/country/mr-mauritania/tra-transportation - Mauritania : 717 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mr-mauritania">Time%20series
= 105   http://www.nationmaster.com/country/mk-macedonia-republic-of/tra-transportation - MACEDONIA, REPUBLIC OF 699 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=mk-macedonia-republic-of">Time%20series
= 105   http://www.nationmaster.com/country/ho-honduras/tra-transportation - Honduras : 699 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ho-honduras">Time%20series
= 105   http://www.nationmaster.com/country/et-ethiopia/tra-transportation - Ethiopia : 699 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=et-ethiopia">Time%20series
# 108   http://www.nationmaster.com/country/ve-venezuela/tra-transportation - Venezuela : 682 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=ve-venezuela">Time%20series
# 109   http://www.nationmaster.com/country/iv-c-te-d-ivoire/tra-transportation - Côte d'Ivoire : 660 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=iv-c-te-d-ivoire">Time%20series
# 110   http://www.nationmaster.com/country/uv-burkina-faso/tra-transportation - Burkina Faso : 622 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=uv-burkina-faso">Time%20series
# 111   http://www.nationmaster.com/country/bk-bosnia-and-herzegovina/tra-transportation - Bosnia and Herzegovina : 608 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=bk-bosnia-and-herzegovina">Time%20series
# 112   http://www.nationmaster.com/country/cb-cambodia/tra-transportation - Cambodia : 602 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=cb-cambodia">Time%20series
# 113   http://www.nationmaster.com/country/fj-fiji/tra-transportation - Fiji : 597 km  2006  http://www.nationmaster.com/time.php?stat=tra_rai_tot-transportation-railways-total&country=fj-fiji">Time%20series


Posted By: kire85
Date Posted: 03-Oct-2009 at 18:31

http://www.nationmaster.com/cat/tra-transportation - Transportation Statistics > Rail usage statistics > Distance travelled by rail per inhabitant in km/year Kilometres/year (most recent) by country

Rank   http://www.nationmaster.com/graph/tra_rai_usa_sta_dis_tra_by_rai_per_inh_in_kmy_kil-per-inhabitant-km-year-kilometres# - Countries   http://www.nationmaster.com/graph/tra_rai_usa_sta_dis_tra_by_rai_per_inh_in_kmy_kil-per-inhabitant-km-year-kilometres# - Amount  
# 1   http://www.nationmaster.com/country/ja-japan/tra-transportation - Japan : 1,900  
# 2   http://www.nationmaster.com/country/sz-switzerland/tra-transportation - Switzerland : 1,730  
# 3   http://www.nationmaster.com/country/bo-belarus/tra-transportation - Belarus : 1,260  
# 4   http://www.nationmaster.com/country/fr-france/tra-transportation - France : 1,060  
# 5   http://www.nationmaster.com/country/up-ukraine/tra-transportation - Ukraine : 1,010  
= 6   http://www.nationmaster.com/country/da-denmark/tra-transportation - Denmark : 1,000  
= 6   http://www.nationmaster.com/country/au-austria/tra-transportation - Austria : 1,000  
# 8   http://www.nationmaster.com/country/rs-russia/tra-transportation - Russia : 990  
# 9   http://www.nationmaster.com/country/gm-germany/tra-transportation - Germany : 890  
# 10   http://www.nationmaster.com/country/eg-egypt/tra-transportation - Egypt : 880  
# 11   http://www.nationmaster.com/country/nl-netherlands/tra-transportation - Netherlands : 860  
# 12   http://www.nationmaster.com/country/sw-sweden/tra-transportation - Sweden : 770  
# 13   http://www.nationmaster.com/country/it-italy/tra-transportation - Italy : 710  
= 14   http://www.nationmaster.com/country/hu-hungary/tra-transportation - Hungary : 700  
= 14   http://www.nationmaster.com/country/ez-czech-republic/tra-transportation - Czech Republic : 700  
= 14   http://www.nationmaster.com/country/be-belgium/tra-transportation - Belgium : 700  
# 17   http://www.nationmaster.com/country/pl-poland/tra-transportation - Poland : 670  
# 18   http://www.nationmaster.com/country/ks-korea-south/tra-transportation - Korea, South : 630  
# 19   http://www.nationmaster.com/country/fi-finland/tra-transportation - Finland : 570  
# 20   http://www.nationmaster.com/country/no-norway/tra-transportation - Norway : 560  
# 21   http://www.nationmaster.com/country/ro-romania/tra-transportation - Romania : 540  
# 22   http://www.nationmaster.com/country/ch-china/tra-transportation - China : 504  
# 23   http://www.nationmaster.com/country/kz-kazakhstan/tra-transportation - Kazakhstan : 500  
# 24   http://www.nationmaster.com/country/uk-united-kingdom/tra-transportation - United Kingdom : 490  
# 25   http://www.nationmaster.com/country/sp-spain/tra-transportation - Spain : 420  
# 26   http://www.nationmaster.com/country/po-portugal/tra-transportation - Portugal : 400  
# 27   http://www.nationmaster.com/country/in-india/tra-transportation - India : 370  
# 28   http://www.nationmaster.com/country/ar-argentina/tra-transportation - Argentina : 280  
# 29   http://www.nationmaster.com/country/sf-south-africa/tra-transportation - South Africa : 200  
# 30   http://www.nationmaster.com/country/th-thailand/tra-transportation - Thailand : 150  
# 31   http://www.nationmaster.com/country/us-united-states/tra-transportation - United States : 140  
# 32   http://www.nationmaster.com/country/pk-pakistan/tra-transportation - Pakistan : 120  
= 33   http://www.nationmaster.com/country/bm-burma/tra-transportation - Burma : 90  
= 33   http://www.nationmaster.com/country/tu-turkey/tra-transportation - Turkey : 90  
= 33   http://www.nationmaster.com/country/ir-iran/tra-transportation - Iran : 90  
# 36   http://www.nationmaster.com/country/id-indonesia/tra-transportation - Indonesia : 70  
# 37   http://www.nationmaster.com/country/bg-bangladesh/tra-transportation - Bangladesh : 30  
# 38   http://www.nationmaster.com/country/en-estonia/tra-transportation - Estonia : 15  




Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-Oct-2009 at 19:27
Споредба на земји со иста големина

Slovenia:      1,229 km
Makedonija     699 km

ДУПЛО Ohno


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: BlacK
Date Posted: 06-Oct-2009 at 02:09
Master japanci

http://www.youtube.com/watch?v=4BHw26kNstU&feature=related - http://www.youtube.com/watch?v=4BHw26kNstU&feature=related


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 06-Oct-2009 at 12:34
На повидок нов брз коридор Балтик - Адриатик




-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Max
Date Posted: 15-Oct-2009 at 18:36

http://www.mdsf.org.mk/mac/impuls/Impuls_50/str_10.htm - http://www.mdsf.org.mk/mac/impuls/Impuls_50/str_10.htm



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 28-Nov-2009 at 12:03
Во експресен воз на релацијата Москва - Ст.Петерсбург загинати најмалку 39 лиѓе
 
Повеќе на:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/6676082/Terror-probe-as-Russia-train-crash-kills-at-least-39.html - http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/6676082/Terror-probe-as-Russia-train-crash-kills-at-least-39.html
 
http://www.interfax.ru/society/txt.asp?id=112185 - http://www.interfax.ru/society/txt.asp?id=112185


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Nov-2009 at 18:14


Што искочи со ова сега, дали е навистина терористички напад?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Nov-2009 at 18:18


Свет - 28.11.2009
НАД 30 ЛИЦА ЗАГИНАА ВО "НЕВСКИ ЕКСПРЕС"

Тешката несреќата на возот „Невски експрес“, во која загинаа најмалку 30 лица, е причинета од терористички акт, соопшти денеска шефот на руските железници Владимир Јакунин на седница на владина комисија.   - Според податоците, добиени од оперативно-истражувачката грипа, основната верзија на истрагата е избувнување на неутврдени експлозивно средство од страна на непознати лица, односно станува збор за терористички акт, изјави Јакунин.   Форензичарите откриле експлозивна бездна, чие присутво ја потврдува верзијата за активирано експлозивно средство под возот, изјавил претставник на истражната група за Итар тасс. - Засега не може да се каже каков бил видот и моќноста на бомбата. Тоа ќе може да се утврди дури по специјална експертиза, додал тој.   Соработници на милицијата заедно со свои колеги од други органи се во потрага по лицата кои стојат зад нападот. Тие ги испитуваат жителите од околните населени места, трговци и таксисти. Се проверуваат телефонските повици од реонот.   Иследниците претпоставуваат дека нападот бил внимателно планиран и подготвуван најмалку еден месец. - Местото на несреќата е меѓу шума, а најблиските населени места се оддалечени на еден километар, што зборува за внимателно подготвен план, рекол истиот извор.   Шефот на железниците соопшти дека движењето по железничката линија ќе биде обновено веднаш откако иследниците ќе ја завршат работата. Во моментот возовите се движат по други маршрути, што доведува до доцнење од четири до шест часа.

http://telma.com.mk/vest.aspx?vest=6818

Ohno


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 05-Dec-2009 at 19:19

Unife News

13 | 12 | 2009Train to Copenhagen

 

With the upcoming Kyoto Protocol re-negotiation held on 13 of December in Copenhagen, the railway industries need to raise awareness that they are part of the solution to reduce CO2 emissions in the transport sector. There are two ways in which the railway industry can raise awareness. One, promote rail transport and point out the unsustainable transportation policies and two, ensure investments in sustainable infrastructure.

In coordination with the first goal UIC has arranged a train from Kyoto Japan to Copenhagen, Denmark. Unife ‘jumped on board’ to this idea and will be participating in another train going from Brussels the capital of transportation policies, to Copenhagen. This innovative idea follows the UN’s mission statement in provide leadership and encourage partnership in caring for the environment by inspiring, informing, and enabling nations and peoples to improve their quality of life without compromising that of future generations.

It is hoped that this campaign message will enlighten officials and general public to realize how much smaller their carbon footprint can be if they would take the train as opposed to the plane. Furthermore in the train information about infrastructure and the implementation of high speed lines, which will make rail more desirable for individuals will be readily available. 

To access the Train to Copenhagens website please click http://www.traintocopenhagen.org/ - here

