Print Page | Close Window

ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица

Printed From: build.mk
Category: Главни теми
Forum Name: Деловни
Forum Discription: Канцелариски згради, деловни центри, седишта на компании...
URL: http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=790
Printed Date: 18-Apr-2024 at 14:11


Topic: ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица
Posted By: Addvert
Subject: ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица
Date Posted: 11-Dec-2009 at 09:19
...



Replies:
Posted By: Addvert
Date Posted: 11-Dec-2009 at 09:23
Zaboraviv da kazam deka investitor e Pro-Kredit banka, a firmata izveduvach na proektov ima originalno ime: MAJSTOR KOMPANI


Posted By: Addvert
Date Posted: 11-Dec-2009 at 09:32
...


Posted By: pbanks
Date Posted: 13-Dec-2009 at 14:37


Лично мене не ми се допаѓаат вакви хибриди на стари згради со стакло.

А објектчето во Струмица делува симпатично (иако прилично мало). Колку што гледам ова е веднаш од спротива на општината.


Posted By: leonid23
Date Posted: 18-Dec-2009 at 03:12
Во тек е реконструкцијата и реставрацијата на првиот хотел во Струмица, Српски Крал
:
ХОТЕЛ СРПСКИ КРАЛ
Хотелот Српски Крал се наоѓа на аголот од улиците "Сандо Масев" и "Благој Мучето" и со својата положба и архитектура завзема доминантно место во рамките на амбиенталната градска целина во централното градско јадро. Граден е во периодот од 1926 - 28 год. од тврда градба и функционирал како прв бордел во градот Струмица.
Просторно е решен со приземје, кат и поткровни простории. Приземниот дел бил граден и опремен за градска кафеана, додека просториите на катовите како хотелски апартмани.
Фасадата е богато декорирана со силно потенциран завршен венец профилиран со флорална декорација која се среќава над и под прозорците, како и на аголната преправна кула.


Posted By: leonid23
Date Posted: 18-Dec-2009 at 03:38

Istoto i jas go procitav vo duskusiite za stariot teatar vo Skopje deka Hotelot vo Strumica bil urnat sto e totalna nevistina ! Objektov maka macese so denacionalizacijata , kako i mnogu drugi objekti vo Strumica . Najposle Prokredit Banka go kupi Hotelot i duri neverojatno za 4 meseci ja srusija vnatresnosta i izgradija nova vnatresna karabina . Sega uste ostana postavuvanjeto na bakarnata kupola i saniranjeto na fasadata . 



Posted By: Cloverstack
Date Posted: 18-Dec-2009 at 03:49
Ајде Струмичани, чекаме фото-апдејт  Cheers


Posted By: leonid23
Date Posted: 18-Dec-2009 at 08:16

Слика од хотелот , бледа е но сепак може нешто да се забележи   датира од 1930 г.



Posted By: Addvert
Date Posted: 18-Dec-2009 at 14:52
Filip, bravo za dopolnitelnata informacija okolu hotelot... kako sho kazav vo predhodniot post, pred da se vrati objektot na starite sopstvenici, jas imav atelje na tretiot kat - potkrovjeto a zgradata beshe vo ochajna sostojba... ako se pochekashe ushte nekoe vreme, ne i' begashe rushenje sama od sebe... Koga ke se vratam vo Strumica, nekade okolu Bozik, ke probam da najdam i fotografii od vnatresnosta doma, a isto taka i od fasadata od pred nekolku godini. A vo megjuvreme ako nekoj napravi novi fotografii - bujrum!


Posted By: Шпер
Date Posted: 21-Dec-2009 at 20:18
Сега забележав дека е отворен топик за оваа несреќна српска зградичка од мојот град. Јас напишав дека ЈА РУШАТ, а не дека веќе е срушена. Значи, за жал, станува збор за реконструкција од поголеми размери, која подоцна ја забележав но не сакав да пишувам повеќе затоа што името на хотелот ме нервира страшно. Јас ветувам дека НЕМА да ставам нови фотографии од реставрацијата на овој објект за кој имам чувство дека, како најелитен во тоа време, најверојатно бил јавна куќа....

-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 21-Dec-2009 at 20:22


Шпер... непотребно се жестиш. Да го викаме објектов Про кредит банка и готово...  Не гледам зијан...

