Print Page | Close Window

Интернет и телекомуникации

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Инфраструктура
Forum Discription: Транспорт, телекомуникации, водостопанство...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=6
Printed Date: 18-Apr-2024 at 22:30


Topic: Интернет и телекомуникации
Posted By: gotsomekicks
Subject: Интернет и телекомуникации
Date Posted: 05-Sep-2007 at 10:59

Новиот мобилен оператор ќе стартува до крајот на месецов

04.09.2007
Младен Пејковиќ

 

Третиот мобилен оператор во земјава - австриски „Мобилком“ ќе почне со работа до крајот на овој месец. Стартува под името ВИП. Корисниците на ВИП ќе го користат префиксот 077 и 078.

Раководството на компанијата не обелодени детали за цените на услугите што ќе ги нудат.

На Владата и порачаа дека треба да се откаже од идејата за воведување на четврт оператор, затоа што македонскиот пазар бил мал и економски неисплатлив за повеќе од три мобилни оператори.

„Со инвестиција од 50 милиони евра, треба да ги развиеме сите елементи од фирмата. Од првиот ден ќе понудиме комплетна покриеност, но со цени на нов оператор. Постигнавме договор со еден од постоечките оператори да ја користиме неговата мрежа, паралелно додека ја градиме нашата мрежа“, изјави Младен Пејковиќ, главен извршен директор на ВИП оператор.

„Сакаме да донесеме вистинска конкуренција на пазарот. Сакаме да им понудиме на корисниците вистинска можност слободно да разговараат кога било, каде било и со секого“, рече Марио Цвитковиќ, главен маркетинг директор на ВИП.


Сега ќе слушаме се повеќе и повеќе за новиот оператор  т.е. отварање нови продажни места, градење HQ, нови инвестиции па мислев да ги постираме на едно место. Се додека не дојде на ниво на Космофон и Т-Мобајл ќе има доста инвестирање и развивање и би требало да биде забавно Smile




Replies:
Posted By: dejan
Date Posted: 06-Sep-2007 at 11:57
Super:)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Sep-2007 at 04:35
http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=24932&mid=1500&tabId=1&tabindex=0 - http://www.kanal5.com.mk/ShowNews.aspx?ItemID=24932&mid=1500&tabId=1&tabindex=0



Официјален старт на третиот мобилен оператор
Разговорот помеѓу Борис Немсиќ главниот извршен директор на Телеком Австрија и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески беше првиот во мрежата на третиот мобилен оператор Вип.
 
Официјално ВИП со работа ќе стартува од утре на пладне и тоа со 7,7 денари минута кон сите мрежи во текот на целиот ден.
 
Од Вип за почеток ќе понудат само при пеј пакети, сим картичките со број кои ќе се продаваат за 200 денари со 200 денари вклучен разговор. До крајот на годинава ВИП ќе понудат на корисниците и пост пејд пакети.
 
Првиот човек на Телеком Австрија, Немсиќ на прес конференцијата ги коментираше и неодамнешните изјави на министерот за транспорт Јанакиески дека доколку Мобилком не ги понудат цените кои ги презентираа на тендерот може да се соочат со одземање на лиценцата.
 
Новиот мобилен оператор ВИП за почеток ќе ја користат мрежата на „Т- мобил“, а низ целава земја веќе имаат повеќе од 2000 илјади продажни места.

(19.09.2007)




Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 20-Sep-2007 at 08:35
Одлично е сето тоа али во Скопје сум видел само една ВИП продавница а тоа е на Водњанска. А таа не беше уредена внатре. А што е со нивните HQ? 


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Sep-2007 at 09:27
ќе биде, тоа е помалиот проблем, битно е што стартаат како што беше договорено (што е реткост кај нас, Космофон го проби рокот за година ипол негде).
 
HQ е во Македонски Пошти зградата, сега за сега нема никаква најава дека ќе прават некој објект ако циљаш на тоа.


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:04

леле, поминав денес у трговски, ненормална гужва пред VIP, како у Америка коа чекаат луѓе у ред за новиот дел на Star Wars... Само уште маскирани ликови фалеа...

Озбилено не сум видел ваков тип на еуфорија до сега во Македонија, толку луѓе може имаше за Рамстор но тоа беше цел трговски центар...


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 13:22
^^ Ако, ако.. малце да го охрабриме инвеститорот Smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Sep-2007 at 16:58
vip.com.mk ne postoi...

znae nekoj koj im e sajtot ili uste nemaat??? Confused


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 18:05
vip.com.mk domainot e kupen od on.net
 
ova e sajtot na VIP Mobile
 
http://www.vipoperator.com.mk/ - http://www.vipoperator.com.mk/


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2007 at 18:06
^^
 
greska.... vip.com.mk ne postoi, vip.net.mk e kupen od on.net


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Sep-2007 at 02:33
ej fala

ali tek sega ne mi e jasno... go gleavte grujo na tv? si kupil coekot paket ama drobese deka bilo mnogu eftino ama deka imal dvojna tarifa... a na sajtot si e samo taa sto ja kazaa vcera - edinecnata... kakva mu e taa tarifa na grujo, da ne e nekoja specijalna premierska??? Confused LOL


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 22-Sep-2007 at 09:37
^^ Ja kolku sto razbrav na Grujo tarifata mu bila 10 den/min preku den a 3den/min navecer. E ovaa edinecnava e 7,7 den/min celo vreme. Izgleda on dobil nekoj paket shto pokasno ke go promoviraat za poshirokata javnost. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Sep-2007 at 13:25
c c c

so vrski deka e premier

 LOL


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 22-Sep-2007 at 18:39
hahaha. Daj da svrtime 199 ili kako i da e toj brojot :)


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Sep-2007 at 16:49
da ne otvaram nov thread za ova, kje postiram tuka. VIP definitivno seriozno go razdrmaa pazarot, posle T-Mobile eve go i Cosmofon so svojot odgovor.
 
Од утре стартува новата при-пејд мобилна телефонија ФРОГ
 
Од утре стартува новата при пејд мобилна телефонија ФРОГ. Се работи за нова компанија фирма ќерка на Космофон, која на пазарот ќе настапува самостојно.
ФРОГ ќе нуди разговори кон сите национални мрежи по цена од 6,9 денари за минута и СМС пораки за 3,9 денари.
Промотивната цена на СИМ картичката е 190 денари со вклучени 200 денари бесплатно време за разговорт кон сите мрежи. ФРОГ нуди и пакет со две СИМ картички за 290 денари.
Времетраењето на ФРОГ СИМ картичката е 12 месеци. Корицниците на овие услигите на новата мобилна телефонија ќе добијат 2000 денари бесплатен разговор со сите ФРОГ броеви. Оние кои ќе купат два пакет со две сим картички ќе добијат бесплатни разговори од 4.000 денари.
Картичките на ФРОГ ќе бидат со префиксот 076, а ќе можат да се купат во преку 5.000 продажни места.
ФРОГ нуди роаминг во 95 земји.
(Тотал)


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Sep-2007 at 16:53
sto e logikata zad samostojniot nastap????? stvarno ne svakam


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Sep-2007 at 16:56
Originally posted by Cloverstack

sto e logikata zad samostojniot nastap????? stvarno ne svakam
 
nisto posebno, verojatno napravile strategija deka so ovoj brend polesno kje penetriraat na prepaid pazarot. Verojatno brendot Cosmofon kje se orientira povekje kon biznis korisnici, kon postpaid itn.
 