For more information of UNIFE's Involvemnet please contact

Max Obenaus

Head of Communications

mailto:max.obenaus@unife.org - max.obenaus@unife.org

И една мала анализа, за која не треба коментар
 


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 19-Dec-2009 at 19:19
Свет - 19.12.2009
ЗАПРЕНО ДВИЖЕЊЕТО НА ВОЗОВИТЕ ПОД ЛА МАНШ
Повеќе од две илјади луѓе ја минаа ноќта длабоко под морското дно, заробени во тунелот под Ла Манш, откако четири возови „Евростар“ се расипаа го блокираа сообрќајот, јави дописникот на МИА од Лондон. Два од заробените возови, до раните утрински часови се извлечени од тунелот со помош на нови локомотиви, додека патниците од другите два воза се евакуирани. Луѓето подоцна се префрлани во возовите што се користат за пренеос на патнички возила и камиони, за да дојадат до Фолкстон, каде е британскиот влез во тунелот. Поради инцидентот, „Евростар“ во Лондон претпладнево соопшти дека на „неопределено време“ ги откажува сите возови кон Франција и Белгија, а подоцна беше јавено дека сообраќајот под тунелот ќе продолжи денеска во попладневните часови. Првите патници кои утринава допатуваа во Лондон, за телевизија Скај изјавија дека имале неочекувано „тешка и стресна ноќ“ чекајки извлекување од тунелот под Ла Манш. Луѓето изјавија дека немало доволно храна и ќебиња за сите патници, како и дека светеле само сигналните светла во вагоните, а греењето откажало. Поради снегот и студот што ја зафати Велика Британија, особено југоисточните делови на Англија каде што минуваат возовите на „Евростар“, патниците кои беа евакуирани од расипаните возови од брегот на Каналот до Лондон патувале три часа. Во нормални услови, оддалеченоста меѓу британскиот главен град и Париз возовите ја минуваат за 2,5 часа. На британската страна од Ла Манш, долга колона од повеќе стотици возила стои заглавена по патиштата што водат кон Фолкстон и Довер, од каде тргнуваат фериботите за префрлање во Франција. Полицијата засега безуспешно се обидува да ги натера возачите да не тргнуваат на пат кон областите зафатени со студ и снег, како што се југоисточните делови на Англија.
Повеќе од две илјади луѓе ја минаа ноќта длабоко под морското дно, заробени во тунелот под Ла Манш, откако четири возови „Евростар“ се расипаа го блокираа сообрќајот, јави дописникот на МИА од Лондон. Два од заробените возови, до раните утрински часови се извлечени од тунелот со помош на нови локомотиви, додека патниците од другите два воза се евакуирани. Луѓето подоцна се префрлани во возовите што се користат за пренеос на патнички возила и камиони, за да дојадат до Фолкстон, каде е британскиот влез во тунелот. Поради инцидентот, „Евростар“ во Лондон претпладнево соопшти дека на „неопределено време“ ги откажува сите возови кон Франција и Белгија, а подоцна беше јавено дека сообраќајот под тунелот ќе продолжи денеска во попладневните часови. Првите патници кои утринава допатуваа во Лондон, за телевизија Скај изјавија дека имале неочекувано „тешка и стресна ноќ“ чекајки извлекување од тунелот под Ла Манш. Луѓето изјавија дека немало доволно храна и ќебиња за сите патници, како и дека светеле само сигналните светла во вагоните, а греењето откажало. Поради снегот и студот што ја зафати Велика Британија, особено југоисточните делови на Англија каде што минуваат возовите на „Евростар“, патниците кои беа евакуирани од расипаните возови од брегот на Каналот до Лондон патувале три часа. Во нормални услови, оддалеченоста меѓу британскиот главен град и Париз возовите ја минуваат за 2,5 часа. На британската страна од Ла Манш, долга колона од повеќе стотици возила стои заглавена по патиштата што водат кон Фолкстон и Довер, од каде тргнуваат фериботите за префрлање во Франција. Полицијата засега безуспешно се обидува да ги натера возачите да не тргнуваат на пат кон областите зафатени со студ и снег, како што се југоисточните делови на Англија.
http://www.telma.com.mk/vest.aspx?vest=7038 - http://www.telma.com.mk/vest.aspx?vest=7038
 
[tube]_7c1X63dPwY[/tube]


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Dec-2009 at 15:31
China unveils 'world's fastest train link'

(AFP) – 9 hours ago

BEIJING — China on Saturday unveiled what it billed as the fastest rail link in the world -- a train connecting the modern cities of Guangzhou and Wuhan at an average speed of 350 kilometres (217 miles) an hour.

The super-high-speed train reduces the 1,069 kilometre journey to a three hour ride and cuts the previous journey time by more than seven and a half hours, the official Xinhua news agency said.

Work on the project began in 2005 as part of plans to expand a high-speed network aimed at eventually linking Guangzhou, a business hub in southern China near Hong Kong, with the capital Beijing, Xinhua added.

"The train can go 394.2 kilometres per hour, it's the fastest train in operation in the world," Zhang Shuguang, head of the transport bureau at the railways ministry, told Xinhua.

Test runs for the service began earlier in December and the link officially went into service when the first scheduled train left the eastern metropolis of Wuhan on Saturday.

By comparison, the average for high-speed trains in Japan was 243 kilometres per hour while in France it was 277 kilometres per hour, said Xu Fangliang, general engineer in charge of designing the link, according to Xinhua.

Beijing has an ambitious rail development programme aimed at increasing the national network from the current 86,000 kilometres to 120,000 kilometres, making it the most extensive rail system outside the United States.

China unveiled its first high-speed line at the time of the Beijing Olympics in 2008 -- a service linking the capital with the port city of Tianjin.

In September, officials said they planned to build 42 high-speed lines by 2012 in a massive system overhaul as part of efforts to spur economic growth amid the global downturn.

The network uses technology developed in co-operation with foreign firms such as Siemens, Bombardier and Alstom.



http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5iyiGIR1KldxNfneHStjifvaiOQiQ - http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5iyiGIR1KldxNfneHStjifvaiOQiQ


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 26-Dec-2009 at 15:52

За тој што е послаб со англискиот.


Во Кина ќе сообраќа најбрзиот воз во светот


Во Кина од денеска ќе почне да сообраќа најбрзиот воз во светот, кој ќе се движи со 350 километри на час.

Просечна брзина на возот е 350 километри на час, a новата железничка линија ќе биде со должина од 1000 километри, помеѓу градовите Вхан и Гуанчоу, со само десет запирања.

Споменатата железничка линија е исто така е најбрзата и најдолгата во Кина, а нејзината изградба чинела 14,6 милијарди долари, додека самата изградба траела четири години.


http://www.time.mk/read/3e6480323a/6d82843c57/index.html - http://www.time.mk/read/3e6480323a/6d82843c57/index.html

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 26-Dec-2009 at 21:46

Еве и видео од тој CRH воз но и нивните станици кои е убаво да се видат.

[tube]smbiqsHWyK8[/tube]


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 26-Dec-2009 at 22:10

Една контраст

Нова и стара технологија

Steam train's snow rescue 'glory'  
 Tornado%20in%20Kent
Darlington-built Tornado was unaffected by the freezing conditions

Passengers were rescued by a steam locomotive after modern rail services were brought to a halt by the snowy conditions in south-east England.

