Print Page | Close Window

Од регионот

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Комерцијални
Forum Discription: Трговски центри, повеќенаменски комплекси, супермаркети, хипермаркети...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=759
Printed Date: 24-Nov-2020 at 04:29


Topic: Од регионот
Posted By: beTon
Subject: Од регионот
Date Posted: 12-Jan-2009 at 17:32

дали некој знае што е со овој проект за општинска зграда во Приштина? видел бел ден или останал само на хартија!? интересна замисла ова со скалите иако веќе видена, но фали малку доработка на проектов според мене, патем подобро би држел вода за некој мол или дел од мол... имаат нешто рендери и од лукоил но и ова ми е сомнително дека е реализирано!     

http://www.detrimental.com.mk/architecture/list - www.detrimental.com.mk/architecture/list

http://www.detrimental.com.mk/architecture/32 - Municipality Pristine
Replies:
Posted By: beTon
Date Posted: 12-Jan-2009 at 18:34
Originally posted by pbanks

Originally posted by beTon

аха малку збун откако се одвои новата нишка, туку муабетот ми беше дали рендериве се реализирани или не!


vaka od prva nemozam da kazam. Vo listata vidov proekti vo Skopje koi se vekej realizirani.

Primetiv deka tesno sorabotuvaat so Megaron i mi tekna deka voopsto ne ni teknalo niv da gi pobarame na web.

Mislam deka tuka imas del od odgovorite kolku sto dzirnav

http://www.megaron.com.mk - http://www.megaron.com.mk

сепак проектов е општински мол Smile, рендерите се на детриментал а проектот е на мегарон http://www.megaron.com.mk/prishtina-mk.html - www.megaron.com.mk/prishtina-mk.html  Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 16:58
Merkator (niko ga ne voli u BL)

Posted By: BL
Date Posted: 15-Mar-2009 at 17:17
Tržnica Banja LukaU pozadini nova crkva kod KastelaPosted By: гитардемон
Date Posted: 31-Mar-2009 at 11:49


Ова само онака го имав сликнато пред некое време, еден трговски во запуштен дел (slum) на Солун, близу пристаништата. Не се гледа баш многу, но е многу поубаво отколку што изгледа. Сепак, светлосни години понапред од нашите, иако не се гледа толку на сликата.


-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: BL
Date Posted: 28-Apr-2009 at 12:52
Novi Mercator Banja Luka, jos nije u funkciji, otvaranje 5. maja.

Ogroman je i ekstremno ruzanZgrada Balkan Bank International, pored Merctora

Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 22:49
HERMES PARK ( HERMES PARK MALL, CAREFFOUR & EUROPEAN TRADE CENTER) SOFIA, BULGARIA

Се работи за цела групација на објекти, која моментално се гради во Софија под името Хермес Парк. Тој се гради од страна на Керфур, на бул. Цариградско Шосе и е оддалечен 6,5 км од центарот на градот и 4,5 км од Аеродромот Софија. Кога ќе биде изграден, ќе биде најголемиот мол и бизнис центар на Балканот.
Целосна изградена површина 240 000 метри квадратни
Инвестиција 200 милиони евра
Почеток на изградба Декември 2007
Крај на изградба Јануари 2010

Хермес Пакр Мол:
Трговскиот центар треба да зафаќа површина од 66 000 метри квардатни, плус уште 24 000 метри квадратни, во кој ќе биде сместен и Хипермаркет Керфур, кој е и инвеститор на објектов. Над самата зграда на молот се издигнува деловната зграда Ф, која е дел од проектот Еуропеан Трејд Центер.

European Trade Center:
Овој дел од паркот е наменет исклучиво за деловни простори и офиси од класа А (таа скала на разврстување на деловни простори веројатно е европска затоа што сум ја видел и во Словенија). Целосната површина на просториите ќе биде 68 000 квадратни метри. Вклучува 6 офис згради А, Б, Ц, Д, Е, Ф, последователно. Највисоката, Зграда А се издигнува над самиот булевар и е 18 катна.  Секоја следна зграда (од Б до Е) има се помалку спратови, за да последната Зграда Е има 8 ката. Центарот ќе биде опремен со т.н. зелени технологии за оптимизација на просторот, само-генерирање на енергија со помош на сончеви батерии и  технологии за штедење на енергија. Зградата А ќе има 6 брзи лифта, а секоја друга зграда ќе има по 4 брзи лифта, кои возат 3 м/с.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 22:55
Почетокот на изградбата, во декември 2007 година:Почетокот на 2008:Април 2008 кога на градилиштето работеа 14 кранови, во 3 семни:

Ноември 2008 година:Изградба на Мето Линија 1 (и Линија 4 во иднина), како и врската со подземниот паркинг кој има капацитет од 1830 места.Фебруари 2009 година:


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Jun-2009 at 22:56
какво масивно градилиште Drool


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 23:00
Март 2009 година:

ЈУНИ 2009 година, почна застаклувањето како и внатрешното уредување:
 

Заедно со Мега Парк, Јуни 2009:


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 23-Jun-2009 at 23:07
Originally posted by pbanks

какво масивно градилиште Drool


Previous Тоа што мене најмногу ме импресионира е не само големината на проектот, но и брзината со која тој се гради, или околу 2 години и 2 месеци, што мислам дека е супер по сите стандарди за ваков мастодонт. Исто така овој комплекс ќе вработува неверојатни 12 000 луѓе. На пример државната телекомуникациона компанија БТК (Булгарска Телекомуникационна Компанија) веќе изнајми 23 000 метри квадратни простор и ниваната централа за Републиката и Софија ќе биде сместена таму. Инаку скоро сите простори се распродадени, но ова е еден голем проимер.


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Jun-2009 at 23:44


Со сериозни инвеститори неможе да очекуваме ништо друго освен добро темпо. Тоа се има докажано на терен и кај нас неколку пати.

Што се однесвува до големината на комплексите, за вакво нешто кај нас нема реална потреба во догледно време. За жал. Ние тек треба да го пополниме оној А класа простор кој се создаде (создава) во периодов (Соравиа, Меги, Корнер, Хипериум итн) па дури потоа да размислуваме понатаму. Колку што знам ни Соравиа не е пополнета скроз. Баш ме интересира како ќе се разработат другиве објекти со оглед на тоа дека никој од нив нема толку ексклузивна локација како Соравиа па можеби ќе бидат и подостапни.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jun-2009 at 09:51
Да спомнеме и за МТВ зградата која е повеќе од празна и која доколку имаше добра трансформација можеше да биде многу добар деловен центар, нормално и мтв да си работи во просториите кои и се доволни со комотна работа. Исто така и ЕРА кога ќе се изгради.


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Jun-2009 at 10:34
Originally posted by lslcrew

Да спомнеме и за МТВ зградата која е повеќе од празна и која доколку имаше добра трансформација можеше да биде многу добар деловен центар, нормално и мтв да си работи во просториите кои и се доволни со комотна работа. Исто така и ЕРА кога ќе се изгради.


Во МТВ треба да се фрли дебела пара за да се доведат во состојба на А класа. Во секој случај ОГРОМЕН дел од таа зграда е правен наменски и намената треба да се задржи. Доколку е преголема зградата за МТВ таа треба пред се да се уреди за телевизии, радио станици, студиа, продукции итн.

А квадратурата деловниот кој што треба да се гради во ЕРА според информациите кои чинам ги имаме во нишката Бизнис со недвижнини е навистина замашна во споредба со се она што моментално се гради во Скопје.


Posted By: pavche
Date Posted: 23-Aug-2009 at 20:49
Few updates of some of the biggest projects in Sofia.

Hermes Park:


Serdika Center Mall:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 16:58
Апдејти од изградбата на Хермес Парк и Сердика Мол во Софија:
(слики превземени од ССЦ)

Хермес Парк:Трима наематели ще отворят врати в най-големия мол в строеж в страната - „Карфур Цариградско" в София, чийто ексклузивен консултант е Colliers International. Това са испанският моден гигант Inditex, който ще направи своя дебют на българския пазар с брандовете си Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear и Massimo Dutti, немската ритейл верига Peek & Cloppenburg и кино „Арена", които ще предложат 12 кинозали на посетителите на търговския център.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 17:01
3) Сердика Мол:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:00
Галерија Мол, Пловдив:

The construction of Galeria Plovdiv starts in 2006 over an area of 30 decares. The project is located in the eastern part of Plovdiv, close to the Trakia region, in an already established retail destination at 5, Georgi Stranski Street. Access to Galeria Plovdiv is secured with an exit to three of the main city boulevards – Sankt Peterburg Blvd., Osvobojdenie Blvd. and Maria Louisa Blvd. The infrastructure of the area is completed – school, hospital, gas station and shops and provides convenient public transport to each parts of the city.
The total build up is 127 000 sq.m.
The leased retail area is more than 50 000 sq.m.
Galeria Plovdiv will open doors in 2009


Рендери:Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:01
Од изградбата на Галерија Мол:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:01
Од изградбата на Галерија Мол (дел 2):Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:25
Гранд Мол Варна, Варна:

След последните изчисления инвестицията в най-големия обект от смесен тип във Варна ще достигне около 140 млн. евро. Общата разгъната застроена площ (РЗП) на мола ще бъде с над 190 хил.кв.м и ще включва офисни и търговски площи, три кули с височина 76 м, както и около 1700 паркоместа.
Договорени площи на "Гранд мол" с Carrefour - втората по големина компания за бързооборотни стоки в Европа, мултиплекс "Арена", Oviesse, веригата книжарници and more Orange, "Техномаркет", Intersport, Terranova, Playlife, Tom Tailor, Guess и др.

Рендери:


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Sep-2009 at 18:27
Изградбата:


Posted By: pavche
Date Posted: 06-Oct-2009 at 08:59
A nice panorama shot, showing the status of the Mega Park and Hermes Park projects, left on the map below.

Originally posted by pavche


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 20-Oct-2009 at 18:21


Пазар за 6.5 млрд. лв.*

13 окт 2009

6,5 млрд. лв. Толкова според института за маркетингови изследвания GfК е пазарът на бързооборотни стоки в България. Някои от големите международни играчи в сектора вече се борят за дял от него. През тази и следващата година те ще имат много по-сериозна конкуренция, защото за периода oт есента на 2009г. до 2010 г. в България ще дойдат поне 5 нови вериги, всяка от които планира да влезе в топ 10 по обороти.

