Print Page | Close Window

Станбени кредити

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Останати теми
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=731
Printed Date: 18-Apr-2024 at 19:08


Topic: Станбени кредити
Posted By: mikson
Subject: Станбени кредити
Date Posted: 20-Sep-2009 at 17:04
Здраво,
може ли некој да ми објасни од банкиве кој е најповолен кредит и кои се работи треба да се запазат пред земање на станбен кредит.
Ги разгледував сајтовите на банките, кај некои банки и веќе бев да се информирам ама не можам да разберам некои работи.
Севкупни трошоци. Прво ти викаат 9 % кај тутунска за ако земаш плата пореку нив после има 10.30% севкупни трошоци. Никаде нема да можам да се информирам колку е зсагарантирана ставката на промена на камата за после греј периодот или пак колку пенали се плаќаат за предвремена отплата. Прво дај поднеси и ќе те излажат за многу работи после ќе ти кажат ама ова вака е уствари.
Дајте совети.



Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Sep-2009 at 19:37
Неможам да ти кажам каква е моменталната понуда на пазарот но можам да ти кажам на кои детали внимавав пред две години кога се информирав подетално последен пат околу станбени кредити.

Каматите беа генерално слични во сите банки, иако по основа на камати во прв круг од игра излезе Тутунска Банка а ми останаа во игра Алфа, Комерцијална и Стопанска.

Кредитите на Стопанска важеа тогаш за најефтини бидејќи трошоците до активација на кредитот беа 0 (проценители, чуда, администрации) и даваа доста ниска камата во првите 1-2 години но после сето тоа дебело го надокнадуваа. Не само што тоа се надокнадуваше туку се плаќаа и солени пенали при предвремена отплта на кредитот. Всушност единствено нешто каде што би можел да те посоветувам е прашањето дали имаш план да го исплатиш кредитот предвреме (значи дали сметаш на такви услови во перспектива) или дали сакаш да земеш кредит па да стегеш заби до крај на аранжманот. Бидејќи мене планот ми беше да го отплатам кредитот за доста пократко време отколку неговото времетраење таква опција не ми одговараше.

На крајот како фаворит тогаш ми остана Комерцијална банка кои немаа ултра големи иницијални трошоци, имаа фиксна камата и немаа провизија на предвремена исплата.

Треба да внимаваш и какви планови на отплата ти нудат, т.е. која е структурата на ратата (ако воопшто има избор). Генерално структурата на ратите во почетокот е далеку повеќе во прилог на плаќање на каматата а помалку во прилог на отплата на основицата. Да карикирам, ако месечна рата е 500ЕУР воопшто не би било чудно 480ЕУР првиот месец да идат на камати а 20ЕУР на отплата на основицата. Понатаму секој месец односот ќе се менува во прилог на основицата (да речеме 478-32, 475-35 итн) но во секој случај банките си се осигуруваат дури и да има предвремена исплата на кредитот тие да си го осигураат поголемиот дел од профитите. Затоа ако имаш варијанта за предвремена отплата веројатно истата ти се исплати ако го усшееш тоа во првите 5-10години да речеме (на 20 годишен кредит). Ако во првата рата имаш 480ЕУР за камата и 20ЕУР за основица а ти имаш да вложиш повеќе пари во тој момент тој вишок ќе оди на дополнително смалување на основицата според која всушност и се сметаат каматите. Сепак да става човек 100-200ЕУР плус месечно нема да му смени ништо бидејќи при секој таков "упад" во планот за отплати се рекалкулира и добива нов план повторно тгнувајќи со максимално плаќање на камата а минимално на основица. Значи вистински благодети можеш да осетиш ако направиш инјекција од барем неколку илјади евра за да вистински малку ги олабавиш работите и да ти се смета камата на помала основица. Во некои банки дури и рекалкулацијата на планот се плаќа како услуга ако не се лажам така да и тоа треба да го провериш.

Уште нешто што треба да пресметаш е дали сакаш да земеш девизен или денарски кредит. Каматите на девизните се под дифолт пониски но ако дојде до некаква девалвација на денарот губитокот е сигурен.




Posted By: Dragan
Date Posted: 20-Sep-2009 at 22:02
Мене ми е нејасно дали при овие станбени кредити кој ги даваат банките се бараат жиранти или хипотека? Бидејќи ваквите кредити се со поголема вреднос од 15-30 илјади евра па и повеќе. Нормално банките прават амортизациони планови во кој посебно ги преставуваат каматите и нивната големина по месеци и години а посебно основицата за отплата, ако се случи да се задоцни една рата тогаш имаме камата на основица и камата на камата, ако дојде до подолг прекин во отплата на кредитот, тогаш каматата на камата се претвара во нов кредит со своја камата а основицата останува за отплата иста и нан неа се додава друга камата. Малку е чудно ама кај банките е тоа, е сега што се однесува до грејс периодот при стамбени кредити не верувам дека тој е подолг од една година. Значи после грејс периодот следи прво отплата на каматата за првата година а пролонгирање на основицата на кредитот па се добива впечаток дека почнуваш да отплачаш помала сума пари во првата или втората година. Има и таква отплата каде по грејс периодот се плача и основицата и каматата на квадрат, па се добива впечаток дека прво плачаш поголеми суми а во покасните години како се намалува основицата се намалува и каматата. Но како и да е скалата на отплата ако кредитот е од 8-10% на крај со сите провизии и каматни стапки и начини на пресметки стамбените кредити станува кредит со камати од 18-20% а некаде и до 25%. Затоа што банките мора на Народна банка да и уплатат со закон пропишани камати за оваа намена а нивната заработувачка е камата на каматата и никогаш да нема отплата на основицата. Заклучок стамбените кредити во последните неколку години во општо не се исплатливи.


Posted By: Max
Date Posted: 21-Sep-2009 at 06:00
 
Originally posted by pbanks

Каматите беа генерално слични во сите банки, иако по основа на камати во прв круг од игра излезе Тутунска Банка а ми останаа во игра Алфа, Комерцијална и Стопанска.

јас пак имав сосем друг есап во сличен период, кога токму тутунска ми беше фаворит!

единствено тие имаат рок на отплата над 20 години, единствено кај нив соодносот на хипотека беше 1 спрема 1,5 додека кај другите беше минимум 1 спрема 2 па се до 1 спрема 4 т.е. за кредит од 100 илјади во тутунска бараат гаранција на хипотека од 150 илјади евра, што беше далеку поповолно од сите останати, патем кај стопанска проценителот кине како во касапница доколку и малку е постара дограмата од хипотеката... инаку  и каматите им беа токму, особено фиксните...              

единствена тогаш послаба страна им беше што се уште немаа дозволено хартии од вредност да се заложат наместо хипотека, т.н. http://www.investorglossary.com/margin-loan.htm - маргин кредит кој останатите неофицијално го прифаќаја како опција, но строго за акции од најбонитетните фирми на берзата и исклучиво со голем сооднос како обезбедување од 1 спрема 3,5 или 4, така што дури и да сака човек навистина не му се исплати, ќе си ги сторнира акциите или друг вид на хартии од вредност, се додека не го исплати кредитот, а и во меѓувреме осцилациите на заложените акции ќе мора да ги сервисира редовно... сега незнам што се случува на овој план, но бидејќи берзата е во аут мошне веројатно е дека нема простор за вакво покритие, не за кредито-барателите, додека за банките и те како  е атрактивна оваа опција во моментов... 

Originally posted by Dragan

Мене ми е нејасно дали при овие станбени кредити кој ги даваат банките се бараат жиранти или хипотека?

...

Но како и да е скалата на отплата ако кредитот е од 8-10% на крај со сите провизии и каматни стапки и начини на пресметки стамбените кредити станува кредит со камати од 18-20% а некаде и до 25%. Затоа што банките мора на Народна банка да и уплатат со закон пропишани камати за оваа намена а нивната заработувачка е камата на каматата и никогаш да нема отплата на основицата. Заклучок стамбените кредити во последните неколку години во општо не се исплатливи.

Се бараат и хипотека и жиранти, двојно осигурување! со хипотеката го осигуруваат заемот, а со жиринтите ја осигуруваат кредитоспособноста за отплаќање на кредитот,  и износот на примањата на кредитобарателот заедно со жирантите треба да биде не помала од x3 од каматата... а за крајниот  есап одбери фиксна  камата како опција за кредитот и на коњ си!  јасно и што подолг период на исплата како во меѓувреме би печалел со лезет! еве ја на купче понудата на сите банки во моментов http://www.investicii.com.mk/index.php?option=com_content&view=section&id=7&Itemid=55 - http://www.investicii.com.mk/index.php?option=com_content&view=section&id=7&Itemid=55

~

НО јас дефинитивно на сите би им препорачал Лизинг на недвижности! не заложуваш хипотека, нема чекања со месеци, нема замарање околу каснењето, како што е случај со банките ... http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=65&EditionID=572&ArticleID=13042 - НЛБ Лизинг ќе нуди станови на лизинг - http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=65&EditionID=572&ArticleID=13042    



Posted By: Dragan
Date Posted: 21-Sep-2009 at 12:00
Ги погледнав овие web-страници она што ми падна како нешто што би било корисно да се инвестира тоа е Лизингот. Јас не сум многу запознат со работата на банките но знам дека едно време лизинг скоро и да не постоеше, убаво е горе ако НЛБ дава станови на лизинг со отплата од 15год. Кога ова лизинг компанија на Љубљанска банка ќе почне со изградба на станови(или веќе гради) по прецизни информации значи во Љубљанска банка.


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2009 at 12:08
Originally posted by Max

јас пак имав сосем друг есап во сличен период, кога токму тутунска ми беше фаворит!

единствено тие имаат рок на отплата над 20 години, единствено кај нив соодносот на хипотека беше 1 спрема 1,5 додека кај другите беше минимум 1 спрема 2 па се до 1 спрема 4 т.е. за кредит од 100 илјади во тутунска бараат гаранција на хипотека од 150 илјади евра, што беше далеку поповолно од сите останати, патем кај стопанска проценителот кине како во касапница доколку и малку е постара дограмата од хипотеката... инаку  и каматите им беа токму, особено фиксните...              

единствена тогаш послаба страна им беше што се уште немаа дозволено хартии од вредност да се заложат наместо хипотека, т.н. http://www.investorglossary.com/margin-loan.htm - маргин кредит кој останатите неофицијално го прифаќаја како опција, но строго за акции од најбонитетните фирми на берзата и исклучиво со голем сооднос како обезбедување од 1 спрема 3,5 или 4, така што дури и да сака човек навистина не му се исплати, ќе си ги сторнира акциите или друг вид на хартии од вредност, се додека не го исплати кредитот, а и во меѓувреме осцилациите на заложените акции ќе мора да ги сервисира редовно... сега незнам што се случува на овој план, но бидејќи берзата е во аут мошне веројатно е дека нема простор за вакво покритие, не за кредито-барателите, додека за банките и те како  е атрактивна оваа опција во моментов...


Во ред но очигледно друго сме барале, ти го наведуваш како аргумент рокот на отплата над 20 години а имав во план максимум 20 години но со умисла отплатата да не трае повеќе од 5-10 години.

Дополнително хипотеката не ми беше во клучните критериуми па не памтам какви соодноси нудеа различните банка но веројатно се тие што ти ги кажуваш штом си се информирал во исто/слично време.

Така да во принцип многу е битно што точно бара Миксон и каков му е "динамичкиот план".

