Print Page | Close Window

Google Earth (општо)

Printed From: build.mk
Category: Останати теми
Forum Name: Виртуелна Македонија
Forum Discription: Работилница за мапирање на Македонија и 3D објекти во Google Earth
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=76
Printed Date: 02-Dec-2020 at 10:16


Topic: Google Earth (општо)
Posted By: Cloverstack
Subject: Google Earth (општо)
Date Posted: 24-Oct-2007 at 14:57
Чек ит аут, имате нова снимка на Скопје, од 2007 (веројатно јули)
Replies:
Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Oct-2007 at 19:09
топ. Баш се мислев дали апдејтувале пошто за повеќе градови од регионов ми се пофалија луѓе дека има слики од летово. Ама ме мрзеше да проверам.

Многу ми прави кејф парцелата на НЛБ вака од птичја перспектива. Дефитивно еден од поголемите објекти што се градат.


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Oct-2007 at 20:53
ama ne e izglea celo fateno, od vtorata faza na obikolnicata nema aber :(


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Oct-2007 at 20:57
parcelata na NLB ima posiroka strana 71m a Ramstor ima dolzina 168m. Se povekje se lozam za objektov

BTW na fotkive se gleda i na sto pocnuva da lici soobrakjajot u Skopje, na nekoi delovi e kako vo osilo. I toa letni se verojatno slikive sto znaci pomalku soobrakjaj ima od obicno


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Oct-2007 at 22:05
Originally posted by pbanks

ama ne e izglea celo fateno, od vtorata faza na obikolnicata nema aber :(Имаш еден постар „квадрат“ кој што остана од порано и во него има вметнато помал и понов многуаголник. Ова е хронолошки веќе 3-ти ваков многуаголник кој го опфаќа самоит град

Инаку ако сакаш да ја видиш целата обиколница, иди на yahoo maps. Нивната снимка не е многу постара (не повеќе од пола година). Сликано е под прилично голем агол, ама тоа може да биде и предност во одредени ситуации. Во секој случај добро е што имаме избор


Posted By: dejan
Date Posted: 25-Oct-2007 at 10:28
cooool


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 30-Nov-2007 at 03:00
Od neodamna go smenile Ohrid u Okhrid i Strumica u Strumitsa. Ova se kosi so toa sto standardno primarno iskaca orginalniot toponim sprema toa kako se pisuva vo zemjata od kade sto e. Ne znam koj ja iniciral ovaa promena, valjda nema nekoja pozadina.

Bash


Posted By: dejan
Date Posted: 30-Nov-2007 at 14:52
Gluposti...a uste stoi li 'FYROM'??


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Dec-2007 at 00:58
Конечно!!!

1. Го прошириле опфатот на новата снимка на Скопје. Се гледа цела обиколница на пример Banana


2. Воопшто го пршириле опфатот околу Скопје, највеќе спрема исток... Се гледа Трубарево, Драчево, Илинден, Петровец, Рафинеријата и уште многу друго...!!! Banana


Cheers Cheers Cheers


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Dec-2007 at 00:59
Banana


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Dec-2007 at 01:18
Има уште...

јужен дел на охридско, западен дел на преспанско (отешево ќе ни биде корисно за аква пура), кожуф (мада снимката е стара и ништо не е почнато), кратово Crazy

има и доста други, ама по небитни места

во секој случај Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Dec-2007 at 01:21
jas primetiv deka snimkata od kluckata kaj saraj e dosta stara. Premosutvanjeto tamu e odavna napraveno a tuka ne e ni pocnato, samo stolbovite se nabieni


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 17-Dec-2007 at 01:35
Originally posted by pbanks

jas primetiv deka snimkata od kluckata kaj saraj e dosta stara. Premosutvanjeto tamu e odavna napraveno a tuka ne e ni pocnato, samo stolbovite se nabieniТоа е клучка кондово, не сарај. Клучка сарај можда е „трубата“ подоле... Знам дека клучката кондово се сретнува и како „сарај“, ама таа збрка изгледа настанала ради името на западната делница на обиколницата.

Иначе ваљда примети, таму се граничат две снимки. Едната е мнооогу стара, а другата не баш толку, врши работа Big%20smile


Posted By: dejan
Date Posted: 17-Dec-2007 at 03:13
Great!


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Dec-2007 at 22:14
И упорно ги нема граничните премини Bash 


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Dec-2007 at 04:18
Originally posted by pbanks

И упорно ги нема граничните премини Bash 


хммм зарем на други места ги има?