Eve im go i sajtot
 
http://www.frog.com.mk/ - http://www.frog.com.mk/


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Sep-2007 at 10:44
Slushnav reklama za ova frog na antenna5 radio.

Ama interesno zvuchi ova so frog...'kre kre rikuu' LOL


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Sep-2007 at 12:54
Ama televiziskite reklami za vreme na emisii im se mnogu odvratni. 


Posted By: dejan
Date Posted: 29-Sep-2007 at 13:00
Epa sega...toj zhabarot koj pee na motor mnogu mi e odvraten


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 08-Jan-2008 at 23:26

Да се надеваме дека ова полека ќе воведе повискои стандарди во телекомунаикацискиот сектор и ќе биде сериозна конкуренција на Телеком.

УШТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ ЗА СТАРТ НА WIMAX


Nexkom и Cosmotelco се подготвени


Двата национални Wimax оператори во земјава - грчката компанија Cosmotelco и фирмата Nexkom Македонија имаат уште две недели да почнат на граѓаните да им ја нудат оваа услуга. И од двете компании вчера изјавија дека подготовките им се при крај и оти навреме ќе стартуваат со работа и тоа најпрво на териоријата на Скопје. Ако до 23 овој месец не почнат со работа, од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) велат дека ќе им ги одземат дозволите за работа. Wimax технологијата е хит во светот бидејќи овозможува безжичен и брз пренос на податоци (слика, говор, звук).
Од Nexkom вчера информираа дека интензивно работат на поставување на сопствена мрежа.

- Првите базни станици ги поставивме во Скопје и таму до крајот на јануари ќе почнеме со нудење на услугите. На почетокот тоа ќе биде на одреден број корисници, а потоа ќе биде покриен цел град. Паралелно ќе поставуваме базни станици и во другите градови. Очекуваме до јуни да ги опфатиме сите градови. Со оваа технологија ќе нудиме телефонски разговори и интернет без користење на класичните кабли, дури и на тешко достапни места - истакнуваат од Nexkom.

И од грчки Cosmotelco велат дека се при крај со подготовките за почеток на работењето. Оваа компанија целосно го има покриено Скопје со базни станици и 60 проценти од територијата на Македонија.
При потпишувањето на договорите со АЕК, од двете компании најавија дека во развој на Wimax мрежата ќе вложат значителни инвестиции - од Nexkom 10 милиони евра, а од Cosmotelco многу повеќе.

Очекувањата на Владата од работата на Wimax операторите (два национални и 18 регионални) се големи бидејќи треба да станат вистинска конкуренција на Македонски телекомуникации во делот на интернетот и фиксната телефонија. Wimax технологијата, дефинирана како Worldwide Interperability for Microwave Access или широкопојасен фиксен безжичен пристап, работи по принципот на базни станици како кај мобилната телефонија и затоа може да се пружа и на непристапни терени.

Оваа технологија функционира со пониски трошоци во споредба на жичаната врска со оптички кабли или бакарни жици како што користи Телеком при нудењето интернет пристап или фиксна телефонија. Услугите на Wimax фиксниот пристап корисниците ќе ги користат преку уред во својот дом кој ќе ги прима преку базните станици на операторот. На тој начин, операторите можат да покријат поголеми територии со само неколку базни станици, а корисниците да добиваат квалитетна слика. Поради тоа што Wimax технологијата е доста поевтина од класичното поставување на кабли, остануваат поголеми маржи за операторите, а тоа ќе резултира со пониска крајна цена на услугата. Според мислење на експертите, тоа ќе предизвика и конкуренцијата да почне да размислува за менување на ценовната политика во интернет услугите и фиксните разговори, односно нивно намалување.

Телеком досега се обидуваше да ја опструира конкуренцијата во фиксната телефонија затоа што сите оние што пробаа на овој пазар беа зависни од неговата мрежа, односно од цените што ги диктираше преку интерконекциските договори. Со Wimax технологијата тоа нема да биде случај бидејќи станува збор за сосема независна мрежа од онаа на Телекомот.

http://vecer.com.mk - http://vecer.com.mk  



Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Jan-2008 at 16:13
Cheers


Космофон ја доби лиценцата за 3G технологија

Космофон е компанијата која ќе ги користи радиофреквециите за обезбедување на јавните мобилни комуникациски мрежи и услуги од 3G технологијата.

“Согласно тендерот тие треба да уплатат 10 милиони и 500 илјади евра до 10 февруари, а одобрението ќе им биде издадено следниот ден“ рече Софче Јовановска, пртседателка на Комисијата на Агенцијата за електронски комуникации.

Одобрението се издава во рок од 10 години со можност за продолжување во зависност на Законот за електронски комуникации. Првичниот надомест за давање на одобрение за фрекфенцијата е 10 милиони евра. Критериумите за најповолен понудувач беа висината на еднократниот надомест за добивање одобрение, цените на големопродажните услуги и цените за услуги на граѓаните.

Брзиот интернет, транферот на податоци со поголема брзина, пристап до мултимедијални содржини, видеотелефонијата и телевизијата се дел од услугите што ги нуди оваа технологија.



Извор: http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=22305&kategorija=2 - Нетпрес


Posted By: La Linea
Date Posted: 25-Jan-2008 at 16:25
Супер работа е 3G, ова е добра вест, мислев никогаш нема да стигне кај нас. Телекомуникацииве прават напредок кај нас - 3 мобилен оператор, втор фиксен оператор се спрема Нетком беше мислам,  VOIP телефонија, 3G. Cheers


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 25-Jan-2008 at 20:13
Мене ми е ова ОК... цените стварно треба да претрпат уште само мала корекција која не е ургентна. Но перформансите треба да се зголемуваат.

Операторите ќе се фокусираат на поквалитетен интернет

http://www.a1.com.mk/vesti/novinar-email.asp?NovinarID=96&VestID=88949 - Александар Момировски  
25.01.2008 19:34

До поголем број корисници, но не со цена туку со брзина и квалитет. Интернет операторите во земјава веќе нема да ги намалуваат цените за приклучок на он лајн мрежата. Велат, тарифите се евтини, време е да се фокусираат на поквалитетни услуги.

Македонија ја напушти непопуларната група држави со најскап интернет.

„Пред две години бевме меѓу последните во Европа, денеска сме во добрата средина и тоа како тренд и понатаму расте. Мислам дека сето тоа се должи на зголемен квалитет, големи брзини на интернет над 1 мегабит со доволна количина, а секако и цената. Цената драматично се намали“, изјави Предраг Чемерикиќ, „Он нет“.

Според податоците на компаниите, цените на пакетите во Македонија варираат од 400, па се до 1.500 денари за 24 часови месечно на интернет мрежата. „Он нет“ нуди пакет и за само 99 денари.

„Мактел“ експанзијата во оваа сфера ја турка со АДСЛ и макс АДСЛ пакетите. Граѓаните најмногу се одлучуваат на средната опција, која значи 1.000 денари за брз интернет.

„Во иднина не планираме да одиме во насока на намалување на цените, туку во насока на зголемување на протоците за нашите корисници, бидејќи 15-ина евра е прилично конкурентна цена. Ние се стремиме за таа цена да обезбедиме протоци од 10, 20 мегабити“, рече Горан Поповски, „Кејблтел“.