Но сите овие работи кои ги нафрлавме мислам дека се критериумите кои се битни за одлука.


Posted By: Max
Date Posted: 21-Sep-2009 at 13:42

Да, битно е зошто ти треба кредит и во какви околности иситот е исплатлив, пример јас барав на што подолг рок за каматата да биде помала, со што сум ослободен тековно колку-толку, но и воедно имам поголем простор за вртење на средствата кои во случајов наместо во куќа одат во бизнис т.е. производство... дефакто најдобро е човек да нема никаков финансиски јарем, особено е проблем доколку оди на големи заеми 50+ за такво нешто секогаш мора да има екстра извори на приход или неколку бизниси кои ќе се надополнуваат т.е. меѓусебно одржуваат, дури тогаш реално човек може да се опушти и од екстра профитот да си дозволи инвестиција како скапа куќа или кола, па и викендица! во спротивно наместо стопан ќе стане домакин, што не е лошо но како што реков да живееш заборџен со дебели камати и несигурно работно место не е идеална опција, она страдаат срце, нерви, раце, нозе... затоа најиделна опција во ваква ситуација е или лизинг за недвижност (без разлика на двојното оданочување) или еко-куќа http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13581#13581 - http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=337&PID=13581#13581  

~

троа и офтопик - ова со http://en.wikipedia.org/wiki/Diversification_%28finance%29 - диверзификационото инвестирање е проверена формула кај секој стопан кој има малку повеќе волја, но воедно е свесен дека денес ништо не е сигурно ниту пак има трајна вредност. добри но далеку покрупни примери за ваквата каскадна бизнис стратегија кај нас се макпетрол, фершпед, силекс, зегин, орка, тинекс, зкп, стојменов, велија, бојо итн. овие се тип на локални концерни со мала можност да прераснат во големи фондови, a уште помалку да дотераат до трустови, сепак влијаат на целокупната клима на пазарот, а патем поозбилните речиси сите држат и некој медиум, директно или индиректно...

фактички земено реално малиот бизнис прераснува во среден исклучиво доколку се шири, обично се почнува пример со ланец ресторани или аптеки или маркети итн. кои во прво време се покриваат меѓусебно, а потоа доколку профитот дозволува отвараат пат за понатамошни инвестиции... штета што мал е бројот на сограѓани кои се вртат кон производството, обично тераат на услужни дејности или пак полуфабрикати т.е. суровини, ова особено е случај во земјоделието каде наместо земјоделецот да прерасне во ага, заради наемничкиот однос кон претприемачите живее како роб (пореално звучи предузимач, бидејќи навистина се земаат) вака станаа газди некогаш трифун костовски, ристо гуштеров, зоран зеленковски  преку грбот на општествениот капитал или денес свето јаневски, бојо андреевски...

~

поентата ми е секој може да крене глава или доколку има наследство, или пак доколку истерал издржан бизнис или ако има сигурен план со инвестициите! затоа не е паметно задолжување, доколку тоа и навистина е неопходно исклучиво со намена за стопански инвестиции (земено од фамилијарен аспект)! а земено од здравствен, безбедносен или егзибиционен аспект тогаш дури и непрофитно заборџување има своја очигледна исплатливост... 

затоа берете памет кога заглавувате со кредити! ризикот не секогаш е исплатлив, а последиците не секогаш минорни!



Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Sep-2009 at 13:56


Се сложувам и мојот интерес за кредит се пројави за нешто на што јас гледам пред се како инвестиција која ќе ми се врати и ќе ми генерира приходи после исплатата а во нешто непродуктивно веројатно никогаш не би инвестирал со задолжување туку исклучиво колку што ми е долга чергата. 

На пример јас немам никакво разбирање за феноменот каде пола Македонија ги има заглавено картичките поради тоа што купувале повеќе облека по бутици отколку што реално може да си дозволат, или морале да одат на одмор во Грција по секоја цена или нешто слично.



Posted By: Max
Date Posted: 21-Sep-2009 at 15:01

зијанот начмиш ќе го плати  Bash  но споредено со другите земји сеуште сме скромни

кај нас рамнодушноста е резултат на опуштениот менталитет по тоа и се разликуваме од европа, таму пример се технократски расположени дури и во семејствата, па доколку финансиски или материјално некако некој заглавил и сам треба да се одглавува, додека кај нас функционира патријархалниот модел та секој се потпира на поширокото семејство штом заглави, па затоа и неретко се впушта во некоја авантура како предвремено купување стан или градење куќа... всушност одењето во крајности е константа кај нас, па така неретко имаа ситуации кога луѓе или цел живот живејат под кирија или цел живот отплаќаат кредити, а никој нејќе да мучне глава и да се распраша за некоја привремена комбинација на алтернативна градба, обично строго сме заглавени на цврста градба, небаре сите се во можност истата и да си ја дозволат, а и да можат зар не е попаметно најнапред нивата да биде плодна, апотем керамидите прередени!?!

а она за инвестиција во недвижности можеби е ок работа, земено долгорочно и опуштено, па наместо во банка парите ги држиш во стан или куќа, а во меѓувреме и ренташ, се додека не создадеш услови за бизнис... но јас претпочитам купување земјиште по ниски цени, односно инвестираш на места кои во моментов не се атрактивни, пример пред пет години цената на квадрат во припор беше 15 евра во зависност од местоположбата а сега е над 85 евра, за сопиште беше уште побагателна, а сега без куфер не се ни појавувај таму! во основа секој има различна идеја како да оплоди некој капитал, но што повеќе го имаш толку појќе и гајле му береш, затоа најдобро е производство бар знаеш дека она што го имаш и тебе и некому друг му носи аир, па макар станувало збор и за плетење кошници!



Posted By: Max
Date Posted: 29-Sep-2009 at 23:10

  мал куриозитет!

ЗА КРЕДИТ ВО СРБИЈА ПОТРЕБЕН Е ЛЕКАРСКИ ПРЕГЛЕД

Анализа на крвта, прегледи кај кардиолог и кај лекар по општа медицина од неодамна се составен дел од процедурата за добивање станбен кредит во некои банки во Србија.

Плаќањето животно осигурување при купувањето недвижности на кредит во Србија, за што се потребни овие специјалистички прегледи, се уште е несекојдневност, која полека станува и неминовност.

Според објаснувањата на банкарите и осигурителните компании, сето тоа е потребно за да можат клиентот и банката да бидат заштитени во случај на непредвидени околности.

За суми од над 70.000 евра клиентот мора да оди и на дополнителни прегледи - ултразвук на стомак, срце, ЕКГ на срце и бели дробови, ергометрија.

Бројот на специјалистичките прегледи зависи од староста на осигуреникот и висината на осигурителната сума. Пракса е осигурителната компанија да го закажува прегледот кој се извршува во текот на еден ден во ординациите со кои има склучено договор. Цената изнесува од 5.000 до 18.000 динари, зависно од бројот на специјалистичките прегледи. Трошокот оди на грбот на осигуреникот.

http://www.sitel.com.mk/?ItemID=CBF401F375562746AED06B2C13999C93 - www.sitel.com.mk/?ItemID=CBF401F375562746AED06B2C13999C93

 

  балканизам!



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-Nov-2009 at 16:06

Паѓаат каматните стапки за станбени кредити





 

И покрај намалувањето на каматните стапки, граѓаните сметаат дека поволните кредити ќе останат и понатаму тешкодостапни за голем круг корисници поради строгите услови за обезбедување на кредитот и бараните гаранции во вид на хипотека или залог на обврзници, кои достигнуваат и до 300% од вредноста на кредитот

 
 
%20  
Ригорозната кредитна политика на банките, на која од поодамна се жалат граѓаните и бизнис-секторот, конечно попушта. Мразот го проби НЛБ Тутунска банка, која од вчера воведе нови кредитни продукти – нов станбен кредит, хипотекарен и автомобилски кредити во ЕУР-клаузула и ги намали каматните стапки на постојните станбени кредити за физички лица.

- Новиот станбен кредит е со фиксна каматна стапка од 6,9%, за првите три години на отплата, додека за остатокот од периодот каматната стапка е променлива и во моментот изнесува 8,5%. За станбениот кредит со 1,3 девизен депозит каматната стапка изнесува 5,9% - велат од Тутунска банка.

Каматните стапки кај автомобилските кредити со залог на возилото се движат од 6,5% до 9,5% за приматели на плата во Тутунска банка и од 7,5% до 10,5% за клиентите што не примаат плата во НЛБ Тутунска банка. Банката ги намали каматните стапки за 0,5% и на постојните станбени кредити одобрени од април до крајот на октомври оваа година.

Стопанска банка исто така нуди поволности за станбените кредити, како и попуст од 50% на трошоците на сите поднесени и одобрени барања до 25 ноември годинава.

- Гарантирана каматна стапка за првите 3 години изнесува 7,00% или за првата година 6,50% за клиенти што земаат плата преку Стопанска банка. Ниски месечни ануитети се резултат на долгите периоди на отплата до 30 години и ниска гарантирана каматна стапка - тврдат од Стопанска банка.

Износот на кредитот за оваа намена се движи од 3.300 до 150.000 евра.

Во Комерцијална банка се нудат наменски кредити за купување или изградба на недвижен имот (стан, куќа или деловен простор), при што се предвидува и можноста за грејс-период од 12 месеци. Номиналната каматна стапка, која може да биде променлива, изнесува 10,0%, додека годишната стапка на вкупни трошоци се движи од 10,56% до 10,60%.

- Врз висината на оваа стапка влијае рокот на враќање на кредитот, износот на кредит, надоместокот за одобрување и администрирање на кредитот, надоместокот за аплицирање и обработка и висината на номиналната каматна стапка - истакнуваат од Комерцијална банка.

Ригорозната кредитна политика на банките веќе подолго време се посочува како главна кочница за бизнис-секторот и граѓаните. Ова особено се однесува на станбената изградба и неможноста да се дојде до сопствен покрив над главата. Владата пред неколку месеци донесе одлука со која го намали ДДВ за станбена изградба од 18 на 5%, за да се стимулираат изградбата и продажбата на станови. Но, и покрај тоа, граѓаните се жалеа дека ефектите од оваа мерка не може да ги почувствуваат, токму поради високите каматни стапки и ригорозните услови на кредитирање. Од банкарскиот сектор ги отфрлаат ваквите тврдења нагласувајќи дека условите за кредитирање банката ги одредува во согласност со условите и состојбите на пазарот.

- Според каматните стапки, ние сме тука некаде со земјите од регионот. Единствено Србија излезе со некои поповолни кредити, но и таму условите се ригорозни, при што се бара и здравствена легитимација на барателот на кредитот за да се провери неговата здравствена состојба, односно дали е во можност да ги врати парите - дознаваме од доброупатени извори од банкарскиот сектор.

Од друга страна, и покрај олабавувањето на каматната политика, граѓаните стравуваат дека кредитите и понатаму ќе останат тешкодостапни за голем круг корисници поради строгите услови за обезбедување на кредитот и бараните гаранции. Кај различни банки ваквите обезбедувања, во вид на хипотека на недвижен имот, достигнуваат и до 250% од износот на кредитот или во залог на обврзници во вредност од 300% од износот на кредитот.
 
