Print Page | Close Window

Фотошопиран град

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Скопје
Forum Discription:
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=746
Printed Date: 21-Apr-2019 at 11:21


Topic: Фотошопиран град
Posted By: Max
Subject: Фотошопиран град
Date Posted: 15-Oct-2009 at 16:22

forums excluded - http://ler-ac.deviantart.com/art/Post-apocalyptic-Skopje-369031954 - http://ler-ac.deviantart.com/art/Post-apocalyptic-Skopje-369031954


Replies:
Posted By: Max
Date Posted: 15-Oct-2009 at 16:29


Posted By: MKballer
Date Posted: 15-Oct-2009 at 17:21
Fantastic Job!


Posted By: zabegan
Date Posted: 15-Oct-2009 at 17:26
wow сликата со железничката станица Rock
потсеќа на чернобил


Posted By: Dragan
Date Posted: 15-Oct-2009 at 21:48
Max 3 слика од Half life ти е нели ?

-------------


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 06-Mar-2012 at 23:56


Posted By: N23
Date Posted: 13-Mar-2012 at 15:46

Моќна!

Black.thin.kingPosted By: Pallatino
Date Posted: 02-Apr-2012 at 18:26


Првпат фаќам Photoshop ова го гледав од youtube и по него ги следев чекориве. Па кажете со мислите пошо ми е прва слика во Photoshop


Posted By: Petar
Date Posted: 02-Apr-2012 at 19:39
Originally posted by FoSsiL
Nice!


Posted By: gjoko
Date Posted: 02-Apr-2012 at 22:37
добар е Палатино,дај пушти торент за програмот


Posted By: Pallatino
Date Posted: 03-Apr-2012 at 12:24
Originally posted by gjoko

добар е Палатино,дај пушти торент за програмот
http://www.sendspace.com/file/78rtj2 Повели. Линков ни го даде проферскота по информатина на школо за тие шо немаме дома PS3 да го спуштиме брзо


Posted By: Pallatino
Date Posted: 05-Apr-2012 at 21:13
Originally posted by N23

Моќна!

Black.thin.king

Може да ми пратиш tutorial за овај ефектов со облациве ?


Posted By: N23
Date Posted: 05-Apr-2012 at 22:45
Originally posted by Pallatino

Originally posted by N23

Моќна!

Black.thin.king

Може да ми пратиш tutorial за овај ефектов со облациве ?

Оваа ја најдов на нет, плус и фотошоп не користам, така да не би знаел како да ти помогнам.-------------
23ka.wordpress.com


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 14-Apr-2012 at 21:27Posted By: FoSsiL
Date Posted: 14-Apr-2012 at 21:27Posted By: FoSsiL
Date Posted: 14-Apr-2012 at 21:37
Абе луѓе, а кај ги снема фотките што ги имаше постирано Мах... (?)


Posted By: FoSsiL
Date Posted: 18-Aug-2012 at 12:36


-------------
Македонија - Земја на чудата!


Posted By: gjoko
Date Posted: 18-Aug-2012 at 14:50
дали знае некој како би работел фотошоп програмот на 2 ГБ РАМ и XP наместо 7 оперативен систем?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Aug-2012 at 15:02


Зависи од верзијата. Мене постара верзија на фотошоп (првиот CS односно ver8.0) ми работи совршено добро на Pentium4 2GHz и со 1GB RAM. Графичката картичка е GeForce FX5500 со 256MB RAM. Оперативен систем XP.


Posted By: gjoko
Date Posted: 18-Aug-2012 at 17:08
имам доста јак компјутер,но на торенти гледам дека програмот е 1.4 ГБ,а оној погоре од Платино работи само на 7-ца,барем таква најава има на торентите.затоа се двоумам дали да спуштам некој програм,се плашам да не го загушам компјутерот


Posted By: HugoGoulding
Date Posted: 24-Dec-2012 at 18:04
Post-apocalyptic Skopje


Posted By: gjoko
Date Posted: 24-Dec-2012 at 19:30
свака част за сработеното


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 19-Nov-2014 at 10:44

[tube]UXVdK8tX-os[/tube]

-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: beTon
Date Posted: 07-Feb-2015 at 21:21

[tube]GGmxP-f5Jx0[/tube]


Posted By: Max
Date Posted: 09-Feb-2015 at 14:10Скопјани имаат среќа што ги закачил надреализам по сите страни, блазе си им на оние кои имаат намера да пуштат корен в Скопје, лично Скопје би живеел само доколку внуците ме уценат утре - можеби фотошопирано со некој инспиративен кадар

http://press24.mk/node/13788 - http://press24.mk/node/13788

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=189086#189086 - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=189086#189086

[tube]QlA_dLjCiLc[/tube]
Posted By: jyvation
Date Posted: 09-Apr-2015 at 16:29
Интересна сликаPosted By: zabegan
Date Posted: 10-Apr-2015 at 02:51
District Skopje 9