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jan-2008 at 16:13
Znae li nekoj deka Google Earth ima integriran Flight simulator?

uklucete GE i stisnete CTRL+ALT+A Cheers


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 02-Jan-2008 at 16:18
Јас имам Google Earth 4.1.7087.5048 (beta) и кај мене немаPosted By: pbanks
Date Posted: 02-Jan-2008 at 16:20


4.2.0181.2634 (beta)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jan-2008 at 17:46
Јас сакам еве овде токму на овој форум да предложам иницијатива да си ги бележиме сите улици од скопје со све имиња, и сите поважни објекти исто како тоа што е случај со поголемите градови. Знае ли некој кој дава овластување за такво нешто од страна на гоогле еартх и кој софтвер треба за ова. Ај ве молам нека ја објасни некој постапката.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jan-2008 at 21:37


И мене ми е преку глава што сме меѓу преостанатите неколку места во Европа без таква покриеност. Сум помислувал дали ова може да се направи некако како што предлагаш на волонтерска база, ама искрено се сомневам... Ова е веројатно поврзано и со GPS покриеноста за која веќе е дискутирано на форумов. Ама тоа го прават стручни институции, кои стојат зад тоа што ќе го направат. Ионака веројатно тоа е многу посложено отколку што ние можеме да замислиме... Сепак, ако се гледа на посветлата страна, гугл прави `ршум и веројатно нема уште долго да чекаме да внесат такво инфо за македонија (ако им стои на располагање)


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 24-Jan-2008 at 22:14
Предлагам да пребараме кај нив на google како можеме тие податоци да ги доставиме или дали некој ги поседува па да ги откупат. Инаку се работи за малку повеќе од само шетање по улици со ГПС. Треба во некои ГИС систем тие податоци да се вратат и обработат, да им се доделат атрибутни податоци (имиња на улици, објекти, квартови, паркови...). Не дека е многу тешко и неизводливо, но во секој случај е добар бизнис.


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 24-Jan-2008 at 22:20
Ова го пронајдов на гугл ‘рт
http://earth.google.com/support/bin/answer.py?answer=82983&topic=1129 - http://earth.google.com/support/bin/answer.py?answer=82983&topic=1129

How can my organization provide data for inclusion on Google Earth?

We're always working to improve the range and quality of data on Google Earth, and we appreciate your interest in sharing your data with us. We currently accept high quality geospatial data in these forms:
  • high resolution aerial imagery (orthophotography)
  • terrain data
  • select types of vector data
  • 3D building data
Please tell us about the data you have to offer at our http://earth.google.com/support/bin/request.py?&contact_type=geocontent - Data Submission Form . We'll contact you if we're able to integrate it on Google Earth at this time.
 
Значи сепак постои можност за размена на геопросторни податоци со нив но не верувам дека некој друг освен ГИС дата или Геодетска можат да понудат било што. Можеби Град Скопје, едно време имаа некој ГИС и они.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jan-2008 at 22:20


Ти ми изгледаш како подобро запознаен со темава. Ајде утре кога ќе се собираме да направиме подетално муабет и на оваа тема Smile


Posted By: UrbanFreak
Date Posted: 24-Jan-2008 at 22:25

Договорено Cheers


Posted By: lslcrew
Date Posted: 24-Jan-2008 at 23:50
Многу ми е драго што ја прифативте идејата. Утре 99 посто доаѓам. Ќе се договориме, како може ова да се изведе. Јас пробував како иде бележување улици, и не е многу тешко. Компјутерски е лесно да се изведе, само незнам како после тие податоци да ги постираме, дали треба некој договор со официјални власти на Гоогл Еартх. Инаку планирав на волонтерска база, кој колку може да бележи па да напрамиве една база од .кмз фајлови.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 24-Jan-2008 at 23:52
Зарем во kmz формат би било тоа Question


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Jan-2008 at 00:04
Па секоја улуца е еден кмз фајл. Или може и кмл. Кмз е зипуван кмл, исто е и двете. Мислам дека може и повеќе фајлови да се стават во еден фајл. И таа база со улици и значајни објекти од скопје, би се читала кога ќе се селектра layer roads ili traffic незнам сеа кој точно беше. Само незнам како би се ставило тоа на интернет за секој во свет да може да му се отвора тоа. Еве отвори пример париз и селектриај ги леерите и ќе видиш сите улици ќе ти се покажат.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2008 at 00:30


Абе не се разбирам многу, ама јас мислев дека kml се чисто за custom финти, претпоставував дека ова покомплицираниот „официјален“ дел е нешто сосема друго. Во секој случај би било добро да е како што кажуваш.

Сеа сите знаат дека ако го избереш лејерот roads на пример, ке се отворат сите улици, ама во секој случај со какви фајлови и формати да иде, тоа мора да го стави google earth во базата да се отвара автоматски како и за другите градови. Нема друг начин. Не е поентата да се окозиме да направиме нешто што ќе биде custom и што ќе можат да го видат само тие што ќе го даунлоадираат...