Кабелските оператори, „Телеком“ и „Он нет“ делат по 30% од интернет пазарот. Македонија во последните две години се тргна и од групата држави со најмал број корисници во светот. Според статистиките, во првиот квартал лани 16% од домаќинствата инсталирале интернет.

Во Европа просекот е 22%. Статистиките во земјава се добри и во финансискиот сектор, каде интернет користат 91% од компаниите. Интернет пристап лани имале и сите субјекти во јавниот сектор.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=88949


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 25-Jan-2008 at 21:38
Еве јас ќе споделам мое искуство со кабелскиот оператор Кејблтел. Пред да биде Кејблтел бев приклучен на кабелски интернет оператор Зора. Плаќав 1.500 денари месечно за 4 GB, со 256кбпс брзина. После овие 4 гига брзината се намалуваше. Пред неколку месеци се префрлив на нова понуда која ја воведе Кејблтел по купувањето на Зора заедно со уште десетина други оператори. Сега плаќам 900 денари за 10 гига со 512кбпс брзина. За секои наредни 50 гига плаќам 10 денари (не сум баш сигурен за ова пошто сеуште не сум стигнал да ги надминам 10те гига). Иако може да се поработи на брзината, цената ептен ми одговара.  Thumbs%20Up




Posted By: La Linea
Date Posted: 26-Jan-2008 at 13:19
Мојот пакет:
Cabletel EXTRA  : 1536 кб/с, 2 ГB со 10 денари доплата на 50 мв (ова е проверено) 450 ден + ДДВ            

.    




-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 13:28
Мојот мислам дека се викаше Cabletel HOME. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 14:27
АДСЛ 100ГБ лимит 2мбит врска... 1600ден сосе ДДВ... јас сум задоволен од цената но очекувам во тие рамки во скоро време да се зголеми брзината. А лимитот да се укине во догледно време.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:00
Водиш сега за сега Big%20smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:09
http://www.speedtest.net">

http://www.speedtest.net">

http://www.speedtest.net">


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:11
А да, заборавив...  Eviltounge @ сите

LOL


Posted By: La Linea
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:13
Eeek  

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:27
Ajde ajde, so photoshop ne primame LOLLOL. Seriozno, dobar net imash.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:32
Originally posted by gotsomekicks

Ajde ajde, so photoshop ne primame LOLLOL. Seriozno, dobar net imash.



Епа тоа се директни линкови од мерачот бе, не се слики... Ај сеа криво ти е знам  Eviltounge Eviltounge Eviltounge

LOL LOL LOL


Posted By: se_manda
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:41
pa ja iam od telekabel ovoj basic so im e so 4mbps i 3gb limit mada ne veruvam deka brzinava im e taa ali aj Big%20smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:50
Па како што гледаш таа е... Е кога ќе надминеш 3 гига, те кинат на пола.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:52
Abe znae nekoj kako ide Cabletel Profi, sakam da go stavam doma.


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 17:59
Originally posted by Cloverstack

Па како што гледаш таа е... Е кога ќе надминеш 3 гига, те кинат на пола.


Епа џабе онда дигаш чалам.... Јас имам константна врска до 100ГБ Eviltounge

Плус сум реално 3МБита ама не смеам да зборам околку тоа на јавен форум


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:14
Да бе да...  Blahblah



А за тоа што ми е 100 денари поевтин интернетот да не ни почнувам! Тука има за кригла скопско у „Лондон“ и плус да ми остане Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:18
Originally posted by Cloverstack

Да бе да...  Blahblah



А за тоа што ми е 100 денари поевтин интернетот да не ни почнувам! Тука има за кригла скопско у „Лондон“ и плус да ми остане Big%20smile




Чекај сакаш да кажеш дека на 26 во месецот ти немаш потрошено ни 3ГБ Eeek3???? Или онаа сликата од speedtest.com ја имаш зачувано од порано?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 18:22
абе ја имам 30 поминато више Big%20smile

да тие се од почеток на месецов хаха


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 26-Jan-2008 at 19:11

Да сублимираме, имаме многу подобра интернет понуда од пред година две. Мислам дека цена од 10-20 евра месечно е сосема во ред, но провајдерите мораат да поработат на квалитетот, брзината и да го тргнат конечно лимитот. Ме радуваат WiMax концесиите кои ги доделија и мислам дека баш на ова поле ќе помогнат.



Posted By: lslcrew
Date Posted: 05-Mar-2008 at 23:36
Знаете ли што бидна со законот за interconnection и number portability. Требаше оддамна да бидат уште ги нема. Порано имаше редовно инфо на www.aec.mk - www.aec.mk и на www.mtc.gov.mk - www.mtc.gov.mk ама сега во последно време нема.


Posted By: ProMKD
Date Posted: 06-Mar-2008 at 00:01
Previous и двата се Page Not Found


Posted By: lslcrew
Date Posted: 16-Apr-2008 at 12:50
Денеска МТ ќе се ребрендира во Т-Com. Ај ваљда ова ќе донесе квалитет и пониски цени во фиксната телефонија!

http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=108801&NrIssue=635&NrSection=10 - http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=108801&NrIssue=635&NrSection=10



Македонија

Ребрендирање на „Македонски телекомуникации“

Скопје, 16.04.2008 08:16


Компанијата „Македонски телекомуникации“ денеска ќе го објави своето ребрендирање и влегување на светски познатиот телекомуникациски бренд „Т“ на македонскиот пазар.

За ребрендирањето на конференција за медиуми ќе говорат главниот извршен директор на македонски телекомуникации, Николај Бекерс, претседателот на Одборот на директори на Македонски телекомуникации, Жарко Луковски и потпретседателот за управување со брендот на „Deutche Telekom AG“, Тобиас Шмит./макфакс/




Copyright © MAKFAX 2001-2008




Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 16-Apr-2008 at 18:06
Сега баш читав и се изненадив дека Телеком не се рабрендира во Т-Com туку во T-Home.
 
Телеком“ ќе се ребрендира во „T-Home“
  http://a1.com.mk/vesti/novinar-email.asp?NovinarID=96&VestID=91913 - Александар Момировски http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=91913#komentari - Коментари (0)    
16.04.2008 14:10
 
 

Со брендот на „T-Home“ до подобар имиџ и поголем број корисници. „Македонски Телекомуникации“ од следниот месец ќе работат со ново име „Македонски Телеком“.

Со логото и боите на „T-Home“ преземени од германскиот сопственик „Дојче телеком“, ветуваат нови услуги, ребаланс на цените.

„Ќе нудиме различни продукти, еден по друг. Првиот е рамна понуда, што значи претплата со многу прифатлива цена, сите телефонски повици по 7 часот навечер и по 8 часот наутро ќе бидат бесплатни и ќе бидат вклучени во цената. Потоа ќе нудиме услуги со ВоИП системот, ќе ја развиеме брзината на интернетот, а во последниот квартал од оваа година ќе воведеме и интернет телевизија“, изјави Николај Бекерс, главен извршен директор на Мактел.

Влезот на Мактел во семејството од 150 милиони корисници од 50 држави во светот, за менаџерите од „Дојче Телеком“ е одлична можност за развој на земјава.

„На нашите корисници во Македонија сакаме да им овозможиме пристап до се поголемиот потенцијал на модерните телекомуникациски услуги. Врз основа на заложбите направени од „Македонски Телеком“ и од „Дојче Телеком“ сакаме да играме клучна улога во економскиот просперитет на вашата земја“, вели Тобиас Шмит, директор во „Дојче Телеком“.

