Print Page | Close Window

ДТЦ Дилајла

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=682
Printed Date: 31-May-2020 at 15:04


Topic: ДТЦ Дилајла
Posted By: Vladimir P
Subject: ДТЦ Дилајла
Date Posted: 31-Jan-2009 at 21:36
Дали се знае што е предвидено на овој дел. ?
Поранешен „Завод за наставен и научен филм“, прекопат трговски Капиштец
-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/Replies:
Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 01-Feb-2009 at 02:12
PreviousРазбрав дека се токми станбена зграда и тоа поприлично висока (6-7 спрата). Беше блокиран паркингот едно 2 недели но изгледа граѓаните од околните згради успеале на некој начин да ги пробијат металните огради.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Jul-2009 at 15:03
Нов Деловно-трговски центар спроти трговскиот центар "Беверли Хилс" во Капиштец, однонско спроти стариот дел меќу кулите.

41°59'34.93"N 21°24'58.34"E


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Jul-2009 at 15:22


Објектот има одвратен рендер. Се поминувам таму без апарат или приквечер. Треба да го сликаме па да му се истуриме


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jul-2009 at 15:29


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Jul-2009 at 15:42
По стилот ми делува како сличен шит како Тинекс Парк Центар малку подолу по улицата...

Изгледа ќе си парираат    Dump


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jul-2009 at 15:48
мислам дека ова има потенцијал да биде и доста полошо од Тинекс... ја унаказија улицата... 


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 18-Aug-2009 at 14:33
Strašno... znači treba da se nareče edna nova nasoka ili pokret '' Makedonska arhitektura '' nenormalno lošo. podsekja me na zgrada od 80 setite onaka soc-realistički ama za malku pobogatite. fuj!!

-------------
The beauty comes from within.


Posted By: MKballer
Date Posted: 19-Aug-2009 at 07:09
ja imav edna "girlfriendka" sto se vikase dilajla...ama taja bese ubava...ne gadna kako renderov.

-------------


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 19-Aug-2009 at 08:19
OMFG  Puke

името е у кафана смислено...а изгледа и архитектурата Wallbash


-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Sep-2009 at 11:34
Еве еден апдејт од оваа страва и ужас

1 На поголемиот дел од градилиштето ништо не се гради. Рендерот укажува на тоа дека се работи за ужасно тесен објект но ова ги надминува очекувањата...

2 Практично се работи за ходник со фасада

3 Секако цело ова ѓубре е залепено максимално до улица и не остава разумен простор за тротоарPosted By: Dave Gahan
Date Posted: 16-Sep-2009 at 12:08
Фала што ме потсети за гадотијава...
КОЈ Е ОВОЈ УРБАНИЗАМ? Wallbash
Што не ја пуштиле градежната линија до осовината на улицата па да се чекаат колите за поминување - ЗАРАДИ ДИЛАЈЛА...говедо од народ сме, сами сме си криви....


-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: La Linea
Date Posted: 25-Sep-2009 at 01:07


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 20-Oct-2009 at 17:07


Posted By: Keeray
Date Posted: 22-Oct-2009 at 22:37
neznam vo sto e smislata na olku TESEN OBJEKT vo centarot na sredina kade shto zgradite se nad 10 kata i se mnogu shiroki!!!!Ako prdnam cel kat ke doznae ! se izvinuvam za izrazot!


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Oct-2009 at 00:10


Keeyray те молам повторно погледни го http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=179 - правилникот на форумот кој веќе ти беше пратен кога се зачленуваше, особено точка бр. 3Posted By: Vladimir P
Date Posted: 17-Nov-2009 at 15:01
Од денеска


2009-11-17


2009-11-17


2009-11-17

П.С.
* Има слика и кога се оградуваше негде на форумов !!!???
* Иначе незнам дали знаете за кого се вика дека е „дилајла“


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Nov-2009 at 15:49
Originally posted by Vladimir P


* Иначе незнам дали знаете за кого се вика дека е „дилајла“
Барем не може да се каже дека името не му прилега на некој начин LOL


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 17-Nov-2009 at 20:39

Originally posted by Vladimir P

* Иначе незнам дали знаете за кого се вика дека е „дилајла“
Прашањево ти е малце конфузно...мислиш дека според некого е дадено имево?
Јас мислев дека се испоначукале во кафана кога го одлучувале имево, или некој не спиел со денови....