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Jan-2008 at 00:38
Супер си ме сватил шо сакам да кажам ја мислев дека нејасно сум се изразил. Тоа ми е поентата. Ние можеме да ги исготвиме кмл или кмз фајловите. Само незнам како би можеле да издејствуваме гоогле еартх да ги стави тие работи во нивната база. У секој случај не би било за џабе. А башка има е една друга причина за ова да го направиме , а тоа е да не земе некој друг оваа работа да ја прави па да усере све на ништо да не личи. Дај додека можеме порано да го направиме, не сме малце, да го направиме да личи. Ќе се договориме, ја работам малринг, ти автокоманда, друг аеродром, трет карпош и со тек на време све ќе биде. Еден може да земе само булеварите да ги работи , некој друг објекти да бележува и така.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Jan-2008 at 00:42
Еве јас се нудам да бидам некој вид координатор на овој проект, ако се сложат другите што сакаат да учествуваат. Не ми е целта да се наметнам, него целта ми е да има некој кој шо ќе пази една улица да не излезе двапати. Може и некој друг воопшто не е битно. Еве јас предлагам кој сака да учествува во ова да се договориме овде, а јас ќе пробам да стапам во контакт со Гоогле еартх на некоја официјалан адреса за контакт, па ќе пишам што сум направил. Инаку идејава е премногу ентузијастичка, и нуди големо задоволство, и занимација.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2008 at 00:45
Епа момак, ако имаш аспирации да бидеш координатор, осигурај се дека нема да го пропуштиш утрешниот состанок на кој ќе збориме и за ова Big%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Jan-2008 at 00:58
Абе кловер погрешно мемразбра. Абе не реков дека имам аспирации, немора ја. Реков некој било кој да пази улици да не се пофтараат по два пати. Може има некој и со певеќе слободно време од мене. Ја утре 99 % доаѓам и ќе се договориме.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Jan-2008 at 01:01
Па и ти погрешно ме разбра, ја само ти викам глеј утре да не заебеш Big%20smile


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Jan-2008 at 05:15
Еве тоа што ви зборев, па напраив нешто ко за почеток.

http://svr1.sharebigfile.com/getfile.php?id=5408&access_key=ff58743943b5ae2bef619263c766b75f&t=479ab852&o=56710034C68E2C0DDEF3B8F6E496326C3343FF37EA0D47F1278C9DA39E14CB08BC4B107B34C38E2C0D&name=Klucka%20Hipodrom.kmz


п.с. Проверете да не има поместување кај вас.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 05:23
Кај мене е добра. Колку време ја правеше?


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Jan-2008 at 05:30
5-10 min


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Jan-2008 at 05:37
Еве уште нешто фушерајски на брзинка:
http://svr1.sharebigfile.com/getfile.php?id=5411&access_key=5b5d9396f04ecc6774d7965c5f407799&t=479abd77&o=9CF0D309F536686C41D5DC448FEE591998EACF1DF5793A224198DA468C9D0644D7F0AE6EEC2A74705D&name=Sobranie.kmz


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 26-Jan-2008 at 05:41
Во sketch up го правеше?

Ама нешто не е у ред со висината или нешто друго, не знам кај тебе дали добро го покажува.

Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Jan-2008 at 13:40
Не е во SketchUp. Ова набрзинка со Add Polygon во Google Earth Pro.


Posted By: blejdsk
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:03
ИМА НОВИ 3D ОБЈЕКТИ НАПРАВЕНИ ВО СКОПЈЕ , КОЛКУ ШТО ПРИМЕТИВ ТОА СЕ:
-МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ ЗГРАДАТА
-КОМЕРЦЈАЛНА БАНКА
-ЕСМ
-ЗГРАДАТА ДО ТИПО

СИТЕ СО СО ОДЛИЧЕН КВАЛИТЕТ ,,ОБЈЕКТИ ОД ПРЕТХОДНО
-ИДНИОТ ОБЛАКОДЕР
-ГРАДСКИ СТАДИОН


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:11
Мене не ми ги отвара Wallbash


Posted By: La Linea
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:13
Previous зошто не ги покажува кај мене? Го имам леерот 3d buildings вклучено
, би требало да ги покаже...

-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: gotsomekicks
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:15
Kako da gi otvoram ovie 3D objektive? Poshto avtomatski ne mi se pokazhuvaat... ima samo sliki od ploshtad!?!?! 


Posted By: blejdsk
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:48
ZNAM I KAJ NEKOJ DRUGARI NE GI OTVARA ,,,AMA KAJ MENE E SE OK ,,,DALI DEKA JA IMAM PRO VERZIJATA NEZNAM,,,,POVELTE,,,,

SEA VIDOV I MILENIUMSKIOT KRST I GTC (GTC NECINI) E NAPRAVEN. OCIGLEDNO NEKOJ SE ZAFATIL ZA SERIOZNA RABOTA  REDOVNO IMA NOVI OBJEKTI I TOA DOBRO RENDERIRANI. SE NADEVAM KE GO NAPRAVIME CELO SKOPJE- BRAVO
Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:51
Uuuu stvarno se prilicno dobri

bravo...

blejd da ne ti se zaglavil Caps Lockot


Posted By: blejdsk
Date Posted: 11-Feb-2008 at 17:57
Treba da vi gi ucita ,,kako kukicki (ikoni) na nejze klikas i go downloadira ,,,toa e se...