Во секој случај можеш да закачиш некоја фотка од други објекти во Струмица ако те нервира овој


Posted By: Addvert
Date Posted: 21-Dec-2009 at 20:32
Abe lugje... poslednite 50 godini ovaa zgrada beshe poznata kako STARA NAMA... dolu na prizemje imase edna prodavnica na Jugopromet, pretpostavuvam i celata zgrada funkcionirala kako Naroden Magazin... ta toa Srpski Kralj e dosta demode... inaku, ima prikaski deka na tretiot sprat kaj shto ni bea ateljeata vsushost sobichkite i funkcionirale kako "Javna kukja", se razbira ne e potvrdeno. U sekoj sluchaj, kako sho vika pbanks - nitu kraljevi nitu nami... objektov e ProCredit banka veke


Posted By: ovaj_stariov
Date Posted: 21-Dec-2009 at 22:15
Дечки на дебатава не и е тука местото.

Тука не зборуваме кој во кое време го изградил и со какви намери било тоа.
Тука единствено не интересира како е изведено,дали вреди архитектурно да се реставрира или во друг случал да се турни и да се изгради ново.


-------------
build.mk, гради форумска историја


Posted By: Stefano
Date Posted: 24-Dec-2009 at 21:49
Шпер - и многу други згради носеле називи на кралеви, принцови, кретени, но не само кај нас туку и во многу други земји...називите се менуваат, но тоа што останува се градбите...тука пред се дискутираме за овие вторите. После Про Кредит..можеби ќе се вика БНП Парибас...Хипо...Рафајзен..како и да е сигурен сум дека реновирана ќе го разубави твојот град.


Posted By: Шпер
Date Posted: 24-Dec-2009 at 22:52
Јас кажав што имам во врска со оваа градба...
Инаку, да прашам, дали има отворено топик за градскиот плоштад во Струмица, бидејќи во март започнува офанзива за целосна реконструкција, најмодерен плоштад во Македонија по европски терк, така кажа Заев во март пред изборите, а плус во програмата за 4-годишниот мандат, како приоритетен проект од вкупно 20, му е на прво место. Ако нема отворено, отворетеSmile, кога ќе започне градбата ќе имате слики од мене...


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Dec-2009 at 22:58


И Леонид ме прашуваше за ова... Имаме некаде расфрлано материјали за плоштадот во Струмица но немаме нишка. Слободно отвори ја Шпер Thumbs%20Up


Posted By: Шпер
Date Posted: 24-Dec-2009 at 23:16
Originally posted by pbanks



И Леонид ме прашуваше за ова... Имаме некаде расфрлано материјали за плоштадот во Струмица но немаме нишка. Слободно отвори ја Шпер Thumbs%20Up


Во кој дел да отворам - урбанизам, деловни, инфраструктура, реконструкција..?


-------------


Posted By: pbanks
Date Posted: 24-Dec-2009 at 23:19
Јас мислам во Проекти генералната секција бидејќи тука веќе имаме нишки за неколку плоштади и пешачки зони Cheers


Posted By: leonid23
Date Posted: 26-Dec-2009 at 02:27
Завршена е внатрешната карабината од објектот, овие денови го покриваат , но баш ме интересира околу куполата дали ќе биде идентична копија на првата Yes


Posted By: Addvert
Date Posted: 27-Dec-2009 at 11:23
Iskreno se nadevam deka nema da ja napravat istata kupola!!!


Posted By: leonid23
Date Posted: 27-Dec-2009 at 19:26
Addvert дали знаеш дека објектот се реставрира по Германски терк ??? Јас сум просто изненаден на тоа колку внинателно и прецизно до детал си ја вршат работата!
Еве вчера ги местеа прозорците , и тоа старите исти прозорци , но реставрирани исто како да се направени денес! И за оџаците се користи исто старата тула !
Ѓи остреа тулите парче по парче само за да изгледа како ништо да не се сменило !
Така да веќе кога реставрацијата се врши по Германски терк ( А знаеме дека на Германија и нема рамен во светот за реставрација ) не сум во дилема дека куполата ќе биде добра копија на оригиналот .


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 28-Dec-2009 at 23:34
Налетав на прекрасна слика од тој дел на Струмица


1933 година

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: leonid23
Date Posted: 29-Dec-2009 at 02:15
Владимир , ќе може ли да ми кажеш каде ја најде фоткава ? Прв пат ја гледам !
Само да надополнам , си напишал дека датира од 1933 , а не ја Гледам Собраниската зграда , која е изградена 1928г.



