Print Page | Close Window

Grawe

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=690
Printed Date: 19-Mar-2024 at 07:25


Topic: Grawe
Posted By: pbanks
Subject: Grawe
Date Posted: 29-Jul-2009 at 00:21


На оваа локација од поодамна нешто се крчкаше, прво беше срушена постоечката куќа, па во нејзините остатоци се населија чергари. За на крај да биде тоа едно пријатно изненадување.

1

2



Grawe кој е инаку австиски осигурителен концерн, отвори фирма за недвижности во Македонија во 2008 година

Австриски Граве влегува и во бизисот со недвижности во Македонија

Австриската осигурителна компанија Граве, основаше фирма за недвижности во Скопје, која се вика Граве Недвижности.
Новата фирма е основана со почетен капитал од 5.000 евра, а како директен основач и сопственик се јавува австриската фирма Grave Liegenschaften Beteiliguns со седиште во австрискиот град Грац.
Новооснованата фирма Граве Недвижности ќе работи како класична агенција за недвижен имот. Менаџери на фирмата се Австриецот Кристијан Агатиќ и поранешниот портпарол на Владата на Македонија Агим Јонуз.
Покрај двајцата управители кои заеднички ќе го застапуваат и претставуваат друштвото, како авторизирани лица на фирмата се јавуваат белграѓанецот Марко Микиќ и Австриецот Патрик Понграц.
Инаку, австрискиот осигурител Граве пред повеќе од една година доби лиценца за работа во земјава од Министерството за финансии, за да може да влезе во бизнисот со животно осигурување.


http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=4278 - Total


Колку за споредба еве што изгради Граве во Белград пред некоја година







Replies:
Posted By: alexgizh
Date Posted: 29-Jul-2009 at 01:51
дали зградава Е закосена, или само од таков агол е сликан рендерот?

ако е закосена, може и да испадне интересна... инаку вечерва поминав таму и забележав дека е урната куќата што стоеше на тоа место.

што се планира за самиот агол во овој дел (како карши што е Корнер)?


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 29-Jul-2009 at 09:37
eden del od zemisteto 
 mu odgovara na ovaj proekt :
dvete ne mozat da se izgradat, ili se lazam??


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 29-Jul-2009 at 09:50
isto taka ja vidov web stranicata ama za proekti nisto ne informirase
nesto interesna e ;dajte skopje grawe vo google earth i ke vidite uste kade ima lokacija


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2009 at 13:02
@alexgizh

на криво е сликата, зградата си е исправена колку што видов вчера на брзинка кога поминував таму.

Што се однесува за твоето друго прашање my Macedonia веќе го даде одговорот иако тоа е само проект за локацијата превземен од каталогот на последниот БИМАС, не знаеме дали навистина ќе дојде до негова реализација, дали има инвеститор итн.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 29-Jul-2009 at 18:29
imame slika od kucava sto se rusi i treba da se gradi objektot ,,Grawe``
ja slikase vladimir poradi gtc gringo
 



Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2009 at 18:37
Браво myMacedonia баш си мислев дека имаме слика од локацијава и се прашував во која нишка е збутана Thumbs%20Up

Импресивно е како убаво се снаоѓаш со Скопје од форумов иако никогаш не си живеел тука Cheers


Posted By: pavche
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:03
Originally posted by pbanks


Колку за споредба еве што изгради Граве во Белград пред некоја година


and in Sofia currently under construction(7 800 m2, 14 fl., 65 cars underground parking):









Posted By: my Macedonia
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:05
fala pbanks, koga bev vo skopje ne mi trebase nitu karta nitu nisto, ja poznavam od slikite sto se vo net,  istotaka i od forumov koga ima nekoj projekt, jas sekogas prasuvam kade se naoga........
 
web.stranicata na firmata e http://www.grawe.at - http://www.grawe.at
barav proekti od firmava no ne najdov nisto(razbiram germanski)
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:13
I wasn't aware of the Sofia project. BTW it doesn't seem like it has 14 floors Question Or you meant 14 levels including the underground ones?


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:18
spored renderot i ovaa vo skopje e dobra i pokraj toa sto ne moze da bide tolku visoka


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:21


па добро, не е се во висината, битно е да е квалитетен проект и да се вклопува во околината. На таа локација не би ни сакал нешто повисоко. А и не е така малечка, сепак има 6 надезмни нивоа (веројатно и 1-2 подземни)

Сепак неможам да добијам убава претстава за тоа како ќе биде позициониран овој објект на плацот.