P.S Da go otvorite New York (nemam zborovi) ima 300 oblakoderi Vistinska virtuelna prosetka ,,ama ke vi treba i nekoj 4 casa da vi gi ucita


Posted By: blejdsk
Date Posted: 11-Feb-2008 at 18:13
Jas se izvinuvam sum propustil edna (kukicka) gi imame i soravia centarot i holyday INN,,
vo pozadina se gleda Gradski kako mu strci tribinata ( aj ke go sredat i toa )
Posted By: pbanks
Date Posted: 11-Feb-2008 at 18:18
Soravia i Holiday Inn se mnogu losi...

Ne e losa celava rabota no mnogu podobri se vistinski 3d sliki.

Microsoft ima nekoj takov servis mislam, skoro gledav 3d prikazi na San Francisko. Izgleda sovrseno. Ne mi teknuva kako se vikase servisot.
Posted By: blejdsk
Date Posted: 06-Apr-2008 at 21:48
Sega ima i flight simulator ,,,,,eve kako letav nad Los Angleles ..))Posted By: dejan
Date Posted: 07-Apr-2008 at 00:28
Ne mi pokazhuvaj:p


Posted By: blejdsk
Date Posted: 23-Apr-2008 at 15:07
Ova malce ne povrzano so Google Earth, no sepak e Google//// I E NAJKORISNATA Razbota na netov sto iskocila na site vreminja (baram zna mene).....Zboram za Google Translete, koj vi prevedua teksovi i celi WEB strani samo so eden klik so izbiranje na koj jazik sakate da se prevede Web stranata...(izborot e golem)

Izberi jazik


pisi ja stranata...


i go dobivas Build.com.mk na Tradicinalen Kineski....))))


Eve vi Linkot :
http://www.google.com/translate_t - http://www.google.com/translate_t


-------------

Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Apr-2008 at 15:15
ja znam alatkava i stvarno e dobra... JAs ja koristam za da spiuniram sto zboruvaat Grcistana... i podobro da ja nemav otkrieno alatkata, takvi odvratni raboti imam procitano Puke


Posted By: blejdsk
Date Posted: 23-Apr-2008 at 15:20
znam znam ,,,,i jas gi sum spiuniral ,,i mnogu prepukuvanja pagaat, ama grcistava kako seljaci samo pcujat ne kazuvaat nekoj argumenti kako sto go pravime nie Makedoncite

-------------

Posted By: blejdsk
Date Posted: 23-Apr-2008 at 15:30
@Pbanks ,, za  vo idnina deka Build.com.mk e U/C , ima i Toul da mozes na go stais i na stranava za da preveduva na poveke jazici ,,,,Iako nemoze da ocekuvame poseti od zemjive,,,,ama imaat otvorena moznost ako slucajno naletaat tuka...))))
-------------

Posted By: La Linea
Date Posted: 23-Apr-2008 at 19:59
Не го знаев ова за преведувачот, фала blejdsk.A добра фора тоа со шпиунирањето, баш сега ќе пробам.
Исто има многу команди што се пишуваат во search bar , најкорисна ми е дефинитивно define:„било што“- листа на веб дефиниции за поимот.

P.S. Еве зошто гугл е најдобрата работа на светот
-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Apr-2008 at 20:02
Фала за транслатор, многу јака работа за учење странски јазик!


Posted By: dejan
Date Posted: 24-Apr-2008 at 11:55
hehe toa e vistina nego li ne e loso da imase kratki vesti taka na strana, ama da google e super, kako mene ne mi dojde taa idea!
Originally posted by pbanks

ja znam alatkava i stvarno e dobra... JAs ja koristam za da spiuniram sto zboruvaat Grcistana... i podobro da ja nemav otkrieno alatkata, takvi odvratni raboti imam procitano Puke

I jasNuts se pravat nekoj kulturni...
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 09-Jul-2008 at 21:52
хммм гледам најновата верзија 4.3 тежи дупло помалку отколку старава што ја имам... што е финтата? да не треба да ја инсталирам преку старата, без нејзина деинсталација??


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Jul-2008 at 21:56
aj da ve izvestam deka sepak napaviv cista instalacija i raboti perfektno - mnogu "poglatko" nego starata verzija sto ja imav (4.1)

Cheers


Posted By: dejan
Date Posted: 11-Jul-2008 at 01:36
Super togas, cim ti raboti ke ja probam i jas


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 10:44
Иам една идеја. Како што сликите кои ги правиме по градов и градилиштава ќе имаат своја вредност понатака исто така голема вредност ќе имаат и сателитските снимки на Google Earth.

Ајде да се организираме да ја рипуваме моменталната состојба и по истата логика секоја следна состојба. Веќе на оваа мапа има огромни промени во однос на претходната која ја пропуштивме (пр. обиколницата, Рамстор итн).

Бидејќи не се работи за малку работа може да се договориме да го поделиме Скопје на зони и секој да го одработи својот дел. Сите ќе ги рипуваме сликите (фрагментите) од иста висина која ќе ја утврдима и на крај се тоа ќе се скрпи во Фотошоп во една голема слика која ќе ја архивираме на серверот да биде достапна за сите.