Претставниците на Владата во Мактел му посакаа добредојде на брендот „T-Home“. Ветија дека ќе го затворат прашањето за дивиденда, а се најавуваат и поевтини цени за конкурентите кои ја користат мрежата на Телеком за сопствен бизнис. Интерконекцијата ќе поевтини од 1 јуни.

„Ќе постои ребалансирање, ќе постојат нови тарифни модели“, вели Жарко Луковски, претседател на Одборот на директори на Мактел.

Ребрендирањето ќе чини неколку милиони евра. Ќе заврши за еден месец со концерт на градскиот плоштад во Скопје. Граѓаните ќе ги забавува англиската музичка група Шугабејбс.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=91913 - http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=91913
 
Сурфајќи малку на Гугл најдов дека Т-Home  е уствари пакет на Т-Com  кој нуди 3 услуги преку една линија: Телефон, брз широкопојанс ДСЛ (до 50Mbps) и ДСЛ телевизија. 


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 16-Apr-2008 at 19:57
Okey e se toa, ali me iritira ovaa potreba da se rebrendira se shto go ima zborot "makedonsko" vo imeto. Sho se zanesuvaat, nebare T-Home kje im donese mnogu novi korisnici. 


Posted By: ProMKD
Date Posted: 16-Apr-2008 at 20:01
Си го промовираат своето име. Сакале или нејќеле ние на нив им го продадовме телеком и сега они си имаат право како сакаат да си го преименуваат. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Apr-2008 at 20:58
@UrbanFreak T-Home е новиот бренд кој ќе се имплементира во цела Европа. Ни во Германија веќе не постои T-Com туку T-Home. Пребарај t-com.de на интернет ќе видиш што ќе врати. Затоа всушност и се стопираше ребрендирањето во Македонски телеком   >> Т-Com кое требаше да се случи за кратко време после T-Mobile. Тогаш се реши да се воведе Т-Home за сите фиксни оператори на Deutsche Telekom.

@Gotsomekicks ова не е хајка против името Македонски телекомуникации туку едноставно зацврстување на позицијата на еден од најголемите пан европски оператори. Не случајно е одбрано неутрално име како Т-Нешто, баш поради амбицијата да се шират по Европа. Инаку сите ќе ги крстеа Deutsche Telekom.

 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 17-Apr-2008 at 01:14
Мене ми изгледа дека кога има некој тендер (конкурс) за мобилен или фиксен оператор низ европа, тогаш и од политички кругови се притиска кон еден (кон "Т") токму поради тоа што ЕУ иде кон тоа да ги обедини сите телефонски мрежи кон една (под еден позивен број). Изгледа Т ќе биде првиот оператор кој ше работи на територија на цела ЕУ.

п.с. Мене така ми изгледа, па сега...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Apr-2008 at 12:32
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2249BED04C35044EA9C5DC9A426F3AB0 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2249BED04C35044EA9C5DC9A426F3AB0

ВИП и „Телесмарт“ ќе го користат оптичкиот кабел на МЖ

Мобилниот оператор ВИП и фирмата „Телесмарт“ од Скопје ќе го користат фибер-оптичкиот кабел на јавното претпријатие „Македонски железници“. Двете фирми биле избрани на тендер, а за користењето на кабелот, на МЖ ќе плаќаат по 3.000 денари за еден километар месечно. Во железници велат дека идејата е комуникацискиот пазар да стане поконкурентен и да се намалат цените за Интернетот, мобилната и фиксната телефонија и другите комуникациски услуги.

Се очекува во текот на идниот месец да се прецизираат деталите во договорите со ВИП и „Телесмарт“, по што ќе биде познато колку време ќе ги користат конекциите. Според условите во тендерот, издавањето на оптичкиот кабел може да биде од 2 до 10 години.

Засега, фирмите ќе го користат веќе поставениот оптички кабел од границата со Србија до Велес и рингот околу Скопје, а во иднина кабел ќе биде поставен и долж Коридорот 10, до границата со Грција. На првиот тендер се издадени само два пара оптички влакна, од вкупно 15 пара. Пет од нив ќе користат МЖ за сигнализацијата и безбедносните системи во железничкиот сообраќај, а другите се наменети за други државни институции од областа на здравството, образованието и други.

Во иднина, најавуваат од железници, ќе бидат организирани и други јавни наддавања на кои на заинтересирани фирми ќе им бидат понудени и другите 8 конекции. Вкупната должина на поставениот кабел во моментов изнесува околу 120 километри, а до завршувањето на целиот потег, до крајот на годинава, ќе има вкупни 220 километри.

„Ова е можност за либерализација на пазарот на комуникациски услуги, особено за намалување на цената на Интернет-конекцијата со вклучување на поголем број фирми кои нудат ваков вид услуги, од што практично најголем бенефит ќе имаат граѓаните“, истакна директорот на јавното претпријатие „Македонски железници“, Никола Димитровски, кој најави во иднина поставување оптички кабел и по должината на Коридорот 8 и поврзување со Албанија и Косово. (С.Н.)



Posted By: pbanks
Date Posted: 01-May-2008 at 23:44
Еве до некаде поконкретни најави што ќе ни донесе T-Home Cheers

„Македонски телекомуникации“ стана „Македонски телеком“

„Македонски телекомуникации“ од почетокот на овој месец почна да работи под новото име „Македонски телеком“. Со воведувањето на брендот на „Т-хоум“, преземен од германскиот сопственик „Дојче телеком“, се најавуваат и нови услуги и ребаланс на цените.

Меѓу новите пакети услуги се рамна понуда, што значи претплата со многу прифатлива цена, сите телефонски повици по 19 часот и по 8 часот наутро ќе бидат бесплатни и ќе бидат вклучени во цената. Наедно се најавуваат услуги со Воип-системот, развивање брзина на Итернетот, а на крајот од оваа година се очекува и воведување Интернет-телевизија.

Поевтинување на интерконекцијата се очекува од 1 јуни. (А.С.)



http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0621884DB3C4C545B866DB58C9A3BC8D - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0621884DB3C4C545B866DB58C9A3BC8D


Posted By: ProMKD
Date Posted: 02-May-2008 at 01:02
"сите телефонски повици по 19 часот и по 8 часот наутро ќе бидат бесплатни и ќе бидат вклучени во цената"

значи 24 саати бесплатни повици а!



Posted By: se_manda
Date Posted: 02-May-2008 at 09:15
hahahahahhahahahhahahhahahahah utnale neso izglea


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-May-2008 at 12:32
http://www.t-home.mk - http://www.t-home.mk


Posted By: vardar
Date Posted: 02-May-2008 at 12:57
Доколку се случи ова дојче практички станува монопол.....би имал преку 70% од пазарот (мислам дека тоа е границата барем во ЕУ) а тоа не е добро за корисниците.....во таков случај треба дојче да шитне една од двете компании....
 