Trains between Ashford and Dover were suspended on Monday when cold weather disabled the electric rail.

Some commuters at London Victoria faced lengthy delays until Tornado - Britain's first mainline steam engine in 50 years - offered them a lift.

They were taken home "in style", said the Darlington-built engine's owners.

Train services in Kent were hit hard by the freezing conditions at the start of the week.


The weather-related disruption included three days of cancellations for Eurostar services through the Channel Tunnel.

Tornado, a £3m Peppercorn class A1 Pacific based at the National Railway Museum in York, was in the South East for one day, offering "Christmas meal" trips from London to Dover.

Its "Cathedrals Express" service, the last mainline journey in its first year of operations, was about to depart when staff heard about the stranded passengers.

About 100 people were offered free seats, according to Mark Allatt, chairman of The A1 Steam Locomotive Trust - the charity which built Tornado.

'All credit'

He said: "It was a nice way to finish for Christmas, though I think some of the rescued passengers didn't realise they'd even been travelling on a steam train until they got off."


Mr Allatt, who was on the service at the time, said he only saw a handful of other trains between London and Dover throughout Monday.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/8428097.stm - http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/8428097.stm
Се извинувам што е на енглески, но веста е интересантна
 
Повеќе за тоа на:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/7538348.stm - http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/7538348.stm
http://en.wikipedia.org/wiki/A1_Steam_Locomotive_Trust - http://en.wikipedia.org/wiki/A1_Steam_Locomotive_Trust
 
Иначе ние од тие три што ни скапуваат не може да ги оправиме барем една


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Dec-2009 at 22:24
Значи кинескиве се базирани на Siemens Velaro, односно се „роднини“ на германските ICE возови:

http://en.wikipedia.org/wiki/China_Railways_CRH3 - http://en.wikipedia.org/wiki/China_Railways_CRH3


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 26-Dec-2009 at 22:27
Previous
Одавно се германците навлезени нарочно во железницата во Кина

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Dec-2009 at 22:55
Еве нешто повеќе на таа тема

26.12.2009

Кина диктира темпо

 
http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5058206,00.html">Кинескиот%20брз%20воз%20е%20подготвен%20за%20старт
http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5058206,00.html - Кинескиот брз воз е подготвен за старт

Во наредните десет години железничката мрежа во Кина треба да биде проширена за 16 илјади километри пруги на кои возовите ќе се движат со брзини поголеми и од 350 километри на час.

 

Кина диктира темпо во трката за најмодерни железници, кои ќе му конкурираат и на воздушниот сообраќај - веќе во овие последни денови од годинава треба да се скрати патувањето од Вухан до Гуангжу од десет на само три часа. Трасата е долга илјада километри - никаде во светот нема побрза врска на толку долга патека. За кинеските визии експертот за сообраќај Зун Жанг од универзитетот Тонгѓи од Шангај вели: „Кина отсекогаш имаше еден сон: досега ние увезувавме, бевме заостанати. Наша политика е да донесеме технологија од странство. Технологијата не познава граници“.

http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5058206_ind_1,00.html">Кинеската%20железничка%20мрежа%20треба%20да%20биде%20проширена%20за%2016%20илјади%20километри%20 http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5058206_ind_1,00.html - -

http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,5058206_ind_1,00.html - - Кинеската железничка мрежа треба да биде проширена за 16 илјади километри

Германските претпријатија кои се активни во Кина постојано се поплакуваат дека кинеските деловни партнери и властите бараат целосен увид во технологијата, до последен детал. Во градењето на пругата Вухан - Гуангжу германските фирми играа подредена улога. Сименс испорачува компоненти за брзите возови, склучи и вносна зделка за елементи за 100 возови за релацијата Пекинг - Шангај. Но, се чини, поминаа времињата кога испорачуваше комплетни возови. На почетокот од наредната година треба да биде донесено решението дали кинескиот државен концерн „ЦСР“, заедно со канадската фирма „Бомбардие“ ќе гради пруга супербрзи возови од Канада до Лас Вегас во САД. Кинезите очекуваат големи налози и од Англија - тие се за 20 проценти поевтини од конкуренцијата од Јапонија или од Германија.  „Кинеските супербрзи возови имаат предност, оти се мешавина од најдоброто што го нудат странските технологии. Ние ги споредивме сите нив“, вели професор Жанг.

Користејќи го добиеното ноу-хау од странските фирми, Кина ќе го направи наредниот чекор - самата ќе развива возови со брзина до 380 километри на час.

Автор: Астрид Фрајајзен/Зоран Јордановски

Редактор: Александра Трајковска

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5058206,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-html-cb


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Dec-2009 at 00:16
Она што ме привлече кај оваа вест не се брзите возови (веќе видени на многу места на светот) иако просечната брзина е за почит, повисока отколку во многу развиени земји.

Но ги разгледував трасите, се создава една солидна врска некаде од Хонг Конг па се нагоре до Пекинг. Ако оваа траса ќе се проаѓа за 3-4 часа сега, веројатно на крајот патувањето Хонг Конг - Пекинг ќе се сведе на 10-12 часа кога ќе се комплетираат пругите. Тоа е навистина импресивно за толку голема земја и можам да замислам каков импулс ќе даде сето тоа за развој на тој дел од Кина.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-Jan-2010 at 20:35
Свет - 04.01.2010
ВО ХЕЛСИНКИ ВОЗ УДРИ ВО ХОТЕЛ !