Posted By: Vladimir P
Date Posted: 29-Dec-2009 at 03:13

Така мислам пишуваше на http://www.skyscrapercity.com
exYugoslavia old postcards and photos

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Addvert
Date Posted: 01-Jan-2010 at 22:43

Iskreno da kazam, mene vakva kupola mnogu poveke bi mi se dopadnala... inaku sekoja chest ako rekonstrukcijata se odviva po germanski terk... nemase da e loso da kachite nekoja fotografija vo megjuvreme, ama jas si idam za Strumica slednata nedela pa ke napravam novi fotografii : )


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-Jan-2010 at 16:45
Еве една слика од 2006 година Cheers




Posted By: zabegan
Date Posted: 03-Jan-2010 at 20:39
не разбирам кој била поентата на рушењето на куполите кај таквите згради, и во Скопје Кранговата палата е така „исечена“


Posted By: Addvert
Date Posted: 06-Jan-2010 at 20:18
...


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 06-Jan-2010 at 23:54
Addvert, си го одржа зборот   Thumbs%20Up

Инаку и јас очекував дека е во понапредна фаза, ама како што кажа, ваљда реконструкторите си ја знаат работата  Smile


Posted By: Addvert
Date Posted: 07-Jan-2010 at 00:08
Abe do krajot na ovaa sedmica ke napravam ushte nekoja fotka... samo da ima napredok : ) Sakav  da prasham... imam nekoi drugi fotografii od primeri za rushenje na starata arhitektura i gradenje nova... ne se mnogu... pa kaj da gi stavam... vo nekoj poseben topic ili?


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 07-Jan-2010 at 00:15
Па да, ако не „легнуваат“ во некоја од постоечките нишки, слободно отвори нова.


Posted By: leonid23
Date Posted: 08-Jan-2010 at 13:04
SIte mislat deka objektov se odviva mnogu bavno no se rabotese specificno i vnumatelno !
da ve potsetam deka im trebase samo 3 nedeli za da ja srusat vnatresnosta , i 3 meseci za da napravat nova vnatresnost, i skoro eden mesec za krovot .
Da ja srusea do temel mnogu pobrzo ke se odvivaa rabotive , no rabotata bese da ja zadrzi starata arhitektura .
Vi se cini deka ide bavno zatoa sto 70% od celiov proekt e fokusiran na vnatresnnosta , a nadvoresniot del bidete sigurni deka ke bide zavrsen za nepoln mesec .




Eve uste edna fotka od sredinata na 90tite ,




Posted By: Addvert
Date Posted: 12-Jan-2010 at 11:36
...


Posted By: Шпер
Date Posted: 12-Jan-2010 at 21:34
Многу морбиден објект... како затвор е Yes

-------------


Posted By: leonid23
Date Posted: 13-Jan-2010 at 12:27
Originally posted by Шпер

Многу морбиден објект... како затвор е Yes


Шпер , мислам дека после реставрацијата нема да го мислиш истото Cheers


Posted By: Addvert
Date Posted: 23-Jan-2010 at 16:52
Shtotuku mi pratija nekolku snimki ot Strumica, pa eve eden Update na rekonstrukcijata na Stara Nama... se raboti poleka no sigurno Thumbs%20Up








Posted By: Makedonij
Date Posted: 23-Jan-2010 at 17:37
Originally posted by Addvert





Šom veke a renoviraat neka gi sredat i lepenite objekti pa zgradata ke izgleda kako palata, vaka nekako,ti starudii do nea istotaka ne ličat na ništo!?
http://img682.imageshack.us/i/qqqqqp.jpg/">


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: Addvert
Date Posted: 23-Jan-2010 at 18:49
E da... ama problem e shto stanuva zbor za privatni objekti... i ne znam kolku opshtinata bi se nafatila da gi osvezi barem fasadite...  inaku, malku podolu po korzoto se sluchi masakr vrz edna od starite gradbi, iako mislam deka opstinata mozese da intervenira... mislam da otvoram nova nishka Stara/Nova Strumica... pa tamu ke stavam nekoi fotografii za da se dobie pretstava...