„Дојче телеком“ докупува акции во „ОТЕ“

Се интензивираат преговорите помеѓу раководството на „Дојче телеком“ и на грчката влада за приватизација на државниот телекомуникациски оператор „ОТЕ“, објави весникот „Импресија“. Предмет на преговорите е купување дополнителни 20 отсто од акциите на „ОТЕ“ од германската компанија, со што таа ќе стане доминантен акционер во грчиот оператор. Весникот, повикувајќи се на извори во грчката влада, пишува дека претстојат жолчни преговори по двете спорни точки: распределбата на местата во Управниот одбор на „ОТЕ“ и изработката на бизнис-планот, во што „Дојче телеком“ не сака да се меша Грција, јави Макфакс.Ако Германците станат доминантни сопственици на „ОТЕ“, ќе се зголеми нивното присуство и на македонскиот телекомуникациски пазар. „Дојче телеком“ во тој случај ќе биде сопственик на два мобилни оператора во земјава, на „Мобимак“ преку унгарски „Матав“, и на „Космофон“ преку „ОТЕ“.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=A3461772B6F3E64794F84DEB2F107706 - Dnevnik
 


Posted By: kire85
Date Posted: 02-May-2008 at 18:42
Previous

Ne e bas najdobrata vest za nas....nie sakajki da izbegneme monopol vo mobilnata telefonija, ke ispadne pose nekolku godini dvata najgolemi operatori vo zemjava da bidat na eden ist sopstvenik...Ohno znaci pak bi se vratile na isto deredzeWallbash


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 03-May-2008 at 07:59
Е ТОА НЕМА ДА ИМ ПРОЈДЕ, ПО СИТЕ ЗАКОНИ (отиде Космофон во заборав)

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: гитардемон
Date Posted: 03-May-2008 at 09:52
ај за пензиското две недели не береа ѓубре сечеа струја штрајкуваја банките автобусите и сè... ама какви само штрајкови правеа од космоте за ова - ја зазедоа цела зграда и ставија германски знамиња о тепаа со полицијата и многу други работи... а то со германското знаме беше многу интересно пошто е противзаконско да го симниш грчкото знаме од јарбол а уште да дигниш друго... кај нас кога така?


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-May-2008 at 18:26
Аман веќе и со интерконекцијата. Сто години као го „дисциплинираат“ телеком, ама пак се оди во негова корист и во реалноста му се остава непречено да прави ненормални профити со својата де-факто монополска позиција. Додека не се среди интерконекцијата, наводните заложби на надлежните за либерализација се само обична фарса! Корупција до гуша!


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1CE60CF10D0ED84AB3A236E9AF4E4E8D - http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1CE60CF10D0ED84AB3A236E9AF4E4E8D

ПОЧНА ДА РАБОТИ ВТОРИОТ ФИКСЕН ОПЕРАТОР

„Онтел“ понуди поевтина телефонија

Телекомуникацискиот оператор „Онтел“ од вчера почна да нуди услуги во фиксната телефонија со месечна претплата од 990 денари. Во  овој пакет се вклучени 300 бесплатни минути разговор кон броеви на „Македонски телеком“, бесплатен приклучок и неограничени локални разговори во мрежата на „Онтел“.По искористувањето на бесплатните минути кон телекомот, разговорите ќе чинат 0,8 денари за минута. Од „Онтел“ соопштија дека цените на разговорите кон мобилната телефонија ќе бидат пониски за 15 до 20 отсто, а националните и меѓународните разговори ќе бидат поевтини до 60 отсто во споредба со тие на „Македонски телеком“. Минута разговор кон мобилните мрежи ќе чини 8,5 денари, а кон првата зона во странство шест денари. Телеком наплаќа 9,9 денари за мобилни разговори, а 12, 8 денари кон странство. Сите цени се без пресметан ДДВ од 18 отсто. Вториот фиксен оператор бара Агенцијата за електронски комуникации и Комисијата за заштита на конкуренцијата да преземат мерки за регулација на интерконекциските цени за граѓаните да добијат вистинска либерализација на телекомуникацискиот пазар. Силно ќе притискаме тие што поскоро да ги регулираат големопродажбените цени што ги нуди телекомот. Апсурдно е големопродажбените цени да се поголеми од малопродажбените. Со тоа телекомот директно ја спречува конкуренцијата и може да се казни со седум до десет отсто од вкупниот приход бидејќи ја злоупотребува доминантната позиција на пазарот - вели Предраг Чемерикиќ, директор на „Онтел“.Раководството на „Онтел“ истакна дека свесно почнуваат да работат со загуба, а очекуваат до есенва да се создадат фер услови за работа. Месечната претплата на „Македонски телеком“ е 400 денари. За да ја користиме нивната жица бараат да им плаќаме по 582 денари за корисник. Уште поапсурдно е што телекомот наплаќа по 1.200 денари за инсталација на телефон во нов стан. Кога „Он.нет“ ја бара веќе поставената жица за свој корисник, нам ни наплаќаат 3.500 денари - рече Чемерикиќ.„Онтел“ ќе функционира како посебен бренд во рамките на интернет-провајдерот „Он.нет“, кој од 2006 година е сопственост на групацијата „Телеком Словенија“.Услугите на вториот фиксен оператор на почеток ќе може да ги користат само граѓаните во Скопје. Според Чемерикиќ, високите цени за интерконекција и за пристап до централите на „Македонски телеком“ се пречка за да услугите бидат достапни и во другите градови. Пазарот на фиксната телефонија, иако законски е либерализиран од пред неколку години, во пракса е монополизиран. Граѓаните досега немаа можност да избираат алтернативен оператор.

(М.Б.)



Posted By: lslcrew
Date Posted: 13-May-2008 at 21:13
Што бидна со NUMBER PORTABILITY!?! Аман веќе еднаш!!! Дај нека го напраат!!!


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 12:55
Кејблтел стартува со дигитална телевизија

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/29967/cabletel.gif">

Кејблтел стартува со дигитална телевизија и трипл плеј пакети. Во тек е тест период на сигналот на дигиталната телевизија на терен, а тоа ќе биде направено врз неколку корисници на неколку места, изјави маркетинг директорот на Кејблтел, Горан Поповски.

Од јуни се очекува Кејблтел и официјално да стартува со дигитална телевизија со продажба на основен пакет со 44 телевизиски канали и плус по избор уште неколку канали со филмска, детска, спортска и програма за возрасни. Досегашните анлаогни канали остануваат во употреба.

Кејблтел има 150 километри кабелска оптична мрежа, а во тек е модернизација на мрежата во Куманово, Велес и Тетово. Од следниот месец пак, Кејблтел ќе го има и во Штип.

Другата новина е во интернет услугите, каде што има најсовремена циско опрема со која ќе се добие интернет со неограничен брзина, со сто и повеќе мегабита.

Од септември треба да прoфункционира и интернет телефонија и телевизија по цена од 1.200 денари. Кејблтел денеска, на својот прв роденден објави дека досега во Македонија имаат инвестирано 15,5 милиони евра во најсовремена циско опрема за зголемување на квалитетот на интернет услугите. Досега имаат вработено 305 луѓе, а до крајот на годинава и почетокот на 2009 година планирани се инвестиции од дополнителни 20 милиони евра.


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=29967&kategorija=2 - http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=29967&kategorija=2



Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 14:11
Уште да видиме што сакал да каже писателот. Дали инсталирале опрема за 10х побрз интернет а нас сеуште ќе ни ги продаваат истите пакети или стварно ќе биде вакво нешто достапно за корисниците.

Не сум љубител на Он.нет но досега сите промени кај нив иделе рака во рака со оние на МТнет така да доколку има вистина во сето ова се надевам дека и МТНет ќе понудат нешто подобро (иако сум задоволен со моменталната понуда).