Posted By: pavche
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:21
Originally posted by pbanks

I wasn't aware of the Sofia project. BTW it doesn't seem like it has 14 floors Question Or you meant 14 levels including the underground ones?


I counted 12 floors on the render too, but they say it will be "fourteen stores of office space" in http://www.grawe.bg/cps/rde/xchg/SID-EC82FEA8-B7C2F9E3/grawe_bg/hs.xsl/32_1763.htm - their website .  Probably with the underground levels i guess. Anyway, that's not so important. Congratulations on Grawe entering your market too! Cheers



Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Jul-2009 at 19:24


It's not just the render, on the picture from the construction site it seems (at least to me) as they are finished with building new floors, as they are wrapping up the building from above... Or maybe it's my subjective judgment because the render, who knows...


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Jul-2009 at 15:37


Posted By: pbanks
Date Posted: 07-Aug-2009 at 13:05


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Aug-2009 at 12:50
Неуспешен обид да евидентирам дека веќе го комплетираат приземјето (запазете го статусот на објектот во претходниот пост и датумот).

Со оваква гужва од мешалки кои меѓу другото ми го блокираа погледот, не е ни чудно Thumbs%20Up




Posted By: theone
Date Posted: 24-Aug-2009 at 12:57
Previous
Да те надополнам.



Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Aug-2009 at 13:02




Cheers


Posted By: alexgizh
Date Posted: 02-Sep-2009 at 21:18
од денеска




Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Sep-2009 at 03:38
Навистина е мал објект, но темпото и така е турбо. Мислам дека доколку вака продолжи, објектов ќе биде неоспорен рекордер во брзинана изградба.

Cheers



Алекс, одлична тура си направил денеска  Cheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 08-Sep-2009 at 14:09
Овие се навистина комплетно луди, видете што се случило само 6 дена после апдејтот на alexgizh




Posted By: vardar
Date Posted: 08-Sep-2009 at 17:55
Јес да е мала али ова ептен брзо да се гради, ќе треба почесто да се поминува тука, да се надеваме вака ќе продолжат до крај. Yes 
 
 
Си се прошетал пбанкс Cheers
 
 


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 23-Sep-2009 at 13:41
Деловен простор за изнајмување на GROWE


2009-09-20

Прекопат „Корнер“ и Соборен храм


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 28-Sep-2009 at 13:46


Posted By: lslcrew
Date Posted: 15-Oct-2009 at 19:22


Posted By: pbanks
Date Posted: 18-Oct-2009 at 12:43


Posted By: Keeray
Date Posted: 19-Oct-2009 at 18:28
Sorry za oftopic ama kako sto gledam od slikive, ako gi stopime site bilbordi i reklami na banderite ... mislam deka ke staneme najmokjna industrija vo evropa


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 19-Oct-2009 at 19:02
Кога сме кај билбордите, неможам да го разберам ова

OFFICE SPACE FOR RENT

Можеле барем и КИРИЛИЦА испод да стават, Скопје поча да ми смета со квази копија на „запад“


-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 27-Oct-2009 at 17:39


Posted By: lslcrew
Date Posted: 12-Nov-2009 at 16:40


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 12-Nov-2009 at 19:14
Еве малце попрегледно




Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 12-Nov-2009 at 19:17
Дојдоа австријците за да ни покажат нас како се гради зграда. Алал да им е, и дај Боже да почнат масовен влез кај нас, како самите Граве, така и сите други подобни фирми. Инаку многу ми смета што Македонија = Скопје, но тоа е одделна тема.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pbanks
Date Posted: 12-Nov-2009 at 19:58
Originally posted by Andrej_LJ

Дојдоа австријците за да ни покажат нас како се гради зграда. Алал да им е, и дај Боже да почнат масовен влез кај нас, како самите Граве, така и сите други подобни фирми. Инаку многу ми смета што Македонија = Скопје, но тоа е одделна тема.