Еден брз воз денеска претпладне удри во ѕидот на хотелот „Холидеј ин“ на централната железничка станица во финскиот главен град Хелсинки, јави Финската телевизија ИЛЕ. Несреќата најверојатно е предизвикана од дефект на ситемот за кочење, а при ударот полесно е повредено едно лице, јави дописникот на МИА. Во моментот на несреќата, освен перосналот, немало други патници. Возот навлегол отприлика десетина метри во зградата на хотелот. по што сите гости биле евакуирани поради ризик од уривање. Несреќата предизвика големи нарушувања во железничкиот сообраќај во финската престолнина.
http://www.telma.com.mk/vest.aspx?vest=7207 - http://www.telma.com.mk/vest.aspx?vest=7207

[tube]GIKUC59ugHc[/tube]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 18-Jan-2010 at 02:51
Супер репортажа на Русцката национална телевизија РТР за експресниот воз САПСАН кој вози на релацијата Петроград-Москва и од 2010 Москва-Нижнии Новогород. Рускиот (барем за мене) не претставува никаков проблем и исрдечно ви ја препорачувам.

Скоростные поезда в России стали реальностью

http://www.vesti.ru/doc.html?id=336201

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Danielbtmk
Date Posted: 10-Feb-2010 at 20:01

еее... каде сме ние во споредба со овие железници... ?!



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-Feb-2010 at 11:37
Најмалку 20 луѓе се загинати во судирoт помеѓу два возови во Белгија, во близината на Хале - 15 км од Блисел.

[TUBE]YidAGhStJCc[/TUBE]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 22-Feb-2010 at 18:58
Воз на Евростар се заглави на половина пат
Ивана Салтировска 22.02.2010

Преполн воз на Евростар повторно ги остави своите патници на половина пат. Композиција на линијата Париз-Лондон се заглави, за среќа на отворено, близу до железничката станица Ешфорд во англиската област Кент.

Само 10 минути откако ја поминал станицата, возот наеднаш застанал. Светлата се изгаснале и внатре станало мошне задушливо бидејќи не работела и вентилацијата.

Очевидци раскажуваат дека некои од луѓето почнала да ги фаќа паника, а низ вагоните се слушал и детски плач.

Возот уште од Париз тргнал со поголемо задоцнување поради безбедносни причини - била откриена торба без сопственик.

Низ критичниот дел, тунелот под Ламанш, композицијата поминала без никакви проблеми, па затоа е нејасно зошто одненадеж останала без сила, велат од управата на Евростар.

За сега не се знае што го предизвикало блокирањето, само дека се работи за „поголем технички проблем.

На спас на патниците им била испратена нова композиција, која ги пренела во Лондон во раните утрински часови. Патниците се пожалија дека Евростар несоодветно се справил со спасувачката операција.

Пред малку повеќе од 2 месеци, во неколку инциденти, воз на Евростар остави заглавени под Ла Манш повеќе од 2 ипол илјади патници повеќе од пет часа. Причината беше големата температурна разлика меѓу топлиот тунел и невообичаено студеното време што ја зафати Западна Европа.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120168 - http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=120168


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-Mar-2010 at 11:53
Кина ќе гради “Ориент Експрес“ линија од Пекинг до Лондон

http://netpress.com.mk/vestiimages/69328/kineskivoz.jpg">

Кинеските власти изработиле амбициозен проект, кој планира изградба на железничка траса во стилот на “Ориент Експрес“. Линијата од Пекинг до Лондон можно е да биде реализирана за само неколку години. Проектот целосно би го финансирале земјите од Блискиот исток, Азија и Индија, во замена за пристап до природните ресурси на земјите низ кои железничката линија би минувала. Кинезите планираат да употребат воз, чија брзина е фантастични 320 километри на час.

Главната траса би ги поврзувала Лондон и Пекинг преку Париз, Берлин, Варшава, Киев, Санкт Петерсбург и Москва, се до крајниот исток на Русија, објавува британскиот “Дејли Меил“, пренесува Нетпрес. На таа траса би се надоврзале и Туркменистан, Иран, Индија, Виетнам, Тајланд, Камбоџа, Малезија и Сингапур. Иако на пример лет со авион од Пекинг до Лондон трае околу 10 часа, железничката линија, чија должина изнесува нешто повеќе од 8.000 километри, истата таа релација би ја минала за само два дена, тврди Ванг Менгшу, консултант во кинеските железници.

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/69328/orient-ekspres.jpg
 
Во Кина, неодамна, беше пуштен во употреба најбрзиот воз во светот, кој може да постигне брзина и до 400 километри на час. Според ова, возот за новиот “Ориент Експрес“ е веќе подготвен.

“Во најлош случај, трасата целосно би била готова за најмногу десет години“, рекол Ванг и додал дека оваа идеја всушност не ја форсирала Кина, туку дека предлозите дошле од други земји. Она што Кина го бара од другите земји, за изградба на трасата, всушност не се парите, туку наплата во природни реурси.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=69328&kategorija=6


Posted By: BOJAN
Date Posted: 12-Mar-2010 at 11:20
Да бидеме реални, да го бараме невозможното, на оваа секвенца од 60-тите години ме потсетува овој кинески проектSmile.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Mar-2010 at 15:40


Тоа е секаде во светот е страшен подем.

Еве само некој многу мал дел од ИСТОКОТ, да не набројувам на западот, боли глава колку овакви специјални линии има.

Африка - Rovos Rail Luxury Train





Индија - Има 5 (пет) овакви луксузни возови пр. Royal Rajasthan on Wheels, Deccan Odyssey, Deccan Odyssey - The Indian Maharaja и Golden Chariot.





Виетнам - Victoria Train





Малезија и Сингапур - Eastern & Oriental





.... и уште најмалку десетина во овој „затуцан“ дел

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-Mar-2010 at 15:50
Иначе постои таа линија долга 9288 км од Москва до Владивосток преминувајќи 8 временски зони

Deluxe Trans-Siberian Express







Останува да се убрза

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: SkyBoy
Date Posted: 24-Mar-2010 at 23:18
ВО ИНДИЈА СООБРАЌА НАЈЛУКСУЗНИОТ ВОЗ НА СВЕТОТ
 
Во "Махараџа експрес" патникот е крал!
 