Он.нет најави десет пати побрз интернет за своите корисници
 
Интернет провајдерот Он.нет најави дека до крајот на месецот на своите корисници ќе им обезбеди десет пати побрз интернет.
Како што најави генералниот директорот на Он.нет, Предраг Чемерикиќ, на пресот по повод започнувањето со работа на новиот фоксен оператор Онтел кој е под нивна капа,Он.нет во следните неколку месеци на пазарот ќе пласира и два нови портали.
Во моментов Он.нет има околу 15 илјади корисници, односно околу 27% учество на пазарот на Интернет услугите.
Покрај понудата на стандарден терестријален интернет пристап, Он.нет обезбедува безжичен широкопојасен интернет пристап со големи брзини и стабилна конекција на целата територија на земјата.
Цените на пакетите кои ги нуди се различни, од Solo mini пакетот од 100 MB за 99 денари, Solo 3 од 3 GB за 449 денари, до бизнис пакетите од 1490 денари за 15 GB месечно, do Business duo 120, од 120 GB месечно за 5950 денари
Он.нет од март 2006 година доби стратешки партнер, односно стана дел од Групацијата Телеком Словенија која обединува повеќе реномирани компании од полето на телекомуникациите.
(Тотал)

http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=10522&mid=303&tabId=1&tabindex=4 -
http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=10522&mid=303&tabId=1&tabindex=4


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 15:14
Конечно стигаме до тие фамозни 100% пенетрација Cheers

Вип со финансиска дупка од 6,9 милиони евра

http://www.netpress.com.mk/vestiimages/29997/Nov-Operator-logo.jpg">

Оперативната загуба за првиот квартал од 2008 година на Вип, третиот мобилен оператор во Македонија изнесува 6.9 милиони евра. Според официјалниот извештај од Мобилком Австрија, од Вип велат дека нивните приходи во првите четири месеци од годинава изнесуваат 1.8 милиони евра, додека трошоците од започнувањето на работењето резултирале со негатива од 6 милиони евра.

Вип започна со работа во септември 2007. На крајот на првиот квартал од 2008 имаше 163,300 корисници и 8,1 отсто пазарен удел.

На крајот од март 2008 стапката на пенетрација во Македонија изнесуваше 99 отсто.


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=29997&kategorija=2 - http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=29997&kategorija=2


Posted By: La Linea
Date Posted: 14-May-2008 at 19:29
Што значи тоа 100% пенетрација? Smile 

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-May-2008 at 19:49
Originally posted by La Linea

Што значи тоа 100% пенетрација? Smile 


Добив желба да ти дадам досетлив одговор, али нема смисла... LOL

Тоа у случајов значи колку жители, толку SIM картички.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:05
Originally posted by pbanks


@Gotsomekicks ова не е хајка против името Македонски телекомуникации туку едноставно зацврстување на позицијата на еден од најголемите пан европски оператори. Не случајно е одбрано неутрално име како Т-Нешто, баш поради амбицијата да се шират по Европа. Инаку сите ќе ги крстеа Deutsche Telekom.


Извини пбанкс што каснам едно месец дена со одговоров, али дури сега видов дека си пишал Smile. Инаку, воопшто не ни помислувам на некаква си хајка против нашето име, туку кажав дека едноставно ме иритира фактот што го менуваат.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:06
Originally posted by gotsomekicks


Извини пбанкс што каснам едно месец дена со одговоров, али дури сега видов дека си пишал Smile. Инаку, воопшто не ни помислувам на некаква си хајка против нашето име, туку кажав дека едноставно ме иритира фактот што го менуваат.


Ако ти пишам сеа на овој пост кога да очекувам повратен одговор??


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:07
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by La Linea

Што значи тоа 100% пенетрација? Smile 


Добив желба да ти дадам досетлив одговор, али нема смисла... LOL

Тоа у случајов значи колку жители, толку SIM картички.


Хмм, не те сфаќам. Па ниеден оператор нема 2 милиона корисника. А и во текстот пишува дека ВИП имаат околу 200,000 корисници. Question


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:08
Originally posted by pbanks


Ако ти пишам сеа на овој пост кога да очекувам повратен одговор??


За минута ипол LOL.


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:09
Originally posted by gotsomekicks



Хмм, не те сфаќам. Па ниеден оператор нема 2 милиона корисника. А и во текстот пишува дека ВИП имаат околу 200,000 корисници. Question


Па пенетрација се пресметува вкупно Т-Мобиле + Космофон + Вип ~ 2.000.000 корисници


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:14
Аууу, да да. Дека постот беше за Вип и тотално се багирав Nuts


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:17
Плав екран а? LOL


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 14-May-2008 at 20:20
LOLLOLLOL the "Blue Screen of Death"! Hahahaha


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-May-2008 at 18:14
T го зема OTE = ка добиеме нов оператор во Македонија

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-May-2008 at 18:45
Сега според закон треба лиценцата на космофон да се одземе и да се даде на друг. Зашто стој во законот дека неможе исти ператор да држи две лиценци. Космофон треба да се претопи во т-мобиле под иста капа, а слободната лиценца да се стави на тендер.


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-May-2008 at 18:48
Денеска биле од Deutsche Telekom на дискусии тука во врска со ова прашање но незнам што се случило. 


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-May-2008 at 18:54
Мислам дека најдобро е просто да се претопи. Автоматски позивните броеви и корисниците да се префрлат, исто и базнте станици и све по ред. И лиценцата да се додели на друг.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 15-May-2008 at 20:27
Originally posted by lslcrew

Мислам дека најдобро е просто да се претопи. Автоматски позивните броеви и корисниците да се префрлат, исто и базнте станици и све по ред. И лиценцата да се додели на друг.


Прво, со тоа не се постигнува ништо во однос на разбивање на монополот, туку се задржува истиот удел во пазарот.  А плус ќе треба да чекаме десет години дур се додели лиценцата на друг оператор, па дур тој развие мрежа и инфраструктура, па дур се етаблира... Заеби лсл, единствено решение е швабите да го продадат космофон на некој друг оператор што би влегол. Ако не, државата сигурно има право на поригорозни мерки.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-May-2008 at 20:34
Originally posted by Cloverstack

... единствено решение е швабите да го продадат космофон на некој друг оператор што би влегол...

Thumbs%20Up
Tоа е најбезболно и најбрзо решение да влезе трет оператор


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-May-2008 at 20:37
Абе додека го продадат.... ама ај нема везе. Ја мислам најбољи е оринџ да влезе. Оринџ мислам дека се втор или трет во европа.


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-May-2008 at 20:38
Originally posted by pbanks

Денеска биле од Deutsche Telekom на дискусии тука во врска со ова прашање но незнам што се случило. 

На некој начин да, но дојдени се Маџарите подрузницата на ДТ за промената во Т-дом и имаат борд за понатамошен развој.


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 15-May-2008 at 20:40
Не ја забравај и Телефоника и Водофон

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: La Linea
Date Posted: 20-May-2008 at 16:54
Добра понуда

Македонски телеком за доплата од 199 денари нуди неограничени разговори

Македонски телеком воведува нови модерни услуги кои се во согласност со свтеските телекомуникациски стандарди, објави компанијата.

Станува збор за нов тарифен модел - кал комфорт, кој за фиксна месечна доплата од 199 денари озвозможува неограничени локални и национални разговори во рамките на мрежата на Македонски телеком. Ова значи дека во периодот од 19 часот до 8 часот наутро корисниците ќе имаат бесплатни разговори.