Posted By: leonid23
Date Posted: 23-Jan-2010 at 22:37
Licno preku e-mail go prasav Zaev sto planira so zastita na starata arhitektura i toj mi odgovori deka za toa bil nadlezen Muzejot , a muzejot bil pod Ministerstvo za Kultura,
i rece deka demek gavolski bilo tesko da prevzemat nesto okolu toa ! ! !
20 metra podole od Nama lani bea sruseni dve kuki so neoklasicna arhitektura !  Godinava 100m dijagonalno od Nama bese isto urnata neoklasicna kuka!
Koga bi bil vo moznost samo da go prestavam so fotografii toa kakvi gradbi od toj period propagaat ima site za glava da se fanat ! No vo skoro vreme ke go napravam i toa !
Ja podrzuvam idejata na Addvert da otvorime niska za Stara/Nova Strumica ,
Od samite fotografii na site bi im stanalo jasno sto bila Strumitza vo toa vreme .
Da napomenam deka Vo Strumica go imame edinstvenit Pravoslaven Hram vo Makedonija so Barokna Arhitktura graden 1897 godina , mnogu lugje mislat oti toa e Katolicka ili Protestanska crkva .
 Starata sudska zgrada vo Strumica  so neoklasicna Arhitektura gradena vo XIX vek isto taka e vo katastrofalna sostojba, no slusam deka planirat da ja adaptiraat vo Starecki dom taka sto ke go zadrzi nadvoresniot izgled.
 


Posted By: Makedonij
Date Posted: 23-Jan-2010 at 22:49
Nadvor od temata, no ovoj go misleš?

SLIKATA E PRENESENA VO STARA - NOVA STRUMICA.



-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Jan-2010 at 22:51
@Leonid, Advert

Подршка и од мене за иницијативата за нишка стара/нова Струмица. А сликајте и денеска колку можете, како се менуваат работи, за само неколку години ќе биде многу интересно да се погледнат тие фотографии кои веќе ќе бидат од "стара струмица". Ете замисли колку ќе беше згодно сега да можеше да ни ги покажеш тие два куќи кои биле срушени пред само една година

@Makedonij, браво за сите материјали, навистина интересни информации сподели деновиве на форумов Cheers


Posted By: Makedonij
Date Posted: 23-Jan-2010 at 22:58
Originally posted by pbanks



@Makedonij, браво за сите материјали, навистина интересни информации сподели деновиве на форумов Cheers


Blagodaram, da prodolžeme taka? Šo da pravam forumot e zakon, a me nervira šo po Makedonija ne se znae nogu za istočna strana,odnosno nema nogu informaciji.....


-------------
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Posted By: pbanks
Date Posted: 23-Jan-2010 at 23:07


Потполно си во право, навистина си во моментов амбасадор за источна македонија овдека а мило ми е дека се активираа и момците од Струмица во последно време.

На пример, веројатно е срамота да се каже но мислам дека за прв пат видов слика од http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=827 - Македонска Каменица во нишката која ја отвори ти и првиот впечаток ми е одличен, навистина прекрасно природно окружување

Само напред Cheers


Posted By: leonid23
Date Posted: 24-Jan-2010 at 07:00
Blagodarnost za postavenata slika , Da toa e Hramot Sv Kiril i Metodi , Edinstvenata Pravoslavna crkva vo Makedonija vo Barokna arhitektura ,
ke se obidam stvarno da soberam materijali i da otvoram niska za staroto i novoto vo Strumica , Mnogu mi e maka sto nasiot narod ne se grizi za kulturnoto nasledstvo ,
Vo posledno vreme slusam oti ima plan za zatvaranje na Starata carsija ( samo gorno topce ) za soobrakaj , taka sto ulicata ke se poploci so granit i kaldrma , i bi izgledalo nesto slicno kako Sirok sokak vo Bitola , zosto carsijata e polna so neoklasicni objekti. No ovaa godina toa ke se pravi na leblebidzijskata , no se nadevam od 2011 ke se ostvari i planot za Starata carsija .
 
@pbanks , vrati se gore na predposlednata slika vo crno belo sto e , kukite sto bea urnati lani se gledat! Od Hoelot pravo gledaj vo ist red se .


Posted By: Addvert
Date Posted: 24-Jan-2010 at 09:38
...


Posted By: leonid23
Date Posted: 24-Jan-2010 at 19:33
I jas se nadevam deka niskata ke bide prosledena od lugje na pozicii , pa taka polesno bi bilo da se zaprasat kako toa kulturnoto nasledstvo se uriva preku nok a na nivno mesto niknuvaat nekoj smesni i bezvredni tranziciski gradbi Dunno


Posted By: leonid23
Date Posted: 07-Feb-2010 at 01:35

Овие денови со покривање на објектот е завршена изградбта на внатрешната карабина , сега останува уште воведување инсталации , уредување на ентериерот и за крај реставрација на фасадата и ставањето на бакарната купола.



Posted By: Addvert
Date Posted: 21-Feb-2010 at 13:22
...