Добри новини в лоша година

От средата на миналата година заглавията на повечето бизнес новини започваха със "замразени проекти", "отложени планове", "спрени инвестиции". Мрачната вълна обаче почти не засегна търговията с бързооборотни стоки. След известно колебание в първите месеци повечето от настоящите играчи на пазара съобщиха, че секторът остава стабилен и няма причина да спират или отлагат своите планове за експанзия в страната. Доказаха го и множеството откривания на нови филиали, както и стъпването на редица вериги на българския пазар.

През март първи магазин в страната отвори най-голямата верига в Европа по оборот "Карфур". Обектът, който се намира в търговския център "Бургас плаза", е разположен върху площ от 8 хил. кв.м и предлага асортимент от приблизително 50 хил. артикула. Есенната вълна от откривания пък започна със словенската верига "Меркатор", която отвори първия си хипермаркет в България в Стара Загора, както и с представителя на магазините с намаления (т.нар. дискаунтъри) "Плюс", който стартира с първите си шест магазина в Перник, Севлиево, Харманли, Горна Оряховица и Силистра. Деветмесечието на 2009 г. не беше лошо и за компаниите, които вече присъстват на българския пазар. Нови магазини отвориха "Билла", "Кауфланд", "Т-маркет", "Пикадили".

Напред към ниските цени

Представителите на търговския сектор единодушно определят периода 2009-2010 г. като годината на дискаунтърите (магазини, които предлагат стоки с големи намаления). До края на тази и през следващата година на пазара ще има три вериги от този тип. Първото откриване вече направи немската "Плюс", част от групата "Тенгелман", която отвори първите си шест магазини преди седмица. "До края на годината магазините ще бъдат 25", съобщи мениджърът "Финанси и администрация" на дружеството Георги Дундев. Предстои откриването на филиали в София, Враца, Бургас, Варна, Раднево, Пазарджик, Търговище и Разлог. През 2010 г. ще бъдат отворени още 25 нови обекта, като се очаква в средносрочен план инвестициите в тях да достигнат 500 млн.лв.

Другият играч в сектора - веригата "Пени маркет" на немската група РЕВЕ, собственик и на магазините "Билла", също напредва с развитието си в България. Компанията вече откри логистичния си център край елинпелинското село Столник и планира да отвори първите си магазини до края на годината. Те ще бъдат между 20 и 30, същият брой обекти ще бъдат открити и през следващата година. "Инвестициите ни до края на 2009 г. ще достигнат 100 млн. евро, а за следващите 5 години - около 250 млн. евро", каза управителят на "Пени маркет" Васил Фечко. За влизане на българския пазар се готви и трета дискаунт верига - "Лидл". Очаква се тя да отвори първите си обекти през 2010 г.

Веригата "Билла", която има 50 магазина в България, също не е спряла разрастването си. "До края на годината трябва да разполагаме с 65 супермаркета", съобщи в средата на септември изпълнителният директор на компанията за България и Румъния Емил Стефанов. През миналата година стратегията на "Билла" е била да се развива в по-малките градове, обясни тогава Стефанов, като уточни, че са отваряни обекти и в градове с 15 хил. души население. Заради кризата сега веригата се е съсредоточила върху шестте най-големи града в страната.

Балкански сблъсък на местна почва

През следващата година силно ще нараства и присъствието на словенската верига "Меркатор", която преди седмица отвори първия си хипермаркет в Стара Загора. Плановете на дружеството са до 2010 г. компанията да разполага със 7 магазина в шестте най-големи града - София, Пловдив, Бургас, Варна, Стара Загора и Русе. "В тях ще бъдат инвестирани 40 млн. евро", съобщи в интервю за "Дневник" преди месец управителят на "Меркатор България" Йордан Терзийски. Очакванията са до 2012 г. вложенията да достигнат 80 млн.евро, след като словенската верига стъпи и в някои от по-малките градове.

Групата "Меркатор" е един от големите играчи на пазара в Югоизточна Европа. На българска почва тя ще се срещне с основния си конкурент - сръбската "Делта макси", която е собственик на веригата "Пикадили". До края на тази година компанията планира да открие два от кварталните си магазини "Пикадили експрес" в София, а през следващата ще отвори още 30-40 обекта от този тип в различни градове на страната. Не спира и разрастването на познатите супермаркети "Пикадили" - през 2010 г. нови магазини ще има в София и в Русе, съобщиха от компанията.

Следващата година ще бъде дебютна и за втората верига на "Делта макси", която ще стъпи на българския пазар - "Темпо", съобщиха от компанията. Първият магазин "Темпо", който като формат е смесица между дискаунт магазин и кеш енд кери, ще се намира в района на столичната Централна гара.

Защо сега?

Голяма част от инвеститорите в търговията на дребно с хранителни стоки, които стъпват в България, се готвят от години за тази крачка. Това е особено валидно за дискаунтърите, които обикновено навлизат на пазара с много магазини едновременно и им е необходимо време, за да закупят терени или да договорят търговски площи. Бързото разрастване пък е условие да се договорят добри цени с доставчиците. Според наблюдатели на пазара въпреки кризата веригите за бързооборотни стоки не изпитват толкова сериозни затруднения в намирането на финансиране за разлика от другите бизнеси. Причината е в сравнително стабилните показатели на сектора и потенциала за растеж. Това мнение се подкрепя и от данните на националната статистика, както и различни маркетингови проучвания. По данни на НСИ към август търговията с хранителни стоки не само че не е в незавидни позиции спрямо същия месец на миналата година, но дори отбелязва лек ръст - 2.5%.

Според последното изследване на института GfK България все още е далеч от средния дял на модерната търговия в общите покупки на домакинствата в сравнение с повечето страни от региона, макар и да се вижда растеж с всяка изминалата година. През 2007 г. десетте най-големи вериги са имали общо 19.2% дял от крайното потребление, през 2008 г. той вече е достигнал 22.6 на сто.

За първите шест месеца на годината водещите вериги заемат 25,3% от търговията, докато в Сърбия този процент е 33 на сто, а в държави като Хърватия, Чехия и Словакия - над 65%. "От данните ясно се вижда големият потенциал, който има сектора в България", коментира директорът "Потребителски изследвания" в GfK Владислав Колев.

Според представители на вериги не е за пренебрегване и фактът, че в момента е по-лесно да се договорят по-добри условия с доставчиците, както и по-изгодни цени за покупка на терен или наемането на имот. Отделно моментът е подходящ за привличането на лоялни клиенти, тъй като в условията на криза хората са много по-предпазливи в покупките си и са склонни повече да посещават различни магазини, докато намерят най-доброто място за себе си.
Шопинг центрове, функциониращи към 31 декември 2008 г.

Шопинг мол - Град - Нетна отдаваема площ (кв. м) - Година на завършване


Мол София София 21 500 2006
Сити Център София София 20 000 2006
Скай Сити Център София 15 160 2006
Сентрал Мол Велико Търново Велико Търново 18 000 2006
Пфое Мол Варна 12 000 2007
Мол Самоков Самоков 3 400 2007
Мол Варна Варна 32 000 2008
Мол Сандански Сандански 5 000 2008
Парк Мол Стара Загора Стара Загора 19 500 2008
Каварна Сити Център Каварна 4 200 2008
Сити Център Ловеч Ловеч 4 700 2008
Мол Видин Видин 6 000 2008
Търговски център Макси Плевен 4 000 2008
Сентрал Мол Плевен Плевен 11 000 2008
Мания Тауър Сити Център Плевен 8 000 2008
Търговски център Дунав Русе 3 000 2008

Шопинг молове в процес на строеж към 31 декември 2008 г.

Мол - Град - Инвеститор - Нетна отдаваема площ (кв.м) - Год. на завършване


Карфур Цариградско София Assos Capital/Carrefour 66 000 2009
Сердика Център София ECE/Immorent 53 000 2010
Мега Мол София София Magnum Bulgaria Gama 24 000 2010
България Мол София London Sofia Property/ Salamanca Capital 33 000 2010
Гранд Мол Варна Варна Orchid Developments Group 52 000 2010
Галерия Варна Варна GTC/ Galleria Varna 38 000 2009
Варна Тауърс Мол Варна Varna Towers 23 400 2009
Галерия Пловдив Пловдив European Convergence Development Company 45 000 2009
Мол Пловдив Пловдив GE Real Estate and Quinlan Private 20 000 2009
Мол Марково Тепе Пловдив Melina 22 000 2010
Галерия Стара Загора Стара Загора GTC 26 000 2009
Карфур Мол Стара Загора Carrefour 20 900 2010
Мол Стара Загора Стара Загора Real Estate Services Bulgaria 21 000 2010
Бургас Плаза Бургас Carrefour/ Gort Holdings/ Bridgecorp 29 200 2009
Сън Сити Център Бургас Sun City Invest 11 200 2010
Гранд Плаза Русе Русе Mall Rousse Invest 37 500 2010
Мол Русе Русе Real Estate Services Bulgaria/Iris 38 500 2010
Дунав Мол Русе Marmeg 17 000 2009
Мега Мол Русе Русе Charlemagne Capital/ Megachim 17 800 2010
Галерия Русе Русе GTC 37 000 2010
Терра Център Мол Габрово Terrachim 97 10 000 2009
Мол Габрово Габрово Mall Gabrovo 10 000 2009
Мол Сити Център Казанлък Казанлък Trakia Trade 12 000 2009
Форум Пазарджик Пазарджик Sienit Holding 9 700 2009
Мол Плевен Плевен Aladin 17 500 2010
Сити Център Гоце Делчев Гоце Делчев Megastroy 2000 10 000 2009


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Oct-2009 at 20:05
Интересна анализа за малопродажниот сектор Андреј. Уште поинтересно ко ќе ја ставиме на кантар со класичниот муабет кај нас "колку трговски центри се изградиле, никаде немало толку, кој ќе купувал во нив...." Sleepy

Светлосни години назад во овој сектор.