За патувањето достојно на кралеви се плаќа најмалку 800 долари за ноќ
 
Во Индија е пуштен во сообраќај најскапиот и најлуксузен воз на светот, наменет за богатите туристи кои се подготвени за една ноќ да платат најмалку 800 долари. Возот наречен Махараџа експрес", што може да прими само 84 патници, првото патување меѓу Калкута и Њу Делхи го имаше викендов. Тоа е првата рута и е наречена Класична Индија", а следната е Делхи - Мумбај или рутата Кралска Индија". Секој патник располага со кабина - вистински апартман со сопствена бања, климатизација и телевизор со рамен екран. На патниците на располагање им се два ресторана во кои се служи најразновидна храна, а можат да се опуштат во салон за одмор, опремен со маси за игра, пренесува МИА.
- Патувањето со овој воз е достојно на кралските семејства. Патниците навистина се третирани како кралеви, изјави промоторот на возот Томас Тотатил, по повод неговото пуштање во сообраќај. Најевтината кабина чини 800 долари за ноќ, додека претседателскиот апартман, кој подразбира две кабини, чини 2.500 долари за ноќ. Патувањето од Калкута до Њу Делхи трае околу една недела и вклучува неколку егзотични дестинации меѓу кои и светиот град Варанаси и Таџ Махал во Агра.


 
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=83A0AE78F1D6A747AD84BE761E664EEF - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=83A0AE78F1D6A747AD84BE761E664EEF


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 17-Apr-2010 at 08:02

Очигледно веснициве го читаат Build
-----------------------------------------------------
И Америка почнува со ЕКО

Norfolk Southern NS 999: The World’s First Battery Powered All-Electric Train



Plug-in electric cars make plenty of sense now. But a train? Norfolk Southern just unveiled their prototype locomotive, the 100% battery-powered NS 999.

Developed in partnership with the US Department of Energy, the Federal Railroad Administration and Penn State, the barreling green beast won't be carrying a diesel engine like other trains. Instead, it's going to roll using a 1,500 horsepower electric motor, powered exclusively by a 1,080 units of 12-volt lead-acid batteries.

The Norfolk Southern NS 999 can carry the same load as an equally-sized switching train and costs around the same price to build, making it a logical replacement for traditional gas-guzzling choo-choos. It draws power directly from the grid and picks up trickles of energy from regenerative braking.

Battery life is carefully monitored through a computer-based management system, assuring safe and continuous operation. A single two-hour charge will let it operate for an entire 24 hours (three shifts), with weekly calibrations required for optimal use.

While not yet operational, the zero-emissions prototype seems like a feasible idea. In fact, the team has already secured an initial $1.3 million funding for further development and testing. More than likely, this thing should debut in one of Norfolk Southern's routes among its 22 service states sometime soon.


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: SkyBoy
Date Posted: 04-May-2010 at 01:55
Знаеме нешто за ова? Shifty Се сомневам за фотки Big%20smile можда од циа, фби, кгб... 
 
.."суперлуксузен блиндиран воз"..
 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0A552121503BD94BAEBB7042977FD920 - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0A552121503BD94BAEBB7042977FD920


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-May-2010 at 08:44
Е кога би знаеле би биле ексклузивци

Само овие две слики





-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: axel
Date Posted: 07-May-2010 at 18:02

Првиот брз воз почнува со работа три дена пред Светското првенство

Автор: http://www.makfax.com.mk/_user/238/profile - Марија Илиќ
07 мај 2010, 18:22
Извор: Макфакс
Кептаун

Првиот експресен воз во Јужна Африка ќе биде пуштен во сообраќај на 8 јуни, три дена пред почетокот на Светското првенство во фудбал .

Француската градежна компанија која е носител на проектот објави дека линијата ќе биде воспоставена на делницата од аеродромот ОР Тамбо до Јоханезбург.

Посетителите на Светското првенство ќе можат со возот да стигнат до аеродромот во елитната населба Сандтон во Јоханезбург за помалку од 15 минути.

Цената на билетот ќе изнесува 10 евра.

Јужноафриканската власт најави пуштање во сообраќај на пруга во средината на 2011 година која ќе ги поврзува Преториа и Јоханезбург./крај/сх/ми

http://www.makfax.com.mk/#106939


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-May-2010 at 18:51
Возот Gautrain е со брзина од 160 км/час и ова е првата фаза од проектот Јоханезбург - Преторија кој треба да се заврши до средината на 2011 и кошта 3,25 милиарди $



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-May-2010 at 13:07
Siska bridges, Fraser Canoyn, BC, Canada

1.

2.



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 12-May-2010 at 12:04
Како кинезите размислуваат за новата генерација на транспорт

[TUBE]p9Ig19gYP9o[/TUBE]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 16-May-2010 at 19:16
Железничкиот сообраќај под Ла Манш прекинат
Автор: Ивана Терзиевска
15 мај 2010, 12:13
Извор: Макфакс


Лондон
Движењето на возовите на Евростар беше запрено утринава од компанијата Евротунел поради загриженост дека е можно да избие пожар поради појавата на чад.
„Имаше појава на дим и сите патници беа евакуирани од тунелот, рече неименуваната портпаролка на Евротунел, која изјави дека не дошло до опожарување.
Ниту еден воз на Евростар не се движи изутрина во тунелот под Ла Манш и патниците чекаат на станиците. Двете компании се надеваат дека многу скоро ќе почнат нормало да функционираат.
http://www.makfax.com.mk/_home/home#107683%20 - http://www.makfax.com.mk/_home/home#107683


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 19-May-2010 at 20:07
30 ранени при влакова катастрофа на о. Майорка


Дерайлирал влак рани 30 души на испанския остров Майорка, предаде El Mundo.