Posted By: leonid23
Date Posted: 22-Feb-2010 at 14:45
@Addvert , И јас мислев дека оди бавно , но еве пред 5 дена копаа 1.5m во длабочина долж целиот објект ( што одлично се гледаше стариот камен-темелник) и поставуваа водовод и канализација , исто така има двајца архитекти од Германија , не оди бавно , се работи турбо но прецизно во детал ! Се надевам дека тоа ќе служи како пример што значи реставрација , а не како на некој објекти во Скопје наместо што ги реставрираа повеќе ги нагрдија ( Секоја чест за објектот на Швајцарската амбасада )


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 22-Feb-2010 at 14:55
прецизно до детал?не би рекол , или повеке би рекол дека не се согласувам со кровот т.е растојанието помеѓу секој од испакнатите прозорци , наместо растојанието да е идентично помеѓу секој прозор , тие не се поставени така.

-------------
www.realmadrid-mk.blogspot.com


Posted By: leonid23
Date Posted: 22-Feb-2010 at 15:18
Originally posted by Raisinloaf

прецизно до детал?не би рекол , или повеке би рекол дека не се согласувам со кровот т.е растојанието помеѓу секој од испакнатите прозорци , наместо растојанието да е идентично помеѓу секој прозор , тие не се поставени така.


Погледни го на сликите стариот кров , и тој новиот па спореди дали не е идентичен .


Posted By: Raisinloaf
Date Posted: 22-Feb-2010 at 15:21
сепак подобро би изгледала доколку се правилно подредени , или поточно има исто растојание помеѓу секој прозорец

-------------
www.realmadrid-mk.blogspot.com


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 22-Feb-2010 at 15:32


Каква реставрација би било тоа тогаш?


Posted By: Andrej_LJ
Date Posted: 22-Feb-2010 at 15:52
Каква? Македонска! И јас мислам дека се работи ем споро ем не ми изгледа нешто особено квалитетно. Сепак обектов по никој параметар не е сложен како катедралата во Келн па да има многу детали на кои треба да се внимава и тоа да ја завлекува работата.

-------------
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте


Posted By: leonid23
Date Posted: 22-Feb-2010 at 16:20
Originally posted by Andrej_LJ

Каква? Македонска! И јас мислам дека се работи ем споро ем не ми изгледа нешто особено квалитетно. Сепак обектов по никој параметар не е сложен како катедралата во Келн па да има многу детали на кои треба да се внимава и тоа да ја завлекува работата.


Објектот и те како беше сложен имајки го фактот дека му се броеја деновите за уривање! 15 години беше оставен во заборав на времето , беше ризично да се мине низ него , тули и малтер паѓаа . . .


Posted By: krale
Date Posted: 22-Feb-2010 at 16:26
Мене ми е малце смешно да се има тема за ова... има куќи што се 3-4 пати поголеми и покомпелксни градби од ова... т.е. едноставно големината на „објектов“ е многу мала за да заслужува волку внимание. НО ок!

Друга работа ми беше муабетот... гледам дека на ќошот се гради кула и на поткровниот дел, каде што на сликите од 1990тите има тераса. Што значи се следи оригиналниот нацрт, бидејќи на црно-белите слики се забележува токму таква кула со купола, а не завршеток со отворена тераса.


Posted By: Addvert
Date Posted: 05-Mar-2010 at 09:22
...


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Mar-2010 at 12:34
Мене не ми се допаѓа, не знам за "автентичноста", но во секој случај повеќе ќе ми се допаднеше друг тип на купола. 


Posted By: Addvert
Date Posted: 05-Mar-2010 at 13:46
Тотално сум согласен со тебе pbanks. Куполата е ужасна!


Posted By: pavche
Date Posted: 05-Mar-2010 at 14:00
По неколку месеци, кога металот се оксидира, ќе изгледа многу подобро. Како http://i384.photobucket.com/albums/oo282/vycanismajoris/Sofia3-2.jpg - тоа во Софија.


Posted By: leonid23
Date Posted: 05-Mar-2010 at 16:24
Луѓе зошто толку се избрзувате ?
Па на сликите горе уште се поставува куполата и не се гледа убаво !
браво за Германските архитекти што успееа да го реинкарнират овој објект , се работеше се до детал така да објектот е 100% реинкарнација на стариот .
Јас мислам дека треба да се заврши објектот па потоа да се дискутира што и како . . .
Инаку куполата е копија на старата така да погледнете ги старите слики па направете споредба дали е убава или не , зошто сеуште немаме фотографија од поубав кадар за да се види убаво куполата . . .


Posted By: pbanks
Date Posted: 05-Mar-2010 at 16:27


Само велам дека штрумфна купола како што ја нарече адверт не ми се допаѓа баш. Не навлегувам во автентичноста и такви работи, ниту го кажувам како критика, едноставно прашање на вкус.