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 20-Oct-2009 at 20:28
Кај нас навистина има многу трговски објекти. За жал, голем дел од поголемите се градени во крајот на 80тите и почетокот на 90тите (како да речеме Буњаковец, Беверли Хилс, Олимпико, Бисер, инт...) се сите толку погрешно планирани и изведени, што реално пропаднаа и сега само ја нагрдуваат околината. Потоа се продолжи (до ден денешен) со транзицијскиот стил на архитектура - мали зградички (со катастрофално планирање и ефтина изведба), кои место да се предназначени за живеење, се еден неповторлив микс на се: од станови за живеење (и исти такви претворени во канцеларии- колку мизерно!), до деловни простори и трговски објетки на приземјето, кои секогаш се мали, разновидни и кичасто-шарени, истурени на секоја улица (фрижидери за сладоледи, весници, овошје и зеленчуци, гајби и што ли не).

Според мене решението на проблемот е комплексно и пред се опфаќа влез на западни компании во Македонија. Тоа не значи само нови работни места, но и начин на мислење и однесување, нов, подобрен квалитет на работни услови и услуги. Мислам дека почнаа да се будат нашите, кога во прашање е ова. На Скопје итно му фали некаков бизнис (не трговски) центар, каде што би се сместиле голем дел од претставништвата на големите, но (што е и поважно) и на малите фирми-поединци. На што личи ова, во Градски Ѕид, секој мезанин е преполн со училишта за странски јазици, салони за убавина, адвокатски и други објекти...
Втора димензија на ова е некомбинирањето на трговските центри (Рамстор, а гледам и Веро оди во таа насока) со деловни комплекси. Мислам дека доколку самиот трговски центар содржи и офис-кула (како да речеме Џи Мол Скопје), нема да можат да си дозволат Рамстор изглед, односно класична лименка!
Трето е што трговско-деловните комплекси кај нас се бутаат во центар! Никаде тоа го нема. Јас не сум видел погрозни молови од скопските. ГТЦ си остана ремек дело во споредба со нив.
Четврта замерка е што досега ниту една странска добро котирана компанија не влегла кај нас. Ќе речете Веро или Туш. ОК но Веро има 8 супер маркети, Туш незнам до колку стигнаа (помалку од 8 претпоставувам). Тинекс наш има 35 низ републиката. Добри странски компании (немора да се многу странски, доволно е Меркатор или Конзум) да изградат навистина голем и добар ланец, со што ќе се поттикне конкуренцијата и ќе ги истисне малите маалски продавнички од играта, што ќе отвори место за уште поголема конкуренција на малопродажниот пазар. Друг проблем е што во Македонија освен трговските, не влегла (сериозно) никоја голема финанскиска институција (било тоа банка, осигурување или инвестицијски фонд). Сите знаеме дека токму овие големи институции имаат најпретставителни згради насекаде.
И една критика до Телевизија А1, која претендира да е најгледана и најрепрезентативна во Македонија. Имаат објект-шупа во Маџари!?! Место да изградат навистина репрезентативна зграда (воопшто немора во Центар), може на пример кај Саем или Воена Болница или Партизан во Карпош или кај Александар Палас)... Што би додале вие? Зошто во Македонија; 1) Не се градат репрезентативни трговско-деловни објекти? 2) Зошто немаме сериозен играч во малопродажниот бизнис?-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Oct-2009 at 21:16


Се што кажуваш е на место со тоа што би додал дека во строгиот центар (Градски Ѕид итн) секогаш ќе има разни фирмички по мезанините. Јас барем сум видел слична ситуација и во други земји во строгиот центар. Но како што се развиваат бизнисите логично би било со тек на време и да инвестираат и во порепрезантативен деловен простор. Тука доаѓам до моето објаснување на твоето прашање бр. 1. Зошто во МК не се градат репрезентативни трговско-деловни објекти. Мислам дека генерално бизнисот ни функционира провинциски, без големи амбиции за создавање на физибилен и развојно ориентиран бизнис ниту пак со амбиции за регионално ширење. На прсти се бројат бизнисите кои се етаблирани пост 1991 а кои ги имаат овие одлики. Во таков амбиент и во амбиент кога меѓународните корпорации во Македонија се присутни на ниво на канцеларија или мало претставништво потребата од репрезантативни деловни центри не е голема. Земи го на пример Сивус кој во наши услови го сметаме малтене за гигант. Ако не се лажам Сивус во Скопје не вработува повеќе од 150-200 луѓе. Само SAP AG развојниот центар во Софија мислам дека има околу 500 луѓе а тука има уште еден куп вакви центри на светски компании.
Слично е и во другите сектори да не разглобувам премногу.

Во врска со малопродажниот бизнис. Мислам дека главни проблеми се големината и структурата на пазарот како и проблемот со катастарот.

Во секој случај главната критика од мене е кон домашните бизниси. Доколку примерот кој ти го спомна (А1 Телевизија) и уште 10-15 компании решат да инвестираат во добри, репрезентативни објекти за свои потреби, и со толку малку сликата драстично би се подобрила.


Posted By: pavche
Date Posted: 22-Oct-2009 at 19:16
Hermes Park (European Trade Center), Sofia photo update:
ExtreriorView from the tallest building

towards East:towards West:

The tunnels under Tsarigradsko shose, built by the investor

The underground parking lotsInterior

Posted By: Max
Date Posted: 22-Oct-2009 at 20:16

 

Originally posted by pbanks

Во врска со малопродажниот бизнис. Мислам дека главни проблеми се големината и структурата на пазарот како и проблемот со катастарот.

 а што дa кажат хрватите нивниот катастар е дебакл па пак инвеститори топ! кај нас најголем фактор е стабилноста на опкружувањето, а капак и мала земја сме, која ај што надворешно се перцепира кревко, туку и нашите инвеститори не инвестираат тука туку парите ги вадат надвор... факт е дека доколку почнеме преговори за членство дека пополека ќе се забрза динамиката околу инвестициите, како тоа што е случај со хрватска, но најбитен момент е како што рече и нашите бизнисмени да инвестираат тука а не да бегаат по свет и со тоада создадат каква таква атмосфера. за жал многу пари што се украдоа во транзицијата се извадија надвор наместо да се реинвестираат тука, па сега единствено чаре е да станеме оф-шор дестинација како истите воопшто и би си ги повратиле на некој начин, а за тоа со оваа влада нема простор - "забрането перење пари" - во однос на сите трансакции се води педантна евиденција... но најголем проблем е што и самите наши банки го тупат, со ваква кредитна политика и рокфелер да си нема да се решиш на инвестирање!

уште поголем проблем е што за се и баш немаме квалификуван кадар, можеби за ИТ индустријата нешто повеќе, но се друго ни е заминато, затоа и велам ако не ја свртиме на земјоделие многу многу нема глава да кренеме, ние сме идеална земја за органско производство, но кај нас ја тераме со супермаркети, само прашање е до кога! инаку исто не треба да се заборави дека лизингот за недвижности е скромно почнат од лани, што исто така е фактор плус за да се развлечат некакви поозбилни проекти, а капак и буџетот со кој кубурат НЛБ лизинг е ситна боранија.

и на крај никој не ни е крив што дури сега пред две години почнавме да ја олабавуваме инвестиционата политика, до сега сакавме да бидеме конкурентни на жими мајка, но и така таман добивме некаква инерција и ете ти малер - светска криза, нема ништо полошо тазе спортист уште од старт да се заузда на некоја пречка од публика... дефакто дури и берзата рикна, сите странци заминаа, па сега ако не ја купат МСЕ како што има најави ни беразата нема да се раздвижи, и фактички доста голем капитал кој е заробен на стен-бај од потенцијални домашни инвеститори нема да се реинвестира, сите чекаат да влета повторно некој надворешен фонд и да ја раздвижи утепаната атмосфера, кога словенците се повлекоа, па што останало со другите!? сепак превземањето на берзата од странски играч сигурно ќе ги раздвижи работите, особено ако со него влетаат фондови кои се продолжена рака на америте или европеите, само една канцеларија да отвори ЏПМорган и тоа ќе го крене стопанството... но пополека, важно добро балансираме и целосно не сме отепани, ако ништо друго макроекономски се одржуваме добро во живот, што е потребно и полезно за натамошно растрчување, но и секој нагол раст прави големи дисторзии, затоа потребно е реално и одржливо исправање на економијата и инвестирањето, без да се расфрлиме со надворешна презадолженост како тоа што е случај со цел комшилук, кој тоа и може да си го дозволи бидејќи интегративно е далеку во подобра позиција од нас, односно и да дојдат до колапс тоа нема да предизвика распад на институциите, со оглед дека ќе добијат од страна рака, додека нас во таков случај ќе не купат односно потиснат со нови политички експерименти...Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 27-Oct-2009 at 12:31
И Hermes Park (European Trade Center):
 
 
 


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2009 at 01:15
Во Загреб, трговскиот центар Западна капија. Видете го само монструмов од катна гаража. За трговскиот да не збориме.

1

2

3

4

5

6Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 29-Oct-2009 at 01:27
Во Загреб навистина често одам (ептен е блиску, на само 135км од Љубљана) и за самиот град немам еден лош збор да кажам! Прекрасно организиран и среден и далему поголем од Скопје (јас би рекол двојно!). Треба веќе да размислуваат и за метро, иако покрај трамваите и автобусите имаат и градска железница. Но, трговски центри навистина му фалат на Загреб, а потврда за тоа е и фактот што секој викенд Љубљана и БТЦ се полни со хрватски коли. Како и да е, гледам тоа набрзо ќе се смени во нивна корист! Инаку ова е веројатно на автопатот Загреб-Крапина, ако не грешам (на Загреб-гп. Бергана патарината е залепена со граничниот премин,а друг автопат западно од градот нема).
А пак за автопатите нивни....среќа што се одвоиле од нас на време, ние неспособни туткуни! Crazy


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2009 at 01:31
Originally posted by Andrej_LJ

Во Загреб навистина често одам (ептен е блиску, на само 135км од Љубљана) и за самиот град немам еден лош збор да кажам! Прекрасно организиран и среден и далему поголем од Скопје (јас би рекол двојно!). Треба веќе да размислуваат и за метро, иако покрај трамваите и автобусите имаат и градска железница. Но, трговски центри навистина му фалат на Загреб, а потврда за тоа е и фактот што секој викенд Љубљана и БТЦ се полни со хрватски коли. Како и да е, гледам тоа набрзо ќе се смени во нивна корист! Инаку ова е веројатно на автопатот Загреб-Крапина, ако не грешам (на Загреб-гп. Бергана патарината е залепена со граничниот премин,а друг автопат западно од градот нема).
А пак за автопатите нивни....среќа што се одвоиле од нас на време, ние неспособни туткуни! Crazy


Го собрав проектов од ССЦ но не обратив многу внимание за точната локација. Моја претпоставка беше дека е кај Брегана, но сигурно ќе си приметел волкаво чудовиште кога си проаѓал.