Што викате?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Jul-2008 at 11:07


Сум размишљал на темава... Доколку се оди на навистина квалитетна репродукција, би требало да се прават скриншотови со Eye alt ~600m, а тоа значи вкупно неколку илјади... Еве дури и да ги направиме, дефинитивно немаме толку моќни компјутери и софтвер за да ги закрпиме.
Од друга страна па ако одиме на прилично поскромна варијанта, таа ќе има ограничена вредност.

Дополнително ме разубедува фактот што како ќе напредува технологијата цената на сателитскиве снимки бргу ќе паѓа, а тоа ќе биде уште поизразено кај оние што ќе се застарени снимки, кои веројатно во иднина ќе имаат симболична цена. Така да мислам може да се очекува дека ќе може лесно да се набават во оргинална форма.
Кој знае, можда и на GE ќе се воведе опција да може да се бираат снимки од разни периоди. Тоа и денеска не б и било голема филозофија да се направи...


Мислам дека оваа работа што ја предлагаш би барала премногу труд кој е прашање од колкава исплатливост ќе ни биде...


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 11:26


Во ред... држи вода... треба дефинитивно да видиме што највеќе се исплати...

Јас имам некаква постара снимка од Скопје која е ~150МБ ако не се лажам (tiff) и можам таа да ја аплоудувам.

Мислам дека за крпењето не ни требаат суперкомпјутери како што велиш. Самите скриншотови од ГЕ се прилично малечки така да веројатно резултантниот фајл ќе биде сличен на оној кој го споменувам погоре. Не дека е тоа мало и дека ќе иде глатко но и нашиве компјутери би завршиле работа.


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 11:28
Сеа ја најдов старата слика што ја имам 246МБ. Оваа е уште пред времето да излезе ГЕ.

Главниот недостаток на идејава е што сликата не е згодна за користење. Секое рендерирање трае премногу долго.


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 11:40
Еве 4 фрагмента од сликата која ја имам

1 Реонот на Александар Палас. Хубо се гради, од спортската сала нема абер, фалат Тојота, БМВ и еден куп други2 Плоштадот. Зградата на Телеком во зачеток3 Реонот на старата автобуска станица4 Мито Хаџивасилев без Гема, Рамстор, НЛБ итн
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Jul-2008 at 12:34


Екстра!


Еве ја имам една уште постара, ама само од центарот и плус квалитетот е слаб... Ама сепак интересна од хронолошки аспект.
Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Jul-2008 at 12:39
BTW, Џуро оваа мапава што ја имаш ти ја има и на http://skopje.on.net.mk/ - http://skopje.on.net.mk/ нешто  као у google maps стил Thumbs%20Up


Posted By: pbanks
Date Posted: 19-Jul-2008 at 12:49
Originally posted by Cloverstack

BTW, Џуро оваа мапава што ја имаш ти ја има и на http://skopje.on.net.mk/ - http://skopje.on.net.mk/ нешто  као у google maps стил Thumbs%20Up


имаш право истата мапа е Thumbs%20Up


Posted By: dejan
Date Posted: 19-Jul-2008 at 16:07
Тоа е добро идеа ајде да ја реализираме.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Jul-2008 at 16:56
На дигиталглоуб страната може да се симнат постари слики, ама ите се со eyealt у километри. Инаку истите може да се купат ама не мсе познати цените. Инаку џабе ќе се мучиме кога се веќе архивирани само треба да се купат. Вака инаку ќе ни треба многу време. А кога се работиу за ГЕ би сакал поново да ја актуелизирам идејата да ги бележиме улиците знаменитостите кафичи ресторани објекти други и све. Ако веќе не успееме нашиот труд да биде дел од ГЕ тогаш да бараме од некој кој е одговорен од властите за оваа работа.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 19-Jul-2008 at 17:32
lsl, ја сум ти кажал дека не сум баш убеден дека за тоа може да се соберат неколку неквалификувани ентузијасти и ГЕ да го прифати тоа.

Али ако грешам радо ќе се вклучам на проектот. Само за тоа ќе треба да добиеме потврда од ГЕ, да набавиме софтвер и да се обучиме.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 19-Jul-2008 at 20:20
Софтвер не треба ништо освен ГЕ ПРО. А гепро го има на мининова кракнат. значи ние ќе треба да екпортираме само xml фајлови. Е сега дали тие фајлови ќе станат дел од ГЕ тоа е прашање. Значи и јас не сум нешто посебно слободен, мене ми беше само онака да го спомнам како идеја, не дека инсистирам нешто посебно. Но мислам дека подобро би било да се упати реакција или молба до некоја иституција зашто не верувам дека другите држави ги бележиле ентузијасти него официјалните власти.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 26-Aug-2008 at 17:08
Што мислите, заколку време светот ќе го добие првиот real-time mapper?! Моја прогноза - не у брзо време, минимум 5-10 год.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 08-Sep-2008 at 15:14
Деновиве поставија детални снимки на голем дел од јужна Македонија, вклучувајќи ги и градовите: Струмица, Гевгелија, Валандово, Неготино, Кавадарци.