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: gorco
Date Posted: 17-Nov-2009 at 21:07
Објектов е тешка катастрофа (знам дека имам многу негативен став према изградбата на објекти во Скопје, ама барем ми е гајле и сум реален).

Значи:
1. незнам кој е инвестирот
2. незнам која Б*ДАЛА дала маркица за ова ... кога реално подобро ќе беше колку толку да ја прошират улицава малце од малце...
3. Намената на објектот е деловна... Жити боже нели ги видоа Беверли и Капиштец со толку неискористен простор ... во нив (ми доаѓа да утепам некој кога ќе поминам ваму, на Климент Охридски, а за Кисела Вода да не зборам...)
Bash
Градов убав со раја ко нашиве воџи НИКАД НЕМА ДА НИКНЕ! OhnoCrazy


-------------


Posted By: MKballer
Date Posted: 18-Nov-2009 at 00:37
Na mene mi se cini zgradava e nekako mnogu blizu do ulicata.  Ne?


Posted By: alexgizh
Date Posted: 18-Nov-2009 at 00:42
Неее... никако LOL


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 18-Nov-2009 at 14:47
Ајде луѓе доста се едно ~1.2 м за ѓраганите ни наши да се утепаат, од една страна од дуќаните (со врати према надвор)а од другата страна од прометната улица.

Иначе на тоа место беше „Завод за наставен и научен филм“, кој како и се друго се уништи, да оваја наша младина нема појма од наука и техника, него само за „бизнис“ - дилајла

Извинете за OF.

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Zoc
Date Posted: 14-Dec-2009 at 18:37
Од овде не сум поминал одамна ама ова што го гледам (не) ме изненади ...Многу грда зграда ....а можеле и на сред улица да ја изградат ако не ... Немам повеќе зборови Thumbs%20Down


Posted By: gorco
Date Posted: 15-Dec-2009 at 08:43
Туморчево е многу грдо. Секој ден си го глеам и се поодвратно ми станува. И онака немаше простор овдека од претходно, ама сега со ова - АЈ ХЕВ НО ВОРДС.

Ах Скопјанчиња го чекам денот кога ќе рушиме вакви грдосиии само да да правиме улици - денот кога ќе им стане јасно што направија со градов.


-------------


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 31-Dec-2009 at 00:25
Suicide


1


2


3


4Posted By: pbanks
Date Posted: 31-Dec-2009 at 00:32
Неверојатно. Дали некој поназад во нишкава коментираше дека неможе да е полошо од домот на Мајка Тереза?

Чиста 1ца


Posted By: Stefano
Date Posted: 01-Jan-2010 at 23:49
Боже, прости им! Не знаат што прават...


Posted By: pbanks
Date Posted: 15-Jan-2010 at 20:48


Posted By: gorco
Date Posted: 06-Feb-2010 at 17:28
Еве го кршов и од друг агол... пред некој ден.

-------------


Posted By: lslcrew
Date Posted: 06-Feb-2010 at 17:41
Кина 1014-та!


Posted By: gorco
Date Posted: 06-Feb-2010 at 19:28
Море треба и среќни да сме , можеа на сред улица да ја стаат ))))

-------------


Posted By: fichot
Date Posted: 08-Feb-2010 at 01:24

омг. какво cрање. поарно паркингот да го проширеа неголи ова (убо рече некој) туморче.  

ако. нели е убаво да се гради. ова у кој дел од „станот“ ќе му дое? трпезарија? детска?  Posted By: xnx
Date Posted: 08-Feb-2010 at 10:03
cekajte malce luge, neka se postavi fasadata, neka se vidi kako ke izgleda, site odma se frlija sranje sranje a uste e karabina objektot. od kaj znaete kakvi materijali ke stavat?


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Feb-2010 at 10:12
Originally posted by xnx

cekajte malce luge, neka se postavi fasadata, neka se vidi kako ke izgleda, site odma se frlija sranje sranje a uste e karabina objektot. od kaj znaete kakvi materijali ke stavat?


@xnx, освен ако не ти беше постот ироничен, мислам дека фасадата е комплетно ирелевантна во случајов.

Објектов е погрешен по премногу други основи.