За Загреб не мислам дека е баш толку поголем, но е далеку поурбанизиран и густ. Спрема мене има и најдобра инфраструктура во екс-ју од секој аспект.


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 29-Oct-2009 at 09:02
Originally posted by Andrej_LJ

Во Загреб навистина често одам (ептен е блиску, на само 135км од Љубљана) и за самиот град немам еден лош збор да кажам! Прекрасно организиран и среден и далему поголем од Скопје (јас би рекол двојно!). Треба веќе да размислуваат и за метро, иако покрај трамваите и автобусите имаат и градска железница. Но, трговски центри навистина му фалат на Загреб, а потврда за тоа е и фактот што секој викенд Љубљана и БТЦ се полни со хрватски коли. Како и да е, гледам тоа набрзо ќе се смени во нивна корист! Инаку ова е веројатно на автопатот Загреб-Крапина, ако не грешам (на Загреб-гп. Бергана патарината е залепена со граничниот премин,а друг автопат западно од градот нема).
А пак за автопатите нивни....среќа што се одвоиле од нас на време, ние неспособни туткуни! Crazy
 
Andrej_LJ, што е БТЦ?
И кога сум минавал през Љубљана ми направи впечатление един малак, но с добар изглед Трговски центар - Меркатор Центар. Тоа е на излезот кон Австриjа. Дали можеш да покажеш слики?
Инако се сложувам и со двамата относно Загреб - прекрасно уреден град! 


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 29-Oct-2009 at 15:49
Da Virgin Atlantic, toa e Mercator Center Šiška, prilično nov e, na okolu 2 godini. Takvi Mercator Centri ima 3 vo Ljubljana- Šiška, Rurnik i BTC.
BTC (Blagovno-trgovski center) stokovo-tyrgovski centar e najgolemiot šoping grad na Balkanot, no sega sum na fakultet Big%20smile do večera ke dobieš reportaža za site obekjavam.
 
Inaku makdonskiot ti e mnogu dobar-pozdravlenija za vloženiot trud!


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 29-Oct-2009 at 16:27
Благодарам!!!Smile
Права обиди, ама сигур и много греша. Важното е да се разбира поентата, нели Smile
А, сега видох веб страницата на БТЦ. Тоа не са ли инвеститорите во Era City Скопиjе?

 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 29-Oct-2009 at 16:34
Originally posted by VirginAtlantic

Благодарам!!!Smile
Права обиди, ама сигур и много греша. Важното е да се разбира поентата, нели Smile
Thumbs%20UpА, сега видох веб страницата на БТЦ. Тоа не са ли инвеститорите во Era City Скопиjе

Не. Инвеститор е ЕРА. Тоа на сајтот се однесува на некаква соработка помеѓу ЕРА и БТЦ во врска со Era City Skopje од која барем засега немаме слушнато нешто поново и поконкретно  DunnoPosted By: joro123
Date Posted: 29-Oct-2009 at 17:29
Originally posted by pbanks
How big is that in terms of square meters ?


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2009 at 19:45


The land plot is 1,000,000sqm. The current phase of the project covers 226,000sqm with 100,000sqm GLA. The investment of the current phase is 270 million EUR. Supposedly when all is finished it should be among the biggest shopping-leisure parks in Europe


Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2009 at 19:56


Talking about the phases... You can see clearly here the current and the next phases. The part with the ground works is what we can see on the pictures couple of posts up. The selected area around it marks the limits of the whole complex to be constructed.
Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2009 at 20:03
Еве уште еден мол во Загреб (Дубрава). Сакам само да доловам каде се градат нивните молови во споредба со нашите Веро, Рамстор и Иквест Roll%20eyes. Едниот им е на автопат а вториов во нешто што би дошло како пандан на наш Ченто или Маџари Bash


Posted By: Max
Date Posted: 29-Oct-2009 at 20:31

е тоа е тежок проблем на нашите урбанисти! немаа што па насадија молови сред скопје...

инаку хрватите распалија со молови, нормално кога не инвестираат во ништо друго    и ние не сме поарни но бар не сме презадолжени, што ним им е голем проблем во моментов, па ако брзо невлезат во еу и не се дочепаат до европските фондови, ќе биде весело на север, во секој случај ѕрбаното ткиво им заличува се повеќе на модерна метропола, каде дури и старите згради завршуваат со екстра нови фасади! еве 13 молови само загреб шопинг раја до јаја http://www.emportal.rs/en/news/region/100201.html - www.emportal.rs/en/news/region/100201.html  Posted By: pbanks
Date Posted: 29-Oct-2009 at 20:47


И јас имам впечаток дека во Загреб се забега.

Еве една мапа со минимални грешки која покажува што се постои и што се се гради моментално во Загреб на оваа тема.Но бројките се немилосрдни, еве што вели инвеститорот од Австрија кој стои зад West Gate Mall-от.

Možete li usporediti Beč i Zagreb po broju kvadrata trgovačkih centara u odnosu na broj stanovnika?
Zagreb ima 50 posto manje prostora u šoping-centrima po stanovniku u odnosu na Beč. Zagrebu nedostaju, kako već rekoh, 3-4 megamalla, a ni ovih klasičnih šoping-centara nema previše te ne mislim da će neki od njih propasti.
http://www.vecernji.hr/vijesti/u-zapresicu-se-otvara-veliki-trgovacko-zabavni-centar-clanak-39427 - Link


Со оглед на тоа колку Скопје има помалку простор од Загреб, никогаш неможам да ги разберам оние муабети од типот "аман веќе со трговски центри во Скопје".

Како и да е. Ајде кога веќе ми тргна со Загреб , еве го и центарот што се гради (или ќе се гради не сум сигурен, покрај новата загрепска арена која исто така се приметува на реднеров)
Posted By: Max
Date Posted: 29-Oct-2009 at 21:34
абе тоа за луѓе кои се во шопинг филмот тоа е нормално, запад и впрочем цел свет е едно тешко зависна конзумеркса цивилизација, каде не е битно што поседуваш туку дали истото е во тренд и ново, се друго на рециклирање и се така во круг, експлоатирање човечки души на крајно материјалистички начин... но кога тргнало не е спорно дека ќе има сопрно е зошто такви лименки кај нас сред центар ги садат! но како што реков во недостаток од друго подобро и тоа, плус кога некојќе ќе влета на гости слегувајќи од првиот воз прва помисла што ќе му падне ќе биде ауу види какви предградија има во македонија, тек центарот кузнај каков им е Big%20smile шала на страна но ова неколку пати го имам чуено, голем ринг да се доживува како предградие, на некои луѓе не им е јасно како тоа да немаме облакодери!


Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Oct-2009 at 18:24
Еве и малку вести од Албанија...

Практикер го отвори првиот маркет во Тирана... Уште едно големо браво за Македонија, независно што имаме неколку домашни и регионални ланци на оваа тематика. Mr. Bricolage се очекува да го отвори својот маркет во Тирана следната година.

Kirkel / Tirana – NOA - Praktiker Group, one of the leading DIY chain operators in Europe, is about to make its market entry into Albania.

On 30 October 2009, the first DIY and home improvement center with an area of around 8,700 square meters opened its gates in the capital of Tirana.

This move will make Praktiker a pioneer in this market: So far there has been no comparable retail format – whether operated by a national or international corporation – in the whole country.

The store in Tirana will be the 103rd international location and the emerging country with its 3.2 million inhabitants located on the southern Adriatic Sea will be the ninth foreign country in the international portfolio of the Praktiker Group.

Albania’s population and economic power have been growing steadily for years and the country also proved to be relatively robust in the present financial and economic crisis. The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) forecasts a 1.2 percent rise in the gross domestic product for 2009 while the International Monetary Fund (IMF) expects a slight plus of 0.4 percent.

Forecasts for the year 2010 predict that the GDP will grow by 1.8 to 2.0 percent. Add to this the home ownership quota of well over 90 percent and a real estate stock with a massive need for renovation and rehabilitation.

At the same time, Albania so far has no established retailer with outlets offering DIY and home improvement products.
“In this small market which is programmed for growth, Praktiker can fully draw on its competence advantage as a pioneer in the Southeast European DIY business, cultivate a field that is as yet untilled and at the same time contribute to the development of the construction and rehabilitation sector in Albania”, stressed the CEO of Praktiker Bau- und Heimwerkermärkte Holding AG, Wolfgang Werner.

“We clearly decelerated our international expansion under the impact of the global economic crisis, but we did not stop it. The market entry into Albania will enable us to further expand the dominating position of the Praktiker brand in that region from an improved starting position after the end of the crisis which is already on the horizon”. 

http://www.noa.al/index.php/news/100-news/7880-first-praktiker-store-to-open-in-tirana-on-30-october-?tmpl=component&print=1&page= - http://www.noa.al/index.php/news/100...&print=1&page=Posted By: pbanks
Date Posted: 30-Oct-2009 at 18:32
Во изградба е и првиот вистински мол во Тирана, слична GLA како нашиот Веро. Tirana East Gate блиску до патот за Елбасан, 4км од центарот на градот (да речеме како наш G-Mall)

1

2

3
Posted By: Мартин
Date Posted: 30-Oct-2009 at 21:46
Еве и нешто повеќе за Tirana East Gate, од SSC - http://www.youtube.com/watch?v=csjom4KCLpE - http://www.youtube.com/watch?v=csjom4KCLpE .

За жал од она што можам да го видам низ темава, а и на SSC, ми изгледа дека Македонија почнува да заостанува многу зад соседите, освен можеби не заостанува зад Косово, но се плашам дека ако нешто не се смени во скоро време и Косово ќе ни биде Америка.Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Nov-2009 at 12:53

„Икеа“ ќе гради продажни центри во Ниш и во Чачак

Познатиот шведски производител на мебел „Икеа“обезбеди земјиште за своите продажни центри во Ниш и во Чачак, а сега преговара со еден сопственик на приватно земјиште во близина на автопатот во околината на Белград. Оваа информација беше откриена на состанокот меѓу претставници на компанијата и на владата на Србија, пишува српскиот весник „Блиц“.