Тоа е малку кривица и на луѓето од другите градови. Во ред имаме по 1-2 активни членови од Прилеп, Куманово, Битола, Тетово, Гевгелија... Но каде се Охрид, Струга, Гостивар, Штип, Струмица, Велес... Од Скопје има многу активни членови и затоа преовладуваат информациите од тука.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 13-Nov-2009 at 01:25
Повеќе е крвица на раководсствата на другите градови, не на луѓето. Неможе лушето да ги обвидиниме пак . Еве Гевгелија, Струмица, Дојран, не се рачунаат. Каде е Охрид, со толку посетители до сега нема трговски, Битола, малтене у иста позиција како Гевгелија, па пак не ваља. Но на пример Прилеп иако не е некое погранично место, амам паметно раководство ќе одјде ли фирма да се отвори одма триста олеснувања даночни вакви онакви и затоа Од рпилеп до Кривогаштани се оформува индустриска зона.


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Nov-2009 at 01:42
Originally posted by lslcrew

Повеќе е крвица на раководсствата на другите градови, не на луѓето. Неможе лушето да ги обвидиниме пак . Еве Гевгелија, Струмица, Дојран, не се рачунаат. Каде е Охрид, со толку посетители до сега нема трговски, Битола, малтене у иста позиција како Гевгелија, па пак не ваља. Но на пример Прилеп иако не е некое погранично место, амам паметно раководство ќе одјде ли фирма да се отвори одма триста олеснувања даночни вакви онакви и затоа Од рпилеп до Кривогаштани се оформува индустриска зона.


Не ги критикував "тие луѓе" . Муабетот ми беше дека сигурно и на другите места се случува повеќе одошто мислиме, но штета што нема поактивни форумаши од сите делови на земјата да споделуваат информации. Всушност не е ни критика, повеќе апел/сугестија.


Posted By: pbanks
Date Posted: 03-Dec-2009 at 23:49


Posted By: medo
Date Posted: 05-Dec-2009 at 16:23
Originally posted by Andrej_LJ

Дојдоа австријците за да ни покажат нас како се гради зграда. Алал да им е, и дај Боже да почнат масовен влез кај нас, како самите Граве, така и сите други подобни фирми. Инаку многу ми смета што Македонија = Скопје, но тоа е одделна тема.


Колку и да им се брза, сепак треба да се внимава на некои детали. Како на пример, прават фасада, а сеуште немаат поставено прозорци.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 28-Dec-2009 at 15:11


Posted By: pbanks
Date Posted: 16-Jan-2010 at 12:59
Без поголеми возбудувања на ова градилиште

1

2

3



Posted By: Мартин
Date Posted: 16-Jan-2010 at 14:43
Каква намена имаат другите два објекти кои се наоѓаат до Grawe?


Posted By: 46&2
Date Posted: 22-Apr-2010 at 18:57


-------------
I use public toilets and I piss on the seat.


Posted By: dacito
Date Posted: 22-Apr-2010 at 19:21
Не е лоша, убаво делува!


Posted By: Djole88
Date Posted: 23-Apr-2010 at 09:39
зградичкава испадна бомбона. Да се градеа сите згради во СК вака брзо, сега 90% од проектите ќе беа завршени. Сега само се надевам дека и хортикултурно ќе се среди овој грд ќош меѓу Партизанска и Климент Охридски, но се зависи од брзината на изградбата на таа другата зграда на автобуската


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Apr-2010 at 22:53
Originally posted by Мартин

Каква намена имаат другите два објекти кои се наоѓаат до Grawe?
Кој ќе ги знае, одамна стојат во таа фаза на изградба, не би се изненадил дури ни ако немаат чисти „хартии“


Туку еве еден апклоус апдејт од Граве Smile

1


2


3


4


5


6
Влез во подземниот гаражен простор


7



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 29-Apr-2010 at 23:27
Незнам, за мене една зграда со стакло и ништо повеќе

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Apr-2010 at 23:35
Се сложувам. Квалитетна но прилично досадна зграда. 


Posted By: alexgizh
Date Posted: 29-Apr-2010 at 23:56
Да напоменам дека не соодветствува со рендерот. Приметете ги белите детали од рендерот...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Apr-2010 at 00:00


Во право си. Не треба многу за битно да се смени впечатокот. Сепак можеби допрва ќе се постават такви детали и зградава ќе добие малку поинтересн и помалку монотон изглед (на линија сум со пбанкс и владимир).


