Print Page | Close Window

Инспиративни урбани пејсажи од светот

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Фото/Видео
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=609
Printed Date: 18-Feb-2020 at 01:47


Topic: Инспиративни урбани пејсажи од светот
Posted By: pbanks
Subject: Инспиративни урбани пејсажи од светот
Date Posted: 03-Apr-2009 at 00:06
Ја отварам оваа нишка со цел да споделиме квалитетни фотографии од големите светски градови. Идејата не е да трупаме просечни фотографии туку исклучиво најдобри, најквалитетни можни фотографии на кои ќе налетате. Фотографии кои навистина ве оставиле без здив, кои ви претставуваат инспирација.

Исто така идејата е да не постираме цели низи на фотографии, туку една фотографија по пост со цел истата да ја густираме, вистински да уживаме во нејзе, да ни легне... Секако и коментари после сликите се во ред.

Добредојдени се слики од било кој тип: ноќни, денски, птичја перспектива, street level, облакодери итн...

Уживајте CheersReplies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Apr-2009 at 00:07
За почеток ви ја давам Москва
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Apr-2009 at 01:14
Лондон
Posted By: se_manda
Date Posted: 03-Apr-2009 at 19:21
fotkava od london e Drool


Posted By: гитардемон
Date Posted: 03-Apr-2009 at 19:37

Мелбурн


Сан Диего


Париз

Можи ја расипав поентата на нишката, само најдобрите слики, но овие мене ми беа најдобри од таму од каде што ги украдов, па затоа ги објавив како највлијателни на мене Викиризницата има милијарди слики, а јас отидов во категоријата на најдобрите од сферата на архитектурата, еве ви:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Architecture - http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Architecture
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Panoramas - http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Panoramas


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Apr-2009 at 19:44
Originally posted by гитардемон


Можи ја расипав поентата на нишката, само најдобрите слики, но овие мене ми беа најдобри од таму од каде што ги украдов, па затоа ги објавив како највлијателни на мене Викиризницата има милијарди слики, а јас отидов во категоријата на најдобрите од сферата на архитектурата, еве ви:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Architecture - http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Architecture
http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Panoramas - http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Featured_pictures/Places/Panoramas


Па добро сликите се стварно добри. Незгодни за гледање на форумов заради големината но добри Thumbs%20Up


Posted By: 46&2
Date Posted: 03-Apr-2009 at 21:58
Мислам дека е напознатиот урбан пејсаж

Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 03-Apr-2009 at 22:52
Eeek Нишкава е одлична.... Times Square и Москва ми се апсолутни фаворити до сега.


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 15-Apr-2009 at 14:54
Petka za niskava, moj favorit e definitivno eden Evropski grad ( malku so nostalgija spram New York )  Frankfurt am Main

-------------
The beauty comes from within.


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 15-Apr-2009 at 15:01
Barcelona, eeeh..


Telefonica tower MNOOGU mi se dopagja ovoj dizajn ( Isto Barcelona )


Downtown

Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Apr-2009 at 03:05
ТокиоPosted By: La Linea
Date Posted: 04-May-2009 at 00:13
Осака, Јапонија
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Jun-2009 at 18:22
Хјустон, Тексас

1
http://img8.imageshack.us/i/92806331.jpg/">
2
http://img222.imageshack.us/i/35964820.jpg/">  


Posted By: dejan
Date Posted: 06-Jul-2009 at 13:35
Tokyo


Москва - државниот универзитетPosted By: pbanks
Date Posted: 11-Jul-2009 at 23:19


Токио е Drool


Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Jul-2009 at 23:40
Ќе си ја погазам на момент препораката од првиот пост (за постирање по можност 1-2 слики) бидејќи налетав на феноменален серијал слики од Њујорк и глупаво е да го постирам на рати. Од 125 слики ги издвоив овие 8 како најимпресивни. Одличнo користење на ХДР Drool

1

2

3

4

5

6

7

8


Posted By: ел_ченто
Date Posted: 11-Jul-2009 at 23:56
Сан Франциско
Posted By: La Linea
Date Posted: 26-Aug-2009 at 20:09
9 de Julio Avenue, Buenos Aires. Според некои податоци, најшироката улица во свет-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 26-Aug-2009 at 20:17


Точно е, тоа е најшироката градска улица во светот (не урбан автопат). Сликата е Drool


Posted By: igorius
Date Posted: 27-Aug-2009 at 00:36
slikata ili fotografijata

..ete od mene Venecija so mozebi najubaviot plostad na svetov...mozda sum nostalgicen duri 4 pati ja imam poseteno ama navistina e prekrasna...