Според информациите, српската страна им порачала дека може да очекуваат оти ќе добијат сопственост врз земјиштето на Институтот за сточарство, врз кое ќе може за десет месеци да градат трговски центар. Како што им било соопштено на претставниците на „Икеа“, неопходно е градот претходно во деталниот урбанистички план да ја измени намената на земјиштето од земјоделско во градежно. Потоа, останатата документација ќе биде завршена во краток период.

„Икеа“ на тоа одговорила дека веќе преговара со сопственик на земјиште во близина на автопатот, а веќе обезбедила имот во Ниш и во Чачак. Од компанијата најавиле дека слични центри ќе отворат и во Словенија и во Хрватска.

Министер за животна средина и просторно планирање на Србија, Оливер Дулиќ, кратко изјави дела состанокот бил како и многу други работни средби и одби да прецизира во која фаза се преговорите со „Икеа“

- Министерството прави се' што е во негова моќ за да се реализира инвестицијата, со оглед на тоа дека доаѓањето на „Икеа“ во Србија е од големо значење за граѓаните - изјавил Дулиќ за „Блиц“.

Наспроти одолжувањето во Србија, хрватската влада донесе одлука за големите инвестиции времето за добивање градежна дозвола да се скрати на 45 дена.

Уште од порано „Икеа“ на српската влада и' предочи дека планира да инвестира 300 милиони евра во изградба на стоковна куќа и шопинг-центар, при што ќе се отворат околу 2.000 работни места. Планирана е стоковна куќа во Белград на површина од 35.000 квадратни метри, а според досегашните најави, од купувањето на плацот до отворањето на стоковната куќа треба да поминат две години. Најавено е дека во стоковната куќа ќе се продаваат само мебел и ситни предмети за домаќинството, додека шопинг-центарот ќе привлече и други компании кои сакаат да извлечат корист од големиот број купувачи што ќе доаѓаат поради производите на „Икеа“.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=A428F2836B38CE4FB582F44E3D181739


Posted By: pavche
Date Posted: 29-Jan-2010 at 17:07
Serdika Center Mall иде на краj и вече почнува да се види како ке изгледа готов:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 29-Jan-2010 at 17:22
Banana Леле, леле Цариградско Шосе интензивно се претвора во Софискиот Дефанс! Браво за Капитал Форт иако 4 години на изградба ми се чинат малку повеќе отколку што треба! Мислам дека во зависност од развојот на кризата, би можеле да го изградат и за 3 години. Според мене, на Софија и фалат неколку високи згради и близу центарот на градот.

Инаку за Сердика Мол, можам да кажам дека надворешно ме разочара, но сепак се работи за огромен центар (трговско-деловен), и заедно со пуштањето во употреба на него и Керфур и МегаПарк, Софија значително ќе ја подобри сликата на ова поле.


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 29-Jan-2010 at 21:17
Сакам да ве прашам - што е вашето мислење за овој таргавски центар во Софија /Serdika Center Mall/. Меѓу бугарските учесници на форумот на SSC има спор. Повеќето не го сакаат, но има и такви на кои им се допаѓа. Интересно ми е вашето мислење - понекогаш надвор работите се гледаат подобро и правично.


Posted By: krale
Date Posted: 29-Jan-2010 at 21:35
Виргин, дали овде станува збор за изградба од нула, или пак за доградба/реновирање на постојна зграда?


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 29-Jan-2010 at 21:36

Мене лично не ми се допаѓа, делува ладно, големо и некако нескладно. Во секој случај има импозантна големина.Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 29-Jan-2010 at 21:51
Originally posted by krale

Виргин, дали овде станува збор за изградба од нула, или пак за доградба/реновирање на постојна зграда?


Почна от нула преди близо 2 години.
На рендерот се види - брановите /така ли е на македонски/ ке бидат златни. Големи критики има кон зелената боjа.


Posted By: krale
Date Posted: 29-Jan-2010 at 21:54
Мене лично долниот дел (со златни бранови) ми се допаѓа! Одлично е скроено.

Тоа што не ми се допаѓа е деловниот објект (зградата над трговскиот). Премногу е 1966г. Требало малце покреативна форма и материјали да се употребат.


Posted By: Мартин
Date Posted: 29-Jan-2010 at 21:58
Да, и мене ми се допаѓа долниот дел со брановите, и нивната златна боја. Не дека горниот дел ми е одвратен, али како што кажа krale мислам дека сепак можеле да бидат малку покреативни околу формата и да употребат друга боја.


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 30-Jan-2010 at 00:15
Sum go videl i vo zivo,no ne mi se bendisuva.
Nekako neskladno deluva,i spored mene los izbor na boi.
So parite sto se vlozeni mozea da napravat nesto daleku po kreativno.

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: lslcrew
Date Posted: 30-Jan-2010 at 00:28
Пошто нагласи дека те интересира мислење ќе се вклучам во дискусијата инаку овие регионални случувања донекаде ги следам но не се вклучувам до толку во дискусијата.

На прв поглед ми изгледа како да предходно зелениот дел бил некоја ултра "комуњарска" зграда и после тоа е енкапсулирана во нов трговски центар. Ми делува некако ладно а тоа зелената боја ми е накако одбивна бидејќи ме потсеќа на некоја нереновирана стара амбуланта со зелени плочки.

Е сега за оној делот брановидниот (на в`лни, ако мислеше за тоа) над ќошевите. Што знам малку ми делува како да му влетал камион и да го згмечил. Интересно делува но јас не би го применил кога би градел нешто вакво.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 30-Jan-2010 at 01:02
Мога да ти каза че не ми харесва изобщо как изглежда. На рендера е малко по-хубав, но на живо е ужасен. Съгласен съм наполно с това което каза lslcrew за комунистическия изглед на сградата. Все пак, вероятно по-добре от нищо (като при нас)

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 30-Jan-2010 at 08:50
Благодарам!Smile
Значи и вие имате истото мислење како повеќето од бугарските учесници на форумот.

Може и да ви е интересно да прочитате што пишува во рекламите за архитектурата на Сердика Центар:

"... Идејата за создавање на архитектонски лик со силен идентитет е водечка за архитектите од ЕCE Projektmanagment http://www.qype.co.uk/place/643301-ECE-Projektmanagement-GmbH-Berlin - и хамбургската фирма Dalpiaz und Gianetti.
Тие најдоа инспирација за фасадни сцени и основните декоративни елементи во традицијата на Бугарската преродба. Користена е карактеристичен за старите бугарски куќи вълнообразна линија изедначуваат кобилица. Друг архитектонски елемент откривме во златните кубета на големите бугарски цркви. . . "

Се работи за тоа:

+


Нема да е чудно и зелената боjа да иде от кубетата на црквата "Св. Александар Невски".  Big%20smile


Posted By: krale
Date Posted: 30-Jan-2010 at 10:23
Мислам дека зелената боја не е проблем. Проблем е некреативноста на деловниот дел (зградата). Да има некоја поубава форма, би била одлична.

Баш затоа прашав дали овде се работи за доградба или за градба од нула, бидејќи зградата изгледа како да е изградена во комунизмот, а сега и се додава трговски центар.


Posted By: Addvert
Date Posted: 30-Jan-2010 at 12:05
Oblakoder vo Sofia...
vchera mediumite vo Bugarija objavija deka se staveni temelite na privot oblakoder vo Sofia (iako ne mi e mnogu jasna definicijata oblakoder... ama ajde, mnogu visoka zgrada) ... ke go kopiram tekstot objaven na sajtot na DarikNews... ne e preveden, no mislam deka ne bi bil nekoj preoblem da se dolovi sushtinata... Ova e linkot, http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=472976...  a ova e tekstot:

Започна строежът на небостъргач в София

29 януари 2010 17:37 / обновена на 29 януари 2010 | http://dariknews.bg/author.php?author=%C1%E8%EB%FF%ED%E0+%C3%E0%E2%E0%E7%EE%E2%E0 - Биляна Гавазова | http://dariknews.bg/view_article_comments.php?article_id=472976 - 10 http://dariknews.bg/view_article_comments.php?article_id=472976#comment_form - Коментирай

До 2-3 години в София ще бъде построен един от най-високите небостъргачи на Балканския полуостров. Сградата ще бъде висока 126 метра и ще има над 36 етажа. Първа копка на обекта, който се намира на Цариградско шосе в столицата, направи регионалният министър Росен Плевнелиев. Проектът е на световноизвестната английска фирма „Аткинс", която е автор на „Бурж ал Араб" в

Около 5000 човека ще могат да работят в най-високата офис сграда у нас. По проекта се работи в продължение на година и половина, съобщи министър Плевнелиев, като уточни, че най-голям принос има българският екип от архитекти.

„Смисълът на сградата, функционалността на сградата, нейната технологичност, дойде от изключително силен екип от млади българи. Това са над 15 архитекти, проджект мениджъри, така че аз им свалям шапка на тях и затова безкрайно много се радвам, че всъщност „Аткинс" признаха професионализма на българските архитекти, проджект мениджъри, които работиха по проекта. Това ми е най-голямата гордост", каза министърът.

Въпреки многобройните идеи и проекти за небостъргач в центъра на София, такъв едва ли ще има, коментира още министърът. „Това е мястото за тях - на основния булевард, на входната артерия на София, близо до метростанцията, близо до летището, защото когато излязохме с едни суперамбициозни проекти за небостъргач в центъра на София, там вече бих поставил доста въпросителни", каза Плевнелиев.

За да е спорна работата на строителите, обектът бе полят и от бутилка шампанско. „Продуктите, материалите по нищо няма да се различават в тази сграда от това, което виждаме в „Тръмп тауър" или в „Бурж ал Алаб". Така че наистина София и България могат да се гордеят с тази сграда, включително и министърът. Аз съм много горд с нея", каза Плевнелиев.

Nema postaveno nikade fotografii od objektot, no mislam deka se raboti za ova:

Fotografijata e zemena od http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=801920, tamu ima poveke proekti za oblakoderi vo Sofia... posledniot e oznachen kako Fort Nox, pa od tamu mislam deka toa e zgradata shto ke se gradi...
Posted By: BL
Date Posted: 18-Feb-2010 at 16:28
TC Tempo

Posted By: BL
Date Posted: 18-Feb-2010 at 17:35
simpo - sladaboni toyota

Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 19-Feb-2010 at 21:46
Софиjа денеска:

Сердика Центар /отворање на трговскиот центар - 16 март/


Мега Парк
и Хермес Парк /отворање на трговскиот центар - 21 април/

Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Feb-2010 at 21:58
Мега парк е закон, Хермес парк излезе подобро отколку што очекував


Posted By: pavche
Date Posted: 23-Feb-2010 at 09:56
На 5 Март е откриването на Sofia Outlet Center, многу близо до горниот проеkт на Капитал Форт.