   
Автор: Александар С. Димковски

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1139103165&id=10&prilog=0&setIzdanie=21827


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Mar-2010 at 22:42
БАНКИТЕ СО СЛАБА КОНКУРЕНЦИЈА
Становите на лизинг со двоен данок

Светлана Вукчевиќ

Стан на рати, освен на кредит, може да се купи и со лизинг, при што тој останува во сопственост на компанијата за лизинг се до неговата отплата. Но, поради двојните даноци што треба да се платат за лизингот на недвижен имот, купувањето е поскапо отколку со банкарски кредити и оваа услуга не заживеаја на пазарот. Тоа што е предност на лизингот, според компаниите што го даваат, е брзината на постапката и избегнување на долгите и скапи процедури за ставање хипотека, што е вообичаен услов при доделување банкарски станбен кредит. Сепак, тоа се слаби аргументи во однос на повисоката цена на ратите, која не може да се коригира и покрај апелите на компаниите за лизинг за измена на законот, кој предвидува купувачот на станот да плати и ДДВ и данок на промет, што не е случај во другите земји. Преку НЛБ лизинг оваа услуга може да се добие и за новоградби и за користен недвижен имот, но не и за стан во градба бидејќи се бара чист имотен лист. Минималното учество за добивање на лизингот е 30 проценти од вредноста на недвижниот имот, а рокот на отплата е ограничен на пет години. Надоместот, кој е соодветен на банкарските камати, според одговорните во оваа компанија за лизинг не може да се направи просечен бидејќи се договара поединечно, во зависност од периодот на отплата, од учеството и од други фактори. Симулацијата на банкарски кредит и на лизинг за стан вреден околу 60.000 евра покажува дека ратата кај лизингот е повисока за околу 20 евра, поради двојното оданочување, предвидено со Законот за лизинг. Бидејќи државата овие трансакции ги смета за промет на недвижен имот, купувачот на станот треба да плати и данок на промет, кој го одредуваат општините и се движи од три до пет проценти и ДДВ на сумата платена како надомест на ратите. Данокот на додадена вредност е голем трошок за граѓаните, додека, пак, фирмите имаат право на поврат. - До Министерството за финансии имаме доставено список на актуелни теми од доменот на тековното работење на компаниите за лизинг, но нема одговор. Меѓу другото, бараме да се создадат услови за развој на лизингот на недвижен имот. Главна пречка за развојот на овој бизнис е плаќањето ДДВ при прометот на недвижен имот - вели директорката на НЛБ лизинг, Маја Лапе - Трајкова. Таа го посочува примерот од Словенија, каде што лизингот на недвижен имот е поразвиен. Таму кога купопродажбата се врши меѓу граѓани не се плаќа ДДВ, туку данок на промет. Кога во трансакцијата се вклучени граѓанин и фирма се избира дали ќе се плати ДДВ или данок на промет, а кога купопродажбата се врши меѓу фирми се плаќа само ДДВ. Кај нас, поради двојните давачки лизингот на недвижен имот не се нуди активно и не може да биде конкуренција на банкарските кредити, како што е во развиените европски земји. Пресметките покажуваат дека ДДВ на каматите за стан од 60.000 евра е околу 13.000 евра, што е дополнителна давачка во однос на банкарскиот кредит. НЛБ лизинг веќе има склучено 10 договори за лизинг на недвижен имот. Лизингот, како финансиска услуга, кај нас е воведен пред 10 години, но се уште не е развиен бидејќи законската регулатива не е коригирана во правец на отстранување на пречките. Статистиката покажува пад на овој бизнис и во Европа. Порано, кога лизингот на недвижен имот бил многу актуелен, опфаќал 30 проценти од портфељот на фирмите, а сега е сведен на 22 до 23 проценти, што, сепак, е многу повеќе отколку кај нас.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1976&ArticleID=136980


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jun-2010 at 22:03
Станбениот кредит кај нас е тројно поскап отколку во Германија
 
Добар пример дека членството во ЕУ не значи автоматско приспособување на европските стандарди е Бугарија, која иако е членка на Европската Унија има највисоки камати на станбените кредити во споредба со сите останати земји од регионов  
 
%20  

Македонските граѓани се принудени да плаќаат два-три пати поголеми камати за станбени кредити и за кредити за набавка на автомобил, во споредба со жителите на европските земји, како што се Словенија или Германија. Споредбите на цените на кредитите во земјите од регионов покажуваат дека со мали разлики, граѓаните на нашата земја и жителите на Србија, Црна Гора, Бугарија, Романија и на другите земји од Југоисточна Европа плаќаат приближно исти камати.

Неодамнешното истражување на српскиот портал „Каматице“ покажува дека Србија има најскапи готовински кредити во регионот, а Босна и Херцеговина има најскапи потрошувачки кредити. Интересно е што граѓаните на Македонија, како и на повеќето земји од регионот, за станбен кредит плаќаат трипати поголеми камати отколку граѓаните на Германија, или двапати поголеми камати во споредба со жителите на Словенија. Добар пример дека членството во ЕУ не значи автоматско приспособување на европските стандарди е Бугарија, која иако е членка на Европската Унија има највисоки камати на станбените кредити во споредба со сите останати земји од регионов.

Во однос на транспарентноста за цената на кредитите, српските и хрватските банки се најтранспарентни кога станува збор за прикажување на вистинската цена на кредитите, односно покрај каматите во договорите ги наведуваат и сите дополнителни трошоци.

Истражувањето покажало дека економската криза дополнително го зголемила јазот меѓу цената на капиталот во високоразвиените европски земји и земјите од Југоисточна Европа. Имено, откако кризата предизвика недостиг од свежи пари на пазарите, повеќето развиени земји и нивните централни банки се обидоа преку намалување на референтните каматни стапки да спречат појава на неликвидност и намалување на кредитната активност кај комерцијалните банки. Покрај тоа, странските влади обезбедија и директна финансиска помош за банките, како и стимулирање на кредитирањето со разни субвенции.

Од друга страна, во помалку развиените земји дојде до покачување на референтните каматни стапки, со што монетарните власти се обидоа да го задржат капиталот на тој начин што им овозможија на банките да остваруваат високи приноси од инвестирање во безризични хартии од вредност. Меѓутоа, оваа политика на претпазливост доведе до воздржаност на банките и намалување на кредитирањето, како и до пораст на цената на кредитите. Овие разлики во политиката на монетарните власти во развиените земји и во земјите од регионов придонесоа уште повеќе да се зголеми разликата меѓу цената на кредитите во ЈИЕ и останатиот дел од Европа.


 Македонија
Каматни стапки на станбени, готовински и на потрошувачки кредити за набавка на автомобил/во %
   станбен  за автомобил  готовински
       
 Хрватска  7,2  11,2  14,6
 БиХ  9,9  13,5  16,9
 9,7  13  16,7
 Црна Гора  9,2  13,4  17,3
 Романија  8,2  12,9  16,1
 Бугарија  10,1  12,8  /
 Словенија  3,9  7,5  /
 Германија  3,2  5,4  /
 Србија  8,3  13,4  17,6
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=624101011564&id=9&setIzdanie=22016


Posted By: гитардемон
Date Posted: 24-Jun-2010 at 22:43
Знам за едно дете што замина Шведска, подигна кредит и отвори ресторан. По некое време, пропушти да плати една рата од кредитот бидејќи не одеше бизнисот, по што банката веднаш му пушти два финансиски советници за да го разработи ресторанчето, по што целосно се крена на нозе, и го врати цел кредит. Ова нормално е еден од милиони примери.

Кај нас такво нешто го гледаат како непотребен трошок, кога и онака може да ти пушти извршител да ти ја земе куќата. Thumbs%20Down А и ќе си платиш за извршителот!

А ова за скриените трошоци, немам коментар. Да се само банките кај нас што го прават тоа...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Aug-2010 at 19:37
Уни банка нуди станбени кредити со камата од 7,9 отсто
 
Хипотекарни и станбени кредити за физички лица со каматна стапка 7,9 отсто на годишно ниво и без административни трошоци ќе им понуди Уни банка на македонските граѓани. Оттаму соопштија дека пласирале кредитна линија од 6,5 милиони евра за хипотекарни и станбени кредити за физички лица  

 
%20  
- Целта на овој поволен кредит со атрактивна каматна стапка е да им овозможи на клиентите да ги реализираат своите потреби и желби, купување стан или куќа, реновирање, доградба, адаптација, рефинансирање на постојни обврски во другите банки, со што ќе ги намалат своите месечни расходи – велат во банката.

Оттаму информираат дека промотивниот период за овие кредитни услови со брз рок на исплата на парите и долги рокови на отплата до 25 години е до 30 септември.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=8610951479&id=10&prilog=0&setIzdanie=22052


Posted By: Dragan
Date Posted: 06-Aug-2010 at 22:31
Originally posted by гитардемон

Знам за едно дете што замина Шведска, подигна кредит и отвори ресторан. По некое време, пропушти да плати една рата од кредитот бидејќи не одеше бизнисот, по што банката веднаш му пушти два финансиски советници за да го разработи ресторанчето, по што целосно се крена на нозе, и го врати цел кредит. Ова нормално е еден од милиони примери.

Кај нас такво нешто го гледаат како непотребен трошок, кога и онака може да ти пушти извршител да ти ја земе куќата. Thumbs%20Down А и ќе си платиш за извршителот!

А ова за скриените трошоци, немам коментар. Да се само банките кај нас што го прават тоа...

За она дете што отворило во Шведска ресторан па му пуштила банката финансиски советници да го советуваат да работи хмммм........ Ја боли банката нејзиниот газ а не газот на тоа дете,ако такво нешто е напраено тоа е само од интерес, затоа што банката ќе изгуби тука некој пари... Мислам вакви кредите не постојат има хипотека има жиранти залог и што не и по мене банките во 90% од случаевите сакаат да ги активираат хипотеките, а сега најново бизнис партнери и се владите на малите земји ги задолжуваат до гуша и еден ден ќе управуваат со таквите држави


-------------


Posted By: гитардемон
Date Posted: 12-Aug-2010 at 21:31
Па јасно дека, тоа сакав и да кажам. Кај нас се глупави и активираат веднаш хипотеки, кои после ги продаваат по глупави цени, наместо да успеат ем да му помогнат на индивидуата, ем да ќарат од каматите (кои се многу подобра варијанта за банката отколку веднаш да си ја добие главнината).

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Sep-2010 at 14:52

Стан под кирија или цел живот кредити

Работниот век поминува под стрес да се плаќаат ратите, но сатисфакцијата е што станот ќе остане во ваши раце

Соња Маџовска


Што е поисплатливо - да се купи стан на кредит или да се живее под кирија. Велат, кешот е закон, ама кај нас се ретки оние што можат да си го дозволат тоа задоволство, односно да купат стан во готово и да спијат мирно, без стресови секој први во месецот кога треба да се исплати ратата.

Македонските граѓани, главно, живеат на кредит. Дебел минус на дебитните, а уште поголем е оној на кредитните картички, кола на кредит, ама кредитот за стан е убедливо најстрашен. Сепак, и покрај стресот, 90 отсто од становите се купуваат на кредит.

„Подобро е да купам стан на кредит со висока камата и да го отплаќам и 30 години, ама барем знам дека еден ден тој ќе биде мој отколку да плаќам кирија. Така парите ќе одат во ветер, а и по 30 години плаќање месечна кирија во просек од по 200 евра, на крајот пак ќе немам ништо свое“, вели еден скопјанец. Како него размислуваат најголемиот број од нашите граѓани, кои заглавуваат со кредити до гуша за да имаат свој покрив над глава.