Posted By: xnx
Date Posted: 08-Feb-2010 at 11:08
ne bese ironicno, jasno mi e deka e loso postaven i sve toa, i za toa ima izdrzani komentari, ama za toa deka e pogaden od majka tereza ili slicno, mislam deka e rano da se kaze. da ostavime da se dovrsi, ne e fer na objekt vo karabina da mu presudime za izgledot(ne za postavenosta). i jas mislam deka ke ispadne grd, ama da pocekame. i za san marko imase komentar deka imal kriva kragnja i rogovi pa posle ispadna deka bilo samo podkonstrukcija. 


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Feb-2010 at 11:14
Originally posted by xnx

ne bese ironicno, jasno mi e deka e loso postaven i sve toa, i za toa ima izdrzani komentari, ama za toa deka e pogaden od majka tereza ili slicno, mislam deka e rano da se kaze. da ostavime da se dovrsi, ne e fer na objekt vo karabina da mu presudime za izgledot(ne za postavenosta). i jas mislam deka ke ispadne grd, ama da pocekame. i za san marko imase komentar deka imal kriva kragnja i rogovi pa posle ispadna deka bilo samo podkonstrukcija. 


Мислам дека Сан Марко е сепак друга лига во споредба со овој објект. Како и да е...Posted By: xnx
Date Posted: 08-Feb-2010 at 11:17
ne zboram za toa. muabetot mi bese, da ne se sudi pred vreme. i te kako ke vlijae ocenkata za objektot od materijalite na fasadata.... a renderot ne kazuva mnogu... mislam deka se slozuvate so mene. 


Posted By: fichot
Date Posted: 24-Feb-2010 at 00:17
Абе и со злато да го обложат па мислам грдо ќе биде. Мене волуменот и местото на објектот не ми штимаат. Поарно тука да ја ставеа катната што е за од карши планирана а на нејзино место некаков поасалаен објект. 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Feb-2010 at 00:43


Каде точно е планирана катна? Директно карши или малце постранично (симетрично со стариот трговски кај беверли)?


Posted By: fichot
Date Posted: 04-Mar-2010 at 00:37
  Извини што каснам. Мислам дека во некоја од темите во одреден ДУП за тој дел видов катна гаража до паркингот кај Зизи. Незнам моментално како е таму просторот ама мислам имаше некоја барака, дрва, жбунови..   


Posted By: lslcrew
Date Posted: 22-Mar-2010 at 12:52
Тротоарите станаа градилишта

Деловниот објект Дилајла има дозвола, но дали работи законски ќе се утврдува

Тротоарот на улицата Васил Ѓоргов во населбата Капиштец речиси 100 метри е неупотреблив за пешаци, оти на него буквално се гради зграда. Станува збор за деловен објект т.н. Дилајла кој веќе подолго време се гради, а за кој Општина Центар издала градежна дозвола.
Навидум добро заграденото, заштитено и означено градилиште, со своите извиткани лимени прегради и делови од заштитната мрежа што се веат на ветерот, се гради на самиот тротоар не оставајќи ни еден метар за пешаците.
На информативната табла, која е законска обврска на секој изведувач, имаше штури информации, па не можевме да стапиме во контакт со архитектот, надзорникот или изведувачот на проектот за да ни објаснат зошто е узурпиран тротоарот и дали дозволата предвидува градење и на самата улица. Работниците кои ги затекнавме на градилиштето не беа расположени за разговор.
Од Центар објаснуваат дека поради вакви и слични забелешки на граѓани, од минатата недела е почната акција за контрола на работењето на сите градилишта на нивна територија. Првичните контроли на градежните инспектори покажале дека неколку градилишта не работат согласно Законот за градење и дека не ги почитуваат утврдените услови согласно добиените дозволи за градба.
"Ако не се постапи согласно горенаведениот закон и ако во дадениот рок од 10 дена не се испочитуваат овие законски прописи следуваат санкции, меѓу кои и одземање на одобрението за градба. Истовремено ќе се интервенира и во делот на спречување на неовластено прекопување на улиците и тротоарите од страна на инвеститорите на објекти, како и на итно санирање на направените прекопи од страна на инвеститорот", вели Јовица Ацковски, портпарол на Општината.
Акцијата, додава тој, има за цел зголемување на безбедноста на граѓаните кои се во близина на необезбедените градилишта и подобрување на нивото на хигиена во околината на градилиштата.

http://vest.com.mk/?ItemID=FB368C97BF34514E8FCED59BD9BF1C4C


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 22-Mar-2010 at 13:28

Ова му доаѓа после свадба тапани

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: lslcrew
Date Posted: 11-May-2010 at 19:12
QuestionNutsPosted By: гитардемон
Date Posted: 11-May-2010 at 19:45
Рано е за прослава

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 29-May-2010 at 05:42
Any update за рушењето?