Инцидентът е станал рано тази сутрин.
Някои от ранените са в тежко състояние.
Причина за катастрофата е подпора, паднала върху релсите в следствие на проливни дъждове.
Влакът не се е движел с висока скорост и това предотвратило по-голям инцидент.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: SJCF
Date Posted: 19-May-2010 at 21:57
Originally posted by Vladimir P

Како кинезите размислуваат за новата генерација на транспорт

[TUBE]p9Ig19gYP9o[/TUBE]


Интересно ама за да има сметка во ова возот треба да е стварно многу брз а така колку долга платформа треба за да може модулот за истовар да застане и модулот за утовар да се забрза доволно? Делува непрактично за помали станици а за оние големите станици вакви стандардни мали модули дали ќе имаат доволен капацитет? Исто нели е проблем за електрифицирани пруги дека модулот ќе биде одма испод напојувањето?


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 19-May-2010 at 22:26
Ова е само идеја која ја разработуваат ситните жолти мали но ...

Иначе што велиш „електрифицирани пруги“, не, се работи за маглев систем каде нема класични контакти за напојување.

[TUBE]weWmTldrOyo[/TUBE]

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-May-2010 at 20:42
Франкфурт на Мајна



Posted By: BOJAN
Date Posted: 02-Jun-2010 at 10:11
Држава: Намибија, регион:Јужна Африка

Случајно проверувајќи го БДП-то по глава на жител на Македонија разбрав дека сме рамо-до-рамо со Намибија. Разлистав малку и дојдов до информација дека Намибија била поранешна германска колонија, во која германците направиле голем погром на почетокот од 20-ти век.

Како и да е, денес Намибија ја има истата архитектура како Германија зачинета со клима слична на медитеранската, на некои места блиска и до умерено-континенталната, но и сурова пустинска. Досега не сум видел германска архитектура накитена со палми, така што сум воодушевен од земјава.

Главниот град Виндхук


Градот Luderitz




Намибија има железничка мрежа од 2382 километри, а главен оператор е компанија Transnamib. Намибија има железница уште од крајот на 19-тиот век, која што до денешен ден се проширува низ пространите пустински предели.

Железничка инфраструктура во Намибија:



Железничкиот транспорт воглавно е ориентиран кон товарниот сообраќај.




Сепак, постои и патнички сообраќај под името Starline, Namibia. На фотографијата се спални вагони на ноќен воз.



Главна туристичка атракција во однос на возовите е Desert Express, гордоста на Намибија













Desert Express сообраќа помеѓу главниот град Windhoek и туристичкиот центар Swakopmund



Па доколку ве води некогаш патот натаму...Big%20smile



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-Jun-2010 at 17:07


Да не наиде на податок колкава е должината на патувањето со Desert Express и какви се цените?


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-Jun-2010 at 18:36

Еднодневна тура (преспивање) е од ~250 £, има тури и до 13 дена со пропрани забави, тие се 10-ци илјади.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: BOJAN
Date Posted: 04-Jun-2010 at 19:05
Хе, хе, Владимир одговори пред менеBig%20smile. Има посебна веб-страница на Desert Express, на која се закачени сите важни информации... уште во моментов да можев да ја најдам...Ohno


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 04-Jun-2010 at 22:55
Ги имам сите филмови-DVD од сите тие езотерични возови од свет со нивните услови и услуги, и додуше само еден сум пробал

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Jun-2010 at 13:29
Генерален штрајк на француската железница
Автор: Катарина Стојанова
24 јуни 2010,
Извор: Макфакс
Париз

Вработените во француската железница започнаа 24 – часовен генерален штрајк, поради плановите на Владата да изврши реформи во пензискиот систем и да ја зголеми старосната граница за заминување во пензија, јавуваат француските медиуми.
Владата најави дека има намера да ги зголеми годините за стаж за заминување во пензија, од сегашните 60 на 62 години.
Француските железничари соопштуваат дека само секој втор воз ќе биде ставен во функција на меѓународните и на домашните линии.
Исто така и летовите на парискиот аеродром Шарл де Гол ќе бидат намалени за 15 отсто, во периодот од 5 до 12 часот, поради предупредувачкиот штрајк од работниците во авионската индустрија, соопштуваат властите на цивилната авијација, не прецизирајќи кои работници ќе штрајкуваат.
За утре се најавува на штрајкот да се приклучат и вработените од другите јавни сектори, меѓу кои транспорт, образование и државна администрација, пренесува Ројтерс

%20http://www.makfax.com.mk/_home/home#110680 - http://www.makfax.com.mk/_home/home#110680


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 24-Jun-2010 at 13:32
Најмалку 12 загинати и 17 повредени во железничка несреќа во Шпанија
24 јуни 2010,
Извор: Макфакс

Барселона
Најмалку 12 лица го изгубија животот, а уште 17 се тешко повредени, кога синоќа налетале на воз додека ја преминувале пругата во близина на шпанскиот град Барселона.
Несреќата се случила околу полноќ, кога поголема група се упатила на фестивал по повод одбележувањето на Свети Јован.
Луѓето ја преминувале пругата, наместо да го користат преминот под железничката пруга што ја поврзува Барселона и Аликанте.
Според изјавите на спасувачите, кои биле на местото на несреќата, групата најверојатно се симнала на блиската станица, а потоа преку пругата се упатила кон плажата.
Над стотина луѓе, претежно млади синоќа учествуваа во славењето на плажата во близина на главниот град на Каталонија.

%20http://www.makfax.com.mk/_home/home#110662 - http://www.makfax.com.mk/_home/home#110662


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jul-2010 at 20:10
Една вест за Германија од Дневник. Но не успеав да најдам ништо за тие ICH возови, по се изгледа е новинарска утка и всушност се работи за ICx возови, (како што е во втората вест што е на англиски јазик, мада таа е прилично постара)

„Дојче бан“ ќе инвестира 40 милијарди евра до 2014

Државната германска железничка компанија „Дојче бан“ планира да ја реализира најголемата инвестиција во својата историја во периодот до 2014 година, пренесува агенцијата Франс прес.

Компанијата ќе инвестира околу 41 милијарда евра во своите оперативни дејности, од кои 75 отсто ќе се искористат за железничката мрежа и за модернизација на станиците, додека остатокот од средствата ќе се користат за купување возови, соопшти Фолкер Кефер, технички директор на „Дојче бан“.