Posted By: leonid23
Date Posted: 05-Mar-2010 at 16:34
Originally posted by pbanks

Само велам дека штрумфна купола како што ја нарече адверт не ми се допаѓа баш. Не навлегувам во автентичноста и такви работи, ниту го кажувам како критика, едноставно прашање на вкус.


те разбирам потполно , но пбанкс сепак се работи за реставрација , ќе беше малку невкусно ако права промени , реставрација во превод значи треба да изгледа во првобитната состојба , значи таква била куполата на првобитниот објект значи сега мора да е иста и оваа ,
можеби сум досаден но пак ќе нагласам дека овјој објект треба да служи за пример за реставрација , а не како некој објекти во Скопје во центар со реставрацијата само ги нагрдеа повеќе зошто претрпеа низа измени во материјалите . . .


Posted By: zabegan
Date Posted: 05-Mar-2010 at 18:35
Originally posted by pavche

По неколку месеци, кога металот се оксидира, ќе изгледа многу подобро. Како http://i384.photobucket.com/albums/oo282/vycanismajoris/Sofia3-2.jpg - тоа во Софија.
не смета гланцнатиот бакар, туку самата форма на куполата, можам да ја споредам со многу работи Roll%20eyes
а и не е автетична, кога толку многу се збореше за автентичноста на реконструкциите
а распоредот на прозорите можеби е резултат на распоредот на собите внатре Question


Posted By: гитардемон
Date Posted: 05-Mar-2010 at 19:39
Не знам што сте се запнале за распоредот на прозорците - тие се симетрични во однос на столбот на средина, и ме мрзи да ви цртам. Ама видете поубаво, и така е.

А куполата во оваа фаза изгледа прегрда, но верувам дека ќе биде иста како таа во Софија. Нема да биде лоша, ве уверувам.

Еве слика од 1930, и не е нешто лошо. ОК си е.



-------------
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.


Posted By: leonid23
Date Posted: 05-Mar-2010 at 20:05
Идната недела ќе направам повеќе фотографии од различни кадри па ќе видите за што точно станува збор .
Куполата е добра копија на првата , но на последниве фотографии погоре се гледа дека сеуште виси на кран и затоа не може да се процени подобро за што станува збор , според мене куполата е убава има облик на ѕвоно со игла на врвот


Posted By: Addvert
Date Posted: 17-Mar-2010 at 18:53
...


Posted By: pbanks
Date Posted: 17-Mar-2010 at 19:05
Addvert, ne interesira bukvalno SE a ti kako lokalec sigurno podobro bi znael od nas sto da izdvois . Bilo da se raboti za novi objekti, restavrirani, vo izgradba, interesni zgradi ili delovi od gradot, delovi koi bi mozele da izgledaat podobro i momentalno se zapusteni, infrastruktura....




Posted By: leonid23
Date Posted: 17-Mar-2010 at 21:38
@Addvert  jas za zal nemam camera  , a vo vrska so kupolata ti se dopagala ili ne zbortot mi bese deka prvata bila takva taka da ovaa e samo dobra kopija na prvata ( primer za original restavracija ) A dali nekomu mu se dopaga ili ne toa e veke druga rabota . . .


Posted By: Addvert
Date Posted: 22-Mar-2010 at 16:41
...


Posted By: arhitekta26
Date Posted: 29-Mar-2010 at 15:51
абе сепак си е убва згарадата!!!!!
имам флевано у натре и беше бог да чува!!!!
убаво е шо про кредит се сети да направи реконструкициjа на самата зграда!!!!
мене ного си ме аресе! за вас не знам!



-------------
колко по-просто толку по-убаво!!
www.proarh-bg.com


Posted By: Addvert
Date Posted: 06-Apr-2010 at 14:53
Konechno doshlo vremeto i za fasadata... Roll%20eyes






Posted By: MKD
Date Posted: 28-Apr-2010 at 17:10
ajde strumicani cekame sliki od prokredit se slusa deka vo petok ke bide otvorena sto znaci deka e gotova veke


Posted By: Addvert
Date Posted: 29-Apr-2010 at 10:18
Epa demek ja otvorile veke... chekam da mi pratat fotografii od Strumica popladnevo... pa da vidime za shto se raboti


Posted By: Addvert
Date Posted: 02-May-2010 at 12:40
...


Posted By: La Linea
Date Posted: 02-May-2010 at 12:47
 Прекрасно, мислам дека реконструкцијата ги надмина сите очекувања Applause

Честитки до Струмичани Cheers



-------------
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!