Следува уште еден пакет - офис комфорт кој е креиран за телекомуникациските потреби на малите претпријатија. Тој нуди можност за рационализација на телекомуникациските трошоци на малите и средни претпријатија преку вклучување на дури 400 бесплатни минути за разговори во рамките на мрежата на Телеком, бесплатни разговори меѓу интерните линии на претплатниците, како и попусти кои достигаат до 20 отсто.

Се воведува и клубот на пријатели во кој може да членуваат резидентни пост-пејд корисници на Македонски телеком. Членството вклучува добивање на членски картички по барање на корисниците, на која се собираат поени. Поените може да се користат за добивање производи од продавниците на Македонски телеком.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=30420&kategorija=2


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 20-May-2008 at 18:27
На некој начин влезе и најголемата мобилна мрежа во светот во Македонија
VODAFONE


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: La Linea
Date Posted: 20-May-2008 at 18:31
Originally posted by Vladimir P

На некој начин влезе и најголемата мобилна мрежа во светот во Македонија
VODAFONE


Водафон преку партнерство со ВИП влегува во Македонија

Денес Вип оператор и Водафон, светски водечката интернационална комуникациска група, кој во моментот брои преку 520 милиони членови низ целиот свет, официјално го преставија нивното стратешко партнерство.

Во Македонија Водафон ќе работи ексклузивно со Вип оператор. Првиот бенефит за македонските граѓани од ова стратешко партнерство е воведувањето на Блек Бери од Водафон решението за првпат  на македонскиот пазар, изјавиа од Вип.

Марио Цвитковиќ главен маркетинг директор на Вип оператор изјави дека “Блек бери телефоните се стилизирани и иновативни комуникациски оператори кои комбинираат глас, е-меил, пребарување на интернет и податочни апликации.

Како резултат на нашето стратешко партнерство со Водафон и мобилком австрија групацијата, оваа е првпат македонскиот пазар да има пристап до овие продукти  и услуги. Веруваме дека оваа услуга ќе му донесе на корисниците нови и возбудливи начини на комуникација”.

Никола Љушев главен извршен директор на Вип операторот додаде дека македонските корисници сега можат да уживаат во најдоброто од светот  на Вип и Водафон.

“Телекумуникациските услуги на Балканскиот регион бележат рапиден раст а ни преставува задоволство што Водафон сега е во можност да влезе на уште еден Балкански пазар. Партнерството со Водафон ќе осигура дека целосниот асортман на интернационалните стандардни продукти и услуги конечно ќе бидат достапни, заедно со уникантните локални услуги за корисниците на Вип оператор”, изјави Штефан Ваил сениор менаџер за партнерски пазари на Водафон.

Водафон имаше над 250 милиони корисници на крајот на 2007 година и дирекни инвестиции во 25 земји на пет континенти. Водафон е присутен на 41 партнерски пазар со 270 милиони корисници во над 60 земји низ светот.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=30413&kategorija=2


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 20-May-2008 at 19:21

Vodafone announces further extension of its Partner Market Agreement with Mobilkom Austria Group

Vodafone today announces that it has extended its Partner Market agreement with mobilkom austria group to introduce an extensive range of Vodafone’s products and services into FYR Macedonia, through mobilkom’s subsidiary, VIP Operator.

Under the terms of the agreement, VIP Operator will be able to provide their customers with Vodafone products and services for international voice and data roaming, business and consumer propositions. These products and services will include a range of BlackBerry© from Vodafone push-email devices, a mobile internet access portal rendered for mobile handsets, and a range of Vodafone branded phones including ultra-low cost handsets. In addition, VIP Operator will launch a series of Vodafone-branded mobile broadband USB modems, enabling customers to access the internet from their laptops at broadband speeds over the mobile network.


Vodafone's products and services available through the agreement will be Vodafone-branded, combining VIP Operator’s nationally recognised brand and services with products available under Vodafone's global brand.

http://www.vodafone.com/ - http://www.vodafone.com/



-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 10:57
Нешто добро како за промена Cheers

Од јули може да смените операторот без промена на префиксот
 
Од први јули граѓаните ќе можат да го менуваат мобилниот и фиксниот оператор, а да го задржат бројот со карактеристичниот перфикс за мобилната мрежа што ја користеле 070/071, 075/076, 077/078 како и за фиксната мрежа..
Оваа услуга “преносливост на броеви“, со плаќање на еднократен надоместок, им овозможува на претплатниците да мигрираат од еден кај друг оператор задржувајќи го стариот број и перфикс.
Од 15 јуни сите оператори во државава Т-хоум, Т- мобајл, Космофон, Вип и Онтел ќе започнат со тестирање на софтверот за преносливост на броеви, а по овој тест период услугата ќе почне да се нуди и комерцијално.
Агенцијата за електронски комуникации минатата година донесе Правилник според кој миграцијата на броеви треба да стартува најдоцна до 1 август 2008 година.
Според утврдените правила на Агенцијата, претплатникот кој ги има платено сите сметки може да поднесе барање за пренесување на еден, повеќе или сите броеви вклучени во претплатничкиот договор. Бројот може повторно да мигрира по истекот на 90 дена, откако претплатникот го сменил операторот, а може да се врати и кај стариот оператор.
(Тотал)


http://total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=10940&mid=303&tabId=1&tabindex=0


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 14:23
Ова е океј од аспект на тоа дека нема да смениш број, али замисли колку кредит ќе губиш така зашто нема да бидеш сигурен дали вртиш на Т-моб, ВИП или Космофон. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 14:28
Originally posted by gotsomekicks

Ова е океј од аспект на тоа дека нема да смениш број, али замисли колку кредит ќе губиш така зашто нема да бидеш сигурен дали вртиш на Т-моб, ВИП или Космофон. 


Телефонијата мора да се движи во правец каде ќе ни биде гајле на кој оператор вртиме.
На овој начин реално ќе се разбијат старите навики. Многу луѓе од практични или чудни сентиментални причини се врзуваат за својот телефонски број и од таа причина не го менуваат. Вака на пример некој што има 070 број од 1999 година навака ќе може да помине на ВИП поради подобри тарифи и да го задржи бројот. Тоа значи дека некои оператори кои се подолго на пазарот автоматски ќе ја губат полвастеноста што ја имат поради ова.


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 14:34
Абе тоа се слагам и тоа е супер. И се надевам дека ќе биде така како што викаш дека еден ден цените кон секој оператор ќе бидат изедначени. Али денес не е така, и нашиве оператори едвај чекаат да те покрадат. Еве на пример јас сега плаќам 6 ден/ 6мин. кон било кој Космофон број, и да речеме некој корисник се префрлил од Космофон на Т-мобајл а го задржал префиксот, при следниот повик ќе платам 15 ден/ 1 мин наместо 6 за 6, без никакво предупредување.




Posted By: se_manda
Date Posted: 10-Jun-2008 at 14:37
epa zimas grafcinjata doma,ili orizot poso podetalno e i ke si vidis koj na so e jks ozbilno mn e zaebano


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 10-Jun-2008 at 14:38
Big%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Jun-2008 at 14:48
Конечно бидна и number portability. Од кога им го зборам ова на луѓе, и не ме сфаќаат што сакам да кажам, а кога ќе ме сватат будала ме правеа како тоа така, демек неможело. А што се однесува до тоа дека нема да знаеш кај вртиш, има решение. Кога тогаш и ние ќе дочекаме интерконекцијата да кошта 0 денари, а не како сега 0,5. Затоа и овие два проекта се гураа паралелно. Во секој случај добра опција.