инаку сликава би требало да оди во една тема „фотошопирано Скопје“ ако уште постои

-------------
Architects create dreams...politicians create nightmares


Posted By: Max
Date Posted: 11-Jul-2015 at 23:00


живот после смртта, слично ко и на следнава монтажа

Originally posted by http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=44&PID=198278#198278 - Staro Skopje

]

Originally posted by stratusPosted By: Max
Date Posted: 25-Aug-2015 at 21:22

ремикс на пост #24 погоре

покорисен за епитаф на она што било и минало

[tube]a-qjIE8Ufsk[/tube]


Posted By: +Protagorist
Date Posted: 25-Feb-2016 at 14:48


kakva fora e scenava ushte ne mu krenale skeleto za fasada na Pelagon, a veke od karshi se zapali rechisi gotovata na ESM [ http://i685.photobucket.com/albums/vv213/kojekoj/ah%20Chai/120113-M-0000P-001_zpshxskj8ih.jpg - 1 ][ http://off.net.mk/links/daily/vesti/pozhar-zgradata-evn-elem - 2

da ne bide na kraj muabetov skopje gori a bitolchani go gasat,  za resenchani da im pejat [ https://www.youtube.com/watch?v=CMehta7E0Ck - 3 ]

-------------
HaјсилнoтoOpужјe http://oregonstate.edu/instruct/phl201/modules/Philosophers/Protagoras/protagoras_plato_knowledge.htm - е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 28-Oct-2017 at 19:39Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 06-Nov-2017 at 00:38

ќе биде ли и агитпропот од дпмне на мака да прави слични честитки но со обратен контекст ...
Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 15-Nov-2017 at 02:04

Life Is Life

[ https://www.synergyart.co.uk/2015/04/vesa-sammaliston-3-x-wizz-covers.html - 1 ] April 2015 - http://wizzmagazine.com/archive.php - http://wizzmagazine.com/archive.phpPosted By: Zelenikovo
Date Posted: 16-Nov-2017 at 12:27Square is Square

http://bbqboy.net/wild-wacky-skopje-macedonia-one-strangest-places-weve/ - http://bbqboy.net/wild-wacky-skopje-macedonia-one-strangest-places-weve/

Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 17-Nov-2017 at 14:14

чул некој за фирмава, уникатен кубизам по логово, бреј незнаеш што ќе беше по гротеСКно да имаме класичен или модерен еклектизам, хм нов нбрм ќе се најде ли јунак да ја спои некако фасадно или партерно со ГТЦ Соравија но во најава и ЕВН&Лумикс, можеби со алубонд металик испусти т.е. ленти та така подпрегрната бар малку од малкѕ да се вклопи во таа идна целина од модерни линии, ако веќе е вишок во ова патината, хм нека пуштат и еден мост од ГТЦ кон неа за ова и да биде еко.исплатливо освен естетски оправдано ...

... Дива Градба логово ... но затоа рендерот в портофолиo за фасадата на МиДа [ https://zk.mk/groteks-gradba?choice=e6 - 1 ] ko путер на масло легнува, иако во реалност кај нас нит еден инвеститор не реди асивни стаклени ѕидои по спратови ...

https://web.archive.org/web/20171117131923/https://cdn.zk.mk/sites/zk/docs/trans%7Bmk%7Dlogo_1487155826_27.png - https://cdn.zk.mk/sites/zk/docs/trans%7Bmk%7Dlogo_1487155826_27.png


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 21-Nov-2017 at 02:20

[tube]xcmIlNVex00[/tube]Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 21-Nov-2017 at 11:21

муабетов се надоврзува и на постот претходно, како оправдана фотошоп бомба за тримфалката, со оглед дека истата ем е естетски дебакл, ем туѓа традиција [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2992&PID=165650#165650 - 1 ] токму на оние на кои сакаме да им слугуваме и денес и утре преку постојните два политички блока во државава, се прашувам до кога, оди сетне речи дпмне биле македонисти ..

реално-фотошопирање за градов дефинитивно се графитите [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3361&OB=DESC - 1 ][ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=545&PID=30905 - 2 ] а во случајов се протнуваат во нишкава заради единствената моја отошоп интервенција за градов до сега, до душа перформанс стапица дводелно измонтирана, т.е. аберот е за ДД решенија, кои во добар дел за се' што е недоносено во градов од архи-визури се графитите, овде ова зелениот тјуб накитен на араките до мостот кај транспортен центар, кои се неодминлив кадар кон довчерашниот највисо облакодер во метрополава зградата на МРТВ ... та ако немаме колективен акал за пејсажна архитектура како камуфлажа за слични моменти, бар имаме за ндивидуални интервенции ко на афа-та ...