Решавањето на станбеното прашање е еден од најтешките проблеми, особено за младите брачни двојки. Секој сака да дојде до свој покрив над глава, но прашањето е што е наједноставно и најисплатливо. Младите најчесто се решаваат да купат стан на кредит, но само доколку им помогнат родителите со пари за учество, па останатото го плаќаат сами од нивните скромни плати.

Според пресметките што ни ги дадоа банките и Агенциите за недвижности, најмногу се бараат станови до 60 квадратни метри, по цена од 1.000 евра за квадрат, за кој треба да се платат вкупно 60.000 евра. Банкарите велат дека во овој случај најисплатлива варијанта е пола-пола, односно 30.000 евра да се платат во кеш, а за 30.000 евра да се земе кредит. Од Стопанска банка, каде што речиси секој втор има земено станбен кредит, велат дека најчесто станбените кредити се земаат со учество, бидејќи ретко некој е до толку кредитоспособен за да земе кредит за целиот износ на чинење на станот. Во оваа банка ни направија пресметка за купување стан, кој чини 60.000 евра, со учество од 20.000 евра, а кредит од 40.000 евра. Номиналната годишна каматна стапка е 6,5 отсто фиксна за првата година, а е променлива за останатиот период, но во моментов е 7,4 отсто. Ако отплатата е на 30 години, месечната рата во првата година ќе изнесува 252 евра, а потоа 277 евра во следните 29 години со сегашното ниво на камати. Вкупните потребни месечни примања на кредитобарателот и кокредитобарателите треба да изнесуваат 903 евра, или 55.531 денари.

За 30 години, за кредитот од 40.000 евра, клиентот ќе и' плати на банката 99.420 евра. Но, ако се земе и учеството од 20.000 евра, тогаш овој стан чини вкупно 119.420 евра.

Искуството на Агенциите за недвижности потврдува дека оние што имаат пари за учество, околу 30 отсто од цената на станот, и се кредитоспособни најчесто се решаваат да купат стан, додека оние што немаат ниту пари за учество ниту се кредитспособни, немаат друг избор освен да одат под кирија.

Месечната кирија за истиот стан од 60 квадрати чини 200 евра доколку станот е ненаместен. За овој стан кираџијата за 30 години ќе плати вкупно 72.000 евра доколку во меѓувреме не се зголемат кириите.

Според овие наши пресметки, излегува дека разликата меѓу купен и изнајмен стан е 47.420 евра, односно толку ќе платите помалку ако 30 години живеете под кирија, наместо да купите стан на кредит што би го плаќале, исто така, 30 години. Но, да нема забуни, станот под кирија ќе му остане на газдата, кој добро се збогатил од вашите пари, а оној што вие ќе си го купите, останува ваш или на вашите деца.

Од Агенциите за недвижности велат дека оној што има пари купува, а оној што нема живее под кирија. „При купувањето или изнајмувањето стан влијаат повеќе фактори. Локацијата, дали зградата е нова или стара. При изнајмување, на пример, важно е и дали станот е наместен и со каков мебел или е празен. За 60 квадратни метри стан кириите се движат меѓу 200 и 350 евра. Празен стан може да се најде и за 150 евра. Додека при купување нов стан, најважно е дали клиентот има 30 отсто да даде учество од цената на чинење и дали е кредитоспособен за останатиот дел од доплатата“, објаснуваат од Агенцијата за недвижности „Асторија“, додавајќи дека најбарани се малите станови.

Оттаму велат дека во овој период, сепак, повеќе се бараат станови за изнајмување, додека за продажбата интересот е помал.

Македонските граѓани велат дека повеќе би оделе на варијантата на купување стан отколку под кирија, но проблем се каматите. Тие постојано се жалат дека кај нас каматите се превисоки и затоа отплатата е долга и стресна.

Каматите за станбените кредити во домашните банки се движат околу 8 отсто, во Словенија тие се движат околу 4 проценти, во Хрватска до 7 проценти, во Германија малку над 3 отсто. Повисоки камати од нас имаат Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. (С.М.)

Цената на становите се зголемила за 50 отсто

Истражувањето на Народна банка на Македонија покажа дека вредноста на становите во Македонија од 2000 до 2007 година пораснала за безмалку 50 отсто. Оваа анализа за првпат во Македонија дава индекс на цените на становите, според кој можат да се издвојат неколку тренда во движењето на нивната цена во периодот 2000-2007 година. Имено, во земјава има нагли промени на цената и на рентите, кои најмногу зависат од понудата и од побарувачката на станови. „Периодот од 2000 до крајот на 2003 година се карактеризира со силен пораст на цената, во просек од околу 10 отсто годишно. Во овој период становите поскапеле за околу 46 отсто. Исклучок од генералниот тренд за овој период претставува 2001 година кога цената бележи стагнација. Во периодот од 2004 година до крајот на 2006 година, цената на становите, главно, стагнира, со благ надолен тренд, при што тие на крајот од 2006 година биле поевтини за околу 9 отсто од крајот на 2003 година“, се вели во анализата на НБМ. Анализата покажува дека во 2007 година цената повторно забележала силен пораст, така што на крајот од годината, во однос на крајот на 2006 година, тие биле поскапи за околу 11 отсто. (Ек.Р.)
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B4C83C0C6A107F478641A13A9E0AA32A


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Feb-2011 at 20:02

Ист кредит не чини 40.000 евра повеќе отколку Словенците

За станбен кредит од 100 илјади евра со рок на отплата од 20 години, ако сте граѓанин на Словенија, ќе платите од 35 до 40 илјади евра помалку отколку во Македонија, и тоа од истата банка. Како причина за големите разлики експертите го посочуваат ризикот што банките го пресметуваат како цена на капиталот во нестабилните економии

Македонските граѓани за станбен кредит плаќаат двојно повеќе од жителите на Словенија. За станбен кредит од 100 илјади евра со рок на отплата од 20 години, ако сте граѓанин на Словенија, ќе платите од 35 до 40 илјади евра помалку отколку во Македонија, и тоа од истата банка. Како причина за големите разлики експертите го посочуваат ризикот што банките го пресметуваат како цена на капиталот во нестабилните економии. Ако на ова се додаде и големата разлика во стандардот и просечната плата, се добива впечаток дека е вистината изреката оти сиромашниот секогаш плаќа двојно.

Лицата што ќе се решат да земат станбен кредит од Нова љубљанска банка во Словенија од 100 илјади евра, кој е со каматна стапка од 3,64 отсто на годишно ниво, по 20 години ќе вратат вкупно 141 илјада евра. Во Македонија, НЛБ Тутунска банка го нуди истиот станбен кредит од 100 илјади евра на рок на отплата од 20 години со каматна стапка од 6,5 отсто на годишно ниво по најповолните можни услови ако се исполнети најстрогите критериуми на банката. Со оваа каматна стапка, без да се земат предвид дополнителните трошоци и провизии, на крајот македонските граѓани ќе платат вкупно околу 178 илјади евра. Ако се земе предвид дека каматната стапка е фиксна само во првите неколку години, цената на кредитот е променлива и зависи од промената на монетарната политика на земјата. Другите две од трите најголеми домашни банки го нудат истиот кредит со слична каматна стапка. Разликата во некои случаи, кога, на пример, не постои осигурување на кредитот со хипотека, е уште поголема и каматата достигнува до 8 отсто на годишно ниво. Тогаш македонските граѓани би платиле и до 60 илјади евра повеќе за истиот кредит отколку жителите на Словенија.

Според професорот на Универзитетот на Југоисточна Европа Мирољуб Шукаров, причината за ваквите големи разлики дефинитивно е ризикот.

- Всушност, од тој аспект не може воопшто да се споредуваат Словенија и Македонија. Тие се нормална економија, а кај нас владее голема монополизираност на пазарот. Постои голема побарувачка за кредити, а понудата е мала, со што се создава вештачки недостиг. Автоматски цените се покачуваат ако е побарувачката поголема и затоа имаме високи кредитни стапки, а низок стандард - вели Шукаров. Тој објаснува оти ваквата ситуација потекнува од високите трошоци на банките за кредитирање.

- Поради монополизираноста, нема потреба од преструктурирање на банките и намалување на нивните трошоци - дециден е тој.

Македонија и Словенија имаат речиси еднаков број жители и иста територија, но разликите се огромни кај просечната плата, домашниот бруто-производ на жител и стандардот во целина. Според словенечкото Биро за статистика, во ноември минатата година просечната плата изнесувала 1.634 евра, а во Македонија во истиот период - 335 евра. Домашниот бруто-производ на жител во Словенија е 28.118 американски долари, а во Македонија околу 3.500 американски долари на жител. И покрај ваквите бројки, во Македонија се плаќа двојно повисока каматна стапка за станбените кредити.

Професорот Шукаров објаснува дека разликата ја зголемува ризикот, кој е пресметан преку нестабилноста на економско-социјалниот систем, несигурноста на инвестициите, слабиот правен систем и нерешените политички прашања.

- Голем процент од нашиот домашен бруто-производ се гради како резултат на дознаките од странство, што е карактеристика на најсиромашните земји во светот. Штом наши граѓани заминале на печалба во странство, а дел од заработката ја праќаат дома, тоа значи дека не заминале доброволно, туку маката ги натерала на тоа - вели професорот. Според него, друг проблем е што во Македонија доминира домашната потрошувачка, која опфаќа 90 отсто од БДП.

Според социологот Илија Ацевски, ние не сме многу ризична земја во тој поглед, но банките го злоупотребуваат моментот за свој профит.

- Македонија во својата историја од 1945 година наваму никогаш немала промислена станбена политика. Ниту во времето на социјализмот ниту во време на пазарна економија и капитализам. Тука државата, преку монетарните и фискалните власти треба да покаже јасна стратегија и визија за заштита на интересите на своите граѓани. Треба да се направи чекор во тој поглед и да се влијае на намалување на каматните стапки - вели Ацевски.

Горан Ризаов

 

Каматата во еврозоната 2,8 отсто

Просечната каматна стапка на станбените кредити во октомври 2010 година според податоците на Европската централна банка, во еврозоната изнесувала 2,81 отсто.

По земји, просечната камата на станбените кредити во Италија била 2,52 отсто, во Австрија 2,7 отсто, во Финска 2,11 отсто, во Португалија 2,8 отсто, во Ирска 2,95 отсто, во Шпанија 2,56 отсто, Белгија 3,04 отсто, Германија 3,42 отсто, Грција 3,67 отсто, Холандија 3,56 отсто, Словенија 3,35 отсто и во Словачка 4,68 отсто.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=224BD0171E4950459CC20F45E71B7AD8


Posted By: axel
Date Posted: 03-Mar-2011 at 14:17

Шпаркасе со 6,5 отсто за станбен кредит

Шпаркасе банка учествува на Саемот на градежништво и сака одблиску да ги запознае градежниците со можностите за финансирање. Во таа насока оваа банка на Саемот го промовира и новиот станбен кредит со 6,5 отсто камата и грејс-период од една година.

Првиот човек на Шпаркасе, Срѓан Крстиќ, вели дека тие при понудата на кредити тргнуваат од ставот дека секој бизнис, секој претприемач има своја специфика во работењето. Оваа банка го промовира и новиот станбен кредит со 6,5 отсто камата и грејс-период од една година. „Финансирањето инвестиции во градежништвото во делот на станбената изградба и изградбата на деловен простор, банката го врши од фазата на подготовка на потребната документација и дозволи, па се' до неговото ставање во функција.