Posted By: pbanks
Date Posted: 02-May-2010 at 12:48
Cheers тип топ средено. Адверт можеш да се обидеш на една слика да ги фатиш и прокредит и градското собрание да видиме како изгледа целината. 


Posted By: Addvert
Date Posted: 02-May-2010 at 12:59
Apsolutno! Samo da si odam : )


Posted By: Vladimir P
Date Posted: 02-May-2010 at 13:00
Преубаво, се зачува едно убаво здание кое ќе го изедеше забот на времето.

БРАВО

-------------
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/ - https://www.facebook.com/767277056651521/


Posted By: Buliwyf
Date Posted: 02-May-2010 at 13:16
Стварно е ТОП !
 
Делува многу свежо во просторот според фоткиве.
 
ОдличноApplause


Posted By: alexgizh
Date Posted: 02-May-2010 at 13:25
Прекрасно. Отсекогаш сум ја сакал Струмица, и едвај чекам да појдам пак кога ќе го завршат плоштадот.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 02-May-2010 at 15:22
wow ubava ispadna fasadata.
Strumica znae kade i za sto trosi pari, da imase strumica tolku pari ko skopje, kojznae sto ke bese, deka gradacalnikot raboti so um!!
Mnogu ke me raduva koga ke zavrsi plostadot iako seka pocnal!!


-------------


Posted By: Шпер
Date Posted: 02-May-2010 at 21:29
Хотел Српски краљ воскресе!
-Навистина воскресе!Bow

Да бидам искрен, одлично изгледаBig%20smile


-------------


Posted By: MKD
Date Posted: 02-May-2010 at 21:56
my macedonia ne trosi zaev pari procredit banka ja kupi i ja renovira citaj malku poveke


Posted By: leonid23
Date Posted: 03-May-2010 at 06:00
Applause ApplauseApplause
AJDE SEGA DA SE STAVI NA GLASANJE .


Posted By: axel
Date Posted: 03-May-2010 at 07:42
tocno e mkd zaev ne trosi pari za prokredit.zaev sepak pametno gi trosi opstinskite pari,vlozuva vo infrastruktura vo opstinata vo kultura vo fasadi plostad i tn.a vasiot ivan frangov bas me interesira kaj gi trosi parite???ima li nekoj poseriozen proekt.od oblasta na kulturata infrastruktura?


Posted By: MKD
Date Posted: 03-May-2010 at 08:32
axel obnova na stariot teatar patot do sky kozuf da ke se obnovuvaat starite fasadi na zgradite vo centarot na gevgelija i drugi raboti 


Posted By: axel
Date Posted: 03-May-2010 at 09:13
patot do ski kozuf go finansira mtc-vlada na RM kolku sto sum zapoznaen.ili gresam.a toa za fasadite bas ke bide ubavo ako se realizira kje i se dade nov sjaj na gvg


Posted By: MKD
Date Posted: 03-May-2010 at 12:51
da super ke e za polostadot na gevgelija.
a za strumica ima drug problem nekoj sela nemaat voda a zaev pravi plostad od 4 miliona evra i toa ne e ok


Posted By: axel
Date Posted: 03-May-2010 at 12:56
pa ako  bas gledame na takvi rab pola makedonija zivee vo mizerija   nema  rabota voda  struja patista  pa   vladata pravi spomenici zicari i  sekakvi   gluposti.i  se sto gradat    e skoncentrirano  vo skopje,najgolem del  vo skopje.poslednive godini vladata nema investirano 1  evro     vo kumanovo  sto e  navistina  zalno


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-May-2010 at 13:01
Ехе пополека. Мерење к*р во други нишки, на други форуми. Нема смисла. Нишкава колку што гледам насловот е за ПроКредит.


Posted By: axel
Date Posted: 03-May-2010 at 13:07
ti preci realnosta, merenje k*r ja samo ja zboruvam vistinata a ti vo  vistinata gledas merenje k*r


Posted By: lslcrew
Date Posted: 03-May-2010 at 13:11
Нисхкава не е за каде Заев ги торшел парите, ниту како контраодговор се постави "А каде вашиот Франгов ги трошел парите", и после како редовна пракса доаѓа Скопје, па ред се редат градови што немале инвестирано. За таков муабет нема простор во нишкава, се додека се на овој тон, на ниво на препукување и офтопик. И повеќе не гледам причина да го објаснувам ова јавно, само дополнително идеме вон темата.