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Apr-2010 at 00:05
Originally posted by alexgizh

Да напоменам дека не соодветствува со рендерот. Приметете ги белите детали од рендерот...


Од таму веројатно и разочарувањето, иако рендерот не кажуваше премногу, не очекувавме аквариум.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Apr-2010 at 01:18
Мене ми се допаѓа зградава. Културно, прибрано, средено, не нападно. Замислете што можевме да добиеме во строг центар ако се идеше на некое рефлектирачко стакло. Не е ништо посебно, не ни може да биде нешто посебно на таква мала локација, но сепак задоволува естетски принципи.


Posted By: alexgizh
Date Posted: 30-Apr-2010 at 08:47
Јас уште би додал и дека без разлика на промашените детали од рендерот, зградава ќе биде видлива само од ул.Пиринска. Поради тоа, би рекол дека е ОК.


Posted By: xnx
Date Posted: 30-Apr-2010 at 10:43
dosadna e i obicna. od edna strana sreka sto ne e nekoja kichovina ali od druga strana mozea malku da ja razigraat


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 30-Apr-2010 at 11:37
Ако остане на ова мојата оцека би била максимум 5.


Posted By: joro123
Date Posted: 30-Apr-2010 at 13:36
Originally posted by pavche

Originally posted by pbanks


Колку за споредба еве што изгради Граве во Белград пред некоја година


and in Sofia currently under construction(7 800 m2, 14 fl., 65 cars underground parking):









That's the current situation :






Posted By: xnx
Date Posted: 30-Apr-2010 at 13:56
barem toj kubusot sto e ispaknat na agolot jas bi go napravil malku pointeresen, drugoto mi se sviga sto e pribrano i obicno...


Posted By: 5ARCH
Date Posted: 04-May-2010 at 08:37

Ке ги има "лисените" /белите вертикали од рендерот/. Се изработуваат. Ке бидат од  решеткасти ал. носачи, обложени со алукобонд од предна надворешна страна, а бочно затворени со млечно бел плексиглас. Внатре ке се уградат ленти од лед диоди по цела должина на лисената. Ке има интересен вечерен ефект...

Само уште неколку дена, и јас не сум стрплив /како проектант/ Ви кажувамSmile


Posted By: 5ARCH
Date Posted: 04-May-2010 at 08:39
Инаку поздрав до форумот и до сите форумџии, здраво е да се има вакви дискусии на едно место...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 04-May-2010 at 08:45
Поздрав и до тебе 5ARCH

Повели сподели било какви интересни детали или било што за кое мислиш дека треба да се спомне во врска со објектот и изградбата  Smile


Posted By: 5ARCH
Date Posted: 04-May-2010 at 13:56
Eve edna mala ispravka: Zgradata na Grawe vo Belgrad ne ja gradese Grawe, tuku ja kupi i toa eden del od kompleksot samo. Cisto za informacija.


Posted By: 5ARCH
Date Posted: 04-May-2010 at 14:04
Inaku Avstrijcite /mislam na Grawe/ si imaat svoj nekakov brendiran izgled na zgradite, taka da tesko sto dozvoluvaat da otstapi od nivnata "politika" na arhitektonski izraz.
Znaci - strog izraz, moderen, no ne ultramoderen, staklena kocka... Onoj volumen na "kula" na agolot i svetleckite "liseni" bea edinstvenoto sto ni go dozvolija na fasada i toa so teski ubeduvanja.. Ova se odnesuva na objektite sto gi gradat od nula.. Tamu kaj sto kupuvaat veke pocnati ili izgradeni objekti e druga prikazna.. Primer Belgrad..Ke vi pustam nekoja fotka i od Saraevkoto Grawe...


Posted By: VAGGWS
Date Posted: 11-May-2010 at 15:08
Originally posted by 5ARCH

Eve edna mala ispravka: Zgradata na Grawe vo Belgrad ne ja gradese Grawe, tuku ja kupi i toa eden del od kompleksot samo. Cisto za informacija.