За жал, со исклучок на Кавадарци, квалитетот на снимките е прилично лош (слаба резолуција)


Во секој случај  Cheers


Posted By: mitatos
Date Posted: 20-Sep-2008 at 21:51
Eve uste nesto mnogu interesno i korisno

http://wiki.worldflicks.org/skopje.html


-------------
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)


Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Oct-2008 at 01:39
Интересн текст

Google и сателитот GeoEye гледаат премногу?
Она што многумина го сметаа за претерано, се оствари. Имено, Гугл сега го слика секој детал од Земјата со помош на воено контолираниот сателит кој користи камера со најголема резолуција.GeoEye ги гледа и плескавиците на скара

Снимањето на се што ќе се најде на патот, сателитот GeoEye-1 го започнал на во вторникот на 7-ми октомври оваа година. Првите фотографии со основни димензии од 41 сантиметар се снимени од висина од 680 километри при брзина од 27.000 километри на час.

Фотографиите со големина од 41 сантиметар се толку квалитетни на кои е можно да се види содржината во чинијата кои некои луѓе ја имаат додека се на излет.Играчка од 502 милиони долари

Иако сателитот има голема налепница Google, сепак не е во нивна сопственост, туку првенствено е наменет за користење од страна на Националната агенција за истражување на земјата, односно владата на САД.

Точно, владата на САД која со помош на овој сателит може да види апсолутно се', освен секако, битните работи поврзани со економската криза. Сателитот главно е финансиран од страна на Google, додека вториот инвеститор на сателитот вреден 502 милиони долари е NGA (National Geospatial - Intelligence Agency).

Марк Брендер, директорот за маркетинг и комуникации при GeoEye смета дека овој сателит е сосема спротивен од шпиунски, но зошто? "Шпиуните не ставаат податоци на интернет и не продаваат фотографии како ние", тоа е паметно. Брендер додал: "Ние само ја набљудуваме Земјата (не и луѓето), и можеме да продаваме фотографии на корисници ширум светот кои се занимаваат со мерење и набљудување на Земјината површина".Во 1970 биле шпиунирани Руси, а во 2008?

Доколку во дамнешната 1970 година војската на САД користела слични сателити со кои можела да ги прочита текстовите во Руските весници кои се наоѓале на Црвениот плоштад, не е потребно да се замислува што се може да направи овој сателит. Фотографиите со максималната резолуција од 43 сантиметри ќе ги користи само NGA, додека Гугл на своите корисници ќе им дава фотографии со намалена резолуција (50 сантиметри), така наредила владата.

Резолуцијата од 43 сантиметри ја означува близината со која гледа сателитот. Пример, сателитот ќе може да гледа слики со одалеченост од 43 сантиметри, што е еднакво на лице кое ве гледа од одалеченост од 43 сантиметри. Додека го читате овој текст од мониторот сте одалечени од прилика околу 30 до 40 сантиметри. Со GeoEye без никаков проблем ќе може да се чита овој текст.

GeoEye-1 е лансиран на 6 септември оваа година, од воената база Vanderberg во Калифорнија, додека за 2012 година е планирано лансирање на GeoEye-2 со максимална резолуција од 25 сантиметри што за Гугл не значи нешто плус поради владината забрана од 50 сантиметри.


http://tocka.com.mk/vest.php?vest=9813&page=1Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Oct-2008 at 02:31
Не сум стручњак, ама текстов очигледно е тотално без врска. Прво нема шанси таква прецизност да постоела во 70-тите, па да можело да се читаат текстови на новини. А од тоа што јас имам читано на темава мислам дека за таква работа нема шанси ни сега па дури ни во иднина, од едноставна причина затоа што не се работи само за технологија, туку за ограничувања од законите на физиката. Друга работа, многу интересно дефинирање на тоа што е резолуција во графиката...

Уште една во бескрајната низа на неточни и безвредни „вести“ пласирани во македонскиот медиумски простор.
Авторите на овие „вести“ со вакво неодговорно пишување своето незнаење го шират и мултиплицираат низ народот Ohno


Posted By: beTon
Date Posted: 10-Oct-2008 at 10:59
прилично точни информации има во текстот зачинети со нешто сарказам, сепак америте имале за воени потреби во 70-тите технологија која им овозможувала прилично детално шпионирање, систем кој функционирал беспрекорно, со една разлика што сателитите  претежно скенираат и снимаат под прав агол со неретки исклучоци каде доколку се изедначат косината на објектите на земјата со траекторијата на сателитот и се користи  Multi-angle Imaging како додаток може да се добијат и вертикалните форми на земјата но не и текстот од весник поставен вертикално на земјата, сепак дури сега ја пуштаат технологијата која ја користеле тогаш а денешната што ја имаат во бункер на пазар ќе ја видиме прилично подоцна освен ако не пукне големата. и да резолуцијата на телескопите,  објективите и сателитите одприлика така се мери  во "m" и во "sm"... http://www.photonics.com/content/spectra/2007/October/features/89217.aspx - Getting a Better View from Above                            


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Oct-2008 at 15:39
Roll%20eyes

Кои се тие прилично точни информации??? Резолуцијата? Да, сега пребарав по нет и точно е пренесена, со тоа што авторот на „веста“ си зема поетска слобода да толкува што е тоа резолуција и шири безвезни дезинформации. Еве што е резолуција во оваа смисла:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image_resolution#Spatial_resolution
Дали 43cm е доволно да се читаат весници ти оставам сам да заклучиш.