еве некои слики

Повеке информациja : http://www.sofiaoutletcenter.bg/index.html - http://www.sofiaoutletcenter.bg/index.html


Posted By: Supervisor
Date Posted: 23-Feb-2010 at 14:35
WOW

-------------
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje


Posted By: fichot
Date Posted: 01-Mar-2010 at 23:52

Леле колку е грд овој Сердика центаров тоа чудо едно. Ај тоа зелената кутија налик на СССР болница од 50-ти, ама и долниот дел со жолтата лимарија ми е бљак. Дали има координати за ова да видам каде е?

Мега Парк ми е интересен, како некоја макета делува. Не сум скроз за, ама интересно изгледа, само тоа основата и техничките објекти на кровот (лифтови, вентилација) да ги префарбаат некако? Ич не ми се вклопуваат вака бели ко што се. 

Хермес - таке таке. Модерно униформираност без некои екскурзии. Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 02-Mar-2010 at 00:46
http://www.regal.bg/show.php?storyid=866857 - http://www.regal.bg/show.php?storyid=866857

185 магазина в мола на "Цариградско шосе"
Магазинът на "Карфур" ще включва 50 хил. артикула въху 14 хил.
 m2Автор: Регал 01 март 2010 

Молът на "Цариградско шосе" ще е най-големият търговски център в България185 магазина, ресторанта и места за забавление, освен най-големия хипермаркет на "Карфур" за България, ще бъдат открити в мола на "Цариградско шосе", който ще отвори врати през пролетта. Това съобщиха от агенция "Вивека", без да уточнят датата на откриването. Името и логото на търговския център ще бъдат представени официално пред публика в средата на март.

Молът, който ще е най-големият търговски център в България, е с площ от 66 хил. кв. м и е заобиколен от над 150 000 кв. м офис площи. Разположен е на общо шест нива – три подземни и три надземни (търговски) етажа.

За улесняване на достъпа е изграден специален тунел под "Цариградско шосе", който извежда до подземния паркинг с 2800 паркоместа.

Хипермаркетът на "Карфур" в търговския център ще предлага над 50 хил. артикула върху 14 000 кв. м. под концепцията "Всичко под един покрив". Хипермаркетът ще лансира нови за българския пазар концепции и продукти, фокусирайки се върху диетични и био-продукти, кафе, шоколад и бебешки стоки. Магазинът ще включва гурме секция с избор от над 600 вида вина, сирена и деликатеси, както и над 7000 артикула от всички категории с марката "Карфур".

В хипермаркета си в София търговската верига за първи път в България ще предлага Reflets de France – собствена марка на "Карфур", която включва произведени във Франция продукти.

Сред водещите международни модни марки, които влизат със свои магазини за първи път в България, са пет от брандовете на Inditex Group – Zara, чийто магазин се разпростира на 1680 кв. м, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius и Pull and Bear. Peek&Cloppenburg открива най-големия моден магазин у нас, разположен на 3600 кв. м. Тук стъпват веригата за модни стоки GAP, австрийската компания за търговия с обувки Humanic, веригата за парфюмерийни и козметични продукти Sephora.

Сред ключовите наематели в мола са още Technopolis, гръцката компания Public, веригата за спортни стоки Intersport.

Секторът на търговията с модни стоки и козметика ще бъде представен и от редица известни български и международни марки – Douglas, Marks & Spencer, Esprit, Nike, Adidas, Etam, Seven Seconds, Palmers, Benetton, Motivi, Elizabeth, Puma, Mango, Terranova, Oviesse, Calliope, Andrew’s man, Mexx, Guess, Capasca, Sisley, Camel, Deichmann.

Сред водещите международни брандове са също така Furla, Max Mara, Geox, Lacoste, Marlboro Classic и Playlife.

Сред магазините за детски стоки в шопинг мола са: Hippoland, Carnival Kids, Okaidi, Prenatal. Свои обекти ще отворят и веригите Multirama и Germanos. В мола ще бъде разположен и най-големия в България магазин на Apple, както и обекти на Orange и Inmedio .

Зоната за развлечение включва кинокомплекс Арена с 10 салона, включително 3D зали от последно поколение и над 1795 места. Развлекателният Playground Bowling Centre включва боулинг с 16 писти, център за електронни игри, 4D симулатор XD Theatre, коктейл бар и билярдни маси. Ще има фитнес център 2 Fit от веригата "Боевски" със зали за скуош, бокс и спининг; детски кът GYMBOREE, разположен на 450 кв.м. Сред ресторантите и заведения за бързо хранене може да бъдат посочени Fancy, Archiv, Nordsee, Burger King, KFC, BMS, Subway, Afreddo, както и новите за българския пазар Patafritas, Gyros и Olive Oil & Oregano, Kate, Due Cavalieri.

Два обекта отваря веригата Starbucks; кафе заведения отварят също така Lavazza, Caffeine, Flo Café и Fashion Victims.

Цялостната реализация на търговския център е на "Карфур". Инвеститор е Assos Capital. Архитектурният проект е дело на арх. Илиан Илиев (студио "Планинг"). Ексклузивен консултант по отдаване на площите е Colliers International, България.Водещата международна консултантска компания ще осъществява също и цялостното управление на шопинг мола.CheersCheersCheers Браво, браво!!! Овие сите марки на едно место... Колку илјади работни места ќе отвори ова чудовиште. Многу се радувам кога гледам дека буквално сите марки кои ги има да речеме во Виена, ќе бидат претставени и во Софија. Сега Солун останува само со уште еден адут - ИКЕА, којшто ќе го изгуби за 2-3 години.
Cheers


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 04-Mar-2010 at 15:51
Originally posted by fichot

Леле колку е грд овој Сердика центаров тоа чудо едно. Ај тоа зелената кутија налик на СССР болница од 50-ти, ама и долниот дел со жолтата лимарија ми е бљак. Дали има координати за ова да видам каде е?
 
42°41'30.30"N  23°21'12.19"E
 
2 слики от вчера /на neo joro от SSC/
 
 
Остават само 12 дни /тарговскиот центар, офисите ке бидат отворени есента/, а има оште много работа. Но мисла дека веке изгледа подобро.
 
Originally posted by fichot

Мега Парк ми е интересен, како некоја макета делува. Не сум скроз за, ама интересно изгледа, само тоа основата и техничките објекти на кровот (лифтови, вентилација) да ги префарбаат некако? Ич не ми се вклопуваат вака бели ко што се. 
 
Белото не е лошо. Понатам ке биде изграден и хотел, коj ке биде во бело.
 


Posted By: pavche
Date Posted: 16-Mar-2010 at 13:37
Serdika Center shopping mall opens

After two years' construction, Sofia's Serdika Center, dubbed the biggest shopping mall in Bulgaria, opened for business on March 16 2010.

Hundreds of people attended the official inauguration of the mall on Sitnyakovo Boulevard in Oborishte borough in the early hours of the day, causing heavy traffic jams in the area.

The total investment for Serdika Center is 220 million euro. Serdika Center is designed to be one of the largest shopping malls in Sofia, encompassing 50 000 sq m of trade area and 35 000 sq m of office space. It will have more than 1600 parking spaces beneath and above the centre.

The project is driven by ECE Project Management Bulgaria and Sparkassen Immobilien AG.

The mall has already rented out close to 98 per cent of its commercial space. The mall will have a golden exterior, something unprecedented for Bulgaria. Significantly, it will not be marketed as a recreation centre, hence the lack of cinemas. There will be restaurants, but the main attraction of the mall will be thematic presentations at specified intervals.

The stores within the mall will have a common strategy, image and policy, offering high class goods and services. Up until this point 80 per cent of the stores and parcels within the mall have already been rented out, or 175 stores out of 220.

Among the tenants will be Zara, Piccadilly, Technopolis, Beauty Zone, MarcO`Polo, New Yorker, Deichman and long-time partner Peek and Cloppenberg, among others.http://sofiaecho.com/2010/03/16/873938_serdika-center-shopping-mall-opens

И некои слики од денес


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 16-Mar-2010 at 20:27
bese li nekoj deneska na otvoranjeto na Serdika-center,davajte nekoja slika posebno od enterierot

Deneska na nekoja televizija(mislam probg) spomnaa deka bil najgolem trgovski na balkanot,ima li nekoj soznanija dali e toa taka,licno mene ne mi se veruva

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: mysakaVmraka
Date Posted: 16-Mar-2010 at 23:17
^ Еве неколко слики
http://www.vesti.bg/?tid=20&oid=12300&galid=37242
http://www.vesti.bg/?tid=20&oid=12300&galid=37242 -

Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 17-Mar-2010 at 07:14
Originally posted by ovaj_stariov

bese li nekoj deneska na otvoranjeto na Serdika-center,davajte nekoja slika posebno od enterierot

Deneska na nekoja televizija(mislam probg) spomnaa deka bil najgolem trgovski na balkanot,ima li nekoj soznanija dali e toa taka,licno mene ne mi se veruva


Тоа е обична практика каj нас во регионот - све ни е наjголемото на Балканот.
Во Истанбул мисла има поне 2 трговски центри кои са поголеми /Cevahir е един от наjголемите во Европа/. Минатата година Усче во Белград го рекламираха като наjголемиот на Балканот, сега истото тук се прави за Сердика Центар. След месец па истото ке се случи и со Хермес Парк /тоj е 20% поголем от Сердика и Усче, кои са исти като размер/.
Тези дни може и да пробвам за слики, вчера не дури не направих обид да отида - голема гужва.Big%20smile


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Mar-2010 at 14:58
А колкав е всушност Сердика?

Претпоставувам спомнато е поназад во нишкава, ама не приметив.


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 17-Mar-2010 at 23:58
Serdika Center има 51 000 кв.м. GLA
Hermes Park ке биде со 66 000 кв.м GLA, от кои 14 000 кв.м. ке припагат на хипермаркетот Carrefour.
За споредба со досегашните два тарговски центара во Софиjа - Mall of Sofia и Citi Center Sofia имат околу 22 000 кв.м. GLA.
Delta City e 30 000 кв.м GLA, UŠĆE Shopping Center - 50 000 кв.м.