Финансирањето се врши по реализирани ситуации со што градежната фирма не ја оптоваруваме со камати на неискористени средства. Она што е посебно атрактивно за градежните компании е дека како залог ја земаме вредноста на идната градба. Во процесот на градбата им даваме дополнителна поддршка на градежните компании со финансирање на нивните крајни купувачи со максимално поволни станбени кредити, меѓу кои е и најновата понуда за станбени кредити со каматни стапки од 6,5 отсто и грејс-период од 12 месеци“, вели Крстиќ. (Ек.Р.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=403B6BC92BDDB8419C4A03F5C20CD158


Posted By: axel
Date Posted: 01-Apr-2011 at 23:16

ШПАРКАСЕ БАНКА ГО ПРОШИРУВА СВОЕТО КРЕДИТНО ПОРТФОЛИО


Нов станбен кредит и ненаменски потрошувачки кредит

Кредитот е со 12 месеци грејс-период и ниска каматна стапка. Станбениот кредит е со каматна стапка од 6,5 проценти на годишно ниво, додека ненаменскиот кредит е во износ до 500 евра и камата од 8,5 отсто годишно


Шпаркасе банка Македонија на пазарот излезе со два нови исклучително атрактивни производи наменети за граѓаните. Се работи за новиот станбен кредит и ненаменски потрошувачки кредит што може да се користи за реновирање и опремување стан, во пакет понуда ГРЕЈС 2. Новите кредити се со една година грејс-период.
- Во текот на овие месеци, граѓаните се ослободени од отплаќање на главнината на кредитот и можат поефикасно да го искористат и времето и средствата за опремување на својот стан - велат од Шпаркасе банка.

Станбениот кредит ГРЕЈС 2 е со една од најниските каматни стапки во висина од 6,5 отсто годишна променлива каматна стапка, со максимален рок на отплата од 30 години. Во зависност од тоа дали кредитниот износ е под или над 40.000 евра, провизијата за одобрување е 1,5 или 1 отсто. За обезбедување на кредитот постојат повеќе можности за кои граѓаните можат да се информираат во 32-те експозитури на банката. Станбениот кредит ГРЕЈС 2 може да се користи по истите услови и без ненаменскиот потрошувачки кредит.

Овој ненаменски потрошувачки кредит од пакетот ГРЕЈС 2 е во висина до 5.000 евра, со променлива годишна каматна стапка од 8,5 отсто и рок на отплата до седум години.
Со пакетот ГРЕЈС 2 Шпаркасе банка Македонија одобрува и виза кредитна картичка на корисниците на кредитот, со кредитен лимит во висина до две плати, повторно во насока на поголема финансиска поддршка за клиентите на банката.

Оваа понуда граѓаните имаат можност да ја искористат до 25 мај оваа година, со можност рокот да биде продолжен. Од банката потенцираат дека новите поволни кредити се во насока на зголемување на конкурентноста на производите на пазарот, а пред се за поттикнување и олеснување на финансирањето на потребите на граѓаните.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=8779373A63C19C4B8F674B5F8A28B9CB


Posted By: build.mk
Date Posted: 08-Aug-2011 at 19:45
Државниот буџет ќе помага при купување на стан и изградба на куќа

Со буџетски средства ќе се субвенционираат станбени кредити со максимален износ до 50.000 евра за станови чија цена не надминува 900 евра (со пресметан ДДВ) за квадратен метар корисна површина. Овие критериуми се само дел од Предлог – законот за субвенционирање на станбени кредити кој го усвои Владата на Р.М., а кој наскоро се очекува да се најде на дневен ред во Собранието. Министерството за финансии изготви посебна интернет – страница на која граѓаните можат да се информираат за проектот за субвенционирање на половина од месечната рата од станбен кредит за првите 5 години од отплатата на кредитот и за проектот кој овозможува државата да плати 50% од учеството во кредитот за купување стан односно изградба на куќа.

Предлог – законот во однос на субвенционирањето на половина од месечната рата се однесува на кредити со максимален износ до 50.000 евра со рок на враќање подолг од 20 години, при што каматата во првите 3 години не смее да биде поголема од 4,99% годишно, а продажната цена на станот не смее да надминува 900 евра за квадратен метар. Граѓаните кои ќе се одлучат за оваа опција нема да треба да ги враќаат средствата за субвенционирање на пола – пола рата, односно по завршувањето на периодот во кој државата плаќа половина од ратата на станбениот кредит, корисникот нема обврска истите да ги врати.

Втората можност е државата да плати 50% од учеството во кредитот за купување стан односно изградба на куќа. Предлогот предвидува максималниот износ на кредитот за купување на стан или изградба на куќа да биде до 50.000 евра и да се субвенционира половина од учеството на кредитот кое не смее да надминува 25% од кредитот за целата недвижност, а останатите 50% од учеството во кредитот треба да ги обезбеди корисникот на истиот. Условите обврзуваат рокот на отплата да биде подолг од 20 години, при што продажната цена на становите не смее да надминува 900 евра (со пресметан ДДВ) за квадратен метар, а граѓаните ќе треба да ги вратат парите од државниот буџет по 20 години, без камата, на 5 еднакви годишни рати.

Според објавениот материјал на официјалната веб – страница, граѓаните ќе треба да задоволат неколку критериуми доколку сакаат да добијат поткрепа од буџетот. Заинтересираните лица заедно со брачниот другар не треба да имаат во сопственост стан или куќа или пак ќе треба да го продадат единствениот стан односно куќа за да купат поголем за потребите на сопствено домување, не треба да заработуваат заедно повеќе од 900 евра месечно и не смеат да имаат подигнато друг станбен кредит. Условите предвидуваат недвижностите да се купуваат како новоградби, директно од инвеститорот или од изведувачот на станбениот објект.

Владата предвидела и ограничувања за сите физички лица кои ќе купат стан со државна помош, па така забрането е давање на недвижноста под закуп, забрането е отуѓување на станот, односно куќата во првите 5 години од неговата отплата, а граѓаните не смеат ниту да ја оптоваруваат купената недвижност со хипотека. Предлог – законот за субвенционирање на станбени кредити е предвидено да почне да се применува од 1 јануари 2012 година, а претходно истиот треба да помине низ собраниските комисии и на гласање во Парламентот.


Бојан Блажевски

http://www.build.mk/?p=9057 - http://www.build.mk/?p=9057


Posted By: axel
Date Posted: 10-Aug-2011 at 12:49

Банките ќе ги олабават условите за станбен кредит?!

mailto:s.jovanova@kapital.com.mk - Соња Јованова
Банките%20ќе%20ги%20олабават%20условите%20за%20станбен%20кредит?!

Владата ќе почне преговори со деловните банки за каматните стапки на станбените кредити кои ќе ги субвенционира државата, кои треба да почнат да се делат од 1. јануари идната година. “Капитал“ дознава дека банкарите веќе подготвуваат нови, порелаксирани услови за станбени кредити. Допрва ќе се утврди каматата, колку лица ќе добијат помош за купување стан и кои ќе бидат финансиските импликации врз семејните и врз државниот буџет

Проектот на Владата за полесно купување стан ги натера банките да размислат за олеснување на условите за давање станбени кредити. Според информациите на “Капитал“, банкарите веќе подготвуваат нови, порелаксирани услови за станбени кредити, но кога ќе се случи тоа и дали ќе поевтинат кредитите уште не се знае. Допрва ќе се утврди каматата, колку лица ќе добијат помош за купување стан и кои ќе бидат финансиските импликации врз семејните и врз државниот буџет.

Врз основа на достапните информации од владината одлука и од сегашните услови што ги нудат банките за купување стан на кредит “Капитал“ направи симулација на неколку начини и на трошоците кои ги повлекуваат за купување стан на кредит.

Во моментов условите на пазарот се следните: за да може да земете кредит од банка потребно е да имате некаква недвижност што ќе ја ставите под хипотека и да сте во редовен работен однос со одредени просечни месечни примања. Каматните стапки на станбените кредити се движат од 6% до 10%, но со променлива каматна стапка по три години, до кога се применува фиксна каматна стапка.

ШТО ПОКАЖУВААТ СИМУЛАЦИИТЕ НА “КАПИТАЛ“

Иако е тешко да се одреди колаква ќе биде ратата што ќе треба да ја плати кредитобарателот поради тоа што може да се плати различна висина на учеството, а и временскиот период за отплата на кредитот може да биде различен, “Капитал“ направи груби пресметки колку ќе плаќа државата, а колку корисникот на станот.

МОДЕЛ 1: ПОЛА-ПОЛА РАТА ЗА КРЕДИТ

За купување стан од 50 метри квадратни во Скопје по цена од 900 евра за метар квадратен, на кредит од 20 години, со камата од 6,22%, потребни се 45.000 евра.

Според предлог-законот за субвенционирање на станбени кредити, државата ќе плаќа половина од месечната рата на кредитот во првите пет години од неговата отплата, но само доколку каматата на кредитот изнесува најмногу 4,99% годишно во првите три години. Ако каматата е повисока корисникот на кредитот го плаќа износот над субвенционираната камата од сопствени средства. Во тој случај, според нашата симулација, за кредит од 30.000 евра со камата од 4,99% и рок на отплата од 20 години месечната рата на корисникот изнесува 197,82 евра. Во првите пет години корисникот ќе плаќа рата од 98,91 евра, а останатите ќе ги плаќа државата. Но, бидејќи деловните банки немаат пониска камата на станбените кредити од 6% и се уште нема најава за нејзино намалување, направивме нова симулација. За станбен кредит од 30.000 евра со камата од 6,22% корисникот на кредитот, освен 98,91 евра, ќе плаќа плус 120 евра за разликата во каматата од 4,99% до 6,22%.

Според предлог-законот, корисниците на субвенциониран кредит ќе се бираат по електронски пат, а предност ќе имаат тие што ќе треба да плаќаат помала месечна рата и што ќе имаат побарување за помал станбен кредит.

МОДЕЛ 2: УЧЕСТВО НА ДРЖАВАТА ОД 50%

Вториот проект на Владата предвидува државата да покрие половина од сумата што треба да ја уплати како учество корисникот на кредит. Во овој случај за кредит од 30.000 евра и учество од 25% кредитобарателот ќе треба да уплати 3.750 евра како учество, а уште толку ќе плати државата.

Идејата преку стимулирање на станбената изградба да им се помогне на граѓаните и на градежните компании е позитивно оценета од сите засегнати страни.

Допрва треба да се види дали владините проекти реално ќе им помогнат на семејствата со пониски примања да дојдат до сопствено живеалиште и колку од нив ќе добијат ваква привилегија. Според министерот за финансии, Зоран Ставрески, целта е парите да стигнат до тие што првпат го решаваат станбеното прашање, односно средната и пониската класа граѓани да изградат куќа или да купат стан.

Што се однесува до градежните компании, тие се уште стојат на ставот дека владините проекти нема да ја намалат цената на становите и дека за реализација на проектите најдобра варијанта е становите да ги гради Јавното станбено претпријатие, а не приватните фирми. Тие сметаат дека ниту една градежна компанија не сака да биде уценувана за да ја намали цената на становите.

Никола Велковски, претседател на Здружението на градежни компании при Стопанската комора, вели дека за одредување на цената на становите воопшто не е важно дали плаќа државата или приватно лице.