За жал ова е дезинформација Граве секогаш само инвестира во изградба на недвижности

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/21609/Poslovni-centar-u-15600-kvadrata/print

Поздрав


Posted By: alexgizh
Date Posted: 11-May-2010 at 15:27
Кога сме кај нив, сабајлево видов дека почнаа со местење на тие белите


Posted By: Jumbo
Date Posted: 11-May-2010 at 17:30
Лично мислам дека доколку зградава беше уште два,три ката повисока ќе беше многу подобро, нешто како онаа во Софија, незнам зошто но 95 отсто од зградите во Скопје кои се со стаклена фасада се нискокатници, мислам дека кога се избира да се гради зграда до пет ката  со стаклена фасада тогаш ова го сваќам како недостиг на инвенција за нешто по вредно, знам деке зградиве на Grawe веројатно имаат некој нивни имиџ но оваа зграда во Скопје ми делува некако многу поскромно од оние во Белград и Софија.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-May-2010 at 17:38


Не може да се оди повисоко од максималната висина утврдена со деталниот урбанистички план.


Posted By: Jumbo
Date Posted: 11-May-2010 at 17:57
Јас само онака кажав од естетска гледна точка ништо повеќе, знам дека не е предвидено да биде 'висококатница' но кога ја гледам стакленава фасада на зградава ми делува неадектватно за петкатница ми делува некако едноставно, на почетокот имаше многу фалење ама по се изгледа ова ќе е просечно зградиче.



Posted By: pbanks
Date Posted: 11-May-2010 at 18:36
Originally posted by Jumbo

Лично мислам дека доколку зградава беше уште два,три ката повисока ќе беше многу подобро, нешто како онаа во Софија, незнам зошто но 95 отсто од зградите во Скопје кои се со стаклена фасада се нискокатници, мислам дека кога се избира да се гради зграда до пет ката  со стаклена фасада тогаш ова го сваќам како недостиг на инвенција за нешто по вредно, знам деке зградиве на Grawe веројатно имаат некој нивни имиџ но оваа зграда во Скопје ми делува некако многу поскромно од оние во Белград и Софија.


Генерално би се сложил со тебе но во случајов не, бидејќи сепак оваа зграда излегува на ул. Пиринска и мислам дека димензионираноста и е на место. Веројатно кога ќе се урбанизира цел тој ќош карши порта буњаковец, нема толку да ти штрчи објектот.




Posted By: FoSsiL
Date Posted: 08-Aug-2010 at 22:37

Срџан Адамович



Posted By: alexgizh
Date Posted: 26-Aug-2010 at 15:46
Нели е овој објект завршен за да му се стави штик? Или се чека на некое официјално отворање?

-------------
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Aug-2010 at 15:48
Сигурно внатре уште се работи, треба да почекаме отварање


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Aug-2010 at 17:09
1.


2.


3.


4.


5.



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 30-Aug-2010 at 17:20
oдлично испадна објектов да бидат барем половина од објектите во Скопје вака друга слика ке имам за Скопје вака и овие малку асални градби се грди покрај толку други градби кои се прават само колку да се профитира од нив 

-------------
www.realmadrid-mk.blogspot.com


Posted By: La Linea
Date Posted: 30-Aug-2010 at 17:36
Originally posted by Raisinloaf

oдлично испадна објектов да бидат барем половина од објектите во Скопје вака друга слика ке имам за Скопје вака и овие малку асални градби се грди покрај толку други градби кои се прават само колку да се профитира од нив 


Па конкретно оваа зграда испадна модерна но истовремено симпатично скромна. Но сум исто против цел град со стакленици и сличните „бизнис-центри“. Кога станува збор за архитектура и оплеменување на простор, ваквите објекти ми немаат никаква вредност, и никогаш нема да остават белег.


-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: OKA
Date Posted: 30-Aug-2010 at 23:16
Originally posted by Cloverstack

Сигурно внатре уште се работи, треба да почекаме отварање
Често проаѓам тука и според мене, објектот е дефинитивно готов. Единствен проблем - екстерно, беше лошо бојадисаната западна фасада, но тоа е веќе корегирано. Пред две седмици ЕVN го поврза објектот во мрежа, подземниот паркинг систем и приодот се завршени, илуминацијата функционира, во вечерните часови внатре се забележува лице од обезбедувањето...
Мислам дека службите на Grawe веќе се вселени (или кај и да е, ќе се вселат) на првиот кат. Останатото е за изнајмување, безуспешно, сега засега. Во тој контекст, слична е состојбата и со објектот на HYPO Leasing, освен нешто ситно од домицилната администрација на компанијата и тазе договорот со ОБСЕ (OSCE) - генерално, рентиерството е драматично оскрнавено од глобалната криза. А рентите на деловен никогаш не биле пониски...
П.С. Што се однесува до свечено отворање, не е исклучено такво нешто, никогаш да не се случи. Имено, мајката компанија е во таква финансиска и имиџ криза, да било какви свечености, се во втор план. О, како би биле среќни, да можат да го продадат објектчево, започнато во времињата кога господ одеше...