Попрецизните снимки на google earth (како на пример гугл кампусот, но и голем број градови) се ортофотографија, која најчесто се изведува од авион.
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Earth#Resolution_and_accuracy
Most land areas are covered in satellite imagery with a resolution of about 15 m per pixel. Some population centers are also covered by aircraft imagery ( http://en.wikipedia.org/wiki/Orthophoto - orthophotography ) with several pixels per meter.Не знам што е поентата на линкот што го даваш за да ја објасниш резолуцијата, кога тоа што се збори во него го потврдува тоа што јас го кажав.
The first of the new mapping satellites scheduled to fly is Worldview-1 from DigitalGlobe Inc. of Longmont, Colo. (Figure 2). Within a month of its mid-September launch, the satellite is supposed to begin capturing either black-and-white or panchromatic images of points directly below it at 50-cm resolution. As it orbits at 496 km and travels from pole to pole, it will image a swath that is 17.7 km wide. The predicted accuracy with which objects can be located on the Earth — or geolocated — within those images is 3.0 m, a figure that improves by one-third if ground-based points with known locations are within the picture.

Posted By: beTon
Date Posted: 10-Oct-2008 at 16:18
линкот се однесува за Another point of view делот чисто го постирав како додаток за GeoEye, а другото си е сосем таман за прилично точните информации во текстот, за шпионирањето на русите и за начинот на мерење на резолуција. инаку смешното кај нашите новинари е што се користат само со copy/paste без притоа малку да подистражат и во контекст нешто што е несејкодневно да го подобјаснат, па така да по секако си стои муабетот дека се недоквакани на овој или оној начин, а она со аеро фотографијата, ортофотографијата ме потсети на е еден момент за неконвенционални видови на фотографија па ќе постирам пост за тоа во фото совети...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 10-Oct-2008 at 17:33
Што си е таман? Мене воопшто не ми изгледа таман и изнесов некои факти поткрепени со извори. Да не ги релативизираме работите...

Ајде кога веќе голем број новинари пишуваат глупости и шират неточни работи, барем ние на форумов да се потрудиме да бидеме подобри.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 13-Oct-2008 at 09:53
Со подетални снимки се покриени големи делови од северна и западна Македонија Cheers

Сникмките не се баш нај-нај, но сепак...

Нови градови: Дебар, Крива Паланка, Македонска Каменица и најголем дел од Кичево Cool


Posted By: beTon
Date Posted: 15-Oct-2008 at 19:11

Thumbs%20Up, пополека се спремаме за најавениот бум на пазарот на недвижности LOL ,

туку ми текна на еден новитет кој на СК а и МКД би им бил од кристална корист, иако релативно нов муабет би требало некој да се активира и кај нас, па бујрум...

http://www.photonics.com/content/news/2007/September/27/89133.aspx - GigaPan Cameras Unveiled

A low-cost robotic device enables any digital camera to produce GigaPans...

...“We have taken imagery and made it a new tool for exploration and for enhancing global understanding,”

In cooperation with Google, researchers have also created a GigaPan layer on Google Earth. Anyone using Google Earth can now "fly" into these GigaPan panoramas in the context of exploring the world.

http://www.gigapan.org -

____________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=sYhwVMB9QYw - www.youtube.com/watch?v=sYhwVMB9QYw

http://www.photo.net/casual-conversations-forum/00QwrP - www.photo.net/casual-conversations-forum/00QwrP

*

а сега мислам може да се вратиме на фудбалот...Posted By: beTon
Date Posted: 06-Feb-2009 at 10:30

уште една интересна новина од гугл, само прашање е колку ќе биде безбедна! на балканов услугава сеуште не е достапна, но сигурно набрзо и кај нас ќе ја видиме, интересна работа за следење некого, само закачи мобилен на неговото возило и терај работа, ова ќе биде навистина корисно и за загрижени родители или деца, работодавци или пак институции. пополека се отвора терен сите да бидеме лоцирани во секое време на повеќе начини!

http://www.google.com/latitude - www.google.com/latitude

http://msmobiles.com/news.php/8008.html - Google releases Google Maps with new feature - Latitude ( location sharing ) - 05.02.2009

[tube]Q-Oq-9enE-k[/tube]

[tube]nXmcoadcoJY[/tube]Posted By: lslcrew
Date Posted: 10-Feb-2009 at 09:54
Google Earth извади верзија 5! Освен Earth и Sky, сега го има и Марс како опција! Има поддржка за embed во web! Исто така имаат и можност да ги гледате мапте што биле предходно, па може делови од Скопје да се приметат како видно се смениле! Yes


Posted By: pbanks
Date Posted: 10-Feb-2009 at 09:56
Originally posted by lslcrew

Google Earth извади верзија 5! Освен Earth и Sky, сега го има и Марс како опција! Има поддржка за embed во web! Исто така имаат и можност да ги гледате мапте што биле предходно, па може делови од Скопје да се приметат како видно се смениле! Yes


Rock


Posted By: maestro
Date Posted: 10-Feb-2009 at 18:28
Originally posted by lslcrew

Google Earth извади верзија 5! Освен Earth и Sky, сега го има и Марс како опција! Има поддржка за embed во web! Исто така имаат и можност да ги гледате мапте што биле предходно, па може делови од Скопје да се приметат како видно се смениле! Yes


Јас пред некој ден даунлодирав Google Earth и го имав Марс.
Изгледа 5-ката сум ја симнал.