Во петак вероватно ке отида до Сердика Центар, ке пробвам да има слики.


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 20-Mar-2010 at 01:10
Извинете за квалитетот, но сликите се правени со мобилниот ми телефон!
Тарговскиот центар веке е откриен, но има оште работа. Инвеститорите /немци и австриjци/ сакаха да биде завршен преди "Хермес Парк" и затоа сложиха ранна дата - 16 март. Затоа и около 20% от магазините се оште не са готови, вероватно ке бидат откриени през април.

Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 20-Mar-2010 at 01:20


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 20-Mar-2010 at 01:26


Утре ке има оште слики.
Posted By: pbanks
Date Posted: 20-Mar-2010 at 01:41
сичко хубаво


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 20-Mar-2010 at 01:59
Od posldnive sliki imam malku podobro mislenje za Serdika,no kako i da e mozese da bide daleku poubav

-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: S.P.Q.R.
Date Posted: 20-Mar-2010 at 02:47
woooowApplause
кога ќе има и кај нас вакво чудо?


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 20-Mar-2010 at 10:10
2 дел од сликите од Сердика
Еден популарен во Србија синџир дрогерии /не знам дали го нема и во Македониjа/ - една од продавниците кои сé уште не се подготвени

Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 20-Mar-2010 at 10:27
Продавницата на Peek & Clopenburg - на 2 нива, огромна, добар квалитет и разновидност на производите, одлични услуги. Веке ми е омилена Big%20smileИ неколку слики од локалите за јадење.
Многу подобро направени од оние на досегашните трговски центри
Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 20-Mar-2010 at 10:37
Последната слика е пред обектот на KFC. Интересно, мисла дека за Бугарите тоа е омилениот ланец от овоj тип. Редиците пред него са големи.

Тоа бе сичко от мене. Коj има пат кон Софиjа мора да го посети - ке биде задоволен от тарговскиот центар. Има се за секого.
Само кино нема Question


Posted By: mirakuliks
Date Posted: 20-Mar-2010 at 21:00
Ова според концептото и голем дел од фирмите кои имаат дуќани изгледа како уште еден клон трговски центар од германија, каде корпорација држи најголем дел од трговските и истите фирми можа да се најдат во секој нивни трговски.


Posted By: pavche
Date Posted: 25-Mar-2010 at 14:49
Френскиот Carrefour идат стабилно во Бугариjа годинава. После првиот супермаркет, коj откриха во Бургас минатата есен, сега наред се и Пловдив, Варна и Софиjа

Galeria - Plovdiv


Grand Mall - Varna

Posted By: pavche
Date Posted: 25-Mar-2010 at 14:51
... и Carrefour во THE MALL(Hermes park) - Софиjа, еден месец по откриванетоPosted By: VirginAtlantic
Date Posted: 25-Mar-2010 at 16:12

Во градеж са исто пректите на Carrеfour во Стара Загора и Русе:

Стара Загора:
 
 
Русе:
 


Posted By: Korsis
Date Posted: 28-Mar-2010 at 18:27
Планови за развоj на трговските ланци во Бугариjа во 2010 година:


"Билла" планира да отвори 20 нови магазина до края на годината

От Деница Ватева

Последна промяна в 18:07 на 28 мар 2010

Веригата за бързооборотни стоки "Билла" планира да открие около 20 нови супермаркета в България през тази година, съобщиха от компанията. В края на март ще бъде отворен 13-и магазин в София, който ще се намира на бул. "Владимир Вазов".

Той ще е върху площ от 800 кв.м и ще разполага с 42 паркоместа. До момента "Билла", която е собственост на немския концерн "РЕВЕ груп", има 65 обекта в България. Само през миналата година компанията отвори 25 нови магазина.

Тогава от компанията съобщиха, че кризата не е спряла плановете им за развитие в страната, но ще се съсредоточат върху по-големите градове, като целта е да бъдат покрити с магазини от по-малък формат. Допреди 2009 г. "Билла" влизаше и в градове с около 15-20 хил. население.

През миналата седмица говорител на "РЕВЕ" съобщи, цитиран от "Ройтерс", че България, Русия и Украйна са били пазарите, на които компанията е регистрирала най-голям ръст през 2009 г. Той обаче отказа повече подробности за резултатите в тези и други страни, както и за стратегията на дружеството в следващите години.

Освен "Билла" през тази година ще бъдат отворени нови обекти и на редица други вериги. През април в София ще заработи първият хипермаркет на френската компания "Карфур". Той ще бъде разположен върху търговска площ от около 10 хил. кв.м и ще се намира в комплекса The mall. Досега "Карфур" има един обект в Бургас, а от компанията съобщиха, че плановете им са в следващите три години да бъдат отворени 10-12 магазина в страната.

Преди дни в София започна строителството на първи хипермаркет от веригата "Темпо", собственост на сръбския холдинг "Делта макси". Компанията притежава и магазините "Пикадили" в България, като също планира увеличение на броя им през тази година.

Очаква се нови обекти да отвори и словенската верига "Меркатор", която стъпи на българския пазар през есента на 2009 г. с отварянето на хипермаркет в Стара Загора. Тогава от дружеството съобщиха, че планират да увеличат обектите си до 7 през 2010 г. Те трябва да бъдат в шестте най-големи града.

През тази година ще бъдат отворени и нови обекти от веригите за стоки с намаления (т.нар. дискаунтъри). През февруари стана ясно, че германската компания "Тенгелман" е взела решение да продаде магазините си "Плюс" в България и Румъния на дружеството "Лидл", като сделката предстои да се одобри от регулаторните органи.

Досега "Лидл" няма магазини в България, макар от няколко години да се готви за навлизането си на пазара. До края на годината и компанията "Пени маркет" трябва да увеличи магазинната си мрежа в страната. Тя стъпи на българския пазар през ноември 2009 г. Тогава от дружеството съобщиха, че очакват да отворят 50 магазина до края на настоящата година.


http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/28/879969_billa_planira_da_otvori_20_novi_magazina_do_kraia_na/ - http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/03/28/879969_billa_planira_da_otvori_20_novi_magazina_do_kraia_na/


Posted By: YuGa
Date Posted: 29-Mar-2010 at 14:32
Eве нешто и од мене набрзина од мобилен сликано од Сердика Центарот

Posted By: axel
Date Posted: 31-Mar-2010 at 16:28
Немаштијата ги затвори градилиштата

Криза и за шопинг центрите


http://www.biznis24.com.mk/node/6968">trgovski
Изградбата на нови трговски центри во Европа, лани значително се намалила, па малку е веројатно, дека до поголем развој ќе дојде пред 2012 година. Во најновиот извештај на реномираната англиска консултантска куќа за недвижности „Кушман енд Вејкфилд“, Турција, Бугарија и Романија се на листата на десетте земји со најголем број трговски центри во изградба, кои би требало да бидат готови или годинава или идната година. Според податоците на агенцијата, во 2009 година е забележан најостар пад кај изградбата на нови трговски центри во изминативе 15 години.

Или, околу 7,4 милиони метри квадрати завршен деловен простор. Годинава се очекува да бидат завршени околу 6,1 милион квадрати деловен простор, а во 2011 година, според предвидувањата, развојот на шопинг центрите би требало да го достигне најниското ниво во изминатите седум години. Со само пет милиони метри квадратни. Ова ќе значи пад од цели 46 проценти во споредба со изградените 9,3 милиони квадрати во 2008 година.

Но, како што се зајакнува европската економија, така се очекува добар дел од стопираните проекти за изградба на трговски центри - да продолжат со работа. Откако се симна од првата позиција, Турција минатата година се најде на второто место од листата, веднаш зад Русија, со трговски центри во изградба со вкупна површина од 1,3 милиони метри кадратни. Нашиот источен сосед – Бугарија, е на петтото место, што претставува скок во однос на 2008-та за четири места.

Во Бугарија, во тек е изградба на трговски центри со вкупна површина од 609.000 метри квадратни. Романија го зазема последното место на топ-10 листата, со 418.000 метри квадратни трговски центри во изградба. Минатата година, пак, оваа држава го заземаше седмото место на таа листа. Ранг листата на деловен простор во делот на Западна Европа ја држат Италија, Франција и Шпанија. Посебно добар бил италијанскиот пазар на недвижности, со пораст од 20 проценти.

Експертите за недвижности сугерираат дека новите трговски центри ќе „никнуваат“ во сооднос со брзината на заздравувањето од кризата ширум Европа, а ќе зависат и од апетитите и желбата за ризик на инвеститорите. Пазарите во развој, како Русија, Турција и Полска, најверојатно и годинава ќе бидат атрактивни за трговците, кои се во потрага по атрактивен простор за нивните производи. Но, според експертите, на пазарот и натаму ќе се води жестока битка по локации на ударни места. Во Европа, во моментот, има многу стопирани градилишта.

Поради кризата, инвеститорите си заминаа, но тие лесно можат да се вратат. Кризата со несигурните работни места во 2009 година, како и владините мерки, во многу земји не помогнаа да се решат проблемите со достапност до свеж капитал и тоа се рефлектираше врз изградбата на нови трговски центри. Во Македонија има вкупно 23 илјади продавници, покажа пописот на продажни капацитети во трговијата на мало, спроведен во 2008 година. Ако се споредат бројките од сегашниот и од трговскиот попис реализиран во 2003 година, излегува дека во изминатите шест години згаснале 2.000 продавници.

Во 2003 година, во Македонија имаше над 25.000 продажни објекти. Од нив 35 беа стоковни куќи, кои во овие шест години згаснаа. Нивното место го заземаа трговските центри. „Рамстор“, „Меркатор“, „Енерготуш“, „Веро“... – се само дел од реномираните странски трговски брендови, од кои дел се веќе тука и изградија, или преговараа за да градат трговски центри. Но, според европските параметри, Македонија не влегува во трговските статистики, според кои, речиси половина од прометот во малопродажбата се остварува во трговски центри. Според проценките, ваквите трговски центри чинат од 25 до 30 милиони евра.
С.К.                                                                                                                                                                                                                                                                                            http://www.biznis24.com.mk/node/6969


Posted By: VirginAtlantic
Date Posted: 19-Apr-2010 at 20:55
На 21 април во Софиjа ќе биде откриен најголемиот трговски центар во Бугарија - The Mall /порано проектот носеше името Хермес Парк /. GLA - 66 000 кв.м. Не, не е најголем на Балканот. Во Истанбул има 2 поголеми трговски центри. Во Букурешт има 2, а во северозападниот дел на Загреб има 1 поголем од овој во Софија / West Gate /, но формално не се наоѓаат на Балканот. Значи реално ќе биде на 3-то место на полуостровот.