-------------
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!


Posted By: SpaceAge
Date Posted: 31-Aug-2010 at 15:44
Grawe izgleda simpaticno ,ubavi stakla ubav vo ednostavnosta.Prasanjeto e sto so tie nedoizgradeni objeki pozadi?


Posted By: 5ARCH
Date Posted: 20-Oct-2010 at 13:25
Objektot e zavrsen, kompletno i vnatre, ima upotrebna dozvola i veke se izdava delovniot prostor...


Posted By: Dave Gahan
Date Posted: 26-Nov-2010 at 10:38
Да не испадне дека сме ја пропуштиле информацијава...

ДСЦ „Дизајн“ доби Гран при за архитектура

ДСЦ „Дизајн“ - Скопје за проектот административна зграда на „Граве недвижности“ е добитникот на годинашната главна награда за архитектура на Град Скопје, која завчеравечер свечено беше доделена во Музејот на град Скопје во рамките на манифестацијата „АСК-Архитектура Скопје 2010“. На архитектите Звонко Тасевски и Крсте Петров признанијата за овој проект им ги додели скопскиот градоначалник Коце Трајановски.

- Големата награда за архитектура АСК им оддава почит на архитектите што даваат посебен придонес Скопје да добие лик на вистинска метропола - рече градоначалникот Трајановски.

Добитници на признанијата за посебен придонес во архитектурата на Скопје за 2010 година се архитектите на „Делта инвест“, Никола Велковски, Светлана Јончевска и Марко Трајковски за проектот за административно-деловниот објект со магацински простор Штил, кој се наоѓа во индустриската зона Визбегово, и Јовица Стефановски, Катерина Петрушевска и Ивана Стефановска за проектот за апартманско-деловен објект од архитектонската фирма „Јасива“ од Скопје.

Наградени беа и архитектката Зорица Блажевска за проектот „Екохаус“ - монтажна дрвена куќа и ателје „Ајвар“ за проектот за катната гаража во населбата Аеродром. Автори на проектот за катната гаража се Миодраг Радоњиќ и Ранчо Христов, а нивни соработници Ана Пановска-Докузовска и Дамјан Христов.

На годинашниов конкурс беа пријавени 45 проекти, а селекторската комисија одбра 37 архитектонски дела.


http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=E5AA4527A151BA41AA9E89369763B1E8&arc=1 - Извор

...и одма ќе си кажам во мој стил...не отидов на манифестицијава, баш заради вакви глупости. Истите пред неколку години (не знам и не сакам да знам како) салата „Борис Трајковски“ ја победија со трговскиот во Гостивар....немам ништо против објектов, ама не ми се коментира понатаму...

-------------
MAKE CAPITALISM HISTORY


Posted By: xnx
Date Posted: 26-Nov-2010 at 10:52
imase mnogu pointeresni proekti na izlozbata... nemam nisto protiv objektov, ama daleku mi e od zasluzen za 1va nagrada.


Posted By: ebivetre
Date Posted: 26-Nov-2010 at 11:27
Воопшто не одговара на Дебар маало эградава. Како впрочем и грото останати эгради. Сама эа себе си е ок, но не эа таму кај што е..


Posted By: гитардемон
Date Posted: 14-Jan-2011 at 03:08
Новиот виртуелен мобилен оператор изгледа ќе се всели тука.

http://www.wtimacedonia.com/index.asp - http://www.wtimacedonia.com/index.asp

EDIT: На линкот имаше слика од зградата, ама сега ја сменале сликата и http://www.wtimacedonia.com/images/WTI.jpg - видете и сами што има

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 04-Feb-2011 at 13:30
Ако не му е тешко на некој на поминување да направи финална фотосесија со/на објектов, со себапот таман и фотографии за модел во GE.

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.



Print Page | Close Window