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 23-Feb-2009 at 13:35
Morav da kazam deka sum razocaran od slikite od ''Panoramio'' so se staveni kako primarni sliki na Skopje ( nemozam da stavam slika, za zal, nejke da mi uploada ) megjutoa i sami mozete da vidite. Se raboti korisnikot koga ke zumira na Skopje, se pojavat sliki od Panoramio bit pazar od pred 10 godini i Mađir maalo vo naj najgrdo izdanie Bash

Tamu bi trebala da bide panorama od gradot, Soravia, Kameni most, plostad Makednija. A ne slika kako od Cecenija! Dali znae nekoj kako mozeme da go trgneme ovoa? Za sramota!


-------------
The beauty comes from within.


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 23-Feb-2009 at 13:40


-------------
The beauty comes from within.


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 23-Feb-2009 at 13:42
Sorry! Ne znam zosto tolku golema ispadna slikata!
Anyway, gleate na sto mislam. Cheers


-------------
The beauty comes from within.


Posted By: lslcrew
Date Posted: 23-Feb-2009 at 13:47
диме панорамио е слободен сервис достапен на сите кои сакаат да постават слики. Бришење на туѓи слики не е возможно, единствено поплава од квалитетни слики може да ги засени неубавите!


Posted By: dimme.von.macedonia
Date Posted: 23-Feb-2009 at 13:51
Epa, znaci aparatot vo race, pravac centar, i panoramio account Jas bi sekako go storil toa, megjutoa, uste nema tolku dobar zoom od Hrvatska da fatam Soravia Big%20smile hehe
Se seguvam, ne mora da e Soravia, bilo sto ke e podobro od ono gore Thumbs%20DownCrazy


-------------
The beauty comes from within.


Posted By: гитардемон
Date Posted: 23-Feb-2009 at 18:40
Јас уште кога не беше панорамио вметнато во гугл рт (или јас барем не знаев дека е) имав постирано некои слики на панорамио, и им ставив скрос идиотски наслови, и увидов пред година дена дека ми ги има сликите на гугл рт хаха, арно беа добри сликите, али насловите... не коментирам

-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Feb-2009 at 19:48
vidov vo goggle earth
kaj levata strana ima eden dete ili kako da e ...e tamu e so boja orans toa znaci teka mozes da gi vidis ulicite   probav ama ne ojse znate li vi sto moze da se naprait??


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Feb-2009 at 19:56
Originally posted by my Macedonia

vidov vo goggle earth
kaj levata strana ima eden dete ili kako da e ...e tamu e so boja orans toa znaci teka mozes da gi vidis ulicite   probav ama ne ojse znate li vi sto moze da se naprait??

my macedonia ај те молам појасни за која локација збориш?!


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Feb-2009 at 20:05
ostaj, kakva zaebancijaWallbashWallbashWallbash preska bese a sega ne e
 
ce pisuvas skopje i ce stisnis kaj map i potoa go imas cel skopje ,posle vo levata strana ima plus i minus malku pogore e nesto kruzno i imat vo srredina edno momce ,, e koga momcevo orange e dogas mozes da ja vidis i ulicata
 
ili ne zaebavaat ili greska sum bilRoll%20eyes


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 25-Feb-2009 at 20:06
@ my Macedonia

Тоа е тн. "streetview", и всушност претставуваат 360° фотографии на некои локации. Оди над Њу Јорк на пример и ќе видиш дека ги има на секој чекор, како и за скоро сите поважни амерички градови. Исто така ги има и за по некои поважни светски градови, ама убедливо највеќе се достапни за америчките. Во нашиов регион за жал уште долго време тешко дека ќе се решат покривање со вакви фотографии.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 25-Feb-2009 at 20:10
e toa e ...abe bese preeska pisuvav kumanovo i posle koga vidov toa bese orang


Posted By: lslcrew
Date Posted: 25-Feb-2009 at 20:11
Aaaaa ОК сега те сватив. Тоа е опоцијата Street View, за жал од скопје нема уште некој epload-ирани слики за оваа опција. Тоа се само обични  360 view слики. Америка е преплавена, а во Европа се поретки ваквите слики. Ако сакаш убаво дапиметиш каде има ваква можност тогаш од лева страна изгаси ги сите други опции осевн опцијата StreetView (тоа жолтото момче) и тогаш ќе ги видиш на мапа како жолти слики.Print Page | Close Window