“Во Скопје не може да се најде стан со цена 900 евра по квадратен метар со платен ДДВ, освен на периферијата. Во другите градови, секако, становите се поевтини, но прашање е колку таму се гради и колку има интерес кај граѓаните да живеат во стан“, објаснува Велковски.

ПРЕДЛОГ-ЗАКОН ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА СТАНБЕНИ КРЕДИТИ:

ќе се применува од 1 јануари 2012 година;

предност за добивање субвенциониран кредит ќе имаат граѓаните со пониски примања и со барање за помала сума станбен кредит;

пред да аплицира за субвенциониран кредит кредитобарателот мора да има одобрение од банката за подигнување станбен кредит;

ако кредитобарателот не го отплаќа кредитот или го продаде станот во тек на отплатата на кредитот банката го прогласува за достасан кредитот и парите уплатени за субвенцнионирање на кредитот е должна да ги префрли на сметка на Министерството за финансии;

УСЛОВИ ПО ДОБИВАЊЕ СУБВЕНЦИОНИРАН КРЕДИТ:

субвенционираниот стан не смее да се издава под закуп;

не смее дополнително да се оптoварува со хипотека;

не смее да се продава станот во првите пет години од неговата отплата.

http://www.kapital.com.mk/mk/dneven_vesnik.aspx/72076/bankite_kje_gi_olabavat_uslovite_za_stanben_kredit_!.aspx?iId=2304


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 01-Oct-2011 at 01:07

Ќе има помош за купување стан, не се знаат банките

Во Финансии велат дека со банките веќе е постигнат начелен договор, а проектот сигурно ќе стартува од 1 јануари идната година

Нина Нинеска-Фиданоска


На три месеци пред стартот на проектот „Купи куќа, купи стан“, се' уште нема прецизни информации кои од домашните комерцијални банки ќе учествуваат во неговата реализација. Начелен договор со банките е постигнат, но нема сознанија дали Министерството за финансии ги прифати барањата на банкарите со кои тие настапија во преговорите. Како што е познато, откако Владата го најави овој проект, се отворија неколку нејаснотии, за кои банките сакаа да се расчистат пред да се изготви конечната верзија. Тие бараа државата да покрива и дел од каматата, покрај субвенционирањето на ратите и учеството од кредитот, за да може да се постигне предвидената ниска стапка од 4,99 проценти. Банкарите инсистираа да имаат и поголеми гаранции во случај ако корисникот на кредитот „затаи“ со отплатата на ратите. 

Од Министерството за финансии вчера за „Утрински“ изјавија дека со банките веќе бил постигнат начелен договор, како и дека граѓаните навреме ќе биле информирани каде да се обратат за кредитите. Банкарите, пак, велат дека го поздравуваат проектот, но дел од нив се' уште не можат со сигурност да кажат дали ќе учествуваат во оваа „акција“.

„Постигнат е начелен договор со банките. Проектот ќе започне да се реализира, како што е најавено, од први јануари 2012 година. Граѓаните навреме ќе бидат информирани за тоа каде и како да аплицираат за кредитите“, ни изјавија вчера кусо од финансии, иако се интересиравме за повеќе детали во врска со преговорите. 

Во Комерцијална банка се' уште не можат да прецизираат дали ќе учествуваат во проектот. „Во изминатите месеци Комерцијална банка активно учествуваше во разговорите меѓу претставници на банките и Министерството за финансии, за конечното оформување на текстот на Законот. Претставници на банката учествуваа и во работните групи, кои на техничко ниво работеа во рамки на Здружението за банкарство на овој проект. Иако банката ја поддржува идејата за овој вид кредити, во моментов се' уште не можеме да се произнесеме дали ќе учествуваме во овој вид финансирање“, објаснуваат во Комерцијална банка. 

Во Стопанска банка велат дека и тие се вклучени во разговорите што се водат меѓу банкарите и министерството за финансии. „Стопанска банка, како банка која стои зад секој трет станбен кредит во Македонија, максимално придонесува кон развојот на новите кредитни производи. Во таа смисла, банката, во соработка со останатите комерцијални банки, е вклучена во прилагодување на производот. Сите детали поврзани со проектот ќе ги објави Владата штом тој ќе биде целосно формулиран. Стопанска банка поддржува квалитетни иницијативи кои придонесуваат да се зголеми кредитната активност на граѓаните и компаниите“, објаснуваат во оваа банка. 

И во НЛБ Тутунска банка сметаат дека е одлична иницијативата за зголемување на станбеното кредитирање. „Иницијативата е одлична и добредојдена. Ние сме вклучени во заедничко осмислување на концептот од самиот почеток“, вели Ѓорги Јанчевски, прв човек на НЛБ Тутунска банка. Според она како е замислен проектот, каматната маржа за банките ќе биде минимална. Но, Јанчевски нагласува дека за НЛБ Тутунска банка проектот има пошироко општествено значење, бидејќи со него ќе им се помогне на граѓаните со пониски примања, а особено на младите луѓе и брачни парови, да дојдат до покрив над главата и полесно да се одлучат да формираат семејства. „Овој проект со себе повлекува дополнителни позитивни ефекти за градежните претпријатија, за индустријата на мебел, за производството и продажбата на покуќнина и за сите индустриски и услужни гранки кои се поврзани со домувањето“, објаснува Јанчевски. 

Како што е познато, едно од барањата на банкарите беше Владата да покрива и дел од каматата, доколку сака таа да биде на планираното ниско ниво од 4,99 отсто, која мора да се одржува во првите три години. Поточно, покрај субвенционирањето на ратите и на учеството за кредитите, државата да партиципира со еден дел и во каматата, затоа што банките немаат толку евтини извори на финансирање.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=126B64A6DE98A34C935E102FE75C9361 - http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=126B64A6DE98A34C935E102FE75C9361


Posted By: build.mk
Date Posted: 12-Dec-2011 at 00:56
„Купи куќа, купи стан“ ќе стартува кон крајот на јануари


../docs/users/cloverstack/RAZNO/RC%20Aerodrom/Reonski%20Centar%20Aerodrom%2001%2006.JPG">#


Македонските граѓани ќе можат да ги поднесат првите барања за владиниот проект „Купи куќа, купи стан“ уште кон крајот на јануари 2012 година, а до крајот на март 2012 година се очекува да започне потпишувањето на првите договори за финансирање на станбените кредити. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, во денешната изјава за новинарите ги напомена првичните очекувања на Владата на Р.М. од предвидениот проект. „Нашите очекувања се дека ќе бидат одобрени меѓу 1.500 до 2.000 барања со засега предвидените средства од Буџетот. Ако проектот се одвива според планот и доколку се увиди дека има извонреден интерес, тогаш при евентуално ребалансирање на средствата, доделени ќе бидат дополнителни средства“, истакна министерот Ставрески.

 

Според плановите на владата, за проектот „Купи куќа, купи стан“ во текот на 2012 година ќе бидат издвоени буџетски средства во износ од 4 милиони евра. Максималната вредност на станбениот кредит ќе треба да изнесува 50.000 евра, а притоа становите не треба да ја надминуваат сумата од 900 евра за метар квадратен. Според првиот понуден предлог, предвидено е субвенционирање на половина од месечната рата од станбен кредит за првите 5 години од отплатата на кредитот. Во вториот владин предлог е вметната можноста државата да плати 50% од учеството во кредитот за купување стан, односно изградба на куќа.  http://www.kupikukakupistan.gov.mk/ - За целокупниот проект „Купи куќа, купи стан“ веќе неколку месеци функционира интернет – страница  на која граѓаните можат да се информираат за сите детали.

 

НЛБ Тутунска, Стопанска, Охридска, ТТК, Шпаркасе, Алфа, Прокредит и Стопанска – Битола се банките преку кои граѓаните ќе можат да ги доставуваат барањата за кредити кои ќе бидат субвенционирани од владиниот проект. Сите осум банки ги задоволиле критериумите за учество предвидени од страна на владата – 4,99% каматна стапка во првите три години и до 5,5% во наредните две години.

 

 

Бојан Блажевски



../?p=11067 - #
Објавено на 11.12.2011 во категорија  ../?cat=28 - Вести . 

Тагови:  ../?tag=%d0%b8%d0%b7%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d1%83%d1%9c%d0%b0 - Изградба на куќа ,  ../?tag=%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%82%d0%b8 - Кредити ,  ../?tag=%d0%bb%d0%b5%d0%b3%d0%b8%d1%81%d0%bb%d0%b0%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%b0 - Легислатива ,  ../?tag=%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b1%d0%b5%d0%bd%d0%b8 - Станбени

../?p=11067 - http://www.build.mk/?p=11067


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 23-Jan-2012 at 13:09
Еве уште нешто околу проектот „Купи куќа, купи стан“


Финалната верзија на законот, објавена во службен весник:
http://www.build.mk/docs/users/1/Razno/_%20Legislativa/Zakon%20za%20subvencionirani%20stanbeni%20krediti.pdf - http://www.build.mk/docs/users/1/Razno/_%20Legislativa/Zakon za subvencionirani stanbeni krediti.pdf

Правилник за потребните документи за поднесување на барање:
http://www.build.mk/docs/users/1/Razno/_%20Legislativa/Potrebni%20dokumenti,pravilnik%20za%20forma%20i%20sodrzina%20na%20baranjeto%20i%20obrazecot%20za%20ispolnetost%20na%20uslovi.pdf - http://www.build.mk/docs/users/1/Razno/_%20Legislativa/Potrebni dokumenti,pravilnik za forma i sodrzina na baranjeto i obrazecot za ispolnetost na uslovi.pdf




И една статија на „Дневник“ околу ситуацијата „на терен“:

Датум: 17.01.2012, 18:27
ПРОЕKТ „KУПИ KУЌА, KУПИ СТАН“

Нема субвенциониран кредит на жими мајка


Без илјадници евра во џеб и дебела хипотека не ќе може да се дојде ниту до субвенциониран кредит од владиниот проект „Kупи куќа, купи стан“. Условите на банките се строги и речиси исти како и сегашните за одобрување на станбен кредит. Најчесто правило е дека мора учество од 10 до 25 отсто од износот на кредитот и имот вреден од 130 до 200 отсто како хипотека. Ова практично значи дека без пари на страна и без имот кој е повреден од тој што се купува тешко дека ќе може да се дојде до стан од овој владин проект. Иако заложбите на владата беа лицата кои тешко можат да ги исполнат ригорозните банкарски правила за станбен кредит на овој начин да можат да дојдат до својот прв дом, поради условите прашање е дали оваа категорија граѓани ќе може да дојдат до посакуваните кредити. Граѓаните веќе навалија по банките да се распрашуваат за условите за овие кредити, а некои од банките, како Стопанска банка Скопје, веќе ги отворија вратите организирајќи отворени денови за граѓаните за овој проект.

Учеството зависи од хипотеката

- Се бара учество од 10 до 25 отсто за двете опции и пола-пола учество и половина месечна рата. Висината на учеството зависи од обезбедувањето односно износот на хипотеката во однос на висината на кредитот. За стан во градба е потребно минимум 25 отсто учество. Потребно е и обезбедување односно залог на недвижен имот во вредност од 133 отсто до 200 отсто од износот на кредитот во зависност од локацијата на имотот понуден како обезбедување. Kредитите се однесуваат само на нови станови и за прва продажба – велат во една од осумте банки преку кои ќе се спроведува овој проект.