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Oct-2009 at 14:52
Хонг Конг Drool


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Oct-2009 at 14:50
КопенхагенPosted By: zabegan
Date Posted: 16-Oct-2009 at 15:01
не знам зошто, но на народиве од северна и средна европа им е голем тренд да одат на излет на ливадите во огромните дворови на некои од познатите дворци
е сега јбг, кај нас нема ливади, ама имаме парк LOL


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Oct-2009 at 15:53


мислам дека не е тренд, туку повторно... култура на живот... Спорт, активен живот, живот во природа.... многу подобро ми звучи од спортски кладилници, играчници или вечно дремење на кафе. Додуше тие сето тоа го анулираат кога ќе испијат по 3 кила алкохол навечер и ќе го спржат џигерот до 40 годишна возраст.


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Oct-2009 at 16:06
Еве две и од соседниот Малме кој заедно со Копенхаген ја прават една од поголемите европски метрополитански зони (3та по големина во северна Европа после Хамбург и Санкт Петербург)
Неизбежниот Turning Torso
Posted By: 46&2
Date Posted: 08-Nov-2009 at 19:02
Да ја оживееме малце темава

Еве нешто тазе од Лондон, автор downfallen (човеков има неверојатни слики)

Posted By: La Linea
Date Posted: 22-Nov-2009 at 16:48
Уште една од Малме, Шведска
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: 46&2
Date Posted: 28-Nov-2009 at 00:02

Уште од Лондон
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Nov-2009 at 04:11
Master


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Nov-2009 at 18:19
46&2 феноменален серијал од Лондон
Applause


Posted By: dejan
Date Posted: 05-Dec-2009 at 11:03
Ogromna panorama od Tokyo http://www.ewallpapers.eu/view_wallpaper/tokyo-panorama-2560-1024-3841.html dosta se gleda, ama nema kraj.


Posted By: 46&2
Date Posted: 22-Dec-2009 at 21:07
Originally posted by pbanks

46&2 феноменален серијал од Лондон
Applause


Жална вест. Само што прочитав дека човекот што ги има направено сликиве починал овие денови. Еве за кого станува збор преку оваа статија

http://www.skyscrapernews.com/news.php?ref=2414 - http://www.skyscrapernews.com/news.php?ref=2414

Инаку денес банерот на ССЦ е посветен само за него. Тешко дека некој ќе може да направи толку добри слики од Лондон (од забранети локации)


Posted By: pbanks
Date Posted: 22-Dec-2009 at 21:10


RIP... познат ми е неговиот nick. Инаку 46&2, твоите слики од погоре хостиран преку imageshack имаат некој проблем, ако можеш поправи ги Cheers


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Dec-2009 at 21:19
RIP


Posted By: 46&2
Date Posted: 22-Dec-2009 at 21:27
RIP


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Feb-2010 at 15:52
Кејптаун

1

2
Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Mar-2010 at 19:48
Белград
Posted By: pbanks
Date Posted: 13-May-2010 at 21:13
Токио
Posted By: Dragan
Date Posted: 13-May-2010 at 22:01
Еве нешто од Москва
1
-------------


Posted By: Jumbo
Date Posted: 14-May-2010 at 00:43
Stockholm


Posted By: Jumbo
Date Posted: 14-May-2010 at 02:15
Shanghai


Posted By: Jumbo
Date Posted: 14-May-2010 at 03:14
Cleveland


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 14-May-2010 at 10:22
Како од некој sci-fi филм     Eeek  Eeek  Eeek

Originally posted by Jumbo

Shanghai


Posted By: Jumbo
Date Posted: 14-May-2010 at 12:14
Hong kong


Posted By: Jumbo
Date Posted: 14-May-2010 at 16:59
Lunchtime atop a Skyscraper New York, photograph taken in 1930's by Charles C. Ebbets, Lewis Hine and other photographersPosted By: pbanks
Date Posted: 16-May-2010 at 12:53


Веројатно би било добро да посветиме посебна нишка на ваквите ретро слики но за сега нека седат тука.

Феноменални фотки, сум ги гледал и друг пат но никогаш не е доволно. Работниците се комплетно луди Nuts

Од претходните слики на Dragan и Jumbo ови ми оставија посебен впечатокPosted By: pbanks
Date Posted: 16-May-2010 at 12:56
Еве неколку од Тел Авив

1.

2.

3.