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-May-2010 at 19:02
Originally posted by MKD

my macedonia ne trosi zaev pari procredit banka ja kupi i ja renovira citaj malku poveke
 
 
abe znamBig%20smile jas nitu ne rekov deka zaev ja renoviralSmile
Zboruvav normalno za site proekti, kako sto i pisuva tamu plostadot


-------------


Posted By: my Macedonia
Date Posted: 03-May-2010 at 19:15
Originally posted by lslcrew

Нисхкава не е за каде Заев ги торшел парите, ниту како контраодговор се постави "А каде вашиот Франгов ги трошел парите", и после како редовна пракса доаѓа Скопје, па ред се редат градови што немале инвестирано. За таков муабет нема простор во нишкава, се додека се на овој тон, на ниво на препукување и офтопик. И повеќе не гледам причина да го објаснувам ова јавно, само дополнително идеме вон темата.
 
 
ne sakam da se mesam nekako ama koga se zboruvase za koce, nikoj nisto ne kazuvase od ne mu e ovde mestoto.Sega da ja zboruvame realnosta. Zaev znae kade gi trosi parite a koce ne!! tAka izgleda realnosta!
Redovna praksa doaga skopje = normalno, kako glaven grad sigurno deka treba da e sredeno, barem centarot.Da znaese gradacalnikot na skopje / centar kako se trosat parite sigurno bi investiral po skapenite trotuari i ulici vo sred centar, a ne milionski sumi za nisto(znaci ova si ima rabota so trosenje pari so um) mislam, ako neka se gradat spomenici 2-3 ne e loso ama ne veke muzej da se pravi, a ulicite naokolu ko vo kicevo)Ohno
taka si e clo, zaev sam kaza: dosta e eden spomenik. Zosto ne bi mozel toj da stavi uste spomenici? ama ete so tie pari pravi najubav plostad na mkd!
 
Briste ako smeta ili odnesete go nekade vo oftopic


-------------


Posted By: axel
Date Posted: 03-May-2010 at 19:22
se slozuvam so tebe my macedonia.koga ke im spomnes skopje deka samo tamu gradat pdma au ona ova.mene mi e milo koga ke slusnam deka se gradi vo skopje sepak e glaven grad na nasata drzava.ama vo drugite delovi na mkd voopsto ne se vlozuva toa mi beshe zborot samo nekoi za nisto se palat i odma digaat uzbuna a ja samo zboruvam kako sto e.


Posted By: Cloverstack
Date Posted: 03-May-2010 at 19:25
Момци навистина предалеку отиде муабетов. Нишкава е ПроКредит банка (Стара Нама) - Струмица


Posted By: alexmkd
Date Posted: 04-May-2010 at 01:40
So interes ja sledev diskusijata sto se pokrena okolu Stara Nama i me raduva sto megju mladite postoi tolkav interes za gradot. Cestitki za avtorot na prekrasnite fotografii vo tekot na izveduvanjeto na rabotite i za nekolkute stari fotografii koi za prv pat gi vidovme blagodarenie na ovaa diskusija. Ja koristam ovaa moznost ucesnicite vo diskusijata da gi zapoznaam deka kompletnata rekonstrukcija na Stara Nama e delo na strumicki arhitekti a ne na arhitekti od Germanija. I izvedbata e delo na strumicki i skopski graditeli i vajari. Znaci malku poveke verba vo domasnite strucnjaci i graditeli. 


Posted By: MKD
Date Posted: 04-May-2010 at 13:57
http://www.gevgelija.gov.mk/mk/index.php?option=com_content&view=article&id=254:2010-05-04-10-08-57&catid=8:actual&Itemid=1
axel vidi denes e objavena vesta na opstinskata strana na gevgelija za obnova na fasadite na plostadot


Posted By: pbanks
Date Posted: 04-May-2010 at 16:37
Originally posted by alexmkd

So interes ja sledev diskusijata sto se pokrena okolu Stara Nama i me raduva sto megju mladite postoi tolkav interes za gradot.


Интерес постои, недостасуваат квалитетни информации

Ja koristam ovaa moznost ucesnicite vo diskusijata da gi zapoznaam deka kompletnata rekonstrukcija na Stara Nama e delo na strumicki arhitekti a ne na arhitekti od Germanija. I izvedbata e delo na strumicki i skopski graditeli i vajari. Znaci malku poveke verba vo domasnite strucnjaci i graditeli. 


alexmkd, би било интересно да ги споделиш сите информации околу ова кои сметаш дека се битни. Добредојде на форумот Cheers



Print Page | Close Window