ќе ги обоиме ли и партиите досегашни подобно наскоро, само да не закржлават кога ќе им се исуши бојата од гла до опаш та и потака ...
Originally posted by http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1029&PID=211711#211711 - +Protagorist

] [/url]
Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 24-Nov-2017 at 20:41

еве и една интересна вертикално паралелна монтажа, од чиста до загадена панорама од Шара на Снежана Домазетовска

единствено што фали во кадарот, е гиф нло, кое во секој наред би летклало со различно партиско лого, а најчистиот би бил резервиран само за сорсерер со лого од некоја идна партија доколку и навистина некогаш некоја успее да ги сотре скопкиот смог и скотскиот смог во метрополата ...Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 26-Nov-2017 at 11:55

интимен поздрав - либертас рулз онли ин опозишн ...

http://www.libertas.mk/blokadite-na-patot-za-rek-bitola-se-tsrven-alarm-za-enormnoto-zagaduvane/ - http://www.libertas.mk/blokadite-na-patot-za-rek-bitola-se-tsrven-alarm-za-enormnoto-zagaduvane/Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 08-Jul-2018 at 12:24

незнам како не им текнуе да имаат +арт+инфо за Народ и да се насмее [ https://plusinfo.mk/%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%80/ - 1 ]

треба само да се доедитараат фоткиве но pixlr онлајн тро арпаџик оит на тачпадPosted By: Zelenikovo
Date Posted: 25-Sep-2018 at 01:20

што значи да има волја Чоек да дума аут оф д бокс а
вака би го стаил Кале место Собрание а МСУ над ЦеКа додека ова е
бек ту д фјучр кога егејско ќе има пристаништа во архиепиСкопија

https://web.archive.org/web/20180925000650/https://www.dreamstime.com/pierredumas55_latest-stock-photos_pg1 - https://www.dreamstime.com/pierredumas55_latest-stock-photos_pg1

Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 21-Oct-2018 at 02:18

https://i.postimg.cc/sVVNTG6y/q13.png - Даун Андер Чаршија ~ РеКа

Вриеж - https://dokumen.tips/documents/zena-pejsaz.html - https://dokumen.tips/documents/zena-pejsaz.html - Триумф
еМи

https://www.haikudeck.com/ancient-greece-kord-education-presentation-q4Vp7hvRfx#slide26 - https://www.haikudeck.com/ancient-greece-kord-education-presentation-q4Vp7hvRfx#slide26аМи

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skopska_charshija.jpg - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skopska_chakrshija.jpg

Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 04-Feb-2019 at 10:10

каде е ова? можеле и стреата да ја средат ...https://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/noviot-grafit-na-komiti-foto - https://sportmedia.mk/fudbal/domashno-prvenstvo/noviot-grafit-na-komiti-foto


Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 03-Mar-2019 at 13:39

http://archive.is/KkLvF - http://marh.mk/street-art-graffiti-gallery-skopje/идејата беше фото-монтажава да е пропретседателско-изборна симболика, но ќе беше дрско од еднооки да искористам женски лик за глата на бендер, потоамсимвелам на што би ошла оваа аналогија одбро вака та еве би рекол како мија антимасонска предожба, разбирливо или не, пробувам да им посочам на локалните удбалитичари дека еден ден за нивниот табиет да им чистат кондури на разноразни белосветски месони ќе им долета некој за опомена, ето јас ги опоменав искрено, дали тоа ќе им биде за памет незнам, но се надевам бар некои ќе се опаметат ...

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&PID=3142220#3142220 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=2617&PID=3142220#3142220

[tube]CFMvnhnbyKU[/tube]

...Posted By: Zelenikovo
Date Posted: 05-Mar-2019 at 01:01

горе има склет отстапување на планет-експрес логото по таваницата т.е. трупот на станицата, но приметете ги сите столбови како во капата се искривени, та и јас го бркав лого попрво за врз фрај него во контекст трупот ... нешто што можеш да се пегла и дигитално yt [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=230588#230588 - 1 ] но не би било автентична фотка каква ја имам најдено ...

туку еве супер предожба за нашата постојна реалност, тмурна и бесомачна, сега со кревањето на кулата на визијата-на-телето повисоко и од Крстот на Водно [ http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2241&PID=223368#223368 - 1 ] и буквално и фигуративно отвораме врата за евроатланска сублиминална лоботомија [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&PN=1 - 2 ] кој ги видел астрално бродоите знае дека дел се блиску до предочениве, а од спунт убо легнуе аналогијата дека докстејшн им е телевизијата на паднатите духови анатема на нив, перењето мозок денеска е како никогаш до сега во човечката историја а ќе биде и побетер [ http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27882&PID=3127441&title=nwo#3127441 - 3 ]

https://www.artstation.com/artwork/Bmv0J6 - https://www.artstation.com/artwork/Bmv0J6

Print Page | Close Window