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Djole88
Date Posted: 01-Jun-2010 at 22:50
се работи тука веќе има и рамки за прозори ставено, така да рушењето е само утопија за сега


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 10-Jun-2010 at 22:47

Се затурила од 27-05-2010

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: гитардемон
Date Posted: 11-Jun-2010 at 08:02
Ми личи како железничка станица во Таџикистан. Дали е до тоа дека зградава е долга, тесна и ниска, или?


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: xnx
Date Posted: 11-Jun-2010 at 10:07
lele limov na krovot e kraj! (ova "kraj" znaci mnogu loso)


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 11-Jun-2010 at 10:22
Секој ден поминувам пред зградава (ако оваа грда лименка може така да се нарече). Најново е дека предната фасада од кај улицата е целосно завршена, прозорците поставени и впечатокот ми е уште полош отколку на почетокот. Ако може некој нека сликне, а јас ќе се обидам со мобилен после да ја уловам.


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 30-Jun-2010 at 13:51
Не викам дека очекував да биде нешто ова, ама не знам што да кажам од кога го намонтираа лимов и белите прозори - плафон на невкус и кич...полошо од ова само на филм: урбанизам, форма, материјали - што уште да се каже!? Не дека претходно имаше којзнае каков амбиент околината во која е поставен, ама уште сега доминира во неа со непропорција и чувството како да стои на улица...
А што ќе биде со паркирањето може само да замишљаме....уште еден комплетен скопски промашај...до кога бе вака???

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: lslcrew
Date Posted: 01-Nov-2010 at 17:29


Posted By: gorco
Date Posted: 01-Nov-2010 at 18:20
Моментално најодвратен објект во Скопје!!!

-------------


Posted By: gorco
Date Posted: 01-Nov-2010 at 18:21
Инаку и локацијата спроти деновиве беше заградена, па очекувајте уште некоја грдосија слична на оваа на тој мал простор да никне... до Беверли одма што пред зградата кај што беше или е КАМ Маркет.

-------------


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 01-Nov-2010 at 18:35
Тоа треба да е „катна гаража“, баш да видиме!?...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: Djole88
Date Posted: 01-Nov-2010 at 18:58
Како тргнаа оваа улица на делот од ТЦ стар Капиштец, до раскрсница со Водњанска ќе ја направат како тунел со зградиве покрај неа. Прво Зебра, па ова, а следуваат и “катната гаража“ и објектот на Сектрон


Posted By: damjan4o
Date Posted: 08-Nov-2010 at 22:40
Објектот сам за себе ,однадвор, не ми е грд, дури незнам како но ми е помалку симпатичен (барем на прв поглед од минување)... А и со околината ми изгледа дека се вклопува (особено со зебра иако не се во непосредна близина), но барем малку поназад да беше...вака навистина е невкусен.
 
од денес:
1.
 
2.
 
3.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 08-Nov-2010 at 23:09
Немора да одржиме манифестација, оваа зграда автоматски ја добива наградата „Златен Багер“.


-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 08-Nov-2010 at 23:09
Со две раце за!

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 08-Nov-2010 at 23:11
Личи на индрустриски објект на патот Тетово-Гостивар, секако не на деловен објект во Капиштец.


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Nov-2010 at 23:14
Originally posted by alexgizh

Немора да одржиме манифестација, оваа зграда автоматски ја добива наградата „Златен Багер“.


LOL

Не е лошо да смислиме вакви годишни гласања во пар категории


Posted By: zsbreaker
Date Posted: 03-Dec-2010 at 17:55
samo info:

na pocetokot temelite - fundamentite, i se postavuvani 2 pati.
prviot pat im se rusi, padna betonot, pa go "demontiraa" .....


Posted By: Portal
Date Posted: 07-May-2013 at 13:53
Tragedija... Urbanata Mafija, nemam zborovi...Print Page | Close Window