„Дојче бан“ планира да купи до 300 нови брзи возови ИЦХ, што ќе ги заменат возовите од типот ИЦЕ, што се користат сега.

Според Кефер, со овие инвестиции времето за патување ќе биде пократко, возовите ќе бидат поточни, но и покомфорни.
http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DB8EB78F52A64A4386189D4E25EBE72C


Siemens preferred bidder for ICx inter-city train deal

25 January 2010
http://www.railwaygazette.com/index.php?eID=tx_cms_showpic&file=uploads%2Fpics%2Ftn_de-DB-passengertrain-DB_10.jpg&width=500m&height=500&bodyTag=%3Cbody%20bgColor%3D%23ffffff%3E&wrap=%3Ca%20href%3Djavascript%3Aclose%28%29%3B%3E%20%7C%20%3C%2Fa%3E&md5=ff0090849085b2d0729cd46f5f71b37a">DB%20inter-city%20train.

GERMANY: The high-profile ICx programme to renew DB's inter-city fleet took a decisive step forward on January 25, when DB Chairman Rüdige Grube announced the selection of Siemens as preferred bidder for a framework agreement. Detailed negotiations will now begin, with the aim of signing a firm contract this summer.

DB confirmed to Railway Gazette International that it has opted for fixed-formation trainsets with distributed traction, and is negotating for a range of different sets with various lengths, power rating and top speeds.

When DB launched the ICx concept in 2008, the top priority was to replace its locomotive-hauled InterCity and EuroCity stock, which despite refurbishment is approaching life-expiry. The original order was put at between 100 and 130 trainsets, with a maximum speed of 200 to 250 km/h.

The ICx programme was subsequently expanded to include replacement of DB's first generations of high speed train, the ICE1 and ICE2 sets. Intended to run at 280 km/h or more, these trains would lift the potential size of the ICx fleet to around 300 trainsets.

Bids were received last year from Alstom Transport and Siemens Mobility, which had reached agreement for Bombardier Transportation to act as a subcontractor. However, DB Board Member, Passenger, Ulrich Homburg said in October that the prices ranging from €5bn to €8bn were not acceptable. But despite DB warning that it might invite new tenders on the basis of smaller tranches, negotiations continued with both bidders.

Announcing the appointment of Siemens as preferred bidder, Grube said that 'even in these economically challenging times, the modernisation of our rolling stock fleet has highest priority', adding that 'we will drive the process forward in the coming months'. Board Member for Engineering Dr Volker Kefer emphasized that with the ICx forming the platform for DB's next generation of long-distance trains, 'the quality of the technology is an essential requirement. Setting milestones for quality assurance will be a crucial element in the negotiations.'

http://www.railwaygazette.com/news/single-view/view/10/siemens-preferred-for-icx-framework-deal.html


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 05-Jul-2010 at 21:39
Како и секогаш од нашите новинари, слушнато недослушнато, кажано недокажано и никогаш не истражено.

Се работи за нови серии ICE возови, иначе до сега ги имаат

ICE 1 од 1989-1993 год.

ICE 2 од 1995—1997 год.

ICE 3 од 2000-

Постојат усте некој серии (подсерии) како ICE S, ICE T, ICE TD

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Jul-2010 at 22:12
ICE T, добро име (Ice Tea)

Тој беше "Tilting" (нагибен) така? За развивање на поголеми брзини на пруги со помал радиус на кривини?


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 05-Jul-2010 at 22:37

ICE "Т" за Triebzug (повеќе единица), во периодот од ICE 1 кон развојот за ICE 2. Мада има усте подсерии во развојот како и ICT-VT Verbrennungstriebwagen дизел единица.

Работат лугето нема што

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Jul-2010 at 08:10
Иначе распишан е тендер за идејно решение за нови тип на IC возови под работен наслов IC x - или возови од четврта генерација, еден од условите е да бидат проектирани до 230 км/час ...

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 07-Jul-2010 at 08:13
Екс функционери на италијанските железници приведени поради корупција
06 јули 2010
Извор: АФП/Хина

Рим
Двајца поранешни директори на јавното претпријатие на италијанските железници „Трениталија“ и двајца инвеститори се уапсени денеска во рамки на истрагата на Обвинителството за корупција во Неапол.
Четворицата, како што пренесува агенцијата Франс прес, се товарат за корупција, перење пари и местење на тендери, соопшти финансиската полиција.
Поранешните директори на „Трениталија“ Рафаеле Арена и Фиоренцо Карасаи им местеле на двајца бизнисмени повеќе зделки за одржување на вагоните и локомотивите, а тие за возврат на сметките на сопругата на првиот и синот на вториот уапсен им уплаќале пари.
Вредноста на тендерите од 2001. до 2007. година изнесува повеќе милиони евра.
Рафаеле Арена и Фиоренцо Карасаи уште претходно се отпуштени од „Трениталија“ поради „сериозни неправилности“ во работењето.
„Трениталија“ вработува 83.000 луѓе и секоја година превезува околу 600 милиони патници.

http://www.makfax.com.mk/_home/home#111570 - http://www.makfax.com.mk/_home/home#111570


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-Jul-2010 at 21:17
„Сименс“ профитираше од средбата во Екатеринбург

Како потврда на заедничките намери за подобра економска соработка, Германија и Русија, на владините
Сименс-возови за Русија, зделка вредна 2,2 милијарди евра консулатции во Екатеринбург потпишаа договори вредни милијарди евра. Концернот „Сименс“, руската желензица „РЗД“ и московската фирма „Аероекспрес“ договорија во наредните десет години да бидат испорачани 240 регионални возови од Германија, во вредност од 2,2 милијарди евра, а 600 милиони евра треба да бидат вложени и во модернизација на железнички станици во Русија...

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5795226,00.html - http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5795226,00.html


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/



Print Page | Close Window