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Aug-2008 at 12:14
Оптичка мрежа во метрополата


Во подземните коридори на улиците во македонската метропола се инсталира подземна оптичка мрежа. Деновиве, оптички кабли се поставуваат на улицата Македонија. Со воспоставување на оптичка мрежа се овожможува многу брз пренос на сите видови информации.
Неодамна, светските медиуми објавија дека најголемата брзина преку оптички кабел на сите времиња "ја извозила" една јапонска компанија која постигнала трансфер од еден терабит во секунда, што е 100 пати побрзо од постоечките технологии за пренос на податоци. Станува збор за компанија која е втора по големина во електро дистрибуција во Јапонија која не соопштува кога ќе ја пушти својата услуга за комерцијална употреба. Се проценува дека тоа нема да се случи пред 2010 година.



http://www.vecer.com.mk/?ItemID=1A7B966E1D32DF478108B81077E4124C


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Aug-2008 at 22:14

Учество од 10 отсто од мобилниот колач


Вип оператор го зголемува бројот на претплатниците и пазарниот удел на мобилниот пазар во Македонија. Според финансиските резултати за првата половина од годинава што вчера ги објави Групацијата на Телеком Австрија во чија сопственост е третиот мобилен оператор во земјава, тој имал 209.200 корисници. Тоа значи дека за само три месеци, Вип придобил нови 45.900 корисници.
Според извештајот на Телеком Австрија, третиот мобилен оператор во РМ имаше пазарен удел од 9,9 проценти на крајот на вториот квартал од годинава кога стапката на пенетрација во земјава изнесуваше 103,8 отсто.
За половина година приходите на Вип оператор изнесуваа 2,5 милиони евра, но затоа пак, компанијата генерираше загуба во добивката пред оданочување од 5,2 милиони евра, како и оперативна загуба од 6,1 милиони евра.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0F3C80639B337744BD2B6DE25DB1C9BF - http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0F3C80639B337744BD2B6DE25DB1C9BF



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Aug-2008 at 00:26
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1487&ArticleID=97565 - http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1487&ArticleID=97565

ГЕРМАНЦИТЕ ДОЈДОА ДА ГО ОЗАКОНАТ МОНОПОЛОТ
„Дојче телеком“ сака да биде пазарен монструм

Нема да дозволиме создавање нов монопол во Македонија, тврди претседателот на Комисијата за заштита на конкуренцијата, Чедомир Кралевски, но не објаснува како ќе ја спречи инсталацијата на „Дојче телеком“ со двата свои мобилни оператори на македонскиот пазар. Членови од раководството на „Дојче телеком“ вчера беа во Скопје за да ја достават документацијата за нивното преземање на грчкиот оператор ОТЕ. Комисијата има рок од 90 дена да се изјасни дали по преземањето на ОТЕ од „Дојче телеком“, оваа компанија има целосна доминација во мобилната телефонија во земјава. „Дојче телеком“ го поседува „Ти-мобајл“, а од неодамна преку ОТЕ го поседува и „Космофон“. Овие два оператора заедно држат 90 проценти од пазарот. Законот вели монопол е се над 40 проценти. - Наша задача е да спречиме создавање монопол - изјави Кралевски. Во Законот за заштита на конкуренцијата стои дека монопол може да се појави ако одредена фирма има контрола на повеќе од 40 проценти од клиентите и услугите, но за да се утврди монополска позиција и за да се реагира, треба да се проверат дополнителни критериуми. Според изјавата на Кралевски, но и според определбата на власта за демонополизација на најважните дејности, може да се очекува дека „Дојче телеком“ нема да успее во намерата да се инсталира на македонскиот пазар како силен монопол. Едно од решенијата на кое може да биде принудена германската компанија е продажба на „Космофон“. Според информациите на „Време“ за овој оператор интерес пројавуваат третиот оператор ВИП и словенечкиот „Телеком“.




Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Aug-2008 at 12:13
aleluja

ВО УПОТРЕБА УСЛУГАТА ПРЕНОСЛИВОСТ НА БРОЕВИ
Со старите телефонски броеви до нови оператори

Сите фиксни и мобилни оператори се подготвени од понеделник да ја овозможат услугата преносливост на броеви, што практично значи можност независно од операторот да се задржи телефонскиот број, информираат од Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). - Операторите извршија тестирање на услугата, се поврзаа меѓу себе и со централната база на податоци. За оваа услуга, освен „Он-тел“, тие ќе наплаќаат од корисниците. Ако цената не биде соодветна, постои можност од регулирана цена - вели Виолета Цветковска, портпарол на АЕК. Услугата преносливост на броеви му овозможува на одреден корисник на мобилна или на фиксна телефонија да се префрли на друга мрежа и притоа ќе може да си го задржи постојниот број, без разлика дали тој почнува со 070/071, 075/076 или со 077/078. Се очекува дека со воведувањето на оваа услуга значително ќе се зајакне конкуренцијата на телекомуникацискиот пазар, а операторите ќе бидат принудени со нови квалитетни и поевтини услуги да ги задржуваат постојните претплатници.



http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1489&ArticleID=97683


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Aug-2008 at 12:25
Инаку оваа услуга ќе ја елиминира најголемата пречка при промена на операторот. Има многу луѓе што би изгубиле и бизниси ако направат промена на број а никој не им го знае. Оваа услугу очекувам драстично да ги намали цените, но има тука еден проблем, а тоа е што граѓаните не се доволно запознаени со оваа услугу. Јас оваа услуга уште пред три четири години ја зборев дека треба да се воведе и ме правеа будала, демек "абе ај не сери, не е можно. Како тоа ти на космофон со 070?!"

Кој го интересира повеќе еве линк [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_number_portability[url]


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Sep-2008 at 22:16

МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРАНСПОРТ


Уште три лиценци за 3Г


Владата донесе одлука да се доделат уште три одобренија за услуги од третата генерација мобилна телефонија (3-Г). Одлуката на Владата доаѓа во момент кога Космофон, носителот на единствената лиценца за 3-Г се подготвува за комерцијален старт со нудење на услугата. Од Космофон се затечени од владината одлука и не сакаат да коментираат додека не добијат официјално известување од Агенцијата за електронски комуникации.

Драган Симоновски, портпарол во Министерството за транспорт и врски, вели дека наредниве денови АЕК ќе го објави тендерот за доделување на трите радиофреквенции и притоа ќе бидат пропишани истите услови како што се бараат со ланскиот тендер на кој победи Космофон.

Почетната висина на еднократниот надоместок за користење на радиофреквенција изнесува 10 милиони евра. Пред неполна година беше распишан тендер за доделување на само една радиофреквенција. Министерот за транспорт Миле Јанакиески тогаш изјави дека се одлучиле за една радиофреквенција, бидејќи на тој начин ќе го обврзат операторот на тендерот да понуди пониски цени за граѓаните, а истовремено и прифатливи големопродажни цени за другите оператори што ќе сакаат да нудат 3-Г.

http://vecer.com.mk/?ItemID=F08EA033262434429F3F47CCD870AAA1




Print Page | Close Window