„Дневник“ веќе објави дека граѓаните кои ќе добијат вакви кредити покрај владината субвенција ќе заштедат и од пониските камати, односно 4,99 отсто во првите три години кои ги обезбеди Владата од банките.

Според банкарските пресметки кредитите ќе важат за лица чии минимални месечни примања не се пониски од 20.000 денари, но и да не се повисоки од околу 55.000 денари, односно 900 евра за добивање субвенциониран кредит. Висината на месечната рата не треба да биде повисока од 40 проценти од примањата.

Вака изгледаат сегашните пресметки на една од банките за кредити од 20.000 до 50.000 евра со рок на отплата од 20, 25 и 30 години, со опција државата да плаќа половина месечна рата во првите пет години. За кредит од 20.000 евра со рок на отплата од 20 години, првите три години ќе треба да одвојувате 132 евра, четвртата и петтата 137, а после петтата година 150 евра. Според банкарските пресметки субвенцијата за првите пет години изнесува 4.015 евра.

Потоа за кредит од 30.000 евра на 25 години ратата ќе изнесува 175 евра првите три години, па 183 евра до петтата година и 205 евра потоа. Субвенцијата за првите пет години е 5.352 евра.

Kредит од 40.000 евра на 30 години ќе ве чини 214 евра, па 226 евра и после петтата година ќе плаќате 258 евра, а ќе заштедите 6.572 евра.

За кредит од 50.000 евра со рок на отплата на 20 години се плаќаат 330 евра, 342 евра па 374 евра. За истиот кредит со рок на отплата од 30 години ќе плаќате 268 евра, потоа 282 и 322 евра после петтата година. Субвенцијата во овој случај изнесува 8.215 евра.

Старт на 25 јануари

Владината субвенција со втората опција од проектот, односно државата да плати половина од учеството не смее да биде повисока од 6.250 евра.

Инаку проектот стартува од 25 јануари. Граѓаните заинтересирани да купат стан или куќа преку субвенционирани кредити, документите ќе можат да ги достават до комерцијалните банки најдоцна до 3 март.

Процедурата за одобрување на кредитите ќе трае исто како и за редовните станбени кредити, доколку има повеќе граѓани пријавено, Министерството за финансии ќе одлучува - кој ги исполнува критериумите од проектот. Владата очекува со овој проект да бидат одобрени меѓу 1.500 до 2.500 барања, за што се предвидени 4 милиони евра во Буџетот.

Александра ФИЛИПОВСКА



Отворени денови за „Kупи куќа, купи стан“

Околу 80 луѓе присуствуваа во филијалата на Стопанска банка во Тетово за да слушнат како може да аплицираат за владиниот проект „Kупи куќа, купи стан“. Граѓаните се интересираа за конкретни детали - дали може да земат кредит од 30.000 евра, колкави треба да им бидат примањата, која ќе биде каматата по истекот на првите пет години, дали можат да земат кредит за да купат поголем стан, колкава сума од платата ќе задржува банката, може ли да купат стан во градба.

-На хартија условите и целиот проект изгледа добро. Да ја почекаме реализацијата, се плашам кредитите да не се доделуваат со врски и по партиска линија - рече Исмет Јонузи.

Штом му се помага на народот добро е. Некои не можат да си купат стан или куќа, а ова добро ќе им дојде. Ако с` се одвива како што најавуваат ова ќе биде голем плус, браво за државата - рече друг тетовец.

Има голем интерес за купување стан со субвенции според владиниот проект, поради што во овој период никој не купува станбен простор, сите чекаат и се надеваат дека ќе може да добијат субвенциониран кредит за да купат стан. Засега само се прашува, а има голем интерес, велат продавачите и инвеститорите.

Според состојбите на пазарот на недвижности во Тетово, стан со субвенции ќе може да се купи само на повисоките катови во центарот или во периферијата. Во централното градско подрачје новоизградените станови се движат од 650 до 900 евра за квадрат во зависност од катот.

Стан од 70 квадрати на прв или втор кат со цена од 800 евра за квадрат чини 56 илјади евра со што е оневозможено да се аплицира за проектот купи куќа купи стан што предвидува субвенционирањето само доколку станот чини најмногу 50 илјади евра. На периферните делови на Тетово просечната цена изнесува 550 евра, а во најоддалечениот станбен блок може да се најде и за 450 евра.

(И.Ц.)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=34D88123E1807A498CBA9D31B6DA1AB6


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 28-Jan-2012 at 00:29
Во банките на првиот ден од реализација на проектот „Купи куќа, купи стан“ доставени се 50 апликации. Интерес има и за купување стан и изградба на куќа, но и за доградби. А меѓу двата модела граѓаните поголем интерес пројавиле за првата варијанта за плаќање на половина од ратата од страна на Влaдата.

И вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и банкарите очекуваат голем интерес за проектот, а за да им се излезе во пресрет на граѓаните да добијат повеќе информации од денеска почнаа информативен караван каде ќе бидат пристуните претставниците на банките и на Министерството за финансии кои ќе даваат информации за начинот на аплицирање, за условите и се што е значајно за проектот.

На информативните пунктови граѓаните ќе може и да пополнат формулари и да аплицираат кај банките. 

- Од денес од Плоштадот во Скопје тргнува караванот „Купи куќа, купи стан“. Тука ќе бидеме пет дена. Потоа одиме во внатрешноста во поголемите Битола, Струмица, Охрид, Тетово..., каде по два дена ќе престојува караванот, изјави министерот Ставрески на означувањето на стартот на караванот.

Тој истакна дека според информациите од банките интерес за проектот има и во Скопје и во другите градови. Граѓаните што претходно се информирале, додаде министерот, поднесуваат апликации, а други се информираат како да го направат тоа во наредните денови.  Задоволни сме од почетокот и веројатно ќе има поголем интерес од она што очекувавме. Во таа насока нашата намера е да овозможиме што е можно повеќе граѓани да дојдат до субвеницониран станбен кредит, а верувам најмногу од тоа корист ќе имаат граѓаните со пониски примања и помладите лица, односно оние кои се во брачен статус и имаат намера да формираат заедница и на тој начин со оваа поддршка од Владата да стекнат сопствен дом, изјави министер Ставрески.

Меѓу двата модела што се нудат со проектот за кредитот, половина месечна рата во првите пет години да ја отплата Владата и половина учество. Министерот истакна дека двете варијанти се отворени но оти граѓаните ќе одлучат која им е поповолна. - Некои граѓани, нагласува, се повеќе заинтересирани за половина месечна рата да им се плаќа, бидејќи најверојатно на почетокот има поголем интерес за таа опција, додека за граѓаните кои не можат да ги соберат потребните средства да добијат станбен кредит ќе биде добра и втората опција.
http://vlada.mk/?q=node/1599&language=mk


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-May-2012 at 17:22
Аплицирањето за „Купи куќа, купи стан“ ќе се врши до 31 октомври 2012 година

Министерството за финансии се одлучи за продолжување на рокот за аплицирање за субвенциониран станбен кредит преку објавување на четири дополнителни повици. Првиот од нив ќе се публикува од 1 јуни до 15 јули, вториот од 16 јули до 31 август, третиот од 1 септември до 30 септември и четвртиот од 1 октомври до 31 октомври. Досегашниот тек на проектот покажа дека граѓаните сеуште размислуваат и тактизираат дали да изберат една од владините мерки или пак да почекаат поповолни услови од деловните банки во наредниот период. Оние најупорните кои се пријавија за „Купи куќа, купи стан“ во огромна мерка се одлучија да го изберат моделот државата да им плаќа половина од месечната рата од кредитот за стан во наредните пет години.

 

 

 

 

Владиниот проект стартуваше на 25 јануари и http://www.build.mk/?p=14972 - досега се доделени 50 субвенционирани кредити за граѓаните . Како и досега, условите за аплицирање на јавните повици остануваат исти, а банките и министерството ќе одлучуваат по барањата на заинтересираните лица по истекот на секој јавен повик. Барањата може да се поднесуваат до експозитурите на НЛБ Тутунска банка, Стопанска банка – Скопје, Стопанска банка – Битола, Охридска банка, Шпаркасе банка, Прокредит банка, Алфа банка и ТТК банка. За да влезат во конкуренцијата и да можат да изберат помеѓу отплаќање на половина од месечната рата од кредитот во наредните пет години или половина од учеството за добивање кредит, барателите на заем треба да имаат примања помали од 900 евра месечно, цената на недвижноста да не биде над 900 евра за метар квадратен и кредитот да не надминува вредност од 50.000 евра.





http://www.build.mk/?p=15167 - #
Објавено на 16.05.2012 во категорија http://www.build.mk/?cat=28 - Вести .

Тагови: http://www.build.mk/?tag=%d0%b0%d0%bb%d1%84%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0 - Алфа Банка , http://www.build.mk/?tag=%d0%b8%d0%b7%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b1%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%ba%d1%83%d1%9c%d0%b0 - Изградба на куќа , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%82%d0%b8 - Кредити , http://www.build.mk/?tag=%d0%ba%d1%83%d0%bf%d0%b8-%d0%ba%d1%83%d1%9c%d0%b0-%d0%ba%d1%83%d0%bf%d0%b8-%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd - Купи куќа купи стан , http://www.build.mk/?tag=%d0%bd%d0%bb%d0%b1-%d1%82%d1%83%d1%82%d1%83%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0 - НЛБ Тутунска Банка , http://www.build.mk/?tag=%d0%be%d1%85%d1%80%d0%b8%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0 - Охридска Банка , http://www.build.mk/?tag=%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%ba%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d1%82 - ПроКредит Банка , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b1%d0%b5%d0%bd%d0%b8 - Станбени , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0 - Стопанска Банка , http://www.build.mk/?tag=%d1%81%d1%82%d0%be%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d1%82%d0%be%d0%bb%d0%b0 - Стопанска Банка Битола , http://www.build.mk/?tag=%d1%82%d1%82%d0%ba-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0 - ТТК Банка , http://www.build.mk/?tag=%d1%88%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%ba%d0%b0%d1%81%d0%b5-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%ba%d0%b0 - Шпаркасе Банка

http://www.build.mk/?p=15167


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Jun-2012 at 13:45

(ИНТЕРВЈУ) Месечно се бараат по 100 станбени кредити

Милица Чапаровска, директорка на Секторот за управување со производи во Стопанска банка

Соња Маџовска


Стопанска банка излезе со нов станбен кредит со доста пониска камата за првите три години од 5,85 отсто. На што се должи намалувањето на каматите, дали поради тоа што граѓаните се' потешко се решаваат да земат станбен кредит или е резултат на мерките што ги презеде НБМ? 

Стопанска банка ги следи насоките на монетарната политика, но воедно настојува да ги намали и трошоците на работењето. Сето ова овозможи да подготвиме за граѓаните исклучително поволна понуда на станбен кредит. Континуираното подобрување на условите на кредитирање на станбената изградба секако дека е во функција на барањата на граѓаните, имајќи предвид дека купувањето стан или, пак, изградба на куќа претставува сериозна и долгорочна семејна инвестиција која граѓаните ја планираат и усогласуваат временски со потребите и можностите за отплата.



Колку станбени кредити се одобруваат во текот на еден месец? 