Posted By: Jumbo
Date Posted: 16-May-2010 at 17:41
Неколку слики од европските метрополи


Posted By: Dragan
Date Posted: 16-May-2010 at 22:01
Е ка сте запнале за нишкава, ајде ќе презентирам уште два града Smile
Мексико сити
1.
2.
3.
4.
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fmk.wikipedia.org%2Fwiki%2F%25D0%25A0%25D0%25B8%25D0%25BE_%25D0%25B4%25D0%25B5_%25D0%2596%25D0%25B0%25D0%25BD%25D0%25B5%25D0%25B8%25D1%2580%25D0%25BE&rct=j&q=%D1%80%D0%B8%D0%BE+%D0%B4%D0%B5+&ei=5FzwS8fiPIqHOM-22N8H&usg=AFQjCNHFGJD1s5cq-c5QyUKz3o2c3PkfbA - Рио де Жанеиро
5.
6.
7.-------------


Posted By: Galileo
Date Posted: 25-May-2010 at 18:31
Nekoi moi sliki od Wien
Stavim istoricheski gradbi ,koi go pravaa ovoi grad unikalen i krasiv
 
StephansdomParlamentDvorezot%20SchonbrunDvorezot%20BelvedereDvorezot%20Hofburg


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Jun-2010 at 01:33
.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Jun-2010 at 01:34
Сан Франциско

http://img819.imageshack.us/i/goldengatesfnightcausa.jpg/">

Uploaded with http://imageshack.us - ImageShack.us


Posted By: zabegan
Date Posted: 13-Jun-2010 at 23:24
нешто потажно, Берлин по Втората светска војна

Posted By: La Linea
Date Posted: 17-Jun-2010 at 10:45


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jun-2010 at 10:50
Рио?


Posted By: La Linea
Date Posted: 17-Jun-2010 at 10:51
Originally posted by pbanks

Рио?


Yes


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Jun-2010 at 10:53
Drool


Posted By: Jumbo
Date Posted: 27-Jun-2010 at 04:24
Повторно слики од New York во 1930's


Posted By: axel
Date Posted: 01-Jul-2010 at 16:55
moscow


Posted By: axel
Date Posted: 01-Jul-2010 at 16:56


Posted By: axel
Date Posted: 01-Jul-2010 at 16:56
kje go postiram samo linkot posto sl ne mozam

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=589712&page=45


Posted By: axel
Date Posted: 01-Jul-2010 at 19:14
4 tata odozdola e definitivno naj naj


Posted By: Jumbo
Date Posted: 01-Jul-2010 at 19:15
Paris


Posted By: Jumbo
Date Posted: 01-Jul-2010 at 22:45
Madrid


Posted By: Jumbo
Date Posted: 02-Jul-2010 at 00:46
Axel еве ја таа слика за која говориш и јас мислам дека е најдобра. Moscow, http://img-fotki.yandex.ru/get/3903/makzero.42/0_34537_8b1f18be_orig - http://img-fotki.yandex.ru/get/3903/makzero.42/0_34537_8b1f18be_orig


Posted By: axel
Date Posted: 02-Jul-2010 at 05:27
najdobra e nema sto


Posted By: Jumbo
Date Posted: 02-Jul-2010 at 14:07
Melbourne, Sydney


Posted By: Jumbo
Date Posted: 02-Jul-2010 at 14:09
Shanghai


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 02-Jul-2010 at 14:12
Previous
 
Џабе му е нема барок LOL


Posted By: lslcrew
Date Posted: 02-Jul-2010 at 14:46
Може локација?! Шангај - финансиска зона?!


Posted By: Jumbo
Date Posted: 02-Jul-2010 at 15:23
Еве малку постара архитектура, Shanghai да се види дека има и тоa.


Posted By: axel
Date Posted: 02-Jul-2010 at 15:53
ama postara!!!!


Posted By: Jumbo
Date Posted: 05-Jul-2010 at 13:41
Singapore


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 05-Nov-2010 at 15:02
Повторно Рио

1


2Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Nov-2010 at 18:32
Сеул

1


2


3Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jan-2011 at 18:17
Малмо
Posted By: Max
Date Posted: 31-Jan-2011 at 00:00
ova vo shangai e sudot mislam ili moze e gradskata kuka, znam ja gledav zgradata na nekoja dokumentarna, mislam prvo bila hotel vo minatoto a setne e nacionalizirana zgradata... dobar granit nema sto! isto i madriddobra neoklasicna arhitektura, uste pobitno ekstra iluminirana... Jumbo samo redi od ova fosilive, mi zboktisa od modernizam, instant gradbi za instant luge so instant mebel i instant mozok... me interesira kolku od ova celicive ke uspejat da i odoleat na rgata, zato kamen braka i so vekoi ke stoi ubava sitna no ubava zgrada... 