Еве денешни слики од внатре:

http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2010/04/19/889559_razhodka_iz_the_mall_-_chasove_predi_otkrivaneto_na/ - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2010/04/19/889559_razhodka_iz_the_mall_-_chasove_predi_otkrivaneto_na/


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Apr-2010 at 21:14


Неможе глава да дигнете од нови трговски

Честитки. Ги разгледав сликите, одлични брендови во трговскиот.


Posted By: pavche
Date Posted: 21-Apr-2010 at 13:50
Еве некои слики од вчера и денес:
Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 15-May-2010 at 12:50
На 3 юни е първата копка на ИКЕА в България

На 3 юни ще бъде тържествената церемония по първата копка на първия магазин ИКЕА в България. Това се казва в покана до медиите, изпратена от Василис Фурлис, председател на Борда на директорите на "Фурлис Груп", която държи франчайз правата за региона на веригата.

На церемонията ще присъства и министър-председателят Бойко Борисов.

Припомняме, по време на посещението си в Гърция през ноември миналата година министърът на регионално развитие Росен Плевнелиев се срещна с екипа на компанията "Фурлис", по време на която стана ясно, че магазинът на шведската верига ще бъде открит в средата на 2011 г.

Първият магазин на ИКЕА в България ще се намира на кръстовището на Околовръстния път и Бистришко шосе и ще бъде на площ от 28 000 кв.м.
Вече има издадено разрешително за строеж.

В проекта за магазина на ИКЕА в София ще бъдат създадени около 800 работни места. На срещата в Гърция компанията "Фурлис" е обявила, че има намерение да направи три магазина ИКЕА в България - вторият се обсъжда да бъде във Варна, а третият ще бъде в зоната на Пловдив - Стара Загора.

Историята на IKEA започва в Швеция през 1943 г. Днес IKEA е най-големият търговец на обзавеждане за дома с 134 000 сътрудници в 37 държави, който генерира годишни продажби на стойност над 22.7 милиарда евро. В края на финансовата 2009 година, IKEAGroup разполага с 301 магазина в 37 държави, които предлагат всичко за дома под един покрив.
През 2009 г. магазините IKEA посрещат 660 милиона посетители.

%20http://www.stroitelstvo.info/property/2010/05/15/901171_na_3_juni_e_purvata_kopka_na_ikea_v_bulgariia/%20 - http://www.stroitelstvo.info/property/2010/05/15/901171_na_3_juni_e_purvata_kopka_na_ikea_v_bulgariia/

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: Korsis
Date Posted: 29-May-2010 at 13:04
Originally posted by Andrej_LJ

На 3 юни е първата копка на ИКЕА в България


Први работи на локациjата:

Извор: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=988547&page=36 - http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=988547&page=36


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 01-Jun-2010 at 22:52
Така ще изглежда магазина на IKEA в София, който трябва да е готов през втората половина на следващата година.

Тате, ти какво ще правиш вече в Солун, след като и тук ще си имаме IKEA?

Шведската верига за мебели и всевъзможни домашни аксесоари беше сред основните стимули (освен морето), които караха българите да пътуват до гръцкия град. Скоро няма да им се налага. След дълго чакане, спорадичните съобщения, че IKEA има терен в София и някога ще построи магазина си тук, дойде времето и за първата копка.

Магазинът ще започне да се строи през следващата седмица. Той ще се намира на Околовръстното шосе на София, много близо до долната станция на Симеоновския лифт. Очаква се от първата копка до първия клиент да има около година и половина. Това означава, че IKEA ще е готова през втората половина на 2011 г.

Малко числа

Магазинът ще е на терен от 30 хил. кв.м. В него ще се предлагат общо 7500 различни артикула. Общата инвестиция ще е 50 млн. евро, съобщи за "Капитал" Василис Фурлис, който е председател на борда на директорите на гръцката Fourlis - компанията, която държи франчайз правата на веригата за България. "Портфолиото на IKEA предлага всичко, от което човек се нуждае за дома - от растения до дивани, от вилица до завършена кухня", коментира той.

Очакванията са през първата година през магазина да преминат 1.6 млн. клиенти.

Има няколко въпроса, които интересуват клиентите в България. Първият е защо отне толкова време на компанията, за да започне строежа на магазина. Теренът под Витоша беше купен още през 2008 г.

Причината е свързана със странични фактори и най-вече с изграждането на инфраструктурата. Компанията беше зависима от сроковете за строежа на околовръстния път. Имаше забавяне и при даването на строителното разрешително. "Проектът се движи по график. Предвидили сме една-две години за завършването му, след като получим разрешението за строеж", каза Фурлис.

Какво ще предлага IKEA е вторият въпрос, който е важен за клиентите. От Fourlis съобщават, че магазинът ще е стандартен. В него ще има това, което има в останалите IKEA обекти и в техните каталози.

Още при купуването на първия терен, от гръцката Fourlis бяха казали, че ще правят и други магазини в България. Василис Фурлис потвърди сега, че следващата стъпка би била Варна. Засега обаче няма конкретика.

И цените

Третият ключов фактор, който ще предопредели успеха на шведската верига, е ценовата политика, която тя ще предприеме. В България голяма част от чуждите магазини и марки влизат през посредник, който държи франчайз правата. Така е и с IKEA. При подобен подход обаче често се получава така, че цените в България са по-високи дори и от съседните държави. От една страна, това е така, защото между марката и пазара има посредник. От друга - България е малък пазар и веригите тръгват с по-високи цени и с намерението да ги свалят с разрастването на дейността си.

Затова е интересно какъв подход ще избере IKEA. Засега от Fourlis официално казват, че не са готови с маркетинговата си политика. Неофициално се очаква цените да са по-ниски, макар и с малко, от тези в Солун. Подобно беше твърдението и преди години на друг представител на гръцката компания, с когото "Капитал" тогава разговаря.

Ценовата конкуренция е задължителна, за да може IKEA да постигне желания успех в България. Пазарът показа, че е чувствителен към цената, особено в период на криза. Все пак покупателната способност на българите е на едно от последните места в Европа и всеки, който подценява този факт, може да сбърка с плановете си.

Не на последно място - планира се да има IKEA и в Ниш. Ако това стане, тя ще е истински конкурент на българската, тъй като ще може да се връща ДДС от покупките.

Треската IKEA

Имаше една шега от рода "Преходът в Източна Европа започва с McDonald's и завършва с IKEA". С тази разлика, че шегата не е характерна само за страните като България. Навсякъде, където IKEA отвори магазин, създава търсене и нов вид пазаруване. И в западните пазари компанията кара цели семейства да пропътуват стотици километри, за да отидат до най-близкия град с магазин на шведската верига. Цели къщи, апартаменти и офиси се обзавеждат до най-малкия детайл с асортимент на IKEA. Златната формула е, че марката предлага на клиентите си дизайнерски мебели и аксесоари, но на приемливи цени. Подобен еквивалент може да се намери и в модата. Първата верига, която прие стратегията на модерните дрехи на конкурентни цени, беше H&M. И тя създаваше търсенето, което караше семейства да пътуват дълго до магазините й. Сега и ZARA има подобно поведение на пазара, което очевидно е успешно.

Средата в България

Но да се върнем на IKEA. Интересното е, че веригата отваря магазина си в момент на криза. Ако го беше сторила преди две или три години, тя щеше да завари бум на продажбите на имоти, а оттам и всичко, което е свързано с обзавеждането. В същото време веригата намира конкуренция, която трудно може да се нарече ожесточена. Има редица компании за мебели и обзавеждане в България, но с не толкова гъвкави цени.

Самите Fourlis коментират пазара така: "Ние знаем, че когато IKEA стъпи на нов пазар, той се разраства. Интересът към обзавеждане на дома се покачва и така цялата индустрия расте. Това са нашите очаквания и за България. Прогнозите ни са консервативно оптимистични. Ние вярваме, че България ще даде знак за възстановяване в следващите години."

Още година и половина българските потребители ще имат един мотив в повече, който ще ги води към Солун. След това - ще видим.
http://www.capital.bg/biznes/stoki_i_prodajbi/2010/05/28/907866_purva_kopka/ - http://www.capital.bg/biznes/stoki_i...6_purva_kopka/


-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: axel
Date Posted: 04-Jun-2010 at 15:12
Австриска фирма ќе гради мол во Загреб вреден 250 милиони евра zagreb_buzin_01_ekz_stadtplan.jpgАвстриската компанија која дава услуги во областа на недвижности m2 Group доби градежна дозвола за изградба на шопинг центарот Supernova Zagreb. Шопинг центarot се наоѓа на 10 минути от центарот на градот, во непосредна близина до јужната обиколница хрватскиот главен град и една од главните крстосници на патот кон аеродромот.

 

Градителот, според EuProperti, вели дека комплексот разместен на површина од 110.000 квадратни метри, ќе биде најмодерен и енергетски најефикасен мол во Хрватска. Вкупните трошоци за проектот ќе бидат над 250 милиони евра.

 

2_3_12_zagreb_buzin_01_ekz_ansicht.jpg 

 

Директотрот на Супернова, Гргур Јолиќ вели дека градежните работи ќе почнат веднаш, а отварањето на молот би било есента 2011 година. Во комплексот ќе има 200 продавници сместени на површина од 80.000 квадратни метри, од кои 70 проценти веќе се издадени и паркинг за 3.600 возила. Меѓу најголемите изнајмувачи на простор се хипермаркетите Inter Spar, Peek & Cloppenburg, дрогериитеMüller, продавниците за електроапарати Elipso, за чевли Humanic, и компанијата Esprit. Освен тоа предвидена е зона за забава и користење на слободното време со кино, куглана, казино и ресторани. Во втората фаза проектантот предвидува изградба на хотел на површина од 30.000 квадратни метри.

 

2_3_12_zagreb_buzin_01_ekz_lageplan.jpg

http://www.porta3.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=2140&Itemid=125Print Page | Close Window