Пазарното учество на Стопанска банка во сегментот на станбеното кредитирање е околу 40 отсто и соодветно го следи трендот на пазарот. Секако, новиот генериран износ на станбени кредити има континуиран пораст, но поради економските прилики кои значајно се разликуваат од периодот пред почнувањето на економската криза, тој пораст е забавен. Учеството на станбените кредити, пак, во вкупните кредити што ги одобрува банката за населението е околу 28-30 отсто, зависно од периодот кој се зема за анализирање. Просечно, месечно банката процесира околу 80-100 станбени кредити во зависност од сезонскиот карактер, а просечниот износ на поединечно исплатени кредити се движи околу 28-30 илјади евра.



Дали клиентите редовно ги плаќаат ратите, со оглед на тоа што постојано растат нефункционалните кредити, има ли такви станбени?

Граѓаните кои користат станбени кредити се едни од најревносните плаќачи. И сега редовноста на отплатата на станбените кредити е во рамки на проекциите и е исклучително висока во континуитет, базирано на искуствените податоци за последната деценија. Во Стопанска банка стапката на нефункционални кредити во делот на станбените кредити се движи од 1,2 отсто до 1,4 отсто и е пониска отколку во земјите од регионот, што укажува на повремени тешкотии кај одреден мал број клиенти. Бројот на кредити, пак, за кои е реализиран недвижниот имот поради неможност на отплата на обврските е еден кредит на 1.000 исплатени кредити. Клиентите се прилично дисциплинирани во отплатата на обврските што покажува дека имаат и сериозен пристап кон инвестицијата што ја направиле, која е предуслов за многу важни моменти низ кои поминува секое семејство за времетраење на животниот циклус. 



Дали со пониската камата за новиот станбен кредит од 5,85 отсто, Стопанска банка сериозно и' конкурира на акцијата на Владата „Купи куќа купи стан“ за кој каматата е до 5 отсто? 

Понудата на Стопанска банка во никој случај не може да се смета како конкуренција на постојната понуда за проектот на Владата „Купи куќа купи стан“, туку, напротив, како надополнување на понудата со што се овозможуваат поповолни услови за оние клиенти кои не успеале да се квалификуваат во рамки на проектот на Владата „Купи куќа, купи стан“. Дотолку повеќе што клиентите кои конкурираат за добивање субвенциониран станбен кредит, покрај исполнување на кредитните критериуми на банката, треба да се вклопат и во рамки на критериумите предвидени согласно со законската регулатива за добивање субвенција што од своја страна врши дополнителна елиминација на заинтересираните клиенти за овој проект. Секако, понудата на станбен кредит за проектот на Владата „Купи куќа, купи стан“ останува најповолна за сите оние што ќе се вклопат во дефинираните критериуми, не само од аспект на најповолна ценовна понуда на станбен кредит, туку и на износот на субвенцијата кој клиентите го добиваат.



Граѓаните се' повеќе се жалат дека тешко ги продаваат становите, дали тоа значи дека кризата има влијание, па секој се плаши да влезе во нова инвестиција? 

Се разбира дека граѓаните во услови на криза повеќе размислуваат и потешко ги донесуваат важните одлуки како што е решавањето на станбеното прашање, односно можеби ги одложуваат за извесен период поради неизвесност, но и очекувајќи подобри услови на кредитирање и стабилизирање на состојбите. Граѓаните кои се одлучуваат, пак, да влезат во инвестиција и за кои купувањето претставува наменско штедење, бидејќи веќе поседуваат живеалиште, со купување недвижен имот очекуваат стабилност на инвестицијата со одреден редовен принос доколку се одлучат да го отстапат просторот под закуп за одреден надоместок.



Иако нема голем интерес за купување станови, сепак, и натаму цените на недвижен имот не паѓаат. Вие соработувате со многу градежни компании, која е причината што се' уште држат високи цени и во услови кога нема голема побарувачка? 

Веројатно намалениот интерес за купување станови се должи делумно и на опкружувањето во кое живееме, демографските движења и расположливиот приход на граѓаните за инвестирање. Во пазарни услови разбирливо е најдобар барометар за цената на чинење на квадратен метар станбен простор да биде понудата и побарувачката, а така формираната цена е секогаш во постојан процес на приспособување.

Според официјалните податоци за издадени дозволи за градба, се очекува во текот на 2012 година значајно да се зголеми понудата на резиденцијални објекти што веројатно ќе предизвика соодветно приспособување на цената на квадратен метар станбен простор, во зависност од маркетабилноста на локацијата, поточно локациските услови и трошоците за градба.


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=6DE51B842991FC4D804EC899302E1C03 - http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=6DE51B842991FC4D804EC899302E1C03


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jul-2012 at 01:27

Први слабости на „Купи куќа, купи стан“


 

 

 
%20 


Проект за младите

Ветувачки, но проблематичен се покажа владиниот проект „Купи куќа, купи стан“, бидејќи за да бидете субвенционирани од државата треба да имате стабилно работно место и да се обврзете кон банката во следните 20 години. 

- Многу се надевавме дека проектот ќе ни биде од голема корист, но се разочаравме кога ги видовме условите што ги бараат банките и државата. Каматата за исплата на кредитот е пет проценти во првите три години, па 5,5 до петтата година. Но потоа за следните години нема никаква гаранција или одредба дека каматата нема да се зголеми екстремно, како на пример 20 процени - вели Розета Трпчевска, триесетгодишна скопјанка што неколку години заедно со сопругот се обидува да го реши станбеното прашање. Таа истакнува дека уште еден проблематичен факт со кој се соочиле при обидот преку проектот „Купи куќа, купи стан“ да го решат своето животно прашање се годините на отплата.

- Кога направивме математика видовме дека помошта од државата не е многу висока и достигнува околу 4 илјади евра, што во споредба со средствата што ние треба да ги дадеме не е ниту 10 проценти. Додека од друга страна со тој станбен кредит се обврзуваме на предолг временски рок на отплата. Бидејќи рокот е 20 години, тоа е причина за исплата на повеќе средства отколку кога рокот би бил пократок. Ова ни изгледа страшно, а дополнителен проблем е и фактот што поголем дел од фирмите даваат договори за вработување на определено време, и имаме дополнителна несигурност - објаснува Трпчевска.

Многу млади лица се обидуваат да го решат своето станбено прашање преку разни кредитни линии, а токму на проектот на Владата, кој во предизборната кампања владејачката партија го најавуваше како пола-пола, гледа надеж при решавање на животното прашање.

Никој не планира 20 години однапред 

Проектот „Купи куќа, купи стан“ предвидува два модела за аплицирање. Според првиот, наречен „Половина рата“, Владата плаќа половина од месечната рата во првите пет години. Во првите три години каматата е 4,99 проценти и 5,5 проценти за четвртата и за петтата година од отплатата. Додека, според вториот модел, наречен „Половина учество“, Владата ќе плати 50 отсто од учеството за кредит за купување стан или за изградба на куќа, или најмногу до 6.250 евра за кредит од 50.000 евра. Каматата за овој кредит е 4,5 процентни поени во текот на целиот период на отплата. 

Министерството за финансии неодамна соопшти дека има само 50 прифатени апликации, иако можат да аплицираат 2 илјади граѓани.

Според претставници на Здружението на градежници при Стопанската комора на Македонија, најголем проблем  за кредитот е финансиската моќ на заинтересираните. 

- Општо гледано, сите станбени кредити се лоши и многу обврзувачки. Младите двојки што најчесто се јавуваат како потенцијални купувачи немаат примања што се задоволувачки за кредит, или немаат дефинирано работно место. Друг проблем е што купувачите најчесто немаат визија што ги чека во следните 5, а не пак во следните 20 години, како што предвидува кредитот - истакнува претседателот на здружението Никола Велковски. 

Според него, посебен проблем е и принципиелноста на банките, кои како соодветни кандидати ги сметаат вработените во јавната администрација, а на вработените во приватниот сектор потешко им одобруваат кредити. 

Цените на становите исти

- Друг проблематичен податок е што сите би сакале да купат стан со кој ќе ги имаат сите поволности. Значи да има обезбедена инфраструктура, да има градинка, училиште или амбуланта во близината. Додека становите што се нудат по пониски цени најчесто се сместени на локации без потребните предуслови, па граѓаните сакајќи на подолг рок да го решат станбеното прашање се одлучуваат на поскапа варијанта и не аплицираат за проектот - додава Велковски, според кого градежните компании не можат да ги намалат цените на станбен квадрат, бидејќи трошоците се високи. Тој смета дека во иднина треба да се направи анализа зошто е слаб интересот и да се ревидира проектот и притоа да се приспособи на сите вклучени странки. 

Меѓу другите проблеми што го отежнуваат реализирањето на проектот е тешкотијата да се најде стан во Скопје по цена од 900 евра за квадратен метар. Генерално, цените на становите низ главниот град се движат околу 1.000 евра.  Генерално, во преостанатиот дел од земјава полесно се наоѓаат станови под 900 евра за квадратен метар. 

Што се однесува до можноста со овој проект да се кредитира изградба на куќа, граѓаните посочуваат дека најголем проблем е парцела со маркица за градба што се продава.
 

 
  
Автор: Петранка Талеска
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=62912205746&id=10&setIzdanie=22618 - http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=62912205746&id=10&setIzdanie=22618


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Jul-2012 at 11:14

http://24vesti.com.mk/index.php/ekonomija/296-ekonomija/9029-2012-07-29-11-52-08 - Станбените кредити во Македонија најскапи во Европа

НЕДЕЛА, 29 ЈУЛИ 2012 12:52
ПРОЧИТАНО: 327
http://24vesti.com.mk/images/stories/redici%20banki.jpg">

Каматите на станбените кредити во Македонија се највисоки во Европа. Според црногорскиот весник „Дневне новине“ Македонците плаќаат највисока каматна стапка од 9,7 отсто.

Висока камата на станбените кредити има и Црна Гора од 9,2 отсто, а во другите држави од регионот таа е пониска од 9 отсто - Србија (8,3 отсто), Хрватска (7,2 отсто) и Романија (8,2 отсто).

Кредит за стан се добива со многу помала камата во Словенија (3,9 отсто) и Германија (3,2 проценти).

Социолошките истражувања во регионот и во земјава редовно покажуваат дека решавањето на станбеното прашање станува еден од најголемите проблеми на младата популација.

http://24vesti.com.mk/index.php/ekonomija/296-ekonomija/9029-2012-07-29-11-52-08 - http://24vesti.com.mk/index.php/ekonomija/296-ekonomija/9029-2012-07-29-11-52-08


Posted By: Ines
Date Posted: 03-Oct-2012 at 09:58
За проектот купи куќа-купи стан,.. барем јас, имам впечаток дека Проектот не се реализираше онака како што очекуваа од Владата, односно немаше толку одзив. Друг проблем беше, што уште во старт самиот проект(и условите) не е добро замислен.

Сега за сега сеуште повеќе се актуелни вообичаените станбени кредити што ги нудат банките за решавање на прашањето "покрив над глава".
Моментално каматите за овие кредити се движат од 6,5% па нагоре. Халк банка нуди со 6,5% за оние што работат во банки и финансиски институции. Во просек инаку се меѓу 7-9%, зависи како која банка.


Posted By: Stanben kredit
Date Posted: 10-Apr-2014 at 03:23
Vaka lugje imam isto taka kako i sekoj vas prijateli koi se zainteresirani za   http://malx.net/ .
Se nadevam deka ke si ja najdete informacijata sto ja barate pa pisete sto ste napravile vo vrska za stanbeni krediti http://malx.net/stanben-kredit/ - http://malx.net/stanben-kredit/

-------------
Stanben Kredit mk



Print Page | Close Window