Posted By: zabegan
Date Posted: 01-Feb-2011 at 23:35
Originally posted by Max

ova vo shangai e sudot mislam ili moze e gradskata kuka, znam ja gledav zgradata na nekoja dokumentarna, mislam prvo bila hotel vo minatoto a setne e nacionalizirana zgradata... dobar granit nema sto! isto i madriddobra neoklasicna arhitektura, uste pobitno ekstra iluminirana... Jumbo samo redi od ova fosilive, mi zboktisa od modernizam, instant gradbi za instant luge so instant mebel i instant mozok... me interesira kolku od ova celicive ke uspejat da i odoleat na rgata, zato kamen braka i so vekoi ke stoi ubava sitna no ubava zgrada... 
а камените, биле за инстант мозоци кога биле изградени? бидејќи да те потсетам, тогаш биле модерни...
и овие модерниве, ќе имаат вредност како твоите во иднината, и ќе се гледаат како културно историско наследство! тоа не го знаеш?


Posted By: pbanks
Date Posted: 14-May-2011 at 18:41
100 години Хајдук Сплит


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 14-May-2011 at 20:11

овие градот го запалиле! Одлични фотки.


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-Oct-2011 at 10:11
Хамбург
Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Oct-2011 at 19:42
Не знаев каде да ја ставам фотографијава па еве ја тука...

Грозни, Чеченија

Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Oct-2011 at 19:55
Можеби пејсажот и не е на ниво на пејсажи од други места што биле постирани во нишкава, ама трансформацијата на градот и животот во него во однос на она што беше пред неколку години е ите како инспиративна.

Putin strong! Big%20smile


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Oct-2011 at 19:58
Originally posted by Cloverstack

Можеби пејсажот и не е до толку, ама трансформацијата на градот и животот во него во однос на она што беше пред неколку години е ите како инспиративна.

Putin strong! Big%20smile


Затоа и го поставив.... градот беше скоро потполно разрушен.
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 12-Oct-2011 at 21:52
Уау Грозни... Она што не ми е јасно е од каде ваквата потреба по комерцијална површина во еден проблематичен и длабоко провинцијален руски град?

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: OCB
Date Posted: 29-Nov-2011 at 15:39
ТехеранPosted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Dec-2011 at 23:33
[tube]iExKGjJgvEA[/tube]


Posted By: OCB
Date Posted: 08-Dec-2011 at 02:32
Осака

1. Намба паркс (трговско-деловен комплекс)2. Стадион за бејзбол (пренаменет па срушен во 1998)Posted By: axel
Date Posted: 17-Dec-2011 at 16:55
http://motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=28498:2011-12-16-08-00-53&catid=8:2011-03-26-19-23-19&Itemid=23


Posted By: OCB
Date Posted: 10-Jan-2012 at 00:39


http://i.imgur.com/Hh4Uc.jpg - 1500 x 900


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 21-Jan-2012 at 16:35
Баку

1


2


3Posted By: Pallatino
Date Posted: 22-Jan-2012 at 14:03
На Discovery имаше цела епизода посветана на овие градби во Азербејџан. Истото се случува и кај нас само во различен стил.

http://www.youtube.com/watch?v=_d0lHisgwJE


Posted By: OCB
Date Posted: 24-Jan-2012 at 03:56
ВенецијаPosted By: pbanks
Date Posted: 25-Jan-2012 at 20:04
Софија

http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&SECTION=RATING3HOURS&IMAGE_ID=1553590 - http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=GALLERY_IMAGE&SECTION=RATING3HOURS&IMAGE_ID=1553590Posted By: BOJAN
Date Posted: 26-Jan-2012 at 01:12
Originally posted by Pallatino

На Discovery имаше цела епизода посветана на овие градби во Азербејџан. Истото се случува и кај нас само во различен стил.

http://www.youtube.com/watch?v=_d0lHisgwJE


Азербејџан има ненормално големи приливи на финансиски средства од нафта и гас, а во целата земја интензивно се гради. Се пријавив за фестивал на крајот од март за Баку, ако ме примат, тогаш сите ќе имаме свежи фотографии од оваа земја и од главниот град...

...оффтопик, со тоа што виза за С.А.Д. и В.Британија се добива полесно отколку за Азербејџан.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2012 at 01:15
Каков фестивал? Да не си пејач евентуално друже Posted By: pbanks
Date Posted: 01-Feb-2012 at 21:24
Белград
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 01-Feb-2012 at 22:44
Уште две слики од Софија, во истиот дух на сликата поставена од Pbanks:


by svetozarkrastev


by svetozarkrastev
http://photo-cult.com/showpic.php?period=month&lcnt=38&ord=votes&id=619982 - http://photo-cult.com/showpic.php?pe...otes&id=619982

Пловдив:Ивајло МаджаровИвајло Маджаров


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: N23
Date Posted: 01-Feb-2012 at 23:58

ЉубљанаPosted By: OCB
Date Posted: 15-Feb-2012 at 00:52
http://en.wikipedia.org/wiki/Gate_Tower_Building - Gate Tower Building, Osakahttp://farm3.staticflickr.com/2492/3999053116_807bbb06bd_o.jpg - 1500x996